Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 52
 1. #1
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Kndoje kngn Malshovite

  Kndoj kngt e vndlindjes

  Kndoj kngt e vndlindjes
  Si bilbili lart mbi pem
  I thras shpirtit t dijes
  oje zemrn der’m der’.

  Refreni :S’ka si kngt e tabanit
  Flak’e prush llav’e vullkanit.

  Kur kndoj kngt e mija
  Dridhet toka nga gjmimi
  Me gjyma pihet rakia
  Harratiset pikllimi.

  Refreni :…………………

  Dgjoj kngn malshovite
  Dhe mendohem pa u ndijer
  Je ti kng q brezat rrite
  N mes malesh ku fryn er.


  Refreni :…………………

  S’do harrohet knga labe
  Ajo rron n shpirtin ton
  Kur kndohet pas mesnate
  Simfoni brnda n dhom.


  Refreni:S’ka si kngt e tabanit
  Flak’e prush llav’e vullkanit.

  P.S. Kenga Malshovite ka jehone te gjere jo vetem ne krahinen e saj,jo vetem ne rrethin e Permetit,por shume me gjere.Malshova e ka tundur flamurin e festivalit disa here.Eshte e vetmia krahine ne rrethin e Permetit qe kendon Labe.Ketu une do sjell disa krijimet e mia qe kush e kendon kengen Malshovite le t'ja marri kur ka nje muhabet ne familje apo shoqeri.Gjithashtu do perpiqem t'u sjell edhe krijimet e hershme te krahines time,por per 'far do krijim do t'ju s'qaroj se kujt i perkasin.Ky krijim eshte i imi dhe ju ftoj t'ja marrim njehere.Pershendes gjith bashkemoshataret e mij kudo qe ndodhen neper bote.Me respekt Rizai
  Ndryshuar pr her t fundit nga riza2008 : 14-04-2009 m 14:25

 2. #2
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Dua,s'di 'far dua...

  Dua s’di ’far dua
  Nga duart e tua
  Nj zambak t bardh
  Dhe nj kokrr ftua.
  1
  E dua zambakun
  Q t ket’ arom’
  Si aroma jote
  Q m le n dhom’

  Dua ,s’di ’far dua
  Nga buzt e tua
  At fjal’ magjike
  Q t thot’ t dua.
  3
  Ato buz’ t mbla
  Me arom ftoi
  Ajo fjal’ magjike
  Q m prvloi.

  Dua s’di ’far dua
  Nga sykat e tua
  Me cep t qerpikut
  T luash me mua.
  2
  Me cep t qerpikut
  T m japsh shnj
  E kupton ashiku
  Q e pret n lm.

  P.S. Pjese nga krijimtaria ime

 3. #3
  Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
  Antarsuar
  03-03-2009
  Vendndodhja
  Gramsh, Qarku Elbasan
  Mosha
  60
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  I nderuar Riza, me pelqen fryma jote lirike, vargu i ngrohte e i embel, si shpirti i zones tuaj.
  Personalisht, vleresoj edhe kengen me larte, por ajo ndjehet kur kendohet, ndersa "Dua, s'di far dua..." eshte nje lirike me fryme lasgushiane, qe e vleresoj.
  Urimet me te mira e krijimtari te frutshme!

 4. #4
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  U plaka...

  U plaka s’m bjn kmbt
  T ngjitem n kristofuar
  Ti shikoj malet me radh
  Dhe ti mbaj mbi kto duar.

  Refreni :

  U plaka i dshpruar
  Nga malli i pa plotsuar
  M ngeli knga n buz
  Dhe loti mu b trkuz.

  U plaka m lane syt
  S’i shikoj dot bukurit
  Ato q prekia pr dit
  M rritn si perndit.

  Refreni :

  U plaka m treti malli
  Pr nj ar,pr nj gur zalli
  T ishja ai i pari
  T qeshia si dit behari.

  Refreni :

  Thinjat q kan dal’ tek floku
  M lodhn me pshertima
  S’ka ku rritet borziloku
  Npr kova npr krina.

  Refreni :

  Kush s’e kupton pleqrin
  Shpejt n hall ka pr t rn
  Do ti duket dita nat
  Nata s’do ti ket kurr’hn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga riza2008 : 14-04-2009 m 15:13

 5. #5
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  't duhet parfumi?

  Parfum t veant
  T bleu jotm
  Bri rrug t gjat
  Shtat male n kmb.

  Shtat male n kmb
  Shtat male kaluar
  Arom lule mali
  Pr t dashuruar.

  ǒt duhet parfumi
  Ti nuk ke nevoj
  Gjith lulet e bots
  Ti kam br kuror.

  Gjith lulet e malit
  T kan mbirtek floku
  N shpirt gjith pranvern
  Ta ka falur shoku.

  N pr errsir
  Ti ndrion si hna
  N lndina lulesh
  Qerpik t ergjnda.

  N pr bokrrima
  Si ngjyra ylberi
  Kur t shikoj sykat
  Si dy rreze djelli.

  Le ta dij jotm
  Dhe gjith njerzia
  S t duhet parfumi
  Ti je vet magjija.

 6. #6
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Dgjoj kng e dgjoj derte...

  Doli dielli pr mbi male
  Lisi hedh hijen mbi krua
  Shtrihem embl mbi livadhe
  Dhe dgjoj kngt e tua.

  Dgjoj kng e dgjoj derte
  Iso mbaj e flas me vete.(1)

  Arom maji krkon shpirti
  Z t mbl si bilbili
  Knga jote brezat rriti
  eli gonxhet trndafi


  Dil kndo mbrete m mbrete
  Dil kndo posht tek burimi
  Emblsi me fjal’e derte
  Ila q shron trbimin.
  Kndo dhe nj kng pr mua
  Se nuk bnet kiameti
  Ta dish ti sa shum’ e dua
  Sa vet valn q do deti.

  P.S (1) Dy vargeshi perseritet pas do strofe
  Ndryshuar pr her t fundit nga riza2008 : 16-04-2009 m 02:09

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Antarsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  I NDERUARI RIZA, JANE ME TE VERTETE VARGJE TE THJESHTA PO SHUME TE BUKURA KETO QE NA KE HEDHE NE KETO FAQE. PER MALSHOVEN DHE KENGEN MALSHOVITE KAM DEGJUAR SHUME NGA BILBILI I KENGES SHEPERJOTE DHE ME GJERE, TEFTA (HAXHI) DUDA, DIKUR KA QENE DHE MESUESE NE MALSHOVE , E KENDONTE NE GRUPIN E MALSHOVES. KAM DHE NJE FOTOGRAFI FATMIRISHT TE SAJ ME ATE GRUP.
  JAM ME ORIGJINE SHEPERJOT, E KUR LEXOVA PLOT MALL E DESHIRE VARGJET E BUKURA QE KE SHKRUAR, ME DUKEJ SIKUR ISHA NE ATO CASTE NE FSHATRAT E ZAGORISE , DUKE ECUR PER MALSHOVEN E SHQUAR QE NGA GJIRI I SAJ NXORI DHE SEJFULLANE , ATE BURRE TE SHQUAR DHE POET AQ I KENDSHEM.

 8. #8
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Citim Postuar m par nga EDilo Lexo Postimin
  I NDERUARI RIZA, JANE ME TE VERTETE VARGJE TE THJESHTA PO SHUME TE BUKURA KETO QE NA KE HEDHE NE KETO FAQE. PER MALSHOVEN DHE KENGEN MALSHOVITE KAM DEGJUAR SHUME NGA BILBILI I KENGES SHEPERJOTE DHE ME GJERE, TEFTA (HAXHI) DUDA, DIKUR KA QENE DHE MESUESE NE MALSHOVE , E KENDONTE NE GRUPIN E MALSHOVES. KAM DHE NJE FOTOGRAFI FATMIRISHT TE SAJ ME ATE GRUP.
  JAM ME ORIGJINE SHEPERJOT, E KUR LEXOVA PLOT MALL E DESHIRE VARGJET E BUKURA QE KE SHKRUAR, ME DUKEJ SIKUR ISHA NE ATO CASTE NE FSHATRAT E ZAGORISE , DUKE ECUR PER MALSHOVEN E SHQUAR QE NGA GJIRI I SAJ NXORI DHE SEJFULLANE , ATE BURRE TE SHQUAR DHE POET AQ I KENDSHEM.
  Shum faleminderit per mirseardhjen ne temen :"Kendoje kengen Malshovite".EDilo Malshova me Zagorien kane shume gjera te perbashketa.Kam patur fatin dhe kam ardhur dyhere ne krahinen tuaj kur kam qene i vogel.Njehere ne Zhej dhe heren tjeter kam qene ne Nivan(Me duket se 6 Korrik) ne festen qe organizohesh ne ate kohe se tani se di se a benet kjo feste.Gjat ketyre dy vizitave jam ndeshur me nje popull me shume kulture,teper mikprites.Kam lexuar vazhdimisht temen tuaj :A ka ndonje nga Zagoria dhe here pas here me vinte ne mendje e gjithe ajo krahine historike qe ka nxjerre gjith ata njerez te zgjuar ne te gjitha fushat.Une ne kete teme do te sjell ne vazhdimesi jo vetem krijimet e mia,por dhe kenget me te vjetra qe jane kenduar brez pas brezi per tu dhene mundesi miqve shokve ,por dhe kujtedo qe ka pasion keto kenge.Ardhja e jote u be nje shtyse per te komunikuar me nga afer me zakonet traditat e te dy krahinave tona te nderuara.Qofsh inderuar dhe i respektuar Z.Dilo.Me respekt Riza ato

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Antarsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  TE LUMTE I NDERUAR RIZA QE KE NDERMARRE DHE PO VAZHDON NE KETO FAQE NJE PUNE ME TE VERTETE ME VLERA TE MEDHA. E KU KA ME BUKUR SE KENGET POPULLORE, ATO QE BREZAT JA PASOJNE NJERI - TJETRIT? NE ME JU E JU ME NE KEMI SHUME TRADITA E ZAKONE TE PERBASHKETA, SE JEMI NE TE NJEJTEN LUGINE, E JEMI TE RRETHUAR ME MALE TE LARTE, AJRI I FRESKET E FLLADI I ERES , UJIT E MREKULLUSHEM, BEN QE NGA ZEMRA VENDALIJVE T'U SHPERTHEJNE KETO XHEVAIRE KENGE. ME BERE TANI QE SA HERE TE HAP COM. TE VIZITOJ DHE FAQEN T'UAJ AQ TE KENDESHME. JU FALNDEROJ! Eduard M. Dilo

 10. #10
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Jam nj vajz Limarjote....

  Citim Postuar m par nga EDilo Lexo Postimin
  TE LUMTE I NDERUAR RIZA QE KE NDERMARRE DHE PO VAZHDON NE KETO FAQE NJE PUNE ME TE VERTETE ME VLERA TE MEDHA. E KU KA ME BUKUR SE KENGET POPULLORE, ATO QE BREZAT JA PASOJNE NJERI - TJETRIT? NE ME JU E JU ME NE KEMI SHUME TRADITA E ZAKONE TE PERBASHKETA, SE JEMI NE TE NJEJTEN LUGINE, E JEMI TE RRETHUAR ME MALE TE LARTE, AJRI I FRESKET E FLLADI I ERES , UJIT E MREKULLUSHEM, BEN QE NGA ZEMRA VENDALIJVE T'U SHPERTHEJNE KETO XHEVAIRE KENGE. ME BERE TANI QE SA HERE TE HAP COM. TE VIZITOJ DHE FAQEN T'UAJ AQ TE KENDESHME. JU FALNDEROJ! Eduard M. Dilo
  Pershendetje Eduart! Po ju sjell nje varjant te kenges Malshovite te gershetuar me doganen e "famshme" e cila ka mbizotruar ne ter jeten e brezave te pare ,por une e sjell pak te perpunuar.Respekte

  Jam nj vajz Limarjote.


  Jam nga vndi kngs labe
  Ku cimadhi flet dogane
  Ku cimadhja flet me nojma
  Mbretresha q t njoma.

  Refreni:

  Jam nj vajz limarjote
  N pr bot sm gjndet shoqe
  Rritur mbi drras t bardh
  Kur m prek rrshqas si ngjal.

  lodhem tek bregu sodolit
  Dhe mbledh lule n selisht
  Natn i kndoj zhollit
  Pr qylafin e fildisht.

  Refreni:.

  Loz n rripa,loz n brigje
  Mbledh sherbelin pirgje pirgje
  Trupi mban ern e malit
  Baluket varur rreth ballit.

  Refreni:

  E vogl sa nj mexhite
  Unjam puro malshovite
  Kush m do afrohet vet
  Mbrekullia shkrep rrufet.


  Refreni:

  Jam nj vajz limarjote
  N pr bot sm gjndet shoqe
  Rritur mbi drras t bardh
  Kur m prek rrshqas si ngjal.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Antarsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  SA ME KENAQE O RIZA I MREKULLUSHEM ME KETO VARGJE TE BUKURA TE GERSHETUARA DHE ME "DOGANCEN", QE PERDORET SHPESH DHE NE FSHATRAT T'ONA; TE NJEJTEN GJUHE, TE NJEJTAT TRADITA , TE NJEJTAT ZAKONE KEMI ATY SI KOMSHI QE JEMI MES MALEVE TE LARTE , KRENARE E HIJERENDE....
  ME KETO KUJTIME E BISEDA DHE AQ TE PAKTA QE BEME, ME FUTE E ME BERE NJESH ME VENDLINDJEN, TE CILEN KAM TANI AFRO DYMBEDHJETE VJET PA E PARE...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  malshov a malshov

  ???

 13. #13
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Do kndoj nj kng labe

  Do kndoj nj kng labe
  Me opinga pa orape
  Me kostum e me qylafe
  Me dyfek hedhur kraqafe

  Do kndoj me gjith gjongul(1)
  Botn nga vndi ta kul.
  Ti them bots s’kam ndryshuar
  Jam nj lab, nj gur i muar.

  Do kndoj me tallagane
  Me jelek e me itjane
  Si kaak q pret kurbane
  Mal m mal,stane m stane.  Do kndoj pr labrin
  Q me kng e prishin zin
  E pin’ rakin’ me oping
  Gjoksin grop pr trimrin.  Do kndoj si lab i thekur
  Pr t gjall’ e pr t vdekur
  Brezat q nga pas do vin
  Lart ta ngrejn labrin.


  P.S (1) Refreni
  Ndryshuar pr her t fundit nga riza2008 : 19-04-2009 m 08:47

 14. #14
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Dua,s'di far dua...

  Dua sdi far dua
  Nga duart e tua
  Nj zambak t bardh
  Dhe nj kokrr ftua.
  1
  E dua zambakun
  Q t ket arom
  Si aroma jote
  Q m le n dhom

  Dua ,sdi far dua
  Nga buzt e tua
  At fjal magjike
  Q t thot t dua.
  3
  Ato buz t mbla
  Me arom ftoi
  Ajo fjal magjike
  Q m prvloi.

  Dua sdi far dua
  Nga sykat e tua
  Me cep t qerpikut
  T luash me mua.
  2
  Me cep t qerpikut
  T m japsh shnj
  E kupton ashiku
  Q e pret n lm.

 15. #15
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Qan nj qyqe....

  Qan nj qyqe tek nj brinj
  Qan me z me ulrim.

  Ubn vite sprish dot zin
  Qan me z me ulrim

  Qan n ar qan n lugin
  Qan me z me ulrim.

  N breg xane e ndal vrapin
  Qan pr vete qan pr fatin.

  Shkon n pun e shkon n krua
  Me t zeza gjer n thua.

  Nga do shkon me lot n sy
  Deti ja mbyti t dy.

  Ngeli qyqe n nj kull
  Ngeli pa djal e pa burr.

  Qan n dimr,qan n ver
  ndrron ,deti tja nxjerr.

  Qan me z e qan me kuj
  Thot t vdes t mos bj buj.

  Ja dhe vdiqa q tani
  Kush ti qaj ata t dy.

  Qyqja nis vain me derte
  Gur m gur mbrete m mbrete.

  Jo ska fund vajtimi saj
  Dhinbja hidhet skaj m skaj.

  Unnga larg po e dgjoj
  Dhe n heshtje nis vajtoj.

 16. #16
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  U vu qeleshi n valle...

  Uvu qeleshi n valle
  Hop qeleshi,bumb qeleshi
  Pse si dhat at q deshi
  Ta hiqte vallen tek sheshi.

  Uvu qeleshi n valle
  Hop qeleshi,bumb qeleshi,
  Kur se deshi pse e qeshi
  Prse e preku tek veshi.

  Uvu qeleshi n valle
  Hop qeleshi,bumb qeleshi
  Do lakror me gjell prej preshi
  Tja tolli nusia q deshi.

  Uvu qeleshi n valle
  Hop qeleshi,bumb qeleshi
  Pi raki e ha mish keci
  Dredh mustaqet gjer tek veshi.

  Uvu qeleshi n valle
  Hop qeleshi bumb qeleshi
  Pse syzeza e prqeshi,
  Kur hante prshesh tek vreshti.

  Uvu qeleshi n valle
  Hop qeleshi bumb qeleshi
  Nata pr t buzqeshi
  Do marri nusen q deshi.

 17. #17
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Hajde moj lanete...

  Hajde moj lanete.

  Deg’ e borzilokut
  M ngeli n duar
  ’pate q s’m erdhe
  Kush na ka mallkuar.
  Arom’ trndafili
  M krkonte shpirti
  M ngeli e varur
  Unaza tek gishti.
  Refreni :’pate moj lanete
  Omoj shpirt trazuar
  M lodhe m trete
  M ke prvluar.

  Do ti var n gush
  Ngjyrat e ylberit
  Ti them perndis
  Kjo ka lind nga djelli.
  Ti them hns natn
  Mos dil disa jav
  Se nj yll i bukur
  Po i vjen vrdall.
  Mos mu fshih lanete
  Se jam perndia
  Do ti fal t gjitha
  ’far m ka shtpia.

  Pse m shikon shtrmbr
  O zemre dalldisur
  T shof shpesh n endrr
  Bhem mndie krisur.
  Ve ti je pr mua
  E un ve pr ty
  Plast shpirti keq
  Q t pa n sy.
  Hajde moj lanete
  Hajde se m mnde
  Mos mendo pr mua
  Po pr veten tnde.

  Eja bashk ti djegim
  Shpirtrat e trazuar
  Flakn ti vm bots
  Duke prqafuar

 18. #18
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Qaj me lot pr ty o nn

  E mora rrugn n kmb
  Qaj me lot pr ty o nn.

  Rrug e gjatdhe rrug e rnd
  Qaj me lot

  Nj qiri ta ndeza mbrm
  Qaj me

  N ndrr dgjova zn
  Qaj me lot

  Zgjohu biro dhe nis kng
  Qaj me lot.

  Kng q t tundi vnd
  Qaj me lot.

  Kng t leht a kng t rnd
  Qaj me lot

  Si bilbili nn tnd
  Qaj me lot.

  Ta dgjoj e mjera nn
  Qaj me lot .

  Nisi zemra t m dhmb
  Qaj me lot..

  Dridhet trupi kmbt pnd
  Qaj me lot

  Tundet qerpiku pr shnj
  Qaj me lot ..

  Pr nj valle e ngrej zn
  Qaj me lot..

  I ngrej gishtat n pllmb
  Qaj me lot pr ty o nn.

  Dredh shaminsipr mbi hn
  Qaj me lot.

 19. #19
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Frshllima Cicrima

  Frshllima t jep shnj
  Cicrima ta njef zn
  S’di ’t ndodhi s’ma ke thn
  T prita natn pa hn.


  Frshllima cicrima
  Del vajza si vettima.
  Frshllim e cicrim
  Si veriu n lugin.

  Kur cicroje tek shtogu
  Frshlleja tek qershija
  Nga marazi dridhej floku
  Lutesha tek perndia

  Natn gjumi nuk m zinte
  Mndja krejt e turbulluar
  Shpirti sinjalin e priste
  Frshllim t drithruar.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-04-2009
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje!do doja te dija pak me shum per gjuhen DOGANCE.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
  Nga Riona n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 16:02
 2. T mos kndoj m hoxha n xhami se na prishi qetsin publike
  Nga Letersia 76 n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 26-12-2008, 12:52
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 10:21
 4. Nexhmije Pagarusha
  Nga Harudi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-08-2005, 11:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •