Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 50
  1. #21
    Citim Postuar mė parė nga toni007 Lexo Postimin
    Tema i rreferohet atyre shqiptare qe ndodhen jashte shtetit dhe mendojne qe ndoshta shteti ku jetojne nuk ju jep me mundesite e duhura ,ose jeni zhgenjyer nga gjithēka ne ate vende dhe mendoni (ah sikur te emigroja dhe njehere diku ne nje vend tjeter te europes ,dhe ndoshta do ksha me fate ne pune ,familie,shoqeri,etj)e keni kurajon serishte per nje veprim te tille?
    pergj dhe pse nuk do ta benit?
    ēfar ju pengon?
    Qe kam ikur nga shqiperia nuk jam penduar aspak. Qe te iki diku tjeter e te filloj jeten nga e para eshte nje "ide" kostante ne koken time prej disa muajsh... por jam akoma ne shqyrtim te kesaj ceshtjeje

    La vita non si spiega, si VIVE!

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    ku per shembull klea? pastaj sa vjece je ti qe do ta fillosh edhe nje here nga e para?

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Jo qe te emigroj ne vend tjeter qe s'me vete mendja se po investoj ketu kohe, mund, leke, por dhe te kthehem ne Shqiperi s'ma mban. Kur te dal ne pension mbase.
    Me lodhin rifillimet. Kur ke krijuar familje kerkon stabilitet.
    Feelings change - memories don't.

  4. #24
    Citim Postuar mė parė nga davidd Lexo Postimin
    ku per shembull klea? pastaj sa vjece je ti qe do ta fillosh edhe nje here nga e para?
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Jo qe te emigroj ne vend tjeter qe s'me vete mendja se po investoj ketu kohe, mund, leke, por dhe te kthehem ne Shqiperi s'ma mban. Kur te dal ne pension mbase.
    Me lodhin rifillimet. Kur ke krijuar familje kerkon stabilitet.
    Pikerisht perse nuk kam krijuar akoma familje them qe mund te levizi. Shkollen e mbylla e ky ishte synimi i Italise... tani duke pare e duke bere
    Nuk e di ende David se ku, edhe une e kam pak me "pertese" kete gje sepse nuk eshte e lehte te fillosh nga zero si dikur ne moshen 18 vjecare, por gjithsesi si ide te leviz nese me jepet nje mundesi, e pranoj.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  5. #25
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar mė parė nga Nice_Boy Lexo Postimin
    Isha dy javė nė Kosovo dhe tė isha tu jetu atje unė pa mendu dy herė edhe n'Somali kisha shku se atje shumė ma mirė se nė Kosovo duhet me ken jeta.


    Turp pėr at vend e at popull qė nuk veprojn dicka po tan diten veq me kshyr qysh mja rras njoni tjetėrit..
    Nuk ke cka i duhesh Kosoves fare,as mos eja me kurr Ty as ne Somali nuk do te lejojn te shkosh
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga e panjohura : 27-11-2011 mė 13:16
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

  6. #26
    Rob~i~Allahut . Maska e Al-Mustafa
    Anėtarėsuar
    26-11-2011
    Postime
    88
    Sigursht se do te emigroj sepse ne shqiperi nuk ke mirqenie dhe ka shum faktore te tjere negativ te cilat do te ndikojne per keq ne kete shtet

  7. #27
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anėtarėsuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933
    Absolutisht jo edhe pse se quj emigrim kete,kriza kishte ardh dhe ne shqiperi isha atje ne tetor.
    Thot miku lart pa drita e pa uji po atje do rri:
    Rrespekt per ju padushim,une spo skom ndermend te boj jete me keq se i rrefugjat ne shpin time keshtu qe shifemi kur te jen konditat me te mira.Per tani dhash shpin Tiron me qera padyshim me depozit 500 litra-eshte acesor i padiskutushem .

  8. #28
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    jam e gatshme te leviz ne cdo kohe...

  9. #29
    Rob~i~Allahut . Maska e Al-Mustafa
    Anėtarėsuar
    26-11-2011
    Postime
    88
    Mir ti shoku altin71 mendon se eshte mir te jetosh ne nje vend qe nuk mban premtimin edhe me te voglin ? Ky nuk quhet shtet ky quhet fshat i degjeneruar .

  10. #30
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anėtarėsuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Kam zgjedhur fshatin,me mire se qyteti

    Citim Postuar mė parė nga Al-Mustafa Lexo Postimin
    Mir ti shoku altin71 mendon se eshte mir te jetosh ne nje vend qe nuk mban premtimin edhe me te voglin ? Ky nuk quhet shtet ky quhet fshat i degjeneruar .
    Un kam len Tiranen per nje jet ne nje fshat te veriut te Italis.
    Padyshim jeta me familje eshte me e qete e te afron shume comoditete,por jeta sociale difekton jo pak.
    Jam duke vleresuar qe te perfitoj prejZvicres(si kufitar qe jam 7km afer).
    Pra te jetoj ne itali e te punoj ne zvicer eshte ideale,edhe per femit e nje te ardhme te tyre.
    do bej te pamunderen.

  11. #31
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga toni007 Lexo Postimin
    Tema i rreferohet atyre shqiptare qe ndodhen jashte shtetit dhe mendojne qe ndoshta shteti ku jetojne nuk ju jep me mundesite e duhura ,ose jeni zhgenjyer nga gjithēka ne ate vende dhe mendoni (ah sikur te emigroja dhe njehere diku ne nje vend tjeter te europes ,dhe ndoshta do ksha me fate ne pune ,familie,shoqeri,etj)e keni kurajon serishte per nje veprim te tille?
    pergj dhe pse nuk do ta benit?
    ēfar ju pengon?
    Nje emigrant kudo qe te emigroi nuk do e mbushi dot ate boshllek shpirtore qe i le Shqiperia.
    Jo nuk do emigroja prap , do me dukej vetja si cigojnat :-)


    Kam nje vendlindje dhe nje vend ku jetoi momentalisht , basta !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  12. #32
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Qe thoni ju Shqiperia do marri presidencen e BE-se ndersa ju na derdellisni per vendet e tjere.Ejani ne vendin tuaj o pipell ti mesoni shqiptaret sesi hahet spaghetti
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  13. #33
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Geri Tr Lexo Postimin
    Qe thoni ju Shqiperia do marri presidencen e BE-se ndersa ju na derdellisni per vendet e tjere.Ejani ne vendin tuaj o pipell ti mesoni shqiptaret sesi hahet spaghetti
    Pyetja eshte, a na prisni me krah hapur ju atje?! Apo do thoni erdhen keta e na shesin mend sesi hahet spaghetti :P

  14. #34
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Pyetja eshte, a na prisni me krah hapur ju atje?! Apo do thoni erdhen keta e na shesin mend sesi hahet spaghetti :P
    Seriozisht tashi,mu me behet zemra mal kur shoh emigrant qe kthehen dhe japin nje kontribut sado i vogel dhe i parendesishem qe te jete ketij vendi.Ndoshta per mua ajo eshte e vetmja menyre qe ne te perthithim edukaten perendimore ashtu sic duhet dhe jo sic eshte bere deri tani.Normalisht qe eshte nje sfide goxha e madhe per tu integruar ndoshta edhe me e madhe sesa te ikesh dhe natyrisht qe do perballesh me shume fenomene qe nuk do te pelqejne,por megjithate nuk ka kurrkush ne shqiperi qe nuk don rregull,siguri, dhe mireqenie si cdo vend tjeter,thjeshte nuk kemi gjetur rrugen e duhur drejt tyre pasi te vetmet rruge qe kemi ndjekur jane ato qe na u jane servirur nga politikanet nepermjet shplarjeve te trurit qe bejne si neper media por edhe kur bejne premtime boshe.Nga ana tjeter ju emigrantet duke qene jo te influencuar nga asnje kah politik dhe me vizione koncize dhe te sakta i mesoni shqiptareve(ata qe duan ti mesojne) ne menyre indirekte sa ka nje menyre tjeter e te sjellurit dhe te berit drejtesine.Une shpresoj me gjithe zemer ndoshta dhe me ate naivitetin e moshes sime qe bashkatdhetaret e mi te cilet kane mundesi dhe mendojne se mund te bejne dicka per vendin e tyre te mos e cojne eksperiencen dhe mundin e tyre te perthithet nga vende te tjera te cilat as nuk con e as nuk ul peshe por t'ia japin vendit te cilit me te vertete ka nevoje.
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  15. #35
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    personalisht edhe pse kam kaluar nje pjese te konsiderueshme te jetes sime jashte shqiperise, askund nuk e ndjej vehten ne shtepi pervec se ne qytetin ku kam lindur.
    ate ndjesi qe kam kur eci rruget e qytetit tim, nuk e kam hasur dhe nuk do e has ne asnje qytet tjeter gjate gjithe jetes sime.
    me merr malli dhe pa pertese shkoj cdo vit, por fatkeqsisht them qe nuk jam penduar qe jam larguar.
    gjeja me e dhimbshme per mua eshte ai pesimizmi qe eshte shfaqur ne syte e prindeve te mi (te cilet jetojne ne shqiperi) ne lidhje me te ardhmen.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  16. #36
    Do emigroja por kesaj rradhe nese kisha mundesi per ne Korce....
    nuk besoj se ka njeri ne bote qe do te lere vendin e tij e te emigroj per nje vend te huaj,vetem ne e dime qe kemi provuar token e huaj!
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  17. #37
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Ajo qe pershkruajte eshte nje Rilindje e Re. Mos harro qe njerez te tille e ben punen dhe larg atdheut
    Kohet e fundit nga te gjithe ato te qara tek ky forum, kam pare nje fije shprese ku shqiptaret kane filluar te flasin pozitivisht per veten e tyre dhe rrjedhimisht te ardhmen.

    Gezuar 28 Nentorin!!

    Citim Postuar mė parė nga Geri Tr Lexo Postimin
    Seriozisht tashi,mu me behet zemra mal kur shoh emigrant qe kthehen dhe japin nje kontribut sado i vogel dhe i parendesishem qe te jete ketij vendi.Ndoshta per mua ajo eshte e vetmja menyre qe ne te perthithim edukaten perendimore ashtu sic duhet dhe jo sic eshte bere deri tani.Normalisht qe eshte nje sfide goxha e madhe per tu integruar ndoshta edhe me e madhe sesa te ikesh dhe natyrisht qe do perballesh me shume fenomene qe nuk do te pelqejne,por megjithate nuk ka kurrkush ne shqiperi qe nuk don rregull,siguri, dhe mireqenie si cdo vend tjeter,thjeshte nuk kemi gjetur rrugen e duhur drejt tyre pasi te vetmet rruge qe kemi ndjekur jane ato qe na u jane servirur nga politikanet nepermjet shplarjeve te trurit qe bejne si neper media por edhe kur bejne premtime boshe.Nga ana tjeter ju emigrantet duke qene jo te influencuar nga asnje kah politik dhe me vizione koncize dhe te sakta i mesoni shqiptareve(ata qe duan ti mesojne) ne menyre indirekte sa ka nje menyre tjeter e te sjellurit dhe te berit drejtesine.Une shpresoj me gjithe zemer ndoshta dhe me ate naivitetin e moshes sime qe bashkatdhetaret e mi te cilet kane mundesi dhe mendojne se mund te bejne dicka per vendin e tyre te mos e cojne eksperiencen dhe mundin e tyre te perthithet nga vende te tjera te cilat as nuk con e as nuk ul peshe por t'ia japin vendit te cilit me te vertete ka nevoje.

  18. #38
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Ajo qe pershkruajte eshte nje Rilindje e Re. Mos harro qe njerez te tille e ben punen dhe larg atdheut
    Kohet e fundit nga te gjithe ato te qara tek ky forum, kam pare nje fije shprese ku shqiptaret kane filluar te flasin pozitivisht per veten e tyre dhe rrjedhimisht te ardhmen.

    Gezuar 28 Nentorin!!
    Ndoshta eshte pikerisht ajo qe na duhet,nje Rilindje te re sic e the dhe ti.Ndoshta ka ardhur koha te zgjohemi ndonese vone,megjithate eshte rritur deshira per te bere mire dhe kjo me mbush me fryme.Le te shpresojme qe fjalet te kthehen ne vepra.
    Ah se harrova
    Gezuar 28 nentorin
    Se tashi e pashe
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Geri Tr : 28-11-2011 mė 16:11
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-04-2007
    Vendndodhja
    KUDO DHE ASGJEKUND
    Postime
    837
    ngado qe te shkoni dhe sado kohe te keni te larguara endrrat gjithmone vetem per vendlindje do shikon

  20. #40
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Ajo qe pershkruajte eshte nje Rilindje e Re. Mos harro qe njerez te tille e ben punen dhe larg atdheut
    Kohet e fundit nga te gjithe ato te qara tek ky forum, kam pare nje fije shprese ku shqiptaret kane filluar te flasin pozitivisht per veten e tyre dhe rrjedhimisht te ardhmen.

    Gezuar 28 Nentorin!!


    Gezuar edhe nga une 28 Nentorin 2011 ! :-)
    Jeto sot se neser nuk i dihet

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •