Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 71
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355

  Martesa te perziera? Te drejtat e barabarta? Myslimani mundet e Myslimanja jo! Pse?

  Pse nje besimtar mysliman mundet te martoje nje vajz jo myslimane?
  e Pse vajza besimtare myslimane nuk mund dhe nuk duhet te martohet me nje djale jo mysliman?
  Teme per diskutim dhe sqyrtim problemesh mbi te drejtat bazore te njeriut!  A din kush te na tregoje diqka mbi kete fenomen?
  a eshte e drejte?
  a nuk eshte mire te kene te dy gjinite te drejtat e barabarta?

 2. #2
  Pyetje interesante Rroni, me lejo te te pergjegjem une.

  Ne Kur'an shkruan:
  Sot u lejuan pėr ju ushqimet e mira, edhe ushqimet (tė therrurat) e ithtarėve tė librit janė tė lejuara (hallall) pėr ju, edhe ushqimet (tė therrurat) tuaja janė tė lejuara pėr ta (u janė lejuar). Gratė e ndershme besimtare, dhe (gra) tė ndershme nga ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri para jush, kur atyre u jepni pjesėn e caktuar tė kurorės, por duke pasur pėr qėllim martesėn, jo imoralitetin dhe jo si dashnore ilegale. E kush mohon (tradhton) besimin, ai ka asgjėsuar veprėn e vet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė prej tė shkatėrruarve. [5: 5]

  Ne nje martese te perzier muslimani eshte i obliguar ta ftoje bashkeshorten ne islam me fjale te buta dhe urtesi, por nuk ka te drejte ta detyroje ate ta nderoje fene qofte me dhune ose ndonje metode tjeter te papelqyer.

  "Ne fe nuk ka dhune!" [2: 256]

  Ai poashtu eshte i obliguar te i lejoje qe ajo ta praktikoje fene e saj ne martese.
  Ne Kur'an shkruan:

  "Ai krijoi nga vete lloji juaj palen (grate), ashtu qe te gjeni prehje tek ato dhe midis jush krijoi dashuri e meshire". [Er-Rrūm, 21]

  Ne baze te kesaj, nenkuptohet se burri obligohet te respektoje besimin e gruas se vet per te patur mirekuptim ne jete.

  Muslimani beson ne origjinen e Hebraizmit dhe Krishterimit si fe qiellore. Ai beson ne Tevratin dhe Inxhilin si libra te shpallur nga Zoti, poashtu beson ne Musain a.s. dhe Isaun a.s. si pejgambere te Zotit. Pra, ithtarja e Librit jeton ne kraharorin e njeriut qe respekton fene e saj, Librin e saj dhe Pejgamberin e saj, bilem ne rast se muslimani vepron ndryshe ather shkel urdherin e Zotit dhe nuk eshte besimtar i devotshem.

  Ne anen tjeter, nese behet fjale per nje vajze muslimane dhe djal i besimit tjeter, kjo martese simbas islamit nuk eshte e lejuar.
  Arsyeja eshte sepse femra e ka me rende te praktikoje ritet e saja fetare ne nje familje te besimit tjeter. Femra muslimane (njeashtu si mashkulli) i ka obligimet e veta, mos pije dhe haje nga ushqimet e ndaluara, te agjeroj, te falet, etj dhe mos harrojme ta permendim edhe veshjen e mbuleses. Tash ne nje martese ku partneri psh. han mishin e derrit, pin alkoholin, etj ajo natyrisht qe do ta kete rende qe ta praktikoje fene e saj. Te terhiqet gjate dites 5 here qe ta kryeje obligimin e faljes, te agjeroje gjate muajit Ramazan kur nderkohe anetaret tjere te familjes hane dhe pine ne pranine e saj nga ushqimet e ndaluara dhe te ri ajo e veshur me mbulese eshte poashtu rende e imagjinueshme. A do te mund ajo ta plotesoje ne nje martese te tille gjith obligimet fetare?!

  Pervec asaj, besimtaret e feve tjera nuk e pranojne Muhamedin a.s si profet, dhe Kur'anin nuk e pranojne si shpallje hyjnore. E si mund te gjeje femra muslimane prehje tek dikush qe nuk e pranon besimin e saj si fe qiellore dhe e quan Profetin e saj si Profet i rreme?!

  Me sill dicka ku besimtari krishter obligohet nga ana fetare ta rrespektoje fene e muslimanes, Profetin tone, Kur'anin, e keshtu me rradhe.


  Pershendetje

  p.s. me len pershtypje se gjith postimet tua qe kam lexuar deri tani dhe temat qe ke hapur, perpiqesh njeren fe ta ulish e tjetren ta ngrisish duke i ngjyros shkrimet tua me pyetje kinse jane te paqarta per ty dhe kinse je ne kerkim te dialogut. Sidoqofte "pune e mbare" te qofte!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dritė : 19-04-2009 mė 02:08

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  qa thot islami per femrat ne xhenet a kan mi pas 72 terminatora atje a jo ?
  We are all Aliens

 4. #4
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  shyqyr se do jetonim ne xhungel sot.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Bani gjk
  Anėtarėsuar
  06-01-2005
  Postime
  550
  Dirte te lumt per pergjegjen e shkurt dhe te qarte. Shpresoj qe nuk do te besh polemika me disa antar qe shpirtin e kane te nxir dhe plot urrejtje, spese vetem ja humb vlerat vetes nese merresh me ata.
  Eshte shum normale nese dikujt nuk i duket kjo arsy e logjikshme. Ma merr mendja qe Drite nuk eshte pergjigjur qe dikujt tja mbush mendjen, thjesh ka dhen pergjegjen ashtu si eshte ne islam. Ati qe i duket e arsyshme ne rregull, edhe ati qe si duket e arsyshme prape ne rregull.


  Ekonomisti me i mire eshte ai qe investon ne shpirt dhe jo ne para.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015

  Cool

  Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
  Pse nje besimtar mysliman mundet te martoje nje vajz jo myslimane?
  e Pse vajza besimtare myslimane nuk mund dhe nuk duhet te martohet me nje djale jo mysliman?
  Teme per diskutim dhe sqyrtim problemesh mbi te drejtat bazore te njeriut!  A din kush te na tregoje diqka mbi kete fenomen?
  a eshte e drejte?
  a nuk eshte mire te kene te dy gjinite te drejtat e barabarta?
  Kjo nuk do mend per tu kuptuar;

  Mslimani burr ka te drejt, se asimilon femeren ( e nje feje tjeter) ne myslimane, kurse femra nuk ka te drejt, sepse ajo do te asimilohet nga burri( ifese tjeter qe do marri)ja pse eshte ber kjo pun, lufte per asimilim,fetar.

  Keta muhamedet kan kujtuar se njerzit nuk do ti kuptonin kurr keto idet e tyre djallzore ne sherbim te kombit te tyre, dhe jo gjasma asaj qe ju doni ta quani si fe e drejt.Te zgjuar arabt, po ka dhe me te zgjuar...........

 7. #7
  Jeta esht e bukur zbuloje Maska e eriola17
  Anėtarėsuar
  25-07-2008
  Postime
  76

  nje jet qe kalon shpejt

  Ose nje enderr qe kalon shum shpejt esht kjo jet qe e jetojm nejemi neproven e allahut ati i kofshim fal.ndersa sa iperket marteses se perzier AllALLAHU nuk e perkra martesen nje vajze ose nje djali nga feja katolike qe te jet pran nje muslimani por ne spo e kuptojm dhe sjemi ne rrugen e zoti se katoliki esht katolik ska shpetimne at bot jam kunder fes katolike deh se propozoj martesen nga ajo fe ne fen tone muslimane ne fen me te pastert ne tok e qjell

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355
  Citim Postuar mė parė nga eriola17 Lexo Postimin
  Ose nje enderr qe kalon shum shpejt esht kjo jet qe e jetojm nejemi neproven e allahut ati i kofshim fal.ndersa sa iperket marteses se perzier AllALLAHU nuk e perkra martesen nje vajze ose nje djali nga feja katolike qe te jet pran nje muslimani por ne spo e kuptojm dhe sjemi ne rrugen e zoti se katoliki esht katolik ska shpetimne at bot jam kunder fes katolike deh se propozoj martesen nga ajo fe ne fen tone muslimane ne fen me te pastert ne tok e qjell
  He moj eriola,
  sa e ashper dhe sa e eger qenke.
  aspak tolerante dhe aspak e pasur me dialog.
  mbasi e tille; po te korrigjoj menjeher.
  jo qe nuk po lexoshe fare; ketu ne kete teme nuk eshte fjala per katolik. eshte fjala per martesa te perziera. (1)
  e mandje, pse myslimani mundet me mar te fese tjeter e myslimanja nuk guxon te martohet me nje te tjetres fe? (2)

  eriola,
  per sa i perket aspekteve tjera antropologjike, anatomike dhe fiziologjike te njeriut katolik apo mysliman; eshte teme krejt tjeter.

  ok, besoj se kesh i kjarte dhe jo monoton.

  prandaj, mendo edhe ti pak dhe mundohu te debatosh e jo te gjykosh.

  (ne konceptet e tua flet sikur te ishe mashkull e jo femer).

  ok, ska gja, cka do qe te jesh, kryesorja JI VETVETJA OK.

  ji e qete dhe bute, sepse nuk ja vlen te thuash nje gje, porsi e vertete apsolute;
  as te gjthe gishterinjte e dores nuk jane te njejte e pra, JANE TE DOMOSDOSHEM PER TE QENE KOMPLET.

  E KUPTON? CKA DESHTA TE TE THEM?????????

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355
  Citim Postuar mė parė nga Dritė Lexo Postimin
  Pyetje interesante Rroni, me lejo te te pergjegjem une.

  Ne Kur'an shkruan:
  Sot u lejuan pėr ju ushqimet e mira, edhe ushqimet (tė therrurat) e ithtarėve tė librit janė tė lejuara (hallall) pėr ju, edhe ushqimet (tė therrurat) tuaja janė tė lejuara pėr ta (u janė lejuar). Gratė e ndershme besimtare, dhe (gra) tė ndershme nga ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri para jush, kur atyre u jepni pjesėn e caktuar tė kurorės, por duke pasur pėr qėllim martesėn, jo imoralitetin dhe jo si dashnore ilegale. E kush mohon (tradhton) besimin, ai ka asgjėsuar veprėn e vet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė prej tė shkatėrruarve. [5: 5]

  Ne nje martese te perzier muslimani eshte i obliguar ta ftoje bashkeshorten ne islam me fjale te buta dhe urtesi, por nuk ka te drejte ta detyroje ate ta nderoje fene qofte me dhune ose ndonje metode tjeter te papelqyer.

  "Ne fe nuk ka dhune!" [2: 256]

  Ai poashtu eshte i obliguar te i lejoje qe ajo ta praktikoje fene e saj ne martese.
  Ne Kur'an shkruan:

  "Ai krijoi nga vete lloji juaj palen (grate), ashtu qe te gjeni prehje tek ato dhe midis jush krijoi dashuri e meshire". [Er-Rrūm, 21]

  Ne baze te kesaj, nenkuptohet se burri obligohet te respektoje besimin e gruas se vet per te patur mirekuptim ne jete.

  Muslimani beson ne origjinen e Hebraizmit dhe Krishterimit si fe qiellore. Ai beson ne Tevratin dhe Inxhilin si libra te shpallur nga Zoti, poashtu beson ne Musain a.s. dhe Isaun a.s. si pejgambere te Zotit. Pra, ithtarja e Librit jeton ne kraharorin e njeriut qe respekton fene e saj, Librin e saj dhe Pejgamberin e saj, bilem ne rast se muslimani vepron ndryshe ather shkel urdherin e Zotit dhe nuk eshte besimtar i devotshem.

  Ne anen tjeter, nese behet fjale per nje vajze muslimane dhe djal i besimit tjeter, kjo martese simbas islamit nuk eshte e lejuar.
  Arsyeja eshte sepse femra e ka me rende te praktikoje ritet e saja fetare ne nje familje te besimit tjeter. Femra muslimane (njeashtu si mashkulli) i ka obligimet e veta, mos pije dhe haje nga ushqimet e ndaluara, te agjeroj, te falet, etj dhe mos harrojme ta permendim edhe veshjen e mbuleses. Tash ne nje martese ku partneri psh. han mishin e derrit, pin alkoholin, etj ajo natyrisht qe do ta kete rende qe ta praktikoje fene e saj. Te terhiqet gjate dites 5 here qe ta kryeje obligimin e faljes, te agjeroje gjate muajit Ramazan kur nderkohe anetaret tjere te familjes hane dhe pine ne pranine e saj nga ushqimet e ndaluara dhe te ri ajo e veshur me mbulese eshte poashtu rende e imagjinueshme. A do te mund ajo ta plotesoje ne nje martese te tille gjith obligimet fetare?!

  Pervec asaj, besimtaret e feve tjera nuk e pranojne Muhamedin a.s si profet, dhe Kur'anin nuk e pranojne si shpallje hyjnore. E si mund te gjeje femra muslimane prehje tek dikush qe nuk e pranon besimin e saj si fe qiellore dhe e quan Profetin e saj si Profet i rreme?!

  Me sill dicka ku besimtari krishter obligohet nga ana fetare ta rrespektoje fene e muslimanes, Profetin tone, Kur'anin, e keshtu me rradhe.


  Pershendetje

  p.s. me len pershtypje se gjith postimet tua qe kam lexuar deri tani dhe temat qe ke hapur, perpiqesh njeren fe ta ulish e tjetren ta ngrisish duke i ngjyros shkrimet tua me pyetje kinse jane te paqarta per ty dhe kinse je ne kerkim te dialogut. Sidoqofte "pune e mbare" te qofte!
  ...
  Drite,
  patjeter pyetjet e mia kane qellim krejt te ngjashem me ate qe the ti; por jo te njejte.

  sepse, sado qe kam studiuar besimin mysliman apo islam, prap se prap kam dyshime dhe kundershtime ne esencen e vendimeve.
  pra, po te them, ne qofte se gjeje nje fe e cila ma mbushe mendjen me shume se ne ate qe besoj, TE THEM, MENJEHER E NDERROJ.

  pra,
  ti thua qe je dakord me ate qe them une; gjinia femerore duhet te zbatoje urdherat e Kur-anit me shume se mashkulli.... pra kur deri sa Kur-ani i bene keto dallime... ateher nuk i kane te drejtat e barabarta gruaja dhe burri, apo, mashkulli dhe femra.
  Me lind dilema: pse Kur-ani nuk flet per te drejtat e barabarta mes gjinive???

  pra, kam shume dilema, shume kundershtime, dhe kur derisa ne nje vend thot nje gje, me vone ne sitata te ndryshme Kur-ani, e kundershton??? pse???

  ndryshimi dhe mos paralelizmi ne Kur-an, eshte i kjarte dhe i pashem, ne shume argomente;

  Kur-ani, duket me teper si nje Liber Etik - Moral se sa shrim i shenjte!!!
  Liber i disa rregullave te pershtatshme ne pjesen lindore te globit, se sa liber i shenjte!!!!!
  Liber i shume ndalesave dhe i ndeshkimeve, se sa liber i shenjte i historise se shpetimit.!!!!!!!!!!!!!!!

  ehte liber i kopjuar (me diktim te pseudo engjullit - melaqes - Gebrailit) - per fiset e pjeses lindore.... e keshtu me radhe.


  mandje, KUJDES;
  si mund te deshmohet nje gje qe lind disa shekuj me vone nga ajo e cila u mbyll qe kur u fillua te numrohet koha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  prandaj, jemi ne 2009 a e din pse????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Drite,
  keto jane dilemat e mia.
  nuk ka asgje keq me duket nga vetem dilemat e mia.

  Mos vuaj te lutem nga inferioriteti i iteligjences sime apo te dikuj tjeter.

  por,
  mundohu (ti dhe dikush tjeter) te beje balle dhe te ballafaqohet me realitetin i cili qe 2009 vite te percille!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  pra,
  mos te brene mundimi ne qofte se ti nuk mundesh te ballafaqohesh me ate qe din dhe don me shume se ti.

  por mundohu te fitosh ne teorite tua me dijeni dhe me inteligjence.
  ose jo,
  dorezohu, pa dhune, pa sha, pa ofendu, pa keqtrajtu, pa fyerje, pa asnje lloj keqkuptimi.... e keshtu me rradhe....

  ne qofte se perdor keto gjera, je taman JO MYSLIMANE!!!

  je taman perkatese e nje sekte DHUNTORE DHE PERDORUESE E DHUNES.

  Drite,
  pra mendo dhe reflekto keto gjera ne zemer tende, duke e vere doren ne zemer dhe duke qene e sinqerte deri ne pike te fundit me vetveten, me Zotin (i qofshim fale) dhe me njerzit te tjere.

  pra, VETJA - ZOTI - TE TJERET. (apo anasjelltas, si te duash).

  Drite,
  un jam nje njeri i cili kerkon shume, din shume dhe mundohet te jete shume i mire.
  pershendetje te perzemerta,

  flm.

 10. #10
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  Citim Postuar mė parė nga Dritė Lexo Postimin

  Me sill dicka ku besimtari krishter obligohet nga ana fetare ta rrespektoje fene e muslimanes, Profetin tone, Kur'anin, e keshtu me rradhe.

  !
  Jo "Dritė" nuk kam se si te silli sepse nuk mund te dal nga Bibla, ndersa Bibla ėshtė para se tė vij islami, asgjė nuk ka folur lidhur me kete fe, as nuk ka folur per Profetin as Kuranin qe ti e beson. Ateher si kam te sjelli unė vetem nese shpifna.

  Ajo qe mua me shtynė qe te kam respekt (por nuk me obligon) ėshtė ndergjegja e ime sepse ndegjegja mė bėnė tė besoj se; te kerkoj njeriu Zotin ėshtė diqka fisnike dhe e mirė. Por ajo qe mė bėnė per te vjellur eshte kur femra "Drita" flet per lirinė e femres nė islam! Edhe mė e keqe kur flet per mundesitė emarteses sė femres muslimane me te krishterė kur dihet se i shkon koka. Mos llogarit ne shoqerinė tonė - shqiptari sepse nuk zbatohet ligji islam as per 30% tek ne, flasim per vendet ku zbatohet mesimi islam 90%. Pra mund bėhet se sikurse nuk je dritė nuk je as femer, por qe e luan rrolin e femres.

  mėso dhe zbato urdherimet e Zotit sepse per ty janė, por mos i meso te tjeret qe te respektojnė sepse respekti fitohet.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 11. #11
  Pershendetje Rroni

  sepse, sado qe kam studiuar besimin mysliman apo islam, prap se prap kam dyshime dhe kundershtime ne esencen e vendimeve.
  pra, po te them, ne qofte se gjeje nje fe e cila ma mbushe mendjen me shume se ne ate qe besoj, TE THEM, MENJEHER E NDERROJ.
  Te uroj suksese ne studime.

  pra,
  ti thua qe je dakord me ate qe them une; gjinia femerore duhet te zbatoje urdherat e Kur-anit me shume se mashkulli.... pra kur deri sa Kur-ani i bene keto dallime... ateher nuk i kane te drejtat e barabarta gruaja dhe burri, apo, mashkulli dhe femra.
  Me lind dilema: pse Kur-ani nuk flet per te drejtat e barabarta mes gjinive???
  Kete e thua ti, nuk e thash une e as qe bie dakort me ate qe thua ti! Para Zotit femra dhe mashkulli kane obligimet e njejta, por per disa ceshtje, femra ka disa lehtesime. Ne rastin e marteses me jomusliman te dhash spjegime, ndalesa ka per qellim ta mbroje ate mos largohet nga feja e saj.

  Lexoji vargjet ne vijim, aty e sheh qarte se nuk behet dallim mes gjinive kur jane ne pyetje obligimet fetare qe i kane muslimanet para Zotit:


  “Nuk ka dyshim se pėr muslimanėt e muslimanet, besimtarėt e besimtaret, adhuresit e adhurueset, tė sinqertit e tė sinqertat, durimtarėt e durimtaret, tė pėrvuajturit e tė pėrvuajturat, sadakadhėnėsit e sadakadhėnėset, agjėruesit e agjėrueset, ruajtėsit e nderit e ruajtėset e nderit, shumėpėrmendėsit e Allahut e shumėpėrmendėset e Allahut, Allahu ka pėrgatitur falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh”. (Ahzabė, 35)

  “Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zekatin, respektojnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t’i mėshirojė Allahu. Allahu ėshtė ngadhnjyes, i urtė”. (Teube, 71)

  “Zoti i tyre iu pėrgjegj lutjes sė tyre (e tha): Unė nuk ia humb mundin asnjėrit prej jush, mashkull qoftė apo femėr”. (Ali Imran, 195)

  “Kush bėn ndonjė vepėr tė keqe, ndėshkohet vetėm pėr aq sa ėshtė ajo, e kush bėn ndonjė vepėr tė mirė, qoftė mashkull a femėr, por duke qenė besimtar, tė tillėt hyjnė nė xhennet dhe aty shpėrblehen pa masė”. (Gafir, 40)

  “Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t’i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t’u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre”. (Nahl, 97)


  pra, kam shume dilema, shume kundershtime, dhe kur derisa ne nje vend thot nje gje, me vone ne sitata te ndryshme Kur-ani, e kundershton??? pse???

  ndryshimi dhe mos paralelizmi ne Kur-an, eshte i kjarte dhe i pashem, ne shume argomente;

  Kur-ani, duket me teper si nje Liber Etik - Moral se sa shrim i shenjte!!!
  Liber i disa rregullave te pershtatshme ne pjesen lindore te globit, se sa liber i shenjte!!!!!
  Liber i shume ndalesave dhe i ndeshkimeve, se sa liber i shenjte i historise se shpetimit.!!!!!!!!!!!!!!!

  ehte liber i kopjuar (me diktim te pseudo engjullit - melaqes - Gebrailit) - per fiset e pjeses lindore.... e keshtu me radhe.


  mandje, KUJDES;
  si mund te deshmohet nje gje qe lind disa shekuj me vone nga ajo e cila u mbyll qe kur u fillua te numrohet koha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  prandaj, jemi ne 2009 a e din pse????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Drite,
  keto jane dilemat e mia.
  nuk ka asgje keq me duket nga vetem dilemat e mia.

  Mos vuaj te lutem nga inferioriteti i iteligjences sime apo te dikuj tjeter.

  por,
  mundohu (ti dhe dikush tjeter) te beje balle dhe te ballafaqohet me realitetin i cili qe 2009 vite te percille!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  pra,
  mos te brene mundimi ne qofte se ti nuk mundesh te ballafaqohesh me ate qe din dhe don me shume se ti.

  por mundohu te fitosh ne teorite tua me dijeni dhe me inteligjence.
  ose jo,
  dorezohu, pa dhune, pa sha, pa ofendu, pa keqtrajtu, pa fyerje, pa asnje lloj keqkuptimi.... e keshtu me rradhe....

  ne qofte se perdor keto gjera, je taman JO MYSLIMANE!!!

  je taman perkatese e nje sekte DHUNTORE DHE PERDORUESE E DHUNES.

  Drite,
  pra mendo dhe reflekto keto gjera ne zemer tende, duke e vere doren ne zemer dhe duke qene e sinqerte deri ne pike te fundit me vetveten, me Zotin (i qofshim fale) dhe me njerzit te tjere.

  pra, VETJA - ZOTI - TE TJERET. (apo anasjelltas, si te duash).

  Drite,
  un jam nje njeri i cili kerkon shume, din shume dhe mundohet te jete shume i mire.
  pershendetje te perzemerta,

  flm.
  Kete pasazhin e dyte thjeshte e citova dhe te them sinqerisht nuk kam kohe te i hy nje analize te detajuar e te te kundershtoj ne cdo fjali qe ke shkruar. Ti i ke paketuar paragjykimet tua me nje leter te bukur dhe me kordele tamam si per dhurate. Problemi eshte se:
  - ose i mer studimet tua nga vendet e gabuara,
  - ose s'ke studijuar sa duhet dhe ata pak qe i din i ke bere lemsh
  - ose ndjekish nje qellim krejtesisht tjeter me shkrimet tua ketu qe e din ti vete...
  Ti psh thua se Kur'ani nuk eshte liber hyjnor, me thuaj i nderuar si do te kishte funkcionuar martesa jote me nje muslimane ku asaj do te ja kishe servuar ti cdodite rezulltatet e "studimeve" tua?!

  Jo "Dritė" nuk kam se si te silli sepse nuk mund te dal nga Bibla, ndersa Bibla ėshtė para se tė vij islami, asgjė nuk ka folur lidhur me kete fe, as nuk ka folur per Profetin as Kuranin qe ti e beson. Ateher si kam te sjelli unė vetem nese shpifna.

  Ajo qe mua me shtynė qe te kam respekt (por nuk me obligon) ėshtė ndergjegja e ime sepse ndegjegja mė bėnė tė besoj se; te kerkoj njeriu Zotin ėshtė diqka fisnike dhe e mirė. Por ajo qe mė bėnė per te vjellur eshte kur femra "Drita" flet per lirinė e femres nė islam! Edhe mė e keqe kur flet per mundesitė emarteses sė femres muslimane me te krishterė kur dihet se i shkon koka. Mos llogarit ne shoqerinė tonė - shqiptari sepse nuk zbatohet ligji islam as per 30% tek ne, flasim per vendet ku zbatohet mesimi islam 90%. Pra mund bėhet se sikurse nuk je dritė nuk je as femer, por qe e luan rrolin e femres.

  mėso dhe zbato urdherimet e Zotit sepse per ty janė, por mos i meso te tjeret qe te respektojnė sepse respekti fitohet.
  Toni77, ju kerkuat pergjegje pse eshte e ndaluar femra muslimane te martohet me jomusliman, e une ua dhash pergjegjen, nuk fola per mundesite e marteses sepse ata nuk ekzistojne nese i casemi nga aspekti fetar. Une vetem e morra si shembull se "si do te ishte sikur". Me nje fjale, perdorni imagjinaten tuaj te keni nje bashkeshorte e cila falet 5x ne dite, agjeron, kryen obligimet fetare dhe eshte e veshur me mbulesen Islame.
  - ju as qe do ta kishit martuar nje vajze muslimane te devotshme
  - edhe nese po, do te ja servonit tere diten teorijat tuaja sa i perket asaj se cfar beson ajo duke e nencmuar Kur'anin, Profetin e keshtu me rradhe.

  Meqe jeni te ndergjegjshem, jeni edhe te sinqerte, nje martese e tille eshte e pamundur. Mjafton ti lexojme shkrimet e forumistave ne rubriken e Tolerances Fetare dhe mendimet tuaja sa i perket fese Islame.


  mėso dhe zbato urdherimet e Zotit sepse per ty janė, por mos i meso te tjeret qe te respektojnė sepse respekti fitohet.
  Nuk ka nevoje te me tregoni se cka te bej une sepse i di detyrimet e mia, gjithsesi ju falenderoj. Rrespekti duhet te jete i ndersjelle, keni te drejte se ai fitohet por nuk fitohet nese njera pale ul fene e tjetres, po fitohet kur te dy palet jetojne me fete e veta ne paqe dhe nuk pretendojne te ja imponojne besimin e vete tjereve.

  Shpresoj se kesaj rradhe me kuptuat drejte!

  Mire mbetshi!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dritė : 20-04-2009 mė 08:52

 12. #12
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga Dritė Lexo Postimin
  Pershendetje Rroni  Te uroj suksese ne studime.  Kete e thua ti, nuk e thash une e as qe bie dakort me ate qe thua ti! Para Zotit femra dhe mashkulli kane obligimet e njejta, por per disa ceshtje, femra ka disa lehtesime. Ne rastin e marteses me jomusliman te dhash spjegime, ndalesa ka per qellim ta mbroje ate mos largohet nga feja e saj.

  Lexoji vargjet ne vijim, aty e sheh qarte se nuk behet dallim mes gjinive kur jane ne pyetje obligimet fetare qe i kane muslimanet para Zotit:


  “Nuk ka dyshim se pėr muslimanėt e muslimanet, besimtarėt e besimtaret, adhuresit e adhurueset, tė sinqertit e tė sinqertat, durimtarėt e durimtaret, tė pėrvuajturit e tė pėrvuajturat, sadakadhėnėsit e sadakadhėnėset, agjėruesit e agjėrueset, ruajtėsit e nderit e ruajtėset e nderit, shumėpėrmendėsit e Allahut e shumėpėrmendėset e Allahut, Allahu ka pėrgatitur falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh”. (Ahzabė, 35)

  “Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zekatin, respektojnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t’i mėshirojė Allahu. Allahu ėshtė ngadhnjyes, i urtė”. (Teube, 71)

  “Zoti i tyre iu pėrgjegj lutjes sė tyre (e tha): Unė nuk ia humb mundin asnjėrit prej jush, mashkull qoftė apo femėr”. (Ali Imran, 195)

  “Kush bėn ndonjė vepėr tė keqe, ndėshkohet vetėm pėr aq sa ėshtė ajo, e kush bėn ndonjė vepėr tė mirė, qoftė mashkull a femėr, por duke qenė besimtar, tė tillėt hyjnė nė xhennet dhe aty shpėrblehen pa masė”. (Gafir, 40)

  “Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t’i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t’u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre”. (Nahl, 97)
  Kete pasazhin e dyte thjeshte e citova dhe te them sinqerisht nuk kam kohe te i hy nje analize te detajuar e te te kundershtoj ne cdo fjali qe ke shkruar. Ti i ke paketuar paragjykimet tua me nje leter te bukur dhe me kordele tamam si per dhurate. Problemi eshte se:
  - ose i mer studimet tua nga vendet e gabuara,
  - ose s'ke studijuar sa duhet dhe ata pak qe i din i ke bere lemsh
  - ose ndjekish nje qellim krejtesisht tjeter me shkrimet tua ketu qe e din ti vete...
  Ti psh thua se Kur'ani nuk eshte liber hyjnor, me thuaj i nderuar si do te kishte funkcionuar martesa jote me nje muslimane ku asaj do te ja kishe servuar ti cdodite rezulltatet e "studimeve" tua?!  Toni77, ju kerkuat pergjegje pse eshte e ndaluar femra muslimane te martohet me jomusliman, e une ua dhash pergjegjen, nuk fola per mundesite e marteses sepse ata nuk ekzistojne nese i casemi nga aspekti fetar. Une vetem e morra si shembull se "si do te ishte sikur". Me nje fjale, perdorni imagjinaten tuaj te keni nje bashkeshorte e cila falet 5x ne dite, agjeron, kryen obligimet fetare dhe eshte e veshur me mbulesen Islame.
  - ju as qe do ta kishit martuar nje vajze muslimane te devotshme
  - edhe nese po, do te ja servonit tere diten teorijat tuaja sa i perket asaj se cfar beson ajo duke e nencmuar Kur'anin, Profetin e keshtu me rradhe.

  Meqe jeni te ndergjegjshem, jeni edhe te sinqerte, nje martese e tille eshte e pamundur. Mjafton ti lexojme shkrimet e forumistave ne rubriken e Tolerances Fetare dhe mendimet tuaja sa i perket fese Islame.
  Nuk ka nevoje te me tregoni se cka te bej une sepse i di detyrimet e mia, gjithsesi ju falenderoj. Rrespekti duhet te jete i ndersjelle, keni te drejte se ai fitohet por nuk fitohet nese njera pale ul fene e tjetres, po fitohet kur te dy palet jetojne me fete e veta ne paqe dhe nuk pretendojne te ja imponojne besimin e vete tjereve.

  Shpresoj se kesaj rradhe me kuptuat drejte!

  Mire mbetshi!
  Pergjigje e bukur.

  Me Respekt
  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 13. #13
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Ne nje martese te perzier muslimani eshte i obliguar ta ftoje bashkeshorten ne islam me fjale te buta dhe urtesi, por nuk ka te drejte ta detyroje ate ta nderoje fene qofte me dhune ose ndonje metode tjeter te papelqyer
  Arsyeja eshte sepse femra e ka me rende te praktikoje ritet e saja fetare ne nje familje te besimit tjeter.
  Po kjo femra jo muslimane qe pranon te martohet me nje mashkull musliman, a nuk e ka te veshtire te zbatoje apo praktikoje ritualet e saj fetare. ne fisin e bashkeshortit ku shumekush nuk mund ti mireprese apo ti shof me sy te mire? Dmth ajo per respekt te burrit te vet do detyrohet te cungoje besimin e saj, duke e shnderuar ne formen dhe ritualet islame.

  E njejta gje do te ndodhte dhe per femren myslimane te martohej me nje mashkull te krishtere.

  Perse atehere kur behet fjale per femren muslimane "ju dhemb", e per femren joislame gjeni rruge dytesore ??????
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Sefedini_PZ
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  205
  Bibla njofton pėr ardhjen e Muhammedit a.s.

  Nė bazė tė njoftimeve kur’anore, hulumtuesit islamė, sikur edhe disa tė tjerė, pohojnė se edhe Dhjata e vjetėr dhe Dhjata e re njoftojnė pėr pejgamberinė e Muhammedit a.s. Mirėpo, kėto njoftime nga disa autorė kristianė interpretohen tjetėrfare, si prototipa tė hershėm tė Jezusit istorik dhe Krishtit tė besimit, tė cilėt sėrish do tė kthehen nė mbarim tė kohės. Mirėpo, shkencėtarėt muslimanė janė kategorik se njoftimet e mėhershme pejgamberike sigurishtkanė tė bėjnė me pejgamberin e islamit, Muhammedin a.s. Kėshtu mendojnė edhe emrat e mėdhenjė tė shkencės islame, si: Muhammed Asad, Sa'id Havva, Mawlana Abdul Haqq, Mahmud Abbas Akkad, Ahmed Deedat dhe shumė tė tjerė.
  Pėr kėtė arsye, e me qėllim sqarimi, do t’i theksojmė nė mėnyrė kronologjike njoftimet pejgamberike toriane dhe ungjėllore mbi Muhammedin a.s..

  Bibla, Ligji i Pėrtėrirė, 18, 15-18, flet qartė mbi dėrgimin e pejgamberit, i cili do tė jetė sikur Mojsiu, midis vėllezėrve izraelitė, d.m.th. midis Ismailit ose arabėve:
  “Mė tha Zoti mua (Mojsiut): E mirė ėshtė e gjithė ajo ēka thane, e Unė do t’u dėrgoj atyre njė tė dėrguar tė ngjashėm me ty (Musain) nga mesi i vėllezėrve tė tyre, e fjalėt e mia do t’i vendosė nė gojėn e tij (atij tė dėrguari) dhe ai do t’ju flasė meēdo gjė qė Unė e urdhėroj, e ai qė nuk u bindet fjalėve tė atij i cili flet me emrin Tim, Unė do tė jem hakmarrės i tij pėr atė (kryeneqėsi). Ndėrsa i dėrguari qė merr guxim tė bėjė mendjemadhėsi dhe tė flasė nė emrin Tim ēka unė nuk e urdhėrova ose qė flet nė emėr tė zotėrave tė tjerė pėrveē Meje, le tė vritet (a ii dėrguar). Nėse pėrgjigjesh e thua nė zemrėn tėnde: Si mund t’i dalloj fjalėt me tė cilat Zoti nuk foli , atėherė ky ėshtė argumenti yt: Atė ēka i dėrguari e tha nė emrin Tim dhe nuk u realizua, nuk ėshtė fjalė e Zotit, por ai i dėrguar e bėri atė qė ta madhėrojė vetveten, prandaj ti mos iu friko atij.” [11]

  Nė fragmentin e cituar mė lartė Muhammedi a.s. ėshtė lajmėruar pėr pejgamber pa dyshim, sepse fraza vėllezėrve izraelitė nuk mund tė ketė kurrfarė kuptimi tjetėr, pos qė ata janė ismailitėt, kurse ata kurrė nuk kanė pasur pejgamberė deri nė kohėn e Muhamedit a.s. Nė Ligjin e Pėrtėrirė (34, 10) gjejmė po ashtu se nė Izrael mė kurrė nuk ėshtė paraqitur pejgamber i barabartė me Mojsiun, qė shpie tė mendojmė se pejgamberi i premtuar ėshtė ndėr ismailitėt, pra ndėr arabėt:
  “Nuk doli mė nė Izrael njė profet i ngjashėm me Mojsiun, me tė cilin Zoti fliste sy pėr sy.” [12]

  Dhjata e vjetėr thekson edhe kėtė:
  “Ajo pa qerre dhe ēifte kalorėsish, disa prej tė cilėve kishin hipur mbi gomarė dhe tė tjerė mbi deve, dhe i vėzhdoi me kujdes, me shumė kujdes.” (Isaia, 21, 7).
  Isaia nė vision ka parė dy kalėrues: njėri nga ata ishte mbi gomar, kurse tjetri mbi deve. Ai nė gomar ishte Jezu krishti, sepse ashtu hyri nė Jerusalem, kurse ai nė deve ishte Muhammedi a.s., sepse deveja ishte mjeti kryesor transportues nė Arabi.[13]
  Nė librin e Dhjatės sė vjetėr Kantiku i Kantikėve (5, 16) ėshtė teksti vijues (i transkribuar nga gjuha hebraike):
  “Hikko mamittadim vikullo Mahamadim zehdudi vezem raai benute yapus halam.”
  Pėrkthimi:
  “Goja e tij ėshtė vetė ėmbėlsia; po, ai ėshtė Muhammedi, mė i dashuri. Ky ėshtė i dashuri im, ky ėshtė miku im, o bija tė Jerusalemit.” [14]

  Mbreti Samuelli e emėrtoi pejgamberin qė do tė vijė me “Muhamadim”. Nė hebraishte sufiksi “lah” ėshtė pėrdorur pėr tė shprehur respektin, sikur shprehja “Eloha”, qė do tė thotė Zot, i theksuar nė Bibėl si “Elohim”. Sė kėndejmi ėshtė e qartė se Solomoni ka pėrmendur emrin e Pejgamberit qė do tė vijė si “Muhammed”. Por, si duket, njė gabim ėshtė bėrė, me/pa qėllim, me pėrkthimin e emrit tė pėrveēėm si mė i dashuri. Madje edhe pėrkthimi mė i dashuri ėshtė i tillė qė shumė mire i pėrshtatet Muhammedit a.s.

  Pėrkthimi i kėtij vargu nė gjuhėn kroato-serbe nė botim tė vitit 1968 ėshtė:
  “Tė folurit i ėshtė i ėmbėl dhe i tėri ėshtė prej dashamirėsisė. I tillė ėshtė i dashuri im, i tillė ėshtė miku im, o bija tė Jerusalemit”.[15]
  Ekzistojnė edhe njoftime tjera pejgamberike mbi Muhammedin a.s. nė Dhjatėn e vjetėr[16], por pėr shkak tė hapėsirės nuk do tė ndalemi mė tepėr.
  Hulumtuesit muslimanė kanė pohuar se edhe nė Dhjatėn e re gjenden disa njoftime tė llojit tė tillė.

  Ėshtė interesant tė pėrmendet edhe rasti i monakut kristian Behira, i cili gjatė njė vizite tregtie tė Ebu Talibit dhe Muhammedit (mbase 9 apo 12 vjeēar) nė Siri u takua me karvanin, Ebu Talibin dhe Muhammedin a.s.. Monaku Behira kishte trashėguar ca libra nga priftėrinjtė mė tė vjetėr dhe nė bazė tė pėrshkrimeve nga ato libra dhe tė asaj qė shihte te Muhammedi i ri, dalloi se djaloshi i ri do tė bėhet i dėrguar i Zotit ndėr arabėt, ashtu siē ėshtė premtuar dhe njoftuar nė librat e shenjta.[17] Kėtė ndjenjė e kishte edhe Vereka, i cili besonte se ardhja e pejgamberit tė ri do tė ndodh gjatė jetės sė tij.[18]
  Edhe qėndrimi i mbretit abesinas (etiopias) Negus kundrejt emigrantėve muslimanė dhe delegacionit kurejshit politeist vėrteton se tekstet biblike e njihnin njoftimin pėr ardhjen e pejgamberit Muhammedit a.s.[19]
  Edhe Isai a.s. e paralajmėron dhe garanton ardhjen e Muhammedit a.s. si fund tė hierohistorisė, ose si fund tė pejgamberisė dhe dėrgueshmėrisė:
  “Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė, por tani s’mund t’i kuptoni. E kur tė vijė ai – Shpirti i sė Vėrtetės – Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė vėrtetėn.” [20]
  Isai a.s., nė Ungjill, pohoi:
  “Unė po shkoj qė tė vijė i zoti i kohės”. (Gjoni, 16, 8).[21]

  Kopjuar nga: www.bibladhekurani.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sefedini_PZ : 20-04-2009 mė 11:00
  Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

 15. #15
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Po kjo femra jo muslimane qe pranon te martohet me nje mashkull musliman, a nuk e ka te veshtire te zbatoje apo praktikoje ritualet e saj fetare. ne fisin e bashkeshortit ku shumekush nuk mund ti mireprese apo ti shof me sy te mire? Dmth ajo per respekt te burrit te vet do detyrohet te cungoje besimin e saj, duke e shnderuar ne formen dhe ritualet islame.

  E njejta gje do te ndodhte dhe per femren myslimane te martohej me nje mashkull te krishtere.

  Perse atehere kur behet fjale per femren muslimane "ju dhemb", e per femren joislame gjeni rruge dytesore ??????
  Femra jomuslimane ne raste martese me nje musliman ka te drejte te praktikoj gjitha ritet fetare .

  Femra jomuslimane nuk agjeron, nuk falet 5 her ne dite , nuk shkon ne haxh qe burri nuk eshte i obliguar tja ndaloj.

  Nese nje femer muslimane martohet me nje jomusliman si do tja beje te falet 5 her ne dit dhe 7 dite ne jave ? Si ja bene te agjeroj 1 muj dite ? Si ja bene te shkoj ne haxh ?

  Shpresoj te kesh kuptuar.

 16. #16
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Xhamia, keto myslimanet qe thua ti (zbatuse te perpikta te islamit) jane vetem femrat e mbuluara sot, femrat e tjera dhe pse me nje perkatesi fetare myslimane as qe duan tja dine per keto rituale... teper te prapambetura. Shyqyre zotit qe nuk jane te shumta ne numer, e qe familjet jane integruar ne jeten e shek 21.

  E keqia eshte se ka dhe nga keto familje jo teper "extremiste ne ritualet fetare" qe vajzen nuk e japin ne familje jo myslimane. Po kesaj ca emri i vini?
  Sikunder ka dhe familje te krishtera qe bejne po te njejten gje. Kjo eshte shenja e percarjes qe ka bere nder njeres FEJA. Jemi te gjithe njeres prej mishi e gjaku, e nuk e kemi te shkruar ne balle ēfare feje kemi.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 17. #17
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Xhamia, keto myslimanet qe thua ti (zbatuse te perpikta te islamit) jane vetem femrat e mbuluara sot, femrat e tjera dhe pse me nje perkatesi fetare myslimane as qe duan tja dine per keto rituale... teper te prapambetura. Shyqyre zotit qe nuk jane te shumta ne numer, e qe familjet jane integruar ne jeten e shek 21.

  E keqia eshte se ka dhe nga keto familje jo teper "extremiste ne ritualet fetare" qe vajzen nuk e japin ne familje jo myslimane. Po kesaj ca emri i vini?
  Sikunder ka dhe familje te krishtera qe bejne po te njejten gje. Kjo eshte shenja e percarjes qe ka bere nder njeres FEJA. Jemi te gjithe njeres prej mishi e gjaku, e nuk e kemi te shkruar ne balle ēfare feje kemi.
  Perla qte bejshe kur ende njerzit jeton me mentalitetin e shek 5 .

 18. #18
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Citim Postuar mė parė nga eriola17 Lexo Postimin
  Ose nje enderr qe kalon shum shpejt esht kjo jet qe e jetojm nejemi neproven e allahut ati i kofshim fal.ndersa sa iperket marteses se perzier AllALLAHU nuk e perkra martesen nje vajze ose nje djali nga feja katolike qe te jet pran nje muslimani por ne spo e kuptojm dhe sjemi ne rrugen e zoti se katoliki esht katolik ska shpetimne at bot jam kunder fes katolike deh se propozoj martesen nga ajo fe ne fen tone muslimane ne fen me te pastert ne tok e qjell
  Nji pytje kisha un per ty eriola edhe per te gjith myslimanet...Meqe asnje person i nje feje tjeter nuk ka te drejte te shkoj ne parajse po vetem muslimanet...Sipas jush Nene Tereza ka shkuar ne ferr?????
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 19. #19
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar mė parė nga Chingy Lexo Postimin
  Nji pytje kisha un per ty eriola edhe per te gjith myslimanet...Meqe asnje person i nje feje tjeter nuk ka te drejte te shkoj ne parajse po vetem muslimanet...Sipas jush Nene Tereza ka shkuar ne ferr?????
  O zoteri perseri deshiron te kallesh gjakrat apo qfare eshte puna ?

  Eshte thene e sterthene per kete tem dhe fundi ka qen sharje , ofendime e gjithqka te zez.

  Ndegjo keshillen time dhe nderro pyetjen.

 20. #20
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
  O zoteri perseri deshiron te kallesh gjakrat apo qfare eshte puna ?

  Eshte thene e sterthene per kete tem dhe fundi ka qen sharje , ofendime e gjithqka te zez.

  Ndegjo keshillen time dhe nderro pyetjen.
  Jo mer zoteri nuk du as te ndez gjakrat as te plasi lufta e as qameti..thjesht duke lezuar eriolen me rdhi ne men kjo gjo...Kaq pytje e llahtarshme qeka???thjesht kuriozitet..Te njejten pytje e boj edhe per te krishteret per personazhe muslimane...
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Deklarata universale e tė drejtave tė njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
 2. Martesa Ne Islam!!
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 08-06-2009, 13:30
 3. Dashuria dhe Martesa
  Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
 4. Tė drejtat e njeriut nė Islam
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:11
 5. Tė drejtat e njeriut nė Lindje dhe nė Perėndim
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •