Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 79 prej 79
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  (dhe tera e verteta eshte bashkimi i tre vehtave hyjnore ne nje, dhe per kete nuk do te flase prej vetvetes, por do te flase ka do te degjoje prej tere misterit te Hyjit.
  a do t thot kjo edhe nse Ati bn dika ose thot dika nuk e bn nga vetja por i dgjon prej misterit t hyjit??

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  Te gjithe njerezit qe kane ardhur ne bote, qe jane e do te jene.
  pr besimin krishter jane krejt njerzit bijt e Zotit...
  per besimin islam jemi t gjith krijesat e Zotit dhe Zoti nuk ka nevoj pr njeriun por njeriu ka nevoj pr Zotin...

  pyetja ime ishte sa djem ka Zoti q kan lindur prej tij dhe q ka thn vet sipas bibls q ky ose ky ose ky sht biri im..?? Jezusi a.s. nuk eshte i vetmi q Zoti sipas bibles thot ..ti je biri im..

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  kjo sht prkthimi i bibls q prdori un ktu tregohet se sht nj prkthim i mir..
  jepeni mendimin tuaj..

  http://albkristian.com/bibla.htm

 4. #64
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  .Perndia mund t gjendet edhe n disa vende? por pse Jezusi a.s. sipas bibles shum her i drejton syt ne qiell dhe thot Ati im qe je ne qiell ose perendia im?.. .
  O ti bujo, kujdes ne ato bindjet tua. Un po te kuptoj se qka don te thuajsh, por sa ka efekt dhe sa eshte reale mbetete ni pykpytje e madhe.

  Dalloje trupin-njeri me Shpirtin te Jezusi. Jezusi vertete ishte Njeri sikurse nuk e mohon as Bibla dhe asnji I Krishter, por ajo pjesa e tjeter se po shof se paraqet problem, problem ky qe ne kohen e vet Jezusit, sot tek ty dhe te shum njerez te tjer.

  Po perpiqna ta them thjesht, ta thjeshtsoj sepse per te folur keto gjera duhet nji koh shum e gjat.

  E marr shembull edhe pse nuk behen ato krahasime.

  Ti buja ke perberjen nejrzore dhe shpirterore. Pra ne ty eshte me shum se sa ni nese thellohemi ne vetveten. Prap nuk dukeni dy por vetem ni person!
  Trupi dhe shpirti I yt jan t pa ndashem.
  Qka vepron shpirti ne ty eshte edhe veper e trupit, jeni dy ne kete rast por prap dukeni nji. Ndahet shpirti nga trupi dhe trupi vdes.

  Kjo eshte e vertete edhe duke u bazuar ne besimin e juaj.

  Ne anen tjeter;
  Jezusi Njeri,
  Njeri me eshtra dhe me gjak, por I lindur jo siku ne njerezit e tjer nga Baba dhe Nena. Ai nuk e trashigoj mekatin e rrjedhshem.
  I lindur nga Shpirti. Shpirti u ndikua ne Marin, u misherue ne trupin - personin Jezus.
  Trupi I tij me Shpirtin Zot, sepse Zoti eshte Shpirt.
  Gjithqka vepromte Shpirti-Zoti ne Jezusin ishte e pa ndar n T ne trupin njeri.
  Lutja e Jezusit-njeri, - Shpirtit-Zot.
  Natyra e Jezusit - njeriu e pa ndar ne Shpirtin.
  Kjo dhe keto jan arsyet se pse Jezusi thot disaher; Ai qe eshte ne mua, po vepron Fjalen e kishte per Shpirtin. Plotesia e Hyjit ishte ne trupin-personin e Jezusit.

  Vdekja e Jezusit nuk ishte vdekje e Shpirtit, por e trupit. Shpirti-Zoti e ngjall at trup e keshtu me radh.

  Dmth. Gjithqka beri Jezusi Njeri ishte veper e Shpirtit Hyji, sepse sikurse un apo ti veprojm dhe n vepren time nuk jam un vetem me trup por shpirti I im (fjala eshte per shpirtin e njeriut) qe vepron. Ashtu Jezusi kishte Jeten n vetveten e Tij, HYJIN (Perendin) i cili eshte i pa ndar ne personin dhe vepren e Jezusit-Njeri. Kjo e ngrit Jezusin n HYJI.


  Nuk e di se sa kam mundur te sqaroj, por ajo qe un besoj dhe ajo qe un kam kuptuar ne mesimet biblike. Jezusi eshte Njeri dhe ZOT.


  nejse une e respektoj besimin tuaj por jam vetem nje besimtar qe kam ndjenja edhe per te tjeret njerez te fejave tjera..dhe nuk dua sic kam thene edhe ne postime tjera te ofendoj fene tuaj por vetem dua te u tregoj se ka ardhur edhe nje Profet tjeter pas Jezusit a.s. q i jane derguar fjalet e Zotit ne zemren e tij ai ka qen analfabet ai nuk i ka njohur fet tjera dhe cka u ka thene shokeve ose njerezve qe kan pasur besim ne te ata e kan shenuar edhe ate qe kan shenuar sot quhet Kuran..ne ate Kuranin ka shum gjera qe jan ne kundershtim me besimit tuaj edhe qe tregojn se ju beni shum mekate dhe e beni nje mekat qe Zoti nuk e fal nese vdisni me ate..ajo eshte Shirku ti besh Zotit shok..
  buja, mos harro se edhe ata qe e perjashtuan dhe, e denuan Jezusin, arsyeja kryesore ishte se pse Ai e krahasonte veten me Perendin. Mos harro se edhe ata qe e denuan Jezusin, menduan se jan duke I sherbyer Zotit, por koha ka traguar krejte dika tjeter.
  Mos harro se edhe ata qe I vran dhe I masakruan te paret e Kishes se Krishtit, menduan se jan duke I sherbyer Zotit. E Keshtu me radh.
  Lej ti te krishtert n besimin e tyre dhe merru me besimin tnd sepse nuk je ti m I fuqishem se sa Jezusi n ne.
  Tani ti shumher citon nga Bibla. Ok. Kam nji pytje per ty I nderuar. A keni lexuar at rresht ku Jezusi thot se nese blasfemon kunder Shpirtit Shenjt nuk do t falet as ne kete jete as ne jeten tjeter, ndersa ti je shum I pa kujdesshem. Te flet ty ky rresht apo jo? Ti me mendje je duke I sherbyer Zotit (I paqim ra ne dor) por ne anen tjeter je duke blasfemue ndaj Shpirtit Shenjt more njeri. Mendoj se ma pak mekate kie nese nuk kundershton Shpirtin e Zotit.
  Ti ne vend se te pranojsh te verteten e Hyjit Krisht, tit ash perpiqesh edhe ma na bindur se kinse jemi gabim. Jo bre buja je ti gabim dhe gbimin po e trash dhe po e forcon edhe ma teper.


  edhe besimi juaj qe thot se Zoti perbehet prej tre persona por eshte nje per ne ai eshte ti bwesh Zotit shok sepse ..biri eshte Zot shpirti i shenjt eshte Zot edhe Ati eshte zot..keta jan te tre persona qe jan te tret te gjithdijshem te gjithfuqishem edhe te pavdekshem e keta nuk mundet te jen nje pra....
  o buja buja, kujdes se nuk je duke kuptuar dika. Nuk jan tre por eshte NJ dhe nuk ka m. ZOT I Vertet sht NJ dhe po e perseris sa e sa her. Por ajo qe themi dhe sht e vertet; eshte se ZOTI eshte shfaqur ne TRINI. Kjo eshte e vertet. Nuk ka tjeter Zot pos atij qe u shfaq ne personin-njeri-Jezusin-ZOT. Kjo TRINI nuk eshte e ndar, sht NJ.

  ju nuk e pranoni Kuranin eshte puna juj por vetem e kam per detyr te ju tregoj se kURANI ESHTE I VERTET DHE SE DUHET ME KUJDES TA LEXONI..
  Nuk eshte se nuk e kemi lexuar, un sa e sa her e kam lexuar dhe betohna; nuk e kam lexuar vetem si nji liber te tjeter, por ne lutje dhe kujdes shum t madh. Kurani nuk mund ta plotesoj Ungjillin e Jezusit. Kurani nuk eshte me I persour o djal I mire. Kurani nuk eshte ma paqesor se Ungjilli. Nuk po flas me ngarkesa fetare, por realitet dhe mund ta deshmoj vet leximi dhe krahasimi, ateher pse me besue dika se nuk eshte me I persosur se sa ai I pari?

  Ti mund te jesh nji njeri shum I mire, un kuptoj se qellimi I yt eshte per Zotin, por mos harro se nuk je duke I sherbyer Zotit duke mohuar Hyjnin e Krishtit - Shpirtin e Shenjt. Me e keqe sht mohimi I Shpirtit Shenjt por qe dyat jan mohim I Zotit t Vertet.

  Kaloja mire buja dhe uroj qetesi shpirtrore
  toni77
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  kjo sht prkthimi i bibls q prdori un ktu tregohet se sht nj prkthim i mir..
  jepeni mendimin tuaj..

  http://albkristian.com/bibla.htm


  Te kam thene se une e respektoj Bibla: Dhjata e vjeter dhe Dhjata e re, por nga viti 1607 dhe nga viti 1866 studime biblike kanwe pasur shume perparime.
  Shpresoj qe ta kuptosh.  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  pr besimin krishter jane krejt njerzit bijt e Zotit...
  per besimin islam jemi t gjith krijesat e Zotit dhe Zoti nuk ka nevoj pr njeriun por njeriu ka nevoj pr Zotin...

  pyetja ime ishte sa djem ka Zoti q kan lindur prej tij dhe q ka thn vet sipas bibls q ky ose ky ose ky sht biri im..?? Jezusi a.s. nuk eshte i vetmi q Zoti sipas bibles thot ..ti je biri im..

  Ti. Buja 20, nuk di te kopjosh: ne postim 56 une nuk kam shkruar vetem ate qe ti ke kopjuar ne postim 62.
  Nuk kam asgje me shume per te thene.  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  a do t thot kjo edhe nse Ati bn dika ose thot dika nuk e bn nga vetja por i dgjon prej misterit t hyjit??

  PO! Nuk e ke kuptuar akoma? E kam shpjeguar mire ne temen qe te kam sugjeruar ta lexosh.  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  nse mundesh m trego dika vetm m mjafton se kujt i ka thn shpirti i shenjt dika q e ka shnuar pr t ardhmen...pra kujt i ka folur shpirti i shenjt dhe ka i ka thn..??

  Lexo Veprat e Apostujve, letrat e shen Palit...e do t'i gjesh shume faktet.
  Por ndoshta ti tall...ose...

  Torrkerry
  Ndryshuar pr her t fundit nga Peniel : 02-04-2009 m 07:09 Arsyeja: Nuk sht e nevojshme t bsh 1 postim pr do prgjigje.

 6. #66
  Inxhinier Maska e albani1
  Antarsuar
  16-08-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  840

  Smile C'fare tha Jezusi per Shpirtin e Shenjte?

  Pjesa me e mire ne Bibel eshte besoj tek veprat e apostujve kapitulli 1 vargu 8.
  Aty tregohet se c'fare ben Fryma e Shenjte kur vjen mbi ne dhe si vjen Ai.
  Jezusi tha qe kur Ai te vije mbi besimtaret, besimtaret do te marrin fuqi dhe do te deshmojne per ringjalljen e Jezus Krishtit dhe qe Ai ishte Mesia i shum pritur nga populli hebre por qe vet ata e vrane. E shikojme kete gje te ndodhe tek veprat 2:4, se si apostujt u mbushen me Shpirtin e Shenjte dhe moren fuqi kur Ai erdhi tek ata, dhe cfare ndodhi aty? Aty ishte nje turme e madhe judenjsh qe kishin ardhur per te festuar festen e rreshajeve ne jeruzalem ne tempull. Tempulli nuk ndodhej shume larg nga dhoma ku ishin mbledhur 120 dishepujt, keshtu qe kur ata filluan te flisnin ne gjuhet e tjera sic Fryma ua jepte te shpreheshin kjo u degjua prej tyre sepse dishepujt dolen nga dhoma dhe u futen afer turmes duke vrapuar sigurisht dhe duke vazhduar te flisnin ne gjuhet e tjera qe i dinin judenjte e ardhur nga kombet(kishin ardhur nga kombet sepse ishin judenj te lindur ne vende te ndryshme) Keshtu pra turma duke qene e ndare ne grupe ca ne nje ane ishin judenj grek, ne nje ane , judenj nga kreta, ne nje ane judenj nga roma, etj nga te gjitha kombet nen dhe,degjonin ata dishepuj qe u ishin afruar qe flisnin ne gjuhet perkatese, dhe duke pare qe ishin galileas thane cfare po bejne keta? disa thoshin jane te dehur disa te cmendur, por Pjetri me 11 apostujt e tjere u ngriten ne kembe (ndoshta kishin qene ne toke) dhe Pjetri i mbushur me Frymen e Shenjte dhe me fuqi te brendshme(nga nje frikacak qe ishte) u deshmoi atyre qe kjo ishte shenje e derdhjes se Frymes sic thuhet tek profeti Joel, dhe pastaj u tregoi ose te themi deshmoi per Krishtin qe ishte i Drejti qe duhej te vinte dhe te vuante per mekatet e gjith botes e te ringjallej te treten dite, madje duke u thene atyre qe ju e vrate, dhe ata nuk e mohuan por pyeten vellezrit.Sepse sic duket edhe te tjeret(apostujt) ishin duke folur.Vellezer cduhet te bejme?
  Dhe Pjetri tha pendohuni dhe besoni dhe pagezohuni ne emer te Jezus Krishtit qe kjo qe shihni do te vije edhe mbi ju(Behet fjale per Shpirtin e Shenjte), dhe te falen mekatet tuaja.
  Dhe aty u pagezuan dhe iu shtuan kishes 3000 burra, ndoshta pa llogaritur edhe grate e femijet.
  Pastaj Pjetri u thote edhe prifterinjve te njejten gje qe Jezusi eshte Krishti, dhe qe ata e vrane dhe qe Ai u ringjalll. Apostujt deshmuan kudo per Jezusin nen fuqine e Frymes se Shenjte , sic e shikojme pra Fryma e Shenjte na meson te deshmojme qe Jezusi eshte Krishti i cili vdiq ne kryq per mekatet e njerezimit dhe u ringjall diten e trete, duke vertetuar qe eshte Perendia i plotfuqishem po aq sa Ati. Dhe madje Pjetri thot tek veprat se derdhje e Frymes duke i dhene fuqi besimtareve eshte per cdo brez madje edhe per sot.
  Pra Shpirti i Shenjte na jep fuqi per te deshmuar , Ku? Ne cdo cep te botes, prandaj edhe te krishteret jane plot pasion per te vuajtur per Krishtin dhe per ungjillin e Tij edhe ne vendet me te mbyllura sic jane Irani, Arabia Saudite, Marokuetj, sepse ata kane fuqine e Frymes se Shenjte dhe dashurine e Krishtit ne zemer per te deshmuar te verteten. qe Jezusi eshte Zot dhe krijuesi yne.
  Uroj te keni kuptuar se cfare na meson Shpirti i Shenjte. Qe Krishti eshte Zot dhe Ai i do te gjith njerezit pa dallim feje dhe deshiron qe te gjith te vijne tek Ai dhe te shpetohen.
  Kohet jane afer dhe Ai po vjen per tu kthyer per te dyten here kesaj here per te vendosur mbreterine e Tij 1000 vjecare, dhe te gjith popujt do ta njohin dhe do ta ahurojne Zot dhe Perendi sepse ashtu eshte.
  Zoti ju bekofte dhe ata qe sbesojne Zoti i shpetofte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga albani1 : 02-04-2009 m 11:27
  Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  Per kete Shen Augustini tha: HYJI NUK MUND T'U JEPTE NJEREZVE NJE DHURATE ME TE MADHE SE KETE: te vendose si Kryet e tyre vete Fjalen e tij, nepermjet se ciles e krijoi gjithesine. Na bashkoi me te si gjymtyre, ne menyre qe ai te jete Biri i Hyjit dhe Biri i njeriut., Hyji i njegjejte me Atin, nje njeri i vetem me njerezit.
  Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
  Ne kete menyre , i njejti person, d.m.th. Shelbuesi i vetem i trupit, Zoti yne Jezu Krishtit, Biri i Hyjit, do te jete ai qe lutet per ne, lutet ne ne, eshte lutur prej nesh.
  Lutet per ne si prift, lutet ne ne si prijes, eshte lutur prej nesh si Hyj


  Torrkerry
  pra kur ishte Jezusi a.s. n tok trupi i tij i luteshi 3 vetave hyjnore?..edhe njerzit qe ndjeknin Jezusin a.s. i luteshin tre vetave hyjnore a do t thot kjo q dshiron t m sqarosh?? sipas ksaj q ke shkruajtur...

  Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
  at q shkruajte pr shpirtin e shenjt...
  Ajo per te cilen do te flase, eshte e Verteta: Une jam Udha , e Verteta dhe Jeta. Ddo te flase per Misterin e Jezu Krishtit, i vetmi Shpetimtarit..

  Une jam Udha , e Verteta dhe Jeta. " kt e tha Jezusi a.s. sipas bibls e nuk e tha shpirti i shenjt..kt a nuk e ndgjuan dishepujt para se t t shkoj Jezusi a.s. e jo pas? un jam udha e vrteta dhe jeta..ktyre fjalve mund t ju themi edhe fjalt e nj Profeti..."udha" un do tju tregoj udhn e vrtet n kt jet..."e vrteta"
  un jam i dguar nga Zoti kjo sht e vrtet nuk ju gnjej...."jeta" do tju tregoj si duhet t jetoni qe t arini lumturi .."askush nuk shkon tek Ati vetm se nprmjet meje".. normal sht e vrtet n at koh ishte i drguar Jezusi a.s. edhe prse mos i thot kto fjal..n koh e tij ishte vetm aj q mundte t ju tregoj njerezve se kush sht Zoti dhe cka duhet t bjn dhe se vetem aj mundte t ju ndihmoj pr t br gjrat q Zoti dshiron q nj njeri duhet ti bnte n at koh...
  __________________

  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Zotit qe e udheheq sot kishen dhe njerezimin mbare. Ai Eshte Shpirti i Atit dhe Shpirti i Zotit tone Jezu Krishtit qe vepron konkretisht sot ne ne, me ne, me te gjithe. Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon)
  pr at q the ..
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon)
  Ati , Biri, Shpirti i shnejt...nj Zot jan sipas besimit tuaj..
  far do t thot bashkpunon??
  Zoti bashkpunon me Zotin? shpirti i shenjt bashkpunon me Jezusin a.s. edhe me Atin..tre q bashkpunojn jan nj Zot..Zoti bashkpunon me Zotin..ka nse njri prej tyre nuk pajtohet me tjetrin dhe fillojn t grinden??

  Fjalet e Krishtit qe i perkujtonin ne mbledhjet e shenjta, e qe, te frymezuar nga Shpirti, ata kuptonin gjithmone me mire,

  Fjalet e Krishtit qe i perkujtonin ne mbledhjet e shenjta, e qe, te frymezuar nga Shpirti, ata kuptonin gjithmone me mire,
  pra ktu bhet fjal q jan frymzuar me frym dhe e kamn kuptuar m mir me kalimin e kohs..ktu nuk bhet fjal q shpirti i shenjt u ka folur me fjal dishepujve e ata e kan kuptuar m mir por vetm jan frymzuar...!

  [QUOTE=torrkerry;2211083]
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin


  Te gjithe njerezit qe kane ardhur ne bote, qe jane e do te jene.


  "Special" ne kuptimin per te cilin kam shkruar ne teme" Jezu Krishti eshte Zot: Rom 10,9, vetem Jezu Krishti.  Por me duket se kjo duhej te jete e qarte: ka qene shpjeguar shume here!

  Torrkerry
  ku e keni spjeguar kt a munde t m tregoni linkun ku mund t shikoj ku sht e spjeguar sa djem kishte Zoti sipas bibls.. ??

  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  Pyetja "sa djem i ka perendia me trego mua...??" si doli ne postim 56, duket qe eshte imja.

  Nuk eshte imja!

  Torrkerry
  nuk kuptoj cka mendon ktu nuk eshte imja??

  Te kam thene se une e respektoj Bibla: Dhjata e vjeter dhe Dhjata e re, por nga viti 1607 dhe nga viti 1866 studime biblike kanwe pasur shume perparime.
  Shpresoj qe ta kuptosh.
  pra ather ata prkthime q i kam un nuk jan m t mira se ata q i keni ju??

  Citim:
  Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  a do t thot kjo edhe nse Ati bn dika ose thot dika nuk e bn nga vetja por i dgjon prej misterit t hyjit??

  PO! Nuk e ke kuptuar akoma? E kam shpjeguar mire ne temen qe te kam sugjeruar ta lexosh.
  pra Ati nuk i bnka gjrat nga vetja nuk vendos vet por nga misteri i hyjit nga tre veta..!
  do ta prmendi vetm nj var biblik..

  Marku 10 24Prandaj po ju them: T gjitha ato q ju krkoni duke lutur, besoni se do t`i merrni dhe ju do t`i merrni.25Dhe kur nisni t luteni, nse keni dika kundr ndokujt, faleni, q edhe Ati juaj q sht n qiejt, t`ju fal mkatet tuaja.26Por n se ju nuk falni, as Ati juaj, q sht n qiejt, nuk do t`jua fal mkatet tuaja``.


  Ati sht ai q i fal mkatet Ati shteai q Jezusi a.s. thot luteni atij q ai t ju fal mkatet ..nuk ehste misteri i hyjit q i fal mkatet e q duhet ti luten...as biri e as shpirti i shenjt ...vetm Ati a mos do t thot kjo prap se jan t tre q i falin mtatet edhepse thuhet Ati.??


  Citim:
  Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  nse mundesh m trego dika vetm m mjafton se kujt i ka thn shpirti i shenjt dika q e ka shnuar pr t ardhmen...pra kujt i ka folur shpirti i shenjt dhe ka i ka thn..??
  Lexo Veprat e Apostujve, letrat e shen Palit...e do t'i gjesh shume faktet.
  Por ndoshta ti tall...ose...
  ani do ti lexoj ama a nuk mundeshe t m sjellsh berm dika t vogl ku shpirti i shenjt i ka folur dikujt e q ai ka shnuar..?

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  [B][I] Dalloje trupin-njeri me Shpirtin te Jezusi. Jezusi vertete ishte Njeri sikurse nuk e mohon as Bibla dhe asnji I Krishter, por ajo pjesa e tjeter se po shof se paraqet problem, problem ky qe ne kohen e vet Jezusit, sot tek ty dhe te shum njerez te tjer.
  edhe nse e dalloj trupin njeri me shpirtin e Jezusit..Ati sht nj person i treve..pra pa shpirtin e pa birin ati smund t bj agj!! e pse Jezusi a.s. i lutet vetm atit pamar parasysh a ishte aj njeri edhe a nuk kishte mundsi ti di t gjitha gjrat apo t jet i gjithfuqishm apo i gjithdijshm edhe si njeri..nse Ati sht nj person i misterit t hyjit ai vet nuk mund t vendos agj por duhet t bashkpunoj me shpirtin e shenjt dhe birin ..pse i mson Jezusi a.s. njerzit luteni vetm atit edhe vet iu lut vetm Atit..ose kur Jezusi a.s. thot...Ati im dhe Ati juaj, te Perndia im dhe Perndia juaj''. ...pra do te kthehet te perndia e tij nuk do t kthehet te bashkpuntori apo te personi i hyjit por te perdia dhe i vetmi pendi sht Ati..Zoti...
  Gjoni 17-3 Dhe kjo sht jeta e prjetshme, t t njohin ty, t vetmin Perndi t vrtet, dhe Jezu Krishtin q ti ke drguar.

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  [B]Ti buja ke perberjen nejrzore dhe shpirterore. Pra ne ty eshte me shum se sa ni nese thellohemi ne vetveten. Prap nuk dukeni dy por vetem ni person!
  Trupi dhe shpirti I yt jan t pa ndashem.
  Qka vepron shpirti ne ty eshte edhe veper e trupit, jeni dy ne kete rast por prap dukeni nji. Ndahet shpirti nga trupi dhe trupi vdes.

  Kjo eshte e vertete edhe duke u bazuar ne besimin e juaj.
  po sht e vrtet por n mua nuk vepron shpirti im por veproj un pr shpirtin dhe prshembulll un bj vepra t mira q t shptoj shpirtin tim n botn tjetr ose n varr..sepse n varr sht stationi i parr i shpirtit sipas besimit islam dhe n varr shpirti i dukujt dnohet i thuhet grop xhennemi (ferri) dhe shpirti i dikujt jeton n drit i thuhet bafe xhenneti (parajse)..

  Ne anen tjeter;
  Jezusi Njeri,
  Njeri me eshtra dhe me gjak, por I lindur jo siku ne njerezit e tjer nga Baba dhe Nena. Ai nuk e trashigoj mekatin e rrjedhshem.
  I lindur nga Shpirti. Shpirti u ndikua ne Marin, u misherue ne trupin - personin Jezus.
  Jezusi a.s. lindi nga nna e tij me an t fjals s Zotit.."bhu"..vetm desha ta ceki se si sht besimi im....
  Jezusi a.s. lindi gjithashtu si ne nisoj nga gjaku u ushqye nga gjaku i Maries (paqja mbi t) edh eai lindi normal pa mkat si edhe njerzit e tjer t gjith njerzit prej Ademit (paqja mbi te) e deri sot lindin te gjith pa mkat sepse vepra e tyre sht q e bn mkatin e jo gjaku.. e nse Jezusi a.s. ishte i vetmi pas Ademit a.s. q lindi pa mkat ather t gjith njerzit dhe Profett e Zotit para Jezusit a.s. paskan shkuar n ferr sepse ata kan lindur me mkat?? kt edhe vet dhjatra e vjetr e thot..

  Ezekieli 18:20 Shpirti q mkaton do t vdes, i biri nuk do t mbart paudhsin e atit dhe ati nuk do t mbart paudhsin e birit; drejtsia e t drejtit do t jet mbi t, pabesia e t pabesit do t bien mbi t.

  Kurani gjithashtu..

  35:18. Dhe asnj mkatar nuk do ta bart mkatin e tjetrit, po edhe nse mkatari thrret ndonj pr t'ia bartur at, ajo nuk do t'i bartet atij, edhe nse (ai q thrret) sht i afrt i tij. Ti mund t'ua trheqsh vrejtjen vetm atyre q i kan frikn Zotit t tyre edhe pse nuk shohin dhe q e falin namazin. E kush pastron veten, ai ka br pastrimin pr t mirn e vet, se vetm te All-llahu sht e ardhmja.

  I lindur nga Shpirti. Shpirti u ndikua ne Marin, u misherue ne trupin - personin Jezus.
  Trupi I tij me Shpirtin Zot, sepse Zoti eshte Shpirt.
  Gjithqka vepromte Shpirti-Zoti ne Jezusin ishte e pa ndar n T ne trupin njeri.
  Lutja e Jezusit-njeri, - Shpirtit-Zot.
  Natyra e Jezusit - njeriu e pa ndar ne Shpirtin.
  Kjo dhe keto jan arsyet se pse Jezusi thot disaher; Ai qe eshte ne mua, po vepron Fjalen e kishte per Shpirtin. Plotesia e Hyjit ishte ne trupin-personin e Jezusit.

  Vdekja e Jezusit nuk ishte vdekje e Shpirtit, por e trupit. Shpirti-Zoti e ngjall at trup e keshtu me radh.

  Dmth. Gjithqka beri Jezusi Njeri ishte veper e Shpirtit Hyji, sepse sikurse un apo ti veprojm dhe n vepren time nuk jam un vetem me trup por shpirti I im (fjala eshte per shpirtin e njeriut) qe vepron. Ashtu Jezusi kishte Jeten n vetveten e Tij, HYJIN (Perendin) i cili eshte i pa ndar ne personin dhe vepren e Jezusit-Njeri. Kjo e ngrit Jezusin n HYJI.

  Nuk e di se sa kam mundur te sqaroj, por ajo qe un besoj dhe ajo qe un kam kuptuar ne mesimet biblike. Jezusi eshte Njeri dhe ZOT.
  pra Zoti ishte q vepronte n Jezusin a.s. edhe Jezusi a.s. ishte edhe Zot edhe njeri sipas msimit biblik..do t thot edhe fjalt q i thonte Jezusi a.s. ata ishin fjalt e shpirtit fjalt e Zotit..!!

  edhe si the ti..
  Trupi I tij me Shpirtin Zot, sepse Zoti eshte Shpirt.
  pasiq qenka kshtu ather Jezusi a.s. sipas msimit biblik ka qen n tok edhe Zot edhe njeri..edhe Ai sht dasht ti di t gjith gjrat duheshi ti di t gjitha t jet i gjith dijshm sepse shpirti Zoti apo Zoti ka qen aj q ka vepuruar mbrenda Jezusit a.s...ta pyesim Jezusin a.s. a i dinte t gjith gjrat sipas bibls dhe a e kishte vrtet Zotin (shpirtin shenjt, hyjin) mbrenda...

  Pyetet Jezusi a.s. se kur sht dita e gjykimit..ai prgjigjet kshtu...

  Marku 13,32
  32 Askush nuk di gj pr at dit apo at or, madje as engjjt n qiell, as Biri, vese Ati.


  prse e din kt vetm Ati e askush tjetr?? pse nuk e din biri kt nse sht Zot??
  e di q do t thoni..po po ai ka qen edhe njeri..ok
  ka me shpirtin e shenjt q nuk e dinte kt por vetm, Ati (Perndia)!!!

  Vdekja e Jezusit nuk ishte vdekje e Shpirtit, por e trupit. Shpirti-Zoti e ngjall at trup e keshtu me radh.
  ku mbeti shpirti i shenjt q ishte me Jezusin a.s. kur trupi vdiq? a ishte edhe shpirti perndia bashk n trupin e Jezusit a.s. kur ai qndronte n varr 3 dit? cka u b me birin e Zotit apo hyjin-birin kur trupi Jezusit a.s. ishte n varr? a u ringjall Jezusi a.s. prap si njeri q duheshi t haj t shkoj n wc t bj gjrat q bn njeriu apo si u ringjall....si shkoi Jezusi a.s. tek Ati n qiell?
  A shkoi me trupin e njeriut apo si shkoi? ..kur ishte Jezusi a.s. n tok, kush e mbante kontrolln e gjith bots? vetm Ati apo edhe Birir edhe shpirti i shenjt q ishte mbrenda Jezusit a.s.??

  Dmth. Gjithqka beri Jezusi Njeri ishte veper e Shpirtit Hyji,
  domethn kur Jezusi a.s. i luteshi Perndis Atit , nuk ishte Jezusi a.s. ai q luteshi por ishte Shpirti-Hyji..do t thot q shpirti-hyji i lutet Atit apo hyjit tjeter...edhe prej disa postime nga torrkery pash ku thonte q shpirti i shenjt lutet n ne me pr ne..por kujt i lutet shpirti i shenjt bashk me ju?? apo kujt i luteshi shpirti i shenjt(Perndia) n Jezusin a.s....si prshemdull ktu...
  Mateu 26. 3939 Si shkoi pak m tutje, u ul me fytyr prdhe dhe filloi t lutej, duke thn: "Ati Im, nse sht e mundur, largoje prej Meje kt kup, megjithat jo si dua Un, por si do Ti."

  shpirti i shenjt i lutet Atit me trupin e Jezusit a.s.!! shpirti i shenjt sht Perndia dhe nuk ka nevoj ti lutet Atit apo hyjit ..apo t themi ndryshe..a ka nevoj ti lutet hyji hyjit?? Perndia Perndis??... nse Ati vepron bashk me misterin e hyjit e nuk bn gjrat apo nuk i vendos vet apo ai nuk sht i vetm q kujdeset pr gjith botn por e bn bashk me misterin e hyjit...nse kjo do t thot se Ati nuk mundet t bj asgj apo nuk ka fuqi q t kujdeset pr gjith botn i vetm, ku ishte biri-hyji kur Jezusi a.s. ishte n tok si njeri?? a kujdeseshi edhe biri n at koh pr gjith botn??? nse shpirti i shenjt - perndia vepronte n trupin e Jezusit a.s., ku ishte biri apo cfar detyra kishte biri (hyji i misterit) apo personi i Jezusit Zot..ku ishte personi i Jezusit Zot..a ishte ai Jezusi me trup t njeriut?? si sht Jezusi a.s. biri i Zotit me trup t njeriut apo m ndryshe??

  sepse sikurse un apo ti veprojm dhe n vepren time nuk jam un vetem me trup por shpirti I im (fjala eshte per shpirtin e njeriut) qe vepron. Ashtu Jezusi kishte Jeten n vetveten e Tij, HYJIN (Perendin) i cili eshte i pa ndar ne personin dhe vepren e Jezusit-Njeri. Kjo e ngrit Jezusin n HYJI.
  Jezusi a.s. sipas msimit biblik e kishte frymn mbrenda tij dhe n at koh ishte fryma vetm mbrenda Jezusit a.s. dhe Jezusit a.s. i ndihmonte fryma pr t br mrekullia edhe fryma u ka ndihmuar edhe dishepujve n kohn e Jezusit a.s...Jezusi a.s. u premtoi juve siaps bibls q do t vi fryma e shenjt (mbrojtsi) dhe do t jet mbrenda jush ashtu si ishte edhe mbrenda meje..
  si u prgjigj edhe nj tjetr krishter ktu n forum pr shpirtin e shenjt q n kohn e Jezusit apo edhe para Jezusit a.s. ka qen mbrenda disa personave apo ata persona kan qen t mbushur plot me frymn e shenjt..n kohn e Jezusit a.s. fryma e shenjt ka pasur tjetr funksion sikur ka sot te krishtert..pra fryma e shenjt sht te secili besimtar krishter sot apo pasi q shkoi Jezusi a.s. ai va drgoi q shpirti i shenjt t jet mbrenda besimtarve ashtu si ishte edhe mbrenda Jezusit a.s...pra n kohn e Jezusit a.s. edh epara Jezusit a.s. fryma kishte nj funksion tjetr si n kohn pasiq shkoi Jezusi a.s. edhe si n kohn e sotme...kjo ishte prgjigja e nj krishteri n kt forum..pra kishte funksion tjetr....nse vrtet e keni frymn e shenjt ju t krishtert besimtar ather t gjith qenki ju zotra sipas besimit biblik..sepse edhe ju jeni t mbushur me frymn e shenjt edhe fryma e shente eshtembrenda jush q vepron e nuk veproni ju ..edhe ju duhet t keni mundsi t bni mrekullia si bri edhe Jezusi a.s. me ndihmn e fryms..

  buja, mos harro se edhe ata qe e perjashtuan dhe, e denuan Jezusin, arsyeja kryesore ishte se pse Ai e krahasonte veten me Perendin. Mos harro se edhe ata qe e denuan Jezusin, menduan se jan duke I sherbyer Zotit, por koha ka traguar krejte dika tjeter.
  Mos harro se edhe ata qe I vran dhe I masakruan te paret e Kishes se Krishtit, menduan se jan duke I sherbyer Zotit. E Keshtu me radh.
  jo nuk harroj e di por ky sht besimi i krishter q jehudit pr shkak se aj e ka uar veten e tij si perndia sht kryqzuar po n islam sht sepse jehudit nuk pranojshin at q ishte i drguar nga Zoti i gjithfuqishm dhe ishin duke eksploduar nga inati q sa m shum njerz e ndgjojshin isn a.s. dhe ndjekshin fjalte tij..( paqja dhe mshira e Zotit qoft mbi t))..
  Lej ti te krishtert n besimin e tyre dhe merru me besimin tnd sepse nuk je ti m I fuqishem se sa Jezusi n ne.
  un m shum se t tju hjek vrrejtjen nuk mun t bj prshkak se Zoti sht ai q u hap zemrat njerzve e jo un..Zoti t udhzoft e t shptoft..

  Tani ti shumher citon nga Bibla. Ok. Kam nji pytje per ty I nderuar. A keni lexuar at rresht ku Jezusi thot se nese blasfemon kunder Shpirtit Shenjt nuk do t falet as ne kete jete as ne jeten tjeter, ndersa ti je shum I pa kujdesshem. Te flet ty ky rresht apo jo? Ti me mendje je duke I sherbyer Zotit (I paqim ra ne dor) por ne anen tjeter je duke blasfemue ndaj Shpirtit Shenjt more njeri. Mendoj se ma pak mekate kie nese nuk kundershton Shpirtin e Zotit.
  Ti ne vend se te pranojsh te verteten e Hyjit Krisht, tit ash perpiqesh edhe ma na bindur se kinse jemi gabim. Jo bre buja je ti gabim dhe gbimin po e trash dhe po e forcon edhe ma teper.
  kur jam me fytyr pr toke duke falur namazin apo duke ju falnderuer Zotit me namaz ashtu si aj mbri obligim nga t gjithprofett e tij, n at moment kur jam me fytyr pr toke, e shoh q nuk ka tjetr q meriton t adhurohet prve Allahut dhe se vetm ai sht q mund t m bj dm apo dobi..e di q ai m sheh, e di q ai m dgjon , e di q Ai e din cka kam n zemr dhe e di q ai sht Zot i vetm q sht mbi shtat kat qiell dhe e di q nse me gjith zemr me koncentrim duke kujtuar at e jo diknd tjetr, i lutem vetm atij , ai do t ndgjoj lutjen time dhe shpesh her nuk mundem t prshkruaj se cka m ndodh duke qen kujtuar At..pra m kap nj gzim i madh duke qajtur me z e duke m rjedhur lott pa ndalur dhe at gzim q e kam dhe at t qajtme nuk mundem ta ndali...Allahu thot n Kuran...
  "vrtet ata q m kujtojn Mua, do t ndjejn nj knaqsi n zemrn e tyre"

  e nse ju keni nj Zot q e quani shpirt i Zotit apo personi i tret i hyjit, une nuk kam ofenduar at hyjin e as nuk ua kam shajtur at hyjin apo shpirti e shenjt por jam vetm duke ju pyetur pr t dhe duke diskutuar pr t...

  Allahu thot n Kuran..

  "Mos jau shani zotrat atyre".. do t thot atyre q nuk pranojn Islamin dhe q nuk besojn Zotin pastr si duhet t besohet dhe nuk e adhurojn vetm dhe i prshkruajn fmij Atij..

  o buja buja, kujdes se nuk je duke kuptuar dika. Nuk jan tre por eshte NJ dhe nuk ka m. ZOT I Vertet sht NJ dhe po e perseris sa e sa her. Por ajo qe themi dhe sht e vertet; eshte se ZOTI eshte shfaqur ne TRINI. Kjo eshte e vertet. Nuk ka tjeter Zot pos atij qe u shfaq ne personin-njeri-Jezusin-ZOT. Kjo TRINI nuk eshte e ndar, sht NJ.
  edhe nse i beson vetm nj Zoti..ajo quhet tre n nj...
  pr t pasur nj besim monoteist, Zotit i thueht sht i vetm pa person pa trini pa, tre n nj por shte"AI" i vetmi i pavdekshmi q krijoi t gjitha dhe q sht nj Gjalles q nuk mundemi t paramendojm se si sht...Zoti thot n Kuran...
  "pa mar parasysh se si e paramendon njeriu se si Zoti sht, ai nuk sht ashtu"

  pra nuk kemi fuqi t paramendojm se si sht Zoti...
  Nuk eshte se nuk e kemi lexuar, un sa e sa her e kam lexuar dhe betohna; nuk e kam lexuar vetem si nji liber te tjeter, por ne lutje dhe kujdes shum t madh.
  po gzohem shum q paske lexuar por a e ke kuptuar? :-)
  kujt i luteshe??

  K
  Kurani nuk mund ta plotesoj Ungjillin e Jezusit. Kurani nuk eshte me I persour o djal I mire. Kurani nuk eshte ma paqesor se Ungjilli. Nuk po flas me ngarkesa fetare, por realitet dhe mund ta deshmoj vet leximi dhe krahasimi, ateher pse me besue dika se nuk eshte me I persosur se sa ai I pari?
  un pranoj q bibla (m shum dhjatra e re sepse e vjetra ka pak me shum gjra t cuditshme) sht nj libr q mson njerzit pr mir...por cka eshte e mira ne bibel..eshte si duhet te jetohet me mire si si duhetsjellja ndaj njerzit nuk duhet genyer e kshtu me radh...e cka nuk sht n rregull cka mson bibla shtebesimi n Zotin e pr kt e ke Kuranin q t mson se si duhet t beosh Zotin pa t meta dhe se Zoti nuk sht nj Zot q lind apo q lshon t del dicka prej tij..Zoti sht krijuesi i t gjith gjrave dhe ai prej Ademit a.s. drgoi t drguar deri tek Muhamedi a.s. vula e profetv..nuk mjafton vetm ti besosh Zotit por Zoti na tregon se pse na krijoi n Kuran dhe e tregon pse je ktu cfar detyre ke ku do te kthehesh etj...
  muslimani q vetm thot me goj un besoj q i vetmi Allahu sht q meriton t adhurohet dhe se Muhammedi sht i drguari Allahut, ai musliman mendon q e ka kry punn por jo kush Zotit nuk i bn sexhde ( falnderim, namaz me fytyr ne toke) ai nuk do ta ket kollaj t fitoj xhennet (parajs)..por nese njher n jetn e tij ka dshmuar pohimin e besimit me gjtih zemren e tij athere Allahu do ta nxjerr at prej zjarrit por vetm Ai e din se sa gjat do t ri mbrenda...e pr ata q Allahut i shoqrojn Zot tjetr apo thon se Allahu( Zoti sht nj i treve) edhepse kan ndgjuar mesazhin e Islamit kan ndgjuar pr Muhamedin a.s. ata jan n botn tjetr nga t dshpruarit...dhe djalli sht ai q i solli deri tek ai besim sepse djalli sht ai q dshiron ti mer njerzit me veti n ferr..

  5:73. Gjithashtu bn kufr (mosbesim) ata q than: "All-llahu sht i treti i treve". S'ka n gjithsi tjetr pos nj All-llahu

  Kuran 3.83-85 83. A mos krkojn ata (ithtart e librit) fe, pos fes s shpallur nga All-llahu?

  E kush krkon fe tjetr prve fes islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai n botn tjetr sht nga t dshpruarit


  por vlen n pyetje se a i frigohen Zotit t krishtert apo mendojn q dashuria n Zotin ju mjafton atyre?

  Ti mund te jesh nji njeri shum I mire, un kuptoj se qellimi I yt eshte per Zotin, por mos harro se nuk je duke I sherbyer Zotit duke mohuar Hyjnin e Krishtit - Shpirtin e Shenjt. Me e keqe sht mohimi I Shpirtit Shenjt por qe dyat jan mohim I Zotit t Vertet.
  mendoj q jam i mir n radh t par para Zotit tim e n para Zotit jam i mir do t jem edhe para njerzve..flm pr fjalt tua q m the njeri i mir mendoj q edhe ti je njeri i mir por sht m e rndsishmja a jemi para Zotit t mir? njeriu e sheh se njeriu sht i mir me njeriun e Zoti vendos pr njeriun a e ka merituar ky xhennetin(parajsn)!!
  po sht e vrtet q nuk jam duke i shrbyer Zotit t krishterve n mohoj shpirtin e Zotit por Zotin e vrtet nuk e mohoj dhe ati jam duke iu shrbyer me namaz 5 her ne dit si m obligoi jo vetm mua por gjith njerzin e ata vendosin ata vendosin a t ojn ballin e tyre n tok 5 her ne dit pr tju falnderuar Zoti t tyre...

  51. Dharijat 56. Un nuk i krijova xhint dhe njerzit pr tjetr pos q t m adhurojn.

  ne radh t par adhurimi me namaz e pastaj t tjerat si prshembull para buks "bismilah"
  "n emr t Zoti"..t gjitha duhet ti bjm n emr t Zotit..
  n emr t Zotit t dashuroj nnn vllaun shokt babain sepse ajo sht dashuria m e fort q njeriu mund ta ket..dashuri n emr t Allahut..kjo nuk do t zhduket kurr kjo dashuri sepse do t shenohet te libri i Allahut q shnohen veprat...


  gjithashtu ju uroj qetesi shpirtrore dhe do ti lutem Allahut pr udhzim njerzve q e krkojn At..
  kalofsh mir...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Peniel : 03-04-2009 m 03:29

 10. #70
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  44
  Postime
  1,258
  buja_20


  Edhe sikur t mbushnim faqe t tra n kt tem me shpjegime nga m t ndryshmet, prsri nuk do t ishe n gjendje t kuptoje. Nuk ta them kt pr t t ofenduar. Po t them q ke marr jasht mase shum shpjegime nga m t ndryshmet, q pr mendimin tim jan mse t mjaftueshme pr nj njeri q nuk i prket besimit t krishter dhe ti prsri e ke mendjen tek krahasimi me besimin mysliman gj q nuk ka asnj lidhje me sa ti pretendon t msosh. Edhe pse t krkova q kto gjra ti lsh jasht ksaj teme sepse nuk kan asnj lidhje me njra-tjetrn, ti prsri kmbngul t na sjellsh ktu thnie nga kurani.

  Nuk na intereson ore mik se far thot kurani pr nj arsye t thjesht: Kurani nuk sht vazhdimsi e msimeve t Bibls dhe as t Perndis q shfaqet n Bibl. Fryma e Shenjt na bind dhe na siguron q Bibla q kemi n duart tona sht Fjala e Perndis. Ti prpiqesh me do kusht ta hedhsh posht. Nse t lejova t shkruash ktu, e bra me dshirn e mir pr t t dhn mundsin t msosh dika m tepr lidhur me krishterimin dhe jo anasjelltas.

  I kam shkruajtur nj vajze q ka hapur nj tem t ngjashme dhe q i prket besimit tnd. Besoj se e ke lexuar por po ta prsris edhe njher.

  Nuk mund t kuptosh t krishtert dhe as Perndin q besojn t krishtert po ashtu edhe Fjaln e Perndis t t krishterve, nse Perndia vet nuk banon brenda teje...


  Nn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 11. #71
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  Gjoni 17-3 Dhe kjo sht jeta e prjetshme, t t njohin ty, t vetmin Perndi t vrtet, dhe Jezu Krishtin q ti ke drguar.
  Ky eshte edhe problemi dhe arroganca qe perdorni ju islamet. E them te verteten se kjo sht gjja se ms shumti i ul t gjith muslimanet. Mendoj se i ul ne aspektin e korrektesis dhe sinqeritetit, pra nuk e kam fjalen per dika tjeter.

  Si ka mundesi se ju citoni nga Bibla dhe Biblen nuk e besoni?! Ju Biblen e perdorni per shpifje dhe intriga. Ty te flasin vetem disa rreshta te Bibles aty ku te konvenon per kundershtim t besimit e t krishterve. Kjo sht e uditshme! Psh; un si besimtar i krishter nuk e marr asnj rresht nga Kurani per te kundershtuar apo miratuar. Nuk e besoj dhe nuk kam qka te mirrna me t. Ndersa ju shkurtoni rreshtat e Bibles dhe merrni vetem nj pjes t rreshtit si "argument" kundershtimi i besimit te krishter! Kjo sht arroganc dhe asgj tjeter.

  Psh; ti citon kapitullin 17 te Ungjillit sipas Gjonit, por qka bn? E gjymton at dhe e poston te gjymtuar, e kjo nuk sht n rregull. Kjo i bie sikurse un tash te marr ndoni rreshte nga ajetet kuranore dhe ta shkurtoj - pa lejuar te citohet deri ne fund ai ajet dhe ta postoj ty kinse si argument ite kuptuarit tnd fallc. Nuk sht e drejt kjo dhe nuk sht e sinert, sht dinakri. Tani dinakria duhet ditur se nga kush vjen! Nga Zoti JO, e nga kush?........

  Ty te flet shumher Bibla, e bile ne kete rast Ungjilli sipas Gjonit, por athua t flet ty rreshti i par i kapitullit t par t Ungjillit apo nuk te konvenon sepse hedh posht krejt ato qe ti i beson. Nse t flet ty Ungjilli i Gjonit kapitulli i 17-t, pse nuk te flet deri ne fund te rreshtave qe ti i shemtove!


  Vertet ashtu shkruhet siq edhe keni cituar: "Gjoni 17-3 Dhe kjo sht jeta e prjetshme, t t njohin ty, t vetmin Perndi t vrtet, dhe Jezu Krishtin q ti ke drguar" por ai rresht vazhdon edhe me kt: E tani, o At, m lavdro para teje me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota.

  Tani un shtroj pytjen ty: qka te thot ty ky rresht i Jezusit kur thot: "E tani, o At, m lavdro para teje me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota".

  DMTH sipas rreshtit qe ty nuk te pelqen; Jezusi ishte para se t fillonte te ishte bota! E kesaj buja i thojn amshim-perjetsi-i pa fillim as mbarim. Kush sht i amshur perpos Hyjit? Askush tjeter pos Jezusit Zot dhe Njeri. Hyji i Vertet nga Hyji i Vertet, i lindur e jo i krijuar, - i njjt me ATIN....

  Lavdi Zotit n lartesi qiellore dhe paqe mbi njerezit qe i ka per zemer
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 03-04-2009 m 16:29
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 12. #72
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "E tani, o At, m lavdro para teje me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota".

  Pershendetje!
  Buja, arsyeja pse po shkruaj n kt tem sht pikrisht pse vertet kam verejtur se keni etje te madhe pr ksi temash, etje kjo (per mendimin tim) e mir por pikpamjet jan komplet e gabuar. Por sidoqoft, edhe pse ndoshta para kolegut tim moderator nuk kaloj pa ndonji verejtje sepse pata qendrim tjeter. Si veproj un tash? Shkruaj dhe debatoj pikrisht me ty n t njjtat tema. Pse? Reagimet tuaja n privat m shtyn pikrisht un t debatoj me ty, dhe nse ke disponim, do t vazhdojm ni vit.

  E dyta, dua t them ty dhe secili qe mendoni ashtu; jeni gabim, gabim ky I cili mund te sjell pasoja n jetn e synuar – amshim. Nga moderatori dhe antart e ktij nnforumi kerkoj falje dhe kerkoj (mundesisht) q mos t kemi nderhyrje.

  Krkoj nga ty buja q mos t shkepesh andej e kendej n shum pika, secilen pik duam ta percjellim nj nga nj, t diskutohen dhe pasi t diskutohen t kalojm n piken tjeter. Kjo tash n vijim e ka radhen, pasi t perfundojm kt pik, vazhdojm ne secilen pike ku ti parapri.


  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  at q thot Jezusi..
  "E tani, o At, m lavdro para teje me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota".

  un besoj se Jezusi a.s. ishte edhe para se te lindte bota po isha edhe un edhe ishe edhe ti dhe ishin t gjith njerzit q do t lindin n kt bot dhe do t vdesin..por si ishim ne t gjith para se t lindte bota?? ishim sepse Zoti njeriun e din kur do ta krijoi si do t jet dhe kur do t vdes dhe si do te veproj e si do te jetoj...pra ne ishim para se t lindte bota sepse Zoti i gjothfuqishm e ka br planin e tij dhe e ka ditur se ne do te lindim dhe kush do te jemi dhe cfar fytyre do te kemi...keshtu na tregon edhe Pejgamberi Muhamed a.s...pra ne t gjith egzsotjm para se t lindte bota por egzistosjm pr Zotin q i din t gjitha e din t ardhmen nuk e haron t kaluarn pr at edhe quhet Zoti i Gjithfuqishmm dhe i Gjithdijshm..
  un besoj se Jezusi a.s. ishte edhe para se te lindte bota po isha edhe un edhe ishe edhe ti dhe ishin t gjith njerzit q do t lindin n kt bot dhe do t vdesin…
  Buja, nuk sht ashtu, nuk ishte njeriu para se t krijohet n Lavdi t Zotit. Nuk sht e njjt sikurse t thuhet “ishte n planin e Perendis, sikurse t thuhet “ishte n Lavdin e Perendis”. Kto dallojn n mes veti dhe nuk kan t njjten fuqi. E dyta njeriu nuk ishte n Perendin, por ai u krijua, doli n drit, u krijua nj krijes e re nga Perendia. Me asnj shkrim nuk mundet njeriu ta verteton se njeriu ekzistonte para q t krijohet. T pakten ma sjell at. Plani vertet i paraprin krijimit por sht diqka tjeter dhe dallon nga ekzistenca e cila sht diqka tjeter. N anen tjeter, edhe plani i Perendis nuk paraqet pranin e nejriut n Lavdin e Tij, plani paraqet mosekzistimin e asgjje, plani i Zotit per njeriun citohet, si dhe citohet edhe pajisja me pushtet per njeriun, forma-mnyra e krijimit, rnja n mkat e tj, ndersa nuk ekziston prania e njeriut n Lavdi. Dika tjeter citohet dhe duhet ti flet mendjes ton; Ai flet me bashkrealizuesin e Projektit i cili sht n Lavdin e Tij dhe e fton "ta bjm njeriun"!

  Un kur flas, baz e kam Biblen pavarsisht gjykimeve tuaja negative, kam edhe jeten dhe pervojat shpirtrore n jetn e perditshme, por, n kt rast flas duke u bazuar vetem n Bibel.


  Bibla - Zanafilla flet kshtu: “N fillim Hyji krijoi qiellin e tokn. Toka ishte e shkret dhe e zbrazt; terri e mbulonte humnern dhe Fryma e Hyjit endej prmbi ujra”.

  Dmth, Bibla q n hap t par sqaron mos ekzistencen dhe mosprezencen e njeriut n pranin e Tij, por nuk mohon Frymen e Hyjit. Njkohsisht vazhdon duke cituar komunikimin t Hyjit me Dik q sht n prezence dhe Lavdin e Tij:
  Hyji tha: “Le ta bjm njeriun n shmblltyrn e n prngjasimin ton”!
  Kur thot “le ta bjm” mbi vete mban edhe kuptimin, e para; flet me dik n Lavdi t veten – TRINI dhe kuptimi I tjeter sht se; nuk ekzistonte ende njeriu, plami u b, “le ta bjm”, aty citohet plani ku hedh posht teorin tnde sepse nuk ekzistonte as plani dhe as njeriu.

  Kur Perendia bri planin per t krijuar njeriun, Ai bri planin edhe mbi pushtetin qe do ta ket njeriu duke thn: “q t jet zotrues i peshqve t detit, i shpendve t qiellit, i kafshve, i mbar toks, dhe i do zvarraniku q zvarritet mbi tok”! Kjo ishte n plan, ky ishte plani dhe parashikimi I Zotit pr njeriun.

  Bibla n vazhdim thekson edhe miratimin e planit t Perendis duke cituar n vazhdim: “Hyji krijoi njeriun..”! Kjo veq u zbatua nga Hyji. U krijua nga mos ekzistenca. Kur thuhet “Hyji krijoj njeriun” thekson dhe verteton se nuk ka ekzistuar asgj njerzore, as n Lavdi as n Tok. Nse me vemendje percjellim citatet vertetojme dhe kuptojm se as plani I Perendis nuk e pershkruan ekzistencen e njeriut, nuk e pershkruan se njeriu ishte n Lavdi, perkunder asaj n plan t Perendis citohet “le ta bjm”! Kjo qe thauni ju mund t jet n llogjiken e njeriut por ajo logjik sht e gabuar dhe nuk ka baz biblike.

  E perseris se;
  njeriu para qe t krijohet bota nuk ekzistonte;
  Zoti bri planin pr ta krijuar Njeriun;
  Zoti n plan, paraqiti se kujt do ti perngjan njeriu dhe me cilin pushtet do t pajiset.
  Zoti planin e zabtoj dhe krijoj njeriun.  Ndersa tani I kthehemi lidhur me Jezusin.

  Ktu, me ni potez goditet teoria e jote:

  Buja, pasi sipas teoris tnde (dhe sipas teje); teoris s Muhamedit kur thua: “keshtu na tregon edhe Pejgamberi Muhamed a.s...pra ne t gjith egzsotjm para se t lindte bota Pse tha Jezusi “prpara se t ishte Abrahami, UN JAM!”

  Ather dikush ktu po gabon sepse po shperndan besim t gabuar.

  Nse, t gjith njerzit ishim para se t krijohemi, pse Jezusi tha kshtu?? Ai, ose ti me teori t Muhamedit jeni duke gabuar, ktu nuk bhet fjal pr lojra fmijsh, por po flitet per Zotin dhe Lavdin e Tij, per Planin dhe vendimet e Tij, sht pergjegjsi e madhe. Dikush ktu e ka gabim, Jezusi thot se isha para se t krijohet njeriu, apo m mir t them para Profetit t madh, - babes s besimit n Zot, ABRAHAMIT, kujdes, Jezusi qe ti thua e besoj per Profet, ti po hedh posht profetizimin e Tij. A mos ndodh e kunderta; besimi I juaj n buz!!

  Nse e mban Jezusin per Profet duhet edhe profetizmin e Tij ta besojsh e jo t thuajsh; “e besoj” e mos ta besojsh.

  Ju besimtart e Kuranit, edhe at qe thuani “Jezusi sht Profet” e deshmoni te kunderten; mohoni Jezusin dhe profetizimet e Tij! Ju as per Profet nuk e besoni dhe nuk zbatoni profecit e Tij.


  Sikurse t ashtuquajturit Musliman t besonin Jezusit edhe si Profet, edhe pse Ai sht m shum se Profet; “UN JAM” do te qendronte krejt ndryshe besimi dhe shum m afer realitetit; - “Musliman”, por, vet qendrimi I juaj n kundershtim me fjalet e Krishtit deshmojn se islamizmi nuk beson fare por kur thot se “Jezusi sht Profet” ka qellime jo t mira dhe nuk I perngjan popullit qe jan t sinert para Zotit, Zoti don dhe kerkon t verteten e njeriut, por, te e fundit Ai I njef Zemrat tona, prandaj si konkludim na del kjo; kot biem permbys n tok per ta lutur At nse mohojm FJALEN-JEZUS. Apo; “nderojn me buz” e jo me zemer dhe veper.

  Jezusi u prgjigj:

  “Prnjmend, prnjmend po ju them: prpara se t ishte Abrahami, UN JAM!”


  Krishti Jezus ishte para se t krijohet bota.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 04-04-2009 m 09:39
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 13. #73
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Bibla sht dokumenti m i besueshm, i paster - i lasht i njerzimit. Bibla pra sht Monument i mbar njerzimit.

  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  po sht e vrtet q un bibl s sotme nuk i besoj por kam nifar besimi n t..Allahu n Kuran na mson...

  "Mos u thoni se jan t vrteta por edhe mos u thoni se jan gnjeshtra sepse ende kan mbetur fjal t Mia mbrnda"
  Kjo mund te flitet kshtu nse bhet fjal pr filma vizatimor, por kur sht fjala mbi FJALEN E PERENDIS duhet t jemi me nji llogjik m t shndosh, t kujdesshme dhe sy hapur.

  Sipas ksaj teorie akuzohet Zoti! Ksaj q thot Kurani I thojn peng I njohjes e s vertetes, prandaj jot gjith njerzit jan peng e njohuris s vertets s Zotit, sepse Zoti ka shfaqur do gj te njerzit q duhet t din n lidhje me eksiztencn e Zotit, prjetsin, jetn dhe vdekjen, vullnetin dhe karakterin e Hyji, e kjo sht Bibla. Por sot ndodh ajo qe ndodh dhe per at arsye sht edhe dallimi n mes nesh! Bibla nga besimi islam lexohet apo perdoret per qellime t caktuara e jo ne frymzim t Zotit. Bibla ose besohet ose nuk besohet. Nse lexon dhe perdor Biblen, sht mir t perdore Bibla ne te njejtin frymzim t Zotit e jo me ndikim t ndonj qllimi apo frymzimi tjetr.

  "Mos u thoni se jan t vrteta por edhe mos u thoni se jan gnjeshtra sepse ende kan mbetur fjal t Mia mbrnda"! “mrekulli” as andej as kndej, diku po diku jo! Jo buja jo, nuk sht Zoti ashtu. Mund t jet cituesi I Muhamedit dhe Kuranit e jo Fryma e Hyjit t vertet. Dua t jap disa spegime t shkurta se kush e msoj autorin e Kuranit dhe nga I erdhen kto lloj perrallash q sot kan kapluar boten. Edhe m e keqe sht se kto prralla lere se kan nxn rrnj tek njeriu, bile e nxisin njeriun t shkoj aq large sa edhe n dru t njom t gjurmoj, t bj thirrje duke mos pushuar me perpjekjet e veta n citime biblike t gjmtuara dhe t shkurtuara kinse “jeni gabim” sepse jo kshtu dhe jo ashtu!

  Largoje nga mendja at teori kur bhet fjal pr Zotin dhe Shkrimet e Shenjta, kur thua: “nuk I besoj por kam nifar besimi”! Ksaj I thojn kajte! Nuk ka errsir te Zoti dhe n shkrimet e Tij. Errsir sjell epaverteta dhe njrzit mbesin peng I saj, sillen njher aty dhe njihet atje, breg pas bregu dhe nuk din se ku e kan koken as….!

  Ja disa (3) shembuj pr t vertetuar se nuk ka thn Zoti ata rreshta n Kuran por krejt dikush tjeter, kjo hedh posht teorin e Kuranit dhe besushmerin mbi t:

  Me kto teori dhe nse lexohet Kurani nga nji njeri q vertet nuk e njef mir Biblen ka shum mundsi hutimesh, edhe pr t krishtert kur marrin t lexojn Kuranin pr historit biblike t shumta q kan pak ngjashmri me ato t Bibls.

  Historit kuranore prfshijn shum shtrembrime, amendamente, dhe disa shtime t uditshme t historive t njohura q ne dim dhe kemi msuar. Kshtu pra nga erdhn kto histori, nse s’kan ardhur nga shkrimet e mhershme?

  Mirpor, sot, pr fat t mir ne kemi literatur t shumt t apokrife t hebrenjve (pjes t shumta nga Talmudi), datuar q nga shekulli i dyt, PAS K., me t cilat mund t’i krahasojm shum prej ktyre historive. Ne gjejm ngjashmri t uditshme midis fabulave dhe tregimeve t njerzve, dhe historive q rinumrohen n Kuran. (shiko materialet e Talmudit t marra nga Feinburg 1993:1162-1163).

  Shkrimet e talmudit u przien n shekullin e dyt PAS K., nga ligjet gojore (Mishnah) dhe traditat e atyre ligjeve (Gemara). Kto ligje dhe tradita ishin krijuar pr t’ju prshtatur ligjeve t Moisiut (Torah) me ndryshimin e kohve. Ato gjithashtu prfshinin interpretimet dhe diskutimet e ligjeve (t Halakhah dhe Haggadah etj.) shum hebrenjve nuk i konsiderojn shkrimet e Talmudit autoritare, por ta i lexojn ato pa pasur interes pr dritn q ato shkaktojn pr koht n t ciln u shkruan.

  Pra si ndodhi q kto shkrime hebreje joautoritare t Talmudit u prfshin n Kuran. Midis shekullit t shtat dhe t nnt shum komunitete hebreje mund t gjendeshin n Gadishullin Arabik (t njohura si Hijaz). Ato ishin pjes e diaspors q kishte ikur nga Palestina pas shkatrrimit t Jeruzalemit m 70 PAS K. nj numr i madh i ktyre hebrenjve u drejtuan nga kto shkrime t Talmudit t cilat ishin prcjell gojarisht brez pas brezi. do brez e zbukuronte rndsin, ose me koh e bashkonte folklorin lokal, kshtu q ishte e vshtir t dihej se far historit origjinale prmbanin. Kishte dhe nga ata q midis hebrenjve besonin q kto shkrime t Talmudit kan qen shtuar “pllakave t ruajtura” (Dhjet Urdhresave, dhe n Torah t cilat mbaheshin n Arkn e Beslidhjes), dhe besohej q ishin replika t librit qiellor (Feinburg 1993:1163)

  Disa studiues besojn se qkur m von prpiluesit e islamit erdhn n sken, nga shekulli i tet deri n shekullin e nnt, ata e shtuan kt pjes t literaturs materialeve t Kuranit. Prandaj nuk sht pr t’u uditur q nj numr i ktyre traditave t hebrenjve u pranuan pa qllim nga redaktuesit e mvonshm, dhe u bn pjes n shkrimet e shenjta t islamit. Gjenden pothuajse pak histori q e kan rrnjn e tyre n shekullin e dyt t literaturs apokrife hebreje. Do shikojm ktu vetm tri prej tyre, dhe pastaj t vazhdojm n pika t tjera:

  Shembulli Abeli dhe Kaini. Kjo histori (gjendet n sura 5:30-32) fillon pothuajse ashtu si sht prmendur n Bibl me Kainin q vret vllan e tij Abelin (megjithse ata nuk prmenden me emra n Kuran). Qysh n ajetin 31, pasi Kaini e therr Abelin, historia ndryshon dhe nuk vazhdon m sipas Bibls. Nga mund t ket ardhur ky tregim i Kuranit? sht ky nj shnim historik q ka qen i panjohur pr shkruesit e Bibls?

  N t vrtet, burimi pr kt pjes u skicua shum koh pasi Beslidhja e Vjetr u kanonizua, dhe pasi Beslidhja e Re u shkrua. N fakt ka tri burime prej t cilave ky tregim mund t jet marr: Targumi i Jonathan-ben-Uzziah; Targumi i Jeruzalemit, dhe libri i quajtur Pirke-Rabbi Eleazar (Shrrosh 1988:144). T tre kto dokumente jan shkrime hebreje nga Talmudi, t cilat ishin tradita gojore midis viteve 150-299 PAS K. Kto histori jan komente mbi ligjet e Bibls, dhe dihen q nuk prmbajn asgj m shum se sa legjenda dhe prralla hebrenjsh. Ndrsa lexojm kt histori t veant nga Kurani ne gjejm nj krahasim paralel t qlluar me tri burime talmudike:

  Kurani-sura 5:31

  “Ather Allahu drgoi nj korb, i cili grmoi tokn pr t’i treguar atij sesi t fshihte trupin e vllait t tij. ‘I mjeri un!’ tha ai; ‘nuk isha as n gjendje si ky korb, q t fshihja trupin e vllait tim? Ather ai u mbush plot me dshprim.”

  Targumi i Jonatanit-ben-Uziah

  “Adami dhe Eva ishin ulur ishin ulur pran kufoms, duke vajtuar pa ditur se far t bnin, sepse ata nuk kishin njohuri rreth varrosjes. Nj korb erdhi aty, mori trupin e vdekur t shokut t tij, dhe duke grmuar n tok, e varrosi para syve t tyre. Adami tha, ‘’le t ndjekim shembullin e korbit’’, ‘ kshtu mori trupin e Abelit dhe e varrosi.”

  Ndryshe nga kontrasti midis dy historive kush e varrosi kt apo at, t dyja historit jan n mnyr misterioze t ngjashme. Ne mund t prmbledhim q ishte prej ksaj q Muhamedi, ose ndonj prpilues tjetr mori kt histori. Prej ksaj gjejm q nj prrall hebreje, nj legjend, nj mit sht e prsritur si nj fakt historik n Kuran.

  Por kjo nuk sht e tra, sepse kur e vazhdojm leximin ton n suren 5, n ajetin 32 ne gjejm nj prov t mtejshme t plagjiaturs nga sajimet e literaturs hebreje; n kt rast Hebreu Mishnah Sanhedrin 4:5, krahasojm:


  Kurani, Sura 5:32

  N kt raport: Ne urdhrojm fmijt e Izraelit q nse dikush vret nj person - prve nse ai sht vrass apo ka br dm n vend - do t jet njsoj sikur t ket vrar t gjith popullin: dhe nse dikush shpton nj jet, do t jet njsoj sikur t ket shptuar t gjith popullin…”

  Mishnah Sanhedrin 4:5

  “Ne gjejm t thn n rastin e Kainit i cili vrau vllan e tij, zri i gjakut t vllait tnd thret” (kjo m von sht marr nga Bibla, Zanafilla 4:10); ai nuk thot q kishte gjak, n njjs, por gjakrat, n shums. Prandaj ishte krijuar n njjs q t tregonte q atij i cili vret nj individ t vetm, duhej t’i numrohej sikur kishte vrar t gjith racn. Por atij q shptonte jetn e nj individi t vetm, i numrohej sikur kishte shptuar t gjith racn.

  Nuk ka ndonj lidhje midis vargut t mparshm (ajeti 31) dhe atij q e gjejm n ajetin 32 (m sipr). far kishte t bnte vrasja e Abelit nga Kaini me vrasjen ose shptimin e t gjith popullit? Asgj. N mnyr ironike, kjo ajeti 32, n fakt mbshtet bazat e testamentit t vjetr me shpres pr t prfunduar punn e Jezusit, i cili erdhi pr t marr mkatet e bots (shiko Gjoni 1:29). Pra, nuk rrjedh nga vargu i cili i paraprin. Kshtu pra pse gjendet ktu? Nse kishim pr t’u kthyer tek Talmudi hebre prsri, kt her tek Mishnah Sahendrin, kapitulli 4, vargu 5, ne do t gjejm se prej kujt autori e merr materialin e tij, dhe prse ai e prfshin ktu.

  N kt raport ne lexojm komentet e nj rabini, ku ai interpreton fjaln “gjak” q do t thot “gjaku i tij dhe gjaku i fars s tij”. Kujtoni, kjo nuk sht asgj por komenti i nj rabini. sht vetm interpretimi i tij, dhe nj spekullim i lart i tij mbi kt gj.

  Prandaj sht interesante q ai ather vazhdon komentet n numrin shums mbi fjaln gjak. Ende komentet e ktij rabini prsriten fjal pr fjal n Kuran, n a.32 t surs 5! Si ndodh q komentet e nj rabini, t bazuara n tekstet biblike, mendimet e nj njeriu t mjer, t bhen pjes e shkrimeve t shenjta kuranike, madje duke ia ngarkuar Perndis. Prfundimi i vetm sht q m von prpiluesit e msuan kt pohim nga shkrimet e ktij rabini (Rabbi), sepse nuk kishte lidhje midis prmbajtjeve t afrta t vrasjes s Kainit n Kuran (a. 31), dhe vargut vijues, rreth gjith racs (a. 32).


  Shembulli Abrahami. N surn 21:51-71, ne gjejm historin e Abrahamit. Sipas Kuranit Abrahami konfrontohet me njerzit e tij dhe atin e tij prshkak t shum idhujve t cilt ata i adhuronin. Pas nj argumentimi midis Abrahamit dhe njerzve, ata largohen dhe Abrahami i thyen idhujt e vegjl, duke i ln ata m t mdhenjt t paprekur. Kur njerzit shikojn kt ata e thrrasin Abrahamin dhe e pyesin nse ai sht prgjegjs pr kt, i cili prgjigjet q ishin idhujt e mdhenj q e bn shkatrrimin. Ai i sfidon ata t pyesin idhujt e mdhenj pr ta gjetur, pr t cilt ata prgjigjen: “Ti e di shum mir q kta (idhujt) nuk flasin!”(ajeti 65). Ai i jep nj kundrprgjigje tallse, dhe ata e hedhin at n zjarr. Por n ajetin 69 Allahu e urdhron zjarrin q t jet i freskt, duke e br t sigurt pr Abrahamin, dhe ai mrekullisht del jasht i paprekur.

  Nuk ka paralele pr kt histori n Bibln ton. Gjendet nj paralele, sidoqoft, n librin e tregimeve hebreje t shekullit t dyt t quajtur Midrash Rabbah. N kt pjes Abrahami i thyen t gjith idhujt prve m t madhit. Ati i tij dhe t tjert e sfidojn at pr kt, dhe me nj lvizje qesharake nga pjest kuranore Abrahami prgjigjet q ai i kishte dhn idhullit t madh nj ka pr idhujt e vegjl q ta hanin, por sepse idhujt e vegjl shkuan prpara dhe e hngrn, duke mos treguar respekt, idhulli i madh i shembi ata m t vegjlit. I trbuar i ati nuk i besoi raportit t Abrahamit, dhe kshtu e coi at tek nj njeri i quajtur Nimrod, i cili e hodhi at n zjarr. Por Perndia e bri zjarrin t freskt dhe ai eci jasht tij i paprekur.

  Ngjashmria midis ktyre dy historive sht e pagabueshme. Nj tregim hebre i shekullit t dyt, nj folklor, dhe nj legjend, dhe nj mit sht e prsritur n “Kuranin e shenjt.” sht pothuajse e dukshme q sajuesit e ktij raporti kan dgjuar fragmente t rrfimeve biblike duke i vizituar hebrenjt dhe duke supozuar q ato vinin nga i njjti burim dhe paqllim shkruan folklorin hebre n Kuran.

  Disa mysliman pretendojn q kto legjenda, dhe jo raportet biblike, jan n t vrtet Fjala e vrtet e Perndis. Ata mbshtesin q hebrenjt e fshin at q t mos prputhej me raportin e Kuranit t mvonshm. Pa u prpjekur q t shpjegojn se si hebrenjt do t kishin ditur q t fshijn kt histori t veant, prderisa Kurani do t shfaqej vetm n shekujt e mvonshm, ne patjetr duhet t pyesim se nga erdhi ky folklor?

  Bibla vet na e jep prgjigjen. Tek Zanafilla 15:7, Zoti i tregon Abrahamit q ishte Ai i cili e nxorri at nga Uri i Kaldeasve. Ur sht nj vend gjithashtu i prmendur tek Zanafilla 11:31. Ne kemi evidencn q nj shkrimtar izraelit i quajtur Jonathan Ben Uziel e keqmori fjaln hebreje “Ur”; pr hebrenjt kjo fjal do t thot ‘’zjarr.” Kshtu q n komentet e tij pr kt varg ai shkruan: “ Un jam Zoti i cili t nxorri jasht nga zjarri i Kaldeasve”. Si rrjedhoj, prshkak t keqkuptimit dhe keqleximit t vargut biblik, nj tregim u b popullor n at koh, e cila shpallte q Zoti e kishte nxjerr Abrahamin jasht zjarrit. Me kt informacion n dor ne mundemi t dallojm se nga tregimi hebre ka rrjedh: nga keqkuptimi i nj fjale t vargut biblik prej nj shkruesi t gabuar. Por sidoqoft ky shkrim i gabuar gjeti rrugn e tij n Kuran. sht e dukshme nga kto shembuj q shkruesi i Kuranit thjesht prsriti at far ai kishte dgjuar, dhe duke mos qen n gjendje t dallonte at far kishte dgjuar dhe at far sht e vrtet n Bibl, ai thjesht i prezantoi ato hap pas hapi n Kuran.

  Shembulli Solomoni. N surn 27:17-44, lexojm historin n lidhje me Solomonin, pupzn, dhe mbretreshs s Shebs. Pasi e lexojm raportin kuranor t Solomonit, n surn 27, do t jet nj ndihm pr ta krahasuar at me raportin t marr nga folklori hebre, Targumi II i Esterit, i cili u shkrua n shekullin e dyt PAS K., prafsisht 500 vjet para krijimit t Kuranit (Tisdall 1904:80-88; Shorrosh 1988:146-150):


  Kurani-sura 27:17-44

  (Ajeti 17) “Dhe para se Solomoni t radhiste turmn e xhindve dhe burrave, dhe zogjve, dhe t gjith ata t mbaheshin n rregull dhe n rreshta. (a. 20) Dhe ai u bri apel zogjve; dhe tha: ‘‘Prse nuk po e shoh pupzn? A ndodhet n mesin e atyre q mungojn?

  (a. 21) Un sigurisht do ta dnoj at me nj dnim t rrept, ose do ta ekzekutoj at, nse nuk m sjell nj arsye t fort pr mungesn. (a. 22) Por pupza nuk vonoi shum. Ajo erdhi dhe tha: ‘Un kam kaluar vende q ti nuk i ke kaluar, dhe kam ardhur tek ti nga ana e Shebs me t vrteta t reja. (a. 23) Un gjeta atje nj grua q sundonte mbi ata duke u siguruar do krkes; dhe ajo kishte nj fron t mahnitshm… (a. 27) (Solomoni) tha: ‘‘S shpejti do ta shohim nse ke thn t vrtetn apo ke gnjyer! (a. 28) Shko ti me kt letr nga ana ime, dhe dorzoja atyre: pastaj kthehu nga ata, dhe (prit) shih far prgjigje ata do t kthejn.” (a. 29) (Mbretresha) tha: “ Ju drejtues! Mua m sht dorzuar nj letr e denj pr respekt. (a. 30) sht nga Solomoni, dhe sht (si vijon n emr t Allahut, Hirploti, Mshirploti: Mos jini arrogant kundrejt meje, por ejani tek un n prulje (drejt fes s vrtet).” (a. 32) Ajo tha: “Ju o pari! M kshilloni mua n (kt) punn time: kam vendosur q t mos ndrrmar asnj pun pa prezencn tuaj.” (a. 33) Ata than: “Ne jemi t mbushur me forc dhe t dhn pr nj luft t fort: por udhheqja sht me ty; kshtu q konsideroje at far ti do t udhhiqje.” (a. 35) Ajo tha: ”Por un do t’i drgoj atij nj dhurat, dhe (prisni) t shikoni se me far (prgjigje) do t kthehen ambasadort (e mi)’’. (a. 42) Kur ajo arriti, (a. 44) asaj iu krkua t hynte n nj pallat t lart: por kur ajo e pa at, ajo mendoi q ishte nj liqen uji, dhe ajo (e hoqi kmishn e saj), duke i zbuluar kmbt e saj. Ai tha: “Ky nuk sht vese nj pallat i shtruar lmueshm me pllaka qelqi.”

  Targumi II i Esterit

  ‘Solomoni… dha urdhra… un do t drgoj mbretin dhe ushtrit kundr teje … (t) xhindt, kafsht e toks dhe zogjt e ajrit. Vetm ather gjeli i kuq, q e knaq vetveten, nuk do t mund t gjendet; mbreti Solomon tha q ata duhet ta masin dhe ta sjellin me forc, dhe n t vrtet ai mendonte ta vriste at. Por n at moment gjeli u shfaq n prezencn e mbretit dhe tha: “Un kam par gjith botn, qytetin dhe mbretrin (e Shebs) q nuk t prket ty, mbreti dhe zoti im. Ata udhhiqen nga nj grua q quhet mbretresha e Shebs. Pastaj un gjeta qytetin e fortifikuar n tokat lindore (Sheba) dhe rreth tij kishte gur ari dhe argjendi npr rrug. “Rastsisht mbretresha e Shebs u gjend jasht n mngjes duke adhuruar detin, shkruesit prgatitn nj letr, e cila u vendos nn krahun e nj zogu dhe fluturoi dhe arriti fortesn e Shebs. Duke par letrn nn krahun e tij (Sheba) e hapi dhe e lexoi. “Mbreti Solomon ju drgon prshndetjet e tij (salaams). Nse ju plqen juve t vini dhe t krkoni sipas mbarvajtjes sime, un do t’ju vendos juve lart prmbi t gjith. Por nse kjo nuk ju plqen, un do t drgoj mbretr dhe ushtri kundr jush.” Mbretresha e Shebs e dgjoi at, grisi rrobat e saj dhe duke krkuar prej dijetarve t saj kshillat e tyre. Ata nuk e njihnin Solomonin, por e kshilluan at q t drgonte pajisje nga deti, plot me ornamente dhe margaritar… gjithashtu t’i drgonte dhe nj letr atij. Kur m s fundi ajo erdhi, Solomoni drgoi nj lajmtar … ta takoj at… Solomoni, duke dgjuar q ajo kishte ardhur, u ngrit dhe u ul n pallatin prej qelqi. Kur mbretresha e Shebs e pa at, ajo mendoi q dyshemeja prej qelqi ishte uj, dhe kshtu duke kaluar sipr ngriti rrobat e saj. Kur Solomoni duke par flokt rreth kmbve t saj, i brtiti asaj…”

  sht fare e qart, duke lexuar dy raportet e msiprme, se ku i merr t dhnat prpiluesi i tregimeve pr Solomonit dhe Shebn n Kuran. N prmbajtje dhe stil tregimi kuranor sht pothuajse indentik me raportet e marra nga targumi hebre i shkruar n shekullin e dyt PAS K., prafrsisht 500 vjet para krijimit t Kuranit. T dy historit n mnyr misterioze jan t ngjashme; xhint, zogjt, dhe n veanti zogu lajmtar, q n fillim Solomoni nuk mund ta gjente, por pastaj i prdorur si nj lidhje midis vetes s tij dhe mbretreshs s Shebs, pastaj letra dhe dyshemeja prej qelqi, jan t veantat e ktyre dy tregimeve. Askush nuk mund t’i gjej kto paralele n pasazhet biblike. Pra menjher duhet t pyesim se si folklori hebraik q nga shekulli i dyt PAS K., e gjeti rrugn e tij n Kuran?

  Ka vende ku n Kuran hasen dylloj tekstesh, apokrifet hebreje dhe tekstet krishtere. Raporti pr Malin e Sinait duke qen i ngritur lart dhe i vendosur mbi kokat e hebrenjve si nj krcnim pr refuzimin e ligjit (sura 7:17) vjen nga libri apokrif hebre i shekullit t dyt, Abodah Sarah. Raportet e shkputura nga fmijria e hershme e Jezusit n Kuran mund t gjenden nj nj sr shkrimesh apokrife t krishtera, si: pema e palms e cila i sjell ankth Maris pas lindjes s Jezusit (sura 19:22-26), vjen nga libri apokrif i Bibls; ndrsa raporti pr foshnjn Jezus, i cili krijonte zogj nga argjila vjen nga Ungjilli i Toms, ‘’Fmijria e Jezus Krishtit’’. Apo, tregimi pr foshnjn Jezus duke folur (sura 19:29-33) mund t gjendet n tregimet e sajuara arabe, nga Egjipti, t emrtuara Ungjilli i par i Fmijris s Jezus Krishtit.

  N surn 17:1 kemi dshimn e udhtimit t Muhamedit nga xhamia e shenjt n at m t largtn. Nga traditat e mvonshme ne dim q ky ajet i referohet Muhamedit i cili u ngjit n qiellin e shtat, pas nj udhtimi t br mrekullisht gjat nats (Mi’raj) nga Meka n Jeruzalem, mbi “nj kal” t quajtur burak. M shum detaje na jepen pr kt te Mishkat al Masabih. Mund ta gjejm historin po t kthehemi mbrapa tek disa libra t trilluar t quajtur Testamenti i Abrahamit, t shkruar 200 PARA K., n Egjipt, dhe m von t prkthyer n greqisht dhe arabisht. Nj tjetr raport analog sht ai i Sekretit t Enokut (kapitulli 1:4-10 dhe 2:1), i cili daton rreth katr shekuj para Kuranit. Ende m tutje nj raport i ngjashm sht treguar m gjer n tregimin q gjendet n librin e vjetr persian t quajtur Arta Viraf Namak, q tregon se si nj zoroastrian i ri i devotshm u ngjit n qiej, dhe n kthimin e tij, lidhej me at far ai kishte par, apo kishte profetizuar (Pfander 1835:295-296).

  Prshkrimet kuranore pr ferrin i prngjajn prshkrimeve t ferrit tek Bisedimet e Efraimit, nj predikues nestorian i shekullit t gjasht (Glubb 1971:36).

  Autori i Kuranit n suret 42:17 dhe 101:6-9 me shum mundsi e prdor Testamentin e Abrahamit pr t msuar shkalln apo ekuilibrin q do t prdoret n ditn e gjykimit pr t peshuar veprat e mira dhe t kqija dhe q t prcaktoj kush shkon n qiell apo n ferr. Prshkrimi i parajss n suret 55:56-58 dhe 56:22-24,35-37, t cilat flasin pr t drejtin q do t shprblehet me hyjnesha me sy t mdhenj q i kan syt si perla, sht i ngjashm me paralelet e fes zoroastriane t Persis, ku emri q prdoret pr shrbtoret nuk sht hyri por ‘’paaris’’.

  sht e rndsishme t kujtojm q raportet e Talmudit nuk u morn n konsiderat si autentike nga ortodokst hebrenj pr t vetmen arsye, t mir: ato nuk ishin n ekzistenc n kshillin e Jamnias n vitin 80 PAS K., kur Beslidhja e Vjetr u kanonizua. Madje as shkrimet apokrife t krishtera nuk u konsideruan kanonike, sepse nuk ishin provuar si autoritare si para ashtu dhe pas kshillit t Nics n 325 PAS K. Kshtu kto raporte jan konsideruar si heretike si nga hebrenjt ashtu dhe nga t krishtert.


  Pr kt arsye e gjejm tepr t dyshimt q raportet e sajuara duhet t ken gjetur n nj libr duke shpallur q jan zbulesa finale t Perndis s Abrahamit, Isakut dhe Jakobit a realisht ishte krejt dika tjeter.

  Bibla sht dokumenti m i besueshm, i paster - i lasht i njerzimit. Bibla pra sht Monument i mbar njerzimit.


  shiko materialet e Talmudit t marra nga Feinburg 1993:1162-1163.
  Feinburg 1993:1163. Is the Qur’an the ord of God. sura 5:30-32. Shrrosh 1988:144. Hebreu Mishnah Sanhedrin 4:5. Bibla, Zanafilla 4:10. Kuran- sura 21:51-71. Bibla, Zanafilla 11:31. Zanafilla 15:7 Kuan, sura 27:17-44. Tisdall 1904:80-88; Shorrosh 1988:146-150. sura 7:17. sura 19:22-26. sura 19:29-33. sura 17:1. Pfander 1835:295-296. Glubb 1971:36. suret 55:56-58 dhe 56:22-24,35-37,.


  Pershendetje nga
  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 04-04-2009 m 16:20
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 14. #74
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  kan br t madhe gnjeshtrn q Jezusi a.s. sht Zot apo disa thojshin vetm biri i Zotit apo disa tjer e emertojshin Marin (Allahu e meshirofte) si nna e Zotit...pra edhe bibla ashtu nisoj sht shtembruar sikur besimi n Jezusin a.s...ky sht besimi im..
  Je duke e br ti gnjeshtren e madhe, n emer t dijes dhe besimit bile pa fie turpi!
  Kur citon nga kapitulli 17 dhe n vazhdim thua: “apo disa thojshin vetm biri i Zotit” nuk t flet ty rreshti I pare ikapitullit n fjal ku Jezusi thot: “jepi lavdi Birit tnd”?

  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  ky varg tjetr biblik e tregon se far vrtet mendon Jezusi a.s. kur thot q sht nj me atin...
  Gjoni 17:20 Tani un nuk lutem vetm pr ta, por edhe pr ata q do t besojn n mua me an t fjals s tyre,

  Buja, ndalu njiher ktu t lutem dhe hape zemren, thirri sineritetit dhe ndergjegjes, drejtsis, realitetit dhe mendjes s shndosh; sikurse edhe e kam thn prap e perseris se, Bibla nuk lexohet sipas deshirave t njeriut, bile edhe aq m e merzitshme sht kur ju apo n kt rast ti, citoni rreshta pa kurrfar lidhje. Ebni kt me dashje apo pa dashje nuk mund ta them, por ajo qe mundemi ta them dhe duhet ta dij secili se lexon se, do shkrim ka fillimin dhe mbarimin e kapitullit, ka kuptimin dhe arsyen e t folurit n at kapitull, pse tha ashtu Jezusi dhe qfar ishte gjendja n at moment kur foli ashtu..

  Vertet kta rreshta ashtu jan t shkruar, ajo qe nuk keni kuptuar apo nuk doni ta kuptoni sht se, n kt rast ktu Jezusi kur foli sipas kapitullit n fjal nuk kishte per qllim t tregoj dikujt se kush sht sikurse nuk kishte as ungjilltari. Thjesht ishte krkesa dhe vullneti I Krishtit pr ata q do ti besojn, apostujt dhe ata qe besojn n Krishtin.

  Per ndryshe Jezusi n gjendjen m kritike, para atyre qe e akuzonin per blasfemi dhe kerkonin vdekjen e Tij sikurse e akuzoni edhe ju, Jezusi deshmoj: Kryeprifti prap e pyeti e i tha: “A je ti Mesia, Biri i Hyjit t Bekuar?” Jezusi iu prgjigj: “UN JAM!". Jezusi edhe kur erdhen per ta arrestuar-pushteti i errsires q e akuzonin dhe donin ta hjekin qafe u tha: "Me ta ishte Juda q po e tradhtonte. Kur, pra, Jezusi u tha: “UN JAM!”, ata u zmbrapsn dhe ran prdhe.."! Jezusi edhe turmes qe u thirrnin msues t ligjit dhe besimit n "Zot" pati guxim dhe deshmoi duke thn se; "UN JAM" e bile ata kapen gur per ta ngjujtur sepse thuhet: "Ather kapn gur pr ta gjuajtur.."! Bile bile Ai shkoj edhe m larg sa Ai n vazhdim u tha se "do te vdisni n mkatin e juaj, nse nuk e besoni se UN JAM"! Ndersa kur i pyti Jezusi se "per cilen veper qe bra m ngjuani me gur?" ata i pergjigjen sepse po "blasfemon duke e barazue veten me Atin" ather prap Jezusi n fjal deshmoj se mund t’i thoni: ‘Po blasfemon’ pse thash: Jam Biri i Hyjit? Nse nuk i bj veprat e Atit tim, mos m besoni. Por nse i bj, po edhe nse nuk m besoni mua, besojuni veprave, q ta merrni vesh e ta kuptoni se Ati sht n mua dhe un n Atin.” KJo dhe shum e shum t tjera jan deshmit e Krishtit per t cilat na mson Bibla. Ndersa se kush sht ai: "UN JAM" lexo dhe mund te msojsh ti dhe secili vullnet mir.

  Ti dhe secili mund ta vertetoni se n kt kapitull ku ti sjell si “argument” pr t mohuar Pushtetin e Krishtit Zot dhe Njeri, nuk ka baz dhe kuptim lidhur me ato qe ti thua. Pse them keshtu? Lexoje t lutem se n kt kapitull (Gjoni kap17), apo n kt citat qe ti poston, ishte koha e fundit e Jezusit n tok-Njeri. Per at arsye Ai edhe thot: “O At, arriti koha”…! Mirpor nse marrim kta rreshta t cilt ti I citon, ti I merr si rreshta t vertet dhe ia poston nji t krishteri si argument. Ather meniher ti je n kundershtim me vetveten dhe fjalet e tua po n kta rreshta, pse?
  Sepse ti thua: “m von disa njerz i kan przi msimiet e vrteta dhe e kan br t madhe gnjeshtrn q Jezusi a.s. sht Zot apo disa thojshin vetm biri i Zotit”!
  Ti buja kur citon rreshtin pse nuk t flet ty edhe fillimi I ktij kapitulli, kjo qe Jezusi thot: “jepi lavdi Birit tnd q Biri t t jap lavdi ty..” (Gj 17 1) Ky kapitull fillon po me kt rresht dhe sht rreshti I par I kapitulli qe ti poston dhe perpiqesh t thuajsh dika. Apo nuk te pelqen sepse ky rresht citohen n fjal ” Birit tnd” ku bhet fjal pr ato qe ti mohon apo edhe n kt rast e mohove e bile duke I akuzuar t krishtert sepse thua: “disa thojshin vetm biri i Zotit”!. Rreshti fillon: “Jezusi Bir I Perendis”! Kjo sht arroganca e juaj q t kam thn m par sepse lexoni dhe citoni vetem ajo qe u pelqen dhe ajo qe nuk u pelqen deklarohi se sht ndryshuar apo " kam nifar besimi n t..Allahu n Kuran na mson...
  ." Per ndryshe, n anen tjeter kjo sht argument - prforcim n besim n Krishtin pr t krishtert! Pse? Sepse n kt rast secili I krishter kupton se ata q perpiqen t akuzojn msimet dhe besimin e krishter, jan shum t pa drejt n fjalet dhe akuzat e tyre, ata q kritikojn t krishtert kinse sht ndryshuar Bibla, vertetojn se pikrisht ata q akuzojn jan shpifes dhe profesionalista n gnjeshter. Kjo qe e them bazohet pikrisht n kt shkrim tndin ku ti sy n sy je duke gnjyer dhe shtrembuar-mohuar rreshtat e kapitulit 17 t cilin sjelle si argument.

  Dmth, si perfundim, pr dik nuk ka turp, turpi dhe e paverteta sht ushqim. Ajo q m bn pershtypje sht: Mua nuk m qudit rasti nse nji njeri q nuk beson fare dhe sht hajdut dhe kriminel kur flet t paverteta dhe shtrembon t verteten, por quditemi kur msojm se nj njeri I cili deklarohet publikisht se “I besoj Zotit” “Fali pes vakthe”, dhe n ann tjeter del n publik dhe, publiksht, bie n kundershtim me ato qe thot duke mohuar dhe shtrembuar rreshtat e Shkrimit t Shenjt. Pse them kshtu, ti dy her postove nga kapitulli 17 I ungjillit sipas Gjonit, dhe t dy herat, nuk lexove apo nuk t pelqej fillimi I kti kapitulli ku Jezusi thot: “jepi lavdi Birit tnd”, t kapercen neper sy dhe mendje kjo thnje e Krishtit dhe thua: “disa thojshin vetm biri i Zotit”. Ksaj I thojn:

  Ose kulem I turpit;
  Ose kulem I mosdijes
  Ose kulem I bindjes; I lindur dhe I frymzuar pr t mohuar t Verteten!


  Jezusi sht Bir I Hyjit:
  ''Mos ki frik, Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit. Dhe ja, ti do t mbetesh shtatzn dhe do t lindsh nj djal, e ngjitja emrin Jezus. Ai do t jet i madh dhe do t quhet Biri i Hyjit shum t Lartit


  LAVDI ATIT, BIRIT E SHPIERIT SHENJT.

  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 05-04-2009 m 14:47
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  Buja, nuk sht ashtu, nuk ishte njeriu para se t krijohet n Lavdi t Zotit. Nuk sht e njjt sikurse t thuhet “ishte n planin e Perendis, sikurse t thuhet “ishte n Lavdin e Perendis”. Kto dallojn n mes veti dhe nuk kan t njjten fuqi.
  sht mendimi yt por un besoj se kur Zoti e din se ka do t vi ka do t krijoi n t ardhmen ose far do t ndodh n t ardhmen pr shembull q Jezusi a.s. njher do t lind pa bab prej Maries a.s. ai ka qen edhe n lavdin e Zotit sepse Zoti e ka zgjedhur at q te jet nj ndr pejgambert e mdhenj q do t bj mrekullia me ndihmn e Zotit edhe para se t lind ai ka qen n lavdin e Zotit...edhe plani i Zotit me lavdin e Zotit ata dyja lidhen..nse Zoti e ka zgjedhur Jezusin a.s. si pejgamber q do t lind n t ardhmen dhe do t vij pr ti udhzuar njerzit aj ka qen edhe para se t lind n lavdin e Zotit...

  E dyta njeriu nuk ishte n Perendin, por ai u krijua, doli n drit, u krijua nj krijes e re nga Perendia.
  keqkuptim--normal q njeriu nuk ishte n Perndin dihet q Perndia t gjitha i krijoi, e krijoi edhe Jezusin a.s. pa bab me fjaln e etij "bhu" prej Zotit nuk del asgj por Zoti sht ai q i krijon gjrat edhe n Zotin nuk ishte asgj por ai i krijoi t gjitha dhe nga Zoti nuk lindi agj por ai i krijoi t gjitha..e n besimi juaj e kundrshton kt..Jezusi a.s. lindi nga Perndia sipas besimit tuaj...shpirti i shenjt doli nga Perndia sipas besimit tuaj...
  kur them njeriu ishte n Perndin far dua t them me at??
  dua t them q Zoti,Perndia e dinte q njeriu si ti ose si un njher do t lind dhe si do t jet n fytyr cfar do t bj si do t jetoj dhe si do t mbaroj por nuk sht kuptimi se njeriu ishte n Perndin mbrenda me trup...Zoti sht i vetmi q e din se far do t ket n t ardhmendhe far do t lind pr at them njeriu ishte n Zotin...

  Me asnj shkrim nuk mundet njeriu ta verteton se njeriu ekzistonte para q t krijohet. T pakten ma sjell at.
  normal q egzistonte njeriu para se t krijohet por ai egzistone pr Zotin q e dinte se ai njeri njher do t del n kt bot do ta krijoi at njeri e ns njeriu nuk egzistonte pr Zotin apo ai Zot q nuk e din se far do t ndodh n t ardhmen ai nuk sht Zot...Zoti sht i gjithfuqishm..
  ja nj shembull sipas bibls q njeriu egzistonte edhe para se t lind apo se t krijohet..
  Zoti i thot Profetit t tij..

  Jeremia 1:5"Para se un t t formoja n barkun e nns sate, t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve"

  pra Zoti Profetin e tij apo t drguarin e tij e lavdron dhe e shenjtron edhe para se ta krijoi at sepse e din q ai do t jet i shklqyeshm dhe do t plotsoj detyrat q Zoti atij do ti jep dhe do ta mbroj Profetin e tij...Zoti ka lavdi n njeriun edhe pa mos e krijuar at nse Zoti e zgjedh at pr nj pun t veant si pejgamber...

  Plani vertet i paraprin krijimit por sht diqka tjeter dhe dallon nga ekzistenca e cila sht diqka tjeter.
  plani nse sht br nga Zoti ajo m egziston por pr njerun ende jo..pr shembull un nuk e di sa gjat do t jetoj edhe sa fmi do t kem kush do t jet djali im si shembull por Zoti at e ka caktuar edhe e ka caktuar se kur do t vdes pra kta jan n planin e Zotit edhe ata m egzistojn pr Zotin por jo pr njeriun...

  N anen tjeter, edhe plani i Perendis nuk paraqet pranin e nejriut n Lavdin e Tij, plani paraqet mosekzistimin e asgjje, plani i Zotit per njeriun citohet, si dhe citohet edhe pajisja me pushtet per njeriun, forma-mnyra e krijimit, rnja n mkat e tj, ndersa nuk ekziston prania e njeriut n Lavdi.
  besoj q njeriu sht n lavdin e Zotit edhe para se t krijohet..pr shembull mund t marrim at vargun biblik q e citova m lart..
  Jeremia 1:5"Para se un t t formoja n barkun e nns sate, t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve"

  si shembull mund t marrim edhe Muhammedin a.s...Zoti para se t krijoi botn e ka caktuar q Muhammedi a.s. do t jet profeti i fundit q do ta drgoj pr njerzimin, si mshir pr gjith botn edhe mund t themi q Muhamedi a.s. ka qen n lavdin e Zotit sepse Zoti lavdron at q do dhe cakton vet kush do t jet n lavdin e tij..t gjith profett kan qen n lavdin e Zotit para se t krijohen..
  Zoti gjithher ka drguar Profet ti udhzojn njerzit n t vrtet edhe e ka ditur se far do t ndodh e ka ditur q prshembull bibla do t ndryshohet edhe Muhammedi a.s. ka qen i caktur nga Zoti se do t jet Profet i fundit pr mbar njerzimin edhe se Kuranin Zoti do ta mbroj deri n ditn e gjykimit...Zoti e dinte q disa njerz do tja kthejn shpinn fjalve t Zotit pr at t gjith Profett kan qen t caktuar nga Zoti kush do t m par e kush pas....
  Ju pr shembull besoni q ardhja e Jezusit a.s. sht prmendur n disa libra fetar t vjetr ashtu edhe ne besojm q ardhja e Muhammedit sht prmendur n disa libra fetar edhe ata Zoti i ka caktuar ata gjra q do t ndodhin q pr shembull do t vij Isa ( Jezusi) si profet edhe Muhamedi a.s. si profet edhe ata kan qen n lavdin e Zotit....
  Dmth, Bibla q n hap t par sqaron mos ekzistencen dhe mosprezencen e njeriut n pranin e Tij, por nuk mohon Frymen e Hyjit.
  ska nevoj bibla ta mohoj frymn sepse sht i rndsishm n besimin tuaj ..frymn nuk e mohon por a tregon q fryma sht Zot? apo a do t thot kjo thnje q fryma qenka personi i hyjit? nuk duket ashtu nuk ka thnje t qart q fryma e shenjt sht Zot apo i njejt si Zoti apo nje person i treve.. ku e din se pr far fryme bhet fjal ktu? mund t themi edhe bota sht e Zotit por a do t thot q bota sht Zot apo eprson i Zotit? ashtu edhe ktu thuhet fryma e Zotit..mund t jet dika q Zoti e krijoi e jo dika q doli nga Zoti jasht...edhe ne jemi t Zotit sepse ai na krijoi..
  sikur edhe ne nse mbarojm dika apo e ndrtojm nj shtpi ajo sht e jona...megjithat nse ktu "fryma e Zotit" ka t b t bj me frymn q doli nga Zoti edhe q vet sht Zot e thot bibla dhe ska nevoj bibla ta mohoj kt sepse sht mbrenda besimit tuaj...

  Hyji tha: “Le ta bjm njeriun n shmblltyrn e n prngjasimin ton”!
  Kur thot “le ta bjm” mbi vete mban edhe kuptimin, e para; flet me dik n Lavdi t veten – TRINI dhe kuptimi I tjeter sht se; nuk ekzistonte ende njeriu, plami u b, “le ta bjm”, aty citohet plani ku hedh posht teorin tnde sepse nuk ekzistonte as plani dhe as njeriu.
  ky sht nj varg biblik q disa t krishter e kuptojn ashtu si kan dshir ata edhe nuk duan ta kuptojn ndryshe edhe nse ka ndonj kuptim tjetr ashtu edhe si n raste apo vargje tjera biblike...si atje ku Jezusi thot "Un dhe Ati jemi nj"..pra e kuptojn ashtu si kan dshir dhe nuk duan t intresohen m tepr pr kuptimin e vrtet kt e ceka edhe me nj postim tjetr..
  e ktu ti thot q Zoti "flet me dik n Lavdi t veten" kur thot..
  Le ta bjm njeriun n shmblltyrn e n prngjasimin ton
  s pari m trego ka t VRTETON ti ktu q Zoti kt e mendon? far sht prova q e vrteton q Zoti ktu flet me dik n Lavdi t veten ?? jam edhe un dakork nse thua Ai flet n lavdi t veten por nuk jam dakord kur thua flet me diknd!! ka me diknd?? me knd do t flet Zoti kur Ai sht i vetmi Zot..prse t flet me diknd kur Ai sht Nj Zot i vetm q ska nevoj pr dika por ajo dikaja ka nevoj pr Zotin..njeriu si prshembull..ka nevoj pr Zotin por Zoti nuk ka nevoj pr njeriun...kjo ishte e para
  e dyta, nse vrtet ti beson se Zoti ktu flet me diknd kur thot "le ta bjm" e me kt sipas mendimit tnd Zoti e mendon "TRINITETIN"..nse vrt sht ky kuptim q Zoti flet me diknd n lavdi t veten. ku thuhet se i mendon tre n nj?? ku prmendet triniteti n kt resht...?? ka nse mendon 100 apo 1000 n nj?? nse vrtet me at Zoti dshiron t na sqaron trinitetin prse nuk prmend trinitetin askund n bibel? ne mund t mendojm ktu se jan m shum se nj Zot apo m shum se tre n nj...

  e njjta gj sht edhe me ELOH-IM..disa t krshter nuk e di a besojn t gjtih, besojn q ELOH-IM e ka kuptimin "zotra" ...
  ELAH = Zot
  Eloh = Zot
  Elohim = sipas besimit t krishterve = zotra

  edhe kt e prdorin si prov pr ta vrtetuar trinitetin...nse kjo do t thot zotra ather pse t thoni q i besoni nj Zoti?? a ka ndonj kuptim mbrenda ksaj q do t thot 3 n nj..apo tre persona Zot e prbjn nj Zot??...cfar mundemi edhe t kuptojm me zotra? 10 zotra , 20 zotra 100, zotra , 1000 zotra.. edhe kshtu mund ta kuptojm pra nuk ka asnj prov q kjo pr shkak t trinitetit prdoret eloh-im...nsa prap kt kuptim e ka pa prov ather prse nuk sht prkthyer n shqip apo n gjuh tjera anglisht gjermanisht, si Zotra por sht prkthyer si Zot??

  shum her thot Zoti sipas bibls ai sht nj Zot dhe ska nevoj t menodj me ne m shum apo t mendoj tre persona n nj...

  Isaia 45:22 Sepse un jam Zoti dhe nuk ka asnj tjetr. prse nuk thot “NE JEMI Zoti“??

  pra ka njerz q besojn se ktu mendon Zoti trinitetin dikush beson se Zoti mendon veten e tij dhe engujt prshkak se edhe engjujt marin pjes n krijim me ndihmn e Zotit apo me urdherin e Zotit e disa ka q besojn se ktu Zoti flet n form mbretrie..
  cila sht m e logjikshme

  gjuha hebreje dhe arabe vin t dyjat nga gjuha semite dhe jan shum t ngjashme njra me tjetrn..n kto dy gjuh ka dy forma shums..

  ka shums respekti (lavdrimi apo mbretrie)
  ka shums q kuptohet m shum se nj

  pra ktu sht e mundshme dhe sht m e logjikshme q flet Zoti n shums respekti n shums mbretrie..pra kjo prdoret n kto dy gjuh arabe dhe hebreje...e njohim edhe mbreti kur flet kur ka vendosur dika ai thot "Ne" por e mendon veten e tij e jo m shum por e prdor si shums mbretrie pr shums respekti pra si me lavdrim..

  edhe n Kuran prdor Zoti ndonjher "Ne krijuam".."Ne drguam"..

  edhe te muslimant ka mendime t ndryshme se far mendon Zoti vrtet me kt....
  disa thon i mendon edhe engjujt prshkak se Zoti nprmjet engjujve bn shum gjra pr shembull drgon mesazhin e tij ju jep engjujve pra forc edhe mundsin q t punojn pr t..
  edhe dikush mendon q Zoti flet ktu n form mbretrie..
  un jam prej tyre qe beson se Zoti ktu flet n shums respekti si e ceka edhe m lart sepse sht me logjikshmja...

  edhe njher te ajo ku Zoti thot sipas bibls "Le ta bjm"..
  kjo sht sikur ti thot Zoti dikaje bhu dhe ajo bhet...pasiq thot Zoti "Le ta bjm" menjher pas ksaj sht kjo...
  27 Kshtu Perndia krijoi njeriun simbas shmblltyrs s vet, simbas shmblltyrs s Perndis; Ai krijoi mashkullin e femrn.

  pra pas ksaj q thot Zoti ajo menjher u krijua apo njeriu u krijua...
  pra kutpohet sikur me thn Zoti bhu dhe ajo bhet..

  n Kuran thot Zoti..
  "Nse Zotit dshiron q t krijoi dika, kshtu i thot asaj bhu dhe ajo bhet"
  aty citohet plani ku hedh posht teorin tnde sepse nuk ekzistonte as plani dhe as njeriu.
  nuk ka prov askund q plani nuk egzistonte por vetm thuhet le ta bjm e nuk besoj q Zoti e bn dika pa pasur n plan apo pa e ditur se ka krijon....besoj q Zoti m e dinte pse ta krijoi njeriun dhe plani ishte br moti dhe Zoti e dinte m ka vjen pas ksaj..apo ka duhet pas ksaj...nuk besoj q Zoti krijon dika e pasta mendon..mmmm..ka t bj tash..hajt ta krijoi kt e at..pas asaj prap t mendohet hajt ta krijoi edhe kt..e kshtu me radh...pra mendoje vet a mund tjet Zoti ashtu..?? pasiq krijoi njeriun t mendohet e t thot far duhet t bj njeriu q e krijova..?? edhe mendon dika e krijon dhe pas asaj prap mendon dika tjetr...!!!

  U krijua nga mos ekzistenca. Kur thuhet “Hyji krijoj njeriun”
  po kuptohet q u krijua nga moseegzistenca por pr Zotin ajo egzistonte sepse Zoti nuk e krijon dika e mandej ta shikoj a i plqen ka ka br sepse Zoti knse dshiron t krijoi dika e bn at perfekt pr hern e par pr at sht Zot..kjo thuhet n fillim t bibls dhe shihet edhe vet q nuk sht nga Zoti kur thuhet:

  3 Pastaj Perndia tha: "U bft drita!". Dhe drita u b.
  4 Dhe Perndia pa q drita ishte e mir;


  normal q do t jet mir dhe Perndia nuk ka nevoj t shikoj a sht mir a sht keq..
  kjo vrtet mua m duket si prall , por nuk dua t ofendoj dika...

  Nse me vemendje percjellim citatet vertetojme dhe kuptojm se as plani I Perendis nuk e pershkruan ekzistencen e njeriut, nuk e pershkruan se njeriu ishte n Lavdi, perkunder asaj n plan t Perendis citohet “le ta bjm”! Kjo qe thauni ju mund t jet n llogjiken e njeriut por ajo logjik sht e gabuar dhe nuk ka baz biblike.
  jo nuk sht asfare logjik e gabuar por sht shum e logjikshme sepse Zoti nuk krahasohet me njeriun..Zoti nuk sht njeri..ju gjithashtu prdorni logjikn tuaj e nuk prdorni bibln por vetm citone vargjet e bibls q nuk vrtetojn agj q Zoti m e kishte br planin apo q m e dinte se far do t krijoi dhe si do ti krijoi..ktu gjithashtu mund t ta jap shembullin e bibls si m lart..

  Jeremia 1:5"Para se un t t formoja n barkun e nns sate, t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve"

  ose mund ta krahasojm me Kuranin ku zoti u ka thn pasardhsve t Ademit edhe pa mos i krijuar..

  Prkujto kur Zoti Yt nxori nga shpina e bijve t Ademit pasardhsit e tyre dhe i bri dshmues t vetes s tyre (duke u thn): "A nuk jam Zoti juaj?" Ata than: "Po, dshmuam!". T mos thoni n ditn e kijametit: "Ne nga ky (dshmim) ishim t panjohur".

  pra para se ti kritoi Zoti njerzit e jep nj shembull se far do t bj apo se far do t ndodh e ngjashme edhe si aj vargu biblik...

  Buja, pasi sipas teoris tnde (dhe sipas teje); teoris s Muhamedit kur thua: “keshtu na tregon edhe Pejgamberi Muhamed a.s...pra ne t gjith egzsotjm para se t lindte bota “ Pse tha Jezusi “prpara se t ishte Abrahami, UN JAM!”

  atje ku thash na tregon Muhammedi a.s. kam gabuar dika se kt e thot Zoti n Kuran e jo Muhammedi a.s. por Muhammedi a.s. ua ka thn kt njerzve at q e ka ndgjuar nga mesazhi i Zotit..gjithashtu mund t themi se ato gjra q i ka thn Muhammedi a.s. nuk jan fjalt q ai dshironte ti thoshte vet nga dshira e tij por jan fjalt e Zotit..pr at edhe Zoti n Kuran na urdhron t ndjekim Muhamedin a.s., t ndjekim rrugn e tij t ndjekim fjalt e tij sepse nuk jan dshirat e Muhammedit por t Zotit...

  “prpara se t ishte Abrahami, UN JAM!”
  edhe kt mund t krahasojm me kt ku Profeti tregon se Zoti i ka thn..

  Jeremia 1:5"Para se un t t formoja n barkun e nns sate, t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve"

  nse ktu ju kuptoni se Jezusi a.s. sipas bibls dshiron t tregoj se ishte para Ademit sepse sht Zot ather le t tregohet si Zot nse sht Zot por ai nuk tregohet si Zot n tok por si njeri i thjesht..edhe vet thot nuk mund t bj nga vetja asgj, thot un jam i drguar, i lutete Zotit, flen, han, pin, shkon n wc.....nse vrtet kjo tregon se ai sht Zot apo nse ktu Jezusi a.s. sipas bibls vrtet deshiron t thot se sht Zot edhe e dinte q ka egzistuar ather le t na tregoj se kur sht dita e fundit dita e gjykimit...prse nuk e dinte pasiq ishte Zot dhe e dinte q egzistonte para Abrahamit a.s.....ai nuk mundet ndonjher t reagoj sikur Zot e ndonjher t reagoj sikur ishte Zot dhe i dinte t gjitha!! kjo sht bibla pra...

  A mos ndodh e kunderta; besimi I juaj n buz!!

  Nse e mban Jezusin per Profet duhet edhe profetizmin e Tij ta besojsh e jo t thuajsh; “e besoj” e mos ta besojsh.

  Ju besimtart e Kuranit, edhe at qe thuani “Jezusi sht Profet” e deshmoni te kunderten; mohoni Jezusin dhe profetizimet e Tij! Ju as per Profet nuk e besoni dhe nuk zbatoni profecit e Tij.
  ti ndash e pranon ndash nuk e pranon un besoj Jezusin (isain) (paqja qoft mbi t) si profet dhe e dua at si profet dhe agj tjetr ashtu si i dua krejt t tjert prej Ademit a.s. e deri tek Muhammedi a.s. i drguari i fundit..por Zoti sht ai q m krijoi dhe m tregoi nprmjet t drguarve se far sht detyra ime n kt bot??
  a duhet vetm t besoj nj gjja dhe ather pik..jam i shptuar?
  jo Zoti shum kjart tregon n Kuran:
  "Vrtet un i krijova njerzit pr ti sprovuar kush prej tyre do ti bj veprat m t mira"
  edhe shum her Zoti thot n Kuran nxitoni pr t br vepra t mira..

  besimin q e kam un n Jezusin a.s. sht i njjt si te t gjith t drguarit e Zotit..
  Zoti drgoi gjtihmon t drguar me mesazhin e njjt..

  Isaia 45:22 Sepse un jam Zoti dhe nuk ka asnj tjetr.

  16:36 Ne drguam n do popull t drguar q t'u thon: "Adhuroni vetm All-llahun, e largojuni djajve (adhurimit t tyre)!"

  gjithmon Zoti drgoi t njjtin mesazh dhe t njjtn Fe..
  adhuroni Zotin
  nnshtoheni Zotit
  dorzoheni Zotit
  jetoni n paqe
  bni t gjtiha n emr t Zotit


  e kjo do t thot Islam
  kta e kan kuptimin e fjales Islam prandaj Zoti drgoi t njjtin mesazh xhdoher..punoni falnderohuni Zotit q ju krioi bni veprat t mira ndjekni pejgambert(profett) cka ju thon ashtu q gjeni shptim dhe kujtoheni Zotin tuaj shpesh her q ju krjoi juve..

  e Jezusi a.s. ka msuar njerzit t njjtn gj dhe vet sht lutur Zotit me namaz ashtu si e urdhoi Zoti at dhe i msoi njerzit tjer at ...pr vrtetsin e tij Zoti i mundsoi atij q t bj mrekullia q njerzit ta besojn por prapseprap kishte njerz q nuk deshn tju besojn as syve t tyre q shihnin mendojshin q jan magjia edhe dshironin prej inatit ta vrisnin Jezusin a.s.
  edhe ktu e shohim shum qart q Kurani dhe Muhammedi a.s. sht i drguar nga Zoti sepse pr ndryshe ai mundte edhe ta mohoj Jezusin a.s. apo ti mohoj mrekulliat e tij apo t fol keq dika pr t apo t thot se un jam m i mir se Jezusi a.s...pr kundrazi ai e lavdron Jezusin a.s. dhe tregon shum ndodhira t prekshme q vet kur i lexoj m dalin lotet duke i lexuar...dhe me gjith zemr do t isha lutur Zotit bashk me Jezusin as me fytyr n tok edhe bashk me t gjith profetet e tjer...(Zoti i mshiroft)

  un i besoj bibls por i besoj ashtu si ishte e vrtet e jo tshtrmbruar..e pr t vrtetuar se sht e shtrembruar mund t ceki shum shembull por Kurani n radh t par m tregon q sht e shtrembruar dhe e di q Zoti m flet mua direkt n Kuran e m thot ndjeke Kuranin..nuk ka liber fetar si Kurani q prshkruan Zotin aq perfekt..

  prshndetje...

 16. #76
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  buja_20
  Gjoni 17:20 Tani un nuk lutem vetm pr ta, por edhe pr ata q do t besojn n mua me an t fjals s tyre,
  21 q t gjith t jen nj, ashtu si ti, o At, je n mua dhe un n ty; edhe ata t jen nj n ne, q bota t besoj se ti m ke drguar.

  Pikrisht kjo qe ti citon sht edhe garantia e jon n Atin tone qiellor, “Tani un nuk lutem vetm pr ta, por edhe pr ata q do t besojn n mua me an t fjals s tyre”. Mrekulli, falemderit Jezus, Ti edhe pr mua u lute para botes q bota ta dij se un qe besoj n Ty permes fjalve t apostujve, m sigurove Jeten, m sigurove se un do t jam aty ku je edhe Ti.

  Dua t them dika dhe betohna se po ethem t verteten.
  Kur citove kta rreshta t Ungjillit sipas Gjonit, kapitulli 17, m kujtoj kohen kur djalli si e ka edhe shprehi pr t provuar q ta merr fjalen dhe besimin nga njeriu, ashtu ndodhi edhe tek un pa e ditur se n mua flet Ungjilli I Shenjt.


  I mallkuari pasi mendoj se e gjeti piken dhe momentin e dobt n mua, ai I pa shpirt siq sht, m paraftyroj vdekjen dhe tha se “nuk jeni t ksaj bote, ju keni Jezusin vetem pr at jet sepse un jam prince I botes dhe kt un vendosi, m tha je I perjashtuar nga kjo bot”! Shkurt, ishte gjendje jo e mir sepse situate ishte ashtu n mua! Edhe niher e perseris se po flas te verteten. Ishte sulem I fuqishem per njeriun dhe edhe per arsye te situates dhe gjendjes time, sa ka perfunduar kt fjal ai I mallkuar, mua mu kujtua, apo m mire t them se m erdhi kapitulli I 17 I ungjilli sipas Gjonit kur Jezusi thot. “Tani un nuk lutem vetm pr ta, por edhe pr ata q do t besojn n mua me an t fjals s tyre. - pse nuk jan t ksaj bote sikurse as un nuk i prkas ksaj bote. Nuk po t lutem t’i marrsh prej bots, por t’i ruash nga i Keqi. - O At i shenjt! Ruaji n Emr tnd ata q ti m’i dhe…”. Me kt u pergjigja duke shprehur besimin tim t plot se Jezusi dhe Fjala e Tij sht Amshim, Fuqi - Hyj dhe me kt mori fund djalli dhe psoi disfat n kt duel.

  Nuk sht qellimi I im t bj krahasim, sepse kjo nuk krahasohet nga un, por, ajo qe dua ta them sht se Fuqia e Fjales s Jezusit sht epakufizuar dhe hedh posht provokimin e njeriut t pa dieshm, hedh posht teorit dhe provokimet e djallit dhe nuk ka teori qe mund t qendroj para Fjales s Perendis.

  Tani dua t nderlidhna me shkrimin n fjal, edhe pse ka kaluar nga tema por edhe nuk ka kaluar sepse kur bhet fjal pr Jezusin sht fjala per Shpirtin e Shenjt sepse jan Nj.
  Dua t ndrlidhna me citimet e ni besimtari islam ku merr shembuj kapitullin 17, lutjen e Jezusit pr ne. Ai qka bn? Pa ditur se qka po bn, lexon, I thot mendja, dhe kinse e nxuni ngusht ni t krishter, n kt rast tonin77. Qka ndodh? Pas postimit t tij, toni77 as qe e ka ndermen te ndalet e bile bile nuk m duhet tjeter kapitull biblik pr t hedhur posht t gjitha teorit islame-kuranore t cilt kan energji negative t dalin para t krishterve duke akuzuar mbi besimin e tyre dhe Hyjin e tyre. Kjo ndodh pa ditur se qka jan duke br!


  Zotri buja dhe ju bujat e tjer qe jeni t ktij mendimi:

  Besimi n Zot, te e fundit dhe e fundit, vlera kryesore , vlera kryesore sht jeta e amshuar – epasosur, - Parajsa apo si thot Kurani Xhenneti. Te gjitha kan vlera por kjo sht kryesorja sepse me kt besojm se do t takohemi me at se na ka krijuar dhe kjo mbizotron n zemren e secilit besimtar pa dallime perkatesie.

  Tani du t filloj me rreshtat e cituar nga ti n kapitullin 17 t Ungjillit sipas Gjonit ku ti merr shembull duke hedhur dyshim mbi besimin n Krishtin Zot. Kjo qe ju keni sjellur ka nxitur tonin77 dhe do t thot at e cila sht mse e vertet.

  Po, buja_20, n kapitullin 17 t ungjillit sipas Gjonit - Krishti ashtu tha dhe ashtu sht, por ti n vend se t kuptojsh domethnjen dhe vleren e atij kapitulli, u hutove, I mbylle syt para realitetit dhe more msime nga ai qe t len ty dhe secilin qe I besoni, n peng dhe huti. “dika po dika jo” sikuse t ishte loj fmijesh, mjegull dhe errsir n t nga fillimi e deri n mbarim!

  Vertet kapitulli 17 citon ashtu dhe kjo qe thot Jezusi duke iu drejtuar Atit ton qiellor;
  “O At, arriti koha: jepi lavdi Birit tnd q Biri t t jap lavdi ty e q me pushtetin, t cilin ia dhe mbi do njeri, t’u jap jetn e pasosur t gjith atyre q ia dhe ti. E kjo sht jeta e pasosur: q t njohin ty, Nj t vetmin Hyjin e vrtet, dhe at q drgove, Jezu Krishtin”. Me kt Jezusi na tregon rrugen se k duhet njohur, pa njohur Hyjin dhe t Birin e Tij nuk ka jet t pasosur -Parajs. Kjo sht siguri e jona pr jeten e pasosur. Jezusi pr t sqaruar dhe duke mos ln mjegull tek ne, Ai n vazhdim tha: “ (At) Tani po vij tek Ti”, kjo secili besimtar ia tregon rrugen e Krishtit, ku shkon Krishti qe ne I besojm. N vazhdim prap Jezusi sqaron dhe nuk lejon mjegull n mesin e besimtarve duke thn: “Pr ta [un] e kushtoj vetveten,” edhe kjo qe ju nuk ebesoni, per ne Ai e kushtoj vetveten dhe kjo sht themeli I siguris ton; u liruam nga mkati I rrjedhshem Adam. Ai prap n vazhdim mson se gjith ata qe besojn msimeve t apostujve jan t sigurt n Zotin sepse tha: “dhe Nuk po t lutem vetm pr kta, por edhe pr t gjith ata, q, pr shkak t fjals s tyre, do t besojn n mua: Sikurse ti, At, q je n mua dhe un n ty, ashtu edhe ata t jen n ne q ta kuptoj bota se ti m drgove”.
  Ky sht besimi dhe siguria e jon n ZOTIN! Dim kush na udhheq, dim Ai qe na udhheq (Jezusi) ku shkon dhe nga vjen, si dhe dim se n k, dhe me k jemi, – me Atin ton qiellor. Lavdi Zotit – Falemnderes o JEZUS.

  Vertet sht dallim I madh n mes t shkrimeve biblike dhe kuranore, vertet sht ni dallim I madh n mes t msuesve apo m mir t them n mes t Jezusit dhe Muhamedit, por edhe t pa krahasuara fare bile. Dallim i madh si dita me nat

  Kur lexojm n ungjijt e Krishtit kuptojm thelbin dhe besimi I jon sqaron se nga, dhe ku jemi, Bibla qart spegon se:


  Dhe dshmia sht kjo: Perndia na dha jetn e prjetshme dhe kjo jet sht n Birin e tij.
  Ai q ka Birin, ka jetn; ai q nuk ka Birin e Perndis, nuk ka jetn.
  Jua shkrova kto gjra juve q besoni n emrin e Birit t Perndis, q t dini se keni jetn e prjetshme dhe q t besoni n emrin e Birit t Perndis. (1Gjonit 5:11-13)


  Jezsui tha:
  Ku shkoj un, ju e dini rrugn.”
  Mirpo nse kemi ndoni paqartesi se ku shkon Ai:
  “Zotri i tha Toma Ne s’dim kah po shkon. Si, pra, mund ta dim udhn?”Jezusi u prgjigj:
  “Un jam Udha, e Vrteta dhe Jeta. Askush nuk shkon tek Ati prvese npr mua.
  Nse m njoht mua, do ta njihni edhe Atin tim.
  (Gjn 14; 4-7)

  Mirpor ka edhe dika pr t shtuar, edhe kur njeriun e kishte denuar kjo bot me denim t dyfisht: denimi I par;
  se kur nji njeri bota e imponoj t bj vepra t kqija dhe n kundershtim me ligjin, denimi I dyt;
  po kjo bot e denoj me vdekje n kryq.
  Fatkeqsi e madhe pr at njeri! Por Jezusi shpresa e veteme e Jetes, Jezusi-Dashuri e amshuar pr njeriun, kur I denuari besoj se kush ishte Jezusi, besoj n pushtetin e Tij, Ai I kryqezuari I tha Krishtit:
  “T t bjer ndr mend pr mua, o Jezus, kur t arrish n Mbretrin tnde!”
  E Jezusi i tha:
  “Pr t vrtet po t them: sot do t jesh me mua n parajs.”!

  Ai njeri I cili e pranoj gabimin e vet dhe ia terhjeku verejtjen tjetrit q ishte afer tij duke I thn se “nuk kie frik Zotin”, ai I besoj Jezusit, tash ai vdes n paqe, edin se ku do t jet, me Jezusin n parajs. MREKULLI.

  Ti zotri vjen ktu, kmbngul duke postuar shkrime kunder besimit t Vertet, besimit n Krishtin, e vetmja rrug qe t drejton n lumturin e Hyjit t vertet, duke ta terhjekur verejtjen disaher dhe duke t thn ‘lej t krishtert t qet dhe shko e shkruaj n komunitetin tnd”, nuk pushon duke cituar shkrime kuranore duke harruar dhe duke mos I thirrur mendes se pikrisht jeni ju ata qe besoni n mjegull, jeni ju ata qe nuk e dini se cili sht Perendia I vertet, jeni ju ata qe nuk e dini se cili sht Perendia dhe adresa e Tij. Jeni ju se nuk e dini se ku do t perfundoni pas vdekjes siq nuk e diti as Muhamedi, nuk e din as shkrimi qe e mbani per t shenjt. Nuk mendon se, Kurani- shkrimi qe e mbani pr t shenjt nuk ka nj plan shptimi. Askush nuk e di tamam se ’duhet t bj pr t shkuar n parajs, dhe asnj musliman nuk ka siguri se ku do ta kaloj prjetsin, por n munges t saj thon “Allahu e din ms miri”!

  Ju miku im jo, sa gjymtoni dhe vjedhni her nji rresht her tjetrin per qellime djallzore, perpiqeni te hedhni pluhur dhe mjegull rreth t vertetes biblike dhe Hyjnis s Jezusit, pse nuk e shiqoni, apo at energji, pse nuk e konsumoni duke analizuar me kujdes se si sht plani I shpetimit tuaj? Pse kur dihet se sipas shkrimeve tuaja sht krejt e pa qart! Them e pa qart sepse disa sura thon se nj njeri shkon n ferr po bri kto gjra (sura 14:16, 13:18, 13:5, 11:106, 11:17, 10:27, 10:8, 9:109, 9:95), por prap do t shkosh n ferr po nuk bre disa vepra t mira (sura 2:21,23, 25, 28, 32, 37; sura 4:1,2,3). E tash, hajde merre vesh ti tamam se si mund t shkosh n parajs dhe ku sht rruga qe t drejton tek Zoti I Vertet!

  Po qka ore mik? As Muhamedi vet nuk e dinte se ku do t kalonte prjetsin.

  Un kam lexuar n Hadith (fjalt dhe veprat e Muhamedit) n Volumin 5, Libri 58, Numr 266 thuhet:
  …Pr Allah-un, megjithse jam Apostulli i Allah-ut, un nuk e di se far do t bj Allah-u me mua…

  Ather miku im si shpjegohet q profeti m i madh I juaji (“vula e profetve”) t mos e dij se far do bj Allahu me t?

  Nuk keni faj as ju as edhe Muhamedi, si vall mund ta dinte Muhamedi se ku do t shkonte? Ja, lshojani syt dhe shikoni far thot Kurani pr shptimin.

  Per shembull sipas Kuranit, do njeriu i sht caktuar nj fat q askush se di!

  Lexo n kt sure: 17:13
  Secili njeri ia kemi ngjeshur n qaf fluturakn (shnimin - pr veprimin) e tij, n ditn e gjykimit, Ne do t'ia prezentojm atij libr t hapur.
  ka sht kjo paqartesi pash besen?

  Sipas Kuranit, e vetmja garanci pr parajsn sht nse dikush vdes n xhihad.

  Sura 3:157
  E sikur t ishit mbytur n rrugn e All-llahut, ose t'u kishte zn vdekja, do t gzonit falje e mshir prej All-llahut q sht shum m e dobishme se ajo ka ata grumbullojn.

  Jo m kot shum musliman bhen terrorist dhe krkojn t vrasin “qafir-t”, sepse sipas Kuranit kjo sht e vetmja rrug e sigurt pr n parajs. Vargjet kuranore thon qart, q Allah-u sht kapriioz, dhe gnjen k t doj, ia hap apo mbyll zemrn kujt t doj, dhe dnon apo shpton k do ai.

  Ndersa ju duke ln anash, n vend se t meditoni dhe t sqaroheni me kto prrala dhe kaprioze t Kuranit, vini dhe citoni dhe nuk lodheni fare bile duke nnmuar t krishtert, besimin e tyre dhe Shkrimin e Shenjt! Jo bre mik, tek ne sht rruga, e verteta dhe jeta – Jezus, t gjithne q vrtet I besojm Krishtit jemi t sigurt, dhe qart Bibla na meson:

  Sepse Perndia e deshi aq botn, sa dha Birin e tij t vetmlindurin, q, kushdo q beson n t, t mos humbas, por t ket jet t prjetshme. (Gjoni 3:16)

  Ky sht nj premtim dhe siguri pr secilin q mbeshtet uzdajen n Zotin.

  “Dhe, ja, un (Jezusi) jam me ju gjithmon deri n t sosur t bots!”
  T dua o JEZUS, TI JE ZOTI IM, AMEN

  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 05-04-2009 m 22:53
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 17. #77
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Je pergjigjur n skrimin tim n faqe 72. N kt shkrim keni shprehur mendimin dhe besimin tnd, t cilit do t pergjigjna me shkrimin n vijim, por para se t filloj, t terhjeku verejtjen se jan edhe tri shkrime qe ende t presin, nuk je pergjigjur n faqe 73. 74. 76 dhe tash po shtohet edhe ky n faqe 77. pra bhen kater shkrime qe presin pergjigjen tnde.

  Buja ke thn se “normal q egzistonte njeriu para se t krijohet”!

  Si argument, n vend t argumentit nga shkrimet – burime islame, ti merr kt rresht nga Bibla; Jeremia profet 1;5
  "Para se un t t formoja n barkun e nns sate, t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve"

  Ok!
  Fillimish rikujtoj se ku ishte fjala dhe si erdhi deri te kjo tem ajo qe edhe debatohet.
  Fjala ishte se Jezusi ishte para se t krijohet bota. Pikrisht ky rresht I kapitulli 17 te Ungjillit sipas Gjonit:

  "E tani, o At, m lavdro para teje me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota".
  Ti meqe nuk munde ta mohojsh dhe t thuajsh se “keni ndryshuar Biblen” sepse ishte ti qe citove nga ky rresht, u detyrove qe n vend t kundershtimit, t thuajsh dika tjeter ti pergjigjesh keshtu; “ekzistonte njeriu para se t krijohet bota”!

  ka na doli e re sot?
  Sipas besimit tnd dhe bindjeve tua, bindje kto t cilta I perserit dhe perpiqesh t’I forcojsh me citime biblike (te cilat ti as qe I beson bile por nejse), prap thua se; “normal q egzistonte njeriu para se t krijohet…”! edhe kjo OK. Vazhdojm.

  Ather kjo teori bie posht si e pa vler dhe, sikurse t ishim para publikit n ni salle, egjith salla do t qeshte me ty n kt teori. Mesiguri se sht qesharake t thuhet se “njeriu ka ekzistue para se t krijohet bota”! Ather pse u krijua dhe qka nenkupton fjala “krijue” nse veq paska pas ekzistue ai? No coment. Jo ore mik, njeriu nuk ka ekzisue dhe ajo qe thua bie posht dhe sht veq fjal goje, sht sa per tia marue qejfin vetit, zakonisht, un nuk kam deshir t maroj qefin as ty dhe as vetit kur bhet fjal pr Zotin e ne kt rast, pr zanafillen e botes. Dhe duke t marue ty qejfin, t mohoj At neper t cilin u krijua Bota – FJALA. Kjo t ka humbur neper sy dhe nuk je duke e kuptuar. FJALA – BIRI I PERENDIS q ishte n PERENDIN. Nepermes FJALES Perendia krijoj boten. Dhe FJALA u b Njeri – Jezus. FJALA – Jezusi ishte n lavdi t Perendis para qe t krijohej bota. E FJALA ishte e pa ndar n Perendin e FLALA ishte Perendi. "Prej Saj u b do gj e pa T nuk u b asgj. E do gj q u b, e pati n T jetn"


  Ajo qe ju keni sjellur kinse si krahasim apo argument ku citohet rreshti I Jeremiut profet, as qe ka lidhje me ato qe ishte fjala, nuk ka lidhje rreshti Jeremia 1;5 ku citohet:
  "Para se un t t formoja n barkun e nns sate t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve".
  Kjo ka dallim te dukshem per secilin dhe nuk kan kuptim as lidhje me ato qe thuhet te Gj 17; 5 ku citohet:
  “E tani, o At, m lavdro para teje me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota".

  E para; un ne asnj shkrim nuk kam thn as nuk shpreha dyshimin time n dijen as fuqin e Krijuesit mbi krijesen e vet, nuk e di as arsyen dhe bash kam thn se pse ke marr ket shembull! aq ma pak kuptoj dhe pyes se pse pretendon t spjegosh madherin e Perendis pasi qe ne edim dhe e besojm, e shprehim dhe me nderim e adhurojm At. Un per kunder asaj veq e kam thn dhe dua ta postoj edhe niher per hire t ndershmeris dhe informimit t drejt, ja citimi I im te cilin ty ka kaluar pa lexuar apo nuk deshe me lexue:

  Kur Perendia bri planin per t krijuar njeriun, Ai bri planin edhe mbi t dhe parngjasimin, pushtetin qe do ta ket njeriu duke thn: “q t jet zotrues i peshqve t detit, i shpendve t qiellit, i kafshve, i mbar toks, dhe i do zvarraniku q zvarritet mbi tok”! Kjo ishte n plan, ky ishte plani dhe parashikimi I Zotit pr njeriun….!

  Sipas ksaj rezulton se un dhe besimi im, sipas Bibles, themi dhe besojm se Zoti parasheh m pare per njeriun, sikurse ishte edhe per Jeremin profet. Por, kur sht fjala per Jezusin e Nazaretit, thuhet krejt dika tjeter; “me at lavdi q e kisha te ti para se t fillonte t ishte bota”. Kjo u mungon te t gjith njerzve dhe sht e pa zavendesueshme, ndoshta dikush deshiron qe mos t jet kjo kshtu, por ajo sht ashtu dhe ne nuk kemi fuqi ta ndryshojm.


  buja_20
  besoj q njeriu sht n lavdin e Zotit edhe para se t krijohet..pr shembull mund t marrim at vargun biblik q e citova m lart..
  Jeremia 1:5"Para se un t t formoja n barkun e nns sate, t kam njohur; para se ti t dilje nga barku i saj, t kam shenjtruar dhe t kam caktuar profet t kombeve"
  Po perserit dhe disaher keni perserit kt rresht nga Bibla, m vjen mire por mos mendo se do t kalojsh pa dhn pergjigje edhe per Jeremin profet sepse ai profetizoj si profet qe ishte, andaj edhe per Jezusin qe ju e mohoni, borgj hyne kur citove nga Jeremia, sikurse hyne kur citove nga kapitulli 17 sipas Gjonit.

  Sikurse t kam thn edhe m pare, e perseris edhe njiher se ktu thuhet se
  "t njoha para se t formoja n barkun e nnes", ndersa per Jezusin thuhet "para se t krijohet bota". Nuk jan t njjta dhe jan t pa krahasueshme.

  Ndersa sa I perket asaj qe ti merr shembull duke thn:

  buja_20
  si shembull mund t marrim edhe Muhammedin a.s...Zoti para se t krijoi botn e ka caktuar q Muhammedi a.s. do t jet profeti i fundit q do ta drgoj pr njerzimin, si mshir pr gjith botn edhe mund t themi q Muhamedi a.s. ka qen n lavdin e Zotit

  e ka ditur q prshembull bibla do t ndryshohet edhe Muhammedi a.s. ka qen i caktur nga Zoti se do t jet Profet i fundit pr mbar njerzimin edhe se Kuranin Zoti do ta mbroj deri n ditn e gjykimit...Zoti e dinte q disa njerz do tja kthejn shpinn fjalve t Zotit

  ne besojm q ardhja e Muhammedit sht prmendur n disa libra fetare

  Shembull I gabuar nga do ta shiqojsh!

  Epara; Muhamedi nuk ishte profet I Zotit;
  Edyta; nuk ishte n lavdin e Zotit.
  E treta; nuk sht permednur n libra fetare


  Pse un them se Muhamedi nuk ishte profet? Sigurisht se ndergjegja e ime dhe ejotja duhet t na obligoj t arsyetojm dhe t argumentojm gjith ato qe ne themi dhe besojm. Ne jemi edhe m shum t obliguar kur edhe thirremi si besimtar te Perendis.

  Profet, nuk edi se a e kupton mire domethnjen e fjales “Profet”?!

  Profetet! Mik, jo vetem profeteti, por secili qe mban ni titull kerkohet ta arsyetoj - argumentoj titullin qe ka, psh: Fillozofi - me fillozofi, Shkenctari - me shkenc, Kngtari - me kng, Sportisti - me sport etj, si dhe Profeti - me profeci dhe t gjitha ato qe I perkasin nji profeti.

  N kt rast ndalemi te profeti pasi ti I paraprine ksaj duke thn se: “ka caktuar q Muhammedi a.s. do t jet profeti i fundit” dhe pa hezitim sikur t ishe duke pi qaj rusi pas buke thua se: “e ka ditur q prshembull bibla do t ndryshohet..”!!!

  Miku I nderuar, pa hezistim pasi ke hapur frant debati, t them menjiher se, profeti ka disa karakteristika te veqanta dhe nse I mungojn ato, ather ajo del qesharake dhe mbetet vetem deshir e dikujt e jo realitet. Ajo mbtete mashtrim I njeriut, e jo realitet. Ajo mbetet shpres e njeriut ejo realitet. Ajo n fund mbetet zhgenjim I njeriut e jo realitet. Por, pr ata njerz qe jan t ndikuar nga e Verteta-Shpirti I Shenjt, ajo mbeten dhe sht se ai ishte profet I rrejshem. Ai sht vetem njeri I kohes s Arabis gjat shekujve 5-6 pas Kr, koh kjo kur ne Arabi njerzit ishin shum t qoroditur, njerz t pa udh, njerz kta me shum ndikime t sekteve dhe besimeve t ndryshme kote, torllovi e madhe dhe levizje t ndryshme. Ky njeri u ngrit me ndikim t kohes, t situatave, t karieres, t epsheve, t gjakderdhjes, t dhunimit s liris s besimit, t robris dhe sllaveris ndaj njerzve, t gnjeshtrave, shpifjeve, t paqartsive dhe dydhimeve, etjera e tjera dhe, mbi t gjitha; rivanshim me ndikim t dreqit t mallkuar – aleanc me t dhe bashkpuntor t tij kunder Jezus Krishtit dhe Lajmit t Mir – Ungjillit t Shenjt. E sot, ajo reflektohet deri edhe tek ne shqiptart dhe si pasoj jemi ku jemi, un dhe ti kapemi n mes veti, jo ashtu dhe jo kshtu, spese ajo u reflektua tek ne para 500 viteve, lau me gjak trojet tona, dhunoj besimin dhe lirin ton, dhunoj dinjitetin dhe t kalueren tone historike etj etje. Ky sht rrezulltati dhe nuk ka argument me ndikim t Zotit qe mund ta luhat kt qe e thash.

  Hajde I lum buja ti qe ishe me etje t madhe pr t fye besimin n Krisht, duke na quajtur fallcifikator t shkrimeve biblike, ti qe ishe me etje pr t fye besimtart n Krisht pr blasfemi, duke quajtur edhe Jezusin blasfemues sikurse Judenjet e kohes s Tij, ti qe ishte me etje per te sjellur terlilloj videos n forume t ndryshme duke fy vdekjen dhe ringjalljen e Jezusit dhe me kt duke quajtur te krishtert mashtrues, duke mos menduar fare se kjo sht edhe kuptimi I shpreses s jets n krishterim. Hajde mik na thuaj se ku gjindet ndoni profeci dhe ne cilin shkrim thuhet se do t vjen Muhamedi si profet?

  Sigurisht, doren n zemer se nuk e din dhe nuk ekziston. Nuk ekziston bujo dhe nuk ka se si me ekzistuar sepse Zoti nuk e ka thn kurr. Sikurse as nuk ishte n lavdin e Zotit kurr.
  Kjo sht e para.


  Ndersa tjetra qe I mungon “profetit” t famshem:

  Buja I etshem n fyrje ndaj t krishterve, ti qe (sipas shkrimeve tua), din se te “krishtert e kan gabim” dhe “paskan ndryshue Biblen”, kt ethua pa prites dhe me krenari te quditshme, por n anen tjeter citon rreshta nga Bibla, nse kritikohet nga ndonji besimtar I krishter se si shkrun nga Bibla derisa nuk e beson, ai thot; “I besoj e nuk I besoj, diku po diku jo sepse kshtu m ka msuar allahu” etj. Hajde njiher dhe angazhoje intelektin tnd dhe na thuaj se ku ishte profetizmi I Muhamedit dhe qka profetizoj ai gjat kohes s tij? Ama profetizim e jo perralla dhe tregime fmijsh. Ku sht? Qka tha? Kur u realizue? Kur do t realizohet? Edhe kjo nuk ekziston dhe I mungon mjeranit, “profetit” te famshem.

  Hajde ti buja qe na citon se Kurani nuk I mohon mrekullit e Jezusit, kt ethua disi n lavd, duke harruar se Kurani duhet t ket t shenuara mrekullit e profetit q sht edhe citues I tij, sht e zakonshme qe profeti t pajiset me pushtet t mrekullive. Ku sht ndoni mrekulli e Muhamedit? Kur bri ndoni mrekulli? Si pershkruhet ajo? Apo, edhe kjo I mungon “profetit” t famshem!

  Ather, njeriu me mende dhe logjik shpirtrore, njeriu me ndikim t Zotit e kupton dhe e beson se Muhamedi nuk ishte profet. Mund t jet gjithka tjeter e jo Profet.

  Ndoshta dike e lendon, ekuptoj, por doren n zemer – muhabeti duhet t shkoj deri n fund. Ti buja_20, u tregove si I dieshem, postove dhjetra shkrime dhe m detyrove t shkruaj edhe pse nuk sht edhe deshir e imja dhe siq te kam thn, deri sat bhet qejfi do t vazhdojm.

  Si perfundim, per ta permbledhur krejt kt qe u than n kt shkrim, mund te thuhet se:

  Asnj njeri nuk ishte n lavdi t Perendis para se t krijohet bota;
  Krishti Jezus ishte n Lavdi t Perendis para qe t krijohet bota;
  Perendia para qe t krijoj njeriun ka planin per t;


  Muhamedi nuk ishte profetizuar ne asnj shkrim m pare lidhur me ardhja e tij;
  Muhamedi nuk profetizoj si profetet e zakonshem;
  Muhamedi nuk bri mrekulli si profet I zakonshem;
  Muhamedi nuk sht Profet sepse I mungojn t gjitha ato qe duhet ti ket si profeti I zakonshem.  buja_20)
  ky sht nj varg biblik q disa t krishter e kuptojn ashtu si kan dshir ata edhe nuk duan ta kuptojn ndryshe edhe nse ka ndonj kuptim tjetr ashtu edhe si n raste apo vargje tjera biblike...si atje ku Jezusi thot "Un dhe Ati jemi nj"..
  Vazhdon, shkrimi I ardhshem pergjigje lidhur me kt “citim t lartshenuar nga buja_20”:

  deri ather mire mbetshi!


  “Pr t pasur fryt t mir, duhet ta keni pemn e mir; n pait pem t keqe, ju do t keni fryte t kqija, sepse pema njihet prej frytit.

  Gjarprinj gjarprinjsh! Si mund t flisni mir, kur jeni t kqij? Sepse ’ka zemra qet goja!

  Njeriu i mir, prej visarit t mir, nxjerr gjra t mira, njeriu i keq, prej visarit t keq nxjerr t kqija. Un po ju them: njerzit do t prgjigjen n Ditn e Gjyqit pr seciln fjal t kot q do ta ken thn: Sepse, n saje t fjalve t tua do t shfajsohesh ose n saje t fjalve t tua do t dnohesh”. (Mt 12; 3337)


  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 06-04-2009 m 21:15
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  ju pershendetje

  pas postimit 75 une e kam shkruajtur edhe nje postim tjeter qe ka te bej me pergjigjen postimit tend toni me numrin 73 por si duket e paskan fshire at postim edhe bash tek ai postim kam treguar qe ditet e ardhshme nuk do te kem internet sepse do te ma ndalin internetin edhe do ta lidhi me nje lidhje tjeter apo firme tjeter....
  ne moment jam te axha jem ne banes dhe prej ketu nuk mundem te ju pergjigjen por shpresoj se se shpejti do te jem gati te ju pergjigjem pyetjeve tua apo postimeve tua...

  kju pershendes e Allahu ju udhezoft inshALLAH

  paqja qoft me ju

 19. #79
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  44
  Postime
  1,258
  Nuk sht nevoja t prgjigjesh buja_20. E prsris. Synimi ose m sakt qllimi yt nuk ishte informativ ashtu si ti pretendove n fillim. Edhe pse tu dhan prgjigjet e duhura prsri u prpoqe te degradosh temn dhe t bsh propagand islamike. Kto gjra nuk kan vendin ktu.

  Tema trajton dika pr t ciln Krishti vet ka dhn nj porosi t veant. Dhe ne nuk mund t abuzojm mbi kt porosi. Ai i krishter i vrtet q ka Frymn brenda tij e kupton fare mir se pr ciln porosi flas. Dhe kjo tem prfundon ktu. Ju falenderoj pr pjesmarrjen.


  Nn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
 3. Agjiologjia
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
 4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjt
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •