Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 149
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    E provova eshte i njejti rezultat edhe edhe nese i fut keto faqe tek faqet e ndaluara ne internet explorer. Tools - Internet Optiones - Security - Sites. I fut nje nga nje tek faqet e ndaluara keto faqet qe dha baptisti dhe reklamat zhduken. urime baptist per koleksionin e faqeve te ndaluara, shume ide e mire.

  2. #22
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga mendimi Lexo Postimin
    E provova eshte i njejti rezultat edhe edhe nese i fut keto faqe tek faqet e ndaluara ne internet explorer. Tools - Internet Optiones - Security - Sites. I fut nje nga nje tek faqet e ndaluara keto faqet qe dha baptisti dhe reklamat zhduken.
    Atehere perdore pra "futjen e ketyre faqeve, tek 'faqet e ndaluara' ne Tools Internet Options Security Sites nje nga nje" dhe shih se si po te zhduken reklamat. Dhe mos harro te fshish me cdo kusht keto qe thash nga fajlli Hosts te lutem.

    urime baptist per koleksionin e faqeve te ndaluara, shume ide e mire.
    Hahahaha
    Po qe se je i interesuar per akoma me shume adresa "te ndaluara", ja te sjell une nje update qe i kam bere kesaj times sot dhe futi aty ku the vet:
    Qe, se t'i jap falas une .
    127.0.0.1 localhost
    #------------------------------------
    127.0.0.1 content.bannerconnect.net
    127.0.0.1 ad.bannerconnect.net
    127.0.0.1 ym.bannerconnect.net
    127.0.0.1 ad.yieldmanager.com
    127.0.0.1 reduxads.valuead.com
    127.0.0.1 ad.yieldmanager.com
    127.0.0.1 clk.atdmt.com
    127.0.0.1 click.atdmt.com #!
    127.0.0.1 atdmt.com #!
    127.0.0.1 image.atdmt.com
    127.0.0.1 ll.atdmt.com
    127.0.0.1 mir.atdmt.com
    127.0.0.1 nc.atdmt.com
    127.0.0.1 rmd.atdmt.com
    127.0.0.1 spd.atdmt.com #!
    127.0.0.1 spe.atdmt.com
    127.0.0.1 srch.atdmt.com
    127.0.0.1 view.atdmt.com
    127.0.0.1 www.atdmt.com
    127.0.0.1 spd.atdmt.speedera.net
    127.0.0.1 cts.channelintelligence.com
    127.0.0.1 media.fastclick.net #!
    127.0.0.1 reklama.albasoul.com
    127.0.0.1 tag.contextweb.com
    127.0.0.1 ad.doubleclick.net
    127.0.0.1 doubleclick.net
    127.0.0.1 www.smartadserver.com
    127.0.0.1 www.doubleclick.com
    127.0.0.1 googleads.g.doubleclick.net
    127.0.0.1 pagead2
    127.0.0.1 pagead2.googlesyndication.com
    127.0.0.1 sc1.sclive.net
    127.0.0.1 scripts.chitika.net
    127.0.0.1 mm.chitika.net
    127.0.0.1 chitika.net
    127.0.0.1 ads.chitika.net
    127.0.0.1 ads1.chitika.net
    127.0.0.1 blogads.chitika.net
    127.0.0.1 scripts.chitika.net
    127.0.0.1 kontera.com
    127.0.0.1 ads.bridgetrack.com
    127.0.0.1 bncnt.com
    127.0.0.1 clients1.google.com
    127.0.0.1 www3.smartadserver.com
    127.0.0.1 adlog.com.com
    127.0.0.1 adservices.google.com
    127.0.0.1 googleadservices.com
    127.0.0.1 googlesyndication.com
    127.0.0.1 servedby.advertising.com
    127.0.0.1 ctxt.tribalfusion.com
    127.0.0.1 intellitxt.com
    127.0.0.1 service.urchin.com
    127.0.0.1 geekstogo.us.intellitxt.com
    127.0.0.1 clients1.google.com
    127.0.0.1 ad.innogames.de
    127.0.0.1 i.i.com.com
    127.0.0.1 a.ads1.msn.com
    127.0.0.1 ads1.msn.com
    #------------------------------------
    Citim Postuar mė parė nga mendimi
    I fut nje nga nje tek faqet e ndaluara keto faqet qe dha baptisti dhe reklamat zhduken.
    Si s'na ka vajtur ndermend me heret kjo ide e jotja gjeniale ore mendim. Se c'paskam hequr dhe une. Po ti qenke sall mend mor mendim, si nuk e kemi ditur me heret kete pune?!
    Te na rrosh o mendim per kete informate te vlefshme, se paskemi qene duke shkuar dem fare ngam mosdia.
    Mos na lente zoti pa eksperta si puna jote, se do vdeseshte kombi m'drite pa ciftin tuaj pa pare kurre erresire me sy.
    ---------------------------
    -Dhe ka gje me keq se kjo?
    -Jo, kurre!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #23
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Nga karantina:

    Time Module Object Name Threat Action User Information
    1/28/2009 6:47:45 AM IMON file http://lstate.biz/kiosk/?h=9a.0gi?89...40900000000170 a variant of Win32/Injector.HB trojan
    Ndonje ide?

  4. #24
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin


    Ne rastet me te shpeshta AntiViruset qe kemi ne dispozicion - nuk mjaftojne per "shetitje" te sigurt ne internet. Disa rreziqe na vijne nga shtresat e fundme te faqeve tona te besueshme qe i vizitojme rregullisht.

    Kete e pohon edhe pervoja e kolegut tone i cili thote se:


    Por jo te gjithe mund te kene mundesine e posedimit te ClearSwift.

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Shumica e anetareve te forumit ndodhe qe poaq shpesh vizitojne edhe faqen e njohur FACEBOOK, e cila poashtu sherben reklama nga sajte te treta nder te cilat eshte edhe ad. bannerconnect.net.
    Por ku eshte rreziku me i madh? 1. Ketu ne FSH apo 2. ne FACEBOOK?
    (Ne te dyten sigurisht) - E megjithate as kjo e para nuk eshte e pa rrezikshme...

    Nese BannerConnect ads nuk eshte jane te "rrezikshme" vetvetiu, afiliatėt e tyre nuk ka pse te mos jene!



    Pra, ad.bannerconnect.net therret ad.yieldmanager.com - ad.yieldmanager.com, me tej therret reduxads.valuead.com dhe ky i fundit mund te therrase megapromition apo cilendo faqe tjeter me 'expoite' te treta qe hapin vrima ne sistemin tuaj te mbrojtjes.

    Eshte e qarte se "...", dhe "pse" bannerconnect eshte futur ne listen e "hostereve" te rrezikshem, dhe perse shumica e AV me te avancuar do ta bllokojne automatikisht permbajtjen qe servohet prej tyre. Por sic thame jo te gjithe mund te kene mundesine per te poseduar AV gardiane aq te avancuar ne laptopet dhe PC e tyre.

    Keto "aditive" anash rrezikun permanent ndaj sigurise se sitemit tuaj, rendojne faqet dhe lidhjen tuaj...

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Pas nje kontrollimi ne (temp files) gjeta edhe scriptin i cili ngarkohet perbrenda ne menyre te padukshme. Adresa e tij eshte teper shqetesuese:

    hxxp://mm.chitika.net/minimall?w=728&h=90&client=albasoul&noctxt=4&sid=Reklama&url=http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=105319&page=13&ref=http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2154698#post2154698&type=mpu&searchref=1&vertical=premium&previous_format=0x0&cb=377&required_text=overture&output=simplejs&callback=ch_ad_render_search...

    Kjo, nuk me pelqeu aspak!
    Emri i script fajllit te asocuar dhe me nje tjeter ishte peros asaj qe kam vene siper si riadresim "amm[1].js" Kete ka gjase se do ta gjeni edhe ju ne Temporary Internet Files Folder.

    Nje analize e shkurter e skriptit tregon se ky skript esthe malicioz dhe nese arrine te ekzekutohet faqja juaj do te mund te perdor privilegjet e administratorit dhe te shkruaj cfaredo urdherash qe te deshiroje dhe t'i ekzekutoje ato.

    Shembull nga strategjia qe perdor ky skript:
    var fobj = document.createElement("iframe");
    fobj.src = "about:blank";
    try {fobj.contentWindow.document.designMode = "on";} catch (e) {}
    try {fobj.contentEditable = true;} catch (e) {}
    .
    .
    .
    var fdoc = fobj.contentWindow.document;
    fdoc.open();
    fdoc.write(thehtml);
    fdoc.close();
    Ne kete pike e siper - cdo gje eshte e mundur. about-blank eshte faqe e besuar e sistemit dhe prej saj mund te ekzekutohen cfaredo urdherash. Nga ky lloj skriptesh nuk mund te ju mbroje asnje AV as FireWall sepse ekzekutohen permes faqeve qe ju keni vizituar ne menyre legjitime.

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    A KA SHPETIM?

    Krijoni shtekun si ne vijim:
    [Djathtas-klik ne "Desktop"] (zgjidhni) New \ Shortcut
    [Ne panelin e hapur te fusha "Browse" kopjo vargun e meposhtem]
    Target:
    %WINDIR%\NOTEPAD.EXE %WINDIR%\SYSTEM32\DRIVERS\etc\HOSTS
    [Kliko] Next \ [Tek "type a name for this..." shkuaj: "EDIT HOST"
    [kliko] Finish
    (Ne Desktop do te shihni ikonen e krijuar)
    1. Hapeni shtekun "Edit Host" || Selektoni dhe fshini cdo gje!
    2. Kopjoni kodin ne vijim dhe mbylleni\ruajeni dokumentin.
    Keshilla: kopjoni permbajtjen te tere saktesisht ashtu si eshte me gjiteh vijat ndarese (#--..), kjo do tua mundesoje te dalloni me sy nese ndonje adware ka ndryshuar ndogje ne kete file - kete do ta dini nese vereni rrjeshta te shtuar perfundi vijes se fundit ndarese.


    URIME
    Posa forcuat "vine e pare te frontit" qe do t'ju mbroje nga "ads" [aditivet] me te shpeshte te faqeve] dhe spiun-veshjeve me te shpeshta ne internet.

    Hapi qe keni marre do t'ua shpejtoje hapjen e faqeve te forumit deri ne 30% ndoshta edhe me shume. Kete do te mund ta vereni ne praktike poasa te keni kryer proceduren e dhene siper dhe te keni mbyllur e hapur Browserin. Efektive ne Mozilla, Explorer, Opera, etj...

    __________________
    ** Ne rast se edhe pas krijimit te "adBlockut Tuaj Privat" serish shfaqen reklamat, -Ristartoni kompjuterin per te marre efekt **
    Tani une veprova me ket, nje pytje ajo si note pad EDIT HOST rrin ne destkop? apo duhet ta fusim ne ndonje folder apo vend tjeter?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bledari : 16-02-2009 mė 08:21

  5. #25
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Pac uraten Bap. se na kishin care .... keto reklamat.

    Gezuar!
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  6. #26
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Ndonje ide?
    Nuk eshte "link" i imi, me garance te plote.
    -Plotesisht i panjohur per mua!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #27
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Nuk eshte "link" i imi, me garance te plote.
    -Plotesisht i panjohur per mua!
    Ke ndonje ide nga buron? Me "vizitoi" nderkohe qe hyra ne nje nga linket qe kishe vene. Por mund te kete qene i lidhur me reklamat, nuk e di, sepse u mora me te dhe nuk i kushtova rendesi nga origjinoi ne ate kohe.

    Falemderit per sqarimin.

  8. #28
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Bledari Lexo Postimin
    Tani une veprova me ket, nje pytje ajo si note pad EDIT HOST rrin ne destkop? apo duhet ta fusim ne ndonje folder apo vend tjeter?
    Si te te pelqeje me shume...
    Une per vete nje kopje e kam vene ketu:

    Pune qefi. {e kam tehequr me "maus" dhe e kam leshuar ne 'quick launch', po deshe mund ta terheqesh per ta vene ne "start" menun poashtu me terheqje. Sepe kohe pas kohe mund te hasesh faqe qe nuk i ke ne liste dhe te cilat te ngarkojne rrjetin me gjera te panevojshme per ty dhe te vonojne hapjen e faqeve dhe posa ta kesh pare adresen mund ta shtosh ne liste me nje klik te shpejte para se ta harrosh...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #29
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Ke ndonje ide nga buron? Me "vizitoi" nderkohe qe hyra ne nje nga linket qe kishe vene. Por mund te kete qene i lidhur me reklamat, nuk e di, sepse u mora me te dhe nuk i kushtova rendesi nga origjinoi ne ate kohe.

    Falemderit per sqarimin.
    U mundova ta vizitoj por "domaini" i asaj adrese nuk ekzistont me, ne fakt faqja ishte e lire per shitje. Por meqenese linku kishte paur te bente me nje folder "..\kiosk" behet fjale per link videosh apo filmash, gjera qe une nuk kam postuar ndonjehere.
    Andaj nuk arrita te kuptoj asgje me teper per te...

    I vetmi film qe kam postuar me link direkt eshte klasiku pa ze i Pasionit te Zhan Dark. Por ai ishte nga youtube.com.
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=84141

    Citim Postuar mė parė nga ARKIA Lexo Postimin
    Pac uraten Bap. se na kishin care .... keto reklamat.

    Gezuar!
    Faleminderit ARKIA - "surfing" te mbare...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 16-02-2009 mė 08:54
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #30
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Si te te pelqeje me shume...
    Une per vete nje kopje e kam vene ketu:

    Pune qefi. {e kam tehequr me "maus" dhe e kam leshuar ne 'quick launch', po deshe mund ta terheqesh per ta vene ne "start" menun poashtu me terheqje. Sepe kohe pas kohe mund te hasesh faqe qe nuk i ke ne liste dhe te cilat te ngarkojne rrjetin me gjera te panevojshme per ty dhe te vonojne hapjen e faqeve dhe posa ta kesh pare adresen mund ta shtosh ne liste me nje klik te shpejte para se ta harrosh...
    edhe nje pytje, si mund ti gjejme linket e faqeve qe jane si rreklama, dhee p.sh une dua te bllokoj nje web e zejme dua te bllokoj www.facebook.com qe mos te hapet ne PC time si mund ta bllokoj me ane te ketij notepad EDIT HOST?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bledari : 16-02-2009 mė 09:31

  11. #31
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Bledari Lexo Postimin
    edhe nje pytje, si mund ti gjejme linket e faqeve qe jane si rreklama?
    Gjate hapjes se faqes qe pret te shkarkohet monitoro ne kendin poshte te shfletuesit, nese paraqitet ndonje adrese tjeter nga ajo q eke lart ne 'adresbar' eshte e sigurte se faqja po shkarkon permbajtje te treta nga furnizues tjere te cilat ty nuk te interesojne.

    Dhe pasi te jete hapur faqja dhe te shohesh ato reklamat qe u ngarkuan me djathtas klik \ properties hap panelin qe te tregon adresen prej nga ka ardhur - kuptohet duhet pasur pak pervoje - por momentalisht adresat nga lista bllokijne pothuaj 50% te aditiveve te internetit. Dhe per fillim te mjaftojne.

    Citim Postuar mė parė nga Bledari Lexo Postimin
    edhe nje pytje, si mund ti gjejme linket e faqeve qe jane si rreklama, dhee p.sh une dua te bllokoj nje web e zejme dua te bllokoj www.facebook.com qe mos te hapet ne PC time si mund ta bllokoj me ane te ketij notepad EDIT HOST?
    Nuk eshte e preferueshme te bllokohet rrenja e nje domeni te tere, por po qe se ke arsye kete mund ta besh lehte duke i shtuar listes ekzistuese edhe nje varg te ri ne sekuence
    127.0.0.1 www.facebook.com
    Dhe kjo faqe nuk do te hapet me!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 16-02-2009 mė 09:47
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #32
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Gjate hapjes se faqes qe pret te shkarkohet monitoro ne kendin poshte te shfletuesit, nese paraqitet ndonje adrese tjeter nga ajo q eke lart ne 'adresbar' eshte e sigurte se faqja po shkarkon permbajtje te treta nga furnizues tjere te cilat ty nuk te interesojne.

    Dhe pasi te jete hapur faqja dhe te shohesh ato reklamat qe u ngarkuan me djathtas klik \ properties hap panelin qe te tregon adresen prej nga ka ardhur - kuptohet duhet pasur pak pervoje - por momentalisht adresat nga lista bllokijne pothuaj 50% te aditiveve te internetit. Dhe per fillim te mjaftojne.



    Nuk eshte e preferueshme te bllokohet rrenja e nje domeni te tere, por po qe se ke arsye kete mund ta besh lehte duke i shtuar listes ekzistuese edhe nje varg te ri ne sekuence
    127.0.0.1 www.facebook.com
    Dhe kjo faqe nuk do te hapet me!
    e bej edhe ket gje por prap ai web hapet :s

  13. #33
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Bledari Lexo Postimin
    e bej edhe ket gje por prap ai web hapet :s
    Posa e provova dhe nuk hapet!
    Nuk e di si dhe cfare ke bere ti.
    Por sigurohu qe e ke ruajtur ndryshimin mbyle broserin njehere dhe hape serish - eja ketu dhe kliko siper ne linkun e facebook - shih a te hapet.
    Ne rast se te hapet serish jam i sigurt se ke bere ndoje gabim dhe ty te hapen edhe reklamat e ad.bannerconnect.net -ut ketu.

    Pra nuk e ke realizuar qellimin qe ne start. Kjo mburoje mes tjerash eshte funksionale edhe ne Firefox edhe ne opera dhe browsere tjere qe operojne ne Windows platforme...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #34
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Posa e provova dhe nuk hapet!
    Nuk e di si dhe cfare ke bere ti.
    Por sigurohu qe e ke ruajtur ndryshimin mbyle broserin njehere dhe hape serish - eja ketu dhe kliko siper ne linkun e facebook - shih a te hapet.
    Ne rast se te hapet serish jam i sigurt se ke bere ndoje gabim dhe ty te hapen edhe reklamat e ad.bannerconnect.net -ut ketu.

    Pra nuk e ke realizuar qellimin qe ne start. Kjo mburoje mes tjerash eshte funksionale edhe ne Firefox edhe ne opera dhe browsere tjere qe operojne ne Windows platforme...
    tani e provova por e provova ne ket menyre 127.0.0.1 www.facebook.com #! me nje fjale i vura ate prapashtesen qe kam nenvizu dhe tani nuk hapet me . Te flm per informacionin sepse duhet me shenu ca adresa qe mos te hapen.

    Dhe nje her te flm poer informacionin, Kalofsh Mire

  15. #35
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Paska marre efekt me ne fund...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #36
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Pyetje: ku e gjen IP addres qe paraprin URL?

  17. #37
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Pyetje: ku e gjen IP addres qe paraprin URL?
    Eshte e njejta gjithmone 127.0.0.1
    Ne fakt ky [127.0.0.1] eshte kompjuteri yt.

    Dhe vargu, ta zeme:
    127.0.0.1 ad.yieldmanager.com
    i thote browserit: Rri ne shtepi!

    Ky Hosts (fajlli) eshte relikt i koherave kur as qe mendohej se do tekete kaq shume servere e domene. Dhe qasja ishte per te shpejtesuar host lookup-in e zgjedhimit te IP adreses permes "friendlyname" sic jane www.forumihsqiptar.com i cli nuk ka kurrfare kuptimi per serverin ne komunikim ti ipej adresa e kuptueshme ne vend para se te nisej atje ku e kane thirrur...

    Andaj ky fajll perdorej me teper per te shpejtesuar pune:
    Pinging www.forumishqiptar.com [65.254.50.230]
    Pra nese merr kete IP adrese dhe ia shkruan emrin qe sheh klienti dhe e fut ne hosts file si:

    65.254.50.230 www.forumishqiptar.com

    Mund te ndodhe qe kerkesat qe i behen serverit te jene dukshem me te shpejta, por jo sot. Nuk e kam provuar ne fakt - nuk e di!
    ------
    Nuk e kam cekur me heret por dua t'ju kujtoj se viruset dhe hackeret kane perdorur pikerisht kete Hosts datoteke per t'i bere hijack te browserit ne faqe te caktuara.

    Ta zeme ne rast se ne vend te IP adreses qe vume per fsh kemi futur psh, IP e google; heren e ardheshme, kur te kerkojme te navigojme te fsh, faqja do te na drejtohet ne google dhe atje do te perfundojme sa here qe kerkojme fsh-ne.

    shembull:
    72.14.221.104 www.forumishqiptar.com
    do te te dergoje ne google dhe nuk do kesh gjase me te futesh ne FSH.
    -------

    Por tani gjerat kane ndryshuar. Ne vend te eksploatimit te ketij operacioni nga ana e viruseve e hakereve - klientet mund ta perdorin per mbrojtje prej tyre

    Pra kjo "e dobesi" e para pak vjetesh - eshte ne fakt nje arme e forte mbrojtese kunder te ciles hosteret malinje nuk ka mundesi te bejne asgje - pasi kompjuteri do te refuzoje te komunikoje me ta plotesisht.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e valdetshala
    Anėtarėsuar
    15-03-2008
    Vendndodhja
    Pejė-Republika e Kosovės
    Postime
    2,365

    Qka mendoni qe HOSTNAME te tjere ti shtojme ne LISTE!!!!

    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Ka perdorur ndonje hostname tjeter qe te mungon ne liste, perndryshe eshte e pamundur. Ia bej nje 'trace-back' adreses prej nga te ka ardhur, dhe bllokoje.
    Se pari te falenderoj nga zemra per punen e bere me kete postim tendin BAPTIST, vetem perpara sepse na nevojiten njerezit si ti.

    E dyta qe desha te pyes eshte se a kish pasur mundesi qe ne kete TEME TE HAPUR te gjithe qe zbulojne HOSTNAME tjere (ose te emeruar ndryshe) ti postojne ketu ne menyre qe ne ti shtojme ne LISTEN e Fajllit te krijuar nga Baptisti ,

    Qka mendoni ju?????

    Kjo pune veq qenka bere Ju lumte te gjitheve se jeni ME TE MIRET E ME TE MIREVE!!!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga valdetshala : 16-02-2009 mė 11:50 Arsyeja: Me vonese e pash faqen e dyte te TEMES ME FALNI

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e valdetshala
    Anėtarėsuar
    15-03-2008
    Vendndodhja
    Pejė-Republika e Kosovės
    Postime
    2,365
    Baptist a ka mundesi edhe nje sqarim?? Qka mendon me kete Fjali qe ke shkruar:"Dhe mos harro te fshish me cdo kusht keto qe thash nga fajlli Hosts te lutem", qe ju ke drejtuar mendimit
    Qka te fshijme nga fajlli HOST , dhe pse??

  20. #40
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga valdetshala Lexo Postimin
    Se pari te falenderoj nga zemra per punen e bere me kete postim tendin BAPTIST, vetem perpara sepse na nevojiten njerezit si ti.

    E dyta qe desha te pyes eshte se a kish pasur mundesi qe ne kete TEME TE HAPUR te gjithe qe zbulojne HOSTNAME tjere (ose te emeruar ndryshe) ti postojne ketu ne menyre qe ne ti shtojme ne LISTEN e Fajllit te krijuar nga Baptisti ,

    Qka mendoni ju?????
    Sic pohova ne postimin paraprak Hosts eshte menduar ne fillet e internetit kur interneti ishte ende me teper teori se praktike dhe ky fajll eshte i kufizuar, sidomos ne sistemet e reja win2000 XP Vista, po qe se kalon 40-50KB madhesi browseri fillon te reagoj plogesht.

    Une mendoj se madhesia ideale eshte te mbahet rreth 4KB te plote, aq sa eshte edhe madhesia e nje clusteri ne HDD me formatim konvencional dhe me adresa sa me te fresketa.

    Kuptohet secili qe has ndonje adrese te demshme dhe shpeton i gjalle per te treguar mund te postoj ne po kete teme adresen me sqarime shtese per rrezikun qe paraqet ashtu qe te regjistruarit ne kete teme do te jene gjithnje te informuar me kohe per te ndermarrur masat paraprake per mbrojtjen e pc-ve te tyre.

    Citim Postuar mė parė nga valdetshala Lexo Postimin
    Baptist a ka mundesi edhe nje sqarim?? Qka mendon me kete Fjali qe ke shkruar:"Dhe mos harro te fshish me cdo kusht keto qe thash nga fajlli Hosts te lutem", qe ju ke drejtuar mendimit
    Qka te fshijme nga fajlli HOST , dhe pse??
    Qe te fshije te hyrat mija nga host-fajlli per te pare objektivisht cila eshte mbrojtja e vertete - ajo qe thote ai apo ajo seh kam shpenzuar une kohen per te udhezuar tjeret, pasi ai ne menyren me ofenduese sygjeroi se duke i futur keto adresa ne listen e "restricted sites" do t'i bllokoje ato dhe se une paskam bere pune te budallait per nje gje kaq amatoreske. Zoteriu ben mire te mesoje dallimin mes restricted dhe denied nje here para se te mundohet te poshteroje te tjeret me cektesine e tij ne kete fushe.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Spiunė tė Sigurimit, punonjės tė Ambasadės Amerikane
    Nga CEZARND nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 18:41
  2. Si te lehtesojme hapjen e programeve, dosjeve, skedareve
    Nga edspace nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-09-2005, 21:50
  3. Si te dallojme cookies spiune webbags qe raportojne faqet qe shohim
    Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-11-2004, 10:26
  4. Artikull i CNN per programuesit
    Nga Sentinus nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-05-2003, 22:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •