Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 79 prej 79
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    (dhe tera e verteta eshte bashkimi i tre vehtave hyjnore ne nje, dhe per kete nuk do te flase prej vetvetes, por do te flase çka do te degjoje prej tere misterit te Hyjit.
    a do të thotë kjo edhe nëse Ati bën diçka ose thotë diçka nuk e bën nga vetja por i dëgjon prej misterit të hyjit??

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Te gjithe njerezit qe kane ardhur ne bote, qe jane e do te jene.
    për besimin krishter jane krejt njerzit bijt e Zotit...
    per besimin islam jemi të gjithë krijesat e Zotit dhe Zoti nuk ka nevoj për njeriun por njeriu ka nevoj për Zotin...

    pyetja ime ishte sa djem ka Zoti që kan lindur prej tij dhe që ka thënë vet sipas biblës që ky ose ky ose ky është biri im..?? Jezusi a.s. nuk eshte i vetmi që Zoti sipas bibles thotë ..ti je biri im..

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    kjo është përkthimi i biblës që përdori unë këtu tregohet se është një përkthim i mirë..
    jepüeni mendimin tuaj..

    http://albkristian.com/bibla.htm

  4. #64
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    .Perëndia mund të gjendet edhe në disa vende? por pse Jezusi a.s. sipas bibles shum her i drejton syt ne qiell dhe thot Ati im qe je ne qiell ose perendia im?.. .
    O ti bujo, kujdes ne ato bindjet tua. Unë po te kuptoj se qka don te thuajsh, por sa ka efekt dhe sa eshte reale mbetete ni pykpytje e madhe.

    Dalloje trupin-njeri me Shpirtin te Jezusi. Jezusi vertete ishte Njeri sikurse nuk e mohon as Bibla dhe asnji I Krishter, por ajo pjesa e tjeter se po shof se paraqet problem, problem ky qe ne kohen e vet Jezusit, sot tek ty dhe te shumë njerez te tjerë.

    Po perpiqna ta them thjeshtë, ta thjeshtsoj sepse per te folur keto gjera duhet nji kohë shumë e gjatë.

    E marr shembull edhe pse nuk behen ato krahasime.

    Ti buja ke perberjen nejrzore dhe shpirterore. Pra ne ty eshte me shumë se sa ni nese thellohemi ne vetveten. Prap nuk dukeni dy por vetem ni person!
    Trupi dhe shpirti I yt janë të pa ndashem.
    Qka vepron shpirti ne ty eshte edhe veper e trupit, jeni dy ne kete rast por prap dukeni nji. Ndahet shpirti nga trupi dhe trupi vdes.

    Kjo eshte e vertete edhe duke u bazuar ne besimin e juaj.

    Ne anen tjeter;
    Jezusi Njeri,
    Njeri me eshtra dhe me gjak, por I lindur jo siku ne njerezit e tjerë nga Baba dhe Nena. Ai nuk e trashigoj mekatin e rrjedhshem.
    I lindur nga Shpirti. Shpirti u ndikua ne Marinë, u misherue ne trupin - personin Jezus.
    Trupi I tij me Shpirtin – Zot, sepse Zoti eshte Shpirt.
    Gjithqka vepromte Shpirti-Zoti ne Jezusin ishte e pa ndarë në Të – ne trupin njeri.
    Lutja e Jezusit-njeri, - Shpirtit-Zot.
    Natyra e Jezusit - njeriu e pa ndarë ne Shpirtin.
    Kjo dhe keto janë arsyet se pse Jezusi thotë disaher; “Ai qe eshte ne mua, po vepron” Fjalen e kishte per Shpirtin. Plotesia e Hyjit ishte ne trupin-personin e Jezusit.

    Vdekja e Jezusit nuk ishte vdekje e Shpirtit, por e trupit. Shpirti-Zoti e ngjallë at trup e keshtu me radhë.

    Dmth. Gjithqka beri Jezusi – Njeri – ishte veper e Shpirtit – Hyji, sepse sikurse unë apo ti veprojmë dhe në vepren time nuk jam unë vetem me trup por shpirti I im (fjala eshte per shpirtin e njeriut) qe vepron. Ashtu Jezusi kishte Jeten në vetveten e Tij, HYJIN (Perendin) i cili eshte i pa ndarë ne personin dhe vepren e Jezusit-Njeri. Kjo e ngritë Jezusin në HYJI.


    Nuk e di se sa kam mundur te sqaroj, por ajo qe unë besoj dhe ajo qe unë kam kuptuar ne mesimet biblike. Jezusi eshte Njeri dhe ZOT.


    nejse une e respektoj besimin tuaj por jam vetem nje besimtar qe kam ndjenja edhe per te tjeret njerez te fejave tjera..dhe nuk dua sic kam thene edhe ne postime tjera te ofendoj fene tuaj por vetem dua te u tregoj se ka ardhur edhe nje Profet tjeter pas Jezusit a.s. që i jane derguar fjalet e Zotit ne zemren e tij ai ka qen analfabet ai nuk i ka njohur fetë tjera dhe cka u ka thene shokeve ose njerezve qe kan pasur besim ne te ata e kan shenuar edhe ate qe kan shenuar sot quhet Kuran..ne ate Kuranin ka shum gjera qe jan ne kundershtim me besimit tuaj edhe qe tregojn se ju beni shum mekate dhe e beni nje mekat qe Zoti nuk e fal nese vdisni me ate..ajo eshte Shirku ti besh Zotit shok..
    buja, mos harro se edhe ata qe e perjashtuan dhe, e denuan Jezusin, arsyeja kryesore ishte se pse Ai e krahasonte veten me Perendinë. Mos harro se edhe ata qe e denuan Jezusin, menduan se janë duke I sherbyer Zotit, por koha ka traguar krejte diçka tjeter.
    Mos harro se edhe ata qe I vranë dhe I masakruan te paret e Kishes se Krishtit, menduan se janë duke I sherbyer Zotit. E Keshtu me radhë.
    Lej ti te krishterët në besimin e tyre dhe merru me besimin tëndë sepse nuk je ti më I fuqishem se sa Jezusi në ne.
    Tani ti shumëher citon nga Bibla. Ok. Kam nji pytje per ty I nderuar. A keni lexuar at rresht ku Jezusi thotë se “nese blasfemon kunder Shpirtit Shenjt nuk do të falet as ne kete jete as ne jeten tjeter”, ndersa ti je shumë I pa kujdesshem. Te flet ty ky rresht apo jo? Ti me mendje je duke I sherbyer Zotit (I paqim ra ne dorë) por ne anen tjeter je duke blasfemue ndaj Shpirtit Shenjt more njeri. Mendoj se ma pak mekate kie nese nuk kundershton Shpirtin e Zotit.
    Ti ne vend se te pranojsh te verteten e Hyjit Krisht, tit ash perpiqesh edhe ma na bindur se kinse jemi gabim. Jo bre buja je ti gabim dhe gbimin po e trashë dhe po e forcon edhe ma teper.


    edhe besimi juaj qe thot se Zoti perbehet prej tre persona por eshte nje per ne ai eshte ti bwesh Zotit shok sepse ..biri eshte Zot shpirti i shenjt eshte Zot edhe Ati eshte zot..keta jan te tre persona qe jan te tret te gjithdijshem te gjithfuqishem edhe te pavdekshem e keta nuk mundet te jen nje pra....
    o buja buja, kujdes se nuk je duke kuptuar diçka. Nuk janë tre por eshte NJË dhe nuk ka më. ZOT I Vertetë është NJÊ dhe po e perseris sa e sa her. Por ajo qe themi dhe është e vertetë; eshte se ZOTI eshte shfaqur ne TRINI. Kjo eshte e vertetë. Nuk ka tjeter Zot pos atij qe u shfaq ne personin-njeri-Jezusin-ZOT. Kjo TRINI nuk eshte e ndarë, është NJË.

    ju nuk e pranoni Kuranin eshte puna juj por vetem e kam per detyr te ju tregoj se kURANI ESHTE I VERTET DHE SE DUHET ME KUJDES TA LEXONI..
    Nuk eshte se nuk e kemi lexuar, unë sa e sa her e kam lexuar dhe betohna; nuk e kam lexuar vetem si nji liber te tjeter, por ne lutje dhe kujdes shumë të madh. Kurani nuk mund ta plotesoj Ungjillin e Jezusit. Kurani nuk eshte me I persour o djal I mire. Kurani nuk eshte ma paqesor se Ungjilli. Nuk po flas me ngarkesa fetare, por realitet dhe mund ta deshmoj vet leximi dhe krahasimi, ateher pse me besue diçka se nuk eshte me I persosur se sa ai I pari?

    Ti mund te jesh nji njeri shumë I mire, unë kuptoj se qellimi I yt eshte per Zotin, por mos harro se nuk je duke I sherbyer Zotit duke mohuar Hyjninë e Krishtit - Shpirtin e Shenjtë. Me e keqe është mohimi I Shpirtit Shenjt por qe dyat janë mohim I Zotit të Vertetë.

    Kaloja mire buja dhe uroj qetesi shpirtërore
    toni77
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    kjo është përkthimi i biblës që përdori unë këtu tregohet se është një përkthim i mirë..
    jepüeni mendimin tuaj..

    http://albkristian.com/bibla.htm


    Te kam thene se une e respektoj Bibla: Dhjata e vjeter dhe Dhjata e re, por nga viti 1607 dhe nga viti 1866 studime biblike kanwe pasur shume perparime.
    Shpresoj qe ta kuptosh.



    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    për besimin krishter jane krejt njerzit bijt e Zotit...
    per besimin islam jemi të gjithë krijesat e Zotit dhe Zoti nuk ka nevoj për njeriun por njeriu ka nevoj për Zotin...

    pyetja ime ishte sa djem ka Zoti që kan lindur prej tij dhe që ka thënë vet sipas biblës që ky ose ky ose ky është biri im..?? Jezusi a.s. nuk eshte i vetmi që Zoti sipas bibles thotë ..ti je biri im..

    Ti. Buja 20, nuk di te kopjosh: ne postim 56 une nuk kam shkruar vetem ate qe ti ke kopjuar ne postim 62.
    Nuk kam asgje me shume per te thene.



    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    a do të thotë kjo edhe nëse Ati bën diçka ose thotë diçka nuk e bën nga vetja por i dëgjon prej misterit të hyjit??

    PO! Nuk e ke kuptuar akoma? E kam shpjeguar mire ne temen qe te kam sugjeruar ta lexosh.



    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    nëse mundesh më trego diçka vetëm më mjafton se kujt i ka thënë shpirti i shenjtë diçka që e ka shënuar për të ardhmen...pra kujt i ka folur shpirti i shenjtë dhe çka i ka thënë..??

    Lexo Veprat e Apostujve, letrat e shen Palit...e do t'i gjesh shume faktet.
    Por ndoshta ti tall...ose...

    Torrkerry
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 02-04-2009 më 07:09 Arsyeja: Nuk është e nevojshme të bësh 1 postim për çdo përgjigje.

  6. #66
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Smile C'fare tha Jezusi per Shpirtin e Shenjte?

    Pjesa me e mire ne Bibel eshte besoj tek veprat e apostujve kapitulli 1 vargu 8.
    Aty tregohet se c'fare ben Fryma e Shenjte kur vjen mbi ne dhe si vjen Ai.
    Jezusi tha qe kur Ai te vije mbi besimtaret, besimtaret do te marrin fuqi dhe do te deshmojne per ringjalljen e Jezus Krishtit dhe qe Ai ishte Mesia i shum pritur nga populli hebre por qe vet ata e vrane. E shikojme kete gje te ndodhe tek veprat 2:4, se si apostujt u mbushen me Shpirtin e Shenjte dhe moren fuqi kur Ai erdhi tek ata, dhe cfare ndodhi aty? Aty ishte nje turme e madhe judenjsh qe kishin ardhur per te festuar festen e rreshajeve ne jeruzalem ne tempull. Tempulli nuk ndodhej shume larg nga dhoma ku ishin mbledhur 120 dishepujt, keshtu qe kur ata filluan te flisnin ne gjuhet e tjera sic Fryma ua jepte te shpreheshin kjo u degjua prej tyre sepse dishepujt dolen nga dhoma dhe u futen afer turmes duke vrapuar sigurisht dhe duke vazhduar te flisnin ne gjuhet e tjera qe i dinin judenjte e ardhur nga kombet(kishin ardhur nga kombet sepse ishin judenj te lindur ne vende te ndryshme) Keshtu pra turma duke qene e ndare ne grupe ca ne nje ane ishin judenj grek, ne nje ane , judenj nga kreta, ne nje ane judenj nga roma, etj nga te gjitha kombet nen dhe,degjonin ata dishepuj qe u ishin afruar qe flisnin ne gjuhet perkatese, dhe duke pare qe ishin galileas thane cfare po bejne keta? disa thoshin jane te dehur disa te cmendur, por Pjetri me 11 apostujt e tjere u ngriten ne kembe (ndoshta kishin qene ne toke) dhe Pjetri i mbushur me Frymen e Shenjte dhe me fuqi te brendshme(nga nje frikacak qe ishte) u deshmoi atyre qe kjo ishte shenje e derdhjes se Frymes sic thuhet tek profeti Joel, dhe pastaj u tregoi ose te themi deshmoi per Krishtin qe ishte i Drejti qe duhej te vinte dhe te vuante per mekatet e gjith botes e te ringjallej te treten dite, madje duke u thene atyre qe ju e vrate, dhe ata nuk e mohuan por pyeten vellezrit.Sepse sic duket edhe te tjeret(apostujt) ishin duke folur.Vellezer cduhet te bejme?
    Dhe Pjetri tha pendohuni dhe besoni dhe pagezohuni ne emer te Jezus Krishtit qe kjo qe shihni do te vije edhe mbi ju(Behet fjale per Shpirtin e Shenjte), dhe te falen mekatet tuaja.
    Dhe aty u pagezuan dhe iu shtuan kishes 3000 burra, ndoshta pa llogaritur edhe grate e femijet.
    Pastaj Pjetri u thote edhe prifterinjve te njejten gje qe Jezusi eshte Krishti, dhe qe ata e vrane dhe qe Ai u ringjalll. Apostujt deshmuan kudo per Jezusin nen fuqine e Frymes se Shenjte , sic e shikojme pra Fryma e Shenjte na meson te deshmojme qe Jezusi eshte Krishti i cili vdiq ne kryq per mekatet e njerezimit dhe u ringjall diten e trete, duke vertetuar qe eshte Perendia i plotfuqishem po aq sa Ati. Dhe madje Pjetri thot tek veprat se derdhje e Frymes duke i dhene fuqi besimtareve eshte per cdo brez madje edhe per sot.
    Pra Shpirti i Shenjte na jep fuqi per te deshmuar , Ku? Ne cdo cep te botes, prandaj edhe te krishteret jane plot pasion per te vuajtur per Krishtin dhe per ungjillin e Tij edhe ne vendet me te mbyllura sic jane Irani, Arabia Saudite, Marokuetj, sepse ata kane fuqine e Frymes se Shenjte dhe dashurine e Krishtit ne zemer per te deshmuar te verteten. qe Jezusi eshte Zot dhe krijuesi yne.
    Uroj te keni kuptuar se cfare na meson Shpirti i Shenjte. Qe Krishti eshte Zot dhe Ai i do te gjith njerezit pa dallim feje dhe deshiron qe te gjith te vijne tek Ai dhe te shpetohen.
    Kohet jane afer dhe Ai po vjen per tu kthyer per te dyten here kesaj here per te vendosur mbreterine e Tij 1000 vjecare, dhe te gjith popujt do ta njohin dhe do ta ahurojne Zot dhe Perendi sepse ashtu eshte.
    Zoti ju bekofte dhe ata qe sbesojne Zoti i shpetofte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albani1 : 02-04-2009 më 11:27
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Per kete Shen Augustini tha: HYJI NUK MUND T'U JEPTE NJEREZVE NJE DHURATE ME TE MADHE SE KETE: te vendose si Kryet e tyre vete Fjalen e tij, nepermjet se ciles e krijoi gjithesine. Na bashkoi me te si gjymtyre, ne menyre qe ai te jete Biri i Hyjit dhe Biri i njeriut., Hyji i njegjejte me Atin, nje njeri i vetem me njerezit.
    Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
    Ne kete menyre , i njejti person, d.m.th. Shelbuesi i vetem i trupit, Zoti yne Jezu Krishtit, Biri i Hyjit, do te jete ai qe lutet per ne, lutet ne ne, eshte lutur prej nesh.
    Lutet per ne si prift, lutet ne ne si prijes, eshte lutur prej nesh si Hyj


    Torrkerry
    pra kur ishte Jezusi a.s. në tokë trupi i tij i luteshi 3 vetave hyjnore?..edhe njerzit qe ndjeknin Jezusin a.s. i luteshin tre vetave hyjnore a do të thotë kjo që dëshiron të më sqarosh?? sipas kësaj që ke shkruajtur...

    Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
    atë që shkruajte për shpirtin e shenjtë...
    Ajo per te cilen do te flase, eshte e Verteta: “Une jam Udha , e Verteta dhe Jeta. Ddo te flase per Misterin e Jezu Krishtit, i vetmi Shpetimtarit..

    “Une jam Udha , e Verteta dhe Jeta. " këtë e tha Jezusi a.s. sipas biblës e nuk e tha shpirti i shenjtë..këtë a nuk e ndëgjuan dishepujt para se të të shkoj Jezusi a.s. e jo pas? unë jam udha e vërteta dhe jeta..këtyre fjalëve mund të ju themi edhe fjalët e një Profeti..."udha" unë do tju tregoj udhën e vërtet në këtë jetë..."e vërteta"
    unë jam i dëguar nga Zoti kjo është e vërtet nuk ju gënjej...."jeta" do tju tregoj si duhet të jetoni qe të arini lumturi .."askush nuk shkon tek Ati vetëm se nëpërmjet meje".. normal është e vërtet në atë kohë ishte i dërguar Jezusi a.s. edhe përse mos i thotë këto fjalë..në kohë e tij ishte vetëm aj që mundte të ju tregoj nje¨rezve se kush është Zoti dhe cka duhet të bëjnë dhe se vetem aj mundte të ju ndihmoj për të bërë gjërat që Zoti dëshiron që një njeri duhet ti bënte në atë kohë...
    __________________

    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Zotit qe e udheheq sot kishen dhe njerezimin mbare. Ai Eshte Shpirti i Atit dhe Shpirti i Zotit tone Jezu Krishtit qe vepron konkretisht sot ne ne, me ne, me te gjithe. Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon)
    për atë që the ..
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon)
    Ati , Biri, Shpirti i shnejtë...një Zot janë sipas besimit tuaj..
    çfar do të thotë bashkpunon??
    Zoti bashkpunon me Zotin? shpirti i shenjtë bashkpunon me Jezusin a.s. edhe me Atin..tre që bashkpunojn janë një Zot..Zoti bashkpunon me Zotin..çka nëse njëri prej tyre nuk pajtohet me tjetrin dhe fillojn të grinden??

    Fjalet e Krishtit qe i perkujtonin ne mbledhjet e shenjta, e qe, te frymezuar nga Shpirti, ata kuptonin gjithmone me mire,

    Fjalet e Krishtit qe i perkujtonin ne mbledhjet e shenjta, e qe, te frymezuar nga Shpirti, ata kuptonin gjithmone me mire,
    pra këtu bëhet fjalë që janë frymëzuar me frymë dhe e kamn kuptuar më mirë me kalimin e kohës..këtu nuk bëhet fjalë që shpirti i shenjtë u ka folur me fjalë dishepujve e ata e kan kuptuar më mirë por vetëm jan frymëzuar...!

    [QUOTE=torrkerry;2211083]
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin


    Te gjithe njerezit qe kane ardhur ne bote, qe jane e do te jene.


    "Special" ne kuptimin per te cilin kam shkruar ne teme" Jezu Krishti eshte Zot: Rom 10,9, vetem Jezu Krishti.



    Por me duket se kjo duhej te jete e qarte: ka qene shpjeguar shume here!

    Torrkerry
    ku e keni spjeguar këtë a munde të më tregoni linkun ku mund të shikoj ku është e spjeguar sa djem kishte Zoti sipas biblës.. ??

    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Pyetja "sa djem i ka perendia me trego mua...??" si doli ne postim 56, duket qe eshte imja.

    Nuk eshte imja!

    Torrkerry
    nuk kuptoj cka mendon këtu nuk eshte imja??

    Te kam thene se une e respektoj Bibla: Dhjata e vjeter dhe Dhjata e re, por nga viti 1607 dhe nga viti 1866 studime biblike kanwe pasur shume perparime.
    Shpresoj qe ta kuptosh.
    pra atëherë ata përkthime që i kam unë nuk jan më të mira se ata që i keni ju??

    Citim:
    Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    a do të thotë kjo edhe nëse Ati bën diçka ose thotë diçka nuk e bën nga vetja por i dëgjon prej misterit të hyjit??

    PO! Nuk e ke kuptuar akoma? E kam shpjeguar mire ne temen qe te kam sugjeruar ta lexosh.
    pra Ati nuk i bënka gjërat nga vetja nuk vendos vet por nga misteri i hyjit nga tre veta..!
    do ta përmendi vetëm një var biblik..

    Marku 10 24Prandaj po ju them: Të gjitha ato që ju kërkoni duke lutur, besoni se do t`i merrni dhe ju do t`i merrni.25Dhe kur nisni të luteni, nëse keni diçka kundër ndokujt, faleni, që edhe Ati juaj që është në qiejt, t`ju falë mëkatet tuaja.26Por në se ju nuk falni, as Ati juaj, që është në qiejt, nuk do t`jua falë mëkatet tuaja``.


    Ati është ai që i fal mëkatet Ati ështe¨ai që Jezusi a.s. thotë luteni atij që ai të ju fal mëkatet ..nuk ehste misteri i hyjit që i fal mëkatet e që duhet ti luten...as biri e as shpirti i shenjtë ...vetëm Ati a mos do të thotë kjo prap se janë të tre që i falin mëtatet edhepse thuhet Ati.??


    Citim:
    Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    nëse mundesh më trego diçka vetëm më mjafton se kujt i ka thënë shpirti i shenjtë diçka që e ka shënuar për të ardhmen...pra kujt i ka folur shpirti i shenjtë dhe çka i ka thënë..??
    Lexo Veprat e Apostujve, letrat e shen Palit...e do t'i gjesh shume faktet.
    Por ndoshta ti tall...ose...
    ani do ti lexoj ama a nuk mundeshe të më sjellësh berëm diçka të vogël ku shpirti i shenjtë i ka folur dikujt e që ai ka shënuar..?

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    [B][I] Dalloje trupin-njeri me Shpirtin te Jezusi. Jezusi vertete ishte Njeri sikurse nuk e mohon as Bibla dhe asnji I Krishter, por ajo pjesa e tjeter se po shof se paraqet problem, problem ky qe ne kohen e vet Jezusit, sot tek ty dhe te shumë njerez te tjerë.
    edhe nëse e dalloj trupin njeri me shpirtin e Jezusit..Ati është një person i treve..pra pa shpirtin e pa birin ati smund të bëj agjë!! e pse Jezusi a.s. i lutet vetëm atit pamar parasysh a ishte aj njeri edhe a nuk kishte mundësi ti di të gjitha gjërat apo të jetë i gjithfuqishëm apo i gjithdijshëm edhe si njeri..nëse Ati është një person i misterit të hyjit ai vet nuk mund të vendos agjë por duhet të bashkpunoj me shpirtin e shenjtë dhe birin ..pse i mëson Jezusi a.s. njerzit luteni vetëm atit edhe vet iu lut vetëm Atit..ose kur Jezusi a.s. thotë...Ati im dhe Ati juaj, te Perëndia im dhe Perëndia juaj''. ...pra do te kthehet te perëndia e tij nuk do të kthehet te bashkpuntori apo te personi i hyjit por te perëdia dhe i vetmi peëndi është Ati..Zoti...
    Gjoni 17-3 Dhe kjo është jeta e përjetshme, të të njohin ty, të vetmin Perëndi të vërtetë, dhe Jezu Krishtin që ti ke dërguar.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    [B]Ti buja ke perberjen nejrzore dhe shpirterore. Pra ne ty eshte me shumë se sa ni nese thellohemi ne vetveten. Prap nuk dukeni dy por vetem ni person!
    Trupi dhe shpirti I yt janë të pa ndashem.
    Qka vepron shpirti ne ty eshte edhe veper e trupit, jeni dy ne kete rast por prap dukeni nji. Ndahet shpirti nga trupi dhe trupi vdes.

    Kjo eshte e vertete edhe duke u bazuar ne besimin e juaj.
    po është e vërtetë por në mua nuk vepron shpirti im por veproj unë për shpirtin dhe përshembulll unë bëj vepra të mira që të shpëtoj shpirtin tim në botën tjetër ose në varr..sepse në varr është stationi i parrë i shpirtit sipas besimit islam dhe në varr shpirti i dukujt dënohet i thuhet gropë xhennemi (ferri) dhe shpirti i dikujt jeton në dritë i thuhet bafçe xhenneti (parajse)..

    Ne anen tjeter;
    Jezusi Njeri,
    Njeri me eshtra dhe me gjak, por I lindur jo siku ne njerezit e tjerë nga Baba dhe Nena. Ai nuk e trashigoj mekatin e rrjedhshem.
    I lindur nga Shpirti. Shpirti u ndikua ne Marinë, u misherue ne trupin - personin Jezus.
    Jezusi a.s. lindi nga nëna e tij me anë të fjalës së Zotit.."bëhu"..vetëm desha ta ceki se si është besimi im....
    Jezusi a.s. lindi gjithashtu si ne nisoj nga gjaku u ushqye nga gjaku i Maries (paqja mbi të) edh eai lindi normal pa mëkat si edhe njerzit e tjerë të gjithë njerzit prej Ademit (paqja mbi te) e deri sot lindin te gjithë pa mëkat sepse vepra e tyre është që e bën mëkatin e jo gjaku.. e nëse Jezusi a.s. ishte i vetmi pas Ademit a.s. që lindi pa mëkat ather të gjithë njerzit dhe Profetët e Zotit para Jezusit a.s. paskan shkuar në ferr sepse ata kan lindur me mëkat?? këtë edhe vetë dhjatra e vjetër e thotë..

    Ezekieli 18:20 Shpirti që mëkaton do të vdesë, i biri nuk do të mbartë paudhësinë e atit dhe ati nuk do të mbartë paudhësinë e birit; drejtësia e të drejtit do të jetë mbi të, pabesia e të pabesit do të bien mbi të.

    Kurani gjithashtu..

    35:18. Dhe asnjë mëkatar nuk do ta bartë mëkatin e tjetrit, po edhe nëse mëkatari thërret ndonjë për t'ia bartur atë, ajo nuk do t'i bartet atij, edhe nëse (ai që thërret) është i afërt i tij. Ti mund t'ua tërheqësh vërejtjen vetëm atyre që i kanë frikën Zotit të tyre edhe pse nuk shohin dhe që e falin namazin. E kush pastron veten, ai ka bërë pastrimin për të mirën e vet, se vetëm te All-llahu është e ardhmja.

    I lindur nga Shpirti. Shpirti u ndikua ne Marinë, u misherue ne trupin - personin Jezus.
    Trupi I tij me Shpirtin – Zot, sepse Zoti eshte Shpirt.
    Gjithqka vepromte Shpirti-Zoti ne Jezusin ishte e pa ndarë në Të – ne trupin njeri.
    Lutja e Jezusit-njeri, - Shpirtit-Zot.
    Natyra e Jezusit - njeriu e pa ndarë ne Shpirtin.
    Kjo dhe keto janë arsyet se pse Jezusi thotë disaher; “Ai qe eshte ne mua, po vepron” Fjalen e kishte per Shpirtin. Plotesia e Hyjit ishte ne trupin-personin e Jezusit.

    Vdekja e Jezusit nuk ishte vdekje e Shpirtit, por e trupit. Shpirti-Zoti e ngjallë at trup e keshtu me radhë.

    Dmth. Gjithqka beri Jezusi – Njeri – ishte veper e Shpirtit – Hyji, sepse sikurse unë apo ti veprojmë dhe në vepren time nuk jam unë vetem me trup por shpirti I im (fjala eshte per shpirtin e njeriut) qe vepron. Ashtu Jezusi kishte Jeten në vetveten e Tij, HYJIN (Perendin) i cili eshte i pa ndarë ne personin dhe vepren e Jezusit-Njeri. Kjo e ngritë Jezusin në HYJI.

    Nuk e di se sa kam mundur te sqaroj, por ajo qe unë besoj dhe ajo qe unë kam kuptuar ne mesimet biblike. Jezusi eshte Njeri dhe ZOT.
    pra Zoti ishte që vepronte në Jezusin a.s. edhe Jezusi a.s. ishte edhe Zot edhe njeri sipas mësimit biblik..do të thotë edhe fjalët që i thonte Jezusi a.s. ata ishin fjalët e shpirtit fjalët e Zotit..!!

    edhe siç the ti..
    Trupi I tij me Shpirtin – Zot, sepse Zoti eshte Shpirt.
    pasiqë qenka kështu atëherë Jezusi a.s. sipas mësimit biblik ka qenë në tokë edhe Zot edhe njeri..edhe Ai është dasht ti di të gjith gjërat duheshi ti di të gjitha të jetë i gjithë dijshëm sepse shpirti Zoti apo Zoti ka qenë aj që ka vepuruar mbrenda Jezusit a.s...ta pyesim Jezusin a.s. a i dinte të gjith gjërat sipas biblës dhe a e kishte vërtet Zotin (shpirtin shenjtë, hyjin) mbrenda...

    Pyetet Jezusi a.s. se kur është dita e gjykimit..ai përgjigjet kështu...

    Marku 13,32
    32 Askush nuk di gjë për atë ditë apo atë orë, madje as engjëjt në qiell, as Biri, veçse Ati.


    përse e din këtë vetëm Ati e askush tjetër?? pse nuk e din biri këtë nëse është Zot??
    e di që do të thoni..po po ai ka qenë edhe njeri..ok¨¨
    çka me shpirtin e shenjtë që nuk e dinte këtë por vetëm, Ati (Perëndia)!!!

    Vdekja e Jezusit nuk ishte vdekje e Shpirtit, por e trupit. Shpirti-Zoti e ngjallë at trup e keshtu me radhë.
    ku mbeti shpirti i shenjtë që ishte me Jezusin a.s. kur trupi vdiq? a ishte edhe shpirti perëndia bashk në trupin e Jezusit a.s. kur ai qëndronte në varr 3 dit? cka u bë me birin e Zotit apo hyjin-birin kur trupi Jezusit a.s. ishte në varr? a u ringjall Jezusi a.s. prap si njeri që duheshi të haj të shkoj në wc të bëj gjërat që bën njeriu apo si u ringjall....si shkoi Jezusi a.s. tek Ati në qiell?
    A shkoi me trupin e njeriut apo si shkoi? ..kur ishte Jezusi a.s. në tokë, kush e mbante kontrollën e gjith botës? vetëm Ati apo edhe Birir edhe shpirti i shenjtë që ishte mbrenda Jezusit a.s.??

    Dmth. Gjithqka beri Jezusi – Njeri – ishte veper e Shpirtit – Hyji,
    domethënë kur Jezusi a.s. i luteshi Perëndisë Atit , nuk ishte Jezusi a.s. ai që luteshi por ishte Shpirti-Hyji..do të thotë që shpirti-hyji i lutet Atit apo hyjit tjeter...edhe prej disa postime nga torrkery pash ku thonte që shpirti i shenjtë lutet në ne me për ne..por kujt i lutet shpirti i shenjtë bashk me ju?? apo kujt i luteshi shpirti i shenjtë(Perëndia) në Jezusin a.s....si përshemdull këtu...
    Mateu 26. 3939 Si shkoi pak më tutje, u ul me fytyrë përdhe dhe filloi të lutej, duke thënë: "Ati Im, nëse është e mundur, largoje prej Meje këtë kupë, megjithatë jo siç dua Unë, por siç do Ti."

    shpirti i shenjtë i lutet Atit me trupin e Jezusit a.s.!! shpirti i shenjtë është Perëndia dhe nuk ka nevoj ti lutet Atit apo hyjit ..apo të themi ndryshe..a ka nevoj ti lutet hyji hyjit?? Perëndia Perëndisë??... nëse Ati vepron bashk me misterin e hyjit e nuk bën gjërat apo nuk i vendos vet apo ai nuk është i vetëm që kujdeset për gjithë botën por e bën bashk me misterin e hyjit...nëse kjo do të thotë se Ati nuk mundet të bëj asgjë apo nuk ka fuqi që të kujdeset për gjithë botën i vetëm, ku ishte biri-hyji kur Jezusi a.s. ishte në tokë si njeri?? a kujdeseshi edhe biri në atë kohë për gjithë botën??? nëse shpirti i shenjtë - perëndia vepronte në trupin e Jezusit a.s., ku ishte biri apo cfar detyra kishte biri (hyji i misterit) apo personi i Jezusit Zot..ku ishte personi i Jezusit Zot..a ishte ai Jezusi me trup të njeriut?? si është Jezusi a.s. biri i Zotit me trup të njeriut apo më ndryshe??

    sepse sikurse unë apo ti veprojmë dhe në vepren time nuk jam unë vetem me trup por shpirti I im (fjala eshte per shpirtin e njeriut) qe vepron. Ashtu Jezusi kishte Jeten në vetveten e Tij, HYJIN (Perendin) i cili eshte i pa ndarë ne personin dhe vepren e Jezusit-Njeri. Kjo e ngritë Jezusin në HYJI.
    Jezusi a.s. sipas mësimit biblik e kishte frymën mbrenda tij dhe në atë kohë ishte fryma vetëm mbrenda Jezusit a.s. dhe Jezusit a.s. i ndihmonte fryma për të bërë mrekullia edhe fryma u ka ndihmuar edhe dishepujve në kohën e Jezusit a.s...Jezusi a.s. u premtoi juve siaps biblës që do të vi fryma e shenjtë (mbrojtësi) dhe do të jetë mbrenda jush ashtu siç ishte edhe mbrenda meje..
    siç u përgjigj edhe një tjetër krishter këtu në forum për shpirtin e shenjtë që në kohën e Jezusit apo edhe para Jezusit a.s. ka qenë mbrenda disa personave apo ata persona kanë qenë të mbushur plotë me frymën e shenjtë..në kohën e Jezusit a.s. fryma e shenjtë ka pasur tjetër funksion sikur ka sot te krishterët..pra fryma e shenjtë është te secili besimtar krishter sot apo pasi që shkoi Jezusi a.s. ai va dërgoi që shpirti i shenjtë të jetë mbrenda besimtarëve ashtu siç ishte edhe mbrenda Jezusit a.s...pra në kohën e Jezusit a.s. edh epara Jezusit a.s. fryma kishte një funksion tjetër si në kohën pasiqë shkoi Jezusi a.s. edhe si në kohën e sotme...kjo ishte përgjigja e një krishteri në këtë forum..pra kishte funksion tjetër....nëse vërtet e keni frymën e shenjtë ju të krishterët besimtar atëherë të gjithë qenki ju zotra sipas besimit biblik..sepse edhe ju jeni të mbushur me frymën e shenjtë edhe fryma e shen¨te e¨shte¨mbrenda jush që vepron e nuk veproni ju ..edhe ju duhet të keni mundësi të bëni mrekullia siç bëri edhe Jezusi a.s. me ndihmën e frymës..

    buja, mos harro se edhe ata qe e perjashtuan dhe, e denuan Jezusin, arsyeja kryesore ishte se pse Ai e krahasonte veten me Perendinë. Mos harro se edhe ata qe e denuan Jezusin, menduan se janë duke I sherbyer Zotit, por koha ka traguar krejte diçka tjeter.
    Mos harro se edhe ata qe I vranë dhe I masakruan te paret e Kishes se Krishtit, menduan se janë duke I sherbyer Zotit. E Keshtu me radhë.
    jo nuk harroj e di por ky është besimi i krishter që jehudit për shkak se aj e ka çuar veten e tij si perëndia është kryqëzuar po në islam është sepse jehudit nuk pranojshin atë që ishte i dërguar nga Zoti i gjithfuqishëm dhe ishin duke eksploduar nga inati që sa më shumë njerëz e ndëgjojshin isën a.s. dhe ndjekshin fjalëte tij..( paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi të))..
    Lej ti te krishterët në besimin e tyre dhe merru me besimin tëndë sepse nuk je ti më I fuqishem se sa Jezusi në ne.
    unë më shumë se të tju hjek vërrejtjen nuk mun të bëj përshkak se Zoti është ai që u hap zemrat njerëzve e jo unë..Zoti të udhëzoft e të shpëtoft..

    Tani ti shumëher citon nga Bibla. Ok. Kam nji pytje per ty I nderuar. A keni lexuar at rresht ku Jezusi thotë se “nese blasfemon kunder Shpirtit Shenjt nuk do të falet as ne kete jete as ne jeten tjeter”, ndersa ti je shumë I pa kujdesshem. Te flet ty ky rresht apo jo? Ti me mendje je duke I sherbyer Zotit (I paqim ra ne dorë) por ne anen tjeter je duke blasfemue ndaj Shpirtit Shenjt more njeri. Mendoj se ma pak mekate kie nese nuk kundershton Shpirtin e Zotit.
    Ti ne vend se te pranojsh te verteten e Hyjit Krisht, tit ash perpiqesh edhe ma na bindur se kinse jemi gabim. Jo bre buja je ti gabim dhe gbimin po e trashë dhe po e forcon edhe ma teper.
    kur jam me fytyr për toke duke falur namazin apo duke ju falënderuer Zotit me namaz ashtu siç aj më¨bëri obligim nga të gjith¨profetët e tij, në atë moment kur jam me fytyr për toke, e shoh që nuk ka tjetër që meriton të adhurohet përveç Allahut dhe se vetëm ai është që mund të më bëj dëm apo dobi..e di që ai më sheh, e di që ai më dëgjon , e di që Ai e din cka kam në zemër dhe e di që ai është Zot i vetëm që është mbi shtat kat qiell dhe e di që nëse me gjithë zemër me koncentrim duke kujtuar atë e jo dikënd tjetër, i lutem vetëm atij , ai do të ndëgjojë lutjen time dhe shpesh herë nuk mundem të përshkruaj se cka më ndodhë duke qenë kujtuar Atë..pra më kap një gëzim i madh duke qajtur me zë e duke më rjedhur lotët pa ndalur dhe atë gëzim që e kam dhe atë të qajtme nuk mundem ta ndali...Allahu thotë në Kuran...
    "vërtet ata që më kujtojnë Mua, do të ndjejnë një kënaqsi në zemrën e tyre"

    e nëse ju keni një Zot që e quani shpirt i Zotit apo personi i tret i hyjit, une nuk kam ofenduar atë hyjin e as nuk ua kam shajtur at hyjin apo shpirti e shenjtë por jam vetëm duke ju pyetur për të dhe duke diskutuar për të...

    Allahu thotë në Kuran..

    "Mos jau shani zotrat atyre".. do të thotë atyre që nuk pranojn Islamin dhe që nuk besojnë Zotin pastër siç duhet të besohet dhe nuk e adhurojnë vetëm dhe i përshkruajnë fëmij Atij..

    o buja buja, kujdes se nuk je duke kuptuar diçka. Nuk janë tre por eshte NJË dhe nuk ka më. ZOT I Vertetë është NJÊ dhe po e perseris sa e sa her. Por ajo qe themi dhe është e vertetë; eshte se ZOTI eshte shfaqur ne TRINI. Kjo eshte e vertetë. Nuk ka tjeter Zot pos atij qe u shfaq ne personin-njeri-Jezusin-ZOT. Kjo TRINI nuk eshte e ndarë, është NJË.
    edhe nëse i beson vetëm një Zoti..ajo quhet tre në një...
    për të pasur një besim monoteist, Zotit i thueht është i vetëm pa person pa trini pa, tre në një por ështe¨"AI" i vetmi i pavdekshmi që krijoi të gjitha dhe që është një Gjalles që nuk mundemi të paramendojmë se si është...Zoti thotë në Kuran...
    "pa mar parasysh se si e paramendon njeriu se si Zoti është, ai nuk është ashtu"

    pra nuk kemi fuqi të paramendojmë se si është Zoti...
    Nuk eshte se nuk e kemi lexuar, unë sa e sa her e kam lexuar dhe betohna; nuk e kam lexuar vetem si nji liber te tjeter, por ne lutje dhe kujdes shumë të madh.
    po gëzohem shumë që paske lexuar por a e ke kuptuar? :-)
    kujt i luteshe??

    K
    Kurani nuk mund ta plotesoj Ungjillin e Jezusit. Kurani nuk eshte me I persour o djal I mire. Kurani nuk eshte ma paqesor se Ungjilli. Nuk po flas me ngarkesa fetare, por realitet dhe mund ta deshmoj vet leximi dhe krahasimi, ateher pse me besue diçka se nuk eshte me I persosur se sa ai I pari?
    unë pranoj që bibla (më shumë dhjatra e re sepse e vjetra ka pak me shumë gjëra të cuditshme) është një libër që mëson njerzit për mirë...por cka eshte e mira ne bibel..eshte si duhet te jetohet me mire si si duhetsjellja ndaj njerzit nuk duhet genyer e kshtu me radhë...e cka nuk është në rregull cka mëson bibla ështe¨besimi në Zotin e për këtë e ke Kuranin që të mëson se si duhet të beosh Zotin pa të meta dhe se Zoti nuk është një Zot që lind apo që lëshon të del dicka prej tij..Zoti është krijuesi i të gjithë gjërave dhe ai prej Ademit a.s. dërgoi të dërguar deri tek Muhamedi a.s. vula e profetëv..nuk mjafton vetëm ti besosh Zotit por Zoti na tregon se pse na krijoi në Kuran dhe e tregon pse je këtu cfar detyre ke ku do te kthehesh etj...
    muslimani që vetëm thotë me gojë unë besoj që i vetmi Allahu është që meriton të adhurohet dhe se Muhammedi është i dërguari Allahut, ai musliman mendon që e ka kry punën por jo kush Zotit nuk i bën sexhde ( falënderim, namaz me fytyr ne toke) ai nuk do ta ketë kollaj të fitoj xhennet (parajs)..por nese njëherë në jetën e tij ka dëshmuar pohimin e besimit me gjtih zemren e tij atëhere Allahu do ta nxjerr atë prej zjarrit por vetëm Ai e din se sa gjat do të ri mbrenda...e për ata që Allahut i shoqërojnë Zot tjetër apo thonë se Allahu( Zoti është një i treve) edhepse kanë ndëgjuar mesazhin e Islamit kanë ndëgjuar për Muhamedin a.s. ata janë në botën tjetër nga të dëshpruarit...dhe djalli është ai që i solli deri tek ai besim sepse djalli është ai që dëshiron ti mer njerzit me veti në ferr..

    5:73. Gjithashtu bënë kufër (mosbesim) ata që thanë: "All-llahu është i treti i treve". S'ka në gjithësi tjetër pos një All-llahu

    Kuran 3.83-85 83. A mos kërkojnë ata (ithtarët e librit) fe, pos fesë së shpallur nga All-llahu?

    E kush kërkon fe tjetër përveç fesë islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai në botën tjetër është nga të dëshëpruarit


    por vlen në pyetje se a i frigohen Zotit të krishterët apo mendojn që dashuria në Zotin ju mjafton atyre?

    Ti mund te jesh nji njeri shumë I mire, unë kuptoj se qellimi I yt eshte per Zotin, por mos harro se nuk je duke I sherbyer Zotit duke mohuar Hyjninë e Krishtit - Shpirtin e Shenjtë. Me e keqe është mohimi I Shpirtit Shenjt por qe dyat janë mohim I Zotit të Vertetë.
    mendoj që jam i mirë në radhë të parë para Zotit tim e në para Zotit jam i mirë do të jem edhe para njerëzve..flm për fjalët tua që më the njeri i mirë mendoj që edhe ti je njeri i mirë por është më e rëndësishmja a jemi para Zotit të mirë? njeriu e sheh se njeriu është i mirë me njeriun e Zoti vendos për njeriun a e ka merituar ky xhennetin(parajsën)!!
    po është e vërtet që nuk jam duke i shërbyer Zotit të krishterëve në mohoj shpirtin e Zotit por Zotin e vërtet nuk e mohoj dhe ati jam duke iu shërbyer me namaz 5 her ne ditë siç më obligoi jo vetëm mua por gjithë njerzinë e ata vendosin ata vendosin a të çojnë ballin e tyre në tokë 5 herë ne ditë për tju falënderuar Zoti të tyre...

    51. Dharijat 56. Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë.

    ne radhë të parë adhurimi me namaz e pastaj të tjerat si përshembull para bukës "bismilah"
    "në emër të Zoti"..të gjitha duhet ti bëjmë në emër të Zotit..
    në emër të Zotit të dashuroj nënën vllaun shokët babain sepse ajo është dashuria më e fortë që njeriu mund ta ketë..dashuri në emër të Allahut..kjo nuk do të zhduket kurrë kjo dashuri sepse do të shüenohet te libri i Allahut që shënohen veprat...


    gjithashtu ju uroj qetesi shpirtërore dhe do ti lutem Allahut për udhëzim njerëzve që e kërkojnë Atë..
    kalofsh mirë...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 03-04-2009 më 03:29

  10. #70
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    buja_20


    Edhe sikur të mbushnim faqe të tëra në këtë temë me shpjegime nga më të ndryshmet, përsëri nuk do të ishe në gjendje të kuptoje. Nuk ta them këtë për të të ofenduar. Po të them që ke marrë jashtë mase shumë shpjegime nga më të ndryshmet, që për mendimin tim janë mëse të mjaftueshme për një njeri që nuk i përket besimit të krishterë dhe ti përsëri e ke mendjen tek krahasimi me besimin mysliman gjë që nuk ka asnjë lidhje me sa ti pretendon të mësosh. Edhe pse të kërkova që këto gjëra ti lësh jashtë kësaj teme sepse nuk kanë asnjë lidhje me njëra-tjetrën, ti përsëri këmbëngul të na sjellësh këtu thënie nga kurani.

    Nuk na intereson ore mik se çfarë thotë kurani për një arsye të thjeshtë: Kurani nuk është vazhdimësi e mësimeve të Biblës dhe as të Perëndisë që shfaqet në Bibël. Fryma e Shenjtë na bind dhe na siguron që Bibla që kemi në duart tona është Fjala e Perëndisë. Ti përpiqesh me çdo kusht ta hedhësh poshtë. Nëse të lejova të shkruash këtu, e bëra me dëshirën e mirë për të të dhënë mundësinë të mësosh diçka më tepër lidhur me krishterimin dhe jo anasjelltas.

    I kam shkruajtur një vajze që ka hapur një temë të ngjashme dhe që i përket besimit tënd. Besoj se e ke lexuar por po ta përsëris edhe njëherë.

    Nuk mund të kuptosh të krishterët dhe as Perëndinë që besojnë të krishterët po ashtu edhe Fjalën e Perëndisë të të krishterëve, nëse Perëndia vetë nuk banon brenda teje...


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  11. #71
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    Gjoni 17-3 Dhe kjo është jeta e përjetshme, të të njohin ty, të vetmin Perëndi të vërtetë, dhe Jezu Krishtin që ti ke dërguar.
    Ky eshte edhe problemi dhe arroganca qe perdorni ju islamet. E them te verteten se kjo është gjëja se mësë shumti i ulë të gjithë muslimanet. Mendoj se i ulë ne aspektin e korrektesisë dhe sinqeritetit, pra nuk e kam fjalen per diçka tjeter.

    Si ka mundesi se ju citoni nga Bibla dhe Biblen nuk e besoni?! Ju Biblen e perdorni per shpifje dhe intriga. Ty te flasin vetem disa rreshta te Bibles aty ku te konvenon per kundershtim të besimit e të krishterëve. Kjo është e çuditshme! Psh; unë si besimtarë i krishter nuk e marr asnjë rresht nga Kurani per te kundershtuar apo miratuar. Nuk e besoj dhe nuk kam qka te mirrna me të. Ndersa ju shkurtoni rreshtat e Bibles dhe merrni vetem një pjesë të rreshtit si "argument" kundershtimi i besimit te krishterë! Kjo është arrogancë dhe asgjë tjeter.

    Psh; ti citon kapitullin 17 te Ungjillit sipas Gjonit, por qka bënë? E gjymton atë dhe e poston te gjymtuar, e kjo nuk është në rregull. Kjo i bie sikurse unë tash te marr ndoni rreshte nga ajetet kuranore dhe ta shkurtoj - pa lejuar te citohet deri ne fund ai ajet dhe ta postoj ty kinse si argument ite kuptuarit tëndë fallc. Nuk është e drejtë kjo dhe nuk është e sinçert, është dinakri. Tani dinakria duhet ditur se nga kush vjen! Nga Zoti JO, e nga kush?........

    Ty te flet shumëher Bibla, e bile ne kete rast Ungjilli sipas Gjonit, por athua të flet ty rreshti i parë i kapitullit të parë të Ungjillit apo nuk te konvenon sepse hedhë posht krejt ato qe ti i beson. Nëse të flet ty Ungjilli i Gjonit kapitulli i 17-të, pse nuk te flet deri ne fund te rreshtave qe ti i shemtove!


    Vertetë ashtu shkruhet siq edhe keni cituar: "Gjoni 17-3 Dhe kjo është jeta e përjetshme, të të njohin ty, të vetmin Perëndi të vërtetë, dhe Jezu Krishtin që ti ke dërguar" por ai rresht vazhdon edhe me këtë: E tani, o Atë, më lavdëro para teje me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota.

    Tani unë shtroj pytjen ty: qka te thotë ty ky rresht i Jezusit kur thotë: "E tani, o Atë, më lavdëro para teje me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota".

    DMTH sipas rreshtit qe ty nuk te pelqen; Jezusi ishte para se të fillonte te ishte bota! E kesajë buja i thojnë amshim-perjetësi-i pa fillim as mbarim. Kush është i amshur perpos Hyjit? Askush tjeter pos Jezusit Zot dhe Njeri. Hyji i Vertetë nga Hyji i Vertetë, i lindur e jo i krijuar, - i njëjtë me ATIN....

    Lavdi Zotit në lartesi qiellore dhe paqe mbi njerezit qe i ka per zemer
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 03-04-2009 më 16:29
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  12. #72
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    "E tani, o Atë, më lavdëro para teje me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota".

    Pershendetje!
    Buja, arsyeja pse po shkruaj në këtë temë është pikërishtë pse vertetë kam verejtur se keni etje te madhe për kësi temash, etje kjo (per mendimin tim) e mirë por pikpamjet janë komplet e gabuar. Por sidoqoftë, edhe pse ndoshta para kolegut tim moderator nuk kaloj pa ndonji verejtje sepse pata qendrim tjeter. Si veproj unë tash? Shkruaj dhe debatoj pikërisht me ty në të njëjtat tema. Pse? Reagimet tuaja në privat më shtynë pikrisht unë të debatoj me ty, dhe nëse ke disponim, do të vazhdojmë ni vit.

    E dyta, dua të them ty dhe secili qe mendoni ashtu; jeni gabim, gabim ky I cili mund te sjellë pasoja në jetën e synuar – amshim. Nga moderatori dhe anëtarët e këtij nënforumi kerkoj falje dhe kerkoj (mundesisht) që mos të kemi nderhyrje.

    Kërkoj nga ty buja që mos të shkepesh andej e kendej në shumë pika, secilen pikë duam ta percjellim një nga një, të diskutohen dhe pasi të diskutohen të kalojmë në piken tjeter. Kjo tash në vijim e ka radhen, pasi të perfundojmë këtë pikë, vazhdojmë ne secilen pike ku ti parapri.


    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    atë që thotë Jezusi..
    "E tani, o Atë, më lavdëro para teje me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota".

    unë besoj se Jezusi a.s. ishte edhe para se te lindte bota po isha edhe unë edhe ishe edhe ti dhe ishin të gjithë njerzit që do të lindin në këtë botë dhe do të vdesin..por si ishim ne të gjithë para se të lindte bota?? ishim sepse Zoti njeriun e din kur do ta krijoi si do të jetë dhe kur do të vdes dhe si do te veproj e si do te jetoj...pra ne ishim para se të lindte bota sepse Zoti i gjothëfuqishëm e ka bërë planin e tij dhe e ka ditur se ne do te lindim dhe kush do te jemi dhe cfar fytyre do te kemi...keshtu na tregon edhe Pejgamberi Muhamed a.s...pra ne të gjithë egzsotjmë para se të lindte bota por egzistosjmë për Zotin që i din të gjitha e din të ardhmen nuk e haron të kaluarën për atë edhe quhet Zoti i Gjithëfuqishëmm dhe i Gjithëdijshëm..
    unë besoj se Jezusi a.s. ishte edhe para se te lindte bota po isha edhe unë edhe ishe edhe ti dhe ishin të gjithë njerzit që do të lindin në këtë botë dhe do të vdesin…
    Buja, nuk është ashtu, nuk ishte njeriu para se të krijohet në Lavdi të Zotit. Nuk është e njëjtë sikurse të thuhet “ishte në planin e Perendisë, sikurse të thuhet “ishte në Lavdinë e Perendisë”. Këto dallojnë në mes veti dhe nuk kan të njëjten fuqi. E dyta njeriu nuk ishte në Perendinë, por ai u krijua, doli në dritë, u krijua një krijesë e re nga Perendia. Me asnjë shkrim nuk mundet njeriu ta verteton se njeriu ekzistonte para që të krijohet. Të pakten ma sjellë atë. Plani vertetë i paraprinë krijimit por është diqka tjeter dhe dallon nga ekzistenca e cila është diqka tjeter. Në anen tjeter, edhe plani i Perendisë nuk paraqet praninë e nejriut në Lavdinë e Tij, plani paraqet mosekzistimin e asgjëje, plani i Zotit per njeriun citohet, si dhe citohet edhe pajisja me pushtet per njeriun, forma-mënyra e krijimit, rënja në mëkat e tj, ndersa nuk ekziston prania e njeriut në Lavdi. Diçka tjeter citohet dhe duhet ti flet mendjes tonë; Ai flet me bashkrealizuesin e Projektit i cili është në Lavdinë e Tij dhe e fton "ta bëjmë njeriun"!

    Unë kur flas, bazë e kam Biblen pavarësisht gjykimeve tuaja negative, kam edhe jeten dhe pervojat shpirtërore në jetën e perditshme, por, në këtë rast flas duke u bazuar vetem në Bibel.


    Bibla - Zanafilla flet kështu: “Në fillim Hyji krijoi qiellin e tokën. Toka ishte e shkretë dhe e zbrazët; terri e mbulonte humnerën dhe Fryma e Hyjit endej përmbi ujëra”.

    Dmth, Bibla që në hap të parë sqaron mos ekzistencen dhe mosprezencen e njeriut në praninë e Tij, por nuk mohon Frymen e Hyjit. Njëkohsisht vazhdon duke cituar komunikimin të Hyjit me Dikë që është në prezence dhe Lavdinë e Tij:
    Hyji tha: “Le ta bëjmë njeriun në shëmbëlltyrën e në përngjasimin tonë”!
    Kur thotë “le ta bëjmë” mbi vete mbanë edhe kuptimin, e para; fletë me dikë në Lavdi të veten – TRINI dhe kuptimi I tjeter është se; nuk ekzistonte ende njeriu, plami u bë, “le ta bëjmë”, aty citohet plani ku hedhë poshtë teorinë tënde sepse nuk ekzistonte as plani dhe as njeriu.

    Kur Perendia bëri planin per të krijuar njeriun, Ai bëri planin edhe mbi pushtetin qe do ta ketë njeriu duke thënë: “që të jetë zotërues i peshqve të detit, i shpendëve të qiellit, i kafshëve, i mbarë tokës, dhe i çdo zvarraniku që zvarritet mbi tokë”! Kjo ishte në plan, ky ishte plani dhe parashikimi I Zotit për njeriun.

    Bibla në vazhdim thekson edhe miratimin e planit të Perendisë duke cituar në vazhdim: “Hyji krijoi njeriun..”! Kjo veq u zbatua nga Hyji. U krijua nga mos ekzistenca. Kur thuhet “Hyji krijoj njeriun” thekson dhe verteton se nuk ka ekzistuar asgjë njerzore, as në Lavdi as në Tokë. Nëse me vemendje percjellim citatet vertetojme dhe kuptojmë se as plani I Perendisë nuk e pershkruan ekzistencen e njeriut, nuk e pershkruan se njeriu ishte në Lavdi, perkunder asajë në planë të Perendisë citohet “le ta bëjmë”! Kjo qe thauni ju mund të jetë në llogjiken e njeriut por ajo logjikë është e gabuar dhe nuk ka bazë biblike.

    E perseris se;
    njeriu para qe të krijohet bota nuk ekzistonte;
    Zoti bëri planin për ta krijuar Njeriun;
    Zoti në plan, paraqiti se kujt do ti perngjanë njeriu dhe me cilin pushtet do të pajiset.
    Zoti planin e zabtoj dhe krijoj njeriun.



    Ndersa tani I kthehemi lidhur me Jezusin.

    Këtu, me ni potez goditet teoria e jote:

    Buja, pasi sipas teorisë tënde (dhe sipas teje); teorisë së Muhamedit kur thua: “keshtu na tregon edhe Pejgamberi Muhamed a.s...pra ne të gjithë egzsotjmë para se të lindte bota Pse tha Jezusi “përpara se të ishte Abrahami, UNË JAM!”

    Atëher dikush këtu po gabon sepse po shperndanë besim të gabuar.

    Nëse, të gjithë njerëzit ishim para se të krijohemi, pse Jezusi tha kështu?? Ai, ose ti me teori të Muhamedit jeni duke gabuar, këtu nuk bëhet fjalë për lojra fëmijshë, por po flitet per Zotin dhe Lavdinë e Tij, per Planin dhe vendimet e Tij, është pergjegjsi e madhe. Dikush këtu e ka gabim, Jezusi thotë se isha para se të krijohet njeriu, apo më mirë të them para Profetit të madh, - babes së besimit në Zot, ABRAHAMIT, kujdes, Jezusi qe ti thua e besoj per Profet, ti po hedhë poshtë profetizimin e Tij. A mos ndodhë e kunderta; besimi I juaj në buzë!!

    Nëse e mbanë Jezusin per Profet duhet edhe profetizmin e Tij ta besojsh e jo të thuajsh; “e besoj” e mos ta besojsh.

    Ju besimtarët e Kuranit, edhe atë qe thuani “Jezusi është Profet” e deshmoni te kunderten; mohoni Jezusin dhe profetizimet e Tij! Ju as per Profet nuk e besoni dhe nuk zbatoni profecitë e Tij.


    Sikurse të ashtuquajturit Musliman të besonin Jezusit edhe si Profet, edhe pse Ai është më shumë se Profet; “UNË JAM” do te qendronte krejt ndryshe besimi dhe shumë më afer realitetit; - “Musliman”, por, vet qendrimi I juaj në kundershtim me fjalet e Krishtit deshmojnë se islamizmi nuk beson fare por kur thotë se “Jezusi është Profet” ka qellime jo të mira dhe nuk I perngjanë popullit qe janë të sinçert para Zotit, Zoti don dhe kerkon të verteten e njeriut, por, te e fundit Ai I njef Zemrat tona, prandaj si konkludim na del kjo; kot biem permbys në tokë per ta lutur Atë nëse mohojmë FJALEN-JEZUS. Apo; “nderojnë me buzë” e jo me zemer dhe veper.

    Jezusi u përgjigj:

    “Përnjëmend, përnjëmend po ju them: përpara se të ishte Abrahami, UNË JAM!”


    Krishti Jezus ishte para se të krijohet bota.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 04-04-2009 më 09:39
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  13. #73
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Bibla është dokumenti më i besueshëm, i paster - i lashtë i njerëzimit. Bibla pra është Monument i mbar njerzimit.

    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    po është e vërtet që unë biblë së sotme nuk i besoj por kam nifar besimi në të..Allahu në Kuran na mëson...

    "Mos u thoni se janë të vërteta por edhe mos u thoni se janë gënjeshtra sepse ende kan mbetur fjalë të Mia mbrënda"
    Kjo mund te flitet kështu nëse bëhet fjalë për filma vizatimorë, por kur është fjala mbi FJALEN E PERENDISË duhet të jemi me nji llogjikë më të shëndoshë, të kujdesshme dhe sy hapur.

    Sipas kësaj teorie akuzohet Zoti! Kësaj që thotë Kurani I thojnë pengë I njohjes e së vertetes, prandaj jot ë gjithë njerëzit janë pengë e njohurisë së vertetës së Zotit, sepse Zoti ka shfaqur çdo gjë te njerëzit që duhet të dinë në lidhje me eksiztencën e Zotit, përjetësinë, jetën dhe vdekjen, vullnetin dhe karakterin e Hyji, e kjo është Bibla. Por sot ndodhë ajo qe ndodhë dhe per atë arsye është edhe dallimi në mes nesh! Bibla nga besimi islam lexohet apo perdoret per qellime të caktuara e jo ne frymëzim të Zotit. Bibla ose besohet ose nuk besohet. Nëse lexon dhe perdorë Biblen, është mirë të perdore Bibla ne te njejtin frymëzim të Zotit e jo me ndikim të ndonjë qëllimi apo frymëzimi tjetër.

    "Mos u thoni se janë të vërteta por edhe mos u thoni se janë gënjeshtra sepse ende kan mbetur fjalë të Mia mbrënda"! “mrekulli” as andej as këndej, diku po diku jo! Jo buja jo, nuk është Zoti ashtu. Mund të jetë cituesi I Muhamedit dhe Kuranit e jo Fryma e Hyjit të vertetë. Dua të jap disa spegime të shkurta se kush e mësoj autorin e Kuranit dhe nga I erdhen këto lloj perrallash që sot kan kapluar boten. Edhe më e keqe është se këto prralla lere se kan nxënë rrënjë tek njeriu, bile e nxisin njeriun të shkoj aq large sa edhe në dru të njomë të gjurmoj, të bëjë thirrje duke mos pushuar me perpjekjet e veta në citime biblike të gjëmtuara dhe të shkurtuara kinse “jeni gabim” sepse jo kështu dhe jo ashtu!

    Largoje nga mendja atë teori kur bëhet fjalë për Zotin dhe Shkrimet e Shenjta, kur thua: “nuk I besoj por kam nifar besimi”! Kësajë I thojnë kajte! Nuk ka errësirë te Zoti dhe në shkrimet e Tij. Errësirë sjellë epaverteta dhe njrëzit mbesin peng I sajë, sillen njher aty dhe njihet atje, breg pas bregu dhe nuk dinë se ku e kan koken as….!

    Ja disa (3) shembuj për të vertetuar se nuk ka thënë Zoti ata rreshta në Kuran por krejt dikush tjeter, kjo hedhë poshtë teorinë e Kuranit dhe besushmerinë mbi të:

    Me këto teori dhe nëse lexohet Kurani nga nji njeri që vertetë nuk e njef mirë Biblen ka shumë mundësi hutimesh, edhe për të krishterët kur marrin të lexojnë Kuranin për historitë biblike të shumta që kanë pak ngjashmëri me ato të Biblës.

    Historitë kuranore përfshijnë shumë shtrembërime, amendamente, dhe disa shtime të çuditshme të historive të njohura që ne dimë dhe kemi mësuar. Kështu pra nga erdhën këto histori, nëse s’kanë ardhur nga shkrimet e mëhershme?

    Mirpor, sot, për fat të mirë ne kemi literaturë të shumtë të apokrife të hebrenjëve (pjesë të shumta nga Talmudi), datuar që nga shekulli i dytë, PAS K., me të cilat mund t’i krahasojmë shumë prej këtyre historive. Ne gjejmë ngjashmëri të çuditshme midis fabulave dhe tregimeve të njerëzve, dhe historive që rinumërohen në Kuran. (shiko materialet e Talmudit të marra nga Feinburg 1993:1162-1163).

    Shkrimet e talmudit u përzienë në shekullin e dytë PAS K., nga ligjet gojore (Mishnah) dhe traditat e atyre ligjeve (Gemara). Këto ligje dhe tradita ishin krijuar për t’ju përshtatur ligjeve të Moisiut (Torah) me ndryshimin e kohëve. Ato gjithashtu përfshinin interpretimet dhe diskutimet e ligjeve (të Halakhah dhe Haggadah etj.) shumë hebrenjëve nuk i konsiderojnë shkrimet e Talmudit autoritare, por ta i lexojnë ato pa pasur interes për dritën që ato shkaktojnë për kohët në të cilën u shkruan.

    Pra si ndodhi që këto shkrime hebreje joautoritare të Talmudit u përfshinë në Kuran. Midis shekullit të shtatë dhe të nëntë shumë komunitete hebreje mund të gjendeshin në Gadishullin Arabik (të njohura si Hijaz). Ato ishin pjesë e diasporës që kishte ikur nga Palestina pas shkatërrimit të Jeruzalemit më 70 PAS K. një numër i madh i këtyre hebrenjëve u drejtuan nga këto shkrime të Talmudit të cilat ishin përcjellë gojarisht brez pas brezi. Çdo brez e zbukuronte rëndësinë, ose me kohë e bashkonte folklorin lokal, kështu që ishte e vështirë të dihej se çfarë historitë origjinale përmbanin. Kishte dhe nga ata që midis hebrenjëve besonin që këto shkrime të Talmudit kanë qenë shtuar “pllakave të ruajtura” (Dhjetë Urdhëresave, dhe në Torah të cilat mbaheshin në Arkën e Besëlidhjes), dhe besohej që ishin replika të librit qiellor (Feinburg 1993:1163)

    Disa studiues besojnë se qëkur më vonë përpiluesit e islamit erdhën në skenë, nga shekulli i tetë deri në shekullin e nëntë, ata e shtuan këtë pjesë të literaturës materialeve të Kuranit. Prandaj nuk është për t’u çuditur që një numër i këtyre traditave të hebrenjëve u pranuan pa qëllim nga redaktuesit e mëvonshëm, dhe u bënë pjesë në shkrimet e shenjta të islamit. Gjenden pothuajse pak histori që e kanë rrënjën e tyre në shekullin e dytë të literaturës apokrife hebreje. Do shikojmë këtu vetëm tri prej tyre, dhe pastaj të vazhdojmë në pika të tjera:

    Shembulli Abeli dhe Kaini. Kjo histori (gjendet në sura 5:30-32) fillon pothuajse ashtu siç është përmendur në Bibël me Kainin që vret vëllanë e tij Abelin (megjithëse ata nuk përmenden me emra në Kuran). Qysh në ajetin 31, pasi Kaini e therr Abelin, historia ndryshon dhe nuk vazhdon më sipas Biblës. Nga mund të ketë ardhur ky tregim i Kuranit? Është ky një shënim historik që ka qenë i panjohur për shkruesit e Biblës?

    Në të vërtetë, burimi për këtë pjesë u skicua shumë kohë pasi Besëlidhja e Vjetër u kanonizua, dhe pasi Besëlidhja e Re u shkrua. Në fakt ka tri burime prej të cilave ky tregim mund të jetë marrë: Targumi i Jonathan-ben-Uzziah; Targumi i Jeruzalemit, dhe libri i quajtur Pirke-Rabbi Eleazar (Shrrosh 1988:144). Të tre këto dokumente janë shkrime hebreje nga Talmudi, të cilat ishin tradita gojore midis viteve 150-299 PAS K. Këto histori janë komente mbi ligjet e Biblës, dhe dihen që nuk përmbajnë asgjë më shumë se sa legjenda dhe përralla hebrenjsh. Ndërsa lexojmë këtë histori të veçantë nga Kurani ne gjejmë një krahasim paralel të qëlluar me tri burime talmudike:

    Kurani-sura 5:31

    “Atëherë Allahu dërgoi një korb, i cili gërmoi tokën për t’i treguar atij sesi të fshihte trupin e vëllait të tij. ‘I mjeri unë!’ tha ai; ‘nuk isha as në gjendje si ky korb, që të fshihja trupin e vëllait tim? Atëherë ai u mbush plot me dëshpërim.”

    Targumi i Jonatanit-ben-Uziah

    “Adami dhe Eva ishin ulur ishin ulur pranë kufomës, duke vajtuar pa ditur se çfarë të bënin, sepse ata nuk kishin njohuri rreth varrosjes. Një korb erdhi aty, mori trupin e vdekur të shokut të tij, dhe duke gërmuar në tokë, e varrosi para syve të tyre. Adami tha, ‘’le të ndjekim shembullin e korbit’’, ‘ kështu mori trupin e Abelit dhe e varrosi.”

    Ndryshe nga kontrasti midis dy historive kush e varrosi këtë apo atë, të dyja historitë janë në mënyrë misterioze të ngjashme. Ne mund të përmbledhim që ishte prej kësaj që Muhamedi, ose ndonjë përpilues tjetër mori këtë histori. Prej kësaj gjejmë që një përrallë hebreje, një legjendë, një mit është e përsëritur si një fakt historik në Kuran.

    Por kjo nuk është e tëra, sepse kur e vazhdojmë leximin tonë në suren 5, në ajetin 32 ne gjejmë një provë të mëtejshme të plagjiaturës nga sajimet e literaturës hebreje; në këtë rast Hebreu Mishnah Sanhedrin 4:5, krahasojmë:


    Kurani, Sura 5:32

    Në këtë raport: Ne urdhërojmë fëmijët e Izraelit që nëse dikush vret një person - përveç nëse ai është vrasës apo ka bërë dëm në vend - do të jetë njësoj sikur të ketë vrarë të gjithë popullin: dhe nëse dikush shpëton një jetë, do të jetë njësoj sikur të ketë shpëtuar të gjithë popullin…”

    Mishnah Sanhedrin 4:5

    “Ne gjejmë të thënë në rastin e Kainit i cili vrau vëllanë e tij, zëri i gjakut të vëllait tënd thëret” (kjo më vonë është marrë nga Bibla, Zanafilla 4:10); ai nuk thotë që kishte gjak, në njëjës, por gjakrat, në shumës. Prandaj ishte krijuar në njëjës që të tregonte që atij i cili vret një individ të vetëm, duhej t’i numërohej sikur kishte vrarë të gjithë racën. Por atij që shpëtonte jetën e një individi të vetëm, i numërohej sikur kishte shpëtuar të gjithë racën.

    Nuk ka ndonjë lidhje midis vargut të mëparshëm (ajeti 31) dhe atij që e gjejmë në ajetin 32 (më sipër). Çfarë kishte të bënte vrasja e Abelit nga Kaini me vrasjen ose shpëtimin e të gjithë popullit? Asgjë. Në mënyrë ironike, kjo ajeti 32, në fakt mbështet bazat e testamentit të vjetër me shpresë për të përfunduar punën e Jezusit, i cili erdhi për të marrë mëkatet e botës (shiko Gjoni 1:29). Pra, nuk rrjedh nga vargu i cili i paraprin. Kështu pra pse gjendet këtu? Nëse kishim për t’u kthyer tek Talmudi hebre përsëri, këtë herë tek Mishnah Sahendrin, kapitulli 4, vargu 5, ne do të gjejmë se prej kujt autori e merr materialin e tij, dhe përse ai e përfshin këtu.

    Në këtë raport ne lexojmë komentet e një rabini, ku ai interpreton fjalën “gjak” që do të thotë “gjaku i tij dhe gjaku i farës së tij”. Kujtoni, kjo nuk është asgjë por komenti i një rabini. Është vetëm interpretimi i tij, dhe një spekullim i lartë i tij mbi këtë gjë.

    Prandaj është interesante që ai atëherë vazhdon komentet në numrin shumës mbi fjalën gjak. Ende komentet e këtij rabini përsëriten fjalë për fjalë në Kuran, në a.32 të surës 5! Si ndodh që komentet e një rabini, të bazuara në tekstet biblike, mendimet e një njeriu të mjerë, të bëhen pjesë e shkrimeve të shenjta kuranike, madje duke ia ngarkuar Perëndisë. Përfundimi i vetëm është që më vonë përpiluesit e mësuan këtë pohim nga shkrimet e këtij rabini (Rabbi), sepse nuk kishte lidhje midis përmbajtjeve të afërta të vrasjes së Kainit në Kuran (a. 31), dhe vargut vijues, rreth gjithë racës (a. 32).


    Shembulli Abrahami. Në surën 21:51-71, ne gjejmë historinë e Abrahamit. Sipas Kuranit Abrahami konfrontohet me njerëzit e tij dhe atin e tij përshkak të shumë idhujve të cilët ata i adhuronin. Pas një argumentimi midis Abrahamit dhe njerëzve, ata largohen dhe Abrahami i thyen idhujt e vegjël, duke i lënë ata më të mëdhenjtë të paprekur. Kur njerëzit shikojnë këtë ata e thërrasin Abrahamin dhe e pyesin nëse ai është përgjegjës për këtë, i cili përgjigjet që ishin idhujt e mëdhenj që e bënë shkatërrimin. Ai i sfidon ata të pyesin idhujt e mëdhenj për ta gjetur, për të cilët ata përgjigjen: “Ti e di shumë mirë që këta (idhujt) nuk flasin!”(ajeti 65). Ai i jep një kundërpërgjigje tallëse, dhe ata e hedhin atë në zjarr. Por në ajetin 69 Allahu e urdhëron zjarrin që të jetë i freskët, duke e bërë të sigurtë për Abrahamin, dhe ai mrekullisht del jashtë i paprekur.

    Nuk ka paralele për këtë histori në Biblën tonë. Gjendet një paralele, sidoqoftë, në librin e tregimeve hebreje të shekullit të dytë të quajtur Midrash Rabbah. Në këtë pjesë Abrahami i thyen të gjithë idhujt përveç më të madhit. Ati i tij dhe të tjerët e sfidojnë atë për këtë, dhe me një lëvizje qesharake nga pjesët kuranore Abrahami përgjigjet që ai i kishte dhënë idhullit të madh një ka për idhujt e vegjël që ta hanin, por sepse idhujt e vegjël shkuan përpara dhe e hëngrën, duke mos treguar respekt, idhulli i madh i shembi ata më të vegjlit. I tërbuar i ati nuk i besoi raportit të Abrahamit, dhe kështu e coi atë tek një njeri i quajtur Nimrod, i cili e hodhi atë në zjarr. Por Perëndia e bëri zjarrin të freskët dhe ai eci jashtë tij i paprekur.

    Ngjashmëria midis këtyre dy historive është e pagabueshme. Një tregim hebre i shekullit të dytë, një folklor, dhe një legjendë, dhe një mit është e përsëritur në “Kuranin e shenjtë.” Është pothuajse e dukshme që sajuesit e këtij raporti kanë dëgjuar fragmente të rrëfimeve biblike duke i vizituar hebrenjët dhe duke supozuar që ato vinin nga i njëjti burim dhe paqëllim shkruan folklorin hebre në Kuran.

    Disa myslimanë pretendojnë që këto legjenda, dhe jo raportet biblike, janë në të vërtetë Fjala e vërtetë e Perëndisë. Ata mbështesin që hebrenjët e fshinë atë që të mos përputhej me raportin e Kuranit të mëvonshëm. Pa u përpjekur që të shpjegojnë se si hebrenjët do të kishin ditur që të fshijnë këtë histori të veçantë, përderisa Kurani do të shfaqej vetëm në shekujt e mëvonshëm, ne patjetër duhet të pyesim se nga erdhi ky folklor?

    Bibla vetë na e jep përgjigjen. Tek Zanafilla 15:7, Zoti i tregon Abrahamit që ishte Ai i cili e nxorri atë nga Uri i Kaldeasve. Ur është një vend gjithashtu i përmendur tek Zanafilla 11:31. Ne kemi evidencën që një shkrimtar izraelit i quajtur Jonathan Ben Uziel e keqmori fjalën hebreje “Ur”; për hebrenjtë kjo fjalë do të thotë ‘’zjarr.” Kështu që në komentet e tij për këtë varg ai shkruan: “ Unë jam Zoti i cili të nxorri jashtë nga zjarri i Kaldeasve”. Si rrjedhojë, përshkak të keqkuptimit dhe keqleximit të vargut biblik, një tregim u bë popullor në atë kohë, e cila shpallte që Zoti e kishte nxjerrë Abrahamin jashtë zjarrit. Me këtë informacion në dorë ne mundemi të dallojmë se nga tregimi hebre ka rrjedhë: nga keqkuptimi i një fjale të vargut biblik prej një shkruesi të gabuar. Por sidoqoftë ky shkrim i gabuar gjeti rrugën e tij në Kuran. Është e dukshme nga këto shembuj që shkruesi i Kuranit thjesht përsëriti atë çfarë ai kishte dëgjuar, dhe duke mos qenë në gjendje të dallonte atë çfarë kishte dëgjuar dhe atë çfarë është e vërtetë në Bibël, ai thjesht i prezantoi ato hap pas hapi në Kuran.

    Shembulli Solomoni. Në surën 27:17-44, lexojmë historinë në lidhje me Solomonin, pupzën, dhe mbretëreshës së Shebës. Pasi e lexojmë raportin kuranor të Solomonit, në surën 27, do të jetë një ndihmë për ta krahasuar atë me raportin të marrë nga folklori hebre, Targumi II i Esterit, i cili u shkrua në shekullin e dytë PAS K., përafësisht 500 vjet para krijimit të Kuranit (Tisdall 1904:80-88; Shorrosh 1988:146-150):


    Kurani-sura 27:17-44

    (Ajeti 17) “Dhe para se Solomoni të radhiste turmën e xhindëve dhe burrave, dhe zogjve, dhe të gjithë ata të mbaheshin në rregull dhe në rreshta. (a. 20) Dhe ai u bëri apel zogjve; dhe tha: ‘‘Përse nuk po e shoh pupzën? A ndodhet në mesin e atyre që mungojnë?

    (a. 21) Unë sigurisht do ta dënoj atë me një dënim të rreptë, ose do ta ekzekutoj atë, nëse nuk më sjell një arsye të fortë për mungesën. (a. 22) Por pupëza nuk vonoi shumë. Ajo erdhi dhe tha: ‘Unë kam kaluar vende që ti nuk i ke kaluar, dhe kam ardhur tek ti nga ana e Shebës me të vërteta të reja. (a. 23) Unë gjeta atje një grua që sundonte mbi ata duke u siguruar çdo kërkesë; dhe ajo kishte një fron të mahnitshëm… (a. 27) (Solomoni) tha: ‘‘Së shpejti do ta shohim nëse ke thënë të vërtetën apo ke gënjyer! (a. 28) Shko ti me këtë letër nga ana ime, dhe dorëzoja atyre: pastaj kthehu nga ata, dhe (prit) shih çfarë përgjigje ata do të kthejnë.” (a. 29) (Mbretëresha) tha: “ Ju drejtues! Mua më është dorëzuar një letër e denjë për respekt. (a. 30) Është nga Solomoni, dhe është (si vijon në emër të Allahut, Hirëploti, Mëshirëploti: Mos jini arrogant kundrejt meje, por ejani tek unë në përulje (drejt fesë së vërtetë).” (a. 32) Ajo tha: “Ju o pari! Më këshilloni mua në (këtë) punën time: kam vendosur që të mos ndërrmarë asnjë punë pa prezencën tuaj.” (a. 33) Ata thanë: “Ne jemi të mbushur me forcë dhe të dhënë për një luftë të fortë: por udhëheqja është me ty; kështu që konsideroje atë çfarë ti do të udhëhiqje.” (a. 35) Ajo tha: ”Por unë do t’i dërgoj atij një dhuratë, dhe (prisni) të shikoni se me çfarë (përgjigje) do të kthehen ambasadorët (e mi)’’. (a. 42) Kur ajo arriti, (a. 44) asaj iu kërkua të hynte në një pallat të lartë: por kur ajo e pa atë, ajo mendoi që ishte një liqen uji, dhe ajo (e hoqi këmishën e saj), duke i zbuluar këmbët e saj. Ai tha: “Ky nuk është veçse një pallat i shtruar lëmueshëm me pllaka qelqi.”

    Targumi II i Esterit

    ‘Solomoni… dha urdhëra… unë do të dërgoj mbretin dhe ushtritë kundër teje … (të) xhindët, kafshët e tokës dhe zogjtë e ajrit. Vetëm atëherë gjeli i kuq, që e kënaq vetveten, nuk do të mund të gjendet; mbreti Solomon tha që ata duhet ta masin dhe ta sjellin me forcë, dhe në të vërtetë ai mendonte ta vriste atë. Por në atë moment gjeli u shfaq në prezencën e mbretit dhe tha: “Unë kam parë gjithë botën, qytetin dhe mbretërinë (e Shebës) që nuk të përket ty, mbreti dhe zoti im. Ata udhëhiqen nga një grua që quhet mbretëresha e Shebës. Pastaj unë gjeta qytetin e fortifikuar në tokat lindore (Sheba) dhe rreth tij kishte gurë ari dhe argjendi nëpër rrugë. “Rastësisht mbretëresha e Shebës u gjend jashtë në mëngjes duke adhuruar detin, shkruesit përgatitën një letër, e cila u vendos nën krahun e një zogu dhe fluturoi dhe arriti fortesën e Shebës. Duke parë letrën nën krahun e tij (Sheba) e hapi dhe e lexoi. “Mbreti Solomon ju dërgon përshëndetjet e tij (salaams). Nëse ju pëlqen juve të vini dhe të kërkoni sipas mbarëvajtjes sime, unë do t’ju vendos juve lart përmbi të gjithë. Por nëse kjo nuk ju pëlqen, unë do të dërgojë mbretër dhe ushtri kundër jush.” Mbretëresha e Shebës e dëgjoi atë, grisi rrobat e saj dhe duke kërkuar prej dijetarëve të saj këshillat e tyre. Ata nuk e njihnin Solomonin, por e këshilluan atë që të dërgonte pajisje nga deti, plot me ornamente dhe margaritarë… gjithashtu t’i dërgonte dhe një letër atij. Kur më së fundi ajo erdhi, Solomoni dërgoi një lajmëtar … ta takojë atë… Solomoni, duke dëgjuar që ajo kishte ardhur, u ngrit dhe u ul në pallatin prej qelqi. Kur mbretëresha e Shebës e pa atë, ajo mendoi që dyshemeja prej qelqi ishte ujë, dhe kështu duke kaluar sipër ngriti rrobat e saj. Kur Solomoni duke parë flokët rreth këmbëve të saj, i bërtiti asaj…”

    Është fare e qartë, duke lexuar dy raportet e mësipërme, se ku i merr të dhënat përpiluesi i tregimeve për Solomonit dhe Shebën në Kuran. Në përmbajtje dhe stil tregimi kuranor është pothuajse indentik me raportet e marra nga targumi hebre i shkruar në shekullin e dytë PAS K., përafërsisht 500 vjet para krijimit të Kuranit. Të dy historitë në mënyrë misterioze janë të ngjashme; xhinët, zogjtë, dhe në veçanti zogu lajmëtar, që në fillim Solomoni nuk mund ta gjente, por pastaj i përdorur si një lidhje midis vetes së tij dhe mbretëreshës së Shebës, pastaj letra dhe dyshemeja prej qelqi, janë të veçantat e këtyre dy tregimeve. Askush nuk mund t’i gjejë këto paralele në pasazhet biblike. Pra menjëherë duhet të pyesim se si folklori hebraik që nga shekulli i dytë PAS K., e gjeti rrugën e tij në Kuran?

    Ka vende ku në Kuran hasen dylloj tekstesh, apokrifet hebreje dhe tekstet krishtere. Raporti për Malin e Sinait duke qenë i ngritur lart dhe i vendosur mbi kokat e hebrenjve si një kërcënim për refuzimin e ligjit (sura 7:17) vjen nga libri apokrif hebre i shekullit të dytë, Abodah Sarah. Raportet e shkëputura nga fëmijëria e hershme e Jezusit në Kuran mund të gjenden një një sërë shkrimesh apokrife të krishtera, si: pema e palmës e cila i sjellë ankth Marisë pas lindjes së Jezusit (sura 19:22-26), vjen nga libri apokrif i Biblës; ndërsa raporti për foshnjën Jezus, i cili krijonte zogj nga argjila vjen nga Ungjilli i Tomës, ‘’Fëmijëria e Jezus Krishtit’’. Apo, tregimi për foshnjën Jezus duke folur (sura 19:29-33) mund të gjendet në tregimet e sajuara arabe, nga Egjipti, të emërtuara Ungjilli i parë i Fëmijërisë së Jezus Krishtit.

    Në surën 17:1 kemi dëshimnë e udhëtimit të Muhamedit nga xhamia e shenjtë në atë më të largëtën. Nga traditat e mëvonshme ne dimë që ky ajet i referohet Muhamedit i cili u ngjit në qiellin e shtatë, pas një udhëtimi të bërë mrekullisht gjatë natës (Mi’raj) nga Meka në Jeruzalem, mbi “një kalë” të quajtur burak. Më shumë detaje na jepen për këtë te Mishkat al Masabih. Mund ta gjejmë historinë po të kthehemi mbrapa tek disa libra të trilluar të quajtur Testamenti i Abrahamit, të shkruar 200 PARA K., në Egjipt, dhe më vonë të përkthyer në greqisht dhe arabisht. Një tjetër raport analog është ai i Sekretit të Enokut (kapitulli 1:4-10 dhe 2:1), i cili daton rreth katër shekuj para Kuranit. Ende më tutje një raport i ngjashëm është treguar më gjerë në tregimin që gjendet në librin e vjetër persian të quajtur Arta Viraf Namak, që tregon se si një zoroastrian i ri i devotshëm u ngjit në qiej, dhe në kthimin e tij, lidhej me atë çfarë ai kishte parë, apo kishte profetizuar (Pfander 1835:295-296).

    Përshkrimet kuranore për ferrin i përngjajnë përshkrimeve të ferrit tek Bisedimet e Efraimit, një predikues nestorian i shekullit të gjashtë (Glubb 1971:36).

    Autori i Kuranit në suret 42:17 dhe 101:6-9 me shumë mundësi e përdor Testamentin e Abrahamit për të mësuar shkallën apo ekuilibrin që do të përdoret në ditën e gjykimit për të peshuar veprat e mira dhe të këqija dhe që të përcaktojë kush shkon në qiell apo në ferr. Përshkrimi i parajsës në suret 55:56-58 dhe 56:22-24,35-37, të cilat flasin për të drejtin që do të shpërblehet me hyjnesha me sy të mëdhenj që i kanë sytë si perla, është i ngjashëm me paralelet e fesë zoroastriane të Persisë, ku emri që përdoret për shërbëtoret nuk është hyri por ‘’paaris’’.

    Është e rëndësishme të kujtojmë që raportet e Talmudit nuk u morën në konsideratë si autentike nga ortodoksët hebrenj për të vetmen arsye, të mirë: ato nuk ishin në ekzistencë në këshillin e Jamnias në vitin 80 PAS K., kur Besëlidhja e Vjetër u kanonizua. Madje as shkrimet apokrife të krishtera nuk u konsideruan kanonike, sepse nuk ishin provuar si autoritare si para ashtu dhe pas këshillit të Nicës në 325 PAS K. Kështu këto raporte janë konsideruar si heretike si nga hebrenjtë ashtu dhe nga të krishterët.


    Për këtë arsye e gjejmë tepër të dyshimtë që raportet e sajuara duhet të kenë gjetur në një libër duke shpallur që janë zbulesa finale të Perëndisë së Abrahamit, Isakut dhe Jakobit a realisht ishte krejtë diçka tjeter.

    Bibla është dokumenti më i besueshëm, i paster - i lashtë i njerëzimit. Bibla pra është Monument i mbar njerzimit.


    shiko materialet e Talmudit të marra nga Feinburg 1993:1162-1163.
    Feinburg 1993:1163. Is the Qur’an the Ëord of God. sura 5:30-32. Shrrosh 1988:144. Hebreu Mishnah Sanhedrin 4:5. Bibla, Zanafilla 4:10. Kuran- sura 21:51-71. Bibla, Zanafilla 11:31. Zanafilla 15:7 Kuan, sura 27:17-44. Tisdall 1904:80-88; Shorrosh 1988:146-150. sura 7:17. sura 19:22-26. sura 19:29-33. sura 17:1. Pfander 1835:295-296. Glubb 1971:36. suret 55:56-58 dhe 56:22-24,35-37,.


    Pershendetje nga
    toni77
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 04-04-2009 më 16:20
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  14. #74
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    kan bërë të madhe gënjeshtrën që Jezusi a.s. është Zot apo disa thojshin vetëm biri i Zotit apo disa tjer e emertojshin Mariën (Allahu e meshirofte) si nëna e Zotit...pra edhe bibla ashtu nisoj është shtembëruar sikur besimi në Jezusin a.s...ky është besimi im..
    Je duke e bërë ti gënjeshtren e madhe, në emer të dijes dhe besimit bile pa fie turpi!
    Kur citon nga kapitulli 17 dhe në vazhdim thua: “apo disa thojshin vetëm biri i Zotit” nuk të flet ty rreshti I pare ikapitullit në fjalë ku Jezusi thotë: “jepi lavdi Birit tënd”?

    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    ky varg tjetër biblik e tregon se çfar vërtet mendon Jezusi a.s. kur thotë që është një me atin...
    Gjoni 17:20 Tani unë nuk lutem vetëm për ta, por edhe për ata që do të besojnë në mua me anë të fjalës së tyre,

    Buja, ndalu njiher këtu të lutem dhe hape zemren, thirri sinçeritetit dhe ndergjegjes, drejtësisë, realitetit dhe mendjes së shëndoshë; sikurse edhe e kam thënë prap e perseris se, Bibla nuk lexohet sipas deshirave të njeriut, bile edhe aq më e merzitshme është kur ju apo në këtë rast ti, citoni rreshta pa kurrfar lidhje. Ebëni këtë me dashje apo pa dashje nuk mund ta them, por ajo qe mundemi ta them dhe duhet ta dijë secili se lexon se, çdo shkrim ka fillimin dhe mbarimin e kapitullit, ka kuptimin dhe arsyen e të folurit në at kapitull, pse tha ashtu Jezusi dhe qfarë ishte gjendja në at momentë kur foli ashtu..

    Vertetë këta rreshta ashtu janë të shkruar, ajo qe nuk keni kuptuar apo nuk doni ta kuptoni është se, në këtë rast këtu Jezusi kur foli sipas kapitullit në fjalë nuk kishte per qëllim të tregoj dikujtë se kush është sikurse nuk kishte as ungjilltari. Thjeshtë ishte kërkesa dhe vullneti I Krishtit për ata që do ti besojnë, apostujt dhe ata qe besojnë në Krishtin.

    Per ndryshe Jezusi në gjendjen më kritike, para atyre qe e akuzonin per blasfemi dhe kerkonin vdekjen e Tij sikurse e akuzoni edhe ju, Jezusi deshmoj: Kryeprifti prapë e pyeti e i tha: “A je ti Mesia, Biri i Hyjit të Bekuar?” Jezusi iu përgjigj: “UNË JAM!". Jezusi edhe kur erdhen per ta arrestuar-pushteti i errësires që e akuzonin dhe donin ta hjekin qafe u tha: "Me ta ishte Juda që po e tradhtonte. Kur, pra, Jezusi u tha: “UNË JAM!”, ata u zmbrapsën dhe ranë përdhe.."! Jezusi edhe turmes qe u thirrnin mësues të ligjit dhe besimit në "Zot" pati guxim dhe deshmoi duke thënë se; "UNË JAM" e bile ata kapen gurë per ta ngjujtur sepse thuhet: "Atëherë kapën gurë për ta gjuajtur.."! Bile bile Ai shkoj edhe më largë sa Ai në vazhdim u tha se "do te vdisni në mëkatin e juaj, nëse nuk e besoni se UNË JAM"! Ndersa kur i pyti Jezusi se "per cilen veper qe bëra më ngjuani me gur?" ata i pergjigjen sepse po "blasfemon duke e barazue veten me Atin" atëher prap Jezusi në fjalë deshmoj se mund t’i thoni: ‘Po blasfemon’ pse thashë: Jam Biri i Hyjit? Nëse nuk i bëj veprat e Atit tim, mos më besoni. Por nëse i bëj, po edhe nëse nuk më besoni mua, besojuni veprave, që ta merrni vesh e ta kuptoni se Ati është në mua dhe unë në Atin.” KJo dhe shumë e shumë të tjera janë deshmitë e Krishtit per të cilat na mëson Bibla. Ndersa se kush është ai: "UNË JAM" lexo dhe mund te mësojsh ti dhe secili vullnet mirë.

    Ti dhe secili mund ta vertetoni se në këtë kapitull ku ti sjellë si “argument” për të mohuar Pushtetin e Krishtit Zot dhe Njeri, nuk ka bazë dhe kuptim lidhur me ato qe ti thua. Pse them keshtu? Lexoje të lutem se në këtë kapitull (Gjoni kap17), apo në këtë citat qe ti poston, ishte koha e fundit e Jezusit në tokë-Njeri. Per atë arsye Ai edhe thotë: “O Atë, arriti koha”…! Mirpor nëse marrim këta rreshta të cilët ti I citon, ti I merr si rreshta të vertetë dhe ia poston nji të krishteri si argument. Atëher meniher ti je në kundershtim me vetveten dhe fjalet e tua po në këta rreshta, pse?
    Sepse ti thua: “më vonë disa njerëz i kan përzi mësimiet e vërteta dhe e kan bërë të madhe gënjeshtrën që Jezusi a.s. është Zot apo disa thojshin vetëm biri i Zotit”!
    Ti buja kur citon rreshtin pse nuk të flet ty edhe fillimi I këtijë kapitulli, kjo qe Jezusi thotë: “jepi lavdi Birit tënd që Biri të të japë lavdi ty..” (Gj 17 1) Ky kapitull fillon po me këtë rresht dhe është rreshti I parë I kapitulli qe ti poston dhe perpiqesh të thuajsh diçka. Apo nuk te pelqen sepse ky rresht citohen në fjalë ” Birit tënd” ku bëhet fjalë për ato qe ti mohon apo edhe në këtë rast e mohove e bile duke I akuzuar të krishterët sepse thua: “disa thojshin vetëm biri i Zotit”!. Rreshti fillon: “Jezusi Bir I Perendisë”! Kjo është arroganca e juaj që të kam thënë më parë sepse lexoni dhe citoni vetem ajo qe u pelqen dhe ajo qe nuk u pelqen deklarohi se është ndryshuar apo " kam nifar besimi në të..Allahu në Kuran na mëson...
    ." Per ndryshe, në anen tjeter kjo është argument - përforcim në besim në Krishtin për të krishterët! Pse? Sepse në këtë rast secili I krishterë kupton se ata që perpiqen të akuzojnë mësimet dhe besimin e krishterë, janë shumë të pa drejtë në fjalet dhe akuzat e tyre, ata që kritikojnë të krishterët kinse është ndryshuar Bibla, vertetojnë se pikërisht ata që akuzojnë janë shpifes dhe profesionalista në gënjeshter. Kjo qe e them bazohet pikërisht në këtë shkrim tëndin ku ti sy në sy je duke gënjyer dhe shtrembuar-mohuar rreshtat e kapitulit 17 të cilin sjelle si argument.

    Dmth, si perfundim, për dikë nuk ka turp, turpi dhe e paverteta është ushqim. Ajo që më bënë pershtypje është: Mua nuk më quditë rasti nëse nji njeri që nuk beson fare dhe është hajdut dhe kriminel kur flet të paverteta dhe shtrembon të verteten, por quditemi kur mësojmë se një njeri I cili deklarohet publikisht se “I besoj Zotit” “Fali pesë vakthe”, dhe në anën tjeter del në publik dhe, publiksht, bie në kundershtim me ato qe thotë duke mohuar dhe shtrembuar rreshtat e Shkrimit të Shenjt. Pse them kështu, ti dy her postove nga kapitulli 17 I ungjillit sipas Gjonit, dhe të dy herat, nuk lexove apo nuk të pelqej fillimi I këti kapitulli ku Jezusi thotë: “jepi lavdi Birit tënd”, të kapercen neper sy dhe mendje kjo thënje e Krishtit dhe thua: “disa thojshin vetëm biri i Zotit”. Kësajë I thojnë:

    Ose kulem I turpit;
    Ose kulem I mosdijes
    Ose kulem I bindjes; I lindur dhe I frymëzuar për të mohuar të Verteten!


    Jezusi është Bir I Hyjit:
    ''Mos ki frikë, Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit. Dhe ja, ti do të mbetesh shtatzënë dhe do të lindësh një djalë, e ngjitja emrin Jezus. Ai do të jetë i madh dhe do të quhet Biri i Hyjit shumë të Lartit


    LAVDI ATIT, BIRIT E SHPIERIT SHENJT.

    toni77
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 05-04-2009 më 14:47
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Buja, nuk është ashtu, nuk ishte njeriu para se të krijohet në Lavdi të Zotit. Nuk është e njëjtë sikurse të thuhet “ishte në planin e Perendisë, sikurse të thuhet “ishte në Lavdinë e Perendisë”. Këto dallojnë në mes veti dhe nuk kan të njëjten fuqi.
    është mendimi yt por unë besoj se kur Zoti e din se çka do të vi çka do të krijoi në të ardhmen ose çfar do të ndodhë në të ardhmen për shembull që Jezusi a.s. njëherë do të lind pa babë prej Maries a.s. ai ka qenë edhe në lavdinë e Zotit sepse Zoti e ka zgjedhur atë që te jetë një ndër pejgamberët e mëdhenj që do të bëj mrekullia me ndihmën e Zotit edhe para se të lind ai ka qenë në lavdinë e Zotit...edhe plani i Zotit me lavdinë e Zotit ata dyja lidhen..nëse Zoti e ka zgjedhur Jezusin a.s. si pejgamber që do të lind në të ardhmen dhe do të vij për ti udhëzuar njerzit aj ka qen edhe para se të lind në lavdinë e Zotit...

    E dyta njeriu nuk ishte në Perendinë, por ai u krijua, doli në dritë, u krijua një krijesë e re nga Perendia.
    keqkuptim--normal që njeriu nuk ishte në Perëndinë dihet që Perëndia të gjitha i krijoi, e krijoi edhe Jezusin a.s. pa babë me fjalën e etij "bëhu" prej Zotit nuk del asgjë por Zoti është ai që i krijon gjërat edhe në Zotin nuk ishte asgjë por ai i krijoi të gjitha dhe nga Zoti nuk lindi agjë por ai i krijoi të gjitha..e në besimi juaj e kundërshton këtë..Jezusi a.s. lindi nga Perëndia sipas besimit tuaj...shpirti i shenjtë doli nga Perëndia sipas besimit tuaj...
    kur them njeriu ishte në Perëndinë çfar dua të them me atë??
    dua të them që Zoti,Perëndia e dinte që njeriu si ti ose si unë njëherë do të lind dhe si do të jetë në fytyr cfar do të bëj si do të jetoj dhe si do të mbaroj por nuk është kuptimi se njeriu ishte në Perëndinë mbrenda me trup...Zoti është i vetmi që e din se çfar do të ket në të ardhmendhe çfar do të lind për atë them njeriu ishte në Zotin...

    Me asnjë shkrim nuk mundet njeriu ta verteton se njeriu ekzistonte para që të krijohet. Të pakten ma sjellë atë.
    normal që egzistonte njeriu para se të krijohet por ai egzistone për Zotin që e dinte se ai njeri njëherë do të del në kët botë do ta krijoi atë njeri e nësë njeriu nuk egzistonte për Zotin apo ai Zot që nuk e din se çfar do të ndodhë në të ardhmen ai nuk është Zot...Zoti është i gjithëfuqishëm..
    ja një shembull sipas biblës që njeriu egzistonte edhe para se të lind apo se të krijohet..
    Zoti i thotë Profetit të tij..

    Jeremia 1:5"Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate, të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve"

    pra Zoti Profetin e tij apo të dërguarin e tij e lavdëron dhe e shenjtëron edhe para se ta krijoi atë sepse e din që ai do të jetë i shkëlqyeshëm dhe do të plotsoj detyrat që Zoti atij do ti jep dhe do ta mbroj Profetin e tij...Zoti ka lavdi në njeriun edhe pa mos e krijuar atë nëse Zoti e zgjedh atë për një punë të veçantë si pejgamber...

    Plani vertetë i paraprinë krijimit por është diqka tjeter dhe dallon nga ekzistenca e cila është diqka tjeter.
    plani nëse është bërë nga Zoti ajo më egziston por për njerun ende jo..për shembull unë nuk e di sa gjat do të jetoj edhe sa fëmi do të kem kush do të jet djali im si shembull por Zoti atë e ka caktuar edhe e ka caktuar se kur do të vdes pra këta janë në planin e Zotit edhe ata më egzistojnë për Zotin por jo për njeriun...

    Në anen tjeter, edhe plani i Perendisë nuk paraqet praninë e nejriut në Lavdinë e Tij, plani paraqet mosekzistimin e asgjëje, plani i Zotit per njeriun citohet, si dhe citohet edhe pajisja me pushtet per njeriun, forma-mënyra e krijimit, rënja në mëkat e tj, ndersa nuk ekziston prania e njeriut në Lavdi.
    besoj që njeriu është në lavdinë e Zotit edhe para se të krijohet..për shembull mund të marrim atë vargun biblik që e citova më lartë..
    Jeremia 1:5"Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate, të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve"

    si shembull mund të marrim edhe Muhammedin a.s...Zoti para se të krijoi botën e ka caktuar që Muhammedi a.s. do të jetë profeti i fundit që do ta dërgoj për njerzimin, si mëshirë për gjithë botën edhe mund të themi që Muhamedi a.s. ka qenë në lavdinë e Zotit sepse Zoti lavdëron atë që do dhe cakton vet kush do të jetë në lavdinë e tij..të gjithë profetët kan qenë në lavdinë e Zotit para se të krijohen..
    Zoti gjithherë ka dërguar Profet ti udhëzojnë njerzit në të vërtet edhe e ka ditur se çfar do të ndodhë e ka ditur që përshembull bibla do të ndryshohet edhe Muhammedi a.s. ka qenë i caktur nga Zoti se do të jetë Profet i fundit për mbar njerzimin edhe se Kuranin Zoti do ta mbroj deri në ditën e gjykimit...Zoti e dinte që disa njerëz do tja kthejnë shpinën fjalëve të Zotit për atë të gjithë Profetët kanë qenë të caktuar nga Zoti kush do të më par e kush pas....
    Ju për shembull besoni që ardhja e Jezusit a.s. është përmendur në disa libra fetarë të vjetër ashtu edhe ne besojmë që ardhja e Muhammedit është përmendur në disa libra fetar edhe ata Zoti i ka caktuar ata gjëra që do të ndodhin që për shembull do të vij Isa ( Jezusi) si profet edhe Muhamedi a.s. si profet edhe ata kanë qenë në lavdinë e Zotit....
    Dmth, Bibla që në hap të parë sqaron mos ekzistencen dhe mosprezencen e njeriut në praninë e Tij, por nuk mohon Frymen e Hyjit.
    ska nevoj bibla ta mohoj frymën sepse është i rëndësishëm në besimin tuaj ..frymën nuk e mohon por a tregon që fryma është Zot? apo a do të thotë kjo thënje që fryma qenka personi i hyjit? nuk duket ashtu nuk ka thënje të qartë që fryma e shenjtë është Zot apo i njejt si Zoti apo nje person i treve.. ku e din se për çfar fryme bëhet fjal këtu? mund të themi edhe bota është e Zotit por a do të thotë që bota është Zot apo eprson i Zotit? ashtu edhe këtu thuhet fryma e Zotit..mund të jetë diçka që Zoti e krijoi e jo diçka që doli nga Zoti jasht...edhe ne jemi të Zotit sepse ai na krijoi..
    sikur edhe ne nëse mbarojm diçka apo e ndërtojm një shtëpi ajo është e jona...megjithatë nëse këtu "fryma e Zotit" ka të bë të bëj me frymën që doli nga Zoti edhe që vet është Zot e thotë bibla dhe ska nevoj bibla ta mohoj këtë sepse është mbrenda besimit tuaj...

    Hyji tha: “Le ta bëjmë njeriun në shëmbëlltyrën e në përngjasimin tonë”!
    Kur thotë “le ta bëjmë” mbi vete mbanë edhe kuptimin, e para; fletë me dikë në Lavdi të veten – TRINI dhe kuptimi I tjeter është se; nuk ekzistonte ende njeriu, plami u bë, “le ta bëjmë”, aty citohet plani ku hedhë poshtë teorinë tënde sepse nuk ekzistonte as plani dhe as njeriu.
    ky është një varg biblik që disa të krishter e kuptojnë ashtu siç kanë dëshirë ata edhe nuk duan ta kuptojnë ndryshe edhe nëse ka ndonjë kuptim tjetër ashtu edhe si në raste apo vargje tjera biblike...si atje ku Jezusi thotë "Unë dhe Ati jemi një"..pra e kuptojnë ashtu siç kanë dëshirë dhe nuk duan të intresohen më tepër për kuptimin e vërtet këtë e ceka edhe me një postim tjetër..
    e këtu ti thotë që Zoti "fletë me dikë në Lavdi të veten" kur thotë..
    Le ta bëjmë njeriun në shëmbëlltyrën e në përngjasimin tonë
    së pari më trego çka të VËRTETON ti këtu që Zoti këtë e mendon? çfar është prova që e vërteton që Zoti këtu flet me dikë në Lavdi të veten ?? jam edhe unë dakork nëse thua Ai flet në lavdi të veten por nuk jam dakord kur thua flet me dikënd!! çka me dikënd?? me kënd do të flet Zoti kur Ai është i vetmi Zot..përse të flet me dikënd kur Ai është Një Zot i vetëm që ska nevoj për diçka por ajo diçkaja ka nevoj për Zotin..njeriu si përshembull..ka nevoj për Zotin por Zoti nuk ka nevoj për njeriun...kjo ishte e para
    e dyta, nëse vërtet ti beson se Zoti këtu flet me dikënd kur thotë "le ta bëjmë" e me këtë sipas mendimit tënd Zoti e mendon "TRINITETIN"..nëse vërtë është ky kuptim që Zoti flet me dikënd në lavdi të veten. ku thuhet se i mendon tre në një?? ku përmendet triniteti në këtë resht...?? çka nëse mendon 100 apo 1000 në një¨?? nëse vërtet me atë Zoti dëshiron të na sqaron trinitetin përse nuk përmend trinitetin askund në bibel? ne mund të mendojmë këtu se janë më shumë se një Zot apo më shumë se tre në një...

    e njëjta gjë është edhe me ELOH-IM..disa të krshter nuk e di a besojnë të gjtihë, besojnë që ELOH-IM e ka kuptimin "zotra" ...
    ELAH = Zot
    Eloh = Zot
    Elohim = sipas besimit të krishterëve = zotra

    edhe këtë e përdorin si provë për ta vërtetuar trinitetin...nëse kjo do të thotë zotra atëherë pse të thoni që i besoni një Zoti?? a ka ndonjë kuptim mbrenda kësaj që do të thotë 3 në një..apo tre persona Zot e përbëjnë një Zot??...cfar mundemi edhe të kuptojmë me zotra? 10 zotra , 20 zotra 100, zotra , 1000 zotra.. edhe kështu mund ta kuptojmë pra nuk ka asnjë provë që kjo për shkak të trinitetit përdoret eloh-im...nësa prap këtë kuptim e ka pa provë atëherë përse nuk është përkthyer në shqip apo në gjuhë tjera anglisht gjermanisht, si Zotra por është përkthyer si Zot??

    shumë herë thotë Zoti sipas biblës ai është një Zot dhe ska nevoj të menodj me ne më shumë apo të mendoj tre persona në një...

    Isaia 45:22 Sepse unë jam Zoti dhe nuk ka asnjë tjetër. përse nuk thotë “NE JEMI Zoti“??

    pra ka njerëz që besojnë se këtu mendon Zoti trinitetin dikush beson se Zoti mendon veten e tij dhe engujt përshkak se edhe engjujt marin pjes në krijim me ndihmën e Zotit apo me urdherin e Zotit e disa ka që besojnë se këtu Zoti flet në form mbretërie..
    cila është më e logjikshme

    gjuha hebreje dhe arabe vinë të dyjat nga gjuha semite dhe janë shumë të ngjashme njëra me tjetrën..në këto dy gjuhë ka dy forma shumës..

    ka shumës respekti (lavdërimi apo mbretërie)
    ka shumës që kuptohet më shumë se një

    pra këtu është e mundshme dhe është më e logjikshme që flet Zoti në shumës respekti në shumës mbretërie..pra kjo përdoret në këto dy gjuhë arabe dhe hebreje...e njohim edhe mbreti kur flet kur ka vendosur diçka ai thotë "Ne" por e mendon veten e tij e jo më shumë por e përdor si shumës mbretërie për shumës respekti pra si me lavdërim..

    edhe në Kuran përdor Zoti ndonjëherë "Ne krijuam".."Ne dërguam"..

    edhe te muslimant ka mendime të ndryshme se çfar mendon Zoti vërtet me këtë....
    disa thonë i mendon edhe engjujt përshkak se Zoti nëpërmjet engjujve bën shumë gjëra për shembull dërgon mesazhin e tij ju jep engjujve pra forc edhe mundësin që të punojnë për të..
    edhe dikush mendon që Zoti flet këtu në formë mbretërie..
    unë jam prej tyre qe beson se Zoti këtu flet në shumës respekti siç e ceka edhe më lartë sepse është më¨e logjikshmja...

    edhe njëherë te ajo ku Zoti thotë sipas biblës "Le ta bëjmë"..
    kjo është sikur ti thot Zoti diçkaje bëhu dhe ajo bëhet...pasiqë thotë Zoti "Le ta bëjmë" menjëherë pas kësaj është kjo...
    27 Kështu Perëndia krijoi njeriun simbas shëmbëlltyrës së vet, simbas shëmbëlltyrës së Perëndisë; Ai krijoi mashkullin e femrën.

    pra pas kësaj që thotë Zoti ajo menjëherë u krijua apo njeriu u krijua...
    pra kutpohet sikur me thënë Zoti bëhu dhe ajo bëhet..

    në Kuran thotë Zoti..
    "Nëse Zotit dëshiron që të krijoi diçka, kështu i thotë asaj bëhu dhe ajo bëhet"
    aty citohet plani ku hedhë poshtë teorinë tënde sepse nuk ekzistonte as plani dhe as njeriu.
    nuk ka provë askund që plani nuk egzistonte por vetëm thuhet le ta bëjmë e nuk besoj që Zoti e bën diçka pa pasur në plan apo pa e ditur se çka krijon....besoj që Zoti më e dinte pse ta krijoi njeriun dhe plani ishte bërë moti dhe Zoti e dinte më çka vjen pas kësaj..apo çka duhet pas kësaj...nuk besoj që Zoti krijon diçka e pasta mendon..mmmm..çka të bëj tash..hajt ta krijoi këtë e atë..pas asaj prap të mendohet hajt ta krijoi edhe këtë..e kshtu me radh...pra mendoje vet a mund t¨jetë Zoti ashtu..?? pasiqë krijoi njeriun të mendohet e të thotë çfar duhet të bëj njeriu që e krijova..?? edhe mendon diçka e krijon dhe pas asaj prap mendon diçka tjetër...!!!

    U krijua nga mos ekzistenca. Kur thuhet “Hyji krijoj njeriun”
    po kuptohet që u krijua nga moseegzistenca por për Zotin ajo egzistonte sepse Zoti nuk e krijon diçka e mandej ta shikoj a i pëlqen çka ka bërë sepse Zoti knëse dëshiron të krijoi diçka e bën atë perfekt për herën e parë për atë është Zot..kjo thuhet në fillim të biblës dhe shihet edhe vet që nuk është nga Zoti kur thuhet:

    3 Pastaj Perëndia tha: "U bëftë drita!". Dhe drita u bë.
    4 Dhe Perëndia pa që drita ishte e mirë;


    normal që do të jetë mirë dhe Perëndia nuk ka nevoj të shikoj a është mirë a është keq..
    kjo vërtet mua më duket si përallë , por nuk dua të ofendoj diçka...

    Nëse me vemendje percjellim citatet vertetojme dhe kuptojmë se as plani I Perendisë nuk e pershkruan ekzistencen e njeriut, nuk e pershkruan se njeriu ishte në Lavdi, perkunder asajë në planë të Perendisë citohet “le ta bëjmë”! Kjo qe thauni ju mund të jetë në llogjiken e njeriut por ajo logjikë është e gabuar dhe nuk ka bazë biblike.
    jo nuk është asfare logjik e gabuar por është shumë e logjikshme sepse Zoti nuk krahasohet me njeriun..Zoti nuk është njeri..ju gjithashtu përdorni logjikën tuaj e nuk përdorni biblën por vetëm citone vargjet e biblës që nuk vërtetojnë agjë që Zoti më e kishte bërë planin apo që më e dinte se çfar do të krijoi dhe si do ti krijoi..këtu gjithashtu mund të ta jap shembullin e biblës si më lartë..

    Jeremia 1:5"Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate, të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve"

    ose mund ta krahasojmë me Kuranin ku zoti u ka thënë pasardhësve të Ademit edhe pa mos i krijuar..

    Përkujto kur Zoti Yt nxori nga shpina e bijve të Ademit pasardhësit e tyre dhe i bëri dëshmues të vetes së tyre (duke u thënë): "A nuk jam Zoti juaj?" Ata thanë: "Po, dëshmuam!". Të mos thoni në ditën e kijametit: "Ne nga ky (dëshmim) ishim të panjohur".

    pra para se ti kritoi Zoti njerzit e jep një shembull se çfar do të bëj apo se çfar do të ndodhë e ngjashme edhe si aj vargu biblik...

    Buja, pasi sipas teorisë tënde (dhe sipas teje); teorisë së Muhamedit kur thua: “keshtu na tregon edhe Pejgamberi Muhamed a.s...pra ne të gjithë egzsotjmë para se të lindte bota “ Pse tha Jezusi “përpara se të ishte Abrahami, UNË JAM!”

    atje ku thash na tregon Muhammedi a.s. kam gabuar diçka se këtë e thotë Zoti në Kuran e jo Muhammedi a.s. por Muhammedi a.s. ua ka thënë këtë njerëzve atë që e ka ndëgjuar nga mesazhi i Zotit..gjithashtu mund të themi se ato gjëra që i ka thënë Muhammedi a.s. nuk jan fjalët që ai dëshironte ti thoshte vet nga dëshira e tij por janë fjalët e Zotit..për atë edhe Zoti në Kuran na urdhëron të ndjekim Muhamedin a.s., të ndjekim rrugën e tij të ndjekim fjalët e tij sepse nuk jan dëshirat e Muhammedit por të Zotit...

    “përpara se të ishte Abrahami, UNË JAM!”
    edhe këtë mund të krahasojmë me këtë ku Profeti tregon se Zoti i ka thënë..

    Jeremia 1:5"Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate, të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve"

    nëse këtu ju kuptoni se Jezusi a.s. sipas biblës dëshiron të tregoj se ishte para Ademit sepse është Zot atëherë le të tregohet si Zot nëse është Zot por ai nuk tregohet si Zot në tokë por si njeri i thjesht..edhe vet thotë nuk mund të bëj nga vetja asgjë, thotë unë jam i dërguar, i lutete Zotit, flen, han, pin, shkon në wc.....nëse vërtet kjo tregon se ai është Zot apo nëse këtu Jezusi a.s. sipas biblës vërtet ¨deshiron të thotë se është Zotë edhe e dinte që ka egzistuar atëherë le të na tregoj se kur është dita e fundit dita e gjykimit...përse nuk e dinte pasiqë ishte Zot dhe e dinte që egzistonte para Abrahamit a.s.....ai nuk mundet ndonjëherë të reagojë sikur Zot e ndonjëherë të reagoj sikur ishte Zot dhe i dinte të gjitha!! kjo është bibla pra...

    A mos ndodhë e kunderta; besimi I juaj në buzë!!

    Nëse e mbanë Jezusin per Profet duhet edhe profetizmin e Tij ta besojsh e jo të thuajsh; “e besoj” e mos ta besojsh.

    Ju besimtarët e Kuranit, edhe atë qe thuani “Jezusi është Profet” e deshmoni te kunderten; mohoni Jezusin dhe profetizimet e Tij! Ju as per Profet nuk e besoni dhe nuk zbatoni profecitë e Tij.
    ti ndash e pranon ndash nuk e pranon unë besoj Jezusin (isain) (paqja qoftë mbi të) si profet dhe e dua atë si profet dhe agjë tjetër ashtu siç i dua krejt të tjerët prej Ademit a.s. e deri tek Muhammedi a.s. i dërguari i fundit..por Zoti është ai që më krijoi dhe më tregoi nëpërmjet të dërguarve se çfar është detyra ime në këtë botë??
    a duhet vetëm të besoj një gjëja dhe ather pik..jam i shpëtuar?
    jo Zoti shum kjartë tregon në Kuran:
    "Vërtet unë i krijova njerëzit për ti sprovuar kush prej tyre do ti bëj veprat më të mira"
    edhe shumë herë Zoti thotë në Kuran nxitoni për të bërë vepra të mira..

    besimin që e kam unë në Jezusin a.s. është i njëjtë si te të gjithë të dërguarit e Zotit..
    Zoti dërgoi gjtihmonë të dërguar me mesazhin e njëjtë..

    Isaia 45:22 Sepse unë jam Zoti dhe nuk ka asnjë tjetër.

    16:36 Ne dërguam në çdo popull të dërguar që t'u thonë: "Adhuroni vetëm All-llahun, e largojuni djajve (adhurimit të tyre)!"

    gjithmonë Zoti dërgoi të njëjtin mesazh dhe të njëjtën Fe..
    adhuroni Zotin
    nënshtoheni Zotit
    dorëzoheni Zotit
    jetoni në paqe
    bëni të gjtiha në emër të Zotit


    e kjo do të thotë Islam
    këta e kanë kuptimin e fjales Islam prandaj Zoti dërgoi të njëjtin mesazh xhdoherë..punoni falënderohuni Zotit që ju krioi bëni veprat të mira ndjekni pejgamberët(profetët) cka ju thonë ashtu që gjeni shpëtim dhe kujtoheni Zotin tuaj shpesh herë që ju krjoi juve..

    e Jezusi a.s. ka mësuar njerzit të njëjtën gjë dhe vet është lutur Zotit me namaz ashtu siç e urdhëoi Zoti atë dhe i mësoi njerzit tjerë atë ...për vërtetsinë e tij Zoti i mundësoi atij që të bëj mrekullia që njerzit ta besojnë por prapseprapë kishte njerëz që nuk deshën tju besojnë as syve të tyre që shihnin mendojshin që janë magjia edhe dëshironin prej inatit ta vrisnin Jezusin a.s.
    edhe këtu e shohim shumë qartë që Kurani dhe Muhammedi a.s. është i dërguar nga Zoti sepse për ndryshe ai mundte edhe ta mohoj Jezusin a.s. apo ti mohoj mrekulliat e tij apo të fol keq diçka për të apo të thotë se unë jam më i mirë se Jezusi a.s...për kundrazi ai e lavdëron Jezusin a.s. dhe tregon shumë ndodhira të prekshme që vet kur i lexoj më dalin lotet duke i lexuar...dhe me gjithë zemër do të isha lutur Zotit bashk me Jezusin as me fytyr në tokë edhe bashk me të gjithë profetet e tjerë...(Zoti i mëshiroftë)

    unë i besoj biblës por i besoj ashtu siç ishte e vërtet e jo të¨shtrmbëruar..e për të vërtetuar se është e shtrembëruar mund të ceki shumë shembull por Kurani në radhë të parë më tregon që është e shtrembëruar dhe e di që Zoti më flet mua direkt në Kuran e më thotë ndjeke Kuranin..nuk ka liber fetar si Kurani që përshkruan Zotin aq perfekt..

    përshëndetje...

  16. #76
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    buja_20
    Gjoni 17:20 Tani unë nuk lutem vetëm për ta, por edhe për ata që do të besojnë në mua me anë të fjalës së tyre,
    21 që të gjithë të jenë një, ashtu si ti, o Atë, je në mua dhe unë në ty; edhe ata të jenë një në ne, që bota të besojë se ti më ke dërguar.

    Pikërisht kjo qe ti citon është edhe garantia e jonë në Atin tone qiellorë, “Tani unë nuk lutem vetëm për ta, por edhe për ata që do të besojnë në mua me anë të fjalës së tyre”. Mrekulli, falemderit Jezus, Ti edhe për mua u lute para botes që bota ta dijë se unë qe besoj në Ty permes fjalëve të apostujve, më sigurove Jeten, më sigurove se unë do të jam aty ku je edhe Ti.

    Dua të them diçka dhe betohna se po ethem të verteten.
    Kur citove këta rreshta të Ungjillit sipas Gjonit, kapitulli 17, më kujtoj kohen kur djalli si e ka edhe shprehi për të provuar që ta merr fjalen dhe besimin nga njeriu, ashtu ndodhi edhe tek unë pa e ditur se në mua flet Ungjilli I Shenjt.


    I mallkuari pasi mendoj se e gjeti piken dhe momentin e dobët në mua, ai I pa shpirt siq është, më paraftyroj vdekjen dhe tha se “nuk jeni të kësaj bote, ju keni Jezusin vetem për at jetë sepse unë jam prince I botes dhe këtë unë vendosi, më tha je I perjashtuar nga kjo botë”! Shkurt, ishte gjendje jo e mirë sepse situate ishte ashtu në mua! Edhe niher e perseris se po flas te verteten. Ishte sulem I fuqishem per njeriun dhe edhe per arsye te situates dhe gjendjes time, sa ka perfunduar këtë fjalë ai I mallkuar, mua mu kujtua, apo më mire të them se më erdhi kapitulli I 17 I ungjilli sipas Gjonit kur Jezusi thotë. “Tani unë nuk lutem vetëm për ta, por edhe për ata që do të besojnë në mua me anë të fjalës së tyre. - pse nuk janë të kësaj bote sikurse as unë nuk i përkas kësaj bote. Nuk po të lutem t’i marrësh prej botës, por t’i ruash nga i Keqi. - O Atë i shenjtë! Ruaji në Emër tënd ata që ti m’i dhe…”. Me këtë u pergjigja duke shprehur besimin tim të plotë se Jezusi dhe Fjala e Tij është Amshim, Fuqi - Hyj dhe me këtë mori fund djalli dhe pësoi disfatë në këtë duel.

    Nuk është qellimi I im të bëjë krahasim, sepse kjo nuk krahasohet nga unë, por, ajo qe dua ta them është se Fuqia e Fjales së Jezusit është epakufizuar dhe hedhë poshtë provokimin e njeriut të pa dieshëm, hedhë poshtë teoritë dhe provokimet e djallit dhe nuk ka teori qe mund të qendroj para Fjales së Perendisë.

    Tani dua të nderlidhna me shkrimin në fjalë, edhe pse ka kaluar nga tema por edhe nuk ka kaluar sepse kur bëhet fjalë për Jezusin është fjala per Shpirtin e Shenjtë sepse janë Një.
    Dua të ndrlidhna me citimet e ni besimtari islam ku merr shembuj kapitullin 17, lutjen e Jezusit për ne. Ai qka bënë? Pa ditur se qka po bënë, lexon, I thotë mendja, dhe kinse e nxuni ngusht ni të krishterë, në këtë rast tonin77. Qka ndodhë? Pas postimit të tij, toni77 as qe e ka ndermen te ndalet e bile bile nuk më duhet tjeter kapitull biblik për të hedhur poshtë të gjitha teoritë islame-kuranore të cilët kan energji negative të dalin para të krishterëve duke akuzuar mbi besimin e tyre dhe Hyjin e tyre. Kjo ndodhë pa ditur se qka janë duke bërë!


    Zotëri buja dhe ju bujat e tjerë qe jeni të këtij mendimi:

    Besimi në Zot, te e fundit dhe e fundit, vlera kryesore , vlera kryesore është jeta e amshuar – epasosur, - Parajsa apo siç thotë Kurani Xhenneti. Te gjitha kan vlera por kjo është kryesorja sepse me këtë besojmë se do të takohemi me atë se na ka krijuar dhe kjo mbizotëron në zemren e secilit besimtar pa dallime perkatesie.

    Tani du të filloj me rreshtat e cituar nga ti në kapitullin 17 të Ungjillit sipas Gjonit ku ti merr shembull duke hedhur dyshim mbi besimin në Krishtin Zot. Kjo qe ju keni sjellur ka nxitur tonin77 dhe do të thotë atë e cila është mëse e vertetë.

    Po, buja_20, në kapitullin 17 të ungjillit sipas Gjonit - Krishti ashtu tha dhe ashtu është, por ti në vend se të kuptojsh domethënjen dhe vleren e atij kapitulli, u hutove, I mbylle sytë para realitetit dhe more mësime nga ai qe të len ty dhe secilin qe I besoni, në peng dhe huti. “diçka po diçka jo” sikuse të ishte lojë fëmijesh, mjegull dhe errësirë në të nga fillimi e deri në mbarim!

    Vertetë kapitulli 17 citon ashtu dhe kjo qe thotë Jezusi duke iu drejtuar Atit tonë qiellor;
    “O Atë, arriti koha: jepi lavdi Birit tënd që Biri të të japë lavdi ty e që me pushtetin, të cilin ia dhe mbi çdo njeri, t’u japë jetën e pasosur të gjithë atyre që ia dhe ti. E kjo është jeta e pasosur: që të njohin ty, Një të vetmin Hyjin e vërtetë, dhe atë që dërgove, Jezu Krishtin”. Me këtë Jezusi na tregon rrugen se kë duhet njohur, pa njohur Hyjin dhe të Birin e Tij nuk ka jetë të pasosur -Parajs. Kjo është siguri e jona për jeten e pasosur. Jezusi për të sqaruar dhe duke mos lënë mjegull tek ne, Ai në vazhdim tha: “ (At) Tani po vij tek Ti”, kjo secili besimtarë ia tregon rrugen e Krishtit, ku shkon Krishti qe ne I besojmë. Në vazhdim prap Jezusi sqaron dhe nuk lejon mjegull në mesin e besimtarëve duke thënë: “Për ta [unë] e kushtoj vetveten,” edhe kjo qe ju nuk ebesoni, per ne Ai e kushtoj vetveten dhe kjo është themeli I sigurisë tonë; u liruam nga mëkati I rrjedhshem Adam. Ai prap në vazhdim mëson se gjithë ata qe besojnë mësimeve të apostujve janë të sigurtë në Zotin sepse tha: “dhe Nuk po të lutem vetëm për këta, por edhe për të gjithë ata, që, për shkak të fjalës së tyre, do të besojnë në mua: Sikurse ti, Atë, që je në mua dhe unë në ty, ashtu edhe ata të jenë në ne që ta kuptojë bota se ti më dërgove”.
    Ky është besimi dhe siguria e jonë në ZOTIN! Dimë kush na udhëheq, dim Ai qe na udhëheq (Jezusi) ku shkon dhe nga vjen, si dhe dimë se në kë, dhe me kë jemi, – me Atin tonë qiellorë. Lavdi Zotit – Falemnderes o JEZUS.

    Vertetë është dallim I madh në mes të shkrimeve biblike dhe kuranore, vertetë është ni dallim I madh në mes të mësuesve apo më mir të them në mes të Jezusit dhe Muhamedit, por edhe të pa krahasuara fare bile. Dallim i madh si dita me natë

    Kur lexojmë në ungjijt e Krishtit kuptojmë thelbin dhe besimi I jonë sqaron se nga, dhe ku jemi, Bibla qartë spegon se:


    Dhe dëshmia është kjo: Perëndia na dha jetën e përjetshme dhe kjo jetë është në Birin e tij.
    Ai që ka Birin, ka jetën; ai që nuk ka Birin e Perëndisë, nuk ka jetën.
    Jua shkrova këto gjëra juve që besoni në emrin e Birit të Perëndisë, që të dini se keni jetën e përjetshme dhe që të besoni në emrin e Birit të Perëndisë. (1Gjonit 5:11-13)


    Jezsui tha:
    Ku shkoj unë, ju e dini rrugën.”
    Mirpo nëse kemi ndoni paqartesi se ku shkon Ai:
    “Zotëri i tha Toma Ne s’dimë kah po shkon. Si, pra, mund ta dimë udhën?”Jezusi u përgjigj:
    “Unë jam Udha, e Vërteta dhe Jeta. Askush nuk shkon tek Ati përveçse nëpër mua.
    Nëse më njohët mua, do ta njihni edhe Atin tim.
    (Gjn 14; 4-7)

    Mirpor ka edhe diçka për të shtuar, edhe kur njeriun e kishte denuar kjo botë me denim të dyfisht: denimi I parë;
    se kur nji njeri bota e imponoj të bëjë vepra të këqija dhe në kundershtim me ligjin, denimi I dytë;
    po kjo botë e denoj me vdekje në kryq.
    Fatkeqsi e madhe për at njeri! Por Jezusi shpresa e veteme e Jetes, Jezusi-Dashuri e amshuar për njeriun, kur I denuari besoj se kush ishte Jezusi, besoj në pushtetin e Tij, Ai I kryqezuari I tha Krishtit:
    “Të të bjerë ndër mend për mua, o Jezus, kur të arrish në Mbretërinë tënde!”
    E Jezusi i tha:
    “Për të vërtetë po të them: sot do të jesh me mua në parajsë.”!

    Ai njeri I cili e pranoj gabimin e vet dhe ia terhjeku verejtjen tjetrit që ishte afer tij duke I thënë se “nuk kie frikë Zotin”, ai I besoj Jezusit, tash ai vdes në paqe, edin se ku do të jetë, me Jezusin në parajs. MREKULLI.

    Ti zotëri vjen këtu, këmbngulë duke postuar shkrime kunder besimit të Vertetë, besimit në Krishtin, e vetmja rrugë qe të drejton në lumturinë e Hyjit të vertetë, duke ta terhjekur verejtjen disaher dhe duke të thënë ‘lej të krishterët të qetë dhe shko e shkruaj në komunitetin tëndë”, nuk pushon duke cituar shkrime kuranore duke harruar dhe duke mos I thirrur mendes se pikërisht jeni ju ata qe besoni në mjegull, jeni ju ata qe nuk e dini se cili është Perendia I vertetë, jeni ju ata qe nuk e dini se cili është Perendia dhe adresa e Tij. Jeni ju se nuk e dini se ku do të perfundoni pas vdekjes siq nuk e diti as Muhamedi, nuk e din as shkrimi qe e mbani per të shenjt. Nuk mendon se, Kurani- shkrimi qe e mbani për të shenjt nuk ka një plan shpëtimi. Askush nuk e di tamam se ç’duhet të bëjë për të shkuar në parajsë, dhe asnjë musliman nuk ka siguri se ku do ta kalojë përjetësinë, por në mungesë të sajë thonë “Allahu e din mësë miri”!

    Ju miku im jo, sa gjymtoni dhe vjedhni her nji rresht her tjetrin per qellime djallzore, perpiqeni te hedhni pluhur dhe mjegull rreth të vertetes biblike dhe Hyjnisë së Jezusit, pse nuk e shiqoni, apo at energji, pse nuk e konsumoni duke analizuar me kujdes se si është plani I shpetimit tuaj? Pse kur dihet se sipas shkrimeve tuaja është krejt e pa qartë! Them e pa qartë sepse disa sura thonë se një njeri shkon në ferr po bëri këto gjëra (sura 14:16, 13:18, 13:5, 11:106, 11:17, 10:27, 10:8, 9:109, 9:95), por prapë do të shkosh në ferr po nuk bëre disa vepra të mira (sura 2:21,23, 25, 28, 32, 37; sura 4:1,2,3). E tash, hajde merre vesh ti tamam se si mund të shkosh në parajsë dhe ku është rruga qe të drejton tek Zoti I Vertetë!

    Po qka ore mik? As Muhamedi vetë nuk e dinte se ku do të kalonte përjetësinë.

    Unë kam lexuar në Hadith (fjalët dhe veprat e Muhamedit) në Volumin 5, Libri 58, Numër 266 thuhet:
    …Për Allah-un, megjithëse jam Apostulli i Allah-ut, unë nuk e di se çfarë do të bëjë Allah-u me mua…

    Atëher miku im si shpjegohet që profeti më i madh I juaji (“vula e profetëve”) të mos e dijë se çfarë do bëjë Allahu me të?

    Nuk keni faj as ju as edhe Muhamedi, si vallë mund ta dinte Muhamedi se ku do të shkonte? Ja, lëshojani sytë dhe shikoni çfarë thotë Kurani për shpëtimin.

    Per shembull sipas Kuranit, çdo njeriu i është caktuar një fat që askush se di!

    Lexo në këtë sure: 17:13
    Secili njeri ia kemi ngjeshur në qafë fluturakën (shënimin - për veprimin) e tij, në ditën e gjykimit, Ne do t'ia prezentojmë atij libër të hapur.
    Çka është kjo paqartesi pash besen?

    Sipas Kuranit, e vetmja garanci për parajsën është nëse dikush vdes në xhihad.

    Sura 3:157
    E sikur të ishit mbytur në rrugën e All-llahut, ose t'u kishte zënë vdekja, do të gëzonit falje e mëshirë prej All-llahut që është shumë më e dobishme se ajo çka ata grumbullojnë.

    Jo më kot shumë muslimanë bëhen terroristë dhe kërkojnë të vrasin “qafir-ët”, sepse sipas Kuranit kjo është e vetmja rrugë e sigurt për në parajsë. Vargjet kuranore thonë qartë, që Allah-u është kapriçioz, dhe gënjen kë të dojë, ia hap apo mbyll zemrën kujt të dojë, dhe dënon apo shpëton kë do ai.

    Ndersa ju duke lënë anash, në vend se të meditoni dhe të sqaroheni me këto përrala dhe kapriçoze të Kuranit, vini dhe citoni dhe nuk lodheni fare bile duke nënçmuar të krishterët, besimin e tyre dhe Shkrimin e Shenjtë! Jo bre mik, tek ne është rruga, e verteta dhe jeta – Jezus, të gjithëne që vërtetë I besojmë Krishtit jemi të sigurtë, dhe qartë Bibla na meson:

    Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme. (Gjoni 3:16)

    Ky është një premtim dhe siguri për secilin që mbeshtetë uzdajen në Zotin.

    “Dhe, ja, unë (Jezusi) jam me ju gjithmonë deri në të sosur të botës!”
    Të dua o JEZUS, TI JE ZOTI IM, AMEN

    toni77
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 05-04-2009 më 22:53
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  17. #77
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Je pergjigjur në skrimin timë në faqe 72. Në këtë shkrim keni shprehur mendimin dhe besimin tëndë, të cilit do të pergjigjna me shkrimin në vijim, por para se të filloj, të terhjeku verejtjen se janë edhe tri shkrime qe ende të presin, nuk je pergjigjur në faqe 73. 74. 76 dhe tash po shtohet edhe ky në faqe 77. pra bëhen kater shkrime qe presin pergjigjen tënde.

    Buja ke thënë se “normal që egzistonte njeriu para se të krijohet”!

    Si argument, në vend të argumentit nga shkrimet – burime islame, ti merr këtë rresht nga Bibla; Jeremia profet 1;5
    "Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate, të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve"

    Ok!
    Fillimish rikujtoj se ku ishte fjala dhe si erdhi deri te kjo temë ajo qe edhe debatohet.
    Fjala ishte se Jezusi ishte para se të krijohet bota. Pikërisht ky rresht I kapitulli 17 te Ungjillit sipas Gjonit:

    "E tani, o Atë, më lavdëro para teje me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota".
    Ti meqe nuk munde ta mohojsh dhe të thuajsh se “keni ndryshuar Biblen” sepse ishte ti qe citove nga ky rresht, u detyrove qe në vend të kundershtimit, të thuajsh diçka tjeter ti pergjigjesh keshtu; “ekzistonte njeriu para se të krijohet bota”!

    Çka na doli e re sot?
    Sipas besimit tëndë dhe bindjeve tua, bindje këto të cilta I perseritë dhe perpiqesh t’I forcojsh me citime biblike (te cilat ti as qe I beson bile por nejse), prap thua se; “normal që egzistonte njeriu para se të krijohet…”! edhe kjo OK. Vazhdojmë.

    Atëher kjo teori bie poshtë si e pa vlerë dhe, sikurse të ishim para publikit në ni salle, egjithë salla do të qeshte me ty në këtë teori. Mesiguri se është qesharake të thuhet se “njeriu ka ekzistue para se të krijohet bota”! Atëher pse u krijua dhe qka nenkupton fjala “krijue” nëse veq paska pasë ekzistue ai? No coment. Jo ore mik, njeriu nuk ka ekzisue dhe ajo qe thua bie poshtë dhe është veq fjalë goje, është sa per tia marue qejfin vetit, zakonisht, unë nuk kam deshirë të maroj qefin as ty dhe as vetit kur bëhet fjalë për Zotin e ne këtë rast, për zanafillen e botes. Dhe duke të marue ty qejfin, të mohoj Atë neper të cilin u krijua Bota – FJALA. Kjo të ka humbur neper sy dhe nuk je duke e kuptuar. FJALA – BIRI I PERENDISË që ishte në PERENDINË. Nepermes FJALES Perendia krijoj boten. Dhe FJALA u bë Njeri – Jezus. FJALA – Jezusi ishte në lavdi të Perendisë para qe të krijohej bota. E FJALA ishte e pa ndarë në Perendinë e FLALA ishte Perendi. "Prej Saj u bë çdo gjë e pa Të nuk u bë asgjë. E çdo gjë që u bë, e pati në Të jetën"


    Ajo qe ju keni sjellur kinse si krahasim apo argument ku citohet rreshti I Jeremiut profet, as qe ka lidhje me ato qe ishte fjala, nuk ka lidhje rreshti Jeremia 1;5 ku citohet:
    "Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve".
    Kjo ka dallim te dukshem per secilin dhe nuk kan kuptim as lidhje me ato qe thuhet te Gj 17; 5 ku citohet:
    “E tani, o Atë, më lavdëro para teje me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota".

    E para; unë ne asnjë shkrim nuk kam thënë as nuk shpreha dyshimin time në dijen as fuqinë e Krijuesit mbi krijesen e vet, nuk e di as arsyen dhe bash kam thënë se pse ke marrë ketë shembull! aq ma pak kuptoj dhe pyes se pse pretendon të spjegosh madherinë e Perendisë pasi qe ne edimë dhe e besojmë, e shprehim dhe me nderim e adhurojmë Atë. Unë per kunder asajë veq e kam thënë dhe dua ta postoj edhe niher per hire të ndershmerisë dhe informimit të drejtë, ja citimi I im te cilin ty ka kaluar pa lexuar apo nuk deshe me lexue:

    Kur Perendia bëri planin per të krijuar njeriun, Ai bëri planin edhe mbi të dhe parngjasimin, pushtetin qe do ta ketë njeriu duke thënë: “që të jetë zotërues i peshqve të detit, i shpendëve të qiellit, i kafshëve, i mbarë tokës, dhe i çdo zvarraniku që zvarritet mbi tokë”! Kjo ishte në plan, ky ishte plani dhe parashikimi I Zotit për njeriun….!

    Sipas kësajë rezulton se unë dhe besimi im, sipas Bibles, themi dhe besojmë se Zoti parasheh më pare per njeriun, sikurse ishte edhe per Jereminë profet. Por, kur është fjala per Jezusin e Nazaretit, thuhet krejt diçka tjeter; “me atë lavdi që e kisha te ti para se të fillonte të ishte bota”. Kjo u mungon te të gjithë njerzve dhe është e pa zavendesueshme, ndoshta dikush deshiron qe mos të jetë kjo kështu, por ajo është ashtu dhe ne nuk kemi fuqi ta ndryshojmë.


    buja_20
    besoj që njeriu është në lavdinë e Zotit edhe para se të krijohet..për shembull mund të marrim atë vargun biblik që e citova më lartë..
    Jeremia 1:5"Para se unë të të formoja në barkun e nënës sate, të kam njohur; para se ti të dilje nga barku i saj, të kam shenjtëruar dhe të kam caktuar profet të kombeve"
    Po perseritë dhe disaher keni perseritë këtë rresht nga Bibla, më vjenë mire por mos mendo se do të kalojsh pa dhënë pergjigje edhe per Jereminë profet sepse ai profetizoj si profet qe ishte, andaj edhe per Jezusin qe ju e mohoni, borgj hyne kur citove nga Jeremia, sikurse hyne kur citove nga kapitulli 17 sipas Gjonit.

    Sikurse të kam thënë edhe më pare, e perserisë edhe njiher se këtu thuhet se
    "të njoha para se të formoja në barkun e nënes", ndersa per Jezusin thuhet "para se të krijohet bota". Nuk janë të njëjta dhe janë të pa krahasueshme.

    Ndersa sa I perket asaj qe ti merr shembull duke thënë:

    buja_20
    si shembull mund të marrim edhe Muhammedin a.s...Zoti para se të krijoi botën e ka caktuar që Muhammedi a.s. do të jetë profeti i fundit që do ta dërgoj për njerzimin, si mëshirë për gjithë botën edhe mund të themi që Muhamedi a.s. ka qenë në lavdinë e Zotit

    e ka ditur që përshembull bibla do të ndryshohet edhe Muhammedi a.s. ka qenë i caktur nga Zoti se do të jetë Profet i fundit për mbar njerzimin edhe se Kuranin Zoti do ta mbroj deri në ditën e gjykimit...Zoti e dinte që disa njerëz do tja kthejnë shpinën fjalëve të Zotit

    ne besojmë që ardhja e Muhammedit është përmendur në disa libra fetare

    Shembull I gabuar nga do ta shiqojshë!

    Epara; Muhamedi nuk ishte profet I Zotit;
    Edyta; nuk ishte në lavdinë e Zotit.
    E treta; nuk është permednur në libra fetare


    Pse unë them se Muhamedi nuk ishte profet? Sigurisht se ndergjegja e ime dhe ejotja duhet të na obligoj të arsyetojmë dhe të argumentojmë gjithë ato qe ne themi dhe besojmë. Ne jemi edhe më shumë të obliguar kur edhe thirremi si besimtar te Perendisë.

    Profet, nuk edi se a e kupton mire domethënjen e fjales “Profet”?!

    Profetet! Mik, jo vetem profeteti, por secili qe mbanë ni titull kerkohet ta arsyetoj - argumentoj titullin qe ka, psh: Fillozofi - me fillozofi, Shkenctari - me shkencë, Këngëtari - me këngë, Sportisti - me sport etj, si dhe Profeti - me profeci dhe të gjitha ato qe I perkasin nji profeti.

    Në këtë rast ndalemi te profeti pasi ti I paraprine kësajë duke thënë se: “ka caktuar që Muhammedi a.s. do të jetë profeti i fundit” dhe pa hezitim sikur të ishe duke pi qaj rusi pas buke thua se: “e ka ditur që përshembull bibla do të ndryshohet..”!!!

    Miku I nderuar, pa hezistim pasi ke hapur frant debati, të them menjiher se, profeti ka disa karakteristika te veqanta dhe nëse I mungojnë ato, atëher ajo del qesharake dhe mbetet vetem deshirë e dikujt e jo realitet. Ajo mbtete mashtrim I njeriut, e jo realitet. Ajo mbetet shpresë e njeriut ejo realitet. Ajo në fund mbetet zhgenjim I njeriut e jo realitet. Por, për ata njerëz qe janë të ndikuar nga e Verteta-Shpirti I Shenjt, ajo mbeten dhe është se ai ishte profet I rrejshem. Ai është vetem njeri I kohes së Arabisë gjatë shekujve 5-6 pas Kr, kohë kjo kur ne Arabi njerëzit ishin shumë të qoroditur, njerëz të pa udhë, njerëz këta me shumë ndikime të sekteve dhe besimeve të ndryshme kote, torllovi e madhe dhe levizje të ndryshme. Ky njeri u ngrit me ndikim të kohes, të situatave, të karieres, të epsheve, të gjakderdhjes, të dhunimit së lirisë së besimit, të robërisë dhe sllaverisë ndaj njerzve, të gënjeshtrave, shpifjeve, të paqartësive dhe dydhimeve, etjera e tjera dhe, mbi të gjitha; rivanshim me ndikim të dreqit të mallkuar – aleancë me të dhe bashkpuntor të tij kunder Jezus Krishtit dhe Lajmit të Mirë – Ungjillit të Shenjtë. E sot, ajo reflektohet deri edhe tek ne shqiptarët dhe si pasojë jemi ku jemi, unë dhe ti kapemi në mes veti, jo ashtu dhe jo kështu, spese ajo u reflektua tek ne para 500 viteve, lau me gjak trojet tona, dhunoj besimin dhe lirinë tonë, dhunoj dinjitetin dhe të kalueren tone historike etj etje. Ky është rrezulltati dhe nuk ka argument me ndikim të Zotit qe mund ta luhatë këtë qe e thash.

    Hajde I lum buja ti qe ishe me etje të madhe për të fye besimin në Krisht, duke na quajtur fallcifikator të shkrimeve biblike, ti qe ishe me etje për të fye besimtarët në Krisht për blasfemi, duke quajtur edhe Jezusin blasfemues sikurse Judenjet e kohes së Tij, ti qe ishte me etje per te sjellur terlilloj videos në forume të ndryshme duke fy vdekjen dhe ringjalljen e Jezusit dhe me këtë duke quajtur te krishterët mashtrues, duke mos menduar fare se kjo është edhe kuptimi I shpreses së jetës në krishterim. Hajde mik na thuaj se ku gjindet ndoni profeci dhe ne cilin shkrim thuhet se do t vjen Muhamedi si profet?

    Sigurisht, doren në zemer se nuk e din dhe nuk ekziston. Nuk ekziston bujo dhe nuk ka se si me ekzistuar sepse Zoti nuk e ka thënë kurr. Sikurse as nuk ishte në lavdinë e Zotit kurr.
    Kjo është e para.


    Ndersa tjetra qe I mungon “profetit” t famshem:

    Buja I etshem në fyrje ndaj të krishterve, ti qe (sipas shkrimeve tua), din se te “krishterët e kan gabim” dhe “paskan ndryshue Biblen”, këtë ethua pa pritesë dhe me krenari te quditshme, por në anen tjeter citon rreshta nga Bibla, nëse kritikohet nga ndonji besimtar I krishterë se si shkrun nga Bibla derisa nuk e beson, ai thotë; “I besoj e nuk I besoj, diku po diku jo sepse kështu më ka mësuar allahu” etj. Hajde njiher dhe angazhoje intelektin tëndë dhe na thuaj se ku ishte profetizmi I Muhamedit dhe qka profetizoj ai gjatë kohes së tij? Ama profetizim e jo perralla dhe tregime fëmijësh. Ku është? Qka tha? Kur u realizue? Kur do të realizohet? Edhe kjo nuk ekziston dhe I mungon mjeranit, “profetit” te famshem.

    Hajde ti buja qe na citon se Kurani nuk I mohon mrekullitë e Jezusit, këtë ethua disi në lavd, duke harruar se Kurani duhet të ketë të shenuara mrekullitë e profetit që është edhe citues I tij, Është e zakonshme qe profeti të pajiset me pushtet të mrekullive. Ku është ndoni mrekulli e Muhamedit? Kur bëri ndoni mrekulli? Si pershkruhet ajo? Apo, edhe kjo I mungon “profetit” të famshem!

    Atëher, njeriu me mende dhe logjikë shpirtërore, njeriu me ndikim të Zotit e kupton dhe e beson se Muhamedi nuk ishte profet. Mund të jetë gjithçka tjeter e jo Profet.

    Ndoshta dike e lendon, ekuptoj, por doren në zemer – muhabeti duhet të shkoj deri në fund. Ti buja_20, u tregove si I dieshem, postove dhjetra shkrime dhe më detyrove të shkruaj edhe pse nuk është edhe deshirë e imja dhe siq te kam thënë, deri sat ë bëhet qejfi do të vazhdojmë.

    Si perfundim, per ta permbledhur krejt këtë qe u than në këtë shkrim, mund te thuhet se:

    Asnjë njeri nuk ishte në lavdi të Perendisë para se të krijohet bota;
    Krishti Jezus ishte në Lavdi të Perendisë para qe të krijohet bota;
    Perendia para qe të krijoj njeriun ka planin per të;


    Muhamedi nuk ishte profetizuar ne asnjë shkrim më pare lidhur me ardhja e tij;
    Muhamedi nuk profetizoj si profetet e zakonshem;
    Muhamedi nuk bëri mrekulli si profet I zakonshem;
    Muhamedi nuk është Profet sepse I mungojnë të gjitha ato qe duhet ti ketë si profeti I zakonshem.



    buja_20)
    ky është një varg biblik që disa të krishter e kuptojnë ashtu siç kanë dëshirë ata edhe nuk duan ta kuptojnë ndryshe edhe nëse ka ndonjë kuptim tjetër ashtu edhe si në raste apo vargje tjera biblike...si atje ku Jezusi thotë "Unë dhe Ati jemi një"..
    Vazhdon, shkrimi I ardhshem pergjigje lidhur me këtë “citim të lartshenuar nga buja_20”:

    deri atëher mire mbetshi!


    “Për të pasur fryt të mirë, duhet ta keni pemën e mirë; në paçit pemë të keqe, ju do të keni fryte të këqija, sepse pema njihet prej frytit.

    Gjarpërinj gjarpërinjsh! Si mund të flisni mirë, kur jeni të këqij? Sepse ç’ka zemra qet goja!

    Njeriu i mirë, prej visarit të mirë, nxjerr gjëra të mira, njeriu i keq, prej visarit të keq nxjerr të këqija. Unë po ju them: njerëzit do të përgjigjen në Ditën e Gjyqit për secilën fjalë të kotë që do ta kenë thënë: Sepse, në saje të fjalëve të tua do të shfajësohesh ose në saje të fjalëve të tua do të dënohesh”. (Mt 12; 3337)


    toni77
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 06-04-2009 më 21:15
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    ju pershendetje

    pas postimit 75 une e kam shkruajtur edhe nje postim tjeter qe ka te bej me pergjigjen postimit tend toni me numrin 73 por si duket e paskan fshire at postim edhe bash tek ai postim kam treguar qe ditet e ardhshme nuk do te kem internet sepse do te ma ndalin internetin edhe do ta lidhi me nje lidhje tjeter apo firme tjeter....
    ne moment jam te axha jem ne banes dhe prej ketu nuk mundem te ju pergjigjen por shpresoj se se shpejti do te jem gati te ju pergjigjem pyetjeve tua apo postimeve tua...

    kju pershendes e Allahu ju udhezoft inshALLAH

    paqja qoft me ju

  19. #79
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Nuk është nevoja të përgjigjesh buja_20. E përsëris. Synimi ose më saktë qëllimi yt nuk ishte informativ ashtu siç ti pretendove në fillim. Edhe pse tu dhanë përgjigjet e duhura përsëri u përpoqe te degradosh temën dhe të bësh propagandë islamike. Këto gjëra nuk kanë vendin këtu.

    Tema trajton diçka për të cilën Krishti vetë ka dhënë një porosi të veçantë. Dhe ne nuk mund të abuzojmë mbi këtë porosi. Ai i krishterë i vërtetë që ka Frymën brenda tij e kupton fare mirë se për cilën porosi flas. Dhe kjo temë përfundon këtu. Ju falenderoj për pjesëmarrjen.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Kisha është Një
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  2. Një vështrim i shkurtër historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  3. Agjiologjia
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
  4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtë
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •