Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836

  Si bėhet gjiza???

  Jetoj nde Amerike dhe nje nga dobesite qe kam eshte malli qe me ze tani ne dimer per piperka ose gogozhare me gjize. Kjo teme dhe mund te jete konsumuar me pare por nga mungesa e kohes/durimit nuk e gjeta ne postimet qe pashe.

  Dua te di per ata qe jane ne Amerike si mund te behet gjiza?

  Faleminderit per ndihmen.

  P.S. Se shpejti shpresoj te jap dhe une ndonje kontribut ne kete forum me ndonje recete te re dhe te shijshme.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Edhe unė piperkat me gjizė i kam pasur dobėsi. Por unė i dua siē i bėnte nėna dhe kjo ėshtė e keqja se as nė Shqipėri e as ne SHBA nuk ka mundur t'i bėjė njeri tė tilla.

  Nė lidhje me gjizėn kėtu mund tė provosh pėrzjerje tė djathit tė bardhė me "sour cream" dhe pak uthull. Gjithashtu djathrat cottage ose ricotta i afrohen pak gjizės sonė. Por varet cila kompani i prodhon dhe kėto, pasi ka disa qė i ngjasojnė mė shumė se tė tjerat.

  Ėshtė dhe njė lloj tjetėr qė pėrdor mami im, po nuk po mė kujtohet tani... : )

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-05-2006
  Postime
  15
  Qe te besh nje gjize si ate te Shqiperise po te jap nje recete.

  Ne nje tenxhere hidh kos(te cilin mund ta blesh te gatshem ose eshte me mire kur ben vete).
  Lere te zieje ne zjarr te ngadalte ,hidhi nje luge leng limon edhe nje gote uje.(mund ti shtosh uje gjate zierjes ,varet nga trashesia e kosit)Lere te zieje per nje kohe deri sa te shohesh qe kosi do pritet e do marre formen e gjizez.Pastaj me nje kullorese bej qe te ndahet gjiza nga uji.Gjizez mund i hedhesh kripe e cpec djeges sipas deshires.

  Shpresoj qe t'ja dalesh mbane.

  Ps gjiza qe do te besh do jete edhe me e mire se ajo e Shqiperise.Provoje!

 4. #4
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  M'leshoi goja leng...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Ah cna ka gjet ne te mjeret, qe ne cepin tjeter te botes te shkojme na merr malli per nje cike gjize! Ishalla ben kjo receta e Anrit.

  Hani gjize se ju ben esell.
  Ezekiel 25-17.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  ahh buke me gjize, sa me mungon, ne zemer te kam akoma, dhe kujtimet e tua, kjo teme i gjalleron :P

  inshalla nena ben gjize kur te vi nga vlora
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  44
  Postime
  1,084
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  M'leshoi goja leng...
  Isha shqiperi para nje muaji ene plaka me kishte fut i kavanoz gjiz kuksi. po te dush e kom akoma ne frigorifer po ta jap.

  P.S. Po te dush holloje gjizen te shtysh nja dy-tre jave

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  si gjiza jone nuk gjen
  ka shije te veēante

  do ta provoj receten e mesiperme
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 9. #9
  Citim Postuar mė parė nga Isomer937
  Jetoj nde Amerike dhe nje nga dobesite qe kam eshte malli qe me ze tani ne dimer per piperka ose gogozhare me gjize. Kjo teme dhe mund te jete konsumuar me pare por nga mungesa e kohes/durimit nuk e gjeta ne postimet qe pashe.

  Dua te di per ata qe jane ne Amerike si mund te behet gjiza?

  Faleminderit per ndihmen.

  P.S. Se shpejti shpresoj te jap dhe une ndonje kontribut ne kete forum me ndonje recete te re dhe te shijshme.
  Me ate menyren tradicionale te shqiperise harroje lal, po po gjete ndonje dyqan me produkte greke deliccatesen kerko - anevato ose katiqi.
  Produkti i pare eshte gjiza eshte si gjiza shqiptare pak e tharte,ndersa produkti i dyte gjize pa kripe.
  Ndoshta edhe ne produktet turke besoj mund ti gjesh po nuk e di si mund te quhen.

 10. #10
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Mua me solli mami kur erdhi para 2 muajsh gjize tirone . O zhot zhot sa e shijshme qe ishte , nuk leja njeri ti afrohej . Vete e hengra te gjithe ... god bless gjizen shqiptare . (lol)
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 11. #11
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,633
  Citim Postuar mė parė nga PINK
  Mua me solli mami kur erdhi para 2 muajsh gjize tirone . O zhot zhot sa e shijshme qe ishte , nuk leja njeri ti afrohej . Vete e hengra te gjithe ... god bless gjizen shqiptare . (lol)
  pse mi vetem gjizen e

  cdo gjo shqiptare ka shije. jo po si ktu duhet me i hudh i garumull me salca me i dhon shije
  no glove no love

 12. #12
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836

  Faleminderit

  Dolen te pakten 2 variante per te bere gjize. Ajo qe ka sugjeruar Fiori eshte me e lehte dhe do e provoj te dyten. Do provoj ate variantin e Anri 1; do e bej ne uikend se tani kemi pune te tjera.

  Do ju them si do me dale.

  Faleminderit per ndihmen.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  44
  Postime
  1,084
  Ai varianti i fiorit duket shume kimik, ne duam recete origjinale. Gjiza ska uthull

 14. #14
  Far away! Maska e Eraaa
  Anėtarėsuar
  02-02-2003
  Postime
  162
  Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc
  Isha shqiperi para nje muaji ene plaka me kishte fut i kavanoz gjiz kuksi. po te dush e kom akoma ne frigorifer po ta jap.

  Ene une isha andej nga korriku,dhe ajo qe mora iku me kohe. Per pak do veja te ta merja ty, po teli nga shqiperia me thoshte qe duhet te duroj deri javen tjeter se do me vij nje dhurat e tille(gize kuksi i mean)

  Shoqja time e ben me kos, qumesh, gjalp & veze. Yummy po jo per te mbushur piperkat lol. Kto munt ti mbushesh me qumesht,se gjize origjinale harro te behet ktej. C'na nxoret puve dhe ju tashti.lol
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar mė parė nga Eraaa
  Shoqja time e ben me kos, qumesh, gjalp & veze. Yummy po jo per te mbushur piperkat lol. Kto munt ti mbushesh me qumesht,se gjize origjinale harro te behet ktej. C'na nxoret puve dhe ju tashti.lol
  Eraaa mos ben sultjash shoqja me veze dhe gjalp mi , dhe te thote eshte gjize ? lol
  Se kisha degjuar ndonjehere gjiza me gjalp dhe veze ....... na habise .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar mė parė nga Eraaa
  Xhuxho opo qenke kuzhinjer ti re pse nuk thua lol qashtu behet qashtu:-D(e thaj gatimin )

  Pink tashi se si e ben ajo nuk ia kam vene re, po qe behet me kto dhe del e mire se luan as topi.lol Po nese e do receten tamam ia kerkojme Gjalices. lol

  Pink po Mashurka te pjekura me kos,speca & hudhra ke ngrene ti? Mua me habisi kjo po ja qe ishte edhe me yummy lol
  Eraa , mashurkat , piperkat aka specat .. lol mund ti besh si te duash .. a ka mundsi dhe me sheqer .. por kur vjen puna te disa receta si puna e gjizes , ska as keshtu dhe as ashtu . Eshte vetem nje metode dhe kaq. (lol)
  Tani ka qe duan te bejne eksperimente por ne fund te fundit nje lloj gjize duam ne .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Epo erdhet ne Amerike dhe prape gjize doni ta hani a derezij?

  Tobekstrafullah, shkoni more ne dopolavoro apo ne Bar Kursal ku qelbet mishi i derrit!

 18. #18
  Love AL & AF Maska e rezzy
  Anėtarėsuar
  06-05-2006
  Vendndodhja
  Per momentin ne Afrike, Burundi
  Postime
  24
  Tani po e lexoj temen per gjizen,Pasiqe epo Amerika nuk te ben as Kinez e as Indjan ne shqiptar ngelemi gjize e kos do hame.

 19. #19
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Kur isha ne Shqiperi per here te fundit ndejta nja dy jave dhe vetem gjize haja perdite.Paska lujt cuni huj thojshin miqte e komshijte,pse me spaska gjize anej ka Amerika e?Ka mer ka i thashe,gjize ruse e greke,po si kjo e jona s'ka.Me i cik raki Skrapari,ene verlloja plako hi hi hi hi....

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325

  Si behet gjiza?

  Do desha te dija nga ndonjeri qe eshte profesionist, se si behet gjiza?
  Por dhe joprofesionistat qe kane ide se si behet gjiza mund te shkruajn.

  Vetem shkrime serjoze ju lutem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 05-03-2009 mė 22:19

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •