Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Antarsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  37
  Postime
  3,266

  Fotoekspozita Kosova dhe miqsia Tiran Marsej

  TIRANE :EKSODI KOSOVAR 1999, N NJ EKSPOZIT FOTOGRAFIKE


  N prkujtim t 10 vjetorit t eksodit kosovar n Shqipri sht elur pasditen e sotme n mjediset e Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit n Tiran, foto ekspozita e titulluar Kosova dhe miqsia Tiran-Marsej.
  N hollin kryesor t TKOB-it gjendeshin rreth 120 fotografi t realizuar 10 vjet m par nga fotoreporter shqiptar dhe t huaj. T przgjedhura me kujdes nga kuratori Valter Gjoni, ato sillnin n syt e shikuesve disa nga momentet m t vshtira t asaj kohe. Punimet e katr fotografve si Myftaraj, Gjoni, Fauchon e Calfas tregonin si momentin e mbrritjes s kosovarve t par n Tiran, ashtu dhe ambjentimin e tyre n kampet e ndrtuara pr ta.


  N nj tjetr knd t ekspozits ndodheshin dhe foto t aktorve politik t asaj kohe. Njkohsisht n kt ekspozit ishin ekspozuar edhe disa nga shkrimet e bra n shtypin e kohs me reagime t shumta t prsonaliteteve ndrkombtare si dhe pasqyrimi i miqsis mes Tirans dhe Marsejs, Bashkia e s cils mundsoi n at koh ndihma humanitare.
  Kuratori dhe njkohsisht njri prej fotografve pjesmarrs n ekspozit Valter Gjoni u shpreh pr ATSH-n se kjo ka qn nj ide e vazhdeshme, pasi nuk donim q puna jon t humbiste. Nuk kishim qllim krijimin e nj ekspozite t karakterit artistik por me tepr dokumentare. N kt koh, mikja e par q i u gjend pran Tirans isht bashkia e Marsejs, ndaj dhe n nj knd t ekspozits kemi paraqitur kt miqsi mes qyteteve tona.
  I ndodhur n Shqipri n at koh t vshtir, Pierre Calfas, Drejtor i Misionit Internacional t Bashkis s Marsejs thot pr ATSH-n se ekspozita duket shum e bukur, dhe sjell nj nga momentet m t vshtira t historis s Kosovs. E vlersoj shum mikpritjen e shqiptarve t cilt u treguan shum t jashtzakonshm me kosovart. N kujtimet e mia jan przemrsia dhe bujaria juaj, pasi ajo ka qn nj priudh e vshtir dhe pr Shqiprin pasi ishte dimr dhe nj gjndje e vshtir ekonomike.
  Ekspozita Kosova dhe miqsia Tiran-Marsej u zhvillua n kuadr t "Pranvers s Frankofonis. Kjo ekspozit u mundsua nga Ambasada Franceze n bashkpunim me Bashkin e Tirans

 2. #2

  Fotoekspozita Kosova dhe miqsia Tiran Marsej

  MOORE:"SERBIA T PRJASHTOHET NGA PROCESI NEGOCIATOR"  Patrick MOORE, analist i radios Evropa e Lir


  RADIO EVROPA E LIR
  Ambasadori i Rusis n Beograd u ka deklaruar mediave se propozimi i Serbis pr t zgjidhur shtjen e Kosovs mbi bazn e modelit t Hong Kongut hap mundsi t reja. Udhheqja kosovare ka hedhur posht kt propozim. far duan Beogradi dhe Moska me kt propozim?

  PATRICK MOORE
  Beogradi dhe Moska jan duke u prpjekur pr t gjetur nj formul pr t siguruar pranin e Serbis n nj teritor q Beogradi e humbi n vitin 1999, nse ate fare e ka kontrolluar, madje edhe n kohn e Rankoviqit. Ata synojn t mbajn nj lidhje juridike q nj dit srish t drgojn forcat e sigurimit n Kosov pr t qruar hesapet. Tash sa koh e kam thn se ka qen gabim i faktorit t jashtm q ka lejuuar q Beogradi t ket fardo roli n kt proces negociator. sht obligim i tyre q tash Beogradin ta prjashtojn nga ky proces.

  RADIO EVROPA E LIR
  Mediat e Kosovs kt jav kan raportuar se Berlini ka siguruar udhhqjen kosovare se Gjermani do t ket rol prijs n definimin e statusit. A mendoni se Bashkimi Evropian sht duke avancuar pozicionin e vet ndaj statusit t Kosovs?

  PATRICK MOORE
  Gjermania dhe Bashkimi Evropian do t dshironin t menagjonin do gj n Evrop dhe ata jan duke u prpjekur pr kt qllim tash sa vite. Nse ksaj rradhe do t ken sukses sht nj shtje tjetr. Gjermania prfaqson treshen n bisedimet e tahme dhe ky sht nj sukses pr Berlinin. Por, Berlini njkohsisht do t akuzohet nse procesi dshton. BE-ja ka 27 vende antare dhe ata natyrisht q kan mospajtime, sepse kan interesa t ndryshme. Aktualisht BE-ja udhhiqet nga Franca dhe Gjermania q bjn koncesione ndaj t tjerve aty ku mund t bhen. Thn shkurt Ishingeri do t flet pr forcimin e rolit dhe unitetit t Bashkimit Evropian, por un nuk jam i sigurt se faktet mbshtesin optimizmin e tij.

  RADIO EVROPA E LIR
  Sipas disave element i ri sht zgjedhja e presidentit t Francs Sarkozi. Duket se Sarkozi, mbase lideri m pro-amerikan francez n 50 vitet e fundit, sht duke luajtur nj rol konstruktiv rreth statusit t Kosovs. A pajtoheni me kt vlersim?

  PATRICK MOORE
  Do t dshiroja t mendoj se do t ket ndryshime n politikn franceze, por njkohsisht jam realist. Anti amerikanizmi n Franc siguron vota dhe jo qndrimi pro amerikan. Sarkozi ka br nj fjalim t mir n Uashington gjat ksaj jave. Por, Franca i ka br obstruksion Ameriks n shtjet ndrkombtare pr 45 vite. Ata e kan nj thnj "nj dallndyshe nuk e bn pranvern". Pavarsiht nga kjo Sarkozi sht duke luajtur rol konstruktiv rreth Kosovs dhe shtjeve tjera. Gjermanve nuk u plqen energjia e tij dhe ata friksohen se ai do tua marr nj pjes t rolit dhe ndikimit. Por, ata duhet t pajtohen se ky personalitet sht m aktiv se ishte Shiraku.

  Intervistoi: Melazim KOCI

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 3. Libra te rinj
  Nga dodoni n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
 4. Kishat, Famullite dhe Misionet... ne Shqiperi, Kosove etj.
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 11-04-2006, 18:11
 5. Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij.
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 23-09-2002, 22:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •