Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 75

Tema: Magjia!

 1. #41
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  43
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pėrzierja nė magjinė duhet tė jetė dyshim kur ne kuptojmė sa i hapur nė njė njeri mund tė jetė demon – posedimi. Eshtė njė formė tjetėr e magjisė qė pėrfshin mesmerizmin, magjinė e zezė dhe fuqitė e mbinatyrshme.

  Tipi i magjisė qė ne po referohemi, si njė shenjė karakteristike e demon – posedimit, ėshtė njė "art i ndaluar i profetizimit tė sjelljes pėrfundimtare nga fuqitė humane duke iu drejtuar agjensive frymėrore tė mbinatyrshme".

  Skeptikėt e kohėve tona tendojnė tė mohojnė tė vėrtetėn e profetizimit sė bashku me fuqinė demonike, (po sjell nje shembull)duke u mbėshtetur tek Dr. Unger, njė nga shkollarėt mė tė mirė biblik nė botė. I kombinuar me kėtė skepticizėm, ėshtė njė konfuzion mbi botėn e natyrėn e magjisė. Ne kete teme pika e rėndėsishme ėshtė tė kuptojmė qė shumė vetė tė kėtij fenomeni qė pėrzihen nė fushėn frymėrore ka si pėrfundim goditjet e frymėrave, duke lėvizur orenditė shtėpiake, fantazmat dhe ngjarje tė tjera misterioze, janė njė pjesė e mashtrimeve djallėzore.

  Disa persona mund tė pretendojnė tė kenė fuqi magjike qė janė nga Zoti. Shkrimet na tregojnė njė nga magjistarėt qė bėri kaq shumė pretendime tė rreme: "Prej kohėsh nė atė qytet ishte njė njeri qė quhej Simon, i cili merrej me magji dhe i bėnte tė ēuditeshin njerėzit e Samarisė, gjoja sikur ishte njė njeri i madh. Dhe tė gjithė, nga mė i madhi te mė i vogli, ia vinin veshin, duke thėnė: Ky ėshtė fuqia e madhe e Perėndisė. Dhe e dėgjonin, sepse prej njė kohe tė gjatė ai i kishte mahnitur me mjeshtrinė e tij prej magjistari" (Veprat 8:9-11).

  Burri i quajtur Simon, ishte kaq shumė i pėrzier nė magjinė sa madje, megjithėse ai bėri njė dėshmi tė besimit, besimi i tij nuk ishte i ēiltėr. Pjetri e kapi nga jaka e tij dhe i tha: "Le tė humbasė paraja jote dhe ti bashkė me tė, sepse ti mendove se mund ta blesh me para dhuratėn e Perėndisė. Ti nuk ke as pjesė as short nė kėtė gjė, sepse zemra jote nuk ėshtė e drejtė pėrpara Perėndisė. Pendohu, pra, pėr kėtė ligėsi qė ke dhe lutju Perėndisė qė, po tė jetė e mundur, tė tė falet mendimi i zemrės sate" (Veprat 8:20-22).

  Historia e magjisė me punėt e djallėzuara dhe ēdo pėrzjerje me magjinė e zezė duhet tė shmanget menjėherė, dhe per kete Bibla paralajmeron ne shume menyra, per format dhe llojet e saj, dhe pasojat, dhe shkaqet.

  ZOTI LE TU HAPE SYTE TE GJITHEVE DHE TI RUAJ NGA KETO GJERA.

  Miqesisht Abigail!

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-08-2002
  Vendndodhja
  NYC
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shume interesante si teme kjo. Abigail, kur do ta mbarosh ate historine e Doreen Irvine se mezi po pres ta lexoj.
  Me thene te verteten jam bindur perfundimisht qe magjia ekziston dhe eshte shume e forte biles nga nje bisede para nje muaji me nje student ne shkolle. Ai eshte nga Haiti dhe po me tregonte per magjite e zeza qe banoret e Haitit praktikojne dhe quhet VUDU. ne fillim nuk i besova, por ai eshte Kristian dhe po me tregonte shume gjera bindese, sesi te Krishteret nuk mund te vinin dhe t'i nxirrnin prej varrit. Gjera te tjera qe tani per tani nukkam kohe t'i shkruaj. me tha se prifterinjte katolike atje nese ishin shume te forte mund ta zgjonin nje te vdekur nga vdekja nese ai kishte vdekur nga magjia ose vdekje e keqe sic thoshte ai, por nese prifti nuk ishte shume i forte atij i hiqej nje vjet jete per cdo njeri qe zgjonte nga te vdekurit. Ate dite jam rrenqethur nga keto tregime pasi shume edhe perkonin me magjite qe kam pas degjuar beheshin ne Shqiperi, por qe nuk i besoja se benin efekt. Falenderoj Zotin per forcen dhe mbrojtjen e tij.
  "Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom and in all your getting, get understanding." (Proverbs 4:7)

  "All behaviour is motivated." Sigmund Freud

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Dylber1
  Anėtarėsuar
  20-01-2012
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  28
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ckemi

  Pa dyshim qė tė gjitha fetė si Budizmi Krishtėrimi Islamizmi e pohojnė qė egziston Magjia.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime
  wow, ato qe kam lexuar ne komentet e kesaj teme me kane bere vertet pershtypje. Interesante tema

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime nė 34 postime
  >>> Magjia ekziston nese ekzistojne njerez qe bejne magji. Nese keta njerez ekzistojne atehere ata perdorin fuqine mbinatyrore te djallit per ti bere keq dikujt ose per te ndikuar tek jeta e tij. Keta njerez mund te quhen shtrigan ose shtriga. Qe te perdoresh fuqine e djallit duhet ti lutesh atij dhe ti falesh shpirtin atij, pra e kunderta e Shenjtoreve sepse keta te fundit e kane braktisur shpirtin tek e mira dhe jo tek e keqja. Magjia e ketyre njerezve ka vlere vetem tek njerezit qe i gjen si te thuash, bosh perbrenda ose njerez qe kane kohe qe rrine larg se Mires. Per dicka jam i sigurt, nuk ka magji, njeri te lidhur me te keqen apo sikur edhe vete djalli qe mund te te beje keq nese ti merr Korpin e Krishtit ne kungim. Djalli iken me vrap nga Korpi i Krishtit dhe imagjino tani sikur te behesh nje gje me Trupin e Krishtin. Nuk e di nese ekzistojne edhe sot shtrigat qe u bejne magji njerezve por edhe mundet te kete sepse bota nuk ka ndryshuar shume nga koha kur ato ishin me shumice. Gjersa ekzistojne sektet sataniste mund te kete brenda tyre nga ata qe merrren me keto pune.
  La verita' ti rendera' libero!

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  .................................................. .........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prudence : 05-12-2012 mė 04:56

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  Citim Postuar mė parė nga huggos Lexo Postimin
  Plotesisht dakort. Duke mbeshtetur ate qe tha dhe armano pak me pare, une mendoj se magjia egziston si nje shkence me vete. Ne nuk shohim gjithcka.. por perreth nesh egzison bota frymore, ne te cilat zhvillohen shume gjera, te cilat ndikojne edhe tek ne.

  Filmat e koheve te fundit, disi e kane kapur kete fakt, dhe po perpiqen ta cojne fantzine edhe me tej. Gjithsesi duhet te jete i njohur fakti se nje magjistar (prej verteti) nuk eshte njeri i zakonshem. Ai qe ka "access" ne boten frymore, nuk i takon fare kesaj bote te ngushte e te paditur. Porse bota frymore eshte nje kapitull me vete, qe meriton studim e perkushtim serioz. Nese doni une jam i gatshem te vazhdojme..

  miqesisht,
  huggos
  po he ore vazhdo se na cmende duke marre leje...

  tema eshte per magjine.fol cka di.hajt shpejt.

  te urdheroj!

  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 8. #48
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-01-2013
  Vendndodhja
  Ne zon te luftes
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Magjia!

  Sa i perket Magjis, pra qdo fej beson qe egziston dhe normal njerzit manipulohen shum leht edhe me gjera ne shpesh ne esenc skan kuptim, por njerzit me besim te dobt ne zot sigurisht se jan edhe me te rrezikshem nga kjo dukuri dhe tjetra eshte qe ne psikologji qdo send qe e beson dhe mund ta perjetosh, pra kemi pa shpesh njerz qe ne keto gjera nuk besojn fare dhe nuk e qajn hallin per keto gjera thjesht jan kot keto gjera dhe nuk i gjen asgje dhe as qe frigohen pse sepse nuk i besojn dhe me te vertet arrin ata persona me nje besim te fort sa qe edhe nese nuk e kan besimin fetar mjafton at besimin qe e kan qe nuk frigohen prej ketyre gjerave dhe nuk i gjen asgje,,,, ka shum raste kur njerzit vuajn ne aspketin psikologjik pra kan nevoj per psikolog dhe njerzit e marrin qe ai person eshte i pushtuar nga dreqi ( djalli) dhe e dergojn ne vende qe dihet mjaft mir qe ne Kosov tek ne por edhe ne Shqiperi ka mjaft lokale dhe persona qe i genjejn njerzit duke ju marr para , shpesh here edhe ju krijojn konflikte ne famije du ju than pa te drejte se kinshe nje i familjes tende te ka ber siher (magji) hahahahaha dhe njerzit kuptohet qe jan ne hall ju besojn ketyre manjakave (njerz qe punojn ne djallin). Un personalisht keta persona i kisha luftu dhe po te isha ne pozita nuk do ti kisha lene te veprojn lirshem ne asnje vend.

 9. #49
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Magjia!

  Pershendetje
  Po normal qe egziston magjia e zeze, deshe e zdeshe a besosh, po problemi eshte se a din ta perdoresh,
  Pra qfar mendimi keni per Z. Hysri Peqanin Burdushin?
  Per at njeri ka fakte per magjin e tij

 10. #50
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-01-2013
  Vendndodhja
  Ne zon te luftes
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Magjia!

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Pershendetje
  Po normal qe egziston magjia e zeze, deshe e zdeshe a besosh, po problemi eshte se a din ta perdoresh,
  Pra qfar mendimi keni per Z. Hysri Peqanin Burdushin?
  Per at njeri ka fakte per magjin e tij
  Aska, per qe ka fakte ky person mirret me magji dhe ja shperlan trunin njerzve me ato metodat e tij qe punon me djallini ky nuk e ka te lejuar at qe e bon me fe islame ose qfar do feje tjeter, menyra se si e ben dhe tek e ben pra nuk eshte qe i ndihmon edhe nese duket qe i ndihmon ka raste kur edhe me teper i qmend njerzit se sa qe i ndihmon per mu sheru, te pershendes

 11. #51
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Magjia!

  Po, por ky e pranon edhe vet qe as fjal te kur'anit nuk shkrun se thot qe eshte haram, por ky edhe e tregon qe ka kontakt me djajt,
  Po ti hec e biri ne fije se si mund ta lidh kontaktin me djajt?
  Edhe tjetra! Ky tregon shum mir qe punon me dhe ( tok ) te vareve,
  Me te vertet nje gje shum interesante

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Magjia!

  Nuk e besoj,edhe pse per kete Burdushin kam degjuar ca fjale sikur keni then me larte ju!

 13. #53
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Magjia!

  Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
  Nuk e besoj,edhe pse per kete Burdushin kam degjuar ca fjale sikur keni then me larte ju!

  Te them te drejten Nete skam besu as un per derisa e kam par me syt e mi duke e ber, edhe e kam pa se qfar ka ndodh, e qysh se ate dit i besoj qe egziston magjia e zeze, ishte shum e frikshme per mu

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Magjia!

  Burdushin e ke pare?

  Une ne nje emision e kam pare,kur e habiti edhe moderatorin e hipnotizoi,ama nganiher mendoja se kot jan marre vesh ata dy kinse ashtu te aktrojne.

 15. #55
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-04-2011
  Vendndodhja
  Ku ka Me Pak Polic...
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Magjia!

  Mund te egzistoje.

 16. #56
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Magjia!

  Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
  Burdushin e ke pare?

  Une ne nje emision e kam pare,kur e habiti edhe moderatorin e hipnotizoi,ama nganiher mendoja se kot jan marre vesh ata dy kinse ashtu te aktrojne.
  Jo burdushin se kam par, por i kam par disa shok dhe shoqe qe e kan ber nje ritual, e isha at nat i ftuar te ata si ne nje party te vogel, nuk ishte per te qeshur,

  Po ne cilin mision e ke par ti burdushin? Edhe a gjendet ne internet ajo video?

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Magjia!

  Ok nese mund ta gjesh ate video,po tani nuk me kujtohet a ne emisionin Vala Mala show ka qen i ftuar ai...apo perralle me tupan,Valon Maloku i udheheqke te dya.

 18. #58
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Magjia!

  Citim Postuar mė parė nga Nete Lexo Postimin
  Ok nese mund ta gjesh ate video,po tani nuk me kujtohet a ne emisionin Vala Mala show ka qen i ftuar ai...apo perralle me tupan,Valon Maloku i udheheqke te dya.
  Ok foj Nete do takerkoj tani,
  Dhe prit se do te dergoj nje mesazh ne privat, por mos e posto ketu

 19. #59
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-01-2013
  Vendndodhja
  Ne zon te luftes
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Magjia!

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Ok foj Nete do takerkoj tani,
  Dhe prit se do te dergoj nje mesazh ne privat, por mos e posto ketu
  E ke ne youtube shum rastni e kjart i cili e sqaron Hoxha Hadith Miftari , kerko ne yotube Hadith Miftari magia - dhe e shef pikrisht se qfar thot per Burdushin e sheh te gjitha genjeshtrat e atij dhe bindesh edhe vet se sa ja vlen mi besu njerzve te till, ju pershendes

 20. #60
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Magjia!

  Faleminderit Lumi ftp

  Po ketu nuk ke fjala as per Muhamedin as per Allahin eas per Jezusin
  Ketu po flitet per magji, e une nuk thash qe i besoj magjis, po thash qe besoj qe egziston magjia,
  Ata e pranon edhe Kur'ani
  Po nejse mos e prish temen te lutem, leje fen anash ne ket tem

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A ju kanė bėrė magji?
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 113
  Postimi i Fundit: 10-03-2016, 06:45
 2. Magjia e dhomės sė errėt
  Nga Brari nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2009, 02:52
 3. Mirsa Kėrēeli, magjia e re e mikrofonit
  Nga Ermelita nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-10-2008, 11:47
 4. Magjia e gjuhės
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2005, 14:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •