Pėrbėrėsit:

* vezė 2 kokrra
* miell sasi e mjaftueshme
* bukė e thekur mjaftueshem
* fileta pule 4 por per orex familjar 5 me sigurt
* vaj
* kripe
* limon per dekorim pjate


Udhėzime per pergatitje:

Marrim filetat e pulės, i shpėrlajmė me ujė tė rrjethshėm, i thajmė me piceta kuzhine ujin, i lėmė ne nje pjate.
Rrahim vezet i leme ne tavoline ne nje pjate, miellin e leme ne tavoline, buken e thekur te shkrimoqur (te grire imet) e leme afer me miellin e vezet.

Fileten e lyejme me pak kripe, i kalojme te pjata ku kemi vezėt, pastaj te mielli e me pas te buka e shkrimoqur.
Ndėrkohė punojme me durim edhe per filetat e tjera POR nderkohe duhet te kemi vene ne zjarrė tiganin me vaj.
Pasi vaji te jetė bere mjaftueshem i nxehte (dallohet se ka vibra ne siperfaqe) i kalojme filetat nje nga nje e me durim e estetik ne vaj me tigan ku i rrotullojme herė pas here e me kujdes se por digjemi nga pikat e vajit.

Filetat e bera gati i leme ne nje pjate ku kemi shtruar picete kuzhine per te thithur vajin e pa deshiruar.

Marrim pjatėn ku do e servirim, i shtrojmė fletė sallate e feta limoni tė prera hollė.


Nqs doni te pergatisni nje pjate te plote per servirje, mund te shtoni dhe patate te pjekura ne furre.

Ju ftoj ta provoni e tju shijoje!

recetagatimi.com