Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22

Tema: Agim Doēi

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  74
  Postime
  2,799

  Agim Doēi

  U privatizua vargu!

  Hej milet!
  Dallkaukė, letrarė, bejtexhinj dhe poet
  Mblidhuni tek Sheshi i Poezisė!
  Erdhi momenti i shumėpritur
  Privatizohen vargjet, vjerrshat, poezitė
  poemat, balladat e vlerat e Letėrsisė,
  merrini Antologjitė Letrare ku janė e ku nuk janė
  fillojmė nga ato tė shkruarat nė pergamenė
  nga autorė me emra tė lashtė Taukrik, Taulant
  Vraufrik, Hespant, Iprisht, Ibrisht
  Ecni ndėr shekuj tek poetėt me mbiemra
  justinianė dhe bizantinė
  Zarisht, Bogdan, Ylenec, Jeronim,
  ndaluni tek arbėreshėt e Moresė
  Gavril, Derad, Pal, Muzak, apo Golem
  Blini Fishtėn, shisni Koliqin, njė Mjéd ndrrohet me dy Migjen!
  Mblidhuni tė gjithė me lajmėrimin tem!
  Do ndrrohet Naimi, Chajupi,Prenushi dhe Shantoja
  Me poezi shkruar nga Mao Y dhe Go Mo Zhoja(!)
  Mblidhuni pra mos humbisni rastin!
  Sot hapet Tenderi i Privatizimit Epokal!
  Tek Sheshi i Poezisė
  Shisni Ismail Kadarenė dhe blini poetin Fekal!
  Ka dalė nga gjiri i popullit!
  Gjyshi i tij ka qenė Kėshilltar nė Hekal!
  Bile dhe kryetar fronti...kryeēoban i dhisė!
  Rapsod i orėve tė para, qė me porosi tė partisė..
  diskretitoj puēistat nė gjirin e ushtrisė..
  Nxitoni se vargjet po mbarohen!
  Poemat shiten, blihen, privatizohen!
  Kurvat e Poezisė krihen, zbukurohen
  gėzohen, pasurohen!
  Nė bordellet e vargut tė thyer...
  Mos humbisni rastin!
  Poezinė kombėtare pėr ta kėmbyer.
  Nesėr do privatizojmė Historinė!
  Do kėmbejmė Korēėn e Gjirokastrėn
  tė bėjmė Vorio Epirinė!
  Mos humbisni rastin!
  Sot privatizojmė Poezinė!
  Nesėr Historinė, Gjeografinė, emrat e mbiemrat!..etj.etj.
  Nesėr!...
  Nesėr ama!..pastaj?..
  Pastaj na mbetet tė privatizojmė Atdheun!
  Dreqi le ta haj!
  Jepen falas Eposi i Kreshnikėve
  Legjenda e Murimit!
  Ėshtė rinovuar koncepti pėr Atdheun!
  Tani kemi Bashkimin Europian
  Atje mund tė futemi pa Skėnderbeun(!)
  Gjin Bue Shpatėn, Kont Uranin
  Adem Jasharin, Zahirin, se vallah na lodhėn.
  Privatizojmė fushat dhe malet e mandej
  privatizojmė Kosovėn!!!
  (Oj medet!)
  Si dikur Plavė e Guci..
  Shkodrėn e bėjmė Zonė tė Lirė
  (pa dalje nė det..)
  ndoshta e lemė tė shkoj me Mal tė Zi.
  Hej milet!
  Mblidhuni tek Sheshi i Poezisė!
  Privatizohet vargu atdhetarė!
  Shitet me shumicė !
  Mblidhini kursimet tuaja shqiptarė!
  Ejani dhe bleni vargjet me rimė, pa rimė.
  Se Antologia do muroset si Rozafa dhe jashtė do ti lėmė vetėm njė sisė...
  Ka ardhur Koha e Mbrapshtė
  Tė pijmė qumėsht tė konservuar nga punishtet e Greqisė
  Mblidhuni tė gjithė
  nė Sheshin e Poezisė!


  Agim Doēi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Der Albaner
  Anėtarėsuar
  06-08-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  42
  Postime
  71
  zoti Agim
  desha vetem te te pergezoj per kete hymn te " tregut te lire" artistik dhe spiritual.
  Jeni klassik dhe rebel

  Me pershendetje prej nje shqiptari
  Bledi
  It is better to understand a little
  than to misunderstand a lot

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  04-02-2003
  Postime
  444

  Do pijme qumesht te konservuar grek

  Mr Agim.Pranoni komplimentat e mija per kete krijim tuajin.
  Jane vargje qe desheroj ti lexoj perseri!
  Thanks

 4. #4
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Letrės sė bardhė…

  Ajo qė mbeti gjithė jetėn e virgjėr
  Mė ra nė dorė krejt rastėsisht.
  Dhe unė rrugaēi i poezive
  E zhvirgjėrova pėrfundimisht

  Katėr stinėt

  Katėr stinėt e krrusura,
  ecin e ndrrohen pafundsisht
  Mbyllet viti, fillon tjetri,
  e kėshtu ēapitemi nė pafundsi...
  Si buall i palodhur,
  mpreha pendėn nė letėr sinqerisht
  Dhe doja qė me afshin e shpirtit,
  t'a falja njerzve veē Dashuri!

  UNĖ DHE “POETĖT”

  Ama "poetė" ishin ahere,
  kur thurnin hymne pėr Partinė!
  Tani liria ėshtė prapa dere,
  Ata mė shajnė veē Shqipėrinė!

  Ndaj dhashė e dhashė e mė s'durova!
  Duke e lėnė at' vend tė lik!
  "Poetėve" vendin ua lėshova
  Pėrplasa derėn, e thashė: - Po ik!

  Kalova udhė, kalova dete
  Mė ngjante vendi si njė greminė!
  E morra vargun, dhe vrava vehten,
  rrėzuar jam sot mbi vetminė!

  Kur tė kujtohen qė unė kam ikur
  Do jetė shumė vonė, por s'ka rėndsi!
  Mė mirė larg tyre, Qiri Pa-fikur
  Se bajgė e shkelur, pa Poezi!

  Banale

  Kur ju tė tjerėt
  arrini deri tek endrrat
  dhe tė nesėrmen
  i tregoni tė lumtur.
  Unė i jetoj endrrat e mija
  bile dhe tuajat.
  Padyshim qė kėtu
  ua kam futur!..

  Lajthitje poetike

  Nėse njė femėr mrekullohet
  Vetėm nga vargu im i thjeshtė
  Unė jam Romeo qė dashurohem
  Sapo tė bėhet ajo Xhulietė!....

  Sepse e di se ēfarė ėshtė endrra
  Dhe dashurinė unė e kuptoj!
  sa fantastike qė ėsht' femra
  E di veē ZOTI qė e krijoi!

  Unė mirė e di ēfarė do njė grua!
  Njė fjal tė ngrohtė dhe ēiltėrsi.
  Brenda nė shishe mė futi mua!
  Se isha Djalli nė Dashuri!.....
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 5. #5
  2010 Triplete Maska e oliinter
  Anėtarėsuar
  14-11-2004
  Postime
  2,806
  Thone se heronjte lindin njehere ne 100 vjet ndersa une them se njerezit si AGIM DOCI lindin njehere vetem.
  vari leshte

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214

  poeezi nga Agim Doci

  Zoti Agim
  Te pershendes per poezine e bukur qe na sjell.
  KURRE ndjnjat s do te mundin te na i privatizojne.Nuk jam poet por pelqej poezin pelqej lirne ,pelqej shqiptarine.

  Poezine se shesim
  Po te duan u japim gishtin e mesit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ajzberg : 08-10-2006 mė 05:39 Arsyeja: ortografik

 7. #7
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105

  Agim Doēi "Rrėzuar mbi Vetminė"

  Letrės sė bardhė

  Ajo qė mbeti gjithė jetėn e virgjėr
  Mė ra nė dorė krejt rastėsisht...
  Dhe unė rrugaēi i poezive
  E ēvirgjėrova pėrfundimisht.

 8. #8
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105

  Kush jam unė...(Poezi nga vėllimi poetik:"Rrėzuar mbi vetminė")

  Unė milingonė kam qejf tė isha
  Sa forcė tė madhe ajo ka!
  Se mban mbi supe tė tilla pesha
  Shtatė herė nga vetja mė tė mėdha

  Do kisha qejf tė isha buall
  Tė ēel ugaret ku mbillet drithė
  Tė hiqja pas qerret me gurė
  Tė kishte Bukė..Bukė pėr tė gjithė!

  S'do ishte keq tė isha zog
  Dhe krahė tė kisha pėr fluturim
  Por jo ama tė isha korb,
  qė kėrmat ha nė pikėllim...

  Dhe peshk me hala do ta pranoja
  nė det tė kripur...o nė liqen,
  por midis shokėve kurrė s'do doja
  tė isha unė njė peshkaqen!

  Ndaj jam mė i lumturi shqiptar
  Madje dhe shkruaj poezi.
  Se mbaj mbi supe tė thjeshtėn fjalė
  Tė madhėrishmen fjal' NJERI.

  Gusht 1986

 9. #9
  Canna-log Maska e Artson
  Anėtarėsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  16
  Postime
  416
  Nuk e njoh zotin Agim, perceptoj vetem kete AGIM mes vargjesh shperthyese.

  Mbeta i mahnitur, flm edhe njehere !
  Kur jam rrethuar nga njerėz tė vegjėl s'ndjej madhėshti, por mjerim! M.Roēi

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  74
  Postime
  2,799
  Vellimin poetik "Rrezuar mbi vetmine" qe botova kohet e fundit e dhurova.Nuke e shita! Nuk e shita se nuk bej biznes me vargjet e mia. Ma poshte po hedh disa nga keto krijime. Ju kerkoj ndjese per kohen qe o harxhoni duke lexuar.
  Respekt te gjitheve

  DIVERSIONIZĖM…..

  i shkela telat e kufirit shpirtėror
  dhe hyra nė poezi me varg “interesant”
  u dėnova: - Me pushkatim vjerrshėror!
  bile Gjykata e Poetėve mė quajti diversant!...

  E pranova dėnimin se mė erdhi mirė
  Po ende nuk kam zgjedhur ku do mė flakin
  Nėse at Fishtėn e hodhėn nė Lumin Kir...
  mua nėpėr kėngė le tė ma coptojnė shtatin!...  Istambul maj 2004  ZHGĖNJIMI I POETIT

  E dija botėn shumė tė sinqertė
  Dhe vehten time – njė pjesėz tė saj!
  Por kur zhgėnjehesh, s‘qenka e lehtė
  Tė ulėrij apo tė qaj?!……

  U fola njerzve gjithmonė ndėr sy!
  Kaq hidhur vallė u erdhi vėrtetė?….
  Zhgėnjimi im, I madh pėr Ty
  Ndaj thashė: - Ti botė je e padrejtė!

  Ndaj kėrkoj, sot po kėrkoj
  Nga ju tė gjithė njė fjalė tė ngrohtė
  Dhe nuk dyshoj, aspak s‘dyshoj
  Nuk ekziston njė tjetėr Botė….

  Dhe qielli, edhe toka
  Dhe bora lart nė mal
  Dhe dielli do tė thosha
  Dhe deti plot me val‘
  Dhe shiu me gjėmime
  Dhe era me furtunė
  Janė pjesė e botės time
  Ashtu siē jam dhe unė!

  Pra njerėz shumė ju dua!
  Mė doni edhe Ju!!!
  Tė gjitha dashuritė
  Shijojini kėtu!
  Dhe flakni tej mėritė!
  Tė bėhemi mė tė mirė
  Nė doni qė fėmijtė
  Tė jenė vėrtetė tė lirė
  MĖRGIMTAR
  Eh ē’mė vdiqėn baballarėt
  jashtė truallit tė gjithė!
  Ku t’ua gjej varret, eshtrat
  ku ju prehen baballarėve?
  Fusha e lėnė djerr, magja pa brumė,
  hambari pa drithė.
  Kokėn nėn sqetull.
  Krismat mbi vetull
  ky paska qenė fati i shqipėtarėve...


  korrik 1991 Brindisi

  RROFTĖ SHQIPĖRIA!

  Rroftė Shqipėria e lirė“
  dhe e coptuar!

  Rroftė Shqipėria e kioskave,
  e vjedhur dhe e pėrcėlluar!

  Rroftė Shqipėria e krisur nė tru,
  e goditur nė zemėr,
  as mashkull as femėr!
  E tradhėtuara nė lėkurė,
  Rroftė Shqipėria qė nuk vdes kurrė…
  E plagosur nga gazetat,
  nga ethet E PUSHTETIT e sėmurė,

  Rroftė Shqipėria e ndotur,
  e pėrlotur.
  Nga deti e mallkuar,
  e palarė, e parruar!

  Rroftė Shqipėria natyrore qė po harrohet,
  qė trishtohet edhe kur dashurohet(!)
  Gjysma martire
  Gjysma pa fat!
  Rroftė Shqipėria lakuriq
  Qė s‘e pati hak!
  Koskė e lėkurė
  Me absurdin Pajtim - Gjak!

  Rroftė Shqipėria lugat
  Magjia qė mbijeton
  me korrupsion!
  Shqipėria me 3 Fé,
  qė trembet nga ne!

  Rroftė Shqipėria - Atdheu i fėmive!
  Shqipėria e 3 milion Partive!


  Maj 1996

  VARGJET DHE NJERĖZIT!….

  Po, po!
  Vargjet janė njėlloj si njerzit dhe nuk ėshtė aspak ēudi!
  Ka vargje tė shkurtėr,
  vargje tė gjatė
  vargje tė revoltuara !
  vargje plot me dashuri.
  Ka vargje rrebele,
  vargje tė sakatuara
  vargje tė pisėta
  Vargje tė ėmbėla si …karamele
  Ka vargje pa kuptim
  Vargje qė tė mashtrojnė
  Ka vargje qė u vjen era qė pėrtej…
  Vargje pėrēmim
  Vargje qė tė gabojnė !
  vargje qė kurvėrojnė…

  pa dilni nė bulevardet e mbretėrisė sė poezisė
  tė takoni Naimin, At Fishtėn a Chajupin
  merrni dy vargje prej
  autostradės Migjeni
  se shėtitorja Jeronimit dhe Gavrilit
  thellėsive tė legjendave
  vargjet nuk di ku i humbi !
  Kėrkoni nė shkėmbenjt
  e Xhevahirit
  tė gjeni mademet e vargut tė protestės
  zbrisni nė fushat e Myzeqesė
  tė merrni pak humus prej vargut tė Visar Zhitit
  Ndaluni tek balta e Devollit
  Dhe merini falas vargje prej Driteroit.
  Se matanė Bjeshkėve tė Namuna
  Azemi Shkreli nuk b’zan…
  U ēliruen bjeshkėt…

  Vargjet janė si njerzit!
  Ka njerėz tė shkurtė dhe tė gjatė,
  Barkalecė, mistrecė,
  Njerėz tė llangosur
  Njerėz gjenial
  Ka edhe njerėz vrasės, njerėz viktima
  Njerėz tė pangopur
  Njerėz qė u kruhet…
  Njerėz pa vlerė, tė ftohur
  Njerėz tė lirė !!….ah ? ēfarė the ?… vargje tė lirė ???
  Ah po mė fal !
  Harrova t’a marrė dreqi!
  Vargjet janė si njerzit!


  Nentor – dhjetor 2005

  A e dini?
  E dini qė mbrėmė ma vranė vehten time
  A e dini qė sot e tutje do mungoj gjithandej!?
  Mė ka mbetur vetėm njė kartė telefoni
  Agjensisė sė Funeraleve njė telefonatė t’i bej…

  12 tetor 1998
  Tak, tak, tak...

  Trokas nė derėn e Shėn Pjetrit
  Dhe pas dy orėsh dera s’u hap...
  Nga mbrapa shpine mė ndiqnin dreqrit
  Por unė trokisja...trokisja prap.

  Dhe nuk shikoja nė majė tė kokės
  Qė ishte shkruar njė lajmėrim
  “Lajmėrojmė tė gjithė njerzit e Tokės
  Parajasė nuk ka pėr Shqipėrinė!”

  Absurd i shkruar me kompjuter
  Tek porta e mbyllur e atij Xheneti
  Dhe njė shigjetė: Rruga pėr Ferr
  Ku do kalojė i gjithė mileti!

  Pra s’ishim popull, ishim milet
  Dhe s’meritonim aspak mė shumė!
  Xhehnemi ndoshta mezi na pret
  ...kishte qenė endėrr...isha nė gjumė.

  Dhjetor 1990
  VĖRTETĖ  Vėrtetė ka njerėz shumė tė ēuditshėm
  Qė dashurohen me pamundsinė.
  Mė pas mallkojnė dhe neveritshėm
  Ankojnė gjith jetėn, se janė viktimė…

  Nėse ambicja dhe vet‘knaqėsija
  I bėn tė ēmendur, i len pa gjumė
  Det me njė breg, s‘ėsht dashurija
  …ai bregu tjetėr, ėsht‘ larg aq shumė!

  Prill 2002

  Arratisje...

  Tė gjitha ndjenjat u arratisėn
  siē ikėn djemt nga Shqipėria...
  Dhe njė nga njė ne u degdisėm
  Na mbeti Malli dhe Dashuria!...

  Kemi shumė Mallė pėr vendin tonė
  dhe Dashuri pėr njerzit tanė!
  Njė zė mė thotė: - Herėt a vonė
  do pimė kafenė bashkė nė Tiranė!

  E di qė prap do shkojmė nė punė!
  Tė shtyrė nga forcė e Dashurisė.
  Ndaj shkruaj netėve pa gjumė
  nga kjo Punishte e Poezisė.

  Se Malli qė tė zė pėr Tokėn
  dhe Dashurija qė ndjen nė gji
  Na shtyjnė qė ta mbėshtesim kokėn
  tek hallerėnda Shqipėri!

  Se Mjaft pa strehė mbetėm tėrė jetėn!
  si pasagjerė nė trena hallesh...
  Dhe Mjaft nė shpirt e mbajtėm Vjeshtėn!
  Ka ardhur koha qė ti tė shmallesh!!!

  dhe duke pirė kafenė e parė
  me miqt e shokėt qė do tė vinė.
  Tė gjithė njė "borxh" kanė pėr tė larė
  borxhin e fundit pėr Dashurinė!...
  Mars 1991

  Miqve tė mij tė ikur...

  Erdhėn kohėt ė ndarjes shtrigė
  I lamė tė gjitha, e lamė shtėpinė
  Si shpirtėra bosh me zemėr ngrirė
  Jami rrėzuar pėrmbi vetminė...

  Mė dhemb shumė thellė, po kujt ti qahem?
  Kjo botė e trishtė e shurdhėr mbeti
  Si pasagjerė qė s’dinė ku ndalen
  Ca nė mėrgim, ca i ha deti...

  Mars 1991  POETĖT ditėn e Martė!.....

  Poetėt e trishtuar dalin nga pavioni i tė marrėve
  Me pizhamat e kohės amorale!...
  Numurojnė tė premtet e tė vetėvrarėve
  dhe ia nisin vajit tė marramendshėm nė korale.

  Pa ngrihuni poetė! Ju tė dashurit e mij!
  Dhe lini bubazhelėt tė sorollaten nė mjerim...
  Le tė thurim sėtoku njė Hymn e t'i vėmė nė vij
  Tė gjithė tė trishtuarit nė njė Grand Parakalim!

  Le tė ndezim ngado zjarre tė anti inkuizicionit
  dhe tė shpallim me tė madhe Vitin e Dashurisė!
  Ka ardhur koha e mbrapshtė e ekzibicionit
  Le tė bėjmė edhe né Sfilatėn e Poezisė!

  Vėrtet jemi shpirt - brishtė dhe shpesh bile rėnkojmė...
  Se nuk e dijmė ku vemi, bile as dhe nga vijmė!
  Po le t'i themi Botės se dijmė tė Dashurojmė
  Bile me tė gjithė forcėn, prandaj dhe psherėtijmė!...


  Frankfurt panair 1998
  PRIFTI Shekspirit..dhe ELEKTRONIKA

  Vėrtetė do ishte mirė qė ne tė mos lotonim!...
  Bile dhe as tė mbushnim sallat si tė marrė
  Nėse atė priftin idjot vėrtetė do kompletonim
  Me chat, me internet, ose me celularė!
  Shtator Kėln 1999
  Dy mbretėritė...

  Nuk ka brenda jetės, mė ēaste magjije
  se sa kur nė zemėr, futet njė njeri !
  Krejt si nė pėrralla, nė Kohė Dashurije
  Vehten e ndjen Mbret, me dy mbretėri...

  Njėra ėshtė e pasur me miljona puthje
  Tjetra e pangopur, e etur nga Malli
  Mbretėri e Parė, netėt i shtyn tutje…
  Mbretėrinė e Dytė, e qeveris djalli?…

  Jo nuk ėshtė e lehtė, kur e ndjen vetminė
  Jo nuk ėshtė e thjeshtė mallin ta durosh
  Se kur dashuron ke gjith pasurinė
  Ndėrsa kur je larg, shpirtin e ke bosh.

  Netėve pyes hėnėn a mos e ka parė?
  Ditėve pyes erėn vallė e ka takuar!?
  Orėt numėroj, koha hiqet zvarrė
  Vuaj me gjith shpirt se jam dashuruar.

  Kush e ka provuar dashurinė e parė
  Kush e ka shijuar puthjen aq tė nxehtė
  E kujton gjith jetėn ndaj dhe digjet zjarrė
  Nga dy mbretėritė qė sundon nė jetė.

  Shtator 1998  PENDIMI

  Ne s’kemi traditė!
  Nuk dijmė tė dashurojmė njeri tjetrin!
  Sa mbrapsht jemi rritė.
  Bėjmė sherr, idhnohemi!...pse dreqin?

  Tė vetmuar bijem nė trishtim...
  Pastaj as vetė nuk e dijmė se ēfar kėrkojmė.
  Gėlltisim lotėt...mallkim
  Sepse vėrtetė nuk dijmė tė dashurojmė!

  Harrojmė vėshtrimin e parė.
  Harrojmė dhe netėt e bukura plot puthje...
  Bėhemi krejt si tė marrė
  Zbulojmė enigmat e seksit plot ngutje...

  Pastaj?...Pastaj rrijmė si tė dehur
  Pa fjalė...tė heshtur...s’dijmė nga tė shkojmė
  Fillojnė dyshimet... ndjenja ėshtė velur
  Sepse sinqerisht nuk dijmė tė dashurojmė!


  Amsterdam janar 1999


  ATA QĖ VRANĖ QETĖSINĖ E NATĖS…

  Ata vinin shtazėrisht, si hienat pas ngordhėsirės
  Ata vinin tė armatosur, me pabesinė e errėsirės.

  Ata vinin forcėrisht, shpėrthenin dyert si ujkonjė
  Ata tė vinin nė duar prangat dhe hiēi mbetej nėpėr dhomė…

  Ata tė kallnin nė dhč tė gjallė, nė baltovinat e kėnetės
  Ata pėrmirrnin mbi gjithė kombin se ishin kob i antijetės.

  Ata e trembėn ēdo gjė njerzore, i trembėn dhe pėllumbat
  Se ishin Sigurimi i Shtetit, shpirt – pistolet dhe zemėr – plumbat.

  Ata qė ishin dhe janė prap sot, mallkimi i kombit shqipėtarė
  Ata pas shpine tė vrasin kot, dhe si At Fishtėn tė lėnė pa varr!


  2 prill 1991


  TĖ AKUZOJ!!!!!!!!

  Tė gjitha veset qė djalli shpiku
  I bėre pronė tė shpirtit tėnd
  As ferri i Dantes qė shkoi dhe iku
  Pėr Enver Hoxhėn s‘do kishte vėnd!

  As vetė s‘e di se ē‘ Kod Penal
  Kish pėr t‘a dhėnė dėnimin hak.
  Ti pjellė katile nga kishe dalė?
  Qė nuk u ngope njė herė me gjak!

  Ti arrestove Lirinė e Kombit!
  Prishe faltoret e Perėndisė!
  Nuk e marr vesht nga ē‘anė e globit
  I ré mallkim ti Shqipėrisė?!….

  Ti qė ja morre nderin shqiptarit
  Ti qė ia zhduke vlerat qė kish
  Ti qė mban emrin e kryetradhtarit
  Ti qė Sėrbia tė pat kulish......

  Ti i pabesi midis ēakenjve
  Ti frikacaku, mjeshtėr – mashtrus
  Ti amorali midis shkėrdhenjve
  Nė cilin rreth vallė tė tė fus?

  Krimet e tua nuk numėrohen
  Ti qė i vrave muzėn poetit(!)
  Eshtrat e tua tokės i rėndohen
  Ti diktatori i antishtetit!

  Ti qė ia shterre trurin Diturisė!
  Ti qė shfarose e s‘tu dridh dora!
  Ti qė ia nxive jetėn Shqipėrisė
  Kafka dhe eshtrat tė zėnēin morra!

  Ti qė e vrave qetsinė e natės
  Ti qė gjithė shokėt ēove nė varr
  Ti kryedylberi i rrugėve tė Francės
  Cila hienė tė polli vallė!?…

  Ti na rrethove me tel gjėmba
  Me lukuninė qė tė erdh‘ pas!
  Ti qė shkaktove vargmal me dhėmba
  Nė ēfarė gjirizi vallė tė pėrplas!

  Persekutove nė pesdhjetė vite
  Sa vrerė, sa helm nė zemrat tona
  Ti dashurinė n‘mes njerzve fike!
  Ti ishe zgjebja, ti ishe krroma!

  Ndaj tė mallkuan gjithė nėnat tona
  „Tė humbtė emri o Enver bisha!“
  tė zuri nėma o Enver Hoxha!
  Ti qė shkatrrove xhamģ dhe kisha!

  Ti qė e vrave me thikė mbas shpine
  Fishtėn, Konitcėn, vetė Historinė!
  Ti serbo – sllavi me brumė prej Kine
  Tė humbtė varri me gjithė Partinė!

  Tė akuzojnė me mijra varre!
  Tė akuzojnė Nėnat kėrcure!
  Tė akuzojnė burrat qė vrave!
  Tė akuzojnė mijra qivure!

  Tė akuzojnė lotėt e fėmijėve!
  Tė akuzon mjerimi tipik!
  I pamėshirshėm nė ē’hithra mbive?
  Klysh i Stalinit pleh bolshevik!

  Tė akuzojnė bijt edhe bijat
  Qė thyen prangat me 2 korrik!
  Gjithė Shqipėrisė i dolėn thinjat
  Kur nėnat klithnin: - Ik!! Vetėm ik!!

  U nėpėrkėmbėm, u hoqėm zvarrė
  Nč, nip-stėrnipat e Ilirisė!
  U lemeris Evropa mbarė
  Nga shtetbunkeri i Shqipėrisė!

  Tė akuzoj nė emėr tė tė rėnėve
  Qė rrokėn pushkėt e dolėn Malit!
  Qė u zhgėnjyen nga Stani i Qenėve!
  Dhe i falėn Jetėn veē Idealit!

  Ēuditet Bota, dhe gjithė njerėzia
  Si mbijetuan vallė shqipėtarėt??….
  Por jo or jo! S’vdes shqiptarija
  Ndonse katili, na humbi varrėt!

  Pa do tė ngrihej njė ditė urrejtja
  E do t’i mblidhte populli rrufetė!
  Qė komunizmit t’i vinte vdekja
  Nė skenė tė vihej ky Akti i Tretė!

  Aktin e Parė tė Dymbėshjetės
  Vetė e rrėnuam nč shqipėtarėt(!)
  Aktin e dytė tė dyzetekatrės
  E asgjėsuan tok, tradhėtarėt!

  Por Akti i Tretė thirri nė skenė
  Njė REGJISOR qė bėn epoka!
  U ngrit njė popull, u kish bėr’ Benė!
  Dhe u rrėshqiti nėn kėmbė toka!

  Erdhi kjo ditė ndoshta me dhėmbje
  Sot Shqipėria ndrron mish e lėkurė
  U befasuan deri nė ēmėndje
  Prap ėndėrrojnė pėr diktaturė(!!)

  Por jo ore jo! Shkoj edhe vate
  Koha e Turpit! Kohė e Partisė!
  Vijmė tė hutuar si mbas njė Nate
  T’i japim fund tė gjith’ Tragjedisė!

  Le tė na rrahi era e dimrit
  Le t’i kėrcasin brinjėt vatanit
  Demokracinė KOHA e thirri
  Nė udhė tė ZOTIT jo tė shejtanit!


  Gusht 1989

  Pronarė psherėtimash...

  U bėmė si tė huaj me njėri tjetrin
  ndaj mbetėm pronarė psherėtimash...
  Nė rradhė qėndrojmė tė takojmė Shėn Pjetrin
  kjo kohė e maskarenjėve...morali struket vrimash...

  ushtarė tė idealeve..., ulogė tė pėrjetshėm
  kur kodet moralė janė nė...bregun tjetėr.
  Ky det me ujėlotėsh na gjen tė pandreqshėm
  arrnojm plagėn e ré me plagėn e ...vjetėr!


  Nė udhė metropolesh, stacione tė trenit
  nė portet e ndyra dhe pista avionesh
  shikoj rracėn time, qė bėn jetėn e qenit
  dhe trurin e atdheut nė stinė menstruacionesh...

  Hej zgjohuni Shenjtėr dhe zbrisni nga Kishat!
  Hej zgjohuni Pejgamberė e dilni nga xhamitė
  se kohėt qė erdhėn na rrėnqethin mishrat
  na vodhėn atdheun...na vodhėn poezitė!


  Piazza S. Pietro 1993

  Magji e dashurisė
  Ai qė ngopet nga dashuria
  Ndoshta s’ka ditur pėr ta shijuar...
  E ka dėnuar vetė Perėndia
  Ose ėshtė zgjedhur si i mallkuar...

  Po ku ka shpirt qė ta zėrė brenda
  Ndjenjėn madhore tė dashurisė?!
  Ndrysh ēelin ditėt, ndrysh tė rreh zemra
  Magji e saj, botėn lėviz.

  Ejani njerėz, ta sundojm botėn
  Me dashuri, nuk jemi von’!
  Kjo ndjenjė e shenjtė ka ēelur portėn
  Ndjenjė e bekuar, nė shpirtin ton’.

  Hiē mos trokisni nė zemrėn time
  Siē ju kam pritur, prap do ju pres!
  Nė mijra tinguj i thura himne
  prap i pangopur njė ditė do vdes.

  ndoshta do tė ngrihem edhe nga varri
  Dhe midis njerzve do bėj pak dritė.
  Njerėzit do thonė: erdhi i ...marri
  Qė kurr s’u ngop nga dashuritė!


  Nentor 2000


  U bė kohė e gjatė…

  Ēudi ngatrrohen ditėt, si flokė tė shpupurisur
  Dhe krehėri i kujtesės ka mbetur pa njė dhėmb
  U thyen nepėr leshrat e kohės sė gremisur
  Qė bije poshtė humnerės e plaset tek njė shkėmb…

  Dėgjuat?!..pėrmbyset koha!...Terror kalendarik!
  njė pritė, njė rrjetė, njė digė apo argjinaturė
  Ju lutem pse s’e ngrini, qė koha tė mos ik?
  Sa frikė e keni kohėn, asnjeri s’bėhet burrė...

  Mjerim koha po ikėn, nuk futet dot nė thes
  Bile s’ka kasafortė, sirtar apo dollap!...
  U lind…u rrit…u plak…ėshtė gati qė tė vdes.
  Kurban m’u bėfsh moj kohė, ta dijsh se do tė kap!

  Do vij nė pik tė vrapit, tė kap leshrat e tua
  Pastaj nė rrugėt e shpirtit, ta dijsh do tė heq zvarrė.
  Ti kohė e pabesive, nuk hahesh dot me mua!
  Ta dish, kohėn e ardhshme, e dua si i marrė.

  2 prill 1991  RRUGA

  Udhė e gjatė pėrpara meje
  Pret mė duket qė ta shkel
  Veē trishtimi rjedh ndėr deje
  Dhe mėkati qė mė ndjell…

  Ėshtė e kotė asgjė nuk mundem
  Ndaj ēapitem si njė hije
  Mes pėr mes natės i futem
  Marr prej saj njė yll qė bije!…

  Po ēfarė pate…kush tė hodhi?
  Kupė e qiellit s’ka kufi.
  Yll i vetėm po si ndodhi?
  Qė shkėputesh vetėm ti!?

  Nata hesht, hesht e gjithė bota
  Asnjeri pėrgjigje s’jep
  Rrugė e gjatė sa shumė u lodha
  Bėj tė ec, por dot nuk ec…

  Ku tė shkoj, ku tė rrėxohem?
  Kjo shkretirė s’paska greminė.
  Sa ēudi mė kot hutohem
  Jam rrėzuar mbi vetminė

  Lugano dhejtor 2004  Paradoks!...

  Sa pak gėnjeshtra
  mbetėn pa thėnė
  Sa shumė tė gjallė
  sa pak tė rėnė…

  Sa shumė tė mėnēur
  sa pak debilė!
  Sa shumė moral.
  sa pak servilė…

  Sa jetė e “qetė”(!)
  Sa botė “pa halle”.
  Sa shumė shqiptarė
  Sa pak nė…varre.

  Sa pak tė vdekur!
  Sa shumė tė gjallė
  Sa “virgjėresha”
  qė vijnė vėrdallė…

  sa botė e ēmendur
  dasma priftrinjsh(!)
  mėrgim poetėsh
  pengje lirish…


  2002 Vatikan


  Vjeshtė evropiane...

  U laga nga shiu qė ra rastėsisht
  me ritėm tė qetė si shi mesjetar
  nėn strehė tė qerpikėve erdh vjeshta e trishtė
  nėn strehėn e shpirtit zvarritesha zvarr...

  stėrmadhe, e zezė njė ré kishte marr’
  gjith ujrat e globit nė barkun e saj
  ndaj binte ky shi i butė, dhe tinzar
  siē bijen e rjedhin dhe lotėt nė vaj...

  dhe s’kish vetėtima, asgjė s’bubullonte
  nuk kish shkrepėtima... veē shi si litar
  e lodhur, e lagur nga streha pikonte
  currili i ujit tė shiut tė vrar.

  Ish vrar shiu i vjeshtės, ai shiu tipik
  Nga lloji bastard i shiut tinzar
  Dikur edhe shiu ka qenė mė fisnik
  Tani edhe shiu ėshtė bėrė i pėrdal

  Malpensa tetor 2006

  Oferta e fundit...

  U mbyllėn kreditė e Bankės Njerzore
  Ēudi nuk e prisja kaq shpejt falimentin.
  Thesarin e shpirtit tė gjithin ma morre
  Kambialet e zemrės harresės i tretim...

  Kredi do tė desha tė merrja nga ti.
  Po ti ke harxhuar prej kohėsh gjithshka.
  Me borxhet e tua kam blerė xhelozi
  Me borxhet e mija dhe loti u tha...


  2000 – 2008
  Kisha vdekur…nuk e dija!?

  Kisha shumė vite qė kisha vdekur
  Erdhėn plot njerėz dhe nė varrim
  Sa fjalė tė bukura qė kishin gjetur
  I kishin shkruar mbi varrin tim…


  Sa turp mė vinte, sa mė peshonte
  Rrasa e varrit me ato fjalė.
  Ndonse parajsa nuk mė pranonte
  Ndoshta dhe shpirti s’mė kishte dalė…

  Sa isha gjallė mė ndenjėn ftohtė
  Nuk e kuptoja ēfarė kisha bėrė
  Doja nga njerzit njė fjalė tė ngrohtė
  Vetėm mė iku, jeta e tėrė…

  Tani qė s’jam, mos u friksoni!
  Se larg prej jush vendin e gjeta.
  Rri kuvendoj me Perėndinė
  Ai s’paska frikė nga e vėrteta!


  Janar 1993
  BEKIMI...

  Bekomė o Zot vehten time
  se djajt mishin ma kafshuan.
  Bekoji Zot dhe shokėt e mij
  Se mė harruan....

  Mė harruan tė gjithė
  e ma kthyen shpinėn
  Por unė do prish Legjendat!
  Do kthej mbrapsht Doruntinėn!....
  Ajo mė mirė 7 detra kaptuar
  se nė Shqipėri besėprerė dhe e tradhėtuar.!

  Bekomė pra o Zot pėrsėgjalli
  me “formulė tė re”...
  Nuk ka mė Besė dhe Fjalė tė Dhėnė.
  Pastaj Doruntina
  ka filluar punė tė re
  nė Via Venetto...Romė, ...Paris...Pigal...
  Ndaj bekomė Zot tani qė jam gjall...

  Bekomė pra Zot i madh
  Se kur mė pagėzove
  mė the: - Mos i beso asnjė Hyu tjetėr!
  Ja vetėm ty tė besova!
  Megjithse mė ke lėnė rrethuar
  Nga shtaqind dreqėr!

  E po nuk mė bekove pėrsėgjalli
  Punė e madhe!
  Kur tė vdes le tė mė marrė djalli!  Janar 1991

  U shitėn ninullat...

  Pa gjumė mbetėn foshnjet
  Atdheu nuk flė...
  Janė vjedhur ninullat
  ndaj gjumi s'i zė!

  Pa gjumė mbetėn burrat
  pėrmbys a nė brinjė
  Janė shitur ninullat
  diku nė...Athinė.

  Pa gjumė mbetėn nėnat
  nė vite dhe shekuj...
  Janė shitur legjendat
  me...misrat e pjekur!


  Bulevard Athinė 2000
  ĒIFT IDEAL!

  Perėnditė janė lodhur me ne shqiptarėt
  e ndjej kudo.
  Ditėt vrarėshprese shtyjnė kalendarėt
  ne mbijeto.

  Nė mes tė Europės si tabelė sharjesh
  s’qenka e lehtė...
  Nė mes qytetesh krisma ah – marrjesh
  veē shuajnė jetė...

  Vallė ku po vemi, askush s’pėrgjigjet
  plot psherėtijnė...
  Komb refugjat qė nuk njeh ligjet
  as perėndinė!

  Presin me ditė tek... konsullatat
  duan njė vizė.
  Fyhen e shtyhen nė demonstratat
  me bukė e gjizė...

  Ikin rėnduar me barkmėdhenjtė
  benzat e zinj...
  Shkrihen dashnoret, vu maskarenjtė
  Tiranė – Athinė.

  Klith opozita pėr korrupsionin
  shanė e mallkon.
  Populli pret, veē Ėashingtonin
  mos na shpėton...(!)

  Ngrihen pallate, me pare droge
  lart gjer nė ré.
  Toskėt dhe Gegėt, bij tė njė toke
  armiq mbi dhé...(!)

  Nėn tokė veē eshtra, mbi tokė martirė
  duan shpagim...
  Sot tė shpėrfillur, dje me zinxhirė
  ngado mjerim.

  Partitė pėrēarė, duan kolltuqe
  Pa kod moral!
  Poshtė mafia blu! Rroftė mafia e kuqe!
  Ēift... ideal.


  Shtator 1992

  ĒIFT IDEAL!

  Perėnditė janė lodhur me ne shqiptarėt
  e ndjej kudo.
  Ditėt vrarėshprese shtyjnė kalendarėt
  ne mbijeto.

  Nė mes tė Europės si tabelė sharjesh
  s’qenka e lehtė...
  Nė mes qytetesh krisma ah – marrjesh
  veē shuajnė jetė...

  Vallė ku po vemi, askush s’pėrgjigjet
  plot psherėtijnė...
  Komb refugjat qė nuk njeh ligjet
  as perėndinė!

  Presin me ditė tek... konsullatat
  duan njė vizė.
  Fyhen e shtyhen nė demonstratat
  me bukė e gjizė...

  Ikin rėnduar me barkmėdhenjtė
  benzat e zinj...
  Shkrihen dashnoret, vu maskarenjtė
  Tiranė – Athinė.

  Klith opozita pėr korrupsionin
  shanė e mallkon.
  Populli pret, veē Ėashingtonin
  mos na shpėton...(!)

  Ngrihen pallate, me pare droge
  lart gjer nė ré.
  Toskėt dhe Gegėt, bij tė njė toke
  armiq mbi dhé...(!)

  Nėn tokė veē eshtra, mbi tokė martirė
  duan shpagim...
  Sot tė shpėrfillur, dje me zinxhirė
  ngado mjerim.

  Partitė pėrēarė, duan kolltuqe
  Pa kod moral!
  Poshtė mafia blu! Rroftė mafia e kuqe!
  Ēift... ideal.


  Shtator 1992  ELEGJI...
  (Sipas stilit tė CHAJUPIT)

  Nė ē’vend kemi lerė
  Krenarė dhe tė dhjerė !…
  Nė Shqipėri !…

  Ku tė hedhin mė shumė baltė
  Dhe fajdetė tė grinė paratė ?
  Nė Shqipėri !…

  Ku ka vlerė mė shumė gomari
  Se shkenctari apo shkrimtari
  Nė Shqipėri!…

  Ku ka bakėr, krom dhe ar’
  Po s’ke ujė as pėr t’u lar’
  Nė Shqipėri!...

  Ku jetojmė aq tė gėzuar
  Xhepat bosh – derėn e blinduar
  Nė Shqipėri!...

  Ku qeveria punon me banda
  E na mban gjallė veē kontrabanda?
  Nė Shqipėri!…

  Ku i veshin nė kokė ēorapet?
  Ku kallashi lan hesapet
  Nė Shqipėri!…

  Ku s’punojnė hiē Kombinatet
  Ku hajdutė ngremė pallatet!?
  Nė Shqipėri!…

  Ku pa punė fitohet leku?
  Ku pėllcet kėrrcet dyfeku?
  Nė Shqipėri!…

  Ku hedh valle sėrbi e greku
  Ku tė luan tepeleku!…
  Nė Shqipėri!

  Ku spiuni bėn transparentin
  Ku vampiri bėn Parlamentin
  Nė Shqipėri!…

  Ku t’a vrasin Deputetin?
  Ku s’e pjerdhin Presidentin !?
  Nė Shqipėri !

  Ku ka njė Komb e nuk gjėndet i dytė
  Qė ban sherr me vehten, e vehtes i nxjerr sytė
  Nė Shqipėri !…
  Ku vishet populli ma trim i botės
  Me plaēka tė vdekurish tė kurvė Europės!?
  Nė Shqipėri!…

  1998 Shkodėr

  Erdhi LEKA, iku LEK-u!

  Vetėm LEKU dhe dyfeku
  Mbretėrojn nė Shqipėri
  Erdhi LEKA! Iku LEK-u!
  Po e njėjta histori……

  Njėri shkon e Tjetri vjen
  LEKA – Lekun nuk e gjen(?)
  Leku thonė e shpon dhe detin!
  Leku, vė edhe heq Mbretin!

  LEKA – Mbret i shqipėtarve!
  Leku – letėr dhe monedhė!
  Pėr 1 Lek, hapen dhe varre
  Pėr 1 Mbret, askush nuk pjerdhė(?)

  Leku fare nuk ka vlerė
  LEKA nuk ka mbretėri!
  Leku iku si i dhjerė…
  LEKA erdhi pėrsėri.

  LEKA – Bir i Mbret Ahmetit
  Leku – ethja e Pushtetit!
  Leku – iku veē prej frike.
  LEKA erdhi prej Afrike!

  LEKA - Mbret qė nuk ka Fron(!)
  Leku – Mbret me korrupsion!
  LEKA – Mbret me gjakun Blu.
  Leku – Gjaku deri nė gju!….

  LEKA – Mbret me Vota vjedhur!
  Leku – Vjedhur nė Thesarė(!)
  Leku – parja mė e pjerdhur…
  LEKA – Gjys pėr gjys shqiptarė.

  1997 qershor
  FIGURANTIT!…

  Ku mund ta gjejmė njė figurant
  si quhet ndryshe…njė manekin?
  Nė skenė do luhet sot njė dramė
  Me titull: “Njėshi bėn historinė!”

  Kjo drame e jetės s’u soska kurrė
  Njė figurant s’gjėndet pėr bč…
  Kėt’ rrol pa rrol, e luaj unė.
  Rrol kryesor do luajmė… NE!

  I fikni dritat, shfaqja filloj
  Unė manekini, JU regjisorė
  Nėse kjo dramė prap do dėshtoj
  JU s’keni faj!…Unė jam fajtorė.

  Hapeni perden, se s’po duroj
  Unė figuranti, JU regjisorė.
  Salla ėshtė bosh, njeri s’shikoj
  Dhe pse s’kam faj, unė jam fajtorė!..

  Unė jam “fajtor” nga pafajsia.
  Fajet tė gjitha mua m’i lini!
  Tė vijė dėnimi nga lashtėsija!
  Trekėmbshin gati, pret manekini…

  Dhjetor 1996

  HIQNI MASKAT!

  Hiqni, njerėz, maskat
  thirrja vjen nga lashtėsitė
  plot u mbush amfiteatri
  kur filluan tragjeditė!

  Hiqni, njerėz, maskat
  ballo maskash natė e ditė
  nuk u lodhėt njerėz falso
  jetė e zbrazur, bosh nė shpirt

  Hiqni, njerėz, maskat
  fundi i shekullit afron
  shkoni e gjeni ju vetveten
  se mė lodhėt me maska

  Hiqni, njerėz, maskat
  Pse buzėqeshni hipokritė
  Kur mendoni si tė kafshoni
  Pas krahėve ēdo ditė

  U lodha!...
  kudo maska shikoj!
  i theva dhe pasqyrat nuk duroj dot.
  sepse portretin tim po e harroj...
  bėj t'a gjej e s'e gjej dot!

  Hiqni, njerėz maskat
  tė pabesė edhe servilė
  predikoni ju virtytin
  mashtrues Uriah Hipė.

  Hiqni, njerėz, maskat
  ju qė vrisni dhe fėmijėt
  mbani degėn e ullirit
  pas shpine, njė thikė!

  Hiqni, njerėz, maskat
  fundi i shekullit afron
  shkoni e gjeni ju vetvehten
  se mė lodhėt Zot i Madh a mė dėgjon?

  Hiqni, njerėz, maskat
  Mos lakmoni perėnditė
  jemi Kulti i Njeriut
  Prometeu lind ēdo ditė!

  Hiqni maskat qė t’u njoh!

  Dhjetor 1996 – mars 1997

  I NDĖSHKUAR PĖRJETSISHT

  Tėrė jetėn kam bėrė gabime dhe do bėj,
  ndonse u ndėshkova.
  Bile, jam ndėshkuar pėrjetsisht
  dhe padrejtėsisht dhe nė rastet kur nuk gabova...(!)
  Gabuan tė tjerėt me mua dhe kurrė falje
  nuk mė kėrkuan.(?)
  Jo se mė hynte nė punė, por mė duhesh
  T‘ua jepja si lėmoshė
  kur ata gabuan!
  2 maj 1989


  MIKUT TIM POET AGIM RAMADANI
  Shirat e vjeshtės dhe psherėtimat
  Mė sjellin pranė shokun e shtrenjtė
  Atė qė shkrepte si vetėtimat
  Dhe tokėn nėnė e kish tė shenjtė.

  Malli pėr ty mė dogji xhanin
  I pyes zogjt mos tė kanė parė
  Pyes dhe erėn qė fryn Gjilanit
  Bjeshkė e Koshares mė thotė: -ėshtė gjallė!  Prishtinė shtator 1999


  PSE PO BIJEN BRESHĖRITĖ?….

  Breshėr ranė lotėt mbi sofėr
  Njė voglushe rri e mpitė
  Po fryn Gryka e Rugovės
  Pse po bijen breshėritė?…

  Heshtin fushat e lėndinat
  Hesht dhe bjeshka nė madhėshti
  cubat seē po shpeshtojnė krismat
  vriten trimat nė pusi…..


  Prizren – Prishtinė 2000
  Vritet zėdhėnėsi LDK-sė

  Regjimentet e tradhetuar…

  Parakalojne dhimbjet
  nė regjimente te lodhura.

  Ngulēimat e raskapitura
  rrijnė pėr nder Armė...

  Komandantėt e tradhėtuar
  me ushtri tė shpartalluar
  nga malli pėr armėpushim
  urdhėrojnė: BOMBARDIM!!!

  ...ja thjesht kėshtu dashurojmė
  duke rendur pas psherėtimave
  tona.
  Pastaj behemi optimistė
  nė kenetat e loteve.... dhe sabotojmė dashurinė

  Maliq – Devoll 1996

  BEKIMI...

  Bekomė o Zot vehten time
  se djajt mishin ma kafshuan.
  Bekoji Zot dhe shokėt e mij
  Se mė harruan....

  Mė harruan tė gjithė
  e ma kthyen shpinėn
  Por unė do prish Legjendat!
  Do kthej mbrapsht Doruntinėn!....
  Ajo mė mirė 7 detra kaptuar
  se nė Shqipėri besėprerė dhe e tradhėtuar.!

  Bekomė pra o Zot pėrsėgjalli
  me “formulė tė re”...
  Nuk ka mė Besė dhe Fjalė tė Dhėnė.
  Pastaj Doruntina
  ka filluar punė tė re
  nė Via Venetto...Romė, ...Paris...Pigal...
  Ndaj bekomė Zot tani qė jam gjall...

  Bekomė pra Zot i madh
  Se kur mė pagėzove
  mė the: - Mos i beso asnjė Hyu tjetėr!
  Ja vetėm ty tė besova!
  Megjithse mė ke lėnė rrethuar
  Nga shtaqind dreqėr!

  E po nuk mė bekove pėrsėgjalli
  Punė e madhe!
  Kur tė vdes le tė mė marrė djalli!  Janar 1991  Qafė...qafė...
  Mė thonė varret: - Ngrehu!
  Ta bėjmė Shqipėrinė
  Se mbeti Atdheu
  Vetėm qafė dhe brinjė.

  Qafė e Llogarasė
  Pastaj Qafė e Malit
  Qafė e Mallakastrės
  Qafa e Shėn Palit

  Dal tek Qafė e Prushit
  Shkoj nė Qafė Morinė
  Qafė e Thanės hupi...
  Pres nė Qafė Muzinė.

  Zbres tek qafė e buallit
  Qafė e Skėnderbeut
  Ku ta gjej mė thuani
  Gjoksin e Atdheut!?....


  11 maj 1996 Qafė Bualli


  LAJTHITJE POETIKE……

  Nėse njė femėr mrekullohet
  Vetėm nga vargu im i thjeshtė
  Unė jam Romeo qė dashurohem
  Sapo tė bėhet ajo Zhulietė!…

  Sepse gjithmonė mė foli zemra
  dhe dashurinė unė e kuptoj.
  Sa fantastike qė ėsht femra
  E di veē ZOTI qė e krijoi

  Unė mirė e di ēfarė do njė grua!
  Njė fjalė tė ngrohtė dhe ēiltėrsi
  Brenda nė shishe mė futi mua……
  Se isha djalli nė dashuri!……

  Gusht Hamburg 2002


  KU ĖSHTĖ DORUNTINA ?!...

  Tė ikur anė e mban na gjeti dhe ky shekull
  Vehten peng e lamė...
  Pėrbuzje metropolesh kudo kemi gjetur...
  Ku mbeti motra vallė?!...
  tė gjithė indiferentė e kthejn kokėn mėnjanė
  nė rrugėt e Hagės, sfidonte njė flokbardhė...

  Ku mbeti motra vallė!?...
  Mos vallė imazh i mėndjes e pa atė endacak
  me plis tė bardhė mbi kokė
  nėpėr rrugėt e Hagės
  qė kėrkonte njė Gjykatė...
  Ku mbeti motra vallė!?...
  askush s'e njihte Doruntinėn e shpėrfytyruar
  dikush e quente tė pėrdalė
  dikush varr - harruar....

  E dhashė fjalėn dhe rrugėt i morra
  Zotit i kėrkova: - A mos e ka parė gjė, Doruntinėn?!...
  Heshtje zotėrash!
  ...mė thanė se endet e ēmendur andej nga Kosova,
  ndofta nga Mali i Zi.
  Kėrkoje!, - mė thonin tetovarėt
  ndofta ėshtė fshehur nė Greqi...Ēamėri
  dhe unė pas gjurmėve shkova nėn 5 flamurė
  Doruntinėn nuk e gjeta kurrė?!

  Prill 2000 Athinė
  Stinė menstruacionesh...

  U bėmė si tė huaj me njėri tjetrin
  ndaj mbetėm pronarė psherėtimash...
  Nė rradhė qėndrojmė tė takojmė Shėn Pjetrin
  kjo kohė e maskarenjėve...morali struket vrimash...

  ushtarė tė idealeve..., ulogė tė pėrjetshėm
  kur kodet moralė janė nė...bregun tjetėr.
  Ky det me ujėlotėsh na gjen tė pandreqshėm
  arrnojm plagėn e ré me plagėn e ...vjetėr!

  Nė udhė metropolesh, stacione tė trenit
  nė portet e ndyra dhe pista avionesh
  shikoj rracėn time, qė bėn jetėn e qenit
  dhe trurin e atdheut nė stinė menstruacionesh...

  Hej zgjohuni Shenjtėr dhe zbrisni nga Kishat!
  Hej zgjohuni Pejgamberė e dilni nga xhamitė
  se kohėt qė erdhėn na rrėnqethin mishrat
  na vodhėn atdheun...na vodhėn poezitė!


  Piazza S. Pietro 1993  GJYQI I VETĖVEHTES!.....  M’u ka mėrzitur vehtja...m’u ka mėrzitur keq.
  Aq keq sa qė nuk dua t’a shoh bile me sy...
  Me shpirtin tim nomad nuk mundem qė t’a ndreq
  Dhe me kėt’ zemėr copė, qė rreh vetėm pėr ty!

  Bile mė janė mėrzitur komplet ditėt e javės
  Dhe muajt, edhe vitet qė rendin pa kuptim.
  M’u ka mėrzitur vehtja, qė merr forcėn e fjalės
  E fut atė nė vargje…ngjyrosur me trishtim

  Sa shumė mė ėshtė merzitur sivjet kjo vehtja ime
  Sa dua qė t’a marr njė ditė nė hetuesi
  T’a pyes mirė e mirė, tė heq mijra dyshime
  Dhe t’a dėnoj vetvehten: - Me Kusht nė Dashuri!

  Dhe ndoshta nuk do trėmbem kur t’i citoj dėnimin.
  Pa ēka qė nė gjykata, nuk ka njė Kod Penal.
  qė Mallin t’a cilsojė tė barabartė me krimin(!)…
  ndaj vehtes do t’i jap Dėnimin Maksimal!

  “Pa ngrihu i pandehur! Dhe fol, para ndėrgjegjes!
  Si nuk tė vjen pak turp, qė bėn njerzit tė vuajn?!…
  Na thuaj sinqerisht, mos je virus i “zgjebes”…
  qė quhet Dashuri ndaj njerzit vehten kruajn!?…”

  ēudi me ēfarė kurajo, u ngrit vetėvehtja ime
  dhe morri mikrofonin tė fliste veē dy fjalė:
  “Dėgjoni njerz tė mirė, mos shkoni me dyshime!
  Mallkimi im pėr ju ėshtė Vdekshi pa u ēmallė!”  Qershor 2001
  MA VODHĖN DASHURINĖ!

  Era fryn memece... asnjė lajm nuk marrė
  Qielli i Kosovės ende pikon lot!
  Pyes zogjt e malit, vallė mos e kanė parė?
  Askėrkush s’pėrgjigjet, unė shpresoj mė kot

  Duheshim dhe kishim endrra nėpėr sy
  Nė gjergjef tė jetės endnim ardhmėrinė
  Kishim rrugė tė gjatė, tė bėnim tė dy?!...
  Ata tė pashpirtėt vodhėn dashurinė...

  Presin baballarėt, foshnjet e pa faj.
  Pret motra vėllanė, ta gėzoj lirinė!
  Lokja pret tek praku heshtur zė tė qaj
  Mua mė grabitėn hasmit dashurinė.

  Heshtje anė e mbanė, po ku ta kėrkoj?
  Lidhur me zinxhirė, diku larg e nisėn...
  Thonė nė burg tė thellė, thonė e pushkatoj
  Hasmi shekullor, natėn kur e grisėn...

  Po i kėrkoj bjeshkės nėm pak Madhėshti!
  Gjakut i kėrkoj bėj durim dhe pak!
  Lokes i kėrkoj vetėm Dhėmbsuri...
  Kthemni dashurinė, se do t’u marr hak.


  Dubravė tetor 1999

  ENDRRA E PAPARĖ...

  Bibliotekė e ėndrrave, ka mijėra skedarė
  Sejcila prej tyre, mban plot dashuri
  Ka vetėm njė ėndėrr, qė nuk e kam parė
  Sa dhe vetė fallxhoret mė thonė me habi:

  “Ēoē kemi dėgjuar, endėrr shumė e vjetėr...
  ndonse na kanė thėnė qė kush e shikon
  nuk ka mė dėshirė tė shoh endėrr tjetėr
  copyright i saj, ėshtė sekret gjithmon...

  fjeta mijra net, qindra shekuj fjeta
  endrėn nuk e pashė, po shkoj i trishtuar...
  dheu s’do mė tretė, se mė iku jeta
  Endrrėn e paparė duke e kėrkuar ...endėrr e bekuar.


  Qershor 1998

  Akuzė e mbetur nė tentaviė...
  Miliona dhe miliarda qė vdesin mbi ēarēafė
  Spermatozoidėt tanė askujt si lypin shpagė
  Dashnorėt dhe putanat qė sexy u jep afsh
  Askush nuk i paditė, as nuk i ēon nė Hagė...
  Hagė mesnatė 2002

  Tirana Dje....

  Rrugėt, bulevardet nė mes tė qytetit
  shtruar pllaka - pllaka nė kohė tė Italisė
  Ngriheshin madhėshtore zyrat e pushtetit
  Ballė pėrballė sterronin zyrat e Partisė!

  Nuk kaloje dot nėpėr trotuaret
  se ta bėnin "psst!"...ishte e ndaluar(!)
  Sharrė e Shtish Tufinė parcelat me varret...
  Gjysmėn e qytetit kishin spiunuar.

  Oficerė tė ngrysur, plot operativė
  njerėz qė vraponin rrugėve pa gdhirė
  gjyhė zyrtare "labēia", mishi me tallon
  spiunė vullnetarė, buka me racion!...

  Autobuzė tė shqyer, goja qelbej gjizė,
  vajza bukuroshe qė s'kishin haber
  ēfarė ėshtė deodoranti, endrrave vėnė vizė
  Anė e kėnd parulla: "Rroftė shoku Enver!"

  Nėpėr mure skuqnin shkrime aq tragjike
  "Jini vigjilentė!"...; "...armiku punon!"
  "Nafta gjaku i zi!"..., "Rroftė Kina mike!"
  Burgjet mbushur plot, jeta me tallon(!)

  Menxat e puntorėve pihej ujė me brrokė!
  Margarina luks, vaji me racion!
  Ligja 55 si skifter mbi kokė
  Shkruar nėpėr mure: “Kllasa edukon!”


  Populli festonte me aq shumė “gėzim”
  Festat e Partisė, festat e nėntorit
  Dilnim qė pa gdhirė nė parakalim
  Me surrat-zgėrdhirė – para Diktatorit!

  Iknin vitet shkonin, nč brenda kafazit.
  skllevėr tė Partisė, robėr tė Enverit!
  Armiqt rreth e rrotull plasnin prej marazit
  Shqipėria shkėmb nėn Dritė tė Fenerit…

  Ishim zemėr pula, ishim lepurusha
  Askujt nuk ia mbante, qė tė ēelte gojėn
  Komb pa dinjitet, shefa veshllapusha
  Qė tė nxinin jetėn, e tė merrnin bojėn!!!

  Shkruanin gazetat, vu Radio Tirana:
  “Novatorėt e shquar, e shpikėn traktorin!”
  Dikush vriste vehten me 4 – 5 plumba
  Nč s’na zinte gjumi kurrė pėr Diktatorin!

  “S’kishte gjumė Partia! S’kishte gjumė Enveri!”
  “Frynte erė e malit si grykė maliheri!…”……
  Popull frikacak qė nuk flinte gjumė
  Jeta njė batak – gjithandej spiunė!!!

  Kjo ishte Tirana, kryeqyteti ynė
  “Moj Parti e Punės, ty ta hangsha synė!”
  Populli nė kėmbė, Partia nė ballė
  Ndaj e morra pendėn, qė tok tė qajmė hallė!…

  27 Dhjetor 1991

  DASHURIJA NUK KA FUND

  Nje foshnje mbetur pa dashuri
  E ka trishtimin nė sy dhe ballė
  Kjo ndjenjė e shenjtė tek ēdo njeri
  Tė mbush me shpresė e tė mban gjalle.

  Unė dashuroj me forcė tė shpirtit
  Edhe njė lule pėrmbi dėborė
  Edhe fėmijėn e njė jevgjiti
  E dua shumė ta mbaj nė dorė!

  Mos u habitni se Dashurija
  Ėshtė oqean bile mė shumė !
  Sa mirė do bėhet Shqipėria
  Kur ta marr vesht qė nuk ka fund !

  Qė nuk ka fund dhe kurr nuk fiket
  Njė dashuri qė tė bėn mirė!
  Me dashuri dhe kombi rritet
  Kur dashuron je shpirt i lirė!

  Qershor 1994 Shkoder

  Dashuri franceze.

  Kalova kilometra me njė motiv nė buzė
  I lumtur gjer nė qiej me vehten kėndoja
  Dhe shpirti vetmitar qė mė digjej si shpuzė
  Mezi priste tė takonte atė qė dashuroja.

  Dhe erdhi ēasti i lumtur sa erdhi dashurija!
  O Zot po ē’kishe bėrė?...sa bukuri e rrallė
  E zura nga dy krahėt...e puthja...dhe habija
  E nisi bukuroshen shumė lark...si nė pėrrallė.

  Pastaj pėrse t’a zgjas, as vetė nuk e mbaj mend
  Liqenet kishin ngrirė nga akulli dimror...
  Nė shtrat tė dashurisė Poeti seē u ēmend
  At natė dhe Zoti i Madh, u bė njė ēast dashnor...


  Geneve Dimer 2001
  Kryqezimi dashurise sė njė murgeshe

  Kėrkova nė pagjumėsinė e netve
  kėrkova nė qiellin e pafund.
  kėrkova dhe nė gjethet e vjeshtės
  kėrkova dhe s'e gjeta askund

  kėrkova pastaj nė thellėsitė e shpirtit
  qėndronte e fshehur diku e hutuar...
  e thirra dhe erdhi nė Kryqėzimin e Krishtit
  rrėfimin e nisi. - jam e dashuruar!...

  I zgjaste duart drejt shenjtit tė kryqzuar
  qė gozhdat e mbanin nė kryq tė mbėrthyer
  dhe Krishti buzqeshi, i lodhur, i shuar...
  borxhin e dashurisė asaj pėr ti kthyer

  Kėshtu pra kryqzohen nė mes njerzve dashuritė
  dhe rrinė tė mbėrthyera pafundsisht
  vuajnė dhe pastaj luten tek Perėnditė
  Tua ruaj dashurinė pėrjetsisht...  Korrik 2000

  Ēamėrisė time

  Se ētė prenė e seē tu sulėn
  Seē tė dogjėn ēamėri
  Njė mallkim ta preu udhėn
  Muhaxhir pa tokė e shpi…

  Pse ta vranė Ēelo Mezanė
  Dhe ta falėn Osman Takėn
  Pabesi bėre hatanė...!
  Ēamėri kush ta merr hakėn!?

  Ēamėri ku mė je sot!?
  Ku e kam Marko Boēarė
  Detin e kripe me lot
  Nėnė e babė i ke pa varrė…  Prill 2000


  Dashuria ėshtė e ēmendur
  gjer nė verbėri
  Dashuria ėshtė mėnēur
  gjer nė marrėzi!

  Dashuria ėshtė si deti
  qė gjėmon me valė!
  Dashuria ėshtė sa qielli
  me dhėmbje dhe mallė!

  Dashurija ėshtė endrra
  qė nuk ka mbarim!
  Dashurija rron nė zemra
  tok me xhelozinė!

  Kur dremitet dashurija
  xhelozia vlon....
  Nėn njė streh jetojnė tė dyja
  veē njėra...kafshon!

  Dashurija shėron plagėt
  sa thua: - MĖ FAL!
  xhelozija tė merr krahėt...
  tė ngul thonjt ngadal'


  Dhjetor 2004


  BUHENĖALD 200...!…

  Tė ishte DASHURIA tel me gjėmba
  dhe unė rrethuar rob e skllav i saj,
  tėrė jetėn time do tė rrija brėnda
  nė "Buhenėaldin" tim ku ndjenjėn mbaj!...

  4 shkurt 2002


  ANKTH!…..

  Sa shumė gėnjeshtra premtojmė
  Ndaj jeta na kthehet nė ankth
  Nė agoni mėkatojmė
  Por plagėt mbeten nga pas…


  Po iki, me dhimbje mė larg
  Nga pas do t’u ndjek si njė hije.
  Pas meje do lė vetėm ankth
  Me njė pafajsi prej fėmije!…  Tetor 1998


  Mohimi.
  Shfletova mijėra numratorė
  Po Zoti i Madh nuk kish prefiks...
  Librat e Shenjtė s'i zė me dorė
  Jeta "pėrtejme" mė rri si iks!

  Ndėrtova Ura, rrėxova Mure
  prita tė vinte njė ditė e ré.
  Ti nga Vendlindja pse na pėrzure!?
  Zot i Madhnueshėm ē'pate me né?!...

  Ktheje pak kokėn tė qofsha falė
  I Plotfuqishėm je vetėm ti!
  Mėkatin Zot, pėrse s'na falė
  Kur tė mohuam nė Shqipėri?!...

  Po ēfarė tė bėnim ne frikamanėt!?
  Rrėzuam Kisha, prishėm Xhami...
  Mblodhi Enveri tė gjithė Shejtanėt
  qė derdhėn nėmat mbi Shqipėri.

  Sot tė pėrulem Zot i Madhnueshėm
  Qė sundon botėn dhe Gjithėsinė!
  Beso nė shpirtin qė klith pendueshėm
  ndihmoma Zot Nėnė Shqipėrinė!

  Nėse tė lutem mė forcė tė fundit
  Bekoji njerzit qė janė hutuar.
  Zgjoji o Zot ata prej gjumit!
  Duruam shumė si tė mallkuar...

  Nėse tė lutem nga adhurimi
  dhe nga besimi qė kam tek Ti
  tek Ti kam shpresėn, Ti je burimi
  Herė shkoj nė Kishė...herė nė Xhami!

  Por do tė ngrihem me klithmėn time
  dhe tė pėrgjumurit unė do ti zgjoj!
  Merre po deshe dhe jetėn time
  Se "tė pėrtejmen" Ty ta dhuroj.

  Korrik 1995
  I VDIQA CASTET…

  Urrah! Jam bėrė Neron i ēastit
  dhe djeg vetė kohėn qė ėshtė lavire....
  Koha ēdo ēast nė pikė tė vrapit
  Unė rend pas saj, pa pikė dėshire!

  Ajo vrapon, unė prap e ndjek
  me urnė zjarri tė shpirtit tim
  Mbi zgarrė tė shpirtit dua t'a pjek
  t'a bėj biftek "Made in Agim"!

  Por ah ē'e do nuk ka mė rrymė
  u ndal dhe grilli ku piqet koha
  dhe tė vrapoj nuk kam mė frymė
  Ajo mė iku, ...unė thashė: - e lėshova!


  Prill – maj 2007  U NDAMĖ!

  Krevatin kur u ktheva e gjeta po ashtu.
  Jastekėt tė hedhur mbi njėri tjetrin...
  u ndamė atė natė, ti ike...s'di se ku
  unė shtrihem me vetminė...ti shtrihesh me "atė tjetrin".

  Ēudi unė shtrihem prap nė shtrat nga “ana jote”
  Tek vendi i mbetur bosh, i ftohtė si pus i thellė
  Dritaren e mbaj hapur dhe zėrat e kėsaj Bote
  Mė hynė nė dhomė tė gjumit tė mbetur si njė shpellė...

  Mė kot ndez abazhurin nga komodina pranė
  Shfletoj, lexoj njė libėr qė s’ka as dhe kapakė...
  Ēarēafi mė ngatrrohet nė fyt si njė litarė
  Mė djegin sytė, me skuqen nga pagjumsi e gjatė

  Ku ike?!..po ēfarė pate!?...tani me kė je shtrirė?!
  Kur flije bashkė me mua, mė mbaje fort pėr dore
  Tavani i trishtuar nga tymrat qenka nxirė
  Cigaret nji mbas nji unė fik nė njė shpuzore...

  Dhe ja kalojnė netėt...seē mbetėm keq tė ndarė.
  Bile natėn e fundit, ma ktheve edhe shpinėn...
  Mė vjen tė ulėrij, mė vjen dhe pėr tė qarė
  Ti nuk e di kė thith...unė thith veē nikotinėn.


  Zurich 2004 tetor

  Kam shumė nevojė qė tė mė marrė malli!...

  Harrova papritur paswordin e trurit
  Saqė nuk jam i zoti tė bije as nė mendime...
  e rėndė, shumė e rėndė psherėtima e burrit
  sa turp qė mė vjen nga vehtja e ime?...

  Po unė kam ditur shumė mirė tė mallohem.
  kam ditur bile qė nga malli tė qaj...
  Rrėzuar mbi vetminė, brinjėthyer trishtohem
  harrohem, hutohem, tek shoh sytė e saj!...

  tetor 2006 U privatizua vargu!

  Hej milet!
  Dallkaukė, letrarė, bejtexhinj dhe poet
  Mblidhuni tek Sheshi i Poezisė!
  Erdhi momenti i shumėpritur
  Privatizohen vargjet, vjerrshat, poezitė
  poemat, balladat e vlerat e Letėrsisė,
  merrini Antologjitė Letrare ku janė e ku nuk janė
  fillojmė nga ato tė shkruarat nė pergamenė
  nga autorė me emra tė lashtė Taukrik, Taulant
  Vraufrik, Hespant, Iprisht, Ibrisht
  Ecni ndėr shekuj tek poetėt me mbiemra
  justinianė dhe bizantinė
  Zarisht, Bogdan, Ylenec, Jeronim,
  ndaluni tek arbėreshėt e Moresė
  Gavril, Derad, Pal, Muzak, apo Golem
  Blini Fishtėn, shisni Koliqin, njė Mjéd ndrrohet me dy Migjen!
  Mblidhuni tė gjithė me lajmėrimin tem!
  Do ndrrohet Naimi, Chajupi,Prenushi dhe Shantoja
  Me poezi shkruar nga Mao Y dhe Go Mo Zhoja(!)
  Mblidhuni pra mos humbisni rastin!
  Sot hapet Tenderi i Privatizimit Epokal!
  Tek Sheshi i Poezisė
  Shisni Ismail Kadarenė dhe blini poetin Fekal!
  Ka dalė nga gjiri i popullit!
  Gjyshi i tij ka qenė Kėshilltar nė Hekal!
  Bile dhe kryetar fronti...Kryeēoban i dhisė!
  Rapsod i orėve tė para, qė me porosi tė partisė..
  diskretitoj puēistat nė gjirin e ushtrisė..
  Nxitoni se vargjet po mbarohen!
  Poemat shiten, blihen, privatizohen
  Kurvat e Poezisė gėzohen, pasurohen!
  Mblidhuni depilatorė tė leshit degjenerues!
  Pederastė, travestitė dhe masturbues!
  Mos humbisni rastin!
  Nesėr do privatizojmė Historinė!
  Do kėmbejmė Korēėn e Gjirokastrėn
  tė bėjmė Vorio Epirinė!
  Mos humbisni rastin!
  Sot privatizojmė Poezinė!
  Nesėr Historinė, Gjeografinė, emrat e mbiemrat!..autorėsinė!
  Nesėr!...
  Nesėr ama!..po pastaj?..
  Pastaj!? Pastaj, na mbetet tė privatizojmė Atdheun!
  Gjin Bue Shpatėn, Kont Uranin
  Gjergj Kastriotin - Skėnderbeun!
  Privatizojmė Kosovėn
  (Oj medet!)Dibrėn e Madhe, Tetovėn, Poradecin, Kumanovėn
  Si dikur Plavė e Guci..
  Apo Ēamėri..
  Shkodrėn??..Shkodrėn e bėjmė Zonė tė Lirė!
  (pa dalje nė det..)
  (ndoshta e lemė tė shkoj me Mal tė Zi)
  Hej milet!
  Mblidhuni tek Sheshi i Poezisė!
  Privatizohet vargu!
  Shitet me shumicė !
  Mblidhini kursimet tuaja shqiptarė!
  Ejani dhe bleni vargjet me rimė, pa rimė
  Se Antologia do muroset si Rozafa dhe jashtė do ti lėmė vetėm njė sisė...
  Ka ardhur Koha e Mbrapshtė
  Tė pijmė qumėsht tė konservuar nga punishtet e Greqisė
  Mblidhuni tė gjithė
  nė Sheshin e Poezisė!

  Strugė 2001

  Tirana Dje....

  Rrugėt, bulevardet nė mes tė qytetit
  shtruar pllaka - pllaka nė kohė tė Italisė
  Ngriheshin madhėshtore zyrat e pushtetit
  Ballė pėrballė sterronin zyrat e Partisė!

  Nuk kaloje dot nėpėr trotuaret
  se ta bėnin "psst!"...ishte e ndaluar(!)
  Sharrė e Shtish Tufinė parcelat me varret...
  Gjysmėn e qytetit kishin spiunuar.

  Oficerė tė ngrysur, plot operativė
  njerėz qė vraponin rrugėve pa gdhirė
  gjyhė zyrtare "labēia", mishi me tallon
  spiunė vullnetarė, buka me racion!...

  Autobuzė tė shqyer, goja qelbej gjizė,
  vajza bukuroshe qė s'kishin haber
  ēfarė ėshtė deodoranti, endrrave vėnė vizė
  Anė e kėnd parulla: "Rroftė shoku Enver!"

  Nėpėr mure skuqnin shkrime aq tragjike
  "Jini vigjilentė!"...; "...armiku punon!"
  "Nafta gjaku i zi!"..., "Rroftė Kina mike!"
  Burgjet mbushur plot, jeta me tallon(!)

  Menxat e puntorėve pihej ujė me brrokė!
  Margarina luks, vaji me racion!
  Ligja 55 si skifter mbi kokė
  Shkruar nėpėr mure: “Kllasa edukon!”


  Populli festonte me aq shumė “gėzim”
  Festat e Partisė, festat e nėntorit
  Dilnim qė pa gdhirė nė parakalim
  Me surrat-zgėrdhirė – para Diktatorit!

  Iknin vitet shkonin, nč brenda kafazit.
  skllevėr tė Partisė, robėr tė Enverit!
  Armiqt rreth e rrotull plasnin prej marazit
  Shqipėria shkėmb nėn Dritė tė Fenerit…

  Ishim zemėr pula, ishim lepurusha
  Askujt nuk ia mbante, qė tė ēelte gojėn
  Komb pa dinjitet, shefa veshllapusha
  Qė tė nxinin jetėn, e tė merrnin bojėn!!!

  Shkruanin gazetat, vu Radio Tirana:
  “Novatorėt e shquar, e shpikėn traktorin!”
  Dikush vriste vehten me 4 – 5 plumba
  Nč s’na zinte gjumi kurrė pėr Diktatorin!

  “S’kishte gjumė Partia! S’kishte gjumė Enveri!”
  “Frynte erė e malit si grykė maliheri!…”……
  Popull frikacak qė nuk flinte gjumė
  Jeta njė batak – gjithandej spiunė!!!

  Kjo ishte Tirana, kryeqyteti ynė
  “Moj Parti e Punės, ty ta hangsha synė!”
  Populli nė kėmbė, Partia nė ballė
  Ndaj e morra pendėn, qė tok tė qajmė hallė!…

  27 Dhjetor 1991

  DASHURIA ĖSHTĖ E SHENJTĖ

  Pse na bėn kaq shumė tė vuajm?
  Pse na lė pa gjumė!?
  Dashurija ėshtė e shenjtė
  Tek ti dhe tek unė!…..

  Kur mė thua: - jam i joti!
  Kam frikė t‘a besoj!
  Kur mė thua: - shumė tė dua!
  Kam frikė t‘a dėgjoj!

  Nganjėher mė puth papritur
  Pse mė provokon!?
  Ti ma di zjarrin e shpirtit
  Qė djeg pėrvėlon!

  Mos mė thuaj, vdes pėr mua!
  Se pėr ty jetoj!
  Mos mė thuaj jam e bukur
  Se do tė tradhtoj!

  Mos mė ndiq nga pas si hije
  Se nuk mė kap dot!
  Kur kam mall unė vij dhe fshihem
  Vetė tek gjoksi jot!
  Nentor 2003

  DITA DHE NATA....

  Dita e sotme sapo u zgjua
  e kishte kokėn gunga gunga!
  Nata e mbramėshme e rrahu
  me shkelma, me pėshtyma dhe me grushta!

  Nuk e di pse u sherrosėn Dita dhe Nata
  ndoshta nga qė njera zezon e tjetra ėshtė e bardhė...
  Unė asnjerės sinqerisht faj nuk i pata!
  Se Netėve vargėzoj... Ditėve hiqem zvarrė!


  Shkurt 2004

  E pashe kohen.

  Po,po! Unė e pashė kohėn qė po ikte.
  Sekondat, minutat dhe orėt qė shkonin.
  Ju betohem!... Isha i ulur nė karrike
  Unė edhe koha njėri tjetrin numėronim.

  Shfletova dhe hapa fjalorė e kodikė
  Tė gjeja nėnfishė e shumėfishet e saj
  Ēudi nė Fjalorin Enciklopedik
  Vetė Koha humbiste nė vehten e saj(!)

  E ndarė dhe e coptuar nė katėr Epoka
  Antikja, Mesjeta, Modernia dhe Sot(!)
  Andaj katėr mėndje strehohen ndėr koka…
  si stinėt me dimėr, si vjeshta me lot…


  Mars 2003
  Galaktika e dashurisė

  Edhe Sizifi e kish tė lehtė
  tė mbante gurin pėrmbi shpinė
  ma ka zili Atlasi vetė
  qė mbaj nė shpirt veē dashurinė

  kjo dashuri sa gjithėsija
  ka dimension prej galaktike
  ajo rėndon sa poezija
  sa tė gjith vargjet homerike

  se brenda mban Trojėn e djegur
  qė u shkrumbos nga dashurija
  nga lashtėsit diku kam gjetur
  atje merr cakun vetė perėndija!

  Ajo tė flet me zė ngrohtė
  Ajo e ngre njerin nga varri
  Ajo mban gjallė, njerzit nė botė
  Ajo ėshtė froni prej sundimtari.


  Prill 2002

  KUSHTUAR FERDIAND DEDĖS

  U ngjitėn nė qiell tastierat e bardha
  mbetėn vetėm djezis nė mėrzi..
  .Heshti mė nė fund Ferdinand Deda.
  Tė gjitha pianofortet le tė mbajnė zi!

  Shpejt ike Maestro… sa kohė e pa kohė!
  Ike si uvertura e njė sinfonije...
  trishtueshėm pikojnė shirat nė sibemol
  marrshi funebėr tek ēdo gjethe qė bije...

  fryma duke i dalė vajtoi njė kabą:
  "...mbeēė more mbeēė, tek Urės sė Qabesė!…"
  Iku… kohė pa kohė... iku dhe na la!
  Trupi nė Azi… Emri s'do t’i vdesė...

  E kisha tepėr mik maestron e kėngės
  U rrit mbi pentagramin…i lindur nė Peqin.
  U nda pėrherė nga shokėt, nė shtrat tė Gjysėmhėnės…
  Armik kishte veē helmin…me emrin nikotin!
  Vjeshtė 2005

  HARRIMI


  Eshtė natė e parė, qė jam i vetėm
  Veē ti e di, pse s‘jemi bashkė!
  Eshtė zemėruar vetė dashuria
  Ka mbyllur derėn, ndaj mbetėm jashtė!

  Tek vendi jot, kėtu pranė meje
  Sa ftohtė, s‘ka mbetur asnjė kujtim
  A i mban mend ato mėngjeze
  Kur unė tė zgjoja me pėrqafim

  Nė cilat krahė, ke mbetur peng?!
  Me cilin je duke mashtruar!?
  Nė zemrėn time, jo nuk ke vend!
  Se asnjėherė s‘ke dashuruar!...


  Dhjetor 2006

  Endrrat e xhehnemit


  Njė jastėk me gunga
  pas qafės e vura
  gjumė i thellė seē humba
  nuk mė zgjoi as shurra…

  dhe brenda njė nate
  mė rrėmbyen endrrat
  shkela monopate
  seē mė shpuan gjembat…

  brodha i hutuar
  nė pesė kontinente
  endrra e mallkuar
  mė ēoj nė xhehnete.

  Nė kishė tė Shėn Pjetrit
  Vehten e pashė Papė
  Mblodha tė gjith dreqrit
  Mbani vesh, - u thashė


  Do t’a ēgozhdoj Krishtin
  T’i jap njė dajak
  Nė zjarr do fus kryqin
  Ta djeg bubulak

  Se ka dymijė vite
  Nė kryq i mbėrthyer
  Bota lakuriqe
  Dymijė vjet gėnjyer!...

  Nė ėshtė Bir i Zotit
  Dhe bėn mrekullira
  Pse rri kot sė koti
  Me dy krah tė shtrira?!

  Le tė zbres nga qielli.
  T’a ēudisi botėn.
  Mos tė rrij kėmbzbathur
  Por t’na rrisi rrogėn!

  Do heq Kardinalėt.
  Mos t’i shoh kėtu!
  Janė mė imoralėt
  mė shejtanė se ju…


  Bėjnė pedofili
  Cipa Zot u plastė !
  Se bėjnė kurvėri
  Janė dhe pederastė

  Do ti tredh Ipeshkvat.
  Do rrah Shėn Mėrinė…
  Do martoj murgeshat.
  T’u prish virgjėrinė!

  Se mjaft predikuan
  Pėr moral fetari
  Zotin e mohuam
  Kur na tha Zagari…  Djajtė seē u harbuan
  Thirrėn: - Hosanna!
  Nė xhehnem mė ēuan
  Krye Satana…

  Shtruar me gjak shokėsh
  Kafkat bėrė mullar…
  Njoha Enver Hoxhėn
  Kryedjall i Parė.

  Ku vete malok!?..
  mė foli Enveri.
  Unė jam Zot mbi Zot
  Unė jam Luciferri.

  Hiqmu shpejt nga sytė
  Se ta preva kokėn !
  Je shqiptar i ndytė ?...
  Unė e sundoj Botėn…

  Ja kėshtu tek fjeta
  Pash ėndėrr dhe Ferrin
  Dhe formulėn gjeta:
  “Ku ta gjej Enverin?..”

  tė vij nja tre ditė
  tė shėtis Tiranėn.
  Tė bashkojė Partitė
  Tė heq Edvin Ramėn…

  Gusht 2006


  Mbajta zi...

  Ashtu si qielli ngjyrosur gri
  Ashtu si vjeshta me gjethe rėnė
  Ashtu ēapitem unė nė vetmi...
  dhe asnjė ēast nuk fjeta mbrėmė!

  Nuk kishte gjumė nė syt e mi!
  Nuk kishte rreth e rrotull zėra!
  Pėrmbys i shtrirė kam mbajtur zi
  E zezė dhe nata ishte e tėra!...

  8 mars 2007 Morgum

  Nostalgji...

  Mė rrodhėn lotėt nga sytė e shpirtit
  Ky mallė i ēmendur mė torturoj
  Mė mirė nė kryq, nė vend tė Krishtit
  Sesa i vetėm…veē tė gjalloj.

  Ky shpirt i brishtė qė preket lehtė
  Nga fjalė e rėndė dhe xhelozija
  Mė prishi punė gjithmonė nė jetė
  Mė bėri sterrė ditėt e mija…

  Po ēfarė kanė njerėzit qė egėrsohen?
  E ēfarė kėrkojnė mė shumė nga unė?
  Ata qė s’mund tė dashurohen
  Pėrse nuk ikin…por prishin punė.

  Mė dhemb gjithė trupi, mė dhemb gjithshka
  Sa fort mė dhemb sot gjoksi im…
  Kjo botė e madhe plot vėnde ka!
  Po dhembja ime nuk gjen shėrim…

  Unė them tė iki, ti lė tė gjitha !
  Tė marr me vehte veē mallin tim.
  Ta bėj qivur, tė shkoj nga isha
  Atje i vetėm…dhe nė harrim…

  Pastaj tė kthehem pas qindra motesh
  Kur bota ndoshta do ketė ndryshuar
  Tė lyp lėmoshė nė mes metropolesh…
  Si shpirt i brishtė…dhe i dashuruar.

  Tė marr imazhin e asaj qė dua
  Tė shkoj tek bliri me gjel tė egėr…
  Tė vij pas meje, ajo me mua
  Dhe tė kėndojmė kėngėn e vjetėr…

  „Dua tė bėhem paksa e krisur
  Dua tė bėhem dhe lot tek syt’
  Dua tė bėhme dhe gjum i prishur
  Dua tė bėhem imazhi i yt…”

  Tetor 2007

  Klimaks...
  Na kanė mbetur vetėm stacionet
  na ikėn tė gjithė trenat!
  Do shtroj njė hekurudhė tė re
  do rinis Aksionet!
  Po kėsaj here do marrė
  vullnetarė
  tė gjithė ata
  qė dashurojnė si tė marrė!...
  Shinat do ti shkul
  nga brinjėt e mija
  traversat do ti pres nga krahėt e tua
  dhe traseja ėshtė gati
  udhėtimi i parė gratis.
  Pėr tė gjithė ata qė dashurojnė.
  Trenat vijnė e shkojnė...
  Ku mbetėn stacionet?!
  ...vetėm policėt e dashurisė
  fishkellojnė...
  Atdheut po i vijnė menstruacionet
  Durrės – Morinė.


  17 shkurt 2008

  PARADA E TĖ VDEKURVE...

  Nė mbretėrinė e njerėzve tė vdekur
  Atje ku shpirti nė fakt ėshtė i gjallė
  Mijėra princesha tė veja kam gjetur
  Dhe sonte pėr to seē ndjeva mallė…

  Mė vijnė ēdo mbrėmje vejushat bukuroshe
  Dhe futen si fantazmat nė dollapin tim
  Mėngjezeve gjej tė hedhur nė njė qoshe
  Kostumin e dhėndėrisė tė plakur nė trishtim…

  Dhe kėshtu numėroj netėt me fantazma
  Risjell nė kujtesė shokėt qė mė s’janė…
  Parakalojnė vejushat qė mbetėn pa orgazma
  Parakalojnė dhėndurėt nė varrezėn aty pranė.


  Janar 2006 Tufin


  NEKROLOGJI…

  Kur nė njė mbrėmje tė kem vdekur
  Askush nuk dua tė mė qaj
  Bile as toka s’ka pėr t’mė tretur
  Se shpirt e endėrr do t’i kem gjallė..

  Miljona vite janė dėshmitar
  Se si u ndeshėn Vdekja dhe Jeta!
  Nė udhėt e fatit, si ēdo shqiptar
  Nė ēdo udhėkryq sfidant unė mbeta...


  17 dhjetor 2006
  PARODI PĖR SHQIPĖRI!!!

  Bir Selman i nėnės, kė tė qaj mė parė?

  Hap televizorin, lajme Shqipėrije:
  „Qeveri e tjerrur veē me lesh Mafije!“
  Nis lexoj gazetat, e gjith globit mbarė:
  Bir Selman i nėnės, kė tė qaj mė parė?

  Bijen qeveritė nė ēdo anė tė globit
  Veē nė Shqipėri kodoshat e kombit,
  hypin edhe zbresin, i vėrsulen „thelės“
  Vendit po ia fusin, krejt si Kau Pelės(!)

  Jugu plot me skafė me trafik kanabis
  Tosi mjekėrkuqi ēirret pėr „katarsis“!
  Nė veri veē banda, sherre dhe tritol!
  Prap Sali Berisha bėri Autogol…!

  A nuk tė mjaftuan njėqindmijė akuza?
  Thirri mėndjes Salo, se na plasi buza!
  Dil nga Zyra tėnde, merri Sheshet prapė.
  Tė tjerėt bymehen, ti tkurresh nė vapė(?)

  Mblidhet parlamenti, bėhen aleanca
  Tosi vjedh Atdheun, Edi rruan planca!
  Hiē mos u mėrzitni, vėllezėr shqipėtar
  Kėndoni refrenin: „Kė tė qaj mė parė!?“

  Ku je moj Nafije, „qė rrahe dybekun“
  Nder i madh pėr neve – u lidhėm me grekun!…
  Bėhen qeveritė dhe e hamė pas shpinės
  Se ky ėshtė qėllimi i Teze Athinės!…..

  Erdhi Nikollaqi, qirje Gaxojanis:
  „Jasu skipetaris, erdha unė rrufjanis!“
  Mister Geijxh ti erdhe,po vallė kush tė solli?
  Me rrufjanėt tanė, belaja na polli!

  Njėri i bjen gozhdės, tjetri rreh patkuan
  Mafia mbretėron, populli po vuan
  Ku tė vejė i ngrati, popull i bekuar
  Nga qeveritarėt – milet i mallkuar!
  Korrik 2003
  TRE KANGĖ ZIJE …


  HYRJE:

  Morrėm pushkėn e luftuam
  Pėr Liri e pėr Atdhé!
  Me vonesė na e kuptuam
  Qė armiku kish qenė me NE!!!
  Hajde dru me pre!

  Kėnga e parė:

  Tė na falė Adolf Hitleri!
  Tė na falė dhe Musolini!
  Nanėn ku t‘a ketė Enveri!
  NATOOO!!!…Nanėn ku t‘a kini!
  Qė ēliruat Ne!
  Hajde dru me pre!

  Duam serbin zot shtėpije!
  Duam Sllobon tė na tredhė!
  Pėr probleme shqiptarije.
  Agim Doēi kot qė pjerdhė!
  Bin Ladeni asht me Ne!
  Hajde dru me pre!

  Rroftė greku dhe kinezi!
  Rroftė shoku Janu Llatos!
  Lavdi supės dhe pekmezit!
  Qė na jep shoku Fatos!
  Se na e bėri Detin Kos!
  Bash si deshtėm Ne!
  Hajde dru me pre!


  Kėnga e dytė:

  Jemi sherraxhinj, sa na ka lezet!
  Ne nuk jemi popull, jemi veē milet!
  Le t‘a dij Evropa, Amerika vetė!
  Ne jemi veē derra! Derra tė vėrtetė!
  Mos paē punė me NE!
  Hajde dru me pre!
  Na mbajti Stambolli
  Pėr nja 500 vjet.
  Se Gjergj Kastrioti
  S‘i bani synet,
  Tė gjith europianėt
  Se ishte “legen”!
  Kėt’ detyrė ja la
  shokut Bin Laden!
  Ah kuku pėr Ne!
  Hajde dru me pre!

  T‘a ndėrtojm Xhibutin!
  Jemi p...ēkė e Dhisė
  Hajde t‘i bėjmė *****!
  Nanė Shqipėrisė !
  Mikun mė tė mirė
  E shesim mbas shpine!
  Mbajmė veē njė parim:
  „Larg prej bythės time!"
  Kjo asht punė pėr ne!
  Hajde dru me pre!


  Nėse je legen
  Ke respektin tem!
  Se denbabaden!
  Unė kam qenė legen!
  Jeni Ju dhe Ne!
  Hajde Dru me pre!

  Dhe me qelbėsirat
  Ban‘ kontratė me rrogė.
  Shitni Shqiptarinė,
  Pėr njė thes me drogė!
  Leverdi e ré!
  Hajde dru me pre!

  Pshurrni dhe Gjergj Fishtėn!
  Dhitni Kastriotin!
  Mėmės Shqipėri
  Ia ndizni barotin!
  O kuku pėr Né!
  Hajde dru me pre!

  Hani edhe pini
  Lėng Maqedonije!
  Pordho-kallet mblidhni
  Me dhrahmi Greqije!
  Dhe Kristoforidhin
  Fusni nė politikė
  Veē me Arta P..dhin!
  „Hyni" n‘ Amerikė!
  Ndrrojeni dhe emrin
  Bėjeni Thanas!
  Mos ēaj by…thė pėr Nderin!
  Bėju pederast!
  Ku tė vijė nevoja
  Banu mysliman!
  Kur m..t tė han goja
  Banu Taleban!
  O kuku pėr Ne!
  Hajde dru me pre!

  Me skafet e Vlorės
  Kemi shumė Sukses
  Nė Via Venetto
  Shkojmė e bėjm’ biznes!
  Kemi shitur motrat
  Me formulė tė re
  „Do ēuditet bota!
  Kurva kemi ne!"
  Hajde dru me pre!

  Ndrroni Naim Frashėrin!
  Me Ivo Andriqin!
  Pėr Megallo-idhenė
  Respektoni krriēin!
  Vrisni Kadarenė!
  Pėr Millosheviēin
  Ndrroni edhe fenė!
  O kuku pėr Ne!
  Hajde dru me pre!

  Kjo ėshtė Hallvanija
  Dhe do t'jetė pėr jetė!
  Se pronat e mija
  I kam shitur vetė!
  Ku e kam kufirin
  Asnjeri s’ma thot’
  At’ Fatos qafirin
  Do t’a qaj me lot!
  Se Ramiz rrufjani
  Na e bėri peshqesh
  Kokėn pa njė qime
  Mjekrrėn plot me lesh….
  Mbylleni pra gojėn
  Hajdeni me nč
  Dhe t’ja nxjerrim bojėn
  Shqipėrisė sė Rč!
  Hajde dru me prč!
  Maj qershor 2001
  Ballada e Pleshtit  Pleshtit nuk i vjen mėrzi.
  A je qen, apo njeri
  A e ke leshin t’ bardhe a t’ zi,
  Frrup...gjen vend pėr mrekulli.

  Ndonse kruhesh pa ja nda
  Gjithsekush njė plesht e ka!
  Bile thonė se rraca e pleshtit
  Mbijeton vetėm prej leshit.

  Kam ndigju se ka do pleshta
  Qė zen rrushi nepėr vreshta
  Ka dhe pleshta nepėr lopė
  Pleshta plehu nė ēdo gropė.

  Unė ksaj here kam mendu
  Pėr do pleshta tė tjerė me shkru
  Pėr kėtė rracė tejet mizore
  Qė bezdisė rracėn njerzore!

  Askėrkush nuk dėshiron
  Ta ketė pleshtin nepėr shtat
  Sepse pleshti frekuenton
  Nė veēanti leshin e gjatė.

  Ndaj dhe rruhen mbahen pastėr
  Mos me e rritė leshin ma shum’
  Sepse pleshti s’mban me hater
  Je nė qytet, a je nė katund.

  Me i ra shkurt pra miqt e mij
  Po u tregoj njė histori
  Qė i ka ndodhe pleshtit qyqar
  Tuj shetit kombin shqiptar.

  Pra ky plesht kishte ndigju
  Se nė Ballkan, qefli me u kru
  Janė shqiptaret nė troje tė veta
  Qė pėr lesh s’u dhimbset jeta!

  …Filloj pleshti punė pėr s’mbarit
  Me zgjedhė leshin ndėr shqiptarė
  Iu fut mjekrės sė Kryetarit *
  Mjekėrkuqit, lesh pa larė!
  Por nuk mundi tė qėndronte
  As njė dite nė mjekėr tė tij
  Sepse leshi kundėrmonte
  Wischy, brandy dhe raki!

  Ku tė futej pleshti i ngratė!?
  Lesh tė dredhun kanė dhe gratė.
  Ndaj u fut nė Qeveri
  Qė t’a zgjidhė hallin e tij!?

  Sallė luksoze, e mikrofon
  Kryeministėr kokė bidon
  Por pranė tij njė leshraverdhė **
  Floku i saj, me dorė ish dredhė.

  Ah! - tha pleshti,- tė qofsha falė
  Se prej teje s’kam me dalė!
  Dhe u fut nė mes tė shalėve
  Qė ma mirė t’u ruhej fjalėve!

  Frrup! Frrup! Frrup mezi arriti
  Iu ngroh zemra, iu ngroh shpirti!
  ēfarė arome, oh ē’ deodorant!
  S’kishte lesh !… interesant!?…
  Pleshti ndenji diversant !!!!


  Aj soj vendit i preferuar
  Pėr dreq leshin e kish rruar!
  Ndaj dhe Pleshti mbet i habitur
  Qė ai vend, s’kish lesh tė rritur!

  Ban vaki,- mendoj i shkreti,
  Ndoshta kėto… i ka pushteti!
  Dhe e zuri pa e kuptuar
  Gjumi i embėl, nė lesh tė rruar!

  Pa kaluar as gjysėm e natės
  Sheh njė endėrr i turbulluar
  Qė leshverdhės, oh tė ngratės
  I vjen mjekrra lesh pa rruar…

  I del gjumi plesht fatziut
  Dhe gjen vehten pėr ēudi
  M’u tek mjekrra e njeriut
  Wischy, Brandy e Raki!

  Dreq o punė, - tha, - po kėtu isha
  Ndaj kėrkova transferim!
  Vėrtet leshin nuk e kisha!
  Ama kisha Qeverin!


  S’e kuptonte plesht hajvani
  Se ku ishte nė fakt sekreti!
  Pėr njė plesht digjet jorgani
  Rruhet leshi, e jo Pushteti!

  Ndaj ky plesht qe u zhgenjye
  Dhe kujtoj se gjet xhehnetin.
  Nga kish ardhur na u kthye
  S’kruhej dot…ai me Pushtetin!  Shtator 2003

  Koha e maskarenjve...

  Kur nė njė vend 30 dialektesh
  Lirohen qentė nga zinxhiri
  Mė kot or mik i shton pėrpjekjet
  Tė njohėsh tė keqin nga i miri…

  dhe s’di ē’tė bėsh e ku tė futesh.
  Tė rrish nė shtrat a tė gjezdisėsh
  Udhėkryq i parė, gabon dhe ngutesh
  Hutuar rri s’di nga t’ia nisėsh.

  Tė marrėsh majtas tė zė mallkimi
  Tė futesh djathtas nuk ke kurajė
  Tė pėlcet gjoksi dhe nga trishtimi
  Gjith qėnia yte shpėrthen nė vajė…

  Virusi i egėr i njė zhgėnjimi
  Tė zė pėr fyti tė asfikson
  Kudo nė shpirt strehon trishtimi
  Dhe nostalgjija zė mbretėron.

  Ah ta marrė dalli se ē’kohė qė erdhi
  Ishim mė mirė kur ishim keq
  Mbi njeri tjetrin gjith mllefin derdhim
  “e dija shenjt …mė doli dreq!”

  ky monolog tek gjithsejcili
  kalon nė ankth, nė angushti
  tė shkel me kėmbė dhe ai kopili
  qė s’ka mbiemėr, baba dhe shpi…

  por vjen nė skenė si anonim
  se mbrapa tij qėndron njė klan
  dhe ėshtė razi mbi Shqipėrin
  tė ndezi zjarret si flakadan

  ky edepsėz me zell zagari
  qė mbijeton fal prej shkėrdhenjve
  merr dhe kolltuk qeveritari
  se erdhi kohė e maskarenjve!...

  Nė u ngritshin njerzit me buzėn plasur
  Do shėmbet shteti i barkmėdhenjėve.
  Nėse VIRTYTI gjen portat hapur
  Do shporret koha e maskarenjėve!............maj 2002


  KU PO SHKON NENA SHQIPĖRI?!…

  Shkuan shekuj e shkuan mote
  endé sot nuk din nga shkon.
  Fatkeqsitė e kėsaj Bote
  Nė Shqypni veē i takon.

  Rrugė pa rrugė nė Shqipėri
  Benza, kurva, vijnė e shkojnė
  Veē hajduta nė Qeveri
  pensionista qė mallkojnė…

  Vend qė s’ka Ligje dhe Norma
  (nga Athina erdh’ Kushtetuta)…
  Vit pėr vit shpikin reforma(!)
  “Dje m’a fute,…sot t’a futa!…”

  Vend ku vidhet historija
  Origjina e kombit tim!
  Vend ku ngrihet qeverija
  Tė rrėzojė…Shqipėrinė(?)

  Vend ku vidhet edhe Vota
  Vend ku FJALA vetė ka vdekur
  Vend qė nuk e qas as Bota
  Vend me pleq qė nuk jane pjekur…

  Vend ku Lajmi i gėnjeshtėr
  Qarkullon si i vėrtetė…
  Vend ku qelbet kėrmė e vjetėr
  Vend pa Rend, pa Dritė, pa Jetė…

  Vend ku ēezma e pallatit
  Nuk nxjerr ujė por lang fekalesh…
  Vend ku vjen hajduti i fshatit
  Dhe blegrin me jehon malesh.

  Vend ku vjen Cjapi me Zile
  Dhe mbush rrugėt me kakėrdhi
  Vend ku shitet krimi me kile
  Ku nuk thuret njė poezi…

  Ku gjėmojnė kangėt jevgjite
  Herė me dajre herė me buzuq
  “Moj rrospi sa shpejt m’u rrite!
  Pse m’i lyve thonjt e kuq?…”

  Rri pa gjumė me netė tė tėra
  Psherėtij nė pafundsi…
  Tė shoh ZONJĖ i fal tė tėra
  Ku po shkon Nėna Shqipėri?!
  Qershor 2002  Streha ime...
  Mbėshtetu shpirt nė supin tim
  Mbėshtete kokėn po deshe fli.
  Unė endrrėn tėnde nuk do ta prish
  Prap kur tė zgjohesh bėjmė dashuri

  E dua jetėn, por jo pa ty!
  Dhe nuk kam frikė nga xhelozija!
  Me tė shikohem unė sy mė sy
  Se jam strehuar tek dashurija.

  Ndjehem shumė ngrohtė nė gjirin tėnd
  Njė ēast largohesh, mbytem nė mallė
  Mungesa jote, gjithmon mė trėmb
  Vrapoj drejt teje, vij si e marrė.


  shtator 2007 Diber e Madhe

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  T`u rritė ndera ....o Agim Doēi !

 12. #12
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Kam kenaqesine qe kete liber e kam tashme ne bibloteken time personale dhe e kam lexuar me teper kenaqesi kete vellim dhe se mora vesh kur me del faqja e fundit e librit atehere e ngrita koken lart dhe thash:Sa shpejt mbaroi.Vertet shume mbreselenes per te gjithe ata qe e admirojne poezine.Me kete rast dua ta uroj poetin e mirnjohur Z.A.Doēi ete te gjate dhe mos tu ndalte pena gjat gjithe jetes tende.Me teper respekt Riza Ēato

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024
  pune e bukur dhe ju lutem pranoni edhe pergezimet e mia z. Agim
  mund tju them pa frike se jeni Cajupi i diteve tona...
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  74
  Postime
  2,799
  ju Falenderoj Te Gjitheve. Jeni Tejet Dashamires. Po Pergatis Vellimin E Dyte. Tek Ai Vellim Sejcili Prej Jush Do Te Gjej Vetvehten.
  Perqafime Dhe Urime Te Sinqerta Te Gjitheve

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,499
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
  Zoti Agim
  Te pershendes per poezine e bukur qe na sjell.
  KURRE ndjnjat s do te mundin te na i privatizojne.Nuk jam poet por pelqej poezin pelqej lirne ,pelqej shqiptarine.

  Poezine se shesim
  Po te duan u japim gishtin e mesit
  Uuuaaaaa,hahahaha,ē'fare jane keto llafe ?
  Sa e ngjashme me muzen e Agimit ....
  Ju pershendes te dyve ....


  Ps.Gimi shume te bukure te lutem sille dhe njehere ate poezin e ēajupit
  ''Elegji ne pleqeri per te shkreten djaleri''.....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 16. #16
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Anėtarėsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  Komplimente Agim.........
  Poezi me nje gjuhe te thjeshte..............popullorce  Tė na falė Adolf Hitleri!
  Tė na falė dhe Musolini!
  Nanėn ku t‘a ketė Enveri!
  NATOOO!!!…Nanėn ku t‘a kini!
  Qė ēliruat Ne!
  Hajde dru me pre!
  Ketu ke plotesisht te drejte..................per fat te keq!!!!!!!!!!

  hajde dru me preeeeeeeeee
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prenceedi : 18-09-2009 mė 07:43

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Ndjehem shumė ngrohtė nė gjirin tėnd
  Njė ēast largohesh, mbytem nė mallė
  Mungesa jote, gjithmon mė trėmb
  Vrapoj drejt teje, vij si e marrė.
  Bukur dhe teper natyrshem keto vargje ne krijimtarine tuaj te larmishme !
  Nje liber qe vertet eshte per te ardhur keq te mungoje ne biblioteken time,
  por shpresoj qe se shpejti do te jem dhe une pjese e fleteve te tij !

  Ne kete risi komente-urimesh pranoni dhe SUKSESET e mia per vargjet tuaja !
  Edhe njehere Urime dhe Suksese Gimi !

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e agas
  Anėtarėsuar
  22-05-2009
  Postime
  258
  I lexoj me etje dhe deshire poezite dhe shkrimet e z.Agim Doci.Me ngjallin jo vetem kenaqesine qe te shkakton dicka artistike,por ndjej edhe nje ngrohtesi ne zemer se nuk jane te paket shqiptaret qe e duan dhe e respektojne kete vend te bekuar nga zoti.Falemnderit z.Agim Doci per atdhetarizmin e treguar.Je vertet nje ikone e patriotizmit nga duhet te marrin shembull rinia e sotme shqiptare.
  Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.

  N.Frashėri

 19. #19
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,838
  Komplimeten Agimi i Docėve!

  Kjo ėshtė puna jote , dhe kėte e bėn si duhet kur don ta bėsh si duhet.

  Poezia e parė ishte shumė e qėlluar, komplimente.

  Mos u merr me politik o Gimi , knaqi njerėzit me vargje tė bukura!


  Nuk mund tė bėhesh ai qė nuk je, prandaj rri aty ku je, dhe vepro kėshtu sic bėre nė kėtė temė. Kėshillė vėllazėrore !

  Kili
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  BAC, U KRYMB , CDO DITĖ E MA SHUMĖ PO LARGOHEMI NGA AJO QĖ TI KE FLIJUAR VETEN!
  HASA ME HOXHĖ E BABA ĖSHTĖ TU E BO KOSOVEN SI ZULLULAND!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  74
  Postime
  2,799
  TI KILI MERTURI. FALEM NDERIT PER "KESHILLAT"...SA TE JEM GJALLE DO MERREM ME POLITIKE KOMBETARE!!!!!!!!!!!!!
  NUK JAM PENG I POLITI-KUAJVE.........!!!!!!!!
  KETO VARGJE PER TE KUPTUAR QE KA DHE POETE ME TE MIRE NGA UNE QE MERREN ME POLITIKE.

  Ore miq, pa mė thoni ku qėndron sekreti!?
  Sa herė qė dal i vetėm, udhėve tė Tiranės
  Plot bukuroshe ēuēurisin: - ky ėshtė ai poeti?
  Unė ec i shkujdesur buzė pėrroit tė Lanės.

  Madje ndonjera syresh, me laps e me fletore
  Mė ndal dhe mė kėrkon njė firmė, njė dedikim?..
  “Jam adhuruesia e juaj, me origjinė prej Vlore...”
  buzėqesh DHE nėnshkruaj me emrin tim Agim.

  “Ua professor mė falni, nuk jeni Pandush Laēo,
  mė falni u ngatrrova, ju jeni Arben Duka!...”
  Besomėni qesh dhe qaj, taman si njė palaēo
  Ėshtė rritur ēmimi i prasit, madje ėshtė rritur buka

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •