Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Postime
  9

  Persona qe lindin me (semundje gjenetike, te meta mentale) a gjykohen ne diten e gjyk

  Pershendetje.

  Desha te dij dicka me shum per personat qe lindin me (semundje gjenetike, te meta mentale).

  Pra do me than disa prej tyre qe kan te meta mendore arrijne me kry shkollimin por prap se prap dallohen nga sjelljet jo normale, e disa prej tyre duken si te qmendur, arrijne shum pak ta kontrollojne veten.

  Pastaj jan disa tjer te lindun me semundje gjenetike (Sindroma Down, dhe Trizomia 21 apo Mongoloizmi dhe kan pamje jo normale)

  Pyetja ime eshte: a gjykohen ne diten e gjykimit kta persona varsisht nga vetedija qe kan mirpo prap se prap jan te lindun me te meta mentale dhe gjenetike ?

  Kam edhe nje pyetje tjeter, lidhur me nje ngjarje qe kan raportuar ne Televizor aty thuhet: Nje djal i moshes mbi (20) vjecare kishte qen i lindur ngapak me te meta mentale, kishte kryer vetvrasje, vetvrasja denohet - mirpo prap se prap kur eshte puna tek kta persona qe kan lind te tille a i gjykon Allahu apo a i Fale?

  Sipas statistikave boterore, personat qe po kryejne vetvrasje shumica prej tyre jan me probleme mentale!

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  serioz1! ketu eshte nje forum qe dituria qe kane anetaret e tij, eshte shume e paket, prandaj dhe te sygjeroj (ty dhe te tjere)qe pjyetjet te tilla te pjyesesh ne vendet perkatese, dhe asnjehere ketu. Mbasi te kesh mare pergjigjen nga keto web, dhe do ta sjellesh ketu, eshte akoma dhe me mire.

  www.rrugetepaqes.net ose tek forumi www.albselefet.net

  .

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Postime
  9
  Jahja me eshte pergjigjur keshtu:

  We alejkum selam we rrahmetullahi we berrakatuhu.

  Ne hadith te sakt profeti sel All-llahu alejhi we selam ka thene se lapsi ngrihet per 3 persona:
  1.Per personin me te meta mendore
  2.Per personin kur eshte ne gjume
  3.Per femijen perpara se te kaloje moshen e pubertetit.

  Pra nga ky hadith kuptojm se nuk mbajn pergjegjesi per ate qe bejn keto persona kur jane ne keto gjendje.
  Kjo nuk do te thote qe nuk do te sprovohen ne diten e gjykimit.
  All-llahu do ti ēoj atyre lajmetar (te derguar) dhe nese ata do i binden dhe do e ndjekin atehere do te shpetojn, e nese nuk e ndjekin atehere do te denohen por jo per ato qe kane bere ne dynja.
  Sprovat pastaj mund te jene nga me te ndryshmet, dhe All-llahut i takon ne menyre te plote gjykimi dhe falja dhe All-llahu eshte larg padrejtesise.

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,323
  serioz1:
  Pyetja ime eshte: a gjykohen ne diten e gjykimit kta persona varsisht nga vetedija qe kan mirpo prap se prap jan te lindun me te meta mentale dhe gjenetike ?

  Kam edhe nje pyetje tjeter, lidhur me nje ngjarje qe kan raportuar ne Televizor aty thuhet: Nje djal i moshes mbi (20) vjecare kishte qen i lindur ngapak me te meta mentale, kishte kryer vetvrasje, vetvrasja denohet - mirpo prap se prap kur eshte puna tek kta persona qe kan lind te tille a i gjykon Allahu apo a i Fale?
  Kėta persona quhen ''njerėzit e ehlu fitres'' (njerėz qė nuk u ka mbėrri shpallja pėr shkak tė ndonji arsye,ose jan budallenj,tė sėmurė,qė nuk digjojn,nuk kuptojnė ose pėr ndonji shkak tjetėr..)
  Dijetari i madh musliman i ehli sunnetit Ibn Kajjim El Xheuzije pėr kėta lloj persona thotė :
  ''...Pasi kėta nė dunja nuk janė as qafira e as musliman,prej kėsaj rezulton se pėr ta nė ahiret (botėn tjetėr) kanė tė tjera rregulla...dhe ne themi pėr ta : 'Nė dunja i quajm qafira por nuk i gjykojmė me dėnim nė ahiret (nė botėn tjetėr)..''
  E Dyta : '' NĖse na e pėrkapim mendimin se janė kjafira,mirėpo na mohojmė dėnimin etyre pėrshkak tė mosardhjes sė argumentit mbi ta,sepse Allahu nuk dėnon dikė mbasi qė tu parashtrohet argumenti,ashtu siē e kemi cekė ..''
  (Ahkam ehlidh-dhimme,2/656).
  Pastaj i njėjti autor nė librin etij ''Tarikil hixhretejn,f.387,thotė :
  ''Kategoria e katėrt.Popujt qė nuk janė nė nėnshtrim,nė mėkate,nuk janė nė kufr por nuk janė edhe nė iman (besim).Kėta ndahen nė shum kategori : Kategoria qė nė asnjimėnyrė nuk u ka arrit daveti (shpallja,haberi,Kur'ani,argumenti) dhe as qė kan ndigjuar nga ajo diē.Pastaj grupa e budallenjeve ( tė marrėve) qė as nuk kuptojnė gjė e as nuk njohin gje,mes tyre ka edhe tė shurdhėr qė nuk digjojnė asgjė.Prej tyre janė fėmijėt e mushrikėve (qafirave qė Allahut i bėjnė shirk,mėkate duke adhuruar pa dituri zota tė tjerė pėrskaj Allahut),qė kan vdekur para se ata diēka tė dallojnė (para pubertetit).Pastaj thotė : ''Kategoria e 17,nė faqen 411 :''Fėmijėt e mosbesimtarėve (qafirave) dhe tė marrit e tyre.Nė dunja (nė rregullat e dunjasė) e kan statutin e qafirave ashtu siē janė udhėheqėsit (padronėt,kujdestarėt,mentorėt,prindėt,tutorėt) e tyre.''
  (Tarikul hixhretejn,f.387)
  Pra nėse e lexon kėt libėr tė tij flet mu pėr tė gjith kategorit e njerėzve.
  Dhe sipas dijetarėve islam : fėmijėt e qafirėve (mosbesimtarėve) dhe tė marrit,budallenjt,ata qė nuk kuptojnė,shurdhmemmecėt,tė sėmurėt,krejt kėto quhen qafira nė dunja,por nuk dihet statuti i tyre nė ahiret,sespe atje do tė jenė nė test.
  Sa i pėrket fėmijėve tė muslimanėve qė vdesin para pubertetit dijetarėt islam thojnė qė ata do jenė nė xhennet (Imam Ahmedi) mjafton njėrin prind ta kenė nė islam.Pra ata trajtohen musliman dhe varrosen si musliman dhe u falet xhenazja.
  Sepse musliman quhet nji person qė i ka mbėrri shpallja dhe ky e ka pranuar atė,pra i bėnė adhurim Allahut.Kurse atij qė nuk i ka mbėrri shpallja nuk mundet tė quhet musliman,por ai do tė ket test nė ahiret,sespe Allahu asnjerin nuk e dėnon derisa tja parashtron argumentin (ti vjen shpallja),kurse atyre nė ahiret do tu vjen nji thirrės dhe nėse i pėrgjigjen shpėtojnė,nėse jo,atėherė hudhen nė zjarr.
  Por kėta lloj njerėzish nė dunja quhen qafira (sepse nuk adhurojn Allahun) por nuk dėnohen (nuk quhen qafira me kufrin e dėnimit).Sepse njeriu bėhet qafir edhe nė dunja edhe nė ahiret vetėm se nėse i vjen shpallaj dhe ky rrefuzon pėr ndonji arsye : mendjemadhėsi,pozit,inat,zili,mohon,pėrgėnjeshtron ..etj.
  Pra siē po vėreni se ka dy lloj tekfiri (tė bėrit qafir nji person),tekfiri i emrit (pa dėnim,i dunjas) dhe tekfiri i gjyqit ose i dėnimit (qafir edhe nė ahiret) dhe ky person vritet edhe qysh nė dunja (i jepet afat disa dit qė tė pendohet e nėse nuk pendohet atėherė vritet).
  Por kėtu duhet dalluar nji gjė.Nėse ai person edhe pse nuk i ka arrit shpallja por ai bėnė vepra tė kufrit,e lut isain,lut ndonji idhull..etj kėta persona quhen qafira nė dunja,kurse mendimi i shumicės tė dijetarėve islam ėshtė se ata do tė dėnohen edhe nė ahiret pa test,pra qafira edhe nė ahiret sebeb se ata kan '' punuar'' vepra tė ndyta qė janė nė kundėrshtim me natyrėn e tyre.
  Allahu e din mė sė miri

Tema tė Ngjashme

 1. Personat me semundje te kufizuara (mentale)
  Nga serioz1 nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 08:44
 2. Disa sėmundje dhe ilaēi pėr to
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-07-2005, 13:09
 3. Sėmundjet me vdekjeprurese ne bote...
  Nga Fiori nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-11-2004, 17:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •