Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12

Tema: Claude Monet

 1. #1
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  Claude Monet

  «Monet non č che un occhio ma, buon Dio, che occhio! » - (Cézanne)

  Claude Oscar Monet lindi ne Paris, me 14 nentor 1840 dhe vdiq me 6 dhejtor 1926.
  Ishte nje piktor francez prej me te medhenj impresionte te botes.

  Biografia

  Formimi artisitik.

  Lindi ne Paris, ne rrugen Laffite 45-47, femija i dyte i Claude Auguste dhe i Louise Justine Aubry. Familja Monet trasferohet ne 1845 ne Le Havre.Ne moshen 15 vjeēare fillon te vizatoje me laps karboni, e te shesi karikatura, ne shumen e mire prej 10 ose 20 francha secila , karikatura te personazheve te qytetit , duke fituar nje fare fame dhe nje sasi te hollash.

  Ne 1854 studion per pikture me Jacques Franēois Ochard, mesues ne shkollen qe frekuentonte Monet , e nxenes i David, ku njeh piktorin Eugčne Boudin,mesuesin e tij te pare e te vertete,qe i meson sesi cdo gje e pikturuar ne vend ka gjithmone nje forēe, nje potence, nje gjalleri te prekuri qe nuk rigjendet me ne brendi te studios ; e udhezon keshtu tek pikturimi i peizazhit en plein air; me ate i prezanton ne Rouen tablone e tij te pare , Veshtirmi i Rouelles.

  Monet shkruan qe pas Boudin: - "Me sjellshmeri te palodhur,ndermori udhen e te mesuarit. Syte e mij u hapen dhe kuptova me ne fund natyren,mesova ne te njejten do ta doja. E analizoja me nje lapes ne format e saj, e studjoja ne ngjyrimet e saj. Gjashte muaj me vone ... i deklarova babait tim qe deshiraja te behesha piktor dhe qe do trasferohesha ne Paris per te mesuar".

  Drejt nje vizioni te ri

  Ne1866 prezanton ne Salon di Parigi dy tablo, portretin e Camille me fustan te gjelber, ne vjeshte dhe fiton aprovimin e Émile Zola dhe te Édouard Manet, gjithashtu Saint Germain l'Auxerrois, i pikturuar ne taracen e Louvre, ku ishte protagonist mes dritave dhe gjetheve te pemeve.

  Fillon te pikturoje ne natyre te hapur Femra ne kopesht , ku Camille eshte e vetmja modele e kater grave te paraqitura ne pikture ; qe u refuzuar vitin tjeter nga Salon, e ju ble nga Bazille per 2.500 franchi; qe u kthye vite me vone ne pronesi te Monet serisht , do e shese ne 1921 Shtetit francez per 200.000 franchi. Nje shkrepje fotografie kopshtit i sygjeroi thellesine e hapsires, por Monet eshte i interesuar vetem per planet dhe ngjyrat: duke eleminuar eshte relievin , rezultati paraqet nje mozaik, sepse ngjyrat mungojne dhe efektet e toneve te drites me vibrime e dritehije e nuk i penetron figurat dhe objektet.

  Ne qershor 1867 le momentalisht Camille - an, qe nga ai eshte duke pritur nje femije, per jetuar ne andare Sainte-Adresse me tezen; ne 8 gusht lind i biri Jean dhe Monet shkon ne Paris, duke jetuar me Renoir e Bazille. Ne 1868 ekspozon ne Salon la Nave dhe le portin Le Havre; trasferohet me Camille dhe djalin e pare ne Fécamp e me pas ne Étretat per tiu shmangur kreditoreve; arrin sa te tentoje te vetevritet: por u ndihmua nga Renoir dhe nga tregtari Gaudibert, qe i bleu disa tablo , i paguan tablone e te shoqes dhe i siguron nje shtepi ne Saint-Michel, diku afer Bougival, te Senna,ku jeton sebashku me Renoir.

  Ketu ne bregun e Sennes, pikturojne te dy efektet e pasqyrimit te drites ne uji; ne La Grenouillčre - lo stagno delle rane - nje stabilizim balnear i Bougival, penelimet e shpejta e te vendosura qe lene pas diferencat tonale e kromatike realizojne nje siperfaqe te lengshme dinamike dhe evidentojne kontrastet e drites e te hijes por perdorimi i tepert i te zezes nga Monet pengon akoma te arriturin e tejdukshmerise se hijeve ; sfondi, megjithe ngjyrimin intens te verdhe-ar te gjetheve , mungojne vibrimet e ndriēme e nuk arrin te akordohet ne nje vizion te vetem me centralitetin e piktures.  Artist: Claude Monet
  Title: La Grenouillére
  Year:1869
  Technique: Oil on Canvas
  Dimensions: 74.6 x 99.7 cm
  Current location: English- Metropolitan Museum of Art


  Ne 26 qershor 1870 martohet me Camille dhe familja trasferohet ne Trouville, ne Normandi; shperthen lufta me Prusine, per ti shpetuar thirrjes per ushtar, shkon ne Londer, ku rigjen Daubigny e Pissarro, me te cilin pikturon, viziton meumet londrineze, duke u inderesuar per punimet e Turner dhe Constable, dhe njihet me tregtarin e rendesishem francez Paul Durand-Ruel, qe ka nje galeri arti ne New Bond street. Ne 17 janar 1871 i vdes i ati.

  Pasi mbaroj lufta, kthehet ne Francduke kaluar nga Hollanda, ku mbetet i mahnitur nga peisazhi e ku blen shume stampa japoneze te Horunobu, Hokusai e Hiroshige. Ne Paris e informojne per vdekjen e te atit ne luften e Bazille. Ne vitin 1871, stabilizohet ne Argenteuil, afer Parisit, ne nje shtepi me oborr afer Sennes, duke e marr me qera fale nje rekomandimi te Manet. Pas pak kohesh do te punoje nje barke si nje studiote te lundrushme, te cilen do e paraqese ne vitin 1874 ne Battello, tashme ne Rijksmuseum te Otterloo. Njeh piktorin pa pervoje dhe koleksionistin Gustave Caillebotte; fale edhe trashegimnise nga i jati mund ti lejoje vetes te jetoje ne kushte komode.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 24-04-2009 mė 18:56
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Pikturat :

  Katalogu i Monet permban afersisht 500 piktura , mes te cilave:

  * Natyra e vdekur, Musée d'Orsay - Paris (1864)  *Mengjes mbi bar, Musée d'Orsay -Paris (1866)  *Femra ne kopesht , Musée d'Orsay ne Paris (1866)

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. #3
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  *L'Hotel des Roches Noires ą Trouville, Musée d'Orsay (1870)  *Zonja ne kopesht e Sainte-Adresse, Museo dell'Ermitage - Shen Pieterburg (1867)  *Regate ad Argenteuil, Parigi, Musée d'Orsay (1872)

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  *I papaveri, Parigi, Musée d'Orsay (1873)  *Karnavalet ne bulevardin e Capucines, Mosca, Museo Puškin (1873)  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #5
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Tempete sur la cote de Belle-Ile (1886)

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 7. #6
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Deti i eger  Vetheuil ne vere (1879)  Venice Le Palais Contarini (1908)

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #7
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  *Village de Sandviken (1895)  *Waterloo bridge temps couvert (1900)

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 10. #8
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579


  Varka me vela  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #9
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  *Soleil big (1880)  *Nen nje peme  *Plazh i bardhe

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 13. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758
  ku asht nje piktor i madh,,,,,, po pse vendosni pikturat ma te dobta,nuk kuptoj!

 14. #11
  Banks of the Seine, Vétheuil, 1880
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. #12

  Pėr: Claude Monet

  Shtepia e Parlamentit, perendimi
  Punim ne vaj
  1903


  Nje nder pikturat e Pallatit Westminster, shtepia e Parlamentit Anglez, qe Moneti pikturoi gjate qendrimit te tij ne Londer ne vitet 1900-1905.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Tema tė Ngjashme

 1. Kino-ditari 2009!
  Nga korēar nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 301
  Postimi i Fundit: 29-08-2011, 14:55
 2. Filmat Qe kane bere Historine e Kinemase
  Nga autori nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 15-07-2005, 15:17
 3. Vasil Qesari i Qeparoit nga Parisi i Viktor Hugoit.
  Nga Brari nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2003, 15:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •