Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120

  Ethymologjia e fjalve: rod e rob

  Nezir Myrta / Ethymologjia e fjalve: rod e rob
  Tash e sa koh prpara, flitet pr ethymologjin e fjalve rod e rob, se kah e kan perardhjen, a prej sllavishtes apo prej Shqipes dhe disa shqiptar duke gjurmuar npr enciklopedia e wikipedia sllave, kto dy fjal i.e. i kuptojn si fjal sllave. Mjaft pr t ardhur keq dhe nuk sht vetm keq, kur nuk din disa shqipfols
  sht shtje keqardhjeje, kur njeriu rritet e vdes me nj par mend, pa ndryshuar asgj pr t mir, kur as at q njeriu e ka t veten nuk e njeh, po ia jep t huajit me qllim, gjoja po them dika me enciplopedia sllave. Nse kemi troje t coptuara dhe e zeza e vetit - gjuha q na lan paraardhsit tan sht gjuha e zotit - GJUHA E PERNDIVE, e ka t'i bsh kur njeriu don vetiu t dali rodi e soji. - Kundrshtoni me fakte:

  kur do njeri me dal rodit e sojit, nuk mund ta ndali askush. sllavt nuk u shtrin vetm mbi territoret shqiptare, por edhe mbi gjuhn e kulturn dardhane, duke e deformuar historiografikisht tr antroponomin, e toponomastiken e hidronomin dardhane, aq sa gatie zhduken edhe vet emrin - Dardhania.

  ka pruan sllavt n dardhanin antike, nga Karpatet? Kapela me streh, argat korrtar (srp-ski), derisa von n shek.VI- VII-t ER erdhen me zjarr dhe u shtrin n zemrn e Dardhanis, ndryshuan krejt emrat e qyteteve dardhane, moren gjuh e kultur, se asgj nuk kishin Karpateve - nga fjalt shqipe, formuan fjale fjalformime, kompozita,q dikush edhe i thekson me qejf - pa e dijt se krejt rrnjet e gjuhs serve jan illire-shqipe,bile edhe vet sufiksat e fjalve, duke cekur edhe sufiksin - viq - ku shqipja e hershme, e kishte: Nemanjitt (tt),me dy tt=q Gjonovitt (tt), Qosovitt (tt), e edhe sot n pjesn e Podgurit (Kosov), si lokalizma mbiemrash thon: Demovitt (Demajt), Tahirovitt (Tahirajt), Mujovitt (Mujajt), Salihovitt(Salihajt), Bajramovitt (Bajramajt) etj., ku pikrisht nga ata dy tt, rrodhi n gjuhn serve - q. Erdhen t parodt dhe menduan se u bn rod, sepse fjala ROD, ishte dhe sht brnda gjuhs e kulturs shqiptare, ku edhe grekt e morn me sufiksin - os (Rodos), e nse ende dikujt i duken ma rod shkijet - mua nuk m duken, as jan.Shqiptart n mos pain zhvillim nga robrit shekullore - jan ROD, e rodpasrodi prciellen vetit e karakteret e hershme: guxim shqipje, mendjemprehtsi, filozofi popullore, tradit shqiptare - ku edhe vet emri - TRADIT-A, vie nga rrnjefjala shqipe - rod, t rodit, t'rodit=trodit=tradit (tradition, tradita, tradicione, n gjuht romane e gjermanike). Vetm shqip thohet: t rodit, jan t rodit (sojit), t'rodit - me tradit!

  A mundet dikush ta gjej prejardhjen e fjals TRADITA, n do gjuh tjetr?

  Kurse fjala - ROB, rop (p=b), si vuajtje, repje lkure nga puna e vshtir, ropje e deri tek -robzoti, rob shpije, robushtrie, roblufte, robbote etj... edhe vet fjala kibernetike ROBOT, vie nga rrnja ROB, q ka kuptimin - nn fart'i thuash, rob, sikur robit, t robruarit - instalohet memorja e prcaktuar kibernetike, e paramenduar dhe e thot apo e bn, krejt far ka t instaluar elektronikisht... sikurse robi q flet e bn krejt far i thot padroni, robruesi (derisa t flijohet pr lirin, q mos t rri prore rob)!

  ka ktu mjaft me fol lidhur me fjalt ROD e ROB... hi nuk pasket ndryshuar pozitivisht lidhur me kto fjal...

  Lexoni sipr me vmendje e kundrshtoni me fakte!

 2. #2
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  N sllavishte fjala ROD jep shum fjal tjera:

  Rod - fillimisht dmth fis, gjini, far, rac, soj etj
  rogjen - i lindur
  roditelj - prind
  porodica - familje
  rogjendan - ditlindje

  Rod sht fjal sllave por rrnjn e ka tek fjala shqipe RRODHI, rrjedh. Sepse si po shihet nga kuptimet e shumta q ka, krejt ka t bj me rrjedhje, me prejardhje, me prkatsi gjaku etj.

  Venett ilir q u shprnguln n ato zona imponuan shum fjal ilire ndr t cilat edhe kt.

  Rod sht fjal e rikthyer nga sllavt tek ne. sht rikthyer n formn sllave.

 3. #3
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Kurse pr fjaln ROB, mendoj q sht shqip.

  PSE?

  Sepse populli jon gjat gjith historis ka qen i prballuar me luftra, robrime, sisteme t ndryshme skllavopronare, kshtuq vazhdimsia e ksaj jete t keqe, ka mundsuar q t mbijetoj fjala ROB.

 4. #4
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  A mundet dikush ta gjej prejardhjen e fjals TRADITA, n do gjuh tjetr?
  Po, n latinisht, prej nga sht edhe prejardhja e fjals.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  Po, n latinisht, prej nga sht edhe prejardhja e fjals.
  Mos??? Si ore, nuk paskan pasur greket tradita?

  __________

  PS. Me thane qe me kishe kerkuar. Mos do nje ftese per France?

 6. #6
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  rod lineage
  rod kinsfolk
  rod kindred
  rod kind
  rod kin
  rod tribe
  rod species
  rod sex
  rod seed
  rod harvest
  rod goodshee
  rod good see
  rod relative
  rod relation
  rod connexions
  rod connexion
  rod connections
  rod connection
  rod genus
  rod genera
  rod racer
  rod fruitage
  rod fruit
  rod a set of exchange
  rod pedigree
  rod clan
  rod family
  rod name
  rod cast
  rod grodja vintage
  ... ...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #7
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  Po, n latinisht, prej nga sht edhe prejardhja e fjals.
  Tradita dhe Tradhetia,te dyja kane lidhje me foljen latine TRADERE=te japesh,te dorezosh,te transmetosh.


  TRADITIONEM

 8. #8
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  TRADERE
  Dhe m pas me nj fjal edhe m t lasht shqipe: TREG, e cila lidhet me mmn e saj TERG apo DERG (drgoj n treg).

 9. #9
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  PS. Me thane qe me kishe kerkuar. Mos do nje ftese per France?
  Varet se ku do pij kafen.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Ne Greqi, padyshim.

 11. #11
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Ne Greqi, padyshim.
  Padyshim, por e kisha fjaln pr Francn (se ku do pij kafen).
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 12. #12
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Lerini kafet ju lutem dhe merruni me temen.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  A i pit ato kafe ende a jo, e hyni dikah e thuani rreth theme dika...!

  Ali baba, shtrydhe edhe pak shtrydhe, derisa kta burrat t'i pin kafet... mir e qite 'i lavr me fjaln - rodh

  ai miku nuk u gjegj pr fjaln - tradit, nga e paska prejardhjen nga latinishtja. Disa bazohen vetm ku gjindet fjala - rod, npr fjalort...

  Pyetja - a jan shqipe fjalt: rod, rob e tradit?
  Ndryshuar pr her t fundit nga ZANOR : 20-03-2009 m 13:05

 14. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Pyetja - a jan shqipe fjalt: rod, rob e tradit?
  Rod sht fjal shqipe me prejardhje nga nj fjal sllave e cila ka prejardhje ilire.

  Rob me siguri duhet t jet shqip, se ne kemi pasur robr prpara se sllavt t dinin se far sht robi. Mendoj se rob rrjedh nga "ropi" "rjep".

  Tradit sht fjal q na shtp kthyer n form t latinizuar, sikur ai rodi sipr q na sht kthyer n form t sllavizuar.

  Menoj q rod e tradit duhet t hiqen nga fjalori yn. Kurse rob sht fjal shqipe.

 15. #15
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Pyetja - a jan shqipe fjalt: rod, rob e tradit?
  Prgjigja - Jo. Rod, rob e kan prejardhjen nga sllavishtja dhe tradit nga latinishtja. Sa her do pyessh? Deri sa t marsh prgjigje se jan fjal shqipe?
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 16. #16
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Kurse ideja m e goditur m duket se ROB ka lidhje me RAPTURA latinisht.

  Domethan se fjala ROB sht n dialektin ilir, kurse RAPTURA n dialektin latin.

  N kohn kur ilirt zinin robr me anijet e tyre liburna, sllavt jetonin npr degt e drunjve, her pa here zbritnin pr t gjahtuar ndonj mi, kastor, ose urith.

  Madje fjala e lasht ishte RAB, si thuhet n kngt popullore RABA-ZAN q dmth "rob i zn".

  Pra RAB dmth rob ose plak, kurse RAPTURA dmth grabitje, robrim.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  62
  Postime
  1,123
  Ali mos kan lidhje emrat rabagji dhe rropatem -mundohem me kete fjalen rob .

 18. #18
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Rod nuk besoj qe eshte shqip, pasi qe sherben edhe si rrenje per formimin e fjaleve te tjera ne sllavishte, rob besoj qe eshte ne shqip.

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  N sllavishte fjala ROD jep shum fjal tjera:

  Rod - fillimisht dmth fis, gjini, far, rac, soj etj
  rogjen - i lindur
  roditelj - prind
  porodica - familje
  rogjendan - ditlindje

  Rod sht fjal sllave por rrnjn e ka tek fjala shqipe RRODHI, rrjedh. Sepse si po shihet nga kuptimet e shumta q ka, krejt ka t bj me rrjedhje, me prejardhje, me prkatsi gjaku etj.

  Venett ilir q u shprnguln n ato zona imponuan shum fjal ilire ndr t cilat edhe kt.

  Rod sht fjal e rikthyer nga sllavt tek ne. sht rikthyer n formn sllave.
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Kurse pr fjaln ROB, mendoj q sht shqip.

  PSE?

  Sepse populli jon gjat gjith historis ka qen i prballuar me luftra, robrime, sisteme t ndryshme skllavopronare, kshtuq vazhdimsia e ksaj jete t keqe, ka mundsuar q t mbijetoj fjala ROB.
  dakort me shkrimin e mesiperm;

  rod=rrodh=rrjedh ose rrodhi

  rob=rab=ra+bi pra ata qe (RA)n ne fushen kundershtare i (BI)m tek ne,i sjellim te RAnet te nenshtruarit te ne.

 20. #20
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Pra RAB dmth rob ose plak, kurse RAPTURA dmth grabitje, robrim.
  Pasna gabu pak.

  Rapture qenka varianti anglez.

  N latinishte paska qen RAPINA, dmth grabitje, plakitje me forcn e grupit ose me forcn e armve.

  Me gjas ROB dhe RAPINA kan t njjtn rrnj, nga gjuha q flisnin ilirt e pellgut danubian.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Info per Eqerem Cabej?
  Nga rrogozhinsi n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-04-2009, 18:36
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2009, 11:35
 3. Pastrtia e gjuhs shqipe n media
  Nga murik n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2007, 18:10
 4. Probleme me shqiptimin e fjaleve
  Nga Lelab n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2007, 09:03
 5. Mirsia e katr fjalve
  Nga Blerimi boy n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2004, 18:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •