Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1

  Bledi, 17-vjeari dibran shpik tastiern q prodhon energji

  Bledi, 17-vjeari dibran shpik tastiern q prodhon energji

  Entela Resuli

  27/03/2009

  Nse shpikjet m t mdha t njerzimit kan ardhur "nga halli", e till sht edhe kjo q do t'ju tregojm sot. Bledar Kazia sht vetm 17 vje dhe sht nxns n Medresen e Kavajs n vitin e tret. Ai ka menduar t'i shrbej vetes dhe komunitetit me dika q fillimisht iu duk t gjithve e pabesueshme, por tashm sht realitet.
  Ka t bj me nj energji alternative pr t ushqyer kompjuterin kur mungon energjia elektrike.
  Bledi e shpjegon kshtu, krijimin e tij; "Posht butonave t tastiers vendoset nj bobin dhe nj magnet. N kohn kur ne e shtypim butonin krijohet nj shkndij magnetike vlera e s cils rritet me shtypjen e butonave dhe energjia mekanike kthehet n energji elektrike. M pas bjm lidhjen me nj multi metr q tregon se me t vrtet prodhohet energji".
  Por nuk mbaron ktu. Bledi shpjegon m tej se "Kt energji ne e depozitojm n nj bateri t rikarikueshme. Bateria e merr energjin duke shtypur tastat e tastiers. Ngjitur me baterin sht nj llamp dhe kur ajo ndizet do t thot q po karikohet. N qoft se n nj lap top shtypim nj mij her tastat e kompjuterit do t karikonim nj bateri 19 voltsh, pasi kjo sht m e madhja. N qoft se jemi n rrug ose n autobus dhe na duhet patjetr ta prdorim kompjuterin duke prdorur kt projekt pr 10 ose 15 minuta ne e karikojm baterin e lap topit e cila mban 6 or pun n t. Kur nj bateri kompjuteri zgjat dy ose tre or, me kt projekt ajo shkon n 6 or. sht nj projekt q kursen dhe prodhon energji".
  Energjia q prodhohet n kt rast sht energji alternative, pra nuk sht korrent direkt, sht alternativ. "Na duhet ta mbledhim njher energjin pastaj ta prdorim". Ideja ka lindur vern e kaluar n kushtet e shtpis, m pas m fillimin e shkolls me ndihmn e profesorit t informatiks Salih Dede.
  N fillim ka marr mimin e par, n olimpiadn e Fiziks n Tiran. M pas sht br e mundur q ky projekt t prfaqsoj Shqiprin n nj konkurs ndrkombtar n Turkmenistan. Ktu Bledar Kazia sht vlersuar me medaljen e argjendit kjo i ka dhn mundsin q po me kt projekt t prfaqsoj Shqiprin n Nevada t Ameriks.
  Kur e pyesim Bledin far kan menduar personat q kan dgjuar pr shpikjen e tij!? N fillim jan treguar mosbesues thot ai, po kur juria ndrkombtare e vlersoi kt projekt, ather gjithka ishte m e qart dhe shum ndrruan mendim.
  Familja e tij jeton n Peshkopi ndrsa Bledari n Kavaj, fundjavave shkon n familje t prindrit t cilt nuk kan ndonj "dell" shkenctari n fis por q jan t lumtur pr djalin e tyre.
  Suksesi i shpiksit ton nuk mbaron me kaq, gjat kohs s qndrimit n Turkmenistan, prfaqsuesit e Indis kan treguar interes pr projektin e djaloshit shqiptar.
  Ajo q do ta bnte t lumtur sht shpiksin sht t bhej i mundur prodhimi i tastierave t tilla q do i shrbenin shum njerzve, dhe pr nj gj duket i lumtur Bledari q i ka shrbyer njerzimit pr dika.


  shekulli

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Hallall,
  Medreseja e kavajes ,
  e paskam koleg.

  Shume ide gjeniale, realisht nga shtypja e tastieres harxhojme gjithe ate energji,
  megjithate jam pak skeptik per rendimentin qe 10-15 min perdorim tastiere karikojne nje bateri qe mban 6 ore.
  Megjithate eshte projekt per tu pershendetur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 27-03-2009 m 16:15

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,262
  me vjen mire qe nje i yni po zbulon dic te re

  suksese Bledarit

 4. #4
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Eh ku e qone njeriun si thojne zori
  Po na hyka neve ne pune ne Kosove

 5. #5
  Eshte vertete per tu pergezuar zoti Kazia me kete shpikje interesante dhe pse jo brilante. Persona te tille urojne te shtohen dhe te kemi nderin te krenohemi me gjenialitetin e tyre. Pak rendesi ka se sa sensacionale eshte zbulimi i bere dhe se ne c'nivel eshte dobishmeria qe sjell ky zbulim ne fushen e teknollogjise, krahasuar me zbulime te tjera. Rendesi ka qe neper lokalet e mbushura plot me rutine halabako-parazite, ka edhe nga ato qe u punon mendja per dicka me teper sesa fuoristrada qe bleu Xhevahiri, apo ndarja e Rames me gruan e tij ca shekuj me pare.

  Ndersa kjo gazetarja jone, i bie violines me shkopa xhezi...

  fundjavave shkon n familje t prindrit t cilt nuk kan ndonj "dell" shkenctari n fis por q jan t lumtur pr djalin e tyre.
  Prinderit qe nuk kane ndonje dell shkencetari ne fis? Kshu thu taj ri cuce? Po pse mi shpirti vockel, mos je gje ndryshe nga ne te tjeret ti, qe pemen e familjes e nisim me stergjygjin ose maksimumi me te atin e tij! Pastaj, edhe sikur te njihte brezat e meparshem, c'lidhje ka ai paragraf, qe duhet shkruar patjeter. Si su poqen keto aguridhet mer jahu...

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Ide me te vertete per tu pershendetur dhe mbeshtetur. Novacion i bukur , simbolik, qe sherben per shoqerine.
  Problemi eshte kush projekt fitoi medaljen e arte ne Turkmenistan?

  PS,: Nuk duhet te themi qe kemi te bejme me nje shkencetar sepse per kete shpikje eshte perdorur thjeshte nje kombinim i thjeshte qarqesh elektrike. I uroj qe ne te ardhmen te behet vertete nje fizikant i madh!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e DoLpHiN
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Hono Lulu
  Postime
  1,453
  G.D , rendesi ka ideja. Atij i ka shkuar mendja me se miri se tastiera mund te kete me shume se nje perdorim dhe paska pasur te drejte

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Patjeter ide shume e goditur. Kuptohet njerezit qe i japin konkretisht shoqerise jane personat qe nuk kane te bejne me ateizmin, dhe jo keta te tjeret qe enderrojne dhe ideojne skenare pompoze te pavdekshmerise ose krijimit te jeteve ne planete te tjere e shume dokrra te tjera si keto qe tani nuk do i numeroj dhe qe shume nga anetaret e ketij forumi jane te dhene verberisht pas tyre.

 9. #9

  Thumbs up

  Une ketu e kuptova kete tash. Mirepo ky djali paska konkuruara ne arena nderkombetare, dhe nuk e paskemi degjuar fare, eshte per te ardhur ky eshte nje gjenialitet, eshte dashur ti kushtonte media me shume vemendje, por jane te zene me elektorat te kote parazgjedhore ne Shqiperi, ndersa ne n kosove vetem ata qe jan ne forume e din.
  Nuk duhet harruar ky mund te duket e pa arritur, por qe mund te mshef nje mister qe mund te sjell ne bote. Sepse zbulimet e mdhaja nisin nga asgje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  38
  Postime
  1,151
  Urime per ket djalosh........
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 11. #11
  LIVERPOOL FC Maska e geezer
  Antarsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  836
  Bravo ishalla ne ben te mburremi , suksese edhe me tej
  LIVERPOOL
  you`ll never walk alone

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Kaoni
  Antarsuar
  19-03-2009
  Postime
  268
  A i njihet kjo shpikje djaloshit?
  Dikush (nga politika) duhet ti japi nje spunto te lehte, dhe ta beje te famshem, qe ta njohi bota.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  18-09-2007
  Mosha
  35
  Postime
  175
  Citim Postuar m par nga Kaoni Lexo Postimin
  A i njihet kjo shpikje djaloshit?
  Dikush (nga politika) duhet ti japi nje spunto te lehte, dhe ta beje te famshem, qe ta njohi bota.
  ndixhova qi ka mare nje cmim te arte,djal i shkathet naj zbardhi fytyren

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-10-2009
  Postime
  58
  urime per shpikjen por po ja disa ide te tjera per prodhimin e korentit

  3 panele solari 10 vat secila kushton 300ero te treja po ti lidhim me nje motor elektrik 30 wat dhe dinamon e makines kemi shum perfitim te korentit

  exsperiment nga adrian tironci
  Ndryshuar pr her t fundit nga janar : 17-11-2009 m 20:20 Arsyeja: germet

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin

  27/03/2009  shekulli

  Qa osht dat kjo histori a ? Se une kom ni per kta kah 2004-5-ta
  We are all Aliens

 16. #16
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Kete zbulim e ka be Bledi i pari ose ...... ky personi ne kete artikullin e me poshtem ?!!

  http://www.nytimes.com/library/tech/...es/12pate.html


  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

Tema t Ngjashme

 1. Medresanti 17-vjear shpik energji alternative
  Nga Florim07 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 22-05-2009, 13:25
 2. Shqipria i shet energji Greqis
  Nga Collectivemind n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 31-01-2009, 09:21
 3. KESH on energji falas n Kosov,ble mijra euro do dit
  Nga Qerim n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 16:08
 4. Prmirsohet ndjeshm furnizimi me energji elektrike n vend
  Nga Darius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 01-02-2006, 00:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •