Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 96
 1. #41
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871


  N’maje t bjeshkvet o fryn murrlani
  N kamb sht ua Prek Cal’ vigani
  Jau ka vu gjoksin stuhive
  Po u con t fala po shtat krajlive
  Shqipja sht e gjall o n bjeshk t veta
  Nuk kane m’et trojet e shkreta

  O per flamur e amanet-e
  Nuk njoh krajl more nuk njoh m’ret
  Kto rudina e shpatie e lugje
  E kan emrin o Bjeshkt e Kuqe
  Prap me gjak more kan me u la
  O n’dorn e shkjaut mor-o s’kan me ra

  O Bjeshkt e tona s’jan plak tregu
  Jan kala more fush bejlegut*
  Nuk i lshojm more pr pa ra burrnisht
  Ball pr ball more o-po gisht pr gisht
  Gati i kam djelt e malsis
  Me vulos more po me gryk t alltis

  O si gjam e motit o-po me vetim
  Po shkojn dridhjet mor-o n Cetin
  O n pallat kenka mbyll krajli
  O kryet ka ule po kur flet Prek Cali
  Paska met me gishta n goj
  Eu me Prek Calin o more s’bahet loj


  ------------

  *bejlegu - dyluftim
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 31-03-2011 m 18:41

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Po t pres te shtrunga e vaths - Kala e Dods (Dibr)
  Kndojn: Mifterim Kupa, Fatmir Daku

  Knon bilbili o
  male n'male
  A s'e din o
  se jam n hall'e
  Hajd' ta lidhim besn se
  kush ta ndal'e

  Knon bilbili o
  stane n'stane
  Knova kngn o
  lum oban'e
  Knova kngn djal'n
  e jotja jam'e


 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  N'tokn ton heroike - Malishev, 1989
  Kndojn: Qamili i Vogl, Sali Berisha

  N'tokn ton more heroike
  e n'Kosovn o ton kreshnike
  shum kan hjek more shqiptaria
  pesqind vjet na sundoi Turqia

  Pesqind vjet more er Turqie
  hem pa shkolla, as liri'e
  s'na kan dash me na pa me sy'e
  as si shtet o as si kombsi'e

  Pashallar me ju lanin syt'e
  gjith or' vendin o na kan shit'e
  kurr s'kan kqyr o me na shkollue
  vatrn ton o na e kan gozhdue

  N'qaf na pain o t'gjitha malet
  neve shkollat sot s'na i kan lan'e
  dorn e krahun o ja u kan dhan'e
  na kan shitur n vendin ton'e


 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-11-2010
  Postime
  314
  "Dielli e Hana s'po bajne drite" - Diber
  Myfterim Kupa, Fatmir Daku

  Kah po I cojne o keto djem
  Cojne asqere o n’at derven?
  Kuku nane vatani em
  o kaj moj nane kaj
  Shume tuj vuj e shume tuj hek
  Dikush erdh e dikush mbet
  O kaj moj nane kaj
  Shkuen te rinj e erdhen pleq
  O kaj moj nane kaj
  Jeta nan na asht merzit
  S’po muj nane me zan at dite
  Dielli e hana s’po bajne drite

  Everyday is a gift, that's why they call it the present

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Aksinja
  Antarsuar
  16-01-2011
  Vendndodhja
  kojshi me SknderBeu-n
  Postime
  364
  Moj e mira bregut Cenit -- SHAQIR CERVADIKU

  Moj e mira bregut Cenit, bardh si bora e Kelmendit
  Bardh si bora e Kelmendit, porsi kreshtat e ktij vendi
  Faqe kuqe porsi moll, shtat bajrak belin e holl
  Shtat bajrak belin e holl, pasha besn e mire boll
  Bregut Cenit kur kalon, nj bylbyl pr ty kndon
  Nj bylbyl pr ty kndon, dit e nat ai s’pushon
  Falja synin sokolesh, falja zemrn prllumbesh
  Falja zemrn prllumbesh se ja ove shpirtin pesh
  O bylbyl ti zbrit nga mali, syt e mi jam ka ti fali
  Syt e mi jam ka ti fali , se pr ty m dogji malli
  Knga jote krah pllumbi, ma vrau zemrn porsi plumbi
  Ma vrau zemrn porsi plumbi, bie me fjet e s’m merr gjumi
  Tek nj lis ku krojet shkojn, ku bylbylat kurr s’pushojn
  Ku bylbylat kurr s’pushojn, lidhm besn bashk jetojm
  Bri nj shpati n nji kodrin, t dy bashk ndrtuam shpin
  T dy bashk ndrtuam shpin, sot gzojm bashk lumturin
  Secili pr vete, Zoti pr t gjith

 6. #46
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  origjinali..

  Citim Postuar m par nga Aksinja Lexo Postimin
  Moj e mira bregut Cenit -- SHAQIR CERVADIKU

  Moj e mira bregut Cenit, bardh si bora e Kelmendit
  Bardh si bora e Kelmendit, porsi kreshtat e ktij vendi
  Faqe kuqe porsi moll, shtat bajrak belin e holl
  Shtat bajrak belin e holl, pasha besn e mire boll
  Bregut Cenit kur kalon, nj bylbyl pr ty kndon
  Nj bylbyl pr ty kndon, dit e nat ai spushon
  Falja synin sokolesh, falja zemrn prllumbesh
  Falja zemrn prllumbesh se ja ove shpirtin pesh
  O bylbyl ti zbrit nga mali, syt e mi jam ka ti fali
  Syt e mi jam ka ti fali , se pr ty m dogji malli
  Knga jote krah pllumbi, ma vrau zemrn porsi plumbi
  Ma vrau zemrn porsi plumbi, bie me fjet e sm merr gjumi
  Tek nj lis ku krojet shkojn, ku bylbylat kurr spushojn
  Ku bylbylat kurr spushojn, lidhm besn bashk jetojm
  Bri nj shpati n nji kodrin, t dy bashk ndrtuam shpin
  T dy bashk ndrtuam shpin, sot gzojm bashk lumturin
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Folklori i vrtet sht muzika burimore. N Veri muzik burimore jan kngt maj krahit dhe rapsodit me fyell, lahut dhe ifteli. Klarineta, fizarmonika, violina etj. nuk jan vegla shqiptare. Kjo sht nj muzik e vonshme dhe kto quhen kng popullore qytetare. Ashtu si e tha edhe shigjeta m lart, le t sjellim n kt tem vetm muzik burimore nga Veriu, pra kng maj krahit ose me fyell, lahut dhe ifteli.


  Kng pr Mirash Luc Gojajn (Malsi e Madhe)
  Kndon: Sali Mani

  Hej
  rrjedh nji kang si vala e Drinit
  hapet logut t Dragogjinit
  pr nji zemr atdhetare
  malet shqipes prdykrenare

  Brez pas brezit ku kan le
  burra lisa pr atdhe
  atje leu e u rrit si motit
  Mirash Luca, djal prej Hotit

  Ia merr bjeshks bubullimn
  ia merr liqenit gurgullimn
  npr male legjendare
  hej, merr thesare mijvjeare

  Hej
  ku ardh gzimi e pikllimi
  ku ardh kanga o e vajtimi
  historia jon gojore
  rujt tek shqipja, hej, gjuh hyjnore

  Prej te vargu m i vjetr
  ai e merr e bhet letr
  merr nektar e porsi bleta
  pr Malsin, si Anton eta

  Ia merr bjeshks bubullimn
  ia merr liqenit gurgullimn
  npr zemra atdhetare
  hej, merr thesare mijvjeare

  Hej
  n t'vet errta me pak drit
  gjith malsort o po rrin tuj prit
  Mirash Gojcaj kur po flet
  ai bilbil o i gjuhs s'vet

  Fjals s par kur po ia nis
  pr beslidhjen e Malsis'
  arsimtari atdhetar
  qet prej goje fjal e art

  Ia dha shkolla diturin
  vujtja i dha zemrgjersin
  zoti i fali gojtarin
  hej, Hoti i dha atdhetarin

  Npr odat e malsorve
  npr rreshtat e dasmorve
  npr logje, kang e valle
  npr fusha, npr male
  npr shkollat e Malsis
  npr vepra t'bamirsis
  ai mungon, si gur i rrall
  por me vepr rron i gjall
  me at zemr si flori
  plot me mall pr shqiptari

  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 01-05-2011 m 06:35

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719


  shungullon Kosova Nan
  fusha, kodra, kan mar gjam
  djem e vasha: shqipe mali
  zemr hak Zoti i fali
  jan betu, udisin Boten
  ulen n'gjuj e puthin token

  se pa u shtjerr Drini, Bistrica
  e pa u shemb dhe Gjerovica
  istikame i bojn gjoksat
  hasmit Shka me ja nal forcat
  u nda fjala n'log t burrnis
  nisen etat e trimnis
  para u prin ni djal i ri
  zjarr vullkani zemra e tij

  ish per hasem tmer si bisha
  Vlla "Abeja" Bekim Berisha
  n'luft n Bosnje, ish n'Kroaci
  kur e thrret vendlindja e tij
  si Shqiponje n Kosov hin
  her n Drenic, her n Dukagjin
  barikad me forc t'elikut
  me i mbrojt Kullat e Junikut

  n'sulme e n'prita, ndr beteja
  me shok t vet gjithmon Abeja
  q secillin e dinte vlla
  gjer n vdekje kurr pa u nda
  por ni dit heshten bylbylat
  dhe u vyshken trandofilat
  digjej shpirti porsi flaka
  u vra trimi Bedri Shala

  ra Eltoni dhe Prmeti
  n'domar t'gjakut plas termeti
  ndalu gjarper i Uralit
  thrret Abeja n'at buz malit
  para tanksav u ka dal
  n'Serbi Shkinat i len pa djal
  gjak per gjak ni me dhet
  kesaj rradhe pr shok t vet

  ka mar bjeshka er baroti
  kah i bjen gjylja e topit
  lau me gjak rrapin shekullor
  gur themeli per Kosov

  emni i tij pishtar trimnije
  neper shekuj arom lirije
  qeparis, rrethu me lisa
  djal Grabovci
  Bekim Berisha


  -----------------------------
  http://www.president-ksgov.net/?page=1,6,1281

  10.08.2010

  Presidenti Sejdiu dekoroi lufttart e liris Bekim Berisha- Abeja, Bedri Shala, Elton Zherka, Prmet Vula e Muhamet (Sefer) Haxhaj

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  N video jan t dyja kngt.

  Kng pr Ali Pash Tepelenn - Malishev
  Kndojn: Qamili i Vogl, Sali Berisha

  Hej
  njzet e katr djal'o
  pashallar'e
  se n'Janin more
  vajt'n e ran'e

  Zaptun Shkodrn djal'o
  Elbasan'e
  'ke Vasiliko mori
  pse po kan'e

  Hej
  'ke Vasiliko mori
  pse po kan'e
  serasqeri na mori
  o kalan'e

  Kjo kalaja djal'o
  n'bregdet t'Jonit
  karshillk mor' po na i
  bn Stambollit

  Hej
  kjo kalaja djal'o
  me bedena
  shum asllanat more
  m'i ka mrena

  Lum kalaja djal'o
  kn ka mrena
  Ali Pashn more
  me shtat zemra

  Hej
  'ka kalaja djal'o
  q po dridhet
  Ali Pasha more
  nuk po lidhet


  Kng pr Azem dhe Shote Galicn - Malishev

  Kndon: Kumrie Buqaj

  Azem Bejta po hyp n kodr
  a po vjen o kjo Shota n'votr
  Po vjen Shota o krushku i par
  thot armiku, o ka u fjal
  N'qoft se do o ti rranz tek pragu
  hiq flamurin o nga konaku

  Hej
  o armik, largo tabort
  mos ma shkel o horin mbi votr
  Mos m'ia thuj o kto fjal
  mos m'i kthe o dasmort prap
  E kam Shotn o bash si burr
  besa jemi trima, nuk shuhemi kurr

  U hodh gjylja o mbi kasolle
  morn zjarr o dy lule molle
  Morn zjarr o t gjith fishek't
  Azem Bejta o po ndrron jet
  Q nga t'shtnat po dridhet toka
  po lufton Azemi dhe Shota

  Hej
  eja Shot, ma jep martinn
  prmbi shkmb o ta shkoj opingn
  ohu n kamb e ngo trimnin
  e ti o krajl o gatit ushtrin
  E kam Shotn o bash si burr
  besa jemi trima, nuk shuhemi kurr

  E kam Shotn o bash si burr
  besa jemi trima, hej
  jemi trima, jo nuk shuhemi kurr
  more hej


 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Kng pr Mirash Luc Gojajn (Malsi e Madhe)
  Kndon: Sali Mani

  Hej
  rrjedh nji kang si vala e Drinit
  hapet logut t Dragogjinit
  .. logut t Traboinit

  Njihet si "Kroni i Traboinit" dhe gjendet prtej kufirit t sotm, n Mal t Zi.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719


  haj medet ka koka kon
  na ra Serbi n'katr on

  n'kater ont ra haj medet
  tona armet po na i hjek

  na i hjek armt hi pa qare
  n'oborr t'vet po na bon batara

  na bon batare u plaqin syt
  po i mledh Serrbt po i shkron etnik

  me na vra, me na plakit
  kokan da po n rrem etnika

  se n Prekaz or o' kokan hi
  hallakatin nja tri shpija

  tu Halili jon vot jon hi (?)
  tu Halili na hin komita

  piskasin robt, brtasin thmija
  po i nin Ahmet Delija

  ai Ahmeti n'divahane
  thrret Murselin: djal, 'u bone?

  qou Mursel bjernaj sakicat
  tu Halili na kan hi komita

  kadal Bab more mos u gut
  sa ta mar sakicen tu drut

  kur nuk des, Bab, pr qet kojshi
  tybe n'Zoten nuk des pr ty

  fluturim kokan dal n sokak
  jon zatet n'at Ramen plak

  a e kem besn qysh e kem pas?
  Ram Islami boll mir po flet

  hajt bre shoq ti mos ki dert
  s'jom pishmon as vet me dek

  shkon Ahmeti hapa, hapa
  Rama e i biri po i shkojn prmrapa

  tu Halili jon vo kan hi (?)
  jon zatet n'at nebetxhi

  stoj Ahmet ku po don me hi?
  ka o' stoj? na i ka thon atij

  un Serbishten hi s'e di
  te Shyptart kush t'ka thon me hi?

  me i lmeru more rob e thmije?
  po a e din ktu q po i thon Shipnija?

  t'sull sakic na i ka ra mi sy (?)
  t'soll sakic na i ka ra n ball (?)

  t'sull sakic na i ka ra n ball (?)
  tana trut ja ka lon n shkall

  Ahmet Delia p'e bo i piskam
  thrret Murselit: Mursel, bre djal

  nxamjau dern mos m'i lsho me dal
  s'do ta lshoj kurrnjo t gjall

  pushka keq Ahmetin e ka mar
  koka met Ahmeti gjall

  ai Murseli djal kreshnik
  u kap me Serb more fyt pr fyt

  pushken Serbve jau ka grabit
  jau mur pushken me gjasht fyshek

  sa her qet ka njo p'e vret
  qeshtu baba more kur len djal

  gjasht po i vret Murseli pr bab
  lufta e madhe aty m o' kall

  tremdhet cuba q jon qllu
  prej tremdhetve ve njo o' pshtue

  po njo boni: kuku pr mue
  prej tremdhetve ve un jom pshtue

  s'pe di rrugen kah me shku
  ik Jovani okolla gardhi

  hu p'e njek qaj Ram Islami
  Ahmet Delia holl po flet (?)

  Ahmet Delia hala po flet
  hajde Ram mos e myt krejt

  hajde Ram e mos e myt krejt
  leje gjall ore pr gazep

  t'i kallxon krajlit n Srbet (?)
  zbardhi faqen more t'gjeth Shepnes (?)

  Citim Postuar m par nga SHKOZA Lexo Postimin
  Kenga e Ahmet Delise [B]

  O haj medet o qka na ka kane
  na ra shkau per tana ante.
  Tana anet o haj medet ,
  tana armet po na i hjek,
  tana armet po na i hjek
  po ia jepka o rajes vete.
  ja u jep Rajes mor i plaqin syte ,
  per shqiptare gazepi ka krise.
  Na jane ra o ni rrem qetnik,
  ia kan mesye me dale ne Drenice.
  Ne Prekaz ata kur jane hi ,
  i hallakasin o disa shpi .
  i hallakasin o disa shpi,
  Te Halili paskan hi.
  Te Halili jane ra komitat,
  po bertasin robe e femija,
  Oj nin trimi Ahmet Delia.
  Ai Ahmeti ne divanhane,
  thrret Murselin or djale qu bane.
  Qou bre bire bjerna i sakicat,
  te Halili jane ra komitat.
  Hajt bablok tha ti dert mos ki
  sot mos deksha per kete kojshi ,
  Tyben des o per robet e mi .
  Me sakica ne sokak jane dale .
  Jane takue ne Ramen plake.
  I thote Ahmeti or mixha Rame ,
  a e di besen qysh e kem dhane .
  o kem pas thane me na ra komitat .
  Do t'luftojna me sakica .
  Nal Ahmet Rama po i thete ,
  sjam pishman kunra shkaut me deke.
  Nal Ahmet ti mos u ngut ,
  sa ta marre sakicen te drute.
  Hec Ahmeti hapa , hapa
  Rama e i biri po i shkojne per mbrapa.
  O Ahmeti qa i ka fol do fjale
  thrret Murselin dhe mixhen Rame,
  zinjau dyert mos i lesho me dale ,
  sev vete po shkoj o ne oborr.
  O Ahmeti ne kapxhik o hi ,
  o zatet ni kapengji,
  stoj Ahmet ku po do me hi.
  Qka ashte stoja i bertet atij,
  jam shqiptare serbishten se di
  A e din ketu se i thone Shqipni,
  n' oborr shqiptareve kush tka thane me hi,
  me i tranue robe e thmi ,
  Cull sakice i ra ne sy.
  Me sakice i ra ne balle ,
  tana trute ia derdhe ne shkalle .
  Ai murseli djale kreshnik,
  u rrok me ta fyt per fyt .
  Ni manxerrk jau ka grabite,
  Ni manxerrk me shume fisheke ,
  sa here qet nga nja pe vret .
  O i ka vra nja shtat a tete .
  O Ahmetin pushka pe merr,
  e thrret t'birin ore Mursel ,
  qindro bir e bane gajret ,
  mka marre pushkla ne ven te keq.
  Or babloke tha mos ki derte ,
  veq per ty i vrava tete.
  Veq per ty i vrava tete ,
  prej dymdheteve veq nja ka mete.
  Prej dymdheteve pshtoj Jovani ,
  ai po ika rrethit gardhit.
  Sa forte po e njek Rame Islami.
  Rame Islami sa fort e njek .
  O Ahmeti hala po flete ,
  leje Rame mos e myte krejte ,
  leje te gjalle o per gazep.
  T'ju kallzon kralive serb,
  le ta dine shiptaret kane rahmet .
  O Prekazi pe bane mbledhi,
  qka do te bahet me kete kojshi ,
  me kete trim sa kan mahi,
  sja pa sherrin asnje shpi.
  Asnje shpi as shpija e vete ,
  Ahmet Delia po nrrojka jete ,
  o i paste pas shpirti rahmet,
  ka luftue per kojshite e vete.

  SHKOZA - PRIZREN
  Kjo kenge i kushtohet trimit Ahmet Delia nga fshati Prekaz i Drenices, i cili ka qene prijes i shume kryengritjeve kunder xhonturqeve. Kjo ngjarje ka ndodhur ne vitin 1912-13 kur forcat serbe kane okupuar Kosoven. Grupe qetnikesh kane hyre neper fshatra dhe kane bere masakra pasi qe me pare ushtria serbe ka bere qarmatosjen e popullesise shqiptare. Keshtu nje grup qetnikesh jane futer ne Prekaz dhe pas bastisjes se disa shtepive kane hyre tek shtepia e Halilit i cili nuk ka qelluar aty. Ahmet Delia i ka pare dhe ka degjuar bertimen e femijeve dhe grave dhe ka vrapuar ne oborr dhe bashke me djalin e tij Murselin kane marre sakicat dhe kane dale ne rruge ku jane takuar ne plakun Rame Islamin, i cili i'u ka bashkangjitur. Keshtu keta burra te Prekazit me sakica ( sopata ) kane hyre ne oborr te Halilit dhe jane ndeshur me qetnike . Pas nje perleshje te pergjakshme keta kane arritur t'i vrasin njembedhjete qetniket dhe nje ta lene te plagosur. Kurse mbetet i vrare trimi Ahmet Delia.
  Kjo kenge si per nga teksti kuptimplote, poashtu edhe nga melosi dhe menyra e interpretimit ndoshta eshte njera nder kenget me te fuqishme dhe me te bukura historike te folklorit .

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719


  n'at Prekaz paska ra stuhia
  prap komitat po ja qon Srbia
  pr me vra more me plakit
  kan harru po u plaqin syt
  kan harru krent e Srbis
  ky osht trolli i Ahmet Delis
  kan harru po na i marrt Dreqi
  aty i pret more Mursel Ahmeti

  kan harru po na i nxoft nama
  se Drenica ka djelm si Zana
  n'do kodr t Drenics
  prap rreh zemra e Azem Galices
  prap rreh zemra e Shotes trime
  po Drenica ka prap Qerime
  pr me msu brezat q vin
  qysh luftohet more me Serbin

  kan harru paj n'Belic tu Kisha
  kur luftoj qaj Nak Berisha
  krah pr krah me Sadri Shalen
  tridhet Shki n flak i kallen
  Nak Berisha n ball t'komites
  prap po hec Lugut t'Kerrnines
  kur t'na msyn Shkiet n'kto an
  Nak Berisha u del n mejdan

  kan harru po t'bijt e bushtres
  se ky osht trolli i Shaban Polluzhes
  dhe osht trolli i Mehmet Gradices
  faqe t'bardh i kan lon Drenices
  kta dy trima ball e m'ball
  prap Drenica po i mban t gjall
  prej armikut kurr s'i kap tuta
  digjen n Kull bash si Oso Kuka

  Zot i madh na i past marru
  shih sa shpejt paskan harru
  se s'duron kush ato me rrethu
  as s'ja ban ftyra pr me u dorzu
  se i pret trimi si rrufeja
  n'Kull t vet osht ore Tahir Meha
  Tahir Meha qaj biri i plakut
  bukur mir more na pat ardh hakut

  ni gja Shkau le ta kupton
  asniher mos ta harron
  mo Drenicen t'vetme s'e lom
  kur des njo do t'desim te ton
  ve ni pushk n'Drenic me kris
  po i jep kushtrimin krejt Shqiptaris

  Citim Postuar m par nga biligoa Lexo Postimin
  ( Fjala e redaktorit )  Emri i martirit Tahir Meha opinionit shqiptar dhe m gjer iu b i njohur me 13 maj 1981, dat q shnonte ditn e forcave t milicis famkeqe jugosllave. Asokohe Kosova vlonte nga demonstratat mbar popullore q e kishin goditur pr vdekje Jugosllavin. Masat q kishte ndrmarr pushtuesi kundr demonstruesve dhe diferencimet ishin t paefektshme. Zemrimi i Kosovs sa vinte e rritej. Ndaj, shteti, pr ta friksuar nj popull t tr, me qllim nnshtrimi, e ngriti n ligj dhe aplikoi metodn e shfarosjes s familjeve t shquara shqiptare. Si fillim i fushats u zgjodh Drenica kryengritse dhe pikrisht Prekazi heroik. Pra, n datn e cekur m sipr, forca t shumta t milicis dhe t ushtris e rrethojn shumfish kulln e Nebih Mehs mbi t ciln Serbia e derdhi tr mllefin dhe urrejtjen shovene prmes zjarrit, hekurit dhe barotit. Tahir Meha me t atin plak, Nebihun, si dhe me mbar familjen qndruan dhe luftuan deri n flijim, duke e kthyer kulln e tyre n nj kala t pamposhtur, n nj mit modern. Menjher pas ksaj tragjedie t rnd, shtypi dhe mjetet elektronike t Beogradit, si dhe ato t pushtetit vasal n Kosov, Tahir Mehn e shpalln terrorist, ndrsa TV Shqiptar, Radio Tirana, gazetat:“Zri i Popullit“,“Zri i Kosovs“ dhe shtypi revolucionar i kohs,Tahir Mehn, fshatarin e prvuajtur t Prekazit, e ngritn n nivelin e heroit.

  Nga dita e rnies heroike e deri me sot, pothuajse nj erek shekulli, emri dhe vepra e Tahir Mehs, jo vetm u mbajtn gjall n zemrn e kombit shqiptar, por ata u bn edhe gurr e pashtershme frymzimi dhe shembull i lart vetmohimi pr rinin ton liridashse. N ruajtjen e emrit, veprs dhe t kujtimit t Tahir Mehs rol t madh ka luajtur edhe muza popullore, vlersuesja e pagabueshme e moralit t shpirtit kombtar. N kto dhjet vitet e fundit, n shtypin shqiptar, emri i Tahir Mehs dhe i familjes s tij, sht zn n goj siprfaqsisht, sa pr t thn dika, por a sht e mjaftueshme vetm kaq?

  Nxnsit, studentt dhe mbar populli krkojn t din m tepr pr rrnjt, jetn, edukimin dhe veprn e Tahir Mehs. Nj pun t ktill ia kemi borxh martirit q ra pr t mos rn Kosova n ditt e veta m t rnda. Prandaj libri monografik: ”Ktu i thon Drenic” pr Tahir Mehn, q po i afrohet lexuesit, besoj se e lan kt borxh t kamotshm, si ndaj heroit ashtu edhe ndaj lexuesit. Libri vjen nga autori Mehmet Bislimi, veprimtar i orve t para, poet e publicist, militant si dhe bashkfshatar i heroit. Pra, Mehmet Bislimi jo vetm e ka njohur Tahir Mehn si nj person t fshatit t lindjes s tij, por ai heroin e ka prekur nga afr, si n kohra t mira ashtu edhe n kohra t liga dhe, ndonse jo moshatar, t lidhur rreth nj ideali, vazhdimisht s bashku i kan qar hallet e Kosovs s robruar. Vler tjetr e ktij libri sht puna dhe serioziteti i autorit pr ta dhn sa m besnikrisht figurn e Tahir Mehs. Libri pr jetn dhe veprn e Tahir Mehs i autorit Mehmet Bislimi i plotson t gjitha elementet q i duhen shkrimit t nj monografie t mirfillt. Prandaj prgzoj autorin pr punn e tij.  Kadri REXHA - letrar
  Ndryshuar pr her t fundit nga skipetar : 14-05-2011 m 07:32

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Npr shekuj kullat tona - Malishev
  Kndojn: Vllezrit Qetaj

  Npr shekuj kullat tona
  jan kan dija, jan kan shkolla
  Jan kan dija, jan kan shkolla
  ku jan nda pleqnit e holla

  N'kullat tona me frngjia
  gjak jan lane historia
  Trashgim na mbet trimnia
  pej breznie te breznia

  N'odat tona, n'ball t'oxhakut
  e gjith mor fjala i del plakut
  E krejt oda e ndigjonte
  fjalt e plakut s'i harronte

  Fjalt e plakut thoje t'mira
  sikur sot msimet mbi libra
  Me lahut, me ifteli'e
  kndojshin odat kng sa hije

  Kndojshin odat kng sa hije
  sikur datat n histori'e
  E me o kur prparojm'e
  kulla, oda, s'i harrojm'e

  Se kto kulla e kto oda
  o na me shekuj
  o i kem pat shkolla


 14. #54
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  [INDENT]Npr shekuj kullat tona - Malishev
  Kndojn: Vllezrit Qetaj
  ...
  Kng e vlefshme se Kullat jan trashgimi kulturore.

  Po i shkruaj m posht disa prmirsime t tekstit:

  strofa e dyt
  n'gjak na u la ne historia

  strofa e tret
  gjithmon fjala i ipej plakut

  strofa e katrt
  fjalt e plakut thanje t mira
  sikur sot msimet n libra

  strofa e pest
  knojshin n oda kong sahi
  -
  e me hov kur perparojm

  sahi: t vrteta

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Bre mir q e prmirsove. I kisha ca dyshime pr tekstin, sidomos pr fjalt jipej dhe hov, po pastaj mendova: "Po e postoj dhe po qen gabim, do t m'i thon".

  Fjaln sahi nuk e dija dhe meq ti e njeh mir dialektin e Veriut, po t besoj. Ndoshta sht fjal e huazuar, ose sht barazvlera e fjals safi (e pastr, e paprzier) n Jug.

  Pr strofn e dyt t kundrshtoj.

  Pr strofn e katrt: te tekstet n prgjithsi mundohem t'i afrohem nga pak gjuhs s shkolls (gj q e bj dhe tek kngt e Jugut) dhe t mos harrojm q -ja zakonisht sht pazshme. T pazshme jan ndonjher dhe ca bashktingllore. Po kshtu nuk duhet t luajm me ngjyrat e zanoreve. Nse nj o ka 40% a, nuk duhet ta shkruajm a pr t treguar q jemi ndryshe.

  M plqen kjo kng dhe po e sjell edhe njher, por ktu muzika sht pak ndryshe, si dhe disa fjal i ka ndryshe. Shpresoj q kt her, fal dhe ndihms tnde, teksti t jet i sakt.


  Npr shekuj kullat tona - Malishev, 2008
  Kndojn: Vllezrit Qetaj

  Npr shekuj kullat tona
  plot me burra malet e rnda
  Jan kan dija, jan kan shkolla
  ku jan nda o pleqnit e holla

  N'kullat tona me frngjia
  gjak jan la me to historia
  Trashgim'e na mbet trimnia
  pej breznie e te breznia

  N'kullat tona, n'ball t'oxhakut
  o gjith mor fjala po jipej plakut
  E krejt oda e ndigjonte
  fjalt e plakut'e s'i harronte

  Fjalt e plakut'e thoje t'mira
  sikur sot or msimet mbi libra
  Me lahut e me ifteli'e
  kndojshin n'oda o kng sahi'e

  Kndojshin n'oda kng sahi'e
  sikur datat n histori'e
  E me hov'e kur prparojm'e
  odat tona na s'i harrojm'e

  Se kto kulla e kto oda
  hej na me shekuj o
  a je i patm shkolla
  o hej  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 08-06-2011 m 14:06

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719
  Fjala "sahi" mund t jet barbarizm nga Turqishtja.

  Sa i prket strofs s dyt, mund ta pranoj se e ke mir e se kngtart e kan knduar gabim.

  Pa shaka, duke ju fal nderit sinqerisht q e solle kt kng, mbetem i prqendruar te kuptimi me disa prmirsime t tekstit nga kndimi i tjetr q e paraqite.

  strofa e par, vargu i dyt:
  plot me burra neper oda

  strofa e dyt, vargu i dyt:
  n'gjak na u lahet historia

  strofa e tret, vargu i dyt:
  gjithmon fjala i ipej plakut
  Ndryshuar pr her t fundit nga skipetar : 08-06-2011 m 23:29

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719


  po ja nisi qysh n'fjal t'par
  gzim ka sot populli Shqiptar
  te ton Bota e mur vesh
  se u dha ftesa n Bukuresht
  shpalos fletn historia
  sot n'NATO hin Shqipnija

  boll mesazhe qon Ballkani:
  Shqipnis ftesn kush ja boni?
  a Papa i Roms, a Vatikani?
  a Francezi, a u bo Gjormani? (?)
  nga Prendimi paska ardh
  firmos ka, pra, Shpija e Bardh
  Zoti n Qiell e Bushi n Tok
  fut Shqipnin sot n Evrop

  patm fat s'u dam ton jetn
  na pshtoj Zoti, mir se u gjetem
  Perenija paska dasht:
  me Evropen me u bashku bashk

  me u ba bashk motra dhe vllazen
  me Evropen me bo dasm
  me i harru tana ditt e zis
  bashk t'ja rujm nerin Shqipnis

  lum Shqipnija q ju ka
  asniher nuk ka dasht me u da
  as nuk dahna mo sa t jet jeta
  thot Shqipnija: Evrop mir se t gjeta
  Ndryshuar pr her t fundit nga skipetar : 09-06-2011 m 00:06

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719


  jon mledh kren e jon mledh polic
  nom i madh na u bo n'Lubeniq
  kurr ksi nomi, jo, jo, nuk kem pa
  Cen Avdyli e ka pre ni Shka
  e ka pre bash nipin e Krajlit
  nxjerr ma ka gjakun e djalit

  Cen Avdyli, i holl e i gat
  po thot: i mjeri, medet, un jom plak
  nuk po m'lon armet me i majt
  s'po m'lojn pushk, as allti
  ve ni thik plaku e shtjen n gji

  dul n'katun me hjek mrzi
  po qasajd shkon qaj hasmi i tij
  katarrosh, manxerre e allti
  mir'o'mengjesi, po ja bon, kojshi

  Cen Avdyli i meem ish kon
  nxurr kutin po i qet duhon
  me dor t'majt po ma rrok kutin
  me dor t'djatht ma nxerrke sinin

  Cen Avdyli, pika e trimit
  ja shtjen Shkaut thiken n'grop t fytit
  po ja nimojke qaj Him Ibishi
  po i nimon Hima i vet
  Cen Avdyli koka nis prpjet

  n'Hajdar Zeqen koka zatet
  pse bre Cen? punove keq
  tash maron, tha, katuni krejt
  s'kom ka boj Hajdar bre vlla
  se mu djalin, Shkau, mu ma pat vra
  besn djalit un ja kom dhan
  s'e lo hakun kurr pa ja mar

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719


  Qorr Ilazi, ni trim azgon
  coll pes vjet ai n mal po i bon (?)
  ni bab plak n'shpi e ki' pa' lon

  hyqymeti baben ja kan nxon
  n'Prishtin ja kan qu n'hapsane
  ishin baben fort kah ja munojn

  Ilaz Reaku ngushtu ish kon
  marka letr, i jati, p'e maron
  Qorrit n'mal letren po m'ja qon

  kqyr n leter shka i ki' pa' shkru
  n'knofshne kan, djal, nojher pr mu
  kurr ma ngusht nuk jom qillu
  hyqymeti mu m kan nguju
  n'Prishtin n'burg m kan qu
  bukur fort jan tuj m'munu

  Qorrit letra n'mal na i ka shku
  marke letren, e ka knu
  lot pr faqe t'mjerit i kan shku

  shokt e vet e kan rrethu
  shokt e vet, Qorrin p'e rrethojn
  ' e zez dita, Qorr, n ty o' kon? (?)
  qe pes vjet na n mal po i bojm
  lot pr faqe kurr s'ti kena pa

  kom nevoj, shokve na u ka thon
  qe pes vjet un n mal po i boj
  ni bab plak n'shpi e kom pa' lon
  hyqymeti ma paskan nxon
  n'Prishtin e paskan n'hapsane
  kokan baben fort ka ma munojn

  haj medet, ai Qorri po bon
  vllazni t'mi un me veti s'kom
  nja dy vllazen me pa qillu
  kurr s'e la n Prishtin pa shku
  ja se baben prej burgi me lshu
  ja kryt tem pr to pr me shku (?)

  shokt e Qorrit shka i paskan than
  mos bre Qorr, mos na fol aq ron
  vllaznit tu, Qorr, qe ku jon
  prina Qorr, shoket na i kan thon
  besn e Zotit ta paqim dhon
  kryt mas teje ton kem me lon

  Qorr Ilazi na u qu n kom
  qohi shok ai, Qorri, ju ka thon
  qeso rruge n Prishtin do t'shkojm

  kan mar rrugen e kokan t'fillu
  me u afru e n Han jon hi
  britke Qorri ti more honxhi (?)
  bjernaj shpejt nja dy ok raki
  se du me i pi un me qet vllazni
  dej t bohna edhe pak qefli
  pin raki, rakia o' sos

  Qorr Ilazi na u qu n'kom (?)
  qohi shok na u paska thon
  qeso rruge na n'Prishtin po shkojm

  shokt e Qorrit jon bo pishmon
  u bon pishmon, a joron, jon nal (?)
  more Qorr, na i paskan thon
  ja se met fare t kan lon
  ja rakia fare t ka zon
  babat ton n Prishtin me kon
  prej qetuhit na s'e bojm ni kom

  u vraft Zoti shokve na u ka thon
  e dini besn qysh ma kini dhon
  kryt mas meje keni thon keni me lon (?)

  qyqe vetun rrugen e ka mar
  se n xhade ai, Qorri, o' dal
  p'e gjon Qorri ni pajton

  nal pajtonin, ti djal, i ka thon
  sa po m'lyp me veti me m'mar?
  i nxurr paret, Qorri, ja ka dhon
  hypke Qorri n pajton
  a merr vesh edhe pajtonxhi?
  shpejt e shpejt n Prishtin me m'shti
  ja ti kopi xhogat kamxhi

  n Prishtin shpejt e shpejt kan mrri
  i binte Qorri edhe pr qarshi
  katarosh, manxerre e allti

  n'kafe t re paska msy o' hi
  p'e shikojka kafen me sy
  syt po i shkojn me ni skomli
  po ma shinka ni kapeton t ri
  shkojke Qorri e i ungjet skej tij

  kapetani e shikon me sy
  kah je ti, po i thot, djal i ri
  qe shum vjet n Prishtin po rri
  shoqin ton s'e kom pa me sy

  niska Qorri edhe po i kallxon
  Qorr Ilazi mu per emen m'thon
  qe shtat vjet jom dal koak (?)
  n'shpi e kom lan ni bab plak
  hyqymeti baben ma ka nxon
  mu n'Prishtin e kisha n'hapsane (?)
  ishin baben kah ma munojn

  a merr vesh, ti kapeton
  mos kujto un vetun q jom
  pesqind djem un me veti i kom
  i kom shkep dugoj a m'dugoj

  kapeton, ju ka ngrmu
  ti n'da veten t gjall me pshtu
  ti me mar ni leter me shkru
  naellnikut letren me ja qu
  Ilaz Reakun ti me i than me lshu
  mos gabo i gjo dallash me shkru
  se di me shkrue, ma mir me knu
  kryt e tat pr to ka me shku

  kapetani fort koka frigu
  e marke letren ai e paska shkru
  or naellnik, letren ja ka qu

  kqyr n letr shka i ki' pa' shkru
  or naellnik, n' m'pa kumar mu
  Ilaz Reakun pej burgi me lshu
  se Qorri n'kafe mu m ka rrethu
  mos koft baben sot me ja lshu
  kryt e tem pr to ka me shku

  kan mar letren e kan palu
  njoj xhanarri n'dor ja paskan lshu
  naellnikut letren ja kan qu
  ka mar letren e ka knu

  n'der t burgit ai koka shku
  qou bre plak pej burgi me dal
  se ty Krajli sod t ka fal

  or naellnik mos t'kofsha fal
  hi mu Krajli mue se' m'ka fal
  Qorr Ilazin une e kom djal

  a merr vesh plak, ju ka ngrmu
  n'kafe t re ti pr me shku

  or naellnik ai, plaki, i ka thon
  o jom plak tybe s'muj shkoj kom

  ja kan gjet plakit ni pajton
  trup qarshin plaki p'e trupon
  n'kafe t're edhe kur ka mrri
  Qorrin kafe p'e gjon tuj pi

  Qorri baben ai mor kur e pa
  e mur ngryk ton me lot tuj kja

  or kapetan t'madhe ka brtit
  prte shehrit tash ki me na qit
  mos gabo krkah me e kthy kryt
  se dekun t'baj, e pasha dy syt
  n'kry manxerrja ty ka me ta ngjit

  kapetani o' dal po u pri
  po trupojkan ata pr qarshi
  krejt qarshija po bojshin seri
  kah p'e qon kapetanin ky njeri?
  ---si s'e nxojn asqeri? (?)

  prte shehri kur kokan dal
  brtet Qorri: more kapetan
  n'at ledin, i ka thonun, nal
  deshi shpejt setr e pantoll
  n'kmish e klina e paska lon

  more bab, Qorri, na i ka thon
  hiqe herrken, bab, me miton
  deshi tirqt, bab, me gajton
  veshi bab setr e pantoll

  Qorr Ilazi edhe trim azgon
  e nxurr baben, baben prej hapsane
  ja noj gradat, more, kapeton
  Ndryshuar pr her t fundit nga skipetar : 12-06-2011 m 06:01

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Kjo sht e njjta kng, por e para sht m e vjetr dhe tekstin e ka pak m t gjat.

  Prej nj shpati t'i lshova syt

  Prej nj shpati t'i lshova syt'e
  kur t'i pash o rruzat n fyt'e

  Kur t'i pash o rruzat n fyt'e
  krejt prej mendjes o jam habit'e

  Krejt prej mendjes o jam habit'e
  kam u dor o allti me qit'e

  Kur e nxora alltin prej rrethit
  m'u mbush mendja o me i ra vetit

  M'u mbush mendja veten me mbyt'e
  shpejt syzeza o m'u avit'e

  Shpejt syzeza o m'u avit'e
  djal i dads, o mos u habit'e

  Djal i dads, mos u habit'e
  smut jam kan o q pes jav dit'e

  Smut jam kan q pes jav'e
  nuk je ardh o dadn me e pa'e

  Me m pas ardh djalo dej te ara
  isha ue dada, t kish dal prpara  _______________________


  Prej nj shpati t'i lshova syt
  Kndojn: Sherif Kurtaj, Rexhep Dakaj, Naser Murii

  Prej nj shpati o t'i lshova syt'e
  kur t'i pash o rruzat n fyt'e

  Kur t'i pash o rruzat n fyt'e
  krejt prej mendjes o jam habit'e

  Krejt prej mendjes o jam habit'e
  kam u dorn o allti me qit'e

  Kam u dorn allti me qit'e
  djal o i dads, o mos u habit'e

  Djal o i dads, mos u habit'e
  smut jam kan o q pes jav dit'e

  Smut jam kan o q pes jav'e
  nuk je ardh o dadn me e pa'e

  Me m pas ardh djal dej te ara
  ishe ue dada, t kish dal prpara

Tema t Ngjashme

 1. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 2. Koreja e Veriut sht vendi me i cuditshem n ..
  Nga Brari n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-12-2006, 14:23
 3. Bushi po perpiqet te krijoje supershtetin e Amerikes se Veriut?
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:01
 4. Fiset e Veriut (edmondfieri)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-04-2004, 01:49
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •