Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 98
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  257

  Djemte e shqipes a po m'ndigjoni

  Kjo kenge u kendua nga kengtaret e njohur te folklorit tone te paster ; Deda, Qela dhe Kovaqi.


  Djemt e shqipes a pom ndigjoni
  Ju therret nana me gjysme zani
  Plagt ju nanes mos ia shtoni
  Per pajtim duart ti shtrengojm
  Katolik dhe mysliman, o jemi vllazen e kem nje nane

  Jo gjake marrje pash Zoti vllazen,
  Njani tjetrit ti shkojm ne dasem
  Te pushtoj buzqeshja lotit
  Se keshtu na jemi me Zotin
  Hapni zemrat burrat e dheut
  Te mbajm fjalen e Skenderbeut
  Porosin e kastriotit
  Keshtu I dalim ne zot keti trolli

  Sikur qan femija per nane
  Ashtu qan Prishtina per Tiran
  Qon mesazh edhe Qameria
  Unitet o te kete Shqipiera

  Leshon kushtrim Shkupi dhe Ulqini
  Forca jone eshte veq bashkimi
  Jemi bijt e nanes shqipe
  O te bashkojm Shqipnin Etnike
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  257

  Djemt e Shqipes

  Ppo per ate qe merre veshe dhe dine te kupton porosi ma te mire nuk ka.
  Te bashkohemi, te dojm dhe respektojm njeri tjetrin, te mos shqiqojm Kisha dhe Xhamia sepse feja e shqiptarit eshte Shqiptaria
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232

  Kng t veriut me tekste
  Heeeeeeeej
  Hajredin Pasha
  Oh poj vjen o Radikes
  Valla ku jan oh Kto malet e Dibre'es?
  Valla ku jan oh Kto malet e Dibre'es?

  Heeeeeeej
  Valla ku jan oh mor' kto malet e Dibres?
  Hajro ku vjen oh mor' n'at fush oh t'Gjorices?
  Oh Hajro ku vjen mor' n'at fush oh t'Gjorices?

  N'fush t'Gjorices oh more ke kala'aja
  Haredin Pashen e ka gjet bela'aja
  Haredin Pashen e ka gjet belaja

  Se belaja Pashen q'e ka gjete
  Malet e Dibres more kan lidh Be'se
  Malet e Dibres more kan lidh Bese

  Heeeeeeeeeeej
  Ka ja lidh bes oh por kan lidh oh te tane
  Turku Dibren oh mos m ja la'an
  Turku Dibren oh mos m ja lane

  Heeeeeeeeeeej
  Hajredin Pasha oh mor kry hutaqe
  S'lidhet Dibra more me gerbaqe
  S'lidhet Dibra more me gerbaqe

  Hajredin Pasha ku e ke oh ushtri'hine
  Malet e Dibres oh mor'mi kan ngri'hije
  Malet e Dibres oh mor'mi kan ngrije

  Heeeeeeeeeeej
  Malet e Dibres oh kan mbet oh te tan
  Nuk jan pak oh mor' por 12 mij
  Nuk jan pak oh mor' por 12 mij  Nje nga shume kenget tradicionale te veriut qe me pelqen jashte mase.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232

  Kah po vjen more un Mula
  prej Kelmenit sot u ula

  Prej Kelemenit sot u ula
  kam marr vesh se asht zan rruga

  asht zan rruga me shumice
  prej n Kastrat deri n Kanice

  si zog shqipe mal mbi male
  e kish fal Zoti ket djale

  C'po gjmon ky mali i Hotit
  n'Podgoric po krcet topi

  po krcet topi edhe pushka
  po na vijn topat me mushka

  nuk jam djal pr me u korrit
  jam un Mula pushk me qite

  Luta Fukaraja

  Illyrian rhapsody

  Lumne e zotit
  na ka borxh nji fukara- je
  ne baba Luts na i ka vdek-e
  ne shum borxh Luta kishte mbet-e
  ne llaf po bon me nonn e vet-e
  ne mori non e zeza non-e
  ne kum shit mallin kum shit xhon-e
  ne ni kam borxhin sun kum la-je
  ne me it grune ne at pazar-e
  ne jem shqiptar e m vjen marre
  ee mjeri un kum ra n hall-ee

  Oo ysh ka bo ky Luta i grat
  ooo ka marr grune mi pr dore
  ne na ka dal n pazar-e
  ne e ke vjen nji kurbeti
  ne sa i lyp ksaj robinke
  ne treqind lira i ka thon
  ne aq borxh baba m ka lone
  ne iti paret ja ka dhon-e
  ne dorn e gjatht Luta i ka marr-e
  ne dorn e mojt Luta i ka dhon-e
  as pa pare as pa grua

  Ka more grue ka shko ne shpeje
  kur ka ardhe vakti te bin me flete
  e pyjte grue ja ke none ja ke babe
  nuk kom none nuk kome babe ,
  vetem kum pas nji noneplake ,
  none plaka pas ma ka thone se kom pas nji vlla Shabone,
  ne krehun e gjahte e ka nishone.
  Jo jon mor vesht moter dhe vllae.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 5. #5
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  36
  Postime
  5,671
  i prmirsim

  Gurbetxhiu qysh ka marue
  Ka marr grun n shpi ka shkue
  kur ka ardhe vakti te bin me flete
  ne ja ke none ja ke babe
  nuk kom none nuk kome babe ,
  vetem kum pas nji naneplake ,
  nane plaka pas ma ka thone se kom pas nji vlla Shabane,
  ne krehun e gjathte ka pas nishane.
  ne e ka ngran gjoku me dham-e
  ne zbuloi krah e kallxoi nishanin
  ne jon mor vesht moter dhe vllae.

 6. #6
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Citim Postuar m par nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
  http://www.youtube.com/watch?v=I3qNrFSTWnk&eurl


  Heeeeeeeej
  Hajredin Pasha
  Oh poj vjen o Radikes
  Valla ku jan oh Kto malet e Dibre'es?
  Valla ku jan oh Kto malet e Dibre'es?
  Aulona, ketu nuk eshte valla, po vall

  Vall-o ku jan-o kto malet e Dibrs?

  Heeeeeeej
  Valla ku jan oh mor' kto malet e Dibres?
  Hajro ku vjen oh mor' n'at fush oh t'Gjorices?
  Oh Hajro ku vjen mor' n'at fush oh t'Gjorices?

  Edhe kjo strofa duhet t jet:

  Vall-o ku jan-o mor kto malet e Dibrs?
  Mbajn-o kuvend-o mor n at fush t Gjorics
  O mbajn-o kuvend-o mor n at fush t'Gjorics

  Dhe, nuk eshte faji yt se kngt folklorike veriore jan n nj gegnishte t "fort", e vshtir mund t kuptohen, e sidomos kur nuk i takon atij dialekti. Edhe un ka shum kng t folklorit jugor q nuk i kuptoj disa fjal kur kndohen. Nejse, cikrrim hesapi.

  P.S. Tem shum e mir

 7. #7
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Dhe, nuk eshte faji yt se kngt folklorike veriore jan n nj gegnishte t "fort", e vshtir mund t kuptohen, e sidomos kur nuk i takon atij dialekti. Edhe un ka shum kng t folklorit jugor q nuk i kuptoj disa fjal kur kndohen. Nejse, cikrrim hesapi.

  P.S. Tem shum e mir
  "Rina_87" M vjen mir q ke mar mundimin ti korigjosh, sepse Aulona sht nga Labria dhe ndoshta e ka pak t vshtir ti transkiptoj disa fjal, por qllimi sht i mir dhe ideja sht e shklyer.
  Un ju prshndes t dyjave, si Aulons q e hapi kt tem, dhe ty q jep kontributin tnd pr ta br sa m t plot.
  Kto jan pasuria jon e vetme, t part nuk na trashguan ndonj pasuri apo ndonj thesar, na lan kulturn dhe folklorin ton t mbrekullueshm. N qoft se arrijm tia transmetojm brezit pasardhs ja kemi arritur qllimit.
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232

  Talking

  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Aulona, ketu nuk eshte valla, po vall  P.S. Tem shum e mir
  Flm Rina, edhe do u lutemi te gjitheve, sidomos nga zona e veriore e Shqiperise si dhe e trevave te tjera veriore te sjellin kenge me video dhe tekste qe ti mbledhim dhe ti mesojme, sepse vertet jane nje thesar per ne.

  Edhe e di, se kur i shkruaj keto nganjehere duhet ti degjoj shume here, por mundohem..
  Kanga titullohet "Prite prite Skenderbeun" nga i madhe Ilir Shaqiri.

  Naim Frasheri

  Kruje,o qytet i bekuar
  prite,prite Skenderbene!
  Po vjen si pellumb i shkruar
  te shpetoje memedhene.

  Shqipetaret ti shpetoje
  nga zgjedhe e keqe e Turqise
  edhe ty te te nderoje
  qe je kreu i Shqiperise.

  Ka pas trima shqipetare
  qe s'u trembet syri kurre!
  Ne zemer te tij ka zjarr
  eshte i urte,trim e burre!

  Mireseerdhe o vere
  qe na solle miresine
  edhe per shume vjet te tjere
  e zbukurofsh Shqiperine!

  Ti moj vashez e Shqiperise
  qe me rri duke mejtuar
  pa hiq rrobat e zise
  ka ardh dit'e uruar!

  Zbardhi fusha,ndriti mali,
  nga armet e trimerise!
  Hingellin e s'mbahet kali
  qe sjell mbretne e Shqiperise.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ardis
  Antarsuar
  12-02-2008
  Vendndodhja
  athine
  Postime
  211
  ju lumte aulona per kete teme,

 10. #10
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871


  Lahuta

  Lahute ti sa e mocme je
  Ne gjak te ilirve ti ke le
  Mbi tel tan' shume gishta rane
  Nfaqen tan'e shume lote u pane
  Bashke me ty o lahute krenohem
  Eu kur bien ti malet bashkohen
  Bora nbjeshke shkrihet ngadale
  Gurrat derdhin uje vale-vale
  Per kte toke, kto bjeshke, kta gure
  sprajte kurre
  Brezi pas brezi i ke ngrit burrit
  Nate Vranine, ne Kulle t'Gurit
  Krajl Nikolla pat thane dikur,
  Vete malesine smuj ta shtroje kurre
  Per pa e vra ate lahutar
  Se ne kenge trimat po mi ngjall
  Nkuvend malet po mi ule
  Eu po lahutarin se vrava kurre

 11. #11
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871  O ke lahute pse je palue
  A thue ske kurrkend me knue
  Nuk po te tham per me u lavdue
  As teper mor me u krenue
  Por po te tham me thane te verteten
  se shqiptaret po japin jeten
  Tue mbrojt gjuhen dhe trojet e veta
  mos me i thane ma shkaut tungjatjeta
  Ti shume moti lahute ke thane
  Se ku len dielli, e praron hana
  Si shqiptaret trima nuk gjan
  Keshtu po i rrit more trolli jone
  Pra, lahute ti thueja kanges
  Per me i dhane more zemer nanes
  Me i dhane zemer shqiptarise
  Me ruejt diten more te lirise
  Thueja kanges per ata trima
  Q kukam kan ue nr shkina
  Q kukam i uen Serbis
  Tuj marr hak per bije tshqiptarise
  Une me emen o spo i permeni
  Se e di une, e din krejt veni
  Si luftuen djemte e Dushkajes,
  te Dukagjinit, krejt Kosoves
  Pra nje gja shume mire e di
  se per pushke e trimni
  Si i ka djemte Dukagjini
  Nuk i gjan as ti shef syni.

 12. #12
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871


  Lahuta

  Heu ku je lahut shqiptare
  Me vargmalet moshatare
  Zanin fort e paske rue
  Qysh prej Gjeto Bash Mujit

  Eu si ushtima kur del prej dheut
  Si prej gojs s Skenderbeut
  Kaprcen shekuj me radh
  N malet tona gjall se gjall

  Kush ka than se ke mbarua
  Kush ka than se je harrua
  ke jetue e prap jeton
  ke ushtue e prap ushton

  Eu te oxhaku n dor t malsorve
  te bajraku n ball t dasmorve
  Kurr nuk plakesh kujt si falesh
  O lahut jehon prej malesh

  O lahut ti je e jona
  Djepi yt te malet tona
  Ti je pena e kangs s rrall
  Historia jon e gjall

  Eu mal pr mal shkon tuj shklqye
  Roje shqipja t rrin mbi krye
  O lahut o shpirti i malit, knofsh gjithmon,
  Brez pas brezit, djal pas djalit.
  P.S. Me siguri ne tekste ka ndonje gabim, ama shume veshtire ta kuptosh tere kengen. Edhe kjo video nuk eshte shume e mire, po nejse tash, se nuk gjeta me te mire. Me interesant eshte permbajtja e tekstit per instrumentin homerian.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Rina ke bere nje pune shume te mire, flm perzemersisht.

  Balladat veriore te kenduara me lahute jane po aq te lashta sa dhe vete populli yne, e ashtu e kane cuar historine brez pas brezi...
  Heeeeeej

  Dill e han shndrit ket dhe
  Nan Kosoven, o, ku kam le
  Ku e rrita spari shtatin
  Ne kto troje derdha gjakun
  Pina uj te ksaj toke
  Bashk me lot eee nanes loookeee

  OOOooOo

  Nana loke, OOO nana loke me perkuni
  Mi kendoj, more, do kang gjumi
  Biri im pac uraten
  Ma la pran pushken dhe shpaten
  Mi pergdheli faqe dur
  Ma mloj koken, o, me flamur
  Me shqiponjen dykrenare
  Me vnoj ngjum nona shqiptare
  Si mos vdes bir per ket dhe
  Sot ke vdek, skiii ma me leeeee

  Ooooh

  Rrita shtatin kull prej guri
  Sy e drit mi dha flamuri
  Se si vihej te lirija
  Tgjitha rrugt mi msoj frangjija
  Se qysh duhej derdhun gjak
  Kshtu me msoj baaabgjyshi plaaaaak

  Ooooh

  Biri im mos tdhimet jeta
  Per kto troje, per kto shkrepa
  Kqyrum bir tha nrrudha tballit
  Ki me i msu tgjitha rrugt e malit
  Amanet na i paska than
  Amanet plisin e bardh
  Kush tenton me tshkel me kaaaaaaam...
  OhoOOOoo MOS TPAC PUSHK OR-ooo
  EEeu haje me dham a-njo-heee
  Ndryshuar pr her t fundit nga _AuLoNa_ : 04-05-2009 m 13:04
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232


  ose Verizionin e Altin Sulku  Po i bien era mor rete e zeza
  Vijne o prej malit mor breza breza
  Na ka shkelo hasmi ke dera
  Dridhen malet o jo nuk tunden kullat
  lokt burrnis po maten burrat
  Se lshojn pllamn pa ndrrue ksulat!
  Shlon Korabi gur e grepa,
  Po i knon Drini kangt e veta,
  Kan hip shqipet npr greshta, o neper greshta
  Ka dal, hasm, se ktu ka burra,
  Na knojn pushkt npr kulla
  Ta shtrojm vendin o pllamb e plumba
  O pllamb me luma
  Miku shpise more la o konakun,
  Dhandri i ri o kapi bajrakun
  Nusja e re o hoqi dullakun
  Plaka ne voter ore e thej furken
  Fmija i djepit more kerkon pushken
  Grate o nllogore more pjekin buken
  Dilni, trimat e mejdanit,
  Hiqni sumdhrate e camajdanit,
  Me mbush hutn e dibranit! e dibranit!
  Me gjoks flakn tja shuejm topit,
  Jemi gjaku i Kastriotit,
  Le e rrit n kull t'barotit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga _AuLoNa_ : 06-05-2009 m 17:38
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232


  Oj lulije lum kunata ku naj rrite flok e gjata
  Ku naj rrite flokt e gjata
  un i rrita ner ni dardheee
  me shqiponja ball per ball ee
  me shqiponja ball per ball ee

  (kajde me sul dhe tupan)
  Do ta kallim dushkun ta qojna perpjet ee
  Do ta kallim dushkun ta qojna perpjet ee
  Oj me martu vllaun sa koka shyret e
  Oj me martu vllaun sa koka shyret e

  Do ta kallim dushkun ta qojna hava ee
  Do ta kallim dushkun ta qojna hava ee
  Oj me marr kunat sa koka sevda ee
  Oj me marr kunat sa koka sevda ee
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672

  Kenge te vjetra me tekst nga folklori Shqiptar (lirike, epike, dramatike)

  Qellimi i hapjes se kesaj teme eshte qe te bejme ketu sebashku nje permbledhje te kengeve te vjetra nga thesari i popullit tone te moqem. Pra te postojme ketu vetem kenget me tekst, dhe nese e keni te nevojshme, ndonje koment te shkurte nga ju ne Post Scriptum.

  Jan te padeshiruara diskutimet e kota si ne temat e tjera te ketije lloji.


  Ju falem nderit

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Une po filloj i pari me kete kenge:
  Zo ku krisi pushka prame

  O Zo ku krisi pushka prame
  Q'atje poshte ner katun
  Than se e vrane Halitin prame
  E kaj nane kaje
  Than se e vrane Halitin pram
  E kaje mori nane kaje

  O amanet more po jau la
  mos me qele tjeter dugaje
  mos me mate me terezi
  se nuk kish more gja ma zi
  e kaje nane kaje
  se nuk kish more gja ma zi
  e kaje mori e zeza nane

  O amanet o more babe
  zi o per mue sa do t'majsh
  sa do t'majsh zi per mu
  dogri bir o me t'kallxu
  sa t'kam ymer per me rrnu
  une ty s'kam me t'harru
  e kaje nane kaje
  une ty s'kam me t'harru
  e kaje mori e zeza nane

  O amanet o more vlla
  zi o per mue sa do t'majsh
  sa do t'majsh zi o per mu
  dogri vlla me t'kallxu
  sa t'kam ymer o per me rrnu
  njanin krah ma ke thumu
  e kaje nane kaje
  njanin krah ma ke thumu
  e kaje mori e zeza nane

  O amanet e zeza moter
  zi o per mu o sa do t'majsh
  sa do t'majsh zi per mu
  dogri vlla me t'kallxu
  oh mor vlla o vlla i ri
  n'fis te huje s'po u maka zi
  e kaje nane kaje
  n'fis te huje s'po u maka zi
  e kaj mori nane kaje

  O amanet o mori oj gru
  sa do t'majsh zi o per mu
  dogri njeri o me t'kallxu
  sa t'nise vera me u diftu
  ti shoh lulat tuj lulu
  t'ngoj bylbylat n'mal tuj knu
  e t'mar knatat t'shkoj ne kru
  me niher kam me u martu
  edhe ty kam me t'harru
  e kaje nane kaje
  edhe ty kam me t'harru
  e kaje mori e zeza nane

  O amanet e zeza nane
  zi o per mue sa do t'majsh
  sa do t'majsh zi per mu
  dogri lokja me t'kallxu
  sa t'kam ymer per me rrnu
  une ty s'kam me t'harru
  sa t'nise vera me u diftu
  ti shoh lulat tuj lulu
  t'ngoj bylbylat n'mal tuj knu
  ti shoh shokt ne pune tuj shku
  e t'mar udhen n'mal me shku
  neper mal kam me kerku
  e ngoj qyqen o tuj knu
  e me gjete ni cung te zi
  me ja qite plis e shami
  o me dale me kshyre karrshi
  eh me dal me u ungj ni stan
  nashta ma hjek mallin tan
  e kaje nane kaje
  nashta ma hjek mallin tan
  e kaje mori e zeza nane.

 18. #18
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,119
  http://www.youtube.com/watch?v=xCam3KQ-5Kw

  nalt ne plav edhe ne guci
  kuven bajn bjeshka me vrri
  ish nje burr legjendar
  si kreshnik mbi kal te bardhe
  Ali pasha i shqiptarise
  rrit nder malet e Gucise
  Ndryshuar pr her t fundit nga BEHARI : 18-01-2010 m 08:59

 19. #19
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871


  Thrret Prizreni mori Shkodr

  Thrret Prizreni mori Shkodr
  Hajde t'rrim se t kam motr
  merre Durrsin dhe Tirann
  se na kshtu e gzojna nann

  Un thrras Pej edhe Gjakov
  Drenic, LLap edhe Rugov
  Vjen Deani, Mitrovica
  Kaaniku e Kamenica

  Vjen Gjilani e Prishtina
  Ferizaji edhe Klina
  Nkt kala sbashku t rrina

  Kur t vini, ou kur t vini mos harroni
  edhe Krujn ktu t ma ftoni
  oni lajm n Gjirokastr
  Tepelen e Mallakastr

  Has, Mirdit, Kuksin me thirr
  thirre Korn me rrethin
  thrras Tetovn e Gostivarin
  thrras Ulqinin e Tivarin

  Bujanovcin, vjen Presheva
  Suhareka e Malisheva
  Tan Gollaku e Podujeva

  Kam thirr Plav, kam thirr Guci
  Hot e Grud edhe Malsi
  Kam thirr Dibrn, Ohrin, Strugn
  merre Lezhn edhe Pukn

  Vjen amria, vjen Janina
  lum na lum s'bashku do t'rrina
  Manastiri ka ue fjal
  gjithsesi un kam me ardh

  Gjithsesi un kam me ardh
  se pr Kor malli m'ka marr
  por ni bes m'ka thane e ki
  herdokur te ju do t'vij

  Kur t vini dore pr dore
  mos harroni tshkoni n'Vlor
  onia Vlors nj porosi
  nj flamur le ta mban n gji

  T gjith vllazn edhe motra
  eni ktu po na thrret votra
  nj kuror bashk ta qndisim
  nje flamur pa yll ta ngrisim

  Le te dgjoj sot bota mbar
  kshtu rrin bashk o populli shqiptar

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232

  Oso Kuka

  Pershendetje Rina, si ke qene ti?
  Oso kuka paska nd:
  Paska nd,po,e knka idhnue:
  M' sylah doren paska ue:
  Me qit m' Pashen k mendue.
  Por i urti kurr nuk ngutet,
  Prej burrns e jo prej tutet,
  Prandaj Osja ndali doren,
  E as m' e xjerr s' e xuer mizoren,
  N' flet t' sylahit atallue;
  Ve p fol s' mujt me u durue:
  Avd Pash, tha, m kadal!
  Mos e thuaj d her at fjal,
  Se, per D'n e per Im'n,
  T'bj qi t' kjaj e zeza nn!
  T' bj qi t'kjaj pa <>t nna;
  Pse n' Shqypn k djelm si Zna,
  Qi per Mbret e troje t' veta
  Nuk u dhimet gjja as jeta:
  E k i lyp besa e burrnija,
  K i lyp Mbreti e i lyp Shqypnija,
  Kta m t' part jn n' fush t' mejdanit,
  Kta m t rrebt jan n'ball t'dushmanit:
  Jan elik per tef t' taganit.
  Marre vedit kurr s' i lm!
  P ksul m' krye pa oping n kmb,
  Na per Mbret e per Atdh
  Per kan, per bes e F,
  S' druem me r nder pr t thyeshme,
  S' druem me ms kalt e rrmyeshme:
  E kahdo qi t' bjer Shqyptari,
  Shkon rrufeja tue e ndez zhari,
  Pushk e bes pse na la i Pari.
  E ti tash vjen kt e na thue:
  Se n' Shqypni nji djal drangue,
  Qi per mbret e troje t' veta
  Nuk i dhimbet gjja as jeta,
  Fort kerkova e s' mund e gjeta...
  Por s'k faj; pse zni i z
  Aj k dal, po, per Shqypn,
  qysh se erdh Pasha turel,
  Qse edh t ' hujve sod Shqyptari
  Qiri m' kamb do t' rrij qyqari,
  Si punue n s, na k i Pari...
  Por po i lm tash na kto fjal.
  N Vranin, qe , un jam tue t' dal,
  Cubat Knjazit me t'i a ndal.
  Ve t'i lypi un dyzet vet,
  Dyzet vet, po, djelm t let,
  Qi t desin k t' zatesin:
  Si mund t'ljn ve e n'Shqypn';
  E po t' ap besen e Zotit,
  Se, pa u djeg un n' flak t' barotit,
  S' k me u lshue per t' gjall Vranina.
  Avd Pasha knka ue,
  Osos doren k shterngue:
  Aferim, bre,ti Oso Kuka!
  Se t t' thot fjala edh duka
  Qi k l nji sokol malit.
  Zgidh k t' jet, po, pika e djalit,
  Edh del ti n' at rranx boke:
  N' at Vranin, k t'zezat loke,
  Qi kan mlue, ehu! djelmt e r,
  Qi kan kthy rejat n' gjin,
  Jan tuj t' prit si drita diellin.
  Foli Pasha. Buzs s' Cukalit,
  N'krye t'javs, dielli kur u ue,
  Per me shndrit mb kobe t shekullit,
  K e perbuzne shuen e drejta,
  Qafs s'Kals, qe, eta e Osos
  Po mrr rrugen kah Vranina.
  et e vogel, por kreshnike:
  Dyzet vet m s' jan me t' njehun:
  Djelm te zgiedhun n'mal e n' vrr,
  Jo per duk e per pash,
  Por per zmer e trimn:
  Oso kuka na u k pr.
  Oso Kuka, 'i rrf prej qiellit,
  Shoq nuk k kah vrn e kthiellet.
  A she' i her, ka' i bje sokakut,
  Se ' m'i bjn t' gjith tungjatjeta!
  Se ' permnershem xheverdarja
  M' i flakon mb sup t krahit,
  Si ajo rrfeja n' nat thellimit!
  N' flet t' sylahit--- fol bollash
  atallue i k d kuburet:
  T' mnershemet motra t' t'idht taganit,
  Qi ndermjet u rri kercnue.
  Vesh e mbath e n'arm shtrengue,
  Shtatin div, e s' n si zhgjeta,
  Oso Kuka n' jelek arit,
  Pash e m' pash po i bjen pazarit.
  Njit mbas tij vjen shpata e deks,
  Soko Tona i Gurit t' Leks;
  Soko Tona, si Valbona,
  Larg permend m' kto male t' ona,
  Si per buk n' shp t' tij t ngranme,
  Si per pushk e bes t dhanme.
  Thon se i k nja tr nishane,
  Tr nishane, me fermane
  Per sherbim qi i baka Mbretit
  Ktej e andej valen e detit.
  Mbrapa i shkonin qa' i biri i t' mirit,
  Taro Pllumi i Jegumirit.
  Mandej vn d r mizore,
  Dy djelmoa prej Zagore:
  Kael Doda e Kerrni Gila:
  Rritun moc si karajfila.
  Ehu! bre Oso, Oso-rrfeja,
  ' kan me t'nam d vasha t' reja:
  ' kan me t' nam d bija nane
  N' ato mrize e n' ato stane,
  Kr, kercunat, kan me nd,
  Se ke zgiedhe dy dhandrra t' ri,
  Me i perpjek me Mal t Z.
  Po a thue e njef njat kime-z,
  Qi e k ballin si sin,
  Qi e k snin si duh,
  Qi i k shpatllat si nji ar?
  Aj sht oku i Mar Kol Dinit
  Prej Kabashit t' Dukagjinit:
  Trim i artun, trim si Zn,
  I p tat edh i p nn,
  Dy gur njit, thon, s' i k ln.
  Per mbas ktij vjen eta tjeter,
  Do m t' r, do prap m t' vjeter,
  Por t' gjith moc me trimn:
  Me trimn e me bujar:
  Ve, per duk e per pash
  Dn m n' shj njaj Jup Qehaja,
  Galo Keqi e Sinanaja,
  Vuksan Gjeli e Met Zeneli;
  E nder t'gjith-- pors hll drite,
  Preng Markola prej Mirdite:
  Lyp per pushk ky e per pleqn
  Q' mrr prej Shkodre e n'Peshkop.
  Vesh e mbath e m' arm shtrengue:
  Thue se krushq po duen me shkue:
  Nja mbas nja'i po i bien Pazarit,
  Si ajo r qi prej Tivarit
  Njitet z terthoreve t'ona,
  Per me shkrepe ndokahe t, e vona:
  Edh kapen m' at breg Buene,
  K n' nji lunder u rreshtuene.
  Vend n' at lunder t' gjith kur zune,
  Rrqase sht lundra e veli u nde,
  Edhe nise sht porsi r,
  Tuj valen nper Liq:
  Tuj valen kah Vranina,
  Ku po bate nam etina.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 2. Koreja e Veriut sht vendi me i cuditshem n ..
  Nga Brari n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-12-2006, 14:23
 3. Bushi po perpiqet te krijoje supershtetin e Amerikes se Veriut?
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:01
 4. Fiset e Veriut (edmondfieri)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-04-2004, 01:49
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •