Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 115
 1. #41
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Fussilet

  1. Ha, Mim.
  2. Zbritje prej Mshiruesit, Mshirbrsit!
  3. Libr q ajetet e tij jan t shkoqitura, duke qen Kur'an arabisht pr nj popull q di ta kuptoj.
  4. sht prgzues dhe qorues, po shumica e tyre ia kthyen shpinn, andaj ata nuk dgjojn.
  5. Ata than: "Zemrat tona jan t mbyllura nga ajo q ti na thrret dhe n vesht tan kemi shurdhim t rnd, kshtu q ndrmjet nesh edhe ndrmjet teje ekziston nj perde, prandaj, ti vepro sipas tnds e ne vazhdojm tonn!
  6. Thuaj: "Un jam vetm njeri sikurse edhe ju, mua m shpallet se Zoti juaj sht vetm Zoti nj, pra drejtonju Atij dhe krkoni falje prej Tij. Pr idhujtart sht mjerim i madh,
  7. t cilt nuk e japin zeqatin dhe mu ata e mohojn botn tjetr.
  8. Nuk ka dyshim se ata q besuan dhe bn vepra t mira, kan shprblim t prhershm.
  9. Thuaj: "A ju jeni ata q nuk i besoni Atij q e krijoi tokn pr dy dit dhe Atij i prshkruani shok, e Ai sht Zoti i botve!
  10. Ai q n t vuri kodra t forta, ia shtoi t mirat asaj dhe brenda katr ditve t plota caktoi t gjitha kushtet pr t jetuar n t. Pra, pr ata q pyesin (pr kohn e krijimit t saj)"
  11. Mandej e msyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mjegullin q ishte si materie e par) dhe atij e edhe toks i tha: "Qasuni urdhrit Tim me dshir ose me dhun!" Ato t dyja than: "Po i qasmi me dshir!"
  12. Dhe ata i krijoi shtat qiej brenda dy ditve dhe secilit qiell i caktoi at q i nvojitej. Qiellin m t afrt (t dynjas) Ne e stolis me yje ndriuese dhe e bm t mbrojtur. Ky sht caktim i plotfuqishmit, i t dijshmit.
  13. N qoft se ata nuk prgjigjen, ti thuaj: "Un trhoqa vrejtjen e nj rufeje (dnimi), si rrufeja e Adit dhe Themudit!"
  14. Kur atyre u erdhn t drguar nga t gjitha ant, i kshilluan: "T mos adhroni tjetr po vetm All-llahun", ata than: "Sikur Zoti yn t kishte dshiruar (ta dgjonim) do t drgonte engjll, e ksaj me ka jeni drguar ju, ne nuk i besojm!"
  15. Sa i prket Adit, ata pa pasur kurrfar t drejte, u treguan mendjemdhenj ndaj banorve n tok dhe than: "Kush ka fuqi m t fort se ne?" A nuk e ditn ata se All-llahu, i cili i krijoi ka fuqi m t fort se ata?! Ata mohuan argumentet tona.
  16. Andaj Ne kundr tyre lshuan nj er shum t ftoht gjat disa ditve fatzeza pr t'u dhn t pjetojn dnimin nnmues n jetn e ksaj bote, ndrsa dnimi n botn tjetr do t jet edhe m i shmtuar dhe ata nuk do t ndihmohen.
  17. Sa i prket Themudit. Ne atyre u patm treguar rrugn e drejt, por ata megjithat m shum e deshn verbrin, andaj ata i kapi tmerri i dnimit t turpshm pr shkak t asaj q vepruan.
  18. Ndrkaq, Ne i shptuam ata q kishin besuar dhe q ishin t ruajtur.
  19. E ditn kur armiqt e All-llahut tubohen pr n zjarr dhe ata jan t rrethuar.
  20. E derisa afrohen atij, kundr tyre dshmojn: t dgjuarit e tyre, t parit e tyre dhe lkurat e tyre pr do gj q ata kan punuar.
  21. Ata lkurave t tyre u thon: "Prse dshmuat kundr nesh?" Ato thon: "All-llahu q do sendi ia ka dhn t folur na dha edhe neve, e Ai sht q u krijoi juve hern e par dhe vetm te Ai do t ktheheni".
  22. Ju nuk fshiheshit (kur bnit mkate) se do t dshmojn kundr jush t dgjuarit tuaj, t parit tuaj dhe lkurat tuaja, bile ju menduat se All-llahu nuk di shum gjra q ju bnit.
  23. mendimi juaj i gabuar, t cilin e patt ndaj Zotit tuaj, sht ai q ju shkatrroi dhe tani jeni m t dshpruarit.
  24. Nse bjn durim, zjarri sht vend i tyre, e nse krkojn t kthehen n at q e dshiron (n knaqsin e Zotit), at nuk do t arrijn.
  25. Ne u patm mundsuar atyre t ken asi shoksh q ua hijeshojn at q e bnin n at koh (n dynja) dhe at q do t'u vij m von dhe ashtu dnimi ndaj tyre u b me vend si ndaj popujve q ishin para tyre nga xhint dhe njerzit, se vrtet ata ishin t humbur.
  26. Ata q nuk besuan than: "Mos dgjoni kt Kur'an dhe kur t lexohet ai, ju bni zhurm (brtitni) ashtu q ta pengoni!"
  27. E, Ne atyre q nuk besuan pa tjetr do t'u japim t prjetojn dnim t ashpr dhe do t'i shprblejm me m t keqen e asaj q punuan.
  28. Dhe ai ndshkim i armiqve t All-llahut sht zjarri, aty sht vendi i tyre i prhershm, si shprblim pr shkak se ata refuzuan argumente tona.
  29. Ata q nuk besuan thon: "O Zoti yn, na i trego ata t dy nga xhint dhe njerzit, t cilt na bn t jemi t humbur, e t'i shkelim me kmbt tona dhe le t jen prej m t poshtrve!"
  30. S'ka dyshim se ata q than: "Zoti yn sht All-llahu", pastaj nuk u luhatn, atyre u zbresin melaiket (n prag t vdekjes dhe u thon): "Mos u friksoni dhe mos u piklloni, keni myzhde Xhennetin q ju premtohej!
  31. Ne jemi miqt e juaj n jetn e dunjas dhe n ahiret, ku do t keni at q dshironi dhe gjithka krkoni.
  32. Pritje nga Falsi, Mshiruesi!"
  33. E kush ka fjaln m t mir prej atij q thrret te All-llahu, vepron (pun) t mira dhe thot: "Un jam prej muslimanve?"
  34. Nuk sht e barabart e mira dhe e keqja. Andaj, (t keqen) ktheje me mirsi, se ather ai, mes teje dhe t cilit ka armiqsi, do t bhet (si) mik i afrt.
  35. Mirpo, kt nuk e arrin kush, pos atyre t durueshmve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt t lart.
  36. E nse ty t ngacmon ndonj ngacmim prej shejtanit, krko mbrojtje n All-llahun, vrtet Ai sht Dgjuesi, i Dijshmi!
  37. Nga faktet e madhshtis s Tij jan nata, dita, dielli e hna. Mos i bni sexhde as diellit, as hns! Bni sexhde vetm All-llahut, i cili krijoi ato, nse adhuroni vetm At!
  38. Po nse ata (kufart) jan kryene (e nuk bjn sexhde), ather ata q jan pran Zotit tnd (engjjt m t lart), Atij i bjn tesbih natn e ditn dhe ata nuk mrziten prej adhurimit.
  39. Nga argumentet e Tij sht edhe toka q ti e sheh at t that (shkrettir), e kur Ne i lshojm asaj shiun, ajo gjallrohet e shtohet. E, s'ka dyshim se Ai q e ngjalli at, do t'i ringjall t vdekurit, pse Ai ka mundsi pr 'do gj.
  40. Ata q sulmojn argumente Tona, nuk mund t na fshihen. Pra, a m mir i ka punt ai q do t hudhet n zjarr, apo ai q n dit e kijametit vjen i sigurt? E ju pra veproni si t dshironi, e ta dini se Ai sheh at q punoni.
  41. Ata q e mohuan Kur'anin kur u erdhi, jan t marr; ai sht nj libr ngadhnjyes (i pashoq).
  42. Atij nuk mund t'i mvishet e pavrteta nga asnj an; sht i zbritur prej t Urtit, t lavdishmit.
  43. Ty nuk po t thuhet tjetr prve asaj q u sht thn t drguarve para teje. Vrtet, Zoti yt sht ai q fal, po sht edhe Ai q ndshkon rnd.
  44. Sikur Ne ta bnim Kur'anin n gjuh t huaj, ata do t thoshin: "Prse nuk jan ajetet e tij t kuptueshme (t shkoqitura), a sht ai (Kur'ani) n gjuh t huaj, kurse ai (pejgamberi) sht arab?" Thuaj: "Ai sht pr besimtart udhzues e shr0ues. E ata q nuk besojn n vesht e tyre kan shurdhim, dhe ai pr ta sht verbrim. T tillt jan sikurse thirren prej nj vendi t largt e nuk dgjojn".
  45. Ne edhe Musait i patm dhn librin, lidhur me t cilin pati kundrshtime. Sikur t mos ishte vendimi m par prej Zotit tnd (t shtyhet ndshkimi), puna mes tyre do t kryhej, pse ata jan n nj dyshim ndaj tij.
  46. Kush bn mir, ai e ka pr vete, e kush bn keq, ai vepron kundr vetes, e Zoti yt nuk u bn padrejtsi robrve.
  47. Vetm Ai e di pr katastrofn (pr kijametin). Asnj frut nuk del prej lvozhgs s vet dhe asnj femr nuk mbart e as nuk lind pa dijen e Tij. E ditn kur Ai thrret ata se ku jan ata q m'i bnit shok? Ata thon: "Ne t kemi njohur Ty, nuk na ndonj prej nesh q dshmon se ke shok!"
  48. Dhe humb prej tyre ajo q m par adhuronini, e binden se ata nuk kan shptim.
  49. Njeriu nuk lodhet prej krkess pr mir, e kur at e godit e keqja, ai keqsohet shum dhe humb shpresn.
  50. E nse pas t kqiave q e godit, Ne i japim t mira nga ana Jon, ai me kmbngulje do t thot: "Kt e kam arritur vet (kt do ta kem gjithnj), e nuk mendoj se do t bhet kijameti, po, edhe nse do t kthehem te Zoti im, un te Ai do t kem edhe m mir!" Ne pa tjetr do t'i njoftojm ata q nuk besuan pr at q punuan dhe do t'u japim t prjetojn dnim t rnd.
  51. Ne kur e begatojm njeriun, ai nuk falnderon dhe largohet, e kur e godet e keqja, ai prulet dhe lutet shum.
  52. Thuaj: "M tregoni, nse ai (Kur'ani) sht prej All-llahut, e ju e mohuat at, kush sht m i humbur se ai q sht n kundrshtim t fort?"
  53. Ne do t'u bjm atyre t mundshme q t shohin argumentet Tona n horizonte dhe n veten e tyre deri q t'u bhet e qart se ai (Kur'ani) sht i vrtet. A nuk mjafton q Zoti yt sht dshmitar pr do gj?
  54. Vini re! Ata jan n dyshim pr takimin me Zotin e tyre (me botn tjetr), e ta dini se Ai ka prfshir me dijen e vet do send.
  Sui generis

 2. #42
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Shura

  1. Ha, Mim.
  2. Ajn, Sin, Kaf.
  3. All-llahu, fuqiploti, i gjithdijshmi kshtu (kto ajete) t shpall ty dhe atyre q ishin para teje.
  4. Vetm e Tij sht 'ka n qiej dhe 'ka n tok dhe Ai sht mbizotruesi, i madhruari!
  5. Qiejt e lart mbi ta (ose qiejt njri mbi tjetrin) gati plcasin (nga madhria e Zotit ose nga thniet e oroditura t idhujtarve). Ndrkaq, engjjt vazhdimisht madhrojn (bjn tesbih) duke falnderuar Zotin e tyre dhe krkojn falje t mkateve pr ata (besimtart) q jan n tok. Ta dini se All-llahu sht Ai mkatfalsi, Mshiruesi!
  6. All-llahu sht prcjells i atyre q, pos Tij, adhurojn zota t tjer. Ti (o i drguar), nuk je i obliguar ndaj tyre.
  7. Prandaj, Ne t shpallm ty Kur'an arabisht q ta kshillosh kryefshatin (Mekn) dhe ata prreth saj, dhe t'u trheqish vrejtjen pr ditn e tubimit (kijametit), pr t ciln nuk ka dyshim. Nj grup pr n xhennet, kurse nj grup pr n zjarr.
  8. Po sikur t kishte dashur All-llahu, do t'i bnte ata (njerzit) nj popull (t nj feje), por Ai shtie n mshirn e vet at q do (at q me vullnetin e vet pranon rrugn e drejt), e jobesimtart nuk kan mbrojts, as ndihhms.
  9. Prkundrazi, ata zgjodhn mbrojts pos Atij, po vetm All-llahu sht Ai mbrojtsi dhe Ai ngjall t vdekurit dhe Ai ka mundsi pr do send.
  10. Pr do send q nuk pajtoheni, gjykimi pr t sht te All-llahu. Ai (gjykatsi i famshm) sht All-llahu, Zoti im, vetm Atij i jam mbshtetur, dhe vetm Atij i drejtohem.
  11. Ai sht krijues i qiejve e i toks. Ai nga lloji juaj krijoi pr ju bashkshorte, edhe nga kafsht krijoi ifte, ashtu q t'ju shumoj. Asnj send nuk sht si Ai; Ai sht dgjuesi, shikuesi.
  12. T Tij jan elsat e qiejve e t toks. Ai begaton shum at q do dhe nuk begaton (at q gjithashtu do). Ai sht i gjithdijshm pr do send.
  13. Ai u prcaktoi juve fe at q i pat prcaktuar Nuhut dhe at q Ne ta shpallm ty dhe at me ka e patm porositur Ibrahimin, Musain dhe Isain. (I porositm) Ta praktikoni fen e drejt e mos u prani n t. Pr idhujtart sht rnd kjo n ka ju i thirrni ata. All-llahu veon pr t (pr besim t drejt) at q do dhe e udhzon at q i drejtohet Atij.
  14. Po ata, vetm pasi q u erdhi e vrteta, nuk u pran pr tjetr, por nga zilia mes tyre. E sikur t mos ishte fjal (vendimi) e hershme nga Zoti yt pr deri n nj afat t caktuar do t kryhej (dnimi) me ta. Nuk ka dyshim se ata q e trashguan librin prej tyre (prej t parve) jan n dyshim t thell ndaj tij (ndaj librit Tevrat e Inxhil).
  15. E pr kt shkak (t prarjes s tyre), ti thirr dhe prqndrohu ashtu si t sht urdhruar dhe mos shko pas sshirave e thuaj: "Un kam besuar n librat q i shpalli All-llahu, jam urdhruar t mbaj drejtsi mes jush, All-llahu sht Zoti yn dhe Zoti juaj; Ne kemi prgjegjsin e veprave tona e ju t veprave tuaja, nuk ka polemik mes nesh dhe jush; All-llahu bn tubimin mes nesh dhe vetm te Ai sht prfundimi.
  16. Ata q kundrshtojn fen e All-llahut pasi q asaj i jan prgjigjur (njerzit), faktet e tyre jan t asgjsuara te Zoti i tyre, ata jan t prbuzur dhe ata do t ken dnim t rnd.
  17. All-llahu sht Ai q e zbriti librin e vrtet dhe drejtsin. Ti nuk mund ta dish, ndoshta asti i shkatrrimit sht afr.
  18. Ata q nuk i besojn atij, krkojn ngutjen e tij, ndrsa ata q i besojn, i friksohen dhe e din se ajo sht e vrtet. Ta dini se ata q bjn polemik, duke dyshuar n momentin e katastrofs s prgjithshme, jan n nj humbje t thell.
  19. All-llahu sht shum bamirs pr robrit e vet; Ai e begaton at q do; Ai sht i gjithfuqishmi, ngadhnjyesi.
  20. Kush sht q dshiron fitimin e bots tjetr (ahiretin), Ne do t'ia shtojm fitimin e tij, e kush e dshiron vetm fitimin e ksaj bote, Ne ia japim, po n botn tjetr ai nuk ka hise.
  21. A mos kan ata ortak (zota ose idhuj) q u prcaktuan atyre f, t ciln nuk e urdhroi All-llahu? Po, sikur t mos ishte fjala vendimtare (e All-llahut q shprblimi dhe ndshkimi t jen n ahiret), do t kryhej dnimi mbi ta, e megjithat, mohuesit do t ken dnimi t dhembshm.
  22. Do t'i shohsh jobesimtart t friksuar nga ajo q vepruan, po, ajo do t'u ndodh atyre, kurse ata q besuan dhe bn vepra t mira, do t jen n kopshtet e Xhenneteve dhe ata kan te Zoti i tyre ka t dshirojn; e kjo sht ajo dhuntia e madhe.
  23. Ajo (dhunti) konsiston n at q All-llahu u jep myzhde robrve t vet, t cilt besuan dhe bn vepra t mira. Thuaj: "Un nuk krkoj prej jush ndonj shprblim pr thirrjen time vetm se respektin e dashuris pr hir t farefisnis (akraballkut)". Kush bn ndonj t mir, Ne ia shumfishojm t mirat; vrtet, All-llahu fal mkatet, sht mirnjohs.
  24. A mos thon ata se ai (Muhammedi) shpifi gnjeshtr ndaj All-llahut, e nse dshiron All-llahu ta mbyll zemrn tnde, pse All-llahu eliminon t pavrtetn dhe me fjalt e veta e forcon t vrtetn. Ai sht q e di ka ka n zemra.
  25. Ai sht q pranon pendimin e robrve t vet dhe shlyen t kqijat dhe e di ka punoni.
  26. Ai sht q u prgjigjet (lutjeve t) atyre q besuan dhe bn pun t mira dhe, nga mirsia e vet, ua shton atyre t mirat. Ndrsa, jobesimtart kan dnim t rrept.
  27. Sikur All-llahu t'ua shumonte begatin robrve t vet, ata do t kalonin kufijt, por Ai i furnizon me mas q dshiron, sepse Ai sht i njohur hollsisht dhe i dijshm pr robrit e vet.
  28. Dhe Ai sht q e lshon shiun, pasi q ata t'i ken humbur shpresat dhe Ai shtrin mshirn e vet; Ai sht mbikqyrsi i lavdruari.
  29. Nga argumentet e Tij sht krijimi i qiejve dhe i toks dhe shprndarja e gjallesave n t dyjat dhe Ai me fuqin e Tij mund t'i bashkoj kurdo q t dshiroj.
  30. fardo e keqe q mund t'ju godas, ajo sht pasoj e veprave tuaja (t kqia), e pr shum t tjera Ai u fal.
  31. E ju nuk mund t'i ikni (ta mposhtni) dnimit n tok dhe prve All-llahut nuk keni as mbrojts e as ndihms.
  32. Dhe nga argumentet (q dokumentojn fuqin) e Tij, jan anijet lunduese npr det si t ishin kodra.
  33. Nse do Ai, e ndal ern dhe ato ngelin t palvizshme mbi siprfaqen e ujit. S'ka dyshim se kto fakte ekzistojn pr secilin durimtar e mirnjohs.
  34. Ose i prmbyt ata pr shkak t asaj q vepruan, e pr shum t tjera Ai i fal.
  35. Ata q i kontestojn argumenetet Tona, le ta din se nuk kan shptim (nuk mund t'i shmangen dnimit).
  36. ka u sht dhn nga ndonj send, ajo sht knaqsi n kt bot, e ajo q sht te All-llahu sht shum m e mir dhe e prjetshme, por p ata q besuan dhe q vetm Zotit t tyre i mbshteten:
  37. Dhe ata q u shmangn mkateve t mdha e t shmtuara, dhe kur hidhrohen, ata falin,
  38. Edhe ata q i prgjigjen thirrjes s Zotit t tyre dhe e falin namazin rregullisht dhe ata q konsultohen mes vete pr pun t prbashkta, e nga ajo q Ne ua japim ata e shprndajn,
  39. Edhe ata q kur i godit e padrejta, i kundrvihen.
  40. Ndshkimi i t keqes, bhet me nj t keqe n t njejtn mas, e kush fal e bn pajtim, shprblimi i tij sht tek All-llahu. Vrtet, Ai nuk i do zullumqart.
  41. E kush hakmirret pr padrejtsit q i jan br, ndaj t tillve nuk ka ndonj prgjegjsi.
  42. Prgjegjsia (ndshkimi) sht vetm kundr atyre q u bjn njerzve padrejt dhe kundr atyre q pa far arsye bjn rregullime n tok. Pr t tillt sht nj dnim i dhembshm.
  43. Kush bn durim dhe fal, s'ka dyshim se ajo sht virtyti m i lart (i lavdishm).
  44. At q All-llahu e l t humbur, pr t nuk ka ndonj ndihms tjetr, pos Tij. Do t'i shohsh zullumqart q, kur t vrejn dnimin, do t thon: "A ka ndonj rrug pr rikthim (n dynja)?"
  45. Do t'i shohsh ata duke iu afruar atij (zjarrit) t friksuar nga nnshtrimi, se si e shikojn me bisht t syrit tinzisht (me nj shikim t vjedhur). Ata q besuan do t thon: "Vrtet, t humbur n ditn e kijametit jan ata q e humbn vetveten dhe familjen e vet!" Ta dini pra, se mizort jan n dnim t prjetshm.
  46. Ata nuk kan mbrojts q t'u ndihmoj, prve All-llahut, sepse at q All-llahu e ka humbur, pr t nuk ka rrugdalje (shptim).
  47. Prgjigjuni thirrjes s Zotit tuaj para se t vij nj dit, q All-llahu nuk e kthen m (pasi ta ket caktuar). At dit ju nuk do t gjeni strehim dhe as nuk do t mund t'i mohoni (mkatet).
  48. Nse ata (idhujtart) refuzojn, Ne nuk t kemi drguar ty roj t tyre, ti ke pr obligim vetm komunikimin. Vrtet, kur Ne i dhurojm njeriut nga ana Jon ndonj t mir, ai gzohet pr t, e kur i godet ndonj e keqe, q e ka merituar vet, ather njeriu sht prbuzs.
  49. Vetm i All-llahut sht pushteti i qiejve e i toks; Ai krijon ka t doj; Ai i fal vetn femra atij q do; e i fal vetm meshkuj atij q do.
  50. Ose u fal ift, meshkuj e femra, por at q do e l pa fmij (steril); Ai sht i dijshm, i fuqishm.
  51. Nuk ka asnj njeri q t'i ket folur All-llahu ndryshe, vetm se me ann e frymzimit, ose pas ndonj perdeje, ose t'i drgoj t drguar (melek), e ai t'i shpall me lejen e Tij at q do Ai. Vrtet,Ai sht m i larti, m i urti.
  52. Po kshtu me urdhrin ton Ne t shpallm edhe ty shpirtin (Kur'anin). Ti nuk ke ditur ka sht libri (Kur'ani) as 'sht besimi, por Ne at e bm drit me t ciln e vm n rrug t drejt at q dshirojm prej robrve tan. N t vrtet, edhe ti udhzon pr n rrugn e drejt,
  53. N rrugn e All-llahut, t cilit i takon ka ka n qiej dhe ka ka n tok, e ta dini se t gjitha shtjet jan me vullnetin e All-llahut.
  Sui generis

 3. #43
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Zuhruf

  1. H, Mim.
  2. Pasha librin (Kur'anin) sqarues!
  3. S'ka dyshim se Ne e bm at Kur'an arabisht, n mnyr q ju ta kuptoni.
  4. Dhe se n librin amz (Levhi Mahfudh) te Ne, gzon fam t lart dhe sht plot urtsi.
  5. A thua Ne ta lm kshillimin ndaj ju e t'ju braktisim, pse ju jeni popull i shfrenuar?
  6. E, sa pejgamber kemi drguar te popujt e lasht?!
  7. Dhe nuk u erdhi atyre asnj pejgamber, e t mos tallen me t.
  8. Andaj, Ne i zhdukm ata q ishin m t fuqishm se kta dhe shembulli i atyre t mparshmive sht prmendur m par (n Kur'an).
  9. Nse ti i pyet ata: "Kush i krijoi qiejt e tokn?" Me siguri do t thon: "Ato i krijoi i gjithfuqishmi, i dijshmi!"
  10. Ai q tokn e bri djep pr ju dhe mundsoi t keni rrug npr t, e t mund t orientoheni (pr qllimet tuaja).
  11. Dhe Ai q lshon nga qielli uj (shi) me mas. Ne i japim me t jet nj vendi t vdekur. Ja, kshtu edhe ju do t nxirreni (t gjall nga varrezat);
  12. Dhe Ai q krijoi t gjitha llojet (iftet) dhe ju mundsoi t udhtoni hypur n anije ose n kafsh.
  13. T uleni mbi to dhe ather, pasi t jeni vendosur mbi to, ta prkujtoni t mirn q u dha Zoti juaj e t thoni: "Falnderuar qoft Ai q i nnshtroi kto pr neve, sepse ne nuk do t kishim mundsi ta bnim kt.
  14. Dhe ne me siguri do t kthehemi te Zoti yn!"
  15. Megjithat (pranuan se Zoti sht i vetmi krijues), ata i prshkruan Atij pjes (fmij) nga robrit e Tij. Njeriu i till njmend sht mohues i hapt.
  16. A mos Ai nga ato q krijoi, pr vete prcaktoi vajza, kurse juve u dalloi me djem?
  17. E kur ndonjri prej jush lajmrohet me (lindje t vajzs) at q ia pat prshkruar Zotit shembull, fytyra e tij, nxihet dhe i zihet fryma.
  18. A, at q rritet me stoli, e n dialog sht i paqart (ia prshkruajn Zotit)?
  19. Edhe engjjt q jan adhurues t Zotit i quajn femra? A prezentuan ata krijimin e tyre (melekve)? Dshmia e tyre do t regjistrohet dhe ata do t merren n pyetje.
  20. Ata pastaj than: "Sikur t kishte dashur All-llahu, ne nuk do t'i adhuronim ata (as idhujt e as melaiket). Ata nuk kan pr kt (q thon) ndonj fakt, ata vetm gnjejn".
  21. A mos u kemi dhn ndonj libr para tij (para Kur'anit),e ata i prmbahen atij?
  22. Jo, por ata than: "Ne i kemi gjetur t part tan n kt f dhe vazhdojm gjurmve t tyre".
  23. Ja pra, Ne nuk kemi drguar para teje pejgamber n ndonj vendbanim, q t mos i ket thn paria e begatshme e tij: "Ne i gjetm t part tan n kt f dhe ne jemi t orientuar gjurmve t tyre".
  24. Ai tha: "A edhe nse ju kam sjell rrug m t mir nga ajo q i gjett t part tuaj?" Ata than: "Ne nuk i besojm asaj me ka ju jeni drguar!"
  25. Ather Ne ndrmorm ndshkime kundr tyre, e shih si ishte prfundimi i gnjeshtarve.
  26. (Prkujto, o i drguar) Kur Ibrahimi babait t vet dhe popullit t tij i tha: "Un jam i larguar prej asaj q adhuroni ju,
  27. prve Atij q m krijoi, dhe q Ai do t m drejtoj!"
  28. Dhe ai (Ibrahimi) e la t prjetshme at fjal (besimin n nj Zot) ndr pasardhsit e vet me shpres q ata t kthehen prej rrugs s gabuar n rrugn e drejt.
  29. Por, Un u dhash mundsi ktyre dhe t parve t tyre t knaqen derisa nuk u erdhi e vrteta dhe i drguari me fakte.
  30. Po, kur u erdhi atyre e vrteta, ata than: "Kjo sht magji dhe se ne ksaj nuk i besojm!"
  31. Pastaj than: "Prse t mos i ket zbritur ky Kur'an nj njeriu t madh nga dy qytete?"
  32. A thua ata e prcaktojn mshirn (pejgamberllkun) e Zotit tnd? Ne kemi prcaktuar ndr ta gjendjen e jets n kt bot; Ne kemi dalluar disa n shkall m t lart se t tjert, q t shfrytzojn njri-tjetrin pr shrbime. E mshira (caktimi pr pejgamber) e Zotit tnd sht shum m e dobishme se ajo q ata grumbullojn.
  33. E sikur t mos ishte q njerzit (do t lakmonin) t jen t nj feje (jobesimtar), Ne atyre q nuk e besojn Zotin do t'ua bnim pullazet e shtpive t tyre nga argjendi si dhe shkallt nga argjendi, mbi t cilat ata do t ngriteshin.
  34. E edhe dyert e shtpive t tyre nga argjendi edhe kolltukt, mbi t cilt do t mbshteteshin.
  35. Edhe stoli t ndryshme (ari etj.). E, t gjitha kto nuk jan gj tjetr pos knaqsi e jets s ksaj bote, kurse bota e ardhshme te Zoti sht pr besimtart e ruajtur.
  36. Kush mbyll syt para kshillave t Zotit, atij ia shoqrojm nj djall q nuk i ndahet kurr.
  37. E ata (djajt) do t'i shmangin nga rruga e drejt, kurse (jobesimtart) mendojn se jan duke i udhzuar.
  38. E kur t vij ai (jobesimtari) para Nesh, do t thot: "Ah, t kishim qen larg mes vete sa lindja me perndimin; sa shok i keq je ti!"
  39. Dhe sot, pr shkak se ishit zullumqar, shoqrimi juaj nuk do t'ju bj dobi n vuajtjet tuaja.
  40. A mos ti do ta bsh t dgjoj i shurdhti, ose ta drejtosh t verbrin, apo at q sht zhytur n humbje t thell?
  41. E, nse t trheqim ty (t marrim jetn ose t shprngulim), Ne patjetr do t'u hakmirremi atyre.
  42. Ose, mund t bjm q ti ta shohsh at q ne u premtuam (dnimin), ngase Ne kemi fuqi kundr tyre.
  43. Andaj, ti prmbaju asaj q po t shpallet, e s'ka dyshim se ti je n rrug t drejt.
  44. Dhe se ajo (shpallja) sht lvdat e madhe pr ty dhe pr popullin tnd dhe pr kt (lvdat) m von do t prgjigjeni.
  45. E ti, pra, pyeti ata t drguarit q i drguam para teje, a kemi lejuar q n vend t All-llahut t adhurohen zota t tjer?
  46. Ne e patm drguar Musain me argumentet tona te faraoni dhe rrethi i tij, e ai tha: "Un jam i drguari i Zotit t gjithsis!"
  47. E kur u solli ai argumentet Tona, ata u talln me to.
  48. Dhe Ne nuk u treguam asnj mrekulli (ndshkuese) q nuk ishin m t mdha se njra-tjetra dhe ashtu i ndshkuam n mnyr q t trhiqeshin nga rruga q praktikonin.
  49. De ata than: "O ti magjistar, lute pr ne Zotin tnd sipas bess q t ka dhn (t na largoj dnimin) se ne po besojm!"
  50. E kur ua hoqm atyre dnimin, qe, ata e thyen besn.
  51. Ndrsa, faraoni thirri popullin e vet e tha: "O popull imi, a nuk sht imi pushteti i Egjiptit (i Misirit) dhe i ktyre lumenjve q rrjedhin nn pallatin tim, a nuk po shihni?"
  52. Pra, un jam m i mir se ky qyqar q mzi flet!
  53. Prse nuk i jan vn atij bylyzyk nga ari, ose t ken ardhur bashk me t engjjt shoqrues?
  54. Dhe ashtu ai e friksoi popullin e vet, e ata e respektuan, por ata ishin vrtet popull i shkatrruar.
  55. Kur ata nxitn hidhrimin Ton, Ne iu hakmorm atyre dhe i prmbytm t gjith.
  56. Dhe i bm ata shembull e prvoj pr t tjert.
  57. Kur iu prmend popullit tnd si shembull biri i Merjemes, ata brohoritn.
  58. Dhe than: "A jan m t mir zotat tan apo ai?" Ata nuk t than at, vetm si polemik, por ata jan njerz ngatrrestar.
  59. Ai (Isai) ka qen vetm nj rob, t cilin e bm pejgamber dhe e bm shembull t jashtzakonshm si prvoj pr beni israilt.
  60. Po sikur t duam Ne, do t bnim prej jush engjj q do t'ju zvendsonin n tok.
  61. E ai (Isai) sht parashenj e momentit (e kijametit), pra kurrsesi mos dyshoni n t (n katastrof) dhe eni pas meje kjo sht rrug e drejt.
  62. E t mos u pengoj djalli, se ai pr ju sht armik i hapt.
  63. Po kur Isai erdhi me argumente tha: "Erdha te ju me pejgamberllk dhe erdha t'ju sqaroj at pjes q e kundrshtonit, pra kini frik All-llahun dhe m respektoni mua!
  64. S'ka dyshim, All-llahu sht Ai Zoti im dhe Zoti juaj, andaj At adhuronie! Kjo sht rrug e drejt!"
  65. Dhe grupet u pran mes vete, e t mjert ata q jan zullumqar nga dnimi i dits s dhembshme.
  66. Nuk presim tjetr ato (grupe) prve katastrofs t'u vij befas duke mos e hetuar fare.
  67. At dit shokt e ngusht do t jen armiq t njeri-tjetrit, prve atyre q ishin t sinqert n miqsi.
  68. (Atyre besimtarve, q ishin shoqruar pr hir t Zotit, u thuhet): "O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frik pr ju, e as q do t jeni t piklluar!"
  69. (Robrit e Mi) t cilt besuan argumentet Tona dhe ishin mysliman.
  70. Hyni n Xhennet, ju she grat tuaja, t gzuar!
  71. Atyre u shrbejn me en e gastare nga ari, aty do t ken ka t'u dshirojn shpirti dhe t'u knaqet syri. Ju do t jeni aty prgjithmon.
  72. E ky sht Xhenneti q u sht dhn pr at q keni punar.
  73. Aty keni shum pem prej t cilave do t hani.
  74. Ndrkaq, kriminelt jan n vuajtje t prjetshme t Xhehennemit.
  75. Atyre as nuk u lehtsohet (vuajtja) dhe aty jan t dshpruar.
  76. Ne nuk u bm atyre padrejtsi, por ata vet kan qen horra.
  77. Dhe ata thrrasin: "O malik, le t na e marr shpirtin Zoti yt!" ai thot: "Ju do t jeni aty prgjithmon!"
  78. Ne u patm sjell t vrtetn, por shumica prej jush ishit urrejts t s vrtets.
  79. A mos vndost pr ndonj shtje (grack kundr Muhammedit), por edhe Ne kemi vendosur (ta ndihmojm).
  80. A mendojn se Ne nuk dgjojm ndjenjn e fsheht t tyre dhe bisedn mes tyre? Po, e dgjojm dhe t drguarit ton (engjjt prcjells) q jan pran tyre, shkruajn.
  81. Thuaj: "Sikur Mshiruesi (All-llahu) t kishte fmij, un do t jem i pari adhurues (pse un e di m s miri se ajo sht gnjeshtr)!"
  82. Larg asaj sht Zoti i qiejve e i toks, Zoti i Arshit, nga ajo q ata i prshkruajn.
  83. Po ti, lri ata t zhyten edhe m thell dhe t argtohen derisa t arrijn n ditn q u sht prcaktuar.
  84. Ai sht q n qiell sht All-llah dhe n tok All-llah, Ai sht i urti, i dijshmi.
  85. I lartsuar qoft Ai, q vetm i tij sht sundimi i qiejve e i toks dhe ka ka ndrmjet tyre dhe vetm Ai di pr momentin e kijametit dhe te Ai ktheheni.
  86. Ata q i adhuruan pos Tij, nuk mund t ndrmjetsojn (t bjn shefaat), prve kush dshmoi t vrtetn, e ata e din.
  87. Po nse ti i pyet: Kush i krijoi ata, me siguri do t thon: "All-llahu!" E si pra, i kthejn shpinn?
  88. (Zoti e di) Edhe thnien e tij (t Muhammedit): "O Zoti im, kta jan nj popull q nuk beson!"
  89. (E, Zoti iu prgjegj): Hiqu tyre pra, dhe thuaj: "Qofshin braktisur, e m von do ta kuptojn!"
  Sui generis

 4. #44
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Duhan

  1. H, Mim.
  2. Pasha librin sqarues (t s drejts nga e kota)!
  3. Ne e zbritm ate n nj nat t bekuar (n natn e begatshme t kadrit). Ne dshiruam t'u trheqim vrejtjen,e njerzit t jen t gatshm.
  4. N at (nat) zgjidhet do shtje n mnyr t prer.
  5. Urdhr i prcaktuar nga Vet Ne. S'ka dyshim se Ne drguam t drguar.
  6. (E zbritm) Nga Mshira e Zotit tnd; Ai sht dgjuesi, i dijshmi.
  7. Zoti i qiejve e i toks dhe ka ka ndrmjet tyre, nse jeni t bindur.
  8. Nuk ka Zot tjetr, vetm Ai q jep jet e vdekje, Zoti juaj dhe Zoti i prindrve tuaj t lasht.
  9. Por jo, ata (idhujtart) jan n dyshim, jan duke luajtur.
  10. Ti pra, prite ditn kur qielli sjell nj tym konkret.
  11. Ai (tymi) i prfshin njerzit. Ky sht nj ndshkim i mundimshm.
  12. (Ata thon) Zoti yn, largoje prej nesh dnimin, ne do t besojm.
  13. Prej nga atyre ajo kshill (ai msim), kur atyre u pat ardhur pejgamber me argument (e nuk besuan)?
  14. Po ia kthyen shpinn atij (pejgamberit) dhe i than: "I msuar prej dikujt, i mendur".
  15. Ne do t'ua largojm dnimin pr pak koh, por ju do t'i ktheheni kotsis.
  16. (Prkujto) Ditn kur do t'i kapim me at rrmbimin Ton t fuqishm e do t'u hakmerremi.
  17. Ne prpara tyre e vum n sprov popullin e faraonit, dhe i pat ardhur i drguar i ndershm.
  18. (U pat thn): "T m'i dorzoni robrit e All-llahut, se un jam i drguar besnik te ju.
  19. E mos bni mendjemadhsi ndaj All-llahut, un sjell argument t sigurt.
  20. Un i jam mbshtetur Zotit tim dhe Zotit tuaj nga (Krcnimi) q t m gurzoni (m mbytni).
  21. E nse nuk m besoni ather hiqnu meje (m lini t lir)!"
  22. E thirri Zotin e vet: "Kta jan popull kriminel".
  23. (Ne i tham) Trhiqu me robrit e Mi natn, se do t jeni t ndjekur.
  24. Dhe lre detin ashtu t qet (t hapur) se ata jan ushtri q do t prmbytet.
  25. Sa kopshte e kroje kan ln!
  26. Edhe ara t mbjella e vende t bukura.
  27. Dhe sa t mira q i kan prjetuar.
  28. Ja, ashtu at ua lm n trashgim nj populli tjetr.
  29. Pr ta nuk qajtn as qielli e as toka dhe atyre nuk iu dha afat.
  30. Ndrsa Ne i shptuam beni israilt prej vuajtjeve nnmuese,
  31. Prej faraonit. Vrtet ai ishte mizor i pakufishm.
  32. Ne i patm zgjedhur ata (besimtart beni israilit) me vetdije ndr njerzit e asaj kohe.
  33. Dhe u dham argumente (mrekulli) n t cilat patn prvoj t qart.
  34. E kta (populli yt) me siguri do t thon:
  35. "S'ka tjetr, vetm ajo vdekja jon e par dhe ne nuk do t ringjallemi!
  36. Nse jeni t vrtet ka thoni (u thon Muhammedit e besimtarve), na sillni pra (n jet) etrit tan (t vdekur)!
  37. A jan ata (idhujtart) m t fort, apo populli i Tubeit dhe ata q ishin prpara tyre. Ne ata i zhdukm, sepse ishin kriminel.
  38. Ne nuk i krijuam qiejt e tokn dhe ka ka ndrmjet tyre, pa nj qllim.
  39. Por, Ne i krijuam t dyja me qllim t caktuar, mirpo shumica e tyre nuk din.
  40. S'ka dyshim se dita e kijametit ku kryhet gjykimi, sht caktim i t gjith atyre.
  41. N at dit nuk bn dobi asgj miku pr mikun, e as nuk mund t ndihmohen.
  42. Prjashtim bn ai q e mshiron All-llahu, se Ai sht ngadhnjyesi, i mshirshmi.
  43. sht e vrtet se pema e Zekumit,
  44. Do t jet ushqim i mkatarve.
  45. Vlon si katran (si pezhgveja) n barqet.
  46. Ashtu si vlon uji i val.
  47. (U thuhet engjjve pr mkatarin) Rrmbene e grahne n mes t Xhehennemit.
  48. Dhe hudhni mbi kokn e tij ujin e val e shtonja mundimin.
  49. (I thuhet): Shijoje! se ti je ai i forti, i autoritetshmi.
  50. E ky sht ai (dnimi) pr t cilin dyshonit.
  51. Vrtet, ata q i patn frik Zotit, jan n vende t qeta.
  52. Jan n Xhennete e n burime q rrjedhin.
  53. Veshin petka nga mndafshi e kadifeja, ulur ball pr ball.
  54. Ja kshtu, edhe i martojm m bardhoshe symdha (me hyrija).
  55. Aty krkojn t'u sillen do lloj peme dhe aty jan t sigurt.
  56. Aty nuk do t prjetojn vdekjen, prve asaj t pars n dynja. Ata i shptoi (All-llahu) prej vuajtjeve t Xhehennemit.
  57. (Ato t mira) Jan dhurat nga Zoti yt,e ai sht shptim i madh.
  58. Ne ua bm t leht at (Kur'anin) n gjuhn tnde ashtu q ata t marrin msim.
  59. (Meq nuk po marrin msim) Ti pra, prit se edhe ata jan duke pritur.
  Sui generis

 5. #45
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Xhathije

  1. Ha, Mim.
  2. Zbritja e librit sht prej All-llahut, t gjithfuqishmit, t urtit.
  3. Pr besimtart ekzistojn argumentet n qiej dhe n tok.
  4. Pr nj popull q sinqerisht sht bindur ka argumente edhe n krijimin tuaj dhe n krijimin e shtazve t prhapura.
  5. Edhe n ndrrimin e nats e t dits, n at furnizim q All-llahu e lshon prej qiellit dhe me te, pasi t ket vdekur e ngjall tokn; edhe n qarkullimin e errave pr nj popull q logjikon ka argumente.
  6. Kto jan fakte t All-llahut q po t'i lexojm ty n mnyr t sakt; cils fjal pra, pos fjals s All-llahut dhe argumenteve t Tij, ata i besojn?
  7. do gnjeshtar e shum mkatar sht i shkatrruar.
  8. Q i dgjon ajetet e All-llahut, t cilat lexohen, e pastaj vazhdon prap si mendjemadh sikur nuk i ka dgjuar ato. At lajmroje pr nj vuajtje t dhembshme.
  9. Edhe kur t mson dika prej ajeteve Tona, ai i merr ato pr tallje. Pr t tillt pason nj dnim shtyps.
  10. Prpara tyre e kan Xhehennemin (q i pret) dhe nuk do t'u bj dobi asgj ajo q kan fituar, e as ndihmsit q i adhuruan, pos All-llahut. Ata do t prjetojn nj dnim t madh.
  11. Ky (Kur'ani) sht nj udhrrfyes i plot, e ata q nuk i pranuan ajetet e Zotit t tyre, i pret nj dmim m i mundimshm.
  12. All-llahu sht Ai, q pr ju e nnshtroi detin q me lejen e tij t lundrojn anijet npr t, q t krkojn begatit e tij; ndaj, falderonie.
  13. Dhe pr ju nnshtroi gjith 'ka n qie dhe 'ka n tok, njmend pr njerzit q mendojn thell, n to ekzistojn argumete.
  14. Thuaju atyre q besuan: Le t'ua falin atyre q nuk presin ndshkimet e All-llahut (pse nuk besojn), ashtu q Ai vet ta dnoj nj popull pr shkak t veprave q bjn.
  15. Kush bn vepra t mira, bn pr vete, e kush bn keq, bn kundr vetes, pastaj do t ktheheni te Zoti juaj.
  16. Ne u patm dhn beni israilve librin dhe pejgamberllukun dhe aftsi pr t gjykuar n mes t njerzve, i patm furnizuar ata me t mira dhe i patm dalluar nga njerzit e tjer.
  17. U patm dhn edhe fakte te qarta pr shtjen e fes. Mirpo, pr shkak t zilis q kishin ndrmjet vete, ata u pran vetm ather kur u erdhi dija q ta kuptojn, s'ka dyshim se Zoti yt n ditn e kijametit do t gjykoj n mes tyre pr shkaqet e prarjes s tyre.
  18. Pastaj, Ne t vum ty n nj rrug t drejt t fes, pra ti ndiqe at e mos ndiq dshirat e atyre q nuk din.
  19. Ata nuk mund t mbrojn ty pr asgj te All-llahu. Zullumqart jan miq t njrit-tjetrit, kurse All-llahu sht mbrojts i besimtarve t devotshm.
  20. Ky (Kur'ani) sht drit e dijes pr njerz, sht udhzues e mshir pr nj popull q beson bindshm.
  21. A menduan ata, t cilt vepruan n t kqija, se n jetn e tyre dhe n vdejken e tyre do t'i bjm t barabart me ata q besuan dhe bn vepra t mira? Sa i shmtuar sht gjykimi i tyre!
  22. All-llahu krijoi edhe qiejt edhe tokn me nj drejtsi precize, e pr t'u shprblyer secilit njeri me veprat e veta, atyre nuk u bhet e padrejt.
  23. A e ke par ti (Muhammed) at q duke e ditur, dshirn e vet e respekton si zot t vetin, at All-llahu e ka humbur, ia ka mbyllur t dgjuarit dhe zenrn e tij, i ka vn perde mbi t parit e tij, m thuaj, pos All-llahut, kush mund ta udhzoj at? A nuk merrni msim?
  24. Ata edhe than: "Nuk ka tjetr, vetm se kjo jet jona n kt bot, po vdesim dhe po lindemi dhe asgj nuk na shkatrron tjetr pos kohs. Ata pr kt nuk din asgj, ata vetm fantazojn.
  25. E kur atyre u lexohen ajetet Tona, t qarta ata nuk kan fakt tjetr, pos t thon: "Nese jeni t sakt na sillni t gjall prindrit tan!"
  26. Thuaj: "All-llahu juve ju jep jetn dhe ju bn t vdisni (e jo koha); mandej, do t'ju tuboj n ditn e gjykimit pr t ciln nuk ka dyshim, por shumica e njerzve nuk din (pr fuqin e Zotit).
  27. Sundimi i qiejve e i toks sht vetm i All-llahut, e ditn kur ndodh kijameti, at dit mohuesit dshprohen.
  28. Dhe (at dit) e sheh secilin popull thirret te libri i vet (shnimet e veprave). (U thuhet): "Sot shprbleheni me at q e keni vepruar".
  29. Ky sht libri yn (shnimet e veprave tuaja) q dshmon t vrtetn (t saktn), Ne kemi krkuar t shkruhet se 'vepronit.
  30. Sa u prket atyre q besuan dhe bn vepra t mira, Zoti i tyre i merr ata n mshirn e vet (n Xhennet), e ai sht shptim i madh.
  31. E, sa u prket atyre q nuk besuan (u thuhet): "A nuk ju patn lexuar argumentet e Mia; e ju bt mendjemadhsi dhe ishit popull i zhytur n mkate!"
  32. Edhe kur u thuhej se premtimi i All-llahut sht dhe se do t vij kijameti pr t cilin s'ka dyshim, ju that: "Ne nuk dim se 'sht kijameti, e ne me dyshim menduan pr te dhe ne nuk jemi t bindur!"
  33. Dhe u dalin n shesh t kqijat q i kan punuar, dhe i prfshin ajo me t ciln talleshin.
  34. E u thuhet: "Sot po u lm t harruar, ashtu sikurse ju e harruat takimin e ksaj dite, vendi juaj sht zjarri, pr ju nuk ka ndihmtar".
  35. Kt (dnim) pr shkak se ju u tallt me ajetet e All-llahut, juve u mashtroi jeta e dynjas. Sot, pra, nuk do t nxirreni prej tij (zjarrit), e as nuk krkohet q ata t'i kthehen pendimit t All-llahut.
  36. Pra, falnderimi i qoft vetm All-llahut, Zotit t qiejve, Zotit t toks, Zotit t gjithsis.
  37. Vetm Atij i takon lartmadhria n qiej e n tok dhe Ai sht ngadhnjyesi, m i urti.
  Sui generis

 6. #46
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Ahkaf

  1. Ha, Mim.
  2. (Ky) Libr i shpallur prej All-llahut, t fuqishmit, t urtit.
  3. Ne nuk i krijuam qiejt e tokn dhe at q ekziston ndrmjet tyre, prpos me qllim dhe pr nj afat t caktuar, kurse ata q nuk besuan nuk i vun veshin asaj me ka u trhiqet vrejtja.
  4. Thuaj: "M thuani pr ata q pos All-llahut i adhuroni, m tregoni se ka krijuan ata n tok dhe a kan pjesmarrje n (krijimin n) qiejt? Nse e thoni t vrtetn, m sillni ndonj libr para ktij ose ndonj gjurm t mbetur prej dituris".
  5. Kush sht m i humbur se ai q pos All-llahut lut di q nuk i prgjigjen atij deri n kijamet, pse ata (q luten) jan gafil ndaj lutjes s tyre.
  6. E kur do t tubohen njerzit, ata (zotat e tyre) do t jen armiq t tyre (t adhuruesve) dhe do ta mohojn adhurimin e tyre (t idhujtarve).
  7. Dhe kur atyre u lexoheshin ajetet Tona t qarta, ata t vrtets (Kur'anit) q u erdhi, i than: "Kjo sht magji e hapt!"
  8. Ose i thon se ai (Muhammedi) e trilloi. Thuaj: "Nse un kam trilluar at, ju nuk keni mundsi asgj t m mbroni prej All-llahut. Ai e di m s miri se ka i mveshni ju atij, por mjafton q Ai sht dshmitar ndrmjet meje e ndrmjet jush, Ai sht mkatfalsi, Mshiruesi".
  9. Thuaj: "Un nuk jam risimtar prej t drguarve, e nuk e di se ka do t bhet me mua e as me ju, un nuk ndjek tjetr vetm at q m shpallet, un nuk jam tjetr pos i drguar q ju trheq vrejtjen qartas".
  10. Thuaj: "M tregoni mua se nse ai (Kur'ani) sht prej All-llahut, e ju e mohuat (si do t jet puna e juaj), ndrsa nj dshmitar nga beni israilt e dshmoi si t till (t zbritur prej All-llahut) dhe i besoi, kurse ju bt kryelartsi (a nuk jeni zulllumqar)?" E, s'ka dyshim se All-llahu nj popull q sht mizor, nuk e udhzon n rrugn e shptimit.
  11. E ata q nuk besuan, atyre q besuan u than: "Sikur t ishte ai (Kur'ani - feja) ndonj e mir, ata nuk do ta prqafonin para nesh!" E derisa nuk drejtohen me t (Kur'anin), ata do t thon: "Ky sht trillim i kahershm".
  12. E para tij ishte libri i Musait, prijs dhe mshir, e edhe ky sht libr q vrteton (librin e Musait), sht n gjuhn arabe pr t'ia trhequr vrejtjen atyre q nuk besuan, kurse myzhde pr besimtart.
  13. Ata q than: "All-llahu sht Zoti yn dhe qndruan besnikrisht, pr ta nuk ka frik dhe ata nuk do t pikllohen.
  14. T tillt jan banues t Xhennetit, aty do t jen prgjithon, at e kan shprblim p veprat q i bn.
  15. Ne e urdhruam njeriun t'u bj mir prindrve t vet, ngase nna e vet me mundim e barti dhe me vshtirsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhnia e tij zgjat tridhjet muaj (e ai vazhdon t jetoj) derisa t arrij pjekurin e vet dhe kur t'i mbush dyzet vjet ai thot: "Zoti im, m inspiro mua q t falnderoj pr t mirn tnde q ma dhurove mua dhe prindrve t mij, q t bj vepra t mira q i plqen Ti dhe m'i bn t mir pasardhsit e mij, un pendohem te Ti dhe un jam me myslimant.
  16. T tillt jan ata q Ne ua pranojm n mnyr m t mir at q punuan, ua kaprcejm t kqijat e tyre duke rradhitur me banuesit e Xhennetit. (Ky sht) Premtim i vrtet q u sht premtuar.
  17. E ai q prindrve t vet u thot: "Oh, prr ju!, a m premtoni mua se do t ringjallem, kur sa e sa gjenerata kan kaluar para meje (e nuk u ringjalln)?" E ata t dy e lusin All-llahun ta udhzoj (duke i thn atij) "I mjeri ti, beso, se premtimi i All-llahut sht i sakt!" po ai thot: "Kjo nuk sht tjetr vetm se legjend e t lashtve!"
  18. Ata jan t till, kundr t cilve a marr fund vendimi (t jen banues t zjarrit) si n popujt nga exhint dhe njerzit q kaluan para tyre, sepse ata ishin t humbur.
  19. E, secilit sipas veprave q i bn i takon shkalla, e shprblimi pr veprat e tyre do t'u plotsohet, e nuk u bhet padrejt.
  20. E n ditn kur ata q nuk besuan paraqiten pran zjarrit (e u thon): Ju i shfryzuat t mirat n jetn e dynjas dhe i prjetuat ato, e sot, pr shkak se keni br mendjemadhsi n tok pa t drejt dhe pr shkak se nuk respektuat urdhrat e Zotit, do t shprbleheni me dnim nnmues.
  21. Prkujto vllain e Adit (Hudin) kur popullin e vet n Ahkaf e qortoi, megjithat qortime pati edhe para edhe pas tij, (u tha): T mos adhuroni tjetr vetm se All-llahun, pse un i kam frik dnimit tuaj n ditn e madhe!
  22. Ata i than: "A ke ardhur t na largosh prej zotave tan?! Nse je i sigurt, na sjell at me ka na krcnohesh.
  23. Ai tha: "Vetm All-llahu di at, ndrsa un po ju kumtoj at pr ka jam i drguar, por un po ju shoh se jeni popull injorant.
  24. E kur e pan t paraqitur (ren) t drejtuar kah luginat e tyre, than: "Kjo re do t na sjell shi!" jo, kjo sht ajo q ju e krkuat sa m shpejt, nj er (shtrngat) me nj dnim t dhemshm.
  25. (Er) q me lejen e Zotit t saj, rrnon do send. Dhe aguan ashtuq nuk shihej tjetr prve banesave t tyre. Ashtu, Ne e ndshkojm popullin zullumqar.
  26. Ne u patm mundsuar atyre (fuqi, pasuri, jet t gjat), at q nuk u mundsuam juve, u patm dhn t dgjuar, t par e edhe zemra (t menduar), por atyre nuk u bri dobi asgj, as t dgjuarit e tyre, e as t parit e tyre e as zemrat e tyre, pse ata ishin q i mohonin argumentet e All-llahut, andaj, i prfshiu ajo me t ciln talleshin.
  27. Ne i zhdukm disa vendbanime prreth jush, u prsritm argumentet ashtuq t kthehen (n rrugn e drejt).
  28. Prse atyre nuk u ndihmuan zotat, t cilt i adhuruan pos All-llahut, n shenj t afrimit me ta (te All-llahu)? Por, ata humbn prej syve t tyre. Ajo ishte gnjeshtr e tyre dhe ajo q trillonin ata vet.
  29. (Prkujto) Kur disa prej exhinve i drejtuam te ti q t dgjojn Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dgjuan at, than: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kshilluan.
  30. Than: "O populli yn, n dgjuam nj libr t shpallur pas Musait, q vrteton at para tij, q udhzon n t vrtetn dhe n rrugn drejt!"
  31. O populli yn, prjigjuni thirrsit t All-llahut dhe besoni atij! Ai ju fal mkatet tuaja dhe ju shpton prej nj dnimi plot vuajtje.
  32. E kush nuk i prgjigjet atij q thrret n rrugn e All-llahut, ai nuk sht i pamposhtur n tok dhe pos Atij, ai nuk ka mbrojts, t tillt jan n nj humbje t hapt!"
  33. A nuk e din ata se All-llahu q krijoi qiejt dhe tokn dhe nuk u lodh n krijimin e tyre, Ai ka fuqi t'i ngjall t vdekurit. Po, Ai sht i plotfuqishm pr do send.
  34. E ditn kur ata q nuk besuan paraqiten pran zjarrit (e u thuhet): "A nuk sht ky (dnimi) i vrtet?" Ata thon: "Po pasha Zotin ton!" Ai thot: "Pr shkak se nuk besuat, pra vuanie dnimin!"
  35. Ti (Muahamed) duro, ashu sikurse duruan t drguarit e vendosur dhe mos krko ngutjen e dnimit pr ta, sepse ditn kur do ta prjetojn at (dnimin) q u sht premtuar, atyre u duket sikur nuk kan jetuar vetm se n nj moment t shkurtr t dits. Kumtes e mjaftueshme! A mos shkatrrohet kush, pos popullit t shfrenuar
  Sui generis

 7. #47
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Muhammed

  1. Ata t cilt vet nuk besuan dhe penguan edhe t tjert nga rruga e All-llahut, Ai ua ka asgjsuar veprat e tyre.
  2. Ndrsa atyre q besuan, bn vepra t mira dhe at q iu shpall Muhammedit e besuan, e ajo sht e vrtet prej Zotit t tyre, Ai atyre ua shlyen mkatet dhe ua prmirson gjendjen.
  3. Kjo sht kshtu, ngase ata q nuk besuan ndoqn t pavrtetn, e ata q besuan ndoqn t vrtetn q u erdhi prej Zotit t tyre. Kshtu All-llahu u sjell njerzve shebmujt e tyre.
  4. Pra, kur t'i takoni n (luft) ata q nuk besuan mshojuni n qaf (mbytni) derisa t'i rraskapitni, ather lidhni, e pastaj, ose lidhni ose krkoni dmshprblim prderisa lufta t mos pushoj. Kshtu pra, po sikur t doj All-llahu, Ai do t hakmerrej ndaj tyre, por Ai dshiron t'ju sprovoj njrin me tjetrin. E ata q ran dshmor n rrugn e All-llahut, atyre kurrsesi nuk ua humb veprat (por ua shton).
  5. Ata do t'i udhzoj dhe do t prmirsoj gjendjen e tyre.
  6. Dhe do t'i shtie n Xhennetin, t cilin ua ka br t njohur atyre.
  7. O besimtar, nse ju ndihmoni (fen) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kmbt tuaja.
  8. E atyre q nuk besuan, ata qofshin t prmbysur, Ai atyre ua ka asgjsuar veprat.
  9. Kt pr shkak se ata e urrejtn at q e zbriti All-llahu, prandaj atyre ua zhduk veprat.
  10. A nuk udhtuan ata npr tok e t shohin se si ishte mbarimi i atyre q ishin prpara tyre e q All-llahu ata i rrnoi, e edhe mosbesimtart (mekas) i pret shembulli i tyre.
  11. Kt ngase All-llahu sht mbrojts i atyre q besuan, kurse pr jobesimtart nuk ka mbrojtje.
  12. Ata q besuan dhe bn vepra t mira All-llahu do t'i shtie n Xhennete npr t cilat rrjedhin lumenj, e ata q nuk besuan, prjetojn knaqsi (n kt jet) dhe han ashtu si han kafsht, e veni i tyre shrt zjarri.
  13. Se sa (popullat) qytetesh q ishin shum m fort se qyteti nga i cili t dbuam ty, Ne i kemi shkatrruar dhe pr ta nuk pati ndihmtar.
  14. A sht i njejt ai, q sht i mbshtetur n argument t qart prej Zotit t vet, si ai q veprat e tij t kqia i jan hijeshuar dhe ndjekin epshet e veta?
  15. Shembulli i Xhennetit, i cili u sht premtuar atyre q jan ruajtur (t devotshm) n t cilin ka lumenj me uj pr pije, lumenj mga qumshti me shije t paprishur, lumenj nga vera e shijshme pr njerz, lumenj nga mjalti i kulluar, ata kan aty edhe gjithfar lloj pemsh, kan edhe falje nga Zoti i tyre (a sht i njejt) a si ai q sht prgjithmon n zjarr dhe u shuhet etja me uj t val q ua copton zorrt e tyre?
  16. Prej tyre ka asish q vijn t dgjojn ty, por kur largohen prej teje, u drejtohen atyre q kan dije e u thon: "ka tha ai (Muhammedi) m par?" Ata jan zemrat e t cilve ua ka vulosur All-llahu e ata udhhiqen pas dshirave t veta.
  17. Kurse ata q e gjetn rrugn e drejt, Ai atyre u shton edhe me udhzimin n rrugn e drejt dhe u ofron mundsi t jen edhe m t matur.
  18. Po ata a presin tjetr, pos kijametit, i cili do t'u vij befas, e parashenjat e tij tashm kan ardhur. E prej nga atyre kshillimi (pendimi) kur t'u vij kijameti?
  19. Ather, dije se nuk ka Zot tjeter pos All-llahut, krko falje pr mkatin tnd, pr t besimtarve e t besimtareve, All-llahu e di pr lshimet tuaja (pr vepra) dhe pr vendin tuaj.
  20. E ata q besuan po thon: "Prse t mos shpallet nj sure (q na e obligon luftn)?" E kur u shpall sureja e qart dhe n t u prmed lufta, i sheh ata, t cilt kan zemra t smura (t dyshimta), t shikojn me nj shikim si t ishin n agoni t vdekjes. I gjet e keqja!
  21. Nj respekt dhe nj fjal e mir (do t ishte m e mir pr ta). E kur shtja (e lufts) t jet vendosur, do t ishte mir pr ata t jen besnik ndaj All-llahut.
  22. A pritet prej jush (hipokritve) q n nse merrni sundimin (ose zbrapseni prej fes islame) t bni trazira n tok dhe t ndrpreni lidhjet e akraballkut?
  23. T tillt jan q All-llahu i mallkoi, i bri t shurdht dhe ua verbroi t parit e tyre.
  24. A nuk e studiojn me vmendje Kur'anin? Por jo, ata jan zemra q kan drynat e vet!
  25. Nuk ka dyshim se ata q u kthyen prapa (n mosbesim) pasi q u ishte sqaruar rruga e drejt, djalli ua hijeshoi dhe shpres t rrejshme u premtoi.
  26. Kt ngase atyre q e urrejtn at q e shpalli All-llahu (jehudive), u than: "Ne do t'ju dgjojm juve pr disa shtje!" Po All-llahu i di fshehtsit e tyre.
  27. E si do t jet ather puna e tyre kur engjjt t'ua marrin shpirtin duke i rrahur fytyrave dhe shpinave t tyre?
  28. E at (dnim) pr shkak se ata ndoqn rrug t ciln All-llahu e urren, kurse e urrejtn at q Ai e plqen, prandaj ua asgjsoi veprat e tyre.
  29. A menduan at q n zemrat e tyre kan dyshim, se All-llahu nuk do t zbuloj mllefin e tyre?
  30. E sikur t kishim dashur Ne, do t'i tregonim ty se kush jan ata, e do ti njihje konkret po me siguri do t'i njohsh prmes mnyrs s fjals s tyre, e All-llahu i di veprat tuaja.
  31. Ne do t'u sprovojm juve, derisa t'i njohim (t dihen konkretisht) lufttart dhe ata q ishin t qndrueshm nga mesi juaj, po edhe do t sprovojm veprat tuaja.
  32. Ata q nuk besuan dhe penguan t tjert nga rruga e All-llahut edhe pse u ishte sqaruar rruga e drejt, e kundrshtuan t drguarin, ata asgj nuk mund t'i bjn dm All-llahut dhe Ai do t'ua zhduk veprat e tyre.
  33. O ju besimtar, respektonie All-llahun dhe respektonie t drguarin, e mos i oni kot veprat tuaja!
  34. Ata q nuk besuan dhe penguan t tjert nga rruga e All-llahut, e pastaj vdiqn duke qen jobesimtar, All-llahu kurrsesi nuk do t'ju fal atyre.
  35. Pra, mos u dobsoni e t krkoni pajtim (armpushim), kur ju jeni ngadhnjyes dhe All-llahu sht me ju dhe nuk u pakson veprat tuaja.
  36. Vrtet, jeta e ksaj bote sht vetm loj e dfrim, e nse besoni dhe ruheni prej t kqijave, Ai u jep shprblimin tuaj dhe nuk krkon pre jush tr psurin tuaj (por nj pjes).
  37. Pse sikur ra krkoj tr at dhe t'ju shtrngoj, ju do t bni koprraci dhe do t dal n shesh ajo q keni n zemra.
  38. Ja, ju jeni ata q ftoheni pr t dhn n rrugn e All-llahut (pr luft kundr armikut tuaj), e dikush prej jush bn koprraci, e kush bn koprraci, ai bn kundr vetvetes, All-llahu s'ka nevoj, e ju jeni t varfr (keni nevoj). Po nse ju i ktheni shpinn, Ai do t'ju zvendsoj me nj popull tjetr, q nuk do t jet si ju.
  Sui generis

 8. #48
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Fet'h

  1. Ne ty t dham (vendosm pr) nj fitore t sigurt.
  2. Ashtu q All-llahu (pas fitores) t liroi ty prej mkateve (q t'i mbathn) t mparshme dhe prej atyre t mvonshme (kur njerzit do t pranojn fen islame dhe nuk do t jen m mkatar) dhe ashtu t plotson mirsin e Vet ndaj teje n rrugn e drejt.
  3. Dhe q All-llahu t ndihmon ty me nj ndihm t fort.
  4. Ai sht q n zemrat e besimtarve dhuroi qetsin pr ta shtuar ata bindjen n besimin e vet q kishin. Ushtrit e qiejve e t toks jan vetm t All-llahut, e All-llahut sht shum i dijshm dhe shum preciz.
  5. (E urdhroi luftn) Edhe pr t'i shtie besimtart dhe besimtaret n Xhennete npr t cilt rrjedhin lumenj e ku do t jen prgjithmon, dhe pr t'u shlyer t kqijat e tyre, e kjo sht fitore e madhe te All-llahu.
  6. E n ann tjetr, pr t'i ndshkuar hipokritt dhe hipokritet, idhujtart dhe idhujtaret, mendimi i t cilve ndaj All-llahut ishte mendim i keq. Atyre u raft e keqja! All-llahu shprehu urrejtje kundr tyre dhe i mallkoi e Xhehennemin e prgatiti pr ta, q sht vednbanim i keq.
  7. Edhe ushtrit (ndshkuese) e qiejve e t toks jan vetm t All-llahut dhe All-llahu sht i fuqishm e i urt.
  8. Ne t drguam ty (Muhammed) dshmitar, prgzues dhe qortues.
  9. Q ju (njerz) t'i besoni All-llahut dh t drguarit t Tij dhe at ta prkrahni e ta respeketoni, e (All-llahun) ta madhroni pr do mngjes e mbrmje.
  10. Ata q t zotohen ty, n t vrtet, ata i zotohen All-llahut, se dora e All-llahut sht mbi duart e tyre. E kush e thyen (zotimin), ai e thyen vetm n dm t vetin, e kush e znaton at q i sht zotuar All-llahut, Ai do t'i jap atij shprblim t madh.
  11. Ata beduin q mbetn pas (nuk erdhn me ty) do t thon: "Neve na penguan pasurit tona familjet tona, andaj ti krko falje pr neve!" Ata flasin me gjuht e veta at q nuk e kan n zemrat e tyre. Thuaj: "Kush mund ta pengoj dshirn e All-llahut, nse Ai dshiron t'ju prfshij juve ndonj dm, ose nse Ai dshiron t'ju gjej ndonj e mir?" Jo, por All-llahu hollsisht di pr at q punoni ju.
  12. Por ju menduat se i drguari dhe besimtart kurr nuk do t kthehen t familjet e veta dhe kjo (bindje) n zemrat e tuaja duket e mir dhe patt mendim t keq, ju ishit popull i shkatrruar.
  13. E kush nuk i besoi All-llahut dhe t drguarit t Tij, Ne pra, pr jobesimtart kemi prgatitur zjarr shum t fort.
  14. Vetm i All-llahut sht pushteti i qiejve dhe i toks, Ai fal k t doj dhe ndshkon k t do, All-llahu sht mkatfals Mshirues.
  15. Kur t shkoni ju pr t mbledhur pren e lufts, ata q ngeln pas, do t thon: "Na lejoni edhe ne t vijm me ju!" Ata duan ta ndryshojn vendimin e All-llahut! Ti thuaj: "Kurrsesi, ju nuk keni pr t ardhur me ne, kshtu ka thn m par All-llahu!" E ata do t'ju thon: "Jo, por ju na keni zili!" Po ata jan q kuptojn pak gj.
  16. Atyre nga beduint q ngeln pas, thuaju: "Ju do t ftoheni te nj popull luftarak e i fuqishm, t'i luftoni ata ose t dorzohen (t pranojn fen islame), e nse prgjigjeni (n thirrje), All-llahu ju jep shprblim t mir, e nse nuk dilni sikurse ngelt pa dal m par, Ai ju ndshkon me nj dnim t padurueshm",
  17. Nuk sht mkat (t ngel pa dal) pr t verbrin, pr t alin, e as pr t smurin. E kush respekton All-llahun dhe t drguarin e Tij, Ai at e shtie n Xhennete ku rrjedhin lunenj, e kush ngel prapa, Ai at e ndshkon me nj dnim t dhembshm.
  18. Vrtet, All-llahu qe i knaqur me besimtart kur ata nn hijen e atij druri zotoheshin ty dhe Ai e dinte se 'kishin zemrat e tyre, andaj u dhuroi qetsimin dhe s shpejti i shprbleu me nj fitore (lirimin e Hajberit).
  19. Dhe me pre t tjera t mdha, t cilat i merrni, All-llahu sht i gjithfuqishm i urt.
  20. All-llahu u premtoi juve pre t shumta q do t'i merrni, e kt (t Hajberit) ua shpejtoi dhe pengoi duart e njerzve kudr jush, e q kjo t jet nj shenj e mir pr besimtart e edhe q Ai t'ju drejtoj n rrugn e fort.
  21. E edhe (pre) t tjera, t cilat ju nuk keni pasur fuqi t'i merrni, po All-llahu mbizotroi at, e All-llahu ka fuqi pr do gj.
  22. Edhe sikur ata q nuk besuan t'ju luftonin juve, ata do t munden dhe do t kthejn prapa, pastaj nuk do t gjejn as mbrojts, as ndihms.
  23. (ky sht) Ligji i All-llahut e sht i kahershm edhe ndr t part, n ligjin e All-llahut nuk do t gjesh ndryshime.
  24. Dhe Ai sht q pengoi duart e tyre prej jush dhe duart e tuaja prej tyre brenda n Mek, pasi q u dha fitoren kundr tyre, e All-llahu mbikqyr at q ju punoni.
  25. Ata jan q nuk besuan, ju penguan t'i afroheni xhamis s shenjt (Qabes), duke i mbajtur kurbanet t penguar t arrini n vendin e vet. E sikur t mos kishte burra besimtar dhe gra besimtare, q ju nuk i dinit, e t'i sulmonit duke mos ditur, dhe me mbytjen e ndonjrit prej tyre t turproheni (zoti do t'ju jepte leje t hyni n Mek). (E bri at) Pr t marr All-llahu n mshirn e vet at q do. Dhe sikur t ishin t ndar, Ne do t'i dnonim me nj dnim t rnd ata prej tyre t cilt nuk besuan.
  26. Kur ata q nuk besuan ndezn n zemrat e tyre euforin, dhe at kryelartsi injorante (pagane), po All-llahu dhuroi qetsimin e Vet dhe ndaj t drguarit t vet dhe ndaj besimtarve dhe pr ata zgjodhi besimin e drejt (fjalin: la ilahe il lell llah), pse ata ishin m me merit pr t dhe m t zott e saj, e All-llahu sht i gjithdijshm pr do send.
  27. All-llahu ndrrn e t drguarit t Vet e vrtetoi me realitet: se me vullnetin e All-llahut do t hyni n xhamin e shenjt (n Qabe) t siguruar, t rruani flokt e kokave tuaja, t'i shkurtoni e nuk do t keni frik! Pra Ai ka ditur at q ju nuk e dinit, para ksaj ju dha nj fitore t shpejt (Hajberin).
  28. Ai sht q e drgoi t drguarin e Vet me udhzim t plot dhe me fen e vrtet, q t triumfoj mbi do fe, e mjafton All-llahu dshmitar.
  29. Muhammedi sht i drguar i All-llahut, e ata q jan me t (sahabt) jan t ashpr kundr jobesimtarve, jan t mshirshm ndrmjet vete, ti i sheh kah prulen (n ruku), duke rn me fytyr n tok (n sexhde), e krkojn pre All-llahut q t ket mshir dhe knaqsin e Tij ndaj tyre. N fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurms s sexhdes. Prshkrimi i cilsive t tyre sht n Tevrat dhe po ky prshkrim sht edhe n Inxhil. Ata jan si nj far e mbjell ku mbin filizi i vet, e ai trashet, prforcohet dhe qndron n trungun e vet, ajo e mahnit mbjellsin. (All-llahu i shumoi). Pr t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarve. All-llahu atyre q besuan dhe bn vepra t mira u premtoi falje t mkateve dhe shprblim t madh.
  Sui generis

 9. #49
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Huxhurat

  1. O besimtar, mos bni asgj para (se t orientoheni n udhzimet e) Zotit dhe t drguarit t Tij, keni kujdes All-llahun, se me t vrtet All-llahu i dgjon t gjitha dhe i di t gjitha.
  2. O ju q keni besuar, mos ngritni zrin tuaj mbi zrin e Pejgamberit dhe mos iu ngrmoni atij si i ngrmoheni njri-tjetrit, e t zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju.
  3. Ata q ulin zrat e tyre pran t drguarit t All-llahut., All-llahu zemrat e tyre i ka prshtatur pr devotshmri, ata kan falje mkatesh dhe shprblim t madh.
  4. Ata q thrrasin prtej mureve, shumica e tyre jan q nuk kuptojn.
  5. E sikur ata t bnin durim derisa t kishe dal ti vet, do t ishte m edukative pr ta, po All-llahu sht mkatfals, mshirues.
  6. O ju q keni besuar, nse ndonj i pandrgjegjshm u sjell ndonj lajm, ju shqyrtonie mir, ashtu q t mos e goditni ndonj popull pa e ditur realitetin, e pastaj t pendoheni pr at q keni br.
  7. E, dijeni se n mesin tuaj e keni t drguarin e All-llahut. Sikur ai t'ju dgjonte juve n shum shtje, ju do t psonit vuajtje, por All-llahu juve ua bri t dashur besimin dhe ua zbukuroi at n zemrat tuaja, ndrsa mosbesimin, shfrenimin dhe kundrshtimin, ua bri q t'i uureni. T till jan ata q gjetn rrugn e drejt.
  8. Kjo sht dhurat dhe begati prej All-llahut, e All-llahu sht i dijshm dhe i urt.
  9. Nse dy grupe besimtarsh tentoj n t luftojn ndrmjet vete, ju pajtoni ata, e n qoft se ndonjri prej tyre e sulmon tjetrin, ather luftonie at grup q vrsulet me pa t drejt, derisa t'i bindet udhzimit t All-llahut, e nse ktheheni, ather me drejtsi bni pajtimin ndrmjet tyre, mbanie drejtsin, se vrtet All-llahu i do t drejtit.
  10. S'ka dyshim se besimtart jan vllezr, pra bni pajtim ndrmjet vllezrve tuaj dhe kinie frik All-llahun, q t jeni t mshiruar (nga Zoti).
  11. O ju q besuat, nuk bn t tallet nj popull me nj popull tjetr, meq t prqeshurit mund t jen m t mir nga ata t cilt prqeshin dik tjetr, e as grat me grat e tjera, sepse mund t ndodh q grat e tjera t jen m t mira se ato q prqeshin (duke nnmuar njri-tjetrin) dhe mos etiketoni njri-tjetrin me llagape. Pas besimit sht keq t prhapet llagapi i keq. E ata q nuk pendohen, jan mizor.
  12. O ju q keni besuar, largohuni prej dyshimeve t shumta, meq disa dyshime jan mkat dhe mos hulumtoni pr zbulimin e t metave t njeri tjetrit, dhe mos prgjoni njri tjetrin; a mos ndonjri prej jush dshiron t haj mishin e vllait t vet t vdekur? At pra e urreni! Kini frik nga ndshkimi i All-llahut, e All-llahu sht mshrues, Ai pranon shum pendimin.
  13. O ju njerz, vrtet Ne ju krijuam juve prej nj mashkulli dhe nj femre, ju bm popuj e fise q t njiheni ndrmjet vete, e s'ka dyshim se te All-llahu m i ndershmi ndr ju sht ai q m tepr sht ruajtur (kqijat) e All-llahu sht i dijshm dhe hollsisht i njohur pr do gj.
  14. Beduint than: "Ne kemi besuar!" Thuaj: "Ju nuk keni besuar ende, por thuani: ne jemi dorzuar, e ende nuk po hyn besimi n zemrat tuaja. E nse e respektoni All-llahun dhe t drguarin e Tij, Ai nuk ju pakson asgj nga veprat tuaja, se All-llahu sht shum mkatfals, shum mshirus".
  15. Besimtar jan vetm ata q besuan All-llahut, t drguarit t Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pr hir t All-llahut luftuan me pasurin dhe me jetn e tyre. T till jan ata t vrtetit.
  16. Thuaj: "A ju ia bni me dije All-llahut fen tuaj (duke thn: ne besuam), kur All-llahu sht Ai q e di 'ka n qiej dhe 'ka n tok dhe All-llahu sht i dijshm pr do send".
  17. Ata t shprehin ty mirnjohs (ta prmendin) q u bn mysliman. Thuaj: "Pranimin tuaj t fes islame mos ma njihni (mos ma prmendni) mua, por nse jeni t sinqert All-llahu juve ju bri mir, kur ju udhzoi pr besim".
  18. S'ka dyshim se All-llahu e di fshehtsin e qiejve e t toks, All-llahu sheh at q punoni ju.
  Sui generis

 10. #50
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Kaf

  1. Kaf, pasha Kur'anin e lavdishm (do t ringjalleni)!
  2. Por jo, ata u uditn q u erdhi i drguari (qortues) nga mesi tyre, andaj jobesimtart than: "Kjo sht dika shum e uditshme.
  3. A pasi t vdesim e t bhemi dhe (do t kthehemi n jet)? Ai kthim sht larg (mendjes e mundsis)!"
  4. Ne dim se 'paksohet ('tret) toka prej tyre. Te Ne sht edhe libri q ruan do gj (numrin e tyre, emrat, pjest e trupit).
  5. Ata prgnjeshtruan t vrtetn kur ajo u erdhi dhe ata jan n gjendje t luhatshme.
  6. A nuk shikojn ata me vmendje kah qielli se si mbi ta kemi ndrtuar at, e kemi zbukuruar at duke mos pasur n t ndonj zbrazti.
  7. Edhe tokn se si e kemi shtrir, e n t kemi vendosur kodra prforcuese dhe kemi br q n t t mbijn gjithfar bimsh t bukura.
  8. (I bm ashtu) Dshmi t dukshme dhe prkujtuese pr secilin njeri q ka drejtuar mendjen (te Zoti).
  9. Ne, nga qielli lshuam shiun e dobishm dhe m t bm q t kultivohen kopshte e drithra t korren.
  10. Dhe rritm trungje t gjata hurmash me frua t paluara njri mbi tjetrin.
  11. Ushqim pr njerz, dhe me t, Ne e ngjallm tokn e vdekur, e kshtu do t jet edhe ringjallja.
  12. Para tyre prgnjeshtruan populli i Nuhut, banort e Bunarit (t pusit) dhe Themudi.
  13. Edhe Adi, edhe Faraoni dhe vllezrit e Lutit.
  14. Edhe banort e Ejkes, populli i Tubbeit. T gjith i prgnjeshtruan t drguarit, ather e merituan dnimin Tim.
  15. A mos u lodhm Ne me krijimin e par? Jo, por ata jan n nj huti rreth nj krijimi t ri.
  16. Ne e kemi krijuar njeriun dhe dim se 'pshprit ai n vetvete dhe Ne jemi m afr tij se damari (q rrah) i qafs s tij.
  17. Dhe se kur dy engjjt qndrojn pran tij n t djatht dhe n t majt.
  18. Q ai nuk hedh ndonj fjal e t mos jet pran tij prcjellsi i gatshm.
  19. Agonia e vdekjes i vjen me at t vrtetn (i zbulohet shtja e ahiretit); kjo sht ajo prej s cils ke ikur.
  20. Dhe i fryhet surit, e ajo sht dita e premtuar (pr dnim).
  21. E do t vij secili njeri bashk me t dhe grahsi edhe dshmitari.
  22. (I thuhet) Ti ishe n nj huti nga kjo (dit) e Ne ta trhoqm perdn tnde dhe tash ti sheh shum mpreht.
  23. E shoku (prcjellsi) i tij do t thot: "Kjo q sht te un (regjistri i veprave) sht gati.
  24. Ju t dy (engjjt) hidhinie n Xhehennem secilin mohues kryene.
  25. Secilin pengues t veprave, mizor e t dyshimt n fe.
  26. I cili All-llahut i shoqroi Zot tjetr, pra hidhnie at n vuajtjet m t rnda".
  27. E shoku i tij (djalli) thot: "Zoti yn, un nuk u shmanga prej rrugs s drejt, por ai vet ka qen i humbur larg".
  28. Ai (All-llahu) thot: "Mos u grindni tash para Meje, se Un m par ju trhoqa vrejtjen.
  29. Tek Un nuk ndryshon fjala (vendimi) dhe Un nuk jam zullumqar pr robrit".
  30. (Prkujto) Ditn kur Ne Xhehennemit i themi: "A je mbushur?" E, ai thot: "A ka ende?"
  31. Ndrsa besimtarve t ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afr.
  32. Kjo sht ajo q u premtohet pr secilin q pendohet dhe q e ruan besn e dhn.
  33. Pr secilin q i sht friksuar Zotit pa e par dhe ka qen i kthyer te Ai me zemr t sinqert.
  34. (U thuhet) Hyni n te, t shptuar, se kjo sht dita e prjetshme.
  35. Ata aty kan ka t dshirojn, e te Ne ka edhe m shum.
  36. E sa e sa brezni para ty e kemi shkatrruar e q ishin m t fort e m t shkatht se kta (idhujtart kurejshit). Ata brodhn andej e kndej npr tok (pr t'i ikur vdekjes). Por, a mos gjetn rrugdalje?
  37. N t gjitha kto, pr at q ka mendje t shndosh dhe q i ka vn me vmendje, ka argumente.
  38. Ne krijuam qiejt e tokn dhe gjithka ka ndrmjet tyre brenda gjasht ditesh dhe Ne nuk ndiem lodhje.
  39. Po ti (Mumahed) me durim prballo at q ata t thon, para lindjes s diellit dhe para prendimit madhro me falnderim Zotin tnd.
  40. Falu pr hir t Tij edhe n nj pjes t nats edhe pas sexhdes (pas namazit farz).
  41. Dhe vni veshin thirrsit kur thrret nga ndonj vend i afrt.
  42. Ditn kur e dgjojn thirrjen pr t vrtetn (ringjalljen), e ajo sht dita e daljes (prej varrezave).
  43. S'ka dyshim se Ne japim vdekje dhe vetm te Ne sht kthimi i tyre.
  44. Ditn kur me ata hapet toka e ata nguten (pr vendtubim), e ai sht nj tubim i leht pr Ne.
  45. Ne dim m s miri ka thon ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonj dhunues, ti kshilloje me kt Kur'an at q i ka frik krcnimit Tim.
  Sui generis

 11. #51
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Dharijat

  1. Pr errat q ngrehin dheun dhe e shprndajn.
  2. Pr ret q e bartin shiun e rnd.
  3. Pr anijet q lundrojn leht.
  4. Pr engjjt q bjn ndarjen e shtjeve.
  5. S'ka dyshim se ajo q u premtohet sht e vrtet e sigurt.
  6. Dhe se shprblimi (gjykimi pr vepra) dot ndodh pa tjetr.
  7. Pr qiellin plot rrug.
  8. Ju gjendeni n nj thnie kontradiktore,
  9. Nga ai (besimi) zbrapset ai q ishte zmbrapsur.
  10. Mallkuar qofshin gnjeshtart!
  11. Ata t cilt jan gafil n injoranc (n verbri, n padituri).
  12. E pyesin: "Kur sht dita e gjykimit?"
  13. Dita kur ata digjen n zjarr.
  14. Prjetonie dnimin tuaj, ky sht ai q krkonit t'ju shpejtohet.
  15. T devotshmit jan n kopshte e burime.
  16. T knaqur se kan shtn n dor at q u dha Zoti i tyre, ata edhe m par (n dynja) ishin mirbrs.
  17. Ata qen t cilt pak flinin natn.
  18. Dhe n syfyr (kah mbarimi i nats) ata krkonin falje pr mkate.
  19. Dhe n pasurin e tyre kishin prcaktuar t drejt pr lypsin dhe pr t ngratin (q ka nevoj por nuk lyp).
  20. Edhe n tok ka argumente pr ata t bindurit.
  21. Po edhe n veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni?
  22. E n qiell sht furnizimi juaj dhe ajo q ju premtohet.
  23. Pasha Zotin e qiellit e t toks, kjo sht nj e vrtet, ashtu si sht se ju flisni.
  24. A ke arritur t dgjosh ti pr rrfimin e musafirve t ndershm t Ibrahimit?
  25. Kur patn hyr te Ai dhe than: "T prshendesin me paqe!" (E m vete tha): "Njerz t panjohur!"
  26. Dhe ai pa u vrejtur shkoi te familja e vet dhe sollii nj vi t majm t pjekur.
  27. At ua afroi atyre e tha: "Prse nuk po hani?"
  28. Dhe ndjeu njfar frike prej atyre, po ata than: "Mos kij frik!" Mandej i dhan myzhde pr nj djal t dijshm.
  29. E gruaja e tij nisi t brtas e i ra shuplak fytyrs s vet e tha: "Un jam nj plak q nuk lind!"
  30. Ata (engjjt) than: "Kshtu ka thn Zoti yt, e Ai sht i urti, i gjithdijshmi".
  31. Ai (Ibrahimi) tha: "E 'sht puna juaj, o ju t drguar?"
  32. Ata than: "Ne jemi t drguar te nj popull kriminel!"
  33. Q t hedhim mbi ta gur nga balta (e pjekur)!
  34. (gur) T shnuar te Zoti yt, pr ata q i kaluan kufijt (n mkate).
  35. Dhe kush ishte aty nga besimtart, Ne i nxorrm (i larguam).
  36. Po nuk gjetm aty pos nj shtpie myslimane.
  37. Dhe Ne kemi ln aty shenj dnimit t hidhur.
  38. (Kemi ln shenj) Edhe n Musain kur Ne e drguam te faraoni me fakte t forta.
  39. E ai, me tr ann (fuqin) e vet, ia ktheu shpinn dhe tha: "sht magjistar, ose sht i mendur!"
  40. E Ne e kapm at dhe ushtrin e tij dhe e hodhm n det, dhe ai e bri veten t jet i shar.
  41. Edhe n Adin (kemi ln shenj) kur Ne lshuam kundr tyre ern rrnuese,
  42. e cila nuk la send pa e shndruar n mbeturin.
  43. Edhe Themudin kur atyre iu pat thn: knaquni deri n nj koh.
  44. E ata nga kryelartsia nuk respektuan urdhrin e Zotit t tyre, andaj i prfshiu me rrufeja krism, e ata e shihnin.
  45. Dhe nuk mundn as t ngrtiten e as t'i kndrvihen.
  46. Edhe popullin e Nuhut (e dnuam) q ishte m par. Ai ishte nj popull i prishur.
  47. Ne, me forcn ton e ngritm qiellin dhe Ne e zgjrojm at.
  48. Edhe tokn Ne e kemi shtruar, sa shtrues t mir jemi.
  49. Dhe Ne krijuam prej do sendi dy lloje (mashkull e femr) q ju t prkujtoni (madhshtin e Zotit).
  50. Pra, ikni e mbshtetnu te All-llahu, un prej Tij jam nj qortues i hapt.
  51. E mos i shoqroni All-llahut edhe ndonj zot tjetr, edhe pr kt un jam i drguar prej Tij q t'ju trheq haptazi vrejtjen.
  52. Ja, ashtu pra, edhe atyre q ishin m par nuk u erdhi i drguar e q nuk i than: "sht magjistar ose sht i mendur!"
  53. A mos e porositn njri-tjetrin me kt? Jo, por ata jan popull renegat.
  54. Andaj ti larohu prej tyre, ti nuk je i qoruar.
  55. Vazhdo me kshill, sepse kshilla besimtarve u bn dobi.
  56. Un nuk i krijova xhint dhe njerzit pr tjetr pos q t m adhurojn.
  57. Un nuk krkoj prej tyre ndonj furnizim e as dshiroj t m ushqejn ata.
  58. All-llahu sht furnizues i madh. Ai fuqiforti.
  59. S'ka dyshim se atyre q bn mizori u prket dnimi si pjesa e dnimit t shokve t tyre, andaj, t mos e krkojn shpejtimin e tij.
  60. T mjert ata q nuk besuan pr at ditn e tyre t premtuar!
  Sui generis

 12. #52
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Tur

  1. Pasha Turin.
  2. Dhe librin e shkruar n rreshta.
  3. N lkur t shtrir.
  4. Pasha shtpin (Qaben) e vizituar (ose Bejti Mamurin n qiell).
  5. Pasha kulmin e ngritur (qiellin).
  6. Pasha detin e mbushur (ose detin e ndezur flak n kijamet).
  7. sht e vrtet se dnimi i Zotit tnd pa tjetr do t ndodh.
  8. At nuk ka kush q mund ta largoj.
  9. Ditn kur qielli bn nj tronditje t fort.
  10. Dhe kodrat t shkulen nga vendi e t ecin.
  11. At dit sht mjerim i madh pr gnjeshtart.
  12. T cilt luajn t zhytur n besime t kota.
  13. Ditn kur me rrmbim shtyhen n zjarrin e Xhehennemit.
  14. Ky sht ai zjarr, q ju e keni prgnjeshtruar.
  15. A mos sht kjo ndonj magji, apo nuk po shihni (jeni vebruar si u verbruan n dynja).
  16. Hyni n t! Pr juve sht njesoj, bt durim ose nuk bt. Shprbleheni me at q me veprat tuaja e merituat.
  17. Ata t devotshmit jan n kopshte e n begati.
  18. T knaqur me at q u dha Zoti i tyre dhe q i ruajti Zoti i tyre nga vuajtja e Xhehennemit.
  19. (U thuhet) Me t mirhani e pini, pr at q vepruat mir.
  20. Ata jan t mbshtetur n koltuk t renditur dhe Ne u shoqruam atyre hyri symdha.
  21. E ata q vet besuan, e edhe pasardhsit e tyre ishin me besim,Ne atyre do t'ua shoqrojm pasardhssit e tyre dhe asgj nuk u paksojm nga veprat e tyre (prindrve). Secili njeri sht peng i asaj q ka punuar.
  22. Ne atyre u shtojm t mirat me pem e me mish q ata e dshirojn.
  23. Aty njri-tjetrit ia zgjasim gotn, aty nuk ka fjal t kota e as mkat.
  24. N mesin e tyre qarkullojn shrbtoret si t ishin margaritar t ruajtur.
  25. Dhe njri-tjetrit i qasen duke i pyetur (pr punt e tyre n dynja).
  26. (Kta) Thon: "Ne edhe kur ishim n familjet tona, ishim ata q friksoheshim.
  27. E All-llahu na dhuroi t mira dhe na ruajti prej dnimit t ers (flaks) s nxeht t zjarrit.
  28. Ne m par ishim ndr ata q lutm At, e Ai sht bamirs, meshirues".
  29. Pra ti prkujto (me Kur'an) se me dhuntim e Zotit tnd ti nuk je as falltor, as i mendur.
  30. E ata thon: "Ai sht poet, po presim kohn ta zhduk".
  31. Thuaj: "Pritni, se edhe un do t pres me ju".
  32. A mendjet (iluzionet) e tyre po u urdhrojn pr kt, apo ata jan popull renegat?
  33. A mos ata thon: "Ai (Muhammedi) e trilloi!" Jo, por ata nuk besojn.
  34. Pra, nse ata jan drejt, le ta sjellin nj ligjrim si ai.
  35. A mos u krjuam prej kurgjs, apo ata vet jan krijues?
  36. A mos ata i krijuan qiejt e tokn, Jo, por ata nuk jan t bindur.
  37. A mos te ata jan depot e Zotit tnd, apo ata i mbizotrojn?
  38. A mos kan ata shkall t larta q n to t prgjojn? Pra, prgjuesit e tyre le t sjellin fakt t sigurt!
  39. A mos vajzat jan t Atij, kurse djemt tuaj?
  40. A mos ti u krkon atyre shprblim, e ata jan t ngarkuar nga tagri?
  41. A mos te ata jan fshehtsit, e ata i shkruajn?
  42. A mos po t kurdisin ndonj kurt, po ata q nuk besuan bijn vet n kurth.
  43. A mos kan ndonj zot pos All-llahut? I lart sht All-llahu nga ai q ata i shoqrojn.
  44. Edhe sikur ta shihnin q u bie nga qielli ndonj cop, ata do t thoshin: "sht e re e dendur!"
  45. Po ti lri ata derisa t ballafaqohen n ditn e tyre, kur do t shtangen.
  46. Ditn kur dredhia e tyre nuk do t'u bj dobi asgj e as do t ndihmohen.
  47. sht e vrtet se ata q bn zullum, kan nj dnim m t afrt se sa ai (kijametit), por pjesa drmuesse e tyre nuk din.
  48. Ti bn durim n vendimin e Zotit tnd, se ti je nn mbikqyrjen Ton dhe kur t ngrihesh madhroje me falnderim Zotitn tnd!
  49. Edhe gjat nats adhuroje At, si dhe kur yjet nuk nuk duken m.
  Sui generis

 13. #53
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Nexhm

  1. Pasha yllin kur bie (prej s larti posht)!
  2. Shoku juaj (Muhamedi q ju e njihni) nuk ka humbur, e as q ka devijuar(nga e vrteta)
  3. Dhe ai nuk flet nga dshira e tuj.
  4. Ai (Kur'ani) nuk sht tjetr pos shpalljes q i shpallet.
  5. At ia msoi, Ai fuqiforti (Xhibrili)
  6. Q ka mendje precize dhe q u prqndrua n formn e vet (reale).
  7. Dhe ai (Xhibrili) ishte n horizontin e lart (nga lindja).
  8. Pastaj u lshua dhe iu afrua.
  9. E ishte afr sa dy harqe (dy kut) apo edhe m afr.
  10. Dhe i shpalli robit t Tij at q ia shpalli.
  11. Zemra nuk mohoi at q pa (me sy).
  12. A po i bni polemik atij pr at q ka par?
  13. At (Xhibrilin) e ka par edhe hern tjetr
  14. (E ka par) tek Sidretul Munteha
  15. Q pran saj sht xhennetul Me'va (kopsht strehimi i...)
  16. Ather kur Sidrn e mbuloi ka e mbuloi
  17. Shikimi (i Muhamedit) as nuk lakoi e as nuk tejkaloi.
  18. Ai (Muhamedi) vrtet, pa disa nga shenjat m t mdha t Zotit t vet
  19. E ju, a e shihni Latin dhe Uzan?
  20. Dhe at t tretin e t fundin, Menatin (a kan fuqi si Zoti i Muhamedit, e ju i konsideroni zota)!
  21. A mendoni se meshkujt jan tuajat, e t Atij femrat?
  22. Ather ajo sht nj ndarje e padrejt!
  23. Ata (q i adhuroni ju) nuk jan tjetr, vetm se emra q ju dhe prindrit tuaj i emrtuat; All-llahu nuk zbriti pr ta ndonj fakt. Po ata (idhujtart), nuk ndjekin tjetr vetm se paragjykime dhe ka duan vet, megjithq prej Zotit t tyre u pat ardhur udhzimi.
  24. A mos do t'i takoj njeriut ajo q ai dshiron (Jo)?
  25. E dihet se vetm All-llahut i takon (sundimi) bota tjetr dhe kjo bot.
  26. E sa engjj ka n qiej, e q ndrmjetsimi i tyre nuk bn dobi asgj, vetm pasi q All-llahu t jap leje pr at q dshiron dhe q sht i knaqur pr t.
  27. Ata q nuk e besojn jetn tjetr, ata engjjt i emrtojn me emra femrash.
  28. Ata nuk din asgj pr at (emrtim), ata nuk ndjekin tjetr vetm paragjykime, e paragjykimi nuk sht asgj ndaj s vrtets
  29. Andaj, ti largohu prej atij q ia ka kthyer shpinn Kur'anit dhe q nuk do tjetr vetm jetn e dynjas!
  30. Ajo sht e tr dituria q kan arritur, e Zoti yt di sht ai q di m s miri pr at q sht larguar nga rruga e Tij dhe Ai di m s miri pr at q sht n rrugn e drejt
  31. Dhe vetm t All-llahut jan 'ka n qiej dhe n tok - pr t'i shprblyer ata q bn keq me t keqen e tyre dhe pr t'i shprblyer ata q bn mir me t mirn e tyre
  32. Ata q largohen prej mkateve t mdha dhe prej punve t ndyta, prpos ndonj pune t imt, s'ka dyshim se Zoti yt sht q gjersisht prfshin me falje, se Ai di m s miri pr ju edhe para se t'ju krijoj edhe kur filloi krijimin tuaj nga dheu edhe kur ishit t fshehur n barqet e nnave tuaja, pra mos lavdroni veten, se Ai e di kush sht m i ruajtur
  33. A e ke par at q u zmbrap (prej fes),
  34. Q dha pak e pastaj e ndrpreu?
  35. A mos sht q tek ai ka njohuri pr t fshehtn (;shtjen e dnimit n ahiret) dhe ai po e ditka?
  36. Apo nuk sht informuar me at q sht n fletushkat e Musait
  37. Dhe t Ibrahimit, q gjithnj i plotsoi obligimet
  38. (Q n to shkruan) Se askush nuk e bart barrn (mkatin) e tjetrit
  39. Dhe se njeriut nuk i takon tjetr vetm se ajo q ka punuar
  40. Dhe se mundi i tij m von (ditn e gjyimit) do t shihet
  41. Pastaj ai shprblehet me shprblimin m t plot.
  42. Dhe se kthimi i fundt do t jet te Zoti yt.
  43. Dhe se Ai bn pr t qesh dhe bn pr t qar.
  44. Dhe se Ai sht q jep vdekje dhe jep jet (gjallri).
  45. Dhe Ai sht q krijoi llojet - mashkullin dhe femrn
  46. Nga pika e fars q hidhet
  47. Dhe se Atij i takon ngjallja e tjetr (ringjallja n ahiret).
  48. Dhe se Ai sht q pasuron dhe varfron.
  49. Dhe se Ai sht Zoti i Shi'ras (ylli polar q e adhuronin)
  50. Dhe Ai e shkatrroi Adin e lasht.
  51. Edhe Themudin, q prej tyre nuk mbeti m.
  52. Edhe popullin e Nuhut m hert, vrtet ata ishin edhe m zullumqar dhe m renegat.
  53. Edhe Mu'tefikn (venbanimin e popullit t Lutit) e lshoi prej s larti.
  54. E i prfshiu ata ajo q i prfshiu.
  55. Pra cils s mir t Zotit tnd i ke dyshim?
  56. Ky (Muhamedi) sht nj qortues i llojit t qortuesve t par.
  57. E afrta sht afruar (kijameti).
  58. Poa All-llahut nuk ka kush q mund ta tregon at (ta pngoj)!
  59. A prej ktij ligjrimi (Kur'ani) po uditeni?
  60. E po qeshni dhe nuk po qani?!
  61. Madje edhe e zni n asgj.
  62. Pra, bini n sexhde pr All-llahun dhe adhuronie!
  Sui generis

 14. #54
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Kamer

  1. Momenti (i katastrofs s prgjigjthshme) sht afruar, e hna sht ar (n dysh).
  2. Po ata (idhujtart) edhe nse shohin ndonj argument (mrekulli) zbrapsen e thon: "Kjo sht magji e vazhdueshme!"
  3. Dhe prgnjeshtruan, e ndoqn dshirat e veta, por do shtje arrin cakun e fundit.
  4. Atyre u patn ardhur aso lajmesh (t popujve t lasht), ku ka mjaft qortime, (pr ata q kuptojn).
  5. Urtsi e prsosur (sht Kur'ani)! Po sa bjn dobi qortimet!
  6. Pra, largohu prej tyre. ditn kur thirrsi (Israfili) kumton nj send t tmerrshm.
  7. Dalin prej varreve, e si karkaleca t shprndar e me shikim prulur.
  8. Duke shpejtuar drejt atij q i thrret, e, jobesimtart thon: "Kjo sht dit e vshtir".
  9. Populli i Nuhut q ishte para tyre prgnjeshtroi, dhe robin Ton (Nuhun) e quajti rrenacak dhe than: "I marr!" dhe iu b krcnim.
  10. E ai iu drejtua Zotit t vet: "Un jam i mundur, prandaj m ndihmo!"
  11. Ather Ne me nj shi t vrullshm i hapm dyert e qiellit.
  12. Dhe Ne tokn e zbrthyem n burime uji, kurse uji u bashkua si ishte caktuar.
  13. E at (Nuhun) e bartm n (anije) drrasash e shtyllash t gojzuara.
  14. Q lundronte n mbikqyrjen Ton. (I fundosm) Si ndshkim pr at (Nuhun) q ishte mohuar (prbuzur).
  15. At (ngjarje) Ne e lam kujtim, po a ka ndokush q merr msim?
  16. E far ishte ndshkimi Im dhe krcnimi Im!
  17. Ne Kur'anin e bm t leht pr msim, po a ka ndokush q merr msim?
  18. Adi prgnjeshtroi, e far ishte ndshkimi Im dhe krcnimi?
  19. Atyre Ne nj dit fatkeqe t prjetshme u lshuam nj er t fort.
  20. I ngriste njerzit si t ishin trupa hurmash t shkulura.
  21. Dhe far ishte ndshkimi Im dhe vrejtja Ime?
  22. Ne Kur'anin e bm t leht pr t kuptuar, a ka ndokush q merr kshill?
  23. Themudi prgnjeshtroi t drguarit.
  24. E tham: "A t shkojm pas nj t vetmit njeri q doli nga mesi yn, po Ne ather do t jemi t humbur n nj marrzi!"
  25. A, atij nga mesi jon iu dha shpallja? Jo, por ai sht nj gnjeshtar mendjemadh.
  26. Mirpo ata nesr do t kuptojn se kush sht gnjeshtari, mendjemadhi!
  27. Ne atyre do t'ua drgojm deven si sprov e ti vetm vshtro dhe bn durim.
  28. Dhe lajmroji ata se uji sht i ndar pr ta ve e ve, secili do t paraqitet pr t pir uj n rendin e vet.
  29. Po ata e ftuan shokun e vet, e ai mori dhe e theri at.
  30. E far ishte ndshkimi Im dhe krcnimi Im?
  31. Ne lshuam kundr tyre nj ushtim, e ata u bn si shtroj vathi. (Mbeturin e ushqimit t kafshve q u shtohet).
  32. Ne Kur'anin e bm t leht pr kshill, po a ka ndokush q merr msim?
  33. Populli i Lutit i prgnjeshtroi vrejtjet e pejgamberit t vet.
  34. Ne atyre, prve famijes s Lutit t ciln e shptuam para se t agonte, u lshuam nj er q solli gur mbi ta.
  35. (Shptimi ishte) Nj mirsi nga ana Jon, ashtu Ne shprblejm at q falnderon.
  36. Ai (Luti) u pat trhequr vrejtjen atyre pr dnimin Ton t rnd, por ata dyshuan n ato krcnime.
  37. Ata deshn t'u afrohen mysafirve t tij Ne ua verbruam syt atyre, pra prjetoni ndshkimin Tim dhe qortimet e Mia!
  38. E, atyre n nj mngjes t hershm u erdhi dnimi i prhershm.
  39. Pra, vuanie dnimin Tim dhe qortimin Tim!
  40. Ne Kur'anin e bm t leht pr t studiuar, a ka ndokush q merr prvoj nga ai?
  41. Edhe rrethit t faraonit i patn ardhur shum vrejtje.
  42. Ata i prgnjeshtruan t gjitha argumentet Tona, prandaj Ne i dnuam ashtu si sht dnimi i nj ngadhnjyesi, i nj fuqiploti.
  43. A jobesimtart tuaj jan m t vlefshm se ata q u prmendn, apo ju keni ndonj kontrat n librat e qiellit?
  44. A mos po thon: "Ne jemi nj grup ngadhnjyes tok t bashkuar?"
  45. Grupi, do t psoj disfat dhe ata do t kthehen prapa.
  46. Por jo, afati i tyre sht kijameti, e kijameti sht edhe m i vshtir, edhe m i hidhur.
  47. S'ka dyshim se idhujtart kriminel, jan edhe n nj huti edhe n zjarr t madh.
  48. Ditn kur me fytyrat e tyre do t trhiqen zvarr n zjarr. "Vuanie dnimin Sekar". (emr i nj Xhehennemi).
  49. Ne do send kemi krijuar me mas t caktuar.
  50. Puna Jon (n krijim) sht e shpejt sa el e mshel syt.
  51. Ne, ata q ishin si ju i shkatrruam, a ka ndokush q merr msim?
  52. Dhe do gj q ata e punuan, gjendet (e shkruar) n shnime.
  53. Dhe do vepr, qoft e vogl dhe qoft e madhe sht rradhitur (evidentuar n Lehvi Mahfudh).
  54. sht e vrtet se t devotshmit do t jen n Xhennete e n lumenj.
  55. N nj vend t knaqshm, te Sunduesi i plotfuqishm (te All-llahu).
  Muhammed Nuk sht n linj
  Sui generis

 15. #55
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Rahman

  1. Rrahmani - Mshiruesi (Zoti yn),
  2. Ai ia msoi Kur'anin
  3. E krijoi njeriun.
  4. Ia msoi atij t folurit (t shprehurit, t shqiptuarit).
  5. Dielli dhe hna udhtojn sipas nj prcaktimi t sakt.
  6. Edhe yjet edhe bimt i bjn prulje (dshirs s Rrahmanit).
  7. Ai e ngriti edhe qiellin dhe Ai vuri drejtsin.
  8. Q t mos kaloni kufirin n drejtsi.
  9. Edhe ju mbani me drejtsi peshojn, e mos leni mangu n peshoj!
  10. Ai edhe tokn e bri t shtrir pr krijesat.
  11. N t ka pem t llojllojta, ka edhe hurma me shporta t mbshtjella.
  12. Edhe drithi me kashtn e tij edhe bimt aromatike (ose ushqyese).
  13. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerz dhe ju o xhin)?
  14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (en balte) e pjekur.
  15. Dhe Ai krijoi xhint nga flaka (pa tym) e zjarrit.
  16. E, ciln begati t Zotit tuaj e mohoni?
  17. Zot i dy lindjeve dhe Zot i dy perndimeve.
  18. E, ciln t mir t Zotit tuaj e mohoni.
  19. Ai e lejoi dy detet t puqen ndrmjet vete.
  20. Ndrmjet atyre t dyve sht nj pengues q ata t dy nuk kaprcejn.
  21. E, cil t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  22. Prej atyre t dyve nxirren margaritar e diamant.
  23. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  24. Dhe t Atij jan anijet lundruese t ngritura lart si kodra n det.
  25. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  26. do gj q sht n t (n tok) sht zhdukur.
  27. E do t mbetet vetm Zoti yt q sht i madhruar e i nderuar!
  28. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  29. (Ai mbetet) Atij i drejtohet me lutje kush sht n qiej e n tok dhe Ai n do moment sht i angazhuar n shtje t reja (fal mkate, largon brengosje, jep jet, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk t tjera etj.).
  30. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  31. Ne do t merremi me (llogarin pr) ju, o ju dy t rndsishmit (njerz dhe xhin).
  32. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni ju?
  33. O turm e xhinve dhe e njerzve, nse keni mundsi t dilni prtej kufijve t qiejve e t toks, deprtoni pra, po nuk mundeni vetm me ndonj fuqi t fort (por ju nuk e keni at).
  34. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  35. Juve dy grumbujve u derdhet prmbi flak zjarri dhe do t'u derdhen rem i shkrir e nuk do t keni mundsi t mbroheni.
  36. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  37. E kur t ahet qielli e bhet kuq si vaji i shkrir.
  38. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  39. At dit nuk pyetet pr mkatin e tij, as njeriu as xhini.
  40. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  41. Kriminelt njhen me tiparet e tyre, andaj me rrmbim kapen pr flok dhe pr kmbt e tyre.
  42. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  43. Ja, ky sht Xhehennemi, t cilin kriminelt e mohonin.
  44. Ata do t sillen vrdall ndrmjet atij (zjarrit) dhe ujit t val deri n kulminacion.
  45. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  46. E, pr at q i pat frik paraqitjes para Zotit t vet, jan dy Xhennete.
  47. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  48. (Xhennete) plot deg me gjethe e pem.
  49. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  50. N ata t dy jan dy kroje q rrjedhin.
  51. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  52. N ata t dy, prej t gjitha pemve ka nga dy lloje.
  53. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  54. T mbshtetur n kolltuk q i kan mbulesat e kadifes, dhe pemt e atyre dy Xhenneteve jan krejt afr.
  55. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  56. Aty jan ato q prqndrojn shikimet e tyre (vetm n burrat e vet) e q nuk i ka prekur kush para tyre, as njerz, as xhin.
  57. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  58. Ato jan si xhevahiri e diamanti (t kuqrremta n t bardh)
  59. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  60. A mund t jet shprblimi i veprs s mir di tjetr, pos t s mirs!
  61. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  62. E nn ato dy (Xhennete) jan edhe dy Xhennete.
  63. Po ciln t mir nga t Zotit tuaj po e mohoni?
  64. Nga gjelbrimi i shumt duken t mbyllura n t zi.
  65. E, ciln nga t mirat e Zotit tuaj po e mohoni?
  66. Aty jan dy burime q gjithnj gurgullojn.
  67. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  68. Aty, n ata t dy, ka hurma dhe sheg.
  69. E ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  70. Aty jan ato (gra) t ndershme e t bekuara.
  71. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  72. Ato jan hyri q e kufizojn ndejn vetm n shtpin (tnde).
  73. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  74. Ato nuk i ka prekur kush para tyre, as njeriu as xhini.
  75. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni?
  76. Aty rrin t mbshtetura n mbshtetse t gjelbra e shtroja t bukura.
  77. E, ciln t mir t Zotit tuaj po e mohoni/
  78. I lartsuar sht emri i Zotit tnd, t madhruar e t nderuar!
  Sui generis

 16. #56
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Wakia

  1. E kur t ngjaj ndodhia (kijameti).
  2. Realitetin e asaj ndodhie nuk ka kush q do ta prgnjeshtroj.
  3. Ajo sh q rrzon, sht q grit (lart).
  4. (ajo ndodh) Kur toka tundet me dridhje t forta.
  5. E kodrat shkaprderdhn e bhen cop e thrmi.
  6. E bhen pluhur i shprndar.
  7. Dhe ju t ndaheni n tri grupe.
  8. E ata t djathtit, kush jan ata t djathtit se?
  9. Po t majtit, kush jan ata t majtit?
  10. Ndrsa t prparmit jan t dalluar (jan n ball).
  11. Ata pra, jan m t afruarit (te Zoti).
  12. Jan n Xhennetet e begatshme.
  13. (ata jan) Shum prej (popujve) t hershmve.
  14. E jan pak prej t mvonshmve.
  15. Jan n shtretr t qndisur me ar.
  16. T mbshtetur n to prball njri-tjetrit.
  17. Atyre u shrbejn djelmosha t gjithmonshm.
  18. Me gastare, me ibrig dhe me gota t mbushura plot prej burimit.
  19. Prej s cils pije (vere) as nuk u dhmb koka, as nuk dehen.
  20. Edhe pem sipas dshirs s tyre.
  21. Edhe mish shpezsh, cilin ta duan.
  22. Dhe (grat e tyre jan) hyri symdha.
  23. Si t ishim inxhi t ruajtura.
  24. Shprblim pr at, q ata punuan.
  25. Aty nuk dgjojn fjal t kqija as q jan mkat (gnjeshtr).
  26. Vetm thnie: selam pas selami.
  27. E pr sa u prket atyre t djathtve, ka sht gjendja e t djathtve?
  28. Jan nn drunj t pemve pa therra (pa gjemba).
  29. T bananeve me fruta pal-pal.
  30. Nn hije t prhershme.
  31. Pran ujit rrjedhs.
  32. Edhe ndr pem shum llojesh.
  33. Q as nuk ndrprehen, as nuk jan t ndaluara.
  34. Edhe shtretr t lart (ose gra t larta).
  35. Ne i kemi krijuar ato n nj krijim t ri (form t re).
  36. Dhe ato i kemi br virgjresha.
  37. T dashuruara (pr burrat e vet), t nj moshe.
  38. (Ato jan) Pr ata t djathtt.
  39. (T djathtt) Jan shum nga t part (t hershmit).
  40. Jan shum nga m t vonshmit.
  41. E t majtit, 'sht puna e t majtve?
  42. Jan n vap t zjarrit dhe n uj t val.
  43. Dhe n errsir nga tymi.
  44. As e freskt e as e kndshme.
  45. Ata prpara ksaj kan qen t dhn pas komoditetit (qejfeve).
  46. Dhe ata ishin vazhdimisht n mkatin e madh.
  47. Dhe ishin q thonin: "A pasi t vdesim, t bhemi dh e eshtra t kalbur, njmend do t ringjallemi?
  48. A edhe prindrit tan t hershm?
  49. Thuaj: "Edhe t part edhe t fundit!"
  50. Kemi pr t'u tubuar n nj dit t caktuar!
  51. Pastaj ju, o t humbur e gnjeshtar!
  52. Keni pr t ngrn prej pems Zekum!
  53. Prej saj keni pr t'i mbushur barqet!
  54. E menjher pas do t pini prej ujit t vluar!
  55. Do t pini si deveja e etshme!"
  56. Kjo sht mirseardhja e tyre ditn e gjykimit.
  57. Ne u kemi krijuar juve, e prse nuk pranoni (ringjalljen)?
  58. A m tregoni pr farn q e derdhni,
  59. A ju e krijoni at, apo Ne jemi q e krijojm?
  60. Ne e kemi caktuar (dhe barazuar) ndrmjet jush vdekjen dhe Ne nuk ka kush q mund t na pengoj.
  61. Q t'ju zvendsojm me t tjer si ju dhe t'ju krijojm rishtazi si nuk dini ju.
  62. Ju e keni t njohur zanafilln e par, e prse nuk mendoni.
  63. A nuk e shihni at q e mbillni?
  64. A ju e bni t mbij ajo, apo Ne e bjm t mbij?
  65. Sikur Ne t dshironim, do ta bnim at t thyer (t shkatrruar) e ju do t mbeteshit gjithmon t habitur (duke thn).
  66. S'ka dyshim se ne mbetm t dmtuar.
  67. Po jo, ne mbetm pa t (t varfruar).
  68. A e shihni ujin q po e pini?
  69. A ju e lshoni at prej reve, apo Ne jemi q e lshojm?
  70. Sikur Ne t dshirojm, e bjm at t njelmt, prse nuk falnderoni?
  71. A e keni par zjarrin q ju e ndizni?
  72. A ju krijuat drurin e tij, apo Ne jemi krijues?
  73. Ne e bm at si prkujtim (pr zjarrin e Xhehennemit) dhe t nevojshm pr ata n vende t pabanuara (n shkretrir).
  74. Pra, ti lartsoje emrin e Zoti tnd t madh.
  75. Betohem n shuarjen (prndimin) e yjeve.
  76. E ai sht betim i madh, sikur ta dini!
  77. Se me t vrtet ai sht Kur'an i famshm.
  78. sht n nj libr t ruajtur.
  79. At nuk e prek kush, vetm t pastrit (melaiket).
  80. sht i zbritur prej Zotit t botve.
  81. A, ndaj ktij ligjrimi (Kur'ani) ju jeni t luhatshm (t pavendosur)?
  82. Dhe falnderimin pr furnizimin tuaj, ju jeni q e gnjeni.
  83. Prse, pra kur arrin shpirti n fyt,
  84. E ju n at moment shikoni (se 'po i ngjet).
  85. E Ne jemi m afr tek ai se ju, por ju nuk shihni.
  86. Dhe prse, nse ju nuk jeni prgjegjs (pr vepra),
  87. (Prse) Nuk e ktheni at (shpirtin t mos dal).
  88. E nse ai (i vdekuri) sht prej t afrmve (t Zotit).
  89. Ai ka (te Zoti) knaqsi, furnizim t mir dhe Xhennet t begatshm.
  90. Po n qoft se sht nga t djathtt?
  91. Pra, ty t qoft selam prej t djathtve (i thuhet).
  92. E n qoft se sht prej gnjeshtarve t humbur,
  93. Mirseardhja e tyre sht pritje me uj t val.
  94. Dhe djegie nga zjarri i Xhehennemit.
  95. E s'ka dyshim se kjo sht ajo e vrteta e sigurt.
  96. Pra ti lartso Zotin tnd t madhruar
  Sui generis

 17. #57
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Hadid

  1. All-llahun e lartsoi me adhurim 'ka n qiej e n tok dhe Ai sht i gjithfuqishmi, i urti.
  2. I Tij sht pushteti n qiej e n tok, Ai jep jet dhe Ai jep vdekje dhe Ai ka fuqi pr do send.
  3. Ai sht i pari q s'ka fillim dhe i fundit q s'ka mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi, dhe Ai sht m i dijshmi pr do gj.
  4. Ai sht q krijoi qiejt dhe tokn vetm pr gjasht dit, pastaj mbisundoi Arshin. Ai e di ka futet n tok dhe ka del prej saj, ka zbret nga qiellit dhe ka ngritet n t, dhe Ai sht me ju kudo q t jeni, All-llahu sht prcjells i asaj q punoni.
  5. Vetm i Tij sht sundimi i qiejve dhe i toks dhe vetm tek All-llahu kthehen t gjitha shtjet.
  6. Ai e ngrthen (e zgjaton) natn n dit dhe e ngrthen (zgjaton) ditn n nat dhe Ai sht q i di t fshehtat n gjoksa.
  7. Besoni All-llahut dhe t drguarit t Tij dhe jepni nga ajo q Ai u bri trashgues n t, se ata q besuan prej jush dhan pr hir t Zotit, ata kan shprblim t madh.
  8. 'keni ju q nuk i besoni All-llahut, kur i drguari i Tij ju thrret t'i besoni Zotit tuaj, nse jeni besimtar (o sot o kurr).
  9. Ai robit t vet i shpall argumente t qarta pr t'iu nxjerr juve prej errsirave n drit. E, s'ka dyshim se All-llahu sht i but e i mshirshm ndaj jush.
  10. E, 'keni ju q nuk jepni pr n rrugn e All-llahut, kur dihet se All-llahut i mbesin trashgim qiejt e tok? Nuk jan t barabart prej jush ata q dhan nga pasuria e tyre dhe luftuan para lirimit, sepse t tillt kan vler m t madhe nga ata q dhan dhe luftuan pas. Por t gjithve All-llahu u premtoi t mirat; All-llahu di ka punoni.
  11. Kush sht ai q i huazon All-llahut nj hua t mir e q Ai t'ia shumfishoj at dhe ai ka nj shprblim t mir.
  12. (Prkujto) Ditn kur i sheh besimtart dhe besimtaret q drita e tyre flakron para tyre dhe n t djatht t tyre. (U thuhet) Myzhde e juaj sot jan Xhennetet nn t cilat rrjedhin lumenj, aty do t jeni prgjithmon. E ajo sht fitore e madhe.
  13. Ditn kur hipokritt dhe hipokritet atyre q besuan u thon: "Na pritni (ose na shikoni) t ndriohemi prej drits suaj!" U thuhet: "Kthehuni prapa jush (n dynja) e krkoni ndonj drit!" Ather vihet ndrmjet tyre njfar muri q ka nj der, e brendia e tij sht mshir (Xhenneti), e ana e jashtme e tij sht dnimi (zjarri).
  14. (Hipokritt e mbetur n errsir) I thrrasin ata (besimtart): "A nuk kemi qen edhe ne s bashku me ju!? (Besimtart prgjigjen): "Po, por ju e shkatrruat veten (me hipokrizi), ju prisnit kob t zi pr besimtart, ju dyshonit n shjtet e fes dhe ju mashtruan shpresat e kota deri kur ju erdhi caktimi i All-llahut (vdekja) dhe ashtu, prkitazi me All-llahun, mashtruesi ju mashtroi.
  15. E sot, prej jush nuk pranohet ndonj kompensim e as prej atyre q nuk besuan, vendi juaj sht zjarri, ai sht ndihma juaj: sa prfundim i keq sht ai".
  16. A nuk sht koha q zemrat e atyre q besuan t zbuten me kshillat e All-llahut dhe me at t vrtetn q zbriti (me Kur'an), e t mos bhen si ata, t cilve u sht dhn libri m par e zgjati koha dhe zemrat e tyre u shtangn e shum prej tyre jan jasht rrugs.
  17. Dinie se All-llahu e ngjall tokn pas vdekjes s saj. Ne ua kemi sqaruar argumentet ashtu q t kuptoni.
  18. S'ka dyshim se ata q japin lmosh (sadaka) dhe q sinqerisht japin pr hir t All-llahut, atyre u shumfishohet dhe ata kan shprblim t madh.
  19. Ata q besuan All-llahun dhe t drguarin e Tij, ata jan t sinqertit dhe dshmort tek Zoti i tyre, ata kan shprblimin e vet dhe dritn e vet, ndrsa ata q e mohuan dhe prgnjeshtruan faktet Tona, ata jan banues t Xhehennemit.
  20. Ju njerz dinie se jeta e ksaj bote nuk sht tjetr vetm se loj, kalim kohe n argtim, stoli, krenari mes jush dhe prpjekje n shtimin e pasuris dhe t fmijve, e q sht si shembull i nj shiu prej t cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh at t verdh, mandej bhet e thyer e llomitur, e n botn tjetr sht dnimi i rnd, por edhe falje mkatesh dhe dhurim i knaqsis nga All-llahu; pra jeta e ksaj bote nuk sht tjetr vetm se prjetim mashtrues.
  21. Shpejtoni n at q fitoni falje prej Zotit tuaj dhe Xhennetit q gjrsia e tij sht si gjersia e qiellit e e toks, i prgatitur pr ata q i besuan All-llahut dhe t drguarve t Tij. Ajo sht dhunti e All-llahut q ia jep kujt t doj, e All-llahu sht dhurues i madh.
  22. Nuk ndodh asnj fatkeqsi n tok e as n trupin tuaj, e q t mos jet n shnime (libr - Levhi Mahfudh) para se t ngjaj ajo, e kjo pr All-llahun sht leht.
  23. Ashtu q t mos dshproheni tepr pr at q u ka kaluar, e as t mos gzohi tepr me at q Ai u ka dhn, pse All-llahu nuk e do asnj arrogant q u lavdrohet t tjerve.
  24. T cilt vet bjn koprraci dhe me koprraci i kshillojn njerzit. E kush largohet prej dhnies, le ta dij se All-llahu sht i begatshm, i lavdishm.
  25. Ne i drguam t drguarit Ton me dokumente t qarta dhe Ne zbritm me ata librin dhe drejtsin q t'i prmbahen njerzit t s drejts. Ne e kemi zbritur edhe hekurin q n t ka forc t fort dhe dobi pr njerz, e edhe pr t'u ditur tek All-llahu se kush ndihmon At (rrugn e Tij) dhe t drguarit e Tij duke i besuar t fshehts. S'ka dyshim se All-llahu sht i fuqishm, mbizotrues.
  26. Ne Nuhun dhe Ibrahimin i zgjodhm t drguar e pasardhsve t atyre dyve ua dham pejgamberllkun dhe librin, e disa prej tyre i udhzuan n rrug t drejt po shum prej tyre mbetn jasht rrugs.
  27. Pastaj vazhduam pas tyre me t drguarit Tan, e pas tyre drguam Isain t birin e Merjemes dhe atij i dham Inxhillin, e n zemrat e ithtarve t tij dhuruam butsi e mshir, ndrsa murgsin ata vet e shpikn. Ne at nuk ua bm obligim atyre, mirpo edhe pse kishin pr qllim me t vetm t arrijn knaqsin e All-llahut, ata nuk iu prmbajtn asaj si duhet prmbajtur, prandaj atyre q besuan, Ne u dham shprblimin e tyre, po shumica prej tyre jan mkatar (jobesimtar).
  28. O ju q keni besuar, kinie frik All-llahun dhe vazhdoni me besim ndaj t drguarit t Tij, se Ai ju jep dyfish nga mshira e tij, ju dhuron drit q ecni me t, ju fal mkatet tuaja All-llahu sht mekatfals, mshirues.
  29. Le ta din ithtart e librit se ata nuk kan asgj n dor nga mirsia e All-llahut dhe se e gjith e mira (pejgamberllku, shpallja) sht n dor t All-llahut, e Ai ia jep kujt t doj, All-llahu sht dhurues i madh.
  Sui generis

 18. #58
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Muxhadele

  1. Vrtet, All-llahu dgjoi fjalt e asaj e cila bisedoi me ty lidhur m burrin e vet, q u ankua te All-llahu; prandaj All-llahu e dgjon bisedn tuaj, All-llahu dgjon do bised dhe sheh do pun.
  2. Ata prej jush q bjn "Dhihar" (eprsia ime ndaj teje sht haram si eprsia ndaj nns sime) ndaj grave t veta, n t vrtet ato nuk jan nnat e tyre, nnat e tyre jan vetm ato q i kan lindur ata, ndrsa ata jan duke thn fjal t irituara dhe gnjeshtra, por All-llahu sht q l shum pa marr n prgjegjsi dhe shum fal.
  3. Ata q krahasojn (me nna) dhe largohen nga grat e veta, e pastaj zbrapsen nga ajo q kan thn, jan t obliguar q para se t kontaktojn ndrmjet vete ta lirojn nj rob. Kjo sht dispozit me t ciln porositeni, e All- llahu sht i njohur hollsisht me at q ju punoni.
  4. E kush nuk gjen (rob pr lirim), ather le t agjroj dy muaj rresht para se t kontaktojn, e kush nuk mundet, ather le t'i ushqej gjashtdhjet t varfr. Kjo (dispozit ju shrben) pr t vrtetuar ju se besoni All-llahun dhe t drguarin e Tij (e jo zakonet injorante). Kto, pra jan prcaktimet e All-llahut. Ndrkaq, mohuesit kan dnim t rnd.
  5. sht e vrtet se ata q i kundrvihen All-llahut dhe t drguarit t Tij, jan t mposhtur, ashtu si u mposhtn ata prpara tyre. Mirpo, Ne u kemi shpallur fakte t qarta, e pr mohuesit sht nj dnim i turpshm.
  6. N ditn kur All-llahu i ringjall ata t gjith, i njofton me at q kan punuar, pse All-llahu ka mbajtur ato shnime, edhe pse ata i kan harruar. All-llahu sht Ai q do send e sheh dhe e prcjell.
  7. A nuk e di ti (o dgjues) se All-llahu di ka ka n qiej dhe ka n tok?! Nuk bhet bised e fsheht mes tre vetave e t mos jet Ai i katrti; e as mes pes vetave e t mos jet Ai i gjashti, e as mes m pak vetave dhe as mes m shum vetave, e t mos jet Ai me ta, kudo q t jen. Pastaj, n ditn e kijametit i njofton ata me at q kan punuar. All-llahu ka prshir do send n dijen e vet.
  8. A nuk i sheh ata q ishin t ndaluar t bisedojn fsheht, se si i kthehen prsri asaj nga e cila ishin t ndaluar dhe pshprisin pr ka sht mkat, pr ka sht mizori ka sht n kundrshti t t drguarit. Ata kur vijn te ti, t prshndesin me at q All-llahu nuk t prshndet dhe vetmevete thon: "Prse All-llahu nuk na dnon pr kt q po e themi?" Por, mjaft sht pr ta Xhehennemi n t cilin hidhen. Sa vend i shmtuar sht ai.
  9. O ju q keni besuar, kur bisedoni mes vete fshehurazi, mos bisedoni pr ka sht mkat, armiqsi dhe kundrshti ndaj pejgamberit, por bisedoni pr pun t ndershme e t matura dhe kinia frikn All-llahut, te i cili do t tuboheni!
  10. Bisedn e fsheht e nxit vetm djalli pr t'i shqetsuar ata q besuan, ndonse ajo nuk mund t'i dmtoj ata fare pa dshirn e All-llahut, andaj vetm All-llahut le t'i mbshteten besimtart!
  11. O ju q besuat, kur t'ju thuhet: zgjerohuni (bni vend) n vend ndeje, zgjrohuni, se All-llahu bn zgjrim pr ju, e kur t'ju thuhet: ngrihuni! Ather ju ngrihuni, All-llahu lartson ata q besuan prej jush, i lartson n shkall t lart ata t cilve u sht dhn dituri. All-llahu sht i njohur mir me at q punoni.
  12. O ju q keni besuar, kur dshironi t bisedoni me t drguarin, jepne nj sadak para biseds suaj. Kjo sht m mir pr ju dhe m e pastr; e nse nuk keni ka t jepni, All-llahu sht mkatfals, mshirues.
  13. A u friksuat (varfris) t jepni lmosh n prag t biseds suaj? E kur ju nuk e bt dhe All-llahu ju fali, ather pra, falnie namazin, jepnie zeqatin, respekonie All-llahun dhe t drguarin e Tij, All-llahu sht i njohur me punn tuaj.
  14. A e dini pr ata q kan miqsuar nj popull q All-llahu ka shprehur mallkim kundr tyre? Ata nuk jan as prej jush as prej atyre dhe me vetdije betohen rrejshm.
  15. All-llahu pr ta ka prgatitur nj ndshkim t ashpr. Vrtet, at q bjn sht shum e keqe.
  16. Ata betimin e tyre e kan marr si mbrojtje dhe kan penguar prej rrugs s All-llahut, andaj ata i pret nj dnim poshtrues.
  17. Atyre nuk do t'u bj kurrfar dobie pasuria e tyre e as fmijt e tyre para All-llahut. Ata jan banor t zjarrit, aty jan prgjithmon.
  18. Ditn kur All-llahu i ringjall t gjith, e ata i betohen Atij, sikurse u betoheshin juve, dhe mendojn (me at betim) t arrijn dika. Pra ta dini, se ata jan me t vrtet rrenacakt.
  19. Ata i ka nnshtruar djalli dhe ua ka qitur n harres porosit e All-llahut. Ata jan shoqri e djallit, e din se ithtart e djallit jan m t dshpruarit.
  20. S'ka dyshim se ata q e kundrshtojn All-llahun dhe t drguarin e Tij, t tillt jan ndr m t poshtruarit.
  21. All-llahu ka prcaktuar (shkruar n Levhi Mahfudh): "Un dhe t drguarit e Mi, pa tjetr do t ngadhnjejm!" All-llahu sht i fort, ngadhnjyes.
  22. Nuk gjen popull q e beson All-llahun dhe ditn e gjykimit, e ta doj at q e kundrshton All-llahun dhe t drguarin e Tij, edhe sikur t jen ata (kundrshtart) prindrit e tyre, ose fmijt e tyre, ose vllezrit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata jan q n zemrat e tyre (Ai) ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t'i shpjer n Xhennete, npr t cilt rrjedhin lumenj. Aty jan, prgjithmon. All-llahu ua ka plqyer punn e tyre dhe ata jan t knaqur me shprblimin e Tij. T tillt jan pal (grup, parti) e All-llahut ta dini pra, se ithtart e All-llahut jan ata t shptuarit.
  Sui generis

 19. #59
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Hashr

  1. All-llahun e madhron me tesbih (duke i mohuar ato q nuk i takojn atij) gjithka ka n qiej dhe gjithka ka n tok, e Ai sht i fuqishmi, i urti.
  2. Ai sht q n dbimin e par i nxori prej shtpive t tyre ata nga ithtart e librit, t cilt nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do t dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndshkimit t All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe n zemrat e tyre hodhi frikn ashtu q me duart e veta dhe me duar t besimtarve rrzonin shtpit e veta; pra merrni prvoj o ju t zott e mendjes.
  3. Sikur All-llahu t mos u kishte caktuar atyre shprnguljen, ata do t'i ndshkonte n kt jet, kurse n jetn tjetr ata e kan dnimin e zjarrit.
  4. Kt pr shkak se e kundrshtuan All-llahun dhe t drguarin e Tij. Pra, kush e kundrshton All-llahun, s'ka dyshim se All-llahu sht ndshkimfort.
  5. Ju nuk kputt asnj nga hurmat e buta (fidant) ose at e keni ln t ngriur n rrnjt e tye, vetm se me lejen e All-llahut e pr t'i shtypur kundrshtart.
  6. E at (Pasuri) q prej tyre All-llahu ia ktheu t drguarit t vet, ju pr t nuk i keni ngar as kuajt, as devet, por All-llahu i bn mbizotruesit t drguarit e vet kundr kujt t doj, All-llahu ka fuqi mbi do send.
  7. At q All-llahu nga banort e vendeve (jobesimtare) ia dha pa luft t drguarit, t vet, ajo i takon All-llahut, t drguarit, t afrmve, jetimve, t varfrve, kurbetinjve. (Kshtu veprohet) Q ajo t mos ndahet ndrmjet pasanikve tuaj. ka t'ju jep Pejgamberi, at merrnie e ka t'ju ndaloj, prmbanju dhe kinie frik All-llahun, se All-llahu sht ndshkues i ashpr.
  8. (Ajo pron) U takon muhaxhirve t varfr, t cilt u dbuan prej shtpive t tyre dhe prej pasuris s tyre, duke krkuar mirsin dhe knaqsin prej All-llahut, dhe q ndihmojn All-llahun dhe t drguarin e Tij, t tillt jan ata t sinqertit.
  9. Edhe ata q prgatitn vendin (Medinn) dhe besimin para tyre, i duan ata q shprnguleshin te ata dhe nuk ndiejn n gjoksat e tyre ndonj nevoj (pr zili a tjetr) nga ajo q u jepej atyre (muhaxhirve), madje edhe sikur t kishin vet nevoj pr t, ata u jepnin prparsi atyre para vetvetes. Kush sht i ruajtur prej lakmis s vet, t tillt jan t shptuar.
  10. Edhe ata q kan ardhur pas tyre e thon: "Zoti yn, falna ne dhe vllezrit tan q para nesh u pajisn me besim dhe mos lejo n zemrat tona far urrejtjeje ndaj atyre q besuan. Zoti yn Ti je i but, mshirues!"
  11. A nuk e ke ditur se ata q u bn hipokrit, u thoshin vllezrve t vet nga ithtart e librit q nuk kishin besuar: nse ju dboheni, edhe ne do t dalim me ju, pr shtjen tuaj, ne kurr nuk do t'i bindemi askujt (t'ju luftojm ose t'ju nnshtrojm), e nse luftoheni prej dikujt, ne gjithqysh do t'u ndihmojm. All-llahu dshmon se ata jan rrenacak!
  12. Sikur t dbohen ata (ithtart e librit), nuk do t dilnin me ta edhe sikur t luftoheshin, nuk do t'u ndihmojn atyre, po edhe sikur t'u ndihmonin atyre, ata do t iknin prapa, e ata do t mbesin pa ndihmn e tyre.
  13. Ju (besimtart) n zemrat e tyre (t munafikve) jeni frik m e fort se All-llahu (frika nga All-llahu). Kjo pr shkak se ata jan popull q nuk kuptojn.
  14. Ata t gjith s bashku nuk kan guxim t'ju luftojn, vetm kur gjenden n ndonj vend t fortifikuar ose kur jan pas ndonj muri. Armiqsia ndrmjet tyre sht e ashpr. Mund t mendohet pr ta se jan t bashkuar,e n realitet zemrat e tyre jan t prara, sepse jan njerz q nuk logjikojn.
  15. Si shembulli i atyre jo fort moti q prjetuan t keqen e puns s vet, edhe ata kan nj dnim t rnd.
  16. Ata (hipokritt) jan shembull si djalli, kur i thot njeriut: "Refuzo besimin!", e kur ai ta ket refuzuar, ai (djalli) trhiqet e thot: "Un trhiqem prej teje; un i frikohem All-llahut, Zotit t gjithsis!"
  17. Dhe ashtu, ata t dy do t prfundojn n zjarr prgjithmon. Ai sht ndshkim i zullumqarve.
  18. O ju q besuat, kinie parasysh frikn ndaj All-llahut dhe le t shikoj njeriu se ka ka br pr nesr, dhe kinie frik All-llahun, e s'ka dyshim se All-llahu sht q e di n detaje at q punoni!
  19. E mos u bni si ata q e harruan All-llahun, e All-llahu bri q ata ta harrojn vetveten! T tillt jan ata t prishurit.
  20. Nuk jan t barabart ata t Xhennetit dhe ata t Xhehennemit. Banuesit e Xhennetit jan ata fatbardh q ia kan arritur qllimit.
  21. Sikur Ne ta zbritnim kt Kur'an mbi ndonj kodr, do ta shihje at t strukur e t ar prej friks nga All-llahu. Kta jan shembuj q ua shkoqisim njerzve, q ata t mendojn.
  22. Ai sht All-llahu q nuk ka zot tjetr; vetm Ai, q e di t fshehtn dhe t dukshmen, Ai sht Mshiruesi, Mshirbrsi!
  23. Ai sht All-llahu q nuk ka zot tjetr prve tij, sundues i prgjithshm, i pastr (prej t metave q i mvishen), shptimtar (q i shpton njerzit prej ndshkimit t padrejt), sigurues (q siguroi njerzit me premtimin e vet dhe pejgambert me mrekulli) mbikqyrs (q mbikqyr dhe prcjell do send), i plotfuqishm, mbizotrues, i madhrishm. I lartsuar sht All-llahu nga ka i shoqrojn!
  24. Ai sht All-llahu, Krijuesi, Shpiksi, Formsuesi. T tij jan emrat m t bukur. At (All-llahun) e madhron ka ka n qiej e n tok dhe Ai sht
  Sui generis

 20. #60
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Mumtehinet

  1. O ju q besuat, nse keni dal (prej vendlindjes) pr hir t lufts pr rrugn Time, duke krkuar knaqsin Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan t vrtetn q u erdhi juve. Ata e dbojn t drguarin dhe ju, sepse i besoni All-llahut, Zotit tuaj, e ju fshehurazi u ofroni miqsi, po Un m s miri e di at q e keni fshehur dhe at q e keni publikuar. Ai q punon ashtu nga pala juaj, ia e ka humbur rrugn e drejt.
  2. Nse ata ia dalin t'ju mundin, ata do t jen armiq tuaj, do t zgjasin duart e veta dhe gjuht e veta kundr jush, duke ju prbuzur, sepse ata dshironin t mos besonit.
  3. N ditn e kijametit All-llahu gjykon mes jush, e nuk do t'ju bjn dobi as t afrmit tuaj e as fmijt tuaj. All-llahu sheh at q punoni.
  4. Ju e keni shembullin m t mir te Ibrahimi dhe te ata q ishin me t, kur i than popullit t vet: "Ne trhiqemi prej jush dhe prej asaj q adhuroni, pos All-llahut, nuk besojn tuajn, prandaj ndrmjet nesh e jush sht e hapt armiqsia e urrejtja derisa ta besoni vetm All-llahun Nj!" (Nuk e kemi shembull) Me prjashtim t fjals s Ibrahimit thn babait t vet: "Un do t krkoj falje pr ty, po un nuk kam n dor asgj pr ty te All-llahu!" Zoti yn, vetm Ty t jemi mbshtetur, vetm nga Ti jemi t kthyer dhe vetm te Ti sht e ardhmja!
  5. Zoti yn, mos na bn sprov n duar t atyre q nuk besuan dhe falna, Zoti yn, Ti je ngadhnjyesi, i urti.
  6. Vrtet, pr at q ka shpres n All-llahun dhe n ditn e gjykimit, ju keni mostr t mir (te Ibrahimi dhe besimtart), e kush i bie prapa, le ta dij se All-llahu sht Ai i panevojshmi, vetvetiu i lavdruari.
  7. Pritet q All-llahu t ver miqsi ndrmjet jush dhe atyre q kishit armiqsi, All-llahu sht i fuqishm, All-llahu fal mkatet, sht mshirues.
  8. All-llahu nuk ju ndalon t bni mir dhe t mbani drejtsi me ata q nuk ju luftuan pr shkak t fes, e as nuk ju dbuan prej shtpive tuaja; All-llahu i do ata q mbajn drejtsin.
  9. All-llahu ju ndalon t'u afroheni vetm atyre q ju luftuan pr shkak t fes, q ju nxorn prej shtpive tuaja dhe q ndihmuan dbimin tuaj; ju ndalon t miqsoheni me ta. Kush miqsohet me ta, t tillt jan dmtues t vetvets.
  10. O ju q besuat, kur t'ju vijn besimtaret e shprngulura (prej Mekes), provoni besnikrin e tyre, ndonse All-llahu di m s miri pr besimin e tyre; nse vrtetoni se ato jan besimtare, ather, mos i ktheni ato te jobesimtart, pse as ato nuk jan t lejuara pr ta e as ata nuk jan t lejuar pr to, e ju jepnu atyre (jobesimtarve) at q kan shpenzuar pr to (n emr t kurorzimit). Ju nuk keni penges t martoheni me to, pasi t'ua jepni vlern e kurors. Mos i mbani nn kuror, idhujtaret por krkoni (prej idhujtarve mekas) at q keni shpenzuar pr to, dhe ata le t krkojn (prej jush besimtar) at q kan shpenzuar. Kto jan dispozita t All-llahut me t cilat Ai gjykon ndrmjet jush; All-llahu sht m i dijshmi, m i informuari.
  11. N qoft se u humbet dika (nga shpenzimi) i ndonj gruaje tuaj q ikn te idhujtart, e juve u vjen rasti t'i luftoni dhe t merrni pr t lufts, ather atyre q u kan shkuar grat, jepnu aq sa kan shpenzuar; e, kinie frik All-llahun, t cilin ju e besoni!
  12. O Pejgamber, kur t vijn besimtaret q t t japin besn se: nuk do t'i shoqrojn asnj send All-llahut; se nuk do t vjedhin; se nuk do t bjn kurvri; se nuk do t'i mbysin fmijt e tyre; se nuk do t gnjejn me ndonj shpifje pr (fmijn e huaj q kan marr) se sht i tyre; dhe se nuk do t t kundrshtojn n at q i urdhron, ather, prano zotimin e tyre dhe lute All-llahun t'i fal ato, se All-llahu sht mkatfals dhe mshirues.
  13. O ju q keni besuar, mos u miqsoni me nj popull q All-llahu ka shprehur hidhrim kundr tij, popull q ka humbur shpresn ndaj bots s ardhshme, ashtu si nuk kan shpres jobesimtart prej t vdekurve (q do t ngjallen) n kt bot, ose n ringjallje (n botn tjetr).
  Sui generis

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Studiues t gjuhs shqipe
  Nga Eni n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-01-2018, 10:23
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Pastrtia e gjuhs shqipe n media
  Nga murik n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2007, 18:10
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Konferenc ndrkombtare pr shqipen standarde
  Nga Beqari002 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-11-2002, 14:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •