Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime
  Ne mengjes pa zbardhur dita
  pashe se po vinte Vita,
  ajo qe vinte perdita
  dale

  Dale dale se do te vi dhe une
  pritme moj pritme
  pritme pritme se s'te ndahem kurre.


  Ta dije djalo ta dije
  te kam pritur nene hije
  tek mblidhnim fleta lajthie
  dale

  Dale dale se do te vi dhe une
  pritme moj pritme
  pritme pritme se s'te ndahem kurre


  (ndoshta ka strofa te tjera po mua kaq me kujtohen. Kete kenge e kendonim shume , madje edhe gjate kohes kur lyenim shtepine dhe ishim me ato kapelet prej gazete ne koke...)
  What goes around---comes around

 2. #42
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Univers
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Thoja Bilbil thoja

  As je themi njeze
  te na behen dyze,
  Dy sise vasha e dhia

  Refreni

  Zene e holle e ka bilbili
  qe na kendon prille,
  prille me gjithe maje
  ne nje dege trendafili
  kendon Qyqja dhe Bilbili
  thoja bilbil thoja me te lumte goja

  as je themi dyze
  te na behen treze
  dy sise vasha e dhia,
  tre kembe pirostia
  zene e holle.......
  ...........................
  .....................Vazhdon refreni si me siper
  nqs mundesh Riza vazhdoje se per momentin nuk me kujtohen dhe aq mire vargjet!??

 3. #43
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  M krkon krua m krua.....

  M krkon krua m krua
  M krkon hije m hije
  Qyqja se m gjeti mua
  Me nj djal syt shkndije

  Refreni:
  Ti them hajde trmbem shum
  Ti them ik ngelem pa gjum
  Ti them nns un e dua
  Nuk m l t dal n krua

  M del rrugs djali gjor
  M jep shnj e m fal moll
  M thot mos m lodh kaq shum
  Se pastaj do t lodh un  Un far kam q bj kaq naze
  Zemra m thot djalin qase
  Kur zemra ka rnur brnda
  ǒdreqin ka babaj dhe nna  Po m foli dhe njher
  Do ti them pr ty kam ler
  Nga sikleti digjet zemra
  Merrm djal e futm brnda

 4. #44
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Sa mall q t sjell kurbeti...

  Ku nuk vajta ku nuk shkova
  K nuk pash k nuk takova
  Kush sm puthi smu afrua
  Kush sm tha biro t dua.


  Refreni :Sa mall q t sjell kurbeti
  Sa plag hap n dhe t huaj
  Dhe po t jetosh si mbreti
  Shum gjra t kan munguar.

  Sa fjalt mbla m than
  Sa mikprits an e mban
  far nuk bn m mbanin pran
  Mish e bakllava m dhan.

  Sa t mir e sa t zott
  Mallngjyer fshinin lott
  Pyesnin pr gur e rrnj
  Pr nj zog ,pr nj dllnj.

  Kur m thane biro mire erdhe
  Me respekt e prkdhelje
  Vetia mu duk pjes e tyre
  Syt sua hiqja prej fytyre.

  Kurr se kam pr ta harruar
  At mall n dhe t huaj
  Kujt si thash e ku nuk shkrova
  N kng dasme i kndova.

 5. #45
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Nuk besoj.....

  Jo sbesoj ti kem harruar
  Ato buz me arom bliri
  Natn m dalin n gjum
  Rrebelohem ndaj t gdhiri.

  Prplitem si i marr
  N kujtimet e rinis
  Shum gjra i kam harruar
  Vetm ti nuk m bezdis.

  U bn vite t larguar
  Shum pak dim pr njri tjetrin
  Ti se di q un kam humbur
  Npr rrugt e qytetit..

  Po t kthehesh n vndlindje
  Ndoshta mndia do t shkoj
  Q dikur n zemrn tnde
  Zemra ime fort kumboi.

 6. #46
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  U plaka

  U plaka sm bjn kmbt
  T ngjitem n Kristofuar
  Ti shikoj malet me radh
  Dhe ti mbaj mbi kto duar.


  Refreni :

  U plaka i dshpruar
  Nga malli i pa plotsuar
  M ngeli knga n buz
  Dhe loti mu b trkuz.  U plaka m lane syt
  Si shikoj dot bukurit
  Ato q prekia pr dit
  M rritn si perndit.  U plaka m treti malli
  Pr nj ar,pr nj gur zalli
  T ishja ai i pari
  T qeshia si dit behari.  Thinjat q kan dal tek floku
  M lodhn me pshertima
  Ska ku rritet borziloku
  Npr kova npr krina.  Kush se kupton pleqrin
  Shpejt n hall ka pr t rn
  Do ti duket dita nat
  Nata sdo ti ket kurrhn.

 7. #47
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Urrite moj vajze u rrite.....

  U rrite moj vajz u rrite
  U bre pr tu martuar
  Mos harro mikun e vjetr
  Q t pret i prmalluar.


  Ref : U shkriva si rrshir’ pishe
  S’t gjja, s’dija ku ishje
  M humbe o ves e tretur
  M duket sikur kam vdekur.


  T prita tek kthes’ e rrugs
  Ashtu si m kishje thn
  M plasi cipa e buzs
  M ngeli puthja pa dhn.


  ’mu desh q t shkrojta letr
  Mu prishn planet t tra.
  Letra shkoj n nj dor tjetr
  piku gjra t pa thna.


  ’far ti bj un’ xhelozis
  Q trboj gjith’ dynian
  Un’ jam rob’ i dashuris
  M beso, o ndryshe vram.

 8. #48
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Kndoje kngn Malshovite....

  Ti e di .

  Ti e di q un t dua
  Un e di q ti sm do
  Kjo gj sm trmb vetm mua
  Ve me goj mos thuaj jo.

  Ref. Heshtja le t mbretroj
  Zemrat le t digjen flak
  Kush nga ne do t gaboj
  Do ta kuptoj q ska fat.

  Ti i njef nazet e mia
  Un e di far tipi je
  Shum shpejt do kaloj mrzia
  Ve t lutem mos bj be.


  Do mundohem sa m shum
  N do ast do t rri pran
  Them do ndreqet dhe kjo pun
  Se st dua un pr fam.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Citim Postuar m par nga riza2008 Lexo Postimin
  Ti e di .

  Ti e di q un t dua
  Un e di q ti sm do
  Kjo gj sm trmb vetm mua
  Ve me goj mos thuaj jo.

  Ref. Heshtja le t mbretroj
  Zemrat le t digjen flak
  Kush nga ne do t gaboj
  Do ta kuptoj q ska fat.

  Ti i njef nazet e mia
  Un e di far tipi je
  Shum shpejt do kaloj mrzia
  Ve t lutem mos bj be.


  Do mundohem sa m shum
  N do ast do t rri pran
  Them do ndreqet dhe kjo pun
  Se st dua un pr fam.  Po te dua se te kam xhan ,
  Leri nazet moj aman.
  Ketu prane hajde ti
  Gjithe jeten tet' mbaj ne gji!


  Me pelqeu kjo poezi!Urime Riza2008!

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime n 0 postime
  Kam pershtypjen se e kesaj krahine eshte dhe nje kenge e vjeter qe midis te tjerave permban dhe keto vargje:

  Kur me shkoje neper varre,
  Te vdekurit se i ngjalle,
  Te gjallet i vdiqe fare.

  Varjante te kesaj kenge jane sjelle ne festivalin e Gjirokastres dhe nga grupet e Skraparit dhe Leskovikut ne mos gabohem.

  Z. Riza,

  Perfitoj nga rasti tju urroj suksese ne nismen shume te mire qe keni mare.

  Gjirfabe

  Boston

 11. #51
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Pr: Kndoje kngn Malshovite

  Maj Qesinekut
  (Kng labe nga vllimi poetik : "Kndoje kngn Malshovite")

  Maj Qesinekut

  1-
  Maj Qesinekut,
  Ku t fryn veriu,
  Si plumbi dyfekut,
  Shkoja un i ziu.

  2-
  Shkoja un i ziu,
  Dimr edhe ver,
  Po tani q shkova,
  S'pash njeri n der.

  3-
  S'pash njeri n der,
  S'pash njeri n krua,
  Si shihja nga her,
  Vajzat faqe ftua.

  4-
  Vajzat faqe ftua,
  Mbi gur hidhnin valle
  Dhe loznin me mua,
  Si dele manare.

  5-
  Si dele manare,
  Si thllza bregu,
  Si mushka xanxare,
  M dilnin tek shtegu.

  6-
  M dilnin tek shtegu,
  M dilnin tek pllaja
  Dhe kur digjte zhegu,
  S'pyeste sevdaja.

  7-
  Maj Qesinekut,
  Ku rriten sorkadhet
  Dhe hna e mekur,
  Gajasej na vallet.

 12. #52
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Pr: Kndoje kngn Malshovite

  Lule mali Malshovite

  (Kng labe nga vllimi poetik : "Kndoje kngn Malshovite")

  Lule mali Malshovite

  1-
  Lule mali malshovite,
  Lule mali prmbi uk,
  Trndelin sa shpejt u rrite,
  Malshovite emri up.

  Refreni :

  Lule ti m bn t lumtur,
  Lule botn e kam pran,
  Je e bukur si nj flutur,
  Prmbi buz ta ndjej sevdan.

  2-
  Lule shkmbi pa vaditur,
  Zbukurove ato an,
  T rrmbeva pa u rritur,
  Borzilok t desha pran.

  3-
  Lule xan e paparun,
  Rritur n grxhe n lugje,
  Nga e hna n t shtun,
  T pres ty moj buz burbuqe.

  4-
  Lule mbushur me arom,
  Manushaqe tej n Mbrete,
  Trndafil t kam n dhom,
  Se t rrita ve prvete.

  5-
  Lule mali Malshovite,
  Borzilok t mbaj n gji,
  Si nj mal shtatin e rrite,
  mnde Zot dhe Perndi.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
  Nga Riona n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 16:02
 2. T mos kndoj m hoxha n xhami se na prishi qetsin publike
  Nga Letersia 76 n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 26-12-2008, 12:52
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 10:21
 4. Nexhmije Pagarusha
  Nga Harudi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-08-2005, 11:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •