Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 100
 1. #1

  BE pranon kerkesen e Shqiperise, do te hapen negociatat per anetaresim

  Shqipėria do tė paraqesė kėrkesėn pėr anėtarėsim nė BE


  Ilirian Agolli
  Zėri i Amerikės,Tiranė
  26-04-2009


  Qeveria shqiptare njoftoi sot se ka vendosur qė tė paraqesė nė 28 prill kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr anėtar tė Bashkimit Europian.

  Kryeministri Sali Berisha tha se ky ėshtė vendim i njė rėndėsie historike pėr shqiptarėt. Ai deklaroi nė njė mbledhje tė posaēme qeverie se ky nuk ėshtė njė vendim i njėanshėm, por ėshtė bashkėrenduar dhe konsultuar gjerėsisht me drejtuesit e Bashkimit Europian.

  "Shqipėria - tha kryeministri Berisha - paraqet kėrkesėn pasi tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Europian votuan dhe ratifikuan nė parlamentet e tyre Marrėveshjen e Asocim - Stabilizimit, pa ngritur qoftė edhe njė rezervė tė vogėl, por u votua me vlerėsime pozitive nga parlamentet e vendeve anėtare".

  Zoti Berisha tha se krahas diplomatėve dhe specialistėve tė administratės, qeveria falenderonte edhe opozitėn, pėr votimin e reformave nė parlament, duke theksuar se ky nuk ishte njė veprim elektroral, por zbatim i rezolutės qė bashkarisht kanė miratuar nė parlament, sepse antarėsimi nė BE ėshtė njė akt themelor i programit politik tė tė gjitha forcave politike serioze tė vendit.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Anėtarėsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  660
  Uroje qe sa me pare ta shofim Shqiperine ne EU.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,541
  Postimet nė Bllog
  3
  Kryeministri Berisha do tė paraqesė zyrtarisht nė 28 prill kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr anėtar tė BE-sė


  - Reformat e realizuara me sukses bėnė tė mundur qė nė njė hark kohor tė shkurtėr Shqipėria tė ftohet pėr tė paraqitur kėrkesėn pėr statusin e kandidatit.

  - Reformat bėnė tė mundur qė ministrat e Jashtėm tė 27 vendeve anėtare tė shpallin suksesin e reformave tė qeverisė shqiptare si frymėzuese pėr vendet e tjera tė rajonit.

  Kryeministri Berisha, nė njė mbledhje tė posaēme tė Kėshillit tė Ministrave, ku krahas ministrave tė kabinetit qeveritar, ishin tė pranishėm dhe drejtues tė institucioneve dhe agjencive kryesore tė shtetit, bėri tė ditur vendimin e qeverisė shqiptare pėr tė paraqitur, nė 28 prill, nė Pragė, kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr anėtar tė Bashkimit Europian.

  Nė fjalėn e tij, Kryeministri Berisha u shpreh:

  “Sot, nė kėtė mbledhje, ne informojmė shqiptarėt pėr njė vendim tė njė rėndėsie historike qė ne marrim, pėr tė paraqitur zyrtarisht, nė datėn 28 prill, kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e kandidatit pėr anėtar tė Bashkimit Europian. Ky pėrbėn njė moment dhe njė akt tė njė rėndėsie pėrcaktuese nė procesin e anėtarėsimit tė plotė tė Shqipėrisė nė BE. Ky vendim i yni nuk vjen si njė vendim i njėanshėm, por vjen si njė vendim plotėsisht i bashkėrenduar me vendin qė ka Kryesinė e radhės sė Bashkimit Europian, vjen si njė bashkėrendim me vendet anėtare tė Bashkimit Europian, tė cilat mbėshtesin kėtė akt dhe kėtė vendim, vjen si njė bashkėrendim me Komisionin Europian.

  Pra, vendimi pėr tė paraqitur nė datėn 28 prill, nė Pragė, kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e kandidatit, ėshtė njė vendim gjerėsisht i konsultuar, sikundėr kishim deklaruar edhe mė parė.

  Dua t’ju bėj tė ditur qytetarėve shqiptarė dhe juve zotėrinj tė pranishėm nė kėtė mbledhje, se gjatė kėtyre muajve janė zhvilluar negociata intensive me kancelaritė e vendeve anėtare tė BE-sė. Gjatė kėtyre muajve ėshtė paraqitur pikėpamja e qeverisė shqiptare dhe ka gjetur mbėshtetje tė plotė fakti se pėr vendin dhe kombin tim, procesi i anėtarėsimit nė BE duhet tė bazohet, para sė gjithash dhe mbi tė gjitha, mbi reformat, eficencėn e tyre, fuksionalitetin e qeverisjes dhe funksionimin e demokracisė. Nga ana tjetėr, bazuar nė kėta faktorė, ky do tė jetė njė proces i pandalshėm, sepse ky proces, tė cilin e mbėshtetin 96 pėr qind e shqiptarėve, pėrbėn njė forcė tė fuqishme udhėheqėse nė vetvete, pėrbėn njė motiv tė pashtershėm tė reformave tė vazhdueshme pėr tė arritur kriteret, standardet, normat e Bashkimit Europian.

  Ne paraqesim kėrkesėn pasi kemi plotėsuar me seriozitetin mė tė madh kėrkesat dhe detyrimet qė rrjedhin nga marrėveshja e ad-interim qė kemi pasur. Ne paraqesim kėrkesėn pasi tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Europian votuan dhe ratifikuan nė parlamentet e tyre Marrėveshjen e Asociim – Stabilizimit, pa ngritur qoftė edhe njė rezervė tė vogėl, pėrkundrazi, nė tėrėsi, ėshtė votuar me vlerėsimin mė pozitiv dhe unanimitetin mė tė gjerė nga parlamentet e vendeve anėtare.

  Ne paraqesim kėrkesėn pasi kemi vendosur njė bashkėpunim tė gjerė edhe nė fushėn ushtarake me Bashkimin Europian. Njėsitė tona ushtarake ishin nė Ēad, janė nė Bosnje dhe janė tė gatshme tė marrin pjesė nė tė gjitha misionet e paqes qė Bashkimi Europian parashikon dhe do tė parashikojė nė tė ardhmen.

  Me kėtė rast, dua tė shpreh njė mirėnjohje tė thellė pėr Komisionin Europian, i cili ka dhėnė njė ndihmė tė gjithanshme Shqipėrisė, ndihmė qė ka bėrė tė mundur kėtė ditė.

  Njė mirėnjohje shumė tė thellė dua t’ju pėrcjell tė gjitha vendeve anėtare, sė pari pėr solidaritetin e tyre tė jashtėzakonshėm qė i kanė dėshmuar Shqipėrisė. Shumė nga kėto vende kanė vendosur Shqipėrinė nė krye tė tė gjitha ndihmave ekonomike dhe tė tjera, pėr frymė. Shqipėria ka pasur njė mbėshtetje tė plotė dhe totale nė rrugėn e reformave tė saj, nė rrugėn e ndėrtimit tė demokracisė dhe ekonomisė sė tregut, nė rrugėn e zgjidhjes sė mijėra e mijėra problemeve tė trashėguara nga e shkuara mė e hidhur se ēdo komb tjetėr nė Europė. Ndaj sot ėshtė njė rast pėr t’i falėnderuar ata me shumė pėrzemėrsi.

  Dua t’i falėnderoj gjithashtu pėr mirėkuptimin qė kanė treguar ndaj qeverisė shqiptar, pėr vlerėsimin qė i kanė bėrė arritjeve tė Shqipėrisė dhe mbėshtetjes qė i kanė dhėnė pėr paraqitjen e kėrkesės pėr statusin e Kandidatit.

  Dua tė falėnderoj Kryeministrin Topolanek, qeverinė ēeke, e cila ka bėrė avokatin e shkėlqyer tė arritjeve tė kėsaj qeverie, nė gjirin e vendeve anėtare dhe ka ftuar, nė datėn 28 prill, Kryeministrin e Shqipėrisė pėr tė paraqitur zyrtarisht kėrkesėn.

  Njė falėnderim shumė tė pėrzemėrt meritojnė punonjėsit e administratės dhe institucioneve shtetėrore, tė cilėt, gjatė kėtyre katėr viteve, iu pėrgjigjėn me pėrkushtim kėrkesės sė vendit pėr reforma, i zbatuan ato me seriozitet tė madh dhe shpejtėsi. Ata bėnė qė reformat e kėsaj qeverisjeje tė rrezatojnė dhe rezonojnė gjithnjė e mė fuqishėm. Ishin reformat ato qė bėnė tė mundur qė ministrat e Jashtėm tė 27 vendeve anėtare tė shpallin suksesin e reformave tė qeverisė shqiptare si frymėzuese pėr vendet e tjera tė rajonit. Suksesi i reformave do tė merrte vlerėsimin mė maksimal nga Kancelarja Angela Merkel, Kryeministri Berluskoni, etj. dhe vetėm 2 ditė mė parė nga Presidenti francez Nikola Sarkozy dhe ministri i jashtėm Kushner.

  Pra, nė rast se 4 vjet mė parė ne u zotuam para shqiptarėve se “alfa” dhe “omega” e programit tonė do tė jenė reformat, kėnaqėsia e madhe ėshtė se ato nuk ishin reforma nė letėr, por reforma me rezultate konkrete, reforma tė cilat i mundėsuan Shqipėrisė qė, nė 4 prill 2009, tė anėtarėsohet nė NATO, reforma tė cilat bėnė tė mundur qė, nė njė hark kohor mė tė shpejtė se pėr tė gjitha vendet e rajonit, vendet anėtare tė BE-sė tė ratifikojnė pa asnjė rezervė, Marrėveshjen e Stabilizim- Asociimit me Shqipėrinė, reforma tė cilat bėnė tė mundur qė nė njė hark kohor tė shkurtėr Shqipėria tė ftohet pėr tė paraqitur kėrkesėn pėr statusin e kandidatit.

  Lumenj djerse, mundi, sakrifice dhe mendjeje, janė derdhur pėr tė shėnuar kėtė kthesė rrėnjėsore. Historia ėshtė e tillė; pėr tė hapur negociatat dhe pėr tė firmosur marrėveshjen e Stabilizim – Asociimit u deshėn 7 vite, mė gjatė se asnjė vend tjetėr. Kjo nuk ndodhi absolutisht pėr ndonjė shqiptaro-fobi, pėrkundrazi, shqiptarėt kanė pasur solidaritetin mė tė madh se ēdo vend tjetėr. Por kjo ka ndodhur sepse reformat mbeteshin nė letėr. Ndėrsa, nga 12 shtatori 2006 deri nė janar 2009, reformat e kėsaj periudhe u certifikuan nga tė gjitha vendet anėtare, me vlerėsimet mė pozitive.

  Ndaj, falėnderoj edhe njėherė tė gjithė administratėn, agjencitė pėrkatėse tė ngritura pėr kėtė ēėshtje, ata tė cilėt, nė njė betejė tė vendosur dhe me zero tolerancė, e nxorėn Shqipėrinė nga kthetrat e krimit tė organizuar, ēmontuan njėra pas tjetrės, mbi 200 grupe kriminale tė krimit tė organizuar, rikthyen sigurinė nė vend, qetėsinė, bėnė qė Shqipėria tė ketė tregues kriminaliteti qartėsisht mė tė ulėt se mesatarja e vendeve anėtare tė BE-sė. Dua tė falėnderoj me shumė mirėnjohje tė gjithė ata tė cilėt, me punėn dhe pėrkushtimin e tyre, shndėrruan nė njė sukses tė vėrtetė luftėn kundėr korrupsionit, qė bėnė qė Shqipėria, nė vitin 2008, tė renditet nė 10 vendet pėr luftėn eficente kundėr korrupsionit, qė bėnė qė qeveria e kėtij vendi tė vlerėsohet si kampione e kėsaj lufte, ndėrkohė qė trashėgoi korrupsionin si sistem, ndėrkohė qė mori nė qeverisje njė vend i cili grupohej nė 24 vendet mė tė korruptuara tė planetit dhe vitin qė kaloi la pas 95 vende nė kėtė renditje.

  Dua tė falėnderoj me shumė mirėnjohje tė gjithė ata punonjės dhe drejtues tė agjencive, tė cilėt vendosėn nė Shqipėri disiplinėn e munguar shqiptare, ndėrmorėn reformat mė tė thella pėr kėto vite, nė Europė, nė fushėn fiskale. Ata e shndėrruan Shqipėrinė nė vendin me barrėn fiskale mė tė ulėt, por rritėn tė ardhurat, absolutisht mė shumė se ēdo vend tjetėr, me 22 pėr qind ēdo vit dhe bėnė qė kjo reformė tė vlerėsohet si reforma flamur, nga institucionet mė serioze ndėrkombėtare. Me reformat qė ndėrmorėn, shndėrruan Shqipėrinė nė njė nga vendet mė tėrheqėse, pėr investimet e huaja dhe bėnė qė ky vend, nė periudhėn dhjetor 2008-janar 2009, tė firmosė kontrata koncensionare prej 3.5 miliardė euro.

  Dua tė falėnderoj tė gjithė ata tė cilėt nė fushat e tyre kanė shėnuar ndryshime thelbėsore. Shqipėria ka pasur njė nga damkat mė tė zeza nė sistemin e burgjeve tė saj. Nė vitin 2005 ajo po bėhej objekt i sanksioneve mė tė rėnda, pėr shkak tė shkeljes sė tė gjitha Konventave Ndėrkombėtare. Sot, tė gjithė ata qė lexojnė raportin e fundit tė Komitetit tė Antitorturės sė Kėshillit tė Europės, konstatojnė se ky komitet, nė kontrollet e tij, nė transparencė tė plotė, paralajmėron njė ndryshim tė qartė, pothuajse rrėnjėsor, nė sistemin e vuajtjes sė dėnimit nė Shqipėri.

  Dua tė falėnderoj ata tė cilėt bėnė tė mundur qė arsimi shqiptar tė jetė sot tjetėr, tė kemi njė numėr studentėsh mbi dy herė mė tė madh se 3 vite mė parė, ata qė bėnė tė mundur zbatimin e njė politike tė rritjes sė rrogave dhe tė pensioneve, qė e nxjerr Shqipėrinė jo mė pak se 30 pėr qind, para edhe se disa vendeve anėtare tė BE-sė.

  Dua tė falėnderoj tė gjithė ata qė pėrmes reformave nė institucionet e tyre, dėshmuan se Shqipėria ishte njė vend i denjė pėr anėtarėsim nė NATO dhe kjo ėshtė njė prerogativė shumė e rėndėsishme nė rrugėn e integrimit tė vendit. Dua tė falėnderoj ata qė e ndryshuan Shqipėrinė nė fushėn e mjedisit, bujqėsisė, nė fushėn e turizmit ku, nga 300 mijė vizitorė, vitin e kaluar ky vend ka pranuar 2.7 milionė vizitorė.

  Dua tė falėnderoj diplomacinė shqiptare, tė falėnderoj Ministrinė e Integrimit, e cila me pėrkushtim tė madh ka ndjekur zbatimin e Marrėveshjes sė Stabilizim – Asociimit dhe me kontakt tė vazhdueshėm me KE-nė, ka paraqitur me vėrtetėsi arritjet e vendit.

  Dua tė falėnderoj opozitėn pėr reformat qė ka votuar nė parlament dhe dua ta siguroj atė se ky akt nuk ėshtė elektoral, se ky akt ėshtė nė zbatim tė rezolutės qė kemi votuar bashkėrisht nė parlament dhe se ky akt ėshtė interesi mė i mirė i tė gjithė shqiptarėve, pavarėsisht nga bindjet e tyre politike. Ky akt ėshtė themelor tė programin politik tė tė gjitha forcave politike serioze tė vendit.

  Nė Pragė ne shkojmė me konsensusin mė tė gjerė. Kėtė akt e mirėpresin 96 pėr qind e qytetarėve shqiptarė”.

  * * *

  Nė pėrfundim tė fjalės sė tij, Kryeministri Berisha lexoi para mediave dhe mė pas firmosi tekstin e letrės pėrkatėse qė ai i drejton Presidentit tė Kėshillit tė Bashkimit Europian, Shkėlqesisė sė tij, z. Mirek Topolanek, ku bėhet i ditur vendimi i qeverisė shqiptare pėr paraqitjen e kėrkesės sė Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr anėtar nė Bashkimin Europian.

  “Shkėlqesia Juaj, zoti President!

  Nė emėr tė Republikės sė Shqipėrisė, nė vijim tė rezolutės sė Kuvendit tė Shqipėrisė pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian, tė datės 29 janar 2009, mbėshtetur nė aspiratėn dhe vullnetin mbizotėrues tė popullit shqiptar pėr t’u bėrė pjesė e Bashkimit Europian, kemi nderin qė, nė pėrputhje me nenin 49 tė Traktatit tė Bashkimit Europian, tė paraqesim aplikimin e Republikės sė Shqipėrisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Europian.

  Pėrfitojmė nga rasti pėr t’i ripėrsėritur Shkėlqesisė Suaj sigurimet e konsideratės sonė mė tė lartė”

  Kryeministria
  26/04/2009

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940

  Shqipėria dorėzon sot kėrkesėn pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian

  Kryeministri shqiptar Sali Berisha pritet t’i dorėzojė sot zyrtarisht kryeministrit ēek Mirek Topolanek kėrkesėn e Shqipėrisė pėr tė marrė statusin e vendit kandidat pėr anėtar nė BE. Berisha tha se pėr kėtė vendim Qeveria shqiptare kishte marrė mbėshtetjen e presidencės sė radhės, vendeve anėtare dhe KE. Gjatė vizitės sė djeshme zyrtare nė Tiranė kryeministrit grek Kostas Karamanlis ka shprehur mbėshtetje pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian.
  Kėrkesa e Shqipėrisė pėr njohjen e statusit tė kandidatit pėr pranim nė BE, do t’i dorėzohet sot Ēekisė, si kryesuese e radhės e Bashkimit Evropian, gjatė vizitės sė kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha nė Pragė. Mė herėt kryeministri Berisha, ka thėnė se vendimi pėr kėtė ishte bashkėrenditur me vendin kryesues dhe me vendet anėtare tė BE-sė, tė cilat , sipas tij, e "mbėshtetėn kėtė akt dhe kėtė vendim".

  Kryeministri Berisha tha me kėtė rast se ky hap ėshtė njė akt me rėndėsi pėrcaktuese nė procesin e anėtarėsimit tė vendit.

  “Ky vendim yni nuk vjen si njė vendim i njėanshėm, por vjen si njė vendim plotėsisht i bashkėrenduar me vendin qė ka kryesinė e radhės sė BE-sė, vjen si njė bashkėpunim me vendet anėtare te BE tė cilat mbėshtesin kėtė akt dhe kėtė vendim, vjen si njė bashkėrendim me Komisionin Evropian,” - tha ndėr tė tjera kryeministri shqiptar.

  Kryeministri Berisha falėnderoi me kėtė rast opozitėn shqiptare pėr kontributin qė ajo ka dhėnė, duke siguruar se kjo kėrkesė nuk ėshtė njė akt elektoral.


  | s.b & RTK staff |
  28 prill 2009 - 09:02:13
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Bashkoni temen time me kete tem ju lutem se edhe aty behet fjal per BE-n ..

  Kėtu


  ..


  Gjermania e rezervuar ndaj kėrkesės sė Shqipėrisė.  Gjermania shprehet e rezervuar ndaj kėrkesės sė Shqipėrisė pėr kandidat nė BE. Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme gjermane, Jens Plotner, tha se Shqipėria ka ende njė rrugė shumė tė gjatė pėrpara.

  "Kėrkesa e parashtruar do tė diskutohet fillimisht nga Komisioni dhe anėtarėt e BE-sė dhe do tė trajtohet mė tej nė instancat pėrkatėse. Nėse ka ndonjė shans pėr fillimin e negociatave, atėherė ky do tė shqyrtohet me shumė kujdes nga vendet anėtare tė BE-sė, sidomos pasi ėshtė fjala pėr Shqipėrinė", tha Plotner pėr programin shqip tė Deutsche Welles.

  Reagimin e parė, Komisioni pritet ta japė mbas zgjedhjeve parlamentare qė do tė zhvillohen nė Shqipėri nė fund tė qershorit.

  Plotner nuk bėri komente pėr kohėn e dorėzimit tė aplikimit. Disa kohė mė parė, kancelarja gjermane Angela Merkel foli hapur pėr nevojėn e njė pushimi pesėvjeēar tė procesit tė zgjerimit tė BE-sė"
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Postime
  812
  ore Berisha nuk pjerdh qa thon Gjermanet a Italianet .. ai do te hyj ne BE ..ose me mir ai ka hyr ne BE qe ne1990 sipas mendjes se tij..pa te guxoj kush ti thot se Shqiperia nuk esht ne EU.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  Citim Postuar mė parė nga GjIlAnAsI_cSi Lexo Postimin
  Bashkoni temen time me kete tem ju lutem se edhe aty behet fjal per BE-n ..

  Kėtu


  ..


  Gjermania e rezervuar ndaj kėrkesės sė Shqipėrisė.  Gjermania shprehet e rezervuar ndaj kėrkesės sė Shqipėrisė pėr kandidat nė BE. Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme gjermane, Jens Plotner, tha se Shqipėria ka ende njė rrugė shumė tė gjatė pėrpara.

  "Kėrkesa e parashtruar do tė diskutohet fillimisht nga Komisioni dhe anėtarėt e BE-sė dhe do tė trajtohet mė tej nė instancat pėrkatėse. Nėse ka ndonjė shans pėr fillimin e negociatave, atėherė ky do tė shqyrtohet me shumė kujdes nga vendet anėtare tė BE-sė, sidomos pasi ėshtė fjala pėr Shqipėrinė", tha Plotner pėr programin shqip tė Deutsche Welles.

  Reagimin e parė, Komisioni pritet ta japė mbas zgjedhjeve parlamentare qė do tė zhvillohen nė Shqipėri nė fund tė qershorit.

  Plotner nuk bėri komente pėr kohėn e dorėzimit tė aplikimit. Disa kohė mė parė, kancelarja gjermane Angela Merkel foli hapur pėr nevojėn e njė pushimi pesėvjeēar tė procesit tė zgjerimit tė BE-sė"
  Ju mjaftoi Bullgaria dhe Rumania!
  shnet

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Hap i madh dhe domethėnės jo vetėm pėr Shqipėrinė,por pėr tėrė kombin.
  Uroj qė sa mė parė t`a zėmė vendin tonė (qė ka mbetur bosh tash e 1700 vjet) nė sofren e madhe tė Evropės plakė,ku edhe e kemi pasur vendin gjithmonė.
  Hap i madh pėr kombin tonė....pėr kombin qė sipas Natasha Kandiqit,kryetare e Komitetit tė Helsinkit nė Serbi:"shqiptarėt ,aktualisht janė kombi mė dinamik nė Ballkan".(K.D. Prishtinė,27.4.2009,f.6)
  Suksese, nė kėtė shekull .... tė ri,tonin,tė shqiptarėve !

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Postime
  812
  nuk e dija qe EU esht krijuar 1700 vjet me par....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  Prishtina mirėpret aplikimin e Shqipėrisė pėr statusin e kandidatit pėr anėtarė tė BE
  “Lajm shumė i mirė pėr tė gjithė rajonin” ėshtė cilėsuar nga liderėt nė Prishtinė, aplikimi i Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr Bashkimin Evropian. Ndėrkohė edhe ekspertėt e tė Drejtės ndėrkombėtare thanė se aplikimi ėshtė shtytje edhe pėr vendet tjera tė Ballkanit Perėndimor qė tė pėrshpejtojnė reformat e domosdoshme pėr integrim.
  Prishtina ka mirėpritur aplikimin e Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr Bashkimin Evropian. Kryeministri Hashim Thaēi tha se ky ėshtė lajm i mirė pėr perspektivėn euroatlantike tė rajonit.
  Brenda kėtij muaji Shqipėria u bė anėtare me tė drejta tė plota e Aleancės Veriatlantike dhe zyrtarizoi kėrkesėn pėr integrim tė plotė nė Bashkimin Evropian. Profesori i sė Drejtės ndėrkombėtare nė Universitetin e Prishtinės, Afrim Hoti tha se kėto zhvillime janė hapa qė sublimojnė sukseset e Shqipėrisė. Sipas tij, aplikimi do tė reflektohet edhe nė vendet tjera tė rajonit qė synojnė integrimin nė Bashkimin Evropian.
  Kosova ndėrkohė, edhe nė procesin e integrimit nė BE, sipas profesor Hotit ėshtė rast sui generis. Ajo ende pėrballet me problemin politik tė mosnjohjes nga pesė vende tė Unionit. Sidoqoftė, tha Hoti, nuk do tė ketė shmangie tė Kosovės nga procesi.
  Qė nė vitin 2000 Bashkimi Evropian ka hapur dyert pėr vendet e Ballkanit Perėndimor dhe ka konfirmuar kėtė perspektivė sidomos nė Samitin e Selanikut nė 2001. Aplikimi ėshtė ndėr fazat e fundit nė procesin e integrimit, por nuk nėnkupton domosdoshmėrisht edhe anėtarėsimin. Komisioni Evropian shqyrton aplikimin dhe pastaj do i kthen njė pėrgjigje vendit qė ka aplikuar.


  | s.b & RTK staff |
  28 prill 2009 - 13:40:47
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Thjesht po fascinohem cfare hapa gjigand historik eshte duke bo Shqiperia. Bravo! Shpresoj qe sa me shpejt te hyje ne BE.


  P.S. gooo gooo Berisha

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Kshu e kemi ne shqiptaret kapim ekstremet, menjehere behemi optimiste zhgenjehemi shpejt e menjehere behemi pesimiste.
  Me kembe ne toke djema mos u beni kaq se optimiste sepse kur tu thote Evropa se do duhen nja 10 vjet per tu bere antare ne BE do beheni pesimiste pastaj.

  Tjeter gje te paraqesesh nje kerkese per aplikim e tjeter gje te pranohesh ose me sakte te arrish te marresh nje date per pranim.
  Mos u gezoni kot, ky ishte nje manovrim i Berishes para zgjedhjeve per te bere optimist elektoratin shqiptar ishte po ky kryeminister demagog qe para pak vitesh kishte thene se ne 2012 do hynim ne BE....
  Nejse Shqiperia e ka vendin ne Evrope por Evropa te pranon kur te arrish standartet e jo kur tu doje qejfi politikaneve shqiptare...
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 13. #13

 14. #14
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Kshu e kemi ne shqiptaret kapim ekstremet, menjehere behemi optimiste zhgenjehemi shpejt e menjehere behemi pesimiste.
  Me kembe ne toke djema mos u beni kaq se optimiste sepse kur tu thote Evropa se do duhen nja 10 vjet per tu bere antare ne BE do beheni pesimiste pastaj.
  Nuk ka rendesi se kur antarsohemi plotesisht ne BE.. lajmi i mire eshte se mund te levizim lirshem pa patur nevojen qe te marrim viza ne Ambasadat e huaja.

  Shum lajm i rendesishem, nje nder lajmet me te mira qe mund ti vijn popullit shqiptar. Levizja lirshem e popullsise, eshte dicka tejet e rendesishme per te gjith ne.

  Urime.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 15. #15
  2010 Triplete Maska e oliinter
  Anėtarėsuar
  14-11-2004
  Postime
  2,806
  tju vij zor qe shitet shqiperine tek greku. je njesh me zogun qe shiti shqiperine tek italianet. do vij koha kur do te zhdukeni or tradhetar nga shqiperia dhe do bridhni rrugeve si zogu.

  ku jan trimat shqiptare
  vari leshte

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Edhe 100 vjet Berisha

  • Alba Malltezi

  Le tė gjenden dokumente e superdokumente, dėshmi e superdėshmi, rrėfime e superrėfime, por mėnyra mė e saktė dhe e qartė e leximit tė Shqipėrisė sė 50 viteve dikakturė ėshtė mes nesh: Shqipėria dhe Shqiptarėt Sot. Po kalojnė tashmė gati 20 vjet demokraci, pra, po konsumohet gati gjysma e periudhės sė Shqipėrisė nė diktaturė, pėr tė parė se si sillen shqiptarėt ndaj njerėzve nė pushtet. Kemi prej po kaq vjetėsh Berishėn lider dhe parashikoj ta kemi pėr shumė shumė vite tė tjera, deri kur, siē ėshtė shprehur ai vetė, Zoti ta mendojė se Berisha s’mund tė rrijė mė nė politikė. Berisha dėshiron tė rrijė nė politikė, e ka ambicien e fortė pėr kėtė, ka dhe vullnetin dhe pėrkushtimin e duhur. Shqiptarėt e ndihmojnė me tė tjerat. Askush nuk mund tė thotė sot se jemi nė dikaturė dhe kush thotė se “nuk mund tė shkruhen apo thuhen disa gjėra”, gėnjen. Di qė shumė ankohen se pasi kanė thėnė e shkruar ca gjėra janė kėrcėnuar me ndonjė tė sharė apo heqje tė afėrmish nga poste publike, por bėhet vetėm mė shumė qesharak nė mjedisin e pėrgjithshėm grotesk tė rezistencės bashkėkohore shqiptare ndaj diktaturave. Falė zotit kush ikėn nga vende publike, shpejt e gjen njė vend pune nė privat, qė ėshtė mė mirė kur vendos tė bėsh “opozitarin” e vazhdueshėm me pushtetin, ndėrsa kėrcėnimet nėpėr klube e kafene nga pasuesit e Berishės flashken po aq shpejt sa dhe vrulli qė marrin pėr tė tė kėrcėnuar. E vėrteta e hidhur e realitetit tonė qėndron nė njė patologji tė hershmė e tė vonė nga e cila nuk e di se ē’mund tė na shpėtojė: Ajo e adhurimit tė tė fortėve – dhe Berisha ėshtė i fortė, - dhe e viktimizimit pėrballė shantazhit mė tė lehtė. Nuk e di nėse nė gjuhėn popullore mund tė thuhet mungesė kurajoje. Mjafton tė hedhėsh njė sy nė mjedisin politiko-mediatik shqiptar pėr tė kuptuar kėtė qė them. Opozita qė shumica e mediave i bėjnė skandaleve administrative tė qeverisjes janė inekzistente: parė nė Tv e shumicėn e gazetave, ēdo gjė shkon pėr bukuri nė Shqipėri. Gati gati tė duket koha e propagandės sė Enver Hoxhės. Situata mė alarmante ėshtė nė opozitėn shqiptare, e cila rrezikon tė pėrfundojė si opozita italiane qė me ekzistencėn e saj veēse po i zgjat jetėn njė tjetėr lideri si Berluskoni, qė mbetet me i kritikuari dhe shembull i rrallė i njė konflikti interesi nė mbarė botėn. Politika etike nuk ka asnjė lidhje me politikėn qė hesht nė emėr tė njė politike dialogu. Politika qė hesht pėrballė skandaleve ekonomike nė vend ėshtė po aq e pėrlyer se ata qė janė protagonistė tė kėtyre skandaleve. Sot kryeministri Berisha po bėn rolin e pushtetarit dhe tė opozitarit, dy kushtet mė optimale pėr ta bėrė tė qėndrojė nė politikė edhe 100 vjet. Tė kenė qėlluar gjirokastriti Enver Hoxha dhe tropojani Sali Berisha dy lexuesit mė tė mirė tė inteligjencės sonė kombėtare?
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 17. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  Aplikimi nė BE, Britania: Shqipėria,larg kritereve

  "Proēesi nuk mund tė ndodhė brenda njė nate, Shqipėrisė i duhet tė bėjė ndryshime tė mėdha pėr tė arritur kriteret e anėtarėsimit nė BE". Kjo ėshtė deklarata qė ka bėrė sot qeveria e Britanisė sė Madhe, njė ditė pas dorėzimit tė kėrkesės sė Shqipėrisė pėr vend kandidat nė BE.

  Kjo deklaratė, tregon qartė se sa vėshtirė e ka vendi ynė pėr tė qenė pjesė e familjes sė madhe europiane. Zėdhėnėsi i Qeverisė britanike nė deklaratėn e sotme pėr mediat ėshtė shprehur se "edhe pse e ardhmja e Ballkanit Perėndimor ėshtė nė BE, aplikimi ėshtė individual dhe anėtarėsimi nė bazė tė standarteve.

  "Ne besojmė se e ardhmja e Ballkanit Perėndimor ėshtė nė BE. Por ky nuk ėshtė njė proēes qė do tė ndodhė brenda natės dhe ndryshime tė mėdha duhen bėrė ende para se Shqipėria tė plotėsojė tė gjithė kriteret. Ēdo anėtarėsim gjykohet nė merita individuale dhe pėrballet me kritere tė mirėpėrcaktuara". Kėshtu u shpreh zėdhėnėsi i qeverisė britanike.

  Shekulli online
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Cfare do bente Europa me Saline. I tha mos hajde se si ke kushtet akoma.
  Shkoi Saliu si budalle ne Europe dhe budalles ja hapen rrugen sic bejne te tere me te marret.
  I thane mire bere qe e solle po ne Europe ske pune akoma.
  Ja kjo ishte vizita e kryebudalles tone ne ceki.

 19. #19
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Ky eshte shpirti i fushates zgjedhore , prisni tani kur te ulerije ne mitingje... Shqiperia do futet ne BE, do liberalizojme vizat, ne ne dhe vetem neeeeeeee
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Anėtarėsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanjė
  Postime
  947
  asgje nuk shikohet jashte politikes ke ne shqipot dhe aq me pak ne forum.duhen pare interesat kombetare perpara atyre politike.edhe PS eshte e vetetdijshme tashi qe vizat jane pune e mbaruar dhe doli Taulant Balla dhe tha qe neve (ps)garantojme viza qe ne gjashte mujorin e pare te qeverisjes(nqs fitojne)dhe ēeshte me e forta Rama tha ne Kukes qe rrugen Durres Kukes Morine do ta mbaroje PS qe i vodhi leket e takses shqiptareve per shume vite me radhe.
  mua personalisht me iteresojne lajmet e mira si psh vizat se njerezit u rropen neper ambasada nga ushunjezat qe meren me ate pune dhe mbarimi i vepres me te madhe kombetare si rruga Durres Kukes Morine dhe pak me intereson se po e ben Berisha apo Rama.keshtu dhe puna e BE.
  JO ĒDO GJE QE BEN KUNDERSHTARI POLITIK ESHTE E KEQE.
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 2. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 3. Misioni Amerikan Nė Shqipėri (1946)
  Nga DriniM nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 4. 2 muaj para zgjedhjeve
  Nga Alienated nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 07:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •