Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 231
 1. #21
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Simiq: Serbia do ta marr serish me luft Kosovn

  ,

  Simiq: Serbia do ta marr serish me luft Kosovn
  05 December 2007

  N nj emision kontakti t TV t Serbis n t cilin merrte pjes edhe ish-udhheqsi projugosllav i Kosovs, Azem Vllasi, kshilltar i kryeministrit t Serbis, Aleksader Simiq ka deklaruar se Serbia do t mbroj Kosovn me t gjitha mjetet q ka n disponim, madje dhe me luft, meq ajo ka prvoja negative nga disa konflikte t armatosura t lufts civile n hapsirn e ish-Jugosllavis dhe kjo sht arsyeja q sht shtuar menuria dhe sht shtuar gatishmria, duke shtuar se interesat e shtetit mbrohen edhe me luft. Simiq si duket e ka harruar luftn dhe humbjen e turpshme t vitit 1999 n Kosov nga UK-ja dhe forcat aleate t NATO-s.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #22
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Kryeministrit t Kosovs, Z. Agim eku
  Z. Kryeministr,


  Prmes TV A1 (http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86909) dhe News 24 (http://www.balkanweb.com/sitev4/news...1.php?id=12626) ju atribuohet t keni thn gjat Konferencs europiane "Udhekryqet e Ballkanit", q po zhvillohet n Bruksel, se shrbimi sekret serb sht i implikuar n rastin e tragjedis s Brodecit.  Meqense fshehja e t vrtets lidhur me kt tragjedi sht br karakteristik dominante e autoriteteve shtetrore t Maqedonis dhe manipulimi me deklarata t personaliteteve t ndryshme sht n funksion t legjitimimit t dhuns s ushtruar ndaj popullsis civile n Brodec krkojm t bni publike informatat q posedoni rreth ktyre implikimeve:  - Nse n polemikn e juaj me zvendskryeministrin serb Bozhidar Gjelic kishit pr baz marrdhniet e privilegjuara mes Kryeministrit t Maqedonis , z. Nikola Gruevski dhe zvendskryeministrit serb Bozhidar Gjelic, kjo sht e njohur. Kto marrdhnie datojn shum m hert por marrin formn e shkalls m t lart kur Nikola Gruevski ishte kshilltar i Bozhidar Gjelic, q ushtronte funksionin e Ministrit t Financave t Serbis.  Nse fjaln e keni pr kt linj bashkpunimi dhe implikimi i shrbimeve sekrete serbe n destabilizimin e Maqedonis, n kohn kur vendoset fati i statusit politik t Kosovs, ather precizo qndrimet dhe jemi plotsisht dakord.  - Nse n polemikn e juaj me zvendskryeministrin serb Bozhidar Gjelic kishit pr baz faktin se gjat tr dits s bombardimeve t Brodecit mediat vendore dhe ato ndrkombtare prsritn disa her deklaratat e Zdhnsit t KFOR-it se sht rrezuar nj helikopter pr t cilin Ministrja e Punve t Mbrendshme t Maqedonis, G. Jankullovska konfirmoi se nuk sht i tyre, ather jep faktet dhe sqaro ! Ns keni informata lidhur me prkatsin e helikopterit sht mir ti publikoni. N kohn aktuale nuk mund t fshehen as gzhojat e lere m helikopteri.  - Nse n polemikn e juaj me zvendskryeministrin serb Bozhidar Gjelic kishit pr baz faktin se ditn e tragjedis s Brodecit n Malsin e Tetovs, trupat q sulmuan fshatrat shqiptare jan dgjuar njerz t flasin serbisht ather bni mir t precizoni.  - Nse n polemikn e juaj me zvendskryeministrin serb Bozhidar Gjelic kishit pr baz analogjin e krimeve t Brodecit me ato q Serbia shkaktoi n Kosov po ju drgoj n aneks pamjet rrnqethse t fotove dhe dshmive t dshmitarve t Brodecit. Shpresoj t mos ju rikujtoj tragjedin e Qyshkut dhe fshatrave tjer t Kosovs. Kto krime duhet t dnohen dhe prgjegjsit t dalin para drejtsis !  - Sidoqoft, ajo q mund t nxirret si konkluzion n baz t sjelljeve t qeveris s Maqedonis n raport me shqiptart ka t bj me ndryshimin e roleve n mes t Bozhidar Gjelic dhe Nikola Gruevskit : Bozhidar Gjelic sht shndrruar n kshilltar t Nikola Gruevskit. Rezultatet shihen !  E ju z. Kryeministr i Kosovs, sqarohu se lojn e kujt jeni duke luajtur n kt tragjedi ! Nse ka manipulim t deklaratave, demanti sht forma demokratike dhe adekuate prball dezinformatave.  Nse nuk pajtoheni me krimet e shkaktuara n Brodec distancohuni dhe denonconi para institucioneve ndrkombtare ! Nse pas mandatit t kryeministrit mendoni t bheheni kshilltar i dikujt( !) mos merrni lakmi nga marrdhniet Bozhidar Gjelic / Nikola Gruevski ! Nuk dihet se ku mund t ju ojn funksionet e tilla !  Tetov, 05.12.2007 Kryetari i BDSH - Bardhyl Mahmuti
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #23
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  20:00/06.12.07 -
  Trajkovic: Qeveria e pavarur e shqiptareve do te pasohej nga qeveria e pavarur e serbeve te Kosoves

  Prfaqsuesi i Lvizjes Serbe t Rezistencs, Momilo Trajkovi tha se statusi i pavarur i Kosovs do t mund t pasohet me luft nse nuk do t ekzistoj nj vullnet politik. Ai tha se as protektorati ndrkombtar dhe as pavarsia e plot nuk jan zgjidhje pr Kosovn, por duhet gjetur nj kompromis ndrmjet shqiptarve dhe serbve. Pavarsia e njanshme nuk do t sillte asgj t mir tha ai.
  Ky nuk do t ishte shteti i pavarur i Kosovs por do t ishte nj qeveri e pavarur e shqiptarve n nj territor t banuar me shqiptar. N ann tjetr, do t ket mundsi krijimi t nj qeverie t pavarur paralele serbe dhe n kt mnyr do ti institucionalizoheshin proceset paralele, t cilat do t shpinin drejt konflikti, tha zoti Trajkoviq duke theksuar se fardo zgjidhje e shpejt do ta bnte Kosovn faktor t paqndrueshmris institucionale.

  |||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #24
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  - GNK: SHBA dhe BE duhet te mbeshtesin pavarsine e Kosoves

  GNK 18:35/06.12.07
  Grupi Ndrkombtar i Krizave thot se pjesa e par e vitit t ardhshm sht periudha kur Kosovs duhet t’i jepet pavarsia e mbikqyrur, si sht parapar me propozimin e krye negociatorit t Kombeve t bashkuara Marti Ahtisaari. N nj raport t ktij grupi t publikuar, shpjegohet edhe rruga e zbatimit t ktij synimi.
  Prfaqsuesi i ktij grupi n Prishtin Aleks Anderson, thot se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet t mbshtesin kt proces.
  Ne parashohim fillimin e ktij procesi n pjesn e dyt t janarit, kur Kosova duhet t shpall synimin pr zbatimin e planit t Martti Ahtisaarit. Kjo do t siguronte mundsi pr Bashkimin Evropian q t vendos misionin e vet politik dhe policor n Kosov, ndrsa pr Kosovn q t miratoj kushtetutn dhe ligjet e parapara me planin e zotit Ahtisaari dhe n fund t asaj periudhe t shpall pavarsin dhe t njihet nga nj grup I madh vendesh posarisht nga vendet e bashkimit Evropian, dhe natyrisht nga Shtetet e Bashkuara,- tha zoti Anderson.
  |||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #25
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Rajs: Pavarsi e mbikqyrur per Kosoven

  18:55/06.12.07
  Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice ka krkuar shtyrjen prpara t pavarsis s Kosovs. Rice prsriti nevojn pr zbatimin e planit t Ahtisaarit pr pavarsi t mbikqyrur pr Kosovn, pas dshtimit t bisedimeve shtes. Llogjika e planit t Ahtisarit duhet t vihet n zbatim, tha ajo.
  Komentet e shefes s diplomaci amerikane u bn para mbrritjes n Bruksel ku do marr pjes n takimin e ministrave t jashtm t vendeve antare t NATO-s. |||Lajme.Net|||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #26
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Bashkohuni n marshin e studentve!


  MARSHI STUDENTOR PR PAVARSIN E KOSOVS
  KSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTVE
  DHJETOR  SKENARI I MARSHIT STUDENTOR M 10 DHJETOR 2007
  Nisja e Marshit do t bhet n orn 12:00 nga Qendra e studentve
  pr t vazhduar deri te Kuvendi i Kosovs. Duke prshkruar kto
  rrug: nga Qendra e Studentve n drejtim t Rrethit pr t
  marshuar drejt Qendrs s Prishtins.
  Marshi do t jet i qet, do t krijohen kordone nga organizatortstudent
  t veshur me bluza t bardha n t dy ant e rrugs.
  Marshuesit do t mbajn n dor nga nj flet t bardh n t ciln
  do t shkruhen aktet juridike dhe politike, ndrkombtare n baz t

  t cilave garantohet pavarsia e popujve.
  Pse sht zgjedhur data 10 dhjetor, sepse:
  - sht dita ndrkombtare e t drejtave t njeriut,
  - Me kt dat do t prfundojn negociatat shtes n mes t
  Prishtins dhe Beogradit,
  - Me kt dat Simbolet Shtetrore dhe Kushtetuta e Kosovs do t
  jen t gatshme,
  Marshuesit do t qndrojn para Kuvendit, derisa Kuvendi t shpall
  pavarsin e Kosovs, por nuk do t pengojn punn e Kuvendit,
  Pas shpalljes do t filloj festa e madhe.
  KSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTVE...!
  Distancohet nga do veprim i cili sht n kundrshtim me ligjin.
  KSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTVE...!
  Ju bn ftes t gjith qytetarve q t jen t qet dhe t
  vetprmbajtur nga aktet e dhuns.
  KSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTVE...!
  Do t prdor t gjitha format e presionit demokratik deri n
  realizimin e pavarsis s Kosovs.

  ORGANIZATOR :
  KSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTVE...!
  Tel. +377(0) 44 609 830 E-mail. 10-12-2007@live.com
  +377(0) 44 372 676 nismastudentore-up@hotmail.com
  u_s_sh@yahoo.com
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #27
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Ryker: Sulmi i serbeve paraqet nje kercenim te plote
  00:10/08.12.07
  Pas nj rrahjeje ndrmjet banorve t Gorazhdevcit dhe pjestarve t sigurimit t kryeadministratorit t Kosovs, Joachim Ruecker dhe komandantit t KFOR-it, Xavijer de Marnhac, policia ka ndaluar disa pjesmars n kt rrahje, ka thn zdhnsi rajonal i policis s Kosovs, Avni Xhevukaj. Kjo sht m tepr se presion, ky sht krcnim i plot u tha zoti Ruecker gazetarve, pas incidentit. Ai u shpreh se i ishte thn se Beogradi kishte dor n incident dhe ne do t prpiqemi ta ertifikojm kt. Por, kjo sht absolutisht e papranueshme, tha Joachim Ruecker. Raportohet se n ort e vona t pasdits, nj grup i serbve jan prleshur me ushtart e KFOR-it, t cilt ishin n prcjellje t kryeadministratorit Ruecker dhe komandantit Marnhac. Dy zyrtart e lart ndrkombtar n Kosov, kishin shkuar atje pr tu takuar me serbt lokal. Gjysm ore pas fillimit t takimit, nj grup i serbve i ishte afruar ndrtess ku mbahej mbledhja dhe kishin filluar ta provokonin sigurimin e zotit Ruecker dhe t gjeneralit Marnhac. Dy zyrtart e lart ndrkombtar nuk kan psuar lndime. Nj ushtar i KFOR-it ishte goditur me gur, ndrsa pjestart e tjer t sigurimit kishin ndrhyr pr ta mbrojtur at. Nuk ka pasur t plagosur rnd. |||Lajme.Net||
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #28
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Serbia hap zyre ministrore ne Mitrovice

  Serbia hapi nje zyre ministrore ne Mitrovice, pak ore pasi lideret kosovare deklaruan se do te fillonin bisedimet me vendet e perendimit per te shpallur pavaresine nga Serbia. Kjo Zyre do te jete qendra e rrjetit te institucioneve te Serbise ne Kosove

  “Me hapjen e kesaj zyre qeveria e Serbise do te intensifikoje aktivitetet e saj”, beri te ditur ministri per Kosoven ne qeverine e Serbise, Sllobodan Samarxhic. Me heret, drejtuesi serb Marko Jakshic, tha per agjencine Reuters ne Mitrovice se priste qe Serbia te dergonte ne Mitrovice policine dhe ushtrine dhe se zyrtaret e bashkimit europian qe do te merrnin kontrollin e Kosoves nga Kombet e Bashkuara do te trajtoheshin si pushtues. Serbia e perkrahur nga Rusia kerkon vazhdimin e negociatave per statusin e Kosoves. Nga ana tjeter shqiptaret e Kosoves shprehen kunder vazhdimit te negociatave ndersa deklarojne se do te shpallin shume shpejt pavaresine. (News24)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 9. #29
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Gjenerali i KFOR i ’99: Situata ne Kosove e rrezikshme
  10/12/2007 - 08:47

  "Eshte e qarte se shqiptaret e Kosoves presin pavaresine, gje te cilen Beogradin e refuzon dhe rrjedhimisht nuk duhet nenmuar rrezikshmeria e situates", ka deklaruar Majkell Xhekson.

  LONDER –“Situata ne Kosove eshte e rrezikshme dhe kercenon te shpertheje”. Deklarata paralajmeruese eshte bere nga gjenerali britanik Majk Xhekson per gazeten "Dejli Telegraf". Gjenerali qe ka kryesuar forcat e KFOR-it ne vitin 1999 shprehet se nuk duhet nencmuar rreziku qe paraqet ceshtja e Kosoves.
  "Eshte e qarte se shqiptaret e Kosoves presin pavaresine, gje te cilen Beogradin e refuzon dhe rrjedhimisht nuk duhet nenmuar rrezikshmeria e situates", ka deklaruar Majkel Xhekson.
  "Nuk besoj se serbet jane aq te krisur per te bere invazion ne Kosove, ku do te ballafaqoheshin me KFOR-in, por druaj nga dhuna nderetnike dhe rrjedhimisht duhet derguar perforcime per KFOR-in", ka thene per gazeten "Dejli Telegraf", gjenerali Xhekson
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #30
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  PDK nis sot takimet per koalicionet e mundshme

  10/12/2007 - 09:11

  “Takimi i pare pritet te mbahet me parti te minoriteteve, ndersa ne ditet ne vijim do te pasojne takimet me partite tjera”, ka bere te ditur zedhenesja e PDK-se

  Nga sot perfaqesues te larte te PDK-se do te fillojne takimet me udheheqes te partive te tjera per te biseduar per mundesine e koalicionit ne nivel qendror. “Takimi i pare pritet te mbahet me parti te minoriteteve, ndersa ne ditet ne vijim do te pasojne takimet me partite tjera”, ka bere te ditur zedhenesja e PDK-se Vlora itaku.
  Sipas saj PDK-ja eshte e interesuar qe sa me pare te behet konstituimi i institucioneve te Kosoves.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #31
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Ministrat e jashtem te BE-se diskutojne per Kosoven

  10/12/2007 - 09:18

  Ministrat e jashtem te Bashkimi Evropain takohen sot per te diskutuar per te ardhmen e Kosoves. Ne kete takim diplomati gjerman Volfgang Ishinger do te raportoje para 27 ministrave te vendeve anetare rreth bisedimeve te kryera mes paleve.
  Parandalimi i dhunes ne rast se Prishtina shpall pavaresine do te jete nje nga pikat kryesore te debatit. BE ende nuk ka nje qendrim te perbashket te te gjitha vendeve anetare lidhur me statusin e Kosoves.
  Para pak ditesh ministrat e vendeve anetare te nATO-s diskutuan per situaten ne Kosove ku konkluduan se trupat e NATO-s te akredituara ne Kosove do te qendrojne atje edhe pas shpalljes se statusit te ardhshem te Kosoves.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #32
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Skadon mandati i Treshes e afatit per marrveshje mes paleve

  10/12/2007 - 09:29

  Ban Ki Moon i dorezoi mbreme raportin e Trojkes per Kosoven, KS e cila pritet te diskutoje me 19 dhjetor ceshtjen e Kosoves

  Sot skadon afati i fundit per arritjen e nje marreveshje mes pales kosovare dhe asaj serbe per statusin e kosoves. Ne kete dite skadon edhe mandati i Treshes negociuese i perbere nga i derguari i Bashkimit Europian, Volfgang Ishinger, i derguari i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Frank Weezner dhe i derguari i Rusise Aleksander Botchan Harcenko. Sekretari i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara i dorezoi mbreme raportin e Trojkes per Kosoven Keshillit te Sigurimit te perbere nga Kina, Franca, Shtetet e Bashkura te Amerikes, Rusia dhe Britania e madhe. Pritet qe me 19 dhjetor ceshtja e Kosoves te diskutohet ne kete Keshill. Nderkohe Shefat e Diplomacive t Bashkimit Evropian, takohen sot n Bruksel, pr t shqyrtuar mundsin nse mund t veprojn unanimisht n procesin e zgjidhjes s statusit t Kosovs, duke pasur parasysh prcaktimin q, kjo t jet pavarsia e shpallur jasht kornizs s OKB-s.
  Sipas burimeve t agjenciv te huaja, n kt takim pritet q i drguari i BE-s pr statusin e Kosovs, Wolfgang Ischinger, t’u drejtohet ministrave pr t’i njohur ata me procesin e bisedimeve dhe raportin e dorzuar te sekretari i prgjithshm i OKB-s, Ban Ki-Moon.
  Njzeteshtat ministrat evropian, po ashtu do t diskutojn edhe pr qndrimin dominues mes tyre se - do t ishte i pranueshm nnshkrimi i marrveshjes pr stabilizim dhe pranim me Serbin, nse pushteti n Beograd dshmon se ka br do gj, pr kapjen dhe ekstradimin n Hag t t akuzuarit pr krime t lufts, Ratko Mlladic.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #33
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Komuniteti shqiptaro-amerikan tubim para selise se OKB-se

  10/12/2007 - 09:55

  Komuniteti shqiptaro-amerikan organizon sot nje tubim me moton “ Mbahu nene mos ki frike-i ke djemte ne Amerike”, para selise se OKB-se, ne mbeshtetje te pavaresise se Kosoves.
  Ne tubim jane ftuar shqiptaret qe jetojne ne Amerike si dhe personalitete te shquara te jetes politike amerikane. Tubimi mbahet ne prag te percaktimit te statusit te ardhshem te Kosoves.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #34
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  EU ne perfundim te procesit te bisedimeve: Zotohemi se do bejme cdo gje brenda fuqive tona

  10/12/2007 - 10:31

  Prishtine- Me rastin e perfundimit te procesit te bisedimeve per statusin e Kosoves dhe dorezimin e raportit te treshes te Sekretari i Pergjithshem i OKB se, Ekipi i Unitetit ka leshuar dje nje deklarate te posame. "Per me shume se dy vjet si Ekip i Unitetit, qe ka perfaqesuar popullin e Kosoves, kemi marre pjese ne negociatat per statusin e ardhshem te Kosoves. Bisedimet e fundit te udhehequra nga Treshja, SHBA, BE, Rusi, qe perfundojne me 10 dhjetor, nuk kane sjelle asnje rezultat te pranueshem per Beogradin dhe Prishtinen", thuhet ne fillim te deklarates. "Pas 8 vjet paqartesie populli i Kosoves ka nevoje urgjente per qartesi te se ardhmes se vet. Propozimi i te derguarit te posaem te OKB se, Marti Ahtisari, duke perfshire edhe rekomandimin e tij per pavaresi te mbikeqyrur, si dhe pakon e masave per mbrojtjen e minoriteteve te Kosoves, ofron nje baze solide per ta uar Kosoven dhe rajonin drejt nje te ardhmeje me te ndritur euroatlantike. Mbesim te perkushtuar dhe te gatshem qe te marrim obligimet e perfshira ne ate propozim. Ne, se bashku me anetaret e sapozgjedhur te Kuvendit te Kosoves, synojme te punojme ne koordinim te ngushte me partneret tane nderkombetare per ta zgjidhur statusin e Kosoves. Me heret para Treshes kemi bere nje zotim pa kushte per te mos perdorur dhune, kercenime apo frikesime. Kete perkushtim e perserim sot edhe nje here duke u zotuar se do te bejme do gje brenda fuqive tona per te siguruar qe situata e siguris
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #35
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Bilt: BE ka nje qendrim unik virtual per ceshtjen e Kosoves

  10/12/2007 - 11:13

  ashten suedezpak para takimit ne Bruksel te Ministrave te Jashtem te BE. Nga ana tjeter shefi i diplomacise se Luksemburgut eshte shprehur se Qiproja eshte i vetmi shtet qe ka ende problem ne mbeshtetjen e pavaresise se Kosoves

  Bruksel- Te gjitha shtetet anetare te Bashkimit Europian pervec njeres jane te gatshme te pranojne pavaresine e Kosoves, pa qene nevoja e nje rezolute te Kombeve te Bashkuara. Ka qene kjo dekarata e ministrit te jashten suedez Carl Bildt pak para takimit ne Bruksel te Ministrave te Jashtem te BE duke shtuar se “ekziston nje qendrim unik virtual per ceshtjen e Kosoves”.
  Bilt nuk permendi emrin e shtetit anetar te BE iI cili deshiron ende te nje rezolute te Keshillit te Sigurimit te OKB perpara se te pranoje shpalljen e pavaresise se Kosoves nga lideret kosovare, qe pritet te ndodhe ne javet e ardhshme.
  Nga ana tjeter shefi i diplomacise se Luksemburgut Jean Asselborn eshte shprehur se Qiproja eshte i vetmi shtet qe ka ende problem ne mbeshtetjen e pavaresise se Kosoves. (reuters/balkanweb)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #36
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Lavrov: Palet me shume kohe qe te arrihet nje marrveshje

  10/12/2007 - 12:06

  Qipro-Afatet kohore te vendosura per percaktimin e statusit te Kosoves nuk jane te detyrueshme dhe mund te pengojne perpjekjet per gjetjen e zgjidhjes. Keshtu ka deklaruar dje ministri i jashtem rus Sergej Lavror gjate vizites se tij ne Qipro nderkohe qe sot zyrtarisht mbyllet procesi i bisedimeve shqiptaro-serbe per statusin e Kosoves. ''Afatet artificiale te imponuara nga faktore te jashtem nuk funksionojne. Ne besojme se ne rastin e Kosoves keto afate nuk jane te detyrueshme'', tha ministri i jashtem rus Sergej Lavror gjate vizites se tij ne Qipro. '' Ne jemi te bindur se veprimet e njeanshme te cilat nuk jane ne perputhje me ligjin nderkombetar, perkundrazi e shkelin ate mbartin shume rreziqe. Duhet tu jepet me shume kohe paleve per nje marreveshje te pranuar nga te gjithe'', tha Lavrov.
  Nderkaqnga ana e tij ministri i jashtem i Qipros, Marko Ulis tha se pavaresia e njeanshme ''krijon precedent qe shkel sistemin lirgjor ekzistues ne Kombet e Bashkuara, OSBE dhe me gjere''
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #37
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Ushtria serbe gati “plane te caktuara” per Kosoven

  10/12/2007 - 12:21

  Gjenerali Zdravko Ponosh ne lidhje me shpalljen e mundshme te pavaresise se Kosoves, shprehet se ushtria serbe ende nuk ka marre urdher per nje rast te tille

  Beograd- Ushtria serbe po ndjek vemendje situaten ne Kosove dhe ne jug te Serbise dhe ka "plane te caktuara" per "skenare te ndryshem". Deklarata eshte bere nga shefi i shtatmadhorise se ushtrise se Serbise, gjenerali Zdravko Ponosh I cili beri te ditur per mediat serbe se ne vendet demokratike ushtrite bejne ate qe u urdherohet nga ata qe kane mandatin politik. Nderkaq ne lidhje me shpalljen e mundshme te pavaresise se Kosoves, Ponosh thote se ushtria serbe ende nuk ka marre urdher per nje rast te tille qe do te nenkuptonte nje angazhim luftarak. "Ushtria ende nuk ka marre ndonje detyre qe ta zbatoje e as ta planifikoje, e te cilen nuk do te mund ta zbatoje", ka thene Ponosh.
  Sic bejne te ditur agjencite kosovare te lajmeve, duke folur per situaten ne Kosove, Ponosh vlereson se ajo eshte relativisht e qete dhe stabile, por sipas tij ekziston rreziku i pershkallezimit "shume shpejt", duke shtuar se ekzistojne zotimet e KFOR- it se do te marre te gjitha masat parandaluese. Ne lidhje me deklaratat e disa politikaneve serbe qe kercenohen me lufte ne rast te pavaresise se Kosoves, ai tha se ato nuk ndikojne ne ushtrine, e cila ka sistemin e vartesise dhe te komandimit. "Ushtria nuk reagon per deklaratat e perditshme ne shtyp", ka thene Ponosh.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #38
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  BE, Solana: Jemi afer arritjes se nje qendrimi unik per Kosoven

  10/12/2007 - 13:21

  Nderkaq ministri i jashten suedez Carl Bildt eshte shprehur se “te gjitha shtetet anetare te Bashkimit Europian pervec njeres jane te gatshme te pranojne pavaresine e Kosoves, pa qene nevoja e nje rezolute te Kombeve te Bashkuara”.


  Shefi i diplomacise se Bashkimit Europian Havier Solana shprehet se vendet e BE-se jane afer tejkalimit te mosmarreveshjeve te brendshme rreth statusit te Kosoves dhe arritjes se qendrimit te perbashket. "Mendoj se po i afrohemi qendrimit te perbashket brenda unionit. Mendoj se do te jemi ne gjendje te arrijme ne qendrimin, rreth te cilit do te mund te bashkoheshin vendet e BE-se dhe te marrin pergjegjesite e tyre", eshte shprehur Solana para takimit te ministrave te jashtem ne Bruksel.

  Nderkaq ministri i jashten suedez Carl Bildt eshte shprehur se “te gjitha shtetet anetare te Bashkimit Europian pervec njeres jane te gatshme te pranojne pavaresine e Kosoves, pa qene nevoja e nje rezolute te Kombeve te Bashkuara”. Ai e ka bere deklaraten pak para takimit te ministrave te jashtem ne Bruksel duke theksuar se “ekziston nje qendrim unik virtual per ceshtjen e Kosoves”.

  Duke folur per qendrimin e BE-se per ceshtjen e statusit te Kosoves shefi i diplomacise se Luksemburgut Jean Asselborn eshte shprehur se Qiproja eshte e vetmja qe ka ende problem ne mbeshtetjen e pavaresise se Kosoves.

  Nga ana tjeter Britania ben te ditur qendrimin e saj per njohje te pavaresise se Kosoves. Deklarata eshte bere nga sekretari i jashtem David Miliband. "Ne Ballkan eshte shume e rendesishme qe te shmangen pergjigjet e shkurtera dhe te pranohet se kjo eshte nje situate shume e nderlikuar” eshte shprehur Milband per radion shteterore britanike.

  Per epilogun e bisedimeve Prishtine-Beograd, ministrat e Jashtem do te njihen nga perfaqesuesi i BE-se ne Treshen nderkombetare, Wolfgang Ischinger. Ai pritet ta arsyetoje raportin qe Treshja ia dorezoi sekretarit te pergjithshem te Kombeve te Bashkuara, per te cilin Keshilli i Sigurimit do te diskutoje me 19 dhjetor. (europa e lire/balkanweb)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 19. #39
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Prishtine, studentet protestojne per pavaresine

  10/12/2007 - 13:21

  Situata eshte percjelle qetesisht nga protestuesit, ndersa shume forca policore dhe KFOR kane vezhguar gjate gjithe kohes marshimin


  10 dhjetori shenon edhe fundin e negociatave mes pales kosovare dhe asaj serbe me ndermjetesimin e treshes nderkombetare per statusin e Kosoves. Per kete qellim me shume se 2 mije studentet te universitetit te Prishtines kane mbajtur sot nje proteste paqesore per pavaresine e Kosoves. Protesta e organizuar nga Unioni I Studenteve shqiptare me moton “Te gjithe per pavaresi” shpertheu disa here ne thirrje te fuqishme.
  Te mbledhur para selise se qeverise se Kosoves, studente me pankarta ne duar zhvilluan nje marsh paqesor ne kerkim te shpalljes se pavaresise. Ata I kerkuan parlamentit te Kosoves te shpallet urgjentisht pavaresine. Situata eshte percjelle qetesisht nga protestuesit ndersa shume forca policore dhe KFOR kane vezhguar gjate gjithe kohes marshimin.
  Nderkohe Ekipi i Unitetit ka deklaruar nepermjet zedhenesit Skender Hyseni se ky sht fundi i t gjitha bisedimeve me Serbin dhe se tashm nuk mund t pritet asnj lloj bisedimi dhe se, hapat e mtejm t tij, do t jen n harmoni t shpalljes s pavarsis s koordinuar t Kosovs.
  “Pavarsia e Kosovs do t shpallet shum m hert se maji i vitit 2008” ka thn zedhenesi I ekipit te unitetit Skender Hyseni, duke komentuar raportin me t ri t Grupit Ndrkombtar t Krizave q thot se pavarsia do t ndodh n gjysmn par t vitit 2008.Nderkohe presidenti Sejdiu tha se pavaresia do te jete e koordinuar me SHBA-ne, BE dhe te gjithe komunitetin nderkombetar.
  Pas takimit t sotm t Ekipit te Unitetit, sht njoftuar se prbrja aktuale e tij do t funksionoj deri n konstituimin e institucioneve t reja, t dala nga zgjedhjet e 17 nntorit. Me formimin e institucioneve, mandati i Ekipit te Unitetit do t pushoj dhe shtja e statusit do t kaloj te institucionet e reja.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 20. #40
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Busek: Kosova eshte problem evropian

  10/12/2007 - 13:27

  ''Evropianet duhet te kujtohen se po te kishim qendrim te perbashket, shume gjera do t’i kishim shmangur, si psh perfshirjen e Rusise" ka thene Busek


  Mosmarrveshjet rreth Kosoves brenda Bashkimin Evropian kane sjell perfshirjen e Rusise dhe Kines. Keshtu ka deklaruar Koordinatori i Paktit t Stabilitetit per Evropen Juglindore, Erhard Busek. ''Evropianet duhet te kujtohen se po te kishim qendrim te perbashket, shume gjera do t’i kishim shmangur, si psh perfshirjen e Rusise. Eshte e qarte se Kosova eshte problem evropian. Pozicionet e ndryshme te vendeve te BE-se rreth statusit te saj kane ftuar Rusine dhe Kine q te nderhyjne'' ka thene Busek.

  Paralajmerimet e autoriteteve serbe per embargo ekonomike ne rast se Kosova shpall pavaresine, Busek e shikon si problem, por edhe si ''nxitje te pales shqiptare per te forcuar perpjekjet per te qendruar mbi kembet e saj''. (europa e lire/ballanweb)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 12:31
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 07:23
 3. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 14:18
 4. Kongresi Amerikan: Peticion pr pavarsin e Kosovs
  Nga dodoni n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-05-2004, 10:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •