Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  44
  Postime
  367

  Kosova titiste dhe kosova ahtisariane ngjajshmri apo paradoks!?

  Kosova titiste dhe kosova ahtisariane ngjajshmri apo paradoks!?


  Adnan Abrashi

  Nse, q nga viti 1912 (pushtimi sllav i tokave shqiptare), e deri m ditt e sotme, me nj vmendje paraorientuese, e vshtrojm historin e popullit shqiptar n prgjithsi, e posarisht at t Kosovs n veanti, nga aty mund ta japim nj konkludim n vija t trasha dhe t prgjithsuar se, si t nxitsve dhe prkrahsve indirekt t shteteve tjera nga anash, ashtu edhe atyre q drejtprdrejt na mbanin n sundim, t gjitha qllimet dhe politikat e tyre, si t hapt, ashtu edhe konspirative gjeostrategjike, kan qen kryekput t orientuara n realizimin e pengimit t bashkimit ton si popull, n nj trsi unike administrative-politike territoriale.

  Shkurt e trup: me do kusht sht tentuar dhe sot e ksaj dite vazhdimisht tentohet q shqiptarve, kurrsesi t mos ju lejohet prmbushja e realizimit t aspiratave tona t natyrshme kombtare: q t jetojm t gjith s bashku n nj shtet t vetm - Shqipri.

  Me qllim t pamundsimit t ktij synimi, po ti vshtrojm me kujdes t gjitha ato politika q aplikoheshin si ndshkime kolektive ndaj nesh n kt drejtim, figurativisht ato mund ti klasifikojm, si: strategji t tipit tnxeht, t ftoht dhe t kombinuar nxeht-ftoht t veprimit.

  Pak histori si prkujtim

  Nse n kt histori t shkurt t parashtruar n vazhdim, m konkretisht do t prqendrohemi n pas periodn e Lufts s Dyt Botrore dhe kohs s formimit t shteteve t reja socialiste n Ballkan, atbot Kosova dhe shum territore tjera t banuara me popullsi t pastr etnike shqiptare, u aneksuan me dhun dhe ju ndan padrejtsisht disa republikave t asaj fantom federate t re t porsaformuar socialiste shumkombshe t quajtur Jugosllavi.

  N kto vite t kujtess s tmerrshme t paslufts antifashiste nacional lirimtare nn Jugosllavi, neve si popull q me pushk n dor dhe gjakun e derdhur t shum dshmorve pr liri e luftuam fashizmin dhe i liruam vet trojet tona, nga antifashist serbo-sllav na u imponua me dhun Konferenca e Prizrenit (1945), n t ciln, kinse me dshir dhe vullnet t lir, ne, njzri u shprehm q ti bashkohemi RPF t Jugosllavis (s athershme), gjegjsisht t jemi krahin autonome n prbrje t njsis federale t Republiks Popullore t Serbis. Se, n far rrethana sht mbajtur ky tubim dhe me far pasoja aty kaluan nacionalistt atdhetar shqiptar q refuzuan t pajtohen me kt vendim, dihet?!!

  Pas ktij qllimi t realizuar sipas planit serbo-etnik, n shtetin e porsakrijuar shumkombsh federativ t Jugosllavis s re socialiste, filloi menjher me t madhe t aplikohet ndaj shqiptarve politika e nxeht e dhuns dhe terrorit shtetror, e cila n prapavij kishte si qllim t realizoj planin m t errt konspirative t hegjemonizmit serb: n emr t spastrimit etnik, shprnguljen sa m t madhe t shqiptarve jasht tokave t tyre etnike.

  Kur Tito-ja pa se kso metoda t trysnis s nxeht ndaj pakicave kombtare, e veanrisht ndaj shqiptarve, nuk dhan rezultate t pritura, por ato, prkundrazi n aspektin e mosrespektimit t drejtave t njeriut, edhe m tepr para bots e komprometonin kt shtet shumkombsh federativ, m vitin 1966, n Plenumin e Brioneve ai me mjeshtri e eliminon nga arena politike ministrin e athershm famkeq serb t punve t brendshme, Aleksandar Rakoviqin, duke e akuzuar at si fajtor kryesor dhe prgjegjs t drejtprdrejt pr kt gjendje t rnd t pakicave kombtare, e posarisht t shqiptarve. Q nga kjo koh, dikur politika e nxeht e Jugosllavis ndaj shqiptarve, gradualisht filloi t zvendsohet me at m t ftoht.

  Q nga Plenumi i Brioneve (1966) e gjer tek ardhja e Millosheviqit n pushtet (1989), kt etap t ish Jugosllavis, do ta quaja si period t vrtet t Jugosllavis titiste.

  Atbot, posarisht pas vitit 1974, shqiptarve t krahins s Kosovs ju mundsua realizimi i nj autonomi me nj pavarsia m t madhe administrative-juridike dhe politike. E n fakt, edhe pse formalisht tashti Kosova si krahin me m shum autonomi politike, ajo trthorazi juridikisht dhe faktikisht ende ishte nn prbrjen dhe ndikimin e Serbis.

  N kt period, shqiptart si popullsi shumic q jetonin n t ashtuquajturn KSA t Kosovs, gradualisht filluan ti realizojn disa t drejta t veta politike dhe ekonomike, si: drejta e mbajtjes s flamurit kombtar, universiteti, themelimi i Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, medie t pavarura, filloj t ndrtohet infrastruktura e prapambetur dhe t lulzoj ekonomia etj.. Pra, ishte koha e aplikimit t asaj politike q ne figurativisht m sipr e quajtm si trysni e ftoht ndaj shqiptarve.

  N kto rrethana t krijuara, pr ne si shqiptar u fitua prshtypja se do gj ishte n rregull dhe ideale, andaj si autoritet i fuqishm n pushtet, gradualisht filloj t sforcohet elita politike vendore, e cila n ruajtjen dhe kultivimin t ksaj ideologjie titiste mes popullit, u tregua si pararoja fanatike m besnike.

  Vrtet n at koh, pr shum k dukej se do gj ishte mir! Pas nj frike dhe dhune afatgjate kolektive t ushtruar ndaj nesh n t kaluarn, t etshm t gjith pr nj relaksim politik, deshm sot t pranojn apo jo, shumica nga ne shqiptart, sinqerisht e prqafuam kt sistem dhe ideologji.

  Por, edhe pse n kt shoqri t re n dukje do gj ishte OK, n ann tjetr, nga po kjo elit politike vendore dhe po ky regjim komunist, me t madhe burgoseshin dhe persekutoheshin n mnyr m drakoniane dhjeta dhe qindra shqiptar .
  Pra, zbatohej ajo politik q ne m sipr figurativisht e quajtm si trysni e veprimit t kombinuar ftoht-nxeht ndaj shqiptarve.

  Akuzat ndaj tyre ishin t ndryshme: n fillim etiketoheshin si, enverista, pastaj, nacionalista, separatista dhe iredentista shqiptar , m von, si terrorista shqiptar, dhe n fund vetm terrorista, sepse tanim nnkuptohej se fjala sht pr shqiptart.
  Kush, n t vrtet, ishin kta enverista, nacionalista, irredentista dhe separatista, shqiptar q asokohe mbushnin burgjet e RSFJ, e cila konsiderohej si shtet m human dhe m demokratik t atij blloku socialist n bot?

  Ata ishin atdhetart tan m t devotshm, bijt dhe bijat m t zgjedhura t popullit ton q veten e konsideronin si shqiptar dhe pasardhs t nj civilizim m t lasht dhe m t prparuar ILIR n bot, ishin ata q kurrsesi nuk pranonin t jen jugo-sllav (sllav t jugut), dhe dshironin t jetonin, sikurse edhe popujt tjer, n nj shtet t prbashkt natyral t quajtur Shqipri...

  Pr tiu bindur ktij konstatimi, mjafton si shembull, vetm pyetni nj t burgosur m t thjesht politik t asaj kohe se, cili ishte ideali themelor i sakrifikimit t tij shumvjear npr burgjet jugosllave? Nga ai, prgjigja patjetr do t jet: Realizimin i bashkimit t t gjitha trojeve t coptuara etnike shqiptare n nj shtet t vetm SHQIPRI.

  Dhe...sikur po shihet, do gj mund t ishim dhe t bnim si shqiptar n at koh, por kurrsesi ta krkojm haptas t drejtn ton t pacenueshme si popull pr vetvendosje deri n shkputje dhe bashkimin me shtetin am.

  KSA e Kosovs titiste dhe Kosova e sotme ahtisariane

  N vazhdim pr kuriozitet, do ti parashtroj disa hamendsime n mua t paralelizmave si ngjashmri t mundshme n mes t KSA e Kosovs titiste (deri n periodn milosheviani-1989) dhe Kosova si shtet ahtisariane sot. Kuptohet, me kt rast, kurrsesi nuk insistoj q t gjith lexuesit t pajtohen plotsisht me mua n kt drejtim.

  1. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, ne sot si shqiptar i gzojm t gjitha t drejtat politike, dhe, ngjashm ato ju garantohen edhe pakicave tjera kombtare. A nuk ishte kshtu edhe n KSA t Kosovs titiste?

  2. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, sot e kemi kushtetutn, i kemi institucionet tona , flamurin shtetror dhe t drejtn e prdorimit paralel t flamurit kombtar! A nuk ishte ngjashm kshtu edhe n KSA t Kosovs titiste?

  3. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, jemi si bashksi multietnike. A nuk e kishim vllazrim -bashkimin si t ngjashm edhe n kohn KSA t Kosovs titiste?

  4. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, sot n pushtet i kemi njerzit q me pushk n dor luftuan pr lirimin e Kosovs dhe bashkimin e saj shtetit am Shqipris, a nuk ishte ngjashm partizant n KSA t Kosovs titiste q me pushk n dor e luftuan fashizmin dhe n Konferencn e Bujanit u deklaruan pr drejtn e popullit shqiptar pr vetvendosje dhe mundsin e bashkimit me shtetin am Shqipris? Si ata partizan dikur, ashtu edhe kta sot, me t ardhur n pushtet, ngjashm nj synim t till, ia pamundsojn popullit t vet.

  5. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs Republik, sot n pushtet e kemi klanin e Drenics-Llapit, a nuk ishte kshtu ngjashm n edhe n KSA t Kosovs titiste, kur n pushtet sundonte elita e klanit gjakovar?

  6. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs Republik, ne sot 28 Nntorin, ditn e flamurit, nuk e kemi me ligj si fest shtetrore. A nuk ishte kshtu edhe n KSA t Kosovs titiste?

  7. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs, ne sot si prioritet dhe obligim e kemi aplikimin pa kusht t programin qeveritar t kthimit t serbve t shprngulur nga Kosova, a nuk kishim nj program t till n form t kthimit t qndrueshm t serbve dhe malazezve n Kosov, edhe n kohn e KSA t Kosovs titiste?

  8. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs, ne sot e kemi elitn politike servile vendore q me konsekuenc e zbaton n praktik kt plan! A nuk e kishim ksi elite t ngjashme politike vendore edhe n kohn e KSA t Kosovs titiste?

  9. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs Republik, si mbikqyrje prmbi kok, sot e kemi EULEX-sin dhe bashksin ndrkombtar. A nuk kishim dika t ngjashme si mbikqyrje nga Federata dhe republikat tjera t Jugosllavis (posarisht t Serbis) edhe n KSA t Kosovs titiste?

  10. N shtetin e pavarur t Kosovs ahtisariane, si institucionin n cilsin e mbrojtjes civile dhe katastrofave natyrale, ne sot e kemi FSK-n. A nuk kishim dika t ngjashme, si: Mbrojtjes civile dhe territoriale, edhe n kohn e KSA t Kosovs titiste?

  11. N kohn e KSA t Kosovs titiste, burgjet ishin prplot me shqiptar, sot jan prplot me ish pjestar t UK-s dhe ndonjher edhe me aktivist t lvizjes Vetvendosje, t cilt haptas krkojn, shkruajn dhe brohorisin n rrug: jo negociata me Serbin, vetvendosje, jemi nj (shqiptart t bashkuar), etj.

  Jan edhe disa jongjashmri si paradokse q kurrsesi nuk mund t prputhen n mes t ktyre do kohrave: ather kishim rrym 24 or pa ndrprer, sot situatn energjetike n e kemi katastrofave; ather i kishim fabrikat tona q punonin dhe nj ekonomi t fuqishme, sot asnj uzin nuk e kemi funksionale dhe ekonomia e Kosovs sht n kolaps; ather kishim mundsin e sigurimit social, pensional dhe invalidor, sot nuk i kemi kto; t gjitha kishat ortodokse serbe, ather ishin nn kompetencat e organeve tona krahinore t Kosovs dhe nuk i ruante askush me polic, t shpallura si zona t veanta t mbrojtura, tash m nuk jan nn kontrollin ton dhe kudo afr tyre mund t hassh nga 4-5 polic roje; ather nuk kishim enklavat njnacionale, sot i kemi me bollk...

  Sikur po vrehet nga kto krahasime t uditshme, si n kohn e pavarsis ahtisariane t Kosovs shtet sot, ashtu edhe t asaj titiste dikur, shqiptart mund t lypin gjithka dhe t ken do gj, por kurrsesi dhe n asnj mnyr nuk guxon t krkojn t drejtn e tyre t garantuar edhe me dokumente dhe karta ndrkombtare, sikurse sht e drejta pr vetvendosje dhe mundsia e bashkimit me Shqiprin?!

  Nj krkes t till popullore, sot n Kosovn ahtisariane e ke ta ndaluar edhe me Kushtetut??!

 2. #2
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Ahii sa analiz e qelluar Z. Adnan Abrashi
  Shikuar krahasimet n nntitullin KSA e Kosovs “titiste” dhe Kosova e sotme “ahtisariane”, kshtu po i bjen se ne tashti e kemi, si edhe vet Drashkoviqi dikur thoshte: autonomin e zgjeruar.
  Shkrim i mir edhe pse prvlues pa marparasysh ju pelqen politikaneve apo jo, E verteta eshte e vertete. Dikur spijune e sot bashkveprimtar e bashkpuntor t ARMIKUT = unimikut.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #3
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  4. N shtetin e pavarur “ahtisarian” t Republiks s Kosovs, sot n pushtet i kemi njerzit q me pushk n dor luftuan pr lirimin e Kosovs dhe bashkimin e saj shtetit am Shqipris, a nuk ishte ngjashm partizant n KSA t Kosovs “titiste” q me pushk n dor e luftuan fashizmin dhe n Konferencn e Bujanit u deklaruan pr drejtn e popullit shqiptar pr vetvendosje dhe mundsin e bashkimit me shtetin am Shqipris? Si ata partizan dikur, ashtu edhe kta sot, me t ardhur n pushtet, ngjashm nj synim t till, ia pamundsojn popullit t vet.
  Dhe prve partizanve ather kishte dhe ballist q luftuan pr bashkim kombtar por q u shtypn, ashtu sikur sot po shtypen ata q luftuan me pushk n dor pr bashkim kombtar.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  shum tem e qelluqar mua kosova e diteve te sotme ma kujton kohen famkeqe te ish yugosllavis fashiste as gje nuk figuron shqiptare shqiptaret e derdhen gjakun per kosove \ kurse pakicat i fituan te gjitha te derejtat e tyre ne kurriz te shqiptarve edhe diqka ne nje sontazh te ber ne beograd para ca dite ku pyetshin qytetaret serb a do te donit te keni ndonje kontkt me shqiptar 80% e tyre ishin kunder kontsaktit me shqiptar kurse do debila ne kosove e shohin te arsyeshm miqesin me serb

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,968
  Kurr shkiet nuk do te knaqen me te drejtat qe ua jap kushtetuta e Republikes se Kosoves
  per shum koh do te vajtoin keshtu si ky me ate postimin me lart
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Miu sht nj kafsh e ndyr, shkon ti t marrsh miell, dhe e sheh miun aty, pastaj largohesh tek frigoriferi t marrsh nj mblsir, e sheh miun aty, pastaj kthehesh t marrsh ca drunj pr zjarr, e sheh miun aty.

  Miu edhe sht i mrzitshm, edhe e sheh n do moment. Ktu n Forumin shqiptar kemi nj mi t madh q ka ardhur nga Krahina e Llapit.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  44
  Postime
  367
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Kurr shkiet nuk do te knaqen me te drejtat qe ua jap kushtetuta e Republikes se Kosoves
  per shum koh do te vajtoin keshtu si ky me ate postimin me lart
  Llap keto jane sene qe shifen tupani (daulla) rreh per ata qe kan vesh.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,968
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Miu sht nj kafsh e ndyr, shkon ti t marrsh miell, dhe e sheh miun aty, pastaj largohesh tek frigoriferi t marrsh nj mblsir, e sheh miun aty, pastaj kthehesh t marrsh ca drunj pr zjarr, e sheh miun aty.

  Miu edhe sht i mrzitshm, edhe e sheh n do moment. Ktu n Forumin shqiptar kemi nj mi t madh q ka ardhur nga Krahina e Llapit.
  Une shum mire e kam cek qe shkiet kurr nuk do te prajn se vajtuari
  dhe normal do te shajn e ofendoin
  sepse nuk jan te knaqur me Shtetin e Kosoves
  qe tani quhet Republika e Kosoves
  e ju jugo-shipecat me pasaport serbe kerceni edhe ma shum se shkiet haaaaaa
  e urreni Republiken e Kosoves e urreni kushtetuten e Republikes se Kosoves
  i Urreni lirimtaret
  normal me urreni edhe mua si ishe pjestar i UK-se
  per fat te mire ini pakic
  si ne Republiken e Kosoves si ne ket forum.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  e ju jugo-shipecat me pasaport serbe kerceni edhe ma shum se shkiet haaaaaa
  Po ti serb je vet oj qelbsir. A e din sa afr e ki Mrdarin? Prej aty kan ardh shkijet n shpi tane t kan ngjizur ty n barkun nans tande, dhe dole ti si kopil i serbve n mesin e shqiptarve.

  normal me urreni edhe mua si ishe pjestar i UK-se
  far idiotsie? Si ka mundsi t gnjesh deri n kt pik? Po e prdor emrin e UK-s pr interesa politike. Phu far e keqe.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,968
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Po ti serb je vet oj qelbsir. A e din sa afr e ki Mrdarin? Prej aty kan ardh shkijet n shpi tane t kan ngjizur ty n barkun nans tande, dhe dole ti si kopil i serbve n mesin e shqiptarve.

  far idiotsie? Si ka mundsi t gnjesh deri n kt pik? Po e prdor emrin e UK-s pr interesa politike. Phu far e keqe.
  Kur nji ndytesir pro-serb si ti me shan dhe e
  kritikone punen time per mua kjo
  eshte nje mirenjohje e larte.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Kur nji ndytesir pro-serb si ti me shan dhe e
  kritikone punen time per mua kjo
  eshte nje mirenjohje e larte.
  Pr bes e kam dit q je lop, por jo qikaq shum. Lop e madhe kishe pas qen, sa nuk ja vlen as me t mjel.

  Po ku qllove bre ve ti shqiptar e patriot? Krejt tjert kokan proserb? Krejt ata q t kundrshtojn qenkan proserb?

  Komplimente: Shum shizofren je.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,968
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Pr bes e kam dit q je lop, por jo qikaq shum. Lop e madhe kishe pas qen, sa nuk ja vlen as me t mjel.

  Po ku qllove bre ve ti shqiptar e patriot? Krejt tjert kokan proserb? Krejt ata q t kundrshtojn qenkan proserb?

  Komplimente: Shum shizofren je.
  Kur nji ndytesir pro-serb si ti me shan dhe e
  kritikone punen time per mua kjo
  eshte nje mirenjohje e larte.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,838
  M plqeu kjo puna e miut!

  Ani le q duken gjithkund minjt, dihet duke gryer e duke b dme, po edhe bhen t menqur.

  z.Abrashi , si edhe shum analiza t tjera , e sheh situatn ashu si sht , me nj vshtrim real.

  Minjt , nuk shofin shum , ata shkojn pas ers s djathit t prisht!

  T gjith ata q kan kaluar n komb kosovar, q prdorin flamurin me yje (ia prkujton jugo-titizmin) dhe ngiten n kmb kur ndgjohet nj muzik pa tekst e pa shije, nuk jan gj tjetr vetm mbeturina jugosllave n Kosov.

  Duhet t gjejm nj kurth, ose t prdorim ndonj helm kundr minjve, se po bjn dme, kta minj hileqar.

  Kili

  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 14. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Duhet t gjejm nj kurth, ose t prdorim ndonj helm kundr minjve, se po bjn dme, kta minj hileqar.
  Ua lshojm helmin n kokrra t kuqe se knaqen tuj hangr.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  dallimi asht te flamuri
  edhe tek mjekimi (ndihmat mjeksore te poullates se varfer )
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 16-04-2009 m 20:38

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar m par nga Selami2006 Lexo Postimin
  Kosova titiste dhe kosova ahtisariane ngjajshmri apo paradoks!?


  Adnan Abrashi

  Nse, q nga viti 1912 (pushtimi sllav i tokave shqiptare), e deri m ditt e sotme, me nj vmendje paraorientuese, e vshtrojm historin e popullit shqiptar n prgjithsi, e posarisht at t Kosovs n veanti, nga aty mund ta japim nj konkludim n vija t trasha dhe t prgjithsuar se, si t nxitsve dhe prkrahsve indirekt t shteteve tjera nga anash, ashtu edhe atyre q drejtprdrejt na mbanin n sundim, t gjitha qllimet dhe politikat e tyre, si t hapt, ashtu edhe konspirative gjeostrategjike, kan qen kryekput t orientuara n realizimin e pengimit t bashkimit ton si popull, n nj trsi unike administrative-politike territoriale.

  Shkurt e trup: me do kusht sht tentuar dhe sot e ksaj dite vazhdimisht tentohet q shqiptarve, kurrsesi t mos ju lejohet prmbushja e realizimit t aspiratave tona t natyrshme kombtare: q t jetojm t gjith s bashku n nj shtet t vetm - Shqipri.

  Me qllim t pamundsimit t ktij synimi, po ti vshtrojm me kujdes t gjitha ato politika q aplikoheshin si ndshkime kolektive ndaj nesh n kt drejtim, figurativisht ato mund ti klasifikojm, si: strategji t tipit tnxeht, t ftoht dhe t kombinuar nxeht-ftoht t veprimit.

  Pak histori si prkujtim

  Nse n kt histori t shkurt t parashtruar n vazhdim, m konkretisht do t prqendrohemi n pas periodn e Lufts s Dyt Botrore dhe kohs s formimit t shteteve t reja socialiste n Ballkan, atbot Kosova dhe shum territore tjera t banuara me popullsi t pastr etnike shqiptare, u aneksuan me dhun dhe ju ndan padrejtsisht disa republikave t asaj fantom federate t re t porsaformuar socialiste shumkombshe t quajtur Jugosllavi.

  N kto vite t kujtess s tmerrshme t paslufts antifashiste nacional lirimtare nn Jugosllavi, neve si popull q me pushk n dor dhe gjakun e derdhur t shum dshmorve pr liri e luftuam fashizmin dhe i liruam vet trojet tona, nga antifashist serbo-sllav na u imponua me dhun Konferenca e Prizrenit (1945), n t ciln, kinse me dshir dhe vullnet t lir, ne, njzri u shprehm q ti bashkohemi RPF t Jugosllavis (s athershme), gjegjsisht t jemi krahin autonome n prbrje t njsis federale t Republiks Popullore t Serbis. Se, n far rrethana sht mbajtur ky tubim dhe me far pasoja aty kaluan nacionalistt atdhetar shqiptar q refuzuan t pajtohen me kt vendim, dihet?!!

  Pas ktij qllimi t realizuar sipas planit serbo-etnik, n shtetin e porsakrijuar shumkombsh federativ t Jugosllavis s re socialiste, filloi menjher me t madhe t aplikohet ndaj shqiptarve politika e nxeht e dhuns dhe terrorit shtetror, e cila n prapavij kishte si qllim t realizoj planin m t errt konspirative t hegjemonizmit serb: n emr t spastrimit etnik, shprnguljen sa m t madhe t shqiptarve jasht tokave t tyre etnike.

  Kur Tito-ja pa se kso metoda t trysnis s nxeht ndaj pakicave kombtare, e veanrisht ndaj shqiptarve, nuk dhan rezultate t pritura, por ato, prkundrazi n aspektin e mosrespektimit t drejtave t njeriut, edhe m tepr para bots e komprometonin kt shtet shumkombsh federativ, m vitin 1966, n Plenumin e Brioneve ai me mjeshtri e eliminon nga arena politike ministrin e athershm famkeq serb t punve t brendshme, Aleksandar Rakoviqin, duke e akuzuar at si fajtor kryesor dhe prgjegjs t drejtprdrejt pr kt gjendje t rnd t pakicave kombtare, e posarisht t shqiptarve. Q nga kjo koh, dikur politika e nxeht e Jugosllavis ndaj shqiptarve, gradualisht filloi t zvendsohet me at m t ftoht.

  Q nga Plenumi i Brioneve (1966) e gjer tek ardhja e Millosheviqit n pushtet (1989), kt etap t ish Jugosllavis, do ta quaja si period t vrtet t Jugosllavis titiste.

  Atbot, posarisht pas vitit 1974, shqiptarve t krahins s Kosovs ju mundsua realizimi i nj autonomi me nj pavarsia m t madhe administrative-juridike dhe politike. E n fakt, edhe pse formalisht tashti Kosova si krahin me m shum autonomi politike, ajo trthorazi juridikisht dhe faktikisht ende ishte nn prbrjen dhe ndikimin e Serbis.

  N kt period, shqiptart si popullsi shumic q jetonin n t ashtuquajturn KSA t Kosovs, gradualisht filluan ti realizojn disa t drejta t veta politike dhe ekonomike, si: drejta e mbajtjes s flamurit kombtar, universiteti, themelimi i Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, medie t pavarura, filloj t ndrtohet infrastruktura e prapambetur dhe t lulzoj ekonomia etj.. Pra, ishte koha e aplikimit t asaj politike q ne figurativisht m sipr e quajtm si trysni e ftoht ndaj shqiptarve.

  N kto rrethana t krijuara, pr ne si shqiptar u fitua prshtypja se do gj ishte n rregull dhe ideale, andaj si autoritet i fuqishm n pushtet, gradualisht filloj t sforcohet elita politike vendore, e cila n ruajtjen dhe kultivimin t ksaj ideologjie titiste mes popullit, u tregua si pararoja fanatike m besnike.

  Vrtet n at koh, pr shum k dukej se do gj ishte mir! Pas nj frike dhe dhune afatgjate kolektive t ushtruar ndaj nesh n t kaluarn, t etshm t gjith pr nj relaksim politik, deshm sot t pranojn apo jo, shumica nga ne shqiptart, sinqerisht e prqafuam kt sistem dhe ideologji.

  Por, edhe pse n kt shoqri t re n dukje do gj ishte OK, n ann tjetr, nga po kjo elit politike vendore dhe po ky regjim komunist, me t madhe burgoseshin dhe persekutoheshin n mnyr m drakoniane dhjeta dhe qindra shqiptar .
  Pra, zbatohej ajo politik q ne m sipr figurativisht e quajtm si trysni e veprimit t kombinuar ftoht-nxeht ndaj shqiptarve.

  Akuzat ndaj tyre ishin t ndryshme: n fillim etiketoheshin si, enverista, pastaj, nacionalista, separatista dhe iredentista shqiptar , m von, si terrorista shqiptar, dhe n fund vetm terrorista, sepse tanim nnkuptohej se fjala sht pr shqiptart.
  Kush, n t vrtet, ishin kta enverista, nacionalista, irredentista dhe separatista, shqiptar q asokohe mbushnin burgjet e RSFJ, e cila konsiderohej si shtet m human dhe m demokratik t atij blloku socialist n bot?

  Ata ishin atdhetart tan m t devotshm, bijt dhe bijat m t zgjedhura t popullit ton q veten e konsideronin si shqiptar dhe pasardhs t nj civilizim m t lasht dhe m t prparuar ILIR n bot, ishin ata q kurrsesi nuk pranonin t jen jugo-sllav (sllav t jugut), dhe dshironin t jetonin, sikurse edhe popujt tjer, n nj shtet t prbashkt natyral t quajtur Shqipri...

  Pr tiu bindur ktij konstatimi, mjafton si shembull, vetm pyetni nj t burgosur m t thjesht politik t asaj kohe se, cili ishte ideali themelor i sakrifikimit t tij shumvjear npr burgjet jugosllave? Nga ai, prgjigja patjetr do t jet: Realizimin i bashkimit t t gjitha trojeve t coptuara etnike shqiptare n nj shtet t vetm SHQIPRI.

  Dhe...sikur po shihet, do gj mund t ishim dhe t bnim si shqiptar n at koh, por kurrsesi ta krkojm haptas t drejtn ton t pacenueshme si popull pr vetvendosje deri n shkputje dhe bashkimin me shtetin am.

  KSA e Kosovs titiste dhe Kosova e sotme ahtisariane

  N vazhdim pr kuriozitet, do ti parashtroj disa hamendsime n mua t paralelizmave si ngjashmri t mundshme n mes t KSA e Kosovs titiste (deri n periodn milosheviani-1989) dhe Kosova si shtet ahtisariane sot. Kuptohet, me kt rast, kurrsesi nuk insistoj q t gjith lexuesit t pajtohen plotsisht me mua n kt drejtim.

  1. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, ne sot si shqiptar i gzojm t gjitha t drejtat politike, dhe, ngjashm ato ju garantohen edhe pakicave tjera kombtare. A nuk ishte kshtu edhe n KSA t Kosovs titiste?

  2. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, sot e kemi kushtetutn, i kemi institucionet tona , flamurin shtetror dhe t drejtn e prdorimit paralel t flamurit kombtar! A nuk ishte ngjashm kshtu edhe n KSA t Kosovs titiste?

  3. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, jemi si bashksi multietnike. A nuk e kishim vllazrim -bashkimin si t ngjashm edhe n kohn KSA t Kosovs titiste?

  4. N shtetin e pavarur ahtisarian t Republiks s Kosovs, sot n pushtet i kemi njerzit q me pushk n dor luftuan pr lirimin e Kosovs dhe bashkimin e saj shtetit am Shqipris, a nuk ishte ngjashm partizant n KSA t Kosovs titiste q me pushk n dor e luftuan fashizmin dhe n Konferencn e Bujanit u deklaruan pr drejtn e popullit shqiptar pr vetvendosje dhe mundsin e bashkimit me shtetin am Shqipris? Si ata partizan dikur, ashtu edhe kta sot, me t ardhur n pushtet, ngjashm nj synim t till, ia pamundsojn popullit t vet.

  5. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs Republik, sot n pushtet e kemi klanin e Drenics-Llapit, a nuk ishte kshtu ngjashm n edhe n KSA t Kosovs titiste, kur n pushtet sundonte elita e klanit gjakovar?

  6. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs Republik, ne sot 28 Nntorin, ditn e flamurit, nuk e kemi me ligj si fest shtetrore. A nuk ishte kshtu edhe n KSA t Kosovs titiste?

  7. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs, ne sot si prioritet dhe obligim e kemi aplikimin pa kusht t programin qeveritar t kthimit t serbve t shprngulur nga Kosova, a nuk kishim nj program t till n form t kthimit t qndrueshm t serbve dhe malazezve n Kosov, edhe n kohn e KSA t Kosovs titiste?

  8. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs, ne sot e kemi elitn politike servile vendore q me konsekuenc e zbaton n praktik kt plan! A nuk e kishim ksi elite t ngjashme politike vendore edhe n kohn e KSA t Kosovs titiste?

  9. N shtetin e pavarur ahtisarian t Kosovs Republik, si mbikqyrje prmbi kok, sot e kemi EULEX-sin dhe bashksin ndrkombtar. A nuk kishim dika t ngjashme si mbikqyrje nga Federata dhe republikat tjera t Jugosllavis (posarisht t Serbis) edhe n KSA t Kosovs titiste?

  10. N shtetin e pavarur t Kosovs ahtisariane, si institucionin n cilsin e mbrojtjes civile dhe katastrofave natyrale, ne sot e kemi FSK-n. A nuk kishim dika t ngjashme, si: Mbrojtjes civile dhe territoriale, edhe n kohn e KSA t Kosovs titiste?

  11. N kohn e KSA t Kosovs titiste, burgjet ishin prplot me shqiptar, sot jan prplot me ish pjestar t UK-s dhe ndonjher edhe me aktivist t lvizjes Vetvendosje, t cilt haptas krkojn, shkruajn dhe brohorisin n rrug: jo negociata me Serbin, vetvendosje, jemi nj (shqiptart t bashkuar), etj.

  Jan edhe disa jongjashmri si paradokse q kurrsesi nuk mund t prputhen n mes t ktyre do kohrave: ather kishim rrym 24 or pa ndrprer, sot situatn energjetike n e kemi katastrofave; ather i kishim fabrikat tona q punonin dhe nj ekonomi t fuqishme, sot asnj uzin nuk e kemi funksionale dhe ekonomia e Kosovs sht n kolaps; ather kishim mundsin e sigurimit social, pensional dhe invalidor, sot nuk i kemi kto; t gjitha kishat ortodokse serbe, ather ishin nn kompetencat e organeve tona krahinore t Kosovs dhe nuk i ruante askush me polic, t shpallura si zona t veanta t mbrojtura, tash m nuk jan nn kontrollin ton dhe kudo afr tyre mund t hassh nga 4-5 polic roje; ather nuk kishim enklavat njnacionale, sot i kemi me bollk...

  Sikur po vrehet nga kto krahasime t uditshme, si n kohn e pavarsis ahtisariane t Kosovs shtet sot, ashtu edhe t asaj titiste dikur, shqiptart mund t lypin gjithka dhe t ken do gj, por kurrsesi dhe n asnj mnyr nuk guxon t krkojn t drejtn e tyre t garantuar edhe me dokumente dhe karta ndrkombtare, sikurse sht e drejta pr vetvendosje dhe mundsia e bashkimit me Shqiprin?!

  Nj krkes t till popullore, sot n Kosovn ahtisariane e ke ta ndaluar edhe me Kushtetut??!

  a e ke fjalen per popull apo vetem po shruan vetem qe te postoj dika
  - populli po kerkon vede pune e jo fjal boshe

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Une shum mire e kam cek qe shkiet kurr nuk do te prajn se vajtuari
  dhe normal do te shajn e ofendoin
  sepse nuk jan te knaqur me Shtetin e Kosoves
  qe tani quhet Republika e Kosoves
  e ju jugo-shipecat me pasaport serbe kerceni edhe ma shum se shkiet haaaaaa
  e urreni Republiken e Kosoves e urreni kushtetuten e Republikes se Kosoves
  i Urreni lirimtaret
  normal me urreni edhe mua si ishe pjestar i UK-se
  per fat te mire ini pakic
  si ne Republiken e Kosoves si ne ket forum.
  askush nuk po e urren qeverin e Kosoves
  por edhe qeverija duhet qe te gjej zgjidhje per popullaten e varfer e cila (fatkeqsisht ) dita dites PO SHKON DUKE U RRITUR

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Miu sht nj kafsh e ndyr, shkon ti t marrsh miell, dhe e sheh miun aty, pastaj largohesh tek frigoriferi t marrsh nj mblsir, e sheh miun aty, pastaj kthehesh t marrsh ca drunj pr zjarr, e sheh miun aty.

  Miu edhe sht i mrzitshm, edhe e sheh n do moment. Ktu n Forumin shqiptar kemi nj mi t madh q ka ardhur nga Krahina e Llapit.
  ..................
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Nuk me mbetet hatri ne Titon ....se ishte i huaj ...
  tash kosovaret u tregun me te ....
  siq jemi i kemi punet................
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  44
  Postime
  367
  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  a e ke fjalen per popull apo vetem po shruan vetem qe te postoj dika
  - populli po kerkon vede pune e jo fjal boshe
  Shoki lexoje postimin se per qka behet fjal , pastaj bene pytjen

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 3. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07
 4. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 15:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •