PĖRMBLEDHJE DUASH TĖ ZGJEDHURA
Shkruar nga ALI IBNI MUHAMMED-SULLTAN EL-KARIU EL-HEREVI
Autor:
ALI IBNI MUHAMMED-SULLTAN EL-KARIU EL-HEREVI

Titulli i orgjinalit

EL-HIZBUL-A’-DHAM VEL-VIRDUL-EFHAM.
(PĖRMBLEDHJE DUASH TĖ ZGJEDHURA NGA KUR’ANI DHE HADITHI)

PĖRMBLEDHJE
DUASH TĖ ZGJEDHURA
(NGA KUR’ANI DHE HADITHI)

HYRJE

Duaja (nga fjala arabe dua’ qė do tė thotė lutje, kėrkesė) ėshtė njė gjė tejet e rėndėsishme nė jetėn e njeriut. Sipas shkencės supreme islame, duaja i drejtohet vetėm Allahut, Krijuesit tė botėve. Prandaj, duaja ėshtė bisedė me zė tė ulur me Krijuesin tėnd. Duaja ėshtė rrugė sekrete, pėrmes cilės fitohet fuqia shpirtėrore nga burimi kryesor. Duaja ringjallė shpirtin e njeriut dhe e orienton atė nė rrugė tė drejtė. Duaja ėshtė mbėshtetje, kur tė gjithė mbėshtetjet dobėsohen, kur humbet shpresa nga tė gjithė. Madje edhe ai i cili nė kohė tė mirė me gojė e mohon Krijuesin e Gjithėfuqishėm, kur nevoja e shtyn nė ngushtėsi, i qaset duasė dhe fshehet prapa saj. Ka mjaftuar tė shikohet nė kohėn e periodave tė egra tė luftrave, gjatė kohės sė bombardimeve, se si secili i ėshtė qasur duasė, dhe se si edhe gjuhėt mė tė ngurta lėvizin me shkathtėsi duke iu lutur Zotit dhe duke u fshehur pas mėshirės sė Tij. Prandaj Kur’ani i ka urdhėruar muslimanėt qė t’i luten Zotit dhe atij t’i drejtojnė dua, ndėrsa Ai nė bazė tė premtimit tė vet do t’i pėrmbushė kėrkesat dhe dėshirat e tyre.
Duaja ėshtė sunet dhe praktikė e pejgamberėve tė Allahut. Kur’ani pėrmend duatė e tyre nė raste tė ndryshme. Gjatė duasė duhet pasuar shembullin e tyre, ngase ata, si shėrues hyjnorė tė shpirtrave, e dijnė mė sė miri si dhe ēka duhet njeriu tė kėrkojė nga Zoti, ta forcojė shpirtin vetanak, ta sigurojė fuqinė misterioze shpirtėrore nga burimi i vėrtetė i saj. Pejgamberi i Allahut, Muhammedi s.a.v.s. nė kėtė pėr ne ėshtė modeli mė i mirė. Duatė e tij nuk janė vetėm numėr lutjesh tė zakonshme, por nė to shprehet edhe realiteti dhe esenca e jetės, rruga e pėrsosmėrisė njerėzore dhe ēdo e mirė nė tė dy botrat. Duatė e tij nuk duhet recituar vetėm mė gjuhė, por do duhej tė mėsohen dhe shqyrtohen mirė, pastaj tė rregullohet tėrė jeta shpirtėrore dhe fisnike sipas tyre. Sa mirė deklaron dijetari i shquar Ali el-Kariu nė hyrjen e El-Hizbul-a’dhamit tė tij, nė tė cilin ka tubuar njė pėrmbledhje tė mirė tė duave tė Alejhisselamit: “Mėsoji pėrmendėsh fjalėt e kėsaj pėrmbledhje, shqyrto mirė pėrmbajtjen e tyre, shiko qė tė sillesh dhe tė veprosh nė bazė tė asaj qė ajo pėrmban, ngase vėrtet ka pėrmbledhur gjithė atė qė shpie nė shpėtim dhe ka paralajmėruar pėr atė qė shpie nė shkatėrrim, ngase Pejgamberi i Allahut a.s. nuk e ka lėnė asnjė cilėsi tė lavdėruar as ndonjė cilėsi tė mirė, e qė tė mos e ketė kėrkuar dhe dėshiruar nga Zoti nė duatė e tij, as ka lėnė asnjė vepėr tė papėlqyeshme as cilėsi tė ulėt, e tė mos ket kėrkuar mbrotjen e Zotit prej tyre, qoftė pėrgjithėsisht apo individualisht.”
Prandaj, ēdo dua tė Pejgamberit tė Allahut a.s. duhet kuptuar dhe duhet persiatur mirė pėr ēdo pėrmbajtje tė tyre dhe kėshtu nga tė dyja anėt: duke iu lutur Zotit dhe duke persiatur lidhur me pėrmbajtjen e kėtyre fjalėve tė lartėsuara dhe duke rregulluar jetėn e vet nė bazė tė kėrkesave tė tyre, pėr tė pasur dobi nga ajo dua. Nuk e ka kėshilluar sė koti Pejgamberi i Allahut a.s. njė njeri tė mbytur nė borxhe, qė nė duanė e tij t’i lutet Zotit ta mbrojė nga pėrtacia dhe dobėsia. Sikur ka dashur ta paralajmėrojė qė njeriu mund tė shpėtojė nga borxhet vetėm me punė tė zellshme, vendosmėri dhe mbėshtetje te Zoti, duke kėrkuar nė gjithėēka edhe ndihmėn e Tij. Ate qė e rėndojnė vėshtirėsitė dhe e kaplojnė vuajtjet, Alejhisselami i preferon qė nė duanė e tij tė deklarojė: “O Zot, unė jamė robi Yt, biri i robit Tėnd dhe robėreshės Tėnde, tufa e flokėve tė mia ėshtė nė dorėn tėnde, urdhėri Yt nė lidhje me mua ėshtė krejtėsisht i drejtė, fati Yt nė lidhje me mua ėshtė krejtėsisht i drejtė…”
Me kėtė Alejhisselami sikur ka dashur ta paralajmėrojė se nė kėtė botė ka edhe faktorė tė jashtėm, pos dėshirės sė tij, me cilėt njeriu duhet tė pajtohet dhe t’i pranojė goditjet e kėsmetit tė Zotit me durim, duke i konsideruar si mallkim kundėr tyre dhe dėbim i fatit tė padrejtė. Me kėtė qėndrim dhe pikėpamje njeriu do ta lehtėsojė jetėn e vet, por edhe vuajtje dhe vėshtirėsitė e tij. Nė bazė tė kėtyre shembujve duhet shikuar ēdo dua tė Pejgamberit dhe, siē u tha mė sipėr, duhet shfrytėzuar atė dyfish.
Pikėrisht pėr kėtė duatė kur’anore dhe ato tė Pejgamberit a.s. kanė pėrparėsi nė krahasim me duatė tjera. Prandaj rrugėn e drejtė e kanė marrur ata dijetarė tė islamit, tė cilėt duatė e tilla i kanė tubuar nė pėrmbledhje dhe ua kanė ofruar nė dorė besimtarėve qė t’i shfrytėzojnė. Kjo ėshtė shumėfish mė mirė se sajimi i duave vetvetiu. Nė mesin e duave, tė sajuara nga shumė individė tė ndryshėm, shumė herė edhe pa edukatė mė elementare nė fź, ka edhe asosh qė janė tejet tė marra, mandej tė pakuptimta, por edhe tė gabuara dhe krejtėsisht tė mbrapshta. Dhe pėr kėto dua ata pastaj kanė trilluar “fadilete” dhe vlera tė ndryshme dhe ia kanė pėrshkruajtur nė mėnyrė tė rreme Pejgamberit tė Allahut a.s. dhe kėshtu kanė bėrė mėkat vetė, tė tjerėt i kanė mashtruar dhe e kanė gjymtuar pamjen e kėtij besimi tė pėrsosur nė sytė e njerėzve tė menēur. Dua tė tillė pikėrisht janė tubuar nė disa “hajmali” tė shtypura dhe tė pėrhapura.
Dijetari i islamit Ali ibni Muhammed-sulltan el-Kariu el-Herevi (v. 1014/1606) e ka mbledhur njė pėrmbledhje tė bukur tė duave tė Kur’anit dhe Alejhisselamit nė veprėn e vet tė vogėl El-Hizbul-a’-dham vel-virdul-efham. Nė fillim tė pėrmbledhjes ai pėrmend duatė kur’anore, pastaj emrat e bukur tė Allahut “el-esma-ul-husna”, pastaj duatė e Alejhisselamit, ndėrsa nė fund tė pėrmbledhjes ka pėrmendur forma tė ndryshme tė salavatit. Veprėn e ka sajuar nga pėrmbledhje tė ndryshme siē janė Edh-Edhkar e Neveviut, El-Hisnul-hasim El-Kelimut-tajjib tė Ibni Xhezeriut, , El-Xhamius-sagir, El-Xhamiul-kebir dhe Ed-Durrul-mensur tė Sujutiut dhe El-Kavlul-bedi’ e Sehaviut. Meqė edhe te ne qė moti ėshtė ndier nevoja pėr njė pėrmbledhje tė mirė dhe tė sigurt tė duave, ndėrsa vepra e pėrmendur e Ali el-Kariut mė ėshtė dukur shumė e gjatė pėr nevojat tona, prej saj unė e kam bėrė njė pėrzgjedhje sipas shijes sime. Pėr tė bėrė tė mundshme qė kėto dua tė pėrsosura tė mud tė shfrytėzohen edhe pėr nga ana pėrmbajtėsore, unė vendosa t’i pėrkthej nė gjuhėn tonė. I propozoj ēdo muslimani, qė kėtė pėrkthim ta lexojė disa herė, pastaj, nėse ndonjė dua apo disa sosh pėr nga pėrmbajtja i pėlqejnė dhe i pėregjigjen dėshirės sė tyre, nėse dėshiron, le t’i veēojė dhe pėrsėritė kur tė dėshirojė.
Duke dashur qė vėllezėrit, tė cilėt nuk dijnė tė lexojnė nė gjuhėn arabe, por dėshirojnė t’i shfrytėzojnė duatė arabe nė trajtėn e tyre origjinale, unė tė gjitha duatė arabe i kamė transkribuar nė alfabetin tonė (latin) nė njė kaptinė tė posaēme. Nė mėnyrė qė vepra tė jetė sa mė e plotė, nė fillim kam shtuar njė kaptinė tė posaēme lidhur me duanė nė tėrėsi, pėr mėnyrėn e bėrjes sė duasė dhe konditat qė ajo tė jetė e pranuar. Te duatė kur’anore nė pėrkthim nėn vijė i kam shėnuar vendin e ēdo duaje tė tillė nė Kur’an dhe kam sqaruar duaja e kujt ėshtė ajo. Pėrmes kėtyre shėnimeve lexuesit e zellshėm do tė mund tė gjejnė nė versionet tona tė Kur’anit ajetin gjegjės pėr ta shikuar mė gjerėsisht. Nė tekstin arab nėn duatė e Alejhisselamit i kamė shtuar shėnimet nė gjuhnė arabe, prej cilėve mund tė shihet, nė cilin hadith dhe cilėn pėrmbledhje gjendet duaja e cekur, nėse ėshtė hadithi i cekur autentik apo jo dhe tė ngjashme. Kėto shėnime i kamė shkruajtur nė gjuhėn arabe, ngase vėrtet ato mund t’i shrytėzojė vetėm ai qė e njeh gjuhėn arabe. Pėr tė tjerėt pėrmbajtja e kėtyre shėnimeve ėshtė tejet e pakuptueshme. Nė pėrkthimin e duave tė Alejhisselamit vetėm nė disa vende nėn vijė kamė vendosur shėnime. Kėshtu qė, falė Allahut, kjo vepėr e vogėl, nga tė gjitha anėt, tė jetė sa mė e plotė. Me tė besimtarėve tė zellshėm iu ofrohet pėrmbledhja mė e mirė e duave, hajmalia mė e sigurt, ndėrsa nė fź vepėr edukative dhe e dobishme. Si edhe shkrimtari i burimit tonė, mehrum Ali el-Kariu, edhe unė i lutem tė gjithėve qė do ta pėrdorin kėtė pėrmbledhje, qė me njė dua tė mirė tė mė pėrkujtojnė mua dhe prindėrit e mi, si dhe autorin e burimit tonė. I lutem Zotit, qė me kėtė pėrmbledhje t’ua lehtėsojė pikėllimin tė pikėlluarve, vuajtjen dhe vėshtirėsinė tė pėrvujturve dhe t’na mbrojė tė gjithėve, si dhe qė qėllimin tim ta bėjė tė pastėr, ndėrsa mundin tim tė pranuar prej tij.
Redaksia

I.
Mbi ādābet e duasė

Disa ājete mbi duānė.
E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qenė ata drejt tė udhėzuar, le tė mė pėrgjigjen ata Mua dhe le tė mė besojnė Mua. (Suretul-Bekare, 186)
Lutnie Zotin tuaj tė pėrulun e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė. Mos bėni ē’rregullime nė tokė pas rregullimit tė saj (me tė ardhur tė pejgamberėve) dhe lutnie Atė duke pasur frikė (dėnimin) dhe duke shpresuar (mėshirėn). S’ka dyshim se mėshira e All-llahut ėshtė pranė atyre tė mirėve (Suretul-A’raf, 55-56).
Zoti juaj ka thėnė: “Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit i shmanget adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė Xhehennem” (Suretul-Gafir, 60).
All-llahu ka emrat mė tė mirė, andaj Atė thirrnie me ata e hiquni nga ata qė bėjnė shtrembėrime me emrat e Tij. Ata kanė pėr t’u shpėrblyer (me dėnim) pėr veprimet e tyre (Suretul-A’raf, 180).

Disa hadithe mbi duanė.

“Duaja ėshtė zemra e ibadetit.” “Asgjė nuk mund t’i ndryshojė fatet pos duasė, ndėrsa asgjė nuk mund ta zgjatė jetėn pos bėmirėsisė.” “ te Zoti nuk ka asgjė mė fisnike se duaja”.
“Kush nuk i lutet Zotit, Zoti zemėrohet me te.” “Mos u bėni tė dobėt nė dua, ngase me duanė askush nuk do tė dėshtojė.” “Kush dėshiron qė Zoti t’i dalė nė ndihmė nė vuajtje dhe vėshtirėsi, le t’i lutet Zotit shumė nė qetėsi.” “Duaja ėshtė arma e muslimanit, shtyllė e fesė dhe dritė e qiellit dhe tokės.” “A dėshironi t’ju udhėzoj nė atė me ēka do tė shpėtoni nga armiku dhe me ēka do tė fitoni nafakė tė madhe? Kjo ėshtė qė t’i luteni Zotit shumė ditė e natė, ngase duaja ėshtė arma e muslimanit.” “Zoti ėshtė i turpshėm dhe fisnik, turpėrohet kur njeriu ngritė duart, t’i kthejė bosh pa shpresė.” “Ēdo musliman qė lutet pėr ndonjė dėshirė, nė tė cilėn nuk ka mėkat as kėputje tė lidhjeve familjare, Zoti ia ofron njėrėn prej tri gjėrave: ose ia plotėson menjėherė dėshirėn ose ia lė pėr botėn e ardhshme ose e ruan nga ndonjė e keqe e ngjashme.”

Kushtet qė duaja tė pranohet.

Ndėr kushtet qė duaja tė pranohet nė vend tė parė ėshtė qė i personi t’i largohet haramit nė ushqim, pije dhe veshėmbathje, pastaj nė duanė e tij ndaj Allahut tė jetė krejtėsisht i sinqertė. Ėshtė mirė qė para duasė tė kryhet ndonjė vepėr e mirė dhe e dobishme. Prandaj preferohet qė para duasė tė falet namazi. Njė nga adabet e duasė ėshtė qė duaja tė bėhet me abdest, tė kthehet nė drejtim tė Kiblės, qė njeriu para duasė tė shprehė mirėnjohje ndaj Allahut, qė krahas duasė tė recitojė edhe salavate pėr Pejgamberin s.a.v.s., t’i ngritė duart nė nivel tė gjoksit, qė tė kėrkojė me njerėzi dhe sinqeritet, qė t’i lutet Zotit me “emrat e tij tė bukur”, qė nė dua tė pėrmenden njerėzit e mirė, qė zėri tė mos ngritet tepėr, qė ai qė e bėn duanė, t’i pranojė mėkatet e veta, qė t’i lutet Zotit me vendosmėri, qė tė jetė plot shpresė se do ta arrijė atė pėr ēka lutet, qė tė pėrsėrisė lutjet, tė mos deklarojė: jam lutur dhe nuk m’u pranua, tė mos lutet pėr atė qė ėshtė mėkat ose e pamundur, qė pas duasė ta fshijė me duar fytyrėn e vet. Si kusht i mirė, qė duaja tė jetė e pranuar, ėshtė qė pėr dua tė zgjedhet koha por edhe vendi. Koha e pėrshtatshme pėr dua ėshtė Lejletul-kadri, tėrė ramazani, por nė veēanti para iftarit, pastaj natėn nė prag tė sė premtes, afėr faljes sė namazit tė xhumasė, nė gjysmė tė natės, nė agim, gjatė kohės sė recitimit tė ezanit, si dhe midis ezanit dhe ikametit, nė luftė, nė pėrfundim tė namazit dhe pas namazit, nė sexhde, pas recitimit tė Kur’anit ose pas hatmes, nė tubim rreth dhikrit e tė ngjashme. Vendi i preferuar pėr dua ėshtė Arefati, pastaj afėr Qabes, si dhe xhamitė nė Mekė, Medinė dhe Kudus e tė ngjashme. Duaja nė fatkeqėsi te Zoti pranohet, si dhe duaja e atij cilit i ėshtė shkaktuar tirani dhe padrejtėsi, duaja e sundimtarit tė drejtė, duaja e prindėrve fėmijve tė vet, duaja e fėmijve tė mirė dhe tė zellshėm pėr prindėrit e vet, duaja e udhėtarit, duaja e muslimanit vėllaut tė vete musliman nė mungesė tė tij, duaja e atij qė pendohet dhe bėn tevbe e tė ngjashme.
Tė gjitha qė i kemi shėnuar, janė tė bazuara nė hadithe tė mirė dhe autentikė dhe burime tė vėrteta fetare. Prandaj duhet pasur kujdes kėtė dhe duke bėrė dua, duhet synuar tė futen dhe zbatohet nė vepėr. Nėse, nė rast tė nevojės, diēka nga adabi i pėrmendur edhe lėshohet, kjo nuk ėshtė pengesė. Duaja ėshtė si edhe dhikri tjetėr, ndėrsa Allahu xh.sh. nė Kur’an thotė: Nė krijimin e qiejve dhe tokės dhe nė ndėrrimin e natės dhe ditės, pa dyshim ka shenja pėr ata qė janė tė prirur me logjikė, pėr ata qė e pėrmendin Allahut duke qėndruar, duke ndejtur ulur dhe duke qenė tė shtrirė dhe cilėt persiatin pėr krijimin e qiejve dhe tokės: O Zoti ynė, ti nuk e ke krijuar krejt kėtė pa arsye! Qofsh madhėruar! Na ruaj nga dėnimi nė zjarr!”
Duhet ditur ndėrkaq se ai qė ėshtė xhunub nuk mund tė lexojė (recitojė) Kur’an. Ndėrkaq qė mundet tė bėjė dua dhe dhikėr tjetėr. Madje mund tė recitojė edhe dua kur’anore, vetėm nėse qėllimi i tij ėshtė tė bėjė dua dhe jo tė recitojė nga Kur’ani. Kėshtu pėr shembull, mund tė recitojė: “Rabbena, atina fid-dunja…” etj., nėse nuk e ka pėr qėllim tė recitojė ajetin kur’anor, por tė shqiptojė vetėm kėto fjalė me qėllim tė mėsimit tė kėsaj duaje.


II.
Duatė kur’anore

1
Eūdhu bil-lāhi minesh-shejtānir-raxhīm!
Bismil-lahir-rahmānir-rahīm!

El-hamdu lil-lāhi rabbil-alemīn. Er-rahmānir-rahīm. Māliki jevmid-dīn. Ijjāke na’budu ve ijjāke nestein. Ihdines-sirātal-mustekim. Sirātal-ledhīne en’amete alejhim gajril-magdūbi alejhim ve led-dālīn.

Kėrkoj ndihmėn e Allahut nga Shejtani i mallkuar!
Nė emėr tė Allahut Mėshiruesit, Mėshirėplotit!

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve! Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! Sunduesit tė ditės sė Gjykimit! Ty tė adhurojmė dhe prej Teje ndihmė kėrkojmė! Na udhėzo nė rrugė tė drejtė! Nė rrugėn e atyre tė cilėt i ke bekuar, e jo nė tė atyre ndaj cilėve je i hidhėruar, dhe qė janė tė humbur! (Sure Fatiha, 1-7)


2
Rabbenā tekabel minnā inneke entes-semīul-alīm.

Zoti ynė, pranoje prej nesh, se me tė vėrtetė Ti je qė dėgjon dhe di! (Suretul-Bekare, 127). Kjo ėshtė duaja e Ibrahimit dhe Ismailit a.s.


3
Rabbena atinā fid-dunjā haseneten ve fil-āhireti haseneten ve kinā adhaben-nār.

Zoti ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr, dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr! (Suretul-Bekare, 201). Kjo ėshtė duaja e besimtarėve tė vėrtetė gjatė kohės sė haxhit.

4
Rabbena efrig alejna sabren ve thebbit akdamena vensurna alel-kavmil-kafirin.

Zoti ynė! na dhuro durim! na i pėrforco kėmbėt tona dhe na ndihmo kundėr pabesimtarėve. (Suretul-Bekare, 250) Kjo ėshtė duaja e luftėtarėve tė zellshėm nė radhėt e Talutit kundėr jobesimtarėve.

5
Semi’na ve eta’na gufraneke rabbena ve ilejkel-masir. Rabbena la tuahidhna in nesina ev ahta’na rabbena ve la tahmil alejna isren ke ma hameltehu alel-ledhine min kablina, ve la tuhammilna ma la takate lena bihi va’fu an-na vagfir lena verhamna, ente mevlana, fensurna alel-kavmil-kafirin.

Dėgjuam dhe respektuam. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė, te Ti ėshtė ardhmėria (jonė). Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi! Dhe na i mbulo tė kėqiat, na fal dhe na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, pra na ndihmo kundėr popullit pabesimtar. (Suretul-Bekare, 285-286) Kėto janė dua tė besimtarėve tė vėrtetė.

6
Rabbena la tuzig kulubena ba’de idh hedejtena ve heb lena min ledunke rahmeten inneke entel-vehhab.

Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh. (Suretu Ali Imran, 8). Kjo ėshtė duaja e dijetarėve.

7
Rabbena innena amenna fagfir lena dhunubena ve kina adhaben-nar. 7

Zoti ynė, ne vėrtet besuam, na i falė mėkatet tona dhe na ruaj prej ndėshkimit tė zjarrit! (Suretu Ali Imran, 16). Kjo ėshtė duaja e personave tė devotshėm.


8
Kulil-lahumme malike-mulki tu’til-mulke men teshau ve tenziul-mulke mimmen-teshau ve tuizzu men teshau ve tuzil-lu men teshau bi jedikel-hajr, inneke ala kul-li shej’in kadir. Tulixhul-lejle fin nehari ve tulixhun-nehare fil-lejli ve tuhrixhul-hajje minel-mejjiti ve tuhrixhul-mejjite minel-hajj, ve terzuku men teshau bi gajri hisab.
8
Thuaj: “O All-llah, Sundues i ēdo sendi, Ti ia jep pushtetin atij qė do, Ti ia heq prej dore pushtetin atij qė do dhe e pėrul atė qė do, e lartson atė qė do. Ēdo e mirė ėshtė nė dorėn Tėnde , vėrtet, Ti ke mundėsi pėr ēdo gjė!” Ti e fute natėn nė ditė dhe Ti e fute ditėn nė natė, Ti nxjerr nga i vdekuri tė gjallin dhe nga i gjalli tė vdekurin dhe Ti e begaton pa masė atė qė do! (Suretu Ali Imran, 26-27). Kėshtu urdhėrohet Alejhisselami t’i deklarojė kėto fjalė.

9
Rabbena amenna bi ma enzelte vetteba’ner-resule fektubna meash-shahidin.

Zoti ynė, ne e besuam atė qė e zbrite (shpalljen), e pasuam tė dėrguarin (Isain), pra shėnona bashkė me ata qė dėshmojnė (besimin e drejtė)! (Suretu Ali Imran, 53) Kjo ėshtė duaja e shokėve tė Alejhisselamit.

10
Rabbenagfir lena dhunubena ve israfena fi emrina ve sebbit adamena vensurna alel-kavmil-kafirin.

Zoti ynė, na i falė mėkatet tona dhe lėshimet nė punėt tna dhe na forco nė vendet tona (nė luftė), ndihmona kundėr popullit jobesimtar! (Suretu Ali Imran, 147) Kjo ėshtė duaja e ithtarėve tė pejgamberėve tė mėhershėm.

11
Rabbena ma halekte hadha batilen subhaneke fe kina adhaben-nar. Rabbena inneke men tudhilin-nare fe kad ahzejtehu ve ma lidh-dhalimine min ensar. Rabbena innena semi’na munadijen junadi lil-imani, en aminu fi rabbikum fe amenna, rabbena fagfir lena dhunubena ve kefir anna sejjiatina ve teveffena meal-ebrar. Rabbena ve atina ma veadtena ala rusulike ve la tuhdhina jevmel-kijame, inneke la tuhliful-miad.

Zoti ynė, kėtė nuk e krijove kot, i lartėsuar qofsh, ruana prej dėnimit tė zjarrit! Zoti ynė, atė qė ti e fute nė zjarr, atė e ke poshtėruar; pėr mizorėt nuk ka ndihėtarė! Zoti ynė, ne dėgjuam njė thirrės qė ftonte pėr besim (e qė thoshte): Tė besoni Zotin tuaj! E ne besuam! Zoti ynė, na i falė mėkatet tona, na i mbulo tė metat dhe pas vdekjes na bashko me tė mirėt! Zoti ynė, jepna atė qė nėpėrmjet tė dėrgurėve Tu, na e premtove dhe nė ditėn e kijametit mos na turpėro; vėrtet Ti je Ai qė nuk e shkel premtimin!” (Suretu Ali Imran, 191-194) Kėto janė dua tė njerėzve tė arsyeshėm.


12
Rabbena dhelemna enfusena ve in lem tagfir lena ve terhamna le nekunenne minel-hasirin.

Zoti ynė, ne i bėmė tė padrejtė vetvetes, nė qoftė se nuk na falė dhe nuk na mėshiron, ne me siguri do tė jemi prej tė shkatėrruarve! (Suretul-A’raf, 23) Kjo ėshtė duaja e Ademit dhe Havės.

13
Alel-lahi tevekkelna rabbena la texh’alna fitneten lil-kavidh-dhalimin. Ve nexhxhina bi rahmetike minel-kavmil-kafirin.

All-llahut iu kemi mbėshtetur, Zoti ynė, mos i mundėso popullit mizor tė na sprovojė! Dhe me mėshirėn tėnde, na shpėto prej popullit jobesimtar! (Suretu Junus, 85-86) Kjo ėshtė duaja e ithtarėve tė parė tė Musait a.s.

14
Fatir-semavati vel-erdi ente velijji fid-dunja vel-ahireti teveffeni muslimen ve elhikni bis-salihin.

Zoti im, Ti mė ke dhėnė mua pushtet, mė mėsove mua komentin e ėndėrrave; o Krijues i qiejve e i tokės, Ti je kujdestar imi nė dynja e nė Ahiret, mė bėn tė vdes mysliman dhe mė bashko me tė mirėt!(Sretu Jusuf, 101) Kjo ėshtė duaja e Jusufit a.s.

15
Rabbixh’alni mukimes-salati ve min dhurrijeti, rabbena ve tekabbel dua’. Rabbenagfir li ve li validejje ve lil-muminine jevme jekumul-hisab.

O Zoti im! mė bėn mua nga ata qė falin namazin, e edhe prej pasardhėsve tė mijė dhe pranoje lutjen time o Zoti ynė! (Suretu Ibrahim, 40) Kjo ėshtė duaja e Ibrahimit a.s.

16
Rabbi edhilni mudhale sidkin ve ahrixhni muhrexhe sidkin vexh’al li min ledunke sultanen nasira.

Zoti im, mė shpjer nė vend tė mirė dhe mė nxjerr nė mėnyrė tė ndershme dhe nga ana Jote mė dhuro fuqi ndihmuese. (Suretul-Isra’, 80) Urdhėrohet Alejhisselami tė deklarojė. Hyrja ėshtė nė Medinė, ndėrsa dalja nga Meka nė kohėn e Hixhretit. Mirėpo, mund tė merren edhe pėrgjithėsisht.

17
Rabbena atina min ledunke rahmeten ve hejji’ lena min emrina reshda.

O Zoti ynė, na dhuro nga ana Jote mėshirė dhe na pėrgatit udhėzim tė drejtė nė tėrė ēėshtjen tonė! (Suretul-kehf, 10) Kjo ėshtė duaja e besimtarėve, tė cilėt kishin ikur prej jobesimtarėqve nė shpellė (ashabul-kehf).


18
La ilahe il-la ente subhaneke inni kuntu minedh-dhalimin.

Nuk ka Zot pos Teje. Ti je i pastėr, nuk ke tė meta. Unė i bėra padrejt vetes! (Suretul-Enbija’, 87) Ėshtė kjo duaja e Junusit a.s. nė barkun e peshkut. Pėr tė ai ka shpėtuar nga vuajtja, ndėrsa Kur’ani thotė: “Ndėrsa nė mėnyrė tė njejtė i shpėtojmė edhe besimtarėt tjerė”.

19
Rabbi la tezerni ferden ve ente hajrul-varisin.

Zoti im, mos mė le tė vetmuar se Ti je mė i miri trashėgues (pas ēdokujt) (Suretul- Enbija, 89) Ėshtė kjo duaja e Zekerijahut a.s., me tė cilėn ai lutet qė Zoti t’ia dhurojė njė djalė, kėshtu qė i lindi djali Jahja a.s.

20
Rabbi inni eudhu bike min hemezatish-shejatini ve eudhu bike rabbi en jahdurun.

O Zot im, unė mbrohem me Ty prej cytjeve tė djajve!” Dhe mbėshtetem te Ti qė ata tė mos mė afrohen!” (Suretul-Mu’minun, 97-98) Kėshtu i urdhėrohet Alejhisselamit tė deklarojė.

21
Rabbenasrif anna adhabe xhehenneme inne adhabeha kane garama. Inneha saet mustekarren ve mukama.

Edhe ata qė thonė: “Zoti ynė, largoje prej nesh vuajtjen e Xhehennemit, e s’ka dyshim se vuajtja nė tė ėshtė gjėja mė e rėndė”. Ai, vėrtet ėshtė vendqėndrim i keq. (Suretul-Furkan, 65-66). Janė tė lavdėruar ata qė mendojnė nė kėtė mėnyrė.

22
Rabbena heb lena min ezvaxhina ve dhurijjatina kurrete a’junin vexh’alna lil-muttekine imama.

Edhe ata qė thonė: “Zoti ynė, na bėn qė tė jemi tė gėzuar me (punėn) e grave tona dhe pasardhsve tanė, neve na bėn shembull pėr tė devotshmit”. (Suretul-Furkan, 74) Janė tė lavdėruar ata qė luten nė kėtė mėnyrė.


23
Rabbi heb li hukmen ve elhikni bi-salihin. Vexh’al li lisane sidkin fil ahirin. Vexh’alni min vereseti xhenne-tin-naim. Ve la tuhzini jevme jub’saun. Jevme la jenfeu malun ve la benun. Il-la men etal-lahe bi kalbin selim.

Zoti im, mė dhuro mua urtėsi dhe mė bashko me tė mirėt! Mė bėn pėrkujtim tė mirė ndėr ata qė vijnė pas. Mė bėn prej trashėguesve tė Xhennetit tė begatshėm; E mos mė turpėro nė ditėn kur do tė ringjallen. Ditėn kur nuk bėn dobi as malli, as fėmijėt. (bėn dobi) Vetėm kush i paraqitet Zotit me zemėr tė shėndoshė! (Suretul shu’ara, 83-85 dhe 87-89) Kjo ėshtė duaja e Ibrahimit a.s.

24
Rabbi evzi’ni en eshkure ni’metekel-leti en’amte alejje ve ala validejje ve ve en a’mele salihan terdahu ve edhilni bi rahmetike fi ibadikes-salihin.

Zoti im, mė mundėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m’i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė! (Suretun-Neml, 19) Ėshtė kjo duaja e Sulejmanit a.s.

25
Rabbenagfir lena ve li ihvaninel-ledhine sebekuna bil-imani ve la texh’al fi kulubina gil-len lil-ledhine amenu, rabbena inneke reufun rahim.

Zoti ynė, falna ne dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn me besim dhe mos lejo nė zemrat tona farė urrejtjeje ndaj atyre qė besuan. Zoti ynė Ti je i butė, mėshirues! (Suretul-Hashr, 10) Kjo ėshtė duaja e besimtarėve pas gjeneratės sė parė.

26
Rabbena alejke tevekkelna ve ilejke enebna ve ilejkel-masir. Rabbena la texh’alna fitneten lil-ledhine keferu vagfir lena rabbena inneke ‘entel-azizul-hakim.

Zoti ynė, mos na bėn sprovė nė duar tė atyre qė nuk besuan dhe falna, Zoti ynė, Ti je ngadhėnjyesi, i urti. (Suretul-Mumtehinet, 5) Kjo ėshtė duaja e Ibrahimit a.s. dhe shkovė tė tij.

27
Bismil-lahir-rahmanir-rahim. Kul eudhu bi rabbil-felek. Min sherri ma halek. Ve min sherri gasikin idha vekab. Ve min sherrin-nefathati fil-ukad. Ve min sherri-nefathati fil-ukad. Ve min sherri hasidin idha hased.

Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit, prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron. (Suretul-Felek 1-5)

28
Bismil-lahir-rahmanir-rahim. Kul eudhu bi rabbin-nas. Melikin-nas. Ilahin-nas. Min sherril-vesvasil-hannas. El-ledhi juvesvisu fi sudurin-nas. Minel-xhinneti ven-nas.

Thuaj: “Mbėshtetem nė Zotin e njerėzve! Sunduesin e njerėzve, tė adhuruarin e njerėzve, prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet. I cili hedh dyshime nė zemrat e njerėzve, qoftė ai nga xhinėt ose nga njerėzit”. (Suretun-Nas, 1-6)


29
Subhane rabbike rabbil-izzeti amma jesifunb. Ve selamun alel-murselin. Vel hamdu lil-lahi rabbil-alemin.

I Lartėsuar ėshtė Zoti yt, Zot i fuqisė nga ajo qė ia pėrshkruajnė. Qoftė paqja mbi tė dėrguarit. Dhe falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave! (Pėrfundimi i sures es-Saffat, 180-182)


III.
EMRAT DHE ATRIBUTET E MIRĖ TĖ ALLAHUT

Allahu ėshtė ai pos cilit nuk ka zot tjetėr (1), i Lumi (2), Mėshirueshmi (3), Sundimtar (4), Shenjti (5), i pastėr nga tė metat (6), qė pėrmbushė premtimin dhe ofron siguri (7), qė pėrcjell dhe kujdeset pėr ēdo gjė (8), Fuqiploti (9), i Forti (10), i Madhėrishmi (11), Krijuesi (12), qė krijon pėr mrekulli (13), qė sajon pamje (14), qė falė shumė (15), qė mposhtė (16), qė dhuron shumė (17), qė jep nafakė me bollėk (18), qė zgjidhė dhe zbulon (19), qė din (20), qė shtrėngon dhe ofron (21, 22), qė zbret dhe ngritė (23, 24), qė lartėson dhe poshtėron (25, 26), qė dėgjon (27), qė shikon (28), Gjykatės (29), i Drejti (30), i Miri (31), i njoftuar pėr gjithėēka (32), i Miri (33), i Madhi (34), qė falė (35), qė ėshtė falėnderues (36), i Larti (37), i Madhi (38), qė ruan (39), qė kujdeset dhe furnizon (40), qė udhėheq llogarinė (41), i Mrekullueshmi (42), Fisniku (43), qė kujdeset pėr ēdo lėvizje (44), qė pranon lutje (45), cili me mėshirė dhe dituri mbulon ēdo gjė (46), i Urti (47), qė dashuron (48), i Madhėruari (49), qė ringjallė (50), qė ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė (51), e Vėrteta supreme (52), qė pėrkujdeset dhe interesohet (53), i Fuqishmi (54), i Forti (55), Mbrojtėsi (56), i Lavdėruari (57), cili i pėrfshin edhe hollėsitė dhe ua din numrin (58), qė krijon nė fillim dhe pas vdekjes kthen nė jetė (59, 60), qė jep jetė dhe vdekje (61, 62), i Gjalli (63), qė mban ēdo gjė (64), i Pasuri (65), i Famshmi (66), i Vetmi (67), cilit secili i drejtohet (68), i Pushtetshmi (69), qė mundet ēdo gjė (70), cili pėrparon dhe injoron (71, 72), i Pari dhe i Fundit (73, 74), i Dukshėm dhe i Fshehur (75, 76), qė sundon (77), i Lartėsuari (78), Bėmirėsi (79), qė pranon pendimet (80), Hakmarrėsi (81), qė falė shumė (82), Mėshiruesi (83), Pronari i ēdo pushteti dhe mbretėrie (84), cilit i pėrket madhėria dhe nderi (85), qė ndanė drejtėsi (86), qė tubon (87), i Pasuri (88), qė ofron begati (89), qė privon dhe largon (90), qė krijon dėmin dhe dobinė (91, 92), Dritė (93), qė udhėzon nė rrugė tė drejtė (94), Krijues i pashembullt nga asgjėja (95), i Pėrhershmi (96), Pasardhėsi (97), qė orienton nė nevoja dhe dobi (98), Durimtari qė nuk nxiton me dėnim (99).

(Ājetul-kursijj)

All-llahu la ilahe il-la huvel-hajjul-kajjum. La te’hudhuhu sinetun ve la nevm. Lehu ma fis-semavati ve ma fil-erd. Men dhel-ledhi jeshfeu indehu il-la bi idhnih. Ja’lemu ma bejne ejdihim ve ma halfeum ve la juhitune bi shej’in min ilmihi il-la bi ma sha’vesia kursijjuhus-semavati vel-erd ve la jeuduhu hifdhuhuma ve huvel-alijjul-adhim.

All-llahu - s’ka zot pos Tij. I Gjalli, Vigjiluesi. Nuk e ze tė koturit, e as gjumi. E Tija ėshtė ē’ka nė qiej dhe ē’ka nė tokė. Kush mund tė ndėrmjetėsojė te Ai, pos me lejėn e Tij? Ai e di se ē’po u ndodhė dhe ē’do t’u ndodhė. Dhe asgjė nga dija e Tij nuk mund tė pėrvetėsojnė, pos sa tė dojė Ai. Ndėrsa pushteti i Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn. E nuk lodhet duke i ruajtur (mirėmbajtur), ngase Ai ėshtė i Larti, Madhėshtori.


Sure “Ihlas”

Bismil-lahir-rahmanir-rahim.
Kul huvall-llahu ehad. All-llahus-samed. Lem jelid ve lem juled. Ve lem jekun lehu kufuven ehad.

Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.


IV.
DUATĖ E PEJGAMBERIT S.A.V.S.
El-ed’ijetul-me’sūre
(Duatė e mėngjesit dhe mbrėmjes)

1
Eudhu bi kelimatil-lahit-tamati min sherri ma halek. (tri herė)

Kėrkoj mbrojtje nė fjalėn e pėrsosur tė Allahut nga e keqja e ēdo gjėje qė e ka krijuar.

2
Bismil-lahil-ledhi la jedurru measmihi shej’un fil-erdi ve la fis-semai ve huves-semiul-alim. (tri here)

Po filloj me emrin e Allahut, me emrin e cilit nuk mund tė dėmtojė asgjė nė tokė as nė qiell, kurse Ai dėgjon ēdo gjė dhe din ēdo gjė.

3
El-hamdu lil-lahi hamden kethiren tajjiben mubareken fihi mubareken alejhi ke ma juhibbu rabbuna ve jerda.

Falėnderoj Allahun, me falėnderim tė plotė dhe tė bukur, plot bekim, tė pėrmbushur me bekime ashtu siē e dėshiron dhe me ēka ėshtė i kėnaqur Zoti ynė.

4
All-llahumme inni es’eluke bi enne lekel-hamde la ilahe il-la entel-mennanu bedius-semavati vel-erdi dhul-xhelali vel-ikrami, ja hajju ja kajjum.

O Zot, unė tė lutem ngase Ty tė pėrket ēdo mirėnjohje. Nuk ka zot pos Teje, qė ofron tė mira, qė prej asgjėje krijove qiejt dhe tokėn, cilit i pėrket madhėshtia dhe nderi, o i Gjalli, qė mirėmban ēdo gjė!


5
All-llahumme asbahna ve asbehal mulku lil-lahi vel-hamdu lil-lahi la ilahe il-lell-llahu vahdehu la sherike lehu lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kuli shej’in kadir. Rabbi es’eluke hajre ma fi hadhel-jevmi ve hajre ma ba’dehu. Rabbi eudhu bike minel-keseli ve suil-kiber. Rabbi eudhu bike min adhabin fin-nari ve adhabin fil-kabr.

Kemi aguar, ndėrsa njėkohėsisht ka aguar edhe mbretėria dhe pushteti i Zotit. Falėnderojmė Allahun! Nuk ka zot tjetėr pos Allahut Njė. Atij i pėrket mbretėria dhe pushteti, Atij i pėrket mirėnjohja dhe ai mundet ēdo gjė. O Zot, tė lutem t’ma ofrosh mirėsinė e ditės sė sotme dhe tė mirėn pas saj. Nga Ti kėrkoj mbrojtje nga e keqja e ditės sė sotme dhe e keqja pas saj. O Zoti ynė, prej Teje kėrkoj mbrojtje nga pėrtacia dhe pleqėria e shėmtuar. O Zot, prej Teje kėrkoj mbrojtje nga dėnimi nė zjarr dhe dėnimi nė varr!

6
All-llahumme fatires-semavati vel-erdi alimel-gajbi vesh-shehadeti rabbe kul-li she’jin ve melikehu, eshhedu en la ilahe il-la ente. Eudhu bike min sherri nefsi ve sherrish-shejtani ve shirkihi ve en akterife ala nefsi suen ev exhurrehu ala muslim.

O Zot, Krijues i qiejve dhe tokės, qė din ēdo gjė qė ėshtė e fshehur dhe e dukshme, Sundimtar dhe mbret i gjithėēkaje! Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr pos Teje. Kėrkoj ndihmėn tėnde nga prapėsia e pasionit tim, nga e keqja e shejtanit dhe pabesia e tij, si dhe nga ajo qė vetvetes t’i shkaktoj tė keqe ose t’ia shkaktoj ndonjė muslimani tjetėr!

7
All-llahumme inni es’elukel-afijete fid-dunja vel-ahire. All-llahumme inni es’elukel-afve vel-afijete fi dini ve dunjaje ve ehli ve mali. All-llahummes-tur avrati ve amin rev’ati. All-llahumeh fazni min bejni jedejje ve min halfi ve an jemini ve an shimali ve min fevki ve eudhu bi adhametike en ugtale min tahti.

O Zot, unė prej Teje kėrkoj mbrojtje nė kėtė dhe nė botėn tjetėr! O Zoti im, unė prej Teje kėrkoj falje dhe qėndrueshmėri nė fenė time, nė punėt e mia tė kėsaj bote dhe nė familjen time! O Zot, mė mbulo turpet e mia dhe mė ofro mbrojtje dhe siguri nga ajo prej ēkahit frikohem! O Zot, mė ruaj pėrpara meje, prapa meje, nga ana e djathtė imja dhe nga ana e majtė imja, nga lart dhe mbėshtetem nė Madhėshtinė Tėnde se nuk do tė rrėmbehem nga poshtė!


8
All-llahumme inni dhalemtu nefsi dhulmen kethiren ve la jagfirudh-dhunube il-la ente fagfir li magfireten min indike verhamni inneke entel-gafurur-rahim.

O Zot, unė i kam shkaktuar shumė tirani dhe padrjetėsi vetvetes sime, ndėrsa mėkatin nuk e falė askush pos Teje, andaj mė dhuro faljen nga ana Yte dhe mė mėshiro, ngase Ti je ai qė falė dhe tregon mėshirė!

9
Redina bil-lahi rabben ve bil-islami dinen ve bi muhammedin sal-lall-llahu alejhi ve sel-leme resulen ve nebijja.

Jemi tė kėnaqur me Allahun si sundimtar, me Islamin si fź dhe Muhammedin – bekimi dhe mėshira e Allahut qoftė me te – si pejgamber dhe i dėrguar!

10
All-llahumme ma asbeha bi ni’metin ev bi ehadin min halkike fe minke vahdeke la sherike leke fe lekel-hamdu ve lekesh-shukr.

O Allah, ēdo e mirė qė ka aguar te unė ose te cilido prej krijesave Tua ėshtė vetėm prej Teje. Ti nuk ke shok. Pėr Ty janė tė gjitha falėnderimet dhe respektet.

11 Duaja e sejjidul istigfarit

All-llahumme ente rabbi la ilahe il-la ente halekteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve va’dike mes-teta’tu eudhu bike min sherr ma sana’tu ebuu leke bi ni’metike alejje ve ebuu bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la ente.

O Allah, Ti je Zoti im, nuk ka zot tjetėr pos Teje. Ti mė krijove mua dhe unė jam rob Yti. Po pėrpiqem sa tė mundem ta mbajė fjalėn dhe premtimin qė ta kamė dhėnė Ty. Mbėshtetem nė mbrojtjen Tėnde nga prapėsia e veprave tė mia. E pranoj mirėsinė Tėnde ndaj meje dhe e pranoj mėkatin tim. Mė fal, ngase mėkatet nuk i falė askush pos Teje!


12 Duaja me rastin e brengave dhe borxheve
All-llahumme inni eudhu bike minel-hemmi vel-huzni ve eudhu bike minel-axhzi vel-keseli ve eudhu bike minel-xhubni vel-buhli ve eudhu bike min galebetid-dejni ve kahrir-rixhal.

O Zot, e kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga brenga dhe pikėllimi! Prej Teje kėrkoj mbrojtje nga dobėsia dhe pėrtacia. Prej Teje kėrkoj mbrojtje nga frika dhe koprracia. Prej Teje kėrkoj mbrojtje qė tė mos mė mbulojė borxhi dhe qė t’mė mos mposhtin njerėzit!

13 Duaja me rastin e sprovimit
All-llahumme inni es’eluker-rida badel-kadai ve berdel-ajshi ba’del-mevti ve ledhdheten-nazari ila vexhhike vesh-shevka ila likaike fi gajri darrae mudirretin ve la fitnetin mudil-letin, ve eudhu bike en adhime ev uzleme ev a’tedije ev ju’teda alejje ev eksibe hatieten ev dhenben la tagfiruh.

O Zot, tė lutem qė t’mė falėsh kėnaqėsi pas goditjes sė fatit, jetė tė mirė pas vdekjes, kėnaqėsinė e shikimit tė fytyrės tėnde dhe dashuri pėr takimin me Ty pa vuajtje, e cila do t’mė dėmtonte dhe sprova, tė cilat do t’mė mashtronin. Prej teje kėrkoj nbrojtje qė tė mos shkaktoj dhunė as qė ajo tė ushtrohet ndaj meje, tė mos shkaktoj padrejtėsi, as qė ajo tė mė shkaktohet mua, tė mos shkaktoj gabim apo mėkat, tė cilin Ti nuk do ta falėsh!

14 Duaja me rastin e marrjes sė abdestit
All-llahummexh’alni minet-tevvabine vexh’alni minel-mutetahhirin.

O Zot, mė bėn prej atyre qė pendohen shumė dhe prej atyre qė pėrpiqen tė pastrohen!

15 Duaja me rastin e pagjumsisė

All-llahumme rabbes-semavati ve ma ezal-let ve rabble-eredine ve ma ekal-let ve rabbesh-shejatini ve ma edal-let kun li xharen min sherri halkike exhmeine en jefruta alejje ehadun min hum ev en jatga, azze xharuke ve tebarekesmuk.

O Zot im, Sundimtar i shtatė qiejve dhe gjithė qė ato mbulojnė, Sundimtar i tokėve dhe gjithė qė ekziston mbi to dhe qė bartin ato, Sundimtar i shejtanit dhe gjithė atyre qė ata i mashtrojnė, Ti mė bėhu mbrojtės nga tė kėqiat e krijesave Tua, qė askush prej tyre tė mos mė shkaktojė padrjetėsi dhe prapėsi. Cilin e mbron Ti, ai ėshtė i fuqishėm, ndėrsa emri Yt ėshtė i bekuar!


16
All-llahumme leke eslemtu ve bike amentu ve alejke tevekkeltu ve ilejke enebtu ve bike hasamtu ve ilejke hakemtu ve ente rabbuna ve ilejkel-masir. Fagfir li ma kaddemtu ve ma ehhartu ve ma esrertu ve ma a’lentu ve ma ente a’lemu bihi minni, entel mukaddimu ve entel-muehhiru la ilahe il-la ente ve la havle ve la kuvvete il-la bil-lah.

O Zot, Ty tė dorėzohem, nė Ty besoj, te Ti mbėshtetem, Ty tė drejtohem, me Ty shkoj kundėr armiqėve tė mi, te Ti ankohem. Ti je Zoti ynė dhe kthimi ėshtė vetėm te Ti. Mė fal atė qė kam bėrė mė herėt, atė qė do ta bėj mė vonė, atė qė e kam fshehur, atė qė e kam bėrė haptas dhe atė qė Ti e din mė mirė se unė. Ti je ai qė pėrparon dhe lė anash. Nuk ka zot pos Teje. Pa Allahun nuk mund tė ketė asnjė fuqi as ndryshim!

17
All-llahummagfir li verhamni ve afini vehdini verzukni vexhburni verfa’ni.

O Zot, mė fal, mė mėshiro, mė mbroj, mė udhėzo, mė jep nafakė, mė furnizo dhe mė lartėso!

18
All-llahummehdini fi men hedejte ve afini fi men afejte ve tevel-leni fi men tevel-lejte ve barik li fi ma a’tajte ve kini sherre ma kadajte inneke takdi ve la jukda alejke ve innehu la jezil-lu men valejte ve la jeizzu men adejte tebarekte rabbena ve tealejte, nestagfiruke ve netubu ilejke, ve sal-lall-llahu alen-nebijji.

O Zot, mė bashko me ata qė i ke udhėzuar, mė mbroj nė mesin e atyre qė i ke mbrojtur, mė prano nė mesin e atyre qė i ke pranuar, mė beko atė qė ma ke dhuruar dhe mė mbroj nga prapėsitė qė i ke pėrcaktuar dhe gjykuar. Ti cakton, ndėrsa Ty nuk tė caktohet dot. Nuk do tė jetė i poshtėruar ai cilin e ndihmon Ti as mund tė jetė i fortė ai cili ėshtė armik Yti. Bekuar dhe madhėruar qofsh, o Zoti ynė. Prej Teje falje kėrkojmė dhe te Ti pendohemi dhe kthehemi! Mėshira Jote qoftė mbi Pejgambrin tonė!


19
All-lahumme inna nesteinuke ve nestagfiruke ve nestehdike ve nu’minu bike ve netubu ilejke ve netevekkelu alejke ve nuthni alejkel-hajre kul-lehu neshkuruke ve nuthni alejke-hajre kul-lehu neshkuruke ve la nekfuruke ve nahleu ve netruku men jefxhuruk. All-llahumme ijjake na’budu ve leke nusal-li ve nesxhduku ve ilejke nes’a ve nahfidu nerxhu rahmeteke ve nahsha adhabeke inne adhabekel-xhidde bil kuffari mulhak(mulhik).

O Zot, ne prej teje ndihmė kėrkojmė, nga Ti falje kėrkojmė dhe prej Teje udhėzim dėshirojmė. Ne Ty tė besojmė, Ty tė pendohemi dhe tė kthehemi, te Ti mbėshtetemi, Ty tė madhėrojmė me ēdo tė mira, Ty tė falėnderojmė, nuk jemi jobesimtarė dhe mosmirėnjohės, largohemi dhe e dėbojmė ate qė bėn mėkat ndaj Teje. O Zot, vetėm Ty tė adhurojmė, vetėm pėr Ty falemi dhe bijmė nė sexhde, te Ti nxitojmė dhe Ty tė shėrbejmė. Shpresojmė nė mėshirėn tėnde, kurse i frikohemi dėnimit tėnd, dėnimi Yt i rėndė e arrin ēdo jobesimtar!

20
All-llahumme inni eudhu bi ridake min sehatike ve bi muafatike min ukubetike ve eudhu bike minke la uhsi senaen alejke ente ke ma esnejte ala nefsik.

O Zot, mbėshtetem nė kėnaqėsinė tėnde nga zemėrimi Yt dhe mbrojtjes Tėnde nga dėnimi Yt. Kėrkoj ndihmėn Tėnde prej teje. Unė Ty nuk mund tė lavdėroj sa meriton. Ti je i atillė siē e ke lavdėruar dhe pėrshkruajtur veten tėnde!

21 Duaja e rėskut-furnizimit
All-llahummeftah lena ebvabe rahmetike ve sehhil lena ebvabe rizkik.

O Zot, na hap dyert e mėshirės Tėnde dhe na lehtėso dyert e nafakės Tėnde!

22
All-lahummehdini li ahsenil-ahlaki la jehdi li ahseniha il-la ente vasfir anni sejjieha la jesrifu anni sejjieha il-la ent.

O Zot, mė udhėzo me mrekullitė nė tė mėdha, ngase nė mrekullitė mė tė mėdha udhėzon vetėm Ti. Largo nga unė karakterin e keq, ngase karakterin e keq nga unė mund ta largosh vetė Ti.

23
All-llahumme lekel-hamdu mil’es –semavati ve mil’el-erdi ve mil’e ma bejnehuma ve mil’e ma shi’te min shej’in ba’du, ehlus-senai vel-kibrijai vel-mexhd. Ehakku ma kalel-abdu ve kul-luna leke abd. La mania li ma a’tajte ve la mu’tije li ma mena’te ve la jenfeu dhel-xheddi minkel-xhedd.

O Zoti im, tė falėnderoj aq, sa mund tė mbushen qiejt, aq sa mund tė mbushet toka, aq sa mund tė mbushet hapėsira midis tyre dhe aq sa dėshiron Ti pas kėsaj. Ti meriton ēdo lavdatė, madhėrim dhe respekt. Kjo ėshtė mė reale dhe mė meritore qė robi mund ta deklarojė, ndėrkaq qė tė gjithė ne jemi robėrit Tu. Atė qė e jep Ti, atė nuk mund ta ndalojė asnjėri, ndėrsa atė qė e ndalon Ti, atė nuk mund ta japė askush. Askujt nuk mund t’i sjellė dobi pasuria pa Ty!

24
All-lahumme einni ala dhikrike ve shukrike ve husni ibadetik.

O Zot mė ndihmo qė tė kujtoj dhe tė pėrmend, tė falėnderoj dhe tė robėroj siē meriton!

25
All-llahumme aslih li dinil-ledhi huve ismetu emri ve aslih li dunjajel-leti fiha meashi ve aslih li ahiretil-leti fiha meadi. Ve ahjini ma kanetil-hajatu hajren li ve teveffeni idha kanetil-vefatu hajren li vexh’alil-hajate zijadeten li fi kul-li hajrin vexh’alil-mevte rahaten li min kul-li sherr.

O Zoti im, ma pėrmirėso besimin tim, qė ėshtė kryegjėja ime, ma pėrmirėso edhe botėn time, ngase nė tė jetoj, ma pėrmirėso edhe botėn tjetėr, ngase atje do tė shkoj, mė ringjall gjersa kam jetė tė mirė, ndėrsa mė jep vdekje kur jeta ime ėshtė e mirė. Bėn qė jeta ime tė jetė shtim nė ēdo tė mirė, ndėrsa vdekja ime paqė dhe shpėtim nga ēdo e keqe!

26
All-lahumme inni es’eluke rizkan taj-jiben ve ilmen nafian ve amelen mutekabbela.

O Zot, unė nga Ti kėrkoj t’mė japėsh nafakė tė bukur, dituri tė dobishme dhe punė e vepėr tė pranuar!


27
All-llahumme ente adudi ve nasiri, bike ehulu ve bike esulu ve bike ukatilu ve la havle ve la kuvvete il-la bike.

O Zot, Ti mė je fuqi dhe ndihmesė, nga shkaku Yt levizi, nga shkaku Yt sulem dhe nga shkaku Yt luftoj!

28
All-llahumme habbib ilejnel-imane ve zejjinuhu fi kulubina ve kerrih ilejnel-kufre vel-fusuka vel-isjane vexh’alna miner-rashidin. All-llahumme katilil-keferetel-ledhine jukedhdhibune rusuleke ve jesud-dune an sebilike vexh’al alejhim rixhzeke ve adhabeke, ilahel-hakki, amin.

O Zot, bėne besimin tė dashur pėr ne, zbukuroje nė zemrat tona, ndėrsa bėn qė mosbesimi, mosbindja dhe mėkati tė jenė tė urrejtur pėr ne. Bėn qė tė jemi prej atyre qė ndodhen nė rrugė tė drejtė! O Zot, ti vraj jobesimtarėt, tė cilėt i shtyjnė nė gėnjeshtėr tė dėrguarit Tu dhe qė largojnė nga rruga Yte. Lėsho mbi ta dėnimin Tėnd, o Zoti i vėrtetė! – Dėgjoje lutjen time!

29
All-llahumme munzilel-kitabi muxhrijes-sehabi ve hazimel-ahzabihdhimhum vansurna alejhim.

O Zot, qė ke shpallur librin, qė shtyn rźtė dhe mposhtė grupet, mposhti ata dhe na ndihmo neve kundėr tyre!

30
All-llahumme inna nexh’aluke fi nuhurihim ve neudhu bike min shururihim.30

O Zot, ne Ty tė vendosim para gjoksave tė tyre dhe nga Ti kėrkojmė mbrojtje nga prapėsia e tyre!

31
La ilahe il-lell-llahul-adhimul-halim. La ilahe il-lellahu rabbul-arshil-adhim. La ilahe il-lellahu rabbus-semavati ve rabbul-erdi rrabul-arshil-kerim.

Nuk ka Zot pos Allahut tė Madhėruar dhe tė Mėshirshėm, nuk ka Zot pos Allahut, Sundimtarit tė fronit tė lartėsuar, nuk ka Zot pos Allahut, Zotit tė qiejve, Zotit tė tokės dhe Zotit tė fronit tė ndershėm!

32
All-llahumme inni abduke vebnu abdike vebnu emetike nasijeti bi jedike madin fijje hukmuke adlun fijje, kadauke es’eluke bi kul-lismin huve leke semmejte bihi nefseke ev enzeltehu fi kitabike ev al-lemtehu ehaden min hal-kike eviste-serte bihi fi ilmil-gajbi indeke, en texh’alel-Kur’anel-adhime rebia kalbi ve nure sadri ve xhilae huzni ve dhehabe hemmi.

O Zoti im, unė jam rob Yti, biri i robit Tėnd dhe robėreshės Tėnde. Tufa e flokėve tė mi ndodhet nė pushtetin Tėnd, gjykimi Yt ndaj meje vlen dhe kalon, fati dhe pėrcaktimi Yt pėr mua ėshtė i drejtė. Tė lutem me ēdo emėr tėndin me tė cilin e ke quajtur Veten ose qė ke shpallur nė librin tėnd ose tė cilin ia ke mėsuar ndonjė krijese tėnde ose qė e ke mbajtur nė fshehtėsinė Tėnde, qė ta bėsh Kur’anin e lartėsuar pranverė tė zemrės sime, dritė tė zemrės sime, qė me te ta mėnjanosh pikėllimin tim dhe tė largosh brengat e mia!

33
All-llahumme magfiretuke evseu min dhunubi ve rahmetuke erxha indi min ameli (tri here).

O Zot, falja Yte ėshtė mė e gjerė se mėkatet e mia, ndėrsa unė mbėshtetem mė shumė nė shpresėn tėnde, se sa nė veprat e mia.

34 Duaja e cila lexohet nė natėn e lejletul-Kadrit

All-llahumme inneke afuvvun tuhibbul-afve fa’fu anni.

O Zoti im, ti falė shumė dhe e don faljen, andaj mė fal edhe mua!

35
All-llahummekfini bi halalike an haramike ve agnini bi fadlile an men sivak.

O Zot, mė kėnaq me hallallin Tėnd, qė tė mos i qasem haramit dhe mė bėn mirėsinė Tėnde, qė tė mos jem i nevojshėm pėr askė tjetėr pos pėr Ty!

36
All-llahumme inni eudhu bike minel heremi vel-keseli vel-magremi vel-me’semi, ve eudhu bike min adhabin-nari ve fitnetin-nari ve fitnetil-kabri ve adhabil-kabri ve sherri fitnetil-gina ve sherri fitnetil-fakr. 36

O Zot, kėrkoj ndihmėn Tėnde nga dobėsia e pleqėrisė, nga pėrtacia, borxhi dhe mėkati! Zot im, nga Ti mbrojtje kėrkoj prej dėnimit, prej sprovimit nė zjarr, nga sprovat nė varr, nga dėnimi nė varr, nga sprova e keqe e pasurisė dhe nga sprova e keqe e varfėrisė!
37
Ve eudhu bike minel-kasveti vel-gafleti vel-ajleti vez-zil-leti vel-mekeneti, ve eudhu bike minel-fakri vel kufri vel-fusuki vesh-shikaki ves-sum’ati ver-rijai ve eudhu bike minel-fakri vel-kufri vel-fusuki vesh-shikaki ves-sum’ati ver-rijai ve eudhu bike mines-samemi vel-bekemi vel-beresi vel-xhununi vel xhuzami ve sejjil-eskam.

Zot im, te Ti mbėshtetem nga ngurtėsia e zemrės, nga pakujdesia, varfėria, poshtėrimi e mjerimi. Kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga varfėria, mosbindja, armiqėsia, prezentimi i rremė dhe hipokrizia. Kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga tė qenėt i shurdhėr, tė qenėt memec, lepra, zgjeba, marrrėzia, dhe tė gjitha sėmundjet e shėmtuara!

38
All-llahumme inna neudhu bike min xhehdil-belai ve derkish-shekai ve suil-kadai ve shematetil-a’da.

O Zot kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga ndonjė fatkeqėsi e rėndė, nga mjerimi, goditja e shėmtuar e fatit dhe nga hakmarrja e armiqėve!

39
All-llahumme inni eudhu bike min sherri ma alimtu ve min sherri ma lem a’lem.

O Zot, kėrkoj mbrojtjen tėnde nga e keqja e asaj qė e njoh dhe nga e keqja e asaj qė nuk e njoh!

40
All-llahumme inni eudhu bike min sherri ma amiltu ve min sherri ma lem a’mel.

Zoti im, kėrkoj mbrojten Tėnde nga ajo qė e kam bėrė dhe e keqja e asaj qė nuk e kam bėrė!

41
All-llahumme inni eudhu bike min dhevali ni’metike ve tehavvuli afijetike ve fuxhaeti nikmetike ve xhemii sehatik.

O Zot, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga ndėrprerja e tė mirave Tua, ndryshimi i rojės dhe sigurisė Tėnde, hakmarrjes Tėnde tė befasishme dhe gjithė mllefit Tėnd!


42
All-llahumme inni eudhu bike minel-hedmi vet-tereddi ve eudhu bike minel-gareki vel-hareki vel heremi, ve eudhu bike en jetehabbetanish-shejtanu indel mevti ve eudhu bike en emute fi sebilike mudbiren, ve eudhu bike en emute lediga.

O Zot, kėrkoj nga Ti mbrojtje prej asaj qė mbi mua tė bjerė diē, qė tė mos rrėzohem, kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė tė mos fundosem, qė tė mos digjem dhe qė tė mos dobėsohem krejtėsisht nė pleqėri. Kėrkoj mbrojtjen Tėnde tė mos vdes duke ikur dhe duke ia kthyer shpinėn luftės nė rrugėn Tėnde. Nga Ti kėrkoj mbrojtje qė tė mos vdes nga kafshimi i shtazėve helmuese!

43
All-llahumme inni eudhu bike min munkeratil-ahlaki vel-a’mali ve ehvai vel-edva’.

O Zot, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga cilėsitė e papėlqyeshme, punėt e papėlqyeshme, dėshirat e shėmtuara dhe sėmundjet e shėmtuara!

44
All-llahumme inni es’eluke min hajri ma seeleke minhu nebijjuke Muhammedun, sal-lall-lahu alejhi ve sel-leme, ve eudhu bike min sherri mesteadheke minhu nebijjuke Muhammedun, sal-lall-lahu alejhi ve sel-leme, ve entel musteanu ve alejkel-belagu ve la havle ve la kuvvete il-la bil-lah.

O Zot, unė kėrkoj nga Ti t’mė ofrosh nga ajo mirėsi, pėr cilėn Ty tė ėshtė lutur pejgamberi Yt Muhammedi a.s., ndėrsa kėrkoj t’mė marrėsh nė mbrojtje nga ajo e keqe, prej cilės ka kėrkuar mbrojtje pejgamberi Yt Muhammedi a.s. Ti je ai prej cilit kėrkohet ndihma, prej teje janė tė gjitha mjetet, nuk ka asnjė ndryshim as ndihmė pa Allahun!

45
All-llahumme inni eudhu bike min ilmin la jenfa’, ve kalbin la jahsha, ve duain la jusma’, ve nefsin la tehsba, eudhu bike min haulail-erba.

O Zot im, kėrkoj ndihmėn Tėnde nga dituria, nga ajo qė nuk ka farė dobie, nga zemra qė nuk ėshtė e devotshme, nga duaja dhe lutja qė nuk kanė pėrgjigje, nga shpirti i pangopur dhe nga kėto katėr gjėrat sė bashku!


46
All-llahummagfirli xhiddi ve hezli ve hatai ve amdi, ve kul-lu dhalike indi. 46

O Zot, ma fal seriozitetin tim, mahinė time, gabimin tim dhe atė qė e bėj qėllimisht, ndėrsa tė gjitha kėto janė nė mua.

47
All-llahummaksim lena min hashjetike ma tehulu bihi bejnena ve bejne measike ve min taatike ma tubel-liguna bihi xhenneteke ve minel-jakini ma tuhevvinu bihi alejna mesaibed-dunja vel-ahireti ve metti’nall-llahumme bi esmaina ve ebsarina ve kuvvetina ma ahjejtena vexh’alhul-varise, minna vexh’al se’rena ala men dhelemena vensurna a;a men adana ve la texh’al musibetena fi dinina ve la texh’alid-dunja ekbere hemmina ve la meblega ilmina ve la tusel-lit alejna men la jerhamuna.

O Zot, na dhuro aq frikė prej teje, sa tė na ndalojė, qė tė mos gabojmė ndaj Teje, na dhuro aq pėrulėsi ndaj teje, sa t’na shpiejė nė xhenetin tėnd, na dhuro aq besim tė fortė, sa do t’na lehtėsojė vuajtjet e kėsaj dhe botės tjetėr. Na furnizo me dėgjim, me shikim dhe fuqi tonėn gjersa tė zgjasė jeta dhe bėn qė me kėto tė mira dhe fuqi tė vdesim. Ti hakmerru kundėr atyre qė na shkaktojnė padrjetėsi, na ndihmo kundėr atyre qė janė nė armiqėsi me ne. Mos na dhuro fatkeqėsi nė fenė tonė, mos e bėn kėtė botė brengėn tonė mė tė madhe as fund tė diturisė sonė dhe mos ma ngarko ate qė nuk do tė ketė mėshirė ndaj nesh!

48
All-llahumme inni es’eluke fi’lel-hajrati ve terkel-munkerati ve hubbel-mesakini ve idha eredte bi kavmin fitneten fe teveffeni gajre meftun.

O Zot, unė tė lutem, t’mė ndihmosh, tė kryej vepra tė mira, tė largohem nga veprat e kėqia, t’i nderoj tė varfėrit, ndėrsa kur tė dėshirosh qė botėn ta flakėsh nė sprovė, qė t’mė pranosh mua afėr vetes Tėnde pa sprova!

49
All-llahumme ahsin akibetena fil-umuri kul-liha ve exhirna min hizjid-dunja ve adhabil-ahire.
O Zot, na dhuro pasojė tė bukur nė tė gjitha punėt tona dhe na fsheh nga turpi i kėsaj bote dhe dėnimi i botės tjetėr!


50
All-llahumme inni es’eluke en tubarike li fi sem’i ve fi besari ve fi ruhi ve fi halki ve fi huluki ve fi ehli ve fi mahjaje ve fi memati ve fi ameli, All-llahumme ve tekabbel hasenati ve es’eluked-derexhatil-ula minel-xhenneti, amin.

O Zot, unė tė lutem, t’mė dhurosh bekim nė dėgjimin tim, nė shikimin tim, nė shpirtin tim, nė trupin tim, nė cilėsinė dhe karakterin tim, nė familjen time, nė jetėn time, nė vdekjen time dhe tėrė punėn time. O Zoti im, m’i prano veprat e mia tė mira dhe mė dhuro nga Ti nivelet e larta tė parajsės! Mė plotėso lutjen, o Zot!

51
All-lahummexh’alni saburen vexh’alni shukuren vexh’alni fi ajni sagiren ve fi a’junin-nasi kebira.

O Zot, bėn qė tė jem i pėrmbajtur, bėn qė tė jem mirėnjohės, bėn qė nė sytė e mi tė jem i vogėl, ndėrsa nė sytė e botės i madh!

52
All-llahumme a’tini imanen la jerted-du ve jekinen lejse ba’dehu kufrun ve rahmeten enalu biha sherefe kerametike fid-dunja vel-ahire.

O Zot, mė dhuro besim, qė nuk luhatet dot, mė dhuro bindje, pas cilės nuk ka mosbesim dhe mė dhuro mėshirė, me cilėn do ta arrij famėn e respektit tėnd nė kėtė dhe nė botėn tjetėr!

53
All-llahumme tahhir kalbi minen-nifaki ve ameli miner-rijai ve lisani minel-kedhib ve ajni minel-hijaneti, fe inneke ta’lemu hainetel-a’juni ve ma tuhfi-sudur.

O Zot, pastroje zemrėn time nga hipokrizia, pastro punėn time nga paraqitja e rreme, gjuhėn time nga gėnjeshtra, syrin tim nga shikimi i fshehur, ngase Ti din pėr ēdo shikim tė fshehur dhe gjithė ēka fshehim nė zemėr!


54
All-llahummagfir lil-mu’minine vel-mu’minati vel-muslimine vel-muslimati ve aslihhum ve aslih dhate bejnihim ve el-lif bejne kulubihim vexh’al fi kulubihimul-imane vel-hikmete ve seb-bit’hum ala mil-leti resulike ve evzi’hum en jeshkuru ni’metekel-leti en’amte alejhim ve en jufu bi ahdikel-ledhi ahedtehum alejhi vansurhum ala aduvvike ve aduvvihim, ilahel-halki, subhaneke la ilahe gajruk. 54

O Zot, fali besimtarėt dhe besimtaret, muslimanėt dhe muslimanet, pėrmirėso ata dhe pėrmirėso raportet e tyre reciproke, miqėsoi zemrat e tyre, dhuro nė zemrat e tyre besim dhe urtėsi dhe bėni tė vendosur nė fźnė e Pejgamberit Tėnd. I frymėzo ata qė tė jenė mirėnjohės pėr tė mirat Tua, qė ua ke dhuruar dhe ta pėrmbushin premtimin qė ta kanė dhėnė. Ndihmoju atyre kundėr armiqėve tu dhe tė tyre, o Zot i tė gjitha krijesave, lavdėruar qofsh, nuk ka zot tjetėr pos Teje!

55
All-llahumme inni eudhu bike en ushrike bike ve ene a’lemu ve estagfiruke li ma la a’lem.

O Zot, kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė, duke mos qenė i vetėdishėm, tė pėrshkruaj ndonjė shok, ndėrsa kėrkoj falje edhe pėr atė qė nuk di!

56
Subhanekell-llahumme ve bi hamdike la ilahe il-la ente estagfiruke ve etubu ilejk.

Lavdėruar qoftė Allahu, Zot ynė, dhe falėnderuar qoftė ai! Nuk ka zot pos Tij! Prej Tij falje kėrkoj dhe Atij i pendohem e drejtohem!


57
(Salavati)
(Es-salatu alen-nebijji, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.)

All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin kema sal-lejte ala Ibrahime ve ala ali Ibrahime in-neke hamidun mexhid. All-llahumme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ke ma barekte ala Ibrahime ve ala ali Ibrahime inneke hamidun mexhid.

O Zot im, shprehe mėshirėn Tėnde ndaj Muhammedit dhe familjes sė Muhammedit, siē e ke treguar ndaj Ibrahimit dhe familjes sė Ibrahimit! I lavdėruar dhe madhėruar je Ti! O Zot, dhuroja bekimin Tėnd Muhammedit dhe familjes sė Muhammedit, siē ia ke dhuruar Ibrahimit dhe familejs sė Ibrahimit! I lavdėruar dhe madhėruar je Ti!

58
(Duaul-hitam.)
All-llahummexh’al nebijjena lena fertan ve havdahu lena mevrida. All-llahummahshurna fi zumretihi vesta’milna bi sunnetihi ve teveffena ala mil-letihi vexh’alna fi hizbih. All-llahumme vexhma bejnena ve bejnehu ke ma amenna bihi ve lem nerehu. All-llahumme ve la tuferrik bejnena ve bejnehu hatta tudhilena mud’halehu vexh’alna min rufekaihi mean-nebijjine ves-siddikine vesh-shuhedai ve-salihin, ve hasune ulaike refika. All-llahumme eblighu mines-selame kul-lema dhukire, ves-selamu alen nebijji ve rahmetull-llahi ve berekatuhu, xhezall-llahu anna Muhammeden sal-lell-llahu alejhi ve sel-lem bi ma huve ehluhu, subhaneke rabbike rabbil-izzeti amma jesifun. Ve selamun alel-murselin. Vel hamdu lil-lahi rabbil-alemin.

(Duaja pėrmbyllėse)

O Zot, bėn qė Pejgamberi ynė nė botėn tjetėr tė jetė udhėheqės, ndėrsa burimi i tij vend nė tė cilin do tė arrijmė. O Zot, na ringjall sėrish nė grupin e tij, na ndihmo tė veprojmė sipas sunetit tė tij, bėn qė tė vdesim nė fenė e tij dhe na bėn nga grupi i tij! O Zot, na bashko me te, siē i kemi besuar atij, ndėrsa nuk e kemi parė kurrė! O Zot, mos na ndajė prej tij gjersa nuk bėn qė tė hyjmė aty ku do tė hyjė edhe ai, bėn qė tė jemi nė shoqėri tė tij me pejgamberėt, besimtarėt e sinqertė, shehidėt dhe njerėzit e mirė, e ata janė shoqėri e mirė! O Zot, dėrgoji selame prej nesh Pejgamberit tonė, sa herė qė kujtimi i tij tė kalojė! Paqa dhe selami, mėshira dhe bekimi i Allahut qofshin mbi Pejgamberin tonė! Zoti e shpėrbleftė, nė emrin tonė, Muahmedin a.s. ashtu siē e ka merituar dhe pėr ēka ėshtė i denjė! Lavduar qoftė Zoti yt, Zoti i fuqisė dhe madhėshtisė, cili ėshtė i pastėr nga ēdo gjė ēka ia pėrshkruajnė! Paqa qoftė me tė dėrguarit tjerė dhe lavdėruar qoftė Allahu, Zot i botėve!