Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 169
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  30
  34 falenderime n 27 postime

  Gjuha shqipe po vritet pa mshirshm! A po shkojm drejt humbjes s gjuhs?

  Para se ta hapja kt tem m kapi siklet. E di q sht tem e ndjeshme, e di q do ket, ndoshta, edhe shum kundrthnie...
  M falni se derisa po shruaj jam duke ndjekur nj emisin nga RTK-ja, ku nj udhheqs programi- mjeran ( Matufi a Matoshi a s'di si quhej), ka gjetur edhe nja 4 mjeran t tjer dhe po bisedojn pr gjuhn shqipe!! O, Zot ruana!
  Ata q e kan ndjekur le t flasin, se un nuk po mundem se po friksohem mos po eksplodoj, vetm n mendje po m shkojn kto gjera:
  * Flamurin na e bn nj pelen fmijsh ( bile, ju lutm m falni n shprehje sa her e shoh kt flamur m duket si nj pelen fmijsh e dhjer!!)
  *Hymnin ( cka s'ka askund n bot himn pa tekst )......
  * Tash, me siguri dora e huaj, me ndihmn e dors son t zgjatur po na e vrasin edhe gjuhn....

  A si thon ktij kosovarizm ( flamur tjetr, himn tjetr, gjuh tjetr)!!

  A s'po realizohet qllimi i Serbis, kur thoshte pr shqiptart q jetojn n Shqipri " oni su albanci " ( ata jan "shqiptar"(albanci) , ndrsa "vi ste shiftari"- ju jeni "shiftar".

  Ku sht Bashkimi Kombtar!!

  M falni se jam me nerva. Nj dit kur t jem m i qet do t jap edhe t dhna t tjera.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 27-04-2009 m 18:29
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ka ndonje video ne youtube nga emisioni?
  Life's too short to remove USB safely.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  30
  34 falenderime n 27 postime
  Citim Postuar m par nga Jack Watson Lexo Postimin
  ka ndonje video ne youtube nga emisioni?

  sonte u dha, o Jack Watson. Dhe jam me nerva t ngritura, por esanca sht n ato pak fjal q thash: t virtet gjuha shqipe, t shuhet atdhedashuria ndrshqiptare. Ky sht synimi i shkijeve dhe m vjen plasje pse sht duke u realizuar kjo!!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  ne 'kuptim e "vrane" gjuhen adem? flitnin me shume fjale te huaja?

 5. #5
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Edhe n Shqipri nuk sht m e mir gjendja, prudnimi i gjuhs shqipe ka marr nivele galopante, madje nga media elektronike dhe e shkruar (ose m mir kshtu e mendoj, ngaq rrall her ndodh q i shikoj/lexoj/dgjoj) v re t njjtat premisa pr tu "modernizuar". Dialektet do t ekzistojn gjithmon, mirpo n institucionet mediatike t ket "patrullim" ligjor, pr redaktort e lajmeve, spikerat, gazetart ose t gjith kanibal anti-shqip t cilt marrin frym. U gabua, falje. U prsrit shkelja gjuhsore gjob q t t fluturoj mendja, hern tjetr vrejtje pr tu flakur n rrug.

  Pr t mos shkuar m larg se mu kujtua rasti i presidentit t Shqipris (simboli i bashkimit rajonal t shqiptarve t Shqipris), i cili nj n 4 fjal e ka n italisht, si duket vall nga njohuria m e thell e ksaj gjuhe se e asaj q i prket, pra gjuhs shqipe.

  N lidhje me shqetsimin tnd, kam iden se Fajin KRYESOR e kan Akademia e Shkencave dhe Ministria e Arsimit e Shqipris, t cilat nuk prpilojn nj program msimor t unifikuar mes t "dy shteteve tona" por flen, marrin rrogn dhe i rndojn kot ksaj toke.

  ademgashi_dk, ti je br nervoz sot? Un kam disa vite.
  Prektora

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  30
  34 falenderime n 27 postime
  Citim Postuar m par nga puroshkodran Lexo Postimin
  ne 'kuptim e "vrane" gjuhen adem? flitnin me shume fjale te huaja?
  O shkodran vllai, faktikisht flitnin kundr gjuhs standarde ( t vetmn gj t bukur e kombtare, pas Kongresit t Manastrit, q kan br shqiptart), po edhe "gegnisht" flitnin keq!
  Mos t flasim pr gjuhn standarde se sht folur kaq shum pr t dhe besoj se jan hapur shum tema n lidhje me kt, por mua sa her flasin kosovart kundr gjuhs standarde n mendje m vie ajo q kan thn shkijet "oni su albanci", ndrsa "vi ste shiftari"! Mua ktu m dhemb!
  Dhe jan kto tri elementet q i zura n goj m sipr q cojn drejt ndarjes dhe krijimit t dickaje artificiale!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  30
  34 falenderime n 27 postime
  Citim Postuar m par nga darwin Lexo Postimin
  Edhe n Shqipri nuk sht m e mir gjendja, prudnimi i gjuhs shqipe ka marr nivele galopante, madje nga media elektronike dhe e shkruar (ose m mir kshtu e mendoj, ngaq rrall her ndodh q i shikoj/lexoj/dgjoj) v re t njjtat premisa pr tu "modernizuar". Dialektet do t ekzistojn gjithmon, mirpo n institucionet mediatike t ket "patrullim" ligjor, pr redaktort e lajmeve, spikerat, gazetart ose t gjith kanibal anti-shqip t cilt marrin frym. U gabua, falje. U prsrit shkelja gjuhsore gjob q t t fluturoj mendja, hern tjetr vrejtje pr tu flakur n rrug.

  Pr t mos shkuar m larg se mu kujtua rasti i presidentit t Shqipris (simboli i bashkimit rajonal t shqiptarve t Shqipris), i cili nj n 4 fjal e ka n italisht, si duket vall nga njohuria m e thell e ksaj gjuhe se e asaj q i prket, pra gjuhs shqipe.

  N lidhje me shqetsimin tnd, kam iden se Fajin KRYESOR e kan Akademia e Shkencave dhe Ministria e Arsimit e Shqipris, t cilat nuk prpilojn nj program msimor t unifikuar mes t "dy shteteve tona" por flen, marrin rrogn dhe i rndojn kot ksaj toke.

  ademgashi_dk, ti je br nervoz sot? Un kam disa vite.
  T kuptoj pr shqtsimin o darwin vllai. Sa pr kt q thua:"ti je br nervoz sot? Un kam disa vite", sonte un u xhindosa fare!!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 8. #8
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Kodi:
  ftp://82.114.77.27/pub/2009/rubikon/rubikon090409.wmv
  Prektora

 9. #9
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  N lidhje me shqetsimin tnd, kam iden se Fajin KRYESOR e kan Akademia e Shkencave dhe Ministria e Arsimit e Shqipris, t cilat nuk prpilojn nj program msimor t unifikuar mes t "dy shteteve tona" por flen, marrin rrogn dhe i rndojn kot ksaj toke.
  Jo, jo.

  Krejt tjetrkun asht puna Darvin. Pedofilt perndimor jan instalue ktu pr me shkombtarizue edhe de-shqiptarizue Kosovn. Prej si kan ardh kit politik e kan njek. ifta t'Ardian Klosit ka sa dush edhe knej kufini.

  Halil Matoshi asht edhe ma i zi se Ardian Klosi. Asht tip i neveritshm, i pallogjikshm, shum njerz e kan kundrshtu edhe ai apet i ka grah me kryet vet, tuj mos hek dor prej budallakinav tveta.

  Politika e pedofilve perndimor konsiston n kto pika:

  1. Degradim i UK-s
  2. Varfrim i do individi/familje q ka marr pjes n luft
  3. Degradim i identitetit shqiptar
  4. Krijim i identitetit kosovar
  5. Ulje e natalitetit prmes politikave t caktuara, ndonse grat tona edhe ato q punojn n administrat po lindin pr do vit, (si pr inat t tyre)
  6. Shtimi i numrit t serbve prmes "kthimit t qndrueshm"
  7. Karakterizimi i Kosovs si shtet multietnik, dhe funksionimi si shtet duke u nisur nga kjo premis.

  Mendoj q Shteti i Kosovs u krijua, Gjuha Kosovare u krijua, Kombi kosovar u krijua, tash u ka mbetur vetm q t krkojn privilegje, meqense jan minoritet.

 10. #10
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Jo, jo.

  Krejt tjetrkun asht puna Darvin. Pedofilt perndimor jan instalue ktu pr me shkombtarizue edhe de-shqiptarizue Kosovn. Prej si kan ardh kit politik e kan njek. ifta t'Ardian Klosit ka sa dush edhe knej kufini.

  Halil Matoshi asht edhe ma i zi se Ardian Klosi. Asht tip i neveritshm, i pallogjikshm, shum njerz e kan kundrshtu edhe ai apet i ka grah me kryet vet, tuj mos hek dor prej budallakinav tveta.

  Politika e pedofilve perndimor konsiston n kto pika:

  1. Degradim i UK-s
  2. Varfrim i do individi/familje q ka marr pjes n luft
  3. Degradim i identitetit shqiptar
  4. Krijim i identitetit kosovar
  5. Ulje e natalitetit prmes politikave t caktuara, ndonse grat tona edhe ato q punojn n administrat po lindin pr do vit, (si pr inat t tyre)
  6. Shtimi i numrit t serbve prmes "kthimit t qndrueshm"
  7. Karakterizimi i Kosovs si shtet multietnik, dhe funksionimi si shtet duke u nisur nga kjo premis.

  Mendoj q Shteti i Kosovs u krijua, Gjuha Kosovare u krijua, Kombi kosovar u krijua, tash u ka mbetur vetm q t krkojn privilegje, meqense jan minoritet.
  Nuk do ti shtoja asnj presje ksaj q keni thn ju, sepse ndrkombtart po mundohen t krijojn nj Shtet Kosovar, q t jet sa m pak i lidhur me Shqiprin, dhe pr kt atyre u duhet t vn n zbatim 'shqiptarizimin e Shqiptarve t Kosovs dhe ngritjen e kultit t Kosovarit Multi-Etnik.
  Dy qeverrit e dy shteteve Shqiptare, duhet t prpilojn menjher strategji mbrojtse ndaj ktyre planeve dhe ti vendosin n zbatim me brezat e rinj, pasi n qoft se krijohet nj hendek tani q Kosova sht shtet m vete, ather kjo mund t jet e pariparueshme m von.
  Por un jam shum optimist pasi me knaqsi e deklaroj ktu se fmijt Shqiptar nga Kosova, e flasin gjuhn Standarte m mir se shum antar ktu, q jan lindur e rritur n mes t Tirans, dhe kjo ma ngroh shpirtin.
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 11. #11
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Por un jam shum optimist pasi me knaqsi e deklaroj ktu se fmijt Shqiptar nga Kosova, e flasin gjuhn Standarte m mir se shum antar ktu, q jan lindur e rritur n mes t Tirans, dhe kjo ma ngroh shpirtin.
  Jan disa gjra q juve andej do iu dukeshin udi po t'i dinit, pr shkak t mosinformimit rreth ktyre gjrave.

  Psh, n Kosov kur dikush prmend emrin "shqiptar" n bised e sipr, ather e ka fjaln pikrisht pr "kosovar", ose mund t uditesh se fmijt ktu, t cilt nuk njohin mir kngtart nuk e din cili kngtar sht nga Kosova cili nga Shqipria q m ka ndodhur dhe mua kur kisha t bj me kngtar t rinj t posa rekrutuar. Ose do iu dukej udi q nj lajm nga Mitrovica veriore zgjon t njjtin interes sikurse nj lajm nga Himara. Ose mund t'iu duket udi q nj "kosovar" ka vizituar Pejn dy her, ndrsa Tirann dhjet her etj etj.

  Populli jon sht i shenjt, Klasa politike sht e qelbur, sepse pushtuesit kan kultivuar egjr n grurin ton.

 12. #12
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shum emision interesant.

  Kam dek tuj kesh me Halil Zezn, krejt lop asht i shkreti. Hahahaha

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pajtohem me z. Adem. Kto nuk bhen edhe pa plan. Serbia nuk kursen para t fut prarje ndr shqiptar q tashm nuk kan kufi n mes. Flamur, himn e kushtetut na i solli kumbara Ahtisaar dhe ne i pranuam q t mos i lndojm nj grusht serbsh q po jetojn n Kosov, si t ishin diku n Rashk a n Nish.
  Gjuhs (jo vetm n Kosov, por as n Shqipri) nuk po i kushtohet kujdes i duhur. I keni dgjuar si flasin politikant, VIP-at e besa edhe disa gazetar e moderator n media.
  Un kam nj epigram lidhur me kt:

  M vjen t vjell
  Kur i dgjoj t mjert
  Kur lexojn referatet
  Q ua shkruajn t tjert.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Po flamurin e Rugoves me shqiponjen dykrenore kush e dogji ne shesh?

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e katjushka
  Antarsuar
  25-04-2009
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  gjuhen shqipe po e vrasin vete shqiptaret
  jetoj prej vitesh ne greqi dhe me ben pershtypje se te gjithe shqiptaret nuk u flasin femijeve shqip
  bile arrijne deri aty sa edhe ne bisedat ndermjet tyre flasin greqisht
  kur i pys ndonjehere perse flisni greqisht me thone se e kemi me te lehte.
  zakonisht kjo eshte e theksuar tek femrat
  jam i mendimit se gjuha shqipe me teper po greqizohet se sa kosovarizohet sic thuhet edhe ne teme

 16. #16
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  870
  Faleminderit
  33
  12 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin

  Ku sht Bashkimi Kombtar!!
  Eh, xhaxhi Ademi, bashkimi kombtar nuk realizohet duke u thirrur ne patriotizem e nacionalizem e duke klithur e cirur "duam bashkim kombtar" (nuk e kam fjalen per ju) apo duke bertitur "UCK".

  Bashkimi kombtar nuk realizohet me Hashima, Ramusha e Jakupa. Per bashkim kombtar mund te themi se me shume ka bere Digit Albi sesa gjithe keta politikan te dal nga lufta s'bashku.

  Sa i perket gjuhes, ketu nuk kane faj as Serbet, Kroatet, Amerikanet, Somalezet apo fajtoret tjere "kujdestar", UNMIK, EULEX, ICO, RAIFAISSEN BANK, WHO WWW, CCC, SS, KK, apo kushdo qofte, te cilet "fajsohen" per cdo gje qe nuk funkcionon ne Kosove. Fajet i kemi ne. Profesorat tona. Mesuesit. Politkanet. Prinderit. Mungesa e nje abetare e nje planprogrami uniform.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-06-2003
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa lexova une po gjykohet debati, epo une mendoj se debati pavaresisht i mire apo i keq nuk duhet te gjykohet. Pikerisht mungesa e debatit sjell keto probleme si kosovarizem etj.
  Problemet nese injorohen nuk largohen siq nuk i largon armiqte Struci duke futur koken ne rere.
  Pra standardi 72 meqe ra fjala duhet te sherbeje si baze per avancimin e metejshem te shqipes, dhe jo te sherbej si barriere per integrimet mbareshqiptare.

  Ndarjes mes shqiptareve po i kontribuojne pikerisht ata pseudo intelektual te akademive te shkencave te Kosoves e Shqiperise te cilet deshirojne qe kete standard te mos e modifikojne, pavaresisht nese e kerkon koha apo jo. Ska gjuhe ne bote qe nuk ndryshohet gradualisht dhe vet mos mbajtja e ndonje kongresi qe rreth 40 vjet per gjuhen flet shume per gjendjen e mjerueshme te gjuhes. Ka ardhur puna deri aty qe secili moderator televizioni te krijoj dialektin e tij dhe te vleresoj cilat fjale ti perdore e cilat jo.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  30
  34 falenderime n 27 postime
  Citim Postuar m par nga mendimi Lexo Postimin
  Sa lexova une po gjykohet debati, epo une mendoj se debati pavaresisht i mire apo i keq nuk duhet te gjykohet. Pikerisht mungesa e debatit sjell keto probleme si kosovarizem etj.
  Problemet nese injorohen nuk largohen siq nuk i largon armiqte Struci duke futur koken ne rere.
  Pra standardi 72 meqe ra fjala duhet te sherbeje si baze per avancimin e metejshem te shqipes, dhe jo te sherbej si barriere per integrimet mbareshqiptare.

  Ndarjes mes shqiptareve po i kontribuojne pikerisht ata pseudo intelektual te akademive te shkencave te Kosoves e Shqiperise te cilet deshirojne qe kete standard te mos e modifikojne, pavaresisht nese e kerkon koha apo jo. Ska gjuhe ne bote qe nuk ndryshohet gradualisht dhe vet mos mbajtja e ndonje kongresi qe rreth 40 vjet per gjuhen flet shume per gjendjen e mjerueshme te gjuhes. Ka ardhur puna deri aty qe secili moderator televizioni te krijoj dialektin e tij dhe te vleresoj cilat fjale ti perdore e cilat jo.
  I dashur "mendimi" ( jam pak i zn se nga puna po shkruaj). Nuk po gjykohet debati, por po gjykohet propaganda.
  N kt emision nuk kishte debat, kishte vetm propagand. Sepse ky far gazetaruci "Trrtoshi", kishte marr edhe nja tre a katr langoj, si puna e vet dhe flitnin kundr gjuhs, bile kishin gjetur edhe nj shkodran mjeran!
  Sa t mejr dukeshin!!
  Nga nj video q kishte sjell nj forumist, pash se ky far "trrtoshi" e tha haptazi: "Un krenohem q jam kosovar" ( kupto jo nga aspekti regjional, q sht normal, por nga aspekti i ksaj krijess atrificiale q dalngadal po lshon rrnj dhe kam frik se po realizohet: Paramendo n nj t ardhme, si produkt i ksaj, n dokumentet e identifikimit do t na shkruaj: nacionaliteti- kosovar!!)
  O zot shptona!
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 28-04-2009 m 06:10
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime
  Citim Postuar m par nga flory80 Lexo Postimin
  Nuk do ti shtoja asnj presje ksaj q keni thn ju, sepse ndrkombtart po mundohen t krijojn nj Shtet Kosovar, q t jet sa m pak i lidhur me Shqiprin, dhe pr kt atyre u duhet t vn n zbatim 'shqiptarizimin e Shqiptarve t Kosovs dhe ngritjen e kultit t Kosovarit Multi-Etnik.
  Dy qeverrit e dy shteteve Shqiptare, duhet t prpilojn menjher strategji mbrojtse ndaj ktyre planeve dhe ti vendosin n zbatim me brezat e rinj, pasi n qoft se krijohet nj hendek tani q Kosova sht shtet m vete, ather kjo mund t jet e pariparueshme m von.
  Por un jam shum optimist pasi me knaqsi e deklaroj ktu se fmijt Shqiptar nga Kosova, e flasin gjuhn Standarte m mir se shum antar ktu, q jan lindur e rritur n mes t Tirans, dhe kjo ma ngroh shpirtin.
  Pikerisht e kunderta!Sepse n.q.se Kosova nuk krijohet si Shtet apo njihet si Shtet,atehere do quhet gjithmone pjese autoktone e Serbise(se kam idene kur eshte, mbaron apo ka filluar gjyqi).Por kjo pune ka marre fund(pra SHTET)sepse PEDOFILEVE perendimore ju intereson pikerisht kjo,perse pyesni pedofilet!Sa per gjuhen shqipe: me behet absolutisht edhe mua qejfi,qe STANDARTE gjuhe nuk u mesoka vetem ne Shkoder,Durres,Vlore,Gjirokaster apo Tirane por edhe ne troje te tjera shiptare,nga Kosova apo Shqiperia s'ka pik rendesie sepse kemi te njejtat zakone,tradita,gjuhen pikerisht apo dokrra.....
  Shendet.

 20. #20
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Halil Matoshi fliste pr "Nacionalizm etatist" dhe kundr "Nacionalizmit etnik".

  Por 'sht ky nacionalizmi etatist? Ky nuk sht fare nacionalizm, m mir t quhet etatizm, pastaj shkombtarizim, de-shqiptarizim. Paramendoni far idiotsie, kishte marr ca letra ku i kishte t shkruara teorit se far sht kombi, dhe n baz t atyre teorive i ka krisur n mendje t krijoj kombin kosovar.

  Ne si shqiptar, historikisht ekzistojm, historikisht jemi shqiptar dhe historikisht jemi krijuar si komb. Ne nuk mund t marrim nj teori t nj shkenctari anglez a francez a fardoqoft q na tregon se far sht kombi, dhe n baz t asaj teorie t krijojm ne nj komb. Me kt logjik ndodh q nj shkenctar e shpik teorin sipas s cils kombi sht bashksi e profesionit dhe pastaj "mule o bujq t krijojm kombin ton", ose del nj shkenctar q shpik teorin sipas s cils kombi sht bashksi e fes, bindjeve politike etj.

  Ne nuk mund t vemi pas teorive q shpikin individ t ndryshm npr Europ dhe Amerik e q nuk kan lidhje me realitetin ton dhe me historin ton. Ne tashm jemi krijuar si komb, ajo q na mungon sht shteti i bashkuar, nj fole e prbashkt pr t gjith shqiptart.

  Halil Matoshi me kompani duan t krijojn komb duke u bazuar n shtet. Po sikur t mos ishte Kosova shtet, sikur t ishim nn Serbi, a do t thoshte Halil Matoshi se "po rritet nacionalizmi etatist serb", ngaq kur identifikohesh sipas shtetit kshtu i bie. Ose me kt logjik, n Preshev nuk ka shqiptar por serb, n Mal t Zi nuk ka shqiptar por malazez, n Maqedoni nuk ka shqiptar por Maqedon.

  Ve tjerash, krijimi i Republiks s Kosovs, e aq m pak krijimi i kombit kosovar asnjher nuk ka qen ideal i askujt, askush nuk ka luftuar pr kto dy koncepte t shpikura nga pedofilt europian. Shqiptart si komb kan luftuar pr lirim nga sunduesit sllav, dhe pr bashkim kombtar.

  Si mund t krijosh komb sipas kufijve q t caktoi Jugosllavia komuniste?

  M e uditshmja sht se nuk e ekziston as nevoja m e vogl q t krijohet nj komb i ri n Kosov, apo q t krijohet kombi kosovar. Dhe debila si kta flasin e brtasin e pllasin me "gzim" pr rritjen e "nacionalizmit etatist kosovar", thua ti se flasin pr nj gj q na paska munguar me shekuj.

  Nj pik tjetr e rndsishme t shqyrtohet sht moskokqarja pr shqiptart tjer. Kompania e matoshve duket sikur thot: "ne u liruam, kemi shtetin ton, pr shqiptar e trojeve tjera nuk mrzitemi".

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 2. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 15:44
 3. Kush jan Dibrant ?
  Nga biligoa n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 4. Nj tez e Selman Rizs pr gjuhn letrare shqipe
  Nga shendelli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-10-2003, 12:09
 5. "Alfabetare e gjuhs shqip", 1879
  Nga Fiori n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 00:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •