Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1

  Si te shkruaj nje esse argumentuese?

  kush mund te me ndihmoje : si te bej nje ese argumentuese ? si mun ta filloj si mund te vazhdoj ???

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mina711
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  8
  sot rastesisht pash te UFO education ate emisionin q ndihmon maturantet dhe ne lenden e letersise po shpjegonte esete
  pergjithsisht te gjith esete kan kete strukture
  1. Hyrja 3-5 fjali ku te shpjegohet qellimi i esese duhet te kesh shume kujdes ketu pasi kjo mban peshen e te gjithe esese.

  2.Zhvillimi pergjithsisht 3 paragrafe. eshte e rensishme q ne keto paragrafe te nxjerresh argumenta bindes dhe mjaft objektive kurrsesi nuk duhet te thuash per nje argument kjo eshte keshtu se un keshtu mendoj, argumentat duhet te jene te bazuara ne fakte.

  3. Permbjedhja ose konkluzioni- ketu ti shpreh mendimin tend per te gjitha argumentat e mesiperme. gabimi q behet ketu ne shumicen e rasteve eshte se shtojne argumenta te tjera te cilat kane nevoje te shtjellohen. ne kete etape kurrsesi nuk duhet te shtosh argumenta te tjere ato duhet te jene te ezauruara ne etapen e dyte.
  "I find that the harder I work, the
  more luck I seem to have."

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Citim Postuar mė parė nga UliseNesta Lexo Postimin
  kush mund te me ndihmoje : si te bej nje ese argumentuese ? si mun ta filloj si mund te vazhdoj ???
  Mjafton t'iu shmangesh thashethemeve dhe je ok me argumentet.
  Por qe ta fillosh - gjithesesi ta fillosh nga thashethemet. Argumentet pastaj dalin vet.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2008
  Postime
  530
  kujdes te mos devijosh nga tema kryesore, ne 3 paragrafet e "trupit" te eses.
  evito perseritjen e te njejtave fjale apo fjali
  mos shkruaj per cfare skupton apo nuk di

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  kur kam shkruar esse argumentuese kam permendur ne "introduction" per cfare do flas, duke reprezantuar argumentin qe suportoj, dhe argumenti qe eshte kunder argumentit tim...parografi i dyte eshte evidenca dhe detajet e argumentit qe suportoj, parografi i tret, eshte evidencat dhe argumentet kunder cfare suportoj une...pastaj parografi i katert eshte konkluzioni....

  oh dhe para se te shkruaj introduction...mund te shkruash dhe "abstract" nese profesori/a e kerkon
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 6. #6
  Kuksjan_Forever Maska e Blerim London
  Anėtarėsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Atje ku nuk ta pret mendja ty!.
  Mosha
  36
  Postime
  836
  shekulli moderrn dhe media audiovizive libri
  I love you not only for who you are,but for what I am when i'm with you!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2004
  Postime
  2,378
  te duhet vetem nje gje: gjithcka
  imagine there's no countries...
  nje fjale, nje kuptim...
  :))))

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afėr kojshisė
  Postime
  228
  Per te shkrue ese per cfaredo teme ke librin e Eseve dhe te meson gjithcka. Mesohu te punosh vete, se s'merret shkolla me kopje. Ose nderro profilin e jetes. Nuk bahet buka me miell "HUA". Shndet e mend asaj/atij qe do "Ese argumentuese".

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,862
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga UliseNesta Lexo Postimin
  kush mund te me ndihmoje : si te bej nje ese argumentuese ? si mun ta filloj si mund te vazhdoj ???
  Ja si mund te shkruash nje ese argumentuese.Duhet te ndjekesh kete radhe pune:

  Ne fillim percakto nje teme ;-p.sh Si t'i ndryshosh nenes tende nje opinion te keq qe ajo ka per nje miken tende.

  TEMA-Psh do qe t'i mbushesh mendjen nenes tende se shoqja jote nuk eshte ashtu si mendon ajo.

  2-PROPOZIMI-Duhet te propozosh nje ide qendrore ku do te mbeshtetesh idete e tjera.P.sh i propozon mamase qe ta njohe shoqen tende ashtu sic duhet.

  3-ARGUMENTET-Celesi kryesor i kesaj eseje jane argumentet e sjella nepermjet fakteve reale.Silli nenes dy-tre fakte qe nxjerrin ne pah cilesite e vajzes.Perdor edhe nje ton bindes dhe emocional.

  GJUHA-Perdor nje gjuhe te thjeshte dhe bindese.

  MBYLLJA-Ajo c'ka paraqite ne fillim si propozim,duhet ta shkruash me shkurt dhe me argumentues.P.sh ,duhet t'i mbushesh mendjes nenes tende se je ti ai qe humb nga ndarja me shoqen tende apo nga shoqerimi i mikes sate.

  Besoj se do te te vleje ky spjegim per nje ese argumentuese!Teta!

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pranvera bica pėr postimin:

  Esja (15-03-2017)

 11. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-10-2010
  Postime
  10

  Ese argumentuese

  Mund te shkruaj dikush nje ese argumentuese please ??

 12. #11

  Angry

  Patjeter ilirijannnnn

  Prit se te erdhi rekumande

  Hajde, o Shqipe hajde... provo njehere ta marresh me djerse si gjith te tjeret

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e vajza e Vores
  Anėtarėsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Vore
  Mosha
  27
  Postime
  18

  ese argumentuese

  "Eshte teper e veshtire te falesh kur shpirtin ta pushton dhimbja."

 14. #13
  Dark Angel Maska e smokkie
  Anėtarėsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,137
  Goxha e veshtire
  Cdo gje eshte relative...

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-11-2017
  Postime
  1

  Ese argumentuese :ju lutem me thoni nese kjo eshte nje ese argumentuese apo jo.

  Shqiperia ime
  Shqiperia eshte nje vend shume i pasur nga ana turistike.Shume agjensi udhetimesh e kane quajtur Shqiperine"perla e Mesdheut"pasi ajo ka njė klime mesdhetare te mrekullueshme gjate gjithe vitit.Gjithashtu Shqiperia ka qindra milje bregdet te paprekur dhe nje hapsire te madhe te pasur me rere.Te apasionuarit pas vendeve malore gjejne ate qe kerkojne ne alpet e mrekullueshme Shqiptare pasi ato kane nje bukuri te larmishme dhe te rralle.Gatimi Shqiptar eshte nje tjeter arsye qe njerezit e huaj duhet te vizitojne Shqiperine,gatimet detare Shqiptare jane te pergatitura ne menyra shume te ndryshme nga gatimet ne shtetet me te medha bregdetare.

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,127

  Pėr: Ese argumentuese :ju lutem me thoni nese kjo eshte nje ese argumentuese apo jo.

  Eshte me shume nje ese shpeguese e thjeshte se sa argumentuese. Te argunentosh do te thote te bindesh lexuesin nepermjet argumenteve dhe provave.Ne kete rast vet fjalia e pare,ne hyrje, nuk eshte bindese. Shqiperia eshte nje vend i pasur nga bukurite natyrore dhe jo nga ana turistike. Te jesh "i pasur" nga ana turistike do te thote pak a shum qe perveē pozicionit gjeografi dhe klimaterik te kesh nje tradite dhe infrastrukture turistike etj etj. Te kesh turist ose vizitator. Pra,fjalia e pare si hyrje duhet te ishte : "Shqiperia ka shume mundesi,potencialitet,shprese etj etj qe te jete nje vend shume i pasur nga ana turistike...

  Shtjellimi nuk eshte i gabuar. Mungon vetem argumenti i faktorit uman qe eshte mikpritja dhe mbyllja qe duhet te ishte "perla e mesdheut".

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Neteorm (02-11-2017)

 18. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2018
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  24

  Lightbulb Pėr: Ese argumentuese :ju lutem me thoni nese kjo eshte nje ese argumentuese apo jo.

  Kjo nuk eshte nje ese argumentuese Eljano sepse vete nga fjala ese argumentuese nuk ka argumenta kjo qe ke bere ti eshte nje ese pershkruese,eseja argumentuese a tezen dhe antitezen.
  Nje ese argumentuese:
  Bota eshte gjithnje ne levizje,ndryshim dhe kerkim per persosje te vazhdueshme.
  Njerezimi ka ndryshar shume shpejt ne kohe,ndryshimi eshte tipar i inteligjences se tij.Njeriueshte ai qe,qysh nga epoka e gurit rendi ne koresine e zhvillimit per tu zhytur sot ne misteret e shkences dhe teknologjise.jetojme ne eren e teknologjise,e ardhmja i perket asaj.
  S fillim,mund te permendim makinen e pare llogaritese,arithmometrin,te ndertuar nga Tomas de Kolmar,me 1820-en.Kjo shpikje u hapi rrugen shume te tjerave,per te kulmuar me daljen ne treg te kompjuterit te pare,ne vitin 1981.Fale zhvillimit te vrullshem te teknologjise,shume procese te dobishme ne fusha te ndryshme te shkences kryhen me shpejt dhe me mire.As nuk mendohet se ne cfare nivelesh zhvillimi do te ishim sot pa PC-ne.
  Se dyti,vlen te permendim celularin-nje shpikje boterore.Sot ky mjet eshtezhvilluar ne menyre te tille qe lejon komunikimin jo vetem me degjim,por edhe nepermjet te parit.
  Lidhur me makinat,ato kane qene ne persosje te vazhdueshme.Nissan-i ka prezantuar makinen elektrike me te shpejt ne bote,e cila mund te arrije nje shpejtesi prej me shume se 300 km ne ore.
  Per me teper,persosja vijon me zbulimin e sistemit te quajtur WI-FI qe bazohet ne nje koncept te ngjashem me radaret dhe mund te gjeje vendndodhjen e njerezve ne levizje.Ky sistem funksionon edhe nese njerezit jane ne ambiente te mbyllura.
  Pra,bota qeveriset nga ndryshimete pandalshme dhe prandaj duhet te vendosim lidhje me te tashmen dhe te ardhmen,me shume se me te kaluaren.Teknologjia e informatikes eshte nje shembull i shkelqyer sesi sistemet me moderne behen mbizoteruese ne pak vite,ne pak muaj.Njeriu synon permisimin e jetes se tij dhe kjo muned te arrihet vetem nepermjet ndryshimit.Pranimi i se rese pergjithesisht perqafohet nga te gjithe,sidomos te rinjte.Te gjitha argumentet e mesiperme deshmojne se e ardhmja i takon teknologjise.Nuk na mbetet vec te ndjekim ritmin e ndryshimit.
  Kjo ka qene nje nga esete e mia me te mira.

 19. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-01-2021
  Postime
  1

  Ese argumentuese

  Pershendetje,a mundet dikush mem ndihmu per nje ese argumentuese,mundesisht diqka rreth ekonomise... respekt forumi

 20. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,741
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Ese argumentuese

  Kur te duhet te shkruash nje ese, nese tematika e subjekti eshte i panjohur per ty, duhet te fillosh me punen kerkimore per te mesuar e studiuar me shume mbi tematiken dhe subjektin qe te kerkohet te besh nje ese. Nese subjekti eshte i njohur per ty, ke njohuri te mjaftueshme, kalon ne pyetjen e dyte: cili eshte argumenti/qendrimi qe une dua te mbroj ne esene qe do te shkruaj? Ky eshte mesazhi qe dikush do te marri pasi te lexoje esene qe ti ke shkruajtur. Ky eshte thelbi i qendrimit qe ti do te mbash mbi ate subjekt. Te gjitha paragrafet qe do te shkruash ne vazhdim, jane thjeshte argumenta qe ti perzgjedh per te mbrojtur thelbin e esese qe po shkruan.

  Si strukture, eseja ka nje hapje, qe perbehet nga nje paragraf ku ti pershkruan qarte thelbin e qendrimit tend ne ate ese.
  Pas hapjes ke nje liste argumentash ose kendveshtrimesh, me te cilat ti e mbron thelbin e qendrimit tend.
  Ke edhe paragrafin mbylles, ne te cilin ti rithekson thelbin e qendrimit me te cilin e hape esene, dhe mund te shtosh edhe ndonje detaj personal mbi subjektin qe trajtove,

  Te ftoj te lexosh edhe kete teme Kultura e Debatit, pasi te ndihmon ne formulimin e mendimeve dhe shprehjen e tyre gojore apo te shkruar.

  Suksese.
  Albo

 21. #19
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,127

  Pėr: Ese argumentuese

  Nje ese e mire per ekonomine do ishte mbase reth globalizimit te sotem,tregjet financiare,monedhat dixhitale tregetia dixhitale..etj.Modernizimi i skajshem ku piksynimi kryesor eshte pasuria a pasurimi dhe jo etika dhe umanizmi qe duhet te sjelle zhvillimi....
  Si mbyllje por edhe si "model krahasues a llogjike argumentimi" reth kesaj ese-je mundet te maresh shembullin e Arkes se Noes e cila u ndertua nga amatore dhe Titaniku qe u ndertua nga profesionistet. E para,Arka e Noes edhe se u ndertua nga amatore eshte imagjinata morale mijravjeēare e shpetimit te njerezimit. Shembulli i dyte ai i Titanikut i bere nga profesionistet eshte imazhi modern i fatkeqesis ose i katastrofes...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 13-01-2021 mė 15:01

Tema tė Ngjashme

 1. Si tė shkruaj nė ndarje NTFS
  Nga McKINLEY nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-06-2004, 17:48
 2. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
  Nga ukdaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2002, 05:15
 3. Pėr Shqipėrinė
  Nga onchesmos nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:58
 4. Te shkruaj...
  Nga SyntheticZero nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-08-2002, 19:32
 5. Per Shqiperine
  Nga onchesmos nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-05-2002, 16:20

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •