Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Xp Maska e Vista
  Antarsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582

  Exclamation Nga krkesat pr territor n kohn e Kongresit t Berlinit e deri tek videoja e ushta

  Dosja e zez e Greqis, 1912-2007

  Pergatiti:
  Dorina Topollaj
  Qamil Xhani

  Shekulli i 14-t. Ja 'shkruan Faik Konica n vitin 1940 pr "bmat" e dhespotit grek me emrin Thanas: "N gjysmn e dyt t shekullit t katrmbdhjet, Janinn e qeveriste nj princ bizantin (ose nj despot, si e kishte titullin zyrtar) i quajtur Thanas. Ktij Thanasi i hipi n kok ideja e bukur pr t vrar gjith shqiptart. Si thot Dukasi, (nj historian grek) nj nga lojrat e tyre t paraplqyera ishte t'u priste hundt ose pjes t tjera shqiptarve dhe t'i linte t vdisnin n agoni"
  Shekulli i 21-t. Mars 2007. Nj video linohet n media, ku ushtart grek kndojn duke marrshuar nj kng me kto fjal: "I shikoni ata, jan shqiptar. Me zorrt e tyre do t bjm lidhse kpucsh". Pr fat t keq, edhe pse 7 shekuj m pas, incidenti m i fundit n lidhje me Greqin, duket si realizim virtual i masakrave t Thanasit. Edhe pas kaq kohe ndrgjegjjet e kombeve vazhdojn t mbajn peng marrdhniet mes dy popujve.
  Nj "peng" q e ka zanafilln q kur pronart shqiptar n kohn e Ali Pash Tepelens, punsonin argat grek pasi burrat shqiptar shkonin e luftonin n do cep t bots pr Perandorin Osmane. Vendosja e tyre n Epir, q n fakt sipas Konics, s'do t thot gj tjetr vese "Kontinent" e q nuk tregon kombsin e banorve q jetojn n t, u b flamuri i pretendimeve t fqinjve pr greqizmin e jugut t Shqipris. Nj konflikt q ka sjell shum e shum incidente mes dy vendeve. Gazeta "Tirana Observer", boton vetm 100 prej tyre, q nga viti 1912 e deri tek videoja greke q u shfaq vetm pak dit m par. Por kjo sht vetm njra an e medaljes s marrdhnieve Shqipri-Greqi. Dy popujt m t lasht n Ballkan, i kan ardhur n ndihm njri-tjetrit n momente shum t vshtira. Mes lufttarve q i solln pavarsin Greqis, renditen edhe shum emra shqiptarsh. Ndrkoh prkrahja greke u vulos edhe me "Traktatin e Mirkuptimit, Fqinjsis s Mir, Bashkpunimit e Siguris" n vitin 1996.

  Marshimi pr t pushtuar Epirin, 5 tetor 1912

  Organizatat greke deklarojn bashkimin e forcave ballkanike pr t mbrojtur territoret nga faktori shqiptar q krkonte pavarsin. Ve ushtris u organizuan dhe banda t armatosura q qarkullonin fshatrave mysliman t amris. Ishte koha kur prpjekjet e Shqipris pr t shpallur pavarsin po jepnin frytet e para. Ky mobilizim i shqiptarve u pa si krcnim pr Greqin e cila nisi hapur ofensivn pr pushtimin e Vorio Epirit. Emrimi i nj guvernatori me origjin shqiptare n Janin u interpretua nga grekt si zgjerim i nj rreziku shqiptar pr marrjen e Janins dhe krahinave prreth.

  Konferenca e Ambasadorve, Londr, 20 dhjetor 1912

  Krkesat pr pavarsi t shqiptarve u kundrshtuan jo vetm me arm, por dhe n rrug diplomatike nga ana e Greqis. Madje prfaqsuesit e shtetit grek n Konferencn e Ambasadorve n Londr krkuan q prve Vorio Epirit, Greqia t aneksonte edhe Vlorn, n portin e s cils ishte vendosur Flota Helene. sht e pamundur t lejohen shqiptart barbar t jetojn t pavarur n djepin e qytetrimit grek, ky ishte qndrimi i delegacionit grek n Londr.

  Masakra e udhheqjes s amris, 7 mars 1913


  Ushtria greke pas largimit t trupave turke pushton amrin. Gjenerali Deli Janaqis vendos t thrras n nj takim krert qyteteve dhe fshatrave t amris pr t vendosur nj marrveshje. Pr disa dit me radh, krert am nuk pranojn kushtet e komandantit grek. Ather ai vendos ti mbledh pr her t fundit dhe urdhron vrasjen e 62 kryetarve am. Dhe sikur t mos mjaftonte, dy prej tyre, Fuat Pronjo dhe Suhbi Bej Dino, me urdhr t gjeneralit rripen t gjall.

  Komisioni i Kontrollit, Shqipri, shtator 1913


  Ndrkombtart vendosin t zgjidhin shtjen e Epirit, duke drguar n terren nj komision kontrolli, i cili do t verifikonte pretendimet e grekve pr Korn, Gjirokastrn, Prmetin dhe Sarandn. Ushtria greke u prpoq q t pastronte rrugn ku do kalonte komisioni nga shqiptart, madje dhe banesat n disa fshatra u lyen me bojn e flamurit grek. Grupe grekofilsh drgonin peticione, ku thuhej se Jugu i Shqipris nuk duhet t jet i shqiptarve. Mes grekve dhe komisionit u regjistruan dhe incidente.

  Batalioni i Shenjt, Andartt, 1913

  Konferenca e Ambasadorve nuk i dha t drejt Greqis pr pretendimet n Epirin e Veriut dhe urdhroi trheqjen e shqiptarve. N kt pik nis plani i dyt i Greqis pr pushtimin e tij. Strukturat ushtarake organizojn Batalionin e Shenjt, i prbr nga kriminel lufte, dezertor dhe t burgosur nga burgu i Krets, t cilt m von do t njiheshin si Andartt. Ky batalion kreu masakrat n t gjith Jugun e Shqipris, duke vrar mijra gra dhe fmij pr t spastruar zonn nga shqiptart.

  Protokolli i Firences, 17 dhjetor 1913


  sht dokumenti q caktoi kufijt e sotm mes Greqis dhe Shqipris. Nj pjes e Jugut t Shqipris ngeli n territorin grek. Ndrkoh q Greqia nuk e njohu kt protokoll, duke pretenduar se ngelej jasht trungut helen Epiri i Veriut, me disa dhjetra mijra minoritar. Paradoksalisht n Shqipri ngeln rreth 38 mij minoritar, ndrsa n Janin dhe krahinat e tjera ngeln me Greqin rreth 500 mij shqiptar n qytetet e Filatit, Paramithķa, Marglli, Parga, Gumenica e Preveza.

  Grushti i Shtetit, dhjetor 1913

  Ndrsa Evropa pretendoi se e rregulloi prfundimisht shtjen greko-shqiptare, n Jug t Shqipris nisn revoltat. Batalioni i Shenjt ishte vn n veprim. Ushtarakt hoqn uniformat dhe nisn masakrat dhe djegiet duke argumentuar se nuk pranonin vendimin e Evrops pr lnien jasht Greqis t Kors, Gjirokastrs. Sipas kronikave t kohs, ishin rreth 40 mij ushtar q kryen masakra t pashembullta n qytetet e Gjirokastrs, Kors e Prmetit.

  Masakrat n Prmet, 25 shkurt 1914

  Masakrat greke nuk u bn vetm n zonn q sipas tyre i prket Vorio Epirit, por edhe jan saj. N Kuqar t Prmetit ushtria greke theri gjith fmijt ndrsa burrat i mbylli n kishn e Kosins ku i vrau n mnyr barbare. Po ashtu dhe n fshatin Peshtan ku nj kronik e kohs shkruan. Foshnjat ulrinin duke krkuar prindrit. Ushtart i mblodhn dhe i uan n nj shtpi ku ish nj pus e ku i merrnin me radh e u prisnin kokat dhe i hidhnin brenda. Ndrkoh grat i mblodhn n Delvin dhe pasi i prdhunuan i vran me bajoneta.

  Protokolli i Korfuzit, 17 maj 1914

  M 24 prill 1914, Fuqit e Mdha njoftuan Greqin se ishin t gatshme tu bnin lshime Vorio-Epirotve dhe se mund t pranonin rishikimin e kufirit greko-shqiptar n favor t saj. Qeveria e ndodhur nn nj presion t gjithanshm u detyra tua besonte Fuqive zgjidhjen e krizs. Protokolli parashikoi q Kora e Gjirokastra, edhe pse do ishin n shtetin shqiptar t kishin nj administrat t vetn. Pr shkak t ndihms q i dha Italia, Greqia i la ishullin e Sazanit.

  Qeveria e Epirit t Veriut, nntor 1914

  Qarqet greke u prpoqn q revoltn ta organizonin n nj lvizje pr pavarsi t Epirit t Veriut. Pr kt qllim ish-ministri i Jashtm grek, Nikollaq Zografi, s bashku me nj grup ish-ministrash t tjer, shpalli krijimin e qeveris s Vorio Epirit n Gjirokastr. Me ndihmn e Andartve, Zografi izoloi Gjirokastrn, Prmetin dhe Korn. Zyrtarisht qeveria greke nuk e njohu kt qeveri t re, por nuk hezitoi ta ndihmonte me ushqime dhe me arm.

  Incidentet fetare, 1919

  Qeverit e brishta t Shqipris kishin arritur t krijonin institucionet e para dhe t ruanin disi integritetin e vendit. Qeveria e Iliaz Vrionit kish arritur t zmbrapste disa sulme t grekve. Ndrkoh shqetsim ishte propaganda antishqiptare e kishs greke. Rasti m tipik ka qen ai i Peshkopit Jakov t Kors. Sipas raporteve ai e kish kthyer kishin n nj qendr propagande pr Vorio Epirin. Me urdhr t qeveris Jakovi u largua nga vendi gj q solli dhe reagimin e Athins.

  Konferenca e Paqes, Paris 1919


  Konferenca e Londrs dhe ndarja e territoreve shqiptare nuk e knaqn oreksin grek. N Konferencn e Paqes pas Lufts s Par Botrore, kryeministri grek Eleftherios Venizelos krkon aneksimin e pjess m t madhe t Shqipris. Sipas tij, shqiptart nuk kishin aftsi shtet-formuese dhe nuk mund t krijonin nj qeveri. Shtetasit grek n Shqipri duhet t drejtohen nga qytetrimi i lart q prfaqson shteti helen dhe jo nga shqiptart t cilt nuk kan asnj qytetrim.

  Incidenti pr t drejtn e minoriteteve, mars 1921

  Greqia me an t ndrkombtarve fitoi t drejt q minoritetet e saj t kishin trajtimin e duhur nga shtete ku ata bnin pjes. Kjo nnkuptonte t drejtn pr t folur gjuhn dhe pr t pasur shkolla greke. Por kto kushte Greqia nuk pranoi ti plotsonte pr popullsin ame q mbeti nn atin e Greqin pas ndarjes s kufijve n territorin grek. Shteti shqiptar e ngriti disa her kt shtje n lidhjen e kombeve, por greket raportonin se amt kishin t njjta t drejta me grekt e tjer.

  Prplasja e shifrave, 1921


  Ekziston nj incident i prhershm mes Greqis dhe Shqipris pr sa i prket shtjes s numrit t minoritarve q ekzistojn n Shqipri. Greqia pretendon dhe vazhdon t kmbngul se n territorin shqiptar jan mbi 400 mij grek. Ndrkoh n Departamentin e Shtetit Amerikan kjo shifr sht rreth 200 mij. Ndrsa n baz t regjistrimit t br nga shteti shqiptar, n mars t vitit 1921, ky numr ka qen 33.313. Sidoqoft ky numr, sipas statistikave, nuk ka arritur asnjher t kaloj shifrn 50 mij.

  Shkmbimi i amve me turq, mars 1923

  Prcaktimi i kufijve t Shqipris, i ndrprer me 1913 nga Lufta e I-r Botrore dhe rinisur me 1919, la jasht territorit rajone t banuara nga shqiptar, amrin dhe Kosturin. Traktati i Lozans nnshkruar me 1923, parashikonte shkmbimin e popullsive greke dhe turke, pr t zgjidhur kshtu nj problem t dy vendeve. Tragjikisht Greqia konsideroi si mysliman turq banort e amris dhe mbi 6800 am u shprnguln me forc. Nj pjes e tyre preferoi t vinte n Shqipri.

  Vrasja e Gjeneral Tellinit, 23 gusht 1923

  Gjenerali italian Tellini s bashku me Riza Kolonjn dhe prfaqsues t pals greke u caktuan nga Konferenca e ambasadorve pr t vendosur kufijt mes Shqipris dhe Greqis. Ushtaraku italian u akuzua nga qeveria greke se po mbshteste pretendimet e Shqipris. N dit kur vendoseshin piramidat kufitare n Kakavij, Tellini vritet s bashku me katr ushtar n rrugn Janin-Kakvij. Qeveria greke e dnoi vrasjen, por fajtort nuk u gjendn asnj her.

  Fan Noli pr amrin 22 gusht 1924


  Zhvillimet n amri e detyruan qeverin Shqiptare t ngrej shtjen n Lidhjen e Kombeve. Kryeministri Fan Noli n nj seanc pr Shqiprin denoncoi hapur masakrat e ushtarve grek n jug t vendit. Ai krkoi q t mos kryhej ndrrimi i popullsis dhe amt t mos silleshin n Shqipri pasi nuk kishte vend ku t sistemoheshin. E vetmja zgjidhje, thot Noli, sht q amt t vendosen n tokat e minoritetit grek n Gjirokastr dhe kta t fundi t shkojn n Greqi.

  Incidenti mbretror, prill 1939


  Greqia ishte i vetmi vend q mund ti siguronte mbretit Zog nj largim t shpejt pas pushtimit fashist. Kryeministri Metaksa e pranoi familjen mbretrore t kalonte n Greqi. Por ndrsa mbreti, mbretresha dhe princi niseshin me tren nga Follorina rreth 500 ushtar hipin n tren dhe krkuan armatimin e shoqruesve t mbretit. N kujtimet e saj, Mbretresha Geraldin shkruan se Greqia kish nj plan pr ta izoluar familjen mbretrore n nj ishull t Greqis si garanci pr marrveshjet q kish me Italin. Sipas saj vetm gjendja e rnd shndetsore e princit Leka br q grekt t mendoheshin pr pasojat q mund tu sillte vdekja e nj princi n tokn e tyre.

  Internimi i burrave am, 4 gusht 1940


  Pas shprnguljes dhe terrorit ndaj popullsis ame, grekt pr t evituar protesta ndoqn dhe rrugn e internimeve. Qeveria greke krijoi komisione q przgjidhnin popullsin ku veonin meshkujt q ishin pr luft dhe i internuan n ishujt e humbur t detit Egje. Sipas dshmive, trajtimi i tyre ishte i njjt me at q nazistt u bnin hebrenjve. Dhe si pr ironi pushtimi gjerman i Greqis n 6 prill 1941 i liroi amt e internuar, por kur u kthyen n fshatrat e tyre nuk kish mbetur askush.

  Shqipria n Luftn Italo-Greke, 1940


  Pak e uditshme, por lufta Italo-Greke ka nisur pas vrasjes s nj shqiptari. Daut Hoxha ishte nj nga kapedant am m popullor q luftonte kundr Greqis. Pr kokn e tij Athina kish vn 500 mij dhrami. Hoxha u vra nga disa patriot t paguar nga grekt, dhe Italia e cila krkonte nj shkak e cilsoi kt si nj dhunim t t drejtave ame. Pr Italin ishte nj udhheqs popullor, ndrsa pr Greqin kryetar i nj bande plakitse

  Greqia shpall Ligjin e Lufts, 10 nntor 1940


  Gjat lufts italo-greke, Parlamenti helen miratoi ligjin 2636/1940 ose si njihet ndryshe Ligji i Lufts me Shqiprin, pr shkak se vendi yn u prdor nga Italia pr nisjen sulmeve ndaj Greqis. M von ktij ligji ju shtuan dhe shum amendamente q kishin t bnin me pronat e amve, t cilat kapnin vlern e 350 milion dollarve. Ky ligj u bllokon pronn gjith personave grek me kombsi shqiptare, duke prjashtuar n kt mnyr komunitetin am. Edhe sot ky ligj mban peng shtjen e amve.

  Vrasja e Xhaferr Ypit, 17 nntor 1940

  Sulmet greke n territorin shqiptar shkaktuan jo pak viktima mes civilve shqiptar. M 17 nntor 1940, gjat nj bombardimi grek n zonn e Kolonjs, u vra afr fshatit t lindjes, ministri i Drejtsis s Shqipris, Xhaferr Ypi. Patriott shqiptar reaguan, por ushtria greke nuk mbajti prgjegjsi duke e cilsuar si nj incident ansor q ishte br pr shkak t keqllogaritjeve t sulmit.

  Protesta e shqiptarve pr pushtimin, 28 nntor 1940


  Pas trheqjes s forcave italiane, ushtria greke fillon t prparoj n Jug t Shqipris, brenda nj jave, Kora, Saranda dhe Himara ran n duart e ushtris greke. Gjeneralt i cilsuan kto zona si greke dhe filluan ndshkimin e popullats vendase. Nacionalistt shqiptar organizuan nj demonstrat n qytetin e Kors, ku krkonin q qeveria greke t njihte integritetin e Shqipris. Demonstrata u prpoq q ndalohej nga forcat greke. N do qytet forcat greke hoqn flamurin shqiptar dhe vendosn at helen.

  Shifrat e terrorit am, 1940

  M shum sesa incident mund t cilsohet si nj luft. Por nse n nj an ishin ushtart grek, n krahun tjetr ishin civil t pafajshm. Ushtria greke vrau n amri 4300 njerz, rezultojn t zhdukur 3500 njerz, u dogjn 102 fshatra, u shkatrruan plotsisht 57 fshatra si dhe 7280 shtpi. Shumica e njerzve u ekzekutuan, por pati masakra kolektive ku fmijt dhe grat u thern me thika, u dogjn, madje dhe veprime makabre si djegie dhe rrjepje t gjall t njerzve. Askush deri m sot nuk ka mbajtur prgjegjsi pr krimet. Sipas zyrtarve greke, u ekzekutuan bashkpuntort me italiant, q n kt rast paskan qen edhe gra dhe fmij.
  E Verteta sht e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (an)

 2. #2
  Xp Maska e Vista
  Antarsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Masakra e Napolon Zervs, 25 qershor 1944

  Napolon Zerva ishte nj nga gjeneralt grek q bashkpunoi me pushtuesin gjerman. Kta t fundit i lan dor t lir pr masakrat ndaj popullsis ame. N fakt masakrat e tij ndaj popullsis shqiptare do ti kishin zili dhe gjermant. N 25 qershor 44, forcat e Zervs ekzekutuan n mnyr barbare 2000 am brenda nj nate n qytetin Paramithia. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fmij, t cilt u thern me thika dhe u dogjn. Kjo ishte nj nga masakrat m t egra t grekve.

  Ankesa e grekve n SHBA, dhjetor 1944

  Grekt nuk e njohn qeverin e Enver Hoxhs me pretendimin se ai ishte nj mysliman q do t persekutonte minoritetin ortodoks n jug t vendit. Madje, ata shprehn mendimin n qarqet ndrkombtare q as nuk duhet t krijohej fare. N dhjetor t 1944-s grekt iu drejtuan Departamentit Amerikan t Shtetit, me not proteste ku pretendohej se forcat qeveritare shqiptare keqtrajtonin minoritetin grek. N kt mnyr pala greke po prgatiste territorin pr nj sulm dhe aneksim t Vorio Epirit.

  Incidentet n Konispol, 1944

  N linjn e mosnjohjes s qeveris q po krijohej, grekt vazhduan me nj seri sulmesh n jug t vendit edhe pse Lufta e Dyt Botrore nuk kish prfunduar. N kt koh do t regjistroheshin 58 incidente n kufirin shqiptaro-grek. N 1 shtator, artileria greke e vendosur goditi Konispolin. Territori shqiptar u shkel n disa pika duke u shoqruar me goditje t armatosura dhe reprezalje ndaj popullsis civile.

  Ministri grek: T rrzohet Hoxha, Uashington, 9 korrik 1945

  Ministri i Jashtm i Greqis, Andreas Sofianopulos, do ta shtronte shtjen e Vorio Epirit edhe n takimin q pati me Sekretarin e Shtetit n SHBA, Grew, n vitin 1946. Ve ksaj prfaqsuesi i qeveris greke edhe kt her gjat biseds pr synimet territoriale t shtetit t tij, nuk harroi t paraqes edhe krkesn pr mosnjohjen nga SHBA-ja t regjimit t Hoxhs, pasi sipas tij udhheqsi komunist shqiptar nuk prfaqsonte shumicn e popullit.

  Greqia krkon kufijt, Paris 1946

  Prve incidenteve, Greqia n prfundim t Lufts s Dyt Botrore u prpoq ta shtronte shtjen e Vorio Epirit dhe n qarqet diplomatike. Duke shpresuar n ndihmn e SHBA-s e anglezve, diplomatt grek u prpoqn ta ngrinin dhe shtronin pr diskutim kt shtje. Ndrkoh q ndrkombtart nuk kishin koh t merreshin me ndarje te reja n Ballkan, duke u prqendruar m shum n zgjerimin q po bnin shtetet komuniste n Evrop. Ndrkoh Greqia u krkoi ndrkombtarve marrjen e masave pr ndrhyrjet, q sipas saj, po bnte Shqipria n punt e brendshme t Athins.

  Greqia kundr pranimit t
  Shqipris n OKB, 12 shkurt 1946


  Pas prfundimit t Lufts s Dyt Botrore, Shqipria krkoi nga Organizata e Kombeve t Bashkuara antarsimin si antare me t drejta t plota. Prve mbshtetjes q qeveria jon kishte nga shtetet komuniste dhe linjs jo t qart n diplomaci, edhe faktori grek luajti kartn kundr hyrjes s Shqipris. N 12 shkurt ministri i Jashtm grek drgon nj letr n OKB, ku argumentonte se shtja e Shqipris nuk duhet t diskutohet, pasi Greqia sht ende n gjendje lufte me t dhe Shqipria nuk ka plotsuar t drejtat e minoritetit.

  Sulmi n Radat, gusht 1946


  N 1946-n nisin dhe planet ushtarake t Greqis pr pushtimin e Vorio Epirit. Nj nga sulmet m t rnda gjat ktij viti ishte ai i 200 ushtarve, t cilt kaluan kufirin shqiptar dhe hyn n fshatin Radat. Sulmi u b me mitraloza dhe murtaja, ku ngeln t vrar shum civil. Kjo ishte seria e nj sr sulmesh q forcat greke kishin planifikuar n gjith shtrirjen e territorit greko-shqiptar. N ato koh ushtria shqiptare nuk ishte organizuar n nivelet e duhura.

  Greqia, nuk njeh luftn shqiptare, 1946

  Marrdhniet mes Shqipris dhe Greqis pas mbarimit t Lufts s Dyt Botrore kan qen mjaft t tensionuara. Shteti grek i cilsonte shqiptart si njerzit q bashkpunonin me Italin n luftn italo-greke. Ndrkoh q shqiptart u prpoqn t liroheshin vet nga Italia. Po ashtu nuk ishin dakord q Shqipria t renditej n koalicionin fitues t Lufts s Dyt Botrore dhe e krkuan kt publikisht.

  Propaganda e zyrtarve grek, 20 shkurt 1948

  Ve sulmeve sporadike qarqet greke u prpoqn q t prgatisnin edhe opinionin e lkundur pr shtjen e Vorio Epirit. Nj zyrtar grek deklaronte n 1948-n, n radion e Athins se, Tani duhet t mbarojm pun me Shqiprin. Greqia tani duhet t luftoj me t gjitha mjetet, gjer n frymn e fundit. Sinjali u dha tani n Epir, ku ushtart tan jan duke luftuar me parullat, Morava, Kora, Delvina, Saranda, Gjirokastra t Vorio-Epirit ende t paliruara. Duhet t mbarojm hesapet me Shqiprin.

  Propaganda pr pushtimin
  e Shqipris, 1949


  Lufta civile n Greqi solli jo pak probleme dhe pr Shqiprin. Qeveria greke akuzonte shtetin shqiptar se po ndihmonte partizant kundr ushtris demokratike greke. Gjat ksaj kohe jan hedhur parulla, libra e broshura t ndryshme q bnin thirrje kundr qeveris shqiptare. Robrit grek pranojn se komandantt bnin propagand anti-shqiptare, duke prmendur Vorio Epirin dhe krijonin mes radhve t ushtarve psikozn e nj sulmi t shpejt kundr territorit shqiptar. Ushtria shqiptare shtoi forcat e saj n kufirin greko-shqiptar.

  Robrit grek n Shqipri, 1949

  Nj skuadr e ushtris greke hyri n territorin shqiptar. Forcat shqiptare pas nj shkmbimi zjarri arritn t kapin rob disa ushtar dhe oficerin grek Skuros Dhimitris, i cili kishte hyr 300 metra n territorin ton. Oficeri grek dha informacionin pr planet e Greqis. Ai tregoi se kishte marr urdhra pr t goditur me arm kundr rojeve shqiptare. Ai pranoi se ushtria greke duhet t jet gati pr t hyr n tokat shqiptare pr t shfarosur komunistt dhe m pas t merrej Vorio Epiri.

  7 or luft n Vidohov-Devoll,
  2 gusht 1949


  Artileria greke qllon me armn n tokat shqiptare dhe predhat bien 300-500 metra n tokn ton. Forcat greke nisin dhe nj sulm ajror duke angazhuar 3 batalione. N postn shqiptare ishte vetm nj skuadr e armatosur me automatik dhe mitraloza. Forcat greke vran ushtart Tafil Ferhati, Memo Nexhipi, Ferid Bregasi, Shyqyri Avdia, Ibrahim Fetahu, Hasan Ramadani dhe u plagosn 6 t tjer. Vetm pasditen e 2 gushtit ushtria shqiptare arriti t zmbraps at greke, e cila kish hyr n territorin ton. Nga ana e grekve u vran 100 ushtar dhe u kapn rob 3.

  Krcnimi i gjeneralit grek, Aleksandr Papagos, 3 gusht
  1949


  Qllimet greke pr Vorio Epirin nuk ishin vetm fantazi e qarqeve t veanta, por edhe e zyrtarve t lart t cilt jepnin vazhdimisht deklarata anti-shqiptare. Ish-ministri i Mbrojtjes, Aleksandr Papagos, deklaroi n Athin se pas shkatrrimit t Andarteve, Pastaj do ti biem Shqipris. Kjo ishte dhe deklarata m e rnd e lshuar nga nj gjeneral lufte, s cils qeveria shqiptare iu prgjigj me nj not proteste.

  Incidenti i Leskovikut, 4 gusht 1949

  Pas Vidohovs, ushtria greke i shtriu sulmet n pjest e tjera t kufirit. Sulme sporadike u regjistruan n sektorin e Bozhigradit dhe n drejtim t Leskovikut, n afrsi t piramidave Nr. 11, 12, 13 dhe 14. Grekt t mbshtetur nga artileria dhe aviacioni, me forca t shumta sulmuan kuotat 1425 dhe 309. Kundrsulmet e forcave kufitare shqiptare i zmbrapsn grekt. N kt koh ushtria greke filloi prdorimin e predhave t kalibr t lart, t cilat lshoheshin nga pik larg kufirit, si dhe prdori aviont gjuajts.

  Bombardimi i Menkulasit, 5 gusht 1949


  Vetm gjat dy ditve, n gushtin e 1949-s ushtria greke ka hedhur m shum sesa 1500 predha artilerie. N komunikatn e Ministris s Mbrojtjes shqiptare thuhej se nj pjes e mir e ktij municioni ka rn n fshatin Menkulas (Devoll). I ndodhur n kto kushte, shteti shqiptar mori vendimin pr mobilizimin e ushtris n gjith kufirin jugor. Masat e marra pr kt mbrojtje n nj urdhr t lshuar nga Enver Hoxha Mbi moslejimin e kalimit t forcave monarko-fashiste n tokn Shqiptare.

  Beteja e Vidohovs, 7 gusht 1949

  Vidohova u shndrrua n nj aren t prplasjes shqiptaro-greke. N piramidn I-55 trupat ushtarake greke kishin mundur t mblidheshin n territorin shqiptar dhe zhvilluan nj betej t ashpr me ato shqiptare, t prbra nga nj tog dhe nj nnrepart i ushtris popullore. Ishte nj betej frontale ku forcat greke kishin zn pikat kye. Brenda nj dite forcat shqiptare arritn t merrnin pikat e zna n kufirin shqiptar, po nuk mundn ti mbanin dot deri n mbrmje. Vetm nj dit m von forcat shqiptare arritn t largonin togn greke.

  Rrzimi i avionit grek, gusht 1949


  Prve forcave toksore, ushtria greke prdori dhe aviacionin. Nj aeroplan ngrihej nga Korfuzi, duke deprtuar n zonn shqiptare pr t br zbulim. Me gjith mungesn e armve kundrajrore, ushtria shqiptare arriti q me an t nj trekndshi me arm t lehta t vendosura n uk, Manastir, Ksamil ta detyronte t largohej at. N njoftimin Ministris s Mbrojtjes s asaj kohe raportohet se aeroplani u rrzua n fushn e Finiqit dhe piloti u kap rob.

  Sulmi grek i 12 gushtit 1949

  Prreth gjasht or n mngjesin e 12 gushtit forcat greke dhe ato shqiptare kan zhvilluar nj luft t vrtet n zonn e Gurit-Bilisht. Nj brigad e mbshtetur nga artileria dhe katr aeroplan t tipit Spitfire sulmojn tokn shqiptare n drejtim t Bilishtit, ku arrijn t zmbrapsin rojn kufitare. Luftimet u zhvilluan n afrsi t posts kufitare, ku repartet e ushtris shqiptare i thyen forcat greke me gjith armt moderne q kishin. Ushtria greke kishte n prdorim 36 gryka zjarri t artileris, madje u prdorn dhe predha me napalm q digjnin do gj prreth.

  Vrasja e komisarit Nasi Remaka, 13 gusht 1949


  Mngjesin e 13 gushtit forcat greke prej dy brigadash, t mbshtetura nga artileria, kaluan kufirin shqiptar n piramidn I-33, sektori i Bilishtit. Qllimi ishte q t prqendroheshin n Malin e Palikut nga ku mund t sulmonin Bilishtin. N kt betej u vra komisari i batalionit t kufirit Bilisht, Nasi Remaka, s bashku me korrierin e tij, Dane Zeneli. Ndrkoh robrit grek deklaronin se n betejn e nj dite m par kishin trhequr 50 ushtar grek t vrar, ndrkoh q at dit u vran 26 ushtar grek.

  Vrasjet e civilve, 14 gusht 1949

  Mngjesin e 14 gushtit forcat greke nisin nj tjetr ofensiv. Brigada e 41-t, e mbshtetur me nj regjiment artilerie dhe nj skuadrilje aeroplansh Spitfir, vazhduan sulmet e tyre kundr Shqipris. N kt dit grekt hodhn m shum se 2.000 predha artilerie n tokn shqiptare n katundet Trestenik, Kapshtic e Cangonj-Devoll si dhe n qytetin e Bilishtit. Nga goditjet e artileris mbetn 5 civil t vrar dhe u shkaktuan dme materiale n disa shtpi t katundeve t msiprme.

  Bilanci i nj lufte t pashpallur, gusht 1949

  N baz t komunikatave t Ministris Mbrojtjes n vitet 1950, nga rreth 49 provokacionet e ushtris greke n kufirin jugor t Shqipris mbetn vrar 29 ushtar dhe oficer t ushtris ton. Por duke llogaritur dhe dmet q u shkaktuan n civil t paarmatosur, kjo shifr duhet t ket qen m e lart. Ndrkoh q n komunikat thuhet se n baz t dshmive t mbledhura nga robrit e lufts, forcat tona i kan shkaktuar ushtris greke mbi 300 t vrar dhe 500 t plagosur, ndrsa 270 t tjer u kapn robr.

  Tanket greke n kufirin shqiptar, 1949

  Arsyetimi grek ishte se n tokat shqiptare fshiheshin partizant q sulmonin qeverin greke. N incidentet n kufi u vun n prdorim t gjitha armt. N sulmin e 25 gushtit forcat greke sulmuan me avion artileri dhe 3 tanke. Sipas komunikats operative t Ministris s Mbrojtjes, ky ka qen nj nga sulmet m t mir organizuar nga ushtria greke, por q u arrit t ndalej nga pala jon dhe ushtria greke u zmbraps n tokn e saj.

  Shrbimet sekrete greke, gjyqi i Bozhigradit, 1950

  Prve incidenteve, shrbimet greke filluan dhe infiltrimin e agjentve sekret n territoret shqiptare. N fshatin Bozhigrad, sot Miras, Kor u zhvillua gjyqi kundr disa t t ashtuquajturve agjent, megjithse ky gjyq u shndrrua n nj shou popullor, ku askush nuk mund t vrtetonte implikimin e banorve. U cilsuan si agjent grek Qazim Sina, Qani Seskollari dhe Myslim Biskallari, sepse kishin hyr n tokn ton dhe zhvilluan aktivitet spiunazhi. Madje ata u akuzuan dhe pr nj plan pr t vrar kolonelin Petrit Dume.

  Krijimi i organizats antishqiptare MAVI

  N linjn e spiunazhit, gjenerali grek, Vasil Mellaj, rekruton nj sr minoritarsh shqiptar dhe krijon organizatn anti-shqiptare MAVI (Fronti pr lirimin e Vorio Epirit). Sipas ish-oficerit t Sigurimit Bekim Budo, minoritart Spiridhon Vllahoni, Pandelejmon Kotokoni, Vasil Shahini dhe Jani Diamanti ishin themeluesit e organizats. Qllimi ishte riaktivizimi i shrbimeve greke pr shtjen e Vorio Epirit n kushtet e nj Shqiprie ku sundonte regjimi komunist.

  Rrmbimi i posts n Pogon, 18 shkurt 1950

  Provokacionet dhe sulmet sporadike vazhduan edhe gjat vitit 1950. N 18 shkurt nj grup ushtarsh grek n zonn e posts s Sopikut u futn 600 metra n tokn shqiptare dhe i bn prit njsitit t shrbimit t posts q shkonte n pikn e vrojtimit. N kt incident mbeti i vrar ushtari Bendo Buzo, ndrsa nj ushtar tjetr u zu rob nga grekt. Pas ardhjes s prforcimeve nga repartet shqiptare njsiti grek u largua.

  Incidenti n malin e Gramozit, 24 maj 1950

  Provokacioni i 24 majit ishte nj nga m agresivt e atyre viteve. Nj batalion grek i prforcuar me artileri krkoi t merrte majn e ukapecit nga ku mund t kontrollonte territorin e Erseks. Reparti shqiptar dispononte vetm 50 forca me armatim t leht. Ushtart grek u futn deri n 150 metra n territorin ton. Pas nj luftimi disa orsh forcat greke u trhoqn duke ln 6 t vrar dhe 7 t plagosur, ndrkoh q pati humbje dhe n bazn materiale.

  Memorandumi i Ministris
  s Jashtme greke, 7 gusht 1952


  N arkivat e Departamentit Amerikan t Shtetit gjendet nj dokument i qeveris greke, ku parashtrohet ndarja e Shqipris. Dokumenti sht hartuar n vitin 1952 nga Ministria e Jashtme greke. Plani ishte q, Greqia t merrte ok pr t rrzuar regjimin komunist dhe m tej synohej ndarja e Shqipris. Pjesa e jugut deri n Shkumbin, sipas Megali Ides (e hedhur nga ministri grek Venizellos q n vitin 1919), i takonte Greqis, ndrsa veriu Jugosllavis. Varianti tjetr ishte nj protektorat ndrkombtar mbi Shqiprin.

  Prplasja Tiran-Athin pr Ligjin e Lufts, 1955


  Shteti shqiptar me an t kanaleve t ndryshme diplomatike krkon nga qeveria greke shfuqizimin e Ligjit t Lufts. Krkesa u b dhe publikisht n gazetn Zri i Popullit t atij vitit. Ndrkoh nga qeveria e Athins prgjigjja ishte se pr kt gj duhet t vendoste Shtabi i Prgjithshm i Ushtris Greke. Nj prgjigje q fare mir mund t merrej si nj provokim i hapur. N kt koh masat n kufirin greko-shqiptar u shtuan m shum sesa zakonisht.

  Agjenti Papastrati, 1971

  N vitet 1971, n duart e Shrbimeve Sekrete Shqiptare do t binte nj agjent grek q kishte luajtur rolin kryesor n shtjen e Vorio Epirit. Sipas dshmive t njerzve t Shrbimit Shqiptar, agjenti me emrin Papastrati, i cili ishte nj shqiptar me orgjin greke, ka zbuluar nj pjes t planeve sesi vepronte organizata greke antishqiptare pr lirimin e Vorio Epirit.

  Fondi i Ministris s Jashtme
  greke pr shqiptart, Athin 1980


  Thirrjet anti-shqiptare nuk kan qen sporadike. Shpeshher mediat greke e kan demonizuar faktorin shqiptar pr shtjen e Epirit. Sekreti i zbulohet vite m par nga kryeministri grek Kostandin Miotaqis. Sipas tij, n Ministrin Jashtme t Greqis ekziston nj fond special q u shprndahet mediave pr t ndryshuar raportimin e lajmeve mbi realitetin shqiptar. Ky fond ve parave shprndante dhe lajme pr mediat n lidhje me synimet e Shqipris s Madhe.

  Parlamenti grek l n
  fuqi Ligjin e Lufts, 1987


  Qeveria e Papandreut krkon q t nxjerr jasht prdorimit Ligjin e Lufts mes Shqipris dhe Greqis. Por kjo nism q mund t kish shkrir akujt mes dy vendeve nuk u pranua nga Parlamenti helen. Presidenti i asaj kohe deklaron se edhe nse ky ligj abrogohet nga Parlamenti, Presidenti nuk ka asnj ndikim mbi t pasi ai sht dekretuar nga mbreti dhe Presidenti i Republiks sht nj autoritet shum i ndryshm nga ai i mbretit.

  Ramiz Alia, 1991

  Nj intervist e Presidentit t asaj kohe, Ramiz Alia, u b shkak i nj serie deklaratash dhe notash protestash mes Shqipris dhe Greqis. Nj grup gazetarsh grek pyetn Presidentin shqiptar n lidhje me shtjen e pakicave kombtare, kryesisht pr ato greke n jug t vendit. Alia u kujtoi gazetarve se ka dhe pakica shqiptare n Janin dhe amri, t drejta e t cilave nuk jan zbatuar dhe nga nj shtet demokratik si Greqia. Ministria e Jashtme greke e cilsoi kt si nj provokacion.

  Incidenti me priftin grek,
  Tiran, 28 qershor 1993


  N vitet pas diktaturs ky mbahet mend dhe si fillimi i incidenteve t rnda me Greqin. Prifti grek Kristostomu Maidonis u shpall persona non grata dhe u dbua nga Shqipria. Sipas autoriteteve shqiptare, shkak ishte propaganda antikombtare q bri ky prift n Gjirokastr, duke shprndar n kishat ortodokse shqiptare harta t Vorio-Epirit, ku Jugu i Republiks s Shqipris paraqitej si Greqi. Athina reagoi ashpr duke akuzuar direkt Presidentin Berisha pr kt incident.

  Plani i Miotaqisit,
  Athin, 14 korrik 1993


  Kryeministri grek, Kostandin Miotaqis, paraqet nj plan pr jugun e Shqipris t prbr nga 6 pika. Plani ishte hartuar nga kshilltari i tij, Nikolas Gejxh. N dokument krkohej q Shqipria t prmbushte t drejtat e grekve etnik me banim n Shqipri, t pranonte rikthimin pa kushte t priftit, t hapte shkolla greke n Shqipri edhe jo vetm n zonn minoritare, t regjistronte popullsin si Epiri, t merrte t njjtin status q do t merrte Kosova.

  Projektkushtetuta, Tiran 1994

  Nj nen i Projektkushtetuts s propozuar n vitin 1994 u b shkak q marrdhniet mes Tirans dhe Athins t ftoheshin m tepr. Projektkushtetuta prjashtonte mundsin e zgjedhjes n krye t kishs shqiptare t nj peshkopi, i cili nuk kishte nnshtetsin shqiptare. Kjo gj nuk u plqye nga kisha greke q kishte emruar n Shqipri kryepeshkopin Anastas Janullatos, i cili nuk kishte nnshtetsin shqiptare. Kjo bri q Tirana t merrte shum kritika nga fqinjt.

  Masakra e Peshkpis, Gjirokastr, 10 prill 1994


  M 10 prill, n orn 02:40 nj komando greke prej 8 personash me uniforma t ushtris greke hyn n territorin shqiptar, n afrsi t fshatit Peshkpi pran nj reparti ushtarak. Komandoja vret n befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptar. Kto i keni pr Vorio Epirin, kan thirrur ndrsa gjuanin. Gazeta Elefterotipia publikon lajmin se vrasja sht marr prsipr nga grupi terrorist MAVI (Fronti pr lirimin e Epirit. Po ashtu gazeta shkruan se ky grup financohet nga Nikolas Gejxh.

  Greqia bllokon 35 milion eku, qershor 1994

  Maskara e 10 prillit solli dhe reagimin e shtetit shqiptar. Me an t nj note proteste, qeveria krkoi gjetjen e autorve. Ndrkoh u bn akuza dhe ndaj zyrtarve t shtetit grek. Por prgjigjja e Athins kt her ishte m pak diplomatike. Ajo ndrpreu dhnien e fondit prej 35 milion eku q Bashkimi Evropian i kish akorduar pr Shqiprin. Ky ishte nj rast tjetr ku incidentet pasoheshin nga kriza dhe incidente t tjer.

  Berisha dhe incidenti i Bostonit, 17 shtator 1994

  Vizita e par e Presidentit Berisha n SHBA u pasua me nj incident pr shtjen e Vorio Epirit. Rektori i Universitetit t Bostonit i ofroi Berishs nj medalje n shenj mirnjohjeje, por me kusht q t mbante nj fjalim, ku t premtonte hapjen e shkollave pr minoritetin grek. Berisha nuk pranoi dhe rektori i universitetit nuk i jep dhuratn n shenje proteste pr diskriminimin q i bhej minoritetit grek n Shqiprin e Jugut. Greqia e shfrytzoi kt gj n raportet e saj pr Shqiprin.

  Berisha-Gejxh, Boston, 19 shtator 1994

  Edhe kt her incidenti mes Presidentit Berisha dhe nj prej ideatorve t lvizjes s Vorio Epirit u zhvillua n SHBA. Berisha dhe Gejxh ndodheshin n nj pritje zyrtare, ku pas fjals s Berishs, Gejxh hodhi posht t gjitha arritjet demokratike q prmendi Presidenti. Gejxh nuk harroi t prmend dhe respektimin e t drejtave t minoritetit. Por Presidenti ngrihet srish dhe flet pr numrin e studentve minoritar dhe shkollat q jan hapur nga qeveria.

  Arrestimi i t pestve, shtator 1994


  Arrestimi i pes krerve t njohur t organizats minoritare Omonia acaroi m tepr marrdhniet greko-shqiptare. Akuza q u ngrit ndaj tyre ishte pr spiunazh n favor t Greqis. Pr kt shtje ndrhyri dhe Departamenti Amerikan i Shtetit, ku kritikoi ashpr qndrimin e Shqipris ndaj shtjes minoritare. Gjyqi q u b ndaj tyre bri q marrdhniet mes Greqis, Kishs Ortodokse dhe Shqipris t njihnin dhe periudhat m t acarta. Pas shum presionesh t ndrkombtarve, Gjykata Kushtetuese i liroi ata n vitin 1995.

  Anulimi i Trojks Evropiane, Athin, dhjetor 1994


  Departamenti Amerikan i Shtetit nuk kish arritur ta bindte qeverin shqiptare pr lirimin e pes t akuzuarave pr spiunazh. Ather Kshilli i Evrops vendosi t caktoj nj grup pune pr t shmangur prkeqsimin e situats mes Greqis dhe Shqipris. Pas takimit me paln greke n Athin, shteti helen nuk lejoi q Evropa t hynte n bisedime me paln shqiptare pr kt shtje.

  Operacionet fshesa, 1995

  Pas viteve 1990, n Greqi emigruan rreth 400 mij emigrant ku pjesa m e madhe sht pa leje qndrimi. Marrdhniet mes Tirans dhe Athins zyrtare kan br q mrit diplomatike zbrazen te kta mijra qytetar shqiptare. Operacionet fshesa jan arrestime n mas t policis greke disa her n dhjetra mijra dhe kthimi i tyre n Shqipri. N vitet 94-95 pati rreth 4 operacione t tilla ku shqiptart trajtoheshin n kushte njerzore.

  Vrasja e tre ushtarve grek, 1995


  Nj post kufitare grek ndalon n maj t vitit 95 nj grup shqiptarsh q kalonin kufirin, mes tyre dhe nj ift nga qyteti i Shkodrs. Ushtart grek prdhunojn n grup para syve t shqiptarit, gruan e tij dhe tallen me t. Tre dit m pas, i riu shkodran shkon te posta i armatosur dhe vret tre prej ushtarve. Mediat greke e pasqyruan aktin e shkodranit si terrorist, ndrkoh q dy dit m pas policia arrestoi rreth 8 mij shqiptar dhe i nisi drejt kufirit t Kakavijs.

  Deklarata Panhelenike, SHBA, qershor 1995


  Kongresi i 29-t i Organizats Panhelenike t Shteteve t Bashkuara, Kanadas dhe Australis i kushtoi nj rndsi t veant shtjes s Vorio Epirit. N deklaratn e ktij kongresi organizata shprehej se, qeveria shqiptare duhet t ndalonte diferencimin q kish filluar n dm t shtetasve grek autokton. Gjithashtu deklarata i krkonte SHBA-s t ndrhynin pr t zgjidhur situatn me Shqiprin.

  Gejxh, non grata n Shqipri, 1995


  Publicisti greko-amerikan Nicolas Gejxh, i njohur si nj mbshtets i shtjes s Vorio Epirit, krkon t hyj n Shqipri s bashku me nj deputet amerikan, Tom Lantosh. Pas krkess q i bn Ministris Jashtme, kjo e fundit kthen prgjigje se Gejxh sht person non grata n vendin ton. Ai ishte nj nga t dyshuarit pr organizimin e masakrs s Peshkpis. Ministria i bri t ditur se n rast se do t hynte n kufi, ai do t arrestohej.

  Deklarata e zyrtarit grek, gazeta
  To Paron, Athin, 27 shtator 1995


  Nj nga gazetat m t mdha greke, n nj artikull t saj citon nj zyrtar t lart grek pr shtjen e Kishs Ortodokse n Shqipri. Sipas zyrtarit, Kryepeshkopi Janullatoas duhet t qndroj n Shqipri, pasi homogjenet e Shqipris kan m shum nevoj pr t, si i vetmi mbrojts i tyre dhe i pazvendsueshm pr kishn shqiptare. Nse ai qndron me gjith sulmet q shteti shqiptar u bn minoritarve ata do t jen t sigurt.

  Ngritja e flamurit n Himar, 23 shkurt 1997

  Kur ende shteti nuk kish rn gjat 1997, n Himar edhe pse nj zon jo shum e dmtuar nga fenomeni i fajdeve persona t panjohur ngritn n qendr t qytetit flamurin grek. Sipas raporteve t policis s asaj kohe, flamuri ishte ngritur nga persona t paidentifikuar. Ndrkoh q shteti grek e shoqatat e minoritarve deklaruan se nuk kishin asnj lidhej m kt akt, por ai sht ngritur nga banort e zons.

  Zgjedhjet parlamentare 1996

  Faktori ndrkombtar nuk i cilsoi si t rregullta zgjedhjet e vitit 1996. Presidenti Berisha akuzoi publikisht pr kt shtje n forumin ndrkombtar ekonomik t Crans Montans, faktorin grek. Ai prmendi emrin e Gejxh dhe t tjer, duke i akuzuar si destabilizues t rajonit. Ministria greke protestoi duke i kujtuar srish Berishs shtjen e 5 t burgosurve minoritar.

  Trakte antishqiptare n Jug, 1997

  N ditt kur shteti nuk ekzistonte m n Jug, pr dit e dit me radh avion civil t ardhur nga Greqia hidhnin trakte mbi qytetet e Jugut me prmbajtje antishqiptare. Vorio Epiri sht grek. Grekt e Shqipris t bashkohen me Greqin. Shteti grek i asaj kohe u shpreh se nuk kishte asnj lidhje me organizata t tilla dhe shrbimet inteligjente nuk kan pasur asnj mision t till.
  E Verteta sht e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (an)

 3. #3
  Xp Maska e Vista
  Antarsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Zv.ministri grek n Shqipri, 17 mars 1997

  N protokollin e do shteti, nj antar kabineti duhet t lajmroj ardhjen e tij n nj shtet tjetr zyrtarisht. Por kjo nuk ndodhi me zvendsministrin e Jashtm grek, Janis Kranidiotis. Duke thyer rregullat diplomatike, zyrtari grek kaloi kufirin dhe hyri n Shqipri, ku u takua me Komitetet e Shptimit n Gjirokastr. Qeveria greke nuk dha asnj shpjegim pr kt ngjarje, ndrkoh vet zvendsministri humbi jetn n nj incident ajror pak muaj m pas.

  Thirrjet anti-shqiptare, gazeta "Stohos", 05 mars 1997

  Sipas gazets greke, "Stohos", oficer vorioepirot drejtojn kryengritsit e Kio Mustaqit, ish-ministr i Mbrojtjes. Shpallet autonomia, n Himar e Tepelen ngrihet flamuri grek. Shtabi i andartve t Epirit bn thirrje: Tani autonomi, mos na tradhtoni prap. Treqind t rinj nisen nga Athina pr n Sarand, gati ushtria jon t ndrhyj. Oficert tan vorioepirot, dikur nn arm n ushtrin shqiptare tani po e marrin situatn n dor.

  Flamuri i Vorio Epirit, televizioni "Mega", 5 mars 1997

  Gazetart grek jepnin pamje n televizionet m t ndjekura, ku grupe t armatosura n Jug, sipas tyre, ngritn pr her t par flamurin e Vorio Epirit. Kriza aktuale n Shqipri sht prqendruar n Jug, ku popullsia sht greqishtfolse. Ata krkojn ndarjen e pjess se Jugut nga pjesa tjetr e vendit, duke filluar nga Tepelena dhe duke shpallur kshtu edhe autonomin e Jugut t Shqipris.

  Organizata greke, T mbrojm trojet tona, mars 1997

  N mars t 1997-s, nj nga organizatat greke pr lirimin e Vorio Epirit bn thirrje publike pr marshimin drejt Shqipris. Situata e vshtir n t ciln ndodhet Epiri i Veriut, iu bn thirrje t gjith epirotve t Veriut t kthehen n "vatrat" e tyre pr t mbrojtur pronat e vendin e tyre. N kt moment t vshtir vet epirott duhet t marrin prgjegjsin e fatin n duart e tyre.

  Faktori grek, Corriere della Sera
  Rom, 12 mars 1997


  Pr opinionin italian, ajo q po ndodhte n Shqipri n 1997-n kishte lidhje me shtjen e Vorio Epirit. Gazeta Corriere Della Sera shkruan se, trazirat n Shqipri jan koordinuar nga avokati i njohur grek, Aleksandros Lykourezos. Sipas gazets, prfshirja e ktij personi n Shqipri mund t shkaktonte rreziqe t paparashikuara pr vendin. Kjo pasi gazeta ishte e informuar se avokati ishte nj nga udhheqsit e Lvizjes pr lirimin e Vorio Epirit.

  Incidenti n Vidohov, 11 gusht 1997

  Edhe pas 48 vitesh n kufirin e Vidohovs jan regjistruar incidente t tjera mes ushtris shqiptare dhe asaj greke. M 11 gusht, dy ushtar grek kalojn kufirin hyjn n thellsi t toks shqiptare, ku n kt zon vran shtetasin civil Agim Xhihani. Pala shqiptare protestoi duke i uar nj not proteste ministris greke. U ngrit nj grup i prbashkt pr t nxjerr shkaqet e incidentit, por deri m sot askush nuk ka nxjerr shkaqet q uan ushtart grek n vrasjen e nj civili t pafajshm, pr m tepr n tokn shqiptare.

  Tentativ rrmbimi n kufirin grek, 25 gusht 1997

  Pas ngjarjeve t marsit 1997, n kufi forcat greke shtojn patrullat e shrbimit pr t ndaluar kalimin armve dhe trafiqeve t drogs q vinin nga Shqipria. Por pati dhe raste kur ushtart grek vran dhe sulmuan t pafajshm. Kshtu, m 25 gusht 97, tre ushtar grek hyn n territorin shqiptar dhe tentuan t rrmbenin nj vajz n pikn kufitare t Gurit n Tresenik. Vetm ndrhyrja e banorve arriti t eliminoj rrmbimin, ndrkoh q n nj prplasje me banort e armatosur ngeli i plagosur shtetasi shqiptar Rezart Medolli.

  Pengmarrja e autobusit, 28 maj 1999

  Rrmbimi i nj autobusi nga nj shqiptar u kthye n nj incident diplomatik mes dy vendeve. Flamur Plisi, 25 vje, zgjodhi rrmbimin e 8 personave n autobusin e linjs Tiran-Athin pr t protestuar ndaj indiferencs s shtetit Shqiptar dhe trajtimit t shtetit grek pr emigrantt. Plisi krkonte dnimin e nj polici grek i cili nuk i kishte dhn para pr punn q i kish br. Plisi u vra nga policia shqiptare n dalje t Elbasanit dhe aksidentalisht policia vrau dhe nj peng grek n autobus.

  Pengmarrja e Aleksandr Nanas, 15 korrik 1999

  Aleksandr Nana ishte shqiptari i dyt q kreu pengmarrje n shenj proteste ndaj shtetit grek vetm 5 jav pas tentativs s Flamur Plisit. Nana rrmbeu nj autobus n Selanik me 40 persona dhe krkoi nj shum t majme parash. Ai pretendonte se policia greke i kishte grisur dokumentet pa t drejt dhe ai nuk mund t merrte m parat n nj bank t Athins. Por ndryshe nga Pisli, ai u qllua nga nj snajper grek pak pasi i kishin dorzuar parat.

  Hakmarrje greke me pengmarrje, 16 korrik 1999

  N shenj proteste ndaj pengmarrjeve t prsritura t shqiptarve vendos t reagoj dhe nacionalizmi grek. Greku Andres Kalyvas, nga Patra, hyn i armatosur n nj autobus me shqiptar dhe merr peng 38 pasagjert. Pas disa or bisedimesh, ai vendos t lshoj pjesn m t madhe t pengjeve dhe mban aty vetm shoferin e fatorinon, si dhe nj emigrant. Disa or m von ai dorzohet dhe pohon n rajonin e policis se kishte kryer kt veprim n shenj hakmarrjeje, pas pengmarrjes s grekve.

  Policia greke qllon n territorin shqiptar, 6 korrik 2001

  Nj skaf i policis greke diktoi dhe qllon me arm nj skaf shqiptar q lvizte n ujrat territoriale shqiptare. Pas goditjeve t para prgjigjen me zjarr dhe drejtuesit e skafit shqiptar. M pas n minibetejn ujore sht bashkuar dhe roja territoriale shqiptare, ku pr 10 minuta sht zhvilluar nj betej e vrtet. Zyrtart grek deklaruan se, ishte thjesht nj strvitje nate e rojeve tona.

  Zgjedhjet n Himar, Tetor 2000

  Nj nga incidentet ku kan marr pjes ligjvnsit grek sht dhe ai i zgjedhjeve parlamentare n tetor t vitit 2000 n Himar. Deputett kan ushtruar presion propagandistik mbi votuesit, kan hyr npr qendra votimi, kan organizuar protesta prball kamerave t televizionit grek te ardhura enkas n ditn e votimit, kan premtuar viza n kmbim t votave pr kandidatin e PBDNJ-s. Shteti shqiptar reagoi duke miratuar nj rezolut pr kto shkelje kushtetuese.

  Vrasja e Gentian elnikut, Athin 2002

  I riu shqiptar Gentian elniku ka qen duke pir nj kafe n nj nga baret e Athins pas nj dit t lodhshme pune. Por kontrolli i nj skuadre t policis greke ka br q pr elnikun kjo t ishte dhe dita e fundit e jets. Oficeri i policis greke, Joanis Rizopolos, nuk ka hezituat ta qlloj me pistolet elnikun duke i shkaktuar atij vdekjen e menjhershme. udia ka qen se vet vrassi m pas ka marr pjes n kqyrjen e vendngjarjes dhe m von sht liruar nga gjykata greke.

  Racizmi me fmijt shqiptar, 25 tetor 2003


  Odise Cenaj, 18 vje nga Shkodra, u pengua me forc q ti printe parakalimit t gjimnazistve me flamurin grek n nj ceremoni zyrtare. Sipas rregullores s arsimin grek n ceremonit zyrtare flamurin helen duhet ta mbaj nxnsi i dalluar i shkolls. Dhe Odiseja ishte vrtet m i dalluari, por nuk ishte grek. Ky incident bri q n Greqi t nisin debatet mes rrymave nacionaliste dhe atyre t moderuara, por n Shqipri prve nj keqardhje nuk pati asnj reagim nga shteti shqiptar.

  Vrasja pr nj fjal, Aleksandr Lufo, Athin 2003

  Aleksandri sht viktima e radhs ndr emigrantt tan n Greqi, ku gjykatat greke kan liruar thuajse t gjith personat q kan vrar shtetas shqiptar. 20-vjeari sht qlluar disa her me thik nga nj shtetasi grek, pasi ky i fundit mendonte se emigranti i kishte vjedhur nj aparat radioje. Sipas policis greke, 49-vjeari grek, bari dhensh, e ka qlluar shqiptarin sepse ky e ka ofenduar.

  Vullnet Bytyi, vrasje n kufi, 23 shtator 2003


  sht nj nga emigrantt e shumt t vrar n kufirin greko-shqiptar. I riu Vullnet Bytyi u ndalua nga nj skuadr e ushtris greke gjat kalimit t kufirit. N rrethana t paqarta nj nga ushtart ka nxjerr pistoletn dhe e qlloi me nj plumb n kok duke i shkaktuar vdekjen e menjhershme. Qeveria shqiptare protestoi n ambasadn greke duke krkuar ndshkimin e vrassit. E vetmja mas q mori pala greke ishte largimi nga shrbimi i ushtarakut helen q bri vrasjen.

  Papandreu pr Himarn, Athin 2003

  Zgjedhjet n Shqipri kan ngritur gjithmon temperaturn e marrdhnieve greko-shqiptare. N vitin 2003, n Himar do t shnoheshin jo pak incidente mes simpatizantve t PBDNJ-s dhe partive t tjera. Kryeministri grek, Georgios Papandereu, deklaroi pr incidentet n Himar se, Himara sht nj pakic solide greke dhe duhet t konsiderohet si e till. Kjo deklarat e kreut t qeveris shkaktoi jo pak reagime n Tiran, kur ende n Himar dgjoheshin thirrjet antishqiptare.

  Gramoz Palushi, Greqi, 5 shtator 2004

  Fitorja e kombtares shqiptare ndaj asaj greke n futboll sht kthyer n nj tragjedi mbrmjen e 5 shtatorit 2004. Shqiptari Gramoz Palushi u vra me thik nga greku Panajotis Kladhis vetm pr arsyen se Palushi po festonte me flamurin. Palushi vdiq nga plaga e marr nga goditja me thik. N po t njjtn dit, n Athin pati nj seri incidentesh mes shqiptarve dhe grekve t cilt krkonin t festonin fitoren n sheshin Omonia.

  Luan Brdllima, vritet nga policia greke, 20 gusht 2004

  36-vjeari nga Gramshi, i cili jetonte familjarisht n Athin, u qllua pr vdekje nga nj polic special. N lokalin ku viktima shikonte ndeshjen hyri policia dhe duke i shar dhe ofenduar krkon tu bnte kontroll shqiptarve. 36-vjeari protestoi duke treguar dokumentet e rregullta dhe i krkoi policit grek t mos e ofendonte. Por polici grek nxori pistoletn dhe e qlloi me nj plumb n koh duke i shkaktuar vdekjen e menjhershme. Prve qndrimit t opinionit publik n Tiran, n Greqi nuk pati asnj reagim.

  Vrasje pr kng shqiptare, 16 mars 2005

  Ilir Frroku, 26 vje, u vra me thik n nj lokal t Athins nga nj grek vetm sepse po kndonte kng shqiptare. Sipas dshmitarve dhe shokve t Ilirit vrasja sht br nga badigardt e lokalit t cilt i kan qlluar shqiptart q po festonin. Ndrkoh q policia greke serviri nj tjetr motiv t vrasjes. Sipas saj shqiptart kan tentuar t vjedhin nj motorr q ishte parkuar afr lokalit dhe personi q e goditi Frrokun ka qen nj turk.

  Papulias anulon vizitn, Sarand, 1 nntor 2005

  Dy vite m par, incidentet diplomatike mes Shqipris dhe Greqis shnuan nivelin m t lart protokollar. Presidenti i Greqis, Karolos Papulias, do t takohej me homologun shqiptar Alfred Moisiu, n Sarand. Papulias krkoi q m par t shkonte n konsullatn e Gjirokastrs, por n hyrje t saj protestues t Shoqats amria kishin vendosur parulla dhe thrrisnin pr t drejtat e tyre. Papulias e interpretoi kt si nj provokim dhe anuloi takimin me Moisiun n Sarand.

  Vrasja e Edison Jahaj, Kret, 1 janar 2006

  Mbajtja e nj bluze me flamurin shqiptar e nj djaloshi nga Tepelena, n nj bar ka qen shkaku i nj sherri mes shqiptarve dhe grekve n mbrmjen e 31 dhjetorit n fshatin Rrethimo t Krets. Por sedra e grekve duket se ishte fyer keq, ndaj katr or m von 7 prej tyre hyn me forc n shtpin e njrit prej shqiptarve dhe e vrasin. Edison Jahaj, 17-vjeari nga fshati Levan i Tepelens u vra me 17 thika nga nj grup greksh. Autoritet helene e cilsuan si nj vrasje raciste, ndrkoh n Tiran, Parlamenti Rinor organizoi nj seri protestash.

  Shkolla greke n Himar, 20 shkurt 2006

  Hapja e shkolls s par greke Omiros n Himar ka sjell jo pak debate mes politikanve shqiptar dhe prfaqsuesve t PBDNJ-s. Prurimi i shkolls u b nga zvendsministri grek i Arsimit dhe ai vendas, por qeveria shqiptare nuk kishte dhn ende lejen pr ndrtimin dhe hapjen e saj. M shum se nj incident ishte nj keqkoordinim i puns s qeveris. Pasi vetm n muajin maj dha lejen pr ndrtimin e saj, ndrkoh q hapja u b n muajin shkurt. Por kjo nuk i pengoi politikant t akuzonin vendin fqinj dhe anasjelltas.

  Zhvarrimet n Kosin, Prmet, 5 qershor 2006

  Zhvarrimet n Kosin shkaktojn incident diplomatik mes vendeve.
  Prifti ortodoks Vasili Thomollari kish marr prsipr mbledhjen e eshtrave t ushtarve grek t rn gjat lufts. Por zhvarrimet ishin br dhe n varreza shqiptarsh dhe fshatra ku ushtrit greke nuk kishin kaluar kurr. Policia shqiptare ndrhyri pr t verifikuar eshtrat n kishn e fshatit Kosin t Prmetit. Ndrkoh konsulli grek nuk lejoi q policia t hyj n nj objekt kulti. Ndrkoh prifti grek refuzoi t paraqitej n prokurori.

  Kryebashkiaku falnderon greqisht, 25 shkurt 2007

  Lojtarve shqiptar n Greqi, nj fjal e thn n gjuhn amtare mund tu kushtoj karriern. Ndrsa n Shqipri askush nuk ndalohet ta fsheh identitetin, madje edhe kur sht nj zyrtar i lart shtetror dhe me ligj i duhet t komunikoj n gjuhn zyrtare. I sapo zgjedhur kryetar i Bashkis s Himars, Vasil Bollano preferoi ti falnderoj qytetart e Himars n gjuhn greke, edhe pse ata q e votuan ishin shqiptar, duke shnuar n kt mnyr nj incident.

  Viedoja greke, 4 mars 2007

  Nj marsh urrejtjeje i knduar nga ushtart grek gjat strvitjes ka acaruar marrdhniet mes Shqipris dhe Greqis. Kjo video u publikua n internet, ndrkoh q teksti i kngs sht botuar nga gazetat greke dhe shqiptare. I shikoni ata, jan shqiptar. Me zorrt e tyre do t bjm lidhse kpucsh, ky ishte teksti i kngs raciste q shkaktoi reagime n disa qytete t vendit. Ndrkoh q Ministria e Mbrojtjes i krkoi Athins t dnonte skandalin, gj q u b nga zvendsministri i Jashtm grek.

  Dhuna mbi familjen e Alban Bushit, 5 mars 2007

  Goli i futbollistit Shqiptar Alban Bushi ndaj skuadrs Iraklis u ka kushtuar shum shtrenjt familjarve t tij. N ndeshjen Iraklis-Apollon Kallamaria, pas golit t Bushit, tifozt e Iraklisit kan ushtruar dhun mbi familjart t cilt shihnin ndeshjen n stadium. Prindrit dhe bashkshortja e futbollistit shqiptar jan goditur me grushte dhe shkelma pr disa minuta. Familja e Bushit sht detyruar t largohet me autobusin e skuadrs pasi forcat e rendit nuk mund t ndalonin turmn.

  http://www.geocities.com/big_albania..._camerise.html
  E Verteta sht e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (an)

Tema t Ngjashme

 1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 2. Kush jan Dibrant ?
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 3. Iperi(Epiri)
  Nga WaRrIoR n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 07-05-2007, 05:41
 4. Kushtetuta dhe kombi Amerikan
  Nga ILovePejaa n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 07-03-2006, 05:11
 5. Levizja Kombetare neper vite
  Nga StormAngel n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 24-07-2004, 22:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •