Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 231
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Lajme t prditshme nga Kosova

  Ne Menyre Qe Te Mos Hapim Nga Nje Teme Per Secilin Lajm Te Prditshm Nga Kosova, Ndoshta Eshte Me Mir Qe Te Gjitha Lajmet Me Aktuale Ti Postoni Ketu.
  Me Respekt QENDI.

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  De Marnhac: Njra popullat n Kosov do t zhduket
  e enjte . 29 nntor 2007

  "Fundi i konfliktit t Kosovs do t jet biologjik", ka thn Komandanit i KFOR-it, Xavier Bout De Marnhac, gjat nj videokonference me zyrn e NATO-s n Washington. Ai ka kujtuar se mosha mesatare e shqiptarve sht 28 vje, kurse e serbve 54. "Nga periudha e mesme deri n at t gjat do t ket nj prfundim biologjik t ktij problemi, pasi q njra popullat thjesht do t zhduket", ka thn De Marnhac. Ai ka krkuar qartsi pr misionin q do t ket KFOR-i, n rast t shpalljes s pavarsis s Kosovs. Komandanti i KFOR-it ka thn se shum shpejt mund t krkoj shtim t forcave t NATO-s. De Marnhac ka shprehur shqetsimin e tij pr at q mund t ndodh n veri t Kosovs, pr shkak t ndikimit t Beogradit.

 3. #3
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  SOLANA KERKON NGA SEKRETARI I OKB LICENC PR ANEKSIM
  KAMUFLIMI I PRETENDIMEVE KOLONIALISTE T BE NDAJ KOSOVS DHE BALLKANIT

  PROPOZIMI I MARTI AHTISARIT ISHTE QLLIMISHT I PROGRAMUAR Q T NXIT PROTESTA EDHE TE SHQIPTART EDHE TE SERBT PR T MUNDSUAR ARBITRARIZMIN E BE-s


  Shkruan : Besnik Prishtina

  Sovraniteti sht pushteti juridik t cilin e ushtron nj shtet i caktuar n nj territor t caktuar i cili mundet t identifikohet me nj hapsir etnike q i takon nj Kombim apo q ai ka grabitur nga Kombet tjera ose n hapsirn e me shum Popujve t bashkuar me vullnetin e tyre!

  Kosova paraqet njrn nga territoret etnike kompakte gjeografike ku Kombi Shqiptar sht autokton dhe i cili ka filluar pjes -pjes t hyj n okupimin sllav nga viti 1878 e ktej, me ndihmn e Fuqive t Evrops!

  Kosova si nocion gjeografik sht fare i vogl sepse shtrihet vetn ne rrafshlartn e Kosovs. Por, si nocion politik, ai paraqet trsin e territoreve etnike shqiptare nn sundimin e ish RSFJ-s, sepse shtja e pazgjidhur shqiptare n ish RSFJ u afirmua ndrkombtarisht prmes t nocionit t Kosovs!

  Marti Ahtisari n dokumentin e vet nuk po merret me zgjedhjen e shtjes Shqiptare t Kosovs s trsishme, por vetm me pjesn e territorit t ish KSA t Kosovs. Sepse si dihet populli shqiptar i Kosovs ka qen i ndar dhe po vazhdon t mbahet i ndar akoma nn sundimin e Serbis, Malit Zi e Maqedonis.

  Nuk ka dilem se potencimi i tepruar i territorit t ish KSA t Kosovs dhe "lufta pr ruajtjen e kufijve t saj" sht produkt i djallzis s atyre q mendojn se n kt mnyr, shqiptart do t "pranojn" kufijt "ndrkombtar" brenda territorit kombtar q i kan vendosur aty armiqt e ti

  Bile edhe krijimi i kufijve tjer "ndrkombtar" edhe brenda vet territorit t ish KSA t Kosovs, me krijimin e komunave serbe ku planifikohet edhe nj fushat e rikolonizimit serb.

  "Komuna Serbe" n Kosov nuk ka pas as n kohn m t errt t sundimit t Millosheviqit dhe tani ato vin si dhurat nga Ahtisari pr kolonistt serb n Kosov dhe pr regjimin e etnikve t Sheshelit, Koshtunics e t tjerve n Beograd!
  Si pas ksaj teorie pos kolonistve serb edhe koloniostt e mbetur nga sundimi i ish Perandoris Osmane edhe minoritetet e �pikura myslimane, egjiptase e tj. ju epet mundsia qe ne trojet etnike shqiptare t Kosovs t krijojn prona t veta - gjegjsisht Komuna t veta. Si pas ksaj teorie do t duhej q shqiptarve t ju mundsohet krijimi i Komunave Shqiptare ku do npr shtetet e Evrops e m gjer, ku ata punojn dhe jetojn me shumic brenda vendeve t BE ! Por, a do t lejohej kjo q po i imponohet Kosovs nga ana e BE brenda vet BE ?! Kurr !

  Prandaj s pari duhet definuar saktsisht se minorite ose pakica kombtare paraqesin vetm ato komunitete q shtetin Am e kan n fqinjsin e par rreth kufijve t saj dhe kto duhet t gzojn t gjitha t drejtat e garantuara me Kartn e OKB si dhe n reciprocitet me t drejtat q i gzon pakica shqiptare ne vendete prkatse n shtetet fqinj.

  N rastet e veanta kur numri i ktyre komuniteteve kalon 0.1% nga numri i prgjithshm i popullsis s Kosovs ka mundsi q t parashihen edhe t drejtat pr pakicat nacionale kur t njjtat t drejta i njohin shtet e tyre Am pr komunitet Shqiptare q jetojn atje.

  Pr shembull marrim Turqin ku jetojn shum Shqiptar. Komuniteti Turk n Kosov duhet t e sjell Kushtetutn e Turqis dhe po ato t drejta q i kan shqiptart n Turqi me Kushtetutn Turke, duhet t ju sigurohen me Kushtetut edhe Turqve n Kosov. Po ashtu edhe nse n Kushtetutn e Bosnjs apo t Egjiptit e tj. jan parapar t drejta pr Shqiptart q jetojn atje, edhe Myslimanve e Egjiptasve q jetojn n Kosov duhet t njihen t njjtat t drejta! Pra, reciprociteti sht i domosdoshm.

  Komunitetet nacionale nga shtetet e treta dhe grupet tjera t formuara apo t paformuara etnike q gjenden n vendin ton nuk jan as minoritet e as pakica kombtare dhe atyre duhet garantuar t drejtat e barabarta me qytetart tjer shqiptar. Kjo vlen edhe pr Kinezt edhe pr Grupet e ndryshme t Magjupve e t tjerve q jetojn n Kosov dhe t cilt kan shtetsin ton! Ata do t trajtohen me barabarsi t plot si shtetas t Kosovs dhe n pajtim me zhvillimin e tyre kulturor si grupe t paformuara etnike n grupe te formuara etnikisht do t avansaohen edhe t drejta t veanta n lamin e arsimit e t zhvillimit t tyre kulturor t veqant.

  N emr t "rikthimit t rekugjatve dhe personave t shprngulur" po bhet prpjekje q t filloj edhe nj cikl i ri i kolonizimit t Kosovs me serb. Dihet shum mir se n vitin 1999 nga Kosova u shprnguln me urgjenc ushtria, milicia dhe paramilatrt etnik serb q i kishin duart e prgjakura dhe ata i morn edhe familjet e veta dhe u kthyen nga atje nga kishin ardhur n periudha t ndryshme historike si kolonizator!

  E pam se Surroi tregoi shum nostalgji pr ta duke shkuar aq larg sa ai flet edhe pr �identitetin serb t Kosovs� edhe pse fjala sht pr nj identitet kolonialist serb mbi Kosovn! Si pas Surroit edhe mund t flitet edhe pr �identitetin turk� t Kosovs� apo � identitetin bizantin e romak� t Kosovs sepse edhe kto ish Perandori kan pasur sovranitet kolonial mbi vendin ton shum her m t gjat se Serbia!

  Dihet qart se Serbia nuk po e humb tani n 2007 sovranitetin mbi Kosovn por at e ka humbur defintivisht pas kapitullimit t ushtris serbe me 1999 para UK-s dhe NATO-s.

  S�ka kurrfar diskutimi rreth asaj se po t ishin n gjendje, Serbia dhe Rusia t mbronin sovranitetin serb n Kosov, kt do ta bnin n vitin 1999! Kshtu q tani krcnimet e tyre jan tepr qesharake. Po t ishin n gjendje t mbanin "sovranitetin" e vet n Kosov, nuk do t kishte nevoj pr Rezolutn e 1244 e cila e mori prsipr kt sovranitet!

  Megjithat, dikush n OKB "sovranitetin serb" mbi Kosovn vazhdon ta mbaj djallzisht n letrat e prgjakura t Millosheviqit! Dhe ja tani BE-ja prmes t Marti Ahtisarit ringjalli srish shpresa te Serbia q t riprtrij apetitet pr t rikthyer sovranitetin e sundimit t saj koloniale mbi Kosovn me ann e "Propozimit pr Marrveshje pr statusin e ardhshm t Kosovs"!

  Krcnimet e Serbis munden t bhen serioze vetm nse pas saj srish rreshtohen Fuqit e vjetra t Evrops. Por, kjo ka pak gjasa t ndodh sepse kto fuqi e mbshtetn dhe i dhan mundsin Serbis q t mbaj Kosovn nn sundimin e vet mbi nj shekull! Bile n periudhn e fundit sidomos gjat vitit 1998 nga Brukseli ju dha viza Millosheviqit " ...pr nj aksion t kufizuar pr likuidimin e forcave terroriste. Dhe Millosheviqi me kt "viz" organizoi masakrat e Prekazit dhe masakrat tjera n Kosov.

  I prkujtuam kto fakte duke par se Fuqit e Vjetra erdhn n prfundim se Serbia do ta humb Kosovn nga UK-ja dhe se ajo do t mund shkatrrohej n trsi, q pas Kosovs do t ndahej Sanxhaku dhe Vojvodina, kur pan se n Republikn e Shqipris UK-ja po i mbushte kazermat e zbrazura nga reformat e Berishs me instruksionet e BE-s, u ngutn q t organizojn Konferencn e Rambujes ku prmes aktivistve q ishin shkputur nga LDK-ja dhe ishin infiltruar n kreun e UK e bindn nj pjes t saj t shkoj n Rambuje dhe t kapitulloj! Episodi i dyt vazhdoi n Vjen!

  N momentin kur UNMK-u u komprimitua shum dhe kur edhe marionetat po vinin duke e humbur autoritetin e rrejshm dhe kjo po e rrezikonte procesin e kolonizimit t Kosovs nga ana e BE, OSBE-ja nuk i lejo mbajtjen e zgjedhjeve lokale n Kosov me pretekes se "kjo duhet behet pas statusit! Por, q n te vrtet arsyeja ishte se n zgjedhjet lokale mund te binte i ter sistemi i ndrtuar nga OSBE-ja. Ndrsa statusi i shty deri pas zgjedhjeve n Serbi, me gjasa pr t njjtat shkaqe! Dhe prfundimisht vjen Ahtisari dhe del me nj akt q nxit dy palt t e kundrshtojn, pr t ardhur n prfundim se n "Ballkan jan t gjith t marr" dhe se m se miri sht q Kshilli i Sigurimit t OKB t jep licencn BE q nga kto territore t trazuara t krijon koloni nn Perandorin Globaliste t BE!

  Dgjuam nga zdhnsi i Sollans se BE nuk ka strategji dalse nga Kosova! Besojm se shum shpejt BE do t ket nevoj pr strategji t nj evakuimi urgjent t BE nga Kosova!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #4
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  DIGJE BEHXHET DIGJE  Shkruar nga: Col Zajasi  Behxhet Shala sht nga ata t KLDMNJ - s. Njeri i mir sht firauni por nganjher e tepron. E kur e tepron natyrisht se e shkreton.

  Nj plak e mome diku n nj katund t Ferizajit kish pas thn: ‘Kur t qohesh pesh ve prite!’. Dhe bota vrtet qenka e rrumbullakt. Sot pr sot jemi vese t zbritur. Bexhi m shum paraplqen t shkruan. Sepse t shkruarit ‘sht nj lloj t foluri ku nuk t ndrpret njeri’. Ashtu sht dhe topi nuk e luan.

  Por n rastin e Bexhit luan pr ca. Ata q e njohin pr s afrmi thon se Bexhi sht plot tru, porse kur flet njeri se merr vesh. Dshifrimi m i mir kur flet ai sht t prsrissh njqind her: ‘a, qysh the, qyysh!’. Dhe Bexhi e ka kuptuar mir se ku rreh ekani, dhe qndis shkrime. T gjith i lvdojn shkrimet e tij qsndisse dhe satirike, bile dhe un ndaj t njejtn mendje pr shkrimet e tij. T gjith i lvdojn sepse t gjith i kuptojn. Thuajse n t gjitha rastet godet n shenj. Thuajse. Thuajse. Dhe bota nuk sht e tra Wilhelm Tel, shigjetari symbreht zviceran i cili qllonte symbyllur n nishan. Pajtohemi katrciprisht me kt. Dhe ka raste kur shigjeta dredhron tejmase dhe bn zarare q s’i duam asnjri. Prandaj, edhe kemi t drejt t reagojm kur Bexhi apo kushdo tjetr qoft shket n ndonj drras t dugt.

  N ditn e par t dhjetorit n faqet e gazets ‘Epoka e Re’ Bexhi pushton nj faqe e kusur me shkrimin titullar ‘Tovarishq Shoskatov dhe zonja Kajdanov’. Dhe aty ku zvtnon n paskajsi Bexhi sht n pjesn e par t shkrimit t tij me nntitullin simbolik ‘Viti 1948 dhe viti 2007’.

  E dim se ndasit ideologjike jan barr pa kurrfar nevoj q i vihet mbi supe kauzs son kombtare, kauz e cila vuan e vuan nga nj mij e nj rreziqe prej t gjitha anve. Dhe ndasive ideologjike e fetare duhet t’iu ikim si djallit, sepse fundja ato jan vet djalli. Ideologjit e skajshme dhe ngjyrimet fetare jan prurje me dm e zarar, andaj pr kt arsye edhe ky far orteku sht goxha i shpesht. Dhe dmi e paudhsia n vendin e shqiptarve vie me kmbt e kalit dhe shkon (nse shkon ndonjher) me kmbt e breshks. Por edhe kmbt e breshkt jan me sherr. Breshkaxhinjt (kshtu quheshin ironikisht fashistt e Duqs kur pushtuan Shqiprin) hyn me terror dhe dualn po me t njejtin zell terrori.

  Dhe komunizmi t njejtin fat psoi. Shefqet Musaraj pasksh pasur t drejt me pahir ama kur n poemin e tij satirik ‘Epopeja e Ballit Kombtar’ kur deklamonte: ‘Se bolshevizmi/ ja ku po vjen/ Dhe ’gjen prpara/ shemb e rrmben’.

  Komunizmi pescepsh (peskontinental) pat shpirt vetm derisa shkoi n koshin e t paprdorshmve, sepse po trasonte udhn e do internacionalizmi t mparshm. Dhe do internacionalizm pr t cilin do t kish njmend nevoj njerzimi; sikurse ara e shkrumbosur pr shiun, tr kjo bot e prap e kredhur n lot e dhembje ndoshta nj melhem i till do t’ia bnte ahren. Po ’e do. Internacionalizmi krahengjll mjerisht u zu pr freri nga ‘Luciferi’ me brir. Fuqit toksore dhe navale llapnin pr internacionalizm n kt bot t ‘paqytetruarish’. Por n mes t ksaj piskame vrundulluese sikur nuk dgjohej epshi i ktyre t flamosurve pr spektrin e ‘mbrojtsit’ t internacionalizmit.

  Bexhi shkruan me plot lajthitje: ‘Pas vllait t madh komunist, pra Bashkimit Sovjetik, magjepsej n veanti nj vend krejt i vogl e i lodhur nga lufta, m shum duke luftuar shqiptari me shqiptarin se kundr okupatorit...’.

  Se nuk mendon njher para se t shkruan, kjo m habit fort ksaj rradhe ore Bexh. Sepse bacilt virulent t quajtur hihistorian n kuadr t projektit ambicioz t quajtur ‘Hihistoria’ kan nisur t lvrijn e t shkaktojn zarare t vjetra me stilin e ri. Kta far hihistoriansh oborrtar (t llojit Mevla elebiu n romanin mjeshtror t Kadares ‘Kshtjella’) kan zn pr duarsh nj gom t madhe shlyerse dhe n vend q t’i ndreqin ‘nd e mir’ (si do t thoshte i pari shkronjs i ktij dheu Gjon Buzuku n Mesharin e tij) ato shtrembrime q i kan br kurtizant e Titos historis, tani si akenj po dmtojn t mbjellat e mahnitshme t historigrafis shqiptare (duke filluar nga i madhi Aleks Buda e deri te i paharrueshmi Ali Hadri t cilt me punn e tij heroike rrzuan gnjeshtrat e farktuara nga Beogradi). Ata po ekskomunikojn do t ngrehur t historianve lapidar shqiptar me pretekstin se ato mbakan ngjyra bardh e zi dhe er komunizmi!!! Ata po minimizojn do kontekst historik t lavdishm ku ka pasur dor Partia Komuniste ose shteti socialist shqiptar. Dhe kt fat t gijotins po e pret edhe Epopen Antifashiste Nacionallirimtare Shqiptare. Mjafton t shikosh sot nj tekst t historis pr shkollat e mesme dhe do t marrsh vesh sa sht sahati. Nuk zihen askund n goj t 28.000 dshmort shqiptar, gjaku i t cilve u b pishtar i mkmbjes t Shqipris dhe atdhedashuris. Kt e bjn pra gjyqi jezuit, dhe n turrn e librave q duhen djegur u dashkan q t jen detyrimisht edhe puna madhshtore e historianve shqiptar. Kta historian lufts madhshtore Nacionallirimtare i japin nj kundrpamje q ndryshon thelbsisht nga qenia e vrtet. Ata po i thon Lufts Nacionallirimtare luft vllavrasse! Digjeni, digjeni se nuk e keni djegur mir!

  Andaj Bexh mos bjer n pusin e ktyre skuadroneve t hihistorianve maniak. Lufta Nacionallirimtare prbn nj nga epopet m eklatante t ktij populli heroik, sepse prmes lufts ku u inkuadruan mbi 120.000 liridashs bij t ktij populli u shporr njra nga mynxyrat vdekjeprurse q krcnonte dynjan, nazizmi kryqthyer. Prmes nj lufte revolucionare t furishme u zbojt krejt hitlerica (lexo: ushtria hitleriane. Kshtu e ironizonte D. Agolli). Dhe duhet t dim qart, se lufta grandioze n Shqipri gjat Lufts s Dyt Botrore nuk ka qen thjesht rezistenc sikurse n vendet europiane, por nj revolucion i njmendt i cili Shqiprin e largoi nga seria e zerove dhe e bri pr her t par Faktor me F t madhe. Luft qyetatare n Shqipri nuk ka pasur, por ka pasur rrezik t shkallzimit t nj lufte t mundshme qytetare. Dhe t shumtn e rasteve, kjo luft vllavrasse u shkaktua pikrisht nga ata q gjermanve u lpinin izmet dhe u bn mburoj e tyre. Dhe msymjet egrshane t dimrit t prgjakshm t 1943/ 44’s dhe t qershorit 44’ dftojn mir se kush e nisi kt luft vllavrasse.  N pjesn tjetr t paragrafit t strzgjatur Bexhi prvijon: ‘...meq mbreti i shqiptarve n kohn kur duhej t organizohej rezistenca kundr italianve, i pari ia mbathi duke e ln mbretrin e tij pa asnj mbrojtje dhe duke krijuar kshtu hapsir q n sken t dalin grupet komuniste - anarkiste t cilt pr udhheqs shpirtror dhe faktik zgjodhn etnikt serb, tashm t konvertuar n komunist jugosllav’.

  Bexh, ktu ju meritoni nj alamet vrejtjeje. ‘Dhelpra e Matit’ (si quhej ironikisht nga populli) Ahmet Zogu vrtet iku si lepur dhe popullin e tij e la pa mbrojtje, por kur thuani ‘la mbretrin e tij’ ktu bheni pr t ardhur keq pr ju. Sepse Shqipria asnjher nuk qe ‘e tij’. Mos ia la babai atij trashgim n testamentin e tradhtive t Zogollve!? E ky testament sht i gjat fort dhe mjaft gjenalogjik duke filluar nga vet ati i Ahmet Zogut Xhelal Zogu i cili i kishte luftuar prbetueshm patriott shqiptar q lipsnin bashkim t trojeve me Shqiprin. Pr Ahmet Zogun lista e tradhtive sht e gjat dhe besoj se e dini q t gjith. Por nuk besoj n e dini t gjith nj rast pr pinjollin m t ri t zogollve, t vetshpallurin (si jan t vetshpallur tr kjo dinasti) Princi Leka II i cili me 2006 u diplomua si m i miri n nj shkoll ushtarake britanike (n Uells), shkoll kjo e br nergut pr princrit e ardhshm. Mori diplom, ah mos e marrt! U shpall nxnsi m i dalluar i tr atij kursi. Por a e dini cilia kish qen tema e ‘doktorimit’ t princit t hajthm fizikisht e mendrisht: ‘Reagimi n raste emergjente n Kosov!’. Princi yn ‘i maleve’ n vend se t msoj ABC - n kombtare mson sesi t shkrep plumba n drejtim t popullit t vet n Kosovn loce.

  Grupe komuniste – anarkiste!!! Dale Bexh se e katranose krejt! Pr ciln anarki na flisni? Kush ishin kta djem ipso fakto? T shumtn e rasteve, dim se kta ishin bij e bija populli, avangard e prparimdashs t cilt u bn pararoja e popullit pr liri e rrnjsim ndryshimesh n botn shqiptare. Ta prmend un Asim Vokshin (i cili me shok u nis n Spanj pr t mbrojtur lirin spanjolle dhe pr t luftuar rrezikun e popujve: fashizmin e cili e priste edhe Shqiprin. Asimi thosh: ‘zjarri duhet t pritet sa m larg shtpis’), t t prmend un Qemal Stafn (i cili uditi edhe komunistt italian e francez pr pathyeshmrin e tij revolucionare. Madje jurisiti francez Marsel Vilar n librin e tij ‘Mbrojtja akuzon’ n kapitullin ‘Heroi shqiptar’ prmend heroizmin e Q.Stafs prball gjyqit linues), t prmend un Vojo Kushin (i cili me shishe molotovi u vetmohua duke e flakruar tankun gjerman), t t prmend un Vasil Lajin (i cili u prap pr nj atentat t pasukseshm kundr Benito Mussolinit gjat vizits s tij t par n Tiran. Vasil Laji, 17 vjear u b personazhi emblematik i tregimit t bukur t Kadares ‘Perandori’ n paqe lexuar ndonjher). Dhe kto grupe q shumkush sot i quan ‘anarkiste’ u bn garda pretoriane e Ushtris Nacionalilirimtare i cili liroi territorin shqiptar ’prej Konispolit deri n Tregun e Ri. Paskan pasur udhheqs shpirtror etnikt sllav!!! Kt e thon vetm ata q s’shohin me tej se hunda e tyre. Por e thon edhe t tjer, prshembull kurtizant e Titos. Duhet nj shkrim i ri pr t treguar se pohimi i juaj nuk qndron, por un po mjaftohem me kto: grupet ilegale shqiptare gjat Antifashizmit kurr nuk kan pasur udhheqs shpirtror etnikt sllav.  Dhe m tej Bexhi vazhdon: ‘...u instalua nj diktatur e cila krijoi ‘super njeriun – shqiptarin’ n kontekstin negativ t mundshm q pastaj e zhveshi nga t gjitha vlerat: humane, morale, kombtare etj, pasojat e s cils i kan bartur m s shumti Kosova dhe qytetart e saj.’  N vitet 30’ta koncepti i Mbinjeriut u trajtua gjersisht nga nj numr i shumt penash, t shumtn e rasteve nga ata m avangardt t cilt krkonin nj ndryshim rrnjsor t jets s shfytyruar shqiptare, pre e regjimit banditesk t Zogut. Kujtoni p.sh poezin e fuqishme revolucionare t Migjenit ‘T lindet Mbinjeriu’.

  Dhe njmend pas revolucionit lirimtar dhe m pas atij social u krijua njmend nj njeri i ri, nj mbinjeri i papar i cili vese e hovizoi prparimin poliedrik t kombit. Dhe boshti i ktij mbinjeriu qe i fuqishm: mbruajtja nga vuajtjet e prbashkta t lufts dhe gjakimit pr nj Shqipri t lir. Sot njerzia kndej e andej kufirit jan pakurrizor, pak ka q jan shqiptar. Si ka thn edhe Sami Frashri n manifestin e tij rilinds ‘Shqipria...’ se sot me mendje e me zmr jan shqiptar vetm 10 pr qind, pr dallim nga t 90’tit e tjer t cilt jan vese figurina pa bosht. Mos m shtrengo t t prmend edukimin kombtar t masave, kulturn e lart patriotike dhe gatishmrin e lart kombtare. Arsim cilsor. Lulzim i kulturs. Gjirokastra dhe Kuksi bhen fole festivalesh me keng e valle patriotike. Prse? Sepse duke krijuar nj patriotizm t lart n popullatn e Kuksit synohej q kjo popullat t solidarizohej me Kosovn dhe ksisoj t bnt m t leht kohezionin e kombit. Nga Kuksi sht emetuar edhe ‘Radio Kuksi’ kudo npr Kosov e Ilirid, zri i t cilit ka frymzuar breznin kryengritse, ajo e cila do t printe demonstratave t mdha t 68’s, 81’s e 89’s. Ndrsa n Gjirokastr populli ndrgjegjsohej dhe bhej kombtar n kuptimin e pastr t fjals. Dhe t lutem shum a ka pasur ather ndonj ‘Vorio Epir’? .

  T thuani se ambasadori sovjetik n Shqipri paska qen administrator i Shqipris sht me t vrtet nj syleshsi. Mund t ket pasur kshilla por edhe ndihma konkrete (t shumtn e herave ekonomike) ngase kuadrot mungonin dhe prvoja e popullit n sektor e lmenj t ndryshm akoma mungonte. Nse akoma je n dyshime dhe n mos u bindsh nga fjalt e mia, ather shfleto edhe memuaret e ndonj ambasadori sovjetik para 60’s dhe do t shohsh se sa e paskan ‘kontrolluar’ rust Shqiprin.  Po e bitis kt shkrim sepse nuk po kam nge m t shkruaj dhe se ka edhe shumka tjetr pr tu thn.  Mbe shndosh
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #5
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Koalicioni i pare: Thaci ne koalicion me Pacollin

  Partia Demokratike e Kosovs (PDK) dhe Aleanca Kosova e Re (AKR), zyrtarizuan koalicionin pr t gjitha komunat ku, n zgjedhjet e 17 nntorit, kandidatt e PDK-s pr postin e kryetarit t komuns, kan dal n balotazh.Marrveshjen e nnshkruan nnkryetari i PDK-s, Fatmir Limaj dhe nnkryetari i AKR-s, Ibrahim Makolli, q t dy kandidat pr postin e kryetarit t komuns s Prishtins. Gjat nnshkrimit, Limaj dhe Makolli nuk prjashtuan mundsin e koalicionit edhe n nivelin qndror pr qeverin e re t Kosovs.
  Koalicione n nivel komunash deri tani jan njoftuar edhe n Klin, mes PDK-s, AKR-s e LDD-s (Lidhja Demokratike e Dardanis) dhe n Burim, mes Lidhjes Demokratike t Kosovs (LDK) dhe Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs (AAK).
  Pyetjes pr mundsin e nj koalicioni qeveritar me AKR-n e Behxhet Pacollit, kryetari i PDK-s, Hashim Thai, i sht prgjigjur sot n Ferizaj se as nuk e mohon, as nuk e konfirmon. Thai, i nominuar pr kryeministr nga partia e tij, tha dje se pas certifikimit t rezultateve dhe para vendimit pr koalicionin qeveriss, do ti takoj t gjith kryetart e partive politike parlamentare, pa prjashtim. Do t jem shum integrues, shum kooperues me do parti politike. do parti ka legjitimitetin e qytetarve, ka deklaruar Thai.
  Gjate fushates, partia e Pacollit dhe ai vete jane sulmuar ashper nga Sejdiu dhe Surroi per shkak te qendrimeve proBeogradit
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #6
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Shefer: NATO do te qendroje ne Kosove ne cfardo situate

  Dshtimi i arritjes s zgjidhjes pr statusin e Kosovs prmes negociatave, ka shtyr Sekretarin e Prgjithshm te NATO-s, Japp de Hoop Scheffer q t qndroj sot n Prishtin, pr tu transmetuar liderve kosovar mesazhet e Aleancs Veriatlantike pr pjekuri dhe prgjegjshmri politike.
  N cfardo situate t mundshme, KFOR-i do t mbetet n Kosov e nse do t ket nevoj, NATO-ja do t dergoj trupa shtes, tha Scheffer, pas takimit me lidert shqiptare dhe komandantin e KFOR-it
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #7
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Ndarja e Kosovs shpie n ridefinim t kufijve etnik shqiptar

  Nse hapet kutia e pandors pr ndryshim kufijsh ather duhet t shkohet deri n fund dhe t bhet riprkufizimi etnik shqiptaro-serb ku kjo do t iniconte edhe reaksione zingjir jo vetm kah jetojn shqiptart me shumic por edhe t tjer si maqedon , malazias , boshnjak dhe kroat ku rishkruarja e hartave etnike n mes shqiptarve dhe serbeve do ta mbyllte luftn qindvjeqare her t shpallur e her t pashpallur n mes t dy popujve m t mdhenj n kt pjes t Ballkanit q serbet u zgjeruan n dm t shqiptarve pr shum fish dhe asnjher nuk u qortuan pr pastrim etnik nga faktori ndrkombtar por serbet do t vazhdojn me avazin e vjetr e nuk u kujtuan s paku as t krkojn falje ndaj popullit fqinj shqiptar pr dmet e pallogaritshme t shkaktuara n shum aspekte.

  * * * *

  Prandaj nse ndarja e kosovs sht opcion ather edhe ridefinimi i kufijve duhet br por kto duhet t jen t qndrueshm nse serbet e kosovs dhe serbia nuk pajtohen me dy shtete shqiptare , ulse n kshillin e Sigurimit ather le t pajtohet faktori ndrkombtare sidomos europa q shqiptart i ka ndar dhe coptuar padrejtsisht duke ju ndar toka shteteve t ballkanit , kshtui riprkufizimin etnik shqipataroserb dhe shqiptaro-Maqedon dhe at shqiptaro-malazias duhet ta mbyllet kjo kaptin e historis son t tkurrjes s trungut shqiptar q ka zgjatur pr afr 150 vjet por kjo gjithsesi do t iniconte reaksione t ndrlidhura jo vetem kah jetojn shqiptart me shumic , por edhe ku jetojn serbet , maqedont e malaziast .Tr kjo nuk do t kalonte pa reflektime e reaksione edhe n bosnj e kroaci prandaj prkufizimete e reja etnike do t ishin n interes t t gjithve e me s shumti t shqiptarve sepse shtja shqiptare dhe tr golgota e jon , lmshi shqiptar n kt fillim shekull duhet dhe krkon trajtim t posaqm pse t egzistojn shtete q u krijuan me dekrete partiake n plenume partiake si q sht rasti me formimin hibrid t nj ngrehine t paqendrueshme popullit dhe shtetit maqedon dhe jo t jet n dm t shqiptarve por procesi i caktimit t statusit t Kosov t gjith jemi dshmitar se po has n vshtirsi serioze q pas prfundimit t lufts t vitit 1999 e kndej prandaj ju bjm apel t gjith shqiptarve aneknd globit por edhe diplomacis dhe klass politike t ken mendjen se duhet t jen n ball t proceseve q m leht t sfidojm edhe kt koh , intelektual dhe ajka e shkencs t dy akademit tona t shkunden nga prgjumja dhe t jemi t pregaditur ashtu si e don momenti , ishte tepr pozitive reagimi i shoqatave t dalura nga lufta e Maqedonis q drguan nj mesazh pozitiv pr opinionin botror por duhet t reagojn t gjith me nj z t vetm se kshtu na ndgjohet m mir zri . Disa kritere pr caktimin e fomuls pr kufijt shqiptar duhet t jen nse veqe po flitet me t madhe pr mundsin e ndarjes s Kosovs . Nse bhet realitet ndarja e veriut t kosovs ather n kmbim a kundrvler duhet t shkojn edhe tri komunat e banuara me shqiptare t jugut t serbis apo t Lugins s Preshev pa snj pllmb shkputje ku vija ndarse duhet t jet mbi qytetin e vranjs deri afr Leskovcit , duhet t argumentohet do gj nse vjen deri te ndarja se gjrat si po shifet mund t zhvillohen shum shpejt nuk ka kuptim nj pjese e territorit t kosovs ti jepet serbis e vetem kjo t jet si nj shtet sepse do t jet jo fuinksional , me probleme t shumta lvizja e popullats e qshtje tjera shum t ndieshme q nuk munden t shrohen edhe pr 100 vjet . Nse solucioni i ndarjes dhe ridefinimit fiton n agjendn e bots dhe gjen prkrahjen edhe t Kshillit t Sigurimit , prishjen e kufijve t jashtm e t mbrendshm t ish-RSFJ s ather vetvetiu duhet ti hyhet ktij procesi dhe t shkohet deri n fund pashnmangshm , rikonfigurimi politik i ballkanit si t till do t ishte edhe nj shtytje pozitive pr serbet e bosnjs se gjendja faktike n terrenin e lufts , dhuns , terrorit , dbimit sht pranuar dhe njofur ndrkombtarisht si republika serpska kurse serbet e veriut t ne n kosov do ti pengonin boshnjakt pr nj lidhje toksore me vet amn e tyre n bosnj ,ky precedan si till do t kishte , para s gjthash , pasoja katastrofale n shum sfera t europs dhe kundr synimeve t vet europes q kishte proklamuar pr nj siguri pr t gjith , jo stabilitet afatgjat e respektim t drejtave t njeriut.

  * * * *

  Fatkeqsishte sikur kshtu kjo mnyr e rezonimit sht nj pregaditje e till t ktij skenari deri m tash t pa par deri m sot pr nj mundsi t ndarjes s kosovs por shqiptart ksaj here duhet t reagojn si nj trup i vetm pa dallim partish , bindje a besimi , prveq q do t bhet shkmbimi i popullats shqiptare dhe asaj serbe do t ndrrohej zveqani , Zubin potoku dhe leposaviqi pr tri komunat e Lugins s Preshevs me Preshevn , Medvegjn dhe Bujanocin , por edhe prishja dhe ndarja e maqedonis n vija etnike dhe e malit t zit kjo nuk duhet t prfundoj ktu nse shkputet nj apo ndrrohet nj pjes e territorit t jashtm apo t mbrendshm t ish-RSFJ-s ather si pas t gjitha shkresave , akteve konferencave t mbajtura lidhur me prishjen e ksaj ngrehine artificiale q asnjher nuk arriti t funksionoj si duhet sht marr qndrim i prer se nuk do t prishen kufijt por nse prishen ather do t rishkruhen edhe njher . Nse deri m tash kemi thn se decentalizimi i kosovs sht qmimi i pavarsis ather ndarja e Kosovs sht barabart me nj bashkim kombtar t tokave shqiptare . Pra pr fund nse ndahet kosova nuk do t kemi rrugdalje tjetr vetm do t rimarrim mbledhim copat e trungut shqiptar q ta bjm si nj trup t vetm dhe t funksionoj si nj shtet i vetem nacional q sht ndar padrejtsisht edhe pse do t humbim nj pjes do t marim tr pjest e tjera , ky do t ishte gjymtimi i fundit para bashkimit ton n trungun shqiptar se edhe ky sht nj kompromis i dhimbshm por i domosdoshm n koh .
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #8
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  biligoa , prshendetje.
  Sai Per Ket Kualicionit PDK-AKR sht Kualicion Komunal Ndersa Kualicionin Qeveriss Lideri I PDK-s Hashim Thaqi As Nuk E Ka Mohuar E As Nuk E Ka Pohur Duke Thn Se Nuk Dihet Ende

 9. #9
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Treshja viziton Beogradin dhe Prishtinn para raportimit n OKB

  03-12-2007  Ndrmjetsi ndrkombtar i Bashkimit Evropian Volfgang Ishinger thot se pasiguria politike rreth shtjes s Kosovs nuk mund t vazhdoj dhe se e ardhmja e saj duhet t vendoset.

  Duke folur sot para vizits s tij t fundit n rajon s bashku me homologt e tij amerikan dhe rus para raportimit javn e ardhshme n Kombet e Bashkuara, zoti Ishinger tha se nuk ka shanse pr kompromis.

  Zoti Ishinger tha se raporti nuk do t rekomandoj nj zgjidhje, por do ta bj t qart se nuk mund t pritet m. Bisedimet mes autoriteteve serbe dhe prfaqsuesve t shumics shqiptare t Kosovs kan dshtuar n arritjen e nj marrveshjeje pr statusin e Kosovs.

  Tre negociatort prfunduan takimet n Beograd dhe vazhdojn sonte takimet me udhheqsit e Kosovs n Prishtin para se t'i paraqesin raportin e tyre prfundimtar sekretarit t prgjithshm t Kombeve t Bashkuara, Ban Ki Moon me 10 dhjetor.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #10
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Treshja ndrkombtare pr Kosovn ka konfirmuar se mandati i saj prfundon m 10 dhjetor dhe shtja e statusit kthehet srish n Kshillin e Sigurimit t OKB-s.
  Negociatort ndrkombtare kan deklaruar mbrm n Prishtin se n raportin e tyre, t cilin do t'ia dorzojn javn e ardhshme Sekretarit t Prgjithshm t Kombeve t Bashkuara, Ban Ki Mon nuk do t propozojn asnj zgjidhje pr t ardhmen e Kosovs.

  Raporti, i cili pritet t finalizohet gjat ditve t ardhshme, do t jet nj prmbledhje e diskutimeve t zhvilluara ndrmjet Prishtins dhe Beogradit.

  Treshja ndrkombtare

  Ambasadort Volfgang Ischinger, Frank Uisner dhe Alexander Botsan Kharchenko than se gjat fazs shtes t bisedimeve 120 ditshe ndrmjet shqiptarve dhe serbve, nuk sht ln gur pa u lvizur n prpjekje pr arritjen e nj marrveshje pr t ardhmen e Kosovs.

  Gjat vizits n Beograd dhe n Prishtin, treshja ka shprehur keqardhje q kjo marrveshje nuk sht arritur.

  Ndrmjetsi evropian n bisedime, Volfgang Ischinger e vlersoi t dobishme periudhn shtes t negociatave pr statusin e Kosovs.


  Ne besojm q kemi br at q kemi thn kur kemi filluar punn ton n gusht, se nuk do t lm asnj gur pa lvizur pr t gjetur nj zgjidhje t negociueshme


  Volfgang Ischinger

  "Ne si treshe besojm se ky ka qen nj process shum serioz dhe intensiv me angazhimin e plot si t Prishtins, ashtu edhe t Beogradit. Ne besojm q kemi br at q kemi thn kur kemi filluar punn ton n gusht, se nuk do t lm asnj gur pa lvizur pr t gjetur nj zgjidhje t negociueshme.

  Treshja shpreh keqardhje q nuk sht gjetur nj marrveshje e negociueshme, por n t njejtn koh ne mendojm se procesi ka qen i dobishm. Nga Kosova dhe Serbia kemi pasur angazhimin serioz t palve pr t'u prmbajtur nga dhuna, pr t'iu shmangur veprimeve apo deklaratave q mund t rrezikojn situatn e siguris, " tha Volfgang Ischinger.


  Puna jon si Treshe do t prfundoj me paraqitjen e raportit ton para Grupit t Kontaktit dhe Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s.


  Frank Wisner

  Prfaqsuesi amerikan n bisedime, Frank Wisner, deklaroi se puna e Treshes ndrkombtare pr statusin prfundon m 10 dhjetor dhe tani shtja i kthehet Kshillit t Sigurimit dhe palve n bisedime.

  Ai tha se plani i Ahtisarit q sugjeron pavarsi t mbikqyrur pr Kosovn mbetet nj nga opsionet e mundshme pr statusin.

  "N raportin ton ne do ta prmendim se plani i Ahtisarit sht nj prej shtjeve n tryezn e bisedimeve. Plani sht pranuar nga Prishtina, por sht kundrshtuar nga Beogradi.

  Rruga prpara do t jet shtje pr t ciln do t vendosin qeverit sovrane dhe pr kt do t diskutojn n Kshillin e Sigurimit, por puna jon si Treshe do t prfundoj me paraqitjen e raportit ton para Grupit t Kontaktit dhe Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s", tha zoti Wisner.


  Un besoj se palt nuk kan qen t gjendje t gjejn nj zgjidhje t prbashkt, por un nuk mendoj se kjo faz shtes e negociatave ka dshtuar


  Alexander Botsan Kharchenko

  Ndryshe nga kolegt e tij, ndrmjetsi rus n bisedime, Alexander Botsan Kharchenko vlerson se bisedimet ndrmjet Prishtins dhe Beogradit nuk kan dshtuar dhe se ende ka mundsi pr arritjen e kompromisit ndrmjet palve.

  "Un besoj se palt nuk kan qen t gjendje t gjejn nj zgjidhje t prbashkt, por un nuk mendoj se kjo faz shtes e negociatave ka dshtuar.

  Palt kan vendosur dialog m t mir, ato jan angazhuar seriozisht dhe n mnyr konstruktive n kt faz t bisedimeve. Un besoj se ende ka hapsir pr kompromis dhe proces shtes t negociatave", tha diplomati rus, Botsan Kharchenko.

  Prishtina

  Presidenti Fatmir Sejdiu q kryeson Ekipin Negociator t Kosovs tha se Prishtina e konsideron t mbyllur procesin negociator pr statusin.

  "E kemi theksuar se kt proces e konsiderojm t mbyllur dhe konsiderojm se nuk ka nevoj pr procese tjera. Kt e kemi dshmuar dhe e kemi thn shum qart n Vjen. Ne falenderojm n thellsi kt qasje t bashkpunimit, por edhe t bisedave q jan zhvilluar, pavarsisht temave q jan shtruar dhe kontradiktave q kemi pasur", deklaroi ai.

  Presidenti Sejdiu tha se pr paln kosovare zgjidhja m e mir mbetet plani i Ahtisarit, ndrsa paralajmroi se shum shpejt, udhheqsit kosovar n bashkpunim me partnert ndrkombtar do t marrin vendim pr hapat e ardhshm n drejtim t shpalljes s pavarsis s Kosovs.

  N kohn kur treshja ndrmjetse ndrkombtare po takonte Ekipin Negociator t Kosovs, aktivistt e Lvizjes Vetvendosje protestuan kundr procesit negociator pr zgjidhjen e statusit.


  E kemi theksuar se kt proces e konsiderojm t mbyllur dhe konsiderojm se nuk ka nevoj pr procese tjera


  Fatmir Sejdiu

  Njri nga drejtuesit e ksaj lvizje, Glauk Konjufca tha se procesi i udhhequr nga treshja ndrkombtare e on Kosovn drejt nj prfundimi m t keq sa sa plani i Ahtisaarit.

  Ndrkoh gjat takimeve me Treshen, zyrtart serb jan angazhuar pr vazhdimin e mtejm t bisedimeve ndrmjet Prishtins dhe Beogradit.

  Beogradi

  Antart e Ekipit Negociator Serb, Vuk Jeremiq e Slobodan Samarxhiq, kan deklaruar se Beogradi zyrtar ia ka prcjellur treshes qndrimin se bisedimet mbi statusin e Kosovs nuk duhet t prfundojn me raportin q do t'i paraqitet Kombeve t Bashkuara m 10 dhjetor.

  Sipas tyre, negociatat e udhhequra nga Treshja ka qen m t suksesshme sesa ato q i ka drejtuar Marti Ahtisaari.

  Ministri i Jashtm, Vuk Jeremiq, ka saktsuar se procesi po zhvendoset n Kshillin e Sigurimit t OKB-s dhe Beogardi ka krkuar nga treshja, t marr pjes n debatin q do t zhvillohet n kt trup t organizats botrore.

  Sipas tij, presidenti dhe kryeministri serb kan prsritur para treshes se fardo veprimi i njanshm pr statusin e Kosovs do t kishte pasoja t papara pr paqen e stabilitetin n rajon, ndrsa i kan br thirrje bashksis ndrkombtare q t mos inkurajoj shqiptart pr nj sjellje t till.

  Shefi i diplomacis serbe tha se qndrimi i Serbis sht se fardo ndryshimi i statusit t Kosovs apo ndrrimi i administrats atje duhet t rregullohet me vendimin e ri t Kshillit t Sigurimit. Beogradi- tha ai, mendon se Misioni i Bashkimit Evropian, duhet t vendoset sa m par n Kosov, por ai duhet t vendoset n baz t rezoluts s Kshillit t Sigurimit.

  Raporti i treshes ndrkombtare pr statusin e Kosovs, i cili i dorzohet Grupit t Kontaktit dhe Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s pas 120 dit t bisedimeve shtes ndrmjet shqiptarve dhe serbve, do t diskutohet n Kshillin e Sigurimit m 19 dhjetor.

 11. #11
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Sejdiu: Bisedimet mbaruan, tani shpallja e pavarsise


  Presidenti i Kosovs Fatmir Sejdiu tha se delegacion i Prishtins ka br t gjitha prpjekjet pr nj zgjidhje por fatkeqsisht nuk u arrit nj gj e till. Ne e quajm kt proces t mbyllur dhe nuk ka nevoj pr procese t tjera. Pozicioni yn sht i njohur, tha Presidenti Sejdiu.
  Kosova, tha ai, sht e gatshme t'i marr prgjegjsit e saj pr ndrtimin e nj shteti modern e demokratik pr shumicn dhe pakicat.
  Presidenti Sejdiu nnvizoi se propozimi i t drguarit t posam t Kombeve t Bashkuara Martti Ahtisaari sht nj zgjidhje e mir dhe optimale dhe Prishtina pret q treshja ta marr parasysh kt qndrim.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #12
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Surroi: Pranojme rezultatin e zgjedhjeve, megjithe parregullsite


  Veton Surroi, kryetar i Partis Reformiste ORA, q nuk e kaloi pragun zgjedhor prej 5 prqind dhe mbeti jasht Kuvendit t Kosovs, tha sot se pranon rezultatet e zgjedhjeve t 17 nntorit, megjithat, vlersoi se ato nuk kan qen t organizuara mir. Surroi paralajmroi se javn e ardhshme do t ket nj analiz brenda partis s tij dhe se n fund t muajit do t ket edhe nj kuvend t jashtzakonshm.
  Do t diskutohen rezultatet e zgjedhjeve dhe ndikimet e tyre n veprimet e mtejshme t partis. Do bjm nj analiz edhe pr procesin zgjedhor, pasi ne duhet t kuptojm cilat ishin shkaqet e humbjes, tha Surroi n nj konferenc shtypi t ORA-s.
  Surroi tha se do t'i bart edhe personalisht, edhe si parti pasojat e rezultateve t ktyre zgjedhjeve.
  sht shum e qart se kjo sht edhe disfata ime - si kryetar i partis, por edhe disfata ime personale dhe natyrisht jam gati t'i mbaj pasojat e ksaj disfate, tha Surroi.
  Grupi yn parlamentar ka qen m aktivi n Parlamentin e Kosovs dhe megjithat u ndshkua nga votuesit. Tani duhet t gjejm lidhjen mes ksaj dhe asaj q duhet t bjm n t ardhmen. Nse ndshkohesh pse ke qen aktiv n Parlament, kjo nuk do t thot q pas ksaj t pasivizohesh, vrejti Surroi.
  Ai theksoi se tashm do t jet m e vshtir q t veprohet jasht parlamentit, por premtoi se kjo parti do t vazhdoj me frymn konstruktive, duke kontribuar n t mir t vendit.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #13
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Treshja: Puna jone eshte e dobishme pavarsisht se nuk ka marrveshje


  Treshja ndrkombtare i dha fund vizits n Beograd dhe n Prishtin ku paraqiti shtjet q do t prfshihen n raportin i cili do t'u dorzohet Grupit t Kontaktit dhe Sekretarit t Prgjithshm t Kombeve t Bashkuara. Treshja shprehu keqardhje q mes palve nuk u arrit dot marrveshje por theksoi se procesi ishte i dobishm.
  I drguari i Bashkimit Evropian Wolfgang Ischinger tha se Treshja beson se ky ishte nj proces serioz dhe intensiv me angazhimin dhe prkushtimin e t dyja palve.
  Ai tha se zotimi se nuk do t lihet gur pa u lvizur n krkim t nj marrveshjeje sht prmbushur dhe Treshja shpreh keqardhje q marrveshja nuk u arrit. Megjithat, tha ai, procesi ishte i dobishm. Ne morm nj zotim nga t dyja palt pr t shmangur prdorimin e dhuns. Kjo sht shum e rndsishme pr rrugn prpara, tha zoti Ishinger.
  Raporti i treshes nuk do t paraqes asnj propozim t ri q nuk sht shpjeguar gjat procesit. I drguari amerikan Ambasadori Frank Wisner tha ndrkaq se mandati i treshes sht i qart. Puna e Treshes ka prfunduar, pavarsisht se statusi i Kosovs sht ende i pazgjidhur
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #14
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Ministri i jashtm sllovak: Statusi i Kosovs t zgjidhet me negociata

  Ministri i jashtm sllovak: Statusi i Kosovs t zgjidhet me negociata

  Edona Demaj, Prishtin
  Zri i Ameriks
  04-12-2007  Shefi i diplomacis s Sllovakis, Jan Kubis, tha sot n Prishtin se zgjidhja m e mir pr Kosovn do t ishte ajo e arritur prmes negociatave dhe kompromisit.

  Ai theksoi se qeveria e tij nuk prkrah veprime dhe zgjidhje t njanshme, ndrsa u zotua se vendi i tij do t vazhdoj pranin ushtarake dhe civile pavarsisht se cilat do t jen zhvillimet politike.

  Zoti Kubis, i cili u takua me udhheqsit kryesor politik vendas e ndrkombtar, nuk deshi t komentoj, si tha ai, rreth skenarve t mundshm, para dorzimit t raportit t treshes ndrkombtar tek Sekretari i Prgjithshm i Kombeve t Bashkuara pr rrjedhn e negociatave ndrmjet Prishtins dhe Beogradit. Ky raport pritet q t dorzohet t hnn.

  Ne, n fardo rrethanash, mendojm se ende ka koh pr bisedime, dhe bisedime do t ket edhe n Kshillin e Sigurimit, pas dorzimit t raportit t treshes ndrkombtare. Ne ende nuk dim se far prmban raporti i treshes," - tha diplomati sllovak, duke prsritur qndrimin se qeveria e tij sht n favor t nj zgjidhjeje t negociuar dhe jo t hapave t njanshm.

  Ministri Kubish, tha se pavarsisht skenarve t mundshm t zhvillimeve n Kosov, vendi tij do t vazhdoj t mbaj pranin ushtarake ne kuadr t forcave paqeruajtse t NATO-s. Ai madje tha se kan filluar prgatitjet edhe pr personelin civil n kuadr t misionit t ardhshm t Bashkimit Evropian n Kosov. Sllovakia tha ai do t mbetet e prkushtuar pr t luajtur rolin e saj n kuadr t pranis ndrkombtare pr t siguruar nj mjedis t qet dhe t sigurt pr t gjith.

  Ndrkoh, shefi i Misionit t Kombeve t Bashkuara, Joakim Ryker, shprehu srish prkushtimin pr t ruajtur trsin toksore t Kosovs dhe port tu prballur me do sfid ndaj siguris q mund t paraqitet n Kosov.

  Policia e UNMIK-ut, SHPK-ja dhe KFOR-i jan t vendosur q t luftojn fardo lloj dhune nga kushdo q ajo nxitet. Ju e dini se mandati i UNMIK-ut sht q t administroj n tr Kosovn dhe mandati i KFOR-it sht q t veproj n tr Kosovn, prfshir edhe pjesn verioret saj, - tha shefi i UNMIK-ut.

  Prfaqsuesit e Prishtins kan paralajmruar se pas dhjet dhjetorit do t ndrmarrin veprime pr shpalljen e pavarsis s Kosovs, por edhe sot presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu, tha se Kosova do t veproj n bashkrendim me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian.

  "Un e informova ministrin pr qndrimin ton t qart se kemi prfunduar nj proces me treshen, se qndrimi jon sht se nuk duam bisedime dhe nuk pranojm bisedime t tjera dhe natyrisht se do t ecet drejt nj lvize t prbashkt pas raportit t treshes apo t bashkrenduar pr marrjen e vendimit nga ana e parlamentit t Kosovs, - tha Presidenti Sejdiu.

  Sllovakia si antare e Bashkimit Evropian, radhitet n mesin e vendeve me qndrim m t rezervuar ndaj planeve pr ti dhn Kosovs pavarsi t mbikqyrur. N mesin e ktyre vendeve sht edhe Spanja t ciln presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu, pritet ta vizitoj nesr, n prpjekje pr t siguruar mbshtetje pr statusin e Kosovs
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #15
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Serbia prgatitet pr kundrprgjigje ndaj vendeve q njohin pavaresin e Kosovs

  04-12-2007  Serbia po prgatit ndrmarrjen e hapave pr tu hakmarr kundr vendeve q njohin do shpallje t njanshme t pavarsis nga ana e Kosovs n t ardhmen. Ministri i Jashtm serb Vuk Jeremi thot se ministria e tij po punon mbi nj paket masash nga t lehta deri n shum t ashpra. Ai i tha sot parlamentit se Beogradi sht prgatitur pr ndrprerjen e marrdhnieve diplomatike me vendet q nuk prfillin sovranitetin dhe trsin toksore t Serbis.

  Zoti Jeremi nuk tha se far masash t tjera jan duke u shqyrtuar. Udhheqsit e Kosovs kan thn se do t shpallnin pavarsin n marrveshje me bashksin ndrkombtare pas raundit t fundit t bisedimeve mbi shtjen e statusit. Kto bisedime q u ndrmjetsuan nga treshja ndrkombtare prfunduan muajin e kaluar n Austri pa ndonj marrveshje.

  Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe disa vende t tjera kan ln t kuptohet se do ta njihnin pavarsin e Kosovs. Rusia thot se njohja e Kosovs si shtet do t ishte n kundrshtim me ligjet ndrkombtare.

  Udhheqsit serb thon se duan ti vazhdojn bisedimet derisa t dyja palt t gjejn nj zgjidhje t pranueshme si pr Beogradin edhe pr Prishinn. Ata i kan ofruar Kosovs autonomi t gjr me shum element t shtetsis. Udhheqsit e Kosovs kmbngulin pr nj pavarsi t plot nga Beogradi.

  Treshja e ndrmjetsve ndrkombtar nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Rusia duhet t raportojn n Kshillin e Sigurimit t OKB-s mbi raundin e fundit t bisedimeve deri n 10 dhjetor.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #16
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Prifti serb Artemije krkon mobilizim ushtarak t Serbis

  Zyrtari i lart i Kishs Ortodokse serbe, Artemije, ka propozuar q t mbyllen kufijt administrativ t Serbis me Kosovn pr tri dit, sikur q edhe t organizohen ushtrime ushtarake, n formn e verifikimit t gatishmris dhe trajnimit ushtarak, duke angazhuar edhe vendet nga trakakti i Shangajit (Kina, Rusia, India dhe Pakistani) n nj mision vzhgues. Ai po ashtu ftoi pr demonstrata masovike n Beograd dhe qytete tjera serbe, duke supozuar se e gjith kjo do t kishte ndikim preventive kundr pavarsis s Kosovs.
  "Shpesh dgjohet se Serbia nuk sht pr luft... Pajtohem se Serbia nuk sht pr luft, por duhet t mendoj pr mbrojtje legjitime, pa marr parasysh se kush sht okupatori , tha Artemia- njoftojn mediat serbe.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #17
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Lavrov: Perendimi po bllokon marrveshjen Beograd-Prishtine

  15:15/05.12.07
  Ministri i Jashtm rus Sergei Lavrov tha se prkrahja e perndimit pr pavarsis s Kosovs po bllokon bisedimet e mtejshme mes serbve dhe shqiptarve. Duke folur sot n Mosk, zoti Lavrov tha se Serbia, megjithse ka paraqitur propozime pr kompromis, prparimi ka munguar pr shkak t qendrimit t perndimit mbi kt shtje. Fatkeqsisht, partnert tan perndimor po e bllokojn prparimin duke thn se pavarsia e Kosovs sht e pashmangshme. N kt pik, ne po vm prpjekjet e Treshes n kundrshtim me deklaratat publike t bra nga kjo Treshe.|||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #18
  Vetevendosje & kuq e zi Maska e ABytyqi
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  Belgjik
  Postime
  475
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Satusi i Kosovs zgjidhet vetem me Zgjedhjet e Popullsis q jeton n Kosov- Vetevendosje
  Kosova sht Zemra e Shqipris !

 19. #19
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Ivor Roberts-"Kosova duhet t jet e pavarur por jo n kufijt e saj t tanishm"
  "Kosova duhet t jet e pavarur"Shkruar me: 05-12-2007 n orn 06-50


  "Kosova duhet t jet e pavarur por jo n kufijt e saj aktuale"-Delkarata e til e fort sht br nga Presidenti i Trinity College ne Oxford dhe ish-ambasador i Britanis s Madhe n ish-Jugosllavi, n nj koment pr gazetn "The Indipendent".Roberts sugjeron se pavarsia e Kosovs duhet t jet e shpejt. "Status quo-ja e tanishme sht e paqndrueshme por ne duhet ta ndryshojm at, n mnyr q ajo t prmirsohet dhe jo t prkeqsohet". Ish-ambasadori shkon m tej, kur mbshtet iden e Shqipris s madhe."sht thn se shqiptart e Kosovs nuk do t lejohen t bashkohen me ata t Shqipris. sht absurde t mendosh q dy vende t pavarura e q dshirojn me vullnet t lir t bashkohen, duke mos destabilizuar fqinjt, nuk lejohet ta bjn kt. Nuk ka arsye t justifikueshme prse t mos ndodh kjo"-shprehet Roberts. Sipas tij, perndimi ka dshtuar n aspiratn pr toleranc multietnike n Ballkan. Kjo ka qen nj retorik boshe dhe duhet t gjendet nj mnyr tjetr pr tu ofruar siguri t gjitha komuniteteve.
  Prandaj Kosova duhet t jet e pavarur.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 20. #20
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Bantz Craddock: NATO-ja gati t shmang dhunn n Kosov

  Bantz Craddock: NATO-ja gati t shmang dhunn n Kosov
  Al Pessin
  Uashington
  05-12-2007  Komandanti i forcave t NATO-s Gjenerali Bantz Craddock, tha se njsit ushtarake amerikane dhe franceze jan drguar n nj sektor ky t Kosovs pr t ndihmuar n parandalimin e dhuns. Ai e quajti Kosovn rajoni m i paqendrueshm ku aleanca ka trupa. Megjithat, tha gjenerali Craddock, udhheqsit vendas po kontribuojn n prpjekjet pr shmangien e dhuns, ndrkoh q t hnn prfundon afati i bisedimeve pr t ardhmen e Kosovs.

  Gjenerali Craddock u tha gazetarve n Klubin Kombtar t Shtypit n Uashington se njsit ushtarake amerikane dhe franceze jan dislokuar n Kampin Nothing Hill t Kosovs veriore, vetm 17 kilometra nga kufiri me Serbin. Gjenerali tha se kto njsi duhet t jen nj faktor shum stabilizues por theksoi se sht gati t drgoj edhe trupa shtes n Kosov nse sht e nevojshme. "Do t ket njerz q do t prpiqen t krijojn probleme dhe kjo do t manifestohet n formn e trazirave ose ndoshta t dhuns n Kosov. Do t ket pastaj njerz t cilt do ti kundrprgjigjen ksaj, megjith kshillat e kokave m t ftohta q t mos kundrprgjigjen, tha gjenerali.

  Gjenerali Craddock tha se udhheqsit n Kosov dshirojn shmangien e dhuns. "Nga bisedat me udhheqsit n Kosov kam arritur n prfundimin se ata jan t sinqert. Ata sinqerisht dshirojn shmangien e dhuns dhe do t punojn seriozisht pr t mos e lejuar at."

  Komandanti i NATO-s shprehu gjithashtu shqetsimin se nse gjendja politike n Kosov ndryshon, mandati i OKB-s pr forcn e udhhequr nga NATO-ja atje mund t mos jet m i vlefshm. Ka shqetsime se nse qeveria e Kosovs shpall pavarsin, kjo jo vetm q mund t ndez shkndijn e dhuns por edhe ta ver n nj far pikpyetjeje statusin e forcs s atjeshme t njohur si K-FOR. "Mund t prfytyrohen rrethana t tilla n t cilat nj ndryshim i peisazhit politik mund t ngrej pyetje q do t duhet t shtrohen urgjentisht n nivelin politik, pr t marr udhzimet e nevojshme q komandantt t mund t kundrprgjigjen. Ne n shtabin e komands aleate, n shtabin tim dhe n KFOR po i krkojm Kshillit t Atlantikut Verior t marr vendime dhe t na jap prsri autoritetin, nse mund t shprehemi kshtu, n kt situat shum komplekse.

  T njjtn thirrje bri javn e kaluar edhe komandanti i K-FOR-it.

  Gjenerali Craddock tha se K-FOR-i ka plane mjaft t hollsishme pr pothuajse do drejtim q mund t marrin ngjarjet dhe i ka praktikuar kundrprgjigjet e tij pr skenart e ndryshm. Ai tha se sht i shqetsuar rreth grupeve paraushtarake n Serbi q thuhet se po prgatiten pr dhun. Megjithat, tha Gjenerali Craddock, ekziston nj bashkpunim i mir mes forcs s udhhequr nga NATO-ja dhe ushtris serbe
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 4. Kongresi Amerikan: Peticion pr pavarsin e Kosovs
  Nga dodoni n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-05-2004, 09:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •