Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 115
 1. #61
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Saff

  1. All-llahun e madhroi ka ka n qiej dhe ka ka n tok, e Ai sht mbizotruesi, i urti.
  2. O ju q besuat, pse po e thoni at q nuk e punoni?
  3. Tek All-llahu sht shum e urrejtur ta thoni at q nuk e punoni!
  4. All-llahu i do ata q luftojn n rrugn e Tij t rreshtuar si t jet ndrtes e fortifikuar.
  5. Dhe, (rikujto) kur Musai popullit t vet i tha: "O popull imi, pse m shqetsoni kur e dini se me t vrtet un jam i drguar i All-llahut te ju!" E kur ata u shmangn (nga e vrteta), All-llahu i largoi zemrat e tyre, pse All-llahu nuk e v n rrug t drejt popullin e prishur.
  6. Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israil, un jam i drguar i All-llahut te ju, jam vrtetues i Tevratit q ishte para meje dhe jam prgzues pr nj t drguar q do t vij pas meje, emri i t cilit sht Ahmed!" E kur ai u erdhi atyre me argumente t qarta, ata than: "Kjo sht magji e hapt".
  7. E kush sht m mizor se ai q pr All-llahun shpif gnjeshtrn, kur ai thirret pr n fen islame; po All-llahu nuk i ofron udhzimin pr n rrugn e drejt popullit zullumqar.
  8. Ata duan ta shuajn dritn e All-llahut me gojt e tyre, po All-llahu e plotson (e prhap) dritn e vet, edhe pse e urrejn jobesimtart.
  9. Ai (All-llahu) sht q e drgoi t drguarin e vet me udhzim t qart e f t vrtet pr ta br mbizotrues mbi t gjitha fet, edhe pse idhujtart e urrejn.
  10. O ju q keni besuar, a t'ju tregoj pr nj tregti t bujshme q ju shpton prej nj dnimi t dhembshm:
  11. T'i besoni All-llahut dhe t drguarit t Tij, t luftoni n rrugn e All-llahut me pasurin tuaj dhe veten tuaj, e kjo sht shum m e dobishme pr ju, nse jeni q e dini.
  12. Ai (All-llahu) iu fal mkatet tuaja, ju shpie n Xhennete npr t cilat rrjedhin lumenj dhe n pallate t bukura n Xhennetet e amshueshme, e kto jan ai suksesi m i madh.
  13. Edhe t tjera q ju i dshironi ndihm prej All-llahut dhe fitore e afrt, e pra, prgzoji besimtart!
  14. O ju q besuat, bhuni ndihmtar t All-llahut, si Isai biri i Merjemes havarijunve (besimtarve t vet t sinqert) u pat thn: "Kush sht ndihmtar imi pr n rrugn e All-llahut?" Havarijjunt i than: "ne jemi ndihmtar t rrugs s All-llahut!" E nj grup prej beni israilve besoi, e nj grup refuzoi, e Ne, ata q besuan i prkrahm kundr armikut t tyre dhe ashtu u bn ngadhnjyes.
  Sui generis

 2. #62
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Xhum'a

  1. ka ka n qiej dhe ka ka n tok bn tesbih All-llahun, Sunduesin, t Pastrin nga do e met, t Fuqishmin e t Urtin.
  2. Ai sht q arabve t pashkolluar u drgoi Pejgamberin nga mesi i tyre q t'ju lexoj ajetet e Tij, t'i pastroj ata, t'ua msoj librin dhe sheriatin, edhe pse m par ata ishin n nj humbje t dukshme.
  3. (U drgoi) edhe t tjerve q nuk i arritn ata, Ai sht ngadhnjyesi, i urti.
  4. Kjo sht mirsi e All-llahut, q ia jep atij q do, e All-llahu sht i zoti i dhuntis s prsosur.
  5. Shembulli i atyre, q jan obliguar me Tevrat, dhe nuk e zbatojn at, sht si shembulli i ndonj gomari q bart libra. Shembull i keq, sht shembull i popullit q prgnjeshtroi ajetet e All-llahut, e All-llahu nuk udhzon n rrug t drejt popullin jobesimtar.
  6. Thuaj: "O ju q i prmbaheni jehudizmit, nse pretendoni se jeni m t afrmit e All-llahut e jo njerzit e tjer, ather krkonie vdekjen, po qe se jeni t sinqert (n at q thoni)".
  7. Po, ata nuk e dshirojn kurr at, pr shkak t asaj q e punuan me duart e veta, e All-llahu e di shum mir se kush jan mizort.
  8. Thuaj: "S'ka dyshim se vdekja prej s cils po ikni, ka pr t'ju zn, e mande do t silleni te Ai q e di t padukshmn dhe t dukshm, dhe ather Ai do t'ju njoftoj me at q keni punuar".
  9. O ju q besuat, kur bhet thirrja pr namaz, ditn e xhumas, ecni shpejt pr aty ku prmendet All-llahu (dgjojeni hutben, falnie namazin), e lini shitblerjen, kjo sht shum m e dobishme pr ju nse jeni q e dini.
  10. E, kur t kryhet namazi, ather shprndanuni n tok dhe krkoni begatit e All-llahut, por edhe prmendnie shpeshher All-llahun, ashtu q t gjeni shptim.
  11. Po, kur ata shohin ndonj tregti, ose ndonj aheng msyhen atje, kurse ty t ln n kmb. Thuaju: "Ajo q sht tek All-llahu sht shum m e mir se dfrimi dhe tregtia, e All-llahu sht furnizuesi m i mir!"
  Sui generis

 3. #63
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Munafikun


  1. Kur t erdhn ty hipokritt, t than: "Ne dshmojm se vrtet ti je i drguar i All-llahut!" E, All-llahu e di se ti je i drguar i Tij, por All-llahu dshmon se hipokritt jan rrenacak (kur thon ashtu).
  2. Ata betimin e tyre e bjn pr t'u mbrojtur, andaj ata penguan nga rruga e All-llahut. Veprimi q ata bn sht shum i keq.
  3. Ngase ata besuan (me goj) e pastaj mohuan, andaj zemrat e tyre u mbylln dhe ata nuk kuptojn.
  4. E kur t'i shohish ata, trupat e tyre t mahnisin, e kur t flasin, fjals s tyre i v veshin. Po ata jan si trungujt e zgavruar e t mbshtetur, e do z e mendojn se sht kundr tyre. Ata jan armiq, pra ruaju prej tyre! All-llahu i vraft, si shmangen nga e vrteta!
  5. E kur u thuhet: "Ejani te i drguari i All-llahut q ai t krkoj prej Tij falje pr ju", ata tundin kokat e tyre dhe i sheh se si ta kthejn shpinn duke e mbajtur veten t madh.
  6. Sa u prket atyre, sht krejt njsoj: si krkove pr ta falje, si nuk krkove pr ta falje (nga Zoti), sepse All-llahu kurrsesi nuk do t'i fal dhe sht e sigurt se All-llahu nuk ia ofron udhzimin popullit arrogant.
  7. Ata jan q u thon (vendasve t Medins): "Mos u jepni atyre q jan me t drguarin e All-llahut (muhaxhirve), ashtu q t shprndahen!. Po, te All-llahu jan pasurit (depot) e qiejve e t toks, por hipokritt nuk jan duke kuptuar".
  8. Ata thon: "Nse do t kthehemi (prej lufts me beni Mustalikt) n Medin, ai m i forti pa tjetr prej aty ka pr ta przn at m t dobtin!" (ashtu than) Ndrsa e tr krenaria i takon All-llahut, t drguarit t Tij dhe besimtarve, por hipokritt kt nuk e din.
  9. O ju q besuat, as pasuria juaj e as fmijt tuaj t mos u shmangin prej adhurimit t All-llahut, e kush bn ashtu t tillt jan mu ata t humburit.
  10. Dhe jepni nga ajo q Ne u kemi dhn juve, para se ndonjrit prej jush t'i vij vdekja, e ather t thot: "O Zoti im, prse nuk m shtyve edhe pak afatin (e vdekjes), q t jepja lmosh e t bhesha prej t mirve!"
  11. Po, All-llahu kurrsesi ask nuk e shtyn pr m von, kur atij t'i vij afati i vet. All-llahu hollsisht sht i njohur me at q ju punoni.
  Sui generis

 4. #64
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Tegabun

  1. Vetm All-llahut i shprehin madhrin e lartsimin ka ka n qiej dhe ka n tok, dhe se vetm e Tij sht i tr pushteti dhe vetm Atij i takon falnderimi, e Ai sht i gjithfuqishm pr do send.
  2. Ai sht q u krijoi juve, e nga ju ka mohues dhe ka besimtar. All-llahu e sheh shum mir at q e punoni.
  3. Ai krijoi qiejt dhe tokn me urtsi t prsosur dhe Ai juve u dha formn, e formn tuaj e bri t bukur dhe vetm te Ai sht e ardhmja.
  4. Ai e di 'ka n qiej e n tok, e di at q e fshihni dhe at q e shfaqni haptazi, sepse All-llahu di edhe at q mbajn n zemrat.
  5. A nuk ju erdhi lajmi i atyre q ishin m par e nuk besuan, ndaj edhe prjetuan barrn e rnd t puns s vet dhe ata kan nj dnim t idht.
  6. At (dnim e marrin) pr shkak se atyre u vinin t drguarit e vet me argumente t qarta, e ata thoshin: "A njeriu i thjesht do t na udhzoj neve?" Dhe ashtu nuk besuan dhe u zmbrapsn, po All-llahu nuk ka nevoj pr ta; All-llahu sht begatshm, i falnderuar nga vetvetiu.
  7. Ata q nuk besuan, menduan se kurrsesi nuk do t ringjallen. Thuaj: "Po, pasha Zotin tim, pa tjetr do t ringjalleni dhe do t njiheni me at q keni punuar, e ajo pr All-llahun sht leht!"
  8. Ather pra, pranonie All-llahun, t drguarin e Tij dhe dritn q e zbritm Ne. All-llahu sht i njohur pr at q veproni.
  9. Ditn e kijametit, kur Ai u tubon juve, ajo sht dit e mashtrimit (ditn e kijametit duket se kush sht mashtruar). Kush beson All-llahun dhe bn vepra t mira. Ai ia shlyen t kqijat e tij dhe at e fut n Xhennete, npr t cilat rrjedhin lumenj; aty do t jen prgjithmon, e ai sht shptimi i madh.
  10. E ata q nuk besuan dhe prgnjeshtruan argumentet Tona, t tillt jan banort e zjarrit; aty do t jen prgjithmon, e ai sht prfundim i keq.
  11. fardo e keqe q ndodh (godet), nuk mund t jet ndryshe, vetm sipas caktimit t All-llahut, e kush i beson All-llahut, Ai ia udhzon zemrn e tij; All-llahu sht i gjithdijshm pr do send.
  12. Pra, respektonie All-llahun dhe respektonie t drguarin, po nse nuk e respektoni, ather detyr e t drguarit ton sht vetm kumtimi i qart.
  13. All-llahu sht Ai q pos Tij nuk ka tjetr, prandaj vetm All-llahut le t'i mbshteten besimtart.
  14. O ju q besuat, vrtet, disa nga bashkshortet tuaja dhe nga fmijt tuaj jan armiq tuaj, andaj kini kujdes ndaj tyre, e nse nuk merrni masa, nuk ua vini veshin dhe i falni, ta dini se edhe All-llahu sht mkatfals, mshirues.
  15. S'ka dyshim se pasuria juaj dhe fmijt tuaj jan vetm sprov, ndrsa ajo q sht tek All-llahu, sht shprblim i madh.
  16. Andaj, sa t keni mundsi ruanu prej dnimit t All-llahut, dgjoni, respektoni dhe jepni pr t mirn tuaj, e kush i ruhet lakmis s vetvetes, t tillt jan t shptuarit.
  17. Nse All-llahut i huazoni dika t mir, Ai juve ua shumfishon at dhe ju fal; All-llahu sht shum mirnjohs, i but.
  18. sht i gjithdijshmi i t fshehts e i t dukshmes, sht ngadhnjyesi, i urti.
  Sui generis

 5. #65
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Talak

  1. O ti pejgamber, kur t'i lshoni grat, lshoni ato n vigjilje t fillimit t pritjes s tyre (n kohn e pastrtis s tyre) dhe kohn e pritjes mbanie mend mir e kini frik All-llahut, Zotit tuaj, dhe mos i nxirrni ato prej shtpive t tyre, e edhe ato t mos dalin ndryshe vetm nse bjn ndonj vepr t keqe t vrtetuar. Kto jan dispozitat e All-llahut, e kush del jasht dispozitave t All-llahut, ai e ka dmtuar vetveten. Ti nuk e di, All-llahu pas asaj mund t t jap dika rishtazi.
  2. E kur t'i afrohen ato mbarimit t afatit t tyre, ather ose mbani (i ktheni n jetn bashkshortore) si duhet, ose ndanu prej tyre si sht e udhs, e kt do ta dshmojn dy dshmitar t drejt nga mesi juaj dhe dshmin zbatojeni pr hir t All-llahut. Kshtu kshillohet ai q i beson All-llahut dhe dits s fundit, e kush iu prmbahet dispozitave t All-llahut, atij Ai i hap rrug,
  3. dhe e furnizon at prej nga nuk e kujton fare. Kush i mbshtetet All-llahut, Ai i mjafton atij, All-llahu realizon dshirn e vet dhe All-llahu do gjje ia ka caktuar kohn (afatin).
  4. E ato nga grat tuaja t cilave u sht ndrprer cikli mujor (menstruacioni) nse nuk e keni ditur, koha e pritjes s tyre sht tre muaj, e ashtu edhe ato q ende nuk kan pasur menstruacion. Ndrkaq, pr shtatznat afati i pritjes s tyre sht derisa t lindin. E kush i friksohet All-llahut, Ai atij ia lehtson punn.
  5. Ky sht vendim i All-llahut q ua zbriti juve, e kush e ka frik All-llahun, Ai atij ia shlyen t kqijat dhe ia shton shprblimin.
  6. Ato (grat e lshuara), sipas mundsis suaj i vendosni n ndonj vend ku banoni ju, e mos i ngushtoni ato pr t'i detyruar (t dalin). N qoft se ato jan shtatzna, ather furnizoni ato derisa ta heqin barrn e tyre, e nse ato u japin gji fmijve tuaj, ather jepnu atyre shprblimin q u takon dhe kini mirkuptim n mes jush ashtu si duhet, e n qoft se hasni n vshtirsi ndr vete, ather le t krkojn pr t gjidhnse tjetr.
  7. Ai q sht i pasur, le t shpenzoj sipas mundsis s vet, e ai q sht ngusht nga pasuria, le t jap nga ajo q i ka dhn All-llahu, e All-llahu nuk ngarkon ask, vetm aq sa i ka dhn; mirpo pas vshtirsis All-llahu sjell lirim (begati).
  8. Sa shum banor t fshatrave, q ishin kryene ndaj urdhrit t Zotit t vet dhe ndaj t drguarve t Tij, Ne i kemi shprblyer me nj llogari t ashpr, i kemi ndshkuar me nj dnim t paprshkrueshm.
  9. Dhe ata e prjetuan barrn e rnd t puns s vet, kshtu q fundi i shtjes s tyre ishte dshtimi.
  10. All-llahu u ka prgatitur dnim t rnd, atyre pra, kinie frik All-llahun o ju t zott e mendjes. E ju q keni besuar, All-llahu u zbriti juve shpalljen (Kur'anin).
  11. T drguarin q ua lexon ajetet e qarta t All-llahut pr t'i nxjerr ata q besuan dhe bn vepra t mira prej errsirave n drit. Kush i beson All-llahut dhe bn vepra t mira, Ai e shpie at n Xhennete npr t cilt rrjedhin lumenj; aty do t jen gjthmon e kurr pakputur. All-llahu i ka dhn atij furnizim t mir...
  12. All-llahu sht Ai q krijoi shtat pal qiej dhe prej toks aq sa ata; n to zbatohet vendimi i Tij pr ta ditur ju se All-llahu ka fuqi pr do send dhe q me t vrtet All-llahu ka prfshir do send me dijen e vet.
  Sui generis

 6. #66
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Tahrim

  1. O ti pejgamber (o ti, q t sht sjell kumtesa nga qielli),pse ia ndalon vetes at q All-llahu ta lejoi? A krkon me t pajtimin e grave tuaja? All-llahu sht mkatfals, mshirues.
  2. All-llahu u ka prcaktuar juve zgjidhjen e betimeve tuaja; All-llahu sht kujdestari juaj; Ai sht i gjithdijshmi, i urti.
  3. (Prkujto) kur Pejgamberi ndonjers prej grave t veta i kumtoi fshehurazi nj lajm, e kur ajo tregoi at (lajm), e All-llahu (Pejgamberit) i zbuloi atij pr t (kallzimin e lajmit nga ajo grua), ai ia bri (asaj) me dije nj pjes t tregimit, kurse pr pjesn tjetr heshti. E kur ai (pejgamberi) e njohtoi at (gruan) me at (q i kishte treguar), ajo tha: "E kush t tregoi ty kt?" Ai tha: "M tregoi i gjithdijshmi, njohsi i t fshehtave!"
  4. Nse ju t dyja pendoheni te All-llahu (sht m mir pr ju), sepse zemrat tuaja tanim kan rrshqitur, e nse bashkveproni kundr tij, ta dini se All-llahu sht Ai mbrojts i tij si dhe Xhibrili dhe besimtart e ndershm; e kur sht kshtu, edhe engjjt i dalin n ndihm.
  5. Nse ai u ka lshuar juve, sht detyr e Zotit t tij t'i bj atij zvendsim me gra edhe m t mira se ju; muslimane, besimtare, respektuese, penduese, adhuruese, emigruese q kan qen t martuara ose virgjresha.
  6. O ju q besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej nj zjarri, lnda djegse e t cilit jan njerzit dhe gurt. At (zjarrin) e mbikqyrin engjjt t rrept e t ashpr q nuk e kundrshtojn All-llahun pr asgj q Ai i urdhron dhe punojn at q jan t urdhruara.
  7. O ju q mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shprbleheni vetm pr at q keni vepruar.
  8. O ju q keni besuar, pendohuni tek All-llahu me nj pendim t sinqert n mnyr q Zoti juaj t'i largoj prej jush t kqijat, t'u shpie n Xhennete, nn t cilat rrjedhin lumenj ditn kur All-llahu nuk e turpron Pejgamberin e s bashku me t as ata q kan besuar. Drita e tyre ndrion para tyre dhe n t djatht t tyre, e ata thon: "Zoti yn, vazhdona dritn ton, falna neve. Vrtet, Ti je i plotfuqishm pr do send".
  9. O ti pejgamber, luftoji jobesimtart e hipokritt dhe qndro ashpr kundr tyre; vendi i tyre sht Xhehennemi q sht nj vend i shmtuar!
  10. Atyre q mohuan, All-llahu u sjell nj shembull gruan e Nuhut dhe gruan e Lutit. Ato t dyja ishin n kuror t dy robrve t mir nga robrit tan, por ato t dyja i tradhtuan (n f) ata t dy dhe kta t dy nuk mund t'i mbrojn ato fare te All-llahu, e atyre dyjave u thuhet: "Hyni n zjarr s bashku me ata q hyjn!"
  11. E atyre q besuan, All-llahu u solli shembull gruan e faraonit kur ajo tha: "Zoti im, m bn nj vend pran mshirs sate n Xhennet dhe m shpto prej faraonit e brutalitetit t tij dhe m shpto prej popullit mizor!"
  12. Edhe Merjemen t bijn e Imranit, q e ruajti nderin e vet, e Ne prej ans son i frymzuam nj shpirt e ajo i besoi fjalt e Zotit t saj dhe librat e Tij dhe ishte e devotshme.
  Sui generis

 7. #67
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Mulk

  1. I madhruar sht Ai, q n dorn e fuqis s Tij sht i tr sundimi dhe Ai ka fuqi mbi do send.
  2. Ai sht q krijoi vdekjen dhe jetn, pr t'ju provuar se cili prej jush sht m veprmir. Ai sht ngadhnjyesi, mkatfalsi.
  3. Ai sht q krijoi shtat qiej pal mbi pal. N krijimin e Mshiruesit nuk mund t shohsh ndonj kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonj arje?
  4. Mandej, her pas here drejto shikimin, e shikimi do t kthehet t ti i prulur dhe i molisur.
  5. Ne, qiellin m t afrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata i kemi br gjuajts kundr djajve, t cilve u kemi prgatitur dnim me zjarr shum t madh.
  6. Dnimi n Xhehennem sht edhe pr ata q nuk i besuan Zotit t tyre; sa vend i keq sht ai!
  7. Kur t hidhen n t, ata do t'ia dgjojn atij ushtimn e ai vlon.
  8. Nga zemrimi, ai gati coptohet. Sa her q hidhet n t ndonj turm, roja i pyet: "A nuk ju pat ardhur juve ndonj pejgamber (qortues)?"
  9. Ata thon: "Po, na erdhi pejgamberi, por ne e prgnjeshtruam dhe ne u tham: "All-llahu nuk shpalli asgj, e ju nuk jeni tjetr vetm se n nj humbje t nadhe!"
  10. Dhe thon: "Sikur t kishim dgjuar dhe pasur mend, ne nuk do t ishim ndr banuesit e zjarrit".
  11. Pra, i pranojm mkatet e veta; banuesit e zjarrit qofshin larg mshirs.
  12. Ata, q pa par i friksoheshin Zotit t vet, pr ta ka falje dhe shprblim t madh.
  13. E, ju fshihnie ose thonie fjaln tuaj haptas; Ai s'ka dyshim se e di ka fshehni n zemrat tuaja.
  14. A nuk e di Ai q ka krijuar, kur dihet se Ai dprton n thellsi t sekreteve, i njeh hollsit.
  15. Ai sht q juve tokn ua bri t prshtatshme, andaj, ecni npr pjes t saj dhe shfrytzoni begatit e Tij, meq vetm te Ai sht e ardhmja.
  16. A u garantuat ju prej Atij q sht n qiell, q t mos ju shafit (t mos u lshoj) toka kur t dridhet.
  17. A u garantuat ju prej Atij q sht n qiell, q t mos lshoj kundr jush ndonj stuhi me rrebesh gursh. E pra, do ta kuptoni se si sht ndshkimi Im!
  18. Edhe ata q ishin para tyre prgnjeshtruan, por far ishte dnimi Im?
  19. A nuk i shikuan ata shpezt prmbi ta krahhapur dhe kur kraht i palojn, ato nuk i mban n ajr pos Fuqiplotit. Ai sht q do send e sheh dhe e di.
  20. Kush sht ajo ushtri juaja q do t'ju ndihmoj, pos Mshiruesit? sht e vrtet se jobesimtart gjenden n nj mashtrim t madh.
  21. Kush sht ai q ju ushqen, po qe se Ai ua ndrpret furnizimin e vet? Jo, askush, por ata vazhdojn me arroganc e kundrvnie.
  22. A sht m i udhzuar ai q ecn i prmbysur me fytyr n tok, apo ai q ecn n pozicion qndrues rrugs s drejt?
  23. Thuaj: "Ai sht q ju krijoi, ju dhuroi t dgjuarit, t parit dhe mendjen, kurse pak po falnderoni"
  24. Thuaj: "Ai sht q ju krijoi e ju shumoi n tok dhe vetm te Ai do t tuboheni!"
  25. E, ata po thon: "Kur do t sendrtohet ky premtim, po qe se jeni t vrtet?"
  26. Thuaj: "At e di vetm All-llahu, e un jam nj qortues q ju bn me dije!"
  27. Kur ta shohin at (Xhehennemin) se po u afrohet, fytyrat e atyre q nuk besuan u shmtohen dhe u thuhet: "Ky sht ai q ju e krkonit sa m shpejt!"
  28. Thuaj: "M tregoni pra, nse All-llahu m merr shpirtin mua dhe atyre q jan me mua, ose na mshiron, kush do t'i mbroj jobesimtart prej nj dnimi t mundimshm?"
  29. Thuaj: "Ai sht Mshiruesi, Atij i kemi besuar dhe vetm tek Ai jemi mbshtetur, kurse ju do ta kuptoni se kush njmend sht ai i humburi!"
  30. Thuaj: "M tregoni, nse uji juaj humbet n thellsi, kush do t'ju sjell uj mbitoksor (burimor)?"
  Sui generis

 8. #68
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Kalem

  1. Nun, betohem n pendn dhe n at ka shkruajn!
  2. Ti, me dhuratn (pejgamber) e Zotit tnd, nuk je i mendur!
  3. Dhe se ti, padyshim do t kesh shprblim t pandrprer!
  4. Vrtet, ti je n nj shkall t lart morali!
  5. M von ti do t shohsh, edhe ata do t shohin.
  6. Se cili prej jush sht i mendur?
  7. S'ka dyshim se Zoti yt sht Ai q e di m s miri se kush sht ai q ka humbur prej rrugs s Tij dhe Ai e di m s miri pr t udhzuarit.
  8. Andaj, ti mos u pajto me gnjeshtart!
  9. Ata kan dshir q ti t bsh lajka.
  10. Mos e respekto ask q betohet shum dhe sht i poshtr!
  11. q sht prgojues e ban fjal ndr njerz.
  12. Shum koprrac ndaj rrugs s mbar, i pafrenueshm, mkatar,
  13. q sht shum i vrazhd, m n fund edhe kopil (nuk i dihet baba).
  14. (Mos e respekto) Vetm pse ka pasuri e djem!
  15. Kur atij i lexohen ajetet Tona, ai thot: "Legjenda t t parve!"
  16. Ne do ta dmkosim at n turi (n hund).
  17. Ne i sprovuam ata (mekasit) sikurse i kemi pas sprovuar pronart e kopshtit. Kur u betuan se do t vjelin at hert n agim.
  18. E nuk than (kur u betuan): "N dasht All-llahu - inshall -llahu!"
  19. E, sa qen ata fjetur, at (kopshtin) e goditi nj bela nga Zoti yt.
  20. Dhe ai gdhiu si t ishte i vjel.
  21. Ata n mngjes thrritnin njri-tjetrin.
  22. Ngrihuni hert te prodhimet e tuaja, nse doni t'i vilni!
  23. Dhe ata vajtn duke pshpritur n mes vete (t mos i dgjojn kush).
  24. T mos lejojn t afrohet sot n t asnj i varfr.
  26. E kur e pan at, than: "S'ka dyshim, ne kemi humbur (rrugn)".
  27. Jo, (ne nuk kemi humbur rrugn) por paskemi mbetur pa t!
  28. Ai me maturi prej tyre tha: "A nuk ju thash prse nuk e prmendi Zotin?"
  29. Ather ata than: "I pafajshm sht Zoti yn, ne ishim t padrejt"
  30. Dhe u kthyen e po e qortojn njri-tjetrin.
  31. Than: "T mjert ne, vrtet ne ishim jasht rrugs!"
  32. Shpresohet se Zoti yt do na zvendsoj me ndonj edhe m t mir se ai; ne n t vetm te Zoti yn mbajm shpresn.
  33. Ja, kshtu do t jen dnimi (i mekasve), ndrsa dnimi i bots tjetr do t jet shum m i ashpr, sikur t jen q e kuptojn.
  34. sht e sigurt se pr t devotshmit do t ket te Zoti i tyre kopshte t begatshme.
  35. A do ti bjm krminelt t barabart me muslimant?
  36. 'sht me ju, si gjykoni ashtu?
  37. A mos keni ndonj libr, e prej saj msoni?
  38. E ju do t keni atje ka t dshironi?
  39. Amos keni ndonj zotim t fort prej Nesh q vazhdon deri n kijamet, se do ta rrini at q dshironi?
  40. Pyeti ata se cili sht prej tyre q u garanton at?
  41. Apo ata kan ortak (zota) q u garantojn, pra le t'i sjellin ortakt e vet, nse e thon t vtetn?
  42. (Prkujto) Ditn kur ashprsohet shtja deri n kulm (n kijamet), e ata do t ftohen pr t br sexhde, po nuk mundn.
  43. Shikimet e tyre jan t prulura dhe ata i kaplon poshtrimi, kur dihet se ata kan qen t ftuar t bjn sexhde sa ishin t shndosh (e ata - talleshin).
  44. Pra m l Mua dhe ata q e mohojn kt Kur'an. Ne do t'i afrojm ata dalngadal te dnimi prej nga nuk presin.
  45. Dhe atyre Un u jap afat, sepse ndshkimi Im sht shum i fort.
  46. A mos krkon ti prej tyre shprblim, e ata jan t ngarkuar me dhniet?
  47. A mos te ta sht e fshehta (e Lehvi Mahfudhit), e ata prej aty trumbetojn (se jan t mir)?
  48. Po ti, bhu i durueshm ndaj caktimit t Zotit tnd, e mos u b si ai peshkut n kohn kur pat thirrur (Zotin) dhe ishte i mllefosur.
  49. Sikur t mos i afrohej atij mshir nga Zoti i tij, do t hidhej n shkretrir i demoralizuar.
  50. Po Zoti i tij, e bri at t zgjedhur prej t mirve.
  51. E ata q nuk besuan gati sa t zhdukin me shikimet e tyre, kur dgjuan Kur'anin, e (nga inati) than: "Ai sht i marr!"
  52. Po ai (Kur'ani) nuk sht tjetr vetm se kshill pr botn (e njerzve e t xhinve).
  Sui generis

 9. #69
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Hakka

  1. Momenti i katastrofs s prgjithshme (kijameti).
  2. 'sht kijameti?
  3. 'ka t msoi ty se 'sht kijameti?
  4. Themudi dhe Adi prgnjeshtruan tronditjen (kijametin).
  5. Sa i prket Themudit, ata u shkatrruan me krism t tmerrshme.
  6. Ndrsa Adi sht shkatrruar me nj er t fort, t pakufishme.
  7. At Ai e lshoi kundr tyre shtat net e tet dit rresht, kur shihje njerzit n to t rrzuar si t ishi trupa hurmash t zgavruara.
  8. A e sheh prej tyre ndonj q ka mbetur?
  9. Erdhi faraoni dhe ata q ishin para tij si dhe t prmbysurit (fshatrat e popullit t Lutit), me pun t gabuara.
  10. Ata kundrshtuan t drguarin e Zotit t tyre, e Ai i dnoi ata me nj dnim edhe m t madh (prej dnimeve t mparshm).
  11. Pasi q uji pat vrshuar, Ne ju bartm n anije.
  12. Pr ta br at (ngjarje) prkujtim pr ju dhe pr ta ruajtur at vesht q jan prkujtues.
  13. E kur t fryhet n sur nj e fryme.
  14. Dhe t ngrihen toka e kodrat e t'i mshojn njra-tjetrs me nj t goditur.
  15. N at koh ndodh e vrteta (kijameti).
  16. E qielli ahet, pse ai at dit sht i raskapitur.
  17. Dhe engjjt qndrojn n skajet (ant) e tij, e at dit, tet (engjj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit tnd.
  18. At dit ju do t ekspozoheni (para Zotit), duke mos mbetur fsheht asnj sekret juaji.
  19. Kujt t'i jepet libri i vet nga e djathta e tij, ai do t thot: "O ju, qe, lexonie librin tim!"
  20. Un kam qen i bindur se do t jap llogarin time.
  21. Dhe ai ather sht n nj jet t knaqshme.
  22. N nj Xhennet t lart.
  23. Pemt e tij i ka krejt afr.
  24. (E thuhet) Hani e pini shijshm, ngase n ditt e kaluara ju e prgatitt kt.
  25. Ndrkaq, kujt i jepen librat e veta nga e majta, ai thot: "O i mjeri un, t mos m jepej fare libri im.
  26. Dhe t mos dijsha fare se ka sht llogaria ime.
  27. Ah, sikur t kishte qen ajo (vdekja e par) mbarim i amshueshm pr mua.
  28. Pasuria ime nuk m bri fare dobi.
  29. U hoq prej meje do kompetenc imja.
  30. U thuhet zebanive: Kapnie at, vnja prangat!
  31. Pastaj at shtinie n Xhehennem...
  32. Mandej, lidhne at me nj zingjir t gjat shtatdhjet kut.
  33. Pse ai ka qen q nuk besoi All-llahun e madhruar.
  34. Ai nuk nxiste pr t'i ushqyer t varfrit.
  35. Ai sot nuk ka ktu ndonj mik.
  36. As ushqim tjetr prve t t shplarave.
  37. Q at nuk e ha kush, pos mkatarve.
  38. Pra Un betohem n at q e shihni!
  39. Edhe n at q nuk e shihni!
  40. Se me t vrtet ai (Kur'ani) sht fjal (e Zotit) q e lexon i drguari i ndershm.
  41. Ai nuk sht fjal e ndonj poeti, po ju nuk besoni.
  42. Nuk sht as fjal e ndonji falltori, po ju nuk besoni.
  43. sht zbritje prej Zotit t botve!
  44. Sikur t trillonte ai (Muhammedi) pr Ne ndonj fjal!
  45. Ne do ta kapim at me fuqin Ton.
  46. E pastaj do t'ia kputnim atij arterien e zemrs.
  47. Askush prej jush nuk do t mund t ndrhynte pr mbrojtjen e tij.
  48. Ai (kur'ani) sht kshill pr t ruajturit.
  49. S'ka dyshim se Ne dijm q prej jush ka q e prgnjeshtrojn.
  50. Ai (Kur'ani) njmend do t jet dshprim pr jobesimtart.
  51. Ai sht e vrtet bindse!
  52. Andaj, ti lartsoje nga t metat Zotin tnd t madhruar!
  Sui generis

 10. #70
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Me'arixh

  1. Nj luts e krkoi dnimin e pashmangshm,
  2. pr jobesimtart. At (dnim) s'ka kush q mund ta ndal.
  3. Ai dnim vjen nga All-llahu, pronari i shkallve t larta (n qiej).
  4. Atje ngjiten engjjt dhe shpirti (Xhibrili) n nj dit q zgjat pesdhjet mij vjet (ose lartsia e atyre shkallve sht pesdhjet mij vjet).
  5. Ti, pra, duro me nj durim pa ankes (t mir).
  6. Atyre u duket ai larg,
  7. Kurse Neve ai na duket afr.
  8. Dita kur qielli t bhet si kallaji i shkrir.
  9. Kodrat t bhen si leshi i lnurur.
  10. Dhe asnj mik nuk pyet pr mikun.
  11. Edhe pse ata shihen ndrmjet vete (edhe njihen, por ikin prej njri-tjetrit). Krimineli dshiron sikur t kishte paguar dnimin e asaj dite me bijt e vet.
  12. Dhe me gruan e vet dhe me vllain e vet.
  13. Edhe me t afrmit e tij q ai te ata mbshtetej.
  14. Edhe me krejt ka ka n tok, e vetm t kishte shptuar!
  15. Jo, kurrsesi, ajo (para) sht Ledhdha - flaka (emr i Xhehennemit).
  16. sht q heq kapakt e koks.
  17. Q e thrret (trheq prej vetes) at q sht zbrapsur e larguar (prej besimit).
  18. Dhe q ka tubuar (pasuri) dhe e ka ruajtur (fshehur).
  19. sht e vrtet se njeriu sht i prirur t jet i padurueshm.
  20. Pse kur e godit ndonj e keqe, ai ankohet s teprmi.
  21. Ndrkaq, kur e gjen e mira, ai bhet tepr koprac.
  22. Prve atyre q falen,
  23. t cilt jan t rregullt n faljen e namazit t tyre.
  24. Dhe ata q n pasurin e vet kan ndar n nj pjes t caktuar.
  25. Pr lypsin dhe pr nevojtarin q nuk lyp.
  26. Edhe ata q e besojn bindshm ditn e gjykimit.
  27. Edhe ata q i friksohen dnimit nga Zoti i tyre.
  28. Sepse sht e vrtet q nuk ka shptim prej dnimit nga Zoti i tyre.
  29. Edhe ata q jan ruajtur prej punve t ndyra (amorale).
  30. Me prjashtim ndaj grave t veta dhe ndaj robreshave q i kan n posedim, ata nuk qortohen pr to.
  31. E kush krkon prve tyre, t tillt jan t shfrenuar (meritojn dnim).
  32. Edhe ata q jan besnik ndaj amanetit q u sht besuar dhe ndaj premtimit t dhn.
  33. Edhe ata q dshmin e vet e zbatojn (nuk e mohojn, nuk e fshehin).
  34. Edhe ata q jan t kujdesshm ndaj rregullave t namazit t tyre.
  35. T tillt jan n Xhennete dhe jan t nderuar.
  36. 'sht me ata q nuk besuan dhe zgjasin qafat nga ti?
  37. Uln n grupe n t djatht e n t majt teje?
  38. A dshiron secili prej tyre t hyj n Xhennetin e begatshm?
  39. Kurrsesi! Ne i krijuam ata nga ajo ka ata e din.
  40. Pra betohem n Zotin e lindjeve e t perndimeve, se Ne kemi fuqi.
  41. t zvendsojm me m t mir se ata dhe Ne nuk mund t na dal kush para.
  42. Po ti lri ata t zhyten edhe m thell n t kota dhe t dfrehen deri q t ballafaqohen n ditn e tyre q po u premtohet.
  43. Ditn kur duke u ngutur dalin prej varreve, sikur nguteshin te idhujt,
  44. Me shikimet e tyre t prulura i ka kapluar poshtrimi. Ajo sht dita q ka qen premtuar.
  Sui generis

 11. #71
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Nuh

  1. Ne e drguam Nuhun e populli i vet (dhe i tham): "Trhiqja vrejtjen popullit tnd para se ata t'i godas dnimi i rnd!"
  2. Ai tha: "O populli im, un jam i drguar te ju, jam i qart.
  3. Adhuronie All-llahun, kini frik prej Tij dhe mua m dgjoni.
  4. Ai u fal juve nga mkatet tuaja dhe ua vazhdon jetn deri n nj afat t caktuar (pa u dnuar), e kur t vij afati i caktuar prej All-llahut, ai nuk shtyhet pr m von, nse jeni q e dini".
  5. Ai tha: "O Zoti im, un e thirra popullin tim natn e ditn.
  6. Por thirrja ime vetm ua shtoi ikjen.
  7. Dhe sa her q un i thrritja ata pr t'u falur Ti mkatet, ata i vnin gishtat e tyre n vesh dhe e mbulonin kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin n at t tyren me nj mendjemadhsi t fort.
  8. Pastaj, un i kam thirrur ata haptazi.
  9. Pastaj un thirrjen ua drejtoja atyre haptazi, e shum her edhe fshehurazi".
  10. Un u thash: "Krkoni falje Zotit tuaj, se Ai vrtet fal shum;
  11. Ai ju lshon nga qielli shi me bollk,
  12. Ju shumon pasurin dhe fmijt, ju bn t keni kopshte dhe ju jep lumenj.
  13. 'sht me ju q All-llahut nuk i shprehni madhrin q e meriton?
  14. Kur Ai ju krijoi n disa etapa.
  15. A nuk e keni par se si All-llahu krijoi shtat pal qiej (n kate).
  16. Dhe n ta hnn e bri drit, diellin e bri ndriues.
  17. Dhe All-llahu u shpiku juve prej toks si bim.
  18. Pastaj ju kthen n t pa dyshim ju nxjerr srish.
  19. All-llahu juve ua bri tokn t shesht.
  20. Q npr t t ecni rrugve t gjera".
  21. Nuhu tha: "Zoti im, ata m kundrshtuan, ata shkuan pas atyre (pasanikve), t cilve pasuria dhe fmijt e tyre vetm ua shtuan dshprimin.
  22. Dhe ata (pasanikt) u kurdisn atyre kurthe shum t mdha".
  23. Dhe u than: Mos braktisni zotat tuaj kurrsesi, mos braktisni Vedda-n, as Suvva-n, e Jeguth-in, Jeuk-n e Nesre-n.
  24. Dhe ata i bn t humbur shum sish, e Ti zullumqarve mos u jep tjetr, por vetm humbje.
  25. Pr shkak t mkateve t tyre ata u prmbytn dhe menjher u futn n zjarr dhe ata, prve All-llahut, nuk gjetn ndihmtar.
  26. E Nuhu tha: "O Zoti im, mos l mbi tok asnj nga jobesimtart!
  27. Sepse, nse Ti i l ata, robrit Tu do t'i humbin dhe prej tyre nuk lind tjetr, vetm t prishur e jobesimtar.
  28. Zoti im, m fal mua dhe prindrit e mi, dhe ata q hyn n shtpin time, duke qen besimtar, edhe besimtart e besimtaret, ndrsa jobesimtarve mos u shto tjetr, vetm dshprim".
  Sui generis

 12. #72
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Xhinn

  1. Thuaj: "Mua m shpalllet se nj grup i vogl nga xhint i vuri veshin dhe dgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te t vett) than: "Ne kemi dgjuar nj Kur'an q mahnit,
  2. q udhzon n t vrtetn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit ton, kurrsesi nuk do t'ia shoqrojm m ask"
  3. Dhe se lartsia e madhruar e Zotit ton, nuk sht q ka as grua, as fmij.
  4. S'ka dyshim se ai mendjelehti jon fliste t pavrteta ndaj All-llahut.
  5. Ndrsa, ne kemi pas menduar se as njerzit, as xhint nuk flasin gnjeshtra prkitazi me All-llahu,
  6. Dhe se ka pasur burra prej njerzve, q krkonin ndihm prej disa xhinve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe m shum arrogancn.
  7. Dhe se ata (njerzit) kan menduar, si keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka pr t ringjallur ask.
  8. Dhe vrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijn qiellin, po at e gjetm prplot roje t forta dhe me shkndija (zjarri q djeg),
  9. Dhe ne m par hulumtonim n vendvshtrim pr t dgjuar, e kush prpiqet t dgjoj tash, ai has n pusin e shkndijs s zjarrt.
  10. Ne nuk e dim se me kt (prgaditje t qiellit) sht pr qllim ndonj e keqe pr ata q jan n tok, apo Zoti i tyre dshiron q ata t'i udhzoj.
  11. sht e vrtet se prej nesh ka t mir, por ka edhe q nuk jan aq t mir, sepse ne kemi qen n drejtime t ndryshme.
  12. Dhe ne kemi qen t bindur se All-llahut nuk mund t'i shmangemi n tok e as nuk mund t'i shptojm Atij duke ikur.
  13. Dhe ne, sapo e dgjuam udhzimin (Kur'anin), i besuam atij, e kush e beson Zotit t vet, ai nuk i friksohet ndonj dnimi e as ndonj padrejtsie.
  14. sht e vrtet se prej nesh ka besimtar (mysliman) dhe prej nesh ka q jan jasht rrugs (jobesimtar), e kush e pranoi islamin, t tillt msyn rrugn e shptimit.
  15. Ndrsa, ata q lshuan rrugn, ata u bn lnd e Xhehennemit!
  16. Sikur ata (idhujtart) t'i prmbaheshin rrugs s drejt, Ne do t'iu lshonim atyre uj me bollk,
  17. Pr t sprovuar me t. E kush ia kthen shpinn adhurimit ndaj Zotit t vet, Ai e shpie at n vuajtje t padurueshme.
  18. Dhe (mua m shpallet) e vrtet xhamit jan veant pr t adhuruar All-llahun, e mos adhuroni n to ask tjetr me All-llahun!
  19. Dhe se kur u ngrit robi i All-llahut ta adhuroj At, ata (xhint ose idhujtart) gati hipnin njri mbi tjetrin pr t dgjuar.
  20. Thuaj: "Un dshiroj vetm Zotin tim dhe Atij nuk i bj asnj shok!"
  21. Thuaj: "Un nuk kam n dor q t'ju largoj dmin, as t'ju sjell dobi!"
  22. Thuaj: "sht e vrtet se mua nuk m mbron askush prej (dnimit) t All-llahut dhe prve Tij, un nuk gjej mbshtetje".
  23. (Nuk kam n dor tjetr), prve kumtimin prej All-llahut dhe prve shpalljeve t Tij. Kush e kundrshton All-llahun dhe t drguarin e tij, i tij sht zjarri i Xhehennemit, aty do t jen prgjithmon, pambarim.
  24. Derisa kur ta shohin at q u premtohet, ather do t kuptojn se kush sht m i dobt n ndihm dhe m i vogl n numr.
  25. Thuaj: "Un nuk e di a do t jet afr ajo q u premtohet, apo Zoti im do ta vonoj at shum?"
  26. Ai sht q e di t fshehtn, por fshehtsin e vet nuk ia zbulon askujt.
  27. Me prjashtim t ndonj t drguari q Ai do. At bot Ai v roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtsin),
  28. Pr ta ditur (pr t'u dukur) se ata kan kumtuar shpalljet e Zotit t tyre, dhe se Ai ka prfshi at te ata, dhe Ai e di sasin e do gjje q ekziston.
  Sui generis

 13. #73
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Muzemmil

  1. O ti i mbshtjell!
  2. Ngrihu pr falje natn, prve nj pjese t vogl t saj.
  3. Gjysmn e saj ose di m pak se gjysmn.
  4. Ose shto di prej saj dhe Kur'anin lexoje me vmendje.
  5. Ne do t shpallim ty fjal t rnd (t madhe).
  6. E s'ka dyshim se akiviteti i nats sht fuqizues dhe fjal m e qart.
  7. Vrtet, Ti gjat dits ke angazhim t gjat (t madh).
  8. Po ti prmende Zotin tnd dhe plotsisht prkushtoju Atij!
  9. Zot i lindjes dhe i perndimit, nuk ka zot tjetr vetm Ai, pra At merr pr mbshtetje.
  10. Dhe kij durim ndaj asaj q t thon dhe largohu atyre i matur.
  11. Dhe m l Mua pr ata gnjeshtart pasanik, dhe jepu atyre pak afat.
  12. Se me t vrtet te Ne ka pranga e zjarr.
  13. Edhe ushqim q nuk glltitet edhe dnim t dhembshm.
  14. At dit kur toka e kodrat t dridhen, e kodrat bhen rr rrshqitse.
  15. Ne drguam te ju t drguar q dshmon kundr jush, ashtu si patm drguar edhe te faraoni t drguar.
  16. E faraoni e kundrshtoi t drguarin, andaj Ne i dham atij nj dnim t rnd.
  17. Nse ju mohoni, si do t mbroheni n nj dit q fmijt do t'i bj pleq?
  18. At dit qielli do t ahet dhe premtimi i Tij do t realizohet.
  19. Kto jan nj prkujtim qortues, e kush do, ai e zgjedh rrugn pr te Zoti i vet.
  20. Zoti yt e di se ti dhe nj grup i atyre q jan me ty, kaloni n adhurim m pak se dy t tretat e nats ose gjysmn e saj a nj t tretn e saj. All-llahu e di gjatsin e nats dhe t dits dhe Ai e diti q ju nuk do mund t'i prmbaheni asaj, andaj u lehtsoi juve, pra falnu duke lexuar Kur'an sa t'ju vij m leht prej namazit. Ai e diti se nga ju do t ket t smur dhe t tjert q gjallrojn npr tok dke krkuar nga begatit e All-llahut, e dhe t tjer q luftojn n rrugn e All-llahut, pra falnu dhe lexoni sa t jet m leht pr tij dhe kryene me rregull faljen, jepne zeqatin, huazoni (jepni sadaka) pr hir t All-llahut hua t mir, se ka t prgatitni pr veten tuaj prej t mirave, at do ta gjeni te All-llahu edhe m t mir, dhe shprblim m t madh, e krkoni falje prej All-llahut, se All-llahu sht mkatfals, mshirues!
  Sui generis

 14. #74
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Mudeththir

  1. O ti i mbuluar!
  2. Ngrihu dhe trhiqu vrejtjen (duke i thirrur).
  3. Dhe madhroje Zotin tnd!
  4. Dhe rrobat tua pastroji!
  5. Dhe t keqs s ndyr largohu!
  6. Dhe mos u mburr me at q jep e t duket shum!
  7. Dhe pr hir t Zotit tnd duro!
  8. E,kur t fryhet n Sur,
  9. Ather ajo sht dit e vshtir.
  10. Pr jobesimtart sht jo e leht.
  11. Ti, m le Mua dhe at q e krijova t vetmuar.
  12. Dhe bra kt pasuri t madhe.
  13. E bra edhe me djem q i ka me vete.
  14. Dhe Un i lash n disponim t gjitha mundsit.
  15. E ai lakmon q t'i shtoj edhe m tepr.
  16. E jo, se ai vrtet ishte mohues i fakteve tona!
  17. At do ta ndrydhi me nj dnim t rnd e t padurueshm.
  18. Pse ai shum mendonte, radhite e prgatiste (pr Kur'anin).
  19. Qoft i shkatrruar, po si prceptonte?
  20. Prap qoft i shkatrruar, po si prceptonte?
  21. Ai srish thellohej n mendime.
  22. Pastaj mrrolej dhe bhej edhe i vrazhd.
  23. Pastaj ktheu shpinn me mendjemadhsi.
  24. E tha: "Ky (Kur'ani) nuk sht tjetr, vetm se magji q prcillet prej t tjerve.
  25. Ky nuk sht tjetr, prve fjal njerzish!"
  26. E Un at do ta hedh n Sekar!
  27. E, ku e di ti se ka sht Sekar?
  28. Ai nuk l send t mbetet pa e djegur.
  29. Ai sht q ua prish dhe ua nxin lkurat.
  30. Mbikqyrs mbi t jan nntmbdhjet.
  31. E mbiqkyrs t zjarrit, Ne nuk bjm tjetr, prve engjjve dhe numrin e tyre (t prmendur n Kur'an) nuk e bm pr tjetr, por vetm si sprov pr ata q nuk besuan, e q t binden ata q u sht dhn libri, e atyre q besuan t'u shtohet besimi, e atyre q u sht dhm libri dhe besimtart t mos ken dyshim, dhe ata q zemrat i kan t smura dhe jobesimtart t thon: "Ka dashti All-llahu me kt shembull?" Ja ashtu, All-llahu e l t humbur at q do, e ushtrin e Zotit tnd nuk e di kush pos Atij, e ai (Sekari), nuk sht tjetr vetm se nj prkujtim pr njerz.
  32. Jo, nuk sht ashtu, Pasha hnn!
  33. Edhe natn kur trhiqet!
  34. Edhe agimin kur agon!
  35. S'ka dyshim se ai (Sekari) sht nj nga belat m t mdha.
  36. sht vrejtje pr njerz!
  37. Pr at nga mesi juaj q dshiron t prparoj (n t mira) apo t ngec.
  38. Secili njeri sht peng i veprs s vet.
  39. Prve atyre t djathtve.
  40. Q jan n Xhennete e i bjn pyetje njri-tjetrit,
  41. Prkitazi me kriminelt (e u thon):
  42. "ka u solli juve n Sekar?"
  43. Ata thon: "Nuk kemi qen prej atyre q faleshin (q bnin namaz);
  44. Nuk kemi qen q ushqyenim t varfrit;
  45. Dhe kemi qen q prziheshim me t tjert n pun t kota.
  46. Dhe kemi qen q nuk e besonim ditn e gjykimit.
  47. Derisa na erdhi e vrteta (vdekja)!"
  48. E tanim, atyre nuk u bn dobi ndrmjetsimi i ndrmjetsuesve,
  49. Po ka kishin ata q largohesin prej kshills (Kur'ait)?
  50. Ata ishin si gomar t trembur (t egr).
  51. Q ikin prej luanit (ose prej gjahtarit).
  52. Ve ksaj, secili prej tyre dshironte t'i jepej libr i posam (i hapt, i qart).
  53. E jo! Por ata jan q nuk friksohen bots tjetr.
  54. Dhe jo! Se ai (Kur'ani) sht kshill e lart.
  55. E kush do, kshillohet me t.
  56. Po ata nuk mund t marrin msim prej tij, vetm nse All-llahu di, Ai sht i denj pr t'iu ruajtur dhe i denj pr falje mkatesh!
  Sui generis

 15. #75
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Kijame

  1. Btohem n ditn e kijametit;
  2. Betohem n shpirtin q sht shum qortues!
  3. A mendon njeriu se nuk do t'i tubojm eshtrat e tij?
  4. Po, do t'ia tubojm! Duke qen se Ne jemi t zott t'ia rikrijojm si kan qen edhe majat e gishtave t tij!
  5. Por, njeriu dshiron t vazhdoj edhe mtej n mkate.
  6. Andaj edhe pyet: "Kur sht dita e kijametit?"
  7. E, kur t merren syt (t part)?
  8. E t zhet hna (errsohet),
  9. Dhe t bashkohet dielli e hna.
  10. At dit njeriu do t thot: "Nga t iket!"
  11. Jo, nuk ka strehim!
  12. At dit vetm te Zoti yt sht caku!
  13. At dit njeriu do t njihet me at q oi para dhe me at q la prapa.
  14. Po njeriu sht dshmitar i vetvetes.
  15. Edhe nse i paraqet arsyetimet e veta.
  16. Ti (Muhammed) mos shqipto at (Kur'anin) me gjuhn tnde pr ta nxn at me t shpejt!
  17. Sepse Ne e kemi pr detyr tubimin dhe leximin e tij!
  18. E kur ta lexojn at ty, ti prcille me t dgjuar leximin e tij.
  19. Dhe pastaj sht obligim i yni q ta shkoqisim at.
  20. Jo, nuk sht ashtu! Por ju jeni q e doni t ngutshmen (dynjan).
  21. Dhe e lini pas shpine at t ardhmen (ahiretin).
  22. At dit do t ket fytyra t shklqyera (t gzuara).
  23. Q Zotin e tyre e shikojn.
  24. At dit ka fytyra edhe t vrazhda.
  25. Q presin t'u thyhet kurrizi (t shkatrrohen).
  26. Jo dhe Jo! Po kur t arrij (shpirti) n grop t fytit (t gjoksit),
  27. Dhe thuhet (nga familja e t afrmit): "Kush do ta shroj?"
  28. Dhe ai bindet se ai po ndahet.
  29. E t'i puqet kofsha pr kofshe (t'i vshtirsohet gjendja).
  30. At dit vetm te Zoti yt shkohet.
  31. E ai as nuk vrtetoi at q duhej, as nuk u fal.
  32. Por prgnjeshtroi dhe ktheu shpinn.
  33. Dhe shkonte te familja e tij me fodullk.
  34. T sht afruar ty e keqja e t'u afroft! (ose i mjeri ti i mjeri).
  35. Edhe nje her t'u afrua ty e keqja; t'u afroft!
  36. A mos mndon njeriu se do t lihet duke mos zn asgj (pa kurrfar prgjegjsie).
  37. A nuk ka qen ai n nj pik uj q derdhet.
  38. E pastaj u b gjak i trash, e Ai e krijoi dhe e prsosi?
  39. Dhe prej tij Ai i bri dy lloje: mashkullin dhe femrn.
  40. A nuk sht Ai (Zot) i fuqishm q i ngjall t vdekurit?
  Sui generis

 16. #76
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Insan

  1. Vrtet ka kaluar nj periudh kohore, q njeriu nuk ekzistonnte fare si nj dika i prmendur.
  2. Ne e krijuam prej nj uji t bashkdyzuar pr t sprovuar at, andaj e bm t dgjoj e t shoh.
  3. Ne e udhzuam at n rrugn t drejt, e ai do t jet: mirnjohs ose prbuzs.
  4. Ne pr jobesimtart kemi prgatitur zingjir, pranga e zjarr.
  5. S'ka dyshim se t devotshmit do t pijn nga gota q prziejra brenda saj sht nga kafuri (aromatik).
  6. sht nj burim prej t cilit pijn robrit e All-llahut dhe e bartin at kut duan.
  7. Ata jan q zbatojn premtimet e tyre dhe i friksohen nj dite dmi i s cils ka prmasa t mdha.
  8. Ata jan q pr hir t Tij u japin ushqim t varvfrve, jetimve dhe t znve robr.
  9. Ne po ju ushqejm vetm pr hir t All-llahut dhe prej jush nuk krkojm ndonj shprblim e as falnderim.
  10. Ne i friksohemi (dnimit) Zotit ton n nj dit q fytyrat i bn t zymta dhe sht shum vshtir.
  11. Po All-llahu i ruajti ata prej sherrit t asaj dite dhe u dhuroi shklqim n fytyra e gzim t madh.
  12. Dhe pr shkak se ata duran, i shprbleu me Xhennet dhe me petka mndafshi.
  13. Aty jan t mbshtetur n koltuk dhe aty nuk shohin as diell (vap) e as t ftoht.
  14. Hijet e tyre (t pemve) jan afr mbi ta dhe kalavesht e pemve jan t qasur shum afr.
  15. Dhe atyre u bhet shrbim me en dhe me gota t tejdukshme.
  16. T tejdukshme nga argjenti q ata (shrbtort) i prcaktuan t jen sa duhet (t mdha o t vogla).
  17. Dhe u jepet t pijn aty gota t vers t przier zenxhebil (bim aromatike).
  18. (nga) Burim aty q quhet selsebil (i leht n t pim).
  19. Dhe atyre u sillen pr shrbim djelmosha q prher jan t till sa q kur t'i kundrosh t duken si margairtar t derdhur.
  20. Dhe kur t shikosh aty, sheh begati t mdha e zotrim (pron, pauri) t madh.
  21. Kan t veshura petka mndafshi t holl e t gjelbr (atllas) dhe t mndafshit t trash (brokat); jan t stolisur me bylyzyk t argjent dhe Zoti i tyre u jep t pijn pije t pastr.
  22. Ky sht shprblimi juaji, sepse angazhimi juaji ka qen i pranishm.
  23. Ne t shpallm ty Kur'anin n intervale (pjes-pjes).
  24. Andaj ti bhu i durueshm deri n vendimin e Zotit tnd e mos dgjo as mkatar, as jobesimtar.
  25. Adhuroje Zotin tnd mngjes e mbrmje.
  26. Dhe falu pr hir t Tij n nj koh t nats, mandej adhuroje At edhe natn m gjat.
  27. Vrtet, ata (idhujtart) e duan shum kt jet dhe e zn asgj ditn e rnd q i pret.
  28. Ne i krijuam ata dhe Ne e prsosm krijimin e tyre, e sikur t duam, Ne i zhdukim ata e sjellim t tjer m t mir se ata.
  29. Vrtet, kto jan nj kshill, e kush do e merr rrugn q e on te Zoti i tij.
  30. Po ju nuk mund t doni gj, pos nse do All-llahu, e All-llahu sht shum i dijshm, shum i urt.
  31. Ai vet q do, e shtie n mshirn e Vet, kurse pr zullumqart ka prgatitur dnim t dhembshm
  Sui generis

 17. #77
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Murselat

  1. Pasha errat q fryejn njpasnj (pandrprer)!
  2. Q jan shum t stuhishme e shkaktojn furtun.
  3. Pasha engjjt q u sht besuar shprndarja e reve dhe q i shprndajn.
  4. Dhe q ndajn qart (t vrtetn nga e pavrteta).
  5. Dhe ata q sjellin shpallje (libra t Zotit, te pejgambert).
  6. Si arsyetim ose si vrejtje.
  7. S'ka dyshim se ajo q premtoheni ka pr t ndodh pa tjetr.
  8. Kur yjet t shuhen.
  9. Dhe kur qielli t hapet,
  10. Dhe kur kodrat t coptohen,
  11. Dhe kur t drguarve u sht caktuar koha?
  12. E pr ciln dit atyre u sht caktuar koha?
  13. Pr ditn e gjykimit (kur drejtsia e Zotit ndan t mirn nga e keqja).
  14. E ku e di ti se ka sht dita e gjykimit?
  15. At dit sht shkatrrim pr ata q prgnjeshtruan.
  16. A nuk i kemi shkatrruar Ne popujt m t hershm?
  17. Dhe pastaj pas tyre ua shoqruam t tjer m t vonshm.
  18. Ne ashtu bjm me kriminelt.
  19. At dit sht mjerim i madh pr ata q prgnjeshtruan.
  20. A nuk u kemi krijuar juve nga nj lng i dobt?
  21. Dhe at e vendosm n nj vend t sigurt.
  22. Pr deri n nj koh t caktuar.
  23. Dhe Ne bm prcaktimin e krijimit. Sa prcaktues t mir jemi!
  24. At dit sht shkatrrim pr ata q nuk e njohn fuqin ton.
  25. A nuk e bm Ne tokn q n gjirin e vet mban,
  26. T gjall dhe t vdekur?
  27. Dhe n t kemi vn kodra t forta e t larta dhe ju dham t pini uj q ua shuan etjen.
  28. At dit sht mjerim pr ata q prgnjeshtruan,.
  29. (u thuhet) Shkoni te ai (Xhehennemi) q ju e konsideruat rren.
  30. Shkoni te ajo hije (mjegull) q ka tri degzime.
  31. Q nuk bn as hije, as nuk mbron prej flaks.
  32. Ai (Xhehennemi) hedh gaca t mdha si ndonj kshtjell.
  33. E q jan si t ishin deve t verdha (shum t shpejta).
  34. At dit sht shkatrrim pr mohuesit.
  35. Kjo sht nj dit q ata nuk flasin.
  36. Atyre as nuk u lejohet q t arsyetohen.
  37. At dit, mjer ata q prgnjeshtruan!
  38. Kjo sht dita e gjykimit, u kemi tubuar juve dhe t mparshmit.
  39. Dhe nse keni ndonj dredhi, ather bni dredhira!
  40. At dit sht shkatrrim pr ata q nuk besuan.
  41. Dhe, nuk ka dyshim se t devotshmit do t jen nn hije pran burimeve,
  42. Dhe kan pem far t dshirojn.
  43. Hani e pini shijshm e me ndje, pr at e keni vepruar.
  44. Ne kshtu i shprblejm mirbrsit.
  45. At dit sht mjerim pr prgnjeshtuesit.
  46. Ju (jobesimtar n dynja) hani e knaquni prpak koh, sepse vrtet ju jeni rrebel.
  47. At dit sht mjerim pr ata q mohuan t mirat e Zotit.
  48. Dhe kur atyre u thuhej: "Prkuluni!", ata nuk prkuleshin.
  49. At dit sht mjerim pr ata q prgnjeshtuan.
  50. Pra, cils fjal (libr) pas ktij (Kur'anit) i besojn?
  Sui generis

 18. #78
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Nebe'

  1. Pr ka ata i bjn pyetje njri-tjetrit?
  2. Pr lajmin e madh e trondits.
  3. N t cilin ata jan n kundrshti.
  4. Jo, t mos pyesin, sepse ata do ta kuptojn!
  5. Prsri Jo, se ata do ta kuptojn!
  6. A nuk e bm Ne tokn t prshtatshme (pr jet),
  7. Ndrsa kodrat shtylla?
  8. Dhe Ne u krijuam juve n ifte.
  9. Dhe gjumin tuaj ua bm pr pushim.
  10. Dhe natn ua bm mbules (si rrobet).
  11. Ndrsa ditn e bm pr gjallrim.
  12. Dhe Ne kemi ndrtuar mbi ju nj shtatshe t fort.
  13. Dhe kemi vn ndriuesin q flakron.
  14. Dhe prej reve t shtrydhura kemi lshuar shi t madh.
  15. Q me t t rrisim drithra e bim.
  16. Edhe kopshte t dendura pal mbi pal.
  17. S'ka dyshim se dita e gjykimit sht caktuar.
  18. sht dita q i fryhet surit, e ju vini grupe-grupe.
  19. Dhe qielli hapet e bhet dyer-dyer.
  20. Dhe kodrat shkulen dhe bhen pluhur (si val rrezesh).
  21. E Xhehennemi sht n prit (n pusi).
  22. sht vendstrehim i arrogantve.
  23. Aty do t mbesin pr tr kohn (pa mbarim).
  24. Aty nuk do t shijojn as freskim, as ndonj pije.
  25. Prve uj t val e kalbsir.
  26. Si ndshkim i merituar.
  27. Ata ishin q nuk pritnin se do t japin llogari.
  28. Dhe argumentet Tona i prgnjeshtruan me kmbngulje.
  29. Ndrsa Ne do send e kemi ruajtur me shkrim t sakt.
  30. E ju pra, vuani, se Ne nuk do t'u shtojm tjetr vetm se vuajtje.
  31. S'ka dyshim se t devotshmit kan fitime t mdha.
  32. Kopshte e vreshta rrushi.
  33. Edhe vasha t nj moshe.
  34. Edhe gota t mbushura plot ver.
  35. Aty nuk dgjojn fjal t kota, as gnjeshtra.
  36. Shprblime e dhurata t shumta dhn nga Zoti yt.
  37. Zoti i qiejve e i toks, dhe ka ka ndrmjet tyre, q sht mshirues, t cilit nuk kan t drejt t'i bjn vrejtje.
  38. At dit Xibrili dhe engjjt qndrojn t rreshtuar, askush nuk flet pos atij q e lejon Mshiruesi, dhe i cili e thot t vrtetn.
  39. Ajo sht dita e vrtet, e kush dshiron le t kthehet rrugs te Zoti i vet.
  40. Ne ua trhoqm juve (idhujtarve) vrejtjen pr nj dnim t afrt, n ditn kur njeriu (besimtar) shikon se ka i kan sjell duart e veta, e jobesimtari thot: "Ah, sa mir do t ishte pr mua sikur t isha
  Sui generis

 19. #79
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Nazi'at


  1. Pasha ata (engjj) q marrin shpirtrat me rrmbim (prmbytshm)!
  2. Dhe ata q marrin shpirtra me lehtsim!
  3. Dhe ata q notojn me shpejtsi!
  4. Dhe nxitsit t cilt me shpejtsi n vendin e vet i ojn!
  5. Dhe pasha ata q do shtje rregullojn!
  6. Ditn q vrullshm bhet dridhja.
  7. Q pas saj pason tjetra.
  8. At dit zemrat jan t tronditura.
  9. Shikimet e tyre jan t poshtruara (friksuara).
  10. Ata (idhujtart n dynja) thon: "A thua do t bhemi prsri kshtu si jemi?"
  11. A edhe pasi t jemi br eshtra t kalbur?"
  12. Ata than: "Ather, ai kthim do t jet dshprues pr ne!"
  13. Po ajo (ringjallja) nuk do t jet tjetr pos nj thirrje (klithje).
  14. Dhe ja, ata mbi siprfaqen e toks.
  15. A t ka ardhur ty rrfimi i Musait?
  16. Kur Zoti i tij e pat thirrur n luginn e bekuar Tuva (rrnz kodrs Turi Sina).
  17. Shko te faraoni se vrtet ai e ka tepruar.
  18. Dhe thuaj: "E ke ndr mend t pastrohesh?"
  19. Un t udhzoi te Zoti yt e ti t'ia kesh frikn Atij!
  20. Dhe ai ia tregoi mrekullin e madhe.
  21. Po ai e prgnjeshtroi dhe e kundrshtoi.
  22. Pastaj u kthye prapa dhe iku me t shpejt.
  23. I tuboi (t gjith t vett) dhe u mbajti fjalim.
  24. E u tha: "Un jam zoti juaj m i lart!"
  25. Ather All-llahu tmerrshm e dnoi at, pr kt t fundit dhe pr at t parn.
  26. N kt ndshkim ka prvoj msimi pr at q friksohet.
  27. A sht m i rnd krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti at!
  28. Ngriti kupn e tij dhe e prsosi at.
  29. Natn ia errsoi e ditn ia ndrioi.
  30. E pastaj tokn e sheshoi.
  31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.
  32. Kurse kodrat ia prforcoi.
  33. Si furnizim pr ju dhe pr kafsht tuaja.
  34. E kur t vij vala e madhe (kijameti),
  35. At dit njeriu prkujton se ka ka punuar.
  36. E Xhehennemi shfaqet sheshazi pr at q e sheh.
  37. E pr sa u prket atij q ka tepruar.
  38. Dhe i dha prparsi jets s ksaj bote,
  39. Xhehennemi do t jet vendi i tij.
  40. E kush iu friksua paraqitjes para Zotit t vet dhe ndaloi veten prej epsheve,
  41. Xhenneti sht vendi i tij.
  42. Ty t pyesin pr kijametin: "Kur do t ndodh ai?!"
  43. Po, n far gjendje je ti t'ua prkutosh at?
  44. Vetm te Zoti yt sht dijenia pr t.
  45. Ti je vetm qortues i atij q ia ka frikn Atij.
  46. Ditn kur ta prjetojn at, atyre (idhujtarve) do t'u duket sikur nuk kan jetuar m tepr se nj mbrmje ose nj mngjes t saj.
  Sui generis

 20. #80
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  'Abese

  1. Ai vrenjti (fytyrn) dhe u kthye.
  2. Ngase atij i erdhi i verbri.
  3. E ku mund ta dish ti, ndoshta ai do t pastrohet.
  4. Apo do t kshillohet dhe kshilla do t'i bj dobi!
  5. E ai q nuk ndien nevoj (pr Zotin) pse ka pasuri,
  6. Ti atij i v veshin (i drejtohesh)!
  7. Po ti nuk ke prgjegjsi, pse ai nuk pastrohet.
  8. Ndrsa ai q nxiton dhe vjen te ti,
  9. Dhe meq ai friksohet,
  10. E ti nuk e z asgj (dhe nuk ia v veshin fjals s tij),
  11. Jo ashtu! N t vrtet kto jan kshilla.
  12. Kush do merr mesim nga kjo (nga Kur'ani).
  13. sht kshill n flet t mueshme.
  14. Me vler t lart e t ruajtur.
  15. N duar t udhtuesve (engjjve udhtues mes All-llahut e njerzve).
  16. T nderuar e t ruajtur.
  17. Qoft mallkuar, njeriu, sa mohues i fort sht ai!
  18. Po prej kafi e krijoi Ai at?
  19. At e krijoi prej nj pike uji dhe e prgatiti.
  20. Pastaj atij ia lehtsoi rrugn.
  21. Mandej at e bri t vdes dhe atij i bri varr (t varrost).
  22. Pastaj kur t doj Ai e ringjall at.
  23. Jo! Ai nuk zbatoi at q urdhroi Ai.
  24. Njeriu le t shikoje ushqimin e vet.
  25. Ne lshuam shi t mjaftueshm.
  26. Pastaj e am tokn sipas nevojs s bims,
  27. Dhe bm q n t t mbijn drithra
  28. Edhe rrush e perime,
  29. Edhe ullinj e hurma,
  30. Edhe kopshte t dendura,
  31. Dhe pem e kullosa,
  32. Si mjete gjallrimi pr ju dhe pr bagtin tuaj.
  33. E kur t vij ushtima (krisma e kijametit);
  34. At dit njeriu ikn prej vllait t vet,
  35. Prej nns dhe prej babait t vet,
  36. Prej gruas dhe prej fmjve t vet.
  37. At dit secilit njeri i mjafton shtja e vet.
  38. At dit do t ket fytyra t shndritura,
  39. T buzqeshura e t gzuara.
  40. At dit do t ket edhe fytyra t pluhruara,
  41. Q i ka mbuluar errsira e zez,
  42. E t tillt jan ata mohuesit, mkatart.
  Sui generis

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Studiues t gjuhs shqipe
  Nga Eni n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-01-2018, 10:23
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Pastrtia e gjuhs shqipe n media
  Nga murik n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2007, 18:10
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Konferenc ndrkombtare pr shqipen standarde
  Nga Beqari002 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-11-2002, 14:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •