Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Po mire de Luli po jau demanton juve disave qe u munduat qe ta fajsoni Qeverin dhe Kryeministrin Hashim Thaçi
    qe nji pjes e intervistes te Lulit qe ka te bej me Kryeministrin Thaçi
    dhe kryetarin e Kuvendit z. Krasniqi.
    ------------------------

    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Express: A keni pasur kontakte nga zyrtarët e lartë të vendit që ju të jeni pjesë e FSK-së?


    Lulzim Jashari:Unë personalisht kam pasur takime edhe me kryeministrin, z. Thaçi dhe kryetarin e Kuvendit, z. Krasniqi.

    Express: Ju kanë bërë ftesë që të jeni pjesë e FSK-së?

    Lulzim Jashari: Jo ftesë, por janë interesuar dhe më kanë pyetur Krasniqi dhe Thaçi se ku jam dhe si do të veproj. Unë u kam treguar me kohë se nuk do të jem pjesë e FSK-së.

    Express: Reagimi i tyre, cili ishte?

    Lulzim Jashari: Ka qenë bukur shqetësues. Por duke parë pozicionin tim personal dhe të familjes sime, ata kanë insistuar që unë të jem në këto procese. Ata ndoshta edhe e kanë ditur se çfarë force po ndërtohet dhe kanë insistuar shumë, se, siç thatë edhe ju, më parë është ditur se kjo nuk do të jetë vazhdimësi e UÇK-së dhe TMK-së.


    Express:
    Ka spekulime se ju nuk jeni në FSK, për shkak të mospajtimeve tuaja me kryeministrin Hashim Thaçi?


    Lulzim Jashari:
    Nuk ka të vërtetë këtu. Unë kam raporte shumë të mira me kryeministrin Thaçi. Ndoshta nuk pajtohemi në shumë gjëra, por nuk jam krejt në rrjedha që ta di se si i ka problemet. Por unë nuk kam ndonjë problem pse nuk jam në FSK. Kam raporte të mira të ndërtuara me kryeministrin, jo tash, por vite më parë, që nga koha e paraluftës.
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Ngrituni te gjith ne kemb

    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin




    KURE TA KUJTONI LIRINE KUJTONE ADEM JASHARIN,
    KURE TA KUJTONI PAVARSINE KUJTONE HASHIM THAÇIN
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  3. #23
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Po mire de Luli po jau demanton juve disave qe u munduat qe ta fajsoni Qeverin dhe Kryeministrin Hashim Thaçi
    qe nji pjes e intervistes te Lulit qe ka te bej me Kryeministrin Thaçi
    dhe kryetarin e Kuvendit z. Krasniqi.
    ------------------------

    O ti tipi ti bre bal nuk po kuptoshe sen..
    Une asjeher nuk kam qen kunder Hashimit as kunder liridashesve.
    Po une jam kunder atyre qe e perqajn popullin si puna jote o "trim"
    Mos fol me me byth te huaj po fol me byth tate zogo....
    Se me alet te huajin nuk hyhet dhanderr po me tanin ..
    Ndaq kupto ndaq mos kupto por nese je shqipetar e Patriot une ne prill do te jem ke Kosove e takohemi e e shofim cili eshte i dimijave e cili eshte i pushkes..
    E takohemi aty ku eshte me se nxeti e te tregoj une para ketyre qe po i permand te gjitha keto qe ti po i ben, Se beso qe me kete punen tane je ka e qet posht kryeministrin e nderuar edhe te gjithe deshmoret qe ran heroikisht..
    Shume kam deshire te takoj beso..
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga Roi Lexo Postimin
    Mos fol me me byth te huaj po fol me byth tate zogo....
    Se me alet te huajin nuk hyhet dhanderr po me tanin ..
    Une nuk flas me by.th as te huajen as me timen
    por une flas me gojen time qka ma servon truri i im balit
    e ti qe po folshe me by.th po te tregoi qe eshte hera e pare qe e ndegjoi ket mesele
    ndersa sa per dhanderr kam hy me alet timin dhe besoi se ty sta ka lyp kush aletin sdi perse flet keshtu pa lidhe balit
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  5. #25
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Tung Roi!

    Po e kam lexuar këtë intervistë , dhe bëre mir që e solle këtu le ta lexojnë të gjithë.

    Këtu ka asi kopila që hyjn në diskutime dhe kur e shofin qe nuk kan shanse as me argumenta për temen e as në fronte të tjera shkojn e thirrin vllaun e madh dhe manipulojnë dhe të përjashtojn nga forumi. Pi din për kënd e kam fjalen për ata tip-shkije që kur nuk mundeshin të kryejn punen e thërrisni beogradin.
    Fajtor natyrisht jan edhe vet moderatorët të cilët pa e shikuar rastin si duhet kryejn veprime të tilla.( Nuk kan faj se këta tipa u përkulen atyre sikurse jan përkulur të tjerëve që nga lindja e tyre!)

    Krejt cka ka dash serbija me bo në Kosovë po bëhet.
    Sa o kon gjall Baca , nuk ka menduar kështu të bëhet kurrë!

    Këta po thojn "Bac u kry" , po të shtin me dyshu edhe te baca, se kta pisa me to jon kon.

    Po një shpres që nuk ka qen kështu qysh po thojn këta është djali i Bacës!
    Vetëm ky ka mbet po doket se Murati ka rrëshqit edhe ai në asfalltin e terur. Mbetet të shifet sa është lënduar ai e sa po e lëndon Bacën dhe Kosoven?!

    Kili

    SHQIPËRIA ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!
    Mos ja ndoni mendjen disave që shiten ma katelik se papa!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Ngrituni te gjith ne kemb




    KURE TA KUJTONI LIRINE KUJTONE ADEM JASHARIN,
    KURE TA KUJTONI PAVARSINE KUJTONE HASHIM THAÇIN
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  7. #27
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Citim Postuar më parë nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Tung Roi!

    Po e kam lexuar këtë intervistë , dhe bëre mir që e solle këtu le ta lexojnë të gjithë.

    Këtu ka asi kopila që hyjn në diskutime dhe kur e shofin qe nuk kan shanse as me argumenta për temen e as në fronte të tjera shkojn e thirrin vllaun e madh dhe manipulojnë dhe të përjashtojn nga forumi. Pi din për kënd e kam fjalen për ata tip-shkije që kur nuk mundeshin të kryejn punen e thërrisni beogradin.
    Fajtor natyrisht jan edhe vet moderatorët të cilët pa e shikuar rastin si duhet kryejn veprime të tilla.( Nuk kan faj se këta tipa u përkulen atyre sikurse jan përkulur të tjerëve që nga lindja e tyre!)

    Krejt cka ka dash serbija me bo në Kosovë po bëhet.
    Sa o kon gjall Baca , nuk ka menduar kështu të bëhet kurrë!

    Këta po thojn "Bac u kry" , po të shtin me dyshu edhe te baca, se kta pisa me to jon kon.

    Po një shpres që nuk ka qen kështu qysh po thojn këta është djali i Bacës!
    Vetëm ky ka mbet po doket se Murati ka rrëshqit edhe ai në asfalltin e terur. Mbetet të shifet sa është lënduar ai e sa po e lëndon Bacën dhe Kosoven?!

    Kili

    SHQIPËRIA ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!
    Mos ja ndoni mendjen disave që shiten ma katelik se papa!
    Kili,

    Te pershendes, Ashtu eshte por nganjeher per ato qe ke ne zemer behesh nervoz kur i shef njerzit qfar shkruajn ne Forume..
    PDK -ja ne gjdo mbledhje e ka cek se ne si parti nuk guxojm te flasim keq per te tjeret, dhe nuk guxojm te bejme perqarje mes njerzve..
    Kjo thuja se eshte moto e PDK-se.. E ketu disa njerz flasin ne emer te PDK-se dhe vetem shikojn si te perqajm popullin, Ata jan kunder PDK-se Kunder UCK_se dhe kunder vete vetes..
    Po si do qe te jet ai qe e ndjen veten fajtor pa marr para sysh se kush Historija do ti tregon e jo une e Llapi i modernizuar..
    Ai eshte kunder PDK-se, Ai eshte kunder te gjithave atyre qe i beri populli i kosoves qe nga e me hershmja e deri te e sotmja..
    Nuk qiten ne uje as te mirat e njeriut as te kqijat. Por ne nuk kemi shume te drejt te flasim per ta sepse po fole per ta duhet te jesh i nivelit te tyre..
    Psh Dr Ibrahim Rugova, per te folur keq per te duhet te jesh Dr. Llapi..
    Po une nuk e di pse po mirrem me te.. Po e urrej veten se ne far pozite kam ra dhe behem nervoz me fjalet e tije kur une e dije shume mire se aj mundohet qe te humb imazhet e PDK-se.. Turp.
    Por qte besh kemi edhe aso njerz.

    Gjithesesi kalo mire Kili.
    te pershendes..
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga Roi Lexo Postimin
    Kili,

    Te pershendes, Ashtu eshte por nganjeher per ato qe ke ne zemer behesh nervoz kur i shef njerzit qfar shkruajn ne Forume..
    PDK -ja ne gjdo mbledhje e ka cek se ne si parti nuk guxojm te flasim keq per te tjeret, dhe nuk guxojm te bejme perqarje mes njerzve..
    Kjo thuja se eshte moto e PDK-se.. E ketu disa njerz flasin ne emer te PDK-se dhe vetem shikojn si te perqajm popullin, Ata jan kunder PDK-se Kunder UCK_se dhe kunder vete vetes..
    Po si do qe te jet ai qe e ndjen veten fajtor pa marr para sysh se kush Historija do ti tregon e jo une e Llapi i modernizuar..
    Ai eshte kunder PDK-se, Ai eshte kunder te gjithave atyre qe i beri populli i kosoves qe nga e me hershmja e deri te e sotmja..
    Nuk qiten ne uje as te mirat e njeriut as te kqijat. Por ne nuk kemi shume te drejt te flasim per ta sepse po fole per ta duhet te jesh i nivelit te tyre..
    Psh Dr Ibrahim Rugova, per te folur keq per te duhet te jesh Dr. Llapi..
    Po une nuk e di pse po mirrem me te.. Po e urrej veten se ne far pozite kam ra dhe behem nervoz me fjalet e tije kur une e dije shume mire se aj mundohet qe te humb imazhet e PDK-se.. Turp.
    Por qte besh kemi edhe aso njerz.

    Gjithesesi kalo mire Kili.
    te pershendes..
    Haaaaa Dr.Llapi po u deshka te jam une per ti pa te palarat e tradhtit e Dr.Rugovnes e veq kush e ka ate titull Dr.paska te drejt te flas per tradhtaret
    he mashkull shkollovan qe koke ti ore bal
    tradhtit e ati coftaku kan bisht hala dita dites po ja qesin ne shesh keta me tituj DR.
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  9. #29
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Haaaaa Dr.Llapi po u deshka te jam une per ti pa te palarat e tradhtit e Dr.Rugovnes e veq kush e ka ate titull Dr.paska te drejt te flas per tradhtaret
    he mashkull shkollovan qe koke ti ore bal
    tradhtit e ati coftaku kan bisht hala dita dites po ja qesin ne shesh keta me tituj DR.
    Une i kerkoj falje vetes qe shkruaj me nje BUDALL si ty.
    No Koment .....
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga Roi Lexo Postimin
    Une i kerkoj falje vetes qe shkruaj me nje BUDALL si ty.
    No Koment .....
    a mem fal se ti flet veq me ata qe kan titullin DR. haaaaaaaaaaaaaaaa
    jo valla une se kam at titull sma kan lejue ata DR.tut pra DR.rugovna edhe DR.serbija qe te shkollohem une e te marr tituj
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  11. #31
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Ke shum të drej Roi!

    Ne këtu po bëjm muhabet, dhe natyrish është mir që ka edhe tipa që e bëjnë muhabetin më interesant.
    Problemi qëndron se , këta tipa duke pas pak në kokë të bëj nervoz se flasin gjithcka , e prej të gjitha atyre cfarë thon asgjë ska të bëjë me temen.

    Thaqi , është tipik politikan i kosovar.
    Në fillim del atdhetar ,thot njeri ska me të. pastaj kur hyp në karrik e dhin krejt.

    Cuditem si është puna e këtyre matrapazve politik të këtij lloji.
    Ishte në luftë dhe rrezikoi jeten për këtë dhe, tani për karier ia hudh posh jo vetëm mundin vetvetes po edhe gjakun e atyre që e dhan më të shtrenjëten , pra jeten , për liri.

    Ky është paradox i klasit të parë.
    Mendoj se ky nuk e ka vendin të hapen tema për të në Elita Kombëtare.
    Ky është vend për eliten e kombit e jo për matrapaz politikan, që sot jan e nesër nuk janë, si puna e rugoviqit e disa të tjerëve.
    Duhet hapur një temë "Politikanët e Kosoves të përbashkëtet dhe dallimet në mes tyre"
    Aty e ka vendin Thaqi bashk me rugoviqin e viqa të tjerë.

    Mos bie në provokime të tipit militant patriot .
    Ata që kan luftuar nuk e përdorin stemen në forume me ermra anonime.
    jan pikërisht ata, sikur edhe ti vet konstatove , lloji i të cilëve kinse mbron luften a partin , e në anen tjetër e poshtrojn si njëren si tjetren gjithnjë e më shumë.

    Kalofsh mirë

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!
    Nuk e di sa e lexon kët shkrim Administratori , por do ta kisha lutur që nga Temat Elita Kombëtare të heqi temat që kan të bëjnë me thaqin e rugoviqin!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    une e mbaj ket stem me krenari te madhe
    por ka disa njerz qe ne shtepin e tyre e kan gostit
    e prit me pul e pite ka henger e ka pi e ka ....
    rankoviqi e sot shtrihen patriota ma te mdhaj pas lufte kuptohet
    a era dimijave e fustanave te tyre qe i kan pas veshur ne luft ende ju vjen
    era rrush haaaaaaaaaaaaaaaa
    oj tok qelu te hy
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  13. #33
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Citim Postuar më parë nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Ke shum të drej Roi!

    Ne këtu po bëjm muhabet, dhe natyrish është mir që ka edhe tipa që e bëjnë muhabetin më interesant.
    Problemi qëndron se , këta tipa duke pas pak në kokë të bëj nervoz se flasin gjithcka , e prej të gjitha atyre cfarë thon asgjë ska të bëjë me temen.

    Thaqi , është tipik politikan i kosovar.
    Në fillim del atdhetar ,thot njeri ska me të. pastaj kur hyp në karrik e dhin krejt.

    Cuditem si është puna e këtyre matrapazve politik të këtij lloji.
    Ishte në luftë dhe rrezikoi jeten për këtë dhe, tani për karier ia hudh posh jo vetëm mundin vetvetes po edhe gjakun e atyre që e dhan më të shtrenjëten , pra jeten , për liri.

    Ky është paradox i klasit të parë.
    Mendoj se ky nuk e ka vendin të hapen tema për të në Elita Kombëtare.
    Ky është vend për eliten e kombit e jo për matrapaz politikan, që sot jan e nesër nuk janë, si puna e rugoviqit e disa të tjerëve.
    Duhet hapur një temë "Politikanët e Kosoves të përbashkëtet dhe dallimet në mes tyre"
    Aty e ka vendin Thaqi bashk me rugoviqin e viqa të tjerë.

    Mos bie në provokime të tipit militant patriot .
    Ata që kan luftuar nuk e përdorin stemen në forume me ermra anonime.
    jan pikërisht ata, sikur edhe ti vet konstatove , lloji i të cilëve kinse mbron luften a partin , e në anen tjetër e poshtrojn si njëren si tjetren gjithnjë e më shumë.

    Kalofsh mirë

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!
    Nuk e di sa e lexon kët shkrim Administratori , por do ta kisha lutur që nga Temat Elita Kombëtare të heqi temat që kan të bëjnë me thaqin e rugoviqin!

    Kili,
    Keto qe i thua jan shume te verteta, Por beso qe mua me vjen keq po e them prap nga vetevetja qe hy ne lojen e matrapazeve dhe te keqbeseve, me qe kemi shume keso parazit ne shoqerin Kosovare..
    Si do qe te jet ka shume njerz qe jetojn me Copi Paste dhe me refrenet e tyra te perditshme..
    Mua me vjen mire qe kemi njerz si ty dhe qe e kuptojn biseden e dikujt tjeter..
    Me shume knaqesi te pershendes..
    Roi
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  14. #34
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Sa mirë që dihet sa "trima" ishin ata që e veshen uniformen e UCK-së në korrik të 99-ës!

    Këta fare "trima" qebesa edhe nëpër forume po tregohen, po jepin kontribute .

    Këtu është mir që kan të drejt edhe gjoja të kulloset.
    E keqja është se janë mësuar të shiten patiota nëpër qajtore , e mednoj se edhe këtu do ¨te konsiderohen t¨menqur e patriota.
    Gaboheni ju "trima" sa jeni të rond!

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!
    Nuk e di sa e lexon kët shkrim Administratori , por do ta kisha lutur që nga Temat Elita Kombëtare të heqi temat që kan të bëjnë me thaqin e rugoviqin!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Kur disa pro-serb e shain dhe e
    kritikojne luften e UÇK-se per luftaret kjo
    eshte nje mirenjohje e larte.
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  16. #36
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    pleshtat qe tash keqpërdorin cdo gjë që eshtë kombëtare duhet kryquar !

    A i kini pa qysh doken kta far pleshtash!

    Qysh folin , e kemi një shmebull konkret këtu në forum, vlersojeni vet.
    Ai e din për kënd e kam fjalen!

    Ka disa këtu besa po njoni osht shum i lezeqem!

    Nuk e di a ka informata thaqi për këta far pleshtat që i kan mbet në përkrahje në kët forum.
    Qysh osht qeveria ashtu edhe ata që i dalin zot.

    Këta far mikroba , vetëm ndotin ambientin, po thaqi edhe ashtu nuk ka kurgjo kundër ndotjes së ambientin në kosovë.

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!

    Sa shpejt tash ka me shku thmija i keq te baba mi kallxu se po e ngucin.
    Shpijunat, shpijuna mbesin pa mar parasysh cfarë amblema përdorin!


    NB!
    Nuk e di sa e lexon kët shkrim Administratori , por do ta kisha lutur që nga Temat Elita Kombëtare të heqi temat që kan të bëjnë me thaqin e rugoviqin!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-02-2006
    Postime
    102

    Kodi I Gabuar I Hashim Thaçit ...

    Hashim:

    Elita politike-intelektuale dhe fetare e Serbisë janë përgjegjësit

    historik për gjenocidin e kryer ndaj shqiptarëve!

    Ata duhet t’i kërkojnë falje shqiptarëve dhe t’ia paguajnë

    të gjitha dëmet e shkaktuara, të paktën nga viti 1912 e tutje…!

    ( Moderatori i pashtriku.org )
    ......................

    KODI I GABUAR I HASHIM THAÇIT PËR MARRËDHËNIET

    SHQIPTARO - SERBE!


    Po mundohem ta kuptoj dëshirën e kryeministrit Thaçi për shtrëngim duarsh me Tadiçin por e kam tmerrësisht të pamundur, sepse paqja është e mundur vetëm me ata që e denoncojnë dhe nuk e fshehin krimin,… Paqja e vërtetë mes popullit serbë dhe popullit shqiptarë do të ndodhë vetëm atëherë kur populli serbë do ta kuptojë peshën historike që bie mbi të përballë popullit shqiptarë… Ne kemi ende varre të hapura duke pritur që t‘i mbyllim një ditë së bashku me kapitullin e hidhur të luftës së përgjakur por që Qeveria dhe Presidenti serb po na i mbajnë peng edhe të vdekur të dashurit tanë të cilët pasi i vranë në mënyrat e tyre mizore dhe jashtë çdo norme morale të njerëzimit i bartën fshehurazi nga opinioni botëror për në Serbi me qëllimin e vetëm: ta fshehin krimin.

    Shkruan: Besnik Kryeziu- Würzburg, 14. 03. 2009

    ___________________

    · Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i bëri ftesë publike Presidentit të Serbisë Boris Tadiç, për një takim në zyrën e Tij në Kryeministri.

    Nga Çagllavica e ftoi Tadiçin për duar-shtrëngim dhe bisedime ndërshtetërore. Në esencë kjo lloj ftese nuk ishte asgjë më shumë se sa një lojë fjalësh e pamenduar (ose e menduar gabimisht) nga ana e kryeministrit Thaçi, ose thënë më mirë ishte diçka ballkanase për efekte propagandistike. Megjithatë kjo ftesë e do një trajtim pak më serioz se sa mos serioziteti që tregoi kryeministri Thaçi në ditën kur e bëri ftesën për një takim mes tij dhe Tadiçit.



    Foto: Tadiç-Jeremiç në mesin e varrmihësve shpirtëror të shqiptarëve!




    · Dihet botërisht se cilat ishin marrëdhëniet shqiptaro - serbe gjatë gjithë historisë në të kaluarën, por gjithashtu dihen edhe ato aktuale se cilat janë.

    Duke i ditur këto marrëdhënie me të drejtë shtrohet pyetja se: prej nga kjo lehtësi e kryeministrit Thaçi për një takim me Tadiçin? Për më shumë çështja e marrëdhënieve shqiptaro - serbe nuk ishte dhe nuk është në dorën dhe vullnetin e kryeministrit Thaçi dhe popullit shqiptar. Kjo çështje ishte dhe mbetët ekskluzivisht në dorën dhe vullnetin e popullit serbë dhe elitave politike atje. Mendimi i kryeministrit Thaçi se ai e ka zbuluar kodin i cili do të hapte një faqe të re në marrëdhëniet shqiptaro - serbe, jo vetëm që është i gabuar por është edhe krejt i panevojshëm, qoftë edhe si përpjekje për ta zbuluar këtë kod në rrethanat aktuale kur dihet qëndrimi i elitave politike në Serbi për Kosovën dhe proceset politike në tërë Ballkanin.

    · Edhe pse Kosova ka bërë një vit si shtet i njohur ndërkombëtarisht si dhe kemi gati dhjetë vite që kur u detyruan forcat serbe të largohen nga Kosova,

    marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve kanë mbetur armiqësore dhe kjo jo për fajin e shqiptarëve por për fajin e vetë politikës serbe, e cila nuk po mundet me dalë nga lëkura e politikës shoviniste, që është hartuar nga Akademia serbe e shkencave dhe më pastaj është zbatuar nga politikanët serbë, ku si më i devotshmi për zbatimin e saj u tregua kasapi i Ballkanit Sllobodan Millosheviç.

    · Në fakt nuk është edhe shumë e rëndësishme se kur do të takohen Thaçi dhe Tadiçi dhe se kur do të buzëqeshin me hipokrizi politike para opinionit publik (mbase ata edhe mund të jenë takuar për shtrëngim duarsh rastësisht në ndonjë takim ndërkombëtar larg syve të opinionit publikë?!). Se sa e rëndësishme është pyetja se a janë marrëdhëniet mes dy shteteve dhe popujve aq të mira sa ka mbetur vetëm shtrëngimi i duarve mes kryeministrit Thaçi dhe presidentit serb Boris Tadiç?

    Absolutisht jo. Këto marrëdhënie nuk kanë vetëm dimensionin e shtrëngimit të duarve dhe buzëqeshjeve me hipokrizi brenda vetes, por në vetvete kanë shumë më shumë se kaq; kanë dimensionin historik dhe politik i cili edhe me dëshirën më të madhe të kryeministrit Thaçi nuk do kalohet aq lehtë. Shikuar nga shumë aspekte politike dhe juridike ne nuk jemi në paqe me Serbinë por jemi në një luftë të ngrirë, e cila si pasojë e dëshirës serbe për ta parë Kosovën nën pushtimin e saj do të shpërthente shumë shpejt po të mos ishte NATO-ja në Kosovë. Serbia dhe elita politike e intelektuale e saj jo vetëm që nuk ka kërkuar falje për pushtimin dhe vuajtjet e panumërta ndaj popullit shqiptar por ajo po vazhdon ta ushqejë iluzionin serbomadh se Kosova është pjesë e pandarë e territorit dhe kulturës serbe duke e futur Kosovën edhe në preambulën kushtetuese të shtetit serb edhe përkundër realitetit të ri politik që ka ndodhur, realitet i cili nuk do të kthehet kurrë mbrapsht do apo nuk do Serbia dhe populli serb.

    · Ne kemi ende varre të hapura duke pritur që t‘i mbyllim një ditë së bashku me kapitullin e hidhur të luftës së përgjakur por që Qeveria dhe Presidenti serb po na i mbajnë peng edhe të vdekur të dashurit tanë të cilët pasi i vranë në mënyrat e tyre mizore dhe jashtë çdo norme morale të njerëzimit i bartën fshehurazi nga opinioni botëror për në Serbi me qëllimin e vetëm: ta fshehin krimin.

    Po mundohem ta kuptoj dëshirën e kryeministrit Thaçi për shtrëngim duarsh me Tadiçin por e kam tmerrësisht të pamundur sepse paqja është e mundur vetëm me ata që e denoncojnë dhe nuk e fshehin krimin, ndërsa Presidenti serb me të cilin kryeministri i vendit tim ka aq dëshirë që t‘i shtërngojë duart, në presidencën e tij, aty afër mund të ketë ndonjë gropë që quhet varr masiv ku shumë bashkëkombës tanë edhe për së vdekuri bërtasin që të lirohen nga peng - mbajtja serbe e të vijnë e të prehën në vendin e tyre stërgjyshor.

    · Ka aq shumë vite që shumë nëna shamizeza kanë mbetur me duar në gji me shikimin e ngrirë ka dera e oborrit se mos vallë do të hapet ajo derë e shkretë nga të dashurit e tyre, por kotë; ata nuk po vijnë as të gjallë e as të vdekur sepse shteti serb po bënë ende pazare politike me ta dhe familjet e tyre duke shfrytëzuar me dinakëri heshtjen e pakuptimtë të ndërkombëtarëve të cilët nuk folën me gjuhën që duhej të flisnin në të vërtetë, por e ledhatuan Serbinë sikur ajo të ishte viktima.

    Paqja e vërtetë mes popullit serbë dhe popullit shqiptarë do të ndodhë vetëm atëherë kur populli serbë do ta kuptojë peshën historike që bie mbi të përballë popullit shqiptarë.

    Paqja e vërtetë do të ndodhë kur elita politike dhe intelektuale serbe do t´ia shpjegojnë popullit serb të vërtetën mbi Kosovën dhe shqiptarët, sepse kjo e vërtetë ende po i fshihet dhe po manipulohet me të për interesa të brendshme politike.

    Paqja e vërtetë do të ndodhë kur nxënësit dhe studentët serbë në shkolla dhe universitete do të mësojnë për të keqen e hidhur, se një vend dhe një popull është mbajtur i pushtuar dhe është vrarë shumë barbarisht, është dëbuar në mënyrë të dhunshme nga trojet e veta, është groposur në mënyrën më poshtëruese anekënd atdheut të tyre, Serbisë.

    Paqja do të ndodhë kur populli serbë do të pranojë se nuk janë shqiptarët fajtorët për këtë histori të ndërlikuar dhe me një barrë të rëndë për gjeneratat e reja, por se fajtorë janë elitat intelektuale dhe politike serbe;

    ata duhet ta pranojnë se për sa do të ekzistojë bota dhe njerëzimi historia e tyre do ta ketë anën e errët me në krye Sllobodan Milloshoviçin;

    ata duhet ta pranojnë se jo vetëm gjermanët e kanë një Hitelir të tyre të hidhur por se edhe ata e kanë një të tillë dhe ai është i tyre dhe nuk do t‘ua merr kush.

    Paqja do të ndodhë kur populli serbë lumturinë dhe zhvillimin e vetë nuk do ta lidh me domosdoshmërinë e tyre historike që shqiptarët me doemos duhet të jenë të pushtuar dhe rrjedhimisht të pazhvilluar.

    Paqja do të ndodhë kur populli serbë do ta kuptojë se ka vdekur ëndrra që raca e tyre ta mbizotërojë botën kur ta kuptojnë se edhe racat tjera e në këtë rast edhe populli shqiptarë, s´janë asgjë tjetër përpos pjesë e barabartë e njerëzimit dhe botës ku jetojmë.

    Por edhe përkundër dëshirës së kryeministrit Thaçi për shtrëngim duarsh me Tadiçin, kjo nuk do të ndodhë as sot e as nesër sepse popullit serbë ia kanë djegur shpirtin elitat politike dhe intelektuale në emër të nacionalizmit të rrejshëm serb, gjë për të cilën konsideroj se duhet të ndjejmë pak keqardhje ne të gjithë sepse njerëzit me shpirt të djegur nuk janë gjë tjetër përpos kufoma të gjalla që mundesh t‘i bartësh dhe t‘i dërgosh nga të duash.

    · Këtë shkrim timin le të më lejohet ta përfundoj me një mesazh për popullin serb nga shkrimtari i njohur izraelit David Grosman, i cili i pyetur se: a e ndjen vetën të lodhur nga angazhimi shumë vjeçar për paqe mes izraelitëve dhe palestinezëve, thotë:

    „Po, ndihem i lodhur. Kjo është një punë, një përpjekje tej mase frustruese sepse e shihni se sa është vështirë të thuash e pamundur që të ndikosh në tejkalimin e frikës e cila e bllokon mendjen njerëzore. Pastaj kujtoj që njerëzit janë të bindur që nuk bën ndryshe, apo që janë të gjykuar të luftojnë gjatë gjithë kohës. Më duhet të them, ky qëndrim më tmerron. Unë nuk dua të jetoj jetën e një viktime, nuk dua të jetoj jetën e dikujt që është i mallkuar të vuaj dhe që vuajtjen pastaj t´ia imponoj tjetrit. Unë jam i sigurt se ka edhe rrugë tjetër. Edhe pse jam i lodhur siç pranova më parë kam bindjen që nuk kam të drejtë të bie në një luks të dëshpërimit. Sepse cila është alternativa tek e fundit? Të vazhdojmë të vritemi njeri me tjetrin? Për mua kjo nuk është një alternative”.

    · Mesazh mbase shumë i çartë:

    është në dorën e popullit serbë se a do të vazhdojmë të vritemi mes veti apo do të përpiqemi për paqe në këtë botë që nuk i takon as shqiptarëve e as serbëve, por vetëm njerëzimit dhe si njerëz ka vend për të jetuar të gjithë.


    Besnik Kryeziu: Festa e Pavarësisë, baballarët dhe Ukshin Hoti

    Huazuar nga www.pashtriku.org

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    000000000000000
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  19. #39
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Siq po e shof ky far shkrimi i Nertilit u a paska ngrir buzeqeshjen disa patrioteve....hahahahahahahahahahahah.
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  20. #40
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Citim Postuar më parë nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Sa mirë që dihet sa "trima" ishin ata që e veshen uniformen e UCK-së në korrik të 99-ës!

    Këta fare "trima" qebesa edhe nëpër forume po tregohen, po jepin kontribute .

    Këtu është mir që kan të drejt edhe gjoja të kulloset.
    E keqja është se janë mësuar të shiten patiota nëpër qajtore , e mednoj se edhe këtu do ¨te konsiderohen t¨menqur e patriota.
    Gaboheni ju "trima" sa jeni të rond!

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!

    NB!
    Nuk e di sa e lexon kët shkrim Administratori , por do ta kisha lutur që nga Temat Elita Kombëtare të heqi temat që kan të bëjnë me thaqin e rugoviqin!

    Kili,
    Gjithemon ne Kosove zhurmen e bejne trimat e 99-tes,
    Kinse kan luftuar, Kinse kan vrare, kinse e dojn PDK-ne.
    Ata per kunder, Jan patriot me zor... Nuk eshte interesant te jesh Patriot nga friga, por Patriot duhet te jesh me zemer..
    Ashtu ma merr mendja..
    Ti flet ashtu si eshte, Tregon realitetin ore burr.
    Kalo mire ..
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?
    Nga Cimo në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 284
    Postimi i Fundit: 19-01-2015, 10:36
  2. Tito dhe shqiptaret e Kosoves ?
    Nga Petrit_AK47 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 13-07-2011, 18:43
  3. Fondacioni "E Ardhmja"
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 06-12-2007, 06:51
  4. Përgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
  5. Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij.
    Nga macia_blu në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 23-09-2002, 22:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •