Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 126
  1. #41
    Per femra 18 deri 22
    Mashkujt 18 deri 22 ban deri 28 mas voni.

    Seriozisht martesa e hershem eshte e mire ne shume aspekte.

  2. #42
    i/e larguar Maska e Edna- shpk
    Anėtarėsuar
    21-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane.http://www.edna-professional.com/
    Postime
    150
    Kjo nuk eshte baze per te gjithe njerzit , endrrat e tyre , menyren e jeteses.Ne shume vende te shqiperise pa mbushur 17 -18 vjec i martojne me friken se do tju ngelen ne dere .Kurse ata qe studjojne normalisht mbarojne detyrimet dhe pastaj shikojne te rregullojne jeten .Mendoj nga 25 e lart.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ne fakt me shume me vjen keq per femrat kur martohen ne moshe te vogel, se atyre u ndryshon jeta 100%. Ka femra qe mbyllen ne shtepi dhe i bejne shoqeri vjehrres pastaj, ndersa burri eshte shume i zene me shoqerine. Femra kryesisht e kalon diten me punet e shtepise e rritjen e kalamajve. Per jete shoqerore cik veshtire te flitet per keto femra qe martohen ne moshe te vogel. Prandaj dhe meshkujt Shqiptar duan te martohen te vegjel, se e kane me te lehte ta kontrollojne femren, dhe te vazhdojne jeten njesoj si me pare me te vetmin ndryshim qe e ndajne krevatin naten me nje femer.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 13-04-2009 mė 10:43
    Feelings change - memories don't.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga besnikxhemajlaj Lexo Postimin
    Per femra 18 deri 22
    Mashkujt 18 deri 22 ban deri 28 mas voni.

    Seriozisht martesa e hershem eshte e mire ne shume aspekte.
    Me permend disa, se une di me shume ane neg. se pozitive.
    Feelings change - memories don't.

  5. #45
    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    C'do te thote per ty te mendosh dhe per femijet? Mendon se femijet kane nevoje vetem qe prinderit te jene policet e tyre? Te kesh femije do te thote t'u sigurosh nje vater te ngrohte familjare, t'i ushqesh, por jo vetem, do te thote edhe te dish t'i edukosh, t'u trasmetosh vlerat, t'i shkollosh, me jeten bashkeshortore t'i besh femijet te kuptojne se ē'eshte dashuria, respekti reciprok, perkushtimi, bashkendarja, marrja e pergjegjesive... etj etj A jemi ne ato qe themi se familja eshte shkolla e pare e femijes?
    Mendoj se per te arritur keto gjera duhet te kesh pjekurine e duhur dhe te zgjedhesh personin e duhur... nuk po them personin e persosur, sepse persosmeria nuk ekziston, por te pakten te gjesh njeriun qe te ploteson ne gjerat qe te mungojne ty dhe ti te plotesosh ate per t'i ofruar me te miren e mundshme femijeve qe do te vine.
    Te martohesh, sepse keshtu duan prinderit... apo te martohesh nga frika se mos ngel ne dere nuk eshte zgjidhja e duhur... ka ikur koha kur martesa eshte detyrim shoqeror (o burra te martohemi se na shajne komshinjte)... martesa eshte zgjedhje qe behet me pjekuri, nese vertete kerkon te jesh i lumtur dhe te ndihesh i plotesuar. Pastaj varet... disa e quajne dhe lumturi te rrine gjithe diten ne shtepi, te rrisin femije, te gatuajne, te shohin telenovela kur burri punon gjithe diten dhe del xhiro me "shoqe" per te pire nje kafe (se kafen me gruan e ka vetem per festa), nejse qejfe qejfe kjo dynja

    milanistja_el pse nuk e pranon ti qe ngelem pa martuar, heeeeeeee? Tani une nje gje nuk kuptoj sinqerisht, kur thone se i ngele ne dere babait. E kuptoni ju qe nuk jemi me ne ate kohe kur vajza rri akoma te shtepia e babait, por ka nje profesion, mund te levizi me shtepi larg prinderve per shkak te punes apo thjesht se do, dhe prinderit kur duan dhe po te duan shkojne rrine ne shtepine e saj meqe ajo eshte larg. Dmth ajo vajza e pamartuar qe ju na e beni sikur eshte nje parazit ka shtepine e SAJ dhe jeton ne shtepine e SAJ dhe JO te BABAIT.

    O zot ca mentalitetesh te prapambetura gjen ketu dhe eshte faktkeqesi qe jane te rinjte qe i kane akoma keto mendime.

  6. #46
    Happy Maska e milanistja_el
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    milanistja_el pse nuk e pranon ti qe ngelem pa martuar, heeeeeeee?

    Eh tallemi ne po na iku mosha... ngelem ne dere... Do bej peticion te ngrejne pak moshen e marteses se une s'di as te grij sallate jo per gje
    Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  7. #47
    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    Eh tallemi ne po na iku mosha... ngelem ne dere... Do bej peticion te ngrejne pak moshen e marteses se une s'di as te grij sallate jo per gje
    Po s'ka gje mi, s'i ke pare ato qeskat e sallates ti ne supermarkete qe jane te lara, te grira, dhe te bera gati biles.

  8. #48
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-02-2009
    Postime
    812
    60 vjec.. kur te me ler fuqia te marr noj nuse te me bej masazh

  9. #49
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    40 per femra,
    45 per meshkuj.

    koha perfekte, i ke vene te gjitha n'vijeeee.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #50
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Mos u brengosni milaniste edhe infinity sepse burri eshte per 7gra edhe me siguri ju mer ndo kush hahahaaha

  11. #51
    Erando
    Anėtarėsuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865
    Infinity, une para 2 mujsh mbusha 21, Po ti?

  12. #52
    Resistant!!!! Maska e Klevi
    Anėtarėsuar
    01-11-2004
    Vendndodhja
    Durres
    Postime
    220
    Per medimin tim meshkujt 27-29 ndersa femrat 23 - 25
    It's nice to be important, but it's more important to be nice...!

  13. #53
    Citim Postuar mė parė nga padrilla Lexo Postimin
    Infinity, une para 2 mujsh mbusha 21, Po ti?
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY©
    padrilla shyqyr qe e lexova qe nuk je as 23 vjec se shqeva syte ca po thoshe, megjithate paske ca kohe per t'u rritur dhe per te kuptuar.


    P.S. padrilla, thjesht fakti qe ti pyet nje femer se cfare moshe ka tregon fare mire qe nuk ke arritur pjekurine me minimale te nje mashkulli dhe jo me te mendosh te martohesh...thjesht nje keshille kjo.

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e shpresa vranari
    Anėtarėsuar
    16-12-2007
    Vendndodhja
    boston
    Postime
    95

    Per martesen

    Martesa eshte nje hap i veshtire qe te gjithe duhet ta kapercejne....sepse prandaj kane ardhur edhe ne jete ...te krijojne JETE.Dihet nga te gjithe qe detyra pa asnje lloj zbukurimi,pra detyra e nje cifti eshte te rris femije.Dhe rritja e femijve behet e shendetshme vetem ne bashkesine MAMI-BABI.
    Une jam martuar 26 vjece dhe kam nje jete te tere me tim shoq aq sa nuk arrij ta kujtoj me jeten e paramarteses.Jeta jone apo dashuria jone eshte e zakonshme,asgje te vecante nuk ka .Si shume lidhje te tjera ajo ka hoshilacione,apo dallge te ndryshme qe turbullojne per te bere me te kthjellet situaten.Secili vjen nga nje familje dhe e di mire si jane keto VALEZIME.
    Nje dite djali yne i madh me thote"Mami te faleminderit qe na ke krijuar nje familje normale"Une e pashe disi e habitur."Duhet te falenderosh edhe babin"-i thashe,"Jo ,tha ai, ti je zemra e shtepise".
    Sa per moshen.Njeriu martohet kur e ndien te newvojshme.Por asnjehere shume i ri,sepse ende nuk je rritur vete.Si mund te rritesh te tjeret?
    elsa vrana

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar mė parė nga new-man Lexo Postimin


    Une mendoj se te femrat:22-24

    te meshkujt:24-26

    Do doja te dija edhe mendimet tuaja...!!!:D
    Per femrat,78-80 vjece.
    Per meshkujt,12-14 vjec.

  16. #56
    mir asht me u martu kur t'kesh ca pare me mbajt familjen e me kalu nji jete pa t'dhemb kryt'.
    menoj se mosh' ma e mir' asht per cikat 20 -24 e djelmt 25-27. martes e mire asht pasi maron shkollen e nalt.
    bjeshka e malcise

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e valdetshala
    Anėtarėsuar
    15-03-2008
    Vendndodhja
    Pejė-Republika e Kosovės
    Postime
    2,365
    Citim Postuar mė parė nga shpresa vranari Lexo Postimin
    Martesa eshte nje hap i veshtire qe te gjithe duhet ta kapercejne....sepse prandaj kane ardhur edhe ne jete ...te krijojne JETE.Dihet nga te gjithe qe detyra pa asnje lloj zbukurimi,pra detyra e nje cifti eshte te rris femije.Dhe rritja e femijve behet e shendetshme vetem ne bashkesine MAMI-BABI.
    Une jam martuar 26 vjece dhe kam nje jete te tere me tim shoq aq sa nuk arrij ta kujtoj me jeten e paramarteses.Jeta jone apo dashuria jone eshte e zakonshme,asgje te vecante nuk ka .Si shume lidhje te tjera ajo ka hoshilacione,apo dallge te ndryshme qe turbullojne per te bere me te kthjellet situaten.Secili vjen nga nje familje dhe e di mire si jane keto VALEZIME.
    Nje dite djali yne i madh me thote"Mami te faleminderit qe na ke krijuar nje familje normale"Une e pashe disi e habitur."Duhet te falenderosh edhe babin"-i thashe,"Jo ,tha ai, ti je zemra e shtepise".
    Sa per moshen.Njeriu martohet kur e ndien te newvojshme.Por asnjehere shume i ri,sepse ende nuk je rritur vete.Si mund te rritesh te tjeret?
    aq shume me pelqeu ky postim, te lumte sigurt ti e din qka eshte jeta...
    Me respekt,

    Valdet Shala

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Kjo pyetje nuk mund te jet kaq e pergjithshme sepse mosha per martes varion dhe nuk eshte nje limit i caktuar per te gjith, apo te jet sikur limiti i moshes per patent shofer.
    Ajo qe dua te them une eshte qe martesa mos te shtyhet per pik qefi, me justifikimin se jam i ri ose e re dhe ende dua te "kenaqem" ta shijoj jeton, kjo me duket apsurde.
    Mos marrja e pergjegjsive per martes dhe per krijimin e familjes eshte nje akt qyqar per mashkull ose femer, te cilet dojn te ken marrdhenie mese vete vetem per ti shfryer epshet e tyre, ndersa nuk i pranojn pergjegjsit qe duhet ti marrin pra deshirojn qe te ken veq privilegje dhe jo pergjegjsi. Sot eshte trendi i bashkjeteses dhe refuzimi i martesee, pastaj sot shum masrtesa behen si detyrim ngase i detyron nje shtatzani e pa planifikuar e kjo vertet eshte nje gje e demshme dhe e shemtuar, qe i perdhos vlerat e marteses, dhe te familjes ne pergjithsi.
    Per mendimin tim justifikim per te mos u martuar eshte vetem obligimi i studimeve, dhe mendoj qe do ishte me mir per te gjith ata qe kan vendos te studiojn qe mos te martohen te pakten deri sa ti kryn studimet themelore, por pas mbarimit te studimeve baz prioritet duhet ta ken martesen, sepse vonesa e marteses eshte me e demshme se martesa e hershme.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    prioritet duhet ta ken martesen, sepse vonesa e marteses eshte me e demshme se martesa e hershme.
    Nuk jam dakort. Perkundrazi pervoja ka treguar qe martesat e hershme sjellin vetem probleme ne cift, mungesa te theksuara ne edukimin e familjes ne pergjithesi, si dhe probleme ekonomike.
    Njeriu nuk duhet te martohet per inerci, por duhet ta ndjej veten te afte dhe te pergatitur per nje hap te tille, ndryshe do marresh me qafe jete njerezish.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 14-04-2009 mė 09:49
    Feelings change - memories don't.

  20. #60
    mosha ideale per martes eshte 55 vjeq.
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Me mire beqar/e apo i/e martuar?!
    Nga brooklyn2007 nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 20-11-2023, 04:21
  2. Shkencėtari 33-vjeē krijon gruan ideale, njė robot-femėr
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-12-2008, 10:44
  3. Amerikani i fushatės sė Edi Ramės, homoseksual i martuar me njė burrė
    Nga Nice_Boy nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 88
    Postimi i Fundit: 15-03-2007, 12:50
  4. 20 vjet e martuar pa BURRŹ
    Nga Nice_Boy nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 26-08-2004, 14:09
  5. Mosha mė e duhur pėr t'u martuar?
    Nga ersjada nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 09-06-2004, 06:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •