Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 147
  1. #1
    BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Vendndodhja
    Auckland, New Zealand
    Postime
    1,560

    Burrel, vajza me ferexhe nuk lejohet në shkollë

    BURREL- Një vajzë, nxënëse në vitin e tretë të shkollës së mesme "Pjetër Budi" në Burrel, nuk është lejuar në shkollë pasi u paraqit me ferexhe.
    Sapo është zbuluar me këtë veshje nga drejtuesit e shkollës është kthyer mbrapsht për në shtëpi, pasi i kanë shpjeguar se shkolla është laike dhe nuk mund të pranohen veshje me simbole fetare. "Nuk lejohet prezenca në shkollë me këtë uniformë, sepse shkolla është laike. Po kështu, shkolla ka një rregullore të brendshme, e cila parashikon mosmbajtjen e një uniforme të tillë", mësohet t'i jetë komunikuar nxënëses Florida Kola.
    Më pas vajza është drejtuar për tek shtëpia ku banon duke u rrëfyer prindërve se jashtë dëshirës së saj ishte përzënë nga shkolla, por ka ngulur këmbë se tashmë këtë veshje nuk do ta hiqte kurrë nga imazhi i saj,dhe nuk ka përse të penalizohet për këtë gjë.
    Madje, sipas dajës, Flamur Lleshi, ajo po kalon një gjendje të rëndë shpirtërore dhe kjo e ka frikësuar dhe familjen e saj për ndonjë veprim të mundshëm ndaj vetes, ndaj ka lajmëruar motrën e tij, nënë e Floridës dhe të atin të kthehen nga fshati Gurrë ku janë për t'i qëndruar afër me vajzës. Ai ka kërkuar menjëherë takim tek drejtoria arsimore me drejtuesit e atyshëm, nga ku marrë sqarimin sesi veprohet në një shkollë laike duke i kumtuar se "arsimi parauniversitar publik ka karakter laik. Në institucionet arsimore publike ndalohet indoktrinimi ideologjik e fetar". Më pas Flamur Lleshi është drejtuar për në prokurorinë e Matit, pasi vajza ka shfaqur probleme, ajo gjendet e "ngujuar" në shtëpi dhe e mbyllur në vetvete, ndërkohë që është betuar se këtë rrobë nuk do ta heqë, por dhe shkollën nuk do ta ndërpresë.

    Shekulli
    Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ^_BIM_BUM_BAM_^ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Mier ja kan ba shum
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Llapi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #3
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    pse po nervozohesh bre burr?

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar drague për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #4
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  8. #5
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anëtarësuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Same ol' same ol'. Ka pasur edhe tema te tjera me te njejtin lajm.
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  9. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Keq me vjen,por shkollat jane laike. Arsimi i mesem nuk eshte as i detyruar. Une di qe ka shkolla fetare. Mund te transferohet te ndonjera nga ato nese e ka kaq perzemer besimin e saj.
    Feelings change - memories don't.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mia@ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    Citim Postuar më parë nga _AuLoNa_ Lexo Postimin

    po edhe kshu me ferexhe qenka e bukur kjo ...
    - ndoshta drejtori i shkolles ka pas deshir qe kjo te jet pa ferexhe qe te duket ma HOT.

    ncncncncn....
    i gjith ata andej jan si yvi panqo...

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Hard_Style për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #8
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Keq me vjen,por shkollat jane laike. Arsimi i mesem nuk eshte as i detyruar. Une di qe ka shkolla fetare. Mund te transferohet te ndonjera nga ato nese e ka kaq perzemer besimin e saj.
    Bashkohem me mendimin tend.
    Ndaj jane hapur Madresete, per keta femije qe i ndjekin mesimet fetare me nga afer.
    Le te transferohet atje, jo te konfuzoj ehde nexenesit e tjere.
    Kur kjo nuk ndryshon per shumicen, e pse te ndryshije shumica per kete!
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar _AuLoNa_ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #9
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
    Bashkohem me mendimin tend.
    Ndaj jane hapur Madresete, per keta femije qe i ndjekin mesimet fetare me nga afer.
    Le te transferohet atje, jo te konfuzoj ehde nexenesit e tjere.
    Kur kjo nuk ndryshon per shumicen, e pse te ndryshije shumica per kete!
    postimi me kot qe kam lexu.

  16. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    pa ofendime,mundet edhe ashtu,llapi-nuk jan kan ber mire,sepse ajo shpreh deshiren e saj te mbulohet sdi cte keqe ka ketu,ka ne shkoll qe shkojn edhe me mini mirepo ajo gje sju pengon profesorave laik,ska dert nuk esht ky rast i par as i fundit,shpresojm te behet mir dhe gjejn zgjidhje

    mos u kenaqeni asnjeher me mundimet e dikujt,pamvarsisht te cfardo lloji qofshin

    PANOJAT-mir thot drague mos u nervozo burr,lere cdo kush te thot cka te don,ata qe fyejn i poshterojn edhe kafshet.....

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar AnaH_M për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  18. #11
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232

    Talking

    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    postimi me kot qe kam lexu.
    Po avash more djalke se sado koti te duket po me c'qyeke ne te puthura..

    Ku eshte kot a mund te me shpjegosh, se si dihet, mbase jam injorante rreth c'fare thashe!?
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  19. Anetarët më poshtë kanë falenderuar _AuLoNa_ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  20. #12
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    trimeri me kte vajzen e mire e te urte e te ndershme bejne gangot e burrelit me nicka Drejtor shkolle"..
    e ata qindra vrases te burrel e rrethina qe bredhin te lire rrugve te burrelit tiranes e botes..nuk u bien ne sy ketyre pisave qe duan te shiten si "euroatllantikas"..

    lereni te qete ate vajze more morracaker enveriste te burrelit qe na furnizoni parlamentin me kelish enveriste.. tash 20 vjet.. e zan caushin me mantenuta.. e filip chanell pedofilin me lahperica me cic-jashte-tartabiqe..



    me ate vajz te gjore gjeten te bejne revolucion ateisto m.utist kta m.uter..
    me shami ne krye jo e me pejdh jasht po,.. keshtu duan keta hamshore qe kan mbush ding armaten rrog marrese te arsimtareve..

    Pikerisht ne shkolle behet edukimi.. dhe asaj vajzes aty do ti jepet kultura e shendosh e ajo te vendos vet nje dit ta mbaj a jo shamine ne koke..

    ..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 31-03-2009 më 20:07

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Brari për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  22. #13
    Ca problemi i shkakton shkolles apo nxenesve te tjere shamia qe mban kjo goca? Budalliqe...

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Bamba për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  24. #14
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Bamba Lexo Postimin
    Ca problemi i shkakton shkolles apo nxenesve te tjere shamia qe mban kjo goca? Budalliqe...
    Shkollat jane laike, pra te shkeputura nga feja. Ky eshte problemi edhe pse shume i parendesishem ne dukje.
    Feelings change - memories don't.

  25. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mia@ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  26. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Ne Universitetin ku une jap mesim, ka shum femra qe studiojne per Biologji apo per Bio-Kimi, nder atyre femrave ka dhe femra te mbuluara. Mua nuk me duket aspak e ekzagjeruar, dhe me duket teper normale. Kam pare qe midis ketyre personave ka shoqeri me njeri tjetrin dhe nuk hyn aspak feja. Nuk e di sa do laike te jet shkolla, kur vjen puna tek arsimi, nuk ka pse te perjashtohet studentja. Me te vertet teper e habitshme, kur ketu ne Shqiperi ka nje bashkejetes fetare ne menyren me perfekte.

  27. #16
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga PÆON Lexo Postimin
    Ne Universitetin ku une jap mesim, ka shum femra qe studiojne per Biologji apo per Bio-Kimi, nder atyre femrave ka dhe femra te mbuluara. Mua nuk me duket aspak e ekzagjeruar, dhe me duket teper normale. Kam pare qe midis ketyre personave ka shoqeri me njeri tjetrin dhe nuk hyn aspak feja. Nuk e di sa do laike te jet shkolla, kur vjen puna tek arsimi, nuk ka pse te perjashtohet studentja. Me te vertet teper e habitshme, kur ketu ne Shqiperi ka nje bashkejetes fetare ne menyren me perfekte.
    Ne fakt Peon edhe ketu ne arsimin e larte gjen studente te mbuluara, por ne shkolle te mesme, nuk e di. Ka shkolla fetare ku ato do ndiheshin me mire, sesa ne shkollat publike, duke patur parasysh dhe moshen delikate, trajtimin nga shoqeria etj.
    Feelings change - memories don't.

  28. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Ne fakt Peon edhe ketu ne arsimin e larte gjen studente te mbuluara, por ne shkolle te mesme, nuk e di. Ka shkolla fetare ku ato do ndiheshin me mire, sesa ne shkollat publike, duke patur parasysh dhe moshen delikate, trajtimin nga shoqeria etj.
    Dea, te them te drejten, grupet qe me kane rene me student qe kan ardhur nga shkolla qe jan fetare, kan nivel shum me te larte se shkolla publike te pergjithshme. Mbi te gjitha din te te respektojne, te te vleresojne per ate qe i meson. Din te mbajne ne radh te pare qendrimin student - pedagog/mesues. Jan shum me te preukupuar dhe kulturuar, po te shikosh dhe jashte studentet qe dalin nga kolegjet turke apo nga medreseja kane nivele shum te larta arsimore. Dhe kjo me habit, perse kaq neglizhent shkollat publike dhe kaq te forta shkollat fetare...

    Per shkollat e mesme nuk mund te flas me siguri, ne kohen kur e kam mbaruar une i bie shum kohe perpara dhe nuk e di cfare rregullore ka pasur, tani jam larg shkollave te mesme dhe nuk kam asnje informacion te sakt. Po di qe ne universitete nuk i ve re asnje, dhe trajtohen njesoje si te gjithe studentet.

    P.s Per rastin ne fjale, kam nje pikepyetje te madhe, qe nuk di ti jap pergjigje, thjesht jam i shokuar nga kjo qe po degjoje.

  29. Anetarët më poshtë kanë falenderuar E=mc² për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  30. #18
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Shkollat jane laike, pra te shkeputura nga feja. Ky eshte problemi edhe pse shume i parendesishem ne dukje.
    Po une mi dea_07 qe shkoja ne shkolle me kryqin e pagezimit, i cili ne vere ishte akoma me i dukshem se ne dimer, duhet te perjashtohesha se shkolla na qenka laike dhe ai simbol fetar?
    Elegance is an attitude.

  31. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ☆Angie☆ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  32. #19
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    Po une mi dea_07 qe shkoja ne shkolle me kryqin e pagezimit, i cili ne vere ishte akoma me i dukshem se ne dimer, duhet te perjashtohesha se shkolla na qenka laike dhe ai simbol fetar?
    Ato simbole i kemi mbajt te tere. Ca kruqin, e ca hene e yll. Nuk e di pse ato nuk ndaloheshin. Mbase i kane vene tani keto rregulla.
    Feelings change - memories don't.

  33. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mia@ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  34. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Ato simbole i kemi mbajt te tere. Ca kruqin, e ca hene e yll. Nuk e di pse ato nuk ndaloheshin. Mbase i kane vene tani keto rregulla.
    Nuk besoje se eshte vene rregull. Mund te shkosh te www.mash.gov.al dhe te shikosh qe nuk ka dal asnje qarkore, qe te penalizoje studentet qe jane te mbuluar apo ato qe mbajne relika fetare. Ndoshta vend i vogel, dhe mbas ka ndonje inat familjar. Qe pasojat bien mbi kete vajzen e gjore, qe kerkon te arsimohet, pavaresisht fes qe i perket.

    P.s Ne Shqiperi cfare nuk pret, dhe mos u habit po te jet kjo qe thash une.

  35. Anetarët më poshtë kanë falenderuar E=mc² për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Martesa Ne Islam!!
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 08-06-2009, 13:30
  2. Mësime të përgjithshme rreth Akides [8]
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
  3. Dashuria dhe Martesa
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
  4. At Donat Kurti O.F.M.
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-04-2006, 03:17
  5. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •