Close
Faqja 2 prej 23 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 16 deri 30 prej 344
 1. #16
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Kjo eshte fjalia me madhe qe kam lexuar deri me sot:


  "Me fal, por shqiptaret kane qene pjese integrale ne systemin e shtetit, dhe kane mbajtur poste te rrendesishme ne administrate dhe politike. Nese ju kete e quani PUSHTIM, atehere keni nje problem te madh qe kundershtohet me realitetin. "

  Paskan pasur te drejte serbet e greket qe mbasi fituan luftrat kunder turqise kerkuan ti ndanin tokat e saj!

  PO SI KENI GUXIMIN TE SHKRUANI NE SHQIP KESHI TEZASH?

  SHQIPTARET NUK ISHIN PJESE TE SISTEMIT POR ISHIN TE PUSHTUAR DHE VETEM TRADHETARET ISHIN PJESE TE SISTEMIT.

  SI GUXONI TE HIDHNI BALTE PERMBI

  RILINDASIT E KOMBIT?

  PSE ESHTE

  GJERGJ KASTRIOTI HEROI YNE KOMBETAR

  sepse megjithese turqit e moren peng qe femije nuk harroi se ishte shqiptar e jo turk dhe u kthye te mbroje Arberine e jo PERANDORINE OSMANE.

  RROFTE PUSHTIMI TURK QE NA LARTESOI SI KOMB

  RROFTE HAXI QAMILI!

  me falni qe dola nga tema , por nuk po marr vesh po shkruajne shqiptare ketu apo
  nuk besoj se ka popull me vetshkaterrues ne bote se ky i joni.
  nuk ishte pushim ai i turqve thote
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 2. #17
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Musa Efendia!

  Ne Bursa kishte Shqipetar e vertet qe i pranoi Turqia qe ju beni
  loje se bashku me Rusine e Serbine per te zbraze Kosoven.

  Kur nuk e din kaq mos ja fut kot!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 3. #18
  man of honor Maska e trinity
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  europa.eu
  Postime
  89

  koherence

  Ore vllazen.

  Misti myslimono-kristjan nuk eshte se eshte edhe aq i bukur apo i volitshem por duhet pranuar sepse eshte fryt i rrethanave historike.
  Per hir te bashkimit kombetar nuk duhet meshuar shume ndarjeve fetare sepse pastaj eshte fundi.

  Por per hir te se vertetes duhen thene edhe dy fjale ashtu si dalin prej shpirtit.
  Ne themi se jemi popull i lashte ne kete truall.Jemi uropian.
  Qytetrimi europian eshte themeluar mbi idete e grekerve dhe romakeve te lashte.Krishterimi ne momentet e tij me te mira u be ushqim shpirteror dhe pike dalluese e qyteterimit perendimor.
  Ne bejme pjese nen ombrellen e evropes,ne duam te hyjme ne insitucionet e saj.
  Islamizmi eshte komplet inkompatibel me kete lloj botekuptimi dhe mbajtja apo mbrojtja e tij nuk eshte vese nje veprim inefiient dhe ne demin tend.
  Tek e fundit ne nuk kemi ndonje kujtim te mire nga e kaluara me turko-islamin.
  Po simboli i kombit tone Gj.Kastrioti qe i qofshim fale,si thoni ju i marre ishte kur u derrmua ne lufte kunder turko-islamit.

  Duhet t'i nderojme simbolet tona djema se perndryshe nuk na prihet mbare dhe nuk bejme hajer asnjehere.

 4. #19
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  45
  Postime
  4,467
  mrdt zoteri anton!

  M vjen mire qe jap kontribut ne zgjerimin e horizontit tuaj!, nje falemnderim nuk do te ishte tash i pavend!

  tradhetare?, ty ishe ai qe i adhuron lirindasit?, atehere duhet me e ditur, se aktivitetet e tyre shtriheshin brenda kufijve!, me falni, por ju silleni si nje opportunist i thjeshte, duhet ta dini se pasqyra ka DY ANE. Nje fjale popullore thote "shkaun vrae, por hakun mos ja ha"

  Ju si me duket jeni nje shqiptare EDHE me modern, u kujtohet juve "besa"?, a kemi vra ne femi e gra ndonjehere?, jo BURRE, ne jemi shqiptare, dhe ju duhet njehere te kuptoni se cdo te thote te jesh shqiptare. Se shqiptari nuk e shkel meriten e tjetrit, se shqiptari nuk paushalizon, se shqiptari nuk eshte rassist, shqiptari eshte tolerant.

  Por para se te largohemi ende me shume, dua te theksoj, se edhe une jam kunder politikes nacionaliste te "turqve te ri", e cila rezulltoi ne difarmime te shqiptareve ne krejt lemite e jetes.

  Por, eshte edhe per mua pak e cudithsme, thenia e juaj, se vetem tradhtaret ishin te inkuadruar ne system, sipas logjikes suaj, gati 5 shekuj me rradhe shqipatert VETEM KANE VUAJTUR?

  Dmth, pas largimit te turqve (dhe ne fund ishin metevertet turq, dhe nacionalist te felliqun, apo valltar te modes se atehershme qe e kish kapluar tere BOTEN, shpjegova ne postin e pare), shqiptaret dyqish u LIRUAN, dhe keshtu me pranine e shkaut ecen PERPARA drejt europes, apo?, juve ju kujtohen sigurisht shtetet me te cilet kishte marredhenie enveri?, ju shpresoj se keni ndegjuar per torturat e shqiptareve ne pseudosllavi?, mund si shqiptare lirisht te themi se jemi KRENAR MBI QINDVJETESHIN E FUNDIT?, A MUND KETE TA THEMI?

  Por, haj te shkojm edhe me larg, sipas juve ne nuk mund te themi se jemi krenar edhe mbi 500 vjetet e fundit, apo?

  KU more burr mund ta gjejme nje periudhe qe u pershtatet idealeve tona?, a ka ekzistuar ndonjehere kjo gje?

  Serbet dhe greket?, a din ty se ne turqi ka edhe GREKE qe jane debuar nga trojet e tyre?, ke ndegjuar ndonjehere per reconquisten spanjolle?, e njejta gje ndodhi edhe ne ballkan, por pa mare notic europa, pasiqe i pelqente qe punen e felliqun ta beje dikush tjeter (ne kete rast othodoxet sllav dhe grek), dmth, debimin e popullates islame nga europa, por KU TI COJNE SHQIPTARET E MJERE, skan atdhe tjeter.

  Por nje rrugedalje u gjet, nese smund ti debojm, atehere do ti vrasim dhe do ti terrorizojme, do ti tubojm si shqera ne nje vend. A E DIN CFARE THUAN SERBET MBI KOSOVARET?, "ATA DUAN SHQIPERINE E MADHE, PRANDAJ LE TE SHKOJN NE SHQIPERI?"

  Rezulltati eshte, qe trojet shqiptare kane perqindjet me te medhaja etnike ne europe, dhe dendesia eshte nje nder me te medhajat.


  Dhe merrnja nje fjalore, dhe lexoni se cfare eshte dallimi midis fjaleve TEZ dhe REALITET.

  Ju nuk besoni se ka shqiptare qe nuk e bastardizojn historine?, po, une jam ai shqiptare qe nuk vizaton ketu me ngjyra qe i pelqejne. Eshte shume lehte historine ta drejtosh ty si te pelqen, por nuk do te arrijsh shume larg me kete, pasiqe FATKEQESISHT bota nuk perbehet vetem nga shqiptaret. Burre i dheut, a e din ty se serbet me mllefin e tyre qe kane ndaj neve, na quajn prejardhes nga kaukazi?, pe i ndegjuar ato duhet me u tranu.

  A ke patur ndonjehere mundesi te lexosh kronika nga fillimi i pushtimit te ballkanit?, aty mund te lexosh mbi gjendjen e shqiptareve me ardhjen e osmanlijve. Mund te lexosh, se si shqiptaret emeroheshin me emra SLLAV.

  Dhe me trego kure kame hedhur balte mbi rilindasit?, une vetem qe u shpreha se ata si TERE BOTA, i kaploi poashtu nacionalizmi dhe se puna e tyre eshte nje PASQYRE e kohes. Secili popull i ka rilindasit e vet. (Serbet psh, gavrillo principin)

  Gjergj kastrioti ka luftuar kunder osmanlijve, por ME SHUME SHQIPTARE kane luftuar ME osmanlijte, ky eshte FAKT historik.

  Skenderbeu eshte pa dyshim SIMBOL i qendreses ndaj pushtimit, kete akush nuk e ve ne pyetje, fakt eshte se mu ne kohen e rilindaseve, kur filloi lufta per komb, doli edhe ne skene haptazi figura e skenderbeut, si simbol, dhe shtylle morale e mbare shqiptareve, keshtu edhe ne kosove, dhe ne makedhoni.

  Verteshkaterim, burre i dheut, eshte te mohosh drejtesiene, dhe te punojsh me kurthe, tjeret nuk jane budalle, mos harro, si shembull mere serbine. Beso, une serbet dhe sllavomaqedonasit nuk dua as ti shoh, por te drejten, cfaredo qofte, nuk ua mare, se kete nuk e lejon se pari tradita jone shqiptare, pastaj eshte edhe kontraproduktive per ardhmerine, pasiqe BOTA nuk eshte e jona, dhe ka rregulla per bashkejetese. Mbaje mend, me nacionalizem nuk do te bejsh ASNJEHERE nje hap para.

  Edhe njehere, pse thote samiu, se shqiptaret ishin SHOK te turqve?


  "iliria e para", me fal, por komenti juaj eshte nder nivelin tim, dhe nuk dua ta harxhoj kohen kote!

  Flm

  PS.: anton, njeriu sot ka mundesi nga cdo kend te shiqoje, nje luksuz i botes se lire, prandaj nuk ta mare per kusure komentin, pasiqe shqiperia gjate kohe nuk ka poseduar luksuzin e quajtur MENDIM I LIRE!!!
  albanish by nature

 5. #20
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Jam shume i cuditur , por nuk ka asnje problem.

  Sa per fjalore e libra eshte me mire ti hapni ju e jo une, por nuk ka problem.


  Ajo e juaja eshte teze ( eshte teze sepse ju nuk keni sjelle asnje vertetim per te verteten e asaj qe shkruani)( kjo: "Me fal, por shqiptaret kane qene pjese integrale ne systemin e shtetit, dhe kane mbajtur poste te rrendesishme ne administrate dhe politike. Nese ju kete e quani PUSHTIM, atehere keni nje problem te madh qe kundershtohet me realitetin. " )


  dhe nga me te keqijat qe kam lexuar deri me sot, por vec asaj te nje kryeministri serb qe per fat e mire e kam akoma:

  "Zitat aus dem Buch Die Albanesen und die Gromchte"

  Autor: Dr. Vladan Georgevitch (Serbischer Ministerprsident;

  1913)

  Nicht blo an die Phnizier erinnern die Albanesen, sondern auch
  an die Urmenschen, welche auf den Bumen schliefen, an denen sie
  sich mit ihren Schweifen festhielten. Durch die spteren Jahrtausende,
  in denen der menschliche Schweif nicht mehr gebraucht wurde,
  verkmmerte derselbe so, da die heutigen Menschen blo eine kleine
  Spur davon in den Knchelchen des Steibeines besitzen. Blo unter
  den Albanesen scheint es noch geschwnzte Menschen im XIX.
  Jahrhundert gegeben zu haben."


  Perkthimi:

  "Jo vetem me fenikasit ngjasojne shqiptaret ,por dhe me njerezit e pare te cilet jetonin neper peme ne te cilat mbaheshin duke perdorur bishtin. Ne shekujt e me vonshem, ne te cilet njeriu nuk kishte me nevoje per bishtin, ai filloi te zhduket dhe te keshtu njerezit e sotem kane vetem nje gjurme te tij, kocken e kerbishtit. Vetem nder shqiptare duket sikur ka pasur njerez me bisht dhe ne shekullin e XIX.""


  Tani me duhet te argumentoj nje fakt trivial:

  Gjate pushtimit turk eshte e vertete qe shume shqiptare u bene pjese integrale e sistemit , por bile ata humben dhe identitetin e tyre si shqiptar, por JO kurre JO shumica.
  Qe nuk ishin shumica mjafton fakti qe deri ne shekullin e 18 nuk ishte shumica e islamizume.

  Nje pjese pjesa me pa vlere e Kombit.

  Por dhe nder ta duhet te bejme dallime.

  Kishte nga ata si haxhi qamili qe nuk ka epitet ta perkruaje,

  Kishte nga ata qe mbeten shqiptare , te pakten ne nenndergjegjje.

  Ku ka filluar Rilindja jone?


  Tek pjesa e paprekur nga turqit, tek arbereshet.

  Ne ishim populli qe i rrezistoi me gjate pushtimit , por qe me vone u shkaterruar me shume prej tij.

  Sepse ne kishim shume tradhetare , ata qe punonin ne administraten turke e ne qender te perandorise nuk jane gje tjeter vecse tradhetare:

  NE u cliruam te fundit ,bile me perpara ne shqiptaret cliruam greqine.
  Dhe ata qe cliruan greqine ishin vetem me origjine shqiptare sepse vetedija e tyre nuk ishte shqiptare perkundrazi identiteti fetar ishte me i forte se identiteti kombetar.

  Merita me e madhe e Rilindjes ishte krijimi i identitetit kombetar nder ne.  Dhe ne ne fakt ekzistojme si shtet vetem ne saje te

  AUSTRO- HUNGARISE

  dhe te nje elite kombetare

  RILINDASVE

  Por te gjitha keto jane diskutime histrorike dhe jane jashte teme.

  Une po marr te gjitha diskutimet tona e po i coj tek Forumi i Historise.

  Moderatori i ketij forumi le ti fshije mbas disa ditesh prej ketu me njoftimin ku jane.


  Ndryshuar pr her t fundit nga Anton : 13-05-2002 m 06:43
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 6. #21
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Pershendetje!

  Kjo teme,qe titullon kete pjese te forumit,ka dy fjale kryesore-Lufte dhe paqe.

  Keto dy koncepte baze te jetes diktojne dhe shume forma nacionalizmi dhe atdhetarizmi sot e me pare.

  Te dyja keto koncepte tejkalojne madje dhe Biblen e Kuranin per nga trajtimi.
  Nqs do ti shohim vetem nga aspekti biblik dhe ai kuranor,ceshtja behet me e lehte,sepse te dyja keto kane te njejten baze(monoteizmin hebre) dhe ndikime te ngjashme.

  Qe te mos zgjatem shume,une them se Kurani,persa i perket luftes dhe paqes te predikuara ne te,i predikon ato ne nje menyre legjitime duke pare dhe parimet per keto ne Dhiaten e Vjeter.Askush nuk mund te thote ne eshte vetem lufte apo paqe nxites.Te dyja keto parime u saksionuan nga Zoti i Abrahamit e i Moisiut,qe ne Dhiaten e Vjeter,ku dhe muslimanet ngjasojne se shumti persa i perket shume koncepteve biblike si natyra e zotit,
  sjellja me njerezit,shteti etj.

  Nga leximi qe une i kam bere Kuranit them,se patjeter qe atje ka dhe mesazhe te paqes,pervec atyre te luftes.Puna eshte, se si ne cdo fe,ekziston mundesia e keqinterpretimit dhe keqperdorimit te disa parimeve e vargjeve,gje qe mund te ndodhe sot ne Islam dhe ka ndodhur me pare me te krishteret e cdo grupimi.

  Por nqs do te krahasonim mesazhin e Dhiates se Re(qe eshte dhe permbushja finale e asaj te Dhiates se Vjeter)me ate te Kuranit,persa i perket Dashurise,Paqes,Humanitetit dhe shpetimit,personalisht mendoj,se Dhiata e Re qendron shume me larte,aq larte sa nga kjo lartesi Kurani duket luftenxites.

  Faleminderit(Klodi-Ortodoks)

 7. #22
  i/e regjistruar Maska e Taulanti
  Antarsuar
  11-05-2002
  Mosha
  41
  Postime
  48
  Me fal Nuh Musa po duhet te dish se nacionalizmi lidhet me historine e popullit dhe jo me shkencen sic kerkon te na bindesh.
  Prandaj edhe ne po i meshojme faktit qe jemi nder popujt me te vjeter te Balkanit,apo qe krenohemi me luftrat e Skenderbeut dhe pikerisht per kete jane krenare shqiptaret dhe jo nga Darvinizmi apo gje tjeter.
  Juve thoni qe shqiptaret kane qene pjese e sistemit te shtetit dhe kemi drejtuar.Po ke kemi drejtuar?? Sistemin shteteror te pushtuesit qe na vrau e na preu per 500 vjet.Per kete duhet te turperohemi.
  Nje shtet qe kur erdhi solli me vete sistemin e timarit ne nje kohe kur ne Shqiperine e asaj kohe kishte filluar shitblerja e lire e tokes duke na kthyer prapa. Nje shtet qe mbronte esnafet kur bota ishte ne rrugen e marrdhenieve kapitaliste.
  Ti po mbron nje shtet qe solli ferexhene e zakone prapanike.
  Nje shtet qe nuk i njohu shqiptaret per komb e qe na pengoi te kishim nje shkolle ne gjuhen tone. Duhet ta dish qe osmanet i dhane Greqise e Malit te zi toka shqiptare sikur aty mos kishte shqiptare.
  Me e habitshmja eshte se ka mjaft shqiptare myslimane studente qe mesojne kuranin qe sot thone "Skenderbeu nuk i kuptoi turqit" (zot c`po degjojme)
  Atehere them se Marksi ka patur te drejte kur ka thene "Feja opium per popullin" sepse per fe shqiptaret po mohojne historine e tyre e po hedhin balte mbi figurat me te shquara te kombit.
  Asnje komb apo njeri nuk mund te egzistoje pa nje ide sublime
  Dostojevski

 8. #23
  i/e regjistruar Maska e Taulanti
  Antarsuar
  11-05-2002
  Mosha
  41
  Postime
  48
  Ti Jesushaus diskuton dhe thua qe kurani eshte luftenxites kurse drita te kunderten.Me pas ja ve fajin natyres njerzore e djallit dhe zgjidhja u gjet njerezit duhet te pranojne Jezusin ose Zotin
  Me thoni kush e beri djallin e natyren njerezore???
  Atehere del ashtu sic thote nje filozof "edhe zoti nuk ka qene pa mekat sepse ai krijoi boten"
  Dhe perderisa zoti eshte i mekatshem atehere as Kurani apo bibla si fjale te zotit nuk jane perfekte dhe perderisa nuk jane te tilla ato jane edhe luftenxitese edhe paqedashese.
  Nje mendim abstrakt ky qe ndjek thjesht nje rrjedhe logjike.
  Faleminderit
  Asnje komb apo njeri nuk mund te egzistoje pa nje ide sublime
  Dostojevski

 9. #24
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  42
  Postime
  668

  taulantit

  1- po ti kush je qe gjykon Perendine me teorite e te mallkuarve?

  2- fare do te thote i mallkuar...thjesht te ndahesh nga Zoti edhe te bashkohesh me djallin!!!

  3-si mund te ndahesh nga Perendia edhe fare do te thote...thjesht fare te humbasesh premtimin qe eshte pergatitur edhe ne fund ti thuash jetes tende "ik pirdhu"... ndahesh thjeshte sa ti nuk zbaton nje gje qe te eshte thene!

  4-pse jane dhene ligjet edhe perke jane edhe si duhet ti marrim neve...ligjet e jane dhene per neve ashtu si ligjet e shtetit edhe jane dhene qe neve te na bejne nje jete me te lumtur edhe te sigurt...thjesht sepse po ta beshe te kunderten i bene dem vetes(dora nuk vihet ne zjarre sepse zjarri e djeg keshtu eshte edhe mekati bere mekat ke pasojat e mekatit).

  5-fare eshte mekati edhe nga lindi edhe fare bene...mekati eshte ndarje nga Perendia... lindi nga djalli qe eshte ati i mekatit edhe jo nga Perendia(sepse Perendia nuk do ta kishte krijuar kete univer te perkryer edhe pastaj ta braktiste)...mekati te sjelle ne fillim ne ate qe quhet largim nga Zoti(te largohesh nga Zoti eshte me mire te mos kishe lindur), edhe pastaj ne funde kur te ka shkaterruar fare (duke te dhene egoizem vese mosbindje vrasje vjedhje etj.)te on te ate te fundit vdekjen!!!

  6- kush eshte Perendia pse na krijoji edhe fare do prej nesh... Perendia qe prjej emrit do te thote i gjithepushtetshem, dashuri, madheshti...si fillim na ka krijuar ndryshe nga gjthe krijesat e tjera edhe jemi me te rendesishem se te gjitha kafshet shpendet, insektet edhe me e bukura me te rendesishem se ungjejt.na krijoj qe te beje trashegimtare edhe ministrat e tij(nuk ka gje me te madhe)...Ai do prej nesh qe neve te pranojme Jezusin ne jeten tone edhe edhe te behemi bijte e tij edhe Ai te jete Ati yne(nuk ka gje me te mrekullueshme se kjo)!!!

  tani je ti qe te Zgjedhesh se fare do ti pergjigje "po" me te, te behesh biri i tij edhe ne fund te jeshe administratori i tij apo i thua "jo" edhe merre te gjitha te keqijat, quhesh armik i Perendise, nuk je trashegimtare i tij edhe do te vuash nje jete te tere(jeten e perjeteshme)!!!

  Zoti ne ndihmofte ne zgjedhje!!!

  Zoti te bekofte!!!
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 10. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  ALASK - USA
  Mosha
  41
  Postime
  11
  me sa i perket faktit se ne e fitum pavarsin nga turqia me 1912

  kjo esht fakt .por a keni ndegju per luften e arbrit me mbretin blu

  apo me romaket ose me ke luftonjin shqiptaret (kumunistet) ne

  luften e dyt botrore? me ke ME ITALIANET a po jo.

  por ti kethehemi temes a esht islami fe e paqes po

  11 shtatorit kjo esht nje pun shum e thell qe ne nuk

  mund ta kuptojm sepse ketu kemi te bejm me jehudit ato jan

  njerez me nje fjal popullore qe themi na kurthaxhi dhe vetiak.

  kush mund te me tregoj pse 2000 jehudi nuk shkun ne pune

  me 11 shtator .ose pse FBI nuk i ndali avionat duke e ditur.

  keto e mesova ne nje program qe quet MSN ketu ne USA.

  ne kura shkrua qarte e mir aj njeri qe ben vetvrasje shkon ne

  xhehnem pa marr parasysh qellimi nuk ka arsye te besh vetvrasje.

  me sa i perket se a esht fe e mir krishterizmi ? po

  por jo si e sqaron bibla sot por si e tha esai (jesusi) ateher

  pse krishteret kryqzohen kur vet esai nuk kryqzoheshte.

  mua me ka then krishter se jesusi faleshte per na e pastaj tha

  jesusi esht zot . po kjo a ka kuptim ateher aj i luteshte vetes ?

  vllezer zoti yne esht allahy ska zot tjeter pos allahut krijusit aj qe

  krijoj neve dhe gjithcka tjeter ne ket bot dhe boten tjeter kjo

  esht thjesht 1+1 behen 2 thjesht kete e kan then gjith

  profetet musai,ibrahimi,jesusi,muhameti. prandaj na duhet ti

  falemi allahut. po vjen pytja cdon te thot fjala musliman?

  musliman don te thot besimtar ne zotin allahun jesusi i esht falur

  allahut faktikisht edhe ai ka qen musliman.
  BBASHA

 11. #26
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  TASHTI U BINDA.......!

  A e dini,se kam nigju',se edhe Muhamet Ata,nje prej tyre,qe rrembeu avionin,nuk eshte arab,por na duket neve si i tille.Madje edhe Osama vete.E gjithe Alkaeda na duket neve si arab,se nuk jane.Keto kane kohe qe ndodhin me neve,qe para 2000 vitesh...

  Te gjithe keta jane CIFUTE,qe perpiqen,duke u duke si arabe,te japin nje pershtypje te keqe per ta ne planin nderekomtar.

  Tash sa m'lindi dhe pyetja,po amerikanet a jane amerikane?
  Rujna Zot,se mos na duken neve si te tille,por jane arabe.

  Dhe na del masanej,se Arabt qekan persekutu'!!!!!!!!!

  Per te gjitha sa thash me lart,dhe per te gjithe sa kane thene ne lidhje me dukuri perngjasimi te te tjereve,ec e merrini vesh a po tallemi dhe a po shtyjme kohen me mashtrim???!!!

 12. #27
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Nuh Musa!

  Vertete une nuk e di shqipen mire por saper gjera historike kam lexuar,jo aq te shqipetareve sa te tjereve.
  Sigurisht se jam nen nivelin tend seti tuk je shum inteligjent!
  Paske lexuar historin e islamit e aty e dim se cka shkruan.

  Me i hatashem tuk eshte ky kercovari se ku dijka se kush ka vdeke ne NY me 11 shtator!

  1)Ken kishit mr e dashte mysafir ne shtepine tuaj per 5 shekuj?

  2) Pse ne secilin shtet islamik ka trazira
  e luftra?

  Kush e pengon paqen ketu,nese perendimi atehere jan
  atehere jan arabet budallenjet me te medhej qe i ka bota.:b
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 13. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  ALASK - USA
  Mosha
  41
  Postime
  11
  ndoshta dikush mund te na tregoj se nga kush shqipria u clirua

  me 1945 ?Sa lufta kemi pas me greket ortodoks osa me italianet

  katolik ? po tju pyes a keni degjuar per kete priftin e Bostn

  qe ka perdhunosur djem a mos e konsideroni ju kete pun te mir ?

  po a e dini ju se nga vjen islami ? ja une po ju tregoj nga arabia

  jo nga turqia . po te deni mund tju tregoj si turqit e morren islami

  tjetren rradh.
  BBASHA

 14. #29
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  BRAVO KERCOVAR!

  Ne se kemi ditur se nga vjen kjo fe,
  as se kush na e pruni!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 15. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  ALASK - USA
  Mosha
  41
  Postime
  11
  Iliria e para
  po ta dini se nga vjen islami ateher pse e ngatrroni
  me turqit ?

  klod
  me ke bashkpunonte bin laben ne luften afganistan rusi ??

  me AMERIKEN . a e di ti kete ?

  pse policia FBI nuk e ndaloj duke e ditur ?

  si e di une se FBI e ka ditur thjesht ishte ne televizion ketu ne

  AMERIK. fakt po ashtu ne televizion ishte se 3 % e popullsis ne

  amerik jan cifut (jehudi) bene llogarin se sa jehudi ka ketu

  une do te tregoj se me shum se gjysma e senatit dhe kongresit

  jan jehudi .

  ose pse evropianet dhe te tjeret mendojn se israili ka ber krime

  lufte ne palestin dhe duhet nxjerr para gjykates se hages e

  AMERIKA JO ? sepse cifuti cifutin nuk e jep ato nuk jan si ne

  shqiptaret. mos u bind vetem fute ne konsiderim

  tung vlla ndoshta rradhen tjeter mund te disedojm per qka

  esht tema
  BBASHA

Faqja 2 prej 23 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Deklarata universale e t drejtave t njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
 2. Qllimi i jetes
  Nga Namila n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-05-2011, 10:01
 3. Kur'ani, Dituria dhe Shkenca
  Nga Orientalist n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 09:31
 4. Fenomeni i terrorizmit Sfida e rendit te ri boteror
  Nga Enri n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59
 5. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Saraj n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2002, 08:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •