Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 188
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1

  A mund te kete me shume gra lidere ne shoqerine shqiptare?

  Une jam Pranvera Bica nga qyteti i Korces,qytet juglindor, i bukur ,me perlat e tij serenatat.Qytet i debores, i kultures, i shkolles se pare shqipe. Jam e martuar,gjyshe me nje nip bukurosh ,jam mesuese, kam mbaruar gjuhe letersi aktualisht jam ne nje shkolle te mesme.Hobia ime libri, muzika,turizmi. Kam qene nxenese e zellshme e poetit te madh Prof.Koci Petriti RESPEKT. Pershendes gjithe antaret e mrekullueshem te ketij forumi dhe besoj te jap edhe une sadopak ndonje mendim modest. M I L V A.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1
  Mendoj Se Eshte Nje Teme Shume Interesante. Femra Aq Me Teper Ajo Shqiptare,hershem Ka Qene E Destinuar Per Pune ,e Ndoshta Per Gjithe Ato Lloj Punesh Qe I Kishte Imponuar Shoqeria Patriarkale. Por Tani Mendoj Qe Eshte Momenti I Duhur Qe Emancipimi I Saj Eshte Ne Stadin Me Te Larte,dhe Pse Jo Te Jete Dhe Nje Pretendente E Forte Per Te Qene Nje Lidere E Devotshme Ne Te Gjitha Aspektet E Jetes Se Shoqerise Sone.shembuj Pozitive Ka Por Jo Mjaftueshem.shquhen Dy Tre Gra Qe Ndien Ne Politike,pak Drejtuese Pak Binzesmene,dhe Per Cudi Skemi Shume Poete Kur Dihet Qe Shpirti I Gruas Shqiptare Eshte Gjithe Frymezim MILVA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga pranvera bica : 25-04-2009 mė 12:09

 3. #3
  * Yllėza e forumit *
  Anėtarėsuar
  02-10-2004
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  454
  femra lidere ka dhe do te vazhdoje te kete,vetem se duhet me shume angazhim i vete atyre...nuk jane thuajse me barrierat e ndryshme qe kane qene me heret...tani vetem duhet te investojme vete,si femra dhe si krijesa sensuale,duhet te jemi ato qe e tregojne se mbrapa cdo lidere te suksesesshem fshihet gruaja e tij kurse mbrama cdo lidereje te suksesshme fshihet vetja e saj.
  ArsGothicė

 4. #4
  Citim Postuar mė parė nga Ermelita Lexo Postimin
  femra lidere ka dhe do te vazhdoje te kete,vetem se duhet me shume angazhim i vete atyre...nuk jane thuajse me barrierat e ndryshme qe kane qene me heret...tani vetem duhet te investojme vete,si femra dhe si krijesa sensuale,duhet te jemi ato qe e tregojne se mbrapa cdo lidere te suksesesshem fshihet gruaja e tij kurse mbrama cdo lidereje te suksesshme fshihet vetja e saj.

  Jam dakort me mendimin tėnd.


  Emancipimi I Saj Eshte Ne Stadin Me Te Larte,dhe Pse Jo Te Jete Dhe Nje Pretendente E Forte Per Te Qene Nje Lidere E Devotshme Ne Te Gjitha Aspektet E Jetes Se Shoqerise Sone
  Ideja ėshtė tunduese, por realiteti sundues.

  Femra e sotme vėrtet ka fituar emancipimin, por pėr angazhim tė devotshėm nė tė gjitha aspektet e jetės sė shoqėirsė ajo kushtėzohet ende nga pajtimi i jetėve tė saj paralele: private, familjare, profesionale, shoqėrore.

  Tė jesh grua, plus tė jesh femėr, plus tė jesh nėnė, plus tė jesh e punėsuar, plus tė angazhohesh nė lėvizje aktive me piksynime politike nuk ėshtė lehtė. Midis jetės private, profesionale dhe shoqėrore edhe mund tė gjehet njė zgjidhje e mesme pa ndihmė tė domosdoshme por, mė problematike ėshtė pajtimi i tė qėnit nėnė me jetėt e tjera.

  Njė lehtėsi pėr pajtimin e kėtyre jetėve ėshtė vendosja e fėmijės nė njė strukturė pritjeje (ēerdhe/ kopėsht), ose pėrmbysja e roleve tė dikurshme qė do tė thotė: ashtu siē pas ēdo drejtuesi tė suksesshėm mashkullor ka patur ose ka njė grua tė plotfuqishme mbėshtetėse, ashtu edhe pas ēdo drejtuesje tė suksesshme femėrore tė ketė njė mashkull tė plotfuqishėm mbėshtetės.

  • « Prindėrimi mund tė pėrcaktohet si bashkėsi e sistemimeve psiqike dhe afektive qė lejojnė tė riturrit tė bėhen prindėr, domethėnė t’u pėrgjigjen nevojave tė fėmijėve tė tyre nė tre nivele: Trupore (pėrkujdesjet ushqyese dhe mirėmbajtėse) ; jetė affektive (pėkujdesjet emocionale dhe mėsim menaxhimi emocional) dhe jetės psiqike (pėrkujdesjet pėr zhvillim intelektual). Prindėrimi ėshtė njė proēes gradualisht pjekės »

  • Prindėrimi ėshtė «bashkėsia e "aftėsive pėr tė qenė" dhe e "aftėsive pėr tė bėrė" qė pėrkthehet nė rrethana dhe ndodhi tė ndryshme nė fjalė, veprime, shkėmbime, emocione dhe kėnaqėsira, nė mirėnjohje tė fėmijės, por njėkohėsisht edhe nė autoritet (qėndim), kėrkesė, mirėkuptim dhe vazhdimėsi.

   Kėto pėrkufizime pėrshkruajnė mjaft mirė pėrmasėn e detyrimeve dhe tė vėshtirėsive me tė cilat prindėrit dhe prindėrit e ardhshėm duhet tė pėrballen. Nuk lindim prindėr por bėhemi…

   Tė dy prindėrit kanė pėrgjegjėsinė e pėrbashkėt tė pėrballojnė edukimin dhe zhvillimin e fėmijės.


  Pjesė tė marra nga http://fr.wikipedia.org/wiki/Parentalit%C3%A9 e tė pėrkthyer pėrshpejtueshėm nga unė.
  Sa meshkuj, sidomos meshkuj shqiptarė, ka qė janė tė gatshėm tė marrin ndėr duar totalisht rolin e prindėrimit me qėllim qė gruaja e tyre tė pėrparojė nė lidėrim?!

  Mendimi im ky.

  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 25-04-2009 mė 22:27

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  qe te kete gra lidere..me shumice duhet te kete kopshte cerdhe shkoll fillore te mira,.. ai shteti qe do gra lidere..
  pra pa feltere e levere neper dur e kamb..

  si ta shpetojme gruan nga ato mijra pun e telashe roberuese te dites.. thosh i ngrati lenin..
  hitleri beri shum gjera te mira ne kte drejtim kur akoma skish fillue luftrat..
  pra e kopshte-cerdhizoj mire gjermanine e asaj kohe..

  pra qe nje grua te mendoj per pune shteterore.. duhet te kete mendje te fjetur se.. beben e ka lene ne cerdhe ne duar te sigurta.. qe ja mbajn e shikojn e qe ja ushqejne me dashuri..

  apo jo Elna..

 6. #6
  Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
  Anėtarėsuar
  03-03-2009
  Vendndodhja
  Gramsh, Qarku Elbasan
  Mosha
  64
  Postime
  514
  Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi Lexo Postimin
  Ideja ėshtė tunduese, por realiteti sundues.
  .........................
  Femra e sotme vėrtet ka fituar emancipimin, por pėr angazhim tė devotshėm nė tė gjitha aspektet e jetės sė shoqėirsė ajo kushtėzohet ende nga pajtimi i jetėve tė saj paralele: private, familjare, profesionale, shoqėrore.
  ......................
  Sa meshkuj, sidomos meshkuj shqiptarė, ka qė janė tė gatshėm tė marrin ndėr duar totalisht rolin e prindėrimit me qėllim qė gruaja e tyre tė pėrparojė nė lidėrim?!
  Mendimi im ky.
  Elna.


  E nderuar Elna Durresi!

  Asgje nuk mund t'i hiqej argumentit tuaj, por une desha te theksoj lidhur me realitetin sundues dhe hipokrit te politikes patriakale shqiptare.
  Realiteti shqiptar, eshte i tille, qe e detyron femren te mbeshtese koken tek mė i forti: politik, ekonomik apo rrugaēeror qofte. Pa u zgjatur, sjelljet ndaj femres, pergjithesisht jane poshteruese. Femra, shihet ne shume zona si mjet pune, si skllave dhe, ne raste te tjera, si objekt seksi e mjet kenaqesie.
  Syrit tim vezhgues, nuk i ka shpetuar, qe ne keto kohe konfuzioni, grate jane mė tė pergjegjshme, jane me korrekte e me te rregullta. E kam fjalen, per ato gra e vajza dinjtoze, me integritet profesional e moral. Fatkeqesisht, meshkujt me pushtet sot, te bere te tille ne rruge te dyshimta e korruptive, kane marre rreth vetes ēupulina, deri edhe "top keshilltare". Femra keto, qė veēse burim i libidos mashkullore, nuk vlejne per asgje. Neper ministrira dhe institucione shteterore, jane te shumta femrat idiote, por pa u ngrėnė hakun, jane te bukura!
  Nje shoqeri femerore, eshte me e paqte dhe me mundesi mė prosperuese, sepse femra eshte mė ekonomiqare dhe e tille qė, pushtetin ta beje mė me kuptim, mė me jete e me ndjenje njerezore.
  Ato, femrat qė e meritojne denjesisht, dalin nepermjet konkurimit te drejtė...! Dhe kjo, do te harrihet, kur shoqeria te bejė presion per drejtesi. Kur statutet e partive te jene me te vertete demokratike dhe kur ligji te zbatohet dhe tė na konsideroje te barabarte.
  Perfundimisht, une mendoj se te drejtat i fiton kush lufton per to. Edhe grave, u mbetet shume per te bere ne kete beteje te pabarabarte.

  Uroj, per mė shume gra lidere, ne shoqerine shqiptare!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Astrit Kosturi : 26-04-2009 mė 03:06

 7. #7
  Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
  Anėtarėsuar
  03-03-2009
  Vendndodhja
  Gramsh, Qarku Elbasan
  Mosha
  64
  Postime
  514

  Mireseerdhe znj. Pranvera!

  Citim Postuar mė parė nga pranvera bica Lexo Postimin
  Une jam Pranvera Bica nga qyteti i Korces,qytet juglindor, i bukur ,me perlat e tij serenatat.Qytet i debores, i kultures, i shkolles se pare shqipe. Jam e martuar,gjyshe me nje nip bukurosh ,jam mesuese, kam mbaruar gjuhe letersi aktualisht jam ne nje shkolle te mesme.Hobia ime libri, muzika,turizmi. Kam qene nxenese e zellshme e poetit te madh Prof.Koci Petriti RESPEKT. Pershendes gjithe antaret e mrekullueshem te ketij forumi dhe besoj te jap edhe une sadopak ndonje mendim modest. M I L V A.

  Mireseerdhe znj. Pranvera!

  Korēare e nderuar, siē me kane pritur me bujari e dashuri ne kete forum, te njejten gje perpiqem te bej edhe une.
  Te uroj, per punen fisnike si mesuese dhe per temen interesante, ne kete shoqeri me demokraci tashme te deformuar.

  Urimet me te perzemerta!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1
  Une Qe Zgjodha Kete Teme Mendova Se Plot Gra Shqiptare Midis Endrave Te Tjera Qe Kane,besoj Dhe Pse Jo Thelle Ne Qenjen E Tyre Mendojne Pse Te Mos Kene Edhe Ato Nje Hapesire Ne Shoqerine Ku Ato Aderojne Qe Nga Profesionet Me Te Thjeshta E Deri Tek Forumet Dhe Institucionet Me Te Larta , Ku Ato Te Shpalosin Idete E Vyera Qe Mbartin.e Qe Te Ndodhe Kjo Duhet Qe Pa Tjeter Keto Ide Te Ushqehen Nga Dikush Qote Nga Prinderit ,qofte Nga Bashkeshortet,dhe Me Shume , Nga Mos Xhelozite E Lidereve Te Pakta Egzistuese.jam Dakort Me Mendimet E Nderuara Te Lexueseve. Faktor Vendimtar Eshte Edhe Krijimi I Kushteve Per Tu Ndier Nene E Sigurt Per Jeten E Femijeve Te Tyre ,per Nje Mbeshtetje Totale Nga Bashkeshortet Per Nje Ndarje Perfekte Te Detyrave Ne Familje Nje Angazhim Serioz Nga Te Gjitha Levat Qe Perbejne Familjen Dhe Pa Tjeter Edhe Ne Shoqerine Tone Se Shpejti Do Kete Hillari Klinton ,thecer,armani ,tina Terner,seline Dion E Ku Di Une Se Spo Kujtoj Tjeter Fushe.besoj Dhe Haki Stermilli Sdo Shkruante Me; Sikur Te Isha Djale ,do Ti Tregoja Botes Mbare, Se Dora Qe Perkund Djepin, E4shte Dora Qe Perkund Fatin E Njerezise ,por Mjerisht Jam Vajze Dhe Si E Tille Smundem Me E Nxjerr Zanin ; Forca Te Nderuara Femra Qe Te Mos Kete Me Dije Si E Haki Stermillit Me Respekt Pranvera Nga Korca

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1
  FAlemiderit per mikpritjen tuaj Astrit materialet tuaja i kam lexuar dhe jam ndier komod kam miq e mikesha ne Gramsh .Ju uroj nje prodhimtari te bollshme Pranvera

 10. #10
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,882
  E para njehere Mireseerdhe.

  Ndersa persa i perket temes qe ke hapur ne brendesi te prezantimit spo prononcohem se do ma marrin per maskilizem.

  Dito.

 11. #11
  SHQIPTARE Maska e h_one_y
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  34
  Postime
  189
  Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
  E para njehere Mireseerdhe.

  Ndersa persa i perket temes qe ke hapur ne brendesi te prezantimit spo prononcohem se do ma marrin per maskilizem.

  Dito.
  Eshte dashur ta potencosh se gabim eshte hapur tema
  Rrahjet e zemrės nuk janė asgjė tjetėr pos hapa qė tė ēojnė drejt njė vdekje tė sigurtė!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1
  i/e dashur s'jam hic dakort me ate thenje pesimiste per te bukuren zemer.

  rrahjet e saj tregojne potencialet e saj per te perballuar cdo sfide.

  te falenderoj
  m i l v a

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1

  pREANTONI VETEN NE FORUMIN SHQIPTAR.

  Citim Postuar mė parė nga pranvera bica Lexo Postimin
  Une jam Pranvera Bica nga qyteti i Korces,qytet juglindor, i bukur ,me perlat e tij serenatat.Qytet i debores, i kultures, i shkolles se pare shqipe. Jam e martuar,gjyshe me nje nip bukurosh ,jam mesuese, kam mbaruar gjuhe letersi aktualisht jam ne nje shkolle te mesme.Hobia ime libri, muzika,turizmi. Kam qene nxenese e zellshme e poetit te madh Prof.Koci Petriti RESPEKT. Pershendes gjithe antaret e mrekullueshem te ketij forumi dhe besoj te jap edhe une sadopak ndonje mendim modest. M I L V A.
  pO E RIBEJ EDHE NJE HERE PREZANTIMIN TIM


  Pershendetje dhe respekte.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  oj pranver ori korcare..
  mir se erdhe ne forum..
  te uroj shendet e pare..
  dhe suksese ty ne pun..

  e nderuar si gjithmone..
  shkolla korces te na rroje..
  por e pare mos i thoni..
  se ajo dolli me vone..

  se 200 e ca vjet me pare..
  se ne korce te kishim shkolle..
  kish kosova shkolle shqipe..
  po dhe shkodra mori Zonjė..

  por sic e kam then e her tjera..
  te na lulzojne si pranvera..
  tera shkollat anembane..
  si ne korc.. Pej e tiranė..


  ..

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Kur e lexova Temėn( titullin) mendova qė ai( ajo) qė e ka hapur do t'na flasė pėr gratė e sukseshme por pėr me qenė mė humoristike, teksti i hapjės sė temės, s'kishte tė bėnte me Temėn por me prezentimin e vetvetės, qė njė kėso teme ekziston nė fillimin e Faqes sė parė tė Forumit!
  Femra tė sukseshme nė shoqerin shqiptare kemi sa tė doni e nė ve4anti nė fushėn e Artit! Nė politik i sukseshėm mund tė bėhesh nė mėnyra tė ndryshme; Tė ndershme dhe tė pandershme!
  Sė paku mendoj qė nė politik ka pak ose aspak tė " ndershėm".
  Nė fusha tjera, femrat janė mė tė sukseshme se vet burrat qė nga Muzika ( Vaēe Zela, Tefta Tashko, Edit Mihali,) ( Filmi Tinka Kurti, Violeta manushi,Rajmonda Bulku ) etj etj.

  Por edhe nė Politik kemi gra qė premtojn ndėrsa Kryeparlamentarja JOZEFINA TOPALLI prinė dhe ėshtė shembull i njė Femre tė sukseshme, energjike por edhe me pamje dhe veshje aristokrate!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Anėtarėsuar
  18-08-2004
  Postime
  511
  gra ne politike, eh sa larg eshte kjo ide, eshte e vertete se ka filluar nje "evolucion"
  i math per te perfshire dhe gruan ne politike, por kjo si ngjan aspak asaj qe duhet te ndothte ne te vertete. femrat qe marrin pjese ne politike, jane sahanlepirese te eprorve te tyre, dhe dalin dhe propagandojne per liderat e vet si ata "deshmimtaret e jehovait" qe ne shumicen e rasteve se dine as vete per cfare flasin. eshte goxha premtuese idea por teper zhgenjyes realiteti.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DEA27 : 26-05-2009 mė 17:48 Arsyeja: seshte mire
  failure is not an option!

 17. #17
  DR-GR Maska e oliver55
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Qe te jesh lider apo lidere nuk ka te bej gjinija.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga oliver55 Lexo Postimin
  Qe te jesh lider apo lidere nuk ka te bej gjinija.
  I ,E dashur oliver! Une di qe kur je 'Lidere' je femer dhe kur je 'LIDER' je mashkull.

  Se cila gjini eshte me e zgjuar dhe me e preferuar e tregojne faktet ne Shqiperi,me vendet qe zene ne te gjitha aspektet e jetes.

  RESOEKTE.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Kur e lexova Temėn( titullin) mendova qė ai( ajo) qė e ka hapur do t'na flasė pėr gratė e sukseshme por pėr me qenė mė humoristike, teksti i hapjės sė temės, s'kishte tė bėnte me Temėn por me prezentimin e vetvetės, qė njė kėso teme ekziston nė fillimin e Faqes sė parė tė Forumit!
  Femra tė sukseshme nė shoqerin shqiptare kemi sa tė doni e nė ve4anti nė fushėn e Artit! Nė politik i sukseshėm mund tė bėhesh nė mėnyra tė ndryshme; Tė ndershme dhe tė pandershme!
  Sė paku mendoj qė nė politik ka pak ose aspak tė " ndershėm".
  Nė fusha tjera, femrat janė mė tė sukseshme se vet burrat qė nga Muzika ( Vaēe Zela, Tefta Tashko, Edit Mihali,) ( Filmi Tinka Kurti, Violeta manushi,Rajmonda Bulku ) etj etj.

  Por edhe nė Politik kemi gra qė premtojn ndėrsa Kryeparlamentarja JOZEFINA TOPALLI prinė dhe ėshtė shembull i njė Femre tė sukseshme, energjike por edhe me pamje dhe veshje aristokrate!
  I,E dashur Preng Sherri. Nuk ishte qellimi im prezantimi ne kete teme u be aksidentalisht,une e kam fjalen per lidere ne te gjitha aspektet e fushat e jetes sone te re demokratike dhe kjo nuk egziston per vete arsyet e ndryshme qe te nderuarit forumista kane dhene gjate qemtimit te tyre.Persa u' perket individeve te suksesshem qe ju permendni une di te them 'SE ME NJE LULE NUK VJEN PRANVERA' mik i dashur.

  Persosmeria { relative} egziston,por njeres te persosur s'ka.

  Faleminderit i e dashur mik dhe respekte!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga pranvera bica Lexo Postimin
  I,E dashur Preng Sherri. Nuk ishte qellimi im prezantimi ne kete teme u be aksidentalisht,une e kam fjalen per lidere ne te gjitha aspektet e fushat e jetes sone te re demokratike dhe kjo nuk egziston per vete arsyet e ndryshme qe te nderuarit forumista kane dhene gjate qemtimit te tyre.Persa u' perket individeve te suksesshem qe ju permendni une di te them 'SE ME NJE LULE NUK VJEN PRANVERA' mik i dashur.

  Persosmeria { relative} egziston,por njeres te persosur s'ka.

  Faleminderit i e dashur mik dhe respekte!
  E nderuara mike,
  Ėshtė e vėrtetė qė tė pėrsosur nuk ka sepse si i tillė mund tė jetė vetėm Perendia nėse Ai me tė vėrtet ekziston!
  Po sjellė dy menime tė dhėna pėr gruan:
  PITAGORA thotė:

  " ka njė parim tė mirė qė ka krijuar rregullin, dritėn dhe burrin, dhe njė parim tė keq qė ka krijuar kaosin, errėsirat dhe gruan".

  Dhe Mendimi tjetėr i POULAIN DE LA BARRE qė i kundėrvihet ( rastėsishtė jo me paramendim) mendimit tė mė lartėm tė Pitagorės:
  " Gjithēka qė ėshtė shkruar nga burrat pėr gratė duhet tė jetė e dyshimtė, sepse ata vetė vendosin dhe vetė vulosin".

  Tashti ne sikur jemi tė prirur qė shoqeris shqiptare t'i vemė " faje" tė cilat i kanė edhe shoqerit e tjera shumė mė " demokrate" se sa kjo e jona!
  Sa Femra ta zėmė ke nė vendim marrje nė Politiken Amerikane, Franceze, Italiane, Gjermane etj etj?

  Nė Amerikė ( njė pjesė e shoqeris shumė konservatore) votuesit ngurruan tė japin voten e tyre pėr Presidente Hillari Klintonit sikurse qė nė Senat dhe Kongres gjenden njė numėr shumė minor i tyre!
  Nė Francė ngadhnjeu Sarkozi pėrballė njė Gruaje!
  Gjermania pas shumė viteve dominimi tė meshkujve me pėrtes zgjodhen pėr herė tė parė njė Grua si e para e vendit! Por nė Bundesrajhun( Tagun) gjerman ke shumė pak femra!
  Qė tė mos numeroj mė shumė:
  Aty ku duhet tė luhen edhe lojera tė ndyra, tė parregullta, jofere si Politika ta zėmė, Femra e ka tė vėshtirė suksesin sepse Ajo duke qenė Femėr, i duhet ta luaj lojėn e mashkullit, qė se bė dot!
  Aty ku vje nė shprehje Talenti natyror si nė Shendėtsi, Mėsuesi, Art si; Muzik, Film,Arte Figurative, Opera, Instrumente,Inzhenjeri,Sport Femrėn e ke nė tė gjitha strukturat udhėheqese dhe si prijetare tek shoqeria shqiptare!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si mund tė ulet ndikimi grek nė shqipėri ?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Plavė e Guci
  Nga Davius nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 4. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •