Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 68
 1. #1
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Video per Sanxhakun e Nishit-Viti 1904

  Kjo ashte vidjoja me e vjeter qe gjendet e filmuar ne qytetin Sanxhak te Nishit apo siq quhet sot "Novi Pazar".
  Vidjoja daton ne vitin 1904

  Shume qarte mund te shihet se qfare etniet ka pas ky qytet para se te spastrohej etnikishte nga vellezerit ortodokse te disa patriotave ne forumin tone. 2. #2
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  bravo gjelosh

  shum vidjo e bukur

  vec vllaznit ortodoksa mo me na i sha se idhnohet Ilia Spiro e shko e i kallxo janulles
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 3. #3
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ata stėrgjyshėt e boshnjakėve tė sotėm qė jetojnė nė Sanxhak.

 4. #4
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Te gjithe shqiptare duken nga veshjet, me qeleshe, tirqe.
  Life's too short to remove USB safely.

 5. #5
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  bravo gjelosh

  shum vidjo e bukur

  vec vllaznit ortodoksa mo me na i sha se idhnohet Ilia Spiro e shko e i kallxo janulles
  Ato jane te jellnuem e te mallkuem prej Krishtit vete, njerez ma te zinje ne shpirte une nuk kam pa ne jete.

  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Ata stėrgjyshėt e boshnjakėve tė sotėm qė jetojnė nė Sanxhak.

  Po te asaj pakic qe ndoshta vazhdon te jete aty e asimilume, kurse shumica jane te atyne qe u spastrune etnikishte.

 6. #6
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,159
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Ato jane te jellnuem e te mallkuem prej Krishtit vete, njerez ma te zinje ne shpirte une nuk kam pa ne jete.
  Po te asaj pakic qe ndoshta vazhdon te jete aty e asimilume, kurse shumica jane te atyne qe u spastrune etnikishte.
  Po qe jane shqiptar kjo nuk ka se si te vihet ne dyshim, por qe per kete te ofendohen dhe akuzohen bashkepatriot vetem pse kane fe te njejte me serbet, kjo nuk ka se si te pranohet.
  Mendo qe mund te jete edhe vetasimiluar nje pjese...
  Por qe diēka duhet ta dish mire qe; Krishti eshte dashuri dhe paqe, nuk eshte urrejtje dhe mallkim!!!
  Ti mund te shashe sa te duash ( po me te drejte te krishtere ēfare'do ) por kurresei ti emertosh Yne Zot Krishtit ate qe ti the.
  Njerez te ligj te krishtere kane bere padrejtesi ndaj vellezerve tane shqiptar, por jo per ket, i gjithe globi na qenka fajtor, o te pakten ku te jene orthodhoks, pasi vete llogjika jote dhe e kujt'do do ta refuzonte nje aresyetim si ky.
  Pershendetje i nderuar, ku edhe une si ti vuaj po me te njejtin intensitet padrejtesite qe u jane bere shqiptareve prej rraces katile sllave, por qe s'kemi ndryshim, ne te dy dhe te gjithe ketu, jemi njelloj, shqiptare te gjithe.

 7. #7
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Po qe jane shqiptar kjo nuk ka se si te vihet ne dyshim, por qe per kete te ofendohen dhe akuzohen bashkepatriot vetem pse kane fe te njejte me serbet, kjo nuk ka se si te pranohet.
  Mendo qe mund te jete edhe vetasimiluar nje pjese...
  Por qe diēka duhet ta dish mire qe; Krishti eshte dashuri dhe paqe, nuk eshte urrejtje dhe mallkim!!!
  Ti mund te shashe sa te duash ( po me te drejte te krishtere ēfare'do ) por kurresei ti emertosh Yne Zot Krishtit ate qe ti the.
  Njerez te ligj te krishtere kane bere padrejtesi ndaj vellezerve tane shqiptar, por jo per ket, i gjithe globi na qenka fajtor, o te pakten ku te jene orthodhoks, pasi vete llogjika jote dhe e kujt'do do ta refuzonte nje aresyetim si ky.
  Pershendetje i nderuar, ku edhe une si ti vuaj po me te njejtin intensitet padrejtesite qe u jane bere shqiptareve prej rraces katile sllave, por qe s'kemi ndryshim, ne te dy dhe te gjithe ketu, jemi njelloj, shqiptare te gjithe.

  Niko i quan ti serbet vellezer? jau muhon vllazerimin nje te gjakun tand vetemse ai/ajo nuk ashte Ortodoks-e

  Pse po te djek ty per ato qe thashe, mos valle ti je nje nga ato qe i quan ato serbe qe spastruan Sanxhakun dhe kryen masakra ne luften e fundit ne Kosove vellezer?

  Nuk je ti i vetmi ortodokse ne kete furom o lum miku, dhe as qe nuk shava krishterimin apo fene ortodokse.

  Nuk ke vete asimilim o ortodoks, qfare jane kto marrina qe thua.


  Mesimet e Krishtit ne doren e djallit nuk i sherbejne kujte perpos djallit o Niko.

  Krishti paste meshire per ju Niko dhe per te gjithe ato qe me emer dhe mesimet e Krishtit bejne punen e djallit.

 8. #8
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ps: Niko nuk e kisha per Shqiptaret e fese Ortodokse, prandaj mos u ngut.

 9. #9
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime
  Shqiptaret jane asimiluar pa dallim feje. Kete e ka bere vuajtja dhe mjerimi shumeshekullor.
  Keto pamje filmike jane te mira per ata hajvan qe mendojne se shqiptaret musliman nuk jane asimiluar. Keshtu ka ndodhur ne krejt Sanxhakun e edhe me shqiptaret ne Turqi. Ka ndonje plak aty-ketu qe flet shqip, por 99.9% jane asimiluar. Feja nuk te ruan nga asimilimi. Nga kjo mortaje te ruan shkollimi, edukata dhe sheti i forte dhe modern. Tjerat jane perralla.Te gjithe jemi deshmitare te asimilimeve.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 10. #10
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,159
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime
  Citim,
  Shume qarte mund te shihet se qfare etniet ka pas ky qytet para se te spastrohej etnikishte nga vellezerit ortodokse te disa patriotave ne forumin tone.
  Gjelosh tash marrinat mai per vete tane, se jam gi me bulliqe sot..., por qe te rikujtoj edhe nje here ( pasi fjalet e tua jane me dy kuptime ), qe nje shqiptar eshte shqiptar si me fe orthodhokse si me fe tjeter..., e merr vesh i ket?
  Pasi je po ti lum miku, qe shkrun...
  Citim:
  Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj
  Ato jane te jellnuem e te mallkuem prej Krishtit vete, njerez ma te zinje ne shpirte une nuk kam pa ne jete
  Kur nji si ty shkrun ne ket fare fejet, s'ka keqkuptime, ka vetem keqedashje...
  Por me mire ta lam bashk, se nuk merrena vesh hiē fare!!!
  Ti vazhdo tu shajt, e un po shkoj se kam pune, por te rikujtoj qe Krishti nuk urren! Ai na meson dashuri dhe paqe..., ku pikerisht ne kete kohe festive, nuk dua te vazhdoj ma gjat.
  Vellezerit me mi, s'ka se si mos te jene ne rradhe te pare shqiptar, pastaj tjerat gjana...
  Mbeē me t'mira.
  Niko

 11. #11
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ato jane te jellnuem e te mallkuem prej Krishtit vete, njerez ma te zinje ne shpirte une nuk kam pa ne jete

  Kjo ishte per ato qe predikojne fjalen e Krishtit dhe bajne punen e djallit(serbo greket dhe te gjithe ato qe urrejne Shiqptaret), pro ato i ka mallkue Krishti per sjelljet e tyne, e prandaj jane gjithmone te jellnuem, gjithmone tuj urrejte dhe tuj ken te pa ngime kurre,sa ma shume qe hajne jau ha dreqi n'bark se i ka mallkue Krishti per sjelljet e tyne.


  Niko nuk thash se Krishti urren e as nuk shava kerkun Shqiptaret e fese Ortodokse.

  Mesimet e Krishtit ne doren e djallit nuk i hyjne kerkujte ne pune veq djallit vete. Masi po e ke te veshtire me m'kuptue po te tham se djalli jane grekoserbet te cilet kryejne masakra ndaj vellezerve tuaj dhe mshefen mas mesimeve te Krishtit, kjo nuk do te thote se Krishti ban krime apo se mesimet e tije flasin per gjana te tilla.
  Por po te tham qe krime te tilla ndaj Shqiptareve i ka pranue adhe aj kryepeshkopi rus qe e mori djalli me vedi dhe ti i hape tem per nder te tije.

 12. #12
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Kjo ashte vidjoja me e vjeter qe gjendet e filmuar ne qytetin Sanxhak te Nishit apo siq quhet sot "Novi Pazar".
  Vidjoja daton ne vitin 1904

  Shume qarte mund te shihet se qfare etniet ka pas ky qytet para se te spastrohej etnikishte nga vellezerit ortodokse te disa patriotave ne forumin tone.


  http://www.youtube.com/watch?v=o5H-d0I1P_s
  Sa isha duke postuar kete video, vetem se nje korigjim te vogel nuk eshte sanxhaku i Nishit por i Novi Pazarit (Tregut te Ri) kur kjo pjese gjithashtu ishte nen sanxhakun e Kosoves.

  xhirimi flet vet ska fjale, une kam pare edhe shume foto te atyre trevave me kostume shqiptare por qe e quajne veten boshnak edhe pse jane informuar qe stergjysit e tyre ishin shqiptar.

 13. #13
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ose shikoni ketu boshnjakja qe edhe mbiemrin e ka shqip kendon kenge me motive dhe kostume shqiptare.

  Gegaj


 14. #14
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime


  Si mund t'i rikthejmė kėta nė rrėnjė? Shqiptarė puro qė janė sllavizu...
  Life's too short to remove USB safely.

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Si mund t'i rikthejmė kėta nė rrėnjė? Shqiptarė puro qė janė sllavizu...
  Janė Kelmendėt qė i dėboi Pasha i Shkodrės pėr t'ua marrė tokėn si ēifllėk.

  Hilferdingu njė pansllavist qė urren shqiptarėt deri nė palcė, shkruante se nė Sanxhak, krejtėsisht ndryshe nga Bosna, sllav me fe muslimane nuk ka. Tė gjithė janė shqiptarė.

  Pėr kėtė kam hapė temėn "Problematika e asimilimit" ku ka disa video me valle tė kėtyre "boshnjakėve".

  Kėta shumė lehtė mund tė kthehen nė rrėnjė me kusht qė Kosovės t'i lejohet ndėrrimi i kufijve, bashkimi me ndonjė shtet dhe pretendimi pėr teritore tė reja, gjėra kėto qė ia ndalon kushtetuta.

  "Boshnjakėt" e Sanxhakut nuk kufizohen me Bosnjen. Nė mes Sanxhaklive dhe Boshnjakėve janė fshatra tė tėra me serbė. Mirėpo kufizohen me Kosovėn. Kjo ėshtė njė avantazh i madh pėr ne shqiptarėt.

  Pėr sanxhaklitė jeta nėn Serbinė ėshtė bėrė e padurueshme. Ndarja nga Serbia rezulton nė njė shtet tė vogėl qė nuk mund tė mbijetojė. Me Bosnjėn nuk mund tė bashkohet se nuk e ka nė kufi.

  E vetmja zgjidhje pėr Sanxhakun ėshtė bashkimi me Kosovėn.

 16. #16
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Novi Pazar/Sanxhak ne vitin 1904

  Njohesit e gjuhes sllave luten te perkthejne pershkrimin e videos (lart djathtas):
  Novi Pazar je tada bio još uvijek u TURSKOJ (do 1912. g.). Primjetićete pretežno ALBANSKU narodnu nošnju, iz razloga što su Albanci naselili Istočni Sandžak poslije 1700. g., ali vremenom su POBOŠNJACENI, mada je ostala njihova nošnja. Na snimku se vidi dvorište današnje kafane "Granate" i na kraju snimka se vidi prvomajska ulica sa prepoznatljivim potočićem koji je u to vreme bio toliko čist da su ljudi iz njega koristili vodu za piće
  http://www.youtube.com/watch?v=o5H-d0I1P_s&eurl=http%3A%2F%2Fillyria%2Eproboards%2Eco m%2Findex%2Ecgi%3Fboard%3Dshqiperiaalbania%26actio n%3Ddisplay%26thread%3D21717&feature=player_embedd ed
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 17. #17
  ILIR NĖ GEN Maska e flory80
  Anėtarėsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buzė Vjosės Kaltėroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Me qėnė se videoja nuk shfaqet tek postimi juaj unė po e postėj pėrsėri dhe do ti lutesha kujt di Serbo-Kroatisht ta pėrkthej kėtė.
  Novi Pazar je tada bio još uvijek u TURSKOJ (do 1912. g.). Primjetićete pretežno ALBANSKU narodnu nošnju, iz razloga što su Albanci naselili Istočni Sandžak poslije 1700. g., ali vremenom su POBOŠNJACENI, mada je ostala njihova nošnja. Na snimku se vidi dvorište današnje kafane "Granate" i na kraju snimka se vidi prvomajska ulica sa prepoznatljivim potočićem koji je u to vreme bio toliko čist da su ljudi iz njega koristili vodu za piće
  EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

 18. #18
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shume trima jane keto nga Sanxhaku ,te gjate ,nga 2 metra burra jane .
  Ka shume ne Gjermani ,Austri ,e din dhe e thone qe jane me orgjine Shqiptare.
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga flory80 Lexo Postimin
  Me qėnė se videoja nuk shfaqet tek postimi juaj unė po e postėj pėrsėri dhe do ti lutesha kujt di Serbo-Kroatisht ta pėrkthej kėtė.


  http://www.youtube.com/watch?v=o5H-d0I1P_s
  Xhirimi mė i vjetėr nė Novi Pazar(Pazar i Ri)
  Novi Pazari atėherė ishte ende nėn Turqi. Do tė shihni tė shumtėn veshen kombėtare shqiptare, pėr shkak se shqipėtarėt aty, pra nė Sanxhak, erdhen dhe u vendosen pas vitit 1700 dhe ndėrkohė u islamizuan dhe u "boshnjakizuan, por qe veshja e tyre kombėtare ka mbetur.
  Pamjet filmike tregojnė oborrin ku sot ėshtė Kafe "Granata" dhe kah fundi i xhirimit mund ta shihni rrugen 1 Maji dhe pėrrocken, atėherė me uji tė kthjelltė dhe tė pijshėm.
  Ps. U pėrpoqa ta pėrkthej atė cfarė shkruhet nė gjuhėn sllave pėr kėtė xhirim tė hershėm nė Novi Pazar, qender e njė krahine tė tėrė, dikur tė shumtėm me shqiptarė, ose me prejardhje nga shqipėtarėt. Atė kohė ėshtė folur shqip, ėshtė veshur shqip, ėshtė kenduar shqip atje. Vendasit janė kryesisht tė fisit Kelmend, me mbiemėr Lajc, Shkrel, Muriq, por edhe tė fiseve tė tjera shqiptare.
  Pėr herė tė parė dhe tė fundit kam qenė nė Tutinė, njė qytet poashtu i Sanxhakut, dhe atė ditė tregu vėreje rracen shqipėtare, por aty kėtu edhe veshen shqipėtare(plisin e bardhė e ndonjė shall tė bardhė qė e mbanin ende pleqtė).
  Prof. dr Skender Riza, ka thėnė nė njė rast se gjaku i paster ilir ėshtė ruajtur nė Malėsi, pra edhe nė Sanxhak (Plavė e Gusi, Rozhaj e Barane, Novi Pazar e Tutinė, nė Sjenicė...) Por, atje tash shumė pak flitet shqip, vishet shqip, mendohet shqip, ndonėse ata i dinė fare mirė rrėnjet e veta.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 05:18
 2. Debimi dhe gjenocidi serb ndaj shqiptarve ne sanxhakun e Nishit
  Nga bela70 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-03-2009, 13:35
 3. Projektet greko-serbe pėr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 08:19
 4. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 5. Serbia tash probleme dhe me Sanxhakun!
  Nga DYDRINAS nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-04-2006, 10:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •