Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  18-09-2007
  Mosha
  33
  Postime
  175

  Si t mbroheni nga mbipesha ?

  Namazi pra sht aktivitet psike-fizik ku n t njjtn koh jan n koordinim zemra, mendja dhe shpirti.


  1- Duhet t lvizni duke caktuar koh pr aktivitete do dit. Nse kt nuk mund ta arrini ka alternativ, plus shprblime t pamas. Plus e kryeni njrin nga obligimet prioritare n besimin Islam. Namazi pra sht aktivitet psike-fizik ku n t njjtn koh jan n koordinim zemra, mendja dhe shpirti. sht konstatuar se nse faleni pes vakt namaz n dit llogaritet sikur t ecni pes km. Ky adhurim kryhet duke qen komod dhe brenda n shtpi. Nse e kryeni n faltore do t keni privilegj t takoni miq tuaj q zakonisht dinamika e jets ju bn t i harroni.

  2- Zgjidhni ushqimin cilsor, duke i dhn organizmit gjithka pr t ciln ai ka nevoj.

  3- Yndyrat dhe sheqernat kan shije t mir por ju nevojitet nj
  mas e caktuar e tyre do dit.

  4- Balanconi dietn tuaj, t gjitha ushqimet mund t'i vendosim n diet t shndetshme, kt bn n konsultim me ekspert.

  5- Praktikoni nj diet natyrale, abstenim nga ushqimi n dit t caktuar ( agjrim) i cili ju mundson q n organizm t djegn yndyrat dhe glucidet e teprta.

  6- Planifikoni t kaloni 5-10 minuta aktivitet do mngjes, nse pr kt nuk gjeni vullnet ather kryeni ritualin fetar te lutjes dhe adhurimit (falni namaz), namazi sht forma m praktike e pushimit, kthimit t koncentrimit dhe disponimit. Provoje, kjo kushton m lir se nj seanc t psikoterapeuti dhe nuk ka efekte ansore sikur ilaet nse jua obligon psikiatri.

 2. #2
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  une i propozoj mamave te forumit e femrave beqare te rrijne sa me pak ne comp , ne menyre qe mos ti zeje b..... myk tere diten pa asnje aktivitet.
  sa per meshkujt shqiptare ....... i really dont care.


 3. #3
  Un mendoj se cdo gj eka te beje me mos teprimin e ushqimit , dhe sidomos embelsirave dhe pijeve me gaze.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2009, 03:59
 2. Lajme nga mjekesia
  Nga Asteroid n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 11-05-2007, 01:02
 3. Mbipesha - Murtaja e shekullit t ri
  Nga Kinezja n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-01-2007, 05:43
 4. Sa mbroheni nga infeksionet e ndryshme
  Nga Nice_Boy n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-09-2005, 19:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •