Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283

  Pse njeriu pr njeriun bhet egrsir?

  Pothuajse t gjith flasin pr paqe dhe sinqerisht e duan at. Ather pse shtetet e luftojn njra tjetrn dhe njeriu pr njeriun bhet egrsir? RاRfar fuqie e madhe sht ajo e cila na detyron t gjakojm drejt dikafit q sht n kundrshtim me ne dhe vepron kundr interesave ton? A thua, vall, ajo sht ndonj fuqi e padukshme e cila e kontrollon tr botn?

  Pse njeriu pr njeriun bhet egrsir?

 2. #2
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,589
  Kjo eshte dallimi mes kafshes edhe njeriut. Asnje specie tjeter nuk ben lufte me specien e vet.. Njeriu eshte gjithmone ne lufte me njeriun. Kot sjemi njerez, kemi lindur per te sunduar, toke/ajer/uje, asnje specie tjeter nuk eshte superiore ndaj nesh, edhe te gjith duan te jene superior ndaj gjithckaje, madje edhe vete llojit te vet "Njeriut".. E vetmja gje qe i tremb njerzit, eshte vete, vetja e vet.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  o i Ajet ne Kuran Kerim....Suretu Hadid.....m gja me numur 20....

  ..kjo dinjo o gare ne mes njerzve per pasuni kuaj,mercedesa lavdi etj e masnaj.....

  e nji dit do piqemi atje..... se ka ne masnaj

  diku ven qeter ky liber o per t zot e menjes....

  diku qeter... Ne e kemi zbrit ket Liber e gjithsesi Ne jemi
  Garantues e Mbrojtes per te

  Shehadet

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594
  Sepse njeriu ka llogjik,ndersa kafsha ka instikt.
  Pra...shendet!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  Pse njeriu pr njeriun bhet egrsir?
  Eshte instinkt evolucionar, apo nje nga faktet e mekanizmave evolucionare.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 6. #6
  Canna-log Maska e Artson
  Antarsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  17
  Postime
  416
  Nese do paqen, pregatitu per luften.

  Mendoj se jemi akoma larg paqes dhe sensibilizimit total te njeriut.

  Megjithate, kohet e fundit ka tendenca te krijimit te nje shoqerie te re njerezore, per nje ndergjegjsim ideal.

  Bota po kupton cdo dite e me shume qe eshte me e lehte "te merresh" me vendet e prapambetura sesa te shfrytezosh prapambetjen e tyre.
  Kur jam rrethuar nga njerz t vegjl s'ndjej madhshti, por mjerim! M.Roi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Pa t ndalemi e t mendojm pr thnien e Ezopit : Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet.Un them se ai n kohen e vet kishte t drejt por edhe pr kt koh e njejta fjal vlen . Sepse njerzit jan duke u urbanizuar me kt bot saq jemi br banor t saj ( dhe kjo sht n dm tonin ) .
  Tani qdo njri shikon interesat e veta dhe nuk mendon pr t tjert .

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-04-2009
  Postime
  367
  Dhe n`ket forum pash qe kishte Egersira dhe kishte prej atyre qe kan deshir t`miren me Filozofi e dy lidhje si kan ... kan harru se deshira dhe mundesia tek njeriu shum her jan ne kahje te kunderta...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  38
  Postime
  1,151
  Ketu forumi eshte ber aren e teatrit ku shum injorant mundohen te lozin rolin e te menqurit.
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 10. #10
  i/e larguar Maska e Edna- shpk
  Antarsuar
  21-03-2009
  Vendndodhja
  Tirane.http://www.edna-professional.com/
  Postime
  150
  Eshte si ajo puna qe peshku i madh ha te voglin , e njejta gje eshte .Per paqe flasim ne njerzit e thjeshte por jo qeverite qe kane interesa.Dhe pastaj populli eshte si bagetia .

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-05-2006
  Vendndodhja
  N zemr t Tirans (pr disa koh)
  Postime
  256
  Ne lidhje me kete teme, do te doja te tregoja vetem 3 pika, te cilat nese realizohen do te kemi paqe.

  Njeriu eshti i perbere nga 3 perberes kryesore:
  1. Mendja (qe eshte me kryesorja, dhe qe na dallon nga krijesat dhe gjallesat e tjera ne Toke),
  2. Shpirti, dhe
  3. Trupi

  Pergjigje:
  1. Mendja - duhet te ushqehet me dituri (te mira dhe te dobishme)
  2. Shpirti - eshte teresisht hyjnor, saqe njerezit nuk dine asgje per te, por qe ekziston - duhet te ushqehet me besim ne Zot (ne Nje Zot te Vertete, pa te meta njerezore, pa idhujtari etj), ku dihet se eshte besimi fetar qe na jep edukaten dhe moralin per t'u sjellur mire me njerezit, ku dihet se ketu ze vend shprehja"Moral pa Zot nuk ka", dhe
  3. Trupi - ushqehet me ushtrime fizike, per arsye te ndryshme.

  A do te kishte baze nese do te plotesoheshin keto pika (sidomos ato dy te parat), qe me pas te kishte lufte ndernjerezore, per pushtet e para dhe ku te dilte ne pah ai epshi dhe instikti kafsheror i erret qe ka njeriu brenda?

  Nuk besoj, por do te jetonim nje jete te qete qe te gjithe njerezit, ne bashkesi.

  Gjithe te mirat!
  Zoti na ruajte!

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-04-2009
  Postime
  243
  Kjo tregon se ende nuk jemi njerz!
  Dika shtazarake ka mbetur n ne!
  Logjikn kemi, por instinktet ende
  na kontrollojn!

Tema t Ngjashme

 1. Disa besime t njeriut, n njeriu, pr njeriun!
  Nga Davius n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-03-2007, 11:30
 2. Balsami i lumturis
  Nga E_LUMTURA n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
 3. Është njeriu ujk për njeriun?
  Nga Kryeplaku n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 24-01-2006, 09:10
 4. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
 5. ANTROPOLOGJIA e krishter
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •