Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 68
 1. #1
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582

  Pse femra krishtere nuk mbulohet ?

  Meqense shum krishter po akuzojne femren muslimane , per shkakun se ajo respekton urdherat e Zotit , ateher pse femra krishtere nuk don qe te mbulohet edhe pse asaj i eshte kerku qe te mbuloj floket e saja ?

  Bibla :

  1 e Korintasve

  5
  Edhe ēdo grua, qė lutet ose profetizon kokėzbuluar, turpėron kryet e saj, sepse ėshtė njėlloj sikur tė ishte e rruar.  6
  Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.


  13
  Gjykoni ndėr veten tuaj. A i ka hije gruas t`i lutet Perėndisė pa u mbuluar?


  15
  Por nė qoftė se gruaja i ka flokėt tė gjata, kjo ėshtė lavdi pėr tė, sepse flokėt i janė dhėnė asaj pėr mbulesė.


  A nuk friksohen krishteret te akuzojn femren muslimane , te ofendojne ate , per dicka qe edhe vet ata jan te obliguar ta bejne ??
  Bibla eshte e qarte apo jo ?
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  38
  Postime
  1,151
  Kjo tregon se veq motrat e nderit qe sherbejn ne kish perpiqen te jen krishtere te devotshme te tjeret krishterimin e kuptojn vetem si nje kultur.
  Tani edhe festat krishteret nuk i bejn me qellim fetar por per qellime komerciale dhe per shfryrje epshesh. Ne gjith boten krishtere per krishtlindje te rinjet shkojn neper pabe dhe klube nate per te shfryr epshet e tyre as qe mendojn per fen e tyre.
  Prandaj mos u surprizonu shum sepse edhe vet krishteret e kan kuptu demagogjin kishtare prandaj si permbahen fare ia kan len vetem prifterinjeve me u marr me at pun, e qe per pasoj as vet prifterinjet spo kan koh me u marr me fen e tyre sepse spo i len pedofilia dhe homoseksualizmi.

  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,382
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga Vista Lexo Postimin
  Meqense shum krishter po akuzojne femren muslimane , per shkakun se ajo respekton urdherat e Zotit , ateher pse femra krishtere nuk don qe te mbulohet edhe pse asaj i eshte kerku qe te mbuloj floket e saja ?

  Bibla :

  1 e Korintasve

  5
  Edhe ēdo grua, qė lutet ose profetizon kokėzbuluar, turpėron kryet e saj, sepse ėshtė njėlloj sikur tė ishte e rruar.  6
  Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.


  13
  Gjykoni ndėr veten tuaj. A i ka hije gruas t`i lutet Perėndisė pa u mbuluar?


  15
  Por nė qoftė se gruaja i ka flokėt tė gjata, kjo ėshtė lavdi pėr tė, sepse flokėt i janė dhėnė asaj pėr mbulesė.


  A nuk friksohen krishteret te akuzojn femren muslimane , te ofendojne ate , per dicka qe edhe vet ata jan te obliguar ta bejne ??
  Bibla eshte e qarte apo jo ?
  Shen Pavli tek letrat e tij, e permend kete fakt. Gjate kohes qe eshte ne Kishe ose kur lutet gruaja e Krishtere duhet te mbuloje koken dhe jo kur eshte jashte saj ne jeten e perditshme. Ne besimin tone nuk ekziston as ferexheja e as perceja.
  Persa i perket femres muslimane une kam dyshime me c`po degjojme. E mban e lire ferexhene e percen apo eshte e detyruar? Ndoshta ajo mund t`i mbante keto kur eshte ne xhami, dakord me kete, por jo ne jeten e perditshme. Per kete ne nuk jemi dakord, jo se mban shami duke qene me ndergjegje te lire, pasi sic kemi degjuar (nuk e di mire), islami e trajton gruan si placke tregu dhe e detyron te vishet ne ate menyre.
  Ne kete rast une nuk jam dakord me Kuranin jo me gruan si person.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 09-03-2009 mė 08:13

 4. #4
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Shen Pavli tek letrat e tij, e permend kete fakt. Gjate kohes qe eshte ne Kishe ose kur lutet gruaja duhet te mbuloje koken dhe jo kur eshte jashte saj ne jeten e perditshme. Ne besimin tone nuk ekziston as ferexheja e as perceja.
  15
  Por nė qoftė se gruaja i ka flokėt tė gjata, kjo ėshtė lavdi pėr tė, sepse flokėt i janė dhėnė asaj pėr mbulesė.


  Mendoj se e qart eshte kjo pjes e Bibles.

  Ke raste ne Rusi kam par femra me shamija ne kok :

  http://images.google.com/hosted/life...08dcbd8172ee7a

  http://cache.daylife.com/imageserve/...qf1be/610x.jpg

  http://www.russian-victories.ru/afte...ox_baptism.jpg


  Mendimi im eshte , se krishteret me qellim heshtin ndaj ketyre vargjeve , sepse e dijn se cfar besimtar jan , qe nese u thuhet mbulohuni , qysh te nesermen , 99% e tyre dot largoheshin nga krishterimi.
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 5. #5
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  E mban e lire ferexhene e percen apo eshte e detyruar? Ndoshta ajo mund t`i mbante keto kur eshte ne xhami, dakord me kete, por jo ne jeten e perditshme. Per kete ne nuk jemi dakord, jo se mban shami duke qene me ndergjegje te lire, pasi sic kemi degjuar (nuk e di mire), islami e trajton gruan si placke tregu dhe e detyron te vishet ne ate menyre.
  Ne kete rast une nuk jam dakord me Kuranin jo me gruan si person.
  Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.

  Bibla thot se kush nuk mban shami , asaj femre duhet me ja pre flokt . Pra edhe ktu skemi liri , por eshte imponim , ose shamine ose floket sdo ti kesh ? Kupton tani ?
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,382
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga Vista Lexo Postimin
  Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.

  Bibla thot se kush nuk mban shami , asaj femre duhet me ja pre flokt . Pra edhe ktu skemi liri , por eshte imponim , ose shamine ose floket sdo ti kesh ? Kupton tani ?
  Une po te them se si interpretohen keto thenje te shkrimit te shenjte nga Kisha, si e vetmja qe mund ta beje kete. Lojra fjalesh mund te besh sa te duash.
  Shprehja qe ti e merr te shkeputur dhe e interpreton sipas qejfit tend per ne quhet "herezi".
  Ajo fraze ka lidhje me gjithe kontekstin dhe nuk merret e shkeputur nga rrjedha llogjike e cila, e perseris, ben fjale per qendrimin e gruas ne Kishe dhe jo jashte saj.
  Me te tilla "herezi" nuk keni per te arritur ndonje gje, sepse jane zhvilluar 7 sinode ne Kishen Orthodhokse, i shtati nga viti 700 pas Krishtit, dhe pra ka 1300 vjet qe jemi mesuar me keto herezi, te cilat sot nuk genjejne dot as femijet e vegjel.

 7. #7
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Une po te them se si interpretohen keto thenje te shkrimit te shenjte nga Kisha, si e vetmja qe mund ta beje kete. Lojra fjalesh mund te besh sa te duash.
  Shprehja qe ti e merr te shkeputur dhe e interpreton sipas qejfit tend per ne quhet "herezi".
  Ajo fraze ka lidhje me gjithe kontekstin dhe nuk merret e shkeputur nga rrjedha llogjike e cila, e perseris, ben fjale per qendrimin e gruas ne Kishe dhe jo jashte saj.
  Me te tilla "herezi" nuk keni per te arritur ndonje gje, sepse jane zhvilluar 7 sinode ne Kishen Orthodhokse, i shtati nga viti 700 pas Krishtit, dhe pra ka 1300 vjet qe jemi mesuar me keto herezi, te cilat sot nuk genjejne dot as femijet e vegjel.
  Po urdhero ti spjegoje mor burr , e ke tek 1 e Korintasve.

  Si e kupton ti : LE TIA PRESIN FLOKET ?

  Ja qe dikush sdon as ta mbaj mbulesen e as tia pres dikush floket ?

  Ti don te thuash se mbulesa e flokve nuk kerkohet nga femra krishtere ?? Ose un spo kuptoj ose Bibla paska kuptim te kundert ?

  Pse se pranon se femra krishtere nuk e praktikon kete pjes te Bibles , sepse ashtu i konvenon , sepse me leht eshte te bejsh mekat sesa te bejsh veper te pelqyer nga Zoti ?
  Me leht eshte te udhehiqesh nga epshi sesa nga fjalet e Zotit .
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Le tia presin floket kur i mban te shkurtra si ēun , personalisht nuk shoh ndonje bukuri tek femrat qe i ngaterron me mashkull .

  Ne Bibel thuhet se sa te kete paraqitje mashkulli me mire te mos kete floke fare dhe nuk eshte askund urdherim per te prere floke grash por u flet motrave ne Krisht qe te ruajne bukurine femerore qe Perendia u dha (mbulesen e mrekullueshme te flokeve ) dhe mos ta shemtojne veten se me mire eshte te behen tullace se sa te shemtohen .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 09-03-2009 mė 09:23

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Raim
  Anėtarėsuar
  09-11-2007
  Postime
  473
  Citim Postuar mė parė nga Vista Lexo Postimin
  Po urdhero ti spjegoje mor burr , e ke tek 1 e Korintasve.

  Si e kupton ti : LE TIA PRESIN FLOKET ?

  Ja qe dikush sdon as ta mbaj mbulesen e as tia pres dikush floket ?

  Ti don te thuash se mbulesa e flokve nuk kerkohet nga femra krishtere ?? Ose un spo kuptoj ose Bibla paska kuptim te kundert ?

  Pse se pranon se femra krishtere nuk e praktikon kete pjes te Bibles , sepse ashtu i konvenon , sepse me leht eshte te bejsh mekat sesa te bejsh veper te pelqyer nga Zoti ?
  Me leht eshte te udhehiqesh nga epshi sesa nga fjalet e Zotit .
  Selamu Alejkum vella

  Perse lodhesh kot, nga kush pret pergjigje, keta dine vetem te shajne e te ofendojne Islamin, por duhet tu vij turp dhe mos paraqiten ne forum sepse muslimanet ju mbajne ligjerata per fete e tyre dhe nuk jane ne gjendje te mbrohen.
  Por keta e hane turpin me buk dhe vazhdojne me paditurine e tyre te besojne dicka qe as PAPA nuk din cka beson.

  7:37.
  Kush ėshtė mė mizor se ai qė trillon shpifje ndaj All-llahut, apo i pėrgėnjeshtron argumentet e Tij? Ata e arrijnė pjesėn e tyre qė u ėshtė caktuar (nė shėnime) deri kur t'u vijnė atyre tė dėrguarit tanė (melaiket) t'ju marrin shpirtin e u thonė: "Ku janė ata qė pos Zotit i lutshit?" Ata thonė: "Kanė humbur prej nesh" dhe ashtu dėshmojnė pėr vete se ishin mohues (kafira).

 10. #10
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,382
  Postimet nė Bllog
  1
  Citim Postuar mė parė nga Vista Lexo Postimin
  Po urdhero ti spjegoje mor burr , e ke tek 1 e Korintasve.

  Si e kupton ti : LE TIA PRESIN FLOKET ?

  Ja qe dikush sdon as ta mbaj mbulesen e as tia pres dikush floket ?

  Ti don te thuash se mbulesa e flokve nuk kerkohet nga femra krishtere ?? Ose un spo kuptoj ose Bibla paska kuptim te kundert ?

  Pse se pranon se femra krishtere nuk e praktikon kete pjes te Bibles , sepse ashtu i konvenon , sepse me leht eshte te bejsh mekat sesa te bejsh veper te pelqyer nga Zoti ?
  Me leht eshte te udhehiqesh nga epshi sesa nga fjalet e Zotit .
  Me vjen keq qe me duhet te riperseris shume here qe intepretimi i Shkrimit te Shenjte i takon vetem Kishes dhe ky interpretim eshte sic ta shpjegova. Jo cdo njeri mund ta intepretoje shkrimin e shenjte.
  Ashtu sic vepron ti eshte thjesht "herezi", pasi je shkeputur nga konteksti ku flitet per rregullin se si duhet te qendroje gruaja ne Kishe.
  Jashte Kishes ajo nuk ka detyrim te mbuloje koken e saj.
  Fjalet per qethje koke, etj, jane shembuj figurative, por gjithmone per gruan brenda Kishes dhe jo jashte saj.
  Femra e krishtere dhe mashkulli i krishtere dihet qe nuk jane pa mekat, ashtu si edhe myslimanet e gjith njerezit.
  Por ne te krishteret na falen mekatet ne Jisu Krishtin, ne pagezimin e shenjte.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
  Le tia presin floket kur i mban te shkurtra si ēun , personalisht nuk shoh ndonje bukuri tek femrat qe i ngaterron me mashkull .

  Ne Bibel thuhet se sa te kete paraqitje mashkulli me mire te mos kete floke fare dhe nuk eshte askund urdherim per te prere floke grash por u flet motrave ne Krisht qe te ruajne bukurine femerore qe Perendia u dha (mbulesen e mrekullueshme te flokeve ) dhe mos ta shemtojne veten se me mire eshte te behen tullace se sa te shemtohen .
  A e moret pergjigjen ju myslymane , ēfare ka tjeter ?

 12. #12
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  869

  Mendje ngushtesia e shekullit XXI

  Bibla ka regjistruar shume gjera te cilave jemi te obliguar tu permbahemi.

  Qeshtja e gruar eshte mjaft delikate sepse ka mendime te ndryshme se si duhet te vishet, si duhet te rri ne kishe, si duhet te flas...etj.

  Ajo qe eshte tek 1Korintasve 11 eshte qeshtje kulturore.
  Ne Korint ishte turp per gruan te ecte apo te qendronte ne kishe pa u mbuluar.
  Pali u drejtohet Korintasve me ato fjale, pasi ata i kishin kerkuar shpjegim se si duhej vepruar.
  Kur lexojm biblen duhet te jemi me kemb ne toke. Duhet pare kujt i eshte drejtuar ajo leter, kur eshte shkruar, ku, pse...

  Te gjithe e dijm se para shume vitesh nuk ka pasur atlete adidas, nuk ka kostum me firmen Armani, nuk ka pasur rryp me lekur krokodili...pothuajse asnje nga veshjet qe sot perdorum dikur nuk kan ekzistuar.
  Pyetja eshte: A duhet qe edhe sot te vishemi si ne kohen e Palit?

  Shpresoj ti jepni pergjigje vetes suaj!

  Gregu
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Greg Bibla nuk eshte shkruar per hir te zakoneve korintase dhe Perendia e krijoi femren me krifen e bukur te flokeve e jo me mbulesa stofi ne koke , keshtu e katandisi feja .

  Asgje nuk eshte e shkruar nje here te vetme ne Bibel , po pate paqartesi pyet dhe mos shpik nga mendja se Floket e grave na qenkan si atletet Adidas se po e ben skeē .

  A e lexon e bardha ne te zeze ?

  1 Korintasve , Kapitulli 11

  13


  Gjykoni ndėr veten tuaj. A i ka hije gruas t`i lutet Perėndisė pa u mbuluar?

  14


  Po vetė natyra, a nuk ju mėson se, nė qoftė se njė burrė i mban flokėt tė gjata, kjo ėshtė ēnderim pėr tė?

  15


  Por nė qoftė se gruaja i ka flokėt tė gjata, kjo ėshtė lavdi pėr tė, sepse flokėt i janė dhėnė asaj pėr mbulesė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 09-03-2009 mė 11:41

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Zoti Jezu Krishti na ka mesuar nje shenjteri, nje pasterti te brendshme, qe nuk ka nevoje te mbeshtet ne gjera te jashtme. Ka njerez te mbuluar qe mund te jeme te papaster, dhe njerez te pambuluar qe mund te jene te paster e te shenjte. Mund te lexohen Mt 5, dhe Mk 7.

  Torrkerry
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga torrkerry : 09-03-2009 mė 11:45

 15. #15
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
  Greg Bibla nuk eshte shkruar per hir te zakoneve korintase dhe Perendia e krijoi femren me krifen e bukur te flokeve e jo me mbulesa stofi ne koke , keshtu e katandisi feja .

  Asgje nuk eshte e shkruar nje here te vetme ne Bibel , po pate paqartesi pyet dhe mos shpik nga mendja se Floket e grave na qenkan si atletet Adidas se po e ben skeē .

  A e lexon e bardha ne te zeze ?

  1 Korintasve , Kapitulli 11

  13


  Gjykoni ndėr veten tuaj. A i ka hije gruas t`i lutet Perėndisė pa u mbuluar?

  14


  Po vetė natyra, a nuk ju mėson se, nė qoftė se njė burrė i mban flokėt tė gjata, kjo ėshtė ēnderim pėr tė?

  15


  Por nė qoftė se gruaja i ka flokėt tė gjata, kjo ėshtė lavdi pėr tė, sepse flokėt i janė dhėnė asaj pėr mbulesė.
  6
  Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.  Pyetja eshte: A duhet qe edhe sot te vishemi si ne kohen e Palit?
  Mos don te thuash se Bibla nuk eshte per ditet e sotit ?
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2005
  Postime
  137
  Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
  Kjo tregon se veq motrat e nderit qe sherbejn ne kish perpiqen te jen krishtere te devotshme te tjeret krishterimin e kuptojn vetem si nje kultur.
  Tani edhe festat krishteret nuk i bejn me qellim fetar por per qellime komerciale dhe per shfryrje epshesh. Ne gjith boten krishtere per krishtlindje te rinjet shkojn neper pabe dhe klube nate per te shfryr epshet e tyre as qe mendojn per fen e tyre.
  Prandaj mos u surprizonu shum sepse edhe vet krishteret e kan kuptu demagogjin kishtare prandaj si permbahen fare ia kan len vetem prifterinjeve me u marr me at pun, e qe per pasoj as vet prifterinjet spo kan koh me u marr me fen e tyre sepse spo i len pedofilia dhe homoseksualizmi.

  http://video.google.com/videoplay?do...96528640449593
  Ti sa mirresh me abuzime dhe perpiqesh te behesh i menqur per te mesuar dhe korigjuar te tjeret, shiqo kujt i beson ti. Nuk duhet tjeter pos ati pedofilit tende, manjakit i verbuar ne kurveri-muhameti i yt qe e mbane per profet.

  Po tė marrėsh dhe tė lexojsh mbi jeten Muhamedit, edhe vet do tė ēuditemi. Ja psh Martesat e Muhamedit:


  1. HATIXHJA
  Gruja e pare e pejgamberit a.s ishte Hatixhja, e bija e Huvejlidit. Ajo ishte nje grua e ndershme dhe e pasur, qe merrej me tregti, e cila para se te martohej me Pejgamberin a.s kishte mbetur e veje dy here. Pejgamberi a.s kur u martua me Hatixhenr ishte 25 vjeqar, ndersa Hatixhja ishte 40 vjeqare. Gjat 25 viteve Hatixhja ishte e vetmja bashkshorte e Muhamedit a.s Pejgamberi jetoj me Hatixhen 25 vite, dhe kishin lindur 2 djem dhe 4 vajza : Vajzat: Zejnebes, Rukijes, Ummu Kulthumit, dhe Fatimja. Djemte Kasimi dhe Abdullahu te cilet vdiqen qe foshnje.

  2. SAVDANE

  Pas vdekjes se Hatixhes, Pejgamberi a.s u martua me Savdene nga fisi Benu Amir.I ati i saj ishte ndere te paret qe e kishte Pranuar Islamin. Ajo ishte vejushe e njerit prej shokve mysliman qe u shprengulen ne Absini, por qe vdiq gjate kthimit ne Meke.

  3. AISHE
  Aishe ishte e bija e Ebu Bekrit -es Sadikut, dhe u martua me Profetin ne moshen 9 vjecare.

  4. HAFSA
  Hafsa eshte e bija e Umer ibn ul-Hattabit. Kur i vdiq i shoqi pas plagve te marra ne betejen e Bedrit ajo mbeti vejushe. Ishte shum e re kur mbeti e ve. Pejgamberi u martua me te tri vjet pas hixhrit.

  5. ZEJNEBJA
  Zejnebja eshte bija e Huzejmit. Burri i saj vdiq si deshmor ne betejen e Bedrit. Ajo u be e njohur si nena e varfnjakve, per shkak te zemergjersise dhe kujdesit te posaqem qe trregonte ndaj te varferve.

  6. UMMU SELEME
  Ummu Seleme ishte e bija eEbu Umejjeh ibn el Mugrir, njerit nga prijesit e kurejsheve. Ne fillim Ummu Seleme u martua me Ebu Selemen dhe se bashku u shprengulen ne Abisini. Kur me vone, pase plagve te marra ne betejen e Uhudit ai vdiq, ajo u be njera nga grat e Pejgamberit a.s.

  7. XHUVERIJE
  Nje vit pas betejes se Hendekut, Pejgamberi a.s edhe nje here luftoj kunder Benu el-Mustalikve dhe i mundi. Berrehu erdhi me plaqk te shumta ne kampin e Myslimanve, si bija e prijsit te njerzve te saj. Pejgamberi a.s e mbrojti nga poshtrrimet dhe u martua me te, ia ndrroj emrin ne Xhuverije.

  8. ZEJNEB BIN XHASHE
  Zejneb bin xhashe ishte vajza e halles se Pejgamberit a.s, motrres se Abdullahut. Pejgamberi e martoj ate me djalin e adaptuar te tij, Zejd ibn Harithin, i cili ishte nje rob i qliruar. Pese vjete pas Hixhrit ata u shkurorizuan. Islami nuk e njihteinstucionin e adopzimit, andaj Pejgamberit ju shpall nje ajet i kuranit, ne te cilen atij iu urdheruar te martohet me Zejneben.

  9. UMMU HABIBE
  Ummu Habibe ishte e bija e Ebu Sufjanit, e perkrahu islamin dhe se bashku me te shoqin e saj te pare u shprengul ne Abisni. ku ai u be i krishter. Si rrezultat i kesaj, kjo martes me Ummu Habiben u nderpre. Me von burri saj vdiq. Pejgamberi a.s e kuptoj veshtersin e saj dhe nepermjet Neguisti rregulloi martesen me te. Ajo dha pelqimin e saj.

  10. SAFIJA
  Safija ishte e bija e prijesit te fisit haber Benu Nadir. I ati i saj ishte njeri nga armiqet e perbetuar te Pejgamberit a.s. Kur ky fis u debua nga Medineja, babaj i saj u vendos ne Hajber.Pas renies se Hajberit, ne vitin e shtate te hixhrit, Safija u zu rob. Ajo e pranoj islamin dhe Pejgamberi u martua me te.

  11. MEJMUNE
  Mejmune ishte bija e Harithit nga fisi i Havazineve dhe kunata e El Abbasit, xhaxhait te Pejgamberit a.s. Ajo ishte e ve dhe jetonte ne Meke. Pejgamberi u martua me te, kur pas shum viteve te mergimit, se bashku me ihthtaret e tij hyri ne Meke.

  12. MARIJA
  Pas marreveshjes se Hudejbijes, Pejgamberi a.s me ftese personale ftoi sirin, Egjiptin dhe viset tjera qe ti bashkohen Islamit. Mukavkis, kryetar i kopteve te egjiptit, i dergoi Pejgamberit a.s si dhurat Marijen, e cila ishte nje vashe kopte. Ajo ishte e vetmja grua pas Hatixhes, e cila i lindi Pejgamberit a.s nj djale qe quhej Ibrahim, i cili vdiq ne femijeri.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
  Le tia presin floket kur i mban te shkurtra si ēun , personalisht nuk shoh ndonje bukuri tek femrat qe i ngaterron me mashkull .

  Ne Bibel thuhet se sa te kete paraqitje mashkulli me mire te mos kete floke fare dhe nuk eshte askund urdherim per te prere floke grash por u flet motrave ne Krisht qe te ruajne bukurine femerore qe Perendia u dha (mbulesen e mrekullueshme te flokeve ) dhe mos ta shemtojne veten se me mire eshte te behen tullace se sa te shemtohen .
  Bibla eshte e vertete ne ēdo kohe dhe shpjegimin sipas atyre vargjeve po ta jap per te treten here pa pasur koment .

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Askund ne Bibel Krishti nuk vuri ne dukje mbulesa shamish qe grate duhet te kene , le te mos ngaterrohemi me kot vellezer ne Jezus prej praktikave te ndryshme fetare .

  Mateu 5:20 - Prandaj unė po ju them: nė qoftė se drejtėsia juaj nuk ėshtė mė e lartė nga ajo e skribėve dhe e farisenjve ju nuk do tė hyni fare nė mbretėrinė e qiejve.


  Mateu 5:17-22


  Ē'donte tė thoshte Jezusi me kėtė? Nėse farisenjtė agjėronin dy herė nė javė, a do tė thotė kjo qė ne duhet tė agjėrojmė tre herė nė javė? Meqenėse ata paguanin tė dhjetėn e gjithēkaje duke pėrfshirė dhe erėzat, a do tė thotė kjo qė ēdokush qė s'arrin tė japė tė dhjetėn ėshtė destinuar tė shkojė nė ferr?


  Jo! Absolutisht jo! Drejtėsia e farisenjve ishte e bazuar nė veprimet e tyre. Kurse Jezusi ofron njė drejtėsi qė bazohet nė besimin te ajo qė Ai bėri pėr ne.


  Le tė besojmė qė veprat tona (tė mira) kurrė do tė na garantojė pranimin e Perėndisė. Ne mund tė jemi mė tė mirė se tė tjerėt, por kush dėshiron qė tė jetė mėkatari mė "i mirė" dhe prapė se prapė tė shkojė nė ferr? Ne tė gjithė kemi mėkatuar dhe ramė nga standarti i pėrkryer qė kėrkon Perėndia (Rom 3:23).


  I vetmi njeri qė ishte mjaftueshėm i mirė pėr tė qėndruar nė pozitė tė drejtė para Perėndisė, ėshtė Jezusi. Dhe drejtėsia e Tij i ofrohet si dhuratė kujtdo qė do vendosė besimin te Ai duke e bėrė Shpėtimtarin e vet.


  Jezusi ofron njė drejtėsi me anė tė besimit, qė ėshtė shumė mė superiore ndaj vetė-drejtėsisė qė farisenjtė kishin, dhe madje as nuk ka tė krahasuar. Kjo ėshtė drejtėsia qė ne kemi nevojė tė kemi, e cila na ėshtė dhėnė, dhe ėshtė tani nė dispozicionin tonė me anė tė besimit nė Krishtin.


  Mateu 5:17-22
  Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t`i shfuqizuar, po pėr t`i plotėsuar. Sepse nė tė vėrtetė ju them: Deri sa qielli dhe toka, tė kalojnė asnjė jotė a asnjė pikė e ligjit nuk do tė kalojnė, para se tė plotėsohet gjithēka. Ai, pra, qė do tė shkelė njė nga kėto urdhėrime mė tė vogla, dhe do t`u ketė mėsuar kėshtu njerėzve, do tė quhet mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve; kurse ai qė do t`i vėrė nė praktikė dhe do t`ua mėsojė tė tjerėve, do tė quhet i madh nė mbretėrinė e qiejve. Prandaj unė po ju them: nė qoftė se drejtėsia juaj nuk ėshtė mė e lartė nga ajo e skribėve dhe e farisenjve ju nuk do tė hyni fare nė mbretėrinė e qiejve. Ju keni dėgjuar se u qe thėnė tė lashtėve: "Mos vrisni"; dhe: "Kushdo qė vret do t`i nėnshtrohet gjyqit"; por unė po ju them: "Kushdo qė zemėrohet pa shkak kundėr vėllait tė tij, do t`i nėnshtrohet gjyqit; dhe kush i thotė vėllait tė vet: "Rraka", do t`i nėnshtrohet sinedrit; dhe kush do t`i thotė: "Budalla", do t`i nėnshtrohet zjarrit tė Gehenės.

  Zoti ju Bekofte !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 09-03-2009 mė 12:27

 19. #19
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Prandaj thote bibla

  28 Por unė po ju them se kushdo qė shikon njė grua pėr ta dėshiruar, ka shkelur kurorėn me tė nė zemrėn e vet.
  29 Nė qoftė se syri yt i djathtė tė ēon nė mėkat, hiqe dhe flake larg teje, sepse ėshtė mė mirė pėr ty qė tė humbėsh njė nga gjymtyrėt e tua se sa tė hidhet nė Gehenėn gjithė trupi yt;[Mateu 5 28-29]

  Tani ose te vej gruaja shami ose te qethet ose meshkujt ti nxjerrin syte, ose meqe bibla e konsideron tradheti kurore te gurezohet cdo mashkull qe fanipset mbas nje femre.Keshtu thote bibla?
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 20. #20
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga labi_nn Lexo Postimin

  3. AISHE
  Aishe ishte e bija e Ebu Bekrit -es Sadikut, dhe u martua me Profetin ne moshen 9 vjecare.
  Eshte genjshter o Labi , nuk eshte e vertete qe eshte martuar me te kur ajo ka qene 6 vjece !!
  Nqs se kjo eshte e vertete atehere i bie qe tre vite para se te martoheshte Aishja me profetin , pra ne moshen 6 te ket luftuar kunder jobesimtareve ne betejen e Uhudit!!!
  Si ta merr mendja 6 vjecare ne lufte ?!!

  Hadithi qe citon ti eshte shpifje , asgje me shum.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Muhamedi a.s. sipas kėndvėshtrimit tė krishterė
  Nga presHeva-Lee nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 09:06
 4. Kriptokrishtėrimi nė Shqipėri
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 08:02
 5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •