Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23

Tema: Fli Kosove

  1. #1
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Fli Kosove

    Specialiteti i kuzhines shqiptare "Flia" e cila ka zgjuar interes te madh mga shumė vizitor dhe turist nderkombetar,te cilet jan mahnitur me shijen dhe me permbajtjen e saj...

    e cila ka shtirje ne te gjith territorin e kosoves dhe preferohet dhe pelqehet shumė nga pelqyesit e ketij ushqimi te nxeht ...

    Por ajo qfar po me intereson mua eshte se ,ky specialitet eshte vetem Kosovar apo ky specialitet pergaditet dhe praktikohet edhe ne viset tjera shqiptare ...

    Dhe nese ka dikush ndonje iformacion ne lidhje me prejardhjen e ketij specialiteti....
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  2. #2
    human Maska e LAINA
    Anėtarėsuar
    13-03-2007
    Vendndodhja
    waiting...
    Postime
    348
    Pervecse ne Kosove perdoret edhe ne viset veriore te Shqiperise me te njejtin emer, por dhe ne krahina te tjera te Shqiperise se mesme dhe te jugut, por me emra te ndryshem dhe ndryshime shume te vogla ne permbajtje...
    ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

  3. #3
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Aman, pash Zotin cfare gjeja te vecante ka flia?

    Petulla te lyera me vaj, brum apo llagere. Nuk e di ku e shifni vecantine e ketij gatimi.
    Life's too short to remove USB safely.

  4. #4
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
    Aman, pash Zotin cfare gjeja te vecante ka flia?

    Petulla te lyera me vaj, brum apo llagere. Nuk e di ku e shifni vecantine e ketij gatimi.
    Ani mos trego ti qe nuk e ke ne qejf kete soecialitet dhe brumet...

    Ndersa sa i perket thjeshtesis se permbajtjes se saj...nuk hyen ne punė kjo kur merret parasysh vlersimi ndaj sajė...

    Un pervete fort e kam ne qejf kete specialitet,arsyet jan te shumta nga shija e saj ederi te originaliteti isaj kombetar dhe zakonor...
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  5. #5
    MiLaNisT Maska e sLimShady
    Anėtarėsuar
    22-04-2004
    Vendndodhja
    Shif ka mrapa m'ke
    Postime
    1,116
    Une vdes per fli sa her qe ha fli ha me shum sec duhet aq sa e kam qejf.

    C'do njeri e ka shijen e vet dikujt i pelqen dikujt jo

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
    Aman, pash Zotin cfare gjeja te vecante ka flia?

    Petulla te lyera me vaj, brum apo llagere. Nuk e di ku e shifni vecantine e ketij gatimi.
    Siduket e ke ngatėrruar Flien me petulla(donuts) .
    Flia nuk pjeket me vaj, edhe pse brumi eshte gati i njejte si petullat por pjeket me saqė apo grillė dhe duhet nje ceromoni e gjatė gjate pregaditjes se brumit dhe pjekjes se saj.

    Fli Kosoves
    Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.
    Une per veten time nuk e kam merak flien aspak, apo cdo gatim prej brumi.

    Me nderime
    Flag

  7. #7
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga flag Lexo Postimin
    Siduket e ke ngatėrruar Flien me petulla(donuts) .
    Flia nuk pjeket me vaj, edhe pse brumi eshte gati i njejte si petullat por pjeket me saqė apo grillė dhe duhet nje ceromoni e gjatė gjate pregaditjes se brumit dhe pjekjes se saj.

    Fli Kosoves
    Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.
    Une per veten time nuk e kam merak flien aspak, apo cdo gatim prej brumi.

    Me nderime
    Flag
    Aq Bukur e paske pershkruar nje procedur te pergaditjes se nje Flie,sa qe ma mbushe mendjen ta pergadis nje fli vetė unė,por besoj se do hasi ne problem rreth saqit ,se ku do e gjej...ahahh

    Ps: Te ma gjej dikush njė Saqė more...
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Aq Bukur e paske pershkruar nje procedur te pergaditjes se nje Flie,sa qe ma mbushe mendjen ta pergadis nje fli vetė unė,por besoj se do hasi ne problem rreth saqit ,se ku do e gjej...ahahh

    Ps: Te ma gjej dikush njė Saqė more...
    Merre saqin e satelitit apo nese ke furrė elektrike me grillė edhe grilli e zevendson saqin. Ne realitet nese e analizojm saqin, saqi e luan rolin e grillit sepse flia pjeket vetem nga lart.


    Me nderime
    Flag

  9. #9
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar mė parė nga flag Lexo Postimin
    Siduket e ke ngatėrruar Flien me petulla(donuts) .
    Flia nuk pjeket me vaj, edhe pse brumi eshte gati i njejte si petullat por pjeket me saqė apo grillė dhe duhet nje ceromoni e gjatė gjate pregaditjes se brumit dhe pjekjes se saj.

    Fli Kosoves
    Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.
    Une per veten time nuk e kam merak flien aspak, apo cdo gatim prej brumi.

    Me nderime
    Flag
    Jo mer nuk e kam ngaterru. Krahina nga jam une me origjine e ka tradite fline, dhe e njoh mir.

    Mu, per vete, nuk me duket se ka naj shije te vecante, vetem se eshte nje variant i llagereve (te cilat jane ndryshe nga petullat). Te pershkrimi qe me lart thuhet "tepsia lyhet me yndyre", po nuk thuhet se c'eshte kjo "yndyra". Ja ta them une: Lengu me te cilen lyhet tepsia (per te mos u ngjitur brumi) eshte ose vaj ose gjalp (telyne) i shkrire (vaji te cilin kam patur nder mend ne postimin tim te mesiperm).

    Menyra se si krijohet brumi (te pershkrimi me lart), eshte i njejte me menyren se si krijohet brumi per petulla, ose llagere. Prandaj po them se flia eshte version i llagereve. Kush ka njohuri nga flia dhe gastronomia nuk e ka te veshtire te arrije ne kete perfundim.

    Shnet, dhe gezuar Bajramin.
    Life's too short to remove USB safely.

  10. #10
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Edhe levreku me midhje nuk ka ndonje filozofi por ne shqiptaret kemi sens ti hajm specialitetet e huaja (kineze,italiane,turke),ndersa i perqeshim specialitetet e kuzhinave tona shqiptare...

    Arsyeja eshte !!!
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
    Jo mer nuk e kam ngaterru. Krahina nga jam une me origjine e ka tradite fline, dhe e njoh mir.

    Mu, per vete, nuk me duket se ka naj shije te vecante, vetem se eshte nje variant i llagereve (te cilat jane ndryshe nga petullat). Te pershkrimi qe me lart thuhet "tepsia lyhet me yndyre", po nuk thuhet se c'eshte kjo "yndyra". Ja ta them une: Lengu me te cilen lyhet tepsia (per te mos u ngjitur brumi) eshte ose vaj ose gjalp (telyne) i shkrire (vaji te cilin kam patur nder mend ne postimin tim te mesiperm).

    Menyra se si krijohet brumi (te pershkrimi me lart), eshte i njejte me menyren se si krijohet brumi per petulla, ose llagere. Prandaj po them se flia eshte version i llagereve. Kush ka njohuri nga flia dhe gastronomia nuk e ka te veshtire te arrije ne kete perfundim.

    Shnet, dhe gezuar Bajramin.
    Fillimisht flm per festen e Bajramit, gjithashtu urime e dasht zoti pritni shume Bajrama.

    Ndersa per lyrjen e tepsis me yndyre apo vaj, vetem tepsia lyhet me vaj(si cdo specialitet tjeter ku tepsia lyhet) dhe mbas kesaj vaji nuk perdoret. Dmth vetem ne fillim lyhet tepsia dhe nuk perdoret vaji.

    Kur ju keni shkruar se behen si petullat me vaj, kam menduar se e kishit fjalen per fergim ne vaj te flies, sikur petullat. Kerkoj ndjes per keqkuptim.

    Me nderime

    Flag,

    P.S ēfare jan llageret, a ka ndonje fjale tjeter apo si duken ato?

  12. #12
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anėtarėsuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    me pelqen shum flija nuk di qte them em teper

  13. #13
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar mė parė nga flag Lexo Postimin

    P.S ēfare jan llageret, a ka ndonje fjale tjeter apo si duken ato?
    Tung,

    Llageret jane fiks nje nga fletet e flise. Procedura eshte e gati njejte me fline, vetem se nuk mbivendosen ne tepsi (fletet/petat), po hahen tek e tek.

    Gatuan ne ftere, dhe jo me saē.
    Life's too short to remove USB safely.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
    Tung,

    Llageret jane fiks nje nga fletet e flise. Procedura eshte e gati njejte me fline, vetem se nuk mbivendosen ne tepsi (fletet/petat), po hahen tek e tek.

    Gatuan ne ftere, dhe jo me saē.

    Ok, siduket nga kjo qe po e pershkruani Llageret duhet te jenė Llokuma dhe keto gjithashtu si petullat(donuts) fryhen gjate fergimit ne fertere te mbushur thelle me vaj. Perderisa petullat jan zakonisht te rrumbullaket ne form, llageret -llokumat jan si petet e flies, te gjata.

    Flm per shpjegim dhe kohen tuaj.

    Me respekt
    Flag

  15. #15
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Llageret e siperpermendur ndoshta jan "pallaqinkat" siq i quajm ne ne rrafshin e kosoves

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e orbita
    Anėtarėsuar
    28-05-2007
    Postime
    36
    flia nuk eshte gje tjeter veq se nje grumbull brumi qe te bombardon lukthin eshte nje ushqim primitiv

  17. #17
    bash ushqim primitiv.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga master2006 Lexo Postimin
    Llageret e siperpermendur ndoshta jan "pallaqinkat" siq i quajm ne ne rrafshin e kosoves
    Po Jack Watson tha se llageret jan nga fletet e flisė, qe nese nuk gaboj fletet apo petet e flisė nuk jan shume te holla sikur petet apo fletet e pallaqinkes(pancakes ne anglisht).
    Pallaqinkat-pancakes fergohen me pak vaj dhe vetem nje lugė e fillit vendoset ne mes te ferteres dhe shperndahet ne gjithe ferteren me rrotullimin e ferteres ne form te rrumbullaket.

    Gjithashtu sikur te kishin qenė pallaqinka, me siguri Jack Watson do te kishte cekur se keto kur te fergohet njera ane, atehere ngritet pallaqinka-pancake ne ajr ne menyre te vendoset ne anen tjeter dhe te fergohet.

    Por, unė,mund edhe te gaboj.

    Me nderime
    Flag

  19. #19
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    ka hik koha e flies o shqiptar tash hajm kinxh ne hell(qingj).

  20. #20
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577

    Fli Kosove

    Pėr 4 vetė

    Duhen:

    Per brumin:
    - 1 kg miell
    - 3-4 gota ujė
    - kripė


    Per masėn:
    - 200 gr gjalpė
    - 2 filxhana caji ajkė
    - 3 lugė vaj


    Pergatitja:


    Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė perberesit tė jenė shkrirė nė njė masė tė vetme, lyhet tepsia me vaj dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi, qe ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele.
    Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia.

    Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.

    united-albania
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Intervistė me Myftiun e Kosovės, Mr. Naim Tėrnava
    Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
    Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  3. Mėsimet e nxjerra nga dhuna nė Kosovė
    Nga Albo nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 15-07-2006, 13:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •