Robert Bisha lindi nė Shkoder nė Gusht 1984. Fillon studimet e Pianos nė moshėn 6-vjeēare nė shhkollen e mesme tė musikes P.Jakova. Ka studiuar fizarmoniken dhe kitaren si instrumente sekondare. Qė nė fėmijri ka ekzekutuar stile muzikore tė ndryshem si Blues, Soul, Funk, Rock, Jazz, folklor shqipetar, armen dhe mediteran deri tek muzika bashkohore klasike.
Nė moshen 15-vjeēare trasferohet nė Itali pėr tė studiuar piano.
Nė vitin 2002 fiton ēmimin “Pertini” me njė kompozim pianistik.
Ka marr pjesė ne festivalin “Busker festival” nė Ferrara duke i rėnė fizarmonikes dhe kitares.
Ka ekzekutuar J.S.Bach, D.Ellington, O.Messiaen, Robert Bisha nė teatrin e Ferrares gjatė evenimenteve tė organizuara nga konservatori G.Frescobaldi.
Ka bėrė koncert duke improvisuar mbi tema tė muzikes armene nė Liceun “Ariosto” tė Ferrares.
Ka improvizuar nė pranine e Terry Riley mbi njė temė Folkloristike Shqipetare dhe njėkohesisht mbi njė “Raga” tradicional indian nė qytetin “Vicenza” dhe pėrsėri nė qytetin Ferrara.
Ka kompozuar pjesė pėr piano the pėr muzikė dhome dhe pėr formimin e trios Jazz, akoma jo tė publikuara.
Ka ekzekutuar nė pianoforte nė vitin 2008 muziken e mjeshtrit G. Schiaffini, nėn drejtimin e tij, nė koncertin “EST’n JAZZ” bashkė me orkestren jazz tė konservatorit G.Frescobaldi.
Nė koncertin e dhėnė nė gusht tė 2008-tės ne piano solo i titulluar “Mediterranean suite” ka propozuar tematika folklorike tė muzikės shqiptare tė veriut dhe tė jugut; melodi dhe ritme me tipare tė veēanta qė i afrohen muzikės Jazz por mbi tė gjitha muzikės klasike bashkohore.
Kėrkim spontan dhe kurioz i tingullit; momente heshtjeje por edhe teprim teknik. Interpretim i natyrės nė tinguj dhe nė harmoni disonante dhe konsonanteDitet e fundit pata rastin te degjoj ne youtube disa pjese te luajtura ne piano nga ky pianist. Pelqyesit e ketij zhanri muzikor mund te kene rastin ta degjojne ate ne koncertin recital qe do japi ne Tirane ne daten 6 Qershor tek T.O.B.