Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 53
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,856
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime

  Exclamation Pavarsia e Kosovs s shpejti n Hag

  Sic e din shumica , besoj , s shpejti Shteti i Kosovs , do t dal para gjykates ndrkombtare t Hags , pr t dshmuar legjimtimitetin e shpalljes s pavarsis.

  Cfar mendoni pr kt qshtje?

  se nuk jemi n nj gjendje t favorshme ndaj shkijeve , sht dhe fakti q ata arriten q , tani jo vetm persona t caktuar si rrasti i Limajt dhe Haradinaj , por e gjith Kosova teni u hodh n gjyqin e Hags.

  Fajtori i favorizimit t shkijev endaj Kosovs dhe shqiptarve n Kosov , jan politikat e gabuara dhe antishqiptare t vet organeve t Kosovs.

  N vend se serbija t gjendje n Hag dhe nn masa t rrepta ushtarake ndrkombtare , dhe duke pasur rrth 30000 vrass masiv n burgje rrepsisht t kontrolluara nga njsi speciale , sht Kosova ajo q duhet t mbrohet ndja gjykimeve nga sebija.

  Deri kur do t na udhheqin ksi politikan palaqo nuk e di , por deri sa nuk do t bhen ndryshime rrnjsore n politikn udhheqse t vendit , do t jemi ne ata q duhet t mbrohemi nga ata q na akuzojn , e q duhet t kishte ndodhur e kundrta.

  Politikant paloqo t Kosovs , shprsojn n fitore , n gjyqin ndrkombtar.

  Un , shpresoj n fitore , sepse jan angazhuar advokat t fuqishm evropian.

  Por po t kishi qen politikant tan ashtu sic duhet t ishin , ata duhet t mendonin edhe pr humbje.

  Cfar ather nse?!

  Nuk besoj se politika e jon ka ndonj strategji pr opcionin e humbjes.
  Humbje do t na sjell n nj situat q , do t shtyhet pranimi n OKB pr koh t pacaktuar , e kjo rrjedhimisht humbje t paimagjinuara t popullats son , edhe ashtu t mbetur mbrapa , jo n krahasim me shtetev e Evrops po me ato t rajonit.
  Qllimi i serbie sht ky!

  Duke e theksuar edh njher se dshira ime sht q t dalim fitues, pres q t japni mendimin e juaj n lidhje me kt qshtje t rndsishme pr Kosoven dhe popullin shqiptar.

  Kili

  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  M 17 prill mbrohet pavarsia n Hag

  Eksperti britanik Majkll Vood ka thn se tashm deklarata pr fillimin e procesit n Hag sht prfunduar dhe ajo do t deponohet, para dats 17 prill, n trupn m t lart t drejtsis n Hag


  Ne kemi bashkpunuar me avokatin Majkll Vood dhe kemi prgatitur nj dokument t shklqyeshm, pr t mbrojtur Pavarsin e Kosovs n Gjykatn Ndrkombtare t Hags, tha presidenti Sejdiu.
  M 17 prill mbrohet pavarsia n Hag

  Prballja e Kosovs me Serbin do t ndodh m 17 prill t ktij viti, kur n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis, pr her t par palt do t deponojn deklaratat e tyre me shkrim lidhur me ligjshmrin e pavarsis s Kosovs. Ndonse kan mbetur m pak se nj jav koh, Serbia do t prjetoj edhe nj humbje karshi shtetit t Kosovs. Institucionet e Kosovs tashm kan br t gjitha prgatitjet pr t dshmuar n Hag se shpallja e pavarsis ka qen veprim i drejt dhe i pamohueshm, sht br konform vullnetit t popullit dhe n koordinim me bashksin ndrkombtare, argumente baz t fuqishme pr legjitimitetin e pavarsis.

  Ndonse zyrtart institucional shprehen se kan argumente t shumta pr t dshmuar n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis se shpallja e pavarsis s Kosovs ka qen veprim i drejt dhe i pamohueshm, megjithat pr shkak t ndjeshmris s procesit Ministria e Punve t Jashtme nuk ka publikuar strategjin dhe sigurin e informacioneve.

  Presidenti i Republiks s Kosovs, Fatmir Sejdiu, i beson puns s avokatit Majkll Vood. Ai deklaron se pr procesin e GJND-s Kosova ka dosjet e saj t kompletuar. Pr ne sht me rndsi q edhe para Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis t dalim me dosjen e kompletuar dhe kujtoj q sht e kompletuar mir. Besojm n punn e madhe, t njerzishme dhe juridikisht t qndrueshme e t argumentuar t z. Majkll Vood, tha presidenti Sejdiu. Ndonse nuk ka dashur t flas hapur pr prmbajtjen e dokumentit me t cilin do t prezantohet Kosova n GJND, ai sht i bindur se sht nj dokument q sjell argumente t rndsishme pr t gjitha zhvillimet. Megjithat, ai pohoi se institucionet e Kosovs kan bashkpunuar me z. Vood dhe i kan ofruar atij t gjitha argumentet e krkuara. Ne jemi konsultuar mir dhe gjithka q sht krkuar nga institucionet e Kosovs ne e kemi ofruar. Natyrisht ne kemi bashkpunuar edhe me t emruarin nga Qeveria e Kosovs pr t mbrojtur ligjshmrin e pavarsis s Kosovs, avokatin Majkll Vud. Mendoj edhe nj her se sht nj dokument i shklqyeshm, q sjell argumentet m t rndsishme t mundshme pr t gjitha zhvillimet tona, tha Sejdiu, sipas t cilit Majkll Vood e ka borxh q ta prezantoj Kosovn ashtu si ai e ka vizionin e tij. Eksperti britanik Majkll Vood, ndonse nuk ka dashur t komentoj detajet e deklarats me argumentet e pavarsis s Kosovs q do t paraqiten n GJND, pr mediat e Kosovs ai ka thn se tashm deklarata sht prfunduar dhe ajo do t deponohet para dats 17 prill n trupn m t lart t drejtsis n Hag. Deri ather, prballja n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis mbetet sfid pr diplomacin e Kosovs.

 3. #3
  I'am ILLYRIAN Maska e ballisti_tetova
  Antarsuar
  26-03-2009
  Vendndodhja
  TETOVA
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ska force qe mund ta kundershtoje pavarsine
  www.votethenation.com votoni shqiperine

  www.ballistet.org

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,856
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Nuk sht n diskutim pavarsia, por vnja n jet e saj n instancat ndrkombtare!

  Po humbn rastin n gjyq , kjo , pra pranimi ndrkombtar shtyhet pr koh t gjat.
  Kjo do t jet nj sfid e madhe pr shqiptart n Kosov.

  Kili

  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET1
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  M 17 prill Kosova drgon deklaratn e saj n GJND

  Kosova do t respektoj n prpikri afatin dhe procedurat e vendosura nga Gjykata ndrkombtare e Drejtsis, ka nnkupton se nj deklarat fillestare do t drgohet nga Prishtina n kt gjykat m 17 prill.

  Prishtin, 13 prill

  Institucionet e Kosovs jan t prgatitura pr ballafaqim me Serbin n GJND. Me kt rast, Vlora itaku, zv.ministre e Punve t Jashtme, n Qeverin e Republiks s Kosovs, vlerson se kjo ministri e ka marr shum seriozisht shtjen e mbrojtjes s pavarsis s Kosovs n Gjykat Ndrkombtare, pasi Serbia krkoi nga ky organ q t jap nj mendim kshilldhns nse kjo shpallje ka qen e ligjshme. Ajo sht shprehur se pala kosovare do ti respektoj n prpikri afatet dhe procedurat e vendosura nga Gjykata ndrkombtare e Drejtsis , ka nnkupton se nj deklarat fillestare do t drgohet nga Prishtina n kt gjykat deri m 17 prill. Ndrkaq, partit opozitare kan shprehur dyshimet e veta pr mnyrn se si e kan trajtuar kt shtje t nxeht kto institucione, rezultat i s cils , sipas shum ekspertve, pritet t ndikoj shum n ecjen e mtejme t shtetit t Kosovs.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Vete gjyqi edhe sikur te arrije nje deklarate kunder kosoves, nuk mund te marre vendime mbi nje fakt te kryer tashme dhe realitet i cili nuk zhbehet dot edhe sikur te merrej nje vendim i tille.
  Nuk ka kurrsesi mundesi qe pavarsia e kosoves e arritur nen moton amerikane te shtrirjes gjeostrategjike te rikthehet mbrapsht.
  Pra kjo gjykate thjesht luan me bllofin e garantuar, pervec faktit qe serbia fiton nje premio morale dhe asgje me tej.  dito..

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime  Prishtina e prgatitur ta mbroj pavarsin e Kosovs n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis

  N fund t ksaj jave institucionet e Kosovs drgojn nj Deklarat fillestare n GND, n kuadr t procesit t shqyrtimit t ligjshmris s pavarsis s Kosovs. Kjo shtje sht krkuar nga Serbia dhe sht miratuar nga Asambleja e Prgjithshme e OKB-s n tetor t vitit t kaluar. Institucionet e Republiks thon se jan prgatitur mir pr tu prezantuar dhe pr tu ballafaquar n gjykatn ndrkombtare t drejtsis, pr mbrojtjen e pavarsis s Kosovs.
  Shpallja e pavarsis s Kosovs ka qen n prputhje t plot me t Drejtn ndrkombtare, ndrkoh q shpallja nuk e ka cenuar asnj dokument juridik ndrkombtar, prfshir edhe Rezolutn 1244. Ky besohet t jet argumenti m i fuqishm, q ekipi pr mbrojtjen e shpalljes s pavarsis s Kosovs do ta shfrytzoj n procesin q pritet t filloj t premten n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis. Zvendskryeministri Hajredin Kui, procesin e prgatitjes s Kosovs pr kt sfid e vlerson si shum profesional.

  Me siguri do t hap dilema pr shtetet q ende nuk e kan njohur Kosovn. Un jam i bindur q vendimi do t jet pozitiv dhe ai vendim edhe do ti kthjell edhe ato shtete t cilat ende kan dilema n raport me Kosovn. Besoj po ashtu se do t jet argumenti i fundit q Serbia e ka prdorur kur dihet se ajo ka prdorur t gjitha argumentet edhe n kuptimin e prdorimit t dhuns, por edhe tani n prdorimin e mjeteve po them n thonjza juridike q ta kontestoj pavarsin e saj, ka theksuar zv/kryeministri Hajredin Kui.

  Kosova e ka edhe nj shans q para ktij organi t lart t drejtsis ndrkombtare t dshmoj t drejtn e vet historike, politike dhe juridike pr t qen shtet, thot Ibrahim Makolli nga Aleanca Kosova e Re, duke e kritikuar njhersh procesin e prgatitjes si tejet t mbyllur pr opinionin.

  Opinioni n Kosov duhet t njihet me shkalln e prgatitjes s ekipit t Kosovs, sa i prket ksaj shtje shum t ndjeshme dhe natyrisht n kto procese nuk do t duhej t prjashtohej askush, madje do t duhej q t involvoheshin sa m tepr akter dhe njohs t ktyre fushave, n mnyr q t jemi m t kompletuar dhe t gatshm q t dshmohet pr t drejtn e Kosovs dhe t qytetarve saj pr t pas shtet t tyre, deklaron Makolli.

  Ndrsa, sipas analistit Behlul Beqaj, me faktin q Serbia ka shkelur sovranitetin e vet duke ushtruar dhun ndaj shqiptarve brenda territorit t vet, e ka humbur edhe t drejtn q t ket sovranitet edhe mbi at popull, andaj ky proces do t jet edhe nj dshtim pr prpjekjet e Serbis.

  Sovraniteti i shtetit serb nuk ka lejuar assesi, sikurse q nuk lejon sovraniteti i asnj shteti n bot q ta nprkmb, q ta dhunoj, ta deportoj dhe ta vras etnitetin tjetr, i cili sht pjes prbrse e atij shteti. Kt e ka br Serbia dhe me faktin q sovranitetin e ka keqprdor duke i shkelur t drejtat e njeriut, mendoj q e ka privuar vetn nga e drejta q t ket sovranitet edhe mbi at popull i cili ka krkuar lirin, thot analisti Beqaj.

  Procesi n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis fillon t premten ku Kosova dhe Serbia do t paraqesin deklaratat fillestare.
  Ky proces nuk pritet t ket ndonj efekt t rndsishm, pasi Kosova tashm sht shtje e kryer, vlersojn politikant n Kosov. Ndrkaq, Qeveria, ka deklaruar se tashm ka marr gatishmrin nga shum shtete me ndikim n bot q do ta mbshtesin deklarimin e Kosovs n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis.


  | s.b & RTK staff |
  13 prill 2009 - 13:22:29

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  N GJND Kosova prkrahet nga m t fuqishmit

  Kosova dhe shpallja e pavarsis do t prkrahen nga ShBA-ja, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Austria, Zvicra, Finlanda, Danimarka dhe Sllovenia.
  N GJND Kosova prkrahet nga m t fuqishmit

  Ministri i Punve t Jashtme t Republiks s Kosovs, Sknder Hyseni, para disa ditsh konfirmoi se Prishtina zyrtare ka prgatitur shum dokumente q vrtetojn ligjshmrin e shpalljes s pavarsis n gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis n Hag. Skadimi i mandatit t dorzimit t materialit sht 17 prilli. Kosova dhe shpallja e pavarsis do t prkrahen nga ShBA-ja, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Austria, Zvicra, Finlanda, Danimarka dhe Sllovenia. Ndrsa Serbin po e prkrahin shtetet si jan: Rusia, Kina, Azerbajxhani, Argjentina, Bolivia, Venezuela, Rumania, Qipro, Spanja dhe Sllovakia do t prkrahin iniciativn e Serbis n Gjykatn Ndrkombtare.

 9. #9
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pordhe me rrigon jane keto proeset e Hages ndaj eshtjes se pamvaresise se Kosoves.

  Sa te jete Amerika, s'e gjun kush dot topin e shqiptarit.

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 10. #10
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  54
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Rrofte Chavez!
  Usa nuk e rruan fare nga fukarenjte e East-it apo West-tit, i shtyp si morra dhe tani i shtyp me shume se ka 5 milion shpirtra me teper.
  Gjithmone me ka ardhur keq per serbet, ne ish qytetin ku jetoja bile isha per te pare nje inagurim kishe qe bene m'u duken njerez normale, te sjellshem(vetem te veshur keq). Gjynah nga zoti! Per nj'at zot Kosova e meriton te jete shtet, jetojne shume shqiptare atje ........ ?
  Gezuar!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 11. #11
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,856
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Pa dashur t ja bj qefin vetit ,e as t mendoj se shkijet do t fitojn ket gjyq, q pr dik po duket pa asnj rndesi, duket se do ket nj proces t gjat.

  Npr gazetat tona flitet se rreth 1000 faqe dokumnte jan mbledhur nga shkijet pr ket gjykim.
  Gjithashtu shtypi dhe mediat e tjera n prgjithsi japin lajme se Kosova ka dokumente dhe do t dorzoi ato para 17 prillit.

  Secila pal ka edhe mbshtetsit e vet.
  A jan mbshtetsit e Kosovs t gatshm pr t na mbrojtur , sa mbshtetsit e pals tjetr q jan pr t ndihmuar ata kundr nesh?!

  Po e ritheksoi se ky proces nuk mund ta kthej pavarsin e Kosoves mbrapa, pra ta zhvlersoi at, por humbja e gjyqit nga ana jon , nuk sht pa pasoja sic po deklarohen politikan e besa edhe njerz t tjer.

  Kili

  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Java e Dosjeve
  Kosova dhe Serbia do t dorzojn kt jav deklarata qindra faqesh pr legalitetin e Deklarats s Pavarsis s 17 shkurtit 2008 n ICJ. Shtetet m t fuqishme perndimore pritet t dshmojn n favor t kauzs s Kosovs. Rusia, Kina, Azerbajxhani, Argjentina, Bolivia, Venezuela, Rumania, Qipro, Spanja dhe Sllovakia mund t prkrahin iniciativn e Serbis.

  Nga Express m 14.04.2009 n ora 8:33
  Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis do t marr kt jav mijra faqe argumente nga Kosova, Serbia dhe nj varg shtetesh tjera pr t filluar procesin e nxjerrjes s mendimit kshillues rreth legalitetit t shpalljes s pavarsis s Kosovs.

  Afati i fundit pr dorzimin e raporteve me argumente sht 17 prilli.

  Ministri i Punve t Jashtme, Vuk Jeremic, ka thn t hnn pr t se qndrimi i Serbis pr Kosov sht prmbledhur n nj material 300 faqesh.
  Por, mediat serbe kan njoftuar se Beogradi do t dorzoj n Gjykatn e Drejtsis nj dokumentacion njmij faqesh, q sipas Qeveris s Serbis dshmon se pavarsia e Kosovs ishte e paligjshme.

  Argumentet e Serbis jan t ndara n dy pjes. Njri 350 faqe, ku prezantohet aspekti ligjor dhe nj tjetr ku me t dhna historike q nga Lufta e Par Botrore e deri m 17 shkurt, 2008.

  Ministri Jeremic ka thn se n favor t Serbis raporte do t deponojn edhe disa shtete t mdha dhe me ndikim n bot.
  Sipas Agjencis serbe t lajmeve,Fonet, Rusia, Kina, Azerbajxhani, Argjentina, Bolivia, Venezuela, Rumania, Qipro, Spanja dhe Sllovakia do t prkrahin iniciativn e Serbis n Gjykatn Ndrkombtare.

  Ndrsa, e njjta agjenci ka shkruar se Kosovn do ta prkrahin me argumentet Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Austria, Zvicra, Finlanda, Danimarka dhe Sllovenia.
  Pr procesin juridik n Gjykatn e Bots, q sht iniciuar me krkes t Serbis, nj ekip ekspertsh t udhhequr nga juristi britanik Michael Wood kan prgatitur n emr t institucioneve kosovare nj material mjaft voluminoz.

  Kt e ka konfirmuar para disa ditsh pr Express, Ministri i Jashtm i Kosovs, Sknder Hyseni.
  sht nj deklarat qindra faqesh, me shum anekse, po ashtu qindra faqesh, q do t ofrojn nj material t bollshm dokumentues t t gjitha natyrave pr t paraqitur n mnyrn m t denj t mundshme rastin e Kosovs para ksaj gjykate, ka thn ai.

  Ministri Hyseni ka theksuar se edhe n kt sfid Kosova do t ket ndihmn e shteteve q e kan prkrahur edhe n t kaluarn.
  Kemi premtime nga nj numr jo i vogl i vendeve q kan njohur Kosovn se do t deponojn deklarata me shkrim.
  Ndrkaq, Zvendskryeministri Hajredin Kui ka thn se procesi rreth pavarsis s Kosovs n Hag do t sjell dilema, por ai shpreson n rezultat pozitiv.

  Me siguri do t hap dilema pr shtetet q ende nuk e kan njohur Kosovn. Un jam i bindur q vendimi do t jet pozitiv dhe ai vendim edhe do ti kthjell edhe ato shtete t cilat ende kan dilema n raport me Kosovn. Besoj po ashtu se do t jet argumenti i fundit q Serbia e ka prdorur kur dihet se ajo ka prdorur t gjitha argumentet edhe n kuptimin e prdorimit t dhuns, por edhe tani n prdorimin e mjeteve po them n thonjza juridike q ta kontestoj pavarsin e saj, ka thn Kui, pr Radio Kosovn.

  Pesmbdhjet gjykatsve ndrkombtar n Hag do t ju duhet mjaft koh pr t nxjerr mendimin kshilldhns, q nuk sht obligues pr asnj shtet apo organizat.

  Pas dorzimit t raporteve kt t premte, shtetet pjesmarrse n kt proces kan t drejt t bjn komentet n raportet e paraqitura deri m 17 korrik.

  Pastaj pritet t ket edhe seanca dgjuese, por ato nuk zgjasin shum.

  Sipas vlersimeve jozyrtare, procesi n Gjykatn e Bots nuk pritet t prmbyllet deri n pranver t vitit t ardhshm.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Marmara
  Antarsuar
  12-06-2003
  Vendndodhja
  Ne Rrugen e Zotit
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up Bace U Kry

  Ndoshta ksihte per ta fituar kete gjyjge serbia,po te kishte qene Haga ne rusi diku !, BAC U KRY

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  me kujtohet epoka e Ismail Qemalit ......por ne tjeter menyr ....per te njetin qellim...
  pamvarsia ...(me kusht)
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  me kujtohet epoka e Ismail Qemalit ......por ne tjeter menyr ....per te njetin qellim...
  pamvarsia ...(me kusht)
  Ne kete rast, ne si te akuzuar duhet qe te shkojmi ne sulm, ta sulmojmi Hagen per 100 vite roberie nga pushtimi serbe !

  Peticion kunder Gjukades, ne nuk jemi patate qe te na hedhin nga nje shport ne tjetren...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 16. #16
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,856
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Ne duhet bt fitojm !

  Kjo do t jet nj sfid shum e rndsishme pr ne.
  Po fituam , ather besoj se puna do t na shkoi mbar.

  Uroj q t fitoi drejtsia!
  Uroj q t fitoi Kosova
  !

  Kili

  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Rreth 20 aleat
  Rreth njzet shtete pritet t deponojn deklarata n favor t Kosovs n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis. Prgjysm m shum se pr Serbin. Shumica e shteteve q do t prkrahin Kosovn jan nga blloku perndimor. Deklarata pro-pavarsis s Kosovs do t dorzohen edhe nga Japonia e Shqipria, por jo edhe nga Italia

  Nga Bekim Greievci m 16.04.2009 n ora 8:09
  Kosova mund t jet e knaqur me numrin e shteteve q do ta prkrahin pavarsin e saj n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis (ICJ) n Hag.

  T gjitha shtetet dhe organizatat e interesuara kan afat deri t premten q t deponojn deklarata me shkrim rreth legalitetit t shpalljes s pavarsis s Kosovs - proces i iniciuar nga Serbia, vitin e kaluar.

  Nj diplomat perndimor n Prishtin, ka thn t mrkurn pr Express, se numri i shteteve q kan paralajmruar se do t prkrahin pavarsin e Kosovs n ICJ sht prgjysm m i madh se numri i shteteve q do t mbshtesin qndrimin e Serbis.

  Presim q rreth 20 shtete t deponojn deklarata n favor t Kosovs. Serbia deri m tash nuk ka arritur t siguroj as 10 shtete, ka thn ai, me kusht anonimiteti.
  Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Franca kan konfirmuar edhe zyrtarisht se do t dorzojn argumente n t mir t Kosovs.

  Sipas fjalve t zyrtarit ndrkombtar, pavarsin e Kosovs do ta mbshtesin me deklarata edhe Britania e Madhe, Gjermania, Austria, Zvicra, Danimarka, Norvegjia, Sllovenia, Shqipria.

  Ai pret q ktij grupi ti bashkohen edhe disa shtete tjera evropiane si dhe Japonia. Njw jurist i njohur nga ky shtet dhe ish-diplomat, Hifashi Ovada, madje sht Kryetar i Gjykats s Drejtsis.

  Ndonse duket e pazakonshme, diplomati perndimor thot se Italia ka vendosur t mos marr pjes n procesin e vlersimit t ligjshmris s pavarsis s Kosovs. Italia ka qen antare Quintit, grupit q ka kontribuar m s shumti pr brjen e Kosovs shtet.

  Nga ana tjetr, megjith ofensivn diplomatike, Ministri i Jashtm i Serbis, Vuk Jeremic, nuk ka arritur t mbledh shum shtete rreth qndrimit serb. Para disa muajve ai ka ftuar tetdhjet shtete q t dorzojn deklarata kundr pavarsimit t Kosovs n Gjykatn e Bots.

  Diplomati perndimor thot se Beogradi nuk ka siguruar as prkrahjen e Greqis, nj nga pes shtetet antare t Bashkimit Europian q ende nuk e kan njohur Kosovn.

  Sipas fjalve t ktij zyrtari ndrkombtar, deri m tash Serbia ka marr premtime nga Rusia, Spanja, Qipro, Sllovakia, Venezuela, Bolivia, por edhe nga Argjentina.

  N ekipin e ekspertve ligjor q kan ndihmuar hartimin e deklarats s Serbis sht edhe nj jurist i njohur argjentinas q punon n nj organizat ndrkombtare n Zvicr.
  Serbia mund t zhgnjehet edhe nga Kina, e cila ende nuk ka marr vendim pr pjesmarrje n rastin e Kosovs n Hag.

  Numri i sakt i shteteve q do t dorzojn nesr deklarata me shkrim zyrtarisht mund t konfirmohet vetm nga Zyra e Regjistrit t Gjykats s Drejtsis.

  Prishtina dhe Beogradi kan br t ditur se kan prgatitur dokumentacion qindra faqesh, por pr Gjykatn kjo nuk sht relevante. Asaj i interesojn faktet.

  Secili shtet pjesmarrs do t ket mundsi t shoh prmbajtjen e deklarats s shteteve tjera 10 -12 dit pas dorzimit t tyre, por jo edhe opinioni publik. Gjykata nuk lejon publikimin e tyre deri n prfundim t procesit q pritet t zgjas deri n gjysmn e vitit t ardhshm.

  Deklaratat nuk publikohen sepse gjykata nuk dshiron t ket diskutim publik rreth argumenteve t shteteve pjesmarrse pr shkak t friks s mund t ket presion dhe ndikim n proces.

  Pjesmarrsit n proces jan t obliguar q deri m 17 korrik t dorzojn n Gjykat komente rreth deklaratave t njri - tjetrit. Nse e sheh t nevojshme, Gjykata mund t ftoj edhe seanca dgjuese.

  Pesmbdhjet gjykatsit ndrkombtar do t nxjerrin nj mendim kshillues, q nuk sht obligues pr asnj shtet, por ka pesh politike.

  Sa u prket organizatave ndrkombtare, vetm OKB do t kontribuoj n rastin e Kosovs. Ajo tashm ka deponuar rezolutat e Kshillit t Sigurimit pr Kosovn, raportet me shkrim t Sekretarit t Prgjithshm t OKBs dhe dokumente tjera.

  Nj nga prfaqsuesit e Serbis n ICJ, profesori i t drejts ndrkombtare Tibor Varadi, ka thn t mrkurn se rreziku pr Serbin n kt proces nuk sht i madh sepse Kosova nuk qeveriset nga Beogradi q nga viti 1999.

  Ai nuk prjashton mundsin q mendimi i Gjykats t jet i atill q t mund t interpretohet n mnyra t ndryshme, prkatsisht q edhe Prishtina edhe Beogradi ta trajtojn si fitore.

  Me siguri do t ket argumente q kjo shtje nuk sht shtje ligjore por politike dhe se gjykata nuk do t duhej t merrej me t. Por, vrtet do t isha i befasuar pr t keq nse Gjykata i pranon kto argumente, ka thn ai pr t prditshmen serbe Politika.

  Eksperti serb vlerson se do t ket krkesa q Gjykata t shpall se nuk sht kompetente pr rastin e Kosovs.

  Besoj se do t ket iniciativa n kt rrafsh, para se gjithash nga Prishtina, por dhe disa vende tjera q e kan njohur pavarsin e Kosovs. Mirpo, kjo sht shtje juridike par excelence dhe si t till e ka kualifikuar edhe Asambleja e Prgjithshme e OKBs.
  Qndrimi tjetr do t ishte i uditshm n kto rrethana, ka thn ai.

  Nse Gjykata vendos n favor t qndrimit shqiptar, Varadi vlerson se kjo nuk do t thot se Kosova i merret Serbis pr her t dytn.

  Kosova faktikisht q nga viti 1999 nuk sht nn pushtetin serb. Gjendja faktike nuk do t ndryshohej, por ajo do t bhej m e fort se deri m tash, ka thn ai.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Antarsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gjaku i te gjithe deshmoreve qe rane per token e Kosoves dhe trojeve shqiptare do e nxjerre Kosoven fitimtare edhe ne kete beteje.
  Per trojet tona te mendojme vetem pozitivisht.

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Besojn n triumfin e Kosovs ndaj Serbis
  Lirie Hajdari
  GJND-ja do ta argumentoj pavarsin
  Besojn n triumfin e Kosovs ndaj Serbis

  Edhe pse askush nuk e di prmbajtjen e dokumentit me t cilin Kosova t premten do t prezantohet n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis n Hag, pr t mbrojtur ligjshmrin e shpalljes s Pavarsis, prfaqsuesit e shtetit t Kosovs, pozita dhe opozita, edhe pse kjo e fundit sht kritike pr mostransparenc t hartimit t dokumentit, besojn se do t triumfojn n betejn prball Serbis.

  Ekipi i ekspertve, i udhhequr nga avokati britanik Majkll Vood, do t depono t premten n GJND dokumentin prej qindra faqesh me argumente pr pavarsin e Kosovs.

  Majkll Vood ka qen pjes e delegacionit britanik n Konferencn e Rambujes dhe po ashtu ka shrbyer si ekspert ligjor n OKB gjat procesit t shprbrjes s Jugosllavis dhe konsiderohet personaliteti m i qlluar.

  Nj dit para se dokumenti t dorzohet n GJND zvendskryeministri Hajredin Kui tha se Kosova po hyn n nj proces t iniciuar nga pala e Serbis, por q nuk mund ta kthej prapa procesin e shtetbrjes s Kosovs. Kosova sipas tij ka angazhuar nj ekip t ekspertve ndr m t mirt n bot dhe sht e prgatitur q t bj prezantimin juridik dhe politik t shpalljes s pavarsis. Mbi t gjitha Kosova ka edhe argumentet e saj legale, politike, historike dhe t gjitha argumentet q i takojn nj populli dhe nj vendi q sht shtet sovran dhe i pavarur. Argumentet q do t prezantohen t premten n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis jan t artikuluara shum mir, tha zv.kryeministri Kui. Ai bri t ditur se Kosova n Gjykat do t prezantohet nga ekipi i ekspertve ndrkombtare, i prir nga z. Majkll Vood, dhe se institucionet e vendit jan t bindura se ky grup i ekspertve do t bj punn m t mir t mundshme. Edhe pse ende nuk dihet se far vendimi do t marr Gjykata e Drejtsis, ai sht i bindur se ky proces nuk sht dika q v n dyshim funksionimin e shtetit t Kosovs, por dika q do ta verifikoj edhe nj her dhe do ta ket nj argument m pak Serbia q ta kundrshtoj Kosovn.

  Duke dashur q ky proces t kaloj n t mir t Kosovs, opozita beson q dokumenti t jet i prgatitur mir, edhe pse, si shprehen ata, puna e deritanishme q ka br qeveria l hapsir pr dyshime. Kryetari i LDD-s, Nexhat Daci, procesin n GJND e sheh si sfid t radhs dhe t nj rndsie t madhe politike, ndrsa thekson se mungesa e transparencs, mosangazhimi i trurit profesional t Kosovs q sht n qarqet akademike dhe politike, ka br q t mos jemi t qet. Daci i dha komplimente Qeveris pr przgjedhjen e ekspertit t mir ndrkombtar z. Vood, por nga ana tjetr konsideron se mbshtetja gjithmon vetm nga faktori ndrkombtar po e dmton rnd imazhin e Kosovs qoft brenda vendit, qoft jasht tij. Vazhdimisht po mungon demonstrimi i kapacitetit vendor, i argumentimit, sepse rruga q ka ndjekur Kosova deri n pavarsimin e saj njihet m s miri nga njerzit n Kosov, nga ekspertt e saj dhe bashkrisht do t ishin m t qet si qytetar, tha ai. Duke mos dashur ta prdor rolin kritikues t opozits, kryetari Daci shpreson se do gj do t shkoj mir, edhe pse sipas tij parashikimet politike nuk jan t favorshme n rritjen e numrit t njohjeve, si dhe n investime.

  Deputeti i AAK-s, Bajram Kosumi, nuk sht n dijeni pr prmbajtjen e dokumentit dhe as pr idet themelore t atij dokumenti, por beson se sht br nj prgatitje e mir, edhe pse, si thot ai, puna e deritanishme q ka br Qeveria l hapsir pr dyshime se ajo ka ditur t shfrytzoj kapacitetet edhe t ekspertve vendor, edhe t atyre ndrkombtar pr t paraqitur mbrojtjen e shtetsis s Kosovs para GJND-s. Sukseset dhe dshtimet n kt proces ai i konsideron se jan t natyrs juridike, psikologjike dhe praktike, por sht i bindur n faktin se fardo vendimi q do t merret n Gjykatn e Hags nuk mund ta kthej prapa procesin e brjes s shtetit t Kosovs. Jan probleme t natyrs psikologjike dhe praktike. Nse GJND-ja merr vendim negativ, t gjitha ato shtete q hamenden n njohjen e shtetit t Kosovs do t hamenden edhe m shum, do t krijohen pengesa n rrugtimin e Kosovs dhe ky ka qen interesi i Serbis pr ta paditur Kosovn n GJND, tha ai.

  Pas prezantimeve t para t dokumenteve, q palt do ta bjn t premten, do t ket nj afat prej 3 muajsh kur palt do t shikojn ballafaqimin e argumenteve. Por, sipas z. Kui, ky sht nj proces, i cili do t shkoj n rrugn e vet dhe paralelisht me t do t shkoj edhe procesi i njohjes s Kosovs, i ndrtimit t shtetit t Kosovs dhe i funksionimit t saj si shtet.

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  All-llahu (Suabhenhu ve Teala) e di m s miri

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 2. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 19:39
 4. Kush jane vrasesit?
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 10-03-2004, 21:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •