Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 68
  1. #1
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639

    Cfar mendoni lidhur me kete fjalim te Imam Khameneit !!!

    Duke shikuar video te ndryshme ne youtube me rastisi te shikoj kete video ne te cilen flet imam Khamenei.
    Ai ne kete video po fliste per unitetin fetar midis muslimave duke theksuar se dijetaret islamik duhet te mbledhen dhe te vene bazat e uniteti midis frakcioneve te ndryshme ne fene islame duke thene ne fund se nese nuk e bejme kete tani gjeneratat e ardheshme do te na fajsojne.




    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  2. #2
    Edhe pse nuk i njohe mire shiitet, cdo fjalim qe therret per unitet te muslimaneve eshte i mireseardhur per mua. Fjalimi mu duk i drejte dhe i arsyeshem.

    Pershendetje
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Gostivar, khomeinat se kan vendin ktu, kete video ke mujt me qu te ajo stroklla anej.
    As qe mora mundin ta shikoj videon.
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

  4. #4
    Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
    Anėtarėsuar
    09-09-2008
    Postime
    1,327
    Fjalim shum i fuqishem i Khamneit , shembulli me i fundit per mos unitet u pa gjat sulmit ne Gaza , ku skishte nje ze te perbashket musliman , por kishte zera te ndar : Egjiptian , Saudit , Iranian , Indonezian , Shqiptar ...
    Ndasia tjeter eshte ndasia ne menyren e praktikimit te Islamit , ndarjen gjithnje e me te medha ne grupe brenda Islamit , vjen aj prej Arabie dhe me thot ti gabim je duke u fal , ti spo e ben mir , kshtu duhet te falesh , vjen aj tjetri prej Iranit me thot ndryshe , ndersa un falem ndryshe , nese seshte problem kjo pune (sic thon hoxhallaret) , pse po dojn me na e ndryshu te falmen .
    Nese qenkemi gabim , le te mbledhen dijetaret , le te studjojn edhe njeher dhe te sjellin unitet.
    Mos te behemi si krishteret , te ndar ne 1001 grupe armiqsore njera me tjetren.

  5. #5
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    a ka mudesi o moderator ta heqesh kete teme qe ketej!!!!!!!!????? ketu eshte komuniteti musliman, dhe jo i qafirave. Hiqe se na vjen per te vjell kur e lexojme emrin e tij, jo me te marim mundim e ta shikojme....

    Allahul mustean
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 15-02-2009 mė 09:16

  6. #6
    المسلم العزيز Maska e x_vahir
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Postime
    48
    Akoma duke degjuar shijat jemi?La hawle we la kuete il-la bilah.

  7. #7
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga century Lexo Postimin
    a ka mudesi o moderator ta heqesh kete teme qe ketej!!!!!!!!????? ketu eshte komuniteti musliman, dhe jo i qafirave. Hiqe se na vjen per te vjell kur e lexojme emrin e tij, jo me te marim mundim e ta shikojme....

    Allahul mustean
    Citim Postuar mė parė nga x_vahir Lexo Postimin
    Akoma duke degjuar shijat jemi?La hawle we la kuete il-la bilah.
    Shijat te pakten bejn ftese per unitet !!!! Ju jeni me te poshter se shijat aman !!!
    Hasmin vrtaje por hakun mos ja merr!!!
    Nese i ke inat shijat , askush nuk te thot qe ti duash por ama te perbuzish fjalimin ne te cilin behet thirje per unitet te muslimaneve ( pa marre parasysh se nga goja e kujt vjen ) eshte turp i madh!
    Ku jeni ju wahabi, e sunii , e muni te beni thirje per bashkim , vetem beni thirje per percarje!
    Nga ana tjeter ti je qafir, dhe te garantoj kete me 100% ,nje njeri qe quan nje njeri tjeter qe beson ne ALLAH qafir vetem e vetem se beson pak me ndryshe se ai, eshte qafir i pastert!
    Askush nuk thot ketu qe shijat jane 100% sakt, kane ca vese te keqija, nuk diskutohet kjo, por ama I LUTEN ALLAHUT ASHTU SIC I LUTESH TI.
    Falin pese vakte namaz , agjerojne , japin zekat , shkojne ne haxh etj etj!
    PAskan perbuzur Ebu Bekrin, ATA DO TE PERGJIGJEN PER KETE JO UNE!
    Fundja ne fjalimin e tij ai u tregua tolerante ku bente thirje dijetaret midis vehti te vijne ne perfundim qe dop te pranohet nga te gjithe si baze e unitetit te muslimaneve. Nje nje debat te tille lirishte mund te sillen faktet se cfar eshte ne rregull te besohet dhe cfar jo!
    Po juve ju eshtembushur zemra me propagande percarese anti muslimane, dhe me vjen keq jo per juve, po per tipat si puna e m4ever qe perfitojne nga percarja jone.

    GOSTIVARI_USA

    P.S." Tema nuk u hap qe juve te tregoni mendimin tuaj mbi shijat, por per fjalim ne fjale"
    WE WILL NOT GO DOWN!

  8. #8
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Ju jeni me te poshter se shijat aman !!!
    i poshter je ti bashke me homenin dhe ata si puna jote

    P.S." Tema nuk u hap qe juve te tregoni mendimin tuaj mbi shijat, por per fjalim ne fjale"
    ateher shko dhe hape temen nga bektashit se ketu eshte forumi i muslimanve atje dikuto sa te duah............... moderator te lutem kryej detyren
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Shijat te pakten bejn ftese per unitet !!!! Ju jeni me te poshter se shijat aman !!!
    Hasmin vrtaje por hakun mos ja merr!!!
    Nese i ke inat shijat , askush nuk te thot qe ti duash por ama te perbuzish fjalimin ne te cilin behet thirje per unitet te muslimaneve ( pa marre parasysh se nga goja e kujt vjen ) eshte turp i madh!
    Ku jeni ju wahabi, e sunii , e muni te beni thirje per bashkim , vetem beni thirje per percarje!
    Nga ana tjeter ti je qafir, dhe te garantoj kete me 100% ,nje njeri qe quan nje njeri tjeter qe beson ne ALLAH qafir vetem e vetem se beson pak me ndryshe se ai, eshte qafir i pastert!
    Askush nuk thot ketu qe shijat jane 100% sakt, kane ca vese te keqija, nuk diskutohet kjo, por ama I LUTEN ALLAHUT ASHTU SIC I LUTESH TI.
    Falin pese vakte namaz , agjerojne , japin zekat , shkojne ne haxh etj etj!
    PAskan perbuzur Ebu Bekrin, ATA DO TE PERGJIGJEN PER KETE JO UNE!
    Fundja ne fjalimin e tij ai u tregua tolerante ku bente thirje dijetaret midis vehti te vijne ne perfundim qe dop te pranohet nga te gjithe si baze e unitetit te muslimaneve. Nje nje debat te tille lirishte mund te sillen faktet se cfar eshte ne rregull te besohet dhe cfar jo!
    Po juve ju eshtembushur zemra me propagande percarese anti muslimane, dhe me vjen keq jo per juve, po per tipat si puna e m4ever qe perfitojne nga percarja jone.

    GOSTIVARI_USA

    P.S." Tema nuk u hap qe juve te tregoni mendimin tuaj mbi shijat, por per fjalim ne fjale"
    Gostivar ti ke dit se si do te reagojn muslimant, prandaj pi perpara u dasht me dit ti edhe me postu te vendi vet atje. Atje mund te shkruash qfar te duash per shijat.
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

  10. #10
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga century Lexo Postimin
    i poshter je ti bashke me homenin dhe ata si puna jote

    ateher shko dhe hape temen nga bektashit se ketu eshte forumi i muslimanve atje dikuto sa te duah............... moderator te lutem kryej detyren
    Nuk jane bektashinje ato okay, jane musliman! Besojne pak me ndryshe se ti ose une, por prap jane musliman.
    Dhe per kete kjo teme eshte e hapur tek forumi musliman, sepse shijat jane musliman.
    Sa i perket asaj a jam i poshter, ke te drejte jam i poshter ngase po sjell ketu materiale qe folin per unitet, dhe ti nuk je i poshter ngase te pelqejne materialet qe sjellin percarje.

    Po si do qofte, menyra se si beson ti mua nuk me intereson, fundja te gjithe do te pergjigjemi para Allahut, per veprimet tona, dhe sinqerisht te them ishalla ti te jesh i shpetuar dhe une i denuar.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  11. #11
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Edhe dicka kush ju ka dhene te drejte juve ta perdorni termin musliman vetem per te pershkruajtur besimin e juaj, menyren se si besoni juve?!!!
    A.s Muhamedi ?!! Allahu ?!!
    Sa e di une musliman jane ata qe besojne ne Allah!
    Ndersa juve jeni musliman suni, dmth pas termit musliman keni edhe nje fjale tjeter qe tregon se cfar lloji te muslimaneve jeni.
    Ndoshta jam nuk jam i zgjuar ai Albert Ajnshtajn, por ky forum nuk quhet "komuniteti i muslimaneve Suni" ose "komuniteti i muslimaneve shia" po quhet "komuniteti musliman" ku ben pjese secili qe e konsideron vehten e tij musliman.

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #12
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Edhe dicka kush ju ka dhene te drejte juve ta perdorni termin musliman vetem per te pershkruajtur besimin e juaj, menyren se si besoni juve?!!!
    A.s Muhamedi ?!! Allahu ?!!
    Sa e di une musliman jane ata qe besojne ne Allah!
    Ndersa juve jeni musliman suni, dmth pas termit musliman keni edhe nje fjale tjeter qe tregon se cfar lloji te muslimaneve jeni.
    Ndoshta jam nuk jam i zgjuar ai Albert Ajnshtajn, por ky forum nuk quhet "komuniteti i muslimaneve Suni" ose "komuniteti i muslimaneve shia" po quhet "komuniteti musliman" ku ben pjese secili qe e konsideron vehten e tij musliman.

    Me Respekt
    GV_USA
    Shume e drejte kjo qe thate Gostivari_usa. Shpresoj qe edhe administrata e forumit ta kete parasysh kete. Pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 15-02-2009 mė 17:54
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  13. #13
    Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
    Anėtarėsuar
    09-09-2008
    Postime
    1,327
    Nese mundeshte njeher te vij revolucioni Islamik ne Iran , pse mos te vij edhe nje revolucion i ri ne Iran , ku dot largoheshin gjitha ato besime te kota , por disa po kerkojn qe duke qen armiq te ket mirkuptim , Khamnei shprehu nje ide , qe mua me gezon dhe pres nga ana tjeter te dale dikush dhe te thot edhe ne deshirojm unitet , deshirojm te studjojm edhe njeher prej fillimit , jo studim shpejt e shpejt , por le te zgjase nese ka nevoj , por ne fund te jemi krejt te bashkuar dhe te kenaqur .
    Allahu na ndihmoft e udhezoft !

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn
    kush kend sot e urren ?...........
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  15. #15
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    €
    Postime
    597
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Edhe dicka kush ju ka dhene te drejte juve ta perdorni termin musliman vetem per te pershkruajtur besimin e juaj, menyren se si besoni juve?!!!
    A.s Muhamedi ?!! Allahu ?!!
    Sa e di une musliman jane ata qe besojne ne Allah!
    Ndersa juve jeni musliman suni, dmth pas termit musliman keni edhe nje fjale tjeter qe tregon se cfar lloji te muslimaneve jeni.
    Ndoshta jam nuk jam i zgjuar ai Albert Ajnshtajn, por ky forum nuk quhet "komuniteti i muslimaneve Suni" ose "komuniteti i muslimaneve shia" po quhet "komuniteti musliman" ku ben pjese secili qe e konsideron vehten e tij musliman.

    Me Respekt
    GV_USA
    A eshte musliman ai i cili i lutėt Alijes r.a. per te mira ne kete bot si ne tjetren ?
    A eshte musliman ai i cili e don nje as'hab me shume se vet tė Dėrguarin e Allahut ?
    A eshte musliman ai i cili nuk punon, beson sipas urdherave te Resul-Allahut ?
    A eshte musliman ai i cili shpik gėnjeshtra rreth Profetit tė Fundit a.s. ?

    Nėse pėrgjigja yte eshte "Po", at here le t'qendroje tema yte ketu.

    Ne pritje te nje pergjigje te ndershme, te pershendes.

  16. #16
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Gostivari Usa

    Nuk jane bektashinje ato okay, jane musliman! Besojne pak me ndryshe se ti ose une, por prap jane musliman
    Kjo pak me ndryshe, qe ty te duket pak neve na duket shume dhe jasht qdo norme.

    Vallahin keta nuk jan ne islam, dhe skan asgje te perbashket me islam.

    Une kam than dhe do te them, ēdo her qe eshte folur per shijat, ka ardh Gostivari dhe i ka mbrojt, ky ose nuk po tregon qe eshte prej tyre, ose qfar? pse i mbron?....

    Keta shijat disa adhurojn varret, disa Aliun r.a e bejn resul sa qe edhe ne ezan dhe shehadet e kan futur, sexhden kur e bejne, e benje mbi nje simbol qe ky simbol i ndan prej Allahut s.w.t.

    e nese te duket ty se keta kan devijuar, amo veq pak si thua ti ateher Allahu te udhezoft.....


    Ps, Perseris: Kush dyshon ne besimin e shijave, ka ber kufr!!!!!!! Nuk ka hise ne islam.!!!!

  17. #17
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Arpos Lexo Postimin
    A eshte musliman ai i cili i lutėt Alijes r.a. per te mira ne kete bot si ne tjetren ?
    A eshte musliman ai i cili e don nje as'hab me shume se vet tė Dėrguarin e Allahut ?
    A eshte musliman ai i cili nuk punon, beson sipas urdherave te Resul-Allahut ?
    A eshte musliman ai i cili shpik gėnjeshtra rreth Profetit tė Fundit a.s. ?

    Nėse pėrgjigja yte eshte "Po", at here le t'qendroje tema yte ketu.

    Ne pritje te nje pergjigje te ndershme, te pershendes.
    Pik se pari keto jane propaganda .
    Shum shpesh ne forum kam hasur qe shijat te sulmohen tamam reth ketyre ceshtjeve, dhe me ka interesuar nese jane te verteta ose jo.
    Nuk eshte e vertete qe shijat i luten Ajiut r.a. per te mira ne kete bote ose ne boten tjeter, ata e dijne fort mire qe te mirat vijne nga Allahu. Ata i luten Aliut ne kuptim qe ai te ndermjetesoi midis tyre dhe Allahut, qe tu plotesohen deshirat qofte ne kete bote qofte ne boten tjeter, por fort mire e dine se fjala e fundit ne plotesimin e deshirave i mbetet vetem Allahut.

    Une nuk e di se kush te ka thene se ato punojne kunder urdherave te profetit?!!
    Sa di une dallimi midis tyre dhe sunive eshte se ata kane vellime tjera hadithesh qe refuzohen nga sunnit si fabrikime dhe ata refuzojne hadithet qe i besojne sunnit duke i quajtur fabrikime.
    Por prap ata i ndjekin urdherat e profetit sipas haditheve te tyre.

    Sa i perket genjeshtrave qe i shpikin per profetet a ka mundesi te sjellish nje genjeshter te tille?!!
    Nuk eshte ne rregull une te them ketu qe Arpos perhap genjeshtra pa mos sjellur asnje genjeshter tenden qe ta vertetoj pohimet e mija. Eshte lehte te thuhet se filani perhap genjeshtra dhe kete mund ta bej secili, eshte veshtire qe pohimet e tilla te permbahen me fakte.

    Besoj qe te kam dhene pergjigje te ndershme.

    Sinqerisht,
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  18. #18
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    €
    Postime
    597
    Me vjen turp te sjelli gėnjeshtra nga shijat,

    Hulumto ne internet se me duket qe s'ke fare iden se qfar ideologjije kan ata.

    Personalisht, as musliman si konsideroj, e le me si "vllezėr" !

  19. #19
    -
    Anėtarėsuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Sa mirekuptoheni mes vedit. Prandaj merreni vesh me te tjeret ju.
    P.S. Me falni per nderhyrjen destruktive mes ketij debati konstruktiv. E di qe jam ne jashte territorit te lejuar.

  20. #20
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Gostivari Usa

    Ata i luten Aliut ne kuptim qe ai te ndermjetesoi midis tyre dhe Allahut, qe tu plotesohen deshirat qofte ne kete bote qofte ne boten tjeter,
    Ēfar e quan ti kete? A nuk u perngjan kjo akides se krishtereve. T'i lutesh nje njeriu per ndermjetesim tek Allahu. Aq me pak Aliu r.a ishte prej sahabeve Allahu e mshiroft. Isai a.s ishte prej pejgamberve a.s

    Ne islam nuk ka "Njeri-ndermjetesim-Allah". Islam i paster eshte Lutja direkt njeri-Allahut, dmth vize vertikale Poshte - lart, dhe asnjeher ne trekendesh.

    Ti thua se ata pranojn si pejgamber Muhamedin a.s, Mire ateher shikoje deklarimin e tyre ne shehadet dhe ezanin kur e thirrin.



    Shijat jan sherr i madh, me i madh se te krishteret.....!!!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjegje lidhur me fetė e njerėzve
    Nga mitrovicalia_81 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-08-2003, 10:27
  2. Genocidi komunist mbi malesoret shqiptare
    Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 02-07-2003, 21:34
  3. Vlore ..dizet e di ..dizet e tre.
    Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-12-2002, 09:56
  4. Liri e lidhur.
    Nga macia_blu nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 02-11-2002, 22:04
  5. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
    Nga Eni nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-06-2002, 19:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •