Close
Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 243
  1. #21
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Dallimi eshte ne ate se une perdor gjuhen dhe terminologjine kishtare ne shkrimin tim, ndersa ti perdor nje gjuhe dhe terminologji individuale personale, bazuar mbi nje kuptim po individual personal deri diku te sakte por jo i gjithi.
    Unė Seminarist perdori terminologji nga Jeta qė marr nga Krishti, T'i i drejtohesh tjeter kujt me shkrim timin, pos asajė nė shkrimin tėndė vijues, shton edhe diēka "terminologji" duke hedhė dyshim kinse pa saktesi. Ku si pasoj e asajė, tash nė mua lind dyshimi, vallė; me cilin frymėzim mė flet Seminaristi ne kėtė rast kėshtu?

    Ēdo gjė kėrkon arsyen Seminarist, andaj, lexoje mirė shkrimin dhe ajo qe nuk te duket nė rregull ma thuaj, tė pakten tė korigjohna, por unė zakonisht (falė Zotit) korigjohna me frymėzim tė Shpirtit tė Krishtit, e jo me terminologji dhe teori te njerėzve.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  2. #22
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Pershendetje toni

    Fillojme perseri sepse si duket Albo nuk ka bere transfere tek komuniteti katolik .

    Une parashtrova dy pyetje me nalt por si duket nuk i ke pare .

    Do ti them perseri :

    Qfare nenkupton me gjume ?

    Dhe kur Maria ka qen shtatezen a ka qen fryma e shejte (zoti) ne barkun e Marise ?
    Xhamia i nderuar, pershendetje dhe nderimet e mia.

    Unė do tė shkruaj edhe lidhur me kėto, por jo sonte o vėlla. Para se tė shkruaj, mundesiht, nėse don, mė thuaj diēka shkurt lidhur me kėto pytje:

    Qfare nenkupton me gjume ?
    Per kė ėshtė fjala, per njeriun sikur ti dhe unė, apo per Jezusin?

    Dhe kur Maria ka qen shtatezen a ka qen fryma e shejte (zoti) ne barkun e Marise?
    A beson ti se Zoti iu shfaq Mosiut nė kaqubė - diēka si zjarr?
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  3. #23
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Xhamia i nderuar, pershendetje dhe nerimet e mia.

    Unė do tė shkruaj edhe lidhur me kėto, por jo sonte o vėlla. Para se tė shkruaj, mundesiht, nėse don, mė thuaj diēka shkurt lidhur me kėto pytje:



    Per kė ėshtė fjala, per njeriun sikur ti dhe unė, apo per Jezusin?



    A beson ti se Zoti iu shfaq Mosiut nė kaqubė - diēka si zjarr?
    Mendoj per nje si une dhe ti , por mundesh te japesh spjegim nese dallon edhe per Jezusin ?

    Jo kete nuk e besoj sepse nuk mendoj se Zoti ka pas nevoje te shnderrohet ne zjarr per tju paraqitur .

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    xhamia, deshta te te pyes, se a ke ndonje koncept apo njohuri mbi kete teme, ... biles ne aspekte filozofike te filozofeve te medhenje....????
    besoj se duhet te studiosh filozofi per ti dhene mundesi vetes per te diskutuar mbi kete teme.
    eshte nje keshill ok.

  5. #25
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Jo kete nuk e besoj sepse nuk mendoj se Zoti ka pas nevoje te shnderrohet ne zjarr per tju paraqitur .

    Shiqo, unė lidhur me besimin i ndaj bisedat me njerėz, nėse beson por ka tjeter besim nga unė kam pergjigje ku lidhet me tė, nėse beson perafersisht nga unė por prap dallon, kam vertetė pergjifgje ku lidhet me tė, ndarsa nese nuk beson, edhe per kėtė kam pergjigje se vertetė ka kuptimin qe lidhet me tė. Sinēerisht.

    Unė nuk jam i qartė lidhur me sgfaqjen e Zotit Moisiut ne kaqubė sipas Kuranit, ndoshta nese nuk kam pergjigje dua ta lexoj dhe tė di konkretisht se si e spegon Kurani. Por ajo qe unė di muslimanet i besojnė shfaqjes sė Zotit Moisiut, ndarsa lidhur me kėtė shfaqje nuk jam edhe i sigurtė.

    Unė bėra kėtė pytje me qellim qe tė mund tė orientohna, nėse i beson shfaqjes sė Zotit Moisiut nė kaqubė?

    toni77
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  6. #26
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Keto jane dy ajetet ne Kur'an ku pershkruhet Musai gjat 40 diteve :

    7:142.
    Dhe Ne i caktuam Musait tridhjetė net (afatin pėr shpallje), e ato i plotėsuam edhe me dhjetė dhe kėshtu u mbush afati pėr takim Zotin e tij nė katėrdhjetė net. Ndėrsa Musai vėllait tė vet Harunit, i tha: "Mė zėvendėso mua te populli im dhe rregullo, e mos shko rrugės sė tė kėqinjve

    7:143.
    E kur Musai erdhi nė kohėn qė i caktuam dhe i foli Zoti i vet, ai tha: "Zoti im! Mė mundėso pamjen tėnde e tė shikoj!" Ai (Zoti) i tha: "Ti nuk ke mundėsi tė mė shohėsh, por shiko kodrėn, e nėse ajo qėndron nė vendin e vet, ti do tė shohėsh Mua. Kur u drejtua kah kodra, njė pjesė e dritės nga Zoti i tij e bėri atė (kodrėn) thėrmi, e Musait i ra tė fikėt. Kur erdhi nė vete, tha: "E lartė ėshtė madhėria Jote, pendohem te Ti (pėr atė qė kėrkova), dhe unė jam i pari i besimtarėve!"

    Besoj se tani ke pergjigje ?

  7. #27
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
    xhamia, deshta te te pyes, se a ke ndonje koncept apo njohuri mbi kete teme, ... biles ne aspekte filozofike te filozofeve te medhenje....????
    besoj se duhet te studiosh filozofi per ti dhene mundesi vetes per te diskutuar mbi kete teme.
    eshte nje keshill ok.
    Kam Kur'anin nese te eshte bere kaq merak pse po diskutoj nje gje te till, edhe per her te fundit te them , ose sjell diqka per debat ose mos shkruaj fare sepse vetem je duke e prish temen.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    xhamia,
    shume bukur qe e paske Kur-anin, paske shume. Kam frike qe nuk e kuptoke as kuranin e as hadithet. pra edhe kurani ka nevoj per interpretim te shendoshe e te mire. ka nevoj te sherbehej nga shkencat tjera.
    pra, per sa i perket heres se fundit qe thua ti, shoku fundin nuk e sjell ti, por une, sepse me ty qenka zor te debatohet, sepse i ngaterron konceptet dhe nuk ke argoment per debat. ok.
    pra, njerzorja ne ty nuk eshte e perpiluar sa duhet; e sa i perket hyjnores, nuk di a e njeh kete kuptim?!

  9. #29
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
    xhamia,
    shume bukur qe e paske Kur-anin, paske shume. Kam frike qe nuk e kuptoke as kuranin e as hadithet. pra edhe kurani ka nevoj per interpretim te shendoshe e te mire. ka nevoj te sherbehej nga shkencat tjera.
    pra, per sa i perket heres se fundit qe thua ti, shoku fundin nuk e sjell ti, por une, sepse me ty qenka zor te debatohet, sepse i ngaterron konceptet dhe nuk ke argoment per debat. ok.
    pra, njerzorja ne ty nuk eshte e perpiluar sa duhet; e sa i perket hyjnores, nuk di a e njeh kete kuptim?!
    Mendoj se nuk je i denje per te gjykuar mbi mua dhe me se paku mbi Kur'anin .

    Ketu le te jet diskutimi im i fundit me ty per qeshtje te kota , perveq nese je i gatshem te debatosh .

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    une nuk po gjykoj, po e analizoj ....sepse po e shoh se po hin ne gjera te kota ti, mik i nderuar, e prandaj, qe don debat dhe dialog, ok. qe jo. mos hi ne gjera te kota ok.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anėtarėsuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Tė kthehemi pak tek shembulli njeri:
    Njeriu nė veveten e tij ka mishin – natyren njerėzore dhe shpirtin – natyren shpirtėrore! Prap janė tė pa ndashem dhe gjithqka vepron mishi eshte edhe veper e shpirtit, apo qka vepron shpirti ėshtė edhe veper e mishit.
    E tani nėse lutemi; ne nuk mendojmė se natyra njerėzore e perkufizon apo nė shumė raste e okupon shpirtin! Nėse jo, atėher natyra njerėzore – mishi duhet qe ti nenshtrohet shpirtit, shpirti I njeriut e udhėheq njeriun nė lutje. Kur lutesh nuk shef askė por gjithnjė je duke biseduar me dike! Kjo pra ėshtė se natyra jote njerėzore I lutet natyres shpirtėrore dhe I nenshtrohesh. Nuk I duket njeriut e qartė apo, njeriu as qe mendon kėtė realitet mbi vetveten, por, vertetė njerėzorja I nenshtrohet frymores, dhe frymorja ėshtė nė perngjasimin e Shpirtit-Perendi; dhe nepermes frymores ndigjohet lutja.
    normal qė nuk kuptohet tonny kjo sepse nuk ėshtė pėr tu kuptuar dhe nuk ka logjikė..
    njeriu i lutet Zotit direkt e nuk i neneshtrohet frymores nuk e di ēka je tu fol ..
    si mendon ti njeriu i lutet shpirtit tė tij..nuk e di si munde tė jetė kjo e mundshme???
    kjo do tė thotė qė shpirti i njeriut ėshtė Zot dhe njeriu i nenshtrohet shpirtit tė tij pėr ēka egziston Zoti ather nese njeriu i nenshtrohet shpirtit tė vet??

    Shembulli Jezus:
    Njerėzorja-Jezus lindi nga Shpirti-Hyjnorja
    Njerėzorja-Jezus siē thash nuk e perkufizon-Shpirtin-Hyjnoren dhe Ai vepron.
    Njerėzorja –Jezus ēdo veprim ėshtė e pa ndarė nė Shpirtin-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus udhėheqet nga Shpirti-Hyjnorja.
    Njėzorja-Jezus lutet dhe nenshtrohet –Shpirti-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus vdes, Shpirti-Hyjnorja nuk vdes por tani ngjallė Njerėzoren-Jezus dhe ngritė personin Jezus nė Hyji.
    diēka reth ksaj..
    pra nė kohėn e jezusit a.s.
    ku ishte personi i tret i perėndisė..
    ku ishte biri??
    Jezusi a.s. pra ishte njeri dhe i nevojiteshi lutja i nevojiteshi ndihma i nevojiteshi ti nenshtrohet Zotit..
    Jezusi a.s. si njeri a ju nėnshtroheshi tre personave birit atit dhe shpirtit tė shenjtė sikur e bėjnė sot tė krishterėt??
    ku ishte pra biri-personi misterit tė hyjit kur Jezusi a.s. ishte nė tokė si njeri??

    a i lutesi Jezusi a.s. Atit me fytyr nė tokė dhe i thonte qė tė bėhet vullneti i tij apo i luteshi njerzorja Jezus frymores-shpirtit te shenjtė??

    a i ėshtė nenshtruar ndonjehere njerzorja jezus shpirtit te shenjte dhe i eshte drejtuar per ndihme sikur kėtu??

    Mateu 26. 3939 Si shkoi pak mė tutje, u ul me fytyrė pėrdhe dhe filloi tė lutej, duke thėnė: "Ati Im, nėse ėshtė e mundur, largoje prej Meje kėtė kupė, megjithatė jo siē dua Unė, por siē do Ti."

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    ??? buja, kurr keto gjera nuk do ti kuptosh ti!!! eshte analiz e jo gjykim ok.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anėtarėsuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
    ??? buja, kurr keto gjera nuk do ti kuptosh ti!!! eshte analiz e jo gjykim ok.
    rroni ėshtė njė kohė e mirė pėr ty ti drejtosh duart e tua drejt qiellit dhe ti luteshzOTIT PĖR UDHĖZIM...

    mundesh poashtu tė ēosh fytyrėn tėnde nė tokė dhe ti drejtoshesh Zotit sikur qė e bėri Jezusi a.s. ...

    ėshtė njė kohė e mirė...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    Patjeter. ke te drejt. eshte koha jo vetem tani por gjithmone.

    por, o buja,
    edhe per ty eshte koha te veprosh njesoj.

    besoj se nuk e bene shpesh ti kete gje.

    ti edhe tani duke shkruar mendon si ta mposhtesh dike, prandaj qenke besimtar i mposhtur.

    te paskan mposhtur ty ose nuk ke hapsire te shprehesh gjetiu,
    appo je i paguar???!!!

    pra, paq fat.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anėtarėsuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
    Patjeter. ke te drejt. eshte koha jo vetem tani por gjithmone.

    por, o buja,
    edhe per ty eshte koha te veprosh njesoj.

    besoj se nuk e bene shpesh ti kete gje.

    ti edhe tani duke shkruar mendon si ta mposhtesh dike, prandaj qenke besimtar i mposhtur.

    te paskan mposhtur ty ose nuk ke hapsire te shprehesh gjetiu,
    appo je i paguar???!!!

    pra, paq fat.
    jo ende nuk jam i paguar por nėse ti bėhesh musliman dhe unė jam shkaktar i kėsaj nodhije une do te paguhem nga Zoti me shpėrblim dhe do tė fitoj mė shumė gėzim....

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    Citim Postuar mė parė nga buja_20 Lexo Postimin
    jo ende nuk jam i paguar por nėse ti bėhesh musliman dhe unė jam shkaktar i kėsaj nodhije une do te paguhem nga Zoti me shpėrblim dhe do tė fitoj mė shumė gėzim....
    eeee taman Zotin e keni bere rrogtar te juajin.

    shih o mik sepse edhe ti je qiffgji.

    a e din qa eshte qiffgjija?????

    e mos e ba edhe Zotin si veten.

    gabim teologjik.
    "Zoti te paguan" e kush te tha???

    e "kush ta zbuloi kete fshehtesi qe Zoti paguan.... kush kthen njerez???""
    jaaaaaaaaaaa
    gabim

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anėtarėsuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
    eeee taman Zotin e keni bere rrogtar te juajin.

    shih o mik sepse edhe ti je qiffgji.

    a e din qa eshte qiffgjija?????

    e mos e ba edhe Zotin si veten.

    gabim teologjik.
    "Zoti te paguan" e kush te tha???

    e "kush ta zbuloi kete fshehtesi qe Zoti paguan.... kush kthen njerez???""
    jaaaaaaaaaaa
    gabim
    unė bėj vepra tė mira e adhuroj e ndjek rrugėn e Zotit nuk i bėj shok Zotit dhe Zoti mė premton qė do tė arrij shpėtim dhe se do tė mė shpėrblej...
    ēfar dėshiron mė tepėr???

    per temat qe i ka hapur ne dasht Allahu neser do te kesh pergjigjet qe i kerkon

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    Citim Postuar mė parė nga buja_20 Lexo Postimin
    unė bėj vepra tė mira e adhuroj e ndjek rrugėn e Zotit nuk i bėj shok Zotit dhe Zoti mė premton qė do tė arrij shpėtim dhe se do tė mė shpėrblej...
    ēfar dėshiron mė tepėr???

    per temat qe i ka hapur ne dasht Allahu neser do te kesh pergjigjet qe i kerkon
    buja,
    veprat e tua me siguri jan te mira dhe me lavdat te duhur; por jo vetem nga veprat e tua Zoti do te shperblej?!
    per cfar shperblimi po flet?
    per ne kete bote?
    apo
    per boten tjeter? (e atje cka do te kete...????)

    te lutem ne qofte se pergjigjesh ne pyetjet e mia, mos mu pergjigj duke kopjuar andej e kendej!!!!!


    Mos me cito gjera te kopjuara.

    mos me thuaj mesime (pseudo mesime) nga ata qe SHPERLAJNE TRU TE NJEREZVE.
    duke deklaruar siguri simbas konveniences.

    por fol, pergjigju me prodhimtari tende. ok.

    te bazuar ne nje teologji te paster dhe jo papagalleske. te perseritur dhe te interpretuar simbas qefit.........


    ok, buja,
    pres pergjigje te sakte dhe origjinale.

    jo fals apo citime te ndryshme.

    mos deshto, por perpiqu.


    aaaaaaaaaaaaa
    edhe nje pyetje me rendesi e kam per ty:

    e cka nese Zoti apo Allahu si thua ti, neser nuk don qe ti te shkruash e te jepesh pergjigje???????????
    cka ateher.
    e kushtezon Allahun ti?

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    E ke gabim! Ai qe duhet te ruhet me se shumti eshte pikerisht Rroni01, sepse Kristologjia e tij eshte e dyshimte dhe e pasqaruar mire, mos te them krejtesisht e gabuar.

    Ja psh;
    Ketu te krijohet pershtypja, sidomos tek pjesa me bold, se Rroni flet sikur identiteti i Krishtit te ishte = nje trup njerezor plus, sic e shkruan ai, Shpirti-Hyjnorja.
    Nje kristologji e tille eshte krejtesisht e gabuar.

    Tek Krishti kemi Perendine Bir qe merr natyre njerezore (kjo = trup dhe fryme, si tek cdo njeri). Natyra hyjnore e Krishtit domethene nuk eshte prezenca e, sic e perdor Rroni, Shpirtit-Hyjnorja tek Krishti. Natyra hyjnore e Krishtit garantohet nga fakti se Ai qe u misherua eshte vete Perendia Bir. Nqs kemi nje Krisht qe vepron ne menyre te pandare nga Shpirti, kjo vjen pikerisht si rezultat se Krishti eshte vete Personi i Perendise Bir, qe garanton njeshmerine e veprimeve te natyres njerezore te Birit te Perendise me Shpirtin e Shenjte.

    Kur Krishti vdiq, nuk shtrohet fare pyetja, nese bashke me te vdiq, sic e perdor Rroni, Shpirti-Hyjnorja. Pikerisht nje ngaterrim i tille nga Rroni, te le te nenkuptosh se Rroni mund te mendoje se, sic e thote ai, Shpirti-hyjnorja luan ne Krishtin rolin qe luan fryma tek njeriu, e cila nuk vdes, kur njeriu vdes.
    Nqs eshte keshtu, eshte tejet gabim.

    Ajo qe quhet vdekja e Krishtit nuk eshte vecse ndarja e frymes njerezore te Krishtit nga trupi i tij njerezor per tre dite.
    Krishti vete si Person i Perendise Bir nuk vdiq as nuk mund te vdese.
    Seminarist, jam me ty! Me vjen keq per Rroni-n dhe per Toni.
    Lexo temen Jezu Krishti eshte Zot (Rm 10,9).

    Torrkerry

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar mė parė nga buja_20 Lexo Postimin
    jo ende nuk jam i paguar por nėse ti bėhesh musliman dhe unė jam shkaktar i kėsaj nodhije une do te paguhem nga Zoti me shpėrblim dhe do tė fitoj mė shumė gėzim....
    O Rroni, beja kete dhurate!
    Urime! Ate dite do te bejme nje feste te madhe!

    Torrkerry

Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Referenca e burime historike
    Nga Kreksi nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 09-04-2015, 16:42
  2. Pėr dėshmitarėt e Jehovait
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29
  3. Disa data historike
    Nga urtesia nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 12-10-2006, 13:47
  4. Ē'ėshtė Krishti?
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 23-07-2006, 17:18
  5. Kronologjia e ngjarjeve qė nga 360 para Krishtit deri mė sot.
    Nga ALBA nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 25-09-2005, 17:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •