Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 79
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263

    34 E Jezusi lutej:

    “Fali, o Atë, se nuk dinë ç’bëjnë!”


    pse të lutet Jezusi për ti falur ata??
    ata a nuk ishin shkaktar qe Jezusi te varret ..
    ata sipas besimit krishter kan bere mirë apo jo!sepse Jezusi ka vdekur per mekatett tuaja e nese ata nuk e kishin varur Jezusin ne kryq ather nuk do te vdiste per mekatet tuaja!! pra ata ishin te falur nga perëndia sepse ata e kryten misionin qe duheshi ta bejne ta varrin jezusin qe de vdes per mekatet tuaja dhe jezusi e ka ber me deshir atë..e në vned tjeter ne bibel nuk tregohet ashtu Jezusi..
    "Perëndia im, Pe¨rënida im; përse më ke braktisur"

    pra Zoti i kerkon ndihme Zotit...

  2. #22
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    I nderuar,

    Ti edhe po ngrit pyetje dhe po u pergjigjesh vet.

    Kur thash se Fryma e Shenjte kishte "funksion" tjeter, nenkuptova menyren e veprimit, apo funksionimit. Pra, dikur nuk banonte kurse tani banon. Puna e Frymes nuk ka ndryshuar por dikur kjo Fryme levizte nga nje person tek tjetri dhe jo te gjithe e kishin kete Fryme.
    Ndersa sot, qe ne momentin kur besojm, atehere Fryma vjen ne ne dhe eshte me ne ter jeten.

    Fryma e Shenjte ishte qe ne krijim:
    Toka ishte pa trajtë, e zbrazët dhe errësira mbulonte sipërfaqen e humnerës; dhe Fryma e Perëndisë fluturonte mbi sipërfaqen e ujërave. (Zanafilla 1:2)

    Fryma e Perëndisë më ka krijuar dhe fryma e të Plotfuqishmit më jep jetë. (Jobi 33:3)

    Vargjet me poshte tregoj se Fruma e Shenjte (Fryma e Zotit) ka ardhur ne kohe te ndryshme ne jetet e personave per ti udhehequr ata dhe popullin:

    24 Pastaj Moisiu doli dhe i njoftoi popullit fjalët e Zotit; mblodhi pastaj shtatëdhjetë njerëz pleq të popullit dhe i vendosi rreth e qark çadrës së mbledhjes.
    25 Atëherë Zoti zbriti në renë dhe i foli atij, mori nga Fryma që qëndronte mbi të dhe e çoi mbi të shtatëdhjetë pleqtë; por kur Fryma u vu mbi ta, ata bënë profeci, me gjithë se më vonë nuk bënë më.
    26 Por dy njerëz, njëri quhej Eldad dhe tjetri Medad, kishin mbetur në kamp; dhe Fryma u vu edhe mbi ta; këta ishin ndër të regjistruarit, por nuk kishin dalë për të shkuar në çadër; megjithatë bënë profeci në kamp.
    27 Një djalë shkoi me vrap t`ia referojë këtë gjë Moisiut dhe i tha: "Eldadi dhe Medadi po bëjnë profeci në kamp".
    28 Atëherë Jozueu, bir i Nunit dhe shërbëtor i Moisiut, një nga të rinjtë e tij, filloi të thotë: "Moisi, imzot, bëji që të heqin dorë!".
    29 Por Moisiu iu përgjegj: "Ndofta je xheloz për mua? Ah, le të ishin të gjithë profetë në popullin e Zotit dhe dhëntë Zoti që Fryma e tij të vihet mbi ta!". (Numrat 33:24-29)

    Por Fryma e Zotit depërtoi te Gedeoni që i ra borisë; dhe Abiezeritët u thirrën që t`i shkonin pas.(Gjyqtaret 6:34)

    Fryma e Shenjte tek Jozefi:
    Dhe Faraoni u tha nëpunësve të tij: "A mund të gjejmë një njeri si ky, tek i cili të gjendet Fryma e Perëndisë?". (Zanafilla 41:38)
    Tek Jozueu:
    Atëherë Zoti i tha Moisiut: "Merr Jozueun, djalin e Nunit, njeriun brenda të cilit është Fryma, dhe vërë dorën tënde mbi të; (Numrat 27:18)
    Tek Danieli:
    Éshtë një njeri në mbretërinë tënde, tek i cili është fryma e perëndive të shenjtë, dhe në kohën e atit tënd u gjet tek ai dritë, mendje dhe dituri të ngjashme me diturinë e perëndive; mbreti Nebukadnetsar, ati yt, ati yt mbreti, e caktoi në krye të magjistarëve, të astrologëve, të Kaldeasve dhe të shortarëve, (Danieli 5:11)

    Ne librin e Profeti Ezekiel thuhet se Zoti do te dergoj Frymen (shpirtin) e Tij qe do te jete brenda nesh:
    26Do t`ju jap një zemër të re dhe do të shtie brenda jush një shpirt të ri; do të heq nga mishi juaj zemrën prej guri dhe do t`ju jap zemër prej mishi.
    27 Do të vë brenda jush Shpirtin tim dhe do të bëj që ju të ecni sipas statuteve të mia, dhe ju do të respektoni dhe do të zbatoni në praktikë dekretet e mia. (Ezekieli 36:26-27)

    Por këtë ai e tha për Frymën, që do të merrnin ata që do të besonin në të; sepse Fryma e Shenjtë në fakt nuk ishte dhënë ende, sepse Jezusi ende nuk ishte përlëvduar. (Gjoni 7:39)
    Te ky varg shohim se Fryma e Shenjt akoma nuk ishte dhene. (Krahaso me vargjet nga Ezekieli me larte)

    Dhe Jezusi, plot me Frymën e Shenjtë, u kthye nga Jordani dhe Fryma e çoi në shkretëtirë, (Luka 4:1)

    A flet Fryma?
    Tani, kur t`ju çojnë për t`ju dorëzuar në duart e tyre, mos u shqetësoni që më parë për atë që do të duhet të thoni dhe mos e paramendoni; por thoni çfarë t`ju jepet në atë çast, sepse nuk jeni ju që flisni, por Fryma e Shenjtë. (Marku 13:11)

    Fryma flet permes njerezve, permes enderrave, permes engjujve... Pra Fryma Shenjte eshte fryma e Zotit. Nese Zoti flet, atehere cfare nuk eshte ne rregull ketu?

    21 Tani, si u pagëzua gjithë populli, edhe Jezusi u pagëzua; dhe ndërsa po lutej, qielli u hap,
    22 dhe Fryma e Shenjtë zbriti mbi të, në trajtën trupore si të pëllumbit, dhe nga qielli erdhi një zë, që thoshte: ``Ti je Biri im i dashur, në ty unë jam kënaqur!``. (Luka 3:21-22)
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  3. #23
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    I nderuar,

    Mos i devijo temes. Ajo ka nje titull: Çfarë ju mësoi shpirti i shenjtë?

    Puna e te dashurit te armiqeve, lutjes Atit... jane teme tjeter.
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga Gregu Lexo Postimin
    I nderuar,

    Mos i devijo temes. Ajo ka nje titull: Çfarë ju mësoi shpirti i shenjtë?

    Puna e te dashurit te armiqeve, lutjes Atit... jane teme tjeter.

    i nderuar shikoje njeheremire ne postime kush ja filloj ketu punen e dashuris ne armikun dhe tjera ..une mundohem te ri ne teme por ka qe dalin nga tema..dhe une ather duhet edhe te them reth asaj qe thone dicka jasht temes...

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    A flet Fryma?
    Tani, kur t`ju çojnë për t`ju dorëzuar në duart e tyre, mos u shqetësoni që më parë për atë që do të duhet të thoni dhe mos e paramendoni; por thoni çfarë t`ju jepet në atë çast, sepse nuk jeni ju që flisni, por Fryma e Shenjtë. (Marku 13:11)


    pra pasiqe flitka fryma ather mua me intereson sic eshte edhe ne pyetjen e temes cka mesuat pasi qe shkoi Jezusi prej frymës së shenjtë..ku janë shkrimet qe i more nga fryma e shenjtë..ku jan gjerat qe do te ndodhin ne te ardhmen qe ua tha fryma e shenjtë??


    Kur thash se Fryma e Shenjte kishte "funksion" tjeter, nenkuptova menyren e veprimit, apo funksionimit. Pra, dikur nuk banonte kurse tani banon

    fryma e shenjte ka banuar edhe me pare para jezusit ky nuk eshte veprim apo funksion tjeter..edhe ne kohen e Jezusit ajo ka ndihmuar Jezusin ka per te bere mrekulli u ka ndiihmuar dishpeujve kjo do te thot se aj me ka qen me ta..pse te THotë Jezusi do tua dergoi dicka qe ato e kan??

  6. #26
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    A flet Fryma?
    Tani, kur t`ju çojnë për t`ju dorëzuar në duart e tyre, mos u shqetësoni që më parë për atë që do të duhet të thoni dhe mos e paramendoni; por thoni çfarë t`ju jepet në atë çast, sepse nuk jeni ju që flisni, por Fryma e Shenjtë. (Marku 13:11)


    pra pasiqe flitka fryma ather mua me intereson sic eshte edhe ne pyetjen e temes cka mesuat pasi qe shkoi Jezusi prej frymës së shenjtë..ku janë shkrimet qe i more nga fryma e shenjtë..ku jan gjerat qe do te ndodhin ne te ardhmen qe ua tha fryma e shenjtë??


    Kur thash se Fryma e Shenjte kishte "funksion" tjeter, nenkuptova menyren e veprimit, apo funksionimit. Pra, dikur nuk banonte kurse tani banon

    fryma e shenjte ka banuar edhe me pare para jezusit ky nuk eshte veprim apo funksion tjeter..edhe ne kohen e Jezusit ajo ka ndihmuar Jezusin ka per te bere mrekulli u ka ndiihmuar dishpeujve kjo do te thot se aj me ka qen me ta..pse te THotë Jezusi do tua dergoi dicka qe ato e kan??

    Nuk e kuptoj se pse po ia veshtireson vetes te kuptuarit e Frymes se Shenjte!

    Po s'e kuptove Perendine Trini, do te jete e veshtire gjithmone per ta kuptuar rolin dhe veprimtarin e Frymes.
    Te lutem lexo postimin e 13 per tu informuar mbi rolin e Frymes: Ketu

    E kam perseritur disa here tashme se Fryma e Shenjte para ardhjes se Krishtit dhe gjate jetes se Tij, nuk Ishte perhere (gjate gjithe jetes) ne njeri. Atehere ishte perkohesisht. Per nje arsye te caktuar, dhe pastaj largohej nga ai person.
    Kur Jezusi premtoj Fryme e Shenjte, Ai tha se do te jet PERGJITHMON ne ne. Po ashtu Jezusi tha se nuk do ju le vetem, por po ju degoj Frymen e Shenjte.
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    unë e kuptoj Trinin që ju mendooni por nuk është mundshme për mua ajo ..
    une mundohem qe te jem i qartë nuk dua te ta bej as ti veshir e as vetes...
    te shohim se cfa pergjigje ke dhënë reth pyetjeve të mia..

    Fryma e Shenjte na bind per mekat, drejtesi, gjykim.
    Ja cfare tha vet Krishti per Frymen e Shenjte:
    Dhe kur të ketë ardhur, ai do ta bindë botën për mëkat, për drejtësi dhe për gjykim. Gjoni 16:8

    Për mëkat, sepse nuk besojnë në mua; (Gjoni 16:9)
    për drejtësi, sepse unë po shkoj tek Ati dhe nuk do të më shihni më; (Gjoni 16:10)
    për gjykim, sepse princi i kësaj bote është gjykuar. (Gjoni 16:11)


    pa kesaj ka edhe dicka qe lidhet me pyetjen time..

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

    Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t'ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë. (Gjoni 16:13)


    së pari deshta të them dicka reth asaj kur tho Jezusi a.s. per frymen..Jezusi a.s. thot shum her Ai, Ai, Ai
    ai do ta bindë botën për mëkat ...Por, kur të vijë ai...sepse ai nuk do të flasë nga vetja...Ai do të më përlëvdojë

    per Ai une kuptoj se do te vi dikush e jo dicka!! pra fryma nuk eshte dikush por eshte dicka qe ju nuk shihni dhe qe nuk mundeni ta pershkruani se si eshte..edhe sibmas besimit krishter secili krishter e ka frymen e shenjt ne trup..prap nuk eshte Ai sepse Ai eshte vetëm një e jo me shume
    Ai do të më përlëvdojë

    si do ta perlevdoi fryma e shenjtë Jezusin a.s.? keni ndegjuar ju ndoshta prej Frymës qe e ka perlevduar Jezusin a.s.? a keni ju kontakt me frymën`? ju ka thënë ndonjëherë dicka që keni shënuar?

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani.


    cilat janë gjërat që Jezusi nuk i tha dhe që ju i ndëgjuat nga Fryma e tash më i dini?

    13 Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t'ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë.

    cilat janë ato të vërteta që premtoi Jezusi a.s.??
    cilat janë gjërat që tha Jezusi a.s. ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar.. cilat janë ato gjërat që u ka thënë fryma Krishterëve që janë të vërteta ato duhet të jenë të shunüara dikund sepse janë të rëndësishme për ti ditur...
    do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë.
    kjo ende ndodhët në pyetjen e kësaj teme dhe nuk është përgjigjur akoma por është thënë se këto gjërat që do të ndodhin janë bibe.. nese jan ne bibel atëherë va paska treguar Jezusi a.s.--...por ai tha kam edhe shum per tju thenepor ju nuk mund ti mbani por do te vi diksuh tjeter qe do tua thotë...


    Gjoni 14-16 Dhe unë do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japë një Ngushëllues tjetër, që do të qëndrojë përgjithmonë me ju,


    përgjigjja e Krishterëve reth kësaj është që thonë se Muhamedi ka vdekur dhe kaq..Muhammedi ka vdekur por mësimet e tij nuk kan vdekur dashuria në të nuk ka vdekur në për ju është e pamundshme të thoni se Muhammedi nuk është në njeriun për mua është Muhammedi a.s. në mua mbrenda...pra Muhammedin e kujtoj shumë her edhe nëse them une ai është mbrenda meje nuk do të thotë qe ai eeshte me trup ne mua me jetën e tij ne mua por eshte me mesimet e tij ne mua ..per shembulll shum her me kujtohen disa gjera qe na mesoi Muhammedi a.s. si pershembull deshiroj te bej dicka te keqe ose dua ti kthej fjal enens.ather mendoj ne mesimet e tij që ka thënë për shembull...tre herë duaje nënën e pas kësa ka thënë të tjerët...pra Muhammedi a.s nuk ka vdekur me Mësimet e tij te kesh mbrenda teje dicka nuk do te thot domosdo ta kesh trupin e tij mbrenda apo vet ate por mundet ti kesh mesimet e tij kujtimet ne te ..si per shembull ku thotë Jezusi a.s.....

    Gjoni 16:20 Atë ditë do të mësoni se unë jam në Atin tim, dhe se ju jeni në mua dhe unë në ju

    pra te jesh mbrenda dikujt me dashuri me kujtim me vepra te tij....ose

    Gjoni 17-21 Tani unë nuk lutem vetëm për ta, por edhe për ata që do të besojnë në mua me anë të fjalës së tyre, 21 që të gjithë të jenë një, ashtu si ti, o Atë, je në mua dhe unë në ty; edhe ata të jenë një në ne, që bota të besojë se ti më ke dërguar.

    te gjithë të jemi një..të veprojmë ashtu sic don perëndia të dashurojmë njëri tjetrin të kujotjmë njeri tjetrin jo secili për veten e tij..me vepra te jemi nje...

    pra edhe Muhammedi a.s. është kështu në mua ......ai ka vdekur por është ende në mua edhe njerzit te tjere jan ne mua..vëllezrit besimtar qe luten per mua dhe une për ta ata janë në mua..ne të gjithë jemi nkë..i lutemi të njëjtit perëndi dhe i lutemi jo vec secili për vete por e kemi obligim që cfar lutemi për veten duhet edhe për vëllaun/motrën tënde të lutesh...

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    domethënë ju i doni ata qe te vrasin baben nenen etj...
    Eshte urdherimi dhe shembulli i Zotit tim!Nuk m'i kane vrare prinderit, kane vdekur per semundje e tani shpresoj se prinderit e mi te jene ne Parajse.

    Jam njeri e si çdo njeri, nje krijese e brishte. Nuk di si do te mund te reagoj ne rastin se per shembull dikush do te m'i vrase vellezerit.
    Por une lutem gjithmone qe ne çdo rast t'a kem prej Zotit forcen qe te jem koherent me fene ne Zotin tim, e qe te mos humb fare besim ne te, dhe ne premtim qe ai do t'mi fale mekatet per te cilet jam penduar.
    E kur nuk jam koherent, bie ne mekat, edhe te renda, sipas mesimit te Zotit tim, e di qe nje epizode negative qe me ndodhe, vlen shume me pak se jeta ime ne teresine e edhe me pak se lidhja ime me Zotin tim. Nese ndodh e kur ndodh me pervujteri kerkoj faljen, nese ndodh edhe per faktin qe e kam shkelur urdherimin e faljes. Jeta ime eshte ne duart e Zotit tim. Ai eshte imire, i meshirshem i ngadalshem ne idherim: ma jep forcen per ta rimarre udhen.
    Lutem edhe çdo dite qe koherent me fene time, si duhet te bejne edhe te gjithe te krishteret, nuk do ta zevendesoj Zotin ne marrjen e jetes se njerezve, sepse ai e merr per lumturine e Parajse, une do ta merrja per humbjen e jetes time dhe e jetes se te tjereve.

    Torrkerry

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin

    34 E Jezusi lutej:

    “Fali, o Atë, se nuk dinë ç’bëjnë!”


    pse të lutet Jezusi për ti falur ata??
    ata a nuk ishin shkaktar qe Jezusi te varret ..
    ata sipas besimit krishter kan bere mirë apo jo!sepse Jezusi ka vdekur per mekatett tuaja e nese ata nuk e kishin varur Jezusin ne kryq ather nuk do te vdiste per mekatet tuaja!! pra ata ishin te falur nga perëndia sepse ata e kryten misionin qe duheshi ta bejne ta varrin jezusin qe de vdes per mekatet tuaja dhe jezusi e ka ber me deshir atë..e në vned tjeter ne bibel nuk tregohet ashtu Jezusi..
    "Perëndia im, Pe¨rënida im; përse më ke braktisur"

    pra Zoti i kerkon ndihme Zotit...
    O BUJA 20: nese ti e ben akoma kete pyetje, ti nuk dialogon ne nje menyre serioze.
    Shume here e kam shpjeguar kete, edhe ne dialoge me ty, ne temen Jezu Krishti eshte Zot.
    Te gjithe katolike e dine se Jezusi lutet, vuan, vdes, han buke si njeri, sepse si Zot
    nuk mundrte as te lutet, as te haje buke, as te vuajw, as te vdes...

    Te kam shpjeguar qe kjo ndodh si edhe ne ne njerez ne mardhenje trupi-shpirt:
    disa gjera e bejne lidhur me aftesite shpirterore te vecante, disa gjera lidhur me disa aftesite trupore, disa here mund te punoj token me forcat e mia trupore e njekohesisht te lutem me mendjen e ne brendesine e zemres time.


    Torrkerry

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin

    i nderuar shikoje njeheremire ne postime kush ja filloj ketu punen e dashuris ne armikun dhe tjera ..une mundohem te ri ne teme por ka qe dalin nga tema..dhe une ather duhet edhe te them reth asaj qe thone dicka jasht temes...

    BUJA 20: Nese e ke shkruar kete per mu, kjo eshte nje prove tjeter qe ti nuk dialogon ne nje menyre serioze:

    Pyetja eshte si ne e kemi ekzperiencen e Shpirtit te Zotit ne ne...E une te kam shpjeguar qe kjo per mu eshte e mundshem ne nje menyre ekzperienciale per shembull kur konkretish, sipas urdherimeve te Zotit, qe i kam kopjuar sepse ti nuk i njeh ata, ua falim te tjereve ofendimet.

    Eshte dinamika qe edhe ne rastet te tjera paraqet edhe Shen Pali ne Rm 8.

    Ne kete kontekst ti e ke thene mendimin tend per lutjen. Mire, eshte mendimi yt dhe ekzperienca jote. Nuk gjykohet. Por per ne eshte ndryshme: kur lutemi si Jezusi na ka mesuar e si lexojme ne Rom 8 ne bejme ekzperienzen e Shpirtit te Zotit qe lutet ne ne, me ne, per me, nepermjet neve.

    Ka shume te krishtere qe e bejne kete ekzperience e ti nuk mund ta besh sepse nuk beson ne Shpirtin e Zotit, dhe nuk e ke edhe mundesi te mohosh se shume te krishtere e bejne kete ekzperiencen. Eshte nje fenomen historikish i hapur sot e quhet Levizja karismatike.

    Eshte ne teme edhe kjo.

    Por ti nuk kupton, sepse ti shkruan me nje paragjikim te dukshem: ne myslyman jemi inteligjent e kemi besimin me e mire te botes, te tjeret jane idiote...e ndjekin perralla e jane pagane...E kur je perballe nje realitetit te pashmangshem, ti i mbyll syte per te mos pare, e veshet per te mos degjuar.

    Te kam thene edhe, dhe edhe kjo eshte ne teme, se forca qe e ndjejme per te kundershtuar instiktet tona, ne cfare menyre eshte akoma nje ekzperience e Shpirtit te Zotit ne ne.

    Torrkerry

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Buja 20: Ke shkruar:
    Fryma e Shenjte na bind per mekat, drejtesi, gjykim.
    Ja cfare tha vet Krishti per Frymen e Shenjte:
    Dhe kur të ketë ardhur, ai do ta bindë botën për mëkat, për drejtësi dhe për gjykim. Gjoni 16:8

    Për mëkat, sepse nuk besojnë në mua; (Gjoni 16:9)
    për drejtësi, sepse unë po shkoj tek Ati dhe nuk do të më shihni më; (Gjoni 16:10)
    për gjykim, sepse princi i kësaj bote është gjykuar. (Gjoni 16:11)

    pa kesaj ka edhe dicka qe lidhet me pyetjen time..

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

    Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t'ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë. (Gjoni 16:13)"

    Mire, fillon te kuptosh: Nje shenje tjeter e ekzperiences se Shpirtit eshte qe shpirti yne e dallona ate qe perputhet me kete ekzperience, dhe ate qe e kundershton kete ekzperience.
    Lexo ne kete menyre fjalet e Krishtit e do t'ikuptosh me mire.



    Ke shkruar edhe:
    së pari deshta të them dicka reth asaj kur tho Jezusi a.s. per frymen..Jezusi a.s. thot shum her Ai, Ai, Ai
    ai do ta bindë botën për mëkat ...Por, kur të vijë ai...sepse ai nuk do të flasë nga vetja...Ai do të më përlëvdojë

    per Ai une kuptoj se do te vi dikush e jo dicka!! pra fryma nuk eshte dikush por eshte dicka qe ju nuk shihni dhe qe nuk mundeni ta pershkruani se si eshte..edhe sibmas besimit krishter secili krishter e ka frymen e shenjt ne trup..prap nuk eshte Ai sepse Ai eshte vetëm një e jo me shume
    Ai do të më përlëvdojë.


    Nuk ka nje problem per Ai> Dhjata e re, nga e cila ti kopjon, çuditemerisht perkthen PNEUMA, me "fryma e shenjte" - gjeni femeror - e pastaj vazhdon me Ai - gjeni mashkullor. Ne biblen e Atit Felipaj ka Shpirti i Shenjt (gjeni mashkullor), personi i trete i Trinise (Personi-mashkullor), dhe Ai...
    Por, Buja 20, nuk eshte ky ngaterrim i vogel qe te krijon remujen ne mendjen, por diçka tjeter.
    Ti nuk beson ne Shpirtin e Zotit, e sepse besimi eshte nje menyre per t'i njohur gjera te padukshme, se bashku me Shpirtin e Zotit ti nuk njeh edhe shume gjera te tjerat lidhur me kete.
    .

    Je i mrekullueshem kur flet per kuranin, por nje katastrofe kur preteendon te interpretosh Biblen. Arsyeja e ke ne nje resht e Shen Gjonit qe ke kopjuar. Nuk e ke Shpirtin e Zotit ne ty.
    Ai neve na frymezon gjera te ndryshme, ndoshta me te verteta, ndoshta sepse ka gjithmone nevoje per nje verifikim te pervujte

    ZOTI ESHTE GJITHMONE ZOTI E UNE DHE TI GJITHMONE NJEREZ, DHE ZOTI NUK KAPET KURRE KREJT; FJALET E TIJ TE SHPALLUR PER MILIARDE NJEREZISH E JO VETEM PER MUA E PER TY, DO TE KENE GJITHMONE DICKA TE MISTERSHME, TE PAKAPSHME...NJE SIGURI NE KETO GJERA JANE NE KUNDERSHTIM ME ESENCEN E FESE: NENSHTRIMIN TON NDAJ ZOTIT. nJE NENSHTRIM I TILLE NENKUPTON QE TA PRANOJME MISTERIN, POR NESE PRETENDOJME SE DIME GJITHCKA, JEMI SI AI, E CDO NENSHTRIM ZHDUKET.

    Tani te pershendes. Do te takohemi perseri neser.

  12. #32
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    buja_20

    Nuk e kuptoj ende se ku do të dalësh me gjithë këtë bisedë që ke hapur. Personalisht të kam dhënë një përgjigje sa më të hollësishme dhe të kuptueshme besoj. Ti në çdo postim shkruan: 'unë nuk mund ta pranoj këtë', 'unë nuk mund ta besoj këtë' etj.

    Besimi i krishterë ky është. Nuk mund të jetë diçka tjetër sipas mendjes apo dëshirës së çdo njeriu. Nëse ti nuk bindesh ky është problemi yt. Nëse kërkon të mësosh më tepër lidhur me veprimtarinë e Frymës së Shenjtë, hap një Dhiatë të Re dhe lexo. Aty ke shumë për të mësuar. Nëse nuk interesohesh për këtë dhe thjesht je duke kërkuar një përgjigje konkrete, është e mira të bësh edhe pyetje konkrete. Ti ke marrë përgjigje për çdo pyetje që ke ngritur dhe përsëri nuk të mbushet mendja.

    Perëndia nuk mund të kufizohet, po ashtu edhe Fryma që ka dalë prej Tij. Perëndia nuk është njeri i cili është i kufizuar. Perëndia mund të gjendet në një vend por mund të gjendet edhe në disa vende njëkohësisht. Megjithatë kjo është tjetër temë dhe një temë goxha e gjatë që nuk ka edhe shumë lidhje me këtë temë.

    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Peniel, Bravo!

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Zoti ne Bbel meson se nuk duhet te behemi pjese e debateve dhe blasfemive qe bejne njerezit .

    PO kush pati vullnet i hyri kesaj pune . Nuk e nderon kush Zotin duke rene ne leqet e antikrishteve . Ne kete menyre vetem tregon mosbindje ndaj Perendise , sikur te ishte me i afte se vete Ai per te bindur njerez qe nuk duan te njohin Zot .

    Ku thuhet ne ndonje vend ne Bibel se njeriu bind ne besim ? Eshte e meta dhjetevjeçare e te krishtereve , aq kohe sa kam pare virtualitet shqiptar merren me debate duke i sherbyer blasfemise e duke e bere pjellore .

    Kaloni mire !
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 30-03-2009 më 12:03

  15. #35
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga daniel00 Lexo Postimin
    Zoti ne Bbel meson se nuk duhet te behemi pjese e debateve dhe blasfemive qe bejne njerezit .

    PO kush pati vullnet i hyri kesaj pune . Nuk e nderon kush Zotin duke rene ne leqet e antikrishteve . Ne kete menyre vetem tregon mosbindje ndaj Perendise , sikur te ishte me i afte se vete Ai per te bindur njerez qe nuk duan te njohin Zot .

    Ku thuhet ne ndonje vend ne Bibel se njeriu bind ne besim ? Eshte e meta dhjetevjeçare e te krishtereve , aq kohe sa kam pare virtualitet shqiptar merren me debate duke i sherbyer blasfemise e duke e bere pjellore .

    Kaloni mire !

    Zoti mëson edhe shumë gjëra të tjera në Bibël. Gjithsesi më e mençur dhe më e urtë nga ana jote do të ishte të mos kishe pretendime të tilla por thjesht të shfaqje mendimin tënd.

    Krishti asnjë nuk përzuri dhe asnjë nuk kundërshtoi. Gjithnjë me durim dhe me shumë dashuri mësoi akoma edhe ata që i donin të keqen dhe kërkonin ta vrisnin. Askush nuk ka rënë në lakun e askujt. Nëse personi që hapi këtë temë mendoi se ishte duke ngritur një kurth, ai thjesht i hapi gropën vetes së tij. Nuk mund të vësh në lojë dhe as të tallesh me Zotin. Besoj se çdo njërit nga ne, flas për ata që janë të krishterë të vërtetë dhe Fryma banon brenda tyre, Fryma i foli dhe e drejtoi. Gjykimi i takon Zotit dhe jo njeriut.


    Zoti të ndriçoftë.

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  16. #36
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga daniel00 Lexo Postimin
    Zoti ne Bbel meson se nuk duhet te behemi pjese e debateve dhe blasfemive qe bejne njerezit .

    PO kush pati vullnet i hyri kesaj pune . Nuk e nderon kush Zotin duke rene ne leqet e antikrishteve . Ne kete menyre vetem tregon mosbindje ndaj Perendise , sikur te ishte me i afte se vete Ai per te bindur njerez qe nuk duan te njohin Zot .

    Ku thuhet ne ndonje vend ne Bibel se njeriu bind ne besim ? Eshte e meta dhjetevjeçare e te krishtereve , aq kohe sa kam pare virtualitet shqiptar merren me debate duke i sherbyer blasfemise e duke e bere pjellore .

    Kaloni mire !
    Mbaje veten burre!

    Nuk besoj se nje nga te krishteret beri ndonje blasfemi!
    Ne jemi te thirrur:
    ...madje shenjtëroni Zotin Perëndinë në zemrat tuaja dhe jini gjithnjë gati për t`u përgjigjur në mbrojtjen tuaj kujtdo që ju kërkon shpjegime për shpresën që është në ju, por me butësi e me druajtje, (1 Pjetri 3:15)

    Gregu
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    S'thashe se bene blasfemi te Krishteret aspak , por Jezusi nuk ka shkuar asnjeher te jape mesazhin e Tij per ata njerez qe nuk e mirprisnin .

    Askush nga ne s'mund te flase me shume se sa Perendia ka folur ne Bibel , ke mendoni se bindet , mos ju duket se erdhi e hapi nje teme nje person qe interesohet per Perendine e per Biblen ?
    Aspak juve e shihni mire se eshte nje myslyman i betuar qe kerkon te nxjerre si opsion Zotin . Me çfare te drejte Perendia vihet ne dyshim prej njerezve ? Po e perseris pse duhet te kontribojme duke bere debat e duke krahasuar te genjeshterten me ate qe vjen nga Perendia .

    Sidoqofte me shume shpreha nje lodhje te aq shume debateve me islamike qe kam pare , dhe nuk di nje here te vetme te kem degjuar rast qe pati fryt ( te shpetuar prej tyre ) .

    Ju e dini vete per veten tuaj , une thjesht shpreha mendimin tim ( Peniel , mendimi qe shpreh s'eshte kurre diçka e improvizuar por gjithmone i mbeshtetur ne doktrinen dhe mesimet e Perendise ) te shprehur edhe ne keshillen qe i ben Bibla debateve te pafundme dhe shperdorimeve te vargjeve ! Por kete mbare e prape shume pak te krishtere e marrin parasysh te nxitur nga emocionet e tyre qe te tjeret duan tua ngacmojne . Do t'ju veçoja si pjesmarres te kesaj teme se jeni treguar shume me te matur . Si tju udhezoje Zoti pra , vazhdoni .

    Zoti ju bekofte !

    Ps Pershendetje Greg !
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 30-03-2009 më 16:07

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Eshte urdherimi dhe shembulli i Zotit tim!Nuk m'i kane vrare prinderit, kane vdekur per semundje e tani shpresoj se prinderit e mi te jene ne Parajse.

    Jam njeri e si çdo njeri, nje krijese e brishte. Nuk di si do te mund te reagoj ne rastin se per shembull dikush do te m'i vrase vellezerit.
    Por une lutem gjithmone qe ne çdo rast t'a kem prej Zotit forcen qe te jem koherent me fene ne Zotin tim, e qe te mos humb fare besim ne te, dhe ne premtim qe ai do t'mi fale mekatet per te cilet jam penduar.
    E kur nuk jam koherent, bie ne mekat, edhe te renda, sipas mesimit te Zotit tim, e di qe nje epizode negative qe me ndodhe, vlen shume me pak se jeta ime ne teresine e edhe me pak se lidhja ime me Zotin tim. Nese ndodh e kur ndodh me pervujteri kerkoj faljen, nese ndodh edhe per faktin qe e kam shkelur urdherimin e faljes. Jeta ime eshte ne duart e Zotit tim. Ai eshte imire, i meshirshem i ngadalshem ne idherim: ma jep forcen per ta rimarre udhen.
    Lutem edhe çdo dite qe koherent me fene time, si duhet te bejne edhe te gjithe te krishteret, nuk do ta zevendesoj Zotin ne marrjen e jetes se njerezve, sepse ai e merr per lumturine e Parajse, une do ta merrja per humbjen e jetes time dhe e jetes se te tjereve.

    Torrkerry
    Eshte urdherimi dhe shembulli i Zotit tim!Nuk m'i kane vrare prinderit, kane vdekur per semundje e tani shpresoj se prinderit e mi te jene ne Parajse.
    me vjen keq por une nuk e pata qellimin te zbuloj se ku jan prinderit e tu dhe cfar u ka ndodhur por eshte qellimi se a nuk do te kishe marr asgje kunder nese ndodh diçka e tillë të ishin ende gjall prinëderit tu ose fëmija jote a do ti kisha dasht ende armiqt e tu nese ata e bëjnë një gjë të tillë..

    Jam njeri e si çdo njeri, nje krijese e brishte. Nuk di si do te mund te reagoj ne rastin se per shembull dikush do te m'i vrase vellezerit.
    nese nuk din se si do te reagosh e kuptoj por nese ti i don ende ata që të kan bërë një gjë të tillë te kan vrare vëllezërit para syve tu atë duhet ta dish a do ti kishe dasht ende ata armiqt !! ose si shembull ata ushtarët sërb që kan masakruar njerëz... ose Milloshin?
    i don ata?
    une nuk të them mos i duash por vetëm është një pyetje se a i don a Jo? ti duaje cilin të duash!! edhe nëse mendon Zoti yt e kërkon këtë prej teje mundet edhe që ti nuk mundet ta kryejsh këtë punë se për disa njerëz është e pamundshme edhe është e pamundshme për ata që nese armiku i vret ato ose deshiron tua mer dicka me dhune cka eshte e atyre e ata mos te hakmeren..pra une si e kuptoj Jezusi kerkon sipas bibles qe ju duhet të doni armikun nuk duhet të hakmereni ose të mbroheni vetëm dojeni armikun..e nese vjen puna deri te hakmarja a duhet ti vritni ata duke i dasht ende ata?? nuk e di a mundet nje njeri ta vras armikun edhe nese e don atë!!

    Por une lutem gjithmone qe ne çdo rast t'a kem prej Zotit forcen qe te jem koherent me fene ne Zotin tim, e qe te mos humb fare besim ne te, dhe ne premtim qe ai do t'mi fale mekatet per te cilet jam penduar.
    E kur nuk jam koherent, bie ne mekat, edhe te renda, sipas mesimit te Zotit tim, e di qe nje epizode negative qe me ndodhe, vlen shume me pak se jeta ime ne teresine e edhe me pak se lidhja ime me Zotin tim. Nese ndodh e kur ndodh me pervujteri kerkoj faljen, nese ndodh edhe per faktin qe e kam shkelur urdherimin e faljes. Jeta ime eshte ne duart e Zotit tim. Ai eshte imire, i meshirshem i ngadalshem ne idherim: ma jep forcen per ta rimarre udhen.
    Lutem edhe çdo dite qe koherent me fene time, si duhet te bejne edhe te gjithe te krishteret, nuk do ta zevendesoj Zotin ne marrjen e jetes se njerezve, sepse ai e merr per lumturine e Parajse, une do ta merrja per humbjen e jetes time dhe e jetes se te tjereve.
    ani lutu ti por duhet ta dish që kujt i lutesh..Jezusi a.s. nuk iu lut as birit e as shpirtit të shenjt por ai iu lut të vetmit perëndi të vërtet..

    Dhe kjo është jeta e përjetshme, të të njohin ty, të vetmin Perëndi të vërtetë, dhe Jezu Krishtin që ti ke dërguar. Gjoni 17-3

    pra nuk e di pse duhet të diskutohet më shumë kur Jezusi a.s. çon syt e ti drejt qiellit dhe i drejtohet Zotit dhe i thotë që është i vetmi Zot i vërtet dhe për veten thotë ¨qe është vetëm i dërguar e jo Zot...

    Zoti ju udhëzoft

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    O BUJA 20: nese ti e ben akoma kete pyetje, ti nuk dialogon ne nje menyre serioze.
    Shume here e kam shpjeguar kete, edhe ne dialoge me ty, ne temen Jezu Krishti eshte Zot.
    Te gjithe katolike e dine se Jezusi lutet, vuan, vdes, han buke si njeri, sepse si Zot
    nuk mundrte as te lutet, as te haje buke, as te vuajw, as te vdes...

    Te kam shpjeguar qe kjo ndodh si edhe ne ne njerez ne mardhenje trupi-shpirt:
    disa gjera e bejne lidhur me aftesite shpirterore te vecante, disa gjera lidhur me disa aftesite trupore, disa here mund te punoj token me forcat e mia trupore e njekohesisht te lutem me mendjen e ne brendesine e zemres time.


    Torrkerry
    O BUJA 20: nese ti e ben akoma kete pyetje, ti nuk dialogon ne nje menyre serioze
    nuk e di pse mendeoni se nuk dialogoj me mënyr serioze..pse??
    sipas besimit tuaj Jezusi a.s. e kishte për detyr të derdh gjak që ti laj mëkatet tuaja a nuk është ashtu? aj erdhi për këtë punë...e tash nëse kundërshtaret nuk e kishin varrur në kryq nuk do të kryente misionin Jezusi a.s. ose punën e tij...ata që e kan varru Jezusin a.s. kanë qenë njerëz të mirë sepse e kanë bërë atë që Jezusi a.s. dëshironte...

    Te gjithe katolike e dine se Jezusi lutet, vuan, vdes, han buke si njeri, sepse si Zot
    nuk mundrte as te lutet, as te haje buke, as te vuajw, as te vdes...
    nuk bëhet fjal për këtë a e din a jo por bëhet fjalë a u kryqëzua Jezusi a.s. me dëshirë sipas biblës mua më duhet ta them këtë xhdoherë sipas biblës shpresoj që nuk pengoj..ka vargje biblike që tregojnë se aj është kryqëzuar me dëshirë por dikund tjetër tregohet që aj nuk e bëri këtë me dëshirë sepse ta kishte bërë me dëshirë edhe nëse të kishte dasht Zoti ashtu që të ndodhë atëherë pse të thotë Jezusi a.s...
    "Perëndia im, Pe¨rënida im; përse më ke braktisur"

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    BUJA 20: Nese e ke shkruar kete per mu, kjo eshte nje prove tjeter qe ti nuk dialogon ne nje menyre serioze:

    Pyetja eshte si ne e kemi ekzperiencen e Shpirtit te Zotit ne ne...E une te kam shpjeguar qe kjo per mu eshte e mundshem ne nje menyre ekzperienciale per shembull kur konkretish, sipas urdherimeve te Zotit, qe i kam kopjuar sepse ti nuk i njeh ata, ua falim te tjereve ofendimet.

    Eshte dinamika qe edhe ne rastet te tjera paraqet edhe Shen Pali ne Rm 8.

    Ne kete kontekst ti e ke thene mendimin tend per lutjen. Mire, eshte mendimi yt dhe ekzperienca jote. Nuk gjykohet. Por per ne eshte ndryshme: kur lutemi si Jezusi na ka mesuar e si lexojme ne Rom 8 ne bejme ekzperienzen e Shpirtit te Zotit qe lutet ne ne, me ne, per me, nepermjet neve.

    Ka shume te krishtere qe e bejne kete ekzperience e ti nuk mund ta besh sepse nuk beson ne Shpirtin e Zotit, dhe nuk e ke edhe mundesi te mohosh se shume te krishtere e bejne kete ekzperiencen. Eshte nje fenomen historikish i hapur sot e quhet Levizja karismatike.

    Eshte ne teme edhe kjo.

    Por ti nuk kupton, sepse ti shkruan me nje paragjikim te dukshem: ne myslyman jemi inteligjent e kemi besimin me e mire te botes, te tjeret jane idiote...e ndjekin perralla e jane pagane...E kur je perballe nje realitetit te pashmangshem, ti i mbyll syte per te mos pare, e veshet per te mos degjuar.

    Te kam thene edhe, dhe edhe kjo eshte ne teme, se forca qe e ndjejme per te kundershtuar instiktet tona, ne cfare menyre eshte akoma nje ekzperience e Shpirtit te Zotit ne ne.

    Torrkerry
    BUJA 20: Nese e ke shkruar kete per mu, kjo eshte nje prove tjeter qe ti nuk dialogon ne nje menyre serioze:
    po atë e kam shkruar përshkak përgjigjes që e the..


    Ne nje teme dikush ka shkruar qe Jezusi nuk mund te jete nje profete, sepse ka urdheruar dicka e pamundeshme: dashurine ndaj armiqve.
    Kur nje prej jush me nje vetemjaftueshmeri jo njerezore, por hyjnore, shkruan gjera si ato qe i ke shruar ti, per besimin tim, (gjera me e cmueshme qe kam) duke e tallur dhe e perqeshur ate, dhe une rri ne paqe te brendshme, lutem per ty, deshiroj cdo te mire per ty e per familjen tende, atehere me te vertete une jam i sigurt qe Shpirti i shenjt me ka treguar kete e me jep fuqine per ta kryer.
    cfar ka të bëj kjo me atë pyetjen time..une nuk pyes se cfar ndjenja ke ti...por pyes për argumente..edhe nëse ti thua fryma e shnejtë të paska dhënë fuqi ty në ato momente, si je i sigurt që fryme e bënka at punë..?? si je i sigurt që fryma të jepka ty fuqi?? fryma e shenjtë të ka treguar ty diçka..po hajt na trego se çfar të tha??
    edhe thotë që unë jam tallur me besimin tënd ..tregoma një resht nga unë që jam tallur dhe përqeshur me fenë tënde se unë ndoshta nuk e shoh!!!

    Ka shume te krishtere qe e bejne kete ekzperience e ti nuk mund ta besh sepse nuk beson ne Shpirtin e Zotit, dhe nuk e ke edhe mundesi te mohosh se shume te krishtere e bejne kete ekzperiencen. Eshte nje fenomen historikish i hapur sot e quhet Levizja karismatike.
    unë nuk besoj në shpirtin e Zotit??
    çfar do të thotë kjo?
    Unë besoj në Zotin e të gjithë Profetëve që i dërgoi Ai dhe besoi që Zoti është i vetëm ..besoj që Zoti është i gjallë..edhe besoj që mua më mjafton të besoj Zotin dhe besoj që Zoti është i kënaqur nëse unë e besoj atë të vetëm dhe ta adhurojë të të vetëm ashtu siç e bënë të gjithë Profetët e tij që i dua shumë pa mos i bërë ati shokë ose shembull ose Bir...besoj që Zoti është krijuesi i xhdo gjëje dhe nuk besoj që Zoti ka lindur diçka ose diçka ka dalur prej Zotit..(shpirti i shenjtë)

    112. Ihlas
    1. Thuaj: Ai, All-llahu është Një!
    2. All-llahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet) për çdo nevojë.
    3. As s'ka lindur kë, as nuk është i lindur.
    4. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë.


    Eshte ne teme edhe kjo.

    Por ti nuk kupton, sepse ti shkruan me nje paragjikim te dukshem: ne myslyman jemi inteligjent e kemi besimin me e mire te botes, te tjeret jane idiote...e ndjekin perralla e jane pagane...E kur je perballe nje realitetit te pashmangshem, ti i mbyll syte per te mos pare, e veshet per te mos degjuar.

    Te kam thene edhe, dhe edhe kjo eshte ne teme, se forca qe e ndjejme per te kundershtuar instiktet tona, ne cfare menyre eshte akoma nje ekzperience e Shpirtit te Zotit ne ne.
    Unë si Musliman nuk dëshiroj të ju drejtohem juve në at mënyr që mendon ti torrkerry por unë mundohem të vazhdoj mesazhin e Muhammedit a.s. që ja dha Zoti për tua hjek vërrjtjen së pari Krishterëve dhe Jehudive që Zoti ua dërgoi mesazhin dhe librat atyre që njerëzit të udhëohen dhe së dyti va dërgoi një të dërguar në mesin e njerëzve që ishin analfabet dhe që ahurojshin idhuj të ndryshëm...pra Kuranin e dërgoi Zoti si vërtetim për Krishterët dhe Jehudit që nuk ishin të njëjtit mendim por secili mendonte se kush nuk pranon Jehudizmin do të shkoj në Ferr ose kush nuk pranon Krishterizmin do të shkoj në Ferr..e Kurani ju drejtohet të dyjave gurpeve e ju thotë se ata libra janë të ndryshuar janë bërë shkrime njerëzish....por ka edhe fjal te Zotit mbrenda..pra nuk eshte qellimn im te va ofendoj juve fene e as ta bej fene time te mire por qellimi eshte te ua hjek vërrejtjen se vetëm Islami është shpëtimi juaj në Botën tjetër sepse librat e atyre dy feve jane te ndryshuara ashtu siç thotë Zoti në Kuran...nëse ju nuk i besoni Kuranit edhepse e keni lexuar atë është puna juaj ju vendosni pra une nuk e bëj fenë time të mirë e tuajën të keqe por u tregoj që feja juaj nuk është feja e Zotit e feja ime është e vërtet që Zoti e zgjodhi për njerzit.....jo se unë dua të ua shesë fenë time të mirë po të vërtet të Zotit,..

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kisha është Një
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  2. Një vështrim i shkurtër historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  3. Agjiologjia
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
  4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtë
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •