Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 79
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263

  34 E Jezusi lutej:

  “Fali, o At, se nuk din ’bjn!”


  pse t lutet Jezusi pr ti falur ata??
  ata a nuk ishin shkaktar qe Jezusi te varret ..
  ata sipas besimit krishter kan bere mir apo jo!sepse Jezusi ka vdekur per mekatett tuaja e nese ata nuk e kishin varur Jezusin ne kryq ather nuk do te vdiste per mekatet tuaja!! pra ata ishin te falur nga perndia sepse ata e kryten misionin qe duheshi ta bejne ta varrin jezusin qe de vdes per mekatet tuaja dhe jezusi e ka ber me deshir at..e n vned tjeter ne bibel nuk tregohet ashtu Jezusi..
  "Perndia im, Pernida im; prse m ke braktisur"

  pra Zoti i kerkon ndihme Zotit...

 2. #22
  I nderuar,

  Ti edhe po ngrit pyetje dhe po u pergjigjesh vet.

  Kur thash se Fryma e Shenjte kishte "funksion" tjeter, nenkuptova menyren e veprimit, apo funksionimit. Pra, dikur nuk banonte kurse tani banon. Puna e Frymes nuk ka ndryshuar por dikur kjo Fryme levizte nga nje person tek tjetri dhe jo te gjithe e kishin kete Fryme.
  Ndersa sot, qe ne momentin kur besojm, atehere Fryma vjen ne ne dhe eshte me ne ter jeten.

  Fryma e Shenjte ishte qe ne krijim:
  Toka ishte pa trajt, e zbrazt dhe errsira mbulonte siprfaqen e humners; dhe Fryma e Perndis fluturonte mbi siprfaqen e ujrave. (Zanafilla 1:2)

  Fryma e Perndis m ka krijuar dhe fryma e t Plotfuqishmit m jep jet. (Jobi 33:3)

  Vargjet me poshte tregoj se Fruma e Shenjte (Fryma e Zotit) ka ardhur ne kohe te ndryshme ne jetet e personave per ti udhehequr ata dhe popullin:

  24 Pastaj Moisiu doli dhe i njoftoi popullit fjalt e Zotit; mblodhi pastaj shtatdhjet njerz pleq t popullit dhe i vendosi rreth e qark adrs s mbledhjes.
  25 Ather Zoti zbriti n ren dhe i foli atij, mori nga Fryma q qndronte mbi t dhe e oi mbi t shtatdhjet pleqt; por kur Fryma u vu mbi ta, ata bn profeci, me gjith se m von nuk bn m.
  26 Por dy njerz, njri quhej Eldad dhe tjetri Medad, kishin mbetur n kamp; dhe Fryma u vu edhe mbi ta; kta ishin ndr t regjistruarit, por nuk kishin dal pr t shkuar n adr; megjithat bn profeci n kamp.
  27 Nj djal shkoi me vrap t`ia referoj kt gj Moisiut dhe i tha: "Eldadi dhe Medadi po bjn profeci n kamp".
  28 Ather Jozueu, bir i Nunit dhe shrbtor i Moisiut, nj nga t rinjt e tij, filloi t thot: "Moisi, imzot, bji q t heqin dor!".
  29 Por Moisiu iu prgjegj: "Ndofta je xheloz pr mua? Ah, le t ishin t gjith profet n popullin e Zotit dhe dhnt Zoti q Fryma e tij t vihet mbi ta!". (Numrat 33:24-29)

  Por Fryma e Zotit deprtoi te Gedeoni q i ra boris; dhe Abiezeritt u thirrn q t`i shkonin pas.(Gjyqtaret 6:34)

  Fryma e Shenjte tek Jozefi:
  Dhe Faraoni u tha npunsve t tij: "A mund t gjejm nj njeri si ky, tek i cili t gjendet Fryma e Perndis?". (Zanafilla 41:38)
  Tek Jozueu:
  Ather Zoti i tha Moisiut: "Merr Jozueun, djalin e Nunit, njeriun brenda t cilit sht Fryma, dhe vr dorn tnde mbi t; (Numrat 27:18)
  Tek Danieli:
  sht nj njeri n mbretrin tnde, tek i cili sht fryma e perndive t shenjt, dhe n kohn e atit tnd u gjet tek ai drit, mendje dhe dituri t ngjashme me diturin e perndive; mbreti Nebukadnetsar, ati yt, ati yt mbreti, e caktoi n krye t magjistarve, t astrologve, t Kaldeasve dhe t shortarve, (Danieli 5:11)

  Ne librin e Profeti Ezekiel thuhet se Zoti do te dergoj Frymen (shpirtin) e Tij qe do te jete brenda nesh:
  26Do t`ju jap nj zemr t re dhe do t shtie brenda jush nj shpirt t ri; do t heq nga mishi juaj zemrn prej guri dhe do t`ju jap zemr prej mishi.
  27 Do t v brenda jush Shpirtin tim dhe do t bj q ju t ecni sipas statuteve t mia, dhe ju do t respektoni dhe do t zbatoni n praktik dekretet e mia. (Ezekieli 36:26-27)

  Por kt ai e tha pr Frymn, q do t merrnin ata q do t besonin n t; sepse Fryma e Shenjt n fakt nuk ishte dhn ende, sepse Jezusi ende nuk ishte prlvduar. (Gjoni 7:39)
  Te ky varg shohim se Fryma e Shenjt akoma nuk ishte dhene. (Krahaso me vargjet nga Ezekieli me larte)

  Dhe Jezusi, plot me Frymn e Shenjt, u kthye nga Jordani dhe Fryma e oi n shkrettir, (Luka 4:1)

  A flet Fryma?
  Tani, kur t`ju ojn pr t`ju dorzuar n duart e tyre, mos u shqetsoni q m par pr at q do t duhet t thoni dhe mos e paramendoni; por thoni far t`ju jepet n at ast, sepse nuk jeni ju q flisni, por Fryma e Shenjt. (Marku 13:11)

  Fryma flet permes njerezve, permes enderrave, permes engjujve... Pra Fryma Shenjte eshte fryma e Zotit. Nese Zoti flet, atehere cfare nuk eshte ne rregull ketu?

  21 Tani, si u pagzua gjith populli, edhe Jezusi u pagzua; dhe ndrsa po lutej, qielli u hap,
  22 dhe Fryma e Shenjt zbriti mbi t, n trajtn trupore si t pllumbit, dhe nga qielli erdhi nj z, q thoshte: ``Ti je Biri im i dashur, n ty un jam knaqur!``. (Luka 3:21-22)
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 3. #23
  I nderuar,

  Mos i devijo temes. Ajo ka nje titull: far ju msoi shpirti i shenjt?

  Puna e te dashurit te armiqeve, lutjes Atit... jane teme tjeter.
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga Gregu Lexo Postimin
  I nderuar,

  Mos i devijo temes. Ajo ka nje titull: far ju msoi shpirti i shenjt?

  Puna e te dashurit te armiqeve, lutjes Atit... jane teme tjeter.

  i nderuar shikoje njeheremire ne postime kush ja filloj ketu punen e dashuris ne armikun dhe tjera ..une mundohem te ri ne teme por ka qe dalin nga tema..dhe une ather duhet edhe te them reth asaj qe thone dicka jasht temes...

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  A flet Fryma?
  Tani, kur t`ju ojn pr t`ju dorzuar n duart e tyre, mos u shqetsoni q m par pr at q do t duhet t thoni dhe mos e paramendoni; por thoni far t`ju jepet n at ast, sepse nuk jeni ju q flisni, por Fryma e Shenjt. (Marku 13:11)


  pra pasiqe flitka fryma ather mua me intereson sic eshte edhe ne pyetjen e temes cka mesuat pasi qe shkoi Jezusi prej fryms s shenjt..ku jan shkrimet qe i more nga fryma e shenjt..ku jan gjerat qe do te ndodhin ne te ardhmen qe ua tha fryma e shenjt??


  Kur thash se Fryma e Shenjte kishte "funksion" tjeter, nenkuptova menyren e veprimit, apo funksionimit. Pra, dikur nuk banonte kurse tani banon

  fryma e shenjte ka banuar edhe me pare para jezusit ky nuk eshte veprim apo funksion tjeter..edhe ne kohen e Jezusit ajo ka ndihmuar Jezusin ka per te bere mrekulli u ka ndiihmuar dishpeujve kjo do te thot se aj me ka qen me ta..pse te THot Jezusi do tua dergoi dicka qe ato e kan??

 6. #26
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  A flet Fryma?
  Tani, kur t`ju ojn pr t`ju dorzuar n duart e tyre, mos u shqetsoni q m par pr at q do t duhet t thoni dhe mos e paramendoni; por thoni far t`ju jepet n at ast, sepse nuk jeni ju q flisni, por Fryma e Shenjt. (Marku 13:11)


  pra pasiqe flitka fryma ather mua me intereson sic eshte edhe ne pyetjen e temes cka mesuat pasi qe shkoi Jezusi prej fryms s shenjt..ku jan shkrimet qe i more nga fryma e shenjt..ku jan gjerat qe do te ndodhin ne te ardhmen qe ua tha fryma e shenjt??


  Kur thash se Fryma e Shenjte kishte "funksion" tjeter, nenkuptova menyren e veprimit, apo funksionimit. Pra, dikur nuk banonte kurse tani banon

  fryma e shenjte ka banuar edhe me pare para jezusit ky nuk eshte veprim apo funksion tjeter..edhe ne kohen e Jezusit ajo ka ndihmuar Jezusin ka per te bere mrekulli u ka ndiihmuar dishpeujve kjo do te thot se aj me ka qen me ta..pse te THot Jezusi do tua dergoi dicka qe ato e kan??

  Nuk e kuptoj se pse po ia veshtireson vetes te kuptuarit e Frymes se Shenjte!

  Po s'e kuptove Perendine Trini, do te jete e veshtire gjithmone per ta kuptuar rolin dhe veprimtarin e Frymes.
  Te lutem lexo postimin e 13 per tu informuar mbi rolin e Frymes: Ketu

  E kam perseritur disa here tashme se Fryma e Shenjte para ardhjes se Krishtit dhe gjate jetes se Tij, nuk Ishte perhere (gjate gjithe jetes) ne njeri. Atehere ishte perkohesisht. Per nje arsye te caktuar, dhe pastaj largohej nga ai person.
  Kur Jezusi premtoj Fryme e Shenjte, Ai tha se do te jet PERGJITHMON ne ne. Po ashtu Jezusi tha se nuk do ju le vetem, por po ju degoj Frymen e Shenjte.
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  un e kuptoj Trinin q ju mendooni por nuk sht mundshme pr mua ajo ..
  une mundohem qe te jem i qart nuk dua te ta bej as ti veshir e as vetes...
  te shohim se cfa pergjigje ke dhn reth pyetjeve t mia..

  Fryma e Shenjte na bind per mekat, drejtesi, gjykim.
  Ja cfare tha vet Krishti per Frymen e Shenjte:
  Dhe kur t ket ardhur, ai do ta bind botn pr mkat, pr drejtsi dhe pr gjykim. Gjoni 16:8

  Pr mkat, sepse nuk besojn n mua; (Gjoni 16:9)
  pr drejtsi, sepse un po shkoj tek Ati dhe nuk do t m shihni m; (Gjoni 16:10)
  pr gjykim, sepse princi i ksaj bote sht gjykuar. (Gjoni 16:11)


  pa kesaj ka edhe dicka qe lidhet me pyetjen time..

  Kam edhe shum gjra t tjera pr t'ju thn, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

  Por, kur t vij ai, Fryma e s vrtets, ai do t'ju prij n do t vrtet, sepse ai nuk do t flas nga vetja, por do t thot gjitha ato gjra q ka dgjuar dhe do t'ju kumtoj gjrat q do vijn. (Gjoni 16:13)


  s pari deshta t them dicka reth asaj kur tho Jezusi a.s. per frymen..Jezusi a.s. thot shum her Ai, Ai, Ai
  ai do ta bind botn pr mkat ...Por, kur t vij ai...sepse ai nuk do t flas nga vetja...Ai do t m prlvdoj

  per Ai une kuptoj se do te vi dikush e jo dicka!! pra fryma nuk eshte dikush por eshte dicka qe ju nuk shihni dhe qe nuk mundeni ta pershkruani se si eshte..edhe sibmas besimit krishter secili krishter e ka frymen e shenjt ne trup..prap nuk eshte Ai sepse Ai eshte vetm nj e jo me shume
  Ai do t m prlvdoj

  si do ta perlevdoi fryma e shenjt Jezusin a.s.? keni ndegjuar ju ndoshta prej Fryms qe e ka perlevduar Jezusin a.s.? a keni ju kontakt me frymn`? ju ka thn ndonjher dicka q keni shnuar?

  Kam edhe shum gjra t tjera pr t'ju thn, por ato ende ju nuk mund t'i mbani.


  cilat jan gjrat q Jezusi nuk i tha dhe q ju i ndgjuat nga Fryma e tash m i dini?

  13 Por, kur t vij ai, Fryma e s vrtets, ai do t'ju prij n do t vrtet, sepse ai nuk do t flas nga vetja, por do t thot gjitha ato gjra q ka dgjuar dhe do t'ju kumtoj gjrat q do vijn.

  cilat jan ato t vrteta q premtoi Jezusi a.s.??
  cilat jan gjrat q tha Jezusi a.s. ai nuk do t flas nga vetja, por do t thot gjitha ato gjra q ka dgjuar.. cilat jan ato gjrat q u ka thn fryma Krishterve q jan t vrteta ato duhet t jen t shunara dikund sepse jan t rndsishme pr ti ditur...
  do t'ju kumtoj gjrat q do vijn.
  kjo ende ndodht n pyetjen e ksaj teme dhe nuk sht prgjigjur akoma por sht thn se kto gjrat q do t ndodhin jan bibe.. nese jan ne bibel ather va paska treguar Jezusi a.s.--...por ai tha kam edhe shum per tju thenepor ju nuk mund ti mbani por do te vi diksuh tjeter qe do tua thot...


  Gjoni 14-16 Dhe un do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju jap nj Ngushllues tjetr, q do t qndroj prgjithmon me ju,


  prgjigjja e Krishterve reth ksaj sht q thon se Muhamedi ka vdekur dhe kaq..Muhammedi ka vdekur por msimet e tij nuk kan vdekur dashuria n t nuk ka vdekur n pr ju sht e pamundshme t thoni se Muhammedi nuk sht n njeriun pr mua sht Muhammedi a.s. n mua mbrenda...pra Muhammedin e kujtoj shum her edhe nse them une ai sht mbrenda meje nuk do t thot qe ai eeshte me trup ne mua me jetn e tij ne mua por eshte me mesimet e tij ne mua ..per shembulll shum her me kujtohen disa gjera qe na mesoi Muhammedi a.s. si pershembull deshiroj te bej dicka te keqe ose dua ti kthej fjal enens.ather mendoj ne mesimet e tij q ka thn pr shembull...tre her duaje nnn e pas ksa ka thn t tjert...pra Muhammedi a.s nuk ka vdekur me Msimet e tij te kesh mbrenda teje dicka nuk do te thot domosdo ta kesh trupin e tij mbrenda apo vet ate por mundet ti kesh mesimet e tij kujtimet ne te ..si per shembull ku thot Jezusi a.s.....

  Gjoni 16:20 At dit do t msoni se un jam n Atin tim, dhe se ju jeni n mua dhe un n ju

  pra te jesh mbrenda dikujt me dashuri me kujtim me vepra te tij....ose

  Gjoni 17-21 Tani un nuk lutem vetm pr ta, por edhe pr ata q do t besojn n mua me an t fjals s tyre, 21 q t gjith t jen nj, ashtu si ti, o At, je n mua dhe un n ty; edhe ata t jen nj n ne, q bota t besoj se ti m ke drguar.

  te gjith t jemi nj..t veprojm ashtu sic don perndia t dashurojm njri tjetrin t kujotjm njeri tjetrin jo secili pr veten e tij..me vepra te jemi nje...

  pra edhe Muhammedi a.s. sht kshtu n mua ......ai ka vdekur por sht ende n mua edhe njerzit te tjere jan ne mua..vllezrit besimtar qe luten per mua dhe une pr ta ata jan n mua..ne t gjith jemi nk..i lutemi t njjtit perndi dhe i lutemi jo vec secili pr vete por e kemi obligim q cfar lutemi pr veten duhet edhe pr vllaun/motrn tnde t lutesh...

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  domethn ju i doni ata qe te vrasin baben nenen etj...
  Eshte urdherimi dhe shembulli i Zotit tim!Nuk m'i kane vrare prinderit, kane vdekur per semundje e tani shpresoj se prinderit e mi te jene ne Parajse.

  Jam njeri e si do njeri, nje krijese e brishte. Nuk di si do te mund te reagoj ne rastin se per shembull dikush do te m'i vrase vellezerit.
  Por une lutem gjithmone qe ne do rast t'a kem prej Zotit forcen qe te jem koherent me fene ne Zotin tim, e qe te mos humb fare besim ne te, dhe ne premtim qe ai do t'mi fale mekatet per te cilet jam penduar.
  E kur nuk jam koherent, bie ne mekat, edhe te renda, sipas mesimit te Zotit tim, e di qe nje epizode negative qe me ndodhe, vlen shume me pak se jeta ime ne teresine e edhe me pak se lidhja ime me Zotin tim. Nese ndodh e kur ndodh me pervujteri kerkoj faljen, nese ndodh edhe per faktin qe e kam shkelur urdherimin e faljes. Jeta ime eshte ne duart e Zotit tim. Ai eshte imire, i meshirshem i ngadalshem ne idherim: ma jep forcen per ta rimarre udhen.
  Lutem edhe do dite qe koherent me fene time, si duhet te bejne edhe te gjithe te krishteret, nuk do ta zevendesoj Zotin ne marrjen e jetes se njerezve, sepse ai e merr per lumturine e Parajse, une do ta merrja per humbjen e jetes time dhe e jetes se te tjereve.

  Torrkerry

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin

  34 E Jezusi lutej:

  Fali, o At, se nuk din bjn!


  pse t lutet Jezusi pr ti falur ata??
  ata a nuk ishin shkaktar qe Jezusi te varret ..
  ata sipas besimit krishter kan bere mir apo jo!sepse Jezusi ka vdekur per mekatett tuaja e nese ata nuk e kishin varur Jezusin ne kryq ather nuk do te vdiste per mekatet tuaja!! pra ata ishin te falur nga perndia sepse ata e kryten misionin qe duheshi ta bejne ta varrin jezusin qe de vdes per mekatet tuaja dhe jezusi e ka ber me deshir at..e n vned tjeter ne bibel nuk tregohet ashtu Jezusi..
  "Perndia im, Pernida im; prse m ke braktisur"

  pra Zoti i kerkon ndihme Zotit...
  O BUJA 20: nese ti e ben akoma kete pyetje, ti nuk dialogon ne nje menyre serioze.
  Shume here e kam shpjeguar kete, edhe ne dialoge me ty, ne temen Jezu Krishti eshte Zot.
  Te gjithe katolike e dine se Jezusi lutet, vuan, vdes, han buke si njeri, sepse si Zot
  nuk mundrte as te lutet, as te haje buke, as te vuajw, as te vdes...

  Te kam shpjeguar qe kjo ndodh si edhe ne ne njerez ne mardhenje trupi-shpirt:
  disa gjera e bejne lidhur me aftesite shpirterore te vecante, disa gjera lidhur me disa aftesite trupore, disa here mund te punoj token me forcat e mia trupore e njekohesisht te lutem me mendjen e ne brendesine e zemres time.


  Torrkerry

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin

  i nderuar shikoje njeheremire ne postime kush ja filloj ketu punen e dashuris ne armikun dhe tjera ..une mundohem te ri ne teme por ka qe dalin nga tema..dhe une ather duhet edhe te them reth asaj qe thone dicka jasht temes...

  BUJA 20: Nese e ke shkruar kete per mu, kjo eshte nje prove tjeter qe ti nuk dialogon ne nje menyre serioze:

  Pyetja eshte si ne e kemi ekzperiencen e Shpirtit te Zotit ne ne...E une te kam shpjeguar qe kjo per mu eshte e mundshem ne nje menyre ekzperienciale per shembull kur konkretish, sipas urdherimeve te Zotit, qe i kam kopjuar sepse ti nuk i njeh ata, ua falim te tjereve ofendimet.

  Eshte dinamika qe edhe ne rastet te tjera paraqet edhe Shen Pali ne Rm 8.

  Ne kete kontekst ti e ke thene mendimin tend per lutjen. Mire, eshte mendimi yt dhe ekzperienca jote. Nuk gjykohet. Por per ne eshte ndryshme: kur lutemi si Jezusi na ka mesuar e si lexojme ne Rom 8 ne bejme ekzperienzen e Shpirtit te Zotit qe lutet ne ne, me ne, per me, nepermjet neve.

  Ka shume te krishtere qe e bejne kete ekzperience e ti nuk mund ta besh sepse nuk beson ne Shpirtin e Zotit, dhe nuk e ke edhe mundesi te mohosh se shume te krishtere e bejne kete ekzperiencen. Eshte nje fenomen historikish i hapur sot e quhet Levizja karismatike.

  Eshte ne teme edhe kjo.

  Por ti nuk kupton, sepse ti shkruan me nje paragjikim te dukshem: ne myslyman jemi inteligjent e kemi besimin me e mire te botes, te tjeret jane idiote...e ndjekin perralla e jane pagane...E kur je perballe nje realitetit te pashmangshem, ti i mbyll syte per te mos pare, e veshet per te mos degjuar.

  Te kam thene edhe, dhe edhe kjo eshte ne teme, se forca qe e ndjejme per te kundershtuar instiktet tona, ne cfare menyre eshte akoma nje ekzperience e Shpirtit te Zotit ne ne.

  Torrkerry

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Buja 20: Ke shkruar:
  Fryma e Shenjte na bind per mekat, drejtesi, gjykim.
  Ja cfare tha vet Krishti per Frymen e Shenjte:
  Dhe kur t ket ardhur, ai do ta bind botn pr mkat, pr drejtsi dhe pr gjykim. Gjoni 16:8

  Pr mkat, sepse nuk besojn n mua; (Gjoni 16:9)
  pr drejtsi, sepse un po shkoj tek Ati dhe nuk do t m shihni m; (Gjoni 16:10)
  pr gjykim, sepse princi i ksaj bote sht gjykuar. (Gjoni 16:11)

  pa kesaj ka edhe dicka qe lidhet me pyetjen time..

  Kam edhe shum gjra t tjera pr t'ju thn, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

  Por, kur t vij ai, Fryma e s vrtets, ai do t'ju prij n do t vrtet, sepse ai nuk do t flas nga vetja, por do t thot gjitha ato gjra q ka dgjuar dhe do t'ju kumtoj gjrat q do vijn. (Gjoni 16:13)"

  Mire, fillon te kuptosh: Nje shenje tjeter e ekzperiences se Shpirtit eshte qe shpirti yne e dallona ate qe perputhet me kete ekzperience, dhe ate qe e kundershton kete ekzperience.
  Lexo ne kete menyre fjalet e Krishtit e do t'ikuptosh me mire.  Ke shkruar edhe:
  s pari deshta t them dicka reth asaj kur tho Jezusi a.s. per frymen..Jezusi a.s. thot shum her Ai, Ai, Ai
  ai do ta bind botn pr mkat ...Por, kur t vij ai...sepse ai nuk do t flas nga vetja...Ai do t m prlvdoj

  per Ai une kuptoj se do te vi dikush e jo dicka!! pra fryma nuk eshte dikush por eshte dicka qe ju nuk shihni dhe qe nuk mundeni ta pershkruani se si eshte..edhe sibmas besimit krishter secili krishter e ka frymen e shenjt ne trup..prap nuk eshte Ai sepse Ai eshte vetm nj e jo me shume
  Ai do t m prlvdoj.


  Nuk ka nje problem per Ai> Dhjata e re, nga e cila ti kopjon, uditemerisht perkthen PNEUMA, me "fryma e shenjte" - gjeni femeror - e pastaj vazhdon me Ai - gjeni mashkullor. Ne biblen e Atit Felipaj ka Shpirti i Shenjt (gjeni mashkullor), personi i trete i Trinise (Personi-mashkullor), dhe Ai...
  Por, Buja 20, nuk eshte ky ngaterrim i vogel qe te krijon remujen ne mendjen, por dika tjeter.
  Ti nuk beson ne Shpirtin e Zotit, e sepse besimi eshte nje menyre per t'i njohur gjera te padukshme, se bashku me Shpirtin e Zotit ti nuk njeh edhe shume gjera te tjerat lidhur me kete.
  .

  Je i mrekullueshem kur flet per kuranin, por nje katastrofe kur preteendon te interpretosh Biblen. Arsyeja e ke ne nje resht e Shen Gjonit qe ke kopjuar. Nuk e ke Shpirtin e Zotit ne ty.
  Ai neve na frymezon gjera te ndryshme, ndoshta me te verteta, ndoshta sepse ka gjithmone nevoje per nje verifikim te pervujte

  ZOTI ESHTE GJITHMONE ZOTI E UNE DHE TI GJITHMONE NJEREZ, DHE ZOTI NUK KAPET KURRE KREJT; FJALET E TIJ TE SHPALLUR PER MILIARDE NJEREZISH E JO VETEM PER MUA E PER TY, DO TE KENE GJITHMONE DICKA TE MISTERSHME, TE PAKAPSHME...NJE SIGURI NE KETO GJERA JANE NE KUNDERSHTIM ME ESENCEN E FESE: NENSHTRIMIN TON NDAJ ZOTIT. nJE NENSHTRIM I TILLE NENKUPTON QE TA PRANOJME MISTERIN, POR NESE PRETENDOJME SE DIME GJITHCKA, JEMI SI AI, E CDO NENSHTRIM ZHDUKET.

  Tani te pershendes. Do te takohemi perseri neser.

 12. #32
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  44
  Postime
  1,258
  buja_20

  Nuk e kuptoj ende se ku do t dalsh me gjith kt bised q ke hapur. Personalisht t kam dhn nj prgjigje sa m t hollsishme dhe t kuptueshme besoj. Ti n do postim shkruan: 'un nuk mund ta pranoj kt', 'un nuk mund ta besoj kt' etj.

  Besimi i krishter ky sht. Nuk mund t jet dika tjetr sipas mendjes apo dshirs s do njeriu. Nse ti nuk bindesh ky sht problemi yt. Nse krkon t msosh m tepr lidhur me veprimtarin e Fryms s Shenjt, hap nj Dhiat t Re dhe lexo. Aty ke shum pr t msuar. Nse nuk interesohesh pr kt dhe thjesht je duke krkuar nj prgjigje konkrete, sht e mira t bsh edhe pyetje konkrete. Ti ke marr prgjigje pr do pyetje q ke ngritur dhe prsri nuk t mbushet mendja.

  Perndia nuk mund t kufizohet, po ashtu edhe Fryma q ka dal prej Tij. Perndia nuk sht njeri i cili sht i kufizuar. Perndia mund t gjendet n nj vend por mund t gjendet edhe n disa vende njkohsisht. Megjithat kjo sht tjetr tem dhe nj tem goxha e gjat q nuk ka edhe shum lidhje me kt tem.

  Nn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Peniel, Bravo!

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Zoti ne Bbel meson se nuk duhet te behemi pjese e debateve dhe blasfemive qe bejne njerezit .

  PO kush pati vullnet i hyri kesaj pune . Nuk e nderon kush Zotin duke rene ne leqet e antikrishteve . Ne kete menyre vetem tregon mosbindje ndaj Perendise , sikur te ishte me i afte se vete Ai per te bindur njerez qe nuk duan te njohin Zot .

  Ku thuhet ne ndonje vend ne Bibel se njeriu bind ne besim ? Eshte e meta dhjetevjeare e te krishtereve , aq kohe sa kam pare virtualitet shqiptar merren me debate duke i sherbyer blasfemise e duke e bere pjellore .

  Kaloni mire !
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 30-03-2009 m 12:03

 15. #35
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  44
  Postime
  1,258
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Zoti ne Bbel meson se nuk duhet te behemi pjese e debateve dhe blasfemive qe bejne njerezit .

  PO kush pati vullnet i hyri kesaj pune . Nuk e nderon kush Zotin duke rene ne leqet e antikrishteve . Ne kete menyre vetem tregon mosbindje ndaj Perendise , sikur te ishte me i afte se vete Ai per te bindur njerez qe nuk duan te njohin Zot .

  Ku thuhet ne ndonje vend ne Bibel se njeriu bind ne besim ? Eshte e meta dhjetevjeare e te krishtereve , aq kohe sa kam pare virtualitet shqiptar merren me debate duke i sherbyer blasfemise e duke e bere pjellore .

  Kaloni mire !

  Zoti mson edhe shum gjra t tjera n Bibl. Gjithsesi m e menur dhe m e urt nga ana jote do t ishte t mos kishe pretendime t tilla por thjesht t shfaqje mendimin tnd.

  Krishti asnj nuk przuri dhe asnj nuk kundrshtoi. Gjithnj me durim dhe me shum dashuri msoi akoma edhe ata q i donin t keqen dhe krkonin ta vrisnin. Askush nuk ka rn n lakun e askujt. Nse personi q hapi kt tem mendoi se ishte duke ngritur nj kurth, ai thjesht i hapi gropn vetes s tij. Nuk mund t vsh n loj dhe as t tallesh me Zotin. Besoj se do njrit nga ne, flas pr ata q jan t krishter t vrtet dhe Fryma banon brenda tyre, Fryma i foli dhe e drejtoi. Gjykimi i takon Zotit dhe jo njeriut.


  Zoti t ndrioft.

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 16. #36
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Zoti ne Bbel meson se nuk duhet te behemi pjese e debateve dhe blasfemive qe bejne njerezit .

  PO kush pati vullnet i hyri kesaj pune . Nuk e nderon kush Zotin duke rene ne leqet e antikrishteve . Ne kete menyre vetem tregon mosbindje ndaj Perendise , sikur te ishte me i afte se vete Ai per te bindur njerez qe nuk duan te njohin Zot .

  Ku thuhet ne ndonje vend ne Bibel se njeriu bind ne besim ? Eshte e meta dhjetevjeare e te krishtereve , aq kohe sa kam pare virtualitet shqiptar merren me debate duke i sherbyer blasfemise e duke e bere pjellore .

  Kaloni mire !
  Mbaje veten burre!

  Nuk besoj se nje nga te krishteret beri ndonje blasfemi!
  Ne jemi te thirrur:
  ...madje shenjtroni Zotin Perndin n zemrat tuaja dhe jini gjithnj gati pr t`u prgjigjur n mbrojtjen tuaj kujtdo q ju krkon shpjegime pr shpresn q sht n ju, por me butsi e me druajtje, (1 Pjetri 3:15)

  Gregu
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  S'thashe se bene blasfemi te Krishteret aspak , por Jezusi nuk ka shkuar asnjeher te jape mesazhin e Tij per ata njerez qe nuk e mirprisnin .

  Askush nga ne s'mund te flase me shume se sa Perendia ka folur ne Bibel , ke mendoni se bindet , mos ju duket se erdhi e hapi nje teme nje person qe interesohet per Perendine e per Biblen ?
  Aspak juve e shihni mire se eshte nje myslyman i betuar qe kerkon te nxjerre si opsion Zotin . Me fare te drejte Perendia vihet ne dyshim prej njerezve ? Po e perseris pse duhet te kontribojme duke bere debat e duke krahasuar te genjeshterten me ate qe vjen nga Perendia .

  Sidoqofte me shume shpreha nje lodhje te aq shume debateve me islamike qe kam pare , dhe nuk di nje here te vetme te kem degjuar rast qe pati fryt ( te shpetuar prej tyre ) .

  Ju e dini vete per veten tuaj , une thjesht shpreha mendimin tim ( Peniel , mendimi qe shpreh s'eshte kurre dika e improvizuar por gjithmone i mbeshtetur ne doktrinen dhe mesimet e Perendise ) te shprehur edhe ne keshillen qe i ben Bibla debateve te pafundme dhe shperdorimeve te vargjeve ! Por kete mbare e prape shume pak te krishtere e marrin parasysh te nxitur nga emocionet e tyre qe te tjeret duan tua ngacmojne . Do t'ju veoja si pjesmarres te kesaj teme se jeni treguar shume me te matur . Si tju udhezoje Zoti pra , vazhdoni .

  Zoti ju bekofte !

  Ps Pershendetje Greg !
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 30-03-2009 m 16:07

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  Eshte urdherimi dhe shembulli i Zotit tim!Nuk m'i kane vrare prinderit, kane vdekur per semundje e tani shpresoj se prinderit e mi te jene ne Parajse.

  Jam njeri e si do njeri, nje krijese e brishte. Nuk di si do te mund te reagoj ne rastin se per shembull dikush do te m'i vrase vellezerit.
  Por une lutem gjithmone qe ne do rast t'a kem prej Zotit forcen qe te jem koherent me fene ne Zotin tim, e qe te mos humb fare besim ne te, dhe ne premtim qe ai do t'mi fale mekatet per te cilet jam penduar.
  E kur nuk jam koherent, bie ne mekat, edhe te renda, sipas mesimit te Zotit tim, e di qe nje epizode negative qe me ndodhe, vlen shume me pak se jeta ime ne teresine e edhe me pak se lidhja ime me Zotin tim. Nese ndodh e kur ndodh me pervujteri kerkoj faljen, nese ndodh edhe per faktin qe e kam shkelur urdherimin e faljes. Jeta ime eshte ne duart e Zotit tim. Ai eshte imire, i meshirshem i ngadalshem ne idherim: ma jep forcen per ta rimarre udhen.
  Lutem edhe do dite qe koherent me fene time, si duhet te bejne edhe te gjithe te krishteret, nuk do ta zevendesoj Zotin ne marrjen e jetes se njerezve, sepse ai e merr per lumturine e Parajse, une do ta merrja per humbjen e jetes time dhe e jetes se te tjereve.

  Torrkerry
  Eshte urdherimi dhe shembulli i Zotit tim!Nuk m'i kane vrare prinderit, kane vdekur per semundje e tani shpresoj se prinderit e mi te jene ne Parajse.
  me vjen keq por une nuk e pata qellimin te zbuloj se ku jan prinderit e tu dhe cfar u ka ndodhur por eshte qellimi se a nuk do te kishe marr asgje kunder nese ndodh dika e till t ishin ende gjall prinderit tu ose fmija jote a do ti kisha dasht ende armiqt e tu nese ata e bjn nj gj t till..

  Jam njeri e si do njeri, nje krijese e brishte. Nuk di si do te mund te reagoj ne rastin se per shembull dikush do te m'i vrase vellezerit.
  nese nuk din se si do te reagosh e kuptoj por nese ti i don ende ata q t kan br nj gj t till te kan vrare vllezrit para syve tu at duhet ta dish a do ti kishe dasht ende ata armiqt !! ose si shembull ata ushtart srb q kan masakruar njerz... ose Milloshin?
  i don ata?
  une nuk t them mos i duash por vetm sht nj pyetje se a i don a Jo? ti duaje cilin t duash!! edhe nse mendon Zoti yt e krkon kt prej teje mundet edhe q ti nuk mundet ta kryejsh kt pun se pr disa njerz sht e pamundshme edhe sht e pamundshme pr ata q nese armiku i vret ato ose deshiron tua mer dicka me dhune cka eshte e atyre e ata mos te hakmeren..pra une si e kuptoj Jezusi kerkon sipas bibles qe ju duhet t doni armikun nuk duhet t hakmereni ose t mbroheni vetm dojeni armikun..e nese vjen puna deri te hakmarja a duhet ti vritni ata duke i dasht ende ata?? nuk e di a mundet nje njeri ta vras armikun edhe nese e don at!!

  Por une lutem gjithmone qe ne do rast t'a kem prej Zotit forcen qe te jem koherent me fene ne Zotin tim, e qe te mos humb fare besim ne te, dhe ne premtim qe ai do t'mi fale mekatet per te cilet jam penduar.
  E kur nuk jam koherent, bie ne mekat, edhe te renda, sipas mesimit te Zotit tim, e di qe nje epizode negative qe me ndodhe, vlen shume me pak se jeta ime ne teresine e edhe me pak se lidhja ime me Zotin tim. Nese ndodh e kur ndodh me pervujteri kerkoj faljen, nese ndodh edhe per faktin qe e kam shkelur urdherimin e faljes. Jeta ime eshte ne duart e Zotit tim. Ai eshte imire, i meshirshem i ngadalshem ne idherim: ma jep forcen per ta rimarre udhen.
  Lutem edhe do dite qe koherent me fene time, si duhet te bejne edhe te gjithe te krishteret, nuk do ta zevendesoj Zotin ne marrjen e jetes se njerezve, sepse ai e merr per lumturine e Parajse, une do ta merrja per humbjen e jetes time dhe e jetes se te tjereve.
  ani lutu ti por duhet ta dish q kujt i lutesh..Jezusi a.s. nuk iu lut as birit e as shpirtit t shenjt por ai iu lut t vetmit perndi t vrtet..

  Dhe kjo sht jeta e prjetshme, t t njohin ty, t vetmin Perndi t vrtet, dhe Jezu Krishtin q ti ke drguar. Gjoni 17-3

  pra nuk e di pse duhet t diskutohet m shum kur Jezusi a.s. on syt e ti drejt qiellit dhe i drejtohet Zotit dhe i thot q sht i vetmi Zot i vrtet dhe pr veten thot qe sht vetm i drguar e jo Zot...

  Zoti ju udhzoft

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  O BUJA 20: nese ti e ben akoma kete pyetje, ti nuk dialogon ne nje menyre serioze.
  Shume here e kam shpjeguar kete, edhe ne dialoge me ty, ne temen Jezu Krishti eshte Zot.
  Te gjithe katolike e dine se Jezusi lutet, vuan, vdes, han buke si njeri, sepse si Zot
  nuk mundrte as te lutet, as te haje buke, as te vuajw, as te vdes...

  Te kam shpjeguar qe kjo ndodh si edhe ne ne njerez ne mardhenje trupi-shpirt:
  disa gjera e bejne lidhur me aftesite shpirterore te vecante, disa gjera lidhur me disa aftesite trupore, disa here mund te punoj token me forcat e mia trupore e njekohesisht te lutem me mendjen e ne brendesine e zemres time.


  Torrkerry
  O BUJA 20: nese ti e ben akoma kete pyetje, ti nuk dialogon ne nje menyre serioze
  nuk e di pse mendeoni se nuk dialogoj me mnyr serioze..pse??
  sipas besimit tuaj Jezusi a.s. e kishte pr detyr t derdh gjak q ti laj mkatet tuaja a nuk sht ashtu? aj erdhi pr kt pun...e tash nse kundrshtaret nuk e kishin varrur n kryq nuk do t kryente misionin Jezusi a.s. ose punn e tij...ata q e kan varru Jezusin a.s. kan qen njerz t mir sepse e kan br at q Jezusi a.s. dshironte...

  Te gjithe katolike e dine se Jezusi lutet, vuan, vdes, han buke si njeri, sepse si Zot
  nuk mundrte as te lutet, as te haje buke, as te vuajw, as te vdes...
  nuk bhet fjal pr kt a e din a jo por bhet fjal a u kryqzua Jezusi a.s. me dshir sipas bibls mua m duhet ta them kt xhdoher sipas bibls shpresoj q nuk pengoj..ka vargje biblike q tregojn se aj sht kryqzuar me dshir por dikund tjetr tregohet q aj nuk e bri kt me dshir sepse ta kishte br me dshir edhe nse t kishte dasht Zoti ashtu q t ndodh ather pse t thot Jezusi a.s...
  "Perndia im, Pernida im; prse m ke braktisur"

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  BUJA 20: Nese e ke shkruar kete per mu, kjo eshte nje prove tjeter qe ti nuk dialogon ne nje menyre serioze:

  Pyetja eshte si ne e kemi ekzperiencen e Shpirtit te Zotit ne ne...E une te kam shpjeguar qe kjo per mu eshte e mundshem ne nje menyre ekzperienciale per shembull kur konkretish, sipas urdherimeve te Zotit, qe i kam kopjuar sepse ti nuk i njeh ata, ua falim te tjereve ofendimet.

  Eshte dinamika qe edhe ne rastet te tjera paraqet edhe Shen Pali ne Rm 8.

  Ne kete kontekst ti e ke thene mendimin tend per lutjen. Mire, eshte mendimi yt dhe ekzperienca jote. Nuk gjykohet. Por per ne eshte ndryshme: kur lutemi si Jezusi na ka mesuar e si lexojme ne Rom 8 ne bejme ekzperienzen e Shpirtit te Zotit qe lutet ne ne, me ne, per me, nepermjet neve.

  Ka shume te krishtere qe e bejne kete ekzperience e ti nuk mund ta besh sepse nuk beson ne Shpirtin e Zotit, dhe nuk e ke edhe mundesi te mohosh se shume te krishtere e bejne kete ekzperiencen. Eshte nje fenomen historikish i hapur sot e quhet Levizja karismatike.

  Eshte ne teme edhe kjo.

  Por ti nuk kupton, sepse ti shkruan me nje paragjikim te dukshem: ne myslyman jemi inteligjent e kemi besimin me e mire te botes, te tjeret jane idiote...e ndjekin perralla e jane pagane...E kur je perballe nje realitetit te pashmangshem, ti i mbyll syte per te mos pare, e veshet per te mos degjuar.

  Te kam thene edhe, dhe edhe kjo eshte ne teme, se forca qe e ndjejme per te kundershtuar instiktet tona, ne cfare menyre eshte akoma nje ekzperience e Shpirtit te Zotit ne ne.

  Torrkerry
  BUJA 20: Nese e ke shkruar kete per mu, kjo eshte nje prove tjeter qe ti nuk dialogon ne nje menyre serioze:
  po at e kam shkruar prshkak prgjigjes q e the..


  Ne nje teme dikush ka shkruar qe Jezusi nuk mund te jete nje profete, sepse ka urdheruar dicka e pamundeshme: dashurine ndaj armiqve.
  Kur nje prej jush me nje vetemjaftueshmeri jo njerezore, por hyjnore, shkruan gjera si ato qe i ke shruar ti, per besimin tim, (gjera me e cmueshme qe kam) duke e tallur dhe e perqeshur ate, dhe une rri ne paqe te brendshme, lutem per ty, deshiroj cdo te mire per ty e per familjen tende, atehere me te vertete une jam i sigurt qe Shpirti i shenjt me ka treguar kete e me jep fuqine per ta kryer.
  cfar ka t bj kjo me at pyetjen time..une nuk pyes se cfar ndjenja ke ti...por pyes pr argumente..edhe nse ti thua fryma e shnejt t paska dhn fuqi ty n ato momente, si je i sigurt q fryme e bnka at pun..?? si je i sigurt q fryma t jepka ty fuqi?? fryma e shenjt t ka treguar ty dika..po hajt na trego se far t tha??
  edhe thot q un jam tallur me besimin tnd ..tregoma nj resht nga un q jam tallur dhe prqeshur me fen tnde se un ndoshta nuk e shoh!!!

  Ka shume te krishtere qe e bejne kete ekzperience e ti nuk mund ta besh sepse nuk beson ne Shpirtin e Zotit, dhe nuk e ke edhe mundesi te mohosh se shume te krishtere e bejne kete ekzperiencen. Eshte nje fenomen historikish i hapur sot e quhet Levizja karismatike.
  un nuk besoj n shpirtin e Zotit??
  far do t thot kjo?
  Un besoj n Zotin e t gjith Profetve q i drgoi Ai dhe besoi q Zoti sht i vetm ..besoj q Zoti sht i gjall..edhe besoj q mua m mjafton t besoj Zotin dhe besoj q Zoti sht i knaqur nse un e besoj at t vetm dhe ta adhuroj t t vetm ashtu si e bn t gjith Profett e tij q i dua shum pa mos i br ati shok ose shembull ose Bir...besoj q Zoti sht krijuesi i xhdo gjje dhe nuk besoj q Zoti ka lindur dika ose dika ka dalur prej Zotit..(shpirti i shenjt)

  112. Ihlas
  1. Thuaj: Ai, All-llahu sht Nj!
  2. All-llahu sht Ai q do krijes i drejtohet (i mbshtetet) pr do nevoj.
  3. As s'ka lindur k, as nuk sht i lindur.
  4. Dhe Atij askush nuk i sht i barabart.


  Eshte ne teme edhe kjo.

  Por ti nuk kupton, sepse ti shkruan me nje paragjikim te dukshem: ne myslyman jemi inteligjent e kemi besimin me e mire te botes, te tjeret jane idiote...e ndjekin perralla e jane pagane...E kur je perballe nje realitetit te pashmangshem, ti i mbyll syte per te mos pare, e veshet per te mos degjuar.

  Te kam thene edhe, dhe edhe kjo eshte ne teme, se forca qe e ndjejme per te kundershtuar instiktet tona, ne cfare menyre eshte akoma nje ekzperience e Shpirtit te Zotit ne ne.
  Un si Musliman nuk dshiroj t ju drejtohem juve n at mnyr q mendon ti torrkerry por un mundohem t vazhdoj mesazhin e Muhammedit a.s. q ja dha Zoti pr tua hjek vrrjtjen s pari Krishterve dhe Jehudive q Zoti ua drgoi mesazhin dhe librat atyre q njerzit t udhohen dhe s dyti va drgoi nj t drguar n mesin e njerzve q ishin analfabet dhe q ahurojshin idhuj t ndryshm...pra Kuranin e drgoi Zoti si vrtetim pr Krishtert dhe Jehudit q nuk ishin t njjtit mendim por secili mendonte se kush nuk pranon Jehudizmin do t shkoj n Ferr ose kush nuk pranon Krishterizmin do t shkoj n Ferr..e Kurani ju drejtohet t dyjave gurpeve e ju thot se ata libra jan t ndryshuar jan br shkrime njerzish....por ka edhe fjal te Zotit mbrenda..pra nuk eshte qellimn im te va ofendoj juve fene e as ta bej fene time te mire por qellimi eshte te ua hjek vrrejtjen se vetm Islami sht shptimi juaj n Botn tjetr sepse librat e atyre dy feve jane te ndryshuara ashtu si thot Zoti n Kuran...nse ju nuk i besoni Kuranit edhepse e keni lexuar at sht puna juaj ju vendosni pra une nuk e bj fen time t mir e tuajn t keqe por u tregoj q feja juaj nuk sht feja e Zotit e feja ime sht e vrtet q Zoti e zgjodhi pr njerzit.....jo se un dua t ua shes fen time t mir po t vrtet t Zotit,..

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
 3. Agjiologjia
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
 4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjt
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •