Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 81 prej 81
 1. #81
  It's Good to Be Yourself Maska e new-man
  Anėtarėsuar
  16-10-2008
  Mosha
  26
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Makinat kineze tė suksesshme

  Nėse vizitoni panairin e makinave nė Shanghai, nuk do tė mund tė besoni se ka ndonjė krizė ekonomike globale, edhe pse shitja e prodhimeve tė ndryshme tė makinave ka rėnė nė gjashtė muajt e kaluar. Edhe pse ēdo vend nė botė ėshtė duke vuajtur nga rritja negative ekonomike, Kina ka kėrkuar nga Banka Botėrore njė rritje prej gjashtė pėr qind, qė ėshtė njė rėnia nė krahasim me vitin e kaluar ku kishte njė rritje prej 10 pėr qind. Me praninė e tėrė atyre njerėzve nė kėtė panair sigurisht do tė besoni se do tė rritet shitja e makinave sidomos nga Kina nė SHBA, pasi qė Kina ka makina mė tė lira.

  Thuhet se makinat qė do tė prodhohet nė Kinė do tė jenė mė tė lira. Nė tė kaluarėn, prodhuesit amerikan, japonez dhe evropian kanė importuar makinė nė Kinė, dhe kompanitė vendore kanė paralajmėruar prodhimin e makinave. Por, pėrderisa makinat e tyre po ecin nė treg, atėherė qėllimi i prodhuesve tė Kinės ėshtė shitja e prodhimeve tė tyre nė Amerikė.

  Por, a janė makinat kineze tė gatshme pėr tregun botėrorė? Qartė kemi tė bėjmė mė shumė sfida, por panairi i makinave nė Kinė (i cili mbahet nė dy qytete pėr ēdo vit, Peking dhe Shanghai) ka treguar njė progres nė drejtim tė kėsaj.

  Me poshtė do tė sjellim disa lloje tė makinave kineze:

  Great Wall Gwkulla

  Edhe nė tė kaluarėn ka pasur vėshtirėsi pėr shqiptimin e kėtij emri por ajo ėshtė njė makinė elektrike me stil qė pėshon 2300 killa dhe ka fuqi dhe motor elektrin qė pėrdore bateri tė tipit litium. Ajo mund tė kaloj 100 km pa u mbushur.

  Great Wall Hover H7

  Ky lloj i makinės ėshtė sportiv por harxhon mė pak se makinat evropiane. Ka gjashtė shpejtėsi dhe bėn lirim mesatar tė gazrave. H7 eshtė njė makine shumė teknologjike e cila ka edhe sistem tė integruar tė ndriēimit gjatė natės me klimė dhe multimedia sistem.

  oewe MG6

  Adhuruesi e MG tashmė nuk gjenden vetėm nė Kinė por edhe nė Britanik dhe SHBA. Por, nė vend tė fokusimit tek makinat sportive atė kanė filluar edhe prodhimin edhe njė tip tė ri qė ėshtė i tillė, atė Roeėe BG6. Kjo makinė me katėr dyer po shitet mirė nė tregun botėrorė sidomos pėr stilin e saj qė ėshtė agresiv.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  I don't like to fuss or fight, just tryin' to live life right ! Florim Qerimi

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

 1. Vriten ekstremistėt e fundit, mbyllet sulmi terrorist ne Indi.
  Nga Soccerboy nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 10:10
 2. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 12:05
 3. Lamtumira fundit e Vath Koreshit
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-02-2006, 18:16
 4. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29
 5. E fundit
  Nga dikeafajtore nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 03-09-2002, 13:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •