Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2006
  Postime
  174

  Vetvrasja e Mehmet Shehut zbulohet n Arkiv arka me dokumente q iu dorzua Nexhmijes

  T tjera fakte mbi vrasjen e bujshme t Mehmet Shehut. Sapo i ka ofruar lexuesit nj prmbledhje historike me atentatet m t bujshme t shekullit t kaluar n politik dhe ende ka shum pr t nxjerr n drit. Drejtori i Arkivit t Ministris s Brendshme, Kastriot Dervishi, n nj intervist pr Panorama thot se sht duke punuar pr nj libr mbi vrasjen e Mehmet Shehut. Prve fakteve q ai sjell n librin Plumba Politiks mbi vrasje-vetvrasjen, si sht rasti i telefonats s fundit mes Enver Hoxhs dhe Mehmet Shehut, Dervishi hedh drit mbi t tjera fakte. Nj ndr to sht urdhri i menjhershm, fill pas vrasjes, n datn 19 dhjetor 81, pr t pastruar do libr, apo parull nga emri dhe fotografia e Shehut, q do t thot prpara se grupi hetimor t zbardhte kt shtje. Kt e vrteton nj faksimile e nj urdhri me firmn e Kadri Hazbiut. Gjithashtu Dervishi prmend nj ark sekrete dokumentacionesh mbi gjith jetn e Mehmet Shehut, e cila iu dorzua Nexhmije Hoxhs.

  Sapo keni botuar nj libr pr vrasjet e politikanve n gati 100 vjet histori t shtetit shqiptar, cilat jan burimet q keni shfrytzuar?

  Burimet jan t s gjitha formave. Vijn prej Arkivit Qendror t Shtetit dhe Arkivit t Ministris s Brendshme. Po ashtu jan shfrytzuar edhe bibliotekat e vendit, n radh t par Biblioteka Kombtare. Burimet jan t shnuara t gjitha me prjashtim t s dhnave t veanta.

  Nj fakt interesant q del n librin tuaj sht nj telefonat mes Mehmet Shehut dhe Enver Hoxhs, cili sht burimi i ktij informacioni jo shum t lakuar m par?

  Un e kam sqaruar edhe n libr q kjo vrasje do t trajtohet prej meje n nj botim t veant. Kshtu q m duhet ti prmbahem ktij formati. sht nj material prej rreth 400 faqesh, i cili do t mbyll edhe enigmat e tjera. Telefonata sht prmendur edhe nga referues t tjer gjat gjith ktyre viteve q sht folur pr kt ngjarje. Sikurse ju thash edhe m lart, m duhet ti prmbahem deri n kt pik komentit rreth ksaj shtjeje.

  Kapitullin pr Mehmet Shehun ju e quani Vrasja me vetvrasje, si duhet ta kuptojm kt?

  Vetvrasja ka qen forma m e lart e prdorur kundr drejtuesve t lart t Partis s Puns. N t 3 rastet m t prdorura, kundr Nako Spirut, Omer Nishanit dhe Mehmet Shehut, ngjashmrit kan qen t mdha. Mehmet Shehu nuk mund t kishte nj fat tjetr. Duke filluar nga fakti se ai kishte mbaruar nj shkoll amerikane dhe pavarsisht prkushtimit, q kishte treguar si komunist i devotshm gjat gjith atyre viteve, nuk ishte i besueshm n vazhdimin e linjave antishqiptare, q ishin n funksion dhe q krkonin nj njeri t besuar sikurse edhe ndodhi. Atij i ishte hapur nj dosje n vitin 1947 nga shefi i Sigurimit t Shtetit t Tirans, dosje e cila sht asgjsuar pas ndryshimit t situats n vitin 1948.
  Ajo q ka ndodhur brenda shtpis s Mehmet Shehut s fundi, ishin vetm aspektet teknike t eliminimit t njeriut q praktikisht duhej t ishte pasuesi i Enver Hoxhs.
  Kam pasur raste t shikoj dokumentacionin e vetv-rasjeve t tjera. Nj rast ka qen n Fier, kur ka vrar veten nj sekretar i par i partis atje, i akuzuar pr gjoja sabotim n naft. Nse krahasohen foton me Mehmet Shehun, do vrehen ndryshimet e mdha midis nj vetvrasjeve si kjo e Fierit dhe nj vrasje si ajo e Tirans. Partia dha nj opinion t shpejt pr vrasjen e Mehmet Shehut. Kryeministri m jetgjat i Shqipris u varros po ashtu me t shpejt. Televizioni i vetm shtetror e kaloi lajmin sikur t ishte fjala pr vdekjen e ndonj sportisti veteran. Menjher kaloi n kng e humor. Pse bhej kjo, kur grupi hetimor nuk kishte dhn akoma versionin nse kishim t bnim me vrasje apo vetvrasje, pasi n t tilla raste ngrihen t dyja pistat e mundshme. Pra, menjher veproi i njjti mekanizm q ishte me vrasjen e Nako Spirut. Bhet nj mbledhje Byroje, krkohet llogari, lihet nj dat fikse pr mbledhjen e fundit dhe si prfundim kjo mbledhje nuk mbahet, pasi aksidentalisht ose me ndrgjegje personi vret veten.
  Dihej q n at koh vetvrasje dnohej nga PPSH-ja, por deri kur grupi hetimor e shpalli kt gj, jan ndrmarr nga Partia veprime q e quanin t mirqen versionin e vetvrasjes. Kshtu ka ndodhur me dosjen hetimore t Mehmet Shehu e bn armik at n prfundim t hetimeve. M 19 dhjetor 1981 kan nisur njoftimet sekrete pr t hequr do gj q lidhje me emrin e Mehmet Shehut. M 23 dhjetor 1981, me nnshkrimin e Feor Shehut dhe Manush Myftiut, Komisioni i Internimit dhe Dbimit, ka vendosur internimin e familjarve t Mehmet Shehut. Nj dit m von Enver Hoxha bn daljen e par publike n Galerin e Arteve Figurative duke pasur n krah Ramiz Alin dhe Kadri Hazbiun. Pr opinionin kta u dukn si pasardhs t mundshm t Hoxhs. Koha e tregoi se kush ishte. Qndrimin zyrtar ndaj cilsimit armik, PPSH do ta merrte shum von.

  Thuhet se Mehmet Shehu sht ankuar pr prgjimin e telefonit, ekzistojn materiale q vrtetojn dika t till?

  Mehmeti nuk mund t ankohej pr prgjim se e dinte q formalisht kryeministri dhe antari i Byros Politike nuk mund t prgjoheshin. Kujt do ti ankohej Mehmet Shehu?
  S dyti, informacion pr kt prgjim kishte vetm nj grup i vogl personash me lidhje t fort vertikale. Ky prgjim telefonash, q sht pohuar edhe nga persona q kan shoqruar n at koh Mehmet Shehun.

  Prve vetvrasjes q ashtu si that ju, dnohej nga PPSH, si u prligj etiketimi armik i popullit, pr Mehmet Shehun?

  Pr gjra q i kishin t tjert, u akuzua Mehmet Shehu. N Byron Politike do t gjeje njerz q i kishin vet kto poliagjenca. Madje puna mund t shkonte shum lart, deri tek artikuluesi baz i tyre. Si baz pr kt sht prdorur dokumenti i ardhur nga Vjena e q u komentua ktu si elsi i t gjithave. Pr kt dokument flet edhe Nexhmije Hoxha n librin Miqsi e tradhtuar ku trajton marrdhnien e familjeve Hoxha Shehu.
  Ky i ashtuquajtur dokument i ardhur nga ambasada jon n Vjen q provonte poliagjencn e Mehmet Shehut, ka qen nj kombinacion, i krijuar me qllim prligjjeje t asaj q do thuhej pr Mehmet Shehun pas vrasjes s tij. Vjen nj person n ambasad dhe dorzon nj material disa koh para vrasjes s Mehmet Shehut. E merr funksionari i besuar dhe e mbyll n kasafort. Vjen momenti dhe prdoret. Un kam pasur rastin t njihem e t bisedoj me personin q e ka prkthyer kt material. Ai m ka thn shprehimisht: Nexhmije Hoxha gnjen kur thot se ai material ka firmn e Mehmet Shehut. N kt material nuk ka firm t Mehmet Shehut. E theksoj kt moment, pasi ishte e vetmja prov q interpretohej pr t justifikuar veprimet q ishin br dhe q kishin lidhje me Mehmet Shehun.

  Pasi keni studiuar kt shtje, keni kaluar npr duar dokumente arkivore, sipas jush kush sht shkaktari i vrasjes s Mehmet Shehut?

  Prgjegjsja kryesore e ksaj shtjeje ka qen Nexhmije Hoxha. Kt e dshmon edhe nj ark me materiale n ngarkim t Mehmet Shehut. Kjo ishte prgatitur nga grupi operativ i Ministris s Punve t Brendshme pr Nexhmije Hoxhn, e cila sht shefja kryesore e gjith ksaj pune, prgatitsja e pasardhsit t Enver Hoxhs dhe e ruajtjes s linjave t vjetra proserbe t pushtetit. Kjo ark ishte plot me dokumentacion pr Mehmet Shehun nga koha e rinis e deri von. far funksioni kishte Nexhmije Hoxha q duhej ta merrte kt informacion, i cili n rastin m t fundit i drgohej vetm sekretarve t KQ t PPSH-s. Pr shtjet e tjera rezervohem t shprehem.


  Urdhri i Hazbiut, pr heqjen e citateve
  Nuk kishin kaluar as 24 or nga vetvrasja(vrasja) e Mehmet Shehut, kur PPSH-ja e shpalli ish-kryeministrin armik t popullit. Ende nuk ishte mbyllur procesi hetimor, kur shtja ishte mbyllur. M 19 dhjetor 1981, ministri i Mbrojtjes s asaj kohe, Kadri Hazbiu, u drejtohet komandave t korpuseve, grupimeve operative, komandave t shkollave ushtarake, ishullit t Sazanit dhe t reparteve autonome t MMP, q t heqin t gjitha fotografit, citatet dhe t gjith urdhrat, q mbajn firmn e Mehmet Shehut. Ky urdhr duhej t zbatohej deri n datn 22 dhjetor 1981. M 23 dhjetor 1981, me nnshkrimin e Feor Shehut dhe Manush Myftiut, Komisioni i Internimit dhe Dbimit, ka vendosur internimin e familjarve t Mehmet Shehut.


  Arka me dokumente dorzuar Nexhmije Hoxhs


  Nj ark me materiale mbi jetn e Mehmet Shehut, prej rinis s tij, deri n momentet e fundit t jets iu dorzuan Nexhmije Hoxhs. Sipas drejtorit t Arkivit t Ministris s Brendshme ajo ishte prgatitur nga grupi operativ i Ministris s Punve t Brendshme pr Nexhmije Hoxhn. Ky fakt e bn Nexhmije Hoxhn t dyshuarn kryesore si organizatore t gjith ksaj shtjeje. Informacioni i msiprm i drgohej vetm sekretarve t KQ t PPSH-s.

  Telefonata e fundit mes Enverit dhe Mehmetit

  I lodhur nga atmosfera terrorizuese q zotronte n mbledhjen e Byros Politike, Mehmet Shehu ka mbrritur n mbrmje n shtpi. T gjith at mbrmje kishin qen kundr tij. Ndryshe nga her e tjera antart servil t Byros Politike ishin n gar se kush ta sulmonte m par. Pak minuta para se t futet n dhomn e tij, Mehmet Shehu i ka telefonuar Enver Hoxhs, t cilit i ka krkuar takim t menjhershm dhe t shkurtr n mnyr q mbledhja e nesrme e Byros t dilte nj gj e pjekur. Enver Hoxha ka refuzuar ta pres Mehmetin me arsyetimin se kishte njerz pr dark. N asnj material apo t dhn nuk vrtetohet se cilin ka pasur pr at nat pr dark Enver Hoxh. Nse Mehmet Shehu do t kishte ndrmend t vriste veten nuk kishte pse t`i telefononte Enver Hoxhs dhe t`i krkonte takim. Nga ana tjetr nse Enver Hoxha e priste n takim at nat Mehmet Shehun, komprometohej i gjith plani i tij pr ta eliminuar at nat at. At mbrmje, Mehmet Shehu pasi sht prshndetur me njerzit e familjes, sht futur n studion e tij dhe ka filluar t shkruaj autokritikn e krkuar pr ditn e nesrme.
  Natyrisht nj njeri q ka ndrmend t vras veten nuk merret me autokritika por me gjra t tjera. N kt mnyr ai ka shkruar pr disa or at q do t thoshte t nesrmen para shokve t Byros. Lvizjet brenda shtpis s Mehmet Shehut kan vazhduar deri n orn 1.30 t mngjesit. Kjo do t thot se vrasje para ksaj ore nuk ka pasur. Kt e provon edhe fakti se djali i Mehmetit, Vladimiri ka kaluar pran ders s Mehmetit n kt or dhe ai ka qen akoma duke shkruar dhe me dritn e dhoms s pashuar. Mehmet Shehu kishte vite q flinte ve bashkshortes s tij Fiqeretes. Mbase kjo gj sht shfrytzuar me mjaft mjeshtri edhe nga ata q i solln vdekjen.
  T nesrmen rreth ors 8.00 t mngjesit familjart e tij kan vrejtur se Mehmet Shehu kishte vdekur. E para n krevatin e M. Shehut ka shkuar bashkshortja. Truproja e M. Shehut ka lajmruar Ramiz Alin, i cili e ka pritur me gjakftohtsi e pa habi kt ngjarje.

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Apolloni31 : 14-04-2009 m 17:34
  Sa do rrosh do te mesosh......

Tema t Ngjashme

 1. Letrat e E. Hoxhes per hetuesit ne 1983
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 19-10-2016, 08:32
 2. Mehmet Ali Pasha: Themeluesi i shtetit t Egjiptit modern
  Nga Kryeplaku n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 27-08-2015, 15:27
 3. Zonja e Zez Nexhmije Hoxha
  Nga Veshtrusja n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 19:03
 4. Vrasja e Mehmet Shehut
  Nga erzeni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-12-2003, 17:37
 5. Kujtime nga koha e ppsh-se
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 22-02-2003, 07:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •