Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Raporti i Hysni Kapos dhe Shefqet Peit q dnoi me vdekje Ramizen

  Raporti i Hysni Kapos dhe Shefqet Peit q dnoi me vdekje Ramizen


  Ramizeja arrin q t mohoj q t gjitha, vetm pr t knaqur epshet e saja. Influencon edhe tek Zahoja

  N kt pjes t drams s dashuris mes Ramize Gjebres dhe Zaho Koks, q u mbyll me pushkatimin e t pars dhe prjashtimit nga partia t djalit nga Vunoi, do t keni rastin t lexoni raportin origjinal t udhheqjes s Brigads s Pest dhe t drguarve nga Tirana. Ishte pikrisht ky raport q m pas u shndrua n vendim gjyqi q oi n fundin fatal pr Ramize Gjebren, faji i vetm i s cils ishte se dashuroi n koh lufte. M posht po rendesim raportin dhe firmat e autorve.  KOMITETIT QNDROR T P.KOMUNISTE SHQIPTARE

  RAPORT  N kohn kur Partia jon me themele t elikta, e imentuar prej shokve tan q kan derdhur gjak, sht m e forte se kurr; n kohn kur Ushtria Nacionallirimtare po shtohet dhe forcohet dita-dits duke u dhn grushte t forta okupatorit dhe tradhtarve, pikrisht n kt koh kur armiku po bn ofensiva t vazhdueshme kundra forcave tona liridashse, kur antart e Partis Komuniste duhet t jen shembull n luft, sakrifica, sjellje dhe t mendojn vetm pr nj gj: realizimin e qllimit ton, konstatohet me hidhrimin m t madh se midis dy drejtuesve t Ushtris Nacionallirimtare t Brigads s Pest t neglizhohet puna dhe t mbrijn t cnojn moralin proletar, pikn m t dobt ku armiku na ka luftuar dhe po na lufton.

  Kur armiku me forca t shumta n t gjitha ant goditi qarkun ton, komanda e Brigads vendosi q t pes batalionet t shprndaheshin n pes sektor pr ta pritur armikun me luft n do an. Batalioni i III-t u drgua n krahinn e Himars pr shkatrrimin e komunikacionit dhe t ndalonte lvizjet armike, ku e kreu detyrn plotsisht. Pr do batalion, prve drejtuesve t batalioneve, u ndan edhe shokt q prbjn Shtabin

  ( e Brigads), si dhe ata q bjn pjes n Seksionin Politik, me qllim q puna t shkonte m mir. N batalionin e III-t, q komandohet prej shokut Mehmet Ali Shehu, prej komisarit Zenel Hamiti, prej zv.komisarit Zaho Koka dhe prej zv.komandantit Hysen ino, shkoi pr t vazhduar punn politike dhe organizative shoqja Ramize Gjebrea, antare e Seksionit Politik n Brigad dhe si drejtuese e rinis s Brigads dhe e Agjit-Propit. Gjat kohs t qndrimit t shoqes n fjal n krahinn e Himars, konstatohet se Ramizeja bije n relacione dashurie me zv.komisarin e batalionit, Zaho Kokn, si do ta shifni dhe n raportet e bashkangjitura t bra prej komisarit t batalionit, shokut Zenel Hamiti, prej partizanit Tanush Shyti, prej antarit t Komitetit t Rajonit, shokut Lefter Kasneci, si dhe shokut Xhake (Ramadan Xhangolli), q ka raportuar aty dhe ktu na i raportoi verbalisht.

  Shtabi i Brigads, porsa mori raportet e siprme, mori masat e duhura pr arrestimin e tyre dhe formoi gjyqin pr ti dhn fund sa m par ktij skandali, q mbriti t kuptohet haptazi dhe prej disa partizanve q ndodheshin prqark.

  Duke marr parasysh se shtja ishte mjaft serioze dhe duhesh para se t merrej vendimi i duhur, t rriheshin t gjitha problemet q do t na paraqiteshin n kt rast dhe duke patur pamundsin t merreveshim vesh me Komitetin Qndror mbasi, t dy t dashuruarit e kuptuan se shokt drejtuesa t Ushtris ishin n dijeni dhe pr t evituar do gj (tradhtin e tyre), e pam t arsyeshme q gjyqi t formohet m i gjer dhe jo vetm prej atij t Brigads. Kshtu, q n kt gjyq morn pjes kta shok:

  komandanti i Brigads, komisari, zv.komisari, sekretari organizativ i Seksionit Politik, kulturoro-arsimori, sekretari politik i Qarkorit t Vlors dhe i deleguari i Komitetit Qndror t Rinis Komuniste Shqiptare, shoku Xhake.

  Gjyqi mori n pyetje shoqen Ramize duke i krkuar t shpjegoj ngjarjen prsa i prket relacioneve dashurore me Zaho Kokn. Deklaratat e para t saj prshkruhen n procesin nr.1 (shifni procesin). U muar n pyetje Zaho Koka. Deklaratat shifen n procesin nr.2.

  Meqense deklaratat ishin n kundrshtim, u thirr prsri Ramizeja, e cila deklaroi sipas procesit nr.3. U pa i nevojshm ballafaqimi dhe mbasi u ballafaquan, u firmos procesi nr.4. Si do ta shifni dhe nga proceset n fjal, n procesin e mbajtur hern e par mohohet do gj prej Ramizes. Mohoi gjithashtu dhe thniet e shokut Xhake, q ja shfaqi n prenzencn e saj para gjyqit. Gjithashtu edhe n procesin e dyt t Ramizes, shihet se mundohet t mbuloj t vrtetn. Vetm kur u b ballafaqimi, duke par se Zahua ja faktonte t gjitha, u shtrngua t pranoj duke u munduar n do mnyr q t justifikohet. Mbasi firmosn q t dy procesin e fundit, gjyqi i formuar posarisht, duke marr parasysh zhvillimin e ngjarjevs, duke marr parasysh realitetin e raporteve t shokve q i kishin paraqitur me shkrim dhe verbalisht, si dhe nga sa u konstatua n deklaratat e Zahos dhe Ramizes, studioi:

  Ramizeja.- Shoqe me prgjegjsi, edukatore e rinis s Brigads, e zhvilluar nga do pikpamje. Zotron vijn e Partis fare bukur, e fejuar legalisht para partis, udhheqse n terren dhe ushtri. N nj koh kur Ushtria jon ndodhej n vuajtjet m t mdha, n kt koh kur shokt komunista duhet t tregohen m t fort se kurr, t mbajn lart moralin e Ushtris, t jen shembull n vuajtje dhe sakrifica, Ramizeja arrin q t mohoj q t gjitha, vetm pr t knaqur epshet e saja. Influencon te Zahoja dhe bashkrisht dfrejn. Para gjyqit nuk sht treguar aspak e sinqert. Bindemi pra se e prmendura sht tradhtare e Partis, shkelse e moralit proletar dhe tradhtare e shokut t cilit i ka premtuar fejesn (Nako Spirut). Nuk ka asnj fije komunisti, mbasi ka mohuar do gj. Me z t prbashkt faqet mendimi q e prmendura t pushkatohet para forcave partizane.

  Zaho Koka.- Njeri i vendosur pr Partin. I pa zhvilluar si duhet. Di vijn e Partis, influencohet prej shokve me prgjegjsi. I pa fejuar. Deklaron se e donte me qllim martese, duke mos e ditur fejesn e saj. I ngarkuar me prgjegjsi, jo pse sht n gjendje, por sepse ishte besnik i Partis dhe gjat detyrs, me ndihmn e shokve do t zhvillohej. sht shkels i moralit proletar. M shum pr kt te ai ka influencuar Ramizeja, q ishte n nj pozit m t lart dhe m von kt dashuri e ka vazhduar me konshjenc.

  Para gjyqit sht treguar deri diku i sinqert, ku tregohet dika si komunist, megjithse duhej t kishte raportuar m par. Duke marr parasysh se fajet e njrit dhe t tjetrit nuk jan t njllojshme dhe duke patur parasysh se elementt q japin shpres, t mundohemi ti ngrem lart, megjithse jan fajtor, mbas shum diskutimesh u vendos q Zaho Koka t merrte kt dnim: Shkarkim nga prgjegjsia, prjashtim nga Partia dhe t drgohet n nj qark tjetr.  Vdekje Fashizmit,

  Liri Popullit

  Zon e Lir, 7/III/ 44

  Komandanti i Brigads (Shefqet Pei)

  Komisari i Brigads (Hysni Kapo)

  zv.Komisari (Manush Myftiu)

  Organizativi i Seksionit Politik (Hito ako) obani

  Kulturoro-arsimori (Bilbil Klosi)

  Sekretari Poltik i K. Qarkor (Pajo Islamaj)

  I deleguari i K. Qndror t Rinis K.Sh.(Xhaka)  AQSH, Fondi 14, V.1944, Dosja 17/1, Flett 1, 2.

  Deklarimet gjat seancave  RAMIZE GjEBREA:  M 29 janar kam fjetur n Vuno. M 30 kam fjetur me Xhakn dhe Zahon n nj shtpi afr Himars. M 31 deri m 5 shkurt kam qndruar te Koo ali bashk me Xhakn dhe Zahon. Nga data 5 deri m 11 kemi qndruar n shpelln e Ilqes. Prej ktej kemi ikur pr n Himar n shtpi t F.Bollanit, ku edhe kemi fjetur. Pastaj kemi fjetur dy net n Jal. Prej ktej kemi fjetur n Vuno. Jam nisur pr ktu (n Ramic) n datn 23 shkurt, por pr arsye t bors, fjetm me Zahon n nj stan, deri m datn 26. Prej ksaj date u nism n Kallarat. N ditt e fundit Zahua ka qen i smur dhe un jam interesuar e kujdesur pr t.

  Nj gj q m ka kompromentuar sht mbulimi q m ka br Zahua me kapotn e tij n shpelln e Ilqes dhe n Jal . Jemi mbuluar me nj kapot, pasi un skisha.

  Zahua kshillohej me mua pr do pun. Bashk kemi vendosur shprndarjen e kompanive. Shprndarja e forcave sht br n njsite. N njsitin q prbhej nga djem vunjotas qndrova dhe un me Zahon.

  Me Zahon nuk kam kam br asnj veprim, vese kur flinim n Jal bashk me partizan t tjer, meqnse un mbrdhija, ngrihesha shpesh dhe isha e detyruar ta shtyja q t liroja vend. Dija q shoku nuk ish i fejuar. Denoncimet e ardhura nga shokt i mohoj kategorikisht, pasi ato nuk prfaqsojn realitetin.  ZAHO KOKA :  Kemi br lvizje pr arsye ushtarake bashk me Ramizen.

  N shtpin e Koo alit kemi qen bashk, pasi n at dit do t bisedonim mbi pun t batalionit. Kur m thrriste ndonjri, Ramizeja nuk m linte q t largohesha. N shpell kemi fjetur nn nj pallto. Kjo gj vazhdoi kshtu deri sa qndruam aty. Edhe n Jal kemi fjetur s bashku n t njjtat kushte.

  Kur do iknin shokt pr n Mesaplik, un qava pasi isha smur dhe sikja dot me ta. Ramizeja u shkput prej shokve dhe erdhi e qndroi me mua.

  Kemi knduar kng dashurie.

  Ramizes i kam then se m kan dashur shum vajza, por un skam dashur t kem mardhnie me asnjrn. N fillim skam ndier dashuri pr t, m von po, por nuk kam pasur guxim. Kam kuptuar q m dashuronte dhe un e dashuroja, por pa i thn njri-tjetrit.

  Un nuk e kam ditur q ajo ka qen e fejuar.

  Nuk ja raportova Partis kt mardhnie, sepse kam pasur turp.

  korrieri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  thx per kto dokumenta tronditese o dydrinas..

  hysiu kapo.. ben moral aty ne raportin qe ja qendis te shkretes ramize..
  ramizeja vate ne plumb nga ato pislleqet e hysniut..
  vet hysniu ishte burr i martuar ne ate kohe.. e bente gili vili me shum partizanka.. edhe se e shoqja e hysniut nje trimeresh labe.. ishte dhe vet partizane.. dhe i shihte pislleqet e hysniut dhe pesoj krize e ngrata.. nga lojrat e tij cinike..
  pastaj filloj me vito kondin.. .. pisi te bej gili vili ne sy te se shoqes.. e cila lojti fare nga fiqiri e perfundoj keq.. nena e ketij.. pellumb kapos.. dhe gruaja zyrtare e hysniut athere..
  i beri mu.tin asaj e me von u martua me viten kondi..sot kapo..
  e kte pellumbin qe e kish me gruan e pare e coj neper shkolla fuksash dhe e beri sigurims..

  a vritet vajza.. se.. na paska dhen shenja dashurie me nje djale..
  prandaj i them un ketyre..kanibale.. e pik..

  me krime e filloj hysni kapua ne vlore.. duke e qelbur ate krahine me vrasjet e pabesa ne te cilat inkriminoj dynjane..prandaj vlores ska per ti ikur kurre e keqja..
  prandaj gjeten vloren kanibalet enveriste te bejne 97 ten..sepse kan aty qindra zagare qe qe athere i lyen duart me gjak.. e kelisheria e tire nuku i iken dot udhes se krimit qe hapen gjysherit.. e nga krimi.. e ne krime do shkojne..
  vellan e vet nuk e denoj hysniu ... kur " i ra deshmor " ne nje kur.vallik qe e mori vesh tere shqiperia..
  ishte oficer madhor enver kapoja..( vjehrri i shotes lushe liri.. ) i sigurimit e shkonte te nje nga dashnoret e veta andej nga vitet 1970-80 ta.. e nje dizaj i ra damllaja te krevati dashnores.. te shpi e dashnores.. e tu shkul sigurimi i shtetit per ta mbuluar hatane.. e tu shkull qeneria labe.. per ta varrosur me nderime pushtin.. se helbete... vallai i Labit te madh.. shok me envern..


  nejse..

  A e kan ri varrosur te mjeren Ramize gjekundi me respekt tash mbas demokracise?

  Di gje dydrins?
  Ajo ishte bij e nje beratasi fisnik me nane prizrenase..
  ne shlkollen nana mretnesh ne tirane.. ramizeja u lidh me levizjen.. e pastaj u be mikja e Nako Spirut.. e pastaj shkoj ose e cuan ne zonen labe si veprimtare e gruas dhe rinise..

  Nako e ka qare Ramizene e ka uleritur.. kur i erdhi lajmi i kobshem..
  Pse e vrate.. cju beri..

  skaluan ca vite dhe i fundit qe dolli nga zyra e Nakos ne Ministri.. ishte Hysni Kapo..
  mbas pak castesh nje nepunes e gjen Nakon duke dhene shpirt lare ne gjak.. me plumbat ne trup..
  u vet vra..thane..
  mire mire..

  e duan keta te vijne ne pushtet perseri.. edvin Kapo shpeto gjikot.. e zan caush arapo erionet..
  apapa..
  tmerr..

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po pse nuku flet tro o Brar te keqen nena.
  Se qe thua tine, me Hisnine molloiseshin te gjitha bemat e sigurimit perpara se te hidheshin nde leter e te merte udhe puna gjer tek litari dhe plumbi. Atje venin te gjithe me Mehmet e me Kadri te hanin kokat e te tjereve dhe Hisniu kalonte tespiqet nde duar tek nemeronte : nje e dy e tre e kater e pese.... Enveri qe thua tine i hidh nga nje si si venger po gje si benej dot ndaj e kish lene te lire te korte me draperin e diktatures se proletareve te shkrete. Thone qe vetem ramizi ja gjeti anen. dhe si qe ra ki Hisniu qe thua tine...rane te gjithe me radhe.
  Atje...
  Tek guri
  me vr
  Kaluan
  q t tr.
  Ramizeja? Cberi e shkreta vajze qe ju derdhe gjithe leberit e Vlores persiper kush e kush ta godit i pari dhe i fundit per siguri e goditi Hitoja qe thua ti po edhe kete e godine me pasej.
  Kush me gjak e fillon...me gjak do ta mbaronje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  epirotas..

  nuk te ndalon kush ti shkoqitesh me qarte ato gjera qe thua se do jen interesante..
  pra se si dirigjohej sigurimi nga shoki hysni.. e kuptohet dhe enveri..
  ne kujtimet e nje ish gjykatesi.. te kohes se enverit lexova gjera shum interesante..

  ai thosh se.. kur do denohej teme sejko (diku nga vitet 1960) e te tjere kuadro te shquar te luftes e te ushtrse e shtetit pas clirimit.. na thrret tha aranit cela.. kryetari i gjykates.. e na thote se kishte nje takim me shoket lart.. ne lidhje me gjyqin qe do i behej admiral temes me shoke..
  vjen tha araniti e na thote.. isha ne takim tha me enverin e hysniun.. e me thane se.. ju si gjyq.. bejuani denimin me vdekje..po nuku do i pushkatojme..po vetem sa ti trembim kundershtaret.. a dicka e tille.. edhe ne thot ki.. ju a futem mire tha me akuza.. kodra pas bregut..edhe ju a dhame denimin me vdekje duke menduar se.. nuk do ekzekutohen..
  kur tha mbas ca ditesh me thrret araniti tha..e me thote.. gjyqi tha qe bem.. o filan tha.. ishte i lidhur me radionderlidhje me zyren e enver hysniut te cilet tha kur ne benim gjyq degjonin ne zyre cdo gje..
  po me ata i thash cfar u be..
  i pushkatuan tha araniti..
  u trondita tha.. nga kjo pabesi..thosh ki i ziu gjykates..

  keshtu punet mo djali epirit.. po ne se ke gjera per te thene.. shkruaj..


  un cdi i shkruaj..

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E tmershme o Brar gjithe ckane ndodhur ne ate kohe. Enveri qe thua ti, e kish zakon te bente fli cdo here qe do prishej me te medhi. Dhe kjo pune e Teme Sejkos keshtu do jete montuar ..me ca fragmente te kohes kur ai qe akoma Drejtor i Zbulimit te Ushtrise dhe doemos i eshte dashur te beje ca lojra ne kufi per te mare te dhenat qe i duheshin shtetit tone dhe gjyqi perfundon ne ca barinj fatkeq qe ruanin bagetite ne zonat kufitare. Si nuk ariti ai te bente per vete qofte edhe nje oficer te flotes? Si do ta hidhte ai Floten detare ne veprim pa ushtare? Gjepuraaaaa te stisura trashe.
  E mbaj mend ate kohe kur nga ca altoparlante te vjeter sa nje vesh elefanti, jepesh per miletin kjo farse qe Arianitet me shoke e quajten Gjyq, Komplot e hajde mere vesh.
  Qysh ne ate kohe kam degjuar se: ne diten e pushkatimit, kur ata i nxoren para skuadres se vrastareve, Temes sikur i ra te fiket. Dhe njeri nga te denuarit i tha: Teme , coje koken se jemi burra. Po ckoke te conte Admirali, tani e marim vesh se ate e kishin mbytur nje dite para egzekutimit Haznedaret me shoke dhe ashtu te mbytur e pushkatuan....E tmershme.
  Dhe mbaj mend qe pleqte tundnin kokat e perthinjura me mosbesim...dhe thoshin qe Teme Sejko vetem me grekun nuk behesh. As Teme, as Tahir Demi, as Taho, asnjeriii, as dje, as sot, as neser.
  Heeej
  Shqipria sht e Bukur
  Shqipria sht m e Madhe.....

 6. #6
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  kujt i plasi per raporte komunistesh qe denojne njeri tjetrin

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  djal epirotas,

  po cemet nacionaliste, qe erdhen nga greqia, pasi luftuan kunder grekut per ti ruajtur krahet popullsise qe shperngulej ne shqiperi, kush i spiunoi, burgosi, internoi dhe vrau?

  mos valle kta Camet komuniste te batalionit miks e kane ndergjegjen e piset?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  i Dyzetepesti Land,
  e shoh qe nuk te plasi. Me mire mos lexo dhe je rehat. Po nuk te plasi ty, po nuk me plasi mua, po nuk i plasi Brarit etj kujt do i plase? grekut apo serbit?
  Ne lexojme dhe shkruajm nga nje rrjsht ketu neper forume se ka shume gjera qe si dime dhe te tjeret me te rinj jo e jo. Ti zgjidh e futu ne ndonje rubrike tjeter.
  Xhuxhumak, mbase ke edhe te drejte se jane po ata qe shkuan ne sater Masar Dinon dhe pushkatuan shume nacionalist Cam ne Delvine . Te gjitha ne keto i dime por Tema ne fjale eshte per tjeter gje dhe une ndoqa ujrat qe ridhnin nga zyra sekrete e Hysni Kapos dhe se si jane perndjekur Camet e shkrete ne ate regjim.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  djaleepirotas,

  nji fare Tako, a Take nji kuqo, di gje kush eshte, se ai ka torturuar came tek shpija me gjethe, qe vazhdon akoma dhe sot vendi ku degjohen bisedat ndermjet njerezve.?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  thx per kto dokumenta tronditese o dydrinas..

  hysiu kapo.. ben moral aty ne raportin qe ja qendis te shkretes ramize..
  ramizeja vate ne plumb nga ato pislleqet e hysniut..
  vet hysniu ishte burr i martuar ne ate kohe.. e bente gili vili me shum partizanka.. edhe se e shoqja e hysniut nje trimeresh labe.. ishte dhe vet partizane.. dhe i shihte pislleqet e hysniut dhe pesoj krize e ngrata.. nga lojrat e tij cinike..
  pastaj filloj me vito kondin.. .. pisi te bej gili vili ne sy te se shoqes.. e cila lojti fare nga fiqiri e perfundoj keq.. nena e ketij.. pellumb kapos.. dhe gruaja zyrtare e hysniut athere..
  i beri mu.tin asaj e me von u martua me viten kondi..sot kapo..
  e kte pellumbin qe e kish me gruan e pare e coj neper shkolla fuksash dhe e beri sigurims..

  a vritet vajza.. se.. na paska dhen shenja dashurie me nje djale..
  prandaj i them un ketyre..kanibale.. e pik..

  me krime e filloj hysni kapua ne vlore.. duke e qelbur ate krahine me vrasjet e pabesa ne te cilat inkriminoj dynjane..prandaj vlores ska per ti ikur kurre e keqja..
  prandaj gjeten vloren kanibalet enveriste te bejne 97 ten..sepse kan aty qindra zagare qe qe athere i lyen duart me gjak.. e kelisheria e tire nuku i iken dot udhes se krimit qe hapen gjysherit.. e nga krimi.. e ne krime do shkojne..
  vellan e vet nuk e denoj hysniu ... kur " i ra deshmor " ne nje kur.vallik qe e mori vesh tere shqiperia..
  ishte oficer madhor enver kapoja..( vjehrri i shotes lushe liri.. ) i sigurimit e shkonte te nje nga dashnoret e veta andej nga vitet 1970-80 ta.. e nje dizaj i ra damllaja te krevati dashnores.. te shpi e dashnores.. e tu shkul sigurimi i shtetit per ta mbuluar hatane.. e tu shkull qeneria labe.. per ta varrosur me nderime pushtin.. se helbete... vallai i Labit te madh.. shok me envern..


  nejse..

  A e kan ri varrosur te mjeren Ramize gjekundi me respekt tash mbas demokracise?

  Di gje dydrins?
  Ajo ishte bij e nje beratasi fisnik me nane prizrenase..
  ne shlkollen nana mretnesh ne tirane.. ramizeja u lidh me levizjen.. e pastaj u be mikja e Nako Spirut.. e pastaj shkoj ose e cuan ne zonen labe si veprimtare e gruas dhe rinise..

  Nako e ka qare Ramizene e ka uleritur.. kur i erdhi lajmi i kobshem..
  Pse e vrate.. cju beri..

  skaluan ca vite dhe i fundit qe dolli nga zyra e Nakos ne Ministri.. ishte Hysni Kapo..
  mbas pak castesh nje nepunes e gjen Nakon duke dhene shpirt lare ne gjak.. me plumbat ne trup..
  u vet vra..thane..
  mire mire..

  e duan keta te vijne ne pushtet perseri.. edvin Kapo shpeto gjikot.. e zan caush arapo erionet..
  apapa..
  tmerr..
  Brari je i modh ,e din historin e Enverit ,babait te Mirjan Kapos qe i vdiq dashnores ne dore ,dhe ajo ishte gru e martume ,lajmeroi ato te deges te brendeshme qe e gjeten nudo ,i kishte pushu zemra te shkretit ,dhe e uan te komshiu e veshen ,po e mori vesh gjith Durresi hahaha une kam qene kalamo atehere ,keshtu kane qene Kapot ,te degjenerume e vertete eshte.
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 11. #11
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Kush ishte Hysni Kapo?

  Hamza Kazazi: Kur u vra baba Hysni Kapo vodhi dhomen e gjumit

  Shkoder 16 Tetor 2008 - 19:03

  Rezarta Delisula

  Gazeta Shqiptare

  Ishte vetm 31 vje, ather kur bashk me dy fmij t vegjl dhe dy
  valixhe n dor, i nxorn n rrug t madhe. I shoqi vrau veten n 17 shtator 1946 pas kryengritjes antikomuniste t Postribs dhe po t njjtin fat pati dhe
  vllai i tij. Nj tjetr kunat ia pushkatuan, ndrsa dy t tjer i burgosn n Burrel. Jetonte n nj dhom t vogl ku do mbrmje shtroheshin tri dyshek posht.
  Q nga 18 shtatori 1946, e deri kur mbylli syt, Nasibe Kazazi, gruaja e Jup Kazazit, nisi pashmangshmrisht kalvarin e vuajtjeve.
  Thon, q kush i ka dy dhamt e par t larguem, asht me fat n jet. Pr mue asht e vrtet. Pun tjetr si shkoi rryma e jets ma von, por un pata fatin e madh q u martova, m deshti e deshta burrin ma t mir q kishte
  Shqipnia , i pat thn djalit t saj gruaja q prpos presioneve arriti t'i mbijetoj regjimit komunist.

  Sibja

  Kshtu e thrrisnin t afrmit Nasibe Bekteshin, vajzn e lindur m 25 korrik 1915 n familjen e madhe atdhetare. I ati, Hasan Bekteshi ishte spikatur pr kontributin e veant q dha pr afrimin e tre besimeve n Shkodr. Kishte luftuar kundra turqve e malazezve qysh kur ishte 14 vje n krah me mikun e tij t ngusht Muharrem Kazazin, me t cilin pas disa vitesh u lidhn edhe me krushqi. Hasani kishte br shkolln turke t asaj kohe dhe autodidakt msoi t shkruaj e t flas italishten. I dal n Stamboll, Itali e Austri, si rrall njerz n at koh, ai i edukoi fmijt e vet drejt shkolls se gjuhve t huaja.
  Vajzat Minire, Adile, Fahrije e Nasibe kryen shkolln e murgeshave n Shkodr. Minirja ishte vajza e par myslimane shkodrane q shkoi n kt shkoll. Ato dinin disa gjuh t huaja dhe krahas merrnin dhe msime muzike. Nasibja n
  veanti kishte talent pr piktur, dhe at e konfirmojn qndismat e saj, dizenjon e s cilave e sajonte vet.
  Djali i tij Teofiku studioi ekonomi n Austri dhe m i vogli i t gjithve, Selahedini, mjeksi n Itali. Profesor Doktor Selaudin Bekteshi (Selahedin n t vrtet,
  kshtu i thon n Shkodr) ishte ndr t part q vuri bazat shkencore t pediatris e hematologjis pr fmij. Duke qen se dy familjet, ajo e Kazazve e Bekteshve, kishin miqsi t ngusht prej vitesh, vendosn t lidhnin edhe krushqi. Nasibja u fejua me Jupin, me t cilin njiheshin e plqeheshin. Dasma u
  b sipas zakoneve shkodrane, me kostum kombtar t shtunn e me t bardha e moderne t dieln.

  Jeta bashk

  Nasibja shkoi n Tiran, ku i shoqi Jup Kazazi punonte si ekonomist n Ministrin e Financave, mbas doktorats pr shkenca ekonomike n Torino t Italis.
  Ishte koha e Zogut , viti 1938.
  I vjehrri, Muharrem Kazazi ishte n Shkodr. Zogu i kishte dhn titullin Kapidan nderi edhe pse t pes djemt i kishte republikan. N at familje u bnin diskutime politike e t gjith mendonin pr t mirn, avancimin dhe modernizimin e Shqipris e Kosovs. E rritur me ndjenjn e patriotizmit n shtpin e saj, ajo e gjeti kt ndjenj edhe m t theksuar n shtpin e Kazazve ku hyri nuse.

  Pas puns si ekonomist n ministri, Jupi pranoi t merrte nj pun me m
  rndsi e t bhej ministr n qeverin e re t Mustafa Krujs n vitin 1942. Pr
  t pranuar nuk qe vetm krkesa e Mustafa Krujs, por kryesisht insistimi i Xhevat
  Kors, q u b edhe ai ministr i Arsimit, ish-profesor i Jupit n gjimnazin e Shkodrs.
  Jupi sa u ba ministr, bleu nji makin Fiat t zakonshme e m tha se nuk donte as makin prej tyne (italianve) e se ishte i qet me t vetn , - u tregonte Sibja fmijve t saj rreth t atit, t cilt at nuk patn mundsi ta njihnin mir. Nasibja thoshte dhe e dinte mir q i shoqi gjat asaj periudhe ka ndihmuar jo vetm ballistt e legalistt, por edhe komunistt. Edhe pas shum vitesh shpesh ajo revoltohej dhe ndihej e fyer q komunizmi, disa fanatik t kqij e dallkauk e njollosnin me gjra t paqena, t kundrta e krejtsisht t pavrteta,
  bashkshortin e saj. Jupi ndenji vetm 6 muaj n drejtim t ministris dhe pas dorheqjes s bujshme, bashk me t shoqen menduan pr disa pushime n
  Shn Naum. Atje, ajo u takua e rrinte me Meli Dishnicn. E kishte shoqe,
  megjithse Meli ishte e re komuniste. M von Meli pati nj pun t zakonshme
  n nj zyr kuadri. Mesa u ka treguar e ma, Meli ishte njeri i mir e nuk i shihte gjrat si komunizmi dhe respektonte ata q kishin ideale t tjera. Ishte pikrisht Shn Naumi, ku Ymer Dishnica i propozoi Jupit t bashkohej me Partin Komuniste.

  Fillimi i vuajtjeve

  Nasibja jetoi e lumtur rinin e vitet e para t martess deri n vitin 1943 kur filluan persekutimi fashist, problemet e lufts e n fund t 1944-s, tmerri i terrorit komunist. Jupi doli n mal n drejtimin e etave balliste t veriut. Nasibja me t shoqin shiheshin rrall, kur hynte ndonjher fshehurazi n Shkodr i veshur si katundar si dhe pr pak koh n Bog, ku ajo me djalin shkuan n bjeshk. N Bog i vinte ndonjher i shoqi, gjithmon i armatosur. Nasibja ishte shtatzn dhe n pranvern e vitit 1943 jetonte e fshehur, pasi krkohej prej italianve
  pr tu internuar n Itali. Fjalt ia kishin sjell shqiptar q punonin n
  administratn e komandn italiane. Nasibja u fsheh n shtpin e Qazim Ulqinakut, ku ishte dhn e motra Fahrija, e po n at shtpi m 18 gusht t vitit 1943 lindi vajzn, emrin e s vogls e zgjodhi Jupi, e pagzoi Liri. Pa u br dy jav nga lindja e vajzs, ai organizoi dhe komandoi Luftn e Reit prkatsisht
  m 30-31 gusht.
  Pas kapitullimit t Italis, ai ndenji pak koh n Shkodr e pas ardhjes s gjermanve del prsri n mal. Atje ishte bashk me misionin anglez pr veriun, kolonelin Neel (Nil) e kapitenin Hebberdine t R.A.F. Pr kt periudh,
  koloneli Neel m 19/10/1991, i ka shkruar vajzs s Jupit, Liris, se Jup Kazazi ka qen nj hero e se ai e kapiteni kishin mbetur gjall n at koh dhe kishin
  shptuar nga gjermant n saje t tij. Kto dy emra ia kishte ln Jupi Nasibes,
  pas nntorit t vitit 1944, q po t'i ndodhte ndonj gj nga komunizmi, t
  krkonte ndihm internacionale, pr t e fmijt. 
  Jup i dashtun po rrezikon jetn tande t re pr atdhe e pr liri, por mendo pr mue e n rradh t par pr djalin ton , e ai i prgjigjet: E dashtuna Sibe, mendoj shum pr ty, por po rrezikoj edhe jetn q Zuku (si i therrasin djalit) me gjith ty ta gzojn Shqipnin e lir . Ky sht nj fragment i komunikimit t tyre, pa lindur ende vajza, Liria.
  Q prej 25 nntorit t vitit 1944 ajo nuk e pa m t shoqin. Ata komunikonin mes letrave t rralla dhe fjalve. I vetmi person q e takoi ishte Lejla Ulqinaku, vajza e motrs s saj.

  Ditari

  Ka ruajtur pr vite me radh, ditarin e shkruar nga i shoqi i saj, Jup Kazazi kur ishte n mal. E mbante fshehur dhe e ruante si syt e ballit, sa her q dhoma e vogl e tyre, ku jetonin t tre pas vetvrasjes s burrit t shtpis, bastisej nga
  sigurimi. E ruante jo vetm se aty kishte hedhur shnime bashkshorti i saj, por
  nse do t gjendej, shum nga njerzit do vuanin pasojat. Edhe pse n ditar kishte sigla, mund t gjendeshin vendet e rrjedhimisht njerzit.
  Hamzai, djali i Jup Kazazit kujton: Nana ma diftoj ditarin kur bana 17 vjet, e m paralajmroi se sido t vinte puna un nuk disha gja. Nana nisi me m
  tregu hollsi e ngjarje, zhvillimin e tyne, spjegimet e m foli gjansisht pr babn
  ...Ditari fillon me 25 nntor dhe shkruan se erdhi n shtpi Salvator Kurti e
  lajmron q Jupi me t katr vllzrit jan denuar me vdekje nga partia komuniste.
  Kshtu pr her t tret u detyruan t dalin n mal, por kt her ishte ndryshe, ata merrnin pushkn n krah e iknin nga vllaznit shqiptare. Nana thoshte shum her q bahen edhe gabime n do luft e po thona se i denuen vllaznit
  Kazazi, po me Hamidin, ma t voglin, q sapo kishte mbarue gjimnazin e s'ishte
  przi me asnji gja, ka kishin? , - kujton Zuku, ndrsa shpjegon se Hamidi priste
  t mbaronte lufta e t kryente edhe ai studimet universitare si vllezrit e tij.
  I rrethuar nga komunistt, pas kryengritjes s par antikomuniste t Postribs, Jup Kazazi vret veten m 17 shtator 1946.
  Pr Nasiben e dy fmijt e vegjl nisn vitet e rnda t persekutimit e vuajtjeve.

  Tmerri

  Kazazve iu grabit gjith ka kishin, nga mobiljet e deri te sendet zbukuruese, librat e dorshkrimet. Bashk me to, u sekuestrua libri i prkthyer nga Jup Kazazi, vepr e Tueviit q fliste pr Kosovn, e cila s'u botua, si dhe dorshkrimi i nj
  studimi pr organizimin e shtetit shqiptar kryesisht n ekonomi e financa.
  Ve shtpive n Shkodr iu sekuestrua e mor gjithka edhe n shtpin q Jupi kishte n Tiran, nga Hysni Kapo.
  Nasibja me dy fmijt mbetn tek shtpia e nns s saj, tek Bektesht. Jan kopjet e letrave q nprmjet nji avokati, ajo krkonte mobiljet e dhoms s
  gjumit si pron t sajn, si paja q sillte nusja e nji dhome gjumi t pahapun q kishte ble e motra Adile Boletini e lan atje deri sa ta sillte n Shkodr. Kt dhom gjumi e mori Bedri Spahiu , - kujton i biri.
  Sipas tij m von motrat e Qemal Stafs, t cilat ishin shoqe me Nasiben, i kishin thn asaj se pse nuk i kishte uar disa sende tek ato.
  Ajo jetoi ditt kur erdhn n Shkodr nj pjes e krerve t politiks shqiptare, kryesisht t Ballit, duke filluar prej Mithat Frashrit, Hasan Dostit, Ali Klcyrs, Mentor Cokut... e Jupi iu organizoi ikjen me peshkarexh e vet nuk u largua.
  Nana diftote se pati ngule kamb kryesisht e shoqja e Ali Klcyrs e ju thoshte se ishin t rinj e t mos rrezikonin jetn, por t bajshin si ma t vjetrit, se pr t'u kthye ishte kollaj , - kujton i biri i Jupit.
  Enis Boletini, djali i motrs s Nasibes, n kujtimet e tij shkruante se ka qen prezent kur dy serbo-malazez t arratisur nga komunizmi i tyre iu drejtuan Jupit si i vetmi njeri q mund t'iu siguronte mjet pr t ikur, por srish ai qndroi n Shqipri, e jo pa qllim, po pr t'u br lideri i kryengritjes s par antikomuniste n Evrop.

  Pa fund

  T nesrmen e vrasjes s Jupit, Nasiben e thrrasin te shefi i Sigurimit, Zoi Themeli, i njohur si i tmerrshm e kriminel i pamshirshm, sidomos ndr ato vite n Shkodr. Ai i komunikoi zyrtarisht vdekjen e t shoqit. Ju po vritni njerzit ma
  patriot e ma t mir q ka Shqipnia. Ju s'dini ka po bani , - brtiti me kuraj gruaja e mjer s cils iu desh ta onte jetn vetm, rrethuar nga vuajtjet e persekutimi. N at moment oficert Dul Rrjolli e Dulaq Lekiqi, iu vrsuln q
  ta godisnin e ta burgosnin, por pr udi, tregonte m von Nasibja, shefi i ndaloi duke iu thn q ta linin, se ajo nuk dinte far thoshte sepse sapo i kishte vdekur i shoqi. Dhimbja e nns s re ishte e madhe. Kishte dy fmij pr t rritur, e kunetrit n burg pr t'i uar ndonj shport me ushqime. Ishin t famshme shportat e burgut pr shum e shum familje shkodrane e t krahins. Ajo prgatiste shportat pr t kunetrit, Zenelin e Hamidin q n fillim ishin n
  Shkodr; Zeneli, n spital t burgut i plagosur. Prve tyre edhe shtpia e Bekteshve onte shportat pr t motrn e saj Adile Boletinin, q bri pes vjet burg e akuzuar pr bashkpunim me Jupin e t vllait Teofikut q edhe ai me t
  njjtn akuz bri pes vjet dhe m von edhe internim. Nasibja kishte kurajn
  t komunikonte me t motrn dhe mnyra q kishte gjetur ishte e rrall, prmes ibrikut ose tenxheres s zinkut e emaluar. At q s'mund ta shkruante
  n letra, e bnte n fundin e tenxheres t ciln m pas e zhyste n hi, q t dukej si e palar. Kur e motra doli nga burgu i thoshte se guximi i saj e mbajti t lidhur me at far ndodhte jasht, at q ishte e ndaluar n burg. Ajo m pas
  tregonte se prej grave iu shkonte informacioni edhe burrave q ishin sipr, t
  cilt kishin br n dysheme nj brim t vogl sa t kalonte nj tub i vogl letre m i holl se nj cigare. Sibja vet shptoi disa her nga internimi, e kjo fal
  raporteve mjeksore t doktor Shiroks, mik i vjetr i familjes. Ajo vrtet kishte nevoj pr nj ndrhyrje kirurgjikale, por raportet ishin q ajo t mos lvizte nga vendi.
  Isha pes vje por nuk m shlyhet prej kujtese kur nann deshtn me e u
  pesh ata t sigurimit me gjith dyshek edhe filluen ta ojn. Por mbas pak, oficeri u tremb e tha q ta lejshin se mos ju mbeste n dor. Mbas pak vjetsh e pati ba
  me t vrtet operacionin, n Tiran te Doktor Shiroka , - kujton Hamza Kazazi. Sipas tij, edhe pr kt ndrhyrje dyshuan n Shkodr dhe e uan nnn e tij para komisionit pr t verifikuar nse ishte operuar apo jo.

  Propozimi

  M asht ngulit n kujtes edhe pse isha i vogl. Isha bashk me nann dhe n rrug takojm nji zoj q e njifshim e qe edhe asaj i kishin pushkatue t shoqin. Ajo, mbas muhabeteve t zakonshme, i drejtohet nans: Moj zoje,
  pse nuk ban si un q bana ndamjen (formale) me burrin mbas vdekjes, e m
  kan vue n pun msuese. Edhe ty me mbiemnin tand e edhe prej emnit t vllait, t marrin n pun msuese si mue . Nana ime ju prgjegj: Zoje, mos ma
  merr pr t keq, por un, me burrin q kam pas e kam dasht aq shum pr s gjallit, e nuk mund ta baj kurr q ta ndaj mbas vdekjes. Pranoj do vuejtje e persekutim e jam e sigurt q do t kemi. Edhe ty t justifikoj e t kuptoj, se e ke ba pr fmijet e jo pr vedi, por un e gjykoj kshtu , - kujton Zuku. Nasibja nisi pun si msuese vizatimi, e si kujtojn fmijt e saj, kur diktatori do t vinte n Shkodr pr kongresin e rinis, rreth vitit 1948, asaj i dhan t qndiste nj
  flamur t madh kuq e zi, t cilin e bri pr 48 or, por n kt pun s'e lan
  shum. M pas i ngarkuari pr t ngritur repartin e qndisjes, e thirri srish Nasiben dhe e emroi teknike q krijonte modelet, por edhe ktu pr biografi t
  keqe e hoqn shpejt. Pas tyre nisn punt m t rnda pr nj grua. Punoi n fabrikn e tullave, por q gjithka bhej me dor, e m pas n fermn e Rrnxit ku bnte tri or rrug n kmb pr t shkuar. Puna e fundit ishte
  n zhug n hyrje t Shkodrs, posht kalas. Bhej tjerrja e zhugs, n
  kmb, n lagshtir e n prezenc avujsh sode kaustike. Kur djali dhe vajza e saj nisn pun, nuk e lan m t punoj.

  Kujtime fmijsh

  Vllai i Nasibes, profesor Selahedin Bekteshi ishte n Tiran. Sipas shum t njohurve n Shkodr, ata thon se ai prve merits si mjek, shkenctar dhe humanist, pati meritn e kurajn q mbajti n shtpi vajzn e Jup Kazazit
  Lirien, prpos presionit t vazhdueshm q i bnin autoritetet e larta.
  Zuku ndrkaq rrinte me t mn. Nj fmijri zhgnjyese, ndrra t prera n mes, e m von t vrara e coptuara. Kur isha 8 a 9 vje, si nxans i mir,
  shkolla m kishte vue n list pr dy jav n kampin e fmijve t Shiroks. Duke hyp n nji kamjon t mbuluem, thirrn emnin tim. Ishte shoku i bashkimeve professionale . Prej mbiemnit, m pyet se i kujt isha, e mbasi thash emnin e
  babs, m zbriti poshte e m tha se nuk do shkojsha , kujton Hamzai apo Zuku si e thrrasin miqt pas kaq shum vitesh. Ai ishte vetm 9 vje dhe nuk e kuptonte se pse e zbritn sa tha emrin e t atit, ndrsa e ma e mjer e
  ngushllonte: Mos u mrzit djal, se ka Zot e asht i madh. Kush ban keq e paguen. Ai njeri bani nji faj t madh . Sipas historive q tregojn vetm pak koh m pas, shokun e bashkimeve profesionale e futn n burg pr vjedhje.
  Djali i vogl nisi t msohej me harbutrin q e ndiqte thuajse kudo. Kur ishte 16 vje e pasi kishte studiuar violin pr 5 vjet n shtpin e kulturs, drejtori i sapo emruar Rrustem Sykja n baz t lufts s klasave e prjashton t riun,
  si djalin e Jup Kazazit. Ashtu, nj dit me buk e nj dit jo, duke ja ln vetes mangt e duke i uar pr 18 vjet radhazi ushqime kunetrve n burgun e Burrelit, e lodhur nga punt e rnda e sfilitse, me shpirtin e drrmuar nga fati q iu
  prplas vrullshm n jet, me prpjekjet pr t'u dhn fmijve t saj m t
  mirn, e pr t'iu msuar t ndjeheshin krenar pr baban q kishin, Nasibe Kazazi ndrroi jet m 9 mars 1982 n moshn 67 vjeare me
  atak kardiak. Sot e ksaj dite kur Liria dhe Zuku kur kujtojn t mn, mbushin syt me lot e preken thell dhe, me zrin e mekur nga lott q prtypin, mundin vetm t thon; Ajo ishte nji grue e madhe.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Saura..

  ke fillu me u bo goc me krip ti e me lezete kuptonet..
  se nje femer ka vler vetem ne se ka shpirt demokratik..
  ja vlen me pi nje kafe me ty ne tiran.. kur te na bjere udha..


  nje femer enveriste ..me duket monstra me e pa hijshme ne faqe te dheut.. apo jo saura..

  pash nje dizaj ate ajturesen shkodrane..
  sa e bukur ishte..mirpo..kur mendon qe hedh valle ne stanet enveriste..e kur mendon qe i thot vedit shkodrane..apapa..sa e pa vlere behet..
  gjynaf..
  duhet dikush ti hap syt asaj vajze se eshte krim te humb nje femer si ajo ..per nga pamja flas.. ne gjirizet envero edvino arapo gjinushiste..

  te lumte..saure .. per mendimet qe jep ketu..  --

  55

  OPINION

  “Rini e coptuar” - kujtimet e shkruara bukur t Reshat Krips
  01-03-2009 / Nga Kostaq Xoxa


  N nj parathnie t denj pr kt vepr t R. Krips, parathnie e cila sht shkruar n mnyr vrtet elegante, I. Shehut i ka rn n sy ballafaqimi n kt libr t bukur kujtimesh, i dy kategorive shoqrore q doln n pah n at koh dhembjesh: t atyre q e ruajtn dinjitetin prkundrejt flijimesh t mdha dhe t nj pjese tjetr shoqrore, t zvetnuar nga ekani i rnd i lufts s klasave, nga “hetuesit gaga, oficert e t zinj t sigurimit, gardiant gdh e t pashpirt dhe spiunt e dal boje”. Do t’i shtoja ktij vzhgimi t mpreht t paraqitsit t librit, se autori nuk flet me mllef pr kt kategorin e dyt, i ka t rralla cilsort stigmatizues, nuk prdor fjal t rnda. Vese, n mnyrn e tij t paraqitjes t s vrtets, portreti i njmendt i s shmtuars sht br vrtet ekspresiv. Duhet thn edhe se zoti Shehu i ka br nj redaktim t mir ksaj vepre mbreslnse.
  Ai ballafaqim n parathnie mes “personazheve q shquhen pr eprsi morale dhe nj “lukunie bishash me shkrettir shpirtrore”, m kujton nj tregim q m ka ln mbres t thell, me titullin “”Fisniku dhe horri”. Do t prpiqem q ta paraqes n nj trajt sa m t thukt kt ngjarje t vrtet:
  N kampin e t burgosurve t Vlashukut. Shembjet masive t truallit shkaktonin viktima t njpasnjshme. Por panikun e prhapte, veanrisht, operativi i sigurimit, Axhemi, nga Progjia e Gjirokastrs. Jani Konomit i rrinte mbi kok. Dhe, me prbuzje, i shprehte nj urrejtje t paprmbajtur: -“Ej, deputet!- Jepi belit, deputet!”. Jani ishte nga Narta e Vlors. Kishte vn kandidaturn, n zgjedhjet e para, pr deputet. Dhe kjo hile pushtetare atij i ra mbi kok: Prfundoi n Vlashuk, i dnuar me 25 vjet burg. N vitin 1953 operativit mizor, Axhemit, iu smur djali, i ftohur rnd; temperatura e lart nuk po i zbriste. Te mjeku i t burgosurve, doktor Isuf Hysenbegasi, i burgosur edhe ai vet n at kamp ku vdekjet e pacienteve ishin t zakonshme, Axhemi e uli hundn dhe ia oi t birin pr diagnostikim. Ia dinte zotsin doktorit Hyesenbegasi, paka se ky ishte arsimuar n Perndim. Doktor Isuf Hysenbegasi i tha se gjendja ishte tepr e rnd dhe, po t mos bnte injeksionet e penicilinave brenda tri ditsh, i biri ishte vrtet i rrezikuar. Por penicilinat n at koh nuk gjendeshin n vendin ton.
  Av. Jani Ikonomit , pas burgosjes thuajse t prjetshme, i kishte ikur gruaja n Itali. Ajo i kishte drguar tre flakon penicilina, pr do rast. Jani kishte marr vesh fatkeqsin e t birit t Axhemit dhe ia kishte ofruar mjekut Hysenbegasi, t cilin e kishte mik, q t’i prdorte pr t birin e operativit. Familja e oficerit sa s’luajti nga gzimi. –“Po ku i gjete, mor jahu?”- i tha Axhemi, q ishte br si i ndrkryer nga fatkeqsia. – “Avokatit ia kishte drguar familja” – i tha dr. Hysenbegasi. Operativi bri nj si gjest pendese. (Prshkruhet gzimi familjar kur, pas injeksioneve, i ra temperatura djalit t operativit. Kan vler t citohen edhe fjalt e s shoqes s Haxhemit: – “Epo, iu shtoft ymri atij dhe fmijve t tij! Edhe ty, doktor, q u bre cop pr djalin ton, si ta kishe fmijn tnd!”. T nesrmen u hap fjala n kamp se voglushi shptoi.
  . . . Doktor Isuf Hysenbegasi e thirri n ambulanc, mikun e tij Jani Ikonomin: -“Prse m krkon”? – “T thirra t t jap nj kafe,- i tha doktori. Djali e ka jetn nga ty. Ata pr ne nuk do ta bnin kurr at mirsi q bre ti (....). Sidoqoft Axhemi m porositi t t pyes sesa kushtojn penicilinat”. Jani ndjeu nj t skuqur t leht n fytyr. Prgjigjja vlen t citohet: - “`kuptim do t kishte nderi, sikur t m paguanin pr t?” (Dialogt e bukur prshkojn kt tregim pesfaqesh, detyrimisht t shkurtuar).
  Por sht e vrtet ajo thnia e popullit se ujku qimen nuk e ndrron. Fshatari Bejo Vrazhdo nga Bolena, i dnuar me 15 vjet burg se kishte strehuar t vllan, diversant, ishte duke vdekur pr munges ilaesh. Doktor Isufi (ishte i pranishm edhe Jani Ikonomi), i krkoi Axhemit, q ambulanca e burgut t drgonte ndihmsmjekun (oficer aktiv), q t trhiqte disa ilae n qendr. –“’doni?- i pyeti me harbutsi Axhemi, - ju vjen keq pr Bejon, q kishte strehuar armikun? Le t ngordh, qeni! – “Zoti Axhem, sht njerzore t mos e lm t vdes...- tha Jani; - “Kujt i thrret me emr, mor rezil? M ke prer krthizn ti, burgjez i flliqur”? –iu hakrrye shptimtarit t djalit, operativi”. (...). Dhe vazhdoi ai refreni qesndiss: -Jepi belit, deputet!”. Megjithq doktori i shrbeu bolenasit sa mundi, ky vdiq n duart e tij.
  Libri i Reshat Krips, i dnuar n moshn 15-vjeare pr trakte kundr pushtetit, ka nj mori kontrastesh t tilla t mbartsve t lufts s klasave dhe t atyre q i bn qndres ksaj lufte t pamshirshme. T atit t tij, Qazimit, me studime n shkolln me fam “Robert Kollege” , pas Pavarsis, iu ofruan shum lloje punsh zyrtare, t cilat nuk i pranoi. Prirja e tij ishte tregtia. E filloi me nj kafene. Me fitimet prfundoi nj shtpi dykatshe. N vitin 1929 ndrtoi nj fabrik pr prodhimin e vajit t ullirit. Pruri nga Italia nj makin shirse, me t ciln shkonte fshat m fshat, n kohn e t korrave. N vitin 1936, me vllezrit e tij, bn nj vil tjetr n plazhin e Vlors, si edhe nj shtpi prej druri, pr verim n Llogora. N vitin 1941, ndrtuan nj fabrik t re vaji, m t madhe dhe m moderne se e para. Ishte, pra, nj investues i paprtuar, n kundrshtim me disa tregtar q e grumbullonin floririn, pa shfrytzuar vlern e tij.
  T gjitha kto iu sekuestruan nga pushteti i ri, i fundit t 1944-s. Pr m tepr, Qazimi dhe t vllezrit q bashkpunonin me t, u rrnuan fare nga tatimet e jashtzakonshme t lufts, prej 170.000 frangash. Kush nuk paguante, burgosej. Qazimi, me reputacion pr ndershmrin e tij, ra n borxhe.
  Familja e babait, Qazimit, ishte e madhe: katr vajza dhe tre djem. T gjith t piklluar nga burgosja e t parrituri end, Reshatit, por edhe e t vllait t tij, Besnikut. Ky u dnua m rnd. Ndonse t dyja motrat e vogla t Reshatit, Drita dhe Fatushja, ishin aktivizuar n grupet e drejtuara nga Fronti Nacionallirimtar, familja e tregtarit t ndershm, Qazim, filloi t shihej vngr. Por askush prej ksaj familjeje t madhe nuk iu prshtat lufts s klasave pr t mohuar t arrestuarit. Prkundrazi, i ndihmuan si mundn, n burgimin e tyre. Ishte faj t merreshe me tregti? Prndjekja e ksaj familjeje t shquar, q nuk kishte t arratisur apo t aktivizuar n radht kundrshtare, nuk kishte arsye t quhej armike. Aq m tepr se edhe t dy djemt e halls s Reshatit kishin qen partizan. Dajo Nuriu dhe teze Zyhraja, gjithashtu. Sinan Gjoni dhe Shyqyri Alimerko, kushrinjt e par t nns, ishin shpallur heronj. Por lufta e klasave nuk shqetsohej q t bnte armiq kudo. Kishte ligjet e saj. Duke i trembur njerzit me zhveshjen e shpats, konsolidohej pushteti! “Ishte vet shteti q po na hidhte n kampin kundrshtar. Po na bnte armiq t tij pa dshirn ton” (f. 41).
  N vitin 1947 Reshati ishte 11 vje. Msues Kiua kishte msimin te pjesa e librit “Pr nj shishe vaj”. Bhej fjal pr shfrytzimin nga borgjezt. Nj puntor i varfr kishte vjedhur nj shishe vaj dhe ishte pushuar nga puna. Aluzioni qndronte te babai, Qazimi, q ishte drejtor i fabriks s vajit. Ky Kiua i zellshm, e provokoi Reshatin q t lexonte pjesn kur merreshin npr kmb puntort e varfr. Njimbdhjetvjeari iu shmang leximit, por profesori e nxori jasht klass dhe krkoi prjashtimin e tij nga organizata e pionierit. Gazeta e murit u mor me kt skandal, me nj titull harbut: “Posht borgjezia”. Lufta e klasave ishte shtrir edhe te fmijt. N 1 maj “t deklasuarit” prjashtoheshin nga kuadratet e parakalimit para tribuns, nga ku prshndeste xhaxhi Enver. Kjo msymje gjer te fmijt, jepet vetm n nj trajt rrfimi, prsiatjesh pa fjal t ashpra, nga autori i librit. Por Kiot dihet se cils kategori i prkisnin. Dhe autori i ngjarjeve t prjetuara nuk mund t’i linte jasht tregimit gjrat q i bnin prshtypje. Sikundr flet me admirim edhe pr msuesin e talentuar t letrsis, Eqrem Shijakun: “Ishte i mrekullueshm. Kishte nj gjuh t rrjedhshme sa, kur shpjegonte, nuk t mbetej vese t’i hapje pak fare librat n shtpi...”.
  * * *
  Njri ndr personazhet zemrligj, t prshkruar me thjeshtsi, me sinqeritet t dukshm dhe me mjeshtri letrare, sht ai i toger Ademit. Kur ky e pyeti t burgosurin e mitur se prse ishte dnuar dhe mori prgjigjen “pr agjitacion e propagand”, “m shikoi sikur do t m hante t gjall”,- thot autori i librit, q t duket jo vetm si libr kujtimesh, por edhe si nj roman q lexohet me nj frym. Vetm se personazhet e ktij romani nuk jan t sajuar. Jan njerz t shoqris son, t kohs q pasqyrohet n letr. Meq puna n kamp, si ndihms i topografit iu duk e leht toger Ademit, i tha t burgosurit me mosh t njom, egrsisht: - “Nesr do t punosh n brigad” (f. 99). Toger Ademin e shohim srish, pas 22 faqesh, kt her kundr Sulejman Dizdarit. Sula u smur. Kishte temperatur t lart. Doktor Isufi e caktoi pr n infermieri, pr ta ekzaminuar. Toger Ademi, q ndodhej aty pran, vendosi q t mos shtrohej. Iu kundrvu edhe doktorit. Kshtu, zvarr-zvarr, Sula u detyrua t nisej pr n pun. Por rrugs iu morn kmbt dhe u plandos. Besniku, i vllai i autorit, i burgosur edhe ai, sesi e rregulloi me rojn q ta linin buz nj kanali dhe normn e Sulejmanit e merrnin prsipr t burgosurit. Toger Ademi ishte larguar dhe i mbetej rojs q t vendoste, tashm. Roja pranoi. “Kur mbrriti Ademi, pa q Sula po rrinte shtrir dhe urdhroi q t ngrihej. Ai u ngrit, mori karron e dors dhe e shtyu me mundim. Kur arriti te vendi i shkarkimit, fuqit iu pren dhe ra n pirgun me dh. Karrot e tjera, q vini nga prapa, ndaluan. – “far prisni, shkarkojini karrot”! – urdhroi togeri. Asnj nuk lvizi. Allaman Hysa, miku i Suls, doli prpara dhe tha: - “Ai asht vllau yn. Ne nuk e mbulojm vllan ton”! Togeri u xhindos. Dha urdhr t lidhnin Allamanin. Pastaj u foli t tjerve: - “Vazhdoni!”. Asnj nuk lvizi. Si e pa q do urdhr ishte i kot, shkoi e mori nj skuadr me t dnuar ordiner.
  -Mbulojeni me dh,- u dha urdhr. Ata filluan t hidhnin karrot e dheut mbi trupin e drobitur t Suls. Dgjoheshin rnkimet e tij t mbytura. Kjo pun vazhdoi deri n mbrmje...” . (121).
  Kjo sken ka si protagonist nj sadist dhe zgjon prsiatje:
  Kjo bish, paka se sht njeri, zgjon refleksione t thershme dhe ka aktualitet pr problemin e dosjeve: A ka br nj krim ky njeri? Apo krimi i tij abrogohet, pr shkak t kohs s gjat nga ngjarja makabre. A jemi n shkelje flagrante t Konvents s Helsinkit pr mbrojtjen e t drejtave themelore t njeriut, n nj rast si ky? A ka kushtetut n nj vend demokratik q t pafajsoj kriminel t till dhe t dal kundr marrveshjes s Helsinkit? Aq m tepr: A ndahemi nga e kaluara, kur njerz si toger Ademi t ken, madje, edhe vende t rndsishme n nj sistem demokratik t mirfillt, si mton t jet (apo t bhet, m saktsisht) vendi yn, m mizori gjat diktaturs komuniste t Europs Lindore? Ka gjasa q tipa si operativ Axhemi, (n krye t ktij shkrimi) dhe si toger Ademi, pr hir t ktij prkushtimi gjakatar n zbatimin barbar t lufts s klasave, t ledhatuar nga diktatura q lam pas, t jen stimuluar dhe graduar nga kjo diktatur, e t jen uar n fakultetin e drejtsis, e t jen br edhe prokuror, hetues, gjyqtar me shkoll, pavarsisht nga njohurit e tyre t nj niveli m se t rndomt, si ishte edhe shkollimi i diktatorit, n prshkrimin e sakt t Nako Spirut. A nuk do t ishte nj fars tragjikomike q njerz t till t jen, tashm, n poste t rndsishme dhe familjart apo t afrmit e Sulejman Dizdarit apo t Jani Ikonomit, ose t Bejo Vrazhdos t ven e t’u luten pr nj shkres, apo pr nj t drejt, nse jan gjyqtar?! A nuk sht nj provokim q prokuror t ktij kallpi t vihen n gjyqe t nj rndsie t veant, q t kontestohen natyrshm pastaj, pr t shtuar m tej debatet politike. Akuzuesit, natyrisht, do t ishin fanatik t politizuar: jenier q nuk durojn dot t presin vendimet zyrtare, por i shpallin vet sentencat, si n rastin e t ndjerit Trabicka, shtja e t cilit u prcaktua zyrtarisht si nj aksident, ndrsa krkohej n mnyr t ethshme q t gjendej domosdoshmrisht nj atentator!
  * * *
  Pjesa m interesante, veprimtaria e nj t mituri pr t prgatitur, me dy shok si bashkpunues, trakte kundr pushtetit e pr t’i shprndar ato, i lihet lexuesit pr vlersim.
  Por nuk m jepet t prfundoj, pa thn dika q e quaj t rndsishme: Ana letrare e veprs, vlerat e veprs n kt kahe. Stili sht i ngjeshur. Frazat, gjithmon t shkurtra. Ndihet, hap pas hapi, kultura e gjer letrare e autorit. Shtjellimi jepet n mnyr t prkor. Shmangen fjalt e huaja. Autori nuk prdor fjal kumbuese dhe neologjizma t sajuara. Kto i shohim shpesh n disa vepra t ashtuquajtura moderniste. Libri i Reshatit t trheq. Nuk t bhet ta lshosh nga dora. Fal stilit t tij t rrjedhshm, bhet i besueshm n do faqe t tij. Lexuesi beson n sinqeritetin e ktyre kujtimeve. Dashuria e tij e hershme pr Nerin, sht e pastr, e dlir, platonike. Ky pasion e shoqron kt vepr nga fillim gjer n fund. I jep kujtimeve nj hijeshi t pazakont. E mbrthen lexuesin te faqet e ktij libri, q sht i rrall pr kah sinqeriteti i nj dashurie t shprehur vetm me sy, me shenja, me prflakjen e fytyrave, me interesimin e protagonistve t ksaj erotike t llojit kristalin. Dashuria e ndrsjell bhet e dukshme kur jeta e kujtimeshkruesit merr nj rrjedh t re, t dhimbshme: burgosjen. Arrestimi pret n mes nj shkmbim ndjenjash, gjithmon n rritje. Por secili e ka n shpirt dashurin qiellore. T rinjt kan nevoj edhe pr prshkrimet e nj zjarri shpirtror t till, n marrdhniet djem-vajza, q t kujton koht e romantizmit t Verterit t Gtes dhe t Graciels s Lamartinit.  ...

 13. #13
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga djaliepirotas Lexo Postimin
  i Dyzetepesti Land,
  e shoh qe nuk te plasi. Me mire mos lexo dhe je rehat. Po nuk te plasi ty, po nuk me plasi mua, po nuk i plasi Brarit etj kujt do i plase? grekut apo serbit?
  Ne lexojme dhe shkruajm nga nje rrjsht ketu neper forume se ka shume gjera qe si dime dhe te tjeret me te rinj jo e jo. Ti zgjidh e futu ne ndonje rubrike tjeter.
  Xhuxhumak, mbase ke edhe te drejte se jane po ata qe shkuan ne sater Masar Dinon dhe pushkatuan shume nacionalist Cam ne Delvine . Te gjitha ne keto i dime por Tema ne fjale eshte per tjeter gje dhe une ndoqa ujrat qe ridhnin nga zyra sekrete e Hysni Kapos dhe se si jane perndjekur Camet e shkrete ne ate regjim.
  krimet e komunizmit dihen na shkruani si ti denojme ata qe i bene dhe cfare te bejme vqe qameria te kete zerin e saj dhe camet te kerkojne te drejtat e tyre.


  epiriotas krimet dihen kriminelet pse si denojme e te drejtat e pronat tona pse si kerkojme se per komunistee e vdekur sna interesojne se kane ikur po si tua bejme ketyre tev rinjeve

  si EDI RAMA.SKENDR GJINUSHI,FATOS NANO, SALI BERISHA QE SE HAPEN NJE HERE ZERIN PER CAMERINE APO CAMET JOJ E JO POR DHE PER ATA QE I KANE BRENDA TERRITORIT TYRE.

  KETE DOJA TE THOJA PO NDOSHTA E KEQEKUPTUAR

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 14:55
 2. 'mendoni mbi akademik Rexhep Qosja?
  Nga kosovar n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 1189
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 18:52
 3. Shrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:16
 4. Si kositej truri i Kombit.
  Nga erzeni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2003, 14:09
 5. Prostitucioni dhe morali
  Nga tani n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 05-01-2003, 06:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •