Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 231 prej 231
 1. #221
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Gazeta Serbe "B92"
  KFOR-i ne ofenzive per heqjen e barikadave ne Veri
  http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=544848

 2. #222
  i/e regjistruar Maska e teta
  Antarsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime n 29 postime
  more ketu eshte nje sherr i madh dhe loje politike,se nato e rrezoi tere at jugosllavi,e nuk mundet nje gjysem mitrovice...lere lere se i doli boja

 3. #223
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Obama vendos trheqjen nga Kosova?

  Obama vendos trheqjen nga Kosova?
  01-01-2012 21:28 CET


  http://www.zeri.info/fotot/44532/kfori_amerikan.jpg


  Qeveria e Shteteve t Bashkuara t Ameriks ka vendosur q t trhiqet ushtarakisht nga Republika e Kosovs, por lajmi sht pritur keq nga disa analist dhe diplomat shqiptaro-amerikan t cilt lshojn alarmin pr pasiguri t mundshme n Kosov.

  Zyrtarisht Uashingtoni thot se ka vendosur q pr vitin q sapo ka hyr t ekzekutoj shkurtime n buxhetin e Departamentit t Mbrojtjes dhe kjo do t prfshij mbylljen e disa bazave ushtarake amerikane n SHBA dhe jasht vendit e mes tyre Kosova, raporton NOA.

  Nisur nga ky fakt, kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane Joe DioGuardi, Kshilltarja pr shtje t Ballkanit Shirley Cloyes DioGuardi dhe disa antar t Komitetit Ekzekutiv t Bordit t Drejtorve t LQSHA-s jan takuar kto dit me Kongresistin Buck McKeon (R-CA) n Manhattan.

  Qllimi i takimit ishte q Kongresisti McKeon, i cili sht Kryetar i Komitetit t Shrbimeve t Armatosura n Dhomn e Prfaqsuesve, t informohet shkurtr pr prshkallzimin e konfliktit n veri t Kosovs dhe nevojn pr t zgjidhur konfliktin para se largimi i planifikuar i trupave amerikane nga Kampi i Bondsteel-it t ndodh.

  Prezantimi q lexuesit e NOA mund t gjejn t plot n vijim, u b nga Shirley Cloyes DioGuardi n emr t Lidhjes Qytetare n mbshtetje t mbajtjes s lidershipit amerikan n Kampin Bondsteel:

  Ne jemi t gjith t vetdijshm pr faktin se shkurtimet do t bhen n buxhetin e Departamentit t Mbrojtjes dhe se kjo do t prfshij mbylljen e disa bazave ushtarake amerikane n vend dhe jasht vendit.

  Gjat vitit t kaluar sht raportuar se Kampi Bondsteel, i cili u ndrtua n Kosov nga Shtetet e Bashkuara pasi sulmet ajrore t NATO-s kundr Serbis i dhan fund lufts s Kosovs n qershor t vitit 1999, do t vihet nn komandn turke.

  Meqense Turqia sht nj aleate e fort e Kosovs, n teori largimi i trupave amerikane nga Kampi Bondsteel do t kishte kuptim. Megjithat, n praktik, un do t argumentoja se sht e parakohshme pr Shtetet e Bashkuara t sinjalizojn largimin e tyre nga Kosova, pasi ajo sht e vetmja penges e vrtet ndaj qllimeve ekspansioniste t Serbis.

  N fund t lufts s Kosovs Beogradi krijoi dhe financoi strukturat paralele politike dhe ekonomike n veri t Kosovs t drejtuara nga serbt e Kosovs.

  Me vetm nj kundrshtim n form retorike boshe nga Perndimi, Beogradi ka qen n gjendje ta destabilizoje Kosovn, dhe me at, edhe rajonin pr m shum se nj dekad. Beogradi ka qen n gjendje t ket dorn e siprme n veri, sepse vetm 85 vende kan njohur pavarsin e Kosovs (SHBA ishte e para) q kur ajo shpalli pavarsin n shkurt t vitit 2008.

  Serbia ka thn vazhdimisht se ajo ka pr qllim ta bj t prhershme dhe realitet de jure ndarjen e tanishme de facto t veriut t Kosovs, dhe kjo sht m afr realizimit, n nj mas t madhe pr shkak t mosveprimit nga ana e administrats s Obama-s. Administrata e Obama-s ka zgjedhur q t marr nj rol dytsor prapa Evrops kur sht fjala pr Kosovn dhe Ballkanin. Prderisa n siprfaqe kjo do t dukej t jet nj vendim logjik pasi q Amerika sht zhytur n luft n Afganistan, megjithat sht nj gabim. Si e di mir Kongresi, sa her q Amerika ka marr nj dytsor prapa Evrops n Ballkan, Shtetet e Bashkuara kan paguar mimin n fund t fundit me "gjak dhe thesar.

  Kriza n veri u prshkallzua me 23 nntor 2011 kur serbt e Kosovs u prleshen me trupat NATO-s (t njohur si KFOR), duke plagosur rnd 21, n prpjekjet e tyre pr t ruajtur barrikadat q i kishin ngritur q n shtator pr t bllokuar zyrtart e doganave kufitare t Kosovs q ata t mos mund t shkojn n kufirin mes Kosovs dhe Serbis. Katr trupa t NATO-s dhe gjashtmbdhjet civil serb u plagosn dhe nj polic shqiptar e nj serb u vran n prleshjet e mparshme.

  Zyrtart e doganave t Kosovs t ndihmuar nga prfaqsuesit e BE-s, kan qen duke u prpjekur q t heqin barrikadat dhe q t udhtojn deri n kufi n mnyr q t zbatojn nj marrveshje paraprake doganore q u nnshkrua bashkrisht nga negociatort n bisedimet Prishtin-Beograd, t cilat filluan n pranvern e kaluar n Bruksel dhe jan duke u lehtsuar nga Bashkimi Evropian. Megjithat, ekstremistt n veri t mbshtetur nga Beogradi refuzojn t njohin pavarsin e Kosovs dhe duan ta parandalojn qeverin e Kosovs q t shtrij autoritetin e saj n t gjith territorin.

  Si deklaroi me t drejt nj raport i fundit i Grupit Ndrkombtar t Krizave, konflikti n veri jo vetm q i v serbt e veriut kundr Kosovs dhe Kosovn kundr Serbis, por edhe Serbin kundr Bashkimit Evropian."

  Kjo sht arsyeja prse Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e cila sht nj grup vullnetar avokues q prfaqson shqetsimet e 750.000 shqiptaro-amerikanve, beson se Shtetet e Bashkuara duhet t vonojn largimin e saj nga Kampi Bondsteel deri sa konflikti n veri t jet zgjidhur.

  Pr fat t mir, dinamikat ndryshuan m 9 dhjetor kur kryeministrja gjermane Angela Merkel me sukses parandaloi BE-n nga dhnia Serbis e statusit t vendit kandidat pr antarsim n BE kt muaj. Serbis iu tha se deri n Mars duhet t demonstroj se ka shprbr barrikadat n veri t Kosovs dhe se ka lejuar lirin e lvizjes pr trupat e KFOR-it dhe zyrtart e BE-s dhe Kosovs.

  Merkel tashm ka sinjalizuar nj ndryshim t ri e premtues n mbshtetjen e pandrprer t BE-s pr Beogradin kur ajo u takua me presidentin serb Boris Tadi n Beograd n gushtin e kaluar dhe i tha atij se nse Serbia dshiron t arrij statusin e vendit t kandidatit pr antarsim n BE, ajo duhet t arrij rezultate n dialogun me Kosovn, duhet t shfuqizoj t gjitha strukturat paralele t paligjshme n veri t Kosovs, dhe prfundimisht t njoh sovranitetin e plot e t pandar t Kosovs gjat integrimit t Serbis n BE. Edhe pse Serbia dshironte t arrinte statusin e vendit kandidat deri n fund t vitit 2011, Tadi iu prgjigj krkesave t Merkel-it duke thn se Serbia nuk do ti lshonte pe BE-s pr Kosovn. Tani ai prballet n mnyr t qart me nj zgjedhje n mes t pranimit nga BE-ja dhe mbajtjes mbi Kosovn.

  Ka shum gjasa q Tadi t provoj ta mbaj veriun dhe kjo do t vr Kosovn dhe Evropn Juglindore n rrezik t nj dhune t re. Duke prqendruar vmendjen amerikane diplomatike dhe ushtarake n Kosov dhe n Ballkan tani, ne mund t parandalojm nj konflikt t kushtueshm dhe potencialisht vdekjeprurs n muajt prpara.

  Reagime ka pasur edhe nga autoritetet shqiptare. Kryeministri Sali Berisha thot se prania ushtarake amerikane sht vendimtare pr stabilitetin. Rreziku nga nacionalistt sht ende real, ka thn Berisha pr agjencin Bloomberg.

  Nacionalizmi nuk sht zhdukur nga rajoni, thekson Berisha, i cili premton se gjat vizits s ardhshme n Beograd, do ti thot Presidentit serb Boris Tadi, se vendi i tij duhet t pranoj vendimin e 22 korrikut t GJND-s, duke njohur legjitimitetin e deklarats s Kosovs pr pavarsi nga Serbia m 2008.

  Trupat amerikane jan t nevojshme n Kosov pr t siguruar paqen n rajon, n nj koh kur ndarjet sektare mbizotrojn n politikat e rajonit, ka thn Berisha. /noa/
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 4. #224
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  nj fash n barkun e pacientes

  http://www.zeri.info/fotot/44837/mai...ashi--r.s..jpg


  KUK mohon fashn
  07-01-2012 00:46 CET
  zeri

  Drejtori i Qendrs Klinike Universitare, Njazi Gashi, s bashku me mjeken Prevez Abrashi, e cila sht akuzuar se ka harruar nj fash n barkun e pacientes Feradije Rexhepi gjat operacionit, e kan mohuar nj gj t till. Ata madje kan akuzuar mediet se kan proklamuar nj informat t till para se ajo t verifikohet.

  Gjat nj konference pr medie t premten, ata kan thn se jan duke pritur rezultatet e Komitetit Etik Profesional, i cili sht prgjegjs pr verifikimin e gabimeve t mjekve.

  Pavarsisht ktij rasti, drejtori ekzekutiv Njazi Gashi dhe drejtori i Kirurgjis Mehmet Maxhuni, kan thn se edhe sikur t kishte ndodhur vrtet q mjekja n fjal t harronte fashn, ajo nuk do t akuzohet, pasi si thon ata, rastet e tilla ndodhin n gjith botn, edhe n qendrat spitalore m me renome botrore.

  Kt nuk po e them un, por sht e parapar me kodin profesional. Mund t ndodh q t harrohet fasha apo dika tjetr gjat operacionit, andaj n kt rast nuk do t ndodhte asgj, por un jam megjithat shum i bindur se fasha nuk sht harruar n klinikn ton. Sepse ne nga frika se mos po gabojm nuk e bjm kt pun, u shpreh drejtori Gashi.

  Dit m par mediet plasuan lajmin se mjekja Abrashi ka harruar nj fash n madhsin e nj peshqiri n barkun e pacientes Feradije Rexhepi, si pasoj e s cils iu kishte keqsuar gjendja, me rast ka shkuar n Maqedoni pr nj operacion tjetr, ku edhe sipas familjes Rexhepi, mjekt atje e kan verifikuar nj gj t till. Andaj, familja Rexhepi ka ngritur padi ndaj mjekes Abrashi.

  Por edhe pse akuzat vijn nga familja e pacientes, drejtori Gashi i quajti mediet joprofesionale pr paraqitjen e nj lajmi t till.

  Mund t them lirisht se keni br shkelje t normave profesionale, por edhe fyerje t dinjitetit t mjekut. N kt rast ju mediet jeni n ann e arushs e jo n ann ton. E n kt rast arushat jan spitalet private, t cilat n fillim kan qen agjenci t rrugicave t Kosovs, u shpreh Gashi, i cili shtoi se pr gjithka do t merret vesh n fund t muajit kur edhe do t arrijn rezultatet e fashs.

  N konferenc u paraqit edhe vet mjekja Abrashi, e cila e prezantoi veten t pastr, dhe pr t dshmuar kt ajo kishte marr me vete disa dokumente dhe disa fasha, me an t t cilave tregoi se ajo nuk e ka harruar fashn.

  Fashat t cilat jan gjetur n barkun e pacientes q jan br publike n medie, jan fasha t kaltrta, e ne n kohn kur e kemi kryer at operacion nuk kemi pasur aso lloj fashash, tregon Abrashi, duke paraqitur para medieve dokumentet q tregojn pr llojin e fashave t blera atkoh nga QKUK. B. Xharra
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 5. #225
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Rastelic, 7 viktima, edhe 3 t ngujuar  (E plotsuar) Sipas informacioneve m t fundit, shtat persona e kan humbur jetn si pasoj e ortekut q shkaktoi tragjedi n fshatin Restelic t Dragashit.

  Konfirmimin se shtat persona jan nxjerr pa shenja jete e ka br edhe ministri i Infrastrukturs, Fehmi Mujota, transmeton Telegrafi.

  Nga ana tjetr, mjekt kan konfirmuar se fmija q sht nxjerr i gjall sht me gjendje stabile shndetsore dhe jasht rrezikut pr jetn.

  Ndrkoh, njsit e krkim-shptimit jan n krkim edhe t tre personave t tjer, t cilt thuhet t’i ket bartur orteku pas shkatrrimit t shtpis ku kan qndruar.

  ***

  Rastelic, 6 viktima, edhe 4 t ngujuar

  Sipas Arta News, numri i viktimave q jan nxjerr deri m tani nga shtpit e mbuluara nga bora n fshatin Rastelic t Dragashit, ka arritur n gjasht.

  Msohet gjithashtu se t ngujuar mbeten edhe 4 persona tjer pr t cilt ekipet e shptimit po bjn t pamundurn q t’i nxjerrin sa m shpejt.

  Kt e ka konfirmuar Komandanti i FSK-s, Kadri Kastrati. /Zri/

  ***

  Restelic, shkon n 5 numri i viktimave

  Njsia e zjarrfiksve n fshatin Restelic ka konfirmuar pr RTK-n se jan gjetur edhe dy kufoma.

  Bhet fjal pr dy persona t gjinis femrore, njra fmij dhe nj tjetr e moshs madhore. Dukagjini njofton se fmija i vdekur sht i moshs katrvjeare.

  Me kt numri i viktimave nga tragjedia n kt fshat shkon n pes.

  ***

  Restelic, gjendet e gjall nj 7-vjeare

  Forca e Siguris s Kosovs dhe njsit e emergjencs n fshatin Restelic t Dragashit, kan njoftuar se kan arritur ta gjejn t gjall nj fmij, i cili bashk me shtat antart tjer t familjes, ndodhej n shtpin q u godit nga orteku mngjesin e t shtuns.

  Msohet gjithashtu se fmija sht nj vajz 7-vjeare dhe ajo sht transportuar me urgjenc n spitalin m t afrt.

  Ndrkoh, njsit emergjente po vazhdojn krkimin e shtat antarve t nj familje tjetr, dhe gjetja e fmijs ka rritur shpresat se edhe t tjert mund t jen t gjall.

  ***

  Tre t vdekur nga orteku i bors n Restelic

  Policia e Kosovs konfirmoi edhe viktimn e tret nga orteku q ka goditur disa shtpi n fshatin Restelic t komuns s Dragashit.

  “Gjat prpjekjeve t vazhdueshme pr nxjerrjen e personave t ngujuar nga orteku sht nxjerr edhe personi i tret pa shenja jete”, ka thn pr Radion Evropa e Lir, zdhnsi i Policis s Kosovs, Baki Kelani.

  Ekipet e shptimit jan duke vepruar drejtprdrejt n vendin e ngjarjes n fshatin Restelic, n shtpit, t cilat jan gotitur nga orteku i bors, bn t ditur zvends-ministri i Forcs s Siguris s Kosovs, Shemsi Veseli.

  Dyshohet se edhe shtat persona t tjer gjenden t ngujuar npr shtpi nga orteku i bors.

  Veseli ka thn se njsit e shptimit tashm kan arritur q ta nxjerrin nga bora nj person me shenja jete, t cilit sht duke iu dhn ndihma mjeksore.

  Por, zvendsministri Veseli ka apeluar te qytetart q kan shkuar n Restelic pr t ndihmuar, q t’i largojn veturat, t cilat, sipas tij, i kan parkuar n mnyr t rregullt n rrugn e ngusht q on pr kt fshat dhe e kan bllokuar qarkullimin e njsive dhe makineris s rnd t FSK-s dhe Policis s Kosovs. Pengesat n rrug nga veturat, sipas tij, kan penguar deprtimin e eskavatorve n vendngjarje.

  ***

  Nj ortek bore, me thellsi 10 metra dhe me gjersi 500 metra ka goditur 15 shtpi, t cilat gjenden n ann e djatht t fshatit Restelic t komuns s Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar pr Radion Evropa e Lir zvends-ministris si Forcs s Siguris s Kosovs, Shemsi Veseli. Ai ka thn se “si pasoj e ktij orteku, vdekjen e kan gjetur t paktn 2 persona, ndrkaq, q dyshohet se t paktn edhe 6 persona t tjer gjenden t mbuluar me bor”.

  “Orteku n fshatin Restelic i ka vrshuar ato 15 shtpi, n orn 7: 30 t mngjesit. Sipas informatave t konfirmuara, deri m tash jan gjetur 2 kufoma. sht nj mashkull, i lindur m 1958, me inicialen e emrit N. Reka, mbiemrin ashtu si ne i kemi t dhnat dhe sht nj kufom tjetr e gjinis femrore, mosha e t cils nuk konfirmohet. Dyshohet q s paku, tash pr tash, jan edhe 6 persona n dbor”, ka thn pr Radion Evropa e Lir, Veseli.

  N vendngjarje, pr t ndihmuar pr largimin e bors dhe shptimin e mundshm t banorve t goditur nga orteku, kan dal njsit e FSK-s, t Policis s Kosovs dhe banort lokal. Veseli ka br t ditur se n Restelic kan shkuar njsit e gjenios, njsit pr krkim-shptim, njsia pr dhnien e ndihms mjeksore dhe njsia pr menaxhimin e krizave.

  “Pr momentin, uroj fatin pr ata persona t cilt jan t prfshir nn dbor, q t jen n ndonj pjes ku kan mundur t strehohen dhe q orteku nuk ka mundur t’i prfshij dhe gjithmon me shpresn q do t arrijm me koh q t mund t’i nxjerrim. Ndoshta do t jet ndonj prej tyre q do t jet i gjall. Do t bhet maksimumi q me t gjitha ekipet e mundshme t nxirren ata”, ka sqaruar Veseli.

  Ndryshe, dyshohet se jan edhe 11 persona nn bor, antar t familjeve, t cilat i ka goditur orteku i bors. /REL/

  Gjendje e jashtzakonshme n Dukagjin

  Reshjet e bors kan vshtirsuar qarkullimin e automjeteve, nga qyteti i Gjakovs, Junikut, Deanit, Klins nuk ka patur qarkullim as t linjave t autobusve, ndrkoh q pritet q qarkullimi t filloj n ort e pasdites, ka njoftuar pr Radio Dukagjinin drejtori i Stacionit t Autobusve Elez Gashi.

  Ndrsa Brahim Sadriu nga Policia e Kosovs, deklaroi se qarkullimi npr rrugt lokale, ato rajonale dhe n pikkalimet kufitave sht i lir. Sipas tij ka vshtirsi t theksuara n rajonin e Dukagjinit, ku reshjet e mdha t bors kan bllokuar shum rrug, duke prfshir ktu edhe pikkalimin kufitar Kull-Rozhaj.

  Ndrsa n Aeroportin Ndrkombtar t Prishtins jan duke u realizuar t gjitha fluturimet sipas planifikimeve.

  Gjendja e jashtzakonshme e parapar t prfundoj sot n Pej, do t mbetet n fuqi. Tash kur niveli i bors q pandrprer po bie n Pej, ka arritur lartsin prej 1 m. e 30 cm.

  Kryetari i komuns, Ali Berisha, prkundr paralajmrimeve, i shtyr nga rrethanat e nats s shkuar dhe kto t sotme, la n fuqi gjendjen emergjente. Sipas, Berishs, procesi msimor n kt komun q ishte parapar t vazhdonte me 13 shkurt t hnn sipas t gjitha gjasave pritet t shtyhet srish.

  Berisha thot se n kt drejtim po pret koordinimin me ministrin e arsimit pr t marr nj qndrim t prer dhe opinioni do t informohet shum shpejt pr kt shtje.

  Komuna edhe njher apelon qytetart q secili n shtpit dhe lagjet e veta t jap kontributin pr pastrimin e bors ndrsa q breng pr komunart mbeten atit e shtpive.

  Ndrkoh edhe komunat tjera n rrafshin e Dukagjinit nuk po e kalojn m leht kt situat. Kryetari i komuns s Gjakovs Pal Lekaj, deklaroi pr radio Dukagjinin se edhe n Gjakov gjendja sht vshtirsuar pas reshjeve t mbrmshme e q po vazhdojn edhe tani. Por m e rnduar paraqitet gjendja n disa fshatra t ksaj komune.

  Kryetari Lekaj tha se kompanit po bjn punn e tyre me kapacitetin maksimal.

  Edhe zdhnsi i komuns s Prizrenit Ymer Berisha e paraqiti t vshtirsuar gjendjen n ket komun, raporton Dukagjini.

  Shqipri: N Tropoj, bora arrin n 2 metr

  Reshjet e bors q vijojn prej ditsh kan bllokuar rrugt n veri t Shqipris, duke izoluar nj numr t madh komunash. Situata m problematike paraqitet n Tropoj, ku reshjet e bors q vijojn prej mbrmjes s kaluar e kan rritur trashsin e bors, duke i br t pakalueshme edhe rrugt brenda qytetit.

  Bajram Curri sht izoluar nga pjesa tjetr e vendit dhe nga Gjakova, ndrsa bora vijon t rris trashsin.

  Sipas banorve t Bajram Currit, t kontaktuar me telefon nga “Shekulli”, rreth 60 cm bor kan rn gjat nats, duke e uar n rreth 180 cm trashsin e saj.

  Banort tashm nuk mund t lvizin as npr qytet, ndrsa mjekt shpresojn t mos ket urgjenca shndetsore, pasi edhe transportimi me helikopter do t ishte tejet i vshtir pr shkak t mjegulls s dendur.

  Sipas burimeve, zonat e thella t lugins s Valbons, prve sasis s madhe t bors duhet t prballen edhe me mungesn e energjis elektrike, e cila sht shkputur q nga pasditja e djeshme. Ata shprehen se pavarsisht se i kishin marr masat pr rezervat ushqimore, koha e gjat e izolimit po i on ato drejt fundit.

  N Valbon, ndihmsmjeku i zons, A. Selimi, shprehet se rezervat e ilaeve jan drejt fundit. Sipas tij, n fshatin turistik jan t paktn 20 t smur kronik, t cilt kan mbetur pa medikamentet e nevojshme pr shkak t pamundsis pr t’u furnizuar prej mse dy javsh.

  Ndrkoh, edhe n Puk paraqitet nj situat e ngjashme. T gjitha akset q lidhin qytetin me zonat e tjera jan bllokuar, ndrsa bora vijon t bjer me intensitet. Trashsia e madhe e bors ka reduktuar edhe lvizjet brenda qytetit.

  Ndrsa n Kuks, trashsia e bors ka arritur n qytet deri n 90 cm, kurse n zonat e thella ajo i kalon 2.5 metr. Bora e rn gjat nats ka bllokuar t gjitha rrugt me komunat, ndrsa qarkullimi sht vshtirsuar edhe brenda qytetit. /shekulli/

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #226
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Sulm n Mitrovic - nj i vrar
  Bota Sot 25.04.2012

  Nj person ka vdekur dhe nj tjetr sht plagosur pas nj sulmi me arm zjarri q ka ndodhur pak pas mesdits n qendr t Mitrovics.

  Lajmin e ka konfirmuar pr Radion Evropa e Lir zdhnsi i policis rajonale n Mitrovic, Besim Hoti, i cili ka br t ditur se grupi i sulmuesve, i prbr nga t paktn katr persona, ka prdorur tri lloje t ndryshme t armve pr t ekzekutuar sulmin.

  Incidenti, sipas tij, ka ndodhur pasi sulmuesit me veturn e tyre kan bllokuar veturn n t ciln gjendeshin viktimat.

  Hoti ka thn se po punohet n drejtim t identifikimit t sulmuesve t dyshuar, porse, deri m tani, nuk sht arrestuar askush.

  Deri n kt moment nuk sht arrestuar askush, ndrsa motivet besohet t jen t karakterit kriminal. Besohet se t dyja palt kan pasur nj prleshje t mhershme dhe kjo besohet t jet rezultat i asaj znke t mhershme, ka thn ai.

  Msohet se t dyja palt e prfshira n incident jan t prkatsis etnike shqiptare.

  Hetimet pr kt rast thuhet se po udhhiqen nga Prokuroria e Qarkut n Mitrovic.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 7. #227
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-06-2012
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Diana Avdiu, Miss Kosova 2012
 8. #228
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Lajme t prditshme nga Kosova

  Kosova e vitit 2012

  Viti 2012 do shnohet n kalendarin e shtetit t Kosovs si vit i prmbylljes s mbikqyrjes ndrkombtare. Shteti m i ri evropian mori 12 njohje t reja. Po gjat ktij viti, edhe zyrtarisht Kosova nisi takimet n nivel t kryeministrave me Serbin. Nga Bashkimi Evropian, Kosovs iu premtua edhe njher perspektiva evropiane dhe liberalizimi i vizave, por pasi t’i ket plotsuar kriteret e parapara me standardet evropiane.

  Protesta e Vetvendosjes

  Vlimet politike dhe paknaqsit me procesin e bisedimeve me Serbin solln deri te prplasjet serioze t Policis s Kosovs me aktivistt dhe zyrtart m t lart t Lvizjes Vetvendosje n afrsi t Merdares gjat nj proteste ku kjo parti politike e udhhequr nga Albin Kurti po synonte t vendoste masa reciprociteti me Serbin dhe ndalonte produktet e ktij vendi n Kosov.
  Policia ndrhyri mjaft ashpr. Dhjetra t lnduar e t arrestuar, duke mos i kursyer as deputett, ishte bilanci i protests s 14 janarit. Lideri i Vetvendosjes shprehej i gatshm q protestat t vazhdonin.

  Protestat e Vetvendosjes u prsritn edhe m 22 janar. por nuk e vendosn reciprocitetin me Serbin.
  Kryeministri Hashim Thai, i kishte cilsuar veprimet e Vetvendosjes si prpjekje pr t prsritur ngjarjet e prgjakshme t janarit t Tirans edhe n Prishtin.

  Fusnota

  Vetvendosje ishte subjekti politik q kundrshtoi m s shumti dialogun Prishtin – Beograd. Si rezultat i ktij dialogu, Kosova kishte pranuar marrveshjen pr fusnotn e cila n form ylli vendosej pran emrit t saj gjat prezantimeve n nisma e konferenca rajonale e q m pas u b praktik pr t gjitha forumet e mekanizmat ndrkombtar. Ish-kryenegociatorja Edita Tahiri e kishte cilsuar kt fusnot si nj fjoll bore q do t shkrihet.

  Tragjedia n Restelic

  Dimri dhe acari i vitit 2012 nuk mbahet mend pr shkrirjen e fusnots sa mbahet mend pr ortekun n fshatin Restelic t Dragashit nga i cili m 11 shkurt, humbn jetn 9 pjestar t familjes Reka, prderisa e ngujuar n bor e vetmja q i shptoi ktij orteku ishte voglushja Asmira Reka, 5 vje.
  Tragjedia u prcoll me dhimbje n mbar Kosovn. Presidentja e Kosovs, Atifete Jahjaga shpalli ditn e hn, dat 13 shkurt, dit zie shtetrore, n nderim t antarve t familjeve Reka, q psuan n kjo fatkeqsi.
  Pas dimrit dhe acarit, pranvera i solli Kosovs premtimet e Bashkimit Evropian pr perspektivn e saj evropiane. Shprblimi i Brukselit, pasoi gatishmrin e Prishtins zyrtare pr bisedime politike me Serbin.

  Studimi i Fizibilitetit

  Ishte vet Komisionari Stefan Fule ai i cili langoi studimin e Fizibilitetit pr Kosovn si hap i par drejt negociatave pr Marrveshjen e Stabilizim Asociimit, proces ky q mbetet n vijim edhe pr vitin 2013.
  “Jam i lumtur q kt her nuk erdha n Prishtin duarthat. Ksaj radhe lansuam fillimin e studimit t fizibilitetit pr Kosovn, si nj proces q qon kah negociatat pr marrveshjen e Stabilizim – Asociimit”, pati deklaruar Fyle n Prishtin m 27 mars. M pas, m 14 qershor, Kosova mori edhe udhrrfyesin, por jo edhe datn e liberalizimit t vizave.

  Prfundimi i mbikqyrjes

  M 2 korrik, Grupi Drejtues Ndrkombtar n takimin e mbajtur n Vjen vendosi q mbikqyrja ndrkombtare e pavarsis s Kosovs t hiqet m 10 shtator. Pr nder t ksaj date, n Prishtin u ftua edhe arkitekti i statusit t Kosovs, Martti Ahtisaari dhe personalitete tjera ndrkombtare.
  “Kur e pata propozuar planin e kam ditur se do t jet nj rrugtim i gjat dhe i vshtir", ishte shprehur presidenti Ahtisaari m 10 shtator n foltoren e Kuvendit t Kosovs.

  Me prmbylljen e mbikqyrjes ndrkombtare t pavarsis, Plani i Presidentit Ahtisaari n baz t cilit edhe ishte shpallur pavarsia e Kosovs e koordinuar me SHBA-t dhe vendet m t fuqishme evropiane u vlersua se ishte prmbushur n nivelin e knaqshm, ndonse t gjith aktert e pranuan se ky plan nuk ishte zbatuar fare n komunat veriore.
  Ndonse i dha fund mbikqyrjes ndrkombtare, Kosova njhersh u pajtua t’i jap fuqi ekzekutive misionit t Bashkimit Evropian pr sundim t ligjit – EULEX, me ka prania ndrkombtare ruajti nj pjes t konsiderueshme t kompetencave n fushn e sundimit t ligjit.

  Rihapja e procesit ndaj Limajt

  Kompetencat e tij EULEX-i i ushtroi n disa raste. Por ai q m s shumti bri buj ishte rihapja e procesit ndaj nnkryetarit t PDK-s dhe deputetit Fatmir Limaj i akuzuar pr dy vepra, njrn pr krime lufte dhe tjetrn pr korrupsion e krim t organizuar.

  Procesi i gjykimit e m pas rigjykimit ndaj Limajt, sidomos n shtjet q kan t bjn me krimet e lufts n procesin e njohur si “Kleka” nga ana kosovare u cilsua si proces politik, kurse nga EULEX-i si proces i vendosjes s drejtsis.
  Po n lidhje me aktakuzat pr krime lufte, ky vit prmbylli edhe nj proces tjetr. Por, ai nuk u zhvillua n Kosov, por n Hag.

  Bisedimet Kosov - Serbi

  Viti 2012 srish nuk rrumbullakoi simbolikn e 100 njohjeve t shtetit t Kosovs. Por, prfundimisht shnoi fillimin e bisedimeve Prishtin – Beograd n nivel t kryeministrave.
  Takimi i par simbolik u mbajt m 19 tetor n Bruksel ndrmjet kryeministrit t Kosovs Hashim Thai dhe atij t Serbis, Ivica Dacic u mbajt n Bruksel nn ndrmjetsimin e Prfaqsueses s Lart t Bashkimit Evropian pr Politik t Jashtme, Catherine Ashton.

  Procesi i bisedimeve Kosov – Serbi mori nj dimension t ri pas vizits s s sekretares amerikane t shtetit, Hilary Clinton dhe Prfaqsueses s Lart e BE-s pr Politik t Jashtme Catherin Ashton n Beograd dhe Prishtin.

  Mesazhet e tyre ishin t qarta – bisedime duhet t zhvilloheshin por pa prekur n sovranitetin dhe trsin territoriale t Kosovs.
  “Do t jem shum e qart, jo vetm ktu n Prishtin por pr t gjith ata q na dgjojn e shikojn n rajon se Shtetet e Bashkuara jan t vendosura pr integritetin dhe sovranitetin e Kosovs”, ka thn sekretarja Clinton n Prishtin m 31 tetor.
  Ndrkaq Catherine Ashton kishte sqaruar se qllimi i Brukselit ishte q nga kto bisedime t arrihet deri te nj normalizim i marrdhnieve Kosov – Serbi dhe vendosje e nj bashkpunimi ndrmjet dyja vendeve.

  Lirimi i Haradinajt

  Tribunali i Hags pr krimet e lufts n ish-Jugosllavi m 29 nntor, shpalli t pafajshm Ramush Haradinajt dhe dy ish bashklufttar t tij duke i liruar ata nga t gjitha akuzat. Haradinaj u prit me ceremoni shtetrore dhe me turma njerzish t mbledhur npr rrugt e Prishtins.

  “Edhe pse n nj proces t gjat un kam jetuar me ju me vendin. Jam gzuar pr t arriturat, pr fitoret. Jam mrzitur pr vshtirsit, pr sfidat. Por, sot jam i gzuar q drejtsia ndrkombtare e ka konfirmuar se rruga jon pr liri ka qen e pastr dhe e drejt”, ka thn Haradinaj n paraqitjen e tij t par n Aeroportin e Prishtins pas kthimit nga Haga.

  IBM-ja

  Nga tri takimet e zhvilluara n Bruksel ndrmjet Thacit dhe Dacic doli dakordimi i tyre pr zbatimin e Marrveshjes pr Menaxhim t Integruar t Kufirit.
  Kjo marrveshje ishte cilsuar nga Hashim Thai si njohje e kufirit t Kosovs nga ana e Serbis, prderisa Dacic kishte thn se ishte arritur nj marrveshje q njeh kufirin administrativ dhe jo shtetror t Kosovs.

  100-vjetori i shtetit shqiptar

  Shqiptart aneknd bots vitin q po e lm pas kan festuar 100-vjetorin e themelimit t shtetit shqiptar. Lidert e Shqipris, Kosovs dhe t shqiptarve t Maqedonis n kt 100-vjetor kan dhn deklaratat `zjarrta` n favor t bashkimit t kombit shqiptar n nj shtet t vetm. Pr nder t ksaj feste ishin organizuar aktivitete t shumta n Shqipri, Kosov, Maqedoni, diaspor etj. Pr ta br edhe m madhshtor 100-vjetorin e shtetit shqiptar, kngtarja me fam botrore dhe me prejardhje nga Kosova, Rita Ora, ishte paraqitur n nj koncert n Tiran.

  FSK-ja bhet me uniform t re

  Viti 2012 ishte vit i suksesshm pr Forcn e Siguris s Kosovs. N ditn e saj t themelimit, konkretisht m 27 nntor pjestart e FSK-s jan paraqitur me uniform t re, e cila sht unike dhe urbane. Me kt FSK-s jan paraqitur me uniform t re, e cila sht unike dhe urbane. Me kt uniform pjestart e FSK-s jan paraqitur n Tiran n paradn e organizuar pr nder t 100-vjetorit t shpalljes s pavarsis s Shqipris. Edhe n vitin 2013 FSK-ja pritet t avancohet edhe m tutje. Sipas zyrtarve t ksaj force, n vitin 2013 FSK-ja do t jet ushtri moderne e Kosovs.

  Shqiptart me Abetare t unifikuar

  Nj ngjarje e rndsishme q ka shnuar vitin 2012, ka qen edhe Abetarja e prbashkt Shqipri-Kosov. Kjo Abetare nga prfaqsuesit e Shqipris dhe t Kosovs sht vlersuar si realizim i nj ndrre t kombit shqiptar. N Kosov, Shqipri dhe Lugin t Preshevs, tashm fmijt kan filluar q hapat e par n rrugn e dijes t`i marrin n kt Abetare. Pr prurimin e Abetares lidert shtetror kishin zgjedhur Prizrenin si qytet historik. Abetarja e prbashkt sht pun e autorve nga t dyja shtetet: Mimoza Xhokutaj dhe Shezai Rrokaj nga Shqipria, si dhe Saranda Pozhegu dhe Islam Krasniqi nga Kosova.

  Grushtohen deputett PDK-s me t VV-s

  Nj ngjarje e pazakont ka ndodhur n Kuvendin e Kosovs n mes t deputetve t Partis Demokratike t Kosovs dhe Lvizjes Vetvendosje! Mosmarrveshjet n mes vete deputett e ktyre dy subjekteve politike i kan zgjedhur me grushte. Fillimisht deputeti i PDK-s, Latif Gashi-Lata, e ka sulmuar fizikisht deputetin e Lvizjes Vetvendosje!, Rexhep Selimin, n dalje t Kuvendit, pas mbajtjes s seancs plenare, ndrsa menjher ka pasuar sulmi tjetr i deputetit t Vetvendosjes, Florin Krasniqi, ndaj deputetit t PDK-s, Bekim Haxhiu-Kamishi.

  Avullohen 1.4 milion euro t pasaportave

  Ministria e Punve t Brendshme (MPB) sht ballafaquar me shum sfida dhe skandale gjat vitit q po e lm pas. N kt ministri dyshohet se jan keqprdorur 1.4 milion euro, t destinuara pr prodhimin e pasaportave biometrike. Mjetet pr prodhimin e pasaportave ishin parapar t shkojn n kompanin “Osterreichische Staatsdruckerei”. Pr shkak t `avullimit` t 1.4 milion eurove, sht arrestuar shtetasja gjermane Natali Veliaj e cila po mbahet n paraburgim. Pr shkak t ktij skandali, ministrit Bajram Rexhepi i sht krkuar dorheqja, por ka thn se nuk e ka ndrmend t dorheqjet. N vend t dorheqje Rexhepi ka shkarkuar disa zyrtar t lart t MPB-s, por t cilt nuk kan lidhje me kt skandal.

  Skandali “Pronto”

  Nj tjetr skandal, i cili e ka karakterizuar vitin q po e lm pas, ishte ai i prgjimeve t telefonave t Hashim Thait, Kadri Veselit, Adem Grabovcit, Vlora itaku dhe Sami Lushtaku. N bisedat e tyre telefonike m i atakuari ka qen kryeparlamentari i Kosovs, Jakup Krasniqi.

  “Ikja e Xhabirit”

  Edhe mosrespektimi i vendimit t gjykats nga ana e ish-kryetarit t Komuns s Kaanikut, Xhabir zharku, sht konsideruar skandal, Zharku ishte dnuar me tre vjet burgim. Kjo sht hera e par kur nj zyrtar i lart publik i ikn drejtsis. Dyshohet se Zharku ka ikur n Suedi.
  Policia e Kosovs sht vn n krkim t tij, pas fletarrestimit t cilin e ka lshuar Gjykata Komunale n Kaanik. Ndaj veprimit t Zharkut kan reaguar opozita, shoqria civile dhe zyrtart e PDK-s, nga e cila parti vjen Zharku.

  Vidhen 25 kilogram ari n Pej

  N Dhomn e Dshmive n Stacionin Policor n Pej gjat vitit 2012 jan vjedhur mbi 25 kilogram ari. Pas ksaj vjedhje ka pasur edhe arrestime t zyrtarve policor. Pr kt skandal Qeveria e Kosovs sht kritikuar ashpr nga prfaqsuesit e partive opozitare dhe shoqria civile. Pas disa muajve Inspektorati Policor i Kosovs kishte organizuar nj aksion, ku kishte arrestuar disa persona n Pej dhe kishte sekuestruar mbi 25 kilogram ari. Ende nuk dihet nse ari i sekuestruar sht i Dhoms s Dshmive n Stacionin Policor n Pej.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #229
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Antarsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  31
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Lajme t prditshme nga Kosova

  Po e postoj ktu se s'po di ku tjeter.

  Merrni msim

  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 10. #230
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime n 50 postime

  Pr: Lajme t prditshme nga Kosova

  Per ata qe jetojne ne Kosove,hidhni nje sy ketij linku,mbase do ju hyn ne pune...

  Kush eshte i interesuar per projektin e granteve per ndermarrje Mikro, te Vogla dhe te Mesme, mund te gjej informatat ne webfaqen e IPAK-ut duke klikuar ikonen Grantet per NMVM-te!

  http://www.invest-ks.org/sq/projekti...ve-per-nmvm-te

 11. #231
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-10-2016
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Lajme t prditshme nga Kosova


Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 12:31
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 07:23
 3. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 14:18
 4. Kongresi Amerikan: Peticion pr pavarsin e Kosovs
  Nga dodoni n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-05-2004, 10:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •