Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 231
 1. #41
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Ceku: BE t zgjidh shpejt t ardhmen e Kosovs

  10/12/2007 - 13:33

  Kryeministri i Kosovs Agim eku ka krkuar nga Bashkimi Evropian t zgjidh shpejt t ardhmen e Kosovs. “BE-ja duhet ta pranoj nevojn pr perfundim t shpejt dhe t qndrueshm t ktij procesi", ka thn eku pr Associated Press.  Ai ka shtuar se " ka zgjedhje: t shkoj bashk me ne drejt ardhmris ose t kthehet n t kaluarn. Shpresoj se do ta bj zgjedhjen e duhur", ka thn eku.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #42
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Katrshja evropiane krkon nga BE t marr prsipr prgjegjsin pr shtjen e statusit t Kosovs
  10/12/2007 - 13:39

  N letrn e prbashkt drguar partnerve nga BE-ja, Shtajnmajer dhe homologt e tij nga Parisi, Londra dhe Roma theksojn se hapsira pr negociata sht shteruar


  Bruksel - Ministri gjerman i Punve t Jashtme, Frank Valter Shtajnmajer, dhe tre homolog t tij evropian, n prag t takimit t shefave t diplomacive, krkuan nga Bashkimi Evropian, q t marr prsipr prgjegjsin n lidhje me zgjidhjen e shtjes s statusit t Kosovs. N letrn e prbashkt drguar partnerve nga BE-ja, Shtajnmajer dhe homologt e tij nga Parisi, Londra dhe Roma theksojn se hapsira pr negociata sht shteruar dhe se vazhdimi i negociatave do t onte deri n pozicionimin m t ashpr t qndrimeve t kundrshtuara t pals serbe dhe shqiptare. “BE duhet t jet n gjendje q n Kosov t drgoj ndihmn e domosdoshme dhe gjithprfshirse policore dhe administrative” krkojn n letrn e tyre ministrat, duke pasur parasysh bllokadn eventuale t shteteve t pavendosura. “Kur Kosova t shpall pavarsin, BE synon t drgoj atje nje mision prej 1800 policsh dhe ekspertsh juridikk” transmetojn agjencit e lajmeve. N kt mnyr evropiant marrin prsipr qeverisjen e Kosovs nga misioni i Kombeve t Bashkuara e cila atje ndodhet q nga viti 1999. (kosova/balkanweb)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #43
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Zvicra: Nderkombetaret do njohin pavaresine e njeanshme

  10/12/2007 - 14:26

  • Ne nje interviste dhene se perditshmes “Punkt.ch”Mishel Kalmi- Rej ka shtuar se edhe parlamenti zviceran do te trajtoje ne kohen e duhur eshtjen e njohjes se pavaresise se Kosoves

  Berne - Presidentja e Zvicres znj, Mishel Kalmi- Rej (Michel Calmy Rey) ka deklaruar se mundesia me e madhe eshte qe bashkesia nderkombetare ta njohe shpalljen e njeanshme te pavaresise se Kosoves. "Kete zhvillim Zvicra e ka parashikuar qysh ne vitin 2005. Mes Kosoves dhe Zvicres perhere ka pasur marredhenie te ngushta ", ka thene Kalmi-Rej. Ajo ka shtuar se edhe parlamenti zviceran do te trajtoje ne kohen e duhur eshtjen e njohjes se pavaresise se Kosoves, ka paralajmeruar presidentja e Zvicres ne nje interviste dhene se perditshmes “Punkt.ch”. Ne pyetjen nese ajo e deshiron nje Kosove te pavarur, Kalmi-Rej eshte pergjigjur: "Nuk eshte me rendesi deshira ime. Kosova ka nevoje per me teper siguri dhe stabilitet. Ka nevoje per marredhenie te rregulluara me vendet e jashtme dhe institucionet financiare nderkombetare. Dhe me pas mund te kete edhe nje zhvillim ekonomik dhe social", nenvizoi Presidentja e Zvicres. Sipas saj njohja e pavaresise per shqiptaret e Kosoves qe jetojne ne Zvicer do te ishte nje gezim shume i madh. "Shumica e tyre jane te integruar mire dhe bejne jete legale ketu. Per ata nuk do te ndryshoje dika shume, perve se nese duan te kthehen".
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #44
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  EU: Prishtina do filloj bisedimet per shpalljen e pavaresise

  10/12/2007 - 15:00

  Zedhenesi i EN u shpreh se Kosova do te koordinoje shpalljen e pavaresise me nderkombetaret, apo ate pjese te bashkesise nderkombetare qe mbeshtet pavaresine e Koso


  Negociatat per statusin e Kosoves kane perfunduar dhe nga dita e sotme, Prishtina do te filloje konsultimet me qeverite perendimore per shpalljen e pavaresise se Kosoves. Deklarata eshte bere nga zedhenesi i Ekipit Negociator te Kosoves, Skender Hyseni. “Data e sotme shenon perfundimin e do negociate sa i perket statusit te Kosoves. Data e sotme shenon fillimin e konsultimeve me partneret nderkombetare ve e ve, rreth hapave qe Kosova duhet te beje ne drejtim te shpalljes se pavaresise se Kosoves dhe njohjes nderkombetare te saj ” tha Hyseni.

  Ne vijim zedhenesi i EN u shpreh se Kosova do te koordinoje shpalljen e pavaresise me nderkombetaret, apo ate pjese te bashkesise nderkombetare qe mbeshtet pavaresine e Kosoves, sipas modelit te ofruar nga presidenti Ahtisari. “Pavaresia e Kosoves do te shpallet shume me heret se maji i vitit 2008”, tha Hyseni, duke komentuar raportin me te ri te Grupit Nderkombetare te Krizave sipas te cilit pavaresia do te ndodhe ne gjysmen e pare te vitit 2008.

  Hyseni tha me tej se Ekipi Negociator ka kerkuar nga Presidenca e Keshillit te Sigurimit qe ne takimin e 19 dhjetorit, ne Nju Jork, te kete te drejten e perfaqesimit dhe te drejten e fjales ta kete edhe presidenti i Kosoves. “Kerkesa eshte bere me qellim qe edhe Kosoves t’i mundesohet prezantimi i pikepamjeve ne mbledhjen e Keshillit te Sigurimit te 19 dhjetor ku do te diskutohet raporti i treshes “, tha Hyseni.

  Pas takimit te sotem eshte njoftuar se perberja aktuale e Ekipit do te funksionoje deri ne konstituimin e institucioneve te reja te dala nga zgjedhjet e 17 nentorit. Me formimin e institucioneve, mandati i Ekipit Negociator do te pushoje dhe eshtja e statusit do t’i kaloje institucioneve te reja. (rtk/balkanweb)
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 10-12-2007 m 21:03
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #45
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Doris Pak: Gjate dy muajve te ardhshem nuk do te shpallet pavaresia e Kosoves

  10/12/2007 - 16:25

  Eurodeputetja gjermane Doris Pak thote se gjate dy muajve qe vijne nuk do te shpallet pavaresia e Kosoves, dhe shtoi se nuk beson qe gjate kesaj periudhe te ndodhin faredo konfliktesh.

  "Problemi i Kosoves eshte problem brenda BE-se i cili edhe aty duhet te zgjidhet. Prishtina dhe Beogradi kete nuk kane arritur ta zgjidhin dhe deshtuan perpjekjet e Marti Ahtisarit dhe te treshes se Grupit te Kontaktit", tha Doris Pak per "Doje velen". "Mund te them vetem se shpresoj qe politikanet e pergjegjshem si ne Beograd ashtu edhe ne Kosove, do te mbajne nen kontroll forcat paramilitare dhe nuk besoj se do te ndodhin faredo konfliketsh. Keshilli i Sigurimit me 19 dhjetor do te shqyrtoje raportin e treshes dhe pastaj do te shohim nese KS do te gjeje rrugedalje nga ky qorrsokak ose jo. Nuk mendoj qe ne dy muajt e gjysme te ardshem do te ndodhe shpallja e njeanshme e pavaresise se Kosoves", tha Doris Pak. Ajo theksoi se Rusia nuk ka as interesa ekonomike as strategjike ne Kosoves dhe e akuzoi Mosken se synon te dobesje BE-ne.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #46
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga biligoa Lexo Postimin
  Doris Pak: Gjate dy muajve te ardhshem nuk do te shpallet pavaresia e Kosoves

  10/12/2007 - 16:25

  Eurodeputetja gjermane Doris Pak thote se gjate dy muajve qe vijne nuk do te shpallet pavaresia e Kosoves, dhe shtoi se nuk beson qe gjate kesaj periudhe te ndodhin faredo konfliktesh.

  "Problemi i Kosoves eshte problem brenda BE-se i cili edhe aty duhet te zgjidhet. Prishtina dhe Beogradi kete nuk kane arritur ta zgjidhin dhe deshtuan perpjekjet e Marti Ahtisarit dhe te treshes se Grupit te Kontaktit", tha Doris Pak per "Doje velen". "Mund te them vetem se shpresoj qe politikanet e pergjegjshem si ne Beograd ashtu edhe ne Kosove, do te mbajne nen kontroll forcat paramilitare dhe nuk besoj se do te ndodhin faredo konfliketsh. Keshilli i Sigurimit me 19 dhjetor do te shqyrtoje raportin e treshes dhe pastaj do te shohim nese KS do te gjeje rrugedalje nga ky qorrsokak ose jo. Nuk mendoj qe ne dy muajt e gjysme te ardshem do te ndodhe shpallja e njeanshme e pavaresise se Kosoves", tha Doris Pak. Ajo theksoi se Rusia nuk ka as interesa ekonomike as strategjike ne Kosoves dhe e akuzoi Mosken se synon te dobesje BE-ne.
  Doris Pak beri lemsh gjith Europen te regullon Kosoven
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #47
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga biligoa Lexo Postimin
  EU: Prishtina do filloj bisedimet per shpalljen e pavaresise

  10/12/2007 - 15:00

  Zedhenesi i EN u shpreh se Kosova do te koordinoje shpalljen e pavaresise me nderkombetaret, apo ate pjese te bashkesise nderkombetare qe mbeshtet pavaresine e Koso
  Ndoshta viti 2008 mund te jet si 2006 e 2007 apo nashta edhe 10.12.2007 hahha he bre zoti ju vrafte ju politikaneve qe genjeni popullin
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #48
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  15:15/12.12.07 - Qeveria e Kosoves: Ne nku e dime daten e pavarsise


  Zedhenesi i kryeministrit Ceku, Arifi, i pyetur nse kryeministri i Kosovs, Agim eku e di datn e pavarsis, si thon q e din edhe Presidenti Sejdiu dhe mandatari pr kryeministr t Kosovs, Hashim Thai, zdhnsi i Qeveris, Avni Arifi tha se Kryeministri eku nuk e di datn e sakt dhe konsideron se nuk ka dat t sakt se pr pavarsin e Kosovs, por kt dat, sipas tij, duhet ta caktojn Institucionet e Kosovs. |||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 9. #49
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  14:05/12.12.07 - Bakojani: Eshte ende heret te flitet per pavarsine e Kosoves


  Greqia beson se ende sht hert t flitet pr pavarsin e Kosovs, sepse marrveshja pr status ende sht e mundur, deklaroi ministrja e jashtme, Dora Bakoyannis. Ende sht tepr hert t flitet pr pavarsin e Kosovs dhe pr njohjen e mundshme t ksaj pavarsie, tha zonja Bakoyannis pr gazetn Veernje Novosti. Mtutje ajo tha se sht e rndsishme q BE-ja t jet e pranishme n Kosov dhe ta marr prgjegjsin sepse shtja e Kosovs sht shtje evropiane dhe shtoi se rezoluta 1244 e bn t mundshm drgimin e misionit t BE-s n Kosov. |||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #50
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  18:15/11.12.07 - Harcenko: Do te kerkojme nga KS anullimin e pavarsise se Kosoves


  Rusia do t krkoj q Kshilli i Sigurimit i Kombeve t Bashkuara ta anuloj deklaratn e njanshme pr pavarsi pr Kosovn, tha antari i Treshes ndrkombtare, Aleksandar Bocan Harenko. Rusia do t krkoj mbledhje t Kshillit t Sigurimit pasi kjo do t jet shkelje e rezoluts s ktij Kshilli, tha zoti Harenko.|||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #51
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Lirohet perkohesisht Ramush Haradinaj

  Lirohet perkohesisht Ramush Haradinaj
  19:00/14.12.07

  Trupi Gjykues i Tribunalit t Kombeve t Bashkuara ka liruar prkohsisht ish kryeministrin e Kosovs Ramush Haradinaj, duke filluar nga 21 dhjetori i ktij viti, e deri m 4 janar. Vendim t njjt tribunali ka marr edhe pr t akuzuarin tjetr, Lahi Brahimaj.
  N vendim thuhet se Haradinaj dhe Brahimaj nuk duhet t bjn prpjekje q t kontaktojn me dshmitar t prokuroris, t mos prfshihen n kontakte politike dhe t mos kontaktojn me mediat.
  |||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #52
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Lirohen pr 14 dit nga burgu Ramush Haradinaj dhe Lahi Brahimaj

  Trupi Gjykues i Tribunalit t Hags, pasi ka shqyrtuar krkesat pr lirim t prkohshm t t akuzuarve: Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Bala, ka marr vendim pr t’i liruar prkohsisht nga arresti, z. Haradinaj dhe Brahimaj, por jo edhe Idriz Baln. Lirimi nga burgu vlen prej 21 dhjetorit t ktij viti, e deri m 4 janar. N vendimin, t cilin e ka firmosur Tribunali i Hags thuhet se Haradinaj dhe Brahimaj gjat kohs s qndrimit n shtpit e tyre nuk duhet t kontaktojn me dshmitar t prokuroris dhe as t prfshihen n kontakte politike. Po ashtu gjat qndrimit n Kosovs, Haradinaj dhe Brahimaj e kan t ndaluar t japin intervista pr mediet.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #53
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Sot pritet zyrtarizimi i koalicionit PDK - LDK

  Sot pritet zyrtarizimi i koalicionit PDK - LDK
  Gjat dits pritet t zyrtarizohet koalicioni n mes t PDK-s dhe LDK-s, i cili i siguron partis m t madhe n vend mbajtjen e pozitave kryesore, si t kryetarit t kuvendit, kryeministrit, nj zv. kryeministr dhe 7 ministri.

  Ndrsa, LDK-ja do ta mbaj postin e presidentit, t nj zv. kryeministri dhe 5 ministri. Kabinetin qeveritar Thai do ta plotsonin edhe minoritetet q do t’ i udhheqin tri ministri, q parashihet t ndahen sipas Kornizs Kushtetuese. Gjat dits n t dyja partit do t mblidhen kryesit pr t vendosur saktsisht ndarjen e pushtetit ndrmjet tyre, por sht paralajmruar edhe mundsia e zhvillimit t nj takimi t veant n mes t nominuarit pr kryeministr, Hashim Thai dhe kryetarit t Kosovs, Fatmir Sejdiu. Deri tash ende nuk sht folur pr emrat e mundshm q do t udhheqin resort ministror, por nj gj sht e sigurt se ato nuk do t drejtohen nga njerz q kan qen udhheqs t pozitave kye qeveritare, e t cilat vijn nga LDK-ja.

 14. #54
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  LDK: Jemi dakord ne parim te qeverisim me Thacin

  Mandatari pr formimin e qeveris s Kosovs, Hashim Thaci ka marr plqimin n parim t Lidhjes Demokratike t Kosovs pr prfshirjen e saj n koalicionin e ardhshem qeveriss.
  Sipas zyrtarve t LDK-s, varet nga negociatat ndrmjet dy partive pr t arritur edhe deri te marrveshja konkrete pr ndarjen e ministrive. Edhe nga PDK-ja sht thn sot se marrveshja mund t arrihet brenda ksaj jave

 15. #55
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ceku: Do te krijoj nje parti te re politike

  Kryeministri n largim Agim Ceku ka deklaruar se sht i interesuar, q t formoj nj subjekt t ri politik.
  Tash pr tash dshiroj t krijoj nj subjekt timin, nj vizion t ri dhe jam i hapur pr t gjith ata q duan t’i bashkohen ktij vizioni pr Kosovn e pavarur, tha n nj konferenc pr gazetar Agim Ceku. Ai ka hedhur posht zrat se do ta drejtoj partin reformiste Ora, pas dorheqjes s Veton Surroit nga posti i kryetarit.
  Nuk kam pasur asnj ofert, nuk kam pasur asnj konsultim, nuk kam ide t tilla, tha Ceku, duke shtuar megjithat se sht i hapur pr bisedime, meq pas kryerjes s mandatit si kryeministr dshiron t qndroj n skenn politike kosovare.

 16. #56
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Varma: Keshilli i Sigurimit do te jete gjykatesi perfundimtar i statusit te Kosoves

  Zdhnsi Kombeve t Bashkuara q mbulon Kosovn, Brendon Varma tha se shtja e statusit t Kosovs sht ende n duart e Kshillit t Sigurimit dhe se duhet t jet gjykatsi prfundimtar pr statusin e Kosovs. Ai ka thn se Kombet e Bashkuara mbeten shum t angazhuara n Kosov derisa i takon Kshillit t Sigurimit t thot fjaln e fundit mbi statusin s statusin e Kosovs. Kshilli i Sigurimit duhet t jet gjykatsi prfundimtar i statusit t Kosovs, tha Varma.

 17. #57
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Qeveria e Kosoves: Ne nuk e dime daten e pavarsise

  Zedhenesi i kryeministrit Ceku, Arifi, i pyetur nse kryeministri i Kosovs, Agim eku e di datn e pavarsis, si thon q e din edhe Presidenti Sejdiu dhe mandatari pr kryeministr t Kosovs, Hashim Thai, zdhnsi i Qeveris, Avni Arifi tha se Kryeministri eku nuk e di datn e sakt dhe konsideron se nuk ka dat t sakt se pr pavarsin e Kosovs, por kt dat, sipas tij, duhet ta caktojn Institucionet e Kosovs.

 18. #58
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Thaci: Respektimi i pakicave eshte patriotizmi me i madh i cdo shqiptari

  Kryeministri i mandatuar i Kosoves Thaci ka percaktuar nga OKB se patriotizmi me i madh i shqiptareve eshte respektimi i pakicave kombetare. Sipas tij: T drejtat e pakicave, ashtu si t gjith qytetarve t Kosovs, jan t garantuara me ligj dhe me kushtetut. Un zotohem se do t’i respektoj maksimalisht n kuptimin e afirmimit t t drejtave t tyre, t integrimit t tyre n jetn e re n Kosov, n shtetin e ri t Kosovs dhe n parlament. Zotohem gjithashtu se ata do t jen pjes e qeveris q do t udhheq. Do t jem kryeministr i t gjith qytetarve t vendit, t punoj pr t mirn e t gjithve dhe dua t theksoj prsri se sot patriotizmi m i madh i do shqiptari sht respektimi i t drejtave t pakicave. Dhe nse respektohen dhe garantohen t drejtat e tyre pr t jetuar n shtpit dhe pronat e tyre ather jemi t sigurt se do ta kemi prkrahjen si shtet prej t gjitha vendeve m me ndikim n bot, edhe prej Shteteve t Bashkuara t Ameriks, edhe prej Bashkimit Evropian. Do t kemi mirkuptim t gjer ndrkombtar, sukses n preocesin e zhvillimit, jets m t mir dhe integrimit t shpejt t Kosovs n strukturat euroatlantike

 19. #59
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  SHBA dhe BE: Statusi i Kosoves jashte Keshillit te Sigurimit

  Kshilli i Sigurimit nuk arriti t zhbllokonte dje situatn pr statusin e Kosovs. Ndrkoh q vendet perndimore antare t Kshillit than se nuk mund t gjendet nj zgjidhje brenda Kshillit, ato than se do t marri prgjegjsit e tyre. Rusia nga ana tjetr tha se negociatat duhet t vazhdojn. Mungesa e nj marrveshjeje ka rritur shqetsimet pr nj prplasje me Serbis dhe aleatve t saj prfshir Rusin nga njra an dhe prkrahsve t pavarsis s Kosovs, Bashkimit Evropian dhe Shteteve t Bashkuara nga ana tjetr:
  Pas takimit t djeshm n Kshillin e Sigurimit, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara than se nuk ka m asnj mundsi pr marrveshje pr shkak t qndrimeve t papajtueshme lidhur me sovranitetin mbi Kosovn.
  Shtetet e Bashkuara, evropiant dhe t tjer jan t vendosur t ecin prpara me zbatimin e planit Ahtisaari, pr t mos lejuar situatn n Kosov t dal jasht kontrollit dhe t krcnoj paqen dhe qndrueshmrin, tha ambasadori i Shteteve t Bashkuara n OKB, Zalmai Khalilzad.
  Ministri i jashtm italian, Massimo d’Alema foli n cilsin e Kryetarit t radhs s Kshillit t Sigurimit.
  Antart e Kshillit t Sigurimit u bn thirrje palve q t ruajn paqen dhe t mos ndrmarrin veprime q mund t rrezikojn sigurin n rajon, duke kujtuar q gjat negociatave t dyja palt e kishin marr kt angazhim pa kushte.
  Ambasadori belg Johan Verbeke, foli n emr t vendeve perndimore t Kshillit t Sigurimit:
  Ne mendojm se sht e qart se do lloj negociatash t tjera n kt ose ndonj tjetr format nuk do t ndryshonin asgj. Kshtuq ne mbshtesim pikpamjen e negociatorve t BE-s dhe Shteteve t Bashkuara n treshe se nuk ka m asnj mundsi pr nj zgjidhje prmes negociatave
  N deklaratn q lexoi n emr t vendeve perndimore t Kshillit, thuhej se do t kishte qen e dshirueshme q Kshilli i Sigurimit t luante rolin e tij, po tani q sht e pamundur shtoi ai ne do t mbajm prgjegjsit tona.

 20. #60
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Lajmet e prditshme n Kosov

  Duke shikuar forumin dhe duke pare se kishte ekzistuar nje teme e tille para disa viteve vendosa qe edhe nje here ta ringjalli kete Teme

  Kosova t mos mbetet vrim e zez
  Bashkimi Evropian do t gjej mundsi praktike dhe pragmatike pr t mos lejuar q Kosova t mbetet si nj vrim e zez n rajon dhe n Evrop, deklaroi t mrkurn n Bruksel Komisioneri pr Zgjerim i BE-s, Olli Rehn.

  Rehn i bri kto komente n nj takim me gazetar duke folur pr takimin e radhs t ministrave t Jashtm t BE-s, i cili t premten dhe t shtunn do t mbahet n Prag, me 'rast do t diskutohet edhe pr Ballkanin Perndimor.

  Rehn ka nnvizuar se sht me rndsi t veant q Ballkani prsri sht n agjendn e ministrave t BE-s, pasi deri m tash kan dominuar si tema kriza financiare dhe problemet me t cilat po prballet Evropa.
  Ndryshuar pr her t fundit nga YlliRiaN : 26-03-2009 m 10:38

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 12:31
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 07:23
 3. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 14:18
 4. Kongresi Amerikan: Peticion pr pavarsin e Kosovs
  Nga dodoni n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-05-2004, 10:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •