Close
Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 480 prej 480
 1. #461
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Drenica 97 Lexo Postimin
  Llausha e Prekazi e kan ne mes Skenderain,vendbanim me emrin LAUSCHA ka edhe ne Gjermani ne landin e Turingenit:http://en.wikipedia.org/wiki/Lauscha ,ne Republiken Ceke ka vendbanim Drenice http://maps.google.com/maps?q=drenic...en&sa=N&tab=wl a kan lidhje keto emra toponimesh? mund te ken,mund te jene edhe rastesi........http://maps.google.com/maps?q=drenic...en&sa=N&tab=wl
  sht interesante tepr, ne lidhje me toponimet e Drenics, perpos fshatit Llausha, pr t cilin dyshohet se vjen nga austro-hungarezt, ose hungarezt apo vllaht qe ishin pjesmarrs n Betejen e par e t dyt t Kosoves ? Llausha sipas mendimit tim, do thot;hyrja, dera e hyrjes pr ne luginen e Drenis nga ana e veriut, e n jug perball e kemi gryken e Caraleves..pra keto jane dy hyrjet kryesore veri-jug...
  Mandej jo larg Skenerajt kemi fshatin tjeter me nje toponm poashtu interesant q e mund ta lidhnim me temen e betejes se kosoves, fshati Polac, per te cilin do kiashim menduar se aty shtrihej garnizoni i ushtris Polake si pjemarres te betejes se dyte te kosoves, mirepo problemi qendron ketu se siapas nje burimi, si e thot autori i drenices, Ibrahim itaku...polaci njihej edhe para betejes, ne kohen e mbretit serb Milutinit ne vitin 1313-1318....pra perjashtohet ky mendim..edhepse ne fillim isha i bindur se duhej te kishte lidhje me "polaket"...
  Mos te harrojmi, ky liber sht nj thesar i vlefshem per ata qe jane te interesuar per te gjitha fshatrat e drenices, kjo sht nje bibel e pasur !
  Kemi edhe nje toponim interesant; Vaternik...qe mund te lidhet ose me "zjarrin os e nga gjermanishtja me ujin...?
  Duhet pranuar se shumica e fshtrave mbanin toponime sllave, por te ciles epok ? ....mendoj se duhet hulumtoohet seriozisht edhe me tej s e kemi edhe emra me rrnje trake, si psh;
  Abrija, (obrija) nga rrnja trake=brija= vendi ose qyteza...=sht qytezi,vendi. kryeqendra...
  Vukofci...Vuaki, Vojniku, Vasileva, Runiku, Rakinica, Radisheva, Makerrmali, Krajkova, Kozhica, Izbica, Gllabari, Dabrashefci, Bezheniqi, Kuica... etj...
  Kjo sht e habitshme, mirpo, kur e studiojmi mir se sa vite qendruan pushtuesit serb n kto vende tona, vetem nga viti 1183 n kohen e Nemanjes filllojne pushtimet serbe, e qendruan deri ne vitin 1389... dhe shohim se ishin per nje kohe te shkurtr vetem rreth 200 vite...sundimi... te emrohen te gjitha kto vende ne gjuhen sllave ? ...por, nuk sht ktu vendi e tea qe te diskutojmi tani per keto toponime... qe kane lidhje tek gjuhsija...edhepse nganjehere na duhen ti permendim ne kete tem, ju falemnderit !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #462
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime
  Kreksi
  Emrat Llaushe,Po/alac,Cubrel,Vitak,Citak,Runik,cubrel,kotorr,becic, galice,dashevce,korretice ,mikushnice,krasmirovc,krasaliq etj nuk do te thote se jane sllave edhepse ndikimi i sllavishtes nuk mund te mohohet,ka shume vende ne Drenice qe populli i quan gradina.Une mendoi se keto emertime jane qe nga koha e bugarve,bullgaria e madhe (onoguria) bullgaria e simeonit,shkiet i kan pervetsu mbreterit bullgar .

  Per PO/Alacin te moshuarit e kan shiptu PALAC

  Per betejen e "KOSOVES" vendin ku u zhvillua ajo duhet te behen studime ne shume fusha qe nga historia gojore(kenget krainat tani nuk i din thuajse askush)ndoshta i ka mbledh Anton Ceta,studime ne arkivat osmane,greke,bullgare,hungareze,romes etj dhe gjurmime arkeologjike,nuk eshte e mundur te zhvillohet nje betej qoft edhe para1000 viteve e te mos kete asnje arme,mjet lufte te atyre alamet ushtrive turke __arbnore,serbe,hungareze etj.

  Lugina e Drenices ku ju thoni se eshte zhvillu beteja e kosoves deri kah vitet 1880 ka qen male me lisa te mdhej,ai mal eshte pre per tu ndertu hekurudha,pse u be rrafshi mal aresye mund te jen luftrat,shprengulja e popullsise........eshte pikpyetje e madhe sa dhe cilet banore te Drenices jane autokton GASHET,HOTET te tjeret nuk besoi.

 3. #463
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Drenica 97 Lexo Postimin
  Kreksi
  Emrat Llaushe,Po/alac,Cubrel,Vitak,Citak,Runik,cubrel,kotorr,becic, galice,dashevce,korretice ,mikushnice,krasmirovc,krasaliq etj nuk do te thote se jane sllave edhepse ndikimi i sllavishtes nuk mund te mohohet,ka shume vende ne Drenice qe populli i quan gradina.Une mendoi se keto emertime jane qe nga koha e bugarve,bullgaria e madhe (onoguria) bullgaria e simeonit,shkiet i kan pervetsu mbreterit bullgar .

  Per PO/Alacin te moshuarit e kan shiptu PALAC

  Per betejen e "KOSOVES" vendin ku u zhvillua ajo duhet te behen studime ne shume fusha qe nga historia gojore(kenget krainat tani nuk i din thuajse askush)ndoshta i ka mbledh Anton Ceta,studime ne arkivat osmane,greke,bullgare,hungareze,romes etj dhe gjurmime arkeologjike,nuk eshte e mundur te zhvillohet nje betej qoft edhe para1000 viteve e te mos kete asnje arme,mjet lufte te atyre alamet ushtrive turke __arbnore,serbe,hungareze etj.

  Lugina e Drenices ku ju thoni se eshte zhvillu beteja e kosoves deri kah vitet 1880 ka qen male me lisa te mdhej,ai mal eshte pre per tu ndertu hekurudha,pse u be rrafshi mal aresye mund te jen luftrat,shprengulja e popullsise........eshte pikpyetje e madhe sa dhe cilet banore te Drenices jane autokton GASHET,HOTET te tjeret nuk besoi.
  Keni shum te drejt Drenica97, emrat si "gradina"=kshtjellat,kala,kullat vezhguese ..."ograxha"...=ndertesat, oborre administrative....me siguri te kohs bizantine por u zvendsuan me emrat sllave ...
  Sa iu perket maleve te dikurshme q e sot jane toka pjellore, keni te drejte se ishin deri von pyje te dendura qe te ne i quanim "zabeli"...(sllave edhe kjo)...por bregut te ketyre maleve kodrinore n shpatie, kishet vendbanime, shtepia, kjo vertetohet edhe sot, shpesh here lavretaret hasin ne tjegulla te vjetra romake ose bizantine... pastaj edhe gojdhanat tjera qe i kemi degjuar se, maca shkonte nga Krejkova e ne Skenderaj kulm pas kulmi...
  Se a jan sot te gjith banoret e drenices vendas, edhe un nuk e besoj, i pari un jam me prejardhje nga Dibra...imagjino sa larg sht por ..i pari yni vinte aty diku nga Luri...te gjithe ishin katolik...

  Harroa te ju ceki se varrezat aq te shumta ne nje vend, aty afer Abris...te gryka e Terrdefcit. jan te vjetra dhe mbishkrimet mbi varre ne gjuhen turke dshmojne se behet fjale per ndonje konflikt, luft e madhe.aty sot diktohen vetem 200 varre tekesaj periudhe, keshtu e mendoj, por duhet llogaritur se e tere kodra para 100 vitesh ishte perplote varre...e apstaj, me e keqja por eshet e vertete kjo se fshtaret dal ngadal kane filluar edhe ti ripushtojne keto toka.. varrezat i kane damtuar shum dhe sidomos ndrtimet tjera qe e pasuan, si ndertimi i hekurudhes si dhe rrugeve te reja...por mbahet mend se aty duhej te kishte se paku 500 varre..qe kam arrijtur ti numroj un... para ca vitesh...pa llogaritur se sa te vdekur tjere kane perfunduar ne gropen e madhe te mbuluar n uj t thell...ku keto vende jane te mbuluara me zhavar(shavar) dhe ne disa vende keto kneta kane thellsi te medhaja, njihet si vend i gaforreve....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 29-09-2012 m 13:35
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #464
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  halla mine,
  ... nuk kam asgj kunder teje q i beson historianit ton i cili thot se;
  "nuk ka patur betej te kosoves kurr.." dhe se ka deshmitar se e ka shkruar kt tez n vitin 1980 n muajin Mars, kur dihet se disa vite m par historiani yni fluturonte me helikopter te armates jugosllave, dihet se ishte i privilegjuar, s'ka fjal, n kerkime te ndonj kishe ...n disa vise tonat...n kohn kur ne ishim nn pushtimin serb, dhe ai tani thot:
  "jo, nuk ka patur betej..."...por Milloshi ka egzistuar..?
  Si spjegohet ndryshe ky manipulim kur sotte gjitha keto deshmi shkojn ne favorin ton e jo te serbeve ?
  Mandej, ai e akuzon institutin e hsitoris dhe koleget e Univerzitetit se gjoja ata nuk ishin te pajtimit te publikohej kjo tez... dersa ai vet shetitej si hulumtues i privilegjuar i regjimit serb me helikopter te armates jugosllave ?
  ...a nuk sht kjo udi ?
  Keto shpifje tua(absolutisht shpifje) mbi profesorin, jo qe s'me bindin por vetem me shtyjne te dyshoj rreth qellimeve tua finale. Deri tani besoja se angazhimi yt eshte i sinqerte dhe ka te beje vetem me zbulimin e te vertetes, e cila perballe genjeshtrave e miteve te trilluara serbe patjeter do te shkonte ne favor te eshtjes shqiptare. Mirepo..
  Prof. Pirraku eshte i pastert si loti per nga aspekti kombetar dhe ne kete drejtim do shpifje jotja eshte kunderproduktive per ata qe e njohin krijimtarine e tij. Mund te gabohet ne teorin e tij per "Betejen e Kosoves", gje e diskutueshme, por te futesh llugave me akuza/shpifje personale se ka qene kollaborator, titist e udb-ash.. kjo tejkalon ne interesa tjere tuaj(me prapavije te dyshimte) e jo ato te deklaruara apo gabimisht te imagjinuara nga ana jone.
  Sa me shume te hapesh gojen kunder tij aq me i besueshem behet, ndersa.. ku do te mbetesh ti nuk e dij per momentin.. edhe pse ka shenja paralajmeruese
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 5. #465
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga halla mine Lexo Postimin
  Keto shpifje tua(absolutisht shpifje) mbi profesorin, jo qe s'me bindin por vetem me shtyjne te dyshoj rreth qellimeve tua finale. Deri tani besoja se angazhimi yt eshte i sinqerte dhe ka te beje vetem me zbulimin e te vertetes, e cila perballe genjeshtrave e miteve te trilluara serbe patjeter do te shkonte ne favor te eshtjes shqiptare. Mirepo..
  Prof. Pirraku eshte i pastert si loti per nga aspekti kombetar dhe ne kete drejtim do shpifje jotja eshte kunderproduktive per ata qe e njohin krijimtarine e tij. Mund te gabohet ne teorin e tij per "Betejen e Kosoves", gje e diskutueshme, por te futesh llugave me akuza/shpifje personale se ka qene kollaborator, titist e udb-ash.. kjo tejkalon ne interesa tjere tuaj(me prapavije te dyshimte) e jo ato te deklaruara apo gabimisht te imagjinuara nga ana jone.
  Sa me shume te hapesh gojen kunder tij aq me i besueshem behet, ndersa.. ku do te mbetesh ti nuk e dij per momentin.. edhe pse ka shenja paralajmeruese
  Jeni gabim, vetem fjal me mburrje degjoheshin per profesorin, ti po e zmadhon tani, e thash se si ka mundesi ne ate kohe te dilet me kete tez, kur dihet se ishin te gjithe te mbikqyrun..? ..ti permende tani gjera per te cilat nuk i thash...thjesht; bera nj krahasim...se ishte e pamundur te dilej me nje tez te tille se do shkonte ne burg..me duket e pabesueshme...te thuhej ne ate kohe se "nuk ka egzistuar beteja ekosoves"...!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #466
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  A eshte fusha e kosoves e vogel apo e madhe ?
  A eshte kjo fushe 5000 hapa e gjere dhe e 20 000 e gjate ?
  Rrymat e ajrit fryjne Jug- Veri apo te kunderten ?
  Ne luginen e drenices rrymat fryejn nga drejtimi veri jug apo te kunderten ?
  A i hasim mellinjat edhe ne luginen e drenices ?
  A eshet i varrosur trupi i sulltan Muratit aty ne tyrbe ?

  Cila prej ketyre dy luginave eshte me e vogl ?

  Ktu shihet dallimi mes dy luginave, ku autori Bonfinus e thot se beteja u zhvillua ne nje fush t e vogl ku mezi dy ushtri manevronin...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #467
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Shiqoni me vemendje keto dy lugina, cila eshte me e ngushte ?

  Lexo njehere burimet osmane; aty thuhet eshte nje lugine e gjere 5000 hapa e gjate 20 000 hapa !
  te dy fushat ngjajne per se tepermi me njera tjetren.
  ne te dy luginat lidhen per mes lumit drenica.
  te dyjat ajne te rrethuara me male jo aqe te larta por fusha e kosoves kur e shef me sy eshte teper e madhe per ti permbushur kushtet sipas kronikes osmane.


  lugina e drenices e rethuar me male te ulta... dhe renditja e ushtrive
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #468
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga ZANOR Lexo Postimin
  hmm dert e dert mbi dert edhe me hulumtua njeriu, t bin n qaf langojt e nuk t lan as syt me i el, thuase po thon dika...po pse t injorohet nj njeri q don t vrtetoj dika reale, e me fakte dhe knd po e mrzitka, q nuk po del beteja e Kosovs 1389, n Furshkosov, por n Luginen e Drenikes? Apo dikush sht i prirur, vetm t hudhi posht prpjekje reale, e vet asgj nuk din!

  Ju sa i bini kreksit n qaf edhe e akuzoni e ofendoni, hapni syt e mendjes e veproni vet, e mos provokoni, as pa dijt asgj reale, vetm far keni lexuar nga historit sllave, asgj tjetr nuk dini - po as kreksi mos t bazohet krejt n dokumentet frenge, se edhe ata jan kurva ruse, n t shumten e rasteve...

  Mir e ka kreksi, ju q jeni atje, shkoni pak koh, sa sielleni si hamshort, e vizitoni vendet prkatse, asgj nuk ju kushton edhe bisedoni me vendasit me ata q jan gjall edhe e vrtetoni vendin e Sharanit, q ishte emri i kalit t Milleshit, e jo i atit babait t tij, sepse iu kan mbshtjell kabllot e mendjes...

  Kuptohet nxitje e njeritu pr t gjurmuar ma thell edhe kuptohet injoranca e tepruar, bash injoranc harambashsh, q ta presin udhen edhe kur don t veprosh di t mir n dobi t kombit e atdheuit!

  Thirrni mendjes pak, e frenohuni!!!
  Qellimi i ksaj teme ishte ne te miren ton e kurrsesi pr t keqen, tjetr gj sht kur ndonjri me hamendjen e tij e imagjinon te kunderten, asnjhere nuk i kam kundershtuar asnjrit me ofendime, prandaj edhe e kam thn se, nese me te vrtete dyshoni se kjo tem sht e damshme pr popullin shqiptar, un do i kisha paguar 1000 euro qe te fshihet kjo tem, si dhe te gjitha postimet e mia nga forumi !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #469
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Dshmi tjera rreth betejes se kosoves;
  Manuel Poterat ishte antar i nj familje bizantine te shperngulur n Kroaci, i cili me 2000 luftetar mori pjes n betejen e Kosoves te vitit 1389...

  http://imageshack.us/a/img685/8153/c...ran0210201.jpg

  Deshmohet se edhe shqiptaret moren pjes n kte betej ku hidhet posht propaganda serbe se vetem ata i bn ball turqve ...e q n realitet, ata nuk luftuan ne krahun e koalicionit por edhe e tradhtuan, u rradhiten ne krahun e sulltanit...

  http://imageshack.us/a/img23/8153/ca...ran0210201.jpg
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 29-09-2012 m 19:47
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #470
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Administrimi osman n Kosov para betejes 1389 ?

  E thash kjarte se edhe kosova edhe bosnja kishte Administratoret(Spahit) osman mbrenda ketyre vendeve qe organizonin dhe mbikqyrnin funkcionimin e ketyre shteteve ku ishin te detyruar te paguajn sulltanit ate qe ua kishte caktuar dhe kete 16 vite para Betejes se kosoves, pra beteja a kosoves eshet vetem se nje vazhdim i marrveshjes qe turqit dhe te krishteret kishin bere me pare me 1365 per ti mbetur besnike sulltanit, perndryshe po i shkelnin keto rregulla atehere sulltani do nderrmerrte masa ndeshkuese ndaj tyre, ashtu edhe ndodhi..
  Ne vitin 1387 derisa sulltani ishte i preokupuar me trubullirat ne Azi ku merrnin pjes edhe ushtar te krishtere nga ballkani qe quheshin Wojnak,(vojnik) ku keto vende ishin te qeverisur nga Spahijt turq qe i kishin ndar keto shtete ne Siamet= rrethe te mdhaja dhe Tiamar= rrethe te vogla...
  Ushtaret e ketyre vendeve krishtiane, serbi, bosnje, bullgari, megjithese bullgaret e kishin blere pamvarsin e tyre permes marteses, Shishmani, mbreti bullgar i kishte dhene Sulltanit vajzen e tij ndersa Llazari ishte i detyruar ti paguaj tribute(hara) ...
  Ku e shifni ju kete pavertetesi ?
  Si mund ta quajmi organizimin e Kosoves qe nag viti 1999 deri ne vitin 2008 ?
  A nuk ishte e Administruar nga te huajt pa qene krejtesishte e pushtuar, pra nuk ishte e pamvarun !
  Njashtu ishin edhe keto keto mbretri para betejes se kosoves, te pushtuara nga administrata osmane permes guvernatorve osman qe shenonin te ardhurat e shtetit ku pastaj i ndaheshin sulltanit.
  Llazari dhe Shishmani kishin titullin vetem perfaqsues, despot te ketyre vendeve kishin mbetur vasal.
  Pra beteja e kosoves qe ndodhi jo ne fushe kosove por ne luginen e drenices qe une e revandikoj, ishte vetem se vijimi i procesuesit te marrveshjes se vitit 1363 ku te krishteret pas nje kryengritje te vitit 1387 i shkarkuan dhe i ndoqen spahijet e sulltanit nga keto vende mirepo me fitoren e kesaj beteje turqit i rikthyen spahijet dhe rregulluan sistemin e meparshem qe duehj te hecte sipas normave te meparshme osmane.
  Me 1389 sulltani pra e shuajti revolten e ketyre principatave dhe asgje tjeter, jo vetem per mua, por nga te gjitha te dhenat osmane ky vend ishte i pushtuar nga Administrata turke para betejes !
  Beteja e kosoves vetem se konfirmoi edhe njehere se osmanet ishin te zotet e ketyre anve qe e kishin humbur sovranitetin e tyre si e thash qe nga viti 1365...

  Guerre avec Louis, roi d'Hongrie, et avec les rois deq Bulgares et des Serviens. L'arme de ces allis fut battue, en 1363, sur la Maritza, quelque distance d'Andrinople. Les historiens chrtiens du temps ne parlent pas de cette bataille, et les modernes elvent des doutes sur la vrit du rcit dont les livres ottomans sont pleins. Le champ de bataille dsign parat rendre tmoignage la vracit de ces crivains: il est encore nomm Ssirf windughi , dfaite des Serviens (serbes). ,

  Soumission(NENSHTRIMI) de En 1373 , Mourad chargea de la soumission de la Thessalie Kara Khalil Djcridrli , qui, depuis qu'il tait revtu de la dignit de visir , portait le nom de Kharedd in pacha; lui-mme marcha , en 1375, contre Lazare, despote de Servie , et Sisman , kral du Bulgarie , et conquit Nissa. Lazare promit de payer tribut ...
  Lazari qe i detyruar ti paguante tribute: Sisman se racheta par la main de sa fille qu'il donna au sultan. institution des Mourad employa les six annes de paix dont cette guerre fut suivie, achever l'organisation militaire fodale. Les fiefs des sipahi furent diviss en grands ( Siamef) , et petits (Timar , dont les titulaires furent
  nomms Timarli. Le sultan institua les Wonak =USHTARET,
  roupede chrtiens destins faire, en temps de guerre
  service des curies et des transports militaires, pour
  quel ils obtinrent une parfaite exemption de tout
  tribut.
  *********************************************
  Traduction : franais anglais
  Guerre avec Louis, roi d'Hongrie, et avec les rois deq Bulgares et des Serviens. L'arme de ces allis fut battue, en 1363, sur la Maritza, quelque distance d'Andrinople. Les historiens chrtiens du temps ne parlent pas de cette bataille, et les modernes elvent des doutes sur la vrit du rcit dont les livres ottomans sont pleins. Le champ de bataille dsign parat rendre tmoignage la vracit de ces crivains: il est encore nomm Ssirf windughi , dfaite des Serviens. , Soumission(NENSHTRIMI) de En 1373 , Mourad chargea de la soumission de la Thessalie Kara Khalil Djcridrli , qui, depuis qu'il tait revtu de la dignit de visir , portait le nom de Kharedd in pacha; lui-mme marcha , en 1375, contre Lazare, despote de Servie , et Sisman , kral du Bulgarie , et conquit Nissa. Lazare promit de payer tribut ... Lazari qe i detyruar ti paguante tribute: Sisman se racheta par la main de sa fille qu'il donna au sultan. institution des Mourad employa les six annes de paix dont cette guerre fut suivie, achever l'organisation militaire fodale. Les fiefs des sipahi furent diviss en grands ( Siamef) , et petits (Timar , dont les titulaires furent nomms Timarli. Le sultan institua les Wonak =USHTARET, roupede chrtiens destins faire, en temps de guerre, service des curies et des transports militaires, pour quel ils obtinrent une parfaite exemption de tout tribut.
  ************************
  Anglishte;

  War with Louis, King of Hungary, and with the kings and DEQ Bulgarians Servien. The army of the allies was beaten in 1363, on the Maritza, at a distance of Adrianople. Christian historians of the time do not speak of this battle, and modern raising doubts about the truth of the narrative whose books are full ottomans. The battlefield designated seems to bear witness to the truth of these writers: it is still named Ssirf windughi, Servien defeat. ,

  Submission (NENSHTRIMI) from In 1373, Mourad charge of submitting the Thessaly Kara Khalil Djcridrli which, since he was clothed with the dignity of Visir, was known as Pasha in Kharedd; himself walked in 1375, against Lazarus despot Served, and Sisman, kral of Bulgaria and conquered Nissa. Lazare promised to pay tribute ...
  Lazari qe ti i detyruar pague tribute: Sisman be bought by the hand of his daughter he gave to the sultan.
  Mourad employed imposition of six years of peace which followed this war, completing the feudal military organization. Sipahi of the fiefs were divided into large (Siamef) and small (Timar, whose owners were

  Timarli appointed. The sultan established the Wonak = USHTARET,
  roupede Christians to do in time of war,
  service teams and military transport, for
  how they obtained full exemption from any
  toll......

  Referancat;
  Burimi; Cours d'histoire des tats europens
  Par Frdric Schoell, Franz Xaver Zach

  http://books.google.com/books?dq=bat...as_brr=3&hl=fr
  http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthread...7&#Post1216647
  Tju rikujtojmi se si u administrua Ballkani nga osmanet para betejs s Kosovs...vetem Shqiperia dhe Mali i zi nuk e pranuan kt vasalitet...

  http://img819.imageshack.us/img819/9...iirervmvng.jpg
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 29-09-2012 m 20:26
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #471
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Miles Cobelitz ishte shqiptar !

  Par Edward Upham

  History of the Ottoman Empire: from its establishment, till the year 1828‎
  Edward Upham - 1829

  The soldier's name, worthy of eternal memory, was Miles Cobelitz. Knolles,
  The confederacy comprised Hungary, Wallachia, Dalmatia, Servia, Croatia, and Albania; and the army thus supplied has been swollen to the estimate of five hundred thousand men, for it was, indeed, the grand struggle of Christendom, many warriors having joined their forces evenfrom Italy. Amurath repassed the Hellespont, and placing himself at the head of his army, he met this immense body in the plains of Cassovia, and voluntarily accepted the battle, which they boldly offered him. The conflict was terrible on both sides. The janizaries, fighting with equal courage and discipline, the spah is also, using their long lances adorned with streamers, made a great slaughter of the

  Hungarian cavalry, who had no corslets or defensive armour to oppose their fatal onset. The battle became so fierce that the left wing of the Turkish army was put to flight, and the confederates already thought the victory to be won, when Bajazet, breaking in upon the Sclavonic line of battle with his characteristic fury, entirely turned the fortune of the day. Lazarus was slain in the fight, and the flower of the Christian forces was destroyed.

  Amurath, being assured that the contest was over and the battle gained, alighted from his horse, and walked over the field. It was covered with vast mounds of the dead and dying. He remarked, with astonishment, that most of the dead bodies of the enemy were young men without beards. The Vizir replied to him in a manner calculated to please his prince, when the latter, continuing his discourse, said, " It is still more strange how I could be deceived by a vision last night in my sleep ; for methought I saw myself slain by the hand of an enemy.'' At that instant an Albanian, who lay biting the ground in the agony of death, being concealed among the dead, perceiving by the richness of his dress and the great respect paid to him by his followers, that he was the Sultan, animated by the thoughts of revenging his country, suddenly started up, and plunged his dagger into the victor's belly.* The Albanian was instantly cut into minute pieces in the presence of Bajazet; and Amurath, dying, was borne to his couch, where he survived but two hours.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 18-10-2012 m 07:06
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #472
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2009
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nga gjithe ky debat mesova dy gjera te reja qe ose kjo beteje nuk eshte zhvilluar fare, ose nuk eshte bere ne Fushe Kosove.
  Te dy rastet jane te mundeshme . Si gjithnje viktimat jane shqiptaret, ,historine e shkruajne dhe e pervetesojne armiqte tradicionale te shqiptareve, historianet shqiptare si gjithnje heshtin.

 13. #473
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga flora57 Lexo Postimin
  Nga gjithe ky debat mesova dy gjera te reja qe ose kjo beteje nuk eshte zhvilluar fare, ose nuk eshte bere ne Fushe Kosove.
  Te dy rastet jane te mundeshme . Si gjithnje viktimat jane shqiptaret, ,historine e shkruajne dhe e pervetesojne armiqte tradicionale te shqiptareve, historianet shqiptare si gjithnje heshtin.
  flora, te lumt, asnjhere m bukur nuk ke folur deri me sot, me sa e di...
  ...do t'ishte ligshtsi pr ne sot te themi se: "nuk ka sht zhvilluar fare kjo betej" ..kur sot ne anen ton kemi argumente te forta..mos te dorzohemi kah fundi i betejs...nuk na lavdron kjo aspak...falemnderit.

  Sa pr dyshimin, mos ke frik se nuk ka tym pa zjarr...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #474
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Beteja e Kosoves 1389  italicarum scriptores ab anno r christian Volume 2
  Par Lodovico Antonio Muratori

  Kujdes ju lutemi; gerrma "f" lexje si"s"...flm. dhe nese kemi ndonj antar i cili deshiron te na ndihmoje n perkthimin e ketij teksti, iu jemi mirnjohs, falemnderit.

  A mato il Moratto Bai, era coftui vecchio uomo , e avea feco pi che centoquaranta migliaia d' uomini tra a pie,e a cavallo, fecondoch fi dicea, tra Turchi, Greci, e Criftiani foldati, ed eravi con lui pi fuoi figliuoli, e molti Baroni Turchi. Avea coltili in pi anni paifati vinta, e fottopoftalafi, e fattali tributaria grande parte della Grecia, e poi vinta, e disfatte molte Citt in Albania , e tutta quella contrada fatta a lui tributaria; e poi parlando nel paefe d'Arafcia per vincere quello, e fotto porlo a lui. Il Conte Lazzero, il quale era Signore d*Arafcia, era molto valente , e favio uomo , pens di volere prima combattere con lui , che farli omaggio. E raunata tutta la fua gente del fuo paefe, ch'elli pot avere, li quali furono tutti uomini adatti a potere arme portar, e anche molti altri valenti Signori, li quali egli avea richiedi d'aiuto , vennero con grande gente d'arme, cio molti Baroni Unghcricon g-randiflma gente d'arme, e tutti i Baroni del Reame di Boslina, il Re vi mand con grande gente d' arme valenti uomini, e alcuni Signori ifchiavi,e alcuni Signori Tedelchi con molti valenti uomini . 11 numero di tutti quelli raunati infieme, fi dife , che furono pi di (ettnta migliaia di uomini a cavallo. Raunaronsi infieme li detti Signori di buono animo, e voglia tutti, per non effer {ottopodi al detto Moratto, perocch ogni di fi faceva a ciafeuno pi vic:no, e quelli non voleano per Signore uno Infedele nimico de'Criftiani, e quelli fi vantava di vincerti tutti, e fignorcggiarli, e altres tutti i Criftiani, e cos fi credea fare E pattato, che fu il detto Moratto, e la fua gente nel paefe d*Arafcia, come egli ifcefe i monti , incontr il Conte Lazzero , e la fua gente, che l'afpettavano per combatter con lui, perocch il detto Conte Lazzero co' suoi Baroni aveano credenza di vincerlo, e tofto, tanto erano valenti, e baldanzofi nomini, e tanta valente gente aveano con loro.

  E la mattina feguente il detto Conte Lazzero con tutti i fuoi Baroni, e con tutta la fua gente armatili, e venuti al campo, e ifchierati, e acconci per combattere, e con belli avvil ammonita tutta la fua gente a bene, e valentemente operare nella prefente battaglia, fu dirimpetto al Moratto, e a fua gente . E il Moratto, il quale era molto valente, armato con tutta la fua gente, venne al campo, e schierogli, e consortogli molto di bene operare, dicendo loro: Se vinciamo costoro, tutti quelli paesi abbiamo vinti, perocch quivi era raunata tutta la valente gente di quelle contrade, e diffe loro, che niun altro Signore prenderebbe contro a loro arme , fe quegli nimici,eh'erano contro a loro al prefente, vincefierO, e fodero da loro vinti, e morti.

  E diffe, che vinti che aveflro quelli, che quivi erano , agevolmente vincerebbono poi tutti i Criftiani. E fatte grandi promiffioni di dare a tutti i fuoi,diede il fegno del della battaglia . E cominciata tra loro la battaglia allevare del Sole, e combattutoli infieme tutto quel di infino alla notte ve gnente ,e grandilima moltitudine mortivi da ciafcuna delle parti; ma pure in quello di riiujo fu vinto,comecch pi danno ricevere l'una parte , che l'altra ; ma molte volte quel d vide ciafcuna delle parti variata enere a fe la fortuna della battaglia, e pure ciafcuna delle parti fi ritorn al fuo campo, ma con animo di combattere 1' altro d. L' altra mattina ciafeheduna delle parti, rifatte le fchiere dell'avanzo delle genti, che campati erano della battaglia futa tra loro il d dinanzi, e rivenuti ciafeuno con grande ani rao al campo a combattere e ciafeuno de' Duchi confortava la fua gente di valentemente operare in quello d,nel quale la vittoria eonvenia, che folle dell'una parte,e crudelifiima battaglia cominciata tra loro , e crudelill inamente combattuto infino pafltomez* io d, e grande moltitudine mortivi dell'una parte,e dell'altra, perch difperatamente combatteano, e infieme s' uccideano;e ciascheduno fi sforzava di vincere , e gi molti grandi Baroni di quelli del Conte Lazzero morti, e ancora di quelli del Morano molti morti, infieme con due fuoi figliuoli, pure al dafezzo la febicra del Conte Lazzero pieg , e fu vinta, e cacciata del campo, 1' altra ifchiera del Conte Lazzero v incea quella , eoa cut combatteva ,e molti di quelli uccifono. Ma poich dell' altra gente del Moratto premette loro addofl , non. potendo ibrtenere s grandi forze , furono vinti; ma pure infino a fera tennero la battaglia, e poi l fuggir, e il campo rimafe al Moratto, e a fua gente, e il Conte Lazzero fe n' and, ivi vicino a un fuo Cartello, con quelli , che campati gli erano di fua gente,. Finita quel d la battaglia, eflendo gi fera, il, Moratto torn nel fuo campo, e fece feppellire due fuoi figliuoli, li quali, com' detto , furon morti nella battaglia , e molti altri Baroni e de' fuoi,e de'nimici fece feppellire, ch'erano morti, e tutti li morti comand, che foffono fotterrati.

  E il fecondo di dopo la detta battaglia, il Conte Lazzero, il quale, ficcome detto , era quivi vicino al campo del detto Moratto , veggendofi vituperato , perch era fuggito, e tanti valenti uomini de' fuoi erano morti, perocch molti pi fe ne trovava meno, che non credeva avere perduti , diiiber di morire , 0 uccidere il Moratto vincitore , che col fuo campo era quivi vicino a lui . Egli eleffe dodici de' pi valenti uomini , eh' egli avea con feco , e tutti diliberatamente giuraro d' an dare con lui a uccidere il Moratto nel campo Aio, e non curarli d'eflr morti. E dopo quella diliberazione armatifi , e montati in fu i migliori corfcri, eh' egli aveano, ciafeuno colla lancia in mano n' andaro per mez/o il campo de'nimici verfo il Padiglio ne, dov'era il Morano, il quale in fur ur letto fi ripofava a giacere. Ma innanzi che giugnelno al detto Padiglione, ltte di loro ne furon morti tra via, ma pure il detto Conte Lazzero giunfe con gli altri al Padiglione , e fubitamente uno di loro entr dentro,e diede della lancia nel corpo al detto Moratto una grande ferita mortale, e niu-, no degli altri gli pot pi dare per la molta gente, che quivi era ,ma fubito furono tiraci a terra de'cavalli, e prefu e legati, e inv pregionati. E il detto Moratto fu con grande lolennit medicato da' fuoi Medici,li quali veduta, ch'ebbono la piaga , giudicarono lui di quella torto dovere morite. E poi il detto Moratto il fecondo d dopo la fedita datali peggioroe molto,e il terzo d veggendofi morire, e non eflendoli alcuna fperanza rimafa di poter campare, e gi preffo alla morte, fece venire a fe due fuoi figliuoli, li quali erano campati della battaglia, e ancora molti altri Baroni,che rimali gli erano di fua gente, e cui egli amava molto; e dine loro cos: Io mi veggio tolto morire , e niuno riparo e' da (campare . E poi li preg, che provvedeflro a quello, che bifognava all'olle ,ch' era rimafa , e campata della battaglia, e a, tutte l'altre cole bifognevoh per lorofalute. Poi fece venire dinanzi afe il detto Conte Lazzero, e gli altri Baroni, eh' egli avea prefi conJui ,e dirteloro cos .

  'Voi fiete tutti certanamente valemirfimi uomini, e ia voftra virt io ho efperimentata, come voi fapete . Ora io mi veggio torto morire; e per io voglio ,. che voi mi facciate compagnia ncll' andare, che io far nell'altro mon* do, e che voi, e io a un' ora vi giugniamo, perocch, fe campato forti, con meco v' arei tenuti, come i pi valenti uomini del mondo, ficch io voglio, che con meco ne vegniare , e lerppre credo , e voglio avere con, voi compagnia. E detto quello, comand, che a tutti forte tagliata la tefta; e lanza alcuno indugio menatili fuori del Padiglione , fu a tutti tagliata la tefta dallo'mbufto . Poi il detto Moratto Bai, fatto quello, ville forf due ore, e mor. E li figliuoli, e li altri Baroni dopo la fua morte Subitamente levarono il campo, e tornarono: inverfo il loro pae fe con fretta e portaronne il corpo del detto Moratto verso Turchia . Grande moltitudine di quella gente , eh' era fedita, per l'andare in fretta, moriron tra via . E ancora ne furono morti affai da quella gente, ove paflavano, cui egli aveano prima vinti, e Soggiogati, e dirteli, che della gente del detto Moratto, tra quelli, che furon morti nella battaglia, e quelli, che morir per le ferite, e quelli, che furon morti, quando fe n'andavano, fu il numero di pi di fettanta migliaia d'uomini. I sigliuoli del detto Moratto egli altri Baroni campati coil'avanzo del loro orte fe n' andaro verfo Turchia con fubitana fuga. E quivi fu fatto Signore del Paefe il maggior figliuolo del detto Moratto, e fu chiamato il Moratto Novello;mi ma poco dur Signore , perocch il fratello T uccife, e prete per fe la Signoria del Pacft, e fu chiamato poi il Baietto, e fece poi cottili grandinarne cole. Furono cagione della detta vittoria del Moratto quali del tutto cinquemila baleftrieri Criftiani,eh'egli avea al fuo foldo , tra Greci, e Genove!!, e molti altri foldati a cavallo, li quali egli molto onorava, e per il facevano volentieri, e furono nella battaglia morti de' Criftiani pi di trentamila , e molti fediti , li quali poi morir; E della parte del Moratto Bai ne furono morti in fui campo pi di cinquanta migliaia d'uomini, e grandiima moltitudine fediti, li quali poi quando rifuggirono , fi morirono andandotene era via, per che non furono medicati,
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 31-10-2012 m 14:07
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #475
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 16. #476
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Beteja e Fush-Kosovs n vitin 1389 n Drenic

  Milosso Kobiliqio, priijs i Mizis (Kosovs) e vrau Sulltan Muratin e I-r.. n vitin 1389, n Betejen e famshme te Kosoves...  Uploaded with ImageShack.us
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #477
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Serbet ne sherbim te Muratit, para betejes se kosoves

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Beteja e Drenices 1389


  Dossie: Kosova, Kosovo 1389

  Dossieosova
  The details of this battle, famous for the destruction of the empire of Servia and the death of Sultan Murad Gazi Khan or Amurath I., are variously reported by the Greek chronicles, and especially those of Cantemir of Ducas, to Orbinus Ragusa and Chalcondyle. The story that we follow is from chronic Montenegro, written in 1740 by Bishop Petrovicz, metropolitan. It will therefore not be surprised if our narrative differs in several points that our learned colleagues told Bajezet items, Amuratii etc..
  After the death of Stephen VI, eighth Emperor of Servia, which took place around the year 13) 5 Moisre his son, toddler, remained under the tutelage of Volkar Mernasicz, minister and favorite island his father, that latter had appointed regent of the empire. Mernasicz, who soon killed the young Moisre took possession of "empire. In the fight which soon broke out between the Greek emperor, John has lologue and his colleague li'sue Jean Cantacunc, Mernasicz marched to the relief of Palaeologus, while Cantacuznc called Orkan, Sultan of the Turks, still living in Asia.
  The armies met, in 1355, nearly Demotika on the Ebro and Maritza, and the battle that took place the Servians were completely beaten: Mernasicz perished with its main ofliciers and almost all his family. As it did not allow the direct heirs, the leaders gathered serviens elected for their emperor or a count hospodar Lazare, a stranger to the family of the previous rulers. The Turks under Sultan Murad their Klian Gay, who settled a few years later, in Adrianople, applied themselves soon, i extend their domination in Europe.
  From 1366 to 1378, Mourad conquered the Boulgarie, from 1392 to 1386 he submitted Macedonia, and then have to make the conquest of Servia, he gathered his strength in Asia and Europe, and came in 1389, camping on the borders of the empire, in Kosova, a town between the sources of Toplicza and Ibar between Pristina and Jeni bazaar. Lazarus, whose empire was already weakened by the loss of Boulgarie, that had conquered the Turks, and that of Dalmatia and Croatia, that had invaded the Hungarians did first ask peace sultaii Mourad. Having failed to get it, he gathered all he could muster the forces of his empire, and putting himself at their head, encamped west of the plain of Kosovo, in the presence of the Turks.
  Lazarus had shared the command of his troops between two of his top generals, Milosz Obilevicz, his son, he was commander in chief, and volcar Brancovicz, to whom he gave the command of the cavalry.
  The latter, unhappy to see in the Obilevicz orders, soon to form the draft avenge the betrayal, and entered into correspondence with the Sultan of the Turks, to whom he offered to deliver Lazarus, on condition that be recognized Emperor in his place.
  At the same time, Brancovicz sought by every imaginable slander lose Obilevicz in the spirit of his sovereign. Finally, a meal where the Emperor met the principal leaders of his army, and Obilevicz Brancovicz publicly accused two generals, Jean Kassanovezicz Topliacinir and Milosz, of plotting the death of their sovereign. Obilevicz answered on the spot, and rejecting the accusation of betrayal on his enemy:
  "As for me, he said, my justification does not consist in words but in fact. And, laying his command, he vowed to prove his innocence in killing Sultan Murad in the middle of his army. 11 immediately left the table with his two friends, and all three went to the Turkish camp in announcing himself as deserters. Obilevicz was introduced into the tent of Mourad, who had with him his vizier and his secretary. Taking advantage of this circumstance, he stabbed all three. But, looking out, sword in hand, the Turkish camp, he was overwhelmed by the number of attackers and was taken alive after seeing his two friends killed him. Baj was immediately zet-Jildevim or Bayezid, son and successor of Murad meets his army, and led the attack on the camp of the Servians. These, taking up arms in haste, began in defense with the greatest value.
  But, taken by surprise and deprived of cavalry by the desertion of Brancovicz who abandoned them at the head of 12,000 horses, they were completely beaten after six hours of bloody combat. The Emperor Lazarus was taken with his principal officers, and led to Bajazet, which made them all beheaded, as well Obilevicz.
  After this battle, he abandoned the conquest of Servia, whose empire was dissolved at rest, and fell back on Macedonia and Thessaly.
  In 1448, there was a second battle in these plains Kossova. Huniades Jean, who came with a Hungarian army to rescue George, despot of Servia, then reduced to the province retains that name, it was defeated by Sultan Murad or Amurath II.

  G. From Vaudoxcoirt

  Les dtails de cette bataille, clbre par la destruction de l'empire de Servie et la mort du sultan Mourad Gazi Khan ou Amurath I er, sont diversement rapports par les chroniques grecques, et surtout par celles de Cantmir, de Ducas, d'Orbinus de Raguse et de Chalcondyle. Le rcit que nous suivrons est tir de la chronique du Montngro, crite vers 1740, par l'vque Petrovicz, mtropolitain. Il ne faudra donc pas s'tonner si notre narration s'carte en plusieurs points de ce que nos savants collaborateurs ont dit aux articles Bajezet, Amuratii, etc.

  Aprs la mort d'Etienne VI, huitime empereur de Servie, qui eut lieu vers l'an 13)5, son fils Moisre, enfant en bas ge, resta sous la tutelle de Volkar Mernasicz, ministre et favori le son pre, que ce dernier avait nomm rgent de l'empire. Mernasicz, ayant bientt fait mourir le jeune Moisre, s'empara d l'empire. Dans la lutte qui ne tarda pas clater entre l'empereur grec, Jean l'a lologue, et son col- li'sue, Jean Cantacunc, Mernasicz marcha au secours de Palologue, tandis que Cantacuznc avait appel Orkan, sultan des Turcs, rsidant encore en Asie.

  Les armes se rencontrrent, en 1355, prs de Demotika, sur l'bre ou Maritza, et dans la bataille qui eut lieu les Serviens furent compltement battus : Mernasicz prit avec ses principaux ofliciers et presque toute sa famille. Comme il ne laissait point d'hritiers directs, les chefs serviens runis lurent pour leur empereur ou hospodar un comte Lazare, tranger la famille des souverains prcdents. Les Turcs, sous leur sultan Mourat Gai Klian, s'tant tablis, peu d'annes aprs, Andrinople, s'appliqurent bientt, i agrandir leur domination en Europe.

  De 1366 au 1378, Mourad fit la conqute de la Boulgarie; de 1392 1386, il soumit la Macdoine, et se disposant ensuite faire la conqute de la Servie, il runit ses forces d'Asie et d'Europe, et vint, en 1389, camper sur les frontires de cet empire, Kosova, ville situe entre les sources de la Toplicza et de l'Ibar, entre Pristina et Jeni-Bazar. Lazare, dont l'empire tait dj affaibli par la perte de la Boulgarie, qu'avaient conquise les Turcs, et par celle de la Dalmatie et de la Croatie, qu'avaient envahies les Hongrois, fit d'abord demander la paix au sultaii Mourad. N'ayant pu l'obtenir, il assembla tout ce qu'il put runir des forces de son empire, et, se mettant leur tte, vint camper l'ouest de la plaine de Kosovo, en prsence des Turcs.

  Lazare avait partag le commandement de ses troupes entre deux de ses principaux gnraux, Milosz Obilevicz, son gendre, qu'il fit gnral en chef, et Volcar Brancovicz, qui il confia le commandement de la cavalerie.

  Ce dernier, mcontent de se voir sous les ordres d'Obilevicz, ne tarda pas former le projet de se venger par la trahison, et entra en correspondance avec le sultan des Turcs, qui il offrit de livrer Lazare, condition d'tre reconnu empereur sa place.

  En mme temps, Brancovicz cherchait par toutes les calomnies imaginables perdre Obilevicz dans l'esprit de son souverain. Enfin, dans un repas o l'empereur avait runi les principaux chefs de son arme, Brancovicz accusa publiquement Obilevicz et deux gnraux, Jean Kassanovezicz et Milosz Topliacinir, de tramer la mort de leur souverain. Obilevicz rpondit sur le champ, et rejetant le reproche de trahison sur son ennemi :

  Quant moi, dit- il, ma justification ne consistera pas dans des paroles, mais dans des faits. Et, dposant son commandement, il jura de prouver son innocence en tuant le sultan Mourad au milieu de son arme. 11 quitta aussitt la table avec ses deux amis, et tous trois se rendirent au camp des Turcs, en s'annonant comme dserteurs. Obilevicz fut introduit dans la tente de Mourad, qui n'avait prs de lui que son visir et son secrtaire. Profitant de cette circonstance, il les poignarda tous trois. Mais, en cherchant sortir, le sabre la main, du camp des Turcs, il se trouva accabl par le nombre des assaillants, et fut pris vivant, aprs avoir vu ses deux amis tus ses cts. Aussitt Baj a zet ou Bayzid-Jildevim, fils et successeur de Mourad, runit son arme, et la conduisit l'attaque du camp des Serviens. Ceux-ci, prenant les armes en toute hte, se mirent en dfense avec la plus grande valeur.

  Mais, surpris l'improviste et privs de cavalerie par la dsertion de Brancovicz, qui les abandonnait la tte de 12,000 chevaux, ils furent compltement battus aprs six heures d'un combat sanglant. L'empereur Lazare fut pris avec ses principaux officiers, et conduit Bajazet, qui leur fit couper la tte tous, ainsi qu' Obilevicz.
  A l'issue de cette bataille, il renona la conqute de la Servie, dont l'empire tait au reste dissous, et se rabattit sur la Macdoine et la Thessalie.

  En 1448, il y eut une seconde bataille dans ces mmes plaines de Kossova. Jean Huniades, qui tait venu , avec une arme hongroise, au secours de Georges, despote de la Servie, rduite alors la province qui conserve ce nom, y fut battu par le sultan Mourad ou Amurath II.

  G. De Vaudoxcoirt

  I dettagli di questa battaglia, famosa per la distruzione dell'impero di Servia e la morte del sultano Murad Khan Gazi o Amurath I., sono variamente riportati dalle cronache greche, in particolare quelle di Cantemir di Ducas, a Orbinus Ragusa e Chalcondyle. La storia che seguiamo da cronica Montenegro, scritto nel 1740 dal vescovo Petrovicz, metropolitano. Non sar quindi da stupirsi se il nostro racconto differisce in pi punti che i nostri colleghi hanno imparato raccontate articoli Bajezet, Amuratii ecc.
  Dopo la morte di Stefano VI, ottavo imperatore di Servia, che ha avuto luogo intorno all'anno 13) 5 Moisre suo figlio, bambino, rimase sotto la tutela di Volkar Mernasicz, ministro e isola preferita del padre, che Quest'ultimo aveva nominato reggente dell'impero. Mernasicz, che ha appena ucciso il giovane Moisre prese possesso di "impero. Nella lotta che presto scoppiata tra l'imperatore greco, John ha lologue e il suo collega Jean li'sue Cantacunc, Mernasicz marciato per il sollievo dei Paleologo, mentre Cantacuznc chiamato Orkan, sultano dei Turchi, che ancora vivono in Asia.
  Gli eserciti si incontrarono, nel 1355, quasi Demotika sul fiume Ebro e Maritza, e la battaglia che ha avuto luogo il Serbi furono completamente battuti: Mernasicz per con i suoi principali ofliciers e quasi tutta la sua famiglia. Come non ha permesso gli eredi diretti, i leader riuniti serviens eletti per il loro imperatore o un conteggio Hospodar Lazare, un estraneo alla famiglia dei governanti precedenti. I Turchi guidati dal sultano Murad loro Klian Gay, che si stabilirono alcuni anni pi tardi, ad Adrianopoli, si applica presto, porgo loro dominio in Europa.
  Dal 1366-1378, Mourad conquistato il Boulgarie, 1392-1386 ha presentato la Macedonia, e poi a fare la conquista di Servia, ha raccolto la sua forza in Asia e in Europa, ed venuto nel 1389, il campeggio ai confini dell'impero, in Kosovo, una citt tra le fonti di Toplicza e Ibar tra Pristina e bazar Jeni. Lazzaro, il cui impero stato gi indebolito dalla perdita di Boulgarie, che aveva conquistato i turchi, e quello della Dalmazia e Croazia, che aveva invaso gli ungheresi prima hanno chiesto la pace sultaii Mourad. Non essendo riuscito a farlo, ha raccolto tutto quello che poteva radunare le forze del suo impero, e mettendosi alla loro testa, si accamp ad ovest della piana di Kosovo, alla presenza dei Turchi.
  Lazzaro aveva condiviso il comando delle sue truppe fra due dei suoi migliori generali, Milosz Obilevicz, suo figlio, che era comandante in capo, e volcar Brancovicz, al quale diede il comando della cavalleria.
  Quest'ultimo, scontenti di vedere negli ordini Obilevicz, presto per formare il progetto di vendicare il tradimento, ed entrato in corrispondenza con il sultano dei Turchi, ai quali offriva di consegnare Lazzaro, a condizione che essere riconosciuto imperatore al suo posto.
  Allo stesso tempo, Brancovicz cercato da ogni calunnia immaginabile perdere Obilevicz nello spirito del suo sovrano. Infine, un pasto in cui l'imperatore ha incontrato i principali dirigenti del suo esercito, e Obilevicz Brancovicz accusato pubblicamente due generali, Jean Kassanovezicz Topliacinir e Milosz, di tramare la morte del loro sovrano. Obilevicz risposto sul posto, e respingendo l'accusa di tradimento il suo nemico:
  "Quanto a me, ha detto, la mia giustificazione non consiste in parole, ma in realt. E, posa il suo comando, ha promesso di provare la sua innocenza nell'uccidere sultano Murad nel bel mezzo del suo esercito. 11 ha lasciato immediatamente il tavolo con i suoi due amici, e tutti e tre sono andati al campo turco, annunciando se stesso come disertori. Obilevicz stato introdotto nella tenda di Mourad, che aveva con se il suo visir e il suo segretario. Approfittando di questa circostanza, ha accoltellato tutti e tre. Ma, guardando fuori, la spada in mano, il campo turco, stato sopraffatto dal numero di attaccanti ed stato portato in vita dopo aver visto i suoi due amici lo hanno ucciso. Baj stato immediatamente ZET-Jildevim o Bayezid, figlio e successore di Murad incontra il suo esercito, e ha portato l'attacco al campo di Serbi. Questi, prendere le armi in fretta, ha iniziato in difesa con il valore pi grande.
  Ma, preso di sorpresa e privato della cavalleria dalla diserzione di Brancovicz che li ha abbandonati alla testa di 12.000 cavalli, sono stati completamente sconfitti dopo sei ore di lotta cruenta. L'Imperatore Lazzaro stata scattata con i suoi principali ufficiali, e ha portato a Bajazet, che li rendeva tutti decapitati, cos Obilevicz.
  Dopo questa battaglia, ha abbandonato la conquista della Serbia, il cui impero stato sciolto a riposo, e ricadde sulla Macedonia e Tessaglia.
  Nel 1448, ci fu una seconda battaglia in queste pianure Kossovo. Huniades Jean, che venuto con un esercito ungherese a salvare George, despota di Servia, poi ridotto a provincia conserva quel nome, stato sconfitto dal sultano Murad o Amurath II.

  G. Da Vaudoxcoirt


  Die Details dieser Schlacht sind berhmt fr die Zerstrung des Reiches von Serbien und dem Tod von Sultan Murad Khan Gazi oder Amurath I., verschieden von den griechischen Chroniken, und vor allem diejenigen von Cantemir von Ducas gemeldet, um Orbinus Ragusa und Chalcondyle. Die Geschichte, die wir folgen, ist von chronischen Montenegro, im Jahre 1740 von Bischof Petrovicz, metropolitan geschrieben. Es wird daher nicht wundern, wenn unsere Erzhlung unterscheidet sich in mehreren Punkten, dass unsere Kollegen gelernt Bajezet Artikel, Amuratii usw. erzhlt werden.
  Nach dem Tod von Stephen VI, achte Kaiser von Serbien, die um das Jahr 13) dauerte 5 Moisre seinen Sohn, Kleinkind, blieb unter der Vormundschaft des Volkar Mernasicz, Minister und Lieblingsinsel seinem Vater, dass Letzterer hatte Regenten des Reiches ernannt. Mernasicz, der bald ttete den jungen Moisre nahm Besitz von "Reich. In dem Kampf, der bald brach zwischen dem griechischen Kaiser, John lologue und sein Kollege Jean li'sue Cantacunc hat, marschierten Mernasicz zur Erleichterung Palaiologos, whrend Cantacuznc genannt Orkan, Sultan der Trken, leben immer noch in Asien.
  Die Armeen trafen, im Jahr 1355, fast Demotika am Ebro und Maritza, und die Schlacht, die stattgefunden haben die Serben wurden vollstndig geschlagen: Mernasicz umgekommen mit ihren wichtigsten ofliciers und fast alle seiner Familie. Da es nicht zulassen, dass die direkten Erben, versammelten sich die Staats-und Regierungschefs fr ihre Burgknecht Kaiser oder einer Zhlung hospodar Lazare, ein Fremder in der Familie der frheren Herrscher gewhlt. Die Trken unter Sultan Murad ihre Klian Homosexuell, der ein paar Jahre spter angesiedelt, in Adrianopel, widmeten sich bald verlngern i ihre Herrschaft in Europa.
  Von 1366 bis 1378, die Mourad Boulgarie erobert, von 1392 bis 1386 legte er Mazedonien, und dann mssen die Eroberung von Serbien zu machen, versammelte er seine Strke in Asien und Europa, und kam im Jahr 1389, Camping an den Grenzen des Reiches, in Kosova, einer Stadt zwischen den Quellen und Toplicza Ibar zwischen Pristina und Jeni Basar. Lazarus, dessen Reich wurde bereits durch den Verlust von Boulgarie, die den Trken erobert hatte geschwcht, und dass von Dalmatien und Kroatien, das die Ungarn eingefallen waren wollte zuerst fragen Frieden sultaii Mourad. Nach dem gescheiterten um es zu bekommen, sammelte er alles, was er konnte, die Krfte seines Reiches aufbringen, und setzen sich an ihre Spitze, lagerten Westen der Ebene von Kosovo, in Anwesenheit der Trken.
  Lazarus hatte das Kommando ber seine Truppen zwischen zwei seiner Generle, Milosz Obilevicz, sein Sohn geteilt war er Oberbefehlshaber und volcar Brancovicz, denen gab er das Kommando ber die Kavallerie.
  Letztere, unglcklich in den Obilevicz Bestellungen sehen, bald bilden der Entwurf den Verrat zu rchen, und trat in Korrespondenz mit dem Sultan der Trken, denen er angeboten, Lazarus liefern, unter der Bedingung, dass erkannte Kaiser an seiner Stelle sein.
  Zur gleichen Zeit suchte Brancovicz von jedem erdenklichen Verleumdung verlieren Obilevicz im Geiste seines Souverns. Schlielich, eine Mahlzeit, wo der Kaiser trafen sich die wichtigsten Fhrer seiner Armee, und Obilevicz Brancovicz ffentlich beschuldigt zwei Generle, Jean Kassanovezicz Topliacinir und Milosz, der Planung der Tod ihres Souverns. Obilevicz antwortete auf der Stelle, und die Ablehnung der Vorwurf des Verrats an seinem Feind:
  "Was mich betrifft, sagte er, meine Rechtfertigung nicht in Worten, sondern in der Tat bestehen. Und ber seinem Kommando, schwor er, um seine Unschuld zu tten Sultan Murad in der Mitte seiner Armee zu beweisen. 11 sofort verlie den Tisch mit seinen beiden Freunden, und alle drei gingen an die trkische Lager in der Ankndigung selbst als Deserteure. Obilevicz wurde in das Zelt der Mourad, der mit ihm hatte sein Wesir und seine Sekretrin eingefhrt. Unter Ausnutzung dieser Umstand, stach er alle drei. Aber, heraus schauen, Schwert in der Hand, das trkische Lager, wurde er von der Anzahl der Angreifer berwltigt und lebendig gemacht, nachdem er seine beiden Freunde ihn gettet. Baj war sofort zet-Jildevim oder Bayezid, Sohn und Nachfolger von Murad trifft seine Armee und fhrte den Angriff auf das Lager der Serben. Diese unter den Waffen in Eile, begann in der Abwehr mit dem grten Wert.
  Aber, berrumpelt und beraubt Kavallerie durch die Desertion von Brancovicz, die sie an der Spitze von 12.000 Pferde verlassen, wurden sie vollstndig nach sechs Stunden blutigen Kampf geschlagen. Der Kaiser Lazarus war mit seinem Hauptoffiziere genommen und fhrte zu Bajazet, die sie alle enthaupten gemacht sowie Obilevicz.
  Nach dieser Schlacht, verlie er die Eroberung von Serbien, dessen Reich wurde in Ruhe gelst und fiel zurck auf Mazedonien und Thessalien.
  Im Jahre 1448 gab es eine zweite Schlacht in diesen Ebenen Kossova. Huniades Jean, der mit einer ungarischen Armee kam, um zu retten George, Despot von Serbien, dann in die Provinz reduziert behlt diesen Namen, es wurde von Sultan Murad oder Amurath II besiegt.

  G. Von Vaudoxcoirt
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #478
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Beteja e Fush-Kosovs n vitin 1389 n Drenic

  Pa hy n at se far ishte Lufta e Kosovs Dardans e vitit 1389 (meq si historian kam dhn mendimin n librin “Kosova” II) dhe pa hyr n mitin rreth ksaj ngjarje ende gjithnj t mjegulluar historike, q e ngriti historiografia serbe e shekullit XIX pr qllime hegjemoniste parametrat e s cils vazhdojn edhe sot e gjithditn n raport me shqiptart dhe Kosovn, megjithat reagimet e djeshme zyrtare ( i prfaqsuesit t qeveris ku thuhet se “t vdekurit e historis nuk mund t’i kthejn t gjallt”) si dhe ato t disa politikanve t Kosovs rreth “ardhjes” s djeshme t Llazarit n Mitrovic , ku ai quhet “car”, pra “perandor” dhe jo nj feudal i rndomt far kishte Iliriku asokohe me bollk, tregojn se kjo shtatore nuk ka ardhur as rastsisht e as jasht kontesteve q politika e tanishme i ka kthye n “standarde” antihistorike kundr vet historis dhe kulturs shpirtrore shqiptare me rrnj n antikitet.
  Pra, Llazari dje nuk erdhi n Kosov, pr t shnuar nj jubile t nj kujtese t prbashkt historike t t krishterve t Ilirikut, q po ashtu luftuan bashkarisht kundr pushtimit osman, gj q do ta obligonte edhe Qeverin e Kosovs dhe intititucionet shkencore (Akademin dhe Institutin e Historis) q kt ngjarje ta trajtojn si pjes t historis s vet, por erdhi pr t demonstruar “t vrtetn” historike serbe pr Kosovn -“djep historik dhe shpirtror serb”, t pranuar tashm me pakon e Ahtisarit, sipas t cils Serbis i njihen “tapit mesjetare” n Kosov, pikrisht t tilla far i parasheh “Nartanja” e Garashaninit !
  Kshtu, e trimruar q Kosova ka hequr dor nga krishterimi i mirfillt (i pranuar ndr t part nga iliro-dardant n shekullin III) e me t edhe nga pjesa me e rndsishme e kulturs shpirtrore q lidhet me ritin ortodoks, Serbia ka rikthyer ofanzivn e njohur pr ta paraqitur Kosovn “piemont t krishterimit” n Europ, pikrisht ku krishterimi humbi betejn kryesore kundr pushtimeve osmane!
  Natyrisht se ktij piemontizmi religjioz t Beogradit, i shkojn pr shtati rrethanat politike dhe shoqrore n Kosov t krijuara nga politika e “komandantve”, e cila pr kto vite, krahas keqqeverisjes dhe rrnimit t vendit nga do pikpamje, n njrn an, me perfiditet ka punuar vazhdimisht kundr parimeve t shtetit sekular si koncept perndimor dhe n tjetrn an, ka promovuar islamin politik (me vahabizmin ,umn dhe logjikn e xhihadit ), t cilin e ka kthyer n aleat kryesor pr marrjen dhe ruajtjen e pushtetit kriminal paka se me kt i ka dhn argumente pikrisht anatems historike t ngritur na Beogradi rreth shqiptarve si “mbetje e rrezikshme fundamentaliste islamike” n Europ me t ciln ka arsyetuar pushtimin e Kosovs dhe tri gjenocidet (i vitit 1877, 1912 dhe 1944) e deri te ky i fundit kundr shqiptarve.
  Andaj, n kto rrethana, “ardhja” e Llazarit n Kosov si “car” dhe reagimet e shqiptarve pr ta pranuar si t till, tregojn pr nj pozicionim antihistorik t pranuar nga vet shqiptart!
  Posted by: Bota Press
  https://www.google.es/url?sa=t&rct=j...aKxy27ucGmrPvA

 19. #479
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Beteja e Fush-Kosovs n vitin 1389 n Drenic

  Jahja Dranolli - 29.06.2019


 20. #480
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,993
  Faleminderit
  33
  36 falenderime n 29 postime

  Pr: Beteja e Fush-Kosovs n vitin 1389 n Drenic

  Q ma hupt ditn, o miq ma humbt, por vrtet u knaqa n kt tem, ku gjeta gjra q nuk i kisha ditur...
  Ju falnderoj t gjithve, dhe n veanti kreksin.

  Demka
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 10:52
 3. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 4. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •